Кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдардың және өсімпұлдардың түсімдерін аудару мен есепке алудың кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 3 сәуірдегі № 257 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 8 мамырда № 10989 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 20 ақпандағы № 244 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы министрінің 20.02.2018 № 244 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 30 маусымдағы Кодексінің 138-бабының 11-тармағына, 140-бабының 2-тармағына, 141-бабының 6 және 8-тармақтарына, 154-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйырыққа 1-қосымшаға сәйкес Кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдардың және өсімпұлдардың артық (қате) төленген немесе артық өндіріп алынған сомаларын, аванстық төлемдердің сомаларын бюджетке аудару, қайтару (есепке жатқызу) қағидалары;
2) осы бұйырыққа 2-қосымшаға сәйкес Кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдардың және өсімпұлдардың бюджетке түсуін есепке алу, сондай-ақ төлеушілердің жеке шоттарын жүргізу қағидалары;
3) осы бұйырыққа 3-қосымшаға сәйкес төлеушілердің кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдардың және өсімпұлдардың түрлері бойынша жеке шоттарының нысаны;
4) осы бұйырыққа 4-қосымшаға сәйкес кедендік баждар, салықтар, кедендік алымдар мен өсімпұлдар бойынша салыстыру актісінің нысаны бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитеті (Д.Е. Ерғожин) заңнамамен белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны ресми жариялауға мерзімдік баспа басылымдарына және "Әділет" ақпараттық құқықтық жүйесіне жолдауды;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет–ресурстарында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 3 сәуірдегі
№ 257 бұйрығына
1-қосымша
Кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдардың және өсімпұлдардың артық (қате) төленген немесе артық өндіріп алынған сомаларын, аванстық төлемдердің сомаларын бюджетке аудару, қайтару (есепке жатқызу) қағидасы

О некоторых вопросах перечисления и учета поступлений таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пеней
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 3 апреля 2015 года № 257. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 мая 2015 года № 10989. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 20 февраля 2018 года № 244.
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 20.02.2018 № 244 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 11 статьи 138, пунктом 2 статьи 140, пунктами 6 и 8 статьи 141, пунктом 1 статьи 154 Кодекса Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О таможенном деле в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила перечисления в бюджет, возврата (зачета) излишне (ошибочно) уплаченных или излишне взысканных сумм таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пеней из бюджета, сумм авансовых платежей, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила учета поступлений в бюджет таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пеней, а также ведения лицевых счетов плательщика согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) форму лицевого счета плательщика по видам таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пеней согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) форму акта сверки по таможенным пошлинам, налогам, таможенным сборам и пеням согласно приложению 4 к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Ергожин Д.Е.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет–ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 3 апреля 2015 года № 257
Правила
перечисления в бюджет, возврата (зачета) излишне
(ошибочно) уплаченных или излишне взысканных сумм таможенных
пошлин, налогов, таможенных сборов и пеней из бюджета, сумм
авансовых платежей

1. Жалпы ережелер
1. Осы Кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдардың және өсімпұлдардың артық (қате) төленген немесе артық өндіріп алынған сомаларын, аванстық төлемдердің сомаларын бюджетке аудару, қайтару (есепке жатқызу) қағидасы "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 30 маусымдағы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 138-бабының 11-тармағына, 154-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленді және кедендік баждарды, салықтарды, кедендік алымдарды және өсімпұлдарды бюджетке аудару, олардың артық (қате) төленген немесе артық өндіріп алынған сомаларын бюджеттен, аванстық төлемдердің сомаларын қайтару (есепке жатқызу) тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидада мынадай ұғымдар қолданылады:
1) мемлекеттік кірістер органдары – облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана бойынша кеден ісі саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері (мемлекеттік кірістер департаменттері) кедендер және кеден бекеттері;
2) уәкілетті органның бірыңғай шоты – Кеден одағына қатысушы мемлекеттердің бюджеттері арасындағы түсімдерді есепке алу және бөлу үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінде корреспонденттік шоты бар уәкілетті органдағы шот.
Осы Қағидада қолданылатын өзге ұғымдар Кеден одағының және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында белгіленген мәндерінде қолданылады.
2. Кедендік баждарды, салықтарды, кедендік алымдар мен өсімпұлдарды бюджетке аудару тәртібі
3. Кедендік баждар, салықтар, кедендік алымдар мен өсімпұлдар кедендік транзиттің кедендік рәсімінде шығарылған тауарларды қоспағанда, тауарларды шығару жүргізілетін немесе аумағында Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы тауарларды заңсыз өткізу фактісі анықталған мемлекеттік кірістер органында төленеді (өндіріп алынады).
Кедендік баждарды, салықтарды, кедендік алымдарды және өсімпұлдарды төлеушілер екінші деңгейдегі банктер, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы төлейді. Кедендік баждарды, салықтарды, кедендік алымдарды және өсімпұлдарды төлеуге төлем құжаттарында төлеушілер тауар шығару жүргізілетін мемлекеттік кірістер органының тіркеу орны бойынша орналасқан бенефициар мемлекеттік кірістер органының деректемелерін көрсетеді.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 09.12.2015 № 635 (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Кедендік баждарды, салықтар, кедендік алымдар мен өсімпұлдарды бюджетке төлеуші қолма қол ақшамен және қолма қол ақшасыз тәсілмен ұлттық валютада, сондай-ақ Кодексте белгіленген тәртіпте есепке жатқызуды жүргізу жолымен төлейді.

