Мониторингті жүзеге асыру үшін қажетті мәліметтерді ұсыну қағидаларын және нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 140 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 31 наурызда № 10586 тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 09.04.2018 № 453 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Темекi өнімдерінің өндiрiлуi мен айналымын мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 12 маусымдағы Заңының 5-бабы 5-1) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 19 наурыздағы Заңының 16-бабы 3-тармағы 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 09.04.2018 № 453 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) мониторингті жүзеге асыру үшін қажетті мәліметтерді ұсыну қағидалары осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес;
2) мониторингті жүзеге асыру үшін қажетті мәліметтердің нысаны осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес бекітілсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 09.04.2018 № 453 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (Д.Е. Ерғожин) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімдік баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 27 ақпандағы
№ 140 бұйрығына 1-қосымша
Мониторингті жүзеге асыру үшін қажетті мәліметтерді ұсыну қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 09.04.2018 № 453 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Қағидалар "Темекi өнімдерінің өндiрiлуi мен айналымын мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 12 маусымдағы Заңының 5-бабы 5-1) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 19 наурыздағы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және темекi бұйымдарының өндiрiсін жүзеге асыратын және мониторингке жататын тұлғалар үшін мәліметтерді (бұдан әрі – мәліметтер) ұсыну мерзімі және тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил и формы представления сведений, необходимых для осуществления мониторинга
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 140. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 марта 2015 года № 10586.
Сноска. В заголовок внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра финансов РК от 09.04.2018 № 453 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 5-1) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 12 июня 2003 года "О государственном регулировании производства и оборота табачных изделий" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Министра финансов РК от 09.04.2018 № 453 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила представления сведений, необходимых для осуществления мониторинга;
2) форму представления сведений, необходимых для осуществления мониторинга.
Сноска. В пп. 1, п. 1 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра финансов РК от 09.04.2018 № 453 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Ергожин Д.Е.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр
Б. Султанов
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 27 февраля 2015 года № 140
Правила представления сведений, необходимых для осуществления мониторинга
Сноска. Правила в редакции приказа Министра финансов РК от 09.04.2018 № 453 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила представления сведений, необходимых для осуществления мониторинга разработаны в соответствии с подпунктом 5-1) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 12 июня 2003 года "О государственном регулировании производства и оборота табачных изделий" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" определяют порядок и сроки представления сведений, необходимых для осуществления мониторинга (далее – сведения).

2. Мәліметтерді темекi бұйымдарының өндiрiсін жүзеге асыратын тұлғалар (бұдан әрі – декларант) тиісті мемлекеттік кіріс органына тапсырады.
3. Мәліметтерді тапсырудың есепті кезеңі күнтізбелік ай болып табылады және мәліметтер есептiден кейiнгi айдың 15 күнiнен кешіктiрмей, ай сайын тапсырылады.
4. Қазақстан Республикасының Үкіметімен бекітілген ірі салық төлеушілер тізбесіне кірген салық төлеушілер, осы Қағидаларға сәйкес мәліметтерді ұсынбай Қазақстан Республикасының салықтық заңнамасына сәйкес мәліметтерді ұсынады.
5. Мәліметтер қағаз немесе электронды тасығышта табыс етіледі.
6. Мәліметтерді толтыру кезінде:
1) қағаз тасығышта – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысымен толтырылады. Есепті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді;
2) электронды тасығышта – электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырады.
7. Мәліметтерді соманы (мың теңге) көрсете отырып заттай көрсеткiштерде (мың дана/килограмм) толтырылады.
8. Көрсеткіштер болмаған кезде мәліметтердің тиісті торкөздері толтырылмайды.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 27 ақпандағы
№ 140 бұйрығына
2-қосымша
нысан
Мониторингті жүзеге асыру үшін қажетті мәліметтер есепті кезең 20___ жылғы ______ айы

2. Сведения представляются лицом, осуществляющим производство табачных изделий (далее – декларант) в соответствующий орган государственных доходов.
3. Отчетным периодом представления сведений является календарный месяц и сведения представляются ежемесячно не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным.
4. Налогоплательщики, вошедшие в перечень крупных налогоплательщиков, утверждаемый Правительством Республики Казахстан, представляют сведения в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан без представления сведений в соответствии с настоящими Правилами.
5. Сведения представляются на бумажных или электронных носителях.
6. При представлении сведений:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой ручкой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства. При заполнении сведений не допускаются исправления, подчистки и помарки;
2) на электронном носителе – заверяется электронной цифровой подписью.
7. Сведения заполняются в натуральных показателях (тысяч штук/килограмм) с указанием суммы (тенге).
8. При отсутствии показателей соответствующей ячейки сведения не заполняются.
Приложение 2
к Приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 27 февраля 2015 года № 140
форма
Сведения, необходимые для осуществления мониторинга отчетный период
_____ месяц 20__ года

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 07.10.2019 № 1100 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жеке сәйкестендіру нөмірі / Бизнес сәйкестендіру нөмірі _________________
Салық төлеушінің атауы __________________________
Есепті кезең ___________________________________
Есепті кезеңнің басындағы қалдық
Өндіріс
Сату
Экспорт
Жалпы
Ресей Федерациясына
Беларусь Республикасына
Армения Республикасына
Қырғыз Республикасына
Үшінші елдерге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Фильтрлі сигареттер (мың.дана/мың.теңге)
Фильтрсіз сигареттер (мың.дана/мың.теңге)
Папиростар (мың.дана/мың.теңге)
Сигаралар (мың.дана/мың.теңге)
Сигариллалар (мың.дана/мың.теңге)
Темекі (кг/мың.теңге)
кестенің жалғасы
Импорт
Есепті кезеңнің соңындағы қалдық
Акциздер есептелді
Акциздер төленді
Жалпы
Ресей Федерациясынан
Беларусь Республикасынан
Армения Республикасынан
Қырғыз Республикасынан
Үшінші елдерден
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Фильтрлі сигареттер (мың.дана/мың.теңге)
Фильтрсіз сигареттер (мың.дана/мың.теңге)
Папиростар (мың.дана/мың.теңге)
Сигаралар (мың.дана/мың.теңге)
Сигариллалар (мың.дана/мың.теңге)
Темекі (кг/мың.теңге)
__________________/_________/ мәліметтерді беру күні ______________________
Басшының аты-жөні, тегі (Салық төлеуші)
_________________________________________________________________
қолы                               күн, ай, жыл сандармен
___________________/_________/ мемлекеттік кірістер органдарына мәліметтерді
қабылдау күні
Бас бухгалтердің (Салық төлеуші)                         күн, ай, жыл сандармен
қолы ___________________/_________/
Мәліметтерді қабылдаған тұлғаның қолы аты-жөні, тегі             қолы
Мөр орны
"Мониторингті жүзеге асыру
үшін қажетті мәліметтер"
нысанына қосымша
"Мониторингті жүзеге асыру үшін қажетті мәліметтер" нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1. Мәліметтерді толтыру темекi бұйымдарын өндіру, сату және акциздерді төлеуі көрсетiледi.
2. "Декларант туралы жалпы ақпарат" бөлiмiнде декларант мынадай деректердi көрсетедi:
1) ЖСН (БСН) – салық төлеушінің жеке сәйкестендіру (бизнес-сәйкестендіру) нөмірі;
2) салық төлеушінің атауы. Құрылтай құжаттарына сәйкес декларанттың толық атауы немесе жеке кәсiпкердiң тегi, аты, әкесiнiң аты (ол болған кезде) көрсетiледi;
3) Декларация берiлетiн салық кезеңi. Салық кезеңi араб сандарымен көрсетiледi.
3. 1-бағанда есепті кезеңнің басында декларантта бар фильтрлі сигареттердің, фильтрсіз сигареттердің, папиростардың, сигаралардың, сигариллалардың, темекінің қалдығы көрсетіледі;

Сноска. Приложение 2 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 07.10.2019 № 1100 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индивидуальный идентификационный номер (Бизнес-идентификационный номер) _________________
Наименование налогоплательщика__________________________
Отчетный период ___________________________________
Остаток на начало отчетного месяца
Производство
Реализация
Экспорт
Итого
в Российскую Федерацию
в Республику Беларусь
в Республику Армения
в Киргизскую Республику
в третьи страны
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Сигареты с фильтром (тыс.штук/тыс.тенге)
Сигареты без фильтра (тыс.штук/тыс.тенге)
Папиросы (тыс.штук/тыс.тенге)
Сигары (тыс.штук/тыс.тенге)
Сигариллы (тыс.штук/тыс.тенге)
Табак (кг/тыс.тенге)
продолжение таблицы
Импорт
Остаток на конец отчетного месяца
Начислено акцизов
Уплачено акцизов
Итого
из Российской Федерации
из Республики Беларусь
из Республики Армения
в Киргизскую Республику
из третьих стран
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Сигареты с фильтром (тыс.штук/тыс.тенге)
Сигареты без фильтра (тыс.штук/тыс.тенге)
Папиросы (тыс.штук/тыс.тенге)
Сигары (тыс.штук/тыс.тенге)
Сигариллы (тыс.штук/тыс.тенге)
Табак (кг/тыс.тенге)
____________________/_________/ дата подачи сведений ______________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) Руководителя (Налогоплательщика)
_________________________________________________________________
подпись цифрами день, месяц, год
___________________/_________/ дата приема сведений в органе государственных доходов
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) Главного бухгалтера (Налогоплательщика) цифрами день, месяц, год
подпись
___________________/_________/
Фамилия, имя, отчество Должностного лица, принявшего сведения подпись
Место печати
Приложение
к форме "Сведения, необходимые для
осуществления мониторинга"
Пояснение по заполнению формы "Сведения, необходимые для осуществления мониторинга"
1. В сведениях отражаются производство, реализация табачных изделий и уплата акцизов.
2. В разделе "Общая информация о декларанте" декларант указывает следующие данные:
1) индивидуальный идентификационный (бизнес-идентификационный) номер налогоплательщика (далее - ИИН (БИН));
2) наименование налогоплательщика. Указывается полное наименование декларанта в соответствии с учредительными документами или фамилия, имя, отчество (при его наличии) индивидуального предпринимателя;
3) отчетный период, за который предоставляются сведения. Отчетный период указывается арабскими цифрами.
3. В графе 1 указывается остаток сигарет с фильтром, сигарет без фильтра, папирос, сигар, сигарилл, табака имеющихся у декларанта на начало отчетного периода;

4. 2-бағанда есепті кезеңде декларант өндірген фильтрлі сигареттердің, фильтрсіз сигареттердің, папиростардың, сигаралардың, сигариллалардың, темекінің саны көрсетіледі;
5. 3-бағанда есепті кезеңде декларант өткізген фильтрлі сигареттердің, фильтрсіз сигареттердің, папиростардың, сигаралардың, сигариллалардың, темекінің саны көрсетіледі;
6. 4-бағанда жеткізуге жасалған келісімге (шартқа) сәйкес есепті кезеңде Қазақстан Республикасының кеден аумағының шегінен тысқары декларант экспорттаған фильтрлі сигареттердің, фильтрсіз сигареттердің, папиростардың, сигаралардың, сигариллалардың, темекінің саны көрсетіледі;
7. 5-бағанда жеткізуге жасалған келісімге (шартқа) сәйкес есепті кезеңде Ресей Федерациясына декларант экспорттаған фильтрлі сигареттердің, фильтрсіз сигареттердің, папиростардың, сигаралардың, сигариллалардың, темекінің саны көрсетіледі;
8. 6-бағанда жеткізуге жасалған келісімге (шартқа) сәйкес есепті кезеңде Беларусь Республикасына декларант экспорттаған фильтрлі сигареттердің, фильтрсіз сигареттердің, папиростардың, сигаралардың, сигариллалардың, темекінің саны көрсетіледі;
9. 7-бағанда жеткізуге жасалған келісімге (шартқа) сәйкес есепті кезеңде Армения Республикасына декларант экспорттаған фильтрлі сигареттердің, фильтрсіз сигареттердің, папиростардың, сигаралардың, сигариллалардың, темекінің саны көрсетіледі;
10. 8-бағанда жеткізуге жасалған келісімге (шартқа) сәйкес есепті кезеңде Қырғыз Республикасына декларант экспорттаған фильтрлі сигареттердің, фильтрсіз сигареттердің, папиростардың, сигаралардың, сигариллалардың, темекінің саны көрсетіледі;
11. 9-бағанда жеткізуге жасалған келісімге (шартқа) сәйкес есепті кезеңде үшінші мемлекеттерге декларант экспорттаған фильтрлі сигареттердің, фильтрсіз сигареттердің, папиростардың, сигаралардың, сигариллалардың, темекінің саны көрсетіледі;
12. 10-бағанда жеткізуге жасалған келісімге (шартқа) сәйкес есепті кезеңде Қазақстан Республикасының кеден аумағының шегіне декларант импортттаған фильтрлі сигареттердің, фильтрсіз сигареттердің, папиростардың, сигаралардың, сигариллалардың, темекінің саны көрсетіледі;
13. 11-бағанда жеткізуге жасалған келісімге (шартқа) сәйкес есепті кезеңде Ресей Федерациясынан декларант импортттаған фильтрлі сигареттердің, фильтрсіз сигареттердің, папиростардың, сигаралардың, сигариллалардың, темекінің саны көрсетіледі;
14. 12-бағанда жеткізуге жасалған келісімге (шартқа) сәйкес есепті кезеңде Беларусь Республикасынан декларант импортттаған фильтрлі сигареттердің, фильтрсіз сигареттердің, папиростардың, сигаралардың, сигариллалардың, темекінің саны көрсетіледі;

4. В графе 2 указывается количество произведенных сигарет с фильтром, сигарет без фильтра, папирос, сигар, сигарилл, табака декларантом в отчетном периоде;
5. В графе 3 указывается количество реализованных сигарет с фильтром, сигарет без фильтра, папирос, сигар, сигарилл, табака декларантом в отчетном периоде;
6. В графе 4 указывается общее количество экспортируемых сигарет с фильтром, сигарет без фильтра, папирос, сигар, сигарилл, табака декларантом в отчетном периоде за пределы таможенной территории Республики Казахстан согласно заключенному договору (контракту) на поставку;
7. В графе 5 указывается количество экспортируемых сигарет с фильтром, сигарет без фильтра, папирос, сигар, сигарилл, табака декларантом в отчетном периоде в Российскую Федерацию согласно заключенному договору (контракту) на поставку;
8. В графе 6 указывается количество экспортируемых сигарет с фильтром, сигарет без фильтра, папирос, сигар, сигарилл, табака декларантом в отчетном периоде в Республику Беларусь согласно заключенному договору (контракту) на поставку;
9. В графе 7 указывается количество экспортируемых сигарет с фильтром, сигарет без фильтра, папирос, сигар, сигарилл, табака декларантом в отчетном периоде в Республику Армения согласно заключенному договору (контракту) на поставку;
10. В графе 8 указывается количество экспортируемых сигарет с фильтром, сигарет без фильтра, папирос, сигар, сигарилл, табака декларантом в отчетном периоде в Киргизскую Республику согласно заключенному договору (контракту) на поставку;
11. В графе 9 указывается количество экспортируемых сигарет с фильтром, сигарет без фильтра, папирос, сигар, сигарилл, табака декларантом в отчетном периоде в третьи страны согласно заключенному договору (контракту) на поставку;
12. В графе 10 указывается общее количество импортируемых сигарет с фильтром, сигарет без фильтра, папирос, сигар, сигарилл, табака декларантом в отчетном периоде на таможенную территорию Республики Казахстан согласно заключенному договору (контракту) на поставку;
13. В графе 11 указывается количество импортируемых сигарет с фильтром, сигарет без фильтра, папирос, сигар, сигарилл, табака декларантом в отчетном периоде из Российской Федерации согласно заключенному договору (контракту) на поставку;
14. В графе 12 указывается количество импортируемых сигарет с фильтром, сигарет без фильтра, папирос, сигар, сигарилл, табака декларантом в отчетном периоде из Республики Беларусь согласно заключенному договору (контракту) на поставку;

15. 13-бағанда жеткізуге жасалған келісімге (шартқа) сәйкес есепті кезеңде Армения Республикасынан декларант импортттаған фильтрлі сигареттердің, фильтрсіз сигареттердің, папиростардың, сигаралардың, сигариллалардың, темекінің саны көрсетіледі;
16. 14-бағанда жеткізуге жасалған келісімге (шартқа) сәйкес есепті кезеңде Қырғыз Республикасынан декларант импортттаған фильтрлі сигареттердің, фильтрсіз сигареттердің, папиростардың, сигаралардың, сигариллалардың, темекінің саны көрсетіледі;
17. 15-бағанда жеткізуге жасалған келісімге (шартқа) сәйкес есепті кезеңде үшінші мемлекеттерден декларант импортттаған фильтрлі сигареттердің, фильтрсіз сигареттердің, папиростардың, сигаралардың, сигариллалардың, темекінің саны көрсетіледі;
18. 16-бағанда есепті кезеңнің соңында декларанта қалған фильтрлі сигареттердің, фильтрсіз сигареттердің, папиростардың, сигаралардың, сигариллалардың, темекінің қалдығы көрсетіледі;
19. 17-бағанда есепті кезең үшін акциздерді есептеу көрсетіледі;
20. 18-бағанда есепті кезең үшін акциздерді төлеу көрсетіледі.

15. В графе 13 указывается количество импортируемых сигарет с фильтром, сигарет без фильтра, папирос, сигар, сигарилл, табака декларантом в отчетном периоде из Республики Армения согласно заключенному договору (контракту) на поставку;
16. В графе 14 указывается количество импортируемых сигарет с фильтром, сигарет без фильтра, папирос, сигар, сигарилл, табака декларантом в отчетном периоде из Киргизской Республики согласно заключенному договору (контракту) на поставку;
17. В графе 15 указывается количество импортируемых сигарет с фильтром, сигарет без фильтра, папирос, сигар, сигарилл, табака декларантом в отчетном периоде из третьих стран согласно заключенному договору (контракту) на поставку;
18. В графе 16 указывается остаток сигарет с фильтром, сигарет без фильтра, папирос, сигар, сигарилл, табака имеющихся у декларанта на конец отчетного периода;
19. В графе 17 указывается начисление акцизов за отчетный период;
20. В графе 18 указывается уплата акцизов за отчетный период.