Өңірлік электр желісі компаниясын қоспағанда, табиғи монополиялар субъектілері персоналының нормативтік санын бекіту қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 18 наурыздағы № 222 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 22 сәуірде № 10767 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 21 шілдедегі № 548 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 21.07.2015 № 548 бұйрығымен.
«Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы» 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабы 1-тармағының 5-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Өңірлік электр желісі компаниясын қоспағанда, табиғи монополиялар субъектілері персоналының нормативтік санын бекіту қағидалары бекітілсін.
2. «Өңірлік электр желісі компаниясын қоспағанда, табиғи монополиялар субъектілері персоналының нормативтік санын бекіту қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2014 жылғы 3 наурыздағы № 49-НҚ бұйрығының, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9296 тіркелген, 2014 жылғы 20 тамыздағы № 161 (27782) «Егемен Қазақстан» газетінде жарияланған күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуден кейін күнтізбелік он күн ішінде «Әділет» ақпараттық құқықтық жүйесінде және мерзімдік баспасөз басылымдарында ресми жариялауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика бірінші вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі                  Е. Досаев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 18 наурыздағы № 222
бұйрығымен бекітілген
Өңірлік электр желісі компаниясын қоспағанда,
табиғи монополиялар субъектілері персоналының нормативтік
санын бекіту қағидалары

Об утверждении Правил утверждения нормативной численности персонала субъектов естественных монополий, за исключением региональной электросетевой компании
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 18 марта 2015 года № 222. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 апреля 2015 года № 10767. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 21 июля 2015 года № 548
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 21.07.2015 № 548.
В соответствии с подпунктом 5-1) пункта 1 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года «О естественных монополиях и регулируемых рынках» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила утверждения нормативной численности персонала субъектов естественных монополий, за исключением региональной электросетевой компании.
2. Признать утратившим силу приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 3 марта 2014 года № 49-ОД «Об утверждении Правил утверждения нормативной численности персонала субъектов естественных монополий, за исключением региональной электросетевой компании» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9296, опубликованный в газете «Казахстанская правда» от 20 августа 2014 года № 161 (27782)).
3. Комитету по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством Республики Казахстан порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе «Әділет»;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
национальной экономики
Республики Казахстан                       Е. Досаев
Утверждены
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 18 марта 2015 года № 222
Правила утверждения нормативной численности персонала
субъектов естественных монополий, за исключением региональной
электросетевой компании

1. Жалпы ережелер
1. Осы Өңірлік электр желісі компаниясын қоспағанда, табиғи монополиялар субъектілері персоналының нормативтік санын бекіту қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы» 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді.
2. Осы Қағидалар өңірлік электр желілік компанияларды қоспағанда, табиғи монополиялар субъектілері персоналының нормативтік санын бекітуге өтінімдерді ұсыну, қарау және оларды бекіту тәртібін анықтайды.
3. Осы Қағидаларда мынадай ұғым пайдаланылады:
өтінім – табиғи монополия субъектісінің уәкілетті органның ведомствосына табиғи монополия субъектісі персоналының нормативтік санын бекіту туралы ресми өтініші (арыз);
уәкілетті органның ведомствосы – табиғи монополияр салаларындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның ведомствосы.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге де ұғымдар мен терминдер Қазақстан Республикасының «Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы» 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қолданылады.
4. Табиғи монополия субъектісінің (бұдан әрі – Субъект) реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) шекті деңгейін және тарифтік сметаларды бекітуге өтінімді беру алдындағы Субъектінің нормативтік санды бекітуге өтінім беру жағдайларын қоспағанда, уәкілетті органның ведомствосы нормативтік санды үлгі нормативтік санның (еңбек нормалары) қолданыс мерзімінен аспайтын кезеңге бекітеді.
2. Персоналдың нормативтік санын бекітуге арналған өтінімді ұсыну тәртібі
5. Субъект уәкілетті органның ведомствосына реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) қарау және бекіту кезінде қолданылатын персоналдың нормативтік санын (бұдан әрі – өтінім) бекітуге арналған өтінімді осы Қағидалардың 6-тармағына сәйкес негіздеуші материалдарды қоса бере отырып, қағаз және электрондық жеткізгіштерде ұсынады.
6. Өтінімге:
1) ұсынылатын материалдардың тізбесімен Субъектінің ресми бланкісіндегі ілеспе хат;
2) персоналдың нормативтік санының есебін негіздейтін материалдар (персоналдың нормативтік санын анықтауға қажетті есептер, реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсетуге байланысты жабдықтың тізбесі және оның сипаттамалары);
3) осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша, оның ішінде электронды түрде жасалған филиалдар, өкілдіктер және (немесе) Субъектінің құрылымдық бөлімшелері және персоналдың (өндірістік персоналдың, әкімшілік персоналдың, сондай-ақ шаруашылықтар мен өндірістерде қызмет көрсетумен айналысатын персоналдың) санаттары бойынша жоспарланып отырған, өткен жылғы, сондай-ақ ағымдағы кезең және өткен екі және одан астам жыл ішінде персоналдың нормативтік саны және өткен кезеңге бұрын бекітілген нормативтік саны деректерінің жиынтық кестесі;