1. Общие положения
1. Настоящие Правила перечисления в бюджет, возврата (зачета) излишне (ошибочно) уплаченных или излишне взысканных сумм таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пеней из бюджета, сумм авансовых платежей разработаны в соответствии с пунктом 11 статьи 138, пунктом 1 статьи 154 Кодекса Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О таможенном деле в Республике Казахстан" (далее - Кодекс) и определяют порядок перечисления таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пеней из бюджета, возврата (зачета) излишне (ошибочно) уплаченных или излишне взысканных данных сумм из бюджета, сумм авансовых платежей.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) органы государственных доходов - территориальные подразделения уполномоченного органа в сфере таможенного дела по областям, городам республиканского значения, столице (департаменты государственных доходов), таможни и таможенные посты;
2) единый счет уполномоченного органа - счет в уполномоченном органе, имеющем корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан, для зачисления и распределения поступлений между бюджетами государств-участников Евразийского экономического союза.
Иные понятия, используемые в настоящих Правилах, применяются в значениях, установленных таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан.
2. Порядок перечисления в бюджет таможенных пошлин,
налогов, таможенных сборов и пеней
3. Таможенные пошлины, налоги, таможенные сборы и пени уплачиваются (взыскиваются) в органе государственных доходов, в котором производится выпуск товаров, за исключением товаров, выпущенных в таможенной процедуре таможенного транзита, или на территории которого выявлен факт незаконного перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза.
Уплата таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пеней производится плательщиками через банки второго уровня, а также организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций. В платежных документах на уплату таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пеней плательщиком указываются реквизиты органа государственных доходов-бенефициара, находящегося по месту регистрации органа государственных доходов, в котором производится выпуск товара.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра финансов РК от 09.12.2015 № 635 (вводится в действие с 01.01.2016).
4. Таможенные пошлины, налоги, таможенные сборы и пени уплачиваются в бюджет плательщиком наличным и безналичным способом в национальной валюте, а также путем проведения зачетов в порядке, установленном Кодексом.

5. Кедендік баждарды, салықтарды, кедендік алымдар мен өсімпұлдарды төлеуші бюджетке Кодекстің 120, 131-баптарына және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексінің (Салық кодексі) 271, 298, 610-баптарына сәйкес мерзімдерде төлейді.
6. Кедендік баждарды төлеу мерзімін өзгерту Кодекстің 133-бабына сәйкес жүргізіледі.
7. Салықтарды төлеу мерзімін өзгерту "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы № 100-IV Заңының 49-бабы 1-тармақшасына және Салық кодексінің 51-3-бабына сәйкес жүргізіледі.
8. Төлеуші кедендік баждарды, салықтарды, кедендік алымдар мен өсімпұлдарды бюджетке аударуды (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген) "Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығымен бекітілген Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету қағидасымен айқындалған тәртіппен жүзеге асырады.
9. Мемлекеттік кірістер органдары кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдар мен өсімпұлдардың бюджетке төлеушіден немесе төлеушінің шотына үшінші тұлғадан уақтылы және толық түсуін бақылауды ұсынылған құжаттарға сәйкес төлеуге есептелген (есепке жазылған) кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдар мен өсімпұлдардың әрбір түрін салыстыру жолымен жүзеге асырады.
3. Кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдар мен өсімпұлдардың артық (қате) төленген немесе артық өндіріп алынған сомаларын бюджеттен, аванстық төлемдердің сомаларын қайтару (есепке жатқызу) тәртібі
10. Кодекстің 120-бабы 6-тармағына және 138-бабының 7-тармағына сәйкес төлеуші кедендік баждар, салықтар және кедендік алымдар бойынша алдағы міндеттемелер шотына кедендік баждарды, салықтарды және кедендік алымдарды аванспен енгізуге құқылы. Нақты түрлері бөлігінде сәйкестендірілген кедендік баждарды, салықтарды және кедендік алымдарды аванспен енгізу бюджеттік жіктеу коды бойынша жүргізіледі.
11. Кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдар және өсімпұлдардың артық (қате) төленген немесе артық өндіріп алынған сомаларын бюджеттен қайтару (есепке жатқызу) мақсатында төлеуші Салық кодексінің 599, 601 және 602-баптарында белгіленген тәртіпте және мерзімдерде салықтарды, басқа да міндетті төлемдерді, кеден төлемдерін, өсімпұлдар мен айыппұлдарды есепке жатқызу және қайтару жүргізуге салықтық өтінішпен кедендік декларациялау, тауарлар мен көлік құралдарын кедендік алып жүру жүзеге асырылған, алдын ала шешім қабылданған мемлекеттік кірістер органының тіркеу орны бойынша орналасқан бенефициар мемлекеттік кірістер органына жүгінеді.

5. Таможенные пошлины, налоги, таможенные сборы и пени уплачиваются плательщиками в бюджет в сроки согласно статьям 120, 131 Кодекса и статьям 271, 298, 610 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
6. Изменение сроков уплаты таможенных пошлин производится согласно статье 133 Кодекса.
7. Изменение сроков уплаты налогов производится согласно подпункта 1 статьи 49 Закона Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года № 100-IV "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" и статье 51-3 Налогового кодекса.
8. Перечисление таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пени осуществляется плательщиками в бюджет в порядке, определенном Правилами исполнения бюджета и его кассового обслуживания, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9934.
9. Органы государственных доходов осуществляют контроль за своевременностью и полнотой поступления таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пени в бюджет от плательщика или от третьего лица в счет плательщика, путем сверки каждого вида таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пени по ним, исчисленных (начисленных) к уплате в соответствии с предоставленными документами.
3. Порядок возврата (зачет) излишне (ошибочно) уплаченных или
излишне взысканных сумм таможенных пошлин, налогов, таможенных
сборов и пеней из бюджета, сумм авансовых платежей
10. В соответствии с пунктами 6 статьи 120 и 7 статьи 138 Кодекса, плательщик имеет право вносить таможенные пошлины, налоги и таможенные сборы авансом в счет предстоящих обязательств по таможенным пошлинам, налогам и таможенным сборам. Внесение таможенных пошлин, налогов и таможенных сборов авансом, идентифицированных в разрезе конкретных видов производится по кодам бюджетной классификации.
11. В целях возврата (зачета) излишне (ошибочно) уплаченных или излишне взысканных сумм таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пеней из бюджета, плательщик обращается в орган государственных доходов-бенефициар, находящегося по месту регистрации органа государственных доходов, в котором совершено таможенное декларирование, таможенное сопровождение товаров и транспортных средств, принято предварительное решение, с налоговым заявлением на проведение зачета и возврата налогов, других обязательных платежей, таможенных платежей, пеней и штрафов в порядке и сроки, установленные статьями 599, 601 и 602 Налогового кодекса.

Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 09.12.2015 № 635 (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Алып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 09.12.2015 № 635 (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Екінші деңгейдегі банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым төлеушінің сол бір төлем құжаты бойынша кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдар мен өсімпұлдардың сомаларын қайталап төлеуге әкеп соқтырған төлем құжатын қате орындаған жағдайда мемлекеттік кірістер органы банктің өтініші бойынша Салық кодексінің 601-бабына сәйкес кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдар мен өсімпұлдардың қате төленген сомасын қайтару қайтару жүргізеді.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 09.12.2015 № 635 (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Кодекстің 397-бабының 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген, кері импорттың кедендік рәсіміне орналастырылған тауарларға қатысты, егер көрсетілген тауарлар мұндай тауарларды экспорттың кедендік рәсіміне орналастылған күннен кейінгі күннен бастап алты айдан кешіктірілмей кері импорттық кедендік режиміне орналастырылған болса, кедендік әкету баждарының сомасын қайтару (есепке жатқызу) жүргізіледі.
15. Кедендік баждар, салықтар, кедендік алымдар мен өсімпұлдар бойынша берешектің өндіріп алынған сомасын қайтаруға төлеуші сотқа шағым жасаған жағдайда мемлекеттік кірістер органы көрсетілген соманы соттың заңды күшіне енген шешімі негізінде төлеушінің шотына қайтаруды жүзеге асырады.
4. Кедендік әкелу баждарының артық (қате) төленген немесе артық өндіріп алынған сомаларын халықаралық шарттарда белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып қайтару (есепке жатқызу)
16. Кедендік әкелу бажын төлеу есебіне салықтар мен алымдар, сондай-ақ 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа (бұдан әрі – Шарт) сәйкес бюджетке төлеуге жататын өзге де төлемдер есепке алынады.
17. Кедендік әкелу баждарының (баламалы қолданылатын өзге де баждардың, салықтар мен алымдардың) есепке жатқызу мен бөлудің тәртібі, оларды Шартқа мүше мемлекеттердің бюджет табысына аудару туралы хаттаманың (№ 5-қосымша) 3-тармағына сәйкес кедендік әкелу баждарының сомалары төлеушінің кедендік төлемдерді, арнайы, демпингке қарсы және өтемдік баждарды, сондай-ақ өсімпұлдарды (пайыздарды) төлеу бойынша берешектерін өтеу шотына есепке жