Жиіліктер белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) иелікке беру, радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиіліктi құрылғыларды пайдалану, сондай-ақ азаматтық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдардың электромагниттік үйлесімділігін есептеуді жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 21 қаңтардағы № 34 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 15 сәуірде № 10730 тіркелді.
"Байланыс туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 1-тармағының 19-12) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 18.10.2022 № 388/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған жиіліктер белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) иелікке беру, радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиіліктi құрылғыларды пайдалану, сондай-ақ азаматтық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдардың электромагниттік үйлесімділігін есептеуді жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Байланыс, ақпараттандыру және ақпарат комитеті (С.С. Сарсенов):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде заңнамада бекітілген тәртіппен мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзiмдi баспа басылымдарына және "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнынның "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында жариялануын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министрі А.Қ. Жұмағалиевке жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғаш ресми жарияланған күнінен бастап жиырма бір күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушы
А. Рау
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
____________ Б. Сұлтанов

Об утверждении Правил присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов), эксплуатации радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, а также проведения расчета электромагнитной совместимости радиоэлектронных средств гражданского назначения
Приказ И.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 21 января 2015 года № 34. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 апреля 2015 года № 10730.
В соответствии с подпунктом 19-12) пункта 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан "О связи" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 18.10.2022 № 388/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов), эксплуатации радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, а также проведения расчета электромагнитной совместимости радиоэлектронных средств гражданского назначения.
2. Комитету связи, информатизации и информации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Сарсенов С.С.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течении десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, направление копии на официальное опубликование периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан Жумагалиева А.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра по инвестициям
и развитию
Республики Казахстан
А. Рау
"СОГЛАСОВАНО"
Министр финансов
Республики Казахстан
____________ Б. Султанов

2015 жылғы 30 қаңтар
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
____________ И.Тасмағамбетов
2015 жылғы 23 қаңтар
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрі
____________ Е.Ыдырысов
2015 жылғы 26 қаңтар
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің
төрағасы
____________ Н. Әбіқаев
2015 жылғы 17 наурыз
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
____________ Е. Досаев
2015 жылғы 13 наурыз
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
міндетін атқарушысының
2015 жылғы 21 қаңтардағы
№ 34 бұйрығымен
бекітілген
Жиіліктер белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) иелікке беру, радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғыларды пайдалану, сондай-ақ азаматтық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдардың электромагниттік үйлесімділігін есептеуді жүргізу қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 24.02.2022 № 64/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Жиіліктер белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) иелікке беру, радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғыларды пайдалану, сондай-ақ азаматтық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдардың электромагниттік үйлесімділігін есептеуді жүргізу қағидалары (бұдан әрі – қағидалар) "Байланыс туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 8-бабының 19-12) тармағына, 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді. Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Заңының жобасын дайындайды және жиіліктер белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) иелікке беру, радиоэлектрондық құралдарды пайдалану тәртібін айқындайды және жоғары жиілікті құрылғылардың (бұдан әрі – ЖЖҚ), сондай-ақ азаматтық мақсаттағы РЭҚ-тың электромагниттік үйлесімділігінің (бұдан әрі – ЭМҮ) есебін жүргізу тәртібін белгілейді.
Осы Қағидалардың талаптары байланыс қызметтерін көрсететін және (немесе) өндірістік қызметте РЭҚ және (немесе) ЖЖҚ пайдаланатын барлық жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) қолданылады.
Қағидаларда Халықаралық электр байланысы одағының Радиобайланыс регламентінің ережелері ескерілген (International Telecommunication Union, ITU, Женева 2012 жыл).
Осы Қағидаларға 51-тармақты қоспағанда, осы Қағидалардың қолданысы:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғылар тізбесінде айқындалған РЭҚ және ЖЖҚ-ға;

30 января 2015 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министр обороны
Республики Казахстан
____________ И. Тасмагамбетов
23 января 2015 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министр иностранных дел
Республики Казахстан
____________ Е.Идрисов
26 января 2015 года
"СОГЛАСОВАНО"
Председатель
Комитета национальной
безопасности
Республики Казахстан
____________ Н. Абыкаев
17 марта 2015 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
____________ Е. Досаев
13 марта 2015 года
Утверждены
Приказом и.о. Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 21 января 2015 года № 34
Правила присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов), эксплуатации радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, а также проведения расчета электромагнитной совместимости радиоэлектронных средств гражданского назначения
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 24.02.2022 № 64/НҚ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Правила присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов), эксплуатации радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, а также проведения расчета электромагнитной совместимости радиоэлектронных средств гражданского назначения (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 19-12) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О связи" (далее – Закон), подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" и определяют порядок присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов), эксплуатации радиоэлектронных средств (далее – РЭС) и высокочастотных устройств (далее – ВЧУ), а также проведения расчета электромагнитной совместимости (далее – ЭМС) РЭС гражданского назначения.
Требования настоящих Правил распространяются на все физические и юридические лица, оказывающие услуги связи и (или) использующие РЭС и (или) ВЧУ в производственной деятельности (далее – услугополучатель).
В Правилах учтены положения Регламента радиосвязи Международного союза электросвязи (International Telecommunication Union, ITU, Женева 2012 год).
Действия настоящих Правил, за исключением пункта 51 к настоящим Правилам, не распространяется:
1) на РЭС и ВЧУ, которые определены в перечне радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;

2) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің радиожиілікпен қамтамасыз етуіндегі мемлекеттік органдардың, мемлекеттік кәсіпорындардың РЭҚ-ға және ЖЖҚ-ға;
3) радиоәуесқойлық қызметтердің радиоэлектрондық құралдарына таратылмайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 31.01.2023 № 35/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 07.08.2024 № 476/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) дифференциалды станция – белгілі кеңістіктік координаттары бар пунктте орналасқан радиоэлектрондық және техникалық құралдар кешені, олардың көмегімен ғаламдық навигациялық спутниктік жүйенің сигналдарын қабылдау және өңдеу, дифференциалды түзетулерді есептеу және тұтынушы дифференциалды әрекет ету радиусында болған кезде оның кеңістіктік координаттарын анықтау дәлдігін арттыру үшін оларды байланыс арналары бойынша түзетуші ақпарат құрамында тұтынушыға беру жүзеге асырылады;
2) жиілік белдеуін, радиожиіліктерді (радиожиілік арнасын) беру (тағайындау) – радиожиілік спектрін пайдаланушыға тиісті радиожиілік органы осы рұқсатта көрсетілген жиілік белдеуін, радиожиілікті (радиожиілік арнасын) радиоэлектрондық құралды қолдана отырып пайдалануға беретін радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсат;
3) жиіліктерді ортақ пайдалану – жиіліктерді екі және одан да көп пайдаланушылардың пайдалануы;
4) дәлдігі жоғары спутниктік навигация жүйесінің ұлттық операторы (бұдан әрі – ДЖСНЖ ұлттық операторы) – дәлдігі жоғары спутниктік навигация жүйесін құру, пайдалану және дамыту міндеттері жүктелген, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғам;
5) жоғары жиілікті құрылғы – телекоммуникациялар саласында қолдануды қоспағанда, өнеркәсіптік, ғылыми, медициналық, тұрмыстық немесе басқа да мақсаттарда электромагниттік энергияны генерациялауға және пайдалануға арналған жабдық және (немесе) аспаптар;
6) жылжымалы радиоэлектрондық құрал – географиялық координаттарға тұрақты байланысы жоқ радиоэлектрондық құрал;
7) ұялы байланыс – бұл орналасқан жері өзгеруі мүмкін абоненттер арасындағы радиобайланыс;

2) на РЭС и ВЧУ государственных органов, государственных предприятий, находящиеся на радиочастотном обеспечении Министерства обороны Республики Казахстан;
3) на радиоэлектронные средства радиолюбительских служб.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 31.01.2023 № 35/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 07.08.2024 № 476/НҚ (вводится в действие по истечении десять календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) дифференциальная станция – комплекс радиоэлектронных и технических средств, расположенных в пункте с известными пространственными координатами, с помощью которых осуществляется прием и обработка сигналов глобальной навигационной спутниковой системы, вычисление дифференциальных поправок и передача их в составе корректирующей информации по каналам связи потребителю для повышения точности определения его пространственных координат при нахождении потребителя в радиусе действия дифференциальной поправки;
2) присвоение (назначение) полосы частот, радиочастот (радиочастотного канала) – разрешение на использование радиочастотного спектра, выдаваемое соответствующим радиочастотным органом пользователю радиочастотным спектром на использование указываемой в этом разрешении полосы частот, радиочастоты (радиочастотного канала) с применением радиоэлектронного средства;
3) совместное использование частот – использование частот двумя и более пользователями;
4) национальный оператор системы высокоточной спутниковой навигации (далее – национальный оператор СВСН) – акционерное общество со стопроцентным участием государства в уставном капитале, определяемое Правительством Республики Казахстан, на которое возложены задачи создания, эксплуатации и развития системы высокоточной спутниковой навигации;
5) высокочастотное устройство – оборудование и (или) приборы, предназначенные для генерирования и использования электромагнитной энергии в промышленных, научных, медицинских, бытовых или других целях, за исключением применения в области телекоммуникаций;
6) подвижное радиоэлектронное средство – радиоэлектронное средство, не имеющее постоянной привязки к географическим координатам;
7) мобильная связь – это радиосвязь между абонентами, местоположение которых может меняться;

8) РЭҚ және (немесе) ЖЖҚ иесі – осы құралдар немесе құрылғылар меншігінде, шаруашылық жүргізу құқығында немесе жедел басқару құқығында не өзге де заңды негізде (жалға алу, өтеусіз пайдалану) болатын жеке немесе заңды тұлға;
9) радиожиілік спектрі (бұдан әрі – РЖС) – 3 килогерцтен (бұдан әрі – кГц) 400 гигагерцке (бұдан әрі – ГГц) дейінгі диапазондағы радиожиіліктердің белгілі бір жиынтығы;
10) радиоэлектрондық құрал – қосалқы жабдықты қоса алғанда, радиотолқындарды беруге және (немесе) қабылдауға арналған және бір немесе бірнеше таратушы және (немесе) қабылдаушы құрылғылардан не олардың құрамаларынан тұратын техникалық құрал;
11) ұялы байланыс сигналын күшейткіш (репитер, белсенді ретранслятор) - антенналармен және радиожиілік кәбілдерімен жиынтықта жұмыс істейтін және ұялы байланыс сигналымен жабу аймағын жергілікті кеңейтуге арналған ұялы байланыс сигналын қайталайтын және күшейтетін радиоэлектрондық құрал;
12) радиорелелік желілер (бұдан әрі – РРЛ) – қабылдау-беру (ретрансляциялық) радиостанцияларының тізбегінен құрылған желі бойынша радиобайланыс, оның ішінде "нүкте-нүкте" топологиясы бар радиомостар;
13) стационарлық радиоэлектрондық құрал – тұрақты географиялық координаттары бар радиоэлектрондық құрал;
14) Ұлттық кесте – Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 20 қаңтардағы № 22 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10375 болып тіркелген) барлық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдар үшін 3 кГц-тен 400 ГГц-ке дейінгі жиіліктер диапазонындағы Қазақстан Республикасының радиоқызметтері арасында жиіліктер белдеулерін бөлу кестесі;
15) электромагниттік үйлесімділік – техникалық құралдың берілген электромагниттік жағдайда берілген сапамен жұмыс істеу және басқа техникалық құралдарға жол берілмейтін электромагниттік бөгеуілдер жасамау қабілеті;
16) VSAT-станция – спутниктік желінің бір бөлігі ретінде жұмыс істейтін (жұлдыз топологиясымен, әрқайсысымен немесе нүкте-нүктемен), желіні басқару орталығының (бұдан әрі – ЖБО) функционалдық құралдарының көмегімен орталықтан басқарылатын және бақыланатын немесе ЖБЛ функцияларын орындайтын VSAT тағайындалған станция антеннаның кіші апертурасы бар спутниктік байланыстың жердегі станциясы;
17) радиожиілік спектрі саласындағы құжаттарды ресімдеудің оңайлатылған рәсімі – халықаралық үйлестіру рәсімі аяқталғанға дейін РЖС рұқсатты және ЭМҮ қорытындысын ресімдеу;
18) конкурс (аукцион) (бұдан әрі – сауда-саттық) – қатысушылар тізілімнің веб-порталын пайдалана отырып электрондық форматта өткізілетін өздерінің ұсыныстарын жария түрде мәлімдейтін сауда-саттық нысаны, оның қорытындылары бойынша ұйымдастырушы жеңімпазға жиілік белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) беруге (радиожиілік спектрін (бұдан әрі – РЖС) пайдалану құқығын беруге) міндеттенеді;

8) владелец РЭС и (или) ВЧУ – физическое или юридическое лицо, у которого эти средства или устройства находятся в собственности, на праве хозяйственного ведения или на праве оперативного управления, либо ином законном основании (аренда, безвозмездное пользование);
9) радиочастотный спектр (далее – РЧС) – определенная совокупность радиочастот в диапазоне от 3 килогерц (далее – кГц) до 400 гигагерц (далее – ГГц);
10) радиоэлектронное средство – техническое средство, предназначенное для передачи и (или) приема радиоволн и состоящее из одного или нескольких передающих и (или) приемных устройств, либо их комбинаций, включая вспомогательное оборудование;
11) усилитель сигнала сотовой связи (репитер, активный ретранслятор) – радиоэлектронное средство, повторяющее и усиливающее сигнал сотовой связи, функционирующее в комплекте с антеннами и радиочастотными кабелями и предназначенное для локального расширения зоны покрытия сигналом сотовой связи;
12) радиорелейные линии (далее – РРЛ) – радиосвязь по линии, образованной цепочкой приемо-передающих (ретрансляционных) радиостанций, в том числе радиомосты с топологией "точка-точка";
13) стационарное радиоэлектронное средство – радиоэлектронное средство, имеющее постоянные географические координаты;
14) Национальная таблица – таблица распределения полос частот между радиослужбами Республики Казахстан в диапазоне частот от 3 кГц до 400 ГГц для радиоэлектронных средств всех назначений утвержденная приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 20 января 2015 года № 22 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10375);
15) электромагнитная совместимость – способность технического средства функционировать с заданным качеством в заданной электромагнитной обстановке и не создавать недопустимых электромагнитных помех другим техническим средствам;
16) VSAT-станция – земная станция спутниковой связи с малой апертурой антенны, работающая как часть спутниковой сети (с топологией звезда, каждый с каждым или точка-точка), управляемая и контролируемая централизованно с помощью функциональных средств центра управления сетью (далее – ЦУС) или назначенной VSAT-станции, выполняющей функции ЦУС;
17) упрощенная процедура оформления документов в области радиочастотного спектра – оформление разрешения на РЧС и заключения ЭМС до завершения процедуры международной координации;
18) конкурс (аукцион) (далее – торги) - форма торгов, при которой участники заявляют свои предложения публично, проводимых с использованием веб-портала реестра в электронном формате, по итогам которых организатор обязуется присвоить (предоставить право использования радиочастотного спектра (далее - РЧС) полосы частот, радиочастоты (радиочастотные каналы) победителю;

19) РЖС лоты (бұдан әрі – объект) – әрбір лоттың жиілік белдеуі енінің белгілі бір диапазонын, жиілік номиналдарын, пайдалану аумағын, байланыс технологиясын/түрін, елді мекендерді байланыс қызметтерімен қамтамасыз ету жөніндегі міндеттемелерді көрсете отырып, радиожиілік органдары айқындайтын және (немесе) бастапқы бағасы конкурс (аукцион) жеңімпазына пайдалану құқығы берілетін аумақтар;
20) бастапқы баға – осы Қағидалардың 54-тармағына сәйкес айқындалатын лот бағасы;
21) бастапқы баға – лот бойынша сауда-саттықтың екінші кезеңі басталатын баға;
22) ағымдағы баға – лот бойынша сауда-саттықтың екінші кезеңі барысында қалыптасатын баға;
23) аукцион залы – бағаны көтеру аукционы нысанында өткізілетін сауда-саттықтың екінші кезеңін өткізу үшін қажетті ақпаратты енгізу, сақтау және өңдеу мүмкіндігін қамтамасыз ететін тізілім веб-порталының бөлімі;
24) аукциондық нөмір – сауда-саттыққа қатысу үшін қатысушыға берілетін нөмір;
25) бағаның арттырылуына байланысты аукцион – бастапқы баға алдын ала жарияланған қадаммен көтерілетін сауда-саттық әдісі;
26) жеңімпаз – лот үшін неғұрлым жоғары баға ұсынған сауда-саттыққа қатысушы;
27) кепілдік жарна – бұл аукцион шеңберінде міндеттемелерді қамтамасыз ету мақсатында енгізілетін лоттың бастапқы бағасына тең ақша сомасы;
28) түпкілікті баға – сауда-саттық нәтижесінде белгіленген лоттың ең жоғары бағасы;
29) тізілімнің веб-порталы – мемлекеттік мүлік тізілімін (бұдан әрі – тізілім) сату объектілері туралы электрондық дерекқорға қол жеткізудің бірыңғай нүктесін ұсынатын, интернет желісінде мына мекенжай бойынша орналастырылған интернет-ресурс: www.gosreestr.kz;
30) электрондық құжат – ақпарат электрондық-цифрлық нысанда ұсынылған және электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылған құжат;
31) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – ЭЦҚ құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар терімі;
32) мемлекеттік мүлікті есепке алу саласындағы бірыңғай оператор (бұдан әрі – бірыңғай оператор) – Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша айқындалған, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын заңды тұлға, оған мемлекеттік мүлікті ұйымдастыру және есепке алу саласындағы бірыңғай техникалық саясатты іске асыру жөніндегі міндеттер, сондай-ақ мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган бекітетін тізбеге сәйкес мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінің активтерін басқару және пайдалану жөніндегі функциялар жүктелген;

19) лот РЧС (далее – объект) – определяемые радиочастотными органами в рамках диапазон ширины полосы частот каждого лота, номиналов частот, территории использования, технологии/вида связи, обязательств по обеспечению услугами связи населенных пунктов и (или) территорий, начальной цены, право на использование которых предоставляется победителю конкурса (аукциона);
20) начальная цена - цена лота, определяемая в соответствии с пунктом 54 настоящих Правил;
21) стартовая цена – цена, с которой начинается второй этап торгов по лоту;
22) текущая цена – цена, складывающаяся в ходе второго этапа торгов по лоту;
23) аукционный зал – раздел веб-портала реестра, обеспечивающий возможность ввода, хранения и обработки информации, необходимой для проведения второго этапа торгов, проводимого в форме аукциона на повышение цены;
24) аукционный номер – номер, присваиваемый участнику для участия в торгах;
25) аукцион на повышение цены – метод торгов, при котором стартовая цена повышается с заранее объявленным шагом;
26) победитель – участник торгов, предложивший наиболее высокую цену за лот;
27) гарантийный взнос – это денежная сумма, равная начальной цене лота, вносимая в целях обеспечения обязательств в рамках аукциона;
28) окончательная цена – наивысшая цена лота, установленная в результате торгов;
29) веб-портал реестра – интернет-ресурс, размещенный в сети интернет по адресу: www.gosreestr.kz, предоставляющий единую точку доступа к электронной базе данных об объектах продажи реестра государственного имущества (далее – реестр);
30) электронный документ – документ, в котором информация представлена в электронно-цифровой форме и удостоверена посредством электронной цифровой подписи;
31) электронная цифровая подпись (далее - ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами ЭЦП и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
32) единый оператор в сфере учета государственного имущества (далее – единый оператор) – юридическое лицо с участием государства в уставном капитале, определенное по решению Правительства Республики Казахстан, на которое возложены задачи по реализации единой технической политики в сфере организации и учета государственного имущества, а также функции по управлению и эксплуатации активами территориальных подразделений уполномоченного органа по государственному имуществу согласно перечню, утверждаемому уполномоченным органом по государственному имуществу;

33) қатысушы – сауда-саттыққа қатысу үшін осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен тіркелген заңды тұлға;
34) ұйымдастырушы (уәкілетті орган) – байланыс саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды, байланыс саласында қызметтер көрсететін немесе оларды пайдаланатын адамдардың қызметін мемлекеттік бақылауды, үйлестіруді және реттеуді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
35) конкурстық комиссия – ұйымдастырушы сауда-саттықты өткізу үшін құратын алқалы орган;
36) үлестес тұлға – сауда-саттыққа осы әлеуетті қатысушының шешімдерін айқындауға және (немесе) ол қабылдайтын шешімдерге, оның ішінде жазбаша нысанда жасалған мәміленің күшіне орай ықпал етуге құқығы бар кез келген жеке немесе заңды тұлға, сондай-ақ сауда-саттыққа әлеуетті қатысушының оған қатысты осындай құқығы болатын кез келген жеке немесе заңды тұлға.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 31.01.2023 № 35/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 07.08.2024 № 476/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2-тарау. Жиілік белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) иелікке беру тәртібі
3. РЭҚ және ЖЖҚ ЭМҮ есебін жүргізу және Қазақстан Республикасының радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсат (бұдан әрі – РЖС рұқсаты), РЭҚ және ЖЖҚ ЭМҮ қорытындысы талап етілетін РЭҚ тізбесі (бұдан әрі – РЭҚ тізбесі) осы Қағидалардың 2-қосымшасында келтірілген.
27 МГц диапазонындағы қуаты екі ваттқа дейін РЭҚ пен осы Қағидалардың 1-қосымшасының 19-жолында көрсетілген шағын қуатты тасымалдау РЭҚ-ты байланыс қызметтерін көрсету үшін пайдалануға жол берілмейді.
4. Қазақстан Республикасының радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсат беру, жою, ұзарту және қайта ресімдеу мемлекеттік көрсетілетін қызмет болып табылады (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес баяндалған.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 22.04.2024 № 246/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Телекоммуникациялар комитетіне (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) "электрондық үкімет" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы электрондық түрде жолдайды:

33) участник – юридическое лицо, зарегистрированное в установленном настоящими Правилами порядке для участия в торгах;
34) организатор (уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий реализацию государственной политики в области связи, государственный контроль, координацию и регулирование деятельности лиц, предоставляющих услуги в области связи или пользующихся ими;
35) конкурсная комиссия – коллегиальный орган, создаваемый организатором для проведения торгов;
36) аффилированное лицо – любое физическое или юридическое лицо, которое имеет право определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые данным потенциальным участником торгов решения, в том числе в силу сделки, совершенной в письменной форме, а также любое физическое или юридическое лицо, в отношении которого потенциальный участник торгов имеет такое право.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 31.01.2023 № 35/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 07.08.2024 № 476/НҚ (вводится в действие по истечении десять календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов)
3. Перечень РЭС, на которые требуется проведение расчета ЭМС РЭС и ВЧУ и получение разрешения на использование радиочастотного спектра Республики Казахстан (далее – разрешения на РЧС), заключения ЭМС РЭС и ВЧУ (далее – перечень РЭС) приведен в приложении 2 к настоящим Правилам.
Не допускается использовать РЭС в диапазоне 27 МГц и маломощные носимые РЭС мощностью до двух ватт, указанные в строке 19 приложения 1 к настоящим Правилам для оказания услуг связи.
4. Выдача, аннулирование, продление и переоформление разрешения на использование радиочастотного спектра Республики Казахстан является государственной услугой (далее – государственная услуга).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, изложен согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 22.04.2024 № 246/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Для получения государственной услуги услугополучатель направляет в Комитет телекоммуникаций Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан (далее – услугодатель) в электронном виде посредством веб-портала "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал):

1) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім (оның ішінде шақыру сигналын беруді қоса алғанда, Қазақстан Республикасының туын көтеріп жүзетін кемелер үшін);
2) сұратылған радиожиілік белдеуінің (номиналының) негіздемесі келтірілген түсіндірме жазба, онда жоспарланып отырған радиожелінің (радиотораптардың) топологиясы мен архитектурасы, оның басқару орталығы Қазақстан Республикасының аумағына қатысты орналасу мекенжайы (аумағында немесе аумақтан тыс) пайдаланылатын стандарттар мен хаттамалар, қолдануға жоспарланған РЭҚ техникалық сипаттамалары туралы мәліметтер егжей-тегжейлі баяндалады. Оның ішінде түсіндірме жазбаға қоса беріледі:
спутниктік байланысты ұйымдастыру үшін бөлінетін радиожиілік номиналдарын (жолағын), тиімді изотропты сәулелену қуаты, сәуле шығару класы, VSAT-станциялар үлгісін көрсете отырып, спутниктік байланыс операторы хатының көшірмесі;
3) радиобайланыс түріне байланысты осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес құрлықтағы жылжымалы стационарлық радиоэлектрондық құралға (ұялы байланыстың базалық станциясына (2G, 3G, 4G, 5G), сымсыз радиобайланыс жүйесінің радиоэлектрондық құралына (WLL – wireless local loop), ультра-қысқа толқындар (бұдан әрі – УҚТ), қысқа толқындар (бұдан әрі – ҚТ), транкингтік радиобайланыс және деректерді беру желілеріне) және теңіз қызметтеріне (жағалау, радиолокациялық станциялар, радиомаяктар және басқалар) сауалнама, немесе 6-қосымшаға сәйкес радиорелелік желіге сауалнама, немесе 7-қосымшаға сәйкес телерадио хабарларын таратушыға сауалнама, немесе 8-қосымшаға сәйкес жер станциясына сауалнама (кеме станциялары үшін осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша техникалық деректермен толтырылған сауалнама) толтырылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 22.04.2024 № 246/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Көрсетілетін қызметті беруші өтінім түскен күні оларды қабылдауды және тіркеуді жүзеге асырады және көрсетілетін қызметті берушінің жауапты құрылымдық бөлімшесінің қызметкерін (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері) орындауға жібереді.
Көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері өтінім тіркелген сәттен бастап бір жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің "Мемлекеттік радиожиілік қызметі" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына (бұдан әрі - Мемлекеттік радиожиілік қызметі) орындауға береді.
Мемлекеттік радиожиілік қызметі өтінім келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес РЭҚ тізбесі үшін РЭҚ және ЖЖҚ ЭМҮ алдын ала есептеу рәсімін жүргізеді, сондай-ақ жылжымалы РЭҚ үшін бос жиіліктерді іріктеуді жүзеге асырады және осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес РЭҚ тізбесі үшін РЭҚ және ЖЖҚ ЭМҮ алдын ала есептеу рәсімін жүргізеді:

1) заявку (в том числе для судов, плавающих под флагом Республики Казахстан, включая присвоение позывного сигнала) по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
2) пояснительную записку, в которой приводится обоснование запрашиваемой полосы (номинала) радиочастот, где подробно излагаются сведения о назначении топологии и архитектуре планируемой радиосети (радиолинии), месте расположения ее центра управления относительно территории Республики Казахстан (в пределах либо за ее пределами), используемых стандартах и протоколах, технических характеристиках РЭС, планируемых к применению. В том числе, к пояснительной записке прилагаются:
для организации спутниковой связи копия письма оператора спутниковой связи с указанием номиналов (полосы) выделяемых радиочастот, эффективной изотропно излучаемой мощности, класса излучения, типа VSAT-станций;
3) в зависимости от вида радиосвязи заполняется анкета на стационарное радиоэлектронное средство сухопутной подвижной (на базовую станцию сотовой связи (2G, 3G, 4G, 5G), на радиоэлектронное средство системы беспроводной радиосвязи (WLL – wireless local loop), на стационарное радиоэлектронное средство ультракороткие волны (далее - УКВ), короткие волны (далее - КВ), транкинговой радиосвязи и сетей передачи данных) и морской служб (береговые, радиолокационные станции, радиомаяки) согласно приложению 5, либо анкета на радиорелейную линию согласно приложению 6, либо анкета на телерадиовещательный передатчик согласно приложению 7, либо анкета на земную станцию согласно приложению 8 к настоящим Правилам (для судовых станций заполненная анкета с техническими данными по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правил).
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 22.04.2024 № 246/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Услугодатель в день поступления заявки осуществляет их прием и регистрацию и отправляет работнику ответственного структурного подразделения услугодателя (далее – работник услугодателя) на исполнение.
Работник услугодателя в течение одного рабочего дня с момента регистрации заявки передает на исполнение в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Государственная радиочастотная служба" Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан (далее - Государственная радиочастотная служба).
Государственная радиочастотная служба в течение трех рабочих дней со дня поступления заявки проводит процедуру предварительного расчета ЭМС РЭС и ВЧУ для перечня РЭС согласно приложению 2 к настоящим Правилам, а также осуществляет подбор свободных частот для подвижных РЭС и в случае:

1) оң нәтиже көрсетілетін қызметті алушының РЭҚ және ЖЖҚ ЭМҮ алдын ала есептеу нәтижелері туралы хабардар етеді және өтінімді одан әрі қарау үшін көрсетілетін қызметті берушіге портал арқылы жолдайды;
2) теріс нәтиже көрсетілетін қызметті алушыға негізделген бас тартуды жолдайды және бұл туралы көрсетілетін қызметті берушіге портал арқылы электрондық түрде хабарлайды.
7. Шақыру сигналын беруді қоса алғанда, Қазақстан Республикасының туын көтеріп жүзетін кеме станциясы үшін РЖС рұқсат беру (бұдан әрі-кеме станциясы үшін РЖС рұқсат) осы Қағидаға 9-қосымшаға сәйкес кеме станцияларының (УҚТ, KB және Ku-диапазондарындағы кеме станциялары үшін) техникалық деректері негізінде жүзеге асырылады.
8. Көрсетілетін қызметті беруші Мемлекеттік радиожиілік қызметінен РЖС рұқсат алу үшін өтінім түскен күннен бастап:
1) екі жұмыс күн ішінде, осы Қағиданың 7 және 14-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігімен (бұдан әрі – Қорғаныс министрлігі) Ұлттық кестеге сәйкес РЖС келісу рәсімін жүргізу үшін өтінім жолдайды.
Сұрау салуды қарастыру мерзімі құжаттар түскен сәттен бастап он жұмыс күнінен аспайды. Келісу мүмкіндігі болмаса Қорғаныс министрлігі көрсетілетін қызметті берушіге жазбаша түрде келісілмегендігін негіздеп хат жібереді;
2) Қорғаныс министрлігінің келісу нәтижесі оң болғаннан кейін, көрсетілетін қызметті беруші сұрау салуға жауап алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қажеттілігі РЭҚ және ЖЖҚ ЭМҮ жүргізілген алдын ала есептеу нәтижелері бойынша айқындалатын кедергілерсіз РЭҚ және ЖЖҚ үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету мақсатында РЖС халықаралық үйлестіру рәсімін жүргізу үшін Қазақстан Республикасының шекара маңындағы мемлекеттерге өтінім жібереді.
Өтінімде көрсетілетін қызметті алушының радиожиілік спектрі саласындағы құжаттарды ресімдеудің оңайлатылған рәсімі бойынша РЖС-ға рұқсат беруге келісімі болған кезде көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидалардың 9-тармағына сәйкес РЖС-ға рұқсатты ресімдейді.
Өтінімде тиісті нұсқау болмаған немесе өтініш беруші радиожиілік спектрі саласындағы құжаттарды ресімдеудің оңайлатылған рәсімі бойынша РЖС-ға рұқсат беруге келіспеген кезде көрсетілетін қызметті беруші өтінімді халықаралық үйлестіру рәсімін жүргізу үшін Қазақстан Республикасының шекара маңындағы мемлекеттеріне жібереді. Бұл ретте өтінімді қарау мерзімі ұзартылуы мүмкін, бірақ ол алты айдан аспауға тиіс, бұл туралы өтінім беруші алдын ала хабардар етілуге тиіс.
Халықаралық үйлестіру нәтижесі оң болған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші бес жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес байланыс түрлері бойынша кодтар бере отырып, осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес электрондық құжат түрінде Қазақстан Республикасының РЖС-ға рұқсатты ресімдейді және көрсетілетін қызметті алушыға портал арқылы "жеке кабинетке" жібереді.
Теріс нәтиже немесе халықаралық үйлестіру бойынша келісудің қосымша шарттары енгізілген жағдайда көрсетілетін қызметті беруші ресімдеуді растау немесе рұқсаттан бас тарту үшін көрсетілетін қызметті алушыға өтінімді алты айлық кезең аяқталғанға дейін бес жұмыс күнінен кешіктірмей жібереді.
РЖС-ға рұқсатты ресімдеуді растау немесе одан бас тарту туралы шешімді көрсетілетін қызметті алушы халықаралық үйлестірудің алты айлық кезеңі аяқталғанға дейін қабылдайды. Шешім қабылданбаған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының РЖС-на рұқсатты ресімдейді.
Радиожиілік спектрі саласындағы құжаттарды ресімдеудің оңайлатылған рәсімі бойынша немесе теріс нәтижемен немесе халықаралық үйлестіруді келісудің қосымша шарттарын енгізбестен РЖС-ға рұқсат ресімделген жағдайда, өтініш берушінің РЭҚ шекара маңындағы мемлекеттердің РЭҚ-ына кедергі келтірмеуі, сондай-ақ шекара маңындағы мемлекеттердің РЭҚ-нан бөгеуілге қорғауды талап етпеуі тиіс.
Радиожиілік спектрі саласындағы құжаттарды ресімдеудің оңайлатылған рәсімі бойынша немесе теріс нәтиже кезінде немесе халықаралық үйлестіруді келісудің қосымша шарттары енгізілмей ресімделген РЭҚ пайдалануға қойылатын талаптар осы Қағидалардың 47-тармағында белгіленген.
Қажет болған жағдайда көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіден халықаралық үйлестіру нәтижелерін сұрата алады.
Халықаралық үйлестіру нәтижесі қосымша уақытты (алты айдан астам) талап етуі мүмкін халықаралық үйлестіру бойынша қосымша келіссөздер жүргізу қажет болған кезде теріс деп есептеледі.

1) положительного результата уведомляет о результатах предварительного расчета ЭМС РЭС и ВЧУ услугополучателя и направляет заявку для дальнейшего рассмотрения услугодателю через портал;
2) отрицательного результата направляет обоснованный отказ услугополучателю и уведомляет об этом услугодателя в электронном виде посредством портала.
7. Выдача разрешения на РЧС для судовой станции, плавающих под флагом Республики Казахстан, включая присвоение позывного сигнала (далее – разрешения на РЧС для судовой станции) осуществляется на основании технических данных судовых станций (для судовых станций в УКВ, KB и KU-диапазонах) согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
8. Услугодатель со дня поступления заявки для получения разрешения на РЧС от Государственной радиочастотной службы:
1) в течение двух рабочих дней направляет запрос для проведения процедуры согласования РЧС в Министерство обороны Республики Казахстан (далее – Министерство обороны) в соответствии с Национальной таблицей, за исключением случае предусмотренных в пунктах 7 и 14 к настоящим Правилам.
Срок рассмотрения запроса Министерством обороны составляет не более десяти рабочих дней со дня поступления. В случае отрицательного согласования, Министерство обороны направляет услугодателю обоснованный письменный отказ;
2) после положительного результата согласования Министерством обороны, услугодатель в течение трех рабочих дней со дня получения ответа на запрос направляет заявку приграничным государствам Республики Казахстан для проведения процедуры международной координации РЧС в целях обеспечения бесперебойной работы РЭС и ВЧУ без помех, необходимость которой определяется по результатам проведенного предварительного расчета ЭМС РЭС и ВЧУ.
При наличии в заявке согласия услугополучателя на выдачу разрешения на РЧС по упрощенной процедуре оформления документов в области радиочастотного спектра, услугодатель оформляет разрешение на РЧС согласно пункту 9 настоящих Правил.
При отсутствии в заявке соответствующего указания или несогласия заявителя на выдачу разрешения на РЧС по упрощенной процедуре оформления документов в области радиочастотного спектра, услугодатель направляет заявку приграничным государствам Республики Казахстан для проведения процедуры международной координации. При этом срок рассмотрения заявки может быть продлен, но не более чем на шесть месяцев, о чем заявитель должен быть заблаговременно уведомлен.
В случае положительного результата международной координации услугодатель в течение пяти рабочих дней оформляет разрешение на РЧС Республики Казахстан в виде электронного документа согласно приложению 10 к настоящим Правилам, с присвоением кодов по видам связи согласно приложению 11 к настоящим Правилам и направляет услугополучателю в "личный кабинет" посредством портала.
В случае отрицательного результата или ввода дополнительных условий согласования по международной координации, услугодатель направляет заявку услугополучателю для подтверждения оформления или отказа от разрешения на РЧС не позднее пяти рабочих дней до окончания шестимесячного периода.
Решение о подтверждении оформления или отказа от разрешения на РЧС принимается услугополучателем до окончания шестимесячного периода международной координации. В случае непринятия решения, услугодатель в течение пяти рабочих дней оформляет разрешение на РЧС Республики Казахстан.
В случае оформления разрешения на РЧС по упрощенной процедуре оформления документов в области радиочастотного спектра или с отрицательным результатом, или без ввода дополнительных условий согласования международной координации, РЭС заявителя не должны создавать помехи РЭС приграничных государств, а также требовать защиты на помехи от РЭС приграничных государств.
Требования к эксплуатации РЭС, оформленные по упрощенной процедуре оформления документов в области радиочастотного спектра или при отрицательном результате или без ввода дополнительных условий согласования международной координации, установлены пунктом 47 настоящих Правил.
При необходимости услугополучатель может запросить результаты международной координации у услугодателя.
Результат международной координации считается отрицательным, при необходимости проведения дополнительных переговоров по международной координации, которое может потребовать дополнительное время (больше шести месяцев).

9. Көрсетілетін қызметті беруші Қорғаныс министрлігінің келісу нәтижесі келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде:
1) оң нәтиже болған жағдайда осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес байланыс түрлері бойынша кодтар бере отырып, осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес электрондық құжат түрінде Қазақстан Республикасының РЖС-ға рұқсатты ресімдейді және көрсетілетін қызметті алушыға портал арқылы "жеке кабинетке" жібереді;
2) теріс нәтиже болған жағдайда, дәлелді бас тартуды көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" портал арқылы және Мемлекеттік радиожиілік қызметіне хабарлама жібереді.
10. Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздемелер:
1) РЖС рұқсат алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттарда толық емес немесе дұрыс емес мәліметтердің болуы;
2) мәлімдеделген радиожиілік белдеулерінің, радиожиіліктердің (радиожиілік арнасының) ұлттық жиіліктер белдеулерін бөлу кестесіне сәйкес келмеуі;
3) мәлімдеделген радиоэлектрондық құралдардың сәуле шығару және қабылдау параметрлерінің радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғылардың электромагниттік үйлесімділігін қамтамасыз ету саласындағы талаптарына, нормаларына сәйкес келмеуі;
4) қолданыстағы және пайдаланылуы жоспарланған радиоэлектрондық құралдармен электромагниттік үйлесімділік сараптамасының теріс қорытындысы;
5) азаматтық пайдаланушылардың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте пайдаланушыларға бұрын иелікке берілген мәлімделген радиожиілік белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арнасын) пайдалануы;
6) көрсетілетін қызметті беруші Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен беретін, байланыс саласындағы радиожиіліктерді пайдаланатын кәсіпкерлік қызмет түріне тиісті лицензияның болмауы;
7) жиілік белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арнасын) Қазақстан Республикасы әскери басқармасының орталық атқарушы органымен келісу жүргізудің теріс нәтижелері.
РЖС рұқсат беруден бас тарту қызмет алушыны қайта беру құқығынан айырмайды.
11. Көрсетілетін қызметті алушы байланыс желісін ұйымдастыруды РЖС рұқсатында көрсетілген және радиожиілік органдары ұсынымына сәйкес байланыс түрлеріне сәйкес жүзеге асырады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 07.08.2024 № 476/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. РЭҚ жиіліктерінің номиналдары және (немесе) техникалық параметрлері өзгерген жағдайда, сондай-ақ РЖС-ға бұрын берілген рұқсатта көрсетілген мәннен асқан кезде көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидаларда көзделген тәртіппен РЖС-ға рұқсат алады.

9. Услугодатель в течение пяти рабочих дней со дня поступления результата согласования с Министерства обороны:
1) в случае положительного результата оформляет разрешение на РЧС Республики Казахстан в виде электронного документа согласно приложению 10 к настоящим Правилам, с присвоением кодов по видам связи согласно приложению 11 к настоящим Правилам и направляет услугополучателю в "личный кабинет" посредством портала;
2) в случае отрицательного результата направляет мотивированный отказ услугополучателю в "личный кабинет" посредством портала и уведомление в Государственную радиочастотную службу.
10. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) наличие неполных или недостоверных сведений в документах, представленных услугополучателем для получения разрешения на РЧС;
2) несоответствие заявленной полосы частот, радиочастоты (радиочастотного канала) национальной таблице распределения полос частот;
3) несоответствие параметров излучения и приема заявленных радиоэлектронных средств, требованиям норм в области обеспечения электромагнитной совместимости радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств;
4) отрицательное заключение экспертизы электромагнитной совместимости с действующими и планируемыми для использования радиоэлектронными средствами;
5) занятость гражданскими пользователями заявленной полосы частот, радиочастоты (радиочастотного канала), ранее присвоенных пользователям в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
6) отсутствие соответствующей лицензии на вид предпринимательской деятельности в области связи с использованием радиочастот, выдаваемой услугодателем в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
7) отрицательные результаты проведения согласования полосы частот, радиочастоты (радиочастотного канала) с Министерством обороны;
Отказ в выдаче разрешения на РЧС не лишает услугополучателя права повторной подачи.
11. Услугополучатель осуществляет организацию сети связи в соответствии с видами связи, указанными в разрешении на РЧС, и в соответствии рекомендацией радиочастотных органов.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 07.08.2024 № 476/НҚ (вводится в действие по истечении десять календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. В случае изменения номиналов частот и (или) технических параметров РЭС, а также при превышении значения, указанных в ранее выданном разрешении на РЧС услугополучатель получает разрешение на РЧС, в порядке предусмотренными настоящими Правилами.

Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 31.01.2023 № 35/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Жиіліктерді иелікке беру Қазақстан Республикасында мемлекеттік басқаруды, қорғанысты, қауіпсіздікті және құқықтық тәртіпті қорғауды қамтамасыз ету мүддесіне орай байланыс саласындағы қызметті жүзеге асыратын шаруашылық жүргізуші субъектілердің басқа жиіліктерге көшуіне байланысты залалдарын бір мезгілде өтей отырып өзгертілуі мүмкін. Бұл ретте шығындар жиіліктер пайдасына берілетін Мемлекеттік органмен өтеледі.
14. Радиожиілік белдеулері (номиналдары) үшін келісу рәсімін жүргізу талап етілмейді:
1) Қорғаныс министрлігімен бұрын келісілген, радиожиілік органдары ұсынымдары негізінде көрсетілетін қызметті беруші бөлетін;
2) Ұлттық кестеде "ГР" санаты ретінде көрсетілген азаматтық пайдаланушылардың РЭҚ басымдықпен пайдалануына арналған;
3) Халықаралық электробайланыс одағының Радиобайланыс регламентінде белгіленген жиілік иеліктеріне сәйкес теңіз РЭҚ-ға және Апаттық және қауіпсіздікті қамтамасыз ету жағдайлары үшін жаһандық теңіз жүйесіне (бұдан әрі – АҚҚЖЖТЖ) арналған;
4) Егер РЭҚ және ЖЖҚ-ның техникалық параметрлері, мақсаты және орнату орны өзгермеген жағдайда, сондай-ақ егер техникалық параметрлер РЖС-ға бұрын берілген рұқсатта көрсетілген мәннен аспаса, радиожиіліктердің бұрын келісілген жолақтары (номиналдары) үшін радиожиілік белдеулері (номиналдары) үшін келісу рәсімін жүргізу талап етілмейді.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 31.01.2023 № 35/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 07.08.2024 № 476/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
15. Байланыстың жаңа түрін және технологиясын ұйымдастыруға РЖС пайдалануға құқықты конкурстық негізде алған жағдайда, байланыс операторына аумақты немесе елді мекендерді байланыс қызметтерімен қамтамасыз ету жөніндегі міндеттеме жүктеледі, бұл ретте осы Қағидалардың 11-қосымшасына сәйкес кодтарды иелік ете отырып, осы Қағидалардың 10-қосымшасына сәйкес РЖС пайдалану рұқсаты ресімделеді.
16. Ресімделген РЖС рұқсаты немесе кеме станциясының РЖС пайдалану рұқсаты (түпнұсқасы) көрсетілетін қызметті беруші қол қойған күні РЖС пайдаланылатын жердегі аумақтық бөлімшесіне (бұдан әрі – аумақтық бөлімше) және (немесе) Мемлекеттік радиожиілік қызметіне Портал арқылы жіберіледі.

Сноска. Пункт 12 – в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 31.01.2023 № 35/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Частотные присвоения могут быть изменены в интересах обеспечения государственного управления, обороны, безопасности и охраны правопорядка в Республике Казахстан с одновременным возмещением, хозяйствующим субъектам, осуществляющим деятельность в области связи, ущерба, связанного с переходом на другие частоты. При этом, затраты возмещаются тем государственным органом, в пользу которого высвобождаются частоты.
14. Проведение процедуры согласования не требуется для полос (номиналов) радиочастот:
1) ранее согласованных Министерством обороны, выделяемых услугодателем на основании рекомендаций радиочастотных органов;
2) предназначенных для преимущественного использования РЭС гражданскими пользователями, указанных в Национальной таблице как категория "ГР";
3) предназначенных для морских РЭС и Глобальной морской системы для случаев бедствия и обеспечения безопасности (далее – ГМСББ) в соответствии с частотными присвоениями, установленными Регламентом радиосвязи Международного союза электросвязи;
4) ранее согласованных полос (номиналов) радиочастот в случае, если не изменились технические параметры, назначение и место установки РЭС и ВЧУ, а также, если технические параметры не превышают значения, указанных в ранее выданном разрешении на РЧС.
Сноска. Пункт 14 – в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 31.01.2023 № 35/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 07.08.2024 № 476/НҚ (вводится в действие по истечении десять календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. В случае получения права на использование РЧС на конкурсной основе, на оператора связи возлагаются обязательства по обеспечению услугами связи территории либо населенных пунктов, при этом разрешение на РЧС оформляется согласно приложению 10 к настоящим Правилам, с присвоением кодов по видам связи согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
16. Оформленное разрешение на РЧС или разрешение на РЧС для судовой станции направляется в день подписания услугодателем посредством портала в межрегиональную инспекцию связи услугодателя (далее – территориальное подразделение) по месту использования РЧС и Государственную радиочастотную службу.

17. Кеме станциясы үшін РЖС-ға рұқсат немесе РЖС-ға рұқсат берілгеннен кейін аумақтық бөлімше "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі – Салық кодексі) сәйкес көрсетілетін қызметті алушыға осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес РЖС пайдалану үшін мемлекеттік бюджетке төлем төлеуге хабарлама жібереді.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 22.04.2024 № 246/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Қызметті аналогтық сигнал арқылы жүзеге асыратын Теле-, радио компаниялар, телерадио хабарларын тарату операторлары мемлекеттік бюджетке РЖС-ға рұқсат беру үшін, оның ішінде аумақтық бөлімшенің хабарламасы негізінде РЖС-ға рұқсатты қағаз нұсқасынан электрондық форматқа ауыстыру кезінде алым енгізеді.
Мемлекеттік бюджетке РЖС рұқсат беру үшін алымның төленгенін растайтын құжат Салық кодексіне сәйкес РЖС пайдалану орны бойынша аумақтық бөлімшеге беріледі.
19. РЖС пайдалану рұқсаты Салық кодексіне сәйкес РЖС пайдаланғаны үшін жылдық төлемді төлеген жағдайда қолданыста болады.
20. РЖС рұқсаты Портал арқылы мемлекеттік бюджетке РЖС пайдаланғаны үшін жылдық төлемнің төленгенін растайтын құжатты тең бөліктермен ағымдағы жылдың 25 наурызы, 25 маусымы, 25 қыркүйегі мен 25 желтоқсанына дейін РЖС пайдаланушымен қоса ұсынған жағдайда келесі жылға автоматты түрде ұзартылады.
21. РЖС пайдалану орны бойынша аумақтық бөлімшелер жыл сайын РЖС үшін төлемнің жылдық сомасын көрсете отырып, төлемге хабарлама шығарады және оларды ағымдағы есепті кезеңнің 20 ақпанынан кешіктірмей портал арқылы РЖС пайдаланушыларына жібереді.
22. Қалалық және ауылдық елді мекендерде Интернетке кең жолақты қол жеткізу жобаларын қаржыландыруға дербес немесе төлемақының тиісті ставкасын төмендетуден босатылған қаражаттан кем емес шоғырландырылған қаражатты жіберу бойынша өзіне міндеттемелер алған байланыс операторлары үшін төлемақының жылдық сомасы Салық кодексінде белгіленген тоқсан пайызға төмендетілген мөлшерлеме бойынша есептеледі.
23. Тиісті төлемақы ставкасын төмендетуден босатылған қаражаттан кем емес қаражат жіберу бойынша міндеттемелерді көрсете отырып, РЖС-ға рұқсатты алған және (немесе) қайта ресімдеген жағдайда, аумақтық бөлімше осындай байланыс операторына бұрын берілген хабарламаның орнына тоқсан пайызға төмендетілген төлемақы ставкасы бойынша есептелген соманы көрсете отырып, байланыс операторы РЖС-ға рұқсат алған және (немесе) қайта ресімдеген айдан кейінгі айдың 20-күнінен кешіктірмей жаңа хабарлама жібереді.

17. После выдачи разрешения на РЧС или разрешения на РЧС для судовой станции, территориальное подразделение в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" (далее – Налоговый Кодекс) направляет (за оставшийся период года) услугополучателю извещение на уплату в государственный бюджет платы за использование РЧС, согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 22.04.2024 № 246/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Теле-, радио компании, операторы телерадиовещания, осуществляющие деятельность посредством аналогового сигнала, вносят в государственный бюджет сбор за выдачу разрешения на РЧС, в том числе при переводе разрешения на РЧС с бумажного на электронный формат на основании уведомления территориального подразделения.
Документ, подтверждающий уплату сбора за выдачу разрешения на РЧС в государственный бюджет, предоставляется в территориальное подразделение по месту использования РЧС в соответствии с Налоговым кодексом.
19. Разрешение на РЧС действует при условии ежегодной платы за использование РЧС в соответствии с Налоговым кодексом.
20. Разрешение на РЧС продлевается автоматически на следующий год посредством портала, при прикреплении услугополучателем подтверждающего документа об уплате в государственный бюджет годовой платы за использование РЧС равными долями не позднее 25 марта, 25 июня, 25 сентября и 25 декабря текущего года.
21. Территориальные подразделения по месту использования РЧС ежегодно выставляют извещения на уплату с указанием годовой суммы платы за РЧС и направляют их пользователям РЧС посредством портала не позднее 20 февраля текущего отчетного периода.
22. Для операторов связи, принявших на себя обязательства по направлению самостоятельно или консолидировано средств, не менее высвобожденных от снижения соответствующей ставки платы, на финансирование проектов широкополосного доступа к Интернет в городских и сельских населенных пунктах годовая сумма платы исчисляется по сниженной на девяносто процентов ставке, установленной Налоговым кодексом.
23. В случае получения и (или) переоформления разрешения на РЧС с указанием обязательств по направлению не менее высвобожденных средств от снижения соответствующей ставки платы, на финансирование проектов широкополосного доступа к Интернет в городских и сельских населенных пунктах территориальное подразделение направляет такому оператору связи новое извещение с указанием суммы, рассчитанной по сниженной на девяносто процентов ставке платы взамен ранее выданного извещения не позднее 20 числа месяца, следующего за месяцем, в котором оператором связи получено и (или) переоформлено разрешение на РЧС.

Бұл ретте төмендетілген төлемақы мөлшерлемесі 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданылады.
24. Аудиттелген мәліметтердің нәтижелері бойынша байланыс операторының қалалық және ауылдық елді мекендерде Интернетке кең жолақты қол жеткізу жобаларын қаржыландыруға тиісті төлемақы ставкасын төмендетуден босатылған қаражаттан кем емес жіберу бойынша міндеттемелерді орындамау фактісі расталған жағдайда, байланыс саласындағы уәкілетті орган есепті жылдан кейінгі жылдан кейін кемінде бір жыл өткен соң есепті жыл үшін РЖС пайдаланғаны үшін жылдық төлемақы сомасын қайта есептеуді жүзеге асырады, ол осы есепті жыл үшін қаржылық міндеттемелердің орындалмаған көлеміне барабар болуға тиіс. Бұл ретте аумақтық бөлімше бұрын берілген хабарламаның орнына орындалмаған міндеттемелерге барабар есептелген соманы көрсете отырып, осындай байланыс операторына жаңа хабарлама жібереді.
25. РЖС-ін бірлесіп пайдаланған жағдайда мемлекеттік бюджетке төлемақы төлеуді әрбір пайдаланушы жеке жүргізеді.
26. РЖС-ға рұқсат осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген рәсімдер жүргізілмей, мынадай:
1) жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) немесе заңды тұлғаның атауы өзгерген;
2) көрсетілетін қызметті алушының байланыс және телерадио хабарларын тарату саласындағы қызметке лицензия алған немесе қайта ресімдеген;
3) егер заңды тұлға қайта ұйымдастырылған заңды тұлғаның құқықтық мирасқоры болып табылған;
4) егер РЭҚ және ЖЖҚ-ның техникалық параметрлері, мақсаты және орнату орны өзгермесе, сондай-ақ егер техникалық параметрлер РЖС-ға бұрын берілген рұқсатта көрсетілген мәннен аспаған;
5) РЖС рұқсатты электрондық форматқа ауыстырған;
6) қалалық және ауылдық елді мекендерде Интернетке кең жолақты қол жеткізу жобаларын қаржыландыру бойынша міндеттемелер қабылданған;
7) халықаралық үйлестірудің оң нәтижелері алынған жағдайларда қайта ресімделеді.
Әкімшілік-аумақтық бірліктің, көшенің атауы, ғимараттар мен құрылыстардың нөмірленуі өзгерген жағдайда, РЖС-ға рұқсатты қайта ресімдеу талап етілмейді.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 31.01.2023 № 35/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Қалған жағдайларда көрсетілетін қызметті алушыға РЖС рұқсат осы Қағидалардың 8- тармағында көрсетілген рәсімдерден өткізгеннен кейін ресімделеді.
28. Осы Қағидаларға 8-тармақта көрсетілген рәсімдерді өткізбей РЖС-ға рұқсатты қайта ресімдеу үшін көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы көрсетілетін қызметті берушіге мыналады жолдайды:

При этом сниженная ставка платы применяется с 1 января 2020 года.
24. В случае подтверждения по результатам аудированных сведений факта неисполнения оператором связи обязательств по направлению не менее высвобожденных средств от снижения соответствующей ставки платы, на финансирование проектов широкополосного доступа к Интернет в городских и сельских населенных пунктах, уполномоченный орган в области связи не ранее чем через год после года, следующего за отчетным, осуществляет перерасчет суммы годовой платы за использование РЧС за отчетный год, которая должна быть пропорциональна невыполненному объему финансовых обязательств за этот отчетный год. При этом территориальное подразделение направляет такому оператору связи новое извещение с указанием суммы, рассчитанной пропорционально не выполненным обязательствам взамен ранее выданного извещения.
25. Уплата в государственный бюджет при совместном использовании РЧС производится отдельно каждым услугополучателем.
26. Разрешение на РЧС переоформляется без проведения процедур, указанных в пункте 8 настоящих Правил, в случаях:
1) изменения фамилии, имени, отчества (при наличии) физического лица или наименования юридического лица;
2) получения или переоформления услугополучателем лицензии на деятельность в области связи и телерадиовещания;
3) если юридическое лицо является правопреемником реорганизованного юридического лица;
4) если не изменились технические параметры, назначение и место установки РЭС и ВЧУ, а также, если технические параметры не превышают значения, указанных в ранее выданном разрешении на РЧС;
5) перевода разрешения на РЧС в электронный формат;
6) принятия обязательств по финансированию проектов широкополосного доступа к Интернет в городских и сельских населенных пунктах.
7) получения положительных результатов международной координации.
В случае изменений наименования административно-территориальной единицы, улицы, нумерации зданий или сооружений переоформление разрешения на РЧС не требуется.
Сноска. Пункт 26 – в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 31.01.2023 № 35/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. В остальных случаях разрешение на РЧС услугополучателю оформляется после прохождения процедур, указанных в пункте 8 к настоящим Правилам.
28. Для переоформления разрешения на РЧС без проведения процедур, указанных в пункте 8 к настоящим Правилам, услугополучатель направляет услугодателю посредством портала:

1) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінімді;
2) еркін нысанда түсіндірме жазбаны.
Кеме станциясының рұқсаты үшін теңіз кемесінің Қазақстан Республикасының мемлекеттік туын көтеріп жүзу құқығы туралы куәлігін ұсыну қажет;
3) РЖС рұқсатының көшірмесі (қағаз тасығышта алған жағдайда);
РЖС рұқсаты электрондық түрде алынған жағдайда (портал арқылы) РЖС-ға рұқсат көшірмесі талап етілмейді.
4) заңды тұлға қайта ұйымдастырылған жағдайда, құқықтық мұрагерлікті растайтын құжат;
5) радиобайланыс түріне байланысты құрлықтағы жылжымалы стационарлық радиоэлектрондық құралға (ұялы байланыстың базалық станциясына (2G, 3G, 4G, 5G), сымсыз радиобайланыс жүйесінің радиоэлектрондық құралына (WLL), УҚТ, КВ, транкингтік радиобайланыс және деректерді беру желілеріне) және теңіз қызметтеріне (жағалау, радиолокациялық станциялар, радиомаяктар және басқалар) Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес сауалнама, немесе 6-қосымшаға сәйкес радиорелейлік желіге сауалнама, немесе 7-қосымшаға сәйкес телерадио хабарларын таратушыға сауалнама, немесе 8-қосымшаға сәйкес жер станциясына сауалнама толтырылады (кеме станциялары үшін осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша техникалық деректермен толтырылған сауалнама);
6) РЖС пайдаланғаны үшін мемлекеттік бюджетке төленгенін растайтын құжат.
РЖС-ға электрондық түрде (портал арқылы) алынған рұқсаттарды қайта ресімдеген жағдайда РЭҚ-қа сауалнама талап етілмейді;
Көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері өтінімді тіркеген сәттен бастап бір жұмыс күні ішінде РЖС пайдалану орны бойынша аумақтық бөлімшеге орындауға береді.
29. Қалалық және ауылдық елді мекендерде Интернетке кең жолақты қол жеткізу жобаларын қаржыландыру бойынша міндеттемелерді ресімдеу мақсатында көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге портал арқылы қайта ресімдеу үшін радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсатты жібереді, ол өтінім келіп түскен күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде көрсетілетін қызметті алушыға радиожиілік спектрін пайдалануға арналған рұқсатты міндеттемелер енгізеді және қайтарады.
Байланыс операторы қалалық және ауылдық елді мекендерде Интернетке кең жолақты қолжетімділік жобаларын қаржыландыру бойынша міндеттемелерді қабылдаған жағдайда РЖС пайдалануға рұқсатты қайта ресімдеу кезінде РЭҚ ЭМҮ бұрын берілген қорытындыларын қайта ресімдеу және РЭҚ пайдалануды бастау туралы жаңа хабарламаларды жіберу талап етілмейді.
30. Аумақтық бөлімше өтінімді алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушының РЖС пайдаланғаны үшін төлем төлемінің бар-жоғын тексереді және одан әрі қарау үшін көрсетілетін қызметті берушіге жолдайды.

1) заявку по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
2) пояснительную записку в произвольной форме;
Для разрешения судовой станции, необходимо предоставить свидетельство о праве плавания морского судна под Государственным флагом Республики Казахстан;
3) копия разрешения на РЧС (в случае получения на бумажном носителе);
В случае получения разрешения на РЧС в электронном виде (посредством портала), копия разрешения на РЧС не требуется;
4) документ, подтверждающий правопреемство, - в случае реорганизации юридического лица;
5) в зависимости от вида радиосвязи заполняется анкета на стационарное радиоэлектронное средство сухопутной подвижной (на базовую станцию сотовой связи (2G, 3G, 4G, 5G), на радиоэлектронное средство системы беспроводной радиосвязи (WLL), на стационарное радиоэлектронное средство УКВ, КВ, транкинговой радиосвязи и сетей передачи данных) и морской служб (береговые, радиолокационные станции, радиомаяки и другие) согласно приложению 5, либо анкета на радиорелейную линию согласно приложению 6, либо анкета на телерадиовещательный передатчик согласно приложению 7 либо анкета на земную станцию согласно приложению 8 к настоящим Правилам (для судовых станций заполненная анкета с техническими данными по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правил);
6) документ, подтверждающий уплату в государственный бюджет за использование РЧС.
В случае переоформления разрешений на РЧС, полученных в электронном виде (посредством портала), анкета на РЭС не требуется;
Работник услугодателя в течение одного рабочего дня с момента регистрации заявки передает на исполнение в территориальное подразделение по месту использования РЧС.
29. В целях оформления обязательств по финансированию проектов широкополосного доступа в Интернет в городских и сельских населенных пунктах услугополучатель направляет разрешение на использование радиочастотного спектра для переоформления посредством Портала услугодателю, который вносит обязательства и возвращает разрешение на использование радиочастотного спектра услугополучателю в течение тридцати календарных дней со дня поступления заявки.
При переоформлении разрешения на использование РЧС в случае принятия оператором связи обязательств по финансированию проектов широкополосного доступа в Интернет в городских и сельских населенных пунктах переоформление ранее выданных заключений ЭМС РЭС и направление новых уведомлений о начале эксплуатации РЭС не требуется.
30. Территориальное подразделение со дня получения заявки в течение трех рабочих дней проверяет наличие уплаты услугополучателем платы за использование РЧС и направляет для дальнейшего рассмотрения услугодателю.

31. Көрсетілетін қызметті алушы РЖС пайдаланғаны үшін төлем төлеген жағдайда көрсетілетін қызметті беруші аумақтық бөлімшеден өтінім келіп түскен күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде РЖС-ға рұқсатты қайта ресімдейді.
Қайта ресімделген РЖС рұқсаты Портал арқылы электрондық түрде:
1) көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне";
2) Мемлекеттік радиожиілік қызметіне;
3) РЖС пайдалану орны бойынша аумақтық бөлімшеге түседі.
32. РЖС пайдаланудан бас тартқан жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге портал арқылы жолдайды:
1) РЖС рұқсатын алуға бас тарту себептерін және жою күнін көрсете отырып, ерікті нысандағы өтініш;
2) РЖС-не рұқсат (егер РЖС рұқсат электрондық түрде Портал арқылы алынған болса, аталған құжат талап етілмейді);
3) ұсынылған хабарлама бойынша өтінім берілген мерзімге дейінгі РЖС пайдалану үшін мемлекеттік бюджетке аумақ бойынша төлемақы төленгенін растайтын құжат.
Көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері өтінім тіркелген сәттен бастап бір жұмыс күні ішінде аумақтық бөлімшеге орындауға береді.
Аумақтық бөлімше көрсетілетін қызметті берушіден өтінімді алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушының РЖС пайдаланғаны үшін төлем төлемінің бар-жоғын тексереді және одан әрі қарау үшін көрсетілетін қызметті берушіге жолдайды.
Көрсетілетін қызметті алушы РЖС пайдаланғаны үшін төлем төлеген жағдайда көрсетілетін қызметті беруші аумақтық бөлімшеден өтінім келіп түскен күннен бастап сегіз жұмыс күні ішінде РЖС рұқсатының күшін жояды немесе РЖС пайдаланғаны үшін төлем болмаған кезде оның күшін жоюдан бас тартады.
РЖС рұқсаттың күшін жою көрсетілетін қызметті берушінің хатымен расталады, ол көрсетілетін қызметті алушыға, аумақтық бөлімшеге және Мемлекеттік радиожиілік қызметіне портал арқылы электрондық түрде жіберіледі.
33. РЖС-ға рұқсаттың қолданылуын көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыны хабардар ете отырып, аумақтық бөлімшенің өтінішхаты бойынша мынадай:
1) пайдаланушының РЖС пайдалануға рұқсатты өз еркімен қайтару туралы өтініш берген;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен аумақтық бөлімше жүргізетін РЖС мониторингінің нәтижелерімен расталатын РЖС бір жыл бойы пайдаланылмаған;
3) байланыс операторылары РЖС рұқсатында көрсетілген елді мекендерді және (немесе) аумақтарды байланыс қызметтерімен қамтамасыз ету жөніндегі міндеттемелерді орындамаған;
4) Салық кодексіне сәйкес үш тоқсан үшін РЖС пайдаланғаны үшін мемлекеттік бюджетке төлемақы төленбеген;

31. В случае уплаты услугополучателем платы за использование РЧС услугодатель в течение семи рабочих дней со дня поступления заявки от территориального подразделения переоформляет разрешение на РЧС.
Переоформленное разрешение на РЧС в электронном виде посредством портала поступает:
1) в "личный кабинет" услугополучателя;
2) в Государственную радиочастотную службу;
3) в территориальное подразделение по месту использования РЧС.
32. В случае отказа от использования РЧС, на аннулирование разрешения на РЧС услугополучатель направляет услугодателю посредством портала:
1) заявление в произвольной форме с указанием причины отказа и даты аннулирования разрешения на РЧС;
2) разрешение на РЧС (в случае получения разрешения на РЧС в электронном виде посредством Портала, данный документ не требуется);
3) документ, подтверждающий уплату в государственный бюджет за использование РЧС по регионам до момента подачи заявки, в соответствии с выставленным извещением.
Работник услугодателя в течение одного рабочего дня с момента регистрации заявки передает на исполнение в территориальное подразделение.
Территориальное подразделение со дня получения заявки от услугодателя в течение двух рабочих дней проверяет наличие уплаты услугополучателем платы за использование РЧС и направляет для дальнейшего рассмотрения услугодателю.
В случае уплаты услугополучателем платы за использование РЧС услугодатель в течение восьми рабочих дней со дня поступления заявки от территориального подразделения аннулирует разрешение на РЧС, либо отказывает в его аннулировании при отсутствии платы за использование РЧС.
Аннулирование разрешения на РЧС подтверждается письмом услугодателя, которое направляется услугополучателю, в территориальное подразделение и Государственную радиочастотную службу в электронном виде посредством Портала.
33. Действие разрешения на РЧС прекращается услугодателем по ходатайству территориального подразделения с уведомлением услугополучателя, в случаях:
1) подачи заявления пользователем о добровольном возврате разрешения на использование РЧС;
2) неиспользования РЧС в течение одного года, которое подтверждается результатами мониторинга РЧС проводимого территориальным подразделением в порядке установленным законодательством Республики Казахстан;
3) невыполнения оператором связи обязательств по обеспечению услугами связи населенных пунктов и (или) территорий, указанных в Разрешении на РЧС;
4) неуплаты в государственный бюджет платы за использование РЧС за три квартала в соответствии с Налоговым кодексом;

5) әрбір елді мекенде және (немесе) радиожиілік спектрін пайдалануға берілген рұқсатты алғаннан кейін екі жыл өткен соң пайдалану аумағында халықтың кемінде отыз пайызының байланыс қызметтеріне кең жолақты қолжетімділік беру үшін жағдайларды қамтамасыз ететін техникалық инфрақұрылым болмаған жағдайларда тоқтатады;
6) уәкілетті органның:
байланыс саласындағы перспективалық технологияларды іске асыру;
радиожиілік спектрін перспективалық пайдалану жоспарларына сәйкес радиожиілік спектрін, жиілік белдеулерін тиімді пайдалану мақсатында радиожиілік спектрін қайта бөлуді жүргізу туралы шешімі бойынша;
7) дара кәсіпкердің қызметі тоқтатылғанда немесе заңды тұлға таратылғанда;
8) байланыс операторы Қазақстан Республикасының рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасына сәйкес айқындалатын радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсат алған күннен бастап алты ай ішінде радиоэлектрондық құралдарды және (немесе) жоғары жиілікті құрылғыларды пайдалану туралы хабарламаны және азаматтық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдардың электромагниттік үйлесімділігінің есептемесін ұсынбағанда, уәкілетті орган айқындаған тәртіппен тоқтатылады.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 31.01.2023 № 35/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 19.09.2024 № 564/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
34. Заңның 12-бабының 5-1-тармағына сәйкес, жеке және заңды тұлғаларға өздеріне иелікке берілген жиілік белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) уақытша немесе тұрақты пайдалану құқығын басқа жеке немесе заңды тұлғаларға беруге, мына жағдайларды:
1) радиожиілік спектрін негізгі пайдаланушы келісім берген жағдайда, өндірісішілік қызмет үшін радиожиіліктерді бірлесіп пайдалануды қоспағанда, тыйым салынады. Әрбір пайдаланушыға радиожиілік спектрін пайдалануға арналған жеке рұқсат ресімделеді (сол бір РЭҚ пайдаланған жағдайда, РЭҚ-ға және ЖЖҚ-ға ЭМҮ қосымша сараптама қорытындысы талап етілмейді);
2) ұялы байланыс ұйымына бөлінген радиожиіліктерді бірлесіп пайдалануды қоспағанда, тыйым салынады. Радиожиіліктерді бірлесіп пайдалану шартпен ресімделеді.
АҚҚЖЖТЖ-ға жиілікті бөлу кезінде РЖС негізгі пайдаланушысынан жазбаша келісім талап етілмейді.
35. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің, оның лауазымды адамдарының шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына, жоғары тұрған мемлекеттік органға, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес беріледі.
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабының 2-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінеді.

5) отсутствия технической инфраструктуры, обеспечивающей условия для предоставления широкополосного доступа к услугам связи не менее тридцати процентов населения в каждом населенном пункте и (или) на территории использования выданного разрешения на использование радиочастотного спектра по истечении двух лет после его получения;
6) решение уполномоченного органа о проведении перераспределения радиочастотного спектра в целях:
реализации перспективных технологий в области связи;
эффективного использования радиочастотного спектра, полос частот в соответствии с планами перспективного использования радиочастотного спектра;
7) прекращение деятельности индивидуального предпринимателя или ликвидация юридического лица;
8) непредставление оператором связи уведомления об эксплуатации радиоэлектронных средств и (или) высокочастотных устройств и расчета электромагнитной совместимости радиоэлектронных средств гражданского назначения в течение шести месяцев со дня получения разрешения на использование радиочастотного спектра, определяемого в соответствии с законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях.
Сноска. Пункт 33 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 31.01.2023 № 35/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 19.09.2024 № 564/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. В соответствии с пунктом 5-1 статьи 12 Закона, физическим и юридическим лицам запрещается передача права во временное или постоянное использование присвоенных им полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) другим физическим или юридическим лицам, за исключением случаев:
1) совместного использования радиочастот для внутрипроизводственной деятельности при условии согласия основного пользователя радиочастотного спектра. На каждого пользователя оформляется отдельное разрешение на РЧС (в случае использования одного и того же РЭС дополнительное заключение экспертизы ЭМС РЭС и ВЧУ не требуется);
2) совместного использования радиочастот, выделенных для организации сотовой связи. Совместное использование радиочастот оформляется договором.
При выделении частот для ГМСББ не требуется письменного согласия основного пользователя РЧС.
35. Жалоба на решение, действие (бездействие) услугодателя, его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг, подается на имя руководителя услугодателя, вышестоящий государственный орган, в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с подпунктом 2) статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
В случаях несогласия с результатами оказания государственной услуги услугополучатель обращается в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.

36. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы мемлекеттік қызметті көрсету кезінде мемлекеттік қызметті көрсету кезеңдері туралы деректер мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне автоматты режимде түседі.
3-тарау. Азаматтық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдардың электромагниттік үйлесімділігінің есебін жүргізу тәртібі
37. Мемлекеттік радиожиілік қызметі РЭҚ және ЖЖҚ ЭМҮ есебін (бұдан әрі – есеп) Теңіз және жылжымалы РЭҚ қоспағанда, азаматтық мақсаттағы РЭҚ және ЖЖҚ пайдалану үшін қолданыстағы және жоспарланған РЖС-ны ескере отырып, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес РЭҚ және ЖЖҚ тізбесінде көрсетілген РЭҚ және ЖЖҚ үшін жүргізеді.
38. Техникалық параметрлер, оның ішінде РЭҚ орнату орны өзгерген жағдайда (географиялық координаттар өзгерген, антеннаның іліну биіктігі өзгерген, антеннаның бағыты өзгерген) электромагниттік үйлесімділік (бұдан әрі – ЭМҮ) қорытындысын алу үшін көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік радиожиілік қызметіне мынадай құжаттар мен мәліметтерді ұсына отырып, осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес өтінім береді:
1) сұратылған радиожиілік белдеуінің (номиналының) негіздемесі келтірілген түсіндірме жазба, онда жоспарланып отырған радиожелінің (радиотораптардың) топологиясы мен архитектурасы, оның басқару орталығы Қазақстан Республикасының аумағына қатысты орналасу мекенжайы (аумағында немесе аумақтан тыс), пайдаланылатын стандарттар мен хаттамалар, қолдануға жоспарланып отырған РЭҚ техникалық сипаттамалары туралы мәліметтер, байланысты ұйымдастыру сұлбасы, жиіліктер торы (радиоарналар) егжей-тегжейлі баяндалады;
2) радиобайланыс түріне байланысты осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес құрлықтағы жылжымалы стационарлық радиоэлектрондық құралға (ұялы байланыстың базалық станциясына (2G, 3G, 4G, 5G), сымсыз радиобайланыс жүйесінің радиоэлектрондық құралына (WLL – wireless local loop), УҚТ, ҚТ, транкингтік радиобайланыс және деректер беру стационарлық радиоэлектрондық құралдарына) және теңіз қызметтеріне (жағалау, радиолокациялық станциялар, радиомаяктар және т. б.) сауалнама, немесе 6-қосымшаға сәйкес радиорелелік желіге сауалнама, 7-қосымшаға сәйкес телерадио хабарларын тарату таратқышына сауалнама, немесе 8-қосымшаға сәйкес жер станциясына сауалнама толтырылады.
3) радиожиілік спектрін бірлесіп пайдалану туралы шарттан алынған мәліметтер (осы шарт бойынша жиіліктерді пайдалану құқығын алған пайдаланушы, радиожиілік спектрінің негізгі пайдаланушысы, бірлесіп пайдалану үшін белгіленген радиожиілік жолағы, шарттың мерзімі, нөмірі және қол қойылған күні).

36. Услугодатель обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.
При оказании государственной услуги посредством государственной информационной системы разрешений и уведомлений данные о стадии оказания государственной услуги поступают в автоматическом режиме в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.
Глава 3. Порядок проведения расчета электромагнитной совместимости радиоэлектронных средств гражданского назначения
37. Государственной радиочастотной службой расчет ЭМС РЭС и ВЧУ (далее – расчет) проводится для РЭС и ВЧУ, указанных в Перечне РЭС согласно приложению 2 к настоящим Правилам, с учетом действующих и планируемых РЧС для использования РЭС и ВЧУ гражданского назначения, кроме морских и подвижных РЭС.
38. В случае изменения технических параметров, в том числе места установки РЭС (изменения географических координат, изменения высоты подвеса антенны, изменения направленности антенны) для получения заключения электромагнитной совместимости (далее – ЭМС) услугополучатель подает в Государственную радиочастотную службу заявку согласно приложению 13 к настоящим Правилам с предоставлением следующих документов и сведений:
1) пояснительная записка, в которой приводится обоснование запрашиваемой полосы (номинала) радиочастот, где подробно излагаются сведения о назначении топологии и архитектуры планируемой радиосети (радиолинии), месте расположения ее центра управления относительно территории Республики Казахстан (в пределах либо за ее пределами), используемых стандартах и протоколах, технических характеристиках РЭС, планируемых к применению, схема организации связи, сетка частот (радиоканалов);
2) в зависимости от вида радиосвязи заполняется анкета на стационарное радиоэлектронное средство сухопутной подвижной (на базовую станцию сотовой связи (2G, 3G, 4G, 5G), на радиоэлектронное средство системы беспроводной радиосвязи (WLL – wireless local loop), на стационарное радиоэлектронное средство УКВ, КВ, транкинговой радиосвязи и сетей передачи данных) и морской служб (береговые, радиолокационные станции, радиомаяки) согласно приложению 5, либо анкета на радиорелейную линию согласно приложению 6, либо анкета на телерадиовещательный передатчик согласно приложению 7 либо анкета на земную станцию согласно приложению 8 к настоящим Правилам;
3) сведения из договора о совместном использовании радиочастотного спектра (основной пользователь радиочастотного спектра, пользователь получивший право на использование частот по данному договору, полоса радиочастот, которая определена для совместного использования, срок, номер и дата подписания договора).

Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 22.04.2024 № 246/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39. ЭМҮ қорытындысын ресімдеу мерзімі Көрсетілетін қызметті алушы мен мемлекеттік радиожиілік қызметі арасындағы шартқа қол қою, сондай-ақ РЭҚ ЭМҮ есебі бойынша көрсетілген қызметтер үшін ақы төлеу жүргізу уақытын есепке алмай, осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес радиоэлектрондық құралдың электр магниттік үйлесімділігі сараптамасының нысаны бойынша он жұмыс күнінен аспайды.
Мемлекеттік радиожиілік қызметі ЭМҮ қорытындысының түпнұсқасын өтiнiш берушiге береді немесе жібереді, сондай-ақ ЭМҮ қорытындысы берілгендігі туралы көрсетілетін қызметті берушінің аумақтық бөлімшесін немесе көрсетілетін қызметті беруші хабардар етеді.
40. ЭМҮ есебін шекара маңындағы елдердің РЭҚ есепке ала отырып, РЖС және РЭҚ республикалық деректер базасы негізінде мемлекеттік радиожиілік қызметі жүзеге асырады.
Азаматтық мақсаттағы радиожиілік спектрінің республикалық деректер қоры электрондық түрде жүргізіледі және Мемлекеттік радиожиілік қызметінің қызметкерлері көрсетілетін қызметті беруші және (немесе) көрсетілетін қызметті берушінің аумақтық бөлімшелер немесе портал арқылы ұсынылатын мәліметтермен толтырады.
41. Шекара маңындағы мемлекеттермен РЭҚ ЭМҮ есептеу кезінде РЭҚ үшін халықаралық үйлестіру жүргізу қажет болған жағдайда, Мемлекеттік радиожиілік қызметі шекара маңындағы мемлекеттермен халықаралық үйлестіру рәсімін жүргізу үшін көрсетілетін қызметті берушіге тиісті хат жібереді.
Өтінімде өтініш берушінің радиожиілік спектрі саласындағы құжаттарды ресімдеудің оңайлатылған рәсімі бойынша ЭМҮ қорытындысын беруге келісімі болған кезде Мемлекеттік радиожиілік қызметі осы Қағидаларға 39-тармаққа сәйкес ЭМҮ қорытындысын ресімдейді, сондай-ақ Үйлестіру нысандарын дайындайды және РЭҚ пен ЖЖҚ кедергісіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету мақсатында халықаралық үйлестіру рәсімін жүргізу үшін көрсетілетін қызметті берушіге жібереді.
Радиожиілік спектрі саласындағы құжаттарды ресімдеудің оңайлатылған рәсімі бойынша ЭМҮ қорытындысын ресімдеу кезінде өтініш берушінің РЭҚ шекара маңындағы мемлекеттердің РЭҚ-ына кедергі келтірмеуі, сондай-ақ шекара маңындағы мемлекеттердің РЭҚ-нан бөгеуілдерге қорғауды талап етпеуі тиіс.
Радиожиілік спектрі саласындағы құжаттарды ресімдеудің оңайлатылған рәсімі бойынша ресімделген РЭҚ пайдалануға қойылатын талаптар осы Қағидалардың 47-тармағында белгіленген.
Өтінімде тиісті нұсқау болмаған немесе өтініш беруші радиожиілік спектрі саласындағы құжаттарды ресімдеудің оңайлатылған рәсімі бойынша ЭМҮ қорытындысын беруге келіспеген жағдайда, Мемлекеттік радиожиілік қызметі үйлестіру нысандарын дайындайды және РЭҚ пен ЖЖҚ кедергісіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету мақсатында халықаралық үйлестіру рәсімін жүргізу үшін көрсетілетін қызметті берушіге жібереді.
Мынадай жағдайда:

Сноска. Пункт 38 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 22.04.2024 № 246/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. Срок оформления заключения ЭМС составляет не более десяти рабочих дней по форме, заключения экспертизы электромагнитной совместимости радиоэлектронного средства согласно приложению 14 к настоящим Правилам, без учета времени на подписание договора между услугополучателем и Государственной радиочастотной службой, а также проведения оплаты за оказанные услуги по расчету ЭМС РЭС.
Государственная радиочастотная служба выдает либо направляет услугополучателю оригинал заключения ЭМС, а также уведомляет территориальное подразделение услугодателя или услугодателя о выдаче заключения ЭМС.
40. Расчет ЭМС осуществляется Государственной радиочастотной службы на основе республиканской базы данных РЧС и РЭС с учетом РЭС приграничных стран.
Республиканская база данных радиочастотного спектра гражданского назначения ведется в электронном виде и пополняется сотрудниками Государственной радиочастотной службы сведениями, предоставляемыми услугодателем и территориальными подразделениями услугодателя или посредством портала.
41. В случае необходимости проведения международной координации для РЭС при расчете ЭМС РЭС с приграничными государствами, Государственная радиочастотная служба направляет соответствующее письмо услугодателю для проведения процедуры международной координации с приграничными государствами.
При наличии в заявке согласия заявителя на выдачу Заключения ЭМС по упрощенной процедуре оформления документов в области радиочастотного спектра, Государственная радиочастотная служба оформляет Заключение ЭМС согласно пункту 39 к настоящим Правилам, а также готовит координационные формы и направляет услугодателю для проведения процедуры международной координации в целях обеспечения бесперебойной работы РЭС и ВЧУ без помех.
При оформлении Заключения ЭМС по упрощенной процедуре оформления документов в области радиочастотного спектра, РЭС заявителя не должны создавать помехи РЭС приграничных государств, а также требовать защиты на помехи от РЭС приграничных государств.
Требования к эксплуатации РЭС, оформленные по упрощенной процедуре оформления документов в области радиочастотного спектра, установлены пунктом 47 настоящих Правил.
При отсутствии в заявке соответствующего указания или несогласия заявителя на выдачу Заключения ЭМС по упрощенной процедуре оформления документов в области радиочастотного спектра, Государственная радиочастотная служба готовит координационные формы и направляет услугодателю для проведения процедуры международной координации в целях обеспечения бесперебойной работы РЭС и ВЧУ без помех.
В случае:

1) Халықаралық үйлестіру рәсімінің оң нәтижесі болған жағдайда, Мемлекеттік радиожиілік қызметі осы Қағидалардың 39-тармағына сәйкес РЭҚ ЭМҮ ресімдейді;
2) халықаралық үйлестіру рәсімінің теріс нәтижесі болған жағдайда, Мемлекеттік радиожиілік қызметі бұл туралы көрсетілетін қызметті алушыны хабардар етеді.
Қажет болған жағдайда көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік радиожиілік қызметінен халықаралық үйлестіру нәтижелерін сұрата алады.
42. РЭҚ және ЖЖҚ ЭМҮ қорытындысының телнұсқасын қалпына келтіру және (немесе) қайта ресімдеу мынадай жағдайларда:
1) ЭМҮ қорытындысының телнұсқасы жоғалғанда (егер, қағаз түрде берілген болса);
2) егер заңды тұлға қайта ұйымдастырылған заңды тұлғаның құқықтық мұрагері болып табылса, бұл ретте РЭҚ-тың техникалық өлшемдері және РЭҚ орналасуының географиялық координаталары өзгермеген жағдайда жүргізіледі.
Мұндай құжатты беру РЭҚ ЭМҮ сараптамасын жүргізбестен үш жұмыс күнінен аспайтын мерзімде, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушысы мен Мемлекеттік радиожиілік қызметі арасындағы шарт талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және (немесе) заңды тұлғаның атауы өзгерген жағдайда, сондай-ақ РЖС рұқсатты қайта ресімдеген жағдайда және бұл ретте РЭҚ техникалық параметрлері және РЭҚ орналасуының географиялық координаттары өзгермесе, РЭҚ және ЖЖҚ ЭМҮ қорытындысын қайта ресімдеу талап етілмейді.
43. РЖС рұқсатының күші жойылған жағдайда ЭМҮ қорытындысының қолданыс мерзімі аяқталады.
4-тарау. Радиоэлектрондық құралдарды және жоғары жиілікті құрылғыларды пайдалану тәртібі.
44. Заңның 16-2-бабына сәйкес, жеке және (немесе) заңды тұлғалар, оның ішінде шет мемлекеттердің дипломатиялық және консулдық өкілдіктері, Қазақстан Республикасының туымен жүзетін теңіз кемелерінде орнатылған РЭҚ-тен басқа осы Қағидаларға 15-қосымшадағы РЭҚ пен (немесе) ЖЖҚ-ны пайдаланудың басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарлама беруді талап ететін РЭҚ пен ЖЖҚ тізілімге сәйкес аумақтық органдарға РЭҚ және (немесе) ЖЖҚ-ны пайдаланудың басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарламаны "Хабарламалар нысандарын және Мемлекеттік органдардың хабарламаларды қабылдау қағидаларын бекіту туралы, сондай-ақ хабарламаларды қабылдауды жүзеге асыратын мемлекеттік органдарды айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 6 қаңтардағы № 4 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10194 болып тіркелген) айқындалатын нысан бойынша жіберуге міндетті.
РЭҚ техникалық өлшемдерін және РЭҚ орналасуының географиялық координаттарын өзгертуге байланысты емес негіздер бойынша РЖС бұрын берілген рұқсаттарды қайта ресімдеу кезінде бұрын жіберілгеннің орнына пайдаланудың басталғаны туралы жаңа хабарлама жіберу талап етілмейді.

1) положительного результата процедуры международной координации, Государственная радиочастотная служба оформляет ЭМС РЭС согласно пункту 39 к настоящим Правилам;
2) отрицательного результата процедуры международной координации, Государственная радиочастотная служба уведомляет об этом услугополучателя.
При необходимости услугополучатель может запросить результаты международной координации у Государственной радиочастотной службы.
42. Восстановление или переоформление оригинала заключения ЭМС РЭС и ВЧУ производится, в случаях:
1) утери оригинала заключения ЭМС (в случае, если выдано в бумажном виде);
2) если юридическое лицо является правопреемником реорганизованного юридического лица, при этом, не изменились технические параметры РЭС и географические координаты расположения РЭС.
Выдача такого документа осуществляется без проведения экспертизы ЭМС РЭС в срок не более трех рабочих дней, а также в соответствии с условиями договора между услугополучателем и Государственной радиочастотной службой.
В случае изменения фамилии, имени, отчества (при наличии) физического лица и (или) наименования юридического лица, а также в случае переоформления разрешения на РЧС и при этом, если не изменились технические параметры РЭС и географические координаты расположения РЭС переоформление заключения ЭМС РЭС и ВЧУ не требуется.
43. Срок действия заключения ЭМС завершается при аннулировании разрешения на РЧС.
Глава 4. Порядок эксплуатации радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств
44. В соответствии со статьей 16-2 Закона, физические и (или) юридические лица, в том числе дипломатические и консульские представительства иностранных государств, до начала или прекращения эксплуатации РЭС и (или) ВЧУ обязаны направить уведомление в территориальные подразделения для РЭС и ВЧУ, согласно перечню РЭС и ВЧУ, на которые требуется подача уведомления о начале или прекращении эксплуатации РЭС и (или) ВЧУ (далее - перечень РЭС и ВЧУ) в соответствие с приложением 15 к настоящим Правилам, за исключением РЭС, установленных на морских судах плавающих под флагом Республики Казахстан по форме утвержденной приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 6 января 2015 года № 4 "Об утверждении форм уведомлений и Правил приема уведомлений государственными органами, а также об определении государственных органов, осуществляющих прием уведомлений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10194).
При переоформлении ранее выданных разрешений на РЧС по основаниям, не связанным с изменением технических параметров РЭС и географических координат расположения РЭС, направление нового уведомления о начале эксплуатации взамен ранее направленного не требуется.

45. РЭҚ және ЖЖҚ иелері радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғыларды пайдаланудың техникалық сипаттамалары мен шарттарының радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғыларды пайдаланудың басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабаралмада баяндалған параметрлерге сәйкестігін қамтамасыз етеді.
46. Тиісті хабарламаны жолдамай РЭҚ ЖЖҚ пайдалануға жол берілмейді.
47. Радиожиілік спектрі саласындағы құжаттарды ресімдеудің оңайлатылған рәсімі бойынша немесе теріс нәтижемен немесе халықаралық үйлестірудің қосымша шарттарын енгізусіз РЖС пайдалануға рұқсатты және/немесе ЭМҮ қорытындысын ресімдеу кезінде өтініш берушінің РЭҚ шекара маңындағы мемлекеттердің РЭҚ бөгеуілдерін тудырмауы, сондай-ақ шекара маңындағы мемлекеттердің РЭҚ бөгеуілдерінен қорғауды талап етпеуі тиіс. Шекара маңындағы мемлекеттердің РЭҚ кедергілері туындаған жағдайда, өтініш беруші РЭҚ ажыратуға дейін кедергіні жоюы қажет.
Кедергіні жою мүмкін болмаған жағдайда радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсаттың қолданылуы тоқтатылады.
48. РЭҚ ЖЖҚ және олардың антенналы-фидерлі құрылғыларын радиоторуылдауыштардан 200 метр радиуста орнатуға шектеу қойылады.
49. Радиоэлектронды басу құралдарын (шу генераторлары, радиобайланыс сигналдарын блокаторлары, радиобасқару құрылғыларын блоакторлары және т.б.) пайдалану 50 метрден аспайтын тиімді басу радиусы бар жүзеге асырылады.
50. Әрбір радиоұзартқыш жинағына ҚР РЖВАК шешіміне сәйкес осы Қағидалардың 15-қосымшасына сәйкес тізбеде көрсетілген РЭҚ техникалық параметрлеріне тиісті арналардың белгілі саны бекітіледі.
51. Мемлекеттік органдар мен ұйымдардың ғимараттарындағы және аумақтарындағы ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету мақсатында, Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпиясын құрайтын мәліметтерді пайдаланатын, тек үкіметтік байланысқа қатысты арнайы тағайындалған телекоммуникация желілеріне және ішкі ведомстволық байланысқа қатысты радиоэлектрондық құралдар және олардың антенналы-фидерлі құрылғыларын, арнайы қолданыстағы телекоммуникция желілерін, жоғары нүктелі спутниктік навигациялық жүйенің ұлттық операторларының (бұдан әрі - ЖСНЖ ұлттық операторы) дифференциалдық станцияларын мемлекеттік құпияларды қорғау жөніндегі нормативтік құқықтық актілердегі арнайы талаптарды орындағаннан кейін ғана орнатуға рұқсат етіледі.
Ішкі ведомстволық байланыстың радиоэлектрондық құралдарын және олардың антенналы-фидерлі құрылғыларын орнату және де ЖСНЖ ұлттық операторларының дифференциалдық станциялары Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитетімен келісуге жатады;
Мемлекеттік органдар мен Ұйымдарда арнайы тағайындалған телекоммуникация желілеріне және үкіметтік байланысқа қатысты емес радиоэлектрондық құралдарды орнатуға арнайы бөлінген техникалық орын-жайлар мен алаңдар, режимдік орын-жайлардан кемінде 10 метр қашықтықта орнатылады.
Қызметте мемлекеттік құпияға жататын мәліметтерді қолданатын Мемлекеттік органдар мен Ұйымдарда ішкі ведомстволық байланыстың радиоэлектрондық құралдарын қондыруды, техникалық қызмет көрсетуді (жөндеу, профилактикалық жұмыстар), ауыстыру, РЭҚ пайдалану қорытындысы жөніндегі жұмыстарды жүргізу осы орган немесе ұйымның арнайы бөлімшелері арқылы жүзеге асырылады.
Арнайы бөлімше болмаған жағдайда ішкі ведомстволық байланыстың радиоэлектрондық құралдарын қондыруды, техникалық қызмет көрсетуді (жөндеу, профилактикалық жұмыстар), ауыстыру, РЭҚ пайдалану қорытындысы жөніндегі жұмыстарды орындаушы ұлттық қауіпсіздік органдарымен келіседі.

45. Владельцы РЭС и ВЧУ обеспечивают соответствие технических характеристик и условий эксплуатации РЭС и ВЧУ параметрам, изложенным в уведомлении о начале или прекращении эксплуатации радиоэлектронных средств и (или) высокочастотных устройств.
46. Эксплуатация РЭС ВЧУ без направления соответствующего уведомления не допускается.
47. При оформлении разрешения на использование РЧС и/или Заключения ЭМС по упрощенной процедуре оформления документов в области радиочастотного спектра или с отрицательным результатом, или без ввода дополнительных условий международной координации, РЭС заявителя не должны создавать помехи РЭС приграничных государств, а также требовать защиты на помехи от РЭС приграничных государств. В случае создания помех РЭС приграничных государств, заявителю необходимо устранить помеху вплоть до отключения РЭС.
В случае невозможности устранения помехи действие разрешения на использование радиочастотного спектра прекращается.
48. Установка РЭС ВЧУ и их антенно-фидерных устройств ограничивается в радиусе 200 метров от радиопеленгаторов.
49. Эксплуатация средств радиоэлектронного подавления (генераторы шума, блокираторы сигналов радиосвязи, блокиратор радиоуправляемых устройств и т.д. ) осуществляется с эффективным радиусом подавления не более 50 метров.
50. За каждым комплектом радиоудлинителя закрепляется определенное количество каналов в соответствии с техническими параметрами РЭС, указанных в перечне РЭС и ВЧУ согласно приложению 15 к настоящим Правилам.
51. В целях обеспечения информационной безопасности на зданиях и территориях государственных органов и организаций, использующих сведения, составляющие государственные секреты Республики Казахстан, допускается установка РЭС и их антенно-фидерных устройств, относящихся только к правительственной связи, сетям телекоммуникаций специального назначения, сетям дифференциальных станций национального оператора СВСН и внутриведомственной связи в соответствии с нормативными правовыми актами по защите государственных секретов.
Размещение РЭС внутриведомственной связи и их антенно-фидерных устройств, а также дифференциальных станций, относящихся к сети национального оператора СВСН, подлежат согласованию с Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан.
Технические помещения и площадки в государственных органах и организациях, специально отведенные для установки РЭС, не относящихся к сетям телекоммуникаций специального назначения и правительственной связи, отдаляются от режимных помещений по согласованию с подразделениями защиты государственных секретов государственных органов на расстояния не менее 10 метров.
В государственных органах и организациях, использующих в работе сведения, отнесенные к государственным секретам, установка, техническое обслуживание (ремонт, профилактические работы), замена, вывод из эксплуатации РЭС внутриведомственной связи осуществляются специализированными подразделениями данного государственного органа, организации.
В случае отсутствия специализированного подразделения, исполнение работ по установке, техническому обслуживанию (ремонту, профилактическим работам), замене, выводу из эксплуатации РЭС внутриведомственной связи согласовывается с органами национальной безопасности.

51-1. Ұлттық қауіпсіздік органдарымен келісу бойынша мемлекеттік құпиялары бар электронды түрде мәліметтерді өңдеу жүзеге асырылмайтын және үкіметтік байланысқа кіретін, арнайы тағайындалған телекоммуникация желілерінің, ЖСНЖ ұлттық операторының дифференциялық желілерінің және мемлекеттік органдардың ішківедомстволық байланысының антенно-фидерлік құрылғылары жоқ мемлекеттік мекемелердің ғимараты мен аумағында ұялы байланыс желілері және олардың антенна-фидерлік құрылғыларын РЭҚ орнату жол беріледі.
Ескерту. Қағидалар 51-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 07.08.2024 № 476/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-тарау. Сауда-саттықты ұйымдастыру және өткізу тәртібі
52. Ұйымдастыру қағидаттары мен сауда-саттықты жүргізу:
1) ұсыну қатысушыларына тең мүмкіндіктер қатысу үшін сауда-саттық;
2) адал бәсекелестік (жарыспалылық) қатысушыларды;
3) үдерісінің ашықтығы ұйымның және сауда-саттықты жүргізу;
4) жемқорлық көріністерінің алдын алу;
5) сауда-саттық өткізудің жариялылығы.
53. Сауда-саттық өткізу мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) ұйымдастырушының РЖС объектілерінің тізбесін және әрбір лот бойынша бастапқы бағасын радиожиілік органдар ұсынымы негізінде бекіту;
2) құрамын айқындау және бекіту, конкурстық комиссияның хатшысын анықтау;
3) жариялау туралы хабарлама сауда-саттықты өткізу;
4) қатысушылардың кепілдік жарналарды төлеуі және олар бойынша өтінімдер беруі;
5) конкурстық комиссияның өтінімдерді олардың осы Қағидалардың 60-тармағында көрсетілген қатысушыға қойылатын талаптарға сәйкестігі тұрғысынан қарауы;
6) тізілімнің веб-порталында көрсетілген қатысушының электрондық поштасының мекенжайына хабарлама жібере отырып, өтінімдерді ашу хаттамасын жариялау (өтінім осы Қағидалардың 60-тармағында көрсетілген қатысушыға қойылатын талаптарға сәйкес келмеген кезде);
7) қатысушылардың өз өтінімдерін өтінімдерді ашу хаттамасында көрсетілген талаптарға қайтадан сәйкес келтіруі;
8) конкурстық комиссияның өтінімдерді ашу хаттамасында көрсетілген талаптарға сәйкес келтірілген өтінімдерді қайта қарауы;
9) тізілімнің веб-порталында көрсетілген қатысушының электрондық пошта мекенжайына хабарлама жібере отырып, сауда-саттықтың екінші кезеңіне жіберу хаттамасын жариялау;
10) лот бойынша бағаны көтеруге арналған конкурс (аукцион) әдісімен сауда-саттықтың екінші кезеңін өткізу;
11) сауда-саттық нәтижелері туралы хаттаманы қалыптастыру және оған қол қою.
Жеңімпазға РЖС объектісін пайдалануға рұқсат беру лот үшін түпкілікті баға төленгеннен кейін заңнамада көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.

51-1. По согласованию с органами национальной безопасности допускается установка РЭС сетей сотовой связи и их антенно-фидерных устройств на зданиях и территориях государственных органов и организаций, где не производится обработка сведений, составляющих государственные секреты, в электронном виде и отсутствуют антенно-фидерные устройства, относящиеся к правительственной связи, сетям телекоммуникаций специального назначения, сетям дифференциальных станций национального оператора СВСН и внутриведомственной связи государственных органов.
Сноска. Глава 4 дополнена пунктом 51-1 в соответствии с приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 07.08.2024 № 476/НҚ (вводится в действие по истечении десять календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. Порядок организации и проведения торгов
52. Принципы организации и проведения торгов:
1) предоставление участникам равных возможностей для участия торгах;
2) добросовестная конкуренция (состязательность) участников;
3) открытость и прозрачность процесса организации и проведения торгов;
4) недопущение коррупционных проявлений;
5) публичность проведения торгов.
53. Проведение торгов осуществляется в следующем порядке:
1) утверждение организатором перечня объектов РЧС и начальной цены по каждому лоту на основании рекомендации радиочастотных органов;
2) определение и утверждение состава конкурсной комиссии, определение секретаря;
3) публикация извещения о проведении торгов;
4) оплата участниками гарантийных взносов и подача ими заявок;
5) рассмотрение конкурсной комиссией заявок на предмет их соответствия требованиям к участнику, указанным в пункте 60 настоящих Правил;
6) публикация протокола вскрытия заявок, с направлением уведомления на адрес электронной почты участника, указанный на веб-портале реестра (при выявленных несоответствиях заявки требованиям к участнику, указанным в пункте 60 настоящих Правил);
7) повторное приведение участниками своих заявок в соответствие с требованиями, указанными в протоколе вскрытия заявок;
8) повторное рассмотрение конкурсной комиссией заявок, приведенных в соответствие с требованиями, указанными в протоколе вскрытия заявок;
9) публикация протокола допуска ко второму этапу торгов, с направлением уведомления на адрес электронной почты участника, указанный на веб-портале реестра;
10) проведение второго этапа торгов методом конкурса (аукциона) на повышение цены по лоту;
11) формирование и подписание протокола о результатах торгов.
Выдача разрешения на использование объекта РЧС победителю осуществляется в порядке, предусмотренном законодательством после проведения оплаты окончательной цены за лот.

Ескерту. 53-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 07.08.2024 № 476/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
54. Сауда-саттықты өткізу туралы шешімді ұйымдастырушы РЖС объектілерінің тізбесін айқындайтын радиожиілік органдар ұсынымы негізінде қабылдайды.
Радиожиілік органдар кейіннен уәкілетті органның бекітуі үшін конкурс (аукцион) лоттарының белгілі бір тізбесін және әрбір лот бойынша бастапқы бағаны ұсынады. Сауда-саттықтағы лоттың бастапқы бағасы РЖС пайдаланғаны үшін төлемнің кемінде бес есе жылдық ставкасымен белгіленеді.
Ескерту. 54-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 07.08.2024 № 476/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
55. Ұйымдастырушы сауда-саттықты дайындау және өткізу кезінде:
1) РЖС объектілерінің тізбесін және радиожиілік органдар ұсынымы негізінде әрбір лот бойынша бастапқы бағаны бекітеді;
2) қатысушылар ұсынған құжаттар мен ақпараттың дұрыстығын тексереді;
3) сауда-саттық өткізу туралы, сауда-саттықтың, конкурстық комиссияның Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып қабылдаған шешімдерінің күшін жою туралы шешім қабылдайды; ;
4) қатысушылардан ақпарат пен материалдарды сұратады;
5) конкурстық комиссияның құрамын айқындайды және бекітеді, конкурстық комиссияның хатшысын айқындайды;
6) сараптама мен консультациялар жүргізу үшін конкурстық комиссияға мамандарды, уәкілетті мемлекеттік органдар мен өзге де адамдарды тартады;
7) конкурстық комиссияның қызметін ұйымдастырушылық және техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асырады;
8) сауда-саттықты өткізу күні мен уақытын белгілей отырып, хабарлама жариялайды;
9) сауда-саттыққа қатысушыларға консультация береді;
10) осы Қағидаларда және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Ескерту. 55-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 07.08.2024 № 476/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
56. Сауда-саттықты ұйымдастыру және өткізу үшін ұйымдастырушы атынан бірінші басшы не оның міндетін атқарушы тұлға конкурстық комиссияның құрамын бекітеді және конкурстық комиссияның хатшысын (бұдан әрі – хатшы) айқындайды.
Конкурстық комиссияның құрамына конкурстық комиссияның төрағасы мен басқа да мүшелері, алмастыру құқығынсыз кіреді. Конкурстық комиссия мүшелерінің жалпы саны тақ санды құрауы және кемінде бес адам, бірақ тоғыз адамнан аспауы тиіс.

Сноска. Пункт 53 с изменением, внесенным приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 07.08.2024 № 476/НҚ (вводится в действие по истечении десять календарных дней после дня его первого официального опубликования).
54. Решение о проведении торгов принимается организатором на основании рекомендации радиочастотных органов, которая определяет перечень объектов РЧС.
Радиочастотные органы рекомендует определенный перечень лотов конкурса (аукциона) и начальную цену по каждому лоту для последующего утверждения уполномоченным органом. Начальная цена лота на торгах устанавливается не менее пятикратной годовой ставки платы за использование РЧС.
Сноска. Пункт 54 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 07.08.2024 № 476/НҚ (вводится в действие по истечении десять календарных дней после дня его первого официального опубликования).
55. Организатор при подготовке и проведении торгов:
1) утверждает перечень объектов РЧС и начальную цену по каждому лоту на основании рекомендации радиочастотных органов;
2) проверяет достоверность документов и информации, предоставленных участниками;
3) принимает решение о проведении торгов, об отмене торгов, решений конкурсной комиссии, принятых с нарушением законодательства Республики Казахстан;
4) запрашивает информацию и материалы от участников;
5) определяет и утверждает состав конкурсной комиссии, определяет секретаря конкурсной комиссии;
6) привлекает в конкурсную комиссию для проведения экспертиз и консультаций специалистов, уполномоченные государственные органы и иных лиц;
7) осуществляет организационное и техническое обеспечение деятельности конкурсной комиссии;
8) публикует извещение, определяя дату и время проведения торгов;
9) консультирует участников торгов;
10) осуществляет иные полномочия, предусмотренные настоящими Правилами и законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 55 с изменением, внесенным приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 07.08.2024 № 476/НҚ (вводится в действие по истечении десять календарных дней после дня его первого официального опубликования).
56. Для организации и проведения торгов организатор в лице первого руководителя либо лица, исполняющего его обязанности, утверждает состав конкурсной комиссии и определяет секретаря конкурсной комиссии (далее – секретарь).
В состав конкурсной комиссии входят председатель и другие члены конкурсной комиссии, без права замены. Общее количество членов конкурсной комиссии должно составлять нечетное число и быть не менее пяти человек, но не более девяти человек.

57. Конкурстық комиссияны төраға басқарады. Конкурстық комиссияның төрағасы болып ұйымдастырушының бірінші басшысының орынбасарынан төмен емес лауазымды тұлға айқындалады.
Конкурстық комиссияның төрағасы конкурстық комиссияның қызметіне басшылық жасайды және осы Қағидаларда көзделген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
58. Конкурстық комиссия сауда-саттыққа қатысуға өтінімдерді (бұдан әрі – өтінім) қарайды және қатысушыларды сауда-саттықтың екінші кезеңіне жібереді.
59. Конкурстық комиссияның ұйымдастырушылық қызметін ұйымдастырушының өкілі болып табылатын хатшы қамтамасыз етеді.
Хатшы комиссияның мүшесі болып табылмайды және конкурстық комиссия шешімдер қабылдаған кезде дауысы болмайды.
60. Қатысушыларға қойылатын талаптар:
1) тарату немесе банкроттық сатысында болмауға тиіс;
2) байланыс саласындағы қызмет тәжірибесі 5 (бес) жылдан кем болмауы тиіс;
3) Сауда-саттыққа қатысу үшін кепілдік жарнаны төлеу (түбіртек).
Ескерту. 60-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 22.04.2024 № 246/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
61. Сауда-саттықты өткізу туралы хабарламаны ұйымдастырушы тізілімнің веб-порталында сауда-саттық өткізілгенге дейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей мемлекеттік және орыс тілдерінде жариялайды және мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) сауда-саттық күні мен уақыты;
2) РЖС объектісінің атауын қамтитын лот туралы;
3) лоттың бастапқы бағасы;
4) кепілдік жарнаның мөлшері және оны аудару үшін банк деректемелері;
5) өтінімдерді қабылдау мерзімі;
6) сауда-саттықты өткізу тәртібі, оның ішінде жеңімпазды айқындау шарттары;
7) ұйымдастырушы және бірыңғай оператор бойынша байланыс ақпараты;
8) сауда-саттық туралы қосымша ақпарат.
62. Сауда-саттықты өткізу туралы хабарлама жарияланғанған дейін ұйымдастырушы тізілімнің веб-порталына әрбір лот бойынша радиожиілік органдар шешімдерінің электрондық көшірмелерін енгізуді қамтамасыз етеді.
Ескерту. 62-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 07.08.2024 № 476/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
63. Сауда-саттыққа қатысу үшін кепілдік жарнаны қатысушы не қатысушының атынан кез келген басқа жеке немесе заңды тұлға бірыңғай оператордың деректемелеріне енгізеді.
Кепілдік жарнаны енгізу кезінде төлем мақсатында қатысушының жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) немесе бизнес сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН) көрсетіледі.

57. Конкурсную комиссию возглавляет председатель. Председателем конкурсной комиссии определяется должностное лицо не ниже заместителя первого руководителя организатора.
Председатель конкурсной комиссии руководит деятельностью конкурсной комиссии и осуществляет иные функции, предусмотренные настоящими Правилами.
58. Конкурсная комиссия рассматривает заявки на участие в торгах (далее – заявка) и допускает участников ко второму этапу торгов.
59. Организационная деятельность конкурсной комиссии обеспечивается секретарем, который является представителем организатора.
Секретарь не является членом комиссии и не имеет голоса при принятии решений конкурсной комиссией.
60. Требования, предъявляемые к участникам:
1) не находиться на стадии ликвидации или банкротства;
2) обладать опытом деятельности в области связи не менее 5 (пяти) лет;
3) внести оплату гарантийного взноса для участия в торгах (квитанция).
Сноска. Пункт 60 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 22.04.2024 № 246/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
61. Извещение о проведении торгов публикуется организатором на веб-портале реестра не позднее тридцати календарных дней до проведения торгов на государственном и русском языках и содержит следующие сведения:
1) дата и время торгов;
2) о лоте, включающее наименование объекта РЧС;
3) начальная цена лота;
4) размер гарантийного взноса и банковские реквизиты для его перечисления;
5) срок приема заявок;
6) порядок проведения торгов, в том числе условия определения победителя;
7) контактная информация по организатору и единому оператору;
8) дополнительная информация о торгах.
62. До публикации извещения о проведении торгов организатор обеспечивает включение на веб-портал реестра электронные копии решений радиочастотных органов по каждому лоту.
Сноска. Пункт 62 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 07.08.2024 № 476/НҚ (вводится в действие по истечении десять календарных дней после дня его первого официального опубликования).
63. Гарантийный взнос для участия в торгах вносится участником либо от имени участника любым другим физическим или юридическим лицом на реквизиты единого оператора.
При внесении гарантийного взноса в назначении платежа указывается индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) или бизнес- идентификационный номер (далее – БИН) участника.

64. Қатысушыларға кепілдік жарналардың кез келген санын, оның ішінде әртүрлі шоттардан енгізуге жол беріледі.
65. Сауда-саттықта жеңген қатысушының кепілдік жарнасы түпкілікті бағаны төлеу жөніндегі міндеттеменің есебіне жатады.
Егер кепілдік жарнаның сомасы түпкілікті бағадан асып кеткен жағдайда, бірыңғай оператор жеңімпазға ЭЦҚ-мен көрсетілген айырманы қайтаруға арналған өтінішке тізілімнің веб-порталында қол қойған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде айырманы қайтарады.
66. Ұйымдастырушы кепілдік жарнаны мынадай жағдайларда қайтармайды:
1) жеңімпаз сауда-саттық нәтижелері туралы хаттамаға қол қоймаған жағдайда;
2) Осы Қағидалардың 99-тармағында көзделген міндеттемелерді орындамаған жағдайларда жол беріледі.
Қалған барлық жағдайларда кепілдік жарналар қатысушының тізілімнің веб-порталында ЭЦҚ-мен қол қойылған кепілдік жарнаны қайтару туралы өтініште көрсететін деректемелеріне қайтарылады.
67. Тізілімнің веб-порталындағы Сауда-саттықты ұйымдастырушы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, сейсенбіден жұмаға дейін тағайындайды.
68. Бірыңғай оператор тізілім веб-порталының жұмыс істеуін қамтамасыз етеді, сондай-ақ қатысушылардың кепілдік жарналарын қабылдайды.
Бірыңғай оператор:
1) ұйымдастырушы ЭЦҚ-мен тізілімнің веб-порталында кепілдік жарнаны аударуға арналған өтінішке қол қойған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде сауда-саттықта жеңген қатысушының кепілдік жарнасын республикалық бюджет кірісіне аударады;
2) қатысушылар ЭЦҚ-мен кепілдік жарналарын қайтаруға өтініштер тізілімінің веб-порталында қол қойған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде кепілдік жарналарын басқа қатысушыларға қайтарады.
69. Қатысушыларды тіркеу хабарлама жарияланған күннен бастап жүргізіледі және сауда-саттық басталғанға дейін бес минут бұрын аяқталады, содан кейін қатысушылар берілген өтінімді кері қайтара алмайды.
70. Сауда-саттыққа қатысу үшін мыналарды көрсете отырып, тізілімнің веб-порталында алдын ала тіркелу қажет:
1) БСН, толық атауы, Бірінші басшының тегі, аты және әкесінің аты (бар болса);
2) кепілдік жарнаны қайтару үшін екінші деңгейдегі банктегі есеп айырысу шотының деректемелерін қамтиды;
3) байланыс деректері (пошталық мекенжайы, телефон, факс, e-mail).
Жоғарыда көрсетілген деректер өзгерген кезде қатысушы өтінімді тіркегенге дейін тізілімнің веб-порталына енгізілген деректерді өзгертеді.
71. Қатысушы ретінде тіркелу үшін осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сауда-саттық шарттарымен келісуді қамтитын және қатысушының ЭЦҚ-сы қойылған өтінімді тізілімнің веб-порталында тіркеу қажет.

64. Участникам допускается внесение любого количества гарантийных взносов, в том числе с различных счетов.
65. Гарантийный взнос участника, победившего в торгах, относится в счет обязательства по оплате окончательной цены.
В случае если сумма гарантийного взноса превышает окончательную цену, то победителю единым оператором возвращается разница в течение трех рабочих дней с даты подписания победителем с ЭЦП на веб-портале реестра заявления на возврат указанной разницы.
66. Гарантийный взнос не возвращается организатором в случаях:
1) неподписания победителем протокола о результатах торгов;
2) неисполнения обязательств, предусмотренных пунктом 99 настоящих Правил.
Во всех остальных случаях гарантийные взносы возвращаются на реквизиты, указываемые участником в заявлении о возврате гарантийного взноса, подписанного с ЭЦП на веб-портале реестра.
67. Торги на веб-портале реестра назначаются организатором со вторника по пятницу, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан и статье 5 Закона Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан".
68. Единый оператор обеспечивает функционирование веб-портала реестра, а также принимает гарантийные взносы участников.
Единый оператор:
1) перечисляет гарантийный взнос участника, победившего в торгах, в доход республиканского бюджета в течение трех рабочих дней с даты подписания организатором с ЭЦП на веб-портале реестра заявления на перечисление гарантийного взноса;
2) возвращает гарантийные взносы другим участникам в течение трех рабочих дней с даты подписания участниками с ЭЦП на веб-портале реестра заявлений на возврат гарантийных взносов.
69. Регистрация участников производится со дня публикации извещения и заканчивается за пять минут до начала торгов, по истечении которых участники не могут отозвать поданную заявку.
70. Для участия в торгах необходимо предварительно зарегистрироваться на веб-портале реестра с указанием:
1) БИН, полного наименования, фамилии, имени и отчества (при наличии) первого руководителя;
2) реквизитов расчетного счета в банке второго уровня для возврата гарантийного взноса;
3) контактных данных (почтовый адрес, телефон, факс, e-mail).
При изменении вышеуказанных данных участник до регистрации заявки изменяет данные, внесенные в веб-портал реестра.
71. Для регистрации в качестве участника необходимо на веб-портале реестра зарегистрировать заявку, содержащую согласие с условиями торгов по форме, согласно приложению 16 к настоящим Правилам и подписанную ЭЦП участника.

72. Өтінімдер тізілімнің дерекқорында сақталады және сауда-саттықты өткізу туралы хабарламада көрсетілген уақыт пен күнге дейін жүктеуге және қарауға қолжетімсіз.
73. Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларды қоспағанда, ұйымдастырушыға және конкурстық комиссияның мүшелеріне сауда-саттықты дайындау мен өткізудің бүкіл кезеңі ішінде қатысушыларға қатысы бар ақпаратты жария етуге жол берілмейді.
74. Тізілім дерекқорында бірыңғай оператордың есеп шотына кепілдік жарнаның түскені туралы мәлімет болған жағдайда, тізілім веб-порталында өтінімді қабылдау және лот бойынша сауда-саттық нәтижелерін анықтауға дейін кепілдік жарнаның сомасын бұғаттау жүзеге асырылады, сондай-ақ өтінімдерді сауда-саттықтың бірінші кезеңіне жіберу жүргізіледі.
Тізілім дерекқорында бірыңғай оператордың есеп шотына кепілдік жарнаның түскені туралы мәлімет болмаған жағдайда тізілім веб-порталы өтінімді қабылдамайды.
Бірыңғай оператордың шотына сауда-саттықты өткізу туралы хабарламада көрсетілген кепілдік жарнаның өтінімдерін қарау басталғанға дейін бес минут бұрын түспеуі тізілім веб-порталының өтінімді қабылдаудан бас тартуы үшін негіз болып табылады.
75. Тізілімнің веб-порталы автоматты түрде тексеру нәтижелері бойынша тізілімнің веб-порталында көрсетілген қатысушының электрондық мекенжайына өтінімді қабылдау не өтінімді қабылдаудан бас тарту себептері туралы электрондық хабарлама жібереді.
76. Өтінімдерді ашу тізілімнің веб-порталы арқылы сауда-саттықты өткізу туралы хабарламада көрсетілген сауда-саттықтың күні мен уақытының басталуы бойынша автоматты түрде жүргізіледі.
77. Егер лот бойынша бірінші сауда-саттыққа өтінімдерді қабылдау мерзімі аяқталған сәтте бір өтінім тіркелген болса, лот бойынша екінші және кейінгі сауда-саттықты қоспағанда, мұндай сауда-саттық өткізілмеді деп танылады.
78. Егер сауда-саттық өткізілмеді деп танылса, өтінімдерді ашу жүргізілмейді және ұйымдастырушы сауда-саттық өткізілген күні ЭЦҚ пайдалана отырып тізілімнің веб-порталы қалыптастыратын өткізілмеген сауда-саттық туралы актіге қол қояды.
79. Ұйымдастырушының шешімі бойынша лотты сауда-саттықтан алу сауда-саттық басталғанға дейін үш жұмыс күнінен кешіктірілмей тізілімнің веб-порталында жүзеге асырылады.
80. Сауда-саттық екі кезеңде жүргізіледі.
Сауда-саттықтың бірінші кезеңінде өтінімдерді конкурстық комиссия мүшелері сауда-саттықтың екінші кезеңіне қатысуға жіберілген қатысушыларды анықтау мақсатында тізілім веб-порталында қарайды.
Сауда-саттықтың екінші кезеңінде бағаның арттырылуына байланысты аукцион өткізіледі.

72. Заявки хранятся в базе данных реестра и недоступны для загрузки и просмотра до времени и даты, указанных в извещении о проведении торгов.
73. Организатору и членам конкурсной комиссии не допускается разглашать информацию, имеющую отношение к участникам в течение всего периода подготовки торгов и их проведения, за исключением случаев, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.
74. В случае наличия в базе данных реестра сведений о поступлении гарантийного взноса на расчетный счет единого оператора, веб-портал реестра осуществляет принятие заявки и блокировку суммы гарантийного взноса до определения результатов торгов по лоту, а также производит допуск заявок к первому этапу торгов.
При отсутствии в базе данных реестра сведений о поступлении гарантийного взноса на расчетный счет единого оператора веб - портал реестра отклоняет заявку.
Основаниями для отказа веб-порталом реестра в принятии заявки является не поступление за пять минут до начала рассмотрения заявок гарантийного взноса, указанного в извещении о проведении торгов, на счет единого оператора.
75. По результатам автоматической проверки веб-портал реестра направляет на электронный адрес участника, указанный на веб-портале реестра, электронное уведомление о принятии заявки либо причинах отказа в принятии заявки.
76. Вскрытие заявок производится посредством веб-портала реестра автоматически по наступлению даты и времени торгов, указанных в извещении о проведении торгов.
77. Если на момент окончания срока приема заявок на первые торги по лоту зарегистрирована одна заявка, такие торги признаются не состоявшимися, за исключением вторых и последующих торгов по лоту.
78. Если торги признаются несостоявшимися, вскрытие заявок не производится и организатором в день проведения торгов подписывается с использованием ЭЦП акт о несостоявшихся торгах, формируемый веб-порталом реестра.
79. Снятие лота с торгов по решению организатора осуществляется на веб-портале реестра не позднее трех рабочих дней до начала торгов.
80. Торги проводятся в два этапа.
На первом этапе торгов заявки рассматриваются членами конкурсной комиссии на веб-портале реестра в целях определения участников, допущенных для участия во втором этапе торгов.
На втором этапе торгов проводится аукцион на повышение цены.

81. Конкурстық комиссия өтінімдерді ашқан күні ұсынылған өтінімдерді қарайды және қатысушының немесе оның өтінімінің осы Қағидалардың талаптарына сәйкессіздіктері (олар болған кезде) туралы тізілімнің веб-порталында көрсетілген электрондық пошта мекенжайына жіберілетін хабарлама арқылы қатысушыны хабардар етеді.
82. Хабарлама өтінімдерді ашу күні тізілімнің веб-порталында хатшы қалыптастыратын өтінімдерді ашу хаттамасының негізінде қалыптастырылады.
Өтінімдерді ашу хаттамасына Комиссия мүшелері ЭЦҚ пайдалана отырып, өтінімдерді ашу күні қол қояды.
Өтінімдерді ашу хаттамасына Комиссия мүшелерінің қол қою мүмкіндігі болмаған жағдайда хатшы қол қойылмау себебін қамтитын ақпаратты осы хаттамада көрсетеді.
83. Өтінімдерді ашу хаттамасында:
1) сауда-саттыққа қатысушылардың өтінімдерін қайта қарау күні мен уақыты комиссия өтінімдерді ашу хаттамасына (олар болған кезде) қол қойған күннен бастап жетінші жұмыс күніне тағайындалады;
2) сауда-саттық шарттарына сәйкес келетін қатысушылардың тізімі;
3) Сауда-саттық шарттарына сәйкес келмейтін, өтінімдерді қайта қарау күніне дейін анықталған сәйкессіздіктерді жоятын себептерін көрсете отырып, тізілім веб-порталында қатысушының ЭЦҚ қойылған қосымша өтінімді қалыптастыру жолымен қатысушылардың тізімі.
84. Сауда-саттықтың екінші кезеңіне рұқсат беру хаттамасына Комиссия мүшесінің қол қою мүмкіндігі болмаған жағдайда хатшы қол қоюдың болмау себебін қамтитын ақпаратты осы хаттамада көрсетеді.
85. Сауда-саттықтың екінші кезеңіне қатысушыларға рұқсат беру туралы комиссияның шешімі барлық қатысушыларды электрондық пошта арқылы автоматты түрде хабардар ете отырып, сауда-саттықтың екінші кезеңіне рұқсат беру хаттамасына Комиссия мүшелерінің ЭЦҚ-сын пайдалана отырып қол қою уақытымен тізілімнің веб-порталында автоматты түрде жарияланады.
86. Сауда-саттықтың екінші кезеңіне жіберу хаттамасы мынадай ақпаратты қамтиды:
1) себебін көрсете отырып, сауда-саттықтың екінші кезеңіне қатысуға жіберілмеген қатысушылардың тізімі;
2) сауда-саттықтың екінші кезеңін өткізу күні мен уақытын көрсете отырып, сауда-саттықтың екінші кезеңіне қатысуға жіберілген қатысушылардың тізімі.
87. Бағаны көтеруге арналған конкурсты (аукционды) өткізу күні мен уақытын тізілім веб-порталында кемінде екі қатысушының сауда-саттықтың екінші кезеңіне рұқсат беру хаттамасы тізілім веб-порталында жарияланған күннен бастап бірінші жұмыс күніне (бастапқы баға бойынша сауда-саттықтың екінші кезеңін өткізбей жалғыз қатысушыға лот сатылуы мүмкін екінші және кейінгі сауда-саттықтарды қоспағанда) тізілім веб-порталы автоматты түрде тағайындайды. Егер лот бойынша бірінші сауда-саттықтың екінші кезеңіне жалғыз қатысушы жіберілген болса, онда ұйымдастырушы ЭЦҚ-мен тізілім веб-порталында қалыптастырылатын өткізілмеген сауда-саттық туралы актіге қол қояды.

81. Конкурсная комиссия в день вскрытия заявок рассматривает предоставленные заявки и информирует участника о выявленных несоответствиях (при их наличии) участника или его заявки требованиям настоящих Правил посредством уведомления, направляемого на адрес электронной почты, указанный на веб-портале реестра.
82. Уведомление формируется на основании протокола вскрытия заявок, формируемого секретарем на веб-портале реестра в день вскрытия заявок.
Протокол вскрытия заявок подписывается членами комиссии с использованием ЭЦП в день вскрытия заявок.
В случае отсутствия возможности подписания членом комиссии протокола вскрытия заявок, секретарем в данном протоколе указывается информация, содержащая причину отсутствия подписи.
83. В протоколе вскрытия заявок указываются:
1) дата и время повторного рассмотрения заявок участников торгов, назначается на седьмой рабочий день с даты подписания комиссией протокола вскрытия заявок (при их наличии);
2) список участников соответствующих условиям торгов;
3) список участников, не соответствующих условиям торгов, с указанием причины, которые до даты повторного рассмотрения заявок устраняют выявленные несоответствия, путем формирования на веб-портале реестра дополнительной заявки, подписанной ЭЦП участника.
84. В случае отсутствия возможности подписания членом комиссии протокола допуска ко второму этапу торгов, секретарем в данном протоколе указывается информация, содержащая причину отсутствия подписи.
85. Решение комиссии о допуске участников ко второму этапу торгов автоматически публикуется на веб-портале реестра со временем подписания с использованием ЭЦП членов комиссии протокола допуска ко второму этапу торгов, с автоматическим уведомлением по электронной почте всех участников.
86. Протокол допуска ко второму этапу торгов содержит следующую информацию:
1) список участников, не допущенных к участию во втором этапе торгов, с указанием причины;
2) список участников, допущенных к участию во втором этапе торгов с указанием даты и времени проведения второго этапа торгов.
87. Дата и время проведения конкурса (аукциона) на повышение цены автоматически назначается веб-порталом реестра на первый рабочий день со дня публикации на веб-портале реестра протокола допуска ко второму этапу торгов не менее двух участников (за исключением вторых и последующих торгов, на которых лот может быть продан единственному участнику без проведения второго этапа торгов по начальной цене). Если ко второму этапу первых торгов по лоту допущен единственный участник, то организатором с ЭЦП подписывается акт о несостоявшихся торгах, формируемый веб-порталом реестра.

88. Сауда-саттықтың екінші кезеңіне жіберілген қатысушылар ол басталғанға дейін бір сағат ішінде ЭЦҚ және тізілім веб-порталы беретін аукцион нөмірін пайдалана отырып тізілім веб-порталының аукцион залына кіреді.
89. Сауда-саттықтың екінші кезеңі веб-порталмен белгіленген уақытта басталады және келесідей жүргізіледі:
1) сауда-саттықтың екінші кезеңі басталған сәтте аукцион залында қатысушылардың лот үшін баға ұсыныстары бейнеленеді, олар сауда-саттық шарттарын сақтай отырып, лотты сатып алуға олардың келісімін білдіру нысаны болып табылады және бастапқы баға қалыптасады;
2) сауда-саттықтың екінші кезеңі басталған сәттен бастап қатысушыға осы Қағидалардың 91-тармағына сәйкес белгіленген қадамға басқа қатысушының ағымдағы ең жоғары бағасын арттыру мүмкіндігі беріледі;
3) Егер сауда-саттықтың екінші кезеңі басталғаннан бастап он минут ішінде қатысушылардың бірде-бірі ең жоғары ағымдағы бағаны арттырмаса, онда оны ұсынған қатысушы жеңімпаз болып танылады, ал осы лот бойынша сауда-саттық өтті деп танылады;
4) Егер аукцион залында сауда-саттықтың екінші кезеңі басталғаннан бастап он минут ішінде қатысушылардың бірі осы Қағидалардың 91-тармағына сәйкес белгіленген қадамға басқа қатысушының ағымдағы ең жоғары бағасын ұлғайту жолымен лотты сатып алуға өзінің ниетін растаса, онда ағымдағы баға белгіленген қадамға ұлғайтылады;
5) Егер ағымдағы баға ұлғайғаннан кейін он минут ішінде қатысушылардың бірде-бірі ағымдағы бағаны ұлғайту жолымен лотты сатып алу ниетін растамайтын болса, онда лотты сатып алу ниетін соңғы растаған қатысушы жеңімпаз болып танылады, ал сауда-саттық өтті деп танылады;
6) Егер сауда-саттықтың екінші кезеңі аяқталған сәтте сағат 17:00-де жеңімпаз айқындалмаса, онда лотты сатып алуға өзінің ниетін растаған соңғы қатысушы жеңімпаз деп танылады, ал осы лот бойынша сауда-саттық өтті деп танылады.
90. Егер сауда-саттықтың екінші кезеңі басталған сәтте екі және одан көп қатысушының баға ұсыныстары лот үшін бірдей ең жоғары бағаны қамтитын болса және осы ағымдағы баға он минут ішінде ұлғайтылмаса, онда өтінімі ұсыныстары бірдей ең жоғары бағаны қамтитын қатысушылардың басқа өтінімдерінен бұрын қабылданған қатысушы осы қатысушылардың арасында жеңімпаз болып танылады.
91. Сауда-саттықтың екінші кезеңі кезінде бағаның өзгеру қадамы былайша белгіленеді:
1) айлық есептік көрсеткіштің 20000 еселенген мөлшерінде бастапқы немесе ағымдағы бағасы кезінде өзгерту қадамы 10 пайыз мөлшерінде белгіленеді;
2) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінің 20000-нан 50000 еселенген мөлшерінде бастапқы немесе ағымдағы баға кезінде өзгерту қадамы 7 пайыз мөлшерінде белгіленеді;

88. Участники, допущенные ко второму этапу торгов, в течение одного часа до его начала заходят в аукционный зал веб-портала реестра, используя ЭЦП и аукционный номер, присваиваемый веб-порталом реестра.
89. Второй этап торгов начинается в назначенное веб-порталом реестра время и проводится следующим образом:
1) на момент начала второго этапа торгов в аукционном зале отображаются ценовые предложения участников за лот, которые являются формой выражения их согласия приобрести лот с соблюдением условий торгов и формируется стартовая цена;
2) с момента начала второго этапа торгов участнику предоставляется возможность увеличить максимальную текущую цену другого участника на шаг, установленный согласно пункту 91 настоящих Правил;
3) если в течение десяти минут с начала второго этапа торгов ни один из участников не увеличит максимальную текущую цену, то победителем признается участник, предложивший ее, а торги по данному лоту признаются состоявшимся;
4) если в течение десяти минут с начала второго этапа торгов в аукционном зале один из участников подтвердит свое желание приобрести лот путем увеличения максимальной текущей цены другого участника на шаг, установленный согласно пункту 91 настоящих Правил, то текущая цена увеличивается на установленный шаг;
5) если в течение десяти минут после увеличения текущей цены ни один из участников не подтвердит свое желание приобрести лот путем увеличения текущей цены, то победителем признается участник, последний подтвердивший свое желание приобрести лот, а торги признаются состоявшимися;
6) если на момент завершения второго этапа торгов в 17:00 часов победитель не определен, то победителем признается участник, последний подтвердивший свое желание приобрести лот, а торги по данному лоту признаются состоявшимися.
90. В случае, если на момент начала второго этапа торгов ценовые предложения двух и более участников содержат одинаковую наивысшую цену за лот, и данная текущая цена не будет увеличена в течение десяти минут, то победителем среди данных участников признается участник, заявка которого была принята ранее других заявок участников, чьи предложения содержат одинаковую наивысшую цену.
91. Во время второго этапа торгов шаг изменения цены устанавливается следующим образом:
1) при стартовой или текущей цене в размере до 20000-кратного месячного расчетного показателя шаг изменения устанавливается в размере 10 процентов;
2) при стартовой или текущей цене в размере от 20000 до 50000-кратного размера месячного расчетного показателя шаг изменения устанавливается в размере 7 процентов;

3) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінің 50000 еселенген мөлшерінен 100000 еселенген мөлшеріне дейінгі бастапқы немесе ағымдағы баға кезінде өзгерту қадамы 5 пайыз мөлшерінде белгіленеді;
4) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінің 100000 еселенген мөлшерінен 250000 еселенген мөлшеріне дейінгі бастапқы немесе ағымдағы баға кезінде өзгерту қадамы 2,5 пайыз мөлшерінде белгіленеді;
5) бастапқы немесе ағымдағы баға айлық есептік көрсеткіш мөлшерінің 250000 еселенгеннен 500000 еселенгенге дейінгі мөлшерінде және одан жоғары болған кезде өзгерту қадамы 1 пайыз мөлшерінде белгіленеді;
6) бастапқы немесе ағымдағы баға айлық есептік көрсеткіш мөлшерінің 500000 еселенген мөлшерінде және одан жоғары болған кезде өзгерту қадамы 0,5 пайыз мөлшерінде белгіленеді.
92. Сауда-саттықтың екінші кезеңі барысында сауда-саттыққа қатысуға кедергі келтіретін техникалық іркіліс туындаған кезде қатысушы:
1) бірыңғай оператордың байланыс деректері бар электрондық хабарламаны қатысушының мониторына шығару жолымен тізілім веб-порталымен тұрақты байланыс болмаған сәттен бастап 30 секунд ішінде хабардар етіледі;
2) телефон немесе электрондық хабарлама арқылы дереу бұл туралы бірыңғай оператордың байланыс деректері бойынша хабардар етеді.
93. Бірыңғай оператор техникалық іркіліс фактісін тіркейді және ол тізілімнің веб-порталы жағында болған кезде ақпаратты тізілімнің веб-порталында орналастыру арқылы барлық қатысушыларды хабардар етеді.
94. Қатысушының компьютерлік және/немесе телекоммуникациялық жабдығының техникалық ақаулығы кезінде сауда-саттықтың екінші кезеңі жалғасады.
95. Осы Қағидалардың 92-тармағында көрсетілген тізілімнің веб- порталының сауда-саттықтың екінші кезеңін өткізуге кедергі келтіретін техникалық іркіліс фактісі болған жағдайда, бірыңғай оператор бұл туралы ұйымдастырушыны жазбаша хабардар етеді және сауда-саттықты тізілімнің веб-порталында ақпаратты орналастыру және тізілімнің веб-порталында көрсетілген қатысушының электрондық мекенжайына электрондық хабарлама жіберу арқылы сауда-саттыққа қатысқан қатысушыларды осы сауда-саттықты жалғастырудың күні мен уақыты туралы міндетті түрде алдын ала хабардар ете отырып, техникалық іркілісті түзеткен күннен кейін келесі жұмыс күніне ауыстырады.
96. Сауда-саттық нәтижелері туралы хаттама тізілім веб-порталында қалыптастырылады және ұйымдастырушы мен жеңімпаздың ЭЦҚ-сын пайдалана отырып, сауда-саттық өткізілген күні қол қояды.
Сауда-саттық нәтижелері туралы хаттама сауда-саттық нәтижелерін және жеңімпаздың түпкілікті бағаны төлеу, сондай-ақ заңнамада белгіленген мерзімде рұқсат алу міндеттемелерін тіркейтін құжат болып табылады.

3) при стартовой или текущей цене в размере от 50000-кратного до 100000-кратного размера месячного расчетного показателя шаг изменения устанавливается в размере 5 процентов;
4) при стартовой или текущей цене в размере от 100000-кратного до 250000-кратного размера месячного расчетного показателя шаг изменения устанавливается в размере 2,5 процентов;
5) при стартовой или текущей цене в размере от 250000-кратного до 500000-кратного размера месячного расчетного показателя и выше шаг изменения устанавливается в размере 1 процентов;
6) при стартовой или текущей цене в размере от 500000-кратного размера месячного расчетного показателя и выше шаг изменения устанавливается в размере 0,5 процентов.
92. При возникновении в ходе второго этапа торгов технического сбоя, препятствующего участию в торгах, участник:
1) уведомляется в течение 30 секунд с момента отсутствия устойчивой связи с веб-порталом реестра путем выведения на монитор участника электронного уведомления с контактными данными единого оператора;
2) незамедлительно посредством телефона или электронного сообщения ставит в известность об этом по контактным данным единого оператора.
93. Единый оператор фиксирует факт технического сбоя и при его наличии на стороне веб-портала реестра уведомляет всех участников посредством размещения информации на веб-портале реестра.
94. При техническом сбое компьютерного и/или телекоммуникационного оборудования участника второй этап торгов продолжается.
95. В случае наличия факта технического сбоя веб-портала реестра, указанного в пункте 92 настоящих Правил, препятствующего проведению второго этапа торгов, единый оператор письменно уведомляет об этом организатора и переносит торги на следующий рабочий день после дня исправления технического сбоя с обязательным предварительным уведомлением принимавших участие в торгах участников о дате и времени продолжения данных торгов посредством размещения информации на веб - портале реестра и направления электронного сообщения на электронный адрес участника, указанный на веб-портале реестра.
96. Протокол о результатах торгов формируется веб-порталом реестра и подписывается с использованием ЭЦП организатором и победителем в день проведения торгов.
Протокол о результатах торгов является документом, фиксирующим результаты торгов и обязательства победителя оплатить окончательную цену, а также получить разрешение в установленные законодательством сроки.

97. Сауда-саттық нәтижелері туралы хаттамада мынадай деректер қамтылады:
1) сауда-саттық туралы мәліметтер;
2) РЖС объектісі туралы мәліметтер;
3) жеңімпаз туралы мәліметтер және оның міндеттемелері көрсетіледі.
98. Жеңімпаз сауда-саттық нәтижелері туралы хаттамаға белгіленген мерзімде қол қоймаған жағдайда, ұйымдастырушы ЭЦҚ-мен тізілімнің веб-порталында сауда-саттық нәтижелерінің күшін жою туралы актіге қол қояды және осы лот бойынша күші жойылған сауда-саттық шарттарымен сауда-саттық қайтадан өткізіледі. Бұл ретте жеңімпаз өзі енгізген кепілдік жарнаны жоғалтады.
99. Жеңімпаз:
1) сауда-саттық нәтижелері туралы хаттамаға қол қойылған күннен бастап күнтізбелік 60 (алпыс) күн ішінде сауда-саттық нәтижелері туралы хаттамада көрсетілген деректемелер бойынша лот үшін түпкілікті бағаны (төленген кепілдік жарнаны шегергенде) республикалық бюджет кірісіне аударуға міндетті;
2) лот үшін түпкілікті бағаның 10% - дан астамын төлеу күнінен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде ұйымдастырушы ол туралы мәліметтерді тізілімнің веб-порталына екі күн мерзімде енгізетін рұқсат алуға құқылы.
Алайда, уәкілетті органмен келісім бойынша жеңімпазға лот үшін түпкілікті бағаны төлеуді сауда-саттық нәтижелері туралы хаттамаға қол қойылған күннен бастап 6 (алты) айдан аспайтын мерзімге кейінге қалдыруға болады.
100. Жеңімпаз осы Қағидалардың 99-тармағында белгіленген міндеттемелерді бұзған жағдайда, ұйымдастырушы сауда-саттықты өтпеді деп тану туралы шешім қабылдайды, тізілімнің веб-порталында ЭЦҚ-мен сауда-саттық нәтижелерінің күшін жою туралы актіге қол қояды және осы лот бойынша күші жойылған сауда-саттық шарттарымен сауда-саттық қайтадан өткізіледі. Бұл ретте жеңімпаз өзі енгізген кепілдік жарнаны және конкурстың (аукционның) осы лоты бойынша қайта қатысу құқығын жоғалтады.
101. Қатысушылар лауазымды тұлғалардың іс-әрекеттеріне (әрекетсіздігіне), сондай-ақ ұйымдастырушының, конкурстық комиссияның актілеріне (шешімдеріне) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес дау айтуға құқылы.
102. Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзу Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылыққа әкеп соғады.
6-тарау. Ұялы байланыс желілерінде ұялы байланыс сигналы күшейткіштерін (репитерлерді, активті ретрансляторларды) пайдалану және заңсыз пайдаланылатын күшейткіштердің жұмысын тоқтату тәртібі.
Ескерту. 6-тараудың атауы жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 07.08.2024 № 476/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. 6-тараумен толықтырылды – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 31.01.2023 № 35/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

97. В протоколе о результатах торгов содержатся следующие данные:
1) сведения о торгах;
2) сведения об объекте РЧС;
3) сведения о победителе и его обязательства.
98. В случае неподписания победителем в установленные сроки протокола о результатах торгов, организатор с ЭЦП на веб-портале реестра подписывает акт об отмене результатов торгов и по данному лоту вновь проводятся торги с условиями отмененных торгов. При этом победитель утрачивает внесенный им гарантийный взнос.
99. Победитель обязан:
1) в течение 60 (шестидесяти) календарных дней с даты подписания протокола о результатах торгов перечислить в доход республиканского бюджета окончательную цену за лот (за минусом оплаченного гарантийного взноса) по реквизитам, указанным в протоколе о результатах торгов;
2) в течение 30 (тридцати) календарных дней с даты оплаты более 10% от окончательной цены за лот получить разрешение, сведения о котором вносятся организатором на веб-портал реестра в двухдневный срок.
Однако по согласованию с уполномоченным органом победителю может быть предоставлена отсрочка оплаты окончательной цены за лот, но не более чем на 6 (шесть) месяцев с даты подписания протокола о результатах торгов.
100. В случае нарушения победителем обязательств, установленных пунктом 99 настоящих Правил, организатор принимает решение о признании торгов несостоявшимся, подписывает с ЭЦП на веб-портале реестра акт об отмене результатов торгов и по данному лоту вновь проводятся торги с условиями отмененных торгов. При этом победитель утрачивает внесенный им гарантийный взнос и право повторного участия по данному лоту конкурса (аукциона).
101. Участники вправе оспорить действия (бездействия) должностных лиц, а также акты (решения) организатора, конкурсной комиссии в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
102. Нарушение законодательства Республики Казахстан влечет ответственность, установленную законами Республики Казахстан.
Глава 6. Порядок эксплуатации и пресечения работы незаконно эксплуатируемых усилителей сигнала сотовой связи (репитеров, активных ретрансляторов) в сетях сотовой связи
Сноска. Правила дополнены главой 6 в соответствии с приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 31.01.2023 № 35/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); заголовок главы 6 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 07.08.2024 № 476/НҚ (вводится в действие по истечении десять календарных дней после дня его первого официального опубликования).

103. Пассивті ретрансляторларды қоспағанда, ұялы байланыс желілерінде ұялы байланыс сигналын күшейткіштерді (репитерлер, активті ретрансляторлар) қолданғысы келетін ұялы байланыс абоненттері байланыс сапасын жақсарту үшін өзі абоненті болып табылатын ұялы байланыс операторына ұялы байланыс сигналын күшейткіштерді (репитерлер, активті ретрансляторлар) орнатуға жазбаша келісім алу үшін жүгінеді.
Ұялы байланыс операторы талдау жүргізеді, оның нәтижелері бойынша ұялы байланыс сигналының күшейткіштерін (репитерлер, активті ретрансляторлар) орнату қажеттілігі туралы шешім қабылдайды.
Ұялы байланыс абонентінің сұранысы қанағаттандырылған кезде, абонент ұялы байланыс сигналының күшейткіштерін (репитерлер, активті ретрансляторлар) орнатуды дербес жүзеге асырады. Ұялы байланыс операторы сондай-ақ ұялы байланыс абонентіне сигналды қабылдау сенімсіз аймақтарда ұсынылатын байланыс қызметтерінің сапасын жақсарту бойынша ықтимал баламалы нұсқаларды ұсынады.
104. Ұялы байланыс сигналын күшейткіштер (репитерлер, активті ретрансляторлар) жол берілмейтін кедергілер тудырмайды және кестеге сәйкес рұқсат беру құжаттарының негізінде жұмыс істейтін РЭҚ тарапынан кедергілерден қорғауды талап етпейді. Ұялы байланыс сигналын күшейткіштер тарапынан кедергілер туындаған кезде (репитерлер, активті ретрансляторлар) ұялы байланыс операторлары өкілетті органға ақпарат жолдауы қажет.

103. Абоненты сотовой связи, желающие применять усилители сигнала сотовой связи (репитеры, активные ретрансляторы) в сетях сотовой связи, за исключением пассивных ретрансляторов, для улучшения качества связи, обращаются к оператору сотовой связи, абонентом которого он является для получения письменного согласования на установку усилителей сигнала сотовой связи (репитеров, активных ретрансляторов).
Оператор сотовой связи проводит анализ, по результатам которого принимает решение о необходимости установки усилителей сигнала сотовой связи (репитеров, активных ретрансляторов).
При удовлетворении запроса абонента сотовой связи, абонент самостоятельно осуществляет установку усилителей сигнала сотовой связи (репитеров, активных ретрансляторов). Оператор сотовой связи также предлагает абоненту сотовой связи возможные альтернативные варианты по улучшению качества предоставляемых услуг связи в зонах неуверенного приҰма сигнала.
104. Усилители сигнала сотовой связи (репитеры, активные ретрансляторы) не создают недопустимых помех и не требуют защиты от помех со стороны РЭС, работающих на основании разрешительных документов в соответствии с таблицей. При возникновении помех со стороны усилителей сигнала сотовой связи (репитеров, активных ретрансляторов), операторам сотовой связи необходимо направить информацию в уполномоченный орган.

Ескерту. 104-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 07.08.2024 № 476/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жиіліктер белдеулерін
радиожиіліктерді (радиожиілік
арналарын) иелікке беру,
радиоэлектрондық құралдар
мен жоғары жиілікті құрылғыларды
пайдалану, сондай-ақ азаматтық
мақсаттағы радиоэлектрондақ
құралдардың электромагниттік
үйлесімділігін есептеуді
жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Радиоэлектрондық құралдардың және жоғары жиiлiктi құрылғылардың тізбесі*

Сноска. Пункт 104 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 07.08.2024 № 476/НҚ (вводится в действие по истечении десять календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам присвоения полос
частот, радиочастот
(радиочастотных каналов),
эксплуатации радиоэлектронных
средств и высокочастотных
устройств, проведения расчета
электромагнитной совместимости
радиоэлектронных средств
гражданского назначения
Перечень радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств*

Ескерту. 1-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 22.04.2024 № 246/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 19.09.2024 № 564/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құралдардың түрлері
Жиілік диапазоны (дейін)
Таратқыштың рұқсат етілген сәуле шығару қуаты, Өріс кернеулігі
Пайдаланылатын арнаның ені
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
1.
Радиосәуле шығару құрылғыларынан тұрмайтын тұрмыстық техника бұйымдары мен тұрмыстық радиоқабылдағыш құрылғылары
2.
Тұрмыстық мақсаттағы жоғары жиілікті құрылғылар
3.
Сымсыз радиоға қолжетімділік жүйесінің (WLL, "нүкте-нүкте" топологиясы бар радиокөпір режиміндегі қолданылатын терминалдарды қоспағанда), ұялы байланыс желілерінің (мобильді телефондар, сонымен қатар ұялы байланыс желілерінде қолданылатын модемдер, сондай-ақ пассивті ретрансляторлар), соның ішінде бекітілген немесе басқа қондырғылардың құрамына кіретін абоненттік терминалдар
4.
DECT стандарты абоненттік терминалдар

Сноска. Приложение 1 с изменениями, внесенными приказами Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 22.04.2024 № 246/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 19.09.2024 № 564/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типы радиоэлектронных средств и высокочастотных средств
Частотный диапазон (до)
Допустимая мощность излучения передатчика, Напряженность поля
Ширина используемого канала
Примечание
1
2
3
4
5
6
1.
Изделия бытовой техники, не содержащие радиоизлучающих устройств и бытовые радиоприемные устройства
2.
Высокочастотные устройства бытового назначения
3.
Абонентские терминалы систем беспроводного радиодоступа (WLL, за исключением терминалов, эксплуатируемых в режиме радиомоста с топологией "точка-точка"), сотовых сетей связи (мобильные телефоны, модемы, а также пассивные ретрансляторы применяемые в сотовых сетях связи), в том числе встроенная либо входящая в состав других устройств.
4.
Абонентские терминалы стандарта DECT

1880 – 1900 МГц
Еуропа байланыс стандарттары институты қабылдаған ETS–300 175 стандартына сәйкес; базалық және абоненттік станциялардың таратқыштарының орташа қуаты 10 мВт–тан аспауы қажет; антенналардың күшейту коэффициенті 18 дБи–дан артық болмауы қажет.
5.
Сымсыз телефон аппараттары (радиотелефондар)
814–815 / 904–905 (25 кГц жиіліктер торы қадамымен); 2400 МГц
10 мВт э.и.с.қ.
6.
Сөйлеуді синхронды аудару аппаратурасы (индуктивті және синхронды)
7.
Репортаждық және концерттік радиомикрофондар

1880 – 1900 МГц
В соответствии стандарта ETS–300 175, принятому Европейским институтом стандартов связи; средняя мощность передатчиков базовых и абонентских станций не должна превышать 10 мВт; коэффициент усиления антенн должен быть не более 18 дБи
5.
Бесшнуровые телефонные аппараты (радиотелефоны)
814–815 / 904–905 (с шагом сетки частот 25 кГц); 2400 МГц
10 мВтэ.и.и.м.
6.
Аппаратура синхронного перевода речи (индуктивные и синхронные)
7.
Репортажные и концертные радиомикрофоны

165,70; 166,10; 166,50; 167,15 МГц
20 мВт э.и.с.қ.
8.
"Караоке" үлгісіндегі радиомикрофондар
66–74 МГц; 97,5–92 МГц; 87,5–92 МГц
10 мВт э.и.с.қ.
9.
Репортаждық және концерттік радиомикрофондар
151–216 МГц; 175–230; 470–638; 710–726 МГц
5 мВт э.и.с.қ.
10.
Индуктивті телефон байланысы, телебақылау және сигнализация құралдары, кәбілді хабар тарату және өнеркәсіптік, оның ішінде шахталарда пайдаланылатын жоғары жиілікті телевизиялық жүйелер
11.
Автомашиналардың күзет радиосигнализация құрылғылары
26,960 МГц
2 Вт э.и.с.қ.

165,70; 166,10; 166,50; 167,15 МГц
20 мВтэ.и.и.м.
8.
Радиомикрофоны типа "Караоке"
66–74 МГц; 97,5–92 МГц; 87,5–92 МГц
10 мВтэ.и.и.м.
9.
Репортажные и концертные радиомикрофоны
151–216 МГц; 175–230; 470–638; 710–726 МГц
5 мВтэ.и.и.м.
10.
Средства индуктивной телефонной связи, телеконтроля и сигнализации, кабельные вещательные и промышленные высокочастотные телевизионные системы, в том числе используемые в шахтах
11.
Устройства охранной радиосигнализации автомашин
26,960 МГц
2 Втэ.и.и.м.

433,073–434,790 МГц
5 мВт э.и.с.қ.
12.
Күзет сигнализациясы мен хабарлауды қашықтықтан басқару құрылғылары
433,075–434,79 МГц
10 мВт э.и.с.қ.
13.
Модельдерді (ұшақтардың, катерлердің және т.б.) радиобасқару аппаратурасы
28,0–28,2 МГц; 40,66–40,70 МГц
10 мВт э.и.с.қ.
14.
Балалар радиосөйлесу құрылғылары мен радиобасқару ойыншықтары
26957–27283 кГц
10 мВт э.и.с.қ.
15.
Штрихкодты этикеткаларды өңдеуге және осы этикеткалардан алынған ақпаратты таратуға арналған радиоэлектронды құралдар
430 МГц
10 мВт э.и.с.қ.
16.
Есту кемістігі бар адамдарға арналған есту-сөйлеу радиотренажерлері
10 мВт э.и.с.қ.
17.
Кеңселік, қоймалық ғимараттар ішінде пайдаланылатын радиоэлектрондық құралдар (санауыштар, өлшеуіштер және т.б.)
250 мВт э.и.с.қ.
18.
ОТ – диапазондағы РЭҚ (27 МГц)
26970–
27410;
27410–
27860 кГц
19.
Қуаты 2 Вт-қа дейін аз қуатты алып жүруге болатын РЭҚ

433,073–434,790 МГц
5 мВтэ.и.и.м.
12.
Устройства дистанционного управления охранной сигнализации и оповещения
433,075–434,790 МГц
10 мВтэ.и.и.м.
13.
Аппаратура радиоуправления моделями (самолетов, катеров и т.п.)
28,0–28,2 МГц; 40,66–40,70 МГц
10 мВтэ.и.и.м.
14.
Детские радиопереговорные устройства и радиоуправляемые игрушки
26957–27283 кГц
10 мВтэ.и.и.м.
15.
Радиоэлектронные средства для обработки штрих кодовых этикеток и передачи информации, полученной с этих этикеток
430 МГц
10 мВтэ.и.и.м.
16.
Слухоречевые радиотренажеры для людей с дефектами слуха
10 мВтэ.и.и.м.
17.
Радиоэлектронные средства, используемые внутри офисных, складских зданий (считыватели, измерители и т.п.)
250 мВтэ.и.и.м.
18.
РЭС СВ – диапазона (27 МГц)
26970–27410; 27410–27860 кГц
19.
Маломощные носимые РЭС мощностью до 2 Вт

151,625;
159,775;
462,5625;
462,5875;
462,6125;
462,6375;
467,5625; 467,5875; 467,6125; 467,6375; 467,6625; 467,6875; 467,7125 МГц
2 Вт э.и.с.қ.
433.075–434.775 (LPD)
10 мВт дейін э.и.с.қ.
Аз қуатты жылжымалы радиобайланыс құрылғылары үшін (LPD)
446.000–446.100 (PMR)
500 мВт дейін э.и.с.қ.
Жылжымалы радиобайланыс жеке пайдалану үшін (PMR)
20.
Күзет-өрт радиосигнализациясының абоненттік құрылғылары
5 Вт э.и.с.қ.
21.
SRD – әрекет ету радиусы аз құрылғылар
Мамандандырылмаған SRD Телеметрия (қашықтықтағы ақпараттың бейнесі немесе жазбасы), телебасқару (қашықтықтан басқарылатын сигналдарды тарату, сигнализация (күзет сигнализациясы құрылғысының іске қосылу шарттарының пайда болуы туралы хабарлама; шұғыл көмек көрсетудің тұрмыстық сигнализациясы, дыбыстық және бейне сигналдарды тарату)
6765–6795 кГц
42 дБмкА/м 10 м қашықтықта
13.553–13.567 МГц
42 дБмкА/м 10 м қашықтықта
26.957–27.283 МГц
42 дБмкА/м 10 м қашықтықта 10 мВт
40.660–40.700 МГц
10 мВт э.с.қ.
138.20–138.45 МГц
10 мВт э.с.қ.
≤1% жұмыс циклы
433.040–434.790 МГц
10 мВт э.с.қ.
≤25 кГц
Аудио және бейне қосымшаларды қоспағанда. Ені ≤ 25 кГц және LBT технологиясы немесе эквиваленті бар дыбыстық қосымшалар (аналогты немесе цифрлық) рұқсат етіледі, құрамында әрбір тарату үшін максималды тарату периоды 1 минутқа дейін, таратқышпен басқарылатын шығыс қуатының датчигі болу қажет.
863-тен 868 МГц-ке дейін
≤ 25 мВт э.с.қ.
≤ 100 кГц
≤0.1% жұмыс циклы немесе LBT (Listen Before Talk) + AFA (Adaptive Frequency Agility) Тар/кеңжолақты модуляция.
2400.0–2483.5 МГц
10 мВт э.и.с.қ.
5725–5875 МГц
25 мВт э.и.с.қ.
24.00–24.25 ГГц
100 мВт э.и.с.қ.
61.0–61.5 ГГц
100 мВт э.и.с.қ.
122–122.25 ГГц
10 дБм э.и.с.қ./ 250 МГц және -48 дБм/МГц бұрышы >30° болған жағдайда
122.25–123 ГГц
100 мВт э.и.с.қ.
244–246 ГГц
100 мВт э.и.с.қ.
22.
LPWAN технологиясының РЭҚ
863-868
МГц
≤25 мВт э.и.с.қ.
≤500 кГц
Аэропорт (аэродром)
аумақтарында қолдануға жол берілмейді
23.
SRD (қадағалау, есептегіш құрылғысын есептеу, деректерді жинау) Көшкін астында адамдарды табуға арналған құрылғы
456.9–457.1 кГц
7 дБмкА/м 10 м қашықтықта
Үздіксіз толқын (CW) 457 кГц жиілікте – модуляциясыз
Қар көшкінінен кейін зардап шеккендерді іздеуге және анықтауға арналған құрылғылар.
169.4–169.475 МГц
500 мВт э.с.қ.
≤50 кГц
≤10% жұмыс циклы. Есептеуіш көрсеткіші
169.4–169.475 МГц
500 мВт э.с.қ.
≤50 кГц
≤1% жұмыс циклы. LBT (Listen Before Talk) + AFA (Adaptive Frequency Agility). Егер LBT AFA-сыз болса, жұмыс циклының шегі қолданылады.
24.
SRD (деректерді таратудың кең жолақты жүйелері) WAS/RLAN Деректерді тарату жүйелері\ жергілікті радиожүйелер
2400.0–2483.5 МГц
100 мВт э.и.с.қ.

151,625;
159,775;
462,5625;
462,5875;
462,6125;
462,6375;
467,5625;
467,5875;
467,6125;
467,6375;
467,6625;
467,6875;
467,7125 МГц
2Втэ.и.и.м.
433.075–434.775 (LPD)
до 10 мВтэ.и.и.м.
Для маломощных устройств подвижной радиосвязи (LPD)
446.000–446.100 (PMR)
до 500 мВтэ.и.и.м.
Для частного использования подвижной радиосвязи (PMR)
20.
Абонентские устройства охранно–пожарной радиосигнализации
5 Втэ.и.и.м.
21.
SRD – устройства малого радиуса действия
Неспециализированные SRD Телеметрия (отображение или запись информации на расстоянии), телеуправление (передача сигналов дистанционного управления), сигнализация (сообщения о возникновении условий срабатывания прибора охранной сигнализации, бытовая сигнализация неотложной помощи, передача голосового и видео сигналов)
6765–6795 кГц
42 дБмкА/м на расстоянии 10 м
13.553–13.567 МГц
42 дБмкА/м на расстоянии 10 м
26.957–27.283 МГц
10 мВт э.и.м.
40.660–40.700 МГц
10 мВт э.и.м.
138.20–138.45 МГц
10 мВт э.и.м.
≤1% рабочий цикл
433.040–434.790 МГц
10 мВт э.и.м.
≤25 кГц
Аудио и видео приложения исключены. Голосовые приложения (аналоговые или цифровые) допускаютcя с шириной ≤ 25 кГц и с технологией LBT или эквивалент, должны включать в себя датчик выходной мощности, управляющий передатчиком, до макcимального периода передачи 1 минуту для каждой передачи
от 863 до 868 МГц
≤ 25 мВтэ.и.м.
≤ 100 кГц
≤ 0.1% рабочий цикл или LBT (Listen Before Talk) + AFA (Adaptive Frequency Agility) Узко/широкополосная модуляция.
2400.0–2483.5 МГц
10 мВт э.и.и.м.
5725–5875 МГц
25 мВт э.и.и.м.
24.00–24.25 ГГц
100 мВт э.и.и.м.
61.0–61.5 ГГц
100 мВт э.и.и.м.
122–122.25 ГГц
10 дБм э.и.и.м./250 МГц и -48 дБм/МГц при угле >30°
122.25-123
100 мВт э.и.и.м.
244–246 ГГц
100 мВт э.и.и.м.
22.
РЭС технологии LPWAN
863-868 МГц
≤25 мВт э.и.и.м.
≤500 кГц
не допускается
использование в пределах аэропортов (аэродромов)
23.
SRD (слежение, считывание счетчиков, сбор данных) Устройства для обнаружения людей под лавиной
456.9–457.1 кГц
7 дБмкА/м на расстоянии 10 м
Непрерывная волна (CW) на 457 кГц – без модуляции
Устройства для поиска и обнаружения жертв после схода лавины
169.4–169.475 МГц
500 мВт э.и.м.
≤ 50 кГц
≤ 10% рабочий цикл. Показания счетчика
169.4–169.475 МГц
500 мВт э.и.м.
≤ 50 кГц
≤ 1% рабочий цикл. LBT (Listen Before Talk) + AFA (Adaptive Frequency Agility). Если LBT без AFA, то применяется предел рабочего цикла
24.
SRD (широкополосные системы передачи данных) WAS/RLAN Системы передачи данных/локальные радиосети
2400.0–2483.5 МГц
100 мВт
э.и.и.м.

Модуляцияның кең жолақты түрлері үшін, ЖЖПҚ (FHSS)–дан басқа, ЭИСҚ максималды спектралды тығыздығы 10 мВт/1 МГц
5150–5350 МГц
200 мВт, э.и.с.қ. максималды спектралды тығыздығы 10 мВт/МГц
5470–5725 МГц
100 мВт э.и.с.қ. максималды спектралды тығыздығы 10 мВт/МГц
Тек қана ғимараттың ішінде қолдану үшін.
5725-5850
МГц
100 мВт э.и.с.қ. максималды спектралды тығыздығы 10 мВт/МГц
Тек қана ғимараттың ішінде қолдану үшін.
5925-6425 МГц
200 мВт, э.и.с.қ. максималды спектралды тығыздығы 10 мВт/МГц
Тек қана ғимараттың ішінде қолдану үшін.
17.1–17.3 ГГц
100 мВт э.и.с.қ.
57–66 ГГц
40 дБм э.и.с.қ.
Тек ғимараттың ішінде қолдануға арналған.
э.и.с.қ. максималды орташа тығызыдығы 13 дБм/МГц–ке дейін шектелуі тиіс.
25.
SRD (теміржолда қолданатын – көлік құралдарын автоматтандырылған сәйкестендіру (AVI), жол датчиктерінің жүйесі, контурлы жүйе.
2446–2454 МГц
200 мВт э.и.с.қ.
Пойыздардың бар болуы кезінде ғана тарату. Ені 1,5 МГц–тен 5 арна
27.090 – 27.100 МГц
42 дБмкА/м 10 м қашықтықта
Tele–powering сигналы ретінде және Balise/Eurobalise үшін деректерді төмен тарату (Down–link) үшін қолданылады. Сонымен қатар, Loop/Euroloop іске қосу үшін қолданылуы мүмкін. Ескертпе: Орталық жиілігі 27,095 МГц
984 – 7484 кГц
9 дБмкА/м 10 м қашықтықта
≤1% жұмыс циклі. Tele–powering Balise/Eurobalise сигналын пойыздан алғаннан кейін ғана таратуға болады. Ескертпе: Орталық жиілігі 4234 кГц
516 – 8516 кГц
7 дБмкА/м 10 м қашықтықта
7300 – 23000 кГц
–7 дБмкА/м 10 м қашықтықта
Максималды өріс кернеулігі жолақ ені 10 кГц үшін анықталады және әрбір 200 м ілмек үшін кеңістіктік орташа мәнімен көрсетілген. Пойыздың бар болуы кезінде ғана тарату. Кеңейтілген спектрлі сигнал, код ұзындығы: 472 чип. Ескертпе: Орталық жиілік 13,547 МГц
26.
SRD (жол қозғалыстарын басқару және автомобиль көлігіне арналған (RTTT) ақпаратты өңдеудің және таратудың интеграцияланған құрылғылары)
76–77 ГГц
55 dBm шыңдық э.и.с.қ.
Қуат деңгейі: 55 дБм – шыңдық қуаты, 50 дБм – орташа қуаты, 23,5 дБм – орташа қуат тек импульстік радар үшін. Өндірістік және көліктік радиолокациялық жүйелер.
24.050–24.075 ГГц
100 мВт э.и.с.қ.
Автомобиль радарлары үшін
24.075–24.150 ГГц
0.1мВт э.и.с.қ.
Автомобиль радарлары үшін
100 мВт э.и.с.қ.
Автомобиль радарлары үшін (тек көлік құралы). Спектрге қолжетімділік және кедергілерді азайтуға талаптар бампердің артында құрастырылған құрылғылар үшін – кідірудің максималды уақыты әр 3 миллисекунд сайын 4µc/40кГц. Егер олар бамперден тыс құрастырылса, талап келесідей болуы қажет: кідірудің максималды уақыты әр 3 миллисекунд сайын 3µc/40кГц. Бампердің артында немесе бамперсіз құрастылырған құрылығыларға талап - кідірудің максималды уақыты әр 40 миллисекунд сайын 1мс/40кГц. Модуляцияның минималды жиіліктер диапазонына (FMCW немесе жиілік адымы бар сигналдарға қолданылады) немесе 250 кГц лездік жолақ еніне (импульсті сигналдарға қолданылады) талаптар кідірудің максималды уақыты бойынша талапқа қосымша қолданылады.

Для Широкополосных видов модуляции, кроме ППРЧ (FHSS), максимальная спектральная плотность ЭИИМ 10мВт/1 МГц
5150–5350 МГц
200 мВт, максимальная спектральная плотность э.и.и.м. 10 мВт/МГц
Только для использования внутри здания.
5470–5725 МГц
100 мВт / максимальная спектральная плотность э.и.и.м. 10 мВт/МГц
Только для использования внутри здания.
5725-5850
100 мВт / максимальная спектральная плотность э.и.и.м. 10 мВт/МГц
Только для использования внутри здания.
5925-6425
200 мВт, максимальная спектральная плотность э.и.и.м. 10 мВт/МГц
Только для использования внутри здания.
17.1–17.3 ГГц
100 мВт э.и.и.м.
57–66 ГГц
40 дБм э.и.и.м.
Только для использования внутри здания.
Максимальная средняя плотность э.и.и.м. должна быть ограничена до 13 дБм/ МГц.
25.
SRD (железнодорожные применения – Автоматическая идентификация транспортных средств (AVI), Система путевых датчиков, контурная система)
2446–2454 МГц
200 мВт э.и.и.м.
Передача только в присутствии поездов. 5 каналов, каждый шириной 1.5 МГц
27.090 – 27.100 МГц
42 дБмкА/м на расстоянии 10 м
Используется как сигнал Tele-powering и передачи данных вниз (Down-link) для Balise/Eurobalise. Также может быть использовано для активации Loop/Euroloop. Примечание: Центральная частота 27,095 МГц
984 – 7484 кГц
9 дБмкА/м на расстоянии 10 м
≤1% рабочего цикла. Передача только при получении сигнала Tele–powering Balise/Eurobalise от поезда. Примечание: Центральная частота 4234 кГц
516 – 8516 кГц
7 дБмкА/м на расстоянии 10 м
7300 – 23000 кГц
–7 дБмкА/м на расстоянии 10 м
Максимальная напряженность поля определяется для ширины полосы 10 кГц и пространственно усреднена для каждого 200 м петли.
Передача только в присутствии поездов.
Сигнал с расширенным спектром, длина кода 472 чипа.
Примечание: Центральная частота 13,547 МГц
26.
SRD (интегрированные средства передачи и обработки информации для автомобильного транспорта и управления дорожным движением (RTTT))
76–77 ГГц
55 дБм пиковая э.и.и.м.
Уровень мощности: 55 дБм – пиковая мощность, 50 дБм – средняя мощность, 23,5 дБм – средняя мощность только для импульсного радара. Промышленные и транспортные радиолокационные системы
24.050–24.075 ГГц
100 мВт э.и.и.м.
Для автомобильных радаров
24.075–24.150 ГГц
0.1мВт э.и.и.м.
Для автомобильных радаров
100 мВт э.и.и.м.
Для автомобильных радаров (только транспортное средство).
Доступ к спектру и требования к снижению помех для устройств, смонтированных за бампером – максимальное время задержки 4µc/40кГц каждые 3 миллисекунд. Если они смонтированы вне бампера, то требование должно быть: максимальное время задержки 3µc/40кГц каждые 3 миллисекунд. Требования для устройств, смонтированных за бампером или без бампера – максимальное время задержки 1мc/40кГц каждые 40 миллисекунд.
Требования к минимальному диапазону частот модуляции (применимо к FMCW или к сигналам с шагом частоты) или мгновенной ширине полосы 250 кГц (применимо к импульсным сигналам) применяется в дополнение к требованию по максимальному времени задержки

24.150–24.250 ГГц
100 мВт э.и.с.қ.
Автомобиль радарлары үшін (тек көлік құралы)
27.
SRD (радиоанықтағыш)
2400.0–2483.5 МГц
25 мВт э.и.с.қ.
9200–9500 МГц
25 мВт э.и.с.қ.
9500–9975 МГц
25 мВт э.и.с.қ.
10.5–10.6 ГГц
500 мВт э.и.с.қ.
13.4–14.0 ГГц
25 мВт э.и.с.қ.
24.05–24.25 ГГц
100 мВт э.и.с.қ.
4.5–7.0 ГГц
–41.3 dBm/МГц э.и.с.қ. жабық сынау резервуарының құрылымынан тыс
Резервуардағы деңгейді өлшеу радарына арналған (TLPR)
8.5–10.6 ГГц
–41.3 dBm/МГц э.и.с.қ. жабық сынау резервуарының құрылымынан тыс
Резервуардағы деңгейді өлшеу радарына арналған (TLPR)
24.05–27.00 ГГц
–41.3 dBm/МГц э.и.с.қ. жабық сынау резервуарының құрылымынан тыс
Резервуардағы деңгейді өлшеу радарына арналған (TLPR)
57–64 ГГц
–41.3 dBm/МГц э.и.с.қ. жабық сынау резервуарының құрылымынан тыс
Резервуардағы деңгейді өлшеу радарына арналған (TLPR)
75–85 ГГц
–41.3 dBm/МГц э.и.с.қ. жабық сынау резервуарының құрылымынан тыс
Резервуардағы деңгейді өлшеу радарына арналған (TLPR)
17.1–17.3 ГГц
26 dBm э.и.с.қ.
Синтезделген апертурасы бар жерүсті радары үшін (GBSAR). EN 300 440 спецификациясында сипатталғандай радар антеннасының бағытталу диаграммасына және табу мен кету әдісін (DAA) қолдануға ерекше талаптар қойылады.
28.
SRD (қозғалысты анықтауға арналған жабдық және сигнал беруге арналған жабдық)
868.6–869 МГц
10 мВт э.и.с.қ.
25 кГц
Әлеуметтік–тұрмыстық дабыл сигнализациясын беру құрылғылары
169.4750–169.4875 МГц
10 мВт э.и.с.қ.
25 кГц
Әлеуметтік–тұрмыстық дабыл сигнализациясын беру құрылғылары (арнайы)
169.5875–169.6000 МГц
10 мВт э.и.с.қ.
25 кГц
Әлеуметтік–тұрмыстық дабыл сигнализациясын беру құрылғылары (арнайы)
29.
SRD (модельдерді басқару)
26.995, 27.045, 27.095, 27.145, 27.195 МГц
100 мВт э.и.с.қ.
10 кГц
34.995–35.225 МГц
100 мВт э.и.с.қ.
10 кГц
Ұшатын модельдер үшін ғана
40.665, 40.675, 40.685,40.695 МГц
100 мВт э.и.с.қ.
10 кГц
30.
SRD (индукциялық мақсатта қолдану)
9 – 90 кГц
72 дБмкА/м 10 м қашықтықта
Сыртқы антенналарды қолданғанда тек жиектемелі антенналар ғана қолданыла алады. Магнит өрісі кернеулігі деңгейінің төмендеуі 3 дБ/октава 30 кГц-ке
90–119 кГц
42 дБмкА/м 10 м қашықтықта
Сыртқы антенналарды қолданғанда тек жиектемелі антенналар ғана қолданыла алады.
119–135 кГц
66 дБмкА/м 10 м қашықтықта
Сыртқы антенналарды қолданғанда тек жиектемелі антенналар ғана қолданыла алады. Магнит өрісі кернеулігі деңгейінің төмендеуі 3 дБ/октава 119 кГц-ке
135–140 кГц
42 дБмкА/м 10 м қашықтықта
Сыртқы антенналарды қолданғанда тек жиектемелі антенналар ғана қолданыла алады.
140–148.5 кГц
37.7 дБмкА/м 10 м қашықтықта
Сыртқы антенналарды қолданғанда тек жиектемелі антенналар ғана қолданыла алады.

24.150–24.250 ГГц
100мВт э.и.и.м.
Для автомобильных радаров (только транспортное средство)
27.
SRD (радиоопределение)
2400.0–2483.5 МГц
25 мВт э.и.и.м.
9200–9500 МГц
25 мВт э.и.и.м.
9500–9975 МГц
25 мВт э.и.и.м.
10.5–10.6 ГГц
500 мВт э.и.и.м.
13.4–14.0 ГГц
25 мВт э.и.и.м.
24.05–24.25 ГГц
100 мВт э.и.и.м.
4.5–7.0 ГГц
–41.3 дБм/МГц э.и.и.м. вне структуры закрытого испытательного резервуара
Для радара измерения уровня в резервуаре (TLPR)
8.5–10.6 ГГц
–41.3 дБм/МГц э.и.и.м. вне структуры закрытого испытательного резервуара
Для радара измерения уровня в резервуаре (TLPR)
24.05–27.00 ГГц
–41.3 дБм/МГц э.и.и.м. вне структуры закрытого испытательного резервуара
Для радара измерения уровня в резервуаре (TLPR)
57–64 ГГц
–41.3 дБм/МГц э.и.и.м. вне структуры закрытого испытательного резервуара
Для радара измерения уровня в резервуаре (TLPR)
75–85 ГГц
–41.3 дБм/МГц э.и.и.м. вне структуры закрытого испытательного резервуара
Для радара измерения уровня в резервуаре (TLPR)
17.1–17.3 ГГц
26 дБм э.и.и.м.
Для наземного радара с синтезированной апертурой (GBSAR)7 Применяются особые требования к диаграмме направленности антенны радара и применению метода обнаружения и ухода (DAA) как описано в спецификации EN 300 440.
28.
SRD (Оборудование для обнаружения движения и оборудование для сигнализации)
868.6–869 МГц
10 мВтэ.и.и.м.
25 кГц
Социально-бытовые устройства тревожной сигнализации
169.4750–169.4875 МГц
10 мВтэ.и.и.м.
25 кГц
Социально-бытовые устройства тревожной сигнализации (специальный)
169.5875–169.6000 МГц
10 мВтэ.и.и.м.
25 кГц
Социально-бытовые устройства тревожной сигнализации (специальный)
29.
SRD (управление моделями)
26.995, 27.045, 27.095, 27.145, 27.195 МГц
100 мВтэ.и.и.м.
10 кГц
34.995–35.225 МГц
100 мВт э.и.и.м.
10 кГц
Только для летающих моделей
40.665, 40.675, 40.685, 40.695 МГц
100 мВт э.и.и.м.
10 кГц
30.
SRD (индукционные применения)
9 – 90 кГц
72 дБмкА/м на расстоянии 10 м
В случае использования внешних антенн могут быть использованы только рамочные антенны. Убывание уровня напряженности магнитного поля 3 дБ/октава на 30 кГц
90–119 кГц
42 дБмкА/м на расстоянии 10 м
В случае использования внешних антенн могут быть использованы только рамочные антенны
119–135 кГц
66 дБмкА/м на расстоянии 10 м
В случае использования внешних антенн могут быть использованы только рамочные антенны. Убывание уровня напряженности магнитного поля 3 дБ/октава на 119 кГц
135–140 кГц
42 дБмкА/м на расстоянии 10 м
В случае использования внешних антенн могут быть использованы только рамочные антенны
140–148.5 кГц
37.7 дБмкА/м на расстоянии 10 м
В случае использования внешних антенн могут быть использованы только рамочные антенны

6765–6795 кГц
42 дБмкА/м 10 м қашықтықта
7400–8800 кГц
9 дБмкА/м 10 м қашықтықта
13.553–13.567 МГц
42 дБмкА/м 10 м қашықтықта
13.553–13.567 МГц
60 дБмкА/м 10 м қашықтықта
Тек RFID (радиожиіліктік сәйкестендіру) үшін
26.957–27.283 МГц
42 дБмкА/м 10 м қашықтықта
10.200–11.000 МГц
9 дБмкА/м 10 м қашықтықта
3155–3400 кГц
13.5 дБмкА/м 10 м қашықтықта
Сыртқы антенналарды қолданғанда тек жиектемелі антенналар ғана қолданыла алады.
148.5 кГц – 5 МГц
–15 дБмкА/м 10 м қашықтықта
Сыртқы антенналарды қолданғанда тек жиектемелі антенналар ғана қолданыла алады. Магнит өрісінің максималды кернеулігі жолақ ені 10 кГц болғанда анықталады. Жолақ ені 10 кГц-тен артық жүйелер үшін магнит өрісінің рұқсат етілген максималды кернеулігі 10 м қашықтықта, сондай-ақ 10 кГц -те –15 дБмкА / м шектік тығыздығын сақтағанда –5 дБмкА / м тең.
5 – 30 МГц
–20 дБмкА/м 10 м қашықтықта
Сыртқы антенналарды қолданғанда тек жиектемелі антенналар ғана қолданыла алады. Магнит өрісінің максималды кернеулігі жолақ ені 10 кГц болғанда анықталады. Жолақ ені 10 кГц-тен артық жүйелер үшін магнит өрісінің рұқсат етілген максималды кернеулігі 10 м қашықтықта, сондай-ақ 10 кГц –те –20 дБмкА / м шектік тығыздығын сақтағанда –5 дБмкА / м тең.
400 – 600 кГц
–8 дБмкА/м 10 м қашықтықта
Тек RFID үшін. Сыртқы антенналарды қолданғанда тек жиектемелі антенналар ғана қолданыла алады. Максималды өріс кернеулігі жолақ ені 10 кГц болғанда анықталады. 10 кГц-тен артық жолақ енімен жұмыс істейтін жүйелер үшін максималды рұқсат етілген өрістің жалпы кернеулігі 10 м қашықтықта, сондай-ақ қуат тығыздығының шегін сақтағанда (10 кГц үшін –8 дБмкА / м) –5 дБмкА / м тең. Бұл жүйелер минималды 30 кГц жолақ енімен жұмыс істеуі керек.
31.
SRD (радиомикрофондар және есту қабілетін жақсарту үшін арналған құрылғы)
173.965–174.015 МГц
2 мВт э.с.қ.
50 кГц
Есту қабілеті төмендеген адамдарға арналған құралдар
863–865 МГц
10 мВт э.с.қ.
32.
SRD (радиожиілік сәйкестендіруін қолдану)
2446–2454 МГц
≤500 мВт э.и.с.қ.
500 мВт-тан жоғары қуат деңгейлерінің ғимарат ішінде қолданылуы шектелген және бұл жағдайда кез келген 200 мс кезең аралығында барлық таратулардың жұмыс циклы ≤15% болуы керек (30 мс қосулы / 170 мс өшірулі күйде).
865.0–868.0МГц
100 мВт э.и.с.қ.
≤ 200 кГц
33.
Медицинада сымсыз қолдану (Белсенді медициналық имплантаттар)
9–315 кГц
30 дБмкА/м 10 м қашықтықта
≤ 10% жұмыс циклы Телеметрия мақсатында индуктивті цикл әдістерін пайдаланатын аса төмен энергия тұтынатын белсенді медициналық имплантаттар жүйесі үшін қолданылады.

6765–6795 кГц
42 дБмкА/м на расстоянии 10 м
7400–8800 кГц
9 дБмкА/м на расстоянии 10 м
13.553–13.567 МГц
42 дБмкА/м на расстоянии 10 м
13.553–13.567 МГц
60 дБмкА/м на расстоянии 10 м
Только для RFID (радиочастотная идентификация)
26.957–27.283 МГц
42 дБмкА/м на расстоянии 10 м
10.200–11.000 МГц
9 дБмкА/м на расстоянии 10 м
3155–3400 кГц
13.5 дБмкА/м на расстоянии 10 м
В случае использования внешних антенн могут быть использованы только рамочные антенны
148.5 кГц – 5 МГц
-15 дБмкА/м на расстоянии 10 м
В случае использования внешних антенн могут быть использованы только рамочные антенны. Максимальная напряженность магнитного поля определяется при ширине полосы 10 кГц. Для систем с шириной полосы больше 10 кГц максимально допустимая напряженность магнитного поля равна -5 дБмкА /м на расстоянии 10 м, в тоже время сохраняя предельную плотность -15 дБмкА /м при 10 кГц
5 – 30 МГц
–20 дБмкА/м на расстоянии 10 м
В случае использования внешних антенн могут быть использованы только рамочные антенны. Максимальная напряженность магнитного поля определяется при ширине полосы 10 кГц. Для систем с шириной полосы больше 10 кГц максимально допустимая напряженность магнитного поля равна -5 дБмкА /м на расстоянии 10 м, в тоже время сохраняя предельную плотность -20 дБмкА /м при 10 кГц
400–600 кГц
–8 дБмкА/м на расстоянии 10 м
Только для RFID. В случае использования внешних антенн могут быть использованы только рамочные антенны. Максимальная напряженность поля определяется при ширине полосы 10 кГц. Максимально допустимая общая напряженность поля –5 дБмкА /м на расстоянии 10 м для систем, работающих с шириной полосы больше, чем 10 кГц,при этом сохраняя предел плотности мощности (–8 дБмкА /м для 10 кГц). Эти системы должны работать с минимальной шириной полосы 30 кГц
31.
SRD (радиомикрофоны и оборудование для улучшения слуха)
173.965–174.015 МГц
2 мВт э.и.м.
50 кГц
Приспособления для людей с нарушениями слуха
863–865 МГц
10 мВт э.и.м.
32.
SRD (применения радиочастотной идентификации)
2446–2454 МГц
≤500 мВт э.и.и. м.
Уровни мощности выше 500 мВт ограничены для использования внутри границ здания и рабочий цикл всех передач должны в этом случае быть ≤ 15% в любом 200 мс интервале периода (30 мс включенном / 170 мс в выключенном состоянии).
865.0–868.0 МГц
100 мВт э.и.и.м.
≤ 200 кГц
33.
Беспроводные применения в медицине (Активные медицинские имплантаты)
9–315 кГц
30 дБмкА/м на расстоянии 10 м
≤10% рабочий цикл Применение для систем активных медицинских имплантатов со сверхнизким энергопотреблением, использующих методы индуктивного цикла в целях телеметрии

315–600 кГц
–5 дБмкА/м қашықтықта10 м
≤ 10% жұмыс циклы Жануарларға имплантталатын құрылғылар үшін қолданылады.
30–37.5 МГц
1 мВт э.и.с.қ.
≤ 10% жұмыс циклы Артериалды қан қысымын өлшеуге арналған аса төмен энергия тұтынатын медициналық мембраналық имплантанттар үшін қолданылады
12.5–20 МГц
–7 дБмкА/м 10 м қашықтықта
≤ 10% жұмыс циклы Аса төмен энергия тұтынатын жануарларға имплантталатын белсенді құрылғылар үшін қолданылады (ULP-AID), ғимарат ішінде қолдану шектелген. Максималды өріс кернеулігі 10 кГц жиілік жолағында көрсетілген. ULP-AID құрылғыларының сәуле шығару маскасы келесі түрде анықталады: • 3 дБ – жолақ ені 300 кГц болған жағдайда • 10 дБ – жолақ ені 800 кГц болған жағдайда • 20 дБ – жолақ ені 2 МГц болған жағдайда
2483.5–2500 МГц
10 дБм э.и.с.қ.
≤ 10% жұмыс циклы және LBT+AFA. Жабдықта қолданылатын үйлестіру стандартында сипатталған спектрге қол жеткізу механизмі немесе эквиваленті қолданылуы қажет. Белсенді медициналық имплантаттар және оларға қатысты бірегей стандартқа сәйкес келуімен қамтитын аса төмен энергия тұтынатын перифериялар үшін. Жеке таратқыштар өткізгіштік қабілетін 1 МГц-тен жоғары арттыру үшін динамикалық негізде көршілес арналарды біріктіре алады. Перифериялық құрылғылар орынжайлардың ішінде ғана қолдануға арналған.
34.
Сымсыз аудио қолданулар
863–865 МГц
10 мВт э.и.с.қ.
Мультимедиа ағымы мен сымсыз аудионы тарату құрылғылары.
1795–1800 МГц
20 мВт э.и.с.қ./ 50 мВт э.и.с.қ.
Құрамында мультимедиа ағымы мен сымсыз аудионы тарату құрылғылары бар радиомикрофондар. Жеке рұқсат талап етілуі мүмкін. 1785-1804,8 МГц жолағында қолданылатын денеде алып жүретін SSP (Spectrum Scanning Procedure) бар құрылғылардың қуаты 50 мВт-қа дейін шектелген.
87.5–108.0 МГц
50 нВт э.с.қ.
200 кГц
ІІ диапазонның төмен қуатты таратқыштар
35.
Құрамында спутниктік навигация жүйесінің (ГЛОНАСС, GPS) радиосәулелендіру құрылғылары жоқ, оның ішінде бекітілген немесе басқа құрылғылардың құрамына кіретін радиоқабылдау құралдары
Ескертпе: тізбеде көрсетілген негізгі қысқартулар:
* Пайдалануға рұқсат беру құжаттары талап етілмейтін радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғылар.
* Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушысының 2015 жылғы 20 қаңтардағы № 22 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10375 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасы радио қызметтері арасында барлық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдарға арналған 3 кГц-тен 400 ГГц-ке дейінгі жиіліктер ауқымында жиіліктер белдеулерін бөлу кестесі;
Пайдалану кезінде Тізбеде көрсетілген радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғылар ұлттық кестеге сәйкес рұқсат беру құжаттарының негізінде жұмыс істейтін РЭК және ЖЖҚ-ға радио кедергілер тудырмауға, ал оларды пайдаланушылар кедергілерден қорғауды талап етуі тиіс.
SRD – Short Range Devices, радиусы аз құрылғылар;
дБм – децибел-милливатт;
WLL – wireless local loop (сымсыз радиоқолжетімділік жүйесі);
DECT – Digital Enhanced Cordless Telecommunication;
ГГц – гигагерц;
МГЦ – мегагерц;
GBSAR – Ground-based Syntkhetic Aperture Radar (синтезделген апертурасы бар жерүсті радары);
мВт – милливат;
э.с.қ. – тиімді сәуле шығару қуаты;
э.и.и.м. – тиімді изотропты-сәуле шығару қуаты;
кГц – килогерц;
ГЛОНАСС – Ғаламдық навигациялық спутниктік жүйе;
GPS – Global Position System (жаһандық позициялау жүйесі).
Жиіліктер белдеулерін
радиожиіліктерді
(радиожиілік арналарын) иелікке
беру, радиоэлектрондық
құралдар мен жоғары жиілікті
құрылғыларды пайдалану,
сондай-ақ азаматтық
мақсаттағы радиоэлектрондақ
құралдардың электромагниттік
үйлесімділігін есептеуді жүргізу
қағидаларына
2-қосымша
РЭҚ және ЖЖҚ есебін жүргізу, РЖС рұқсаты және РЭҚ және ЖЖҚ қорытынды алу талап етілетін РЭҚ тізбесі

315–600 кГц
–5 дБмкА/м на расстоянии 10 м
≤10% рабочий цикл Используется для устройств имплантируемых в животных
30–37.5 МГц
1 мВт э.и.м.
≤10% рабочий цикл Используется для медицинских мембранных имплантатов со сверхнизким энергопотреблением для измерения артериального давления
12.5–20 МГц
–7 дБмкА/м на расстоянии 10 м
≤10% рабочий цикл Используется для активных устройств имплантируемых в животных со сверхнизким энергопотреблением (ULP-AID), ограничено для использования внутри помещения. Максимальная напряженность поля указана в полосе 10 кГц. Маска излучения устройств ULP-AID определяется следующим образом: 3 дБ при ширине полосы 300 кГц 10 дБ при ширине полосы 800 кГц 20 дБ при ширине полосы 2 МГц
2483.5–2500 МГц
10 дБм э.и.и.м.
≤10% рабочий цикл и LBT+AFA. В оборудовании должен применяться механизм доступа к спектру, описанный в применяемом гармонизируемом стандарте, или эквивалентный. Для активных медицинских имплантатов и связанных с ними периферий со сверхнизким энергопотреблением, охватываемых подходящим унифицированным стандартом. Индивидуальные передатчики могут объединять соседние каналы на динамичной основе для увеличения пропускной способности выше, чем 1 МГц. Периферийные устройства предназначены для использования только внутри помещений
34.
Беспроводные аудиоприменения
863–865 МГц
10 мВт э.и.и.м.
Устройства передачи потока мультимедии и беспроводного аудио.
1795–1800 МГц
20 мВт э.и.и.м./50 мВт э.и.и.м.
Радиомикрофоны, включающие устройства передачи потока мультимедии и беспроводного аудио. Может потребоваться индивидуальное разрешение. Мощность носимых на теле устройств с SSP (Spectrum Scanning Procedure), применяемых в полосе 1785-1804,8 МГц, ограничена до 50 мВт.
87.5–108.0 МГц
50 нВт э.и. м.
200 кГц
Передатчики низкой мощности диапазона ІІ
35.
Радиоприемные средства, не содержащие радиоизлучающих устройств систем спутниковой навигации (ГЛОНАСС, GPS), в том числе встроенные либо входящие в состав других устройств
Примечание: основные сокращения, указанные в перечне:
*Радиоэлектронные средства и высокочастотные устройства, на эксплуатацию которых не требуются разрешительные документы:
*Таблица распределения полос частот между радиослужбами Республики Казахстан в диапазоне частот от 3 кГц до 400 ГГц для радиоэлектронных средств всех назначений, утвержденная приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 20 января 2015 года № 22 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10375);
При эксплуатации радиоэлектронные средства и высокочастотные устройства, указанные в Перечне, не должны создавать радиопомехи РЭС и ВЧУ, работающим на основании разрешительных документов в соответствии с Национальной таблицей, а их пользователи требовать защиты от помех;
SRD – Short Range Devices, устройства малого радиуса;
дБм – децибел-милливатт;
WLL – wireless local loop (система беспроводного радиодоступа);
DECT – Digital Enhanced Cordless Telecommunication.
ГГц – гигагерц;
МГЦ – мегагерц;
GBSAR – Ground-based Syntkhetic Aperture Radar
(наземные радиолокаторы с синтезированной апертурой антенны);
мВт – милливатт;
э.и.м. – эффективная излучаемая мощность;
э.и.и.м. – эффективная изотропно-излучаемая мощность;
кГц – килогерц;
ГЛОНАСС – Глобальная навигационная спутниковая система;
GPS – Global Position System (система глобального позиционирования).
Приложение 2
к Правилам присвоения полос
частот, радиочастот
(радиочастотных каналов),
эксплуатации радиоэлектронных
средств и высокочастотных
устройств, проведения расчета
электромагнитной совместимости
радиоэлектронных средств
гражданского назначения
Перечень РЭС, на которые требуется проведения расчета ЭМС РЭС и ВЧУ и получение разрешения на использование радиочастотного спектра Республики Казахстан, заключения ЭМС РЭС и ВЧУ

Ескерту. 2-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 22.04.2024 № 246/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Р/с №
РЭҚ түрлері
Пайдаланылатын радиожиіліктер белдеулері (номиналдары)
1
2
3
Телевизиялық және дыбыстық хабар таратуға, дыбыстық дабылды таратуға арналған радиотаратушы құрылғылар
1.
Телевизиялық хабар таратуға арналған радиотаратушы құрылғылар
Ұлттық кестеге* сәйкес бөлінген жиіліктер
2.
Эфир-кәбілдік телевизия станциялары
Ұлттық кестеге* сәйкес бөлінген жиіліктер
3.
Дыбыстық (радио) хабар таратуға арналған радиотаратушы құрылғылар
Ұлттық кестеге* сәйкес бөлінген жиіліктер
Жерүсті радиобайланысын қабылдау-тарату жабдықтары
4.
Стационарлық қабылдау-тарату РЭҚ, мыналарға арналған: УҚТ радиобайланысы, транкингтік радиобайланыс жүйесі, УҚТ
радиобайланысың жылжымалы РЭҚ**
33–48,5 МГц; 57–57,5 МГц; 117,975-137 МГц, 146–174 МГц, 380–385 МГц, 390–470 МГц (Қуаты 2 Вт дейін шағын қуатты алып жүруге болатын РЭҚ-тан басқа 151,625; 159,775; 433.075-434.775; 462,5625; 462,5875; 462,6125; 462,6375; 467,5625; 467,5875; 467,6125; 467,6375; 467,6625; 467,6875; 467,7125 МГц)
5.
Радиотелеметрияға арналған стационарлық (базалық) қабылдау-тарату станциялары
117,975-137 МГц, 146–174; 380–385 МГц, 390–470 МГц
6.
Ұялы байланыстың стационарлық (базалық) станциялары
Ұлттық кестеге* сәйкес бөлінген жиіліктер
7.
ҰТ, ОТ, ҚТ-ауқымды стационарлық және жылжымалы РЭҚ (жылжымалы РЭҚ-қа Рэқ ЖӘНЕ жжқ ЭМҮ сараптамасын есептеу талап етілмейді)

Сноска. Приложение 2 с изменениями, внесенными приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 22.04.2024 № 246/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
п/п
Типы РЭС
Полоса (номиналы) используемых радиочастот
1
2
3
Радиопередающие устройства, предназначенные для телевизионного и звукового вещания, передачи звукового сигнала
1.
Радиопередающие устройства, предназначенные для передачи телевизионного вещания
Частоты, выделенные согласно Национальной таблице*
2.
Станции эфирно-кабельного телевидения
Частоты, выделенные согласно Национальной таблице*
3.
Радиопередающие устройства, предназначенные для передачи звукового (радио) вещания
Частоты, выделенные согласно Национальной таблице*
Приемно-передающее оборудование наземной радиосвязи
4.
Стационарные приемо-передающие РЭС, предназначенные для: УKB-радиосвязи, транкинговой системы радиосвязи, подвижные РЭС УКВ-радиосвязи**
33–48,5 МГц; 57–57,5 МГц; 117,975-137 МГц, 146–174 МГц, 380–385 МГц, 390–470 МГц (За исключением маломощных носимых РЭС до 2 Ватт (151,625; 159,775; 433.075-434.775; 462,5625; 462,5875; 462,6125; 462,6375; 467,5625; 467,5875; 467,6125; 467,6375; 467,6625; 467,6875; 467,7125 МГц)
5.
Стационарные (базовые) приемопередающие станции, предназначенные для радиотелеметрии
117,975-137 МГц, 146–174; 380–385 МГц, 390–470 МГц
6.
Стационарные (базовые) станции сотовой связи
Частоты, выделенные согласно Национальной таблице*
7.
Стационарные и подвижные РЭС ДВ, СВ, КВ-диапазона (на подвижные РЭС расчет экспертизы ЭМС РЭС и ВЧУ не требуется)

1,5-30 МГц (ОТ-ауқымдағы портативті және мобилді радиостанциялардан басқа (26970-27410; 27410-27860 кГц))
8.
Радиорелелік станциялар, оның ішінде "нүкте-нүкте" топологиясы бар
радиокөпір режиміндегі қолданылатын сымсыз радиоқолжеткізу жүйесінің абоненттік терминалдары
Ұлттық кестеге* сәйкес тіркелген қызметке арналған жиіліктер
9.
Сымсыз радиоқолжетімділік жүйесінің (WLL) стационарлық (базалық) станциясы
Ұлттық кестеге* сәйкес тіркелген қызметке арналған жиіліктер
10.
License-Assisted Access технлогоиясын пайдалана отырып интернетке сымсыз радиоқолжетімділік жүйесінің (WLL) стационарлық (базалық) станциясы

1,5–30 МГц (за исключением портативных и мобильных радиостанции СВ диапазона (26970-27410; 27410-27860 кГц))
8.
Станции радиорелейной линии, том числе абонентские терминалы системы беспроводного радиодоступа, эксплуатируемые в режиме радиомоста с топологией "точка-точка"
Частоты, предназначенные для фиксированной службы согласно Национальной таблице*
9.
Стационарные (базовые) станции системы беспроводного радиодоступа (WLL)
Частоты, предназначенные для фиксированной службы, согласно Национальной таблице*
10.
Стационарные (базовые) станции системы беспроводного радиодоступа (WLL) к Интернет с применением технологии License-AssistedAccess

5150-5925 МГц
Серіктік байланыс жүйелері
11.
Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан "Thuraya", "Inmarsat", "Globalstar", "Inmarsat Global Xpress", "Iridium" ғаламдық жылжымалы спутниктік байланыс жүйелерінің стационарлық станциялары. Ұлттық кестеге сәйкес жылжымалы спутниктік қызметке арналған жиіліктер*
1525,0-1559,0 МГц (ғарыш-Жер); 1610,0-1660,5 МГц (Жер-ғарыш); 2483,5-2500,0 МГц (ғарыш-Жер); 19,7 – 20,2 ГГц (ғарыш-Жер); 29,5 – 30 ГГц (Жер-ғарыш); 19,6 ГГц (ғарыш-Жер); 29,1 – 29,3 ГГц (Жер-ғарыш)
12.
Стационарлық жер станциялары***, соның ішінде ғарыш аппараттарын басқарудың жер станциялары
Ұлттық кестеге* сәйкес бөлінген жиіліктер
13.
Құрамында тарататын құрылғылар бар телевизиялық репортаждық жылжымалы станциялар (радиорелелік спутниктік байланыс станциялары), сондай-ақ спутниктік байланыстың тасымалдау жер станциялары.
Ұлттық кестеге* сәйкес тіркелген және тіркелген спутниктік қызметтерге арналған жиіліктер
Теңіз жылжымалы қызметінің қабылдау-тарату құрылғылары
14.
ТЭҚ теңіз қызметі радиостанциялары (жағалау, радиооқшаулау станциялары, радиомаяктар және т.б.).
Ұлттық кестеге* және Халықаралық электр байланыс ұйымының Радио байланыс регламентіне сәйкес тиісті қызметтерге арналған жиіліктер.
Ескертпе: РЭҚ және ЖЖҚ есебін жүргізу, РЖС рұқсаты және РЭҚ және
ЖЖҚ қорытынды алу талап етілетін РЭҚ тізбесінде көрсетілген негізгі қысқартулар:
* Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушысының 2015 жылғы 20 қаңтардағы № 22 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10375 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасы радио қызметтері арасында барлық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдарға арналған 3 кГц-тен 400 ГГц-ке дейінгі жиіліктер ауқымында жиіліктер белдеулерін бөлу кестесі;
** УҚТ-радиобайланысы үшін жылжымалы РЭҚ-қа есептеуді жүргізу және ЭМҮ РЭҚ сарапатамалық қорытындыны рәсімдеу қажет етілмейті.
*** VSAT (HUB) желісінің жердегі Орталық спутниктік станциясына арналған радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсат алған жағдайда HUB-технология бойынша жұмыс істейтін VSAT-станциялар үшін радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсат алу талап етілмейді.
VSAT-станциялары үшін иелікке берілген радиожиіліктерді пайдалану түрлі мақсаттағы РЭҚ-дан туындайтын бөгеуілдерге наразылықсыз қамтамасыз етілуі тиіс, сондай-ақ иелікке берілген жиіліктер белгіленген тәртіппен берілген (тағайындалған) басқа мақсаттағы қолданыстағы РЭҚ жұмысын шектемеуге тиіс.
Пайдалануға енгізілген VSAT-станциясы жағында жол берілмейтін бөгеуілдердің орын алу фактісі айқындалған жағдайда, оның иеленушісі бөгеуілдерді жою және өз станциясының олар бірге пайдаланылатын аудандағы басқа мақсаттағы РЭҚ-мен ЭМҮ қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдауға қажет.

5150-5925 МГц
Системы спутниковой связи
11.
Стационарные станции систем глобальной подвижной спутниковой связи "Thuraya", "Inmarsat", "Globalstar", "Inmarsat Global Xpress", "Iridium" и т.д., расположенные на территории Республики Казахстан. Частоты, предназначенные для подвижной спутниковой службы, согласно Национальной таблице*
1525,0-1559,0 МГц (космос-Земля);
1610,0-1660,5 МГц (Земля-космос);
2483,5-2500,0 МГц (космос-Земля);
19,7 – 20,2 ГГц (космос-Земля);
29,5 – 30 ГГц (Земля-космос);
19,6 ГГц (космос-Земля);
29,1 – 29,3 ГГц (Земля-космос)
12.
Стационарные земные станции ***, в том числе наземные станции управления космическими аппаратами
Частоты, выделенные согласно Национальной таблице*
13.
Телевизионные передвижные репортажные станции, имеющие в своем составе передающие устройства (станции радиорелейной, спутниковой связи), а также перевозимые земные станции спутниковой связи.
Частоты, предназначенные для фиксированной и фиксированной спутниковой служб, согласно Национальной таблице*
Приемно-передающие устройства морской подвижной службы
14.
РЭС морской службы (береговые, радиолокационные станции, радиомаяки и т.п.)
Частоты, предназначенные для соответствующих служб, согласно Национальной таблице* и Регламенту радиосвязи Международного союза электросвязи
Примечание: основные сокращения, указанные в перечне РЭС, на которые требуется проведения расчета ЭМС РЭС и ВЧУ и получение разрешения на РЧС, заключения ЭМС РЭС и ВЧУ:
* Таблица распределения полос частот между радиослужбами Республики Казахстан в диапазоне частот от 3 кГц до 400 ГГц для радиоэлектронных средств всех назначений, утвержденная приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 20 января 2015 года № 22 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10375);
** Для подвижных РЭС УКВ-радиосвязи проведение расчетов и оформление заключения экспертизы ЭМС РЭС не требуется;
*** Для VSAT-станций, работающих по HUB-технологии, разрешение на использование радиочастотного спектра не требуется, при условии получения разрешения на использование радиочастотного спектра для Центральной земной станции спутниковой связи сети VSAT (HUB).
Использование присвоенных радиочастот для VSAT-станций должно осуществляться без претензий на помехи от РЭС различного назначения, а также не должно ограничивать функционирование действующих РЭС других назначений, частотные присвоения которым присвоены (назначены) в установленном порядке.
В случае установления факта создания недопустимых помех со стороны, введенной в эксплуатацию VSAT-станций, ее владельцам необходимо принять меры по устранению помех и обеспечению ЭМС своей станции с РЭС других назначений в районе их совместного использования;

Жердегі басқару кешені Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы аумағында орналасқан ғарыш объектілерімен HUB-технологиясы бойынша жұмыс істейтін, таратқыш қуаты 2 Вт және одан төмен, ЭИСҚ 50 дБВт және одан төмен, антенна диаметрі 2,4 метр және одан кем VSAT-станцияларын қоспағанда, VSAT-станциялар үшін ЭМҮ есептеуді жүргізу мен ЭМҮ сараптама қорытындысын ресімдеу сақталады.
"Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 23-бабы 6-тармағының 5-тармақшасымен басқару орталығы одан тысқары орналасқан Қазақстан Республиксының аумағында байланыс желілерін құруға және пайдалануға тыйым салынады.
ЖЖҚ – жоғарыжиілікті құрылғылар;
ҰТ – ұзын толқындар;
ҚТ – қысқа толқындар;
ОТ – орта толқындар;
РЖС – радиожиілік спектрі;
РЭС – радиоэлектрондық құрал;
УҚТ – ультра-қысқа толқындар;
ЭИСҚ – эффективті изотропты сәулелену қуаты;
ЭМҮ – электромагниттік үйлесімділік;
HUB – орталық станция;
VSAT – Very Small Aperture Terminal (кіші антенна апертурасы бар серіктік байланыстың жердегі станциясы);
WLL – wireless local loop (сымсыз абоненттік қолжетімділік).
Өлшем бірліктері:
ГГц – гигагерц;
кГц – килогерц;
МГц – мегагерц;
дБВт – децибел-ватт.
Жиіліктер белдеулерін
радиожиіліктерді
(радиожиілік арналарын) иелікке
беру, радиоэлектрондық
құралдар мен жоғары жиілікті
құрылғыларды пайдалану,
сондай-ақ азаматтық
мақсаттағы радиоэлектрондақ
құралдардың электромагниттік
үйлесімділігін есептеуді жүргізу
қағидаларына
3-қосымша
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 22.04.2024 № 246/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 19.09.2024 № 564/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
"Қазақстан Республикасының радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсат беру, күшін жою, ұзарту және қайта ресімдеу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауын
Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі Телекоммуникациялар комитеті
2.
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдерін
Өтінішті қабылдау және нәтижесін беру түрде "электронды үкімет" веб-порталы: www.egov.kz, www.elicense.kz (бұдан әрі – Портал) арқылы жүзеге асырылады
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімін
1) Қазақстан Республикасының радиожиілік спектрін (бұдан әрі – РЖС) пайдалануға рұқсат беру – 20 (жиырма) жұмыс күні, оның ішінде кеме станциясының радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсаты – 5 (бес) жұмыс күні. Халықаралық үйлестіру жүргізілген жағдайда мерзім алты айдан аспайтын мерзімге ұзартылады.

Проведение расчета ЭМС для VSAT-станций и оформление заключения экспертизы ЭМС сохраняется, за исключением VSAT-станций с HUB-технологией, с мощностью передатчика 2Вт и менее, ЭИИМ 50 дБВт и менее, диаметр антенн 2,4 метра и менее, работающих с космическими объектами, наземный комплекс управления которых расположен на территории Содружества Независимых Государств.
Подпунктом 5 пункта 6 статьи 23 Закона Республики Казахстан "О национальной безопасности Республики Казахстан" запрещается создание и эксплуатация на территории Республики Казахстан сетей связи, центр управления которыми расположен за ее пределами.
ВЧУ – высокочастотные устройства;
ДВ – длинные волны;
КВ – короткие волны;
РЧС – радиочастотный спектр;
РЭС – радиоэлектронное средство;
СВ – средние волны;
УKB – ультракороткие волны;
ЭИИМ – эффективная изотропная излучаемая мощность;
ЭМС – электромагнитная совместимость;
HUB – центральная станция;
VSAT – Very Small Aperture Terminal
(земная станция спутниковой связи с малой апертурой антенны);
WLL – wireless local loop (беспроводной абонентский доступ);
Единицы измерения:
ГГц – гигагерц;
кГц – килогерц;
МГц – мегагерц;
дБВт – децибел-ватт.
Приложение 3
к Правилам присвоения полос
частот, радиочастот
(радиочастотных каналов),
эксплуатации радиоэлектронных
средств и высокочастотных
устройств, проведения
расчета электромагнитной
совместимости
радиоэлектронных средств
гражданского назначения
Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 22.04.2024 № 246/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 19.09.2024 № 564/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача, аннулирование, продление и переоформление разрешения на использование радиочастотного спектра Республики Казахстан"
1.
Наименование услугодателя
Комитет телекоммуникаций Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
2.
Способы предоставления государственной услуги
Прием заявлений и выдача результатов осуществляется посредством веб-портала "электронного правительства": www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – портал)
3.
Срок оказания государственной услуги
1) выдача разрешения на использование радиочастотного спектра (далее – РЧС) Республики Казахстан – 20 (двадцать) рабочих дней, в том числе разрешение судовой станции на использование радиочастотного спектра – 5 (пять) рабочих дней. При случае проведения международной координации срок продлевается не более чем на шесть месяцев.

2) РЖС рұқсаты Портал арқылы мемлекеттік бюджетке РЖС пайдаланғаны үшін жылдық төлемнің төленгенін растайтын құжатты тең бөліктермен ағымдағы жылдың 25 наурызы, 25 маусымы, 25 қыркүйегі мен 25 желтоқсанына дейін РЖС пайдаланушымен қоса ұсынған жағдайда келесі жылға автоматты түрде ұзартылады.
3) Қазақстан Республикасының РЖС пайдалануға рұқсатты қайта ресімдеу – 10 (он) жұмыс күн, егер РЭҚ және ЖЖҚ-ның техникалық параметрлері, мақсаты және орнату орны өзгерген жағдайда, сондай-ақ егер техникалық параметрлер бұрын берілген РЖС рұқсатында көрсетілген мәндерден асып кеткен болса - 20 (жиырма) жұмыс күні.
4) РЖС пайдалануға рұқсаттың күшін жою – 10 (он) жұмыс күн.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысанын
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)
5.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін
Осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының РЖС пайдалануға рұқсат; Қазақстан Республикасының РЖС пайдалануға рұқсаттың күшін жою, ұзарту, қайта ресімдеу; Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі – ЭЦҚ) арқылы куәландырылған электрондық құжат нысанында жіберіледі.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдерін
Мемлекеттік қызмет көрсетілетін қызметті алушыға ақылы негізде көрсетіледі.
Осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне қосымшада телевизиялық және радиохабар тарату ұйымдарына радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсат бергені үшін алым ставкалары, сондай-ақ "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының кодексіне (Салық кодексі) сәйкес радиобайланыс түрлері үшін жылдық төлем ставкалары көрсетілген.
Төлем екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол және қолма-қол ақшасыз нысанда жүзеге асырылады. Төлем сондай-ақ "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі (бұдан әрі – ЭҮТШ) арқылы жүзеге асырылады.
7.
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс графигін
1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін. 2) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы ОМО және (немесе) ЖАО-ға жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде Кодекске сәйкес өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады). Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:

2) разрешение на РЧС продлевается автоматически на следующий год посредством Портала, при прикреплении пользователем РЧС подтверждающего документа об уплате в государственный бюджет годовой платы за использование РЧС равными долями не позднее 25 марта, 25 июня, 25 сентября и 25 декабря текущего года;
3) переоформление разрешения на использование РЧС Республики Казахстан – 10 (десять) рабочих дней, в случае, если изменились технические параметры, назначение и место установки РЭС и ВЧУ, а также, если технические параметры превышают значения, указанных в ранее выданном разрешении на РЧС - 20 (двадцать) рабочих дней.
4) аннулирование разрешения на использование РЧС – 10 (десять) рабочих дней.
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная).
5.
Результат оказания государственной услуги
Разрешение, на использование РЧС Республики Казахстан, по форме, согласно приложению 16 к настоящим Правилам; аннулирование, продление, переоформление разрешения на использование РЧС Республики Казахстан; мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Результат оказания государственной услуги направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, удостоверенного посредством электронно цифровой подписи (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
6.
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается услугополучателю на платной основе.
В приложении к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги указаны ставки сбора за выдачу разрешения на использование радиочастотного спектра телевизионным и радиовещательным организациям, а также годовые ставки платы для видов радиосвязи в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
Оплата осуществляется в наличной и безналичной форме через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций. Оплата также осуществляется через платежный шлюз "электронного правительства" (далее – ПШЭП).
7.
График работы услугодателя и объектов информации
1) услугодателя – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Трудовой кодекс) с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем). Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:

1) Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында: www.gov.egov.kz/memleket/entities/mdai "Мемлекеттік
көрсетілетін қызметтер" бөлімінде;
2) "электрондық үкімет" веб-порталында www.egov.kz ескерту.
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесін
1) РЖС пайдалануға рұқсат беру: осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш; сұралып отырған радиожиіліктер белдеуінің (номиналының) негіздемесі келтірілген түсіндірме жазба, онда жоспарланып отырған радиожелінің (радиотораптардың) мақсаты мен сипаты, пайдаланылатын стандарттар мен хаттамалар, қолданылуы жоспарланып отырған радиоэлектрондық құралдардың (бұдан әрі – РЭҚ) техникалық сипаттамалары туралы мәліметтер егжей-тегжейлі баяндалады; HUB-станциясымен спутниктік байланысты ұйымдастыру үшін бөлінетін радиожиілік номиналдарын (жолағын), ЭИСҚ, сәуле шығару класы, VSAT-станциялар үлгісін көрсете отырып, спутниктік байланыс операторы хатының көшірмесін; Қазақстан Республикасының аумағында геостационарлық емес спутниктерді пайдалану үшін Халықаралық электр байланыс одағының Радио байланыс регламентіне сәйкес геостационарлық емес спутниктік желісін тіркеуге Халықаралық электр байланыс одағының оң қорытындысының көшірмесі; телерадио хабарларын тарату мақсатында жиілік белдеуін, радиожиілікті (радиожиілікті арналарды) бөлу бойынша өткізілген конкурстың оң нәтижесі; Қазақстан Республикасының аумағындағы шет мемлекеттердің дипломатиялық және консулдық өкілдіктері үшін Қазақстан Республикасының аумағында РЖС рұқсатын алуға келісім туралы Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі хатының көшірмесі қоса беріледі; радиобайланыс түріне байланысты құрлықтағы жылжымалы стационарлық радиоэлектрондық құралға (ұялы байланыстың базалық станциясына (2G, 3G, 4G, 5G), сымсыз радиобайланыс жүйесінің радиоэлектрондық құралына (WLL), УҚТ, КВ, Транкингтік Радиобайланыс және деректерді беру желілеріне) және теңіз қызметтеріне (жағалау, радиолокациялық станциялар, радиомаяктар және басқалар) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес сауалнама, немесе 6-қосымшаға сәйкес радиорелейлік желіге сауалнама, немесе 7-қосымшаға сәйкес телерадио хабарларын таратушыға сауалнама, немесе 8-қосымшаға сәйкес жер станциясына сауалнама толтырылады (кеме станциялары үшін осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша техникалық деректермен толтырылған сауалнама);
2) РЖС пайдалануға рұқсатты ұзарту: РЖС рұқсаты Портал арқылы мемлекеттік бюджетке РЖС пайдаланғаны үшін жылдық төлемнің төленгенін растайтын құжатты тең бөліктермен ағымдағы жылдың 25 наурызы, 25 маусымы, 25 қыркүйегі мен 25 желтоқсанына дейін РЖС пайдаланушымен қоса ұсынған жағдайда келесі жылға автоматты түрде ұзартылады

1) интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан: www.gov.egov.kz/memleket/entities/mdai, в разделе "Государственные услуги";
2) веб-портале "электронного правительства" www.egov.kz.
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) выдача разрешения на использование РЧС: заявка по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам; пояснительную записку, в которой приводится обоснование запрашиваемой полосы (номинала) радиочастот, где подробно излагаются сведения о назначении и характере планируемой радиосети (радиолинии), используемых стандартах и протоколах, технических характеристиках РЭС планируемых к применению. В том числе, к пояснительной записке прилагаются: для организации спутниковой связи с HUB-станцией, копия письма оператора спутниковой связи с указанием номиналов (полосы) выделяемых радиочастот, эффективная изотропно излучаемая мощность, класса излучения, типа VSAT-станций; для эксплуатации негеостационарных спутников на территории Республики Казахстан, копия положительного заключения Международного союза электросвязи заявки на регистрацию негеостационарной спутниковой сети в соответствии с Регламентом радиосвязи Международного союза электросвязи; для целей телерадиовещания положительный результат проведенного конкурса по распределению полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов); для дипломатических и консульских представительств иностранных государств на территории Республики Казахстан, копия письма Министерства иностранных дел Республики Казахстан о согласия на получение разрешения на РЧС на территории Республики Казахстан; в зависимости от вида радиосвязи заполняется анкета на стационарное радиоэлектронное средство сухопутной подвижной (на базовую станцию сотовой связи (2G, 3G, 4G, 5G), на радиоэлектронное средство системы беспроводной радиосвязи (WLL), на стационарное радиоэлектронное средство УКВ, КВ, транкинговой радиосвязи и сетейпередачи данных) и морской служб (береговые, радиолокационные станции, радиомаяки) согласно приложению 5, либо анкета на радиорелейную линию согласно приложению 6, либо анкета на телерадиовещательный передатчик согласно приложению 7 либо анкета на земную станцию согласно приложению 8 к настоящим Правилам (для судовых станций заполненная анкета с техническими данными по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правил).
2) продление разрешения на использование РЧС: продлевается автоматически на следующий год посредством Портала, при прикреплении услугополучателем подтверждающего документа об уплате в государственный бюджет годовой платы за использование РЧС равными долями не позднее 25 марта, 25 июня, 25 сентября и 25 декабря текущего года.

3). РЖС-ға рұқсатты қайта ресімдеу: осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім; түсіндірме жазба. Кеме станциясының рұқсаты үшін теңіз кемесінің Қазақстан Республикасының мемлекеттік туын көтеріп жүзу құқығы туралы куәлігін ұсыну қажет; РЖС рұқсатының көшірмесі (қағаз тасығышта алған жағдайда); РЖС рұқсаты электрондық түрде алынған жағдайда (портал арқылы) РЖС-ға рұқсат көшірмесі талап етілмейді. заңды тұлға қайта ұйымдастырылған жағдайда, құқықтық мұрагерлікті растайтын құжат; радиобайланыс түріне байланысты құрлықтағы жылжымалы стационарлық радиоэлектрондық құралға (ұялы байланыстың базалық станциясына (2G, 3G, 4G, 5G), сымсыз радиобайланыс жүйесінің радиоэлектрондық құралына (WLL), УҚТ, КВ, Транкингтік Радиобайланыс және деректерді беру желілеріне) және теңіз қызметтеріне (жағалау, радиолокациялық станциялар, радиомаяктар және басқалар) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес сауалнама, немесе 6-қосымшаға сәйкес радиорелейлік желіге сауалнама, немесе 7-қосымшаға сәйкес телерадио хабарларын таратушыға сауалнама, немесе 8-қосымшаға сәйкес жер станциясына сауалнама толтырылады (кеме станциялары үшін осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша техникалық деректермен толтырылған сауалнама); РЖС пайдаланғаны үшін мемлекеттік бюджетке төленгенін растайтын құжат. РЖС-ға электрондық түрде (портал арқылы) алынған рұқсаттарды қайта ресімдеген жағдайда РЭҚ-қа сауалнама талап етілмейді;
4) РЖС күшін жою: РЖС рұқсатын алуға бас тарту себептерін және жою күнін көрсете отырып, ерікті нысандағы өтініш; РЖС-не рұқсат (егер РЖС рұқсат электрондық түрде Портал арқылы алынған болса, аталған құжат талап етілмейді); ұсынылған хабарлама бойынша өтінім берілген мерзімге дейінгі РЖС пайдалану үшін мемлекеттік бюджетке аумақ бойынша төлемақы төленгенін растайтын құжат.
9.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздерді қамтитын, мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі бар қосымшаны
1) мәлімделген жиіліктер белдеуі, радиожиіліктер (радиожиілік арнасы) Жиіліктер белдеулерін бөлудің ұлттық кестесіне сәйкес келмесе;
2) мәлімделген радиоэлектрондық құралдардың сәулелену және қабылдау параметрлері радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғылардың электромагниттік үйлесімділігін қамтамасыз ету саласындағы талаптарға, нормаларға сәйкес келмесе;
3) қолданыстағы және пайдалану үшін жоспарланып отырған радиоэлектрондық құралдармен электромагниттік үйлесімділік сараптамасының оң қорытындысы болмаса;

3) переоформление разрешения на РЧС: заявка по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам; пояснительная записка. Для разрешения судовой станции, необходимо предоставить свидетельство о праве плавания морского судна под Государственным флагом Республики Казахстан; копия разрешения на РЧС (при получении на бумажном носителе); при получении разрешения на РЧС в электронном виде (посредством портала), копия разрешения на РЧС не требуется; документ, подтверждающий правопреемство, - в случае реорганизации юридического лица; в зависимости от вида радиосвязи заполняется анкета на стационарное радиоэлектронное средство сухопутной подвижной (на базовую станцию сотовой связи (2G, 3G, 4G, 5G), на радиоэлектронное средство системы беспроводной радиосвязи (WLL), на стационарное радиоэлектронное средство УКВ, КВ, транкинговой радиосвязи и сетей передачи данных) и морской служб (береговые, радиолокационные станции, радиомаяки) согласно приложению 5, либо анкета на радиорелейную линию согласно приложению 6, либо анкета на телерадиовещательный передатчик согласно приложению 7 либо анкета на земную станцию согласно приложению 8 к настоящим Правилам (для судовых станций заполненная анкета с техническими данными по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правил); документ, подтверждающий уплату в государственный бюджет за использование РЧС. В случае переоформления разрешений на РЧС, полученных в электронном виде (посредством портала), анкета на РЭС не требуется;
4) аннулирование разрешения на РЧС: заявление в произвольной форме с указанием причины отказа и даты аннулирования разрешения на РЧС; разрешение на РЧС (в случае получения разрешения на РЧС в электронном виде посредством Портала, данный документ не требуется); документ, подтверждающий уплату в государственный бюджет за использование РЧС по регионам до момента подачи заявки, в соответствии с выставленным извещением.
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) несоответствие заявленной полосы частот, радиочастоты (радиочастотного канала) национальной Таблице распределения полос частот;
2) несоответствие параметров излучения и приема заявленных радиоэлектронных средств требованиям, нормам в области обеспечения электромагнитной совместимости радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств;
3) отрицательное заключение экспертизы электромагнитной совместимости с действующими и планируемыми для использования радиоэлектронными средствами;

4) пайдаланушыларға Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен бұрын иелікке берілген, мәлімделген жиілік белдеулері, радиожиіліктер (радиожиілік арнасы) азаматтық пайдаланушылардың қарамағында болса;
5) радиожиілік пайдаланылатын, байланыс саласындағы кәсіпкерлік қызмет түріне лицензиар Қазақстан Республикасының заңдарына белгіленген тәртіппен беретін тиісті лицензия болмаса;
6) жиілік белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арнасы) Қазақстан Республикасының әскери басқару орталық атқарушы органымен келісу жүргізудің оң нәтижелері болмаса, бас тартылады.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптарды көздейді
1) Көрсетілетін қызметті алушының, ОМО және (немесе) ЖАО мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.

4) занятость гражданскими пользователями заявленной полосы частот, радиочастоты (радиочастотного канала), ранее присвоенных пользователям в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
5) отсутствие соответствующей лицензии на вид предпринимательской деятельности в области связи с использованием радиочастот, выдаваемой лицензиаром в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
6) отрицательные результаты проведения согласования полосы частот, радиочастоты (радиочастотного канала) с центральным исполнительным органом военного управления Республики Казахстан.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме.
1) Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.

2) Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда қызмет алу мүмкіндігі бар.
3) Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің:
www.gov.egov.kz/memleket/entities/mdai интернет-ресурсында, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде көрсетілген, мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777.
"Қазақстан Республикасының
радиожиілілік спектрін
пайдалануға рұқсат беру, жою,
ұзарту және қайта ресімдеу"
мемлекеттік қызметін көрсетуге
қойылатын негізгі
талаптардың тізбесіне
қосымша
Телевизия және радио хабарларын тарату ұйымдарына радиожиiлiк спектрiн пайдалануға рұқсат бергені үшін алым мөлшерлемелері

2) Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
3) Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе www.gov.egov.kz/memleket/entities/mdai, раздел "Государственные услуги". Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг 1414, 8 800 080 7777.
Приложение к перечню
основных требований
к оказанию
государственной услуги
"Выдача, аннулирование,
продление и переоформление
разрешения на использование
радиочастотного спектра
Республики Казахстан"
Ставки сбора за выдачу разрешения на использование радиочастотного спектра телевизионным и радиовещательным организациям

605
облыс
110
2.4.
Таратушы радиоэлектрондық құралдың қуаты 1000 Вт-ты қоса алғанға дейін
республикалық маңызы бар қала және астана
855
облыс
155
2.5.
Таратушы радиоэлектрондық құралдың қуаты 1000 Вт-тан жоғары
республикалық маңызы бар қала және астана
1 481
облыс
269
Жиіліктер белдеулерін
радиожиіліктерді
(радиожиілік арналарын) иелікке
беру, радиоэлектрондық
құралдар мен жоғары жиілікті
құрылғыларды пайдалану,
сондай-ақ азаматтық
мақсаттағы радиоэлектрондақ
құралдардың электромагниттік
үйлесімділігін есептеуді жүргізу
қағидаларына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігінің Телекоммуникация комитетіне
__________________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы немесе жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсат беруді/қайта ресімдеуді сұраймын
ӨТІНІМ
__________________________________________________________________
(Қазақстан Республикасының қаласын, ауданын, облысын көрсету)
Қағидалардың 8-тармағына сәйкес радиожиілік спектрі саласындағы құжаттарды
ресімдеудің оңайлатылған рәсімі бойынша РЖС-ке рұқсат беруді сұраймын.
Иә □ / □ жоқ (біреуін таңдаңыз)
Ұйым туралы мәліметтер:
1. Меншік нысаны ________________________________________________
2. Құрылған жылы ________________________________________________
3. Мекенжайы ____________________________________________________
(почталық индексі, облысы, ауданы, көшесі, үйдің №, телефоны)
4. Өтінім берушінің байланыс деректері
_________________________________________________________________
(Орындаушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жұмыс телефоны, электрондық
мекенжайы)
5. Есеп айырысу шоты _____________________________________________
(шот №, банктің атауы және орналасқан жері)
6. Банктік реквизиттер _____________________________________________
7. БСН/ЖСН ______________________________________________________
8. Қызмет көрсету түрі _____________________________________________
(лицензиялық қызмет жағдайында лицензияның нөмірі және сериясы)
9. Қоса берілетін құжаттар тізбесі:
Басшы ________________ __________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
20___ жылғы "____" __________________
Жиіліктер белдеулерін
радиожиіліктерді (радиожиілік
арналарын) иелікке беру,
радиоэлектрондық құралдар
мен жоғары жиілікті
құрылғыларды
пайдалану, сондай-ақ азаматтық
мақсаттағы радиоэлектрондақ
құралдардың электромагниттік
үйлесімділігін есептеуді
жүргізу қағидаларына
5-қосымша

605
область
110
2.4.
Мощность передающего радиоэлектронного средства до 1 000 Вт включительно
город республиканского значения и столица
855
область
155
2.5.
Мощность передающего радиоэлектронного средства свыше 1 000 Вт
город республиканского значения и столица
1 481
область
269
Приложение 4
к Правилам присвоения полос
частот, радиочастот
(радиочастотных каналов),
эксплуатации радиоэлектронных
средств и высокочастотных
устройств, проведения расчета
электромагнитной совместимости
радиоэлектронных средств
гражданского назначения
В Комитет телекоммуникаций Министерства цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
От _________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица или фамилия, имя,
отчество (при наличии) физического лица)
Заявка
Прошу выдать/переоформить разрешение на использование радиочастотного спектра
_________________________________________________________________________
(указать город, район, область Республики Казахстан)
Прошу выдать Разрешение на РЧС по упрощҰнной процедуре оформления
документов в области радиочастотного спектра в соответствии с пунктом 8 Правил.
Да □ / Нет □ (выбрать одно)
Сведения об организации:
1. Форма собственности ___________________________________________________
2. Год создания __________________________________________________________
3. Адрес ________________________________________________________________
(почтовый индекс, область, район, улица, № дома, телефон)
4. Контактные данные услугополучателя
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии) исполнителя, рабочий телефон, электронный адрес)
5. Расчетный счет _________________________________________________________
(№ счета, наименование и местонахождение банка)
6. Банковские реквизиты ___________________________________________________
7. Бизнес идентификационный номер/индивидуальный идентификационный номер
_________________________________________________________________________
8. Тип деятельности _______________________________________________________
(номер и серия лицензии, в случае лицензионной деятельности)
Руководитель ________________ ________________________________ (подпись)
(Фамилия, имя, отчество (при наличии) "____"__________________20___ года
Приложение 5
к Правилам присвоения полос
частот, радиочастот
(радиочастотных каналов),
эксплуатации радиоэлектронных
средств и высокочастотных
устройств, а также проведения
расчета электромагнитной
совместимости радиоэлектронных
средств гражданского назначения
Анкета на стационарное радиоэлектронное средство сухопутной подвижной

Құрлықтағы жылжымалы (ұялы байланыстың базалық станциясына (2G, 3G, 4G, 5G), сымсыз радиобайланыс жүйесінің радиоэлектрондық құралына (WLL), УҚТ, ҚТ, транкингтік радиобайланыс пен деректерді тарату желілерінің стационарлы радиоэлектронды құралына) және теңіз қызметтерінің (жағалау, радиолокация станциялары, радиомаяктар және т.б.) стационарлы радиоэлектрондық құралына сауалнама
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 22.04.2024 № 246/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1 Бөлім – Жалпы деректер
1-a, 1-b, 1-c. Қызмет аумағы:*
1-d. Көше:*
1-e. Үй\Құрылыс:
1-f. Жалпы секторлар саны:*
1-g. Байланыс стандарты:*
1-h. Қызмет көрсету аймағының жоспарланған радиусы, км:*
1-i Деректерді тарату жылдамдығы, Мбит/с:*
1-j. Дуплекстік алшақтау, МГц:
2 Бөлім – Техникалық деректер
2-a. Қабылдап-таратқышты өндіруші:*
2-b. Қабылдап-таратқыштың моделі:*
2-c. Құрылғының сериялық нөмірі::
2-d. Сезімталдылығы, мкВ:*
2-e. Модуляция түрі:*
2-f. Сәуле шығару классы
Қажетті жолақ ені:*
Өлш. бірл.:*
Негізгі тасымалдаушының модуляция типі:*
Негізгі тасымалдаушыны модуляциялайтын сигнал (дар) дың сипаты:*
Жіберілетін ақпарат типі:*
Сигнал (дар) туралы толық мәліметтер:
Тығыздалу сипаты:
2-g. Көрші арна бойынша таңдау, дБ:*
2-h. Интермодуляциялық таңдау, дБ:*
2-i. Поляризация:*
2-j. Антенна типі:*
2-j. Антеннаның бағыттылығы:*
2-j. Сектор нөмірі*
2-k. Антеннаны
өндіруші *
2-l. Антеннаның
моделі *
2-m. Indoor
антенналар саны*
2-n. Күшейту
коэффициенті, дБи*
1-o. Географиялық координаттар С.Е.:*
1-o. Географиялық координаттар Ш.Б.:*
2-p. Максималды
сәуле шығару
азимуты, град*
2-q. Жер
деңгейінен
жоғары
антеннаның
іліну биіктігі, м*
2-r. Бұрыш орны, град*
2-s. АФҚ шығындары, дБ*
2-t. Таратқыштың
қуаты (секторға), Вт*
2-u. Қабылдау жиілігі (
мин.шекарасы), МГц*
2-u. Қабылдау жиілігі (макс.шекарасы), МГц*
2-v. Тарату жиілігі (
мин.шекарасы), МГц*
2-v. Тарату жиілігі (макс.шекарасы), МГц*
2-w. Қабылдаудың
тасымалдаушы
жиілігі, МГц* (жиілік жоспарына
сәйкес арналар **)
2-w. Таратудың
тасымалдаушы
жиілігі, МГц* (жиілік жоспарына
сәйкес арналар **)
2-x. Базалық станция сотасының сәйкестендіргіші*(Cell ID/CI)/Қызмет
көрсету аймағының коды (SAC)***
2-y. Поляризация:*
3 Бөлім – Сәйкестендіру деректері***
3-a. Базалық станцияның сәйкестендіру нөмірі (BSIC)**
Желінің түстік коды (NCC):*
Базалық станцияның түстік коды (BCC):*
3-b. Орналасу мекенін сәйкестендіргіш (LAI)
Мемлекет коды (MCC):*
Мобильді желі коды (MNC):*
Елді мекен коды (LAC)/ Бақылау аймағының коды (TAC):*
4 Бөлім – Қосымша ақпарат
РЖС пайдалануға берілген рұқсаттың нөмірі:
Рұқсат берілген күн:
Рұқсаттың жарамдылық мерзімі:
Қосымша: Planet форматында антенналарды көлденең/тігінен жазықтықтағы бағыттылығының нормаланған диаграммасы, қабылдап-таратқыштың нормаланған АЖС, жиіліктер торы.
Мен осы сауалнамадағы мәліметтер толық және шындыққа сәйкес екенін куәландырамын.
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Қолы
Лауазымы
Күні
Ескертпе: жылжымалы радиобайланыс жүйесінің радиоэлектрондық құралына арналған сауалнамада көрсетілген негізгі қысқартулар:
* – толтырылуы міндетті жолдар;

(на базовую станцию сотовой связи (2G, 3G, 4G, 5G) на радиоэлектронное средство
системы беспроводной радиосвязи (WLL), на стационарное радиоэлектронное средство
УКВ, КВ, транкинговой радиосвязи и сетей передачи данных) и морской служб
(береговые, радиолокационные станции, радиомаяки)
Сноска. Приложение 5 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 22.04.2024 № 246/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Раздел 1. Общие данные
1-a, 1-b, 1-c. Территория деятельности:*
1-d. Улица:*
1-e. Дом (строение):
1-f. Общее количество секторов:*
1-g. Стандарт связи:*
1-h. Планируемый радиус зоны обслуживания, км:*
1- Скорость передачи данных, Мбит/с:*
1-j. Дуплексный разнос, МГц:
Раздел 2. Технические данные
2-a. Производитель приемопередатчика:*
2-b. Модель приемопередатчика:*
2-c. Серийный номер оборудования:
2-d. Чувствительность, мкВ:*
2-e. Вид модуляции:*
2-f. Класс излучения
Необходимая ширина полосы:*
Ед.изм.:*
Тип модуляции основной несущей:*
Характер сигнала(ов), модулирующего(их)
основную несущую:*
Тип передаваемой информации:*
Подробные данные о сигнале (ах):
Характер уплотнения:
2-g. Избирательность по соседнему каналу, дБ:*
2-h. Избирательность интермодуляционная, дБ:*
2-i. Поляризация:*
2-j. Тип антенны:*
2-j. Направленность антенны:*
2-j. Номер сектора*
2-k. Производитель антенны*
2-l. Модель антенны*
2-m. Количество indoor антенн*
2-n. Коэффициент усиления, дБи*
1-o. Географические координаты С.Ш.:*
1-o. Географические координаты В.Д.:*
2-p. Азимут макс. излучения, град*
2-q. Высота подвеса антенны над уровнем Земли, м*
2-r. Угол места, град*
2-s. Потери в АФУ, дБ*
2-t. Мощность передатчика (на сектор), Вт*
2-u. Частота приема (мин.граница), МГц*
2-u. Частота приема (макс.граница), МГц*
2-v. Частота передачи (мин.граница), МГц*
2-v. Частота передачи (макс.граница), МГц*
2-w. Несущая частота приема, МГц* (каналы согласно частотному плану**)
2-w. Несущая частота передачи, МГц* (каналы согласно частотному плану**)
2-x. Идентификатор соты базовой станции* (Cell ID/CI)/Код зоны обслуживания (SAC)***
2-y. Поляризация:*
Раздел 3. Идентификационные данные***
3-a. Идентификационный номер базовой станций (BSIC)
Цветовой код сети (NCC):*
Цветовой код базовой станции (BCC):*
3-b. Идентификатор местоположения (LAI)
Код страны (MCC):*
Код мобильной сети (MNC):*
Код местности (LAC)/ Код зоны отслеживания (TAC):*
Раздел 4. Дополнительная информация
Номер разрешения на использование РЧС:
Дата выдачи разрешения:
Срок действия разрешения:
Приложение: Нормированные диаграммы направленности антенны в горизонтальной/вертикальной плоскостях в формате Planet, нормированная АЧХ приемопередатчика, сетка частот.
Я удостоверяю, что сведения в этой анкете являются полными и соответствуют действительности.
(Фамилия, имя отчество при его наличии)
Подпись
Должность
Дата
Примечание: основные сокращения, указанные в перечне анкеты на радиоэлектронное средство системы подвижной радиосвязи:
* – обязательные поля к заполнению;

** – жиілік жоспарына сәйкес арналар - GSM 900, GSM 1800, UMTS, CDMA 450, CDMA 800, LTE, Wi-Fi;
*** – ұялы байланыстың базалық станцияларына ғана арналған жолдар мен бөлімдер;
АФҚ – антендік-фидерлік құрылғы;
АЖС – амплитудалық-жиіліктік сипаттама;
Вт – ватт;
С.Е. және Ш.Б. – солтүстік ендік және шығыс бойлық;
град. – градус;
дБ – децибел;
дБи – изотропты децибел;
м – метр;
км – километр;
мкВ – микровольт;
РЭҚ – радиоэлектрондық құрал;
BCC- Base station Colour Code (Базалық станцияның түстік коды);
BSIC – Base Station Identity Code (Базалық станцияның сәйкестендіру нөмірі);
CDMA – Code Division Multiple Access (Кодтық бөлінуі бар көптік қолжетімділік);
Cell ID - Cell Identifier (Сота сәйкестендіргіші. GSM және LTE стандарттары үшін көрсетіледі);
GSM – Global System for Mobile Communications (Мобильді байланыстың жаһандық жүйесі);
LAC - Location Area Code (Елді мекен коды. GSM және UMTS стандарттары үшін көрсетіледі);
LAI- Location Area Identification (Орналасу сәйкестендіргіші);
LTE - Long Term Evolution (Ұзақ мерзімді даму);
MCC - Mobile Country Code (Мемлекет коды);
MNC - Mobile Network Code (Мобильді желі коды. Барлық стандарттар үшін көрсетіледі);
NCC- Network Colour Code (Желінің түстік коды);
SAC - Service Area Code (Қызмет көрсету аймағының коды. UMTS стандарты үшін көрсетіледі);
TAC - Tracking Area Code (Бақылау аймағының коды. LTE стандарты үшін көрсетіледі);
UMTS – Universal Mobile Telecommunications System (Әмбебап мобильді телекоммуникациялық жүйе);
Wi-Fi – Wireless Fidelity (сымсыз дәлдік).
Жиіліктер белдеулерін
радиожиіліктерді
(радиожиілік арналарын) иелікке
беру, радиоэлектрондық
құралдар мен жоғары жиілікті
құрылғыларды пайдалану,
сондай-ақ азаматтық
мақсаттағы радиоэлектрондақ
құралдардың электромагниттік
үйлесімділігін есептеуді жүргізу
қағидаларына 6-қосымша
1 – РРЖ нысаны
Радиорелелік желіге сауалнама
І Бөлім – Техникалық деректер
1. Жалпы деректер
1-a. Радиорелелік желі (РРЖ) атауы*
1-c. Тарату жылдамдығы, Мбит/с*
1-b. РРЖ типі*
1-d. Қашықтық, шқ*
1-е. РРЖ конфигурация типі*
І Бөлім – Техникалық деректер
1. Жалпы деректер
1-a. Радиорелелік желі (РРЖ) атауы*
1-c. Тарату жылдамдығы, Мбит/с*
1-b. РРЖ типі*
1-d. Қашықтық, шқ*
1-е. РРЖ конфигурация типі*
3-f. Сәулелену класы
Қажетті жолақ ені*
Өлшем бірлік*
Негізгі тасымалдаушының модуляция типі*
Негізгі тасымалдаушыны модуляциялайтын сигнал(дар)дың сипаты
Таратылатын ақпарат типі*
Сигнал(дар) туралы толық деректер:
Тығыздалу сипаты:
3-g. Модуляция түрі*
РРС-1
РРС-2
3-h. Таратқыш қуаты, Вт*

** – каналы согласно частотному плану - GSM 900, GSM 1800, UMTS, CDMA 450, CDMA 800, LTE, Wi-Fi;
*** – поля и разделы исключительно для базовых станций сотовой связи;
АФУ – антенно-фидерное устройство;
АЧХ – амплитудно-частотная характеристика;
Вт – ватт;
С.Ш. и В.Д – северной широты и восточной долготы;
град. – градус;
дБ – децибел;
дБи – изотропный децибел;
м – метр;
км – километр;
мкВ – микровольт;
РЭС – радиоэлектронное средство;
BCC- Base station Colour Code (Цветовой код базовой станции);
BSIC – Base Station Identity Code (Идентификационный номер базовой станций);
CDMA – Code Division Multiple Access (Множественный доступ с кодовым разделением);
Cell ID - Cell Identifier (Идентификатор соты. Указывается для стандартов GSM и LTE);
GSM – Global System for Mobile Communications (Глобальная система мобильной связи);
LAC - Location Area Code (Код местности. Указывается только для стандартов GSM и UMTS);
LAI- Location Area Identification (Идентификатор местоположения);
LTE – Long Term Evolution (Долгосрочное развитие);
MCC - Mobile Country Code (Код страны);
MNC - Mobile Network Code (Код мобильной сети. Указывается для всех стандартов);
NCC- Network Colour Code (Цветовой код сети);
SAC - Service Area Code (Код зоны обслуживания. Указывается для стандарта UMTS);
TAC - Tracking Area Code (Код зоны отслеживания. Указывается только для стандарта LTE);
UMTS – Universal Mobile Telecommunications System (Универсальная мобильная телекоммуникационная система);\
Wi-Fi – WirelessFidelity (беспроводная точность).
Приложение 6
к Правилам присвоения полос
частот, радиочастот
(радиочастотных каналов),
эксплуатации радиоэлектронных
средств и высокочастотных
устройств, проведения расчета
электромагнитной cовместимости
радиоэлектронных средств
гражданского назначения
Форма 1- РРЛ
Анкета на радиорелейную линию
Раздел 1 – Технические данные
1. Общие данные
1-a. Наименование РРЛ*
1-c. Скорость передачи Мбит/с*
1-b. Тип РРЛ*
1-d. Расстояние, км*
1-е. Тип конфигурации РРЛ*
2. Характеристика пролета
РРС-1
РРС-2
2-a, 2-b, 2-с. Территория деятельности*
2-d. Улица*
2-e. Дом\Строение
2-f. Географические координаты (С.Ш.) *
2-g. Географические координаты (В.Д.) *
3. Технические данные приемопередатчика
РРС-1
РРС-2
3-a. Производитель*
3-b. Модель*
3-c. Серийный номер (основной):
3-c. Серийный номер (резервный):
3-d. Частота передачи, МГц*
3-e. Частота приема, МГц
3-f. Класс излучения
Необходимая ширина полосы*
Ед.изм.*
Тип модуляции основной несущей*
Характер сигнала(ов), модулирующего(их) основную несущую*
Тип передаваемой информации*
Подробные данные о сигнале(ах):
Характер уплотнения:
3-g. Вид модуляции*
РРС-1
РРС-2
3-h. Мощность передатчика, Вт*

3-i. BER 10-3 кезінде сезгімталдылық шегі, дБм*
3-j. BER 10-6 кезінде сезімталдылық шегі, дБм*
3-k. Сигнал/шуыл қатынасы, дБ*
4. Антенна сипаттамалары
РРС-1
РРС-2
4-a. Өндіруші*
Өндіруші (резерв)*
4-b. Моделі*
Моделі (резерв) *
4-c. Антенна типі*
4-d. Антенна диаметрі, м*
Антенна диаметрі (резерв)*
Өлшемі (ені х ұзындығы)*
Өлшемі (ені х ұзындығы) (резерв)*
4-e. Жер деңгейінен жоғары антеннаның іліну биіктігі, м*
Жер деңгейінен жоғары антеннаның іліну биіктігі, м (резерв)*
4-f. Максималды сәуле шығару азимуты, град.:*
4-g. Антеннаның күшейту коэффициенті, дБи*
Антеннаның күшейту коэффициенті, дБи (резерв)*
4-h. АФҚ (АВТ) элементтеріндегі шығындар, дБ
4-i. Поляризация*
II Бөлім – Қосымша ақпарат
РЖС пайдалануға берілген рұқсаттың нөмірі:
Рұқсат берілген күн:
Қосымша: Planet форматында антенналарды көлденең/тігінен жазықтықтағы бағыттылығының нормаланған диаграммасы, қабылдап-таратқыштың нормаланған АЖС, жиіліктер торы.
Мен осы сауалнамадағы мәліметтер толық және шындыққа сәйкес екенін куәландырамын.
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қолы
Лауазымы
Күні
Ескертпе: радиорелелік желі сауалнамасының тізбесінде көрсетілген негізгі қысқартулар:
* - толтыруға міндетті жолдар;
АФҚ (АВТ) – антендік-фидерлік құрылғы (антенна-толқындық тракт);
С.Е. және Ш.Б – солтүстік ендік және шығыс бойлық;
АЖС – амплитудалық-жиіліктік сипаттама;
дБ – децибел;
дБи – изотропты децибел;
дБм – децибел-милливатт;
км – километр;
м – метр;
Мбит/с – мегабит секундына;
мВт – милливатт;
МГц – мегагерц;
РРЖ – радиорелелік желілер;
РРС – радиорелелік станция;
BER – Bit Error rate (қатенің биттік ықтималдығы).
Жиіліктер белдеулерін
радиожиіліктерді
(радиожиілік арналарын) иелікке
беру, радиоэлектрондық
құралдар мен жоғары жиілікті
құрылғыларды пайдалану,
сондай-ақ азаматтық
мақсаттағы радиоэлектрондақ
құралдардың электромагниттік
үйлесімділігін есептеуді жүргізу
қағидаларына
7-қосымша
1-РХТ, ТХТ, ЦТХТ нысаны
Телерадиотаратушы таратқышқа сауалнама
1 Бөлім – Техникалық деректер
1. Жалпы деректер
1-a. Орнату аймағы
1-e. Үй \ Құрылыс
1-b. Орнату ауданы
1-f. Географиялық координаттары
С.
Е.
1-c. Елді мекен
Ш.
Б.
1-d. Көше
1. Техникалық деректер
2-a. Байланыс түрі
2-е. Хабар тарату жүйесі
2-b. Өндіруші
2-f. Қуат, Вт
2-c. Моделі
2-g. Арна(лар)дың нөмірі
2-d. Сериялық нөмірі
2-h. Хабар тарату бағдарламасы
2-k. Эфир-кабельдік теледидар ауқымы
2-l. Жиілігі, МГц
2-i. Сәулелену класы
Қажетті жолақ ені
Негізгі, тасымалдаушы модуляция түрі
Негізгі тасымалдаушыны модуляциялайтын сигнал(дар) дың сипаты
Берілетін ақпарат түрі
Сигнал(лар)туралы толық деректер
Тығыздау сипаты
Өлшем бірлігі.
2-j. ЦТВ үшін қосымша деректер
Хабар тарату бағдарламаларының саны, ажыратымдылығы: SD HD HD/3D

3-i. Порог чувствительности при BER 10-3, дБм*
3-j. Порог чувствительности при BER 10-6, дБм*
3-k. Отношение сигнал/шум, дБ*
4. Характеристики антенн
РРС-1
РРС-2
4-a. Производитель*
Производитель (резерв)*
4-b. Модель*
Модель (резерв) *
4-c. Тип антенны*
4-d. Диаметр антенны, м*
Диаметр антенны (резерв)*
Размер (ширина х длина)*
Размер (ширина х длина) (резерв)*
4-e. Высота подвеса антенны над уровнем земли, м*
Высота подвеса антенны над уровнем земли, м (резерв)*
4-f. Азимут максимального излучения, град.:*
4-g. Коэффициент усиления антенны, дБи*
Коэффициент усиления антенны, дБи (резерв)*
4-h. Потери в элементах АФУ(АВТ), дБ
4-i. Поляризация*
Номер разрешения на использование РЧС:
Дата выдачи разрешения:
Приложение: Нормированные диаграммы направленности антенны в горизонтальной/вертикальной плоскостях в формате Planet, нормированная АЧХ приемопередатчика, сетка частот.
Я удостоверяю, что сведения в этой анкете являются полными и соответствуют действительности.
Руководитель Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Подпись
Должность
Дата
Примечание: основные сокращения, указанные в перечне анкеты на радиорелейную линию:
* – обязательные поля к заполнению;
АФУ – антенно-фидерное устройство;
С.Ш. и В.Д – северной широты и восточной долготы;
АЧХ – амплитудно-частотная характеристика;
дБ – децибел;
дБи – изотропный децибел;
дБм – децибел-милливатт;
км – километр;
м – метр;
Мбит/с – мегабит в секунду;
мВт – милливатт;
МГц – мегагерц;
РРЛ – радиорелейные линии;
РРС – радиорелейная станция;
BER – Bit Error rate (Битовая вероятность ошибки).
Приложение 7
к Правилам присвоения полос
частот, радиочастот
(радиочастотных каналов),
эксплуатации радиоэлектронных
средств и высокочастотных
устройств, проведения расчета
электромагнитной совместимости
радиоэлектронных средств
гражданского назначения
Форма 1- РВ, ТВ, ЦТВ
Анкета на телерадиовещательный передатчик
Раздел1 – Технические данные
1. Общие данные
1-a. Область установки
1-e. Дом\Строение
1-b. Район установки
1-f. Географические координаты
С.Ш.
1-c. Населенный пункт
В.Д.
1-d. Улица
1.Технические данные
2-a. Вид связи
2-е. Система вещания
2-b. Производитель
2-f.Мощность, Вт
2-c. Модель
2-g. Номер канала(ов)
2-d. Серийный номер
2-h.Программа вещания
2-k. Диапозон эфирно-кабельного ТВ
2-l. Несущая частота, МГц
2-i. Класс излучения
Необходимая ширина полосы
Тип модуляции основной, несущей
Характер сигнала(ов), модулирующего(их) основную несущую Тип передаваемой информации Подробные данные о сигнале(ах)
Характер уплотнения
Ед. изм.
2-j. Дополнительные данные для ЦТВ
Количество программ вещания, с разрешением: SDHDHD/3D

Ішкі кодтау жылдамдығы(1/2, 3/5, 2/3, 3/4,4/5, 5/6, 7/8)
Тасымалдаушылар саны (1k, 2K, 4k, 8k, 16K, 32k)
Қорғаныс аралығының ұзындығы(1/4, 19/128, 1/8,19/256, 1/16, 1/32, 1/128)
Тасымалдаушы Модуляция (QPSK, 16 QAM, 64 QAM, 256 QAM)
Қабылдау әдісі (тіркелген, мобильді, портативті)
3. Антеннаның сипаттамасы
3-a. Өндіруші
3-f. Күшейту коэффициенті, дБи
3-b. Моделі
3-g. Фидердегі шығындар коэффициенті, дБи
3-c. Аспаның биіктігі, м
3-h. Поляризация
3-d. Максималды сәулелену азимуты, град.
РЖС пайдалануға рұқсат нөмірі
Рұқсаттың берілген күні
Рұқсаттың қолданылу мерзімі
Мен осы сауалнамадағы мәліметтер толық және шындыққа сәйкес екенін куәландырамын.
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Лауазымы
Қолы
Күні
Ескертпе: телерадиотаратушы таратқыш сауалнамасында көрсетілген негізгі қысқартулар:
Вт – ватт;
град – градус;
дБи – изотропный децибел;
м – метр;
МГц – мегагерц;
С.Ш. и В.Д – северной широты и восточной долготы;
РВ – радиовещание;
РЭС – радиоэлектронное средство;
ТВ – телевещание;
ЦТВ – цифровое телевещание;
Эфирно-кабельное ТВ – эфирно-кабельное телевещание;
HD – HighDefinition (Высокое разрешение);
UHD – UltraHighDefinition;
QAM – Quadrature Amplitude Modulation (Квадратурная амплитудная модуляция);
QPSK – Quadrature Phase Shift Keying (Квадратурная фазовая манипуляция);
SD – Standard Definition (Стандартное разрешение)
Жиіліктер белдеулерін
радиожиіліктерді
(радиожиілік арналарын) иелікке
беру, радиоэлектрондық
құралдар мен жоғары жиілікті
құрылғыларды пайдалану,
сондай-ақ азаматтық
мақсаттағы радиоэлектрондақ
құралдардың электромагниттік
үйлесімділігін есептеуді жүргізу
қағидаларына
8-қосымша
1- ЖСЖ нысаны
Жер станциясына сауалнама
І Бөлім – Техникалық деректер
1. Жалпы деректер
1-а,1-b,1-c. Қызмет аумағы
1-d. Көше:
1-e. Үй\Құрылыс:
1-f. Географиялық координаталары С.Е.:
1-g. Географиялық координаталары Ш.Б.:
1-h. Тағайындалуы:
1-i. Рұқсат түрі:
2. Таратқыштың техникалық деректері
2-а. Өндіруші:
2-b. Моделі:
2-c. Сериялық нөмірі:
2-d. Таратуға арналған жиіліктер диапазоны, МГц:
Минималды шекара:
Максималды шекара:
2-e. Таратуға арналған жиіліктер номиналы, МГц
2-f. Сәуле шығару класы
2-g. Деректерді тарату жылдамдығы, Мбит/с
2-h. Қуаты, Вт
2-i. Модуляция түрі
Қажетті жолақ ені
Өлшем бірлігі
Негізгі тасымалдаушының модуляция типі
Негізгі тасымалдаушыны модуляциялайтын сигнал(дар)дың сипаты
Таратылатын ақпарат типі
Сигнал(дар) туралы нақты деректер:
Тығыздалу сипаты:
3. Қабылдағыштың техникалық деректері
3-а. Сезімталдылығы, дБм/мкВ
3-b. Қабылдау жүйесінің шуыл температурасы, ºК
3-c. Қабылдауға арналған жиіліктер диапазоны, МГц
Минималды шекара:
Максималды шекара:
3-d. Қабылдауға арналған жиіліктер номиналы, МГц
3-e. Сәуле шығару класы
3-f. Деректерді тарату жылдамдығы, Мбит/с
3-g. Сигнал/шуыл қатынасы (C/N), дБ
Қажетті жолақ ені
Өлшем бірлігі
Негізгі тасымалдаушының модуляция типі
Негізгі тасымалдаушыны модуляциялайтын сигнал(дар)дың сипаты
Таратылатын ақпарат типі
Сигнал(дар) туралы толық деректер:
Тығыздалу сипаты:

Скорость внутреннего кодирования(1/2, 3/5, 2/3, 3/4,4/5, 5/6, 7/8)
Число несущих(1k, 2k, 4k, 8k, 16k, 32k)
Длина защитного интервала(1/4, 19/128, 1/8,19/256, 1/16, 1/32, 1/128)
Модуляция несущих(QPSK, 16 QAM, 64 QAM, 256 QAM)
Способ приема (фиксированный, мобильный, портативный)
3. Характеристики антенны
3-a. Производитель
3-f. Коэффициент усиления, дБи
3-b. Модель
3-g. Коэффициент потерь в фидере, дБи
3-c. Высота подвеса, м
3-h. Поляризация
3-d. Азимут максимального излучения, град.
Номер разрешение на использование РЧС
Дата выдачи разрешения
Срок действия разрешения
Я удостоверяю, что сведения в этой анкете являются полными и соответствуют действительности.
Фамилия, имя, отчество (при наличий)
Должность
Подпись
Дата
Примечание: основные сокращения, указанные в перечне анкеты на телерадиовещательный передатчик:
Вт – ватт;
град – градус;
дБи – изотропный децибел;
м – метр;
МГц – мегагерц;
С.Ш. и В.Д – северной широты и восточной долготы;
РВ – радиовещание;
РЭС – радиоэлектронное средство;
ТВ – телевещание;
ЦТВ – цифровое телевещание;
Эфирно-кабельное ТВ – эфирно-кабельное телевещание;
HD – HighDefinition (Высокое разрешение);
UHD – UltraHighDefinition;
QAM – Quadrature Amplitude Modulation (Квадратурная амплитудная модуляция);
QPSK – Quadrature Phase Shift Keying (Квадратурная фазовая манипуляция);
SD – Standard Definition (Стандартное разрешение)
Приложение 8
к Правилам присвоения полос
частот, радиочастот
(радиочастотных каналов),
эксплуатации радиоэлектронных
средств и высокочастотных
устройств, проведения расчета
электромагнитной совместимости
радиоэлектронных средств
гражданского назначения
Форма 1-ЗСС
Анкета на земную станцию
Раздел 1 – Технические данные
1. Общие данные
1-а,1-b,1-c. Территория деятельности:
1-d. Улица:
1-e. Дом/Строение:
1-f. Географические координаты С.Ш.:
1-g. Географические координаты В.Д.:
1-h. Назначение:
1-i. Вид доступа:
2. Технические данные передатчика
2-а. Производитель:
2-b. Модель:
2-c. Серийный номер:
2-d. Диапазоны частот на передачу, МГц:
Минимальная граница:
Максимальная граница:
2-e. Номиналы частот на передачу, МГц
2-f. Класс излучения
2-g. Скорость передачи данных, Мбит/с
2-h. Мощность, Вт
2-i. Вид модуляции
Необходимая ширина полосы
Единицы измерения
Тип модуляции основной несущей
Характер сигнала (ов), модулирующего(их) основную несущую
Тип передаваемой информации
Подробные данные о сигнале (ах)
Характер уплотнения
3. Технические данные приемника
3-а. Чувствительность, дБм/мкВ
3-b. Шумовая температура приемной системы, ºК
3-c. Диапазоны частот на прием, МГц
Минимальная граница:
Максимальная граница:
3-d. Номиналы частот на прием, МГц
3-e. Класс излучения
3-f. Скорость передачи данных, Мбит/с
3-g. Отношение сигнал/шум (С/N), дБ
Необходимая ширина полосы
Единицы измерения
Тип модуляции основной несущей
Характер сигнала (ов), модулирующего(их) основную несущую
Тип передаваемой информации
Подробные данные о сигнале (ах)
Характер уплотнения

4. Антенна сипаттамалары
4-а. Өндіруші:
4-b. Моделі:
4-c. Диаметрі, м:
4-d. Жер деңгейінен жоғары антеннаның іліну биіктігі, м:
4-e. Орынның бұрышы, град.:
4-f. Максималды сәуле шығару азимуты, град.:
4-g. Қабылдауға арналған поляризация:
4-h.Таратуға арналған поляризация:
4-i. Қабылдауды күшейту коэффициенті, дБи:
4-j. Таратуды күшейту коэффициенті, дБи:
4-k.БД ені, көлденең жазықтықтағы град.:
4-l. БД ені, тігінен жазықтықтағы град.:
4-m. Бүйір жапырақтар сипаттамасы:
5. ЖЖС бойынша деректер
5-а. ЖЖС:
5-b. Тұрақ нүктесі:
5-c. Сәуленің атауы:
ІІ Бөлім – Қосымша ақпарат
РЖС пайдалануға берілген рұқсаттың нөмірі
Рұқсат берілген күн:
Рұқсаттың жарамдылық мерзімі:
Мен осы сауалнамадағы мәліметтер толық және шындыққа сәйкес екенін куәландырамын.
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Лауазымы
Қолы
Ескертпе: жер станциясына арналған сауалнаманың тізбесінде көрсетілген негізгі қысқартулар:
* - балансында РЭҚ орналасқан физикалық және/немесе заңды тұлға;
Вт – ватт;
град. – градус;
дБ – децибел;
дБи – изотропты децибел;
БД – бағыттылық диаграммасы;
дБм/мкВ – децибел-милливатт/ микровольт;
м – метр;
РЖС – радиожиіліктік спектр;
С.Е. және Ш.Б – солтүстік ендік және шығыс бойлық;
Мбит/с – мегабит секундына;
кГц – килогерц;
МГц – мегагерц;
К – Кельвин;
ЖСН/БСН – жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі;
ЖЖС – жердің жасанды серігі;
ЖС – жер станциясы;
РЭҚ – радиоэлектрондық құрал.
Жиіліктер белдеулерін
радиожиіліктерді
(радиожиілік арналарын) иелікке
беру, радиоэлектрондық
құралдар мен жоғары жиілікті
құрылғыларды пайдалану,
сондай-ақ азаматтық
мақсаттағы радиоэлектрондақ
құралдардың электромагниттік
үйлесімділігін есептеуді жүргізу
қағидаларына
9-қосымша
Кеме станциялары үшін техникалық деректер кеме станцияларының УҚТ, ҚТ KU-диапазондарында жұмыс істеу үшін Кеме атауы ______________________ Иесі:
Атауы
РЭҚ түрі
Зауыттық нөмірі
Қуат, Вт
Сәуле шығару класы
Жиілік белдеулері (шартты белгілері)
Негізгі радиожабдықтар
Авариялық радиожабдықтар
Құтқару құралдарының радиожабдықтары
Радиолокациялық жабдықтар
Жерсеріктік байланыс құралдары
Басшы ___________ _________________________"___" _________ 20__ ж. (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты)
Жиіліктер белдеулерін
радиожиіліктерді (радиожиілік
арналарын) иелікке беру,
радиоэлектрондық құралдар мен
жоғары жиілікті құрылғыларды
пайдалану, сондай-ақ азаматтық
мақсаттағы радиоэлектрондақ
құралдардың электромагниттік
үйлесімділігін есептеуді жүргізу
қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Телекоммуникациялар комитеті
Комитет телекоммуникаций Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
Қазақстан Республикасының радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсат РЖС N A/BB-CCC/DDDD

4. Характеристики антенны
4-а. Производитель:
4-b. Модель:
4-c. Диаметр, м:
4-d. Высота подвеса антенны над уровнем земли, м:
4-e. Угол места, град.:
4-f. Азимут максимального излучения, град.:
4-g. Поляризация на прием:
4-h. Поляризация на передачу:
4-i. Коэффициент усиления на прием, дБи:
4-j. Коэффициент усиления на передачу, дБи:
4-k. Ширина ДН, град. в горизонтальной плоскости:
4-l. Ширина ДН, град. в вертикальной плоскости:
4-m. Характеристика боковых лепестков:
5. Данные по ИСЗ
5-а. ИСЗ:
5-b. Точка стояния:
5-c. Название луча:
Раздел 2 – Дополнительная информация
Номер разрешения на использование РЧС:
Дата выдачи разрешения:
Срок действия разрешения:
Я удостоверяю, что сведения в этой анкете являются полными и соответствуют действительности.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Должность
Подпись
Примечание: основные сокращения, указанные в перечне анкеты на земную станцию
* - физическое и/или юридическое лицо, на балансе которого находится РЭС;
Вт – ватт;
град. – градус;
дБ – децибел;
дБи – изотропный децибел;
ДН – диаграмма направленности;
дБм/мкВ – децибел-милливатт/микровольт;
м – метр;
РЧС – радиочастотный спектр;
С.Ш. и В.Д – северной широты и восточной долготы;
Мбит/с – мегабит в секунду;
кГц – килогерц;
МГц – мегагерц;
К – Кельвин;
ИИН/БИН – индивидуальный идентификационный номер/бизнес идентификационный номер;
ИСЗ – искусственный спутник земли;
ЗС – земная станция;
РЭС – радиоэлектронное средство
Приложение 9
к Правилам присвоения полос
частот, радиочастот
(радиочастотных каналов),
эксплуатации радиоэлектронных
средств и высокочастотных
устройств, проведения расчета
электромагнитной совместимости
радиоэлектронных средств
гражданского назначения
Технические данные для судовых станций
(для судовых станций в УКВ, KB и KU-диапазонах)
Название судна _________________. Владелец: ___________________
Наименование
Тип РЭС
Заводской номер
Мощность, Вт
Класс излучения
Полосы частот (условное обозначение)
Основное радиооборудование
Аварийное радиооборудование
Радиооборудование спасательных средств
Радиолокационное оборудование
Средства спутниковой связи
Руководитель ____________ ____________________ "__" ________ 20__г.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), (подпись)
Приложение 10
к Правилам присвоения полос
частот, радиочастот
(радиочастотных каналов),
эксплуатации радиоэлектронных
средств и высокочастотных
устройств, а также проведения
расчета электромагнитной
совместимости
радиоэлектронных средств
гражданского назначения"

Ескерту. 10-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 31.01.2023 № 35/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Берілді (заңды немесе жеке тұлғаның атауы)
Ұйымдастыру үшін: (радиобайланыс түрі)
Мынадай көрсеткіштері бар радиожиіліктерін пайдалануға рұқсат етіледі:
Р/с
Орнатылу пункті
Жабдық түрі
Тасымалдау жиіліктері
Қуат
Антеннаның іліну биіктігі
Ескертулер
Рұқсаттың қолданылу мерзімі: РЖС рұқсат бергені үшін алым төленетін жағдайларды қоспағанда, жыл сайынғы төлем төленген кезде келесі күнтізбелік жылға ұзартылады.
Берілген күні: 20___жылғы "__" __________________
Басшы ___________тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда).
ӨБЖН
Негіз
Қосымша ақпарат
Рұқсаттың қолданылу шарттары:
1. РЖС пайдалану рұқсаты Салық кодексіне сәйкес РЖС пайдаланғаны үшін жылдық төлемді төлеген жағдайда қолданыста болады.
2. РЖС рұқсаты Портал арқылы мемлекеттік бюджетке РЖС пайдаланғаны үшін жылдық төлемнің төленгенін растайтын құжатты тең бөліктермен ағымдағы жылғы 25 наурыздан, 25 маусымнан, 25 қыркүйектен және 25 желтоқсаннан кешіктірмей РЖС пайдаланушымен қоса ұсынған жағдайда келесі жылға автоматты түрде ұзартылады.
3. Аналогты сигнал арқылы қызметті жүзеге асыратын теле,-радио компаниялары, телерадио хабар тарататын операторлар, мемлекеттік бюджетке РЖС рұқсатын алуға алымды енгізеді және хабарлама негізінде Салық кодексіне сәйкес мемлекеттік бюджетке төленгенін растайтын құжатты РЖС пайдалану орны бойынша аумақты бөлімшеге ұсынады.
4. РЖС рұқсаты:
1) РЭҚ және ЖЖҚ пайдаланудың басталғаны туралы хабарламаның болмаған және Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте аумақтық бөлімшелер жүргізетін радиожиілік спектрі мониторингінің нәтижелерімен расталатын радиожиілік белдеулерін (номиналдарын) жыл бойы пайдаланбаған;
2) ұялы байланыс операторы РЖС рұқсатында көрсетілген елді мекендерді және (немесе) аумақтарды байланыс қызметтерімен қамтамасыз ету бойынша міндеттемелерді орындамаған;
3) әрбір елді мекенде және (немесе) радиожиілік спектрін пайдалануға берілген рұқсатты алғаннан кейін екі жыл өткен соң пайдалану аумағында халықтың кемінде отыз пайызының байланыс қызметтеріне кең жолақты қолжетімділік беру үшін жағдайларды қамтамасыз ететін техникалық инфрақұрылым болмаған жағдайларда қайтарып алынады.

Сноска. Приложение 10 – в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 31.01.2023 № 35/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Телекоммуникациялар комитеті
Комитет телекоммуникаций Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
Разрешение на использование радиочастотного спектра
Республики Казахстан
РЧС N A/BB-CCC/DDDD
Выдано (наименование юридического или физического лица)
Для организации: (вид радиосвязи)
Разрешается использовать радиочастоты со следующими данными:
№ п/п
Пункт установки
Вид оборудования
Несущие частоты, МГц
Мощность Вт
Высота подвеса антенны, м
Примечание
Срок действия разрешения: продлевается на следующий год при ежегодной оплате, за исключением случаев, когда оплачивается сбор за выдачу разрешение на РЧС.
Дата выдачи: "____"__________________ 20___года
Руководитель _________фамилия, имя, отчество (при его наличии).
УИНЗ
Основание
Дополнительная информация
Условия действия разрешения:
1. Разрешение на РЧС действует при условии ежегодной уплаты за использование РЧС в соответствии с Налоговым кодексом.
2. Разрешение на РЧС продлевается автоматически на следующий год посредством Портала, при прикреплении пользователем РЧС подтверждающего документа об уплате в государственный бюджет годовой платы за использование РЧС равными долями не позднее 25 марта, 25 июня, 25 сентября и 25 декабря текущего года.
3. Теле-, радио компании, операторы телерадиовещания, осуществляющие деятельность посредством аналогового сигнала, вносят в государственный бюджет cбор за выдачу Разрешения на РЧС и на основании уведомления предоставляют в территориальное подразделение по месту использования РЧС документ, подтверждающий уплату в государственный бюджет в соответствии Налоговым кодексом.
4. Разрешение на РЧС изымается, в случаях:
1) отсутствия уведомления о начале эксплуатации РЭС и ВЧУ и неиспользования полос (номиналов) радиочастот в течение года, которое подтверждается результатами мониторинга радиочастотного спектра, проводимого территориальным подразделением в порядке установленным законодательством Республики Казахстан;
2) невыполнения операторам сотовой связи обязательств по обеспечению услугами связи населенных пунктов и (или) территорий, указанных в разрешении на РЧС;
3) отсутствия технической инфраструктуры, обеспечивающей условия для предоставления широкополосного доступа к услугам связи не менее тридцати процентов населения в каждом населенном пункте и (или) на территории использования выданного разрешения на использование радиочастотного спектра по истечении двух лет после его получения.

943
Маңғыстау облысы
945
Павлодар облысы
948
Солтүстік Қазақстан облысы
958
Түркістан облысы
959
Шымкент қаласы
960
Абай облысы
961
Жетісу облысы
962
Ұлытау облысы
CDMA – Code Division Multiple Access (Кодтық бөлінуі бар көптік қолжетімділік);
GSM – Global System for Mobile Communications (Мобильді байланыстың жаһандық жүйесі);
LTE – Long Term Evolution (Ұзақ мерзімді даму);
MMDS – Multichannel Multipoint Distribution System (көп арналы көп нүктелі тарату жүйесі);
UMTS – Universal Mobile Telecommunications System (Әмбебап мобильді телекоммуникацилық жүйесі);
WLL – Wireless Local Loop (Сымсыз қолжетімділік жүйесі);
ҰТ – ұзын толқындар;
ҚТ – қысқа толқындар;
ОТ – орта толқындар;
УҚТ- ультра-қысқа толқындар;
КЖС – кеңжолақты сигнал.
Жиіліктер белдеулерін
радиожиіліктерді
(радиожиілік арналарын) иелікке
беру, радиоэлектрондық
құралдар мен жоғары жиілікті
құрылғыларды пайдалану,
сондай-ақ азаматтық
мақсаттағы радиоэлектрондақ
құралдардың электромагниттік
үйлесімділігін есептеуді жүргізу
қағидаларына
12-қосымша
Қазақстан Республикасы цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш
өнеркәсібі министрлігі
Телекоммуникациялар комитетінің өңіраралық байланыс инспекциясының бланкісі
20__ жылғы "__"_________ №___
Радиожиілік спектрін пайдалану үшін мемлекеттік бюджетке ақы төлеуге
арналған хабарлама
Салық төлеушінің (Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) атауы
____________________________________________________________
ЖСН (бар болса)_______________________________________________
БСН (бар болса)_______________________________________________
Облысы _____________________________________________________
Қаласы ______________________________________________________
Ауданы ______________________________________________________
Мекен-жайы, телефоны________________________________________
Р/с №
Радиобайланыс түрі (ақы төлеудің жылдық ставкасы)
Рұқсат №, берілген күні
Әкімшілік-аумақтық бірлік, халық саны
Ақы төлеудің жылдық ставкасы (айлық есептік көрсеткіш)
Радиожиілік спектрін пайдалану кезеңі, ай
Жылдық ақы төлеу сомасы
1
2
3
4
5
6
7
Барлығы төлеуге:
*Жылдық төлемақы сомасы бюджетке төлемақы төлеушінің орналасқан жері бойынша тең үлестермен ағымдағы жылдың 25 наурызынан, 25 маусымынан, 25 қыркүйегінен және 25 желтоқсанынан кешіктірілмейтін мерзімдерде төленеді.
Төлем коды 105309.
Төлемдік тапсырмалардың көшірмелерін Байланыс саласындағы көрсетілетін қызметті берушінің аумақтық органына (осы хабарламаның жазылу орны бойынша) тапсыру қажет.
Аумақтық бөлімшенің басшысы ____________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы)
Жиіліктер белдеулерін
радиожиіліктерді
(радиожиілік арналарын) иелікке
беру, радиоэлектрондық
құралдар мен жоғары жиілікті
құрылғыларды пайдалану,
сондай-ақ азаматтық
мақсаттағы радиоэлектрондақ
құралдардың электромагниттік
үйлесімділігін есептеуді жүргізу
қағидаларына
13-қосымша
Мемлекеттік радиожиілік қызметіне
__________________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы немесе жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Электромагниттік үйлесімділікке қорытынды беруді сұраймын
ӨТІНІМ
__________________________________________________________________
(Қазақстан Республикасының қаласын, ауданын, облысын көрсету)
Қағидалардың 37-тармағына сәйкес радиожиілік спектрі саласындағы құжаттарды
ресімдеудің оңайлатылған рәсімі бойынша ЭМҮ қорытындысын беруді сұраймын.
Иә □ / □ жоқ (біреуін таңдаңыз)
Ұйым туралы мәліметтер:

943
Мангыстауская область
945
Павлодарская область
948
Северо-Казахстанская область
958
Туркестанская область
959
город Шымкент
960
Абайская область
961
Жетысуская область
962
Улытауская область
CDMA–Code Division Multiple Access (Множественный доступ с кодовым разделением);
GSM – Global System for Mobile Communications (Глобальная система мобильной связи);
LTE – Long Term Evolution (Долгосрочное развитие);
MMDS – Multichannel Multipoint Distribution System (Многоканальная многоточечная распределительная система);
UMTS – Universal Mobile Telecommunications System (Универсальная мобильная телекоммуникационная система);
WLL – Wireless Local Loop (Система беспроводного радиодоступа);
КВ – короткие волны;
СВ – средние волны;
УКВ – ультракороткие волны;
ШПС – широкополосный сигнал.
Приложение 12
к Правилам присвоения полос
частот, радиочастот
(радиочастотных каналов),
эксплуатации радиоэлектронных
средств и высокочастотных
устройств, проведения расчета
электромагнитной совместимости
радиоэлектронных средств
гражданского назначения
__________________________________________________________________________
Бланк межрегиональной инспекции связи Комитета телекоммуникаций Министерства
цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики
Казахстан "____" ______________ 20___года №_ Извещение на уплату
в государственный бюджет платы за использование радиочастотного спектра
Наименование или Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
налогоплательщика ____________________________________________
ИИН (при наличии) ____________________________________________
БИН (при наличии) ____________________________________________
Область ______________________________________________________
Город ________________________________________________________
Район ________________________________________________________
Адрес, телефон _______________________________________________
№ п/п
Вид радиосвязи (п/п годовой ставки платы)
№ разрешения, дата выдачи
Административно-территориальная единица, количество населения
Годовая ставка платы (месячный расчетный показатель)
Период использования радиочастотного спектра, мес.
Сумма годовой платы, тенге
1
2
3
4
5
6
7
Итого к оплате:
*Сумма годовой платы уплачивается в бюджет по месту нахождения плательщика платы равными долями не позднее 25 марта, 25 июня, 25 сентября и 25 декабря текущего года.
Код платежа 105309.
Копии платежных поручений необходимо представлять в территориальный орган услугодателя (по месту выписки данного извещения).
Руководитель территориального подразделения ______ фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Приложение 13
к Правилам присвоения полос
частот, радиочастот
(радиочастотных каналов),
эксплуатации радиоэлектронных
средств и высокочастотных
устройств, проведения расчета
электромагнитной совместимости
радиоэлектронных средств
гражданского назначения
В Государственную радиочастотную службу
От ______________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество (при наличии)
физического лица)
Заявка
Прошу выдать заключения на электромагнитную совместимость
__________________________________________________________________________
(указать город, район, область Республики Казахстан)
Прошу выдать Заключение ЭМС по упрощҰнной процедуре оформления документов
в области радиочастотного спектра в соответствии с пунктом 37 Правил.
Да □ / Нет □ (выбрать одно)
Сведения об организации:

1. Меншік нысаны ________________________________________________
2. Құрылған жылы ________________________________________________
3. Мекенжайы ____________________________________________________
(почталық индексі, облысы, ауданы, көшесі, үйдің №, телефоны)
4. Өтінім берушінің байланыс деректері
________________________________________________________________
(Орындаушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жұмыс телефоны, электрондық
мекенжайы)
5. Есеп айырысу шоты _____________________________________________
(шот №, банктің атауы және орналасқан жері)
6. Банктік реквизиттер ____________________________________________
7. БСН/ЖСН _____________________________________________________
8. Қызмет көрсету түрі ____________________________________________
(лицензиялық қызмет жағдайында лицензияның нөмірі және сериясы)
Басшы ________________ _____________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
20___ жылғы "____" __________________
Жиіліктер белдеулерін
радиожиіліктерді
(радиожиілік арналарын) иелікке
беру, радиоэлектрондық
құралдар мен жоғары жиілікті
құрылғыларды пайдалану,
сондай-ақ азаматтық мақсаттағы
радиоэлектрондақ құралдардың
электромагниттік үйлесімділігін
есептеуді жүргізу қағидаларына
14-қосымша
Радиоэлектрондық құралдың электромагниттік үйлесімділігін сараптау қорытындысы №
Ескерту. 14-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 22.04.2024 № 246/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Берілді:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
радиоэлектрондық құралға (РЭҚ)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Орнату пункті:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(толық мекенжайы)
Байланыс түрі:                         Байланыс стандарты:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Сезімталдығы, дБм/мкВ:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Секторлар саны: Антенна диаметрі, метрлер:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Бойлық: (градус, мин., сек.)
Ендік: (градус, мин., сек.)
Антенна (Өндіруші/ Моделі)
Indoor антенналар саны
Поляризация (қабылдау/тарату)
Антеннаның жер деңгейінен іліну биіктігі
Максималды сәуле шығару азимуты
Орын бұрышы
Антеннаның күшейту коэффициенті
Таратқыш қуаты
Қабылдау/Тарату
жиіліктері
Сәуле шығару классы
Модуляция түрі
Географиялық координаттар
д.
м
градус
градус
дБи
Вт
МГц
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
1.
2.
Қосымша ақпарат:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(байланыс түріне байланысты толтырылады)
Жердің жасанды серігі бойынша деректер (спутниктік байланыстың жер станциясы үшін):
жердің жасанды серігі, тұру нүктесі, градус
Сәуле атауы
__________________________________________________________________________
Телерадио хабарын тарату қызметі бойынша мәліметтер:
__________________________________________________________________________
Хабар тарату бағдарламасы ___________________________ Арна нөмірі
Бағдарламаны таратқышқа тарату тәсілі
__________________________________________________________________________
Бағдарламаны қабылдау тәсілі
__________________________________________________________________________
Эфир бойынша қабылдау
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Жоспарланған радиоэлектрондық құралдардықтың (РЭҚ) пайдалану өлшемдерінің
есептік деректеріне сәйкес келуі жағдайында, ол __ км радиуста жұмыс істейтін
радиоэлектрондық құралдармен үйлесімді.
___________ ______________________________________ ______________
(Басшы) Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (берілген күні)
Жиіліктер белдеулерін
радиожиіліктерді (радиожиілік
арналарын) иелікке беру,
радиоэлектрондық құралдар мен
жоғары жиілікті құрылғыларды
пайдалану, сондай-ақ азаматтық
мақсаттағы радиоэлектрондақ
құралдардың электромагниттік
үйлесімділігін есептеуді жүргізу
қағидаларына
15-қосымша
Нысан
РЭҚ пен ЖЖҚ-ны пайдаланудың басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарлама беруді талап ететін РЭҚ мен ЖЖҚ тізбесі

1. Форма собственности __________________________________________________
2. Год создания _________________________________________________________
3. Адрес _______________________________________________________________
(почтовый индекс, область, район, улица, № дома, телефон)
4. Контактные данные услугополучателя ___________________________________
_______________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии) исполнителя, рабочий телефон, электронный адрес)
5. Расчетный счет _______________________________________________________
( № счета, наименование и местонахождение банка)
6. Банковские реквизиты __________________________________________
7. Бизнес идентификационный номер/индивидуальный идентификационный номер
_______________________________________________________________________
8. Тип деятельности _____________________________________________________
(номер и серия лицензии, в случае лицензионной деятельности)
Руководитель ________________ __________________________________________
(подпись) (Фамилия, имя, отчество (при наличии)
"____" __________________
Приложение 14
к Правилам присвоения полос
частот, радиочастот
(радиочастотных каналов),
эксплуатации радиоэлектронных
средств и высокочастотных
устройств, а также проведения
расчета электромагнитной
совместимости радиоэлектронных
средств гражданского назначения
Заключение экспертизы электромагнитной совместимости радиоэлектронного средства №
Сноска. Приложение 14 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 22.04.2024 № 246/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Выдано: _____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
на радиоэлектронное средство (РЭС)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Пункт установки:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(полный адрес)
Вид связи:
Стандарт связи: _______________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Чувствительность, дБм/мкВ:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Количество секторов:
Диаметр антенны, метров:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Долгота: (градус, мин., сек.)
Широта: (градус, мин., сек.)
Антенна (Производитель/Модель)
Количество indoor антенн
Поляризация (прием/передача)
Высота подвеса антенны над уровнем Земли
Азимут максимального излучения
Угол места
Коэффициент усиления антенны
Мощность передатчика
Частоты ПРМ/ПРД
Класс излучения
Вид модуляции
Географические координаты
шт.
м
градус
градус
дБи
Вт
МГц
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
1.
2.
Дополнительная информация:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(заполняется в зависимости от вида связи)
Данные по искусственному спутнику земли (для земной станции спутниковой связи):
Искусственный спутник земли, точка стояния, градус.
___________________________________________________________________
Название луча ______________________________________________________
Данные по телерадиовещательной службе:
___________________________________________________________________
Программа вещания _________________________________________________
Номер канала _______________________________________________________
___________________________________________________________________
Способ подачи программы на передатчик _______________________________
Способ приема программы ____________________________________________
Прием по эфиру _____________________________________________________
Планируемое радиоэлектронное средство (РЭС) совместимо с радиоэлектронными
средствами, действующими в радиусе __ км, при условии соответствия его
эксплуатационных параметров расчетным данным. _______________________
_______________________________________________________ ____________
(Руководитель) Фамилия, имя, отчеcтво (при его наличии) (дата выдачи)
Приложение 15
к Правилам присвоения полос
частот, радиочастот
(радиочастотных каналов),
эксплуатации радиоэлектронных
средств и высокочастотных
устройств, а также проведения
расчета электромагнитной
совместимости
радиоэлектронных средств
гражданского назначения"
Перечень
РЭС и ВЧУ, на которые требуется подача уведомления о начале или прекращении эксплуатации РЭС и ВЧУ

Ескерту. 15-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 31.01.2023 № 35/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 22.04.2024 № 246/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Р/с №
Радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғылардың түрлері
Пайдаланылатын радиожиіліктер белдеулері (номиналдары)
1
2
3
Телевизиялық және дыбыстық хабар тарату, дыбыстық сигналды таратуға арналған радиотаратушы құралдар
1
Телевизиялық хабар таратуға арналған радиотаратқыш құрылғылар
Ұлттық кестеге* сәйкес бөлінген жиіліктер
2
Эфир-кәбілдік телевизия станциялары
Ұлттық кестеге* сәйкес бөлінген жиіліктер
3
Дыбыстық (радио) хабар таратуға арналған радиотаратқыш құрылғылар
Ұлттық кестеге* сәйкес бөлінген жиіліктер
Жерүсті радиобайланыстарды қабылдап-таратқыш жабдықтары
4
Стационарлық және жылжымалы (алып жүруге болатындарын қоса алғанда) қабылдап-таратқыш радиостанциялары, мыналарға арналған: УҚТ-радио байланыстары Транкингтік радиобайланыс жүйесі

Сноска. Приложение 15 – в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 31.01.2023 № 35/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 22.04.2024 № 246/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Типы радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств
Полоса (номиналы) используемых радиочастот
1
2
3
Радиопередающие устройства, предназначенные для телевизионного и звукового вещания, передачи звукового сигнала
1.
Радиопередающие устройства, предназначенные для передачи телевизионного вещания в диапазоне
Частоты, выделенные согласно Национальной таблице*
2.
Станции эфирно-кабельного телевидения:
Частоты, выделенные согласно Национальной таблице*
3.
Радиопередающие устройства, предназначенные для передачи звукового (радио) вещания
Частоты, выделенные согласно Национальной таблице*
Приемо-передающее оборудование наземной радиосвязи
4.
Стационарные и подвижные (включая носимые) приемо-передающие радиоэлектронные средства (далее – РЭС), предназначенные для: УKB - радиосвязи транкинговой системы радиосвязи

33–48,5 МГц; 57–57,5 МГц; 117,975-137 МГц, 146–174 МГц, 380–385 МГц, 390–470 МГц (Қуаты 2 Вт дейін шағын қуатты алып жүруге болатын РЭҚ-тан басқа (151,625; 159,775; 433.075-434.775; 462,5625; 462,5875; 462,6125; 462,6375; 467,5625; 467,5875; 467,6125; 467,6375; 467,6625; 467,6875; 467,7125 МГц)
5
Пейджингтік байланыстың станциялары, радиотелеметрияға арналған стационарлы (базалық) қабылдап-таратқыш станциялары
117,975-137 МГц, 146–174; 380–385 МГц, 390–470 МГц
6
Ұялы стандарт байланысының стационарлық (базалық) станциялары. Фемтосоттар**
Ұлттық кестеге* сәйкес бөлінген жиіліктер
7
ҰТ, ОТ, ҚТ диапазонды стационарлы және жылжымалы РЭҚ
1,5-30 МГц (ОТ-ауқымдағы портативті және ұтқыр радиостанциялардан басқа (26970-27410; 27410-27860 кГц))
8
Радиорелелі станциялар:
Ұлттық кестеге* сәйкес тіркелген қызметке арналған жиіліктер
9
Стационарлық (базалық) және сымсыз радио қолжетімділік жүйелері (WLL)
Ұлттық кестеге* сәйкес тіркелген қызметке арналған жиіліктер
10
License-Assisted Access технлогоиясын пайдалана отырып интернетке сымсыз радиоқолжетімділік жүйесінің (WLL) стационарлық (базалық) станциясы
5150-5925 МГц
11
DECT стандартты сымсыз байланыстың станционарлы (базалық) станциялары
1880-1920 МГц
12
Телефон арнасының радиоұзартқыштары:
№ 1 радиожиілік тобы
№ 2 радиожиілік тобы
№ 3 радиожиілік тобы
№ 4 радиожиілік тобы
№ 5 радиожиілік тобы
№ 6 радиожиілік тобы
№ 7 радиожиілік тобы
қабылдау (МГц):
тарату (МГц):

33–48,5 МГц; 57–57,5 МГц; 117,975-137 МГц, 146–174 МГц, 380–385 МГц, 390–470 МГц (За исключением маломощных носимых РЭС до 2Ватт (151,625; 159,775; 433.075-434.775; 462,5625; 462,5875; 462,6125; 462,6375; 467,5625; 467,5875; 467,6125; 467,6375; 467,6625; 467,6875; 467,7125 МГц)
5.
Стационарные (базовые) приемопередающие станции, предназначенные для радиотелеметрии, станции пейджинговой связи
117,975-137 МГц, 146–174; 380–385 МГц, 390–470 МГц
6.
Стационарные (базовые) станции сотовой связи, в том числе внутриобъектовые indoor системы. Фемтосоты **
Частоты, выделенные согласно Национальной таблице*
7.
Стационарные и подвижные РЭС ДВ, СВ, КВ-диапазона
1,5–30 МГц (за исключением портативных и мобильных радиостанции СВ диапазона (26970-27410; 27410-27860 кГц))
8.
Станции радиорелейной линии
Частоты, предназначенные для фиксированной службы, согласно Национальной таблице*
9.
Стационарные (базовые) системы беспроводного радиодоступа (WLL)
Частоты, предназначенные для фиксированной службы, согласно Национальной таблице*
10.
Стационарные (базовые) станции системы беспроводного радиодоступа (WLL) к Интернет с применением технологии License-AssistedAccess
5150-5925 МГц
11.
Стационарные (базовые) станции беспроводной связи стандарта DECT
1880–1920 МГц
12.
Радиоудлинители телефонного канала:
Радиочастотная группа № 1
Радиочастотная группа № 2
Радиочастотная группа № 3
Радиочастотная группа № 4
Радиочастотная группа № 5
Радиочастотная группа № 6
Радиочастотная группа № 7
прием (МГц):
передача (МГц):

343,9875
13
Радиоәуесқойлық радиостанциялар
Ұлттық кестеге* сәйкес тиісті қызметтерге арналған жиіліктер
Серіктік байланыс жүйелері
14
"Thuraya", "Inmarsat", "Globalstar", "Inmarsat Global Xpress", "Iridium" ғаламдық жылжымалы спутниктік байланыс жүйелерінің стационарлық және абоненттік станциялары, Қазақстан Республикасының аумағы орналасуы тиіс желілерді орталықтандырылған басқару жүйесі
1525,0-1559,0 МГц (ғарыш-Жер);
1610,0-1660,5 МГ (Жер-ғарыш);
2483,5-2500,0 МГц (ғарыш-Жер);
19,7–20,2 ГГц (ғарыш-Жер);
29,5–3 0ГГц (Жер-ғарыш);
19,6 ГГц (ғарыш-Жер);
29,1 – 29,3 ГГц (Жер-ғарыш)
15
Стационарлық жер станциялары***, соның ішінде ғарыш аппараттарын басқарудың жер станциялары
Ұлттық кестеге* сәйкес бөлінген жиіліктер
16
Құрамында тарататын құрылғылар бар телевизиялық репортаждық жылжымалы станциялар (радиорелелік спутниктік байланыс станциялары), сондай-ақ спутниктік байланыстың тасымалдау жер станциялары.
Ұлттық кестеге* сәйкес тіркелген және тіркелген спутниктік қызметтерге арналған жиіліктер
Теңіз жылжымалы қызметінің қабылдау-таратқыш құрылғылары
17
Теңіз жағалау қызметі РЭҚ
Ұлттық кестеге* және Халықаралық электр байланыс одағының Радиобайланыс регламентіне сәйкес тіркелген қызметке арналған жиіліктер
18
Радионавигациялық құрылғылар: ұшақ жүргізудің және ұшақтың ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етудің ұшақтық қабылдап-таратқыш радиотехникалық құралдары (радиобиіктікті өлшеу, жылдамдықты және ығуды өлшеу құралдары, соқтығылысты алдын-ала ескерту аппаратурасы)
Ұлттық кестеге* және Халықаралық электр байланыс одағының Радиобайланыс регламентіне сәйкес тіркелген қызметке арналған жиіліктер.
19
Радиобайланыс желісінің жұмысын басатын РЭҚ
Ескертпе: РЭҚ пен ЖЖҚ-ны пайдаланудың басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарлама беруді талап ететін РЭҚ пен ЖЖҚ тізбесінде көрсетілген негізгі қысқартулар:
* Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 20 қаңтардағы № 22 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10375 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасы радио қызметтері арасында барлық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдарға арналған 3 кГц-тен 400 ГГц-ке дейінгі жиіліктер ауқымында жиіліктер белдеулерін бөлу кестесі;
** фемтосоттарға РЭҚ және ЖЖҚ пайдалануға рұқсат алу талап етілмейді.
***VSAT (HUB) желісінің жердегі Орталық спутниктік станциясына арналған радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсат алған жағдайда HUB-технологиясы бойынша жұмыс істейтін VSAT-станциялары үшін радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсат алу талап етілмейді.
ЖЖҚ – жоғарыжиілікті құрылғылар;
ГГц – гигагерц;
ҰТ – ұзын толқындар;
ҚТ – қысқа толқындар;
кГц – килогерц;
МГц – мегагерц;
РЭҚ – радиоэлектрондық құрал;
ОТ – орта толқындар;
УҚТ – ультра-қысқа толқындар;
HUB – орталық станция;
DECT – Digital Enhanced Cordless Telecommunication (цифрлық сымсыз байланыстың жақсартылған технологиясы);
SCPC – Single Channel per Carrier (тасымалдаушыға бір арна).
VSAT – Very Small Aperture Terminal (кіші антенна апертурасы бар серіктік байланыстың жердегі станциясы);
WLL – wireless local loop (сымсыз қолжетімділік жүйесі).
Жиіліктер белдеулерін
радиожиіліктерді
(радиожиілік арналарын) иелікке
беру, радиоэлектрондық
құралдар мен жоғары жиілікті
құрылғыларды пайдалану,
сондай-ақ азаматтық
мақсаттағы радиоэлектрондақ
құралдардың электромагниттік
үйлесімділігін есептеуді жүргізу
қағидаларына
16-қосымша
Сауда-саттыққа қатысуға
ӨТІНІМ

343,9875
13.
РЭС радиолюбительской службы
Частоты, предназначенные для соответствующих служб, согласно Национальной таблице*
Системы спутниковой связи
14.
Стационарные и абонентские станции систем глобальной подвижной спутниковой связи "Thuraya", "Inmarsat", "Globalstar", "Inmarsat Global Xpress", "Iridium", система централизованного управления сетями которых должна быть расположена на территории Республики Казахстан
1525,0-1559,0 МГц (космос-Земля); 1610,0-1660,5 МГц (Земля-космос); 2483,5-2500,0 МГц (космос-Земля); 19,7 – 20,2 ГГц (космос-Земля); 29,5 – 30 ГГц (Земля-космос); 19,6 ГГц (космос-Земля); 29,1 – 29,3 ГГц (Земля-космос)
15.
Стационарные земные станции***, в том числе наземные станции управления космическими аппаратами
Частоты, выделенные согласно Национальной таблице*
16.
Телевизионные передвижные репортажные станции, имеющие в своем составе передающие устройства (станции радиорелейной, спутниковой связи), а также перевозимые земные станции спутниковой связи.
Частоты, предназначенные для фиксированной и фиксированной спутниковой служб, согласно Национальной таблице*
Приемо-передающие устройства морской подвижной службы
17.
РЭС морской береговой службы
Частоты, предназначенные для соответствующих служб, согласно Национальной таблице* и Регламенту радиосвязи Международного союза электросвязи
18.
Радионавигационные устройства: самолетные приемо-передающие радиотехнические средства самолетовождения и обеспечения безопасности полетов самолетов (радиовысотомеры, измерители скорости и сноса, аппаратура предупреждения столкновений)
Частоты, предназначенные для соответствующих служб, согласно Национальной таблице* и Регламенту радиосвязи Международного союза электросвязи
19.
РЭС для подавления работы сети радиосвязи
Примечание: основные сокращения, указанные в перечне РЭС и ВЧУ, на которые требуется подача уведомления о начале или прекращении эксплуатации РЭС и ВЧУ:
*Таблица распределения полос частот между радиослужбами Республики Казахстан в диапазоне частот от 3 кГц до 400 ГГц для радиоэлектронных средств всех назначений, утвержденная приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 20 января 2015 года № 22 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10375);
**на фемтосоты не требуется получение разрешения на эксплуатацию РЭС и ВЧУ;
***для VSAT-станций, работающие по HUB-технологии, разрешение на использование радиочастотного спектра не требуется, при условии получения разрешения на использование радиочастотного спектра для Центральной земной станции спутниковой связи сети VSAT (HUB).
ВЧУ – высокочастотные устройства;
ГГц – гигагерц;
ДВ – длинные волны;
КВ – короткие волны;
кГц – килогерц;
МГц – мегагерц;
РЭС – радиоэлектронное средство;
СВ – средние волны;
УKB – ультракороткие волны;
HUB – центральная станция;
DECT – Digital Enhanced Cordless Telecommunication
(Технология улучшенной цифровой беспроводной связи);
SCPC – Single Channel per Carrier (один канал на несущую).
VSAT – Very Small Aperture Terminal
(наземная станция спутниковой связи с малой апертурой);
WLL – Wireless local loop (система беспроводного радиодоступа).
Приложение 16
к Правилам присвоения полос
частот, радиочастот
(радиочастотных каналов),
эксплуатации радиоэлектронных
средств и высокочастотных
устройств, проведения расчета
электромагнитной совместимости
радиоэлектронных средств
гражданского назначения
Заявка на участие в торгах

1. Жиілік белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) беру (радиожиілік спектрін пайдалану құқығын беру)жөніндегі конкурсты өткізу туралы жарияланған хабарламаны қарап:
(РЖС объектісінің атауы)
(аудан, облыс)
және жиілік белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) беру (радиожиілік спектрін пайдалану құқығын беру) жөніндегі конкурсты (немесе аукционды) ұйымдастыру мен өткізу қағидаларымен танысқаннан кейін,
________________________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы)
сауда - саттыққа қатысуға өтінім қабылдауды және 20__ жылғы "____" Мемлекеттік мүлік Тізілімінің www.gosreestr.kz веб-порталында (бұдан әрі-веб-портал) өтетін сауда-саттыққа қатысушы ретінде тіркеуді сұраймыз.
2. Біз лот бойынша сауда-саттық нәтижелерін анықтағанға дейін Веб-портал бұғаттайтын мемлекеттік мүлікті есепке алу саласындағы бірыңғай оператордың шотына сауда-саттыққа қатысу үшін кепілдік жарнаны енгіздік:
р/с №
Лот атауы
Лот үшін кепілдік жарнаның сомасы, теңге
1
2
Жиыны
3. Қатысушыға қойылатын белгіленген талаптарға біздің сәйкес келмейтініміз және (немесе) осы өтінімде мәлімделетін ақпараттың анық еместігі анықталған жағдайда біз сауда-саттыққа қатысу құқығынан айырылатынымызға, ал сауда-саттықта жеңіске жеткен жағдайда біз қол қойған сауда-саттық нәтижелері туралы хаттама жарамсыз деп танылатынына келісеміз, кепілдік жарна қайтарылмайды.
4. Егер біз сауда-саттықтың жеңімпазы болған жағдайда, сауда-саттық өткізілетін күні оның нәтижелері туралы хаттамаға қол қоюға міндеттенеміз және енгізілген кепілдік жарнаның сомасы қайтарылмайтынына және республикалық бюджеттің кірісіне жіберілетініне келісеміз.
5. Осы өтінімді берген күні бізде салық төлеушінің салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша берешегінің жоқ екені туралы мәлімдейміз.
6. Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймыз және дұрыс емес мәліметтерді ұсынғаны үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармыз.
7. Ақпараттық жүйелерде және деректер базасында қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын біз туралы мәліметтерді пайдалануға келісеміз.
8. Өзіміз туралы мәліметтерді ұсынамыз:
Атауы_____________________________________________________________________
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі_________________________________________________
Тегі аты әкесінің аты (бар болған жағдайда) басшының ___________________________
Мекен жайы:_______________________________________________________________
Телефон (факс) нөмірі:_______________________________________________________
Кепілдік жарнаны қайтару үшін банктік деректемелер:
Жеке сәйкестендіру коды_____________________________________________________
Банктік сәйкестендіру коды____________________________________________________
Банктің атауы________________________________________________________________
Бенефициар коды_____________________________________________________________
Қатысушы 20__ жылғы "__"____сағат 00:00-де қол қойды және жіберді:
ЭЦҚ - дан алынған деректер
ЭЦҚ қол қою күні мен уақыты
Өтінімді қабылдау туралы хабарлама:
Ұйымдастырушы 20__ жылғы "__"_________сағат 00:00-де қабылдады:
ЭЦҚ - дан алынған деректер
ЭЦҚ қол қою күні мен уақыты
Қатысушының аукциондық нөмірі
(сауда-саттық аяқталғаннан кейін көрсетіледі)

1. Рассмотрев опубликованное извещение о проведении конкурса по присвоению
(предоставлению права использования радиочастотного спектра) полос частот,
радиочастот (радиочастотных каналов):
(наименование объекта РЧС)
(район, область)
и ознакомившись с Правилами организации и проведения конкурса (или аукциона)
по присвоению (предоставлению права использования радиочастотного спектра)
полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов), просим принять заявку на
участие в торгах от_______________________________________________________
(наименование юридического лица)
и зарегистрировать в качестве участника торгов, который состоится "_________________ ________________________________________" _____20 года на
веб-портале реестра государственного имущества (далее -веб-портал), размещенного
в сети Интернет по адресу www.gosreestr.kz.
2. Нами внесен гарантийный взнос для участия в торгах на счет единого оператора
в сфере учета государственного имущества, который блокируется вебпорталом
до определения результатов торгов по лоту:
№ п/п
Наименование лота
Сумма гарантийного взноса за лот, тенге
1
2
Итого
3. Согласны с тем, что в случае обнаружения нашего несоответствия установленным
требованиям, предъявляемым к участнику и (или) недостоверности заявляемой
в настоящей заявке информации мы лишаемся права участия в торгах, а в случае
нашей победы в торгах подписанный нами Протокол о результатах торгов будет
признан недействительным, гарантийный взнос не возвращается.
4. В случае, если мы становимся победителями торгов обязуемся подписать Протокол
о результатах торгов в день их проведения и согласны с тем, что сумма внесенного
гарантийного взноса не возвращается и направляется в доход республиканского бюджета.
5. Заявляем об отсутствии у нас налоговой задолженности налогоплательщика,
задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям
на дату подачи настоящей заявки.
6. Подтверждаем достоверность представленной информации и осведомлены
об ответственности за предоставление недостоверных сведений в соответствии
с законодательством Республики Казахстан.
7. Согласны на использование сведений о нас, составляющих охраняемую законом
тайну, содержащихся в информационных системах и базах данных.
8. Представляем сведения о себе:
Наименование_____________________________________________________________
Бизнес-идентификационный номер___________________________________________
Фамилия имя отчество (при его наличии) руководителя
_________________________________________________________________________
Адрес: ___________________________________________________________________
Номер телефона (факса): ___________________________________________________
Банковские реквизиты для возврата гарантийного взноса:
Индивидуальный идентификационный код ____________________________________
Банковский идентификационный код _________________________________________
Наименование банка _______________________________________________________
Код бенефициара __________________________________________________________
Подписано и отправлено участником в 00:00 часов " " 20_ года:
Данные из ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП
Уведомление о принятии заявки:
Принято организатором в 00:00 часов " " 20_года:
Данные из ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП
Аукционный номер участника
(указывается после завершения торгов)