1. Общие положения
1. Настоящие Правила утверждения нормативной численности персонала субъектов естественных монополий, за исключением региональной электросетевой компании (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 июля 1998 года «О естественных монополиях и регулируемых рынках».
2. Настоящие Правила определяют порядок представления, рассмотрения заявок на утверждение нормативной численности персонала субъектов естественных монополий, за исключением региональной электросетевой компании и их утверждения.
3. В настоящих Правилах используется следующее понятие:
заявка – официальное обращение (заявление) субъекта естественной монополии в ведомство уполномоченного органа об утверждении нормативной численности персонала субъекта естественной монополии;
ведомство уполномоченного органа – ведомство государственного органа, осуществляющего руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках.
Иные понятия и термины, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 июля 1998 года «О естественных монополиях и регулируемых рынках».
4. Нормативная численность утверждается ведомством уполномоченного органа на период, не превышающий срок действия типовых нормативов численности (норм труда), за исключением случаев подачи заявки субъектом естественной монополии (далее – Субъект) на утверждение нормативной численности, предшествующей подаче заявки на утверждение предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет на регулируемые услуги (товары, работы) Субъекта.
2. Порядок представления заявки на утверждение нормативной
численности персонала
5. Субъект представляет в ведомство уполномоченного органа заявку на утверждение нормативной численности персонала (далее – заявка), применяемой при рассмотрении и утверждении тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы), на бумажном и электронном носителях с приложением обосновывающих материалов в соответствии с пунктом 6 настоящих Правил.
6. К заявке прилагаются:
1) сопроводительное письмо с перечнем представляемых материалов на официальном бланке Субъекта;
2) материалы, обосновывающие расчет нормативной численности персонала (необходимые расчеты для определения нормативной численности, перечень оборудования, связанных с оказанием регулируемых услуг и его характеристики);
3) сводная таблица планируемой нормативной численности персонала и ранее утвержденной нормативной численности персонала за прошедший период, а также сложившейся фактической численности работников за текущий период и предыдущие два и более лет по филиалам, представительствам и (или) структурным подразделениям Субъекта и категориям персонала (производственного персонала, административного персонала, а также персонала, занятого в обслуживающих хозяйствах и производствах), составленная по форме согласно приложению к настоящим Правилам, в том числе в электронном виде;

4) Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 117 бабының екінші бөлігіне және Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4866 нөмірмен тіркелген Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2007 жылғы 19 шілдедегі № 166-ө бұйрығымен бекітілген Тиісті қызмет салаларының мемлекеттік органдарының еңбек жөніндегі үлгі нормалар мен нормативтерді бекіту, ауыстыру және қайта қарау ережесіне сәйкес тиiстi қызмет салаларының уәкiлеттi мемлекеттiк органдарымен еңбек жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсу бойынша бекітілген персоналдың нормативтік санының есептерінің негізінде қабылданатын санның үлгі нормативтері;
5) «Мемлекеттік статистика туралы» 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 8) тармақшасына сәйкес бекітілген ағымдағы жыл және өткен екі және одан астам жыл ішіндегі (1-т нысаны) еңбек жөніндегі есеп қоса беріледі. Жаңадан құрылған Субъектілер үшін – Субъектінің заңды тұлға ретінде құрылған сәтінен бастап жұмыс кезеңіндегі еңбек жөніндегі есебі.
7. Өтінімге қоса берілетін есептер және өтінімнің негіздеуші материалдары тігіледі, нөмірленеді, Субъект бірінші басшысының, не оны алмастыратын тұлғаның (бірінші басшының міндеттерін жүктеу туралы Субъектінің бұйрығы көшірмесіне қоса бере отырып) мөрімен және қолымен расталады.
8. Уәкілетті органның ведомствосы өтінімді алған күнінен бастап бес жұмыс күн ішінде ұсынылған материалдардың толықтығын тексереді және Субъектіге өтінімнің қарауға қабылданғаны туралы немесе оны қабылдаудан дәлелді бас тартылғаны туралы жазбаша нысанда хабарлайды. Субъектінің өтінімін қарауға қабылдаудан бас тарту үшін мыналар негіз болып табылады:
1) осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген құжаттарды және ақпараттарды ұсынбау немесе толық емес көлемде ұсыну;
2) осы Қағидалардың 7-тармағының талаптарын бұза отырып құжаттарды ұсыну.
9. Осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген негіздер бойынша Субъектінің өтінімін қарауға қабылдаудан бас тартылған жағдайда, Субъект өтініммен уәкілетті органның ведомствосына қайта өтініш жасайды.
3. Өтінімді қарау және персоналдың нормативтік санын бекіту тәртібі
10. Өтінімді уәкілетті органның ведомствосы күнтізбелік отыз күн ішінде қарайды. Өтінімді қарау мерзімі уәкілетті органның ведомствосына өтінім түскен күнінен бастап есептеледі.
11. Уәкілетті органның ведомствосы персоналдың нормативтік санын ұсынылатын немесе қолданыстағы деңгейін Субъект ұсынған есептердің нормативтік саны есебін негіздейтін сан мен материалдардың үлгі нормативтерін талдау негізінде түзетулер жасайды.

4) типовые нормативы численности персонала, утверждаемые уполномоченными государственными органами соответствующих сфер деятельности по согласованию с уполномоченным государственным органом по труду в соответствии с частью второй статьи 117 Трудового кодекса Республики Казахстан и Правилами утверждения, замены и пересмотра типовых норм и нормативов по труду государственными органами соответствующих сфер деятельности, утвержденными приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 19 июля 2007 года № 166-п, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4866;
5) отчет по труду за текущий год и предшествующие два и более лет (форма 1-т), утвержденный согласно подпункту 8) статьи 12 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года «О государственной статистике». Для вновь созданных Субъектов – отчет по труду за период работы, с момента образования Субъекта, как юридического лица.
7. Прилагаемые к заявке расчеты и обосновывающие материалы заявки прошиваются, пронумеровываются, заверяются печатью и подписью первого руководителя Субъекта, либо лицом исполняющим его обязанности (с приложением копии приказа Субъекта о возложении обязанностей первого руководителя).
8. Ведомство уполномоченного органа в течение пяти рабочих дней со дня получения заявки проверяет полноту представленных материалов и в письменной форме уведомляет Субъекта о принятии заявки к рассмотрению либо о мотивированном отказе в ее принятии. Основаниями для отказа в принятии заявки Субъекта к рассмотрению являются:
1) непредставление или представление не в полном объеме документов и информации, указанной в пункте 6 настоящих Правил;
2) представление документов с нарушением требований пункта 7 настоящих Правил.
9. В случае отказа в принятии заявки Субъекта к рассмотрению по основаниям, указанным в пункте 8 настоящих Правил, Субъект обращается в уполномоченный орган с повторной заявкой.
3. Порядок рассмотрения заявки и утверждения нормативной
численности персонала
10. Заявка рассматривается ведомством уполномоченного органа в течение тридцати календарных дней. Срок рассмотрения заявки исчисляется со дня поступления заявки в ведомство уполномоченного органа.
11. Ведомство уполномоченного органа проводит корректировку предлагаемого или действующего уровня нормативной численности персонала на основе анализа представленных Субъектом расчетов, типовых нормативов численности и материалов, обосновывающих расчет нормативной численности.

12. Субъекті персоналының нормативтік санын бекіту туралы уәкілетті органның ведомствосының шешімі уәкілетті органның ведомствосының бұйрығымен ресімделеді.
Өңірлік электр желісі
компаниясын қоспағанда,
табиғи монополиялар
субъектілері персоналының
нормативтік санын бекіту
қағидаларына
қосымша
Нысан
Ағымдағы және өткен кезеңдерге арналған нормативтік
және нақты санның жиынтық кестесі
Жоспарланып отырған нормативтік саны
Реттеліп көрсетілетін қызметтер түрі
Өндірістік персонал
Әкімшілік персонал
Өндірістерде және шаруашылықтарда қызмет көрсетумен айналысатын персонал
1
2
3
4
Бұрын бекітілген персоналдың нормативтік сан
Өткен кезеңге
Өндірістік персонал
Әкімшілік персонал
Өндірістерде және шаруашылықтарда қызмет көрсетумен айналысатын персонал
5
6
7
Нақты саны
Ағымдағы жылға
Өндірістік персонал
Әкімшілік персонал
Өндірістерде және шаруашылықтарда қызмет көрсетумен айналысатын персонал
8
9
10
Нақты саны
Өткен екі және одан астам жыл
Өндіріс тік персонал
Әкімшілік персонал
Өндірістерде және шаруашылықтарда қызмет көрсетумен айналысатын персонал
Өндірістік персонал
Әкім шілік персонал
Өндірістерде және шаруашылықтарда қызмет көрсетумен айналысатын персонал
11
12
13
14
15
16

12. Решение ведомства уполномоченного органа об утверждении нормативной численности персонала Субъекта оформляется приказом ведомства уполномоченного органа.
Приложение
к Правилам утверждения
нормативной численности
персонала субъектов
естественных монополий,
за исключением региональной
электросетевой компании
Форма
Сводная таблица нормативной и фактической
численности за текущий и прошедшие периоды
Планируемая нормативная численность персонала
Вид регулируемых
услуг
Производственный
персонал
Административный
персонал
Персонал, занятый
в обслуживающих
производствах и
хозяйствах
1
2
3
4
Ранее утвержденная нормативная численность персонала
За прошедший период
Производственный
персонал
Административный
персонал
Персонал, занятый
в обслуживающих производствах
и хозяйствах
5
6
7
Фактическая численность
За текущий период
Производственный
персонал
Административный
персонал
Персонал, занятый в обслуживающих
производствах и хозяйствах
8
9
10
Фактическая численность
За предыдущие два и более лет
Производственный
персонал
Административный
персонал
Персонал, занятый
в обслуживающих
производствах и
хозяйствах
Производственный
персонал
Административный
персонал
Персонал,
занятый
в обслуживающих
производствах
и хозяйствах
11
12
13
14
15
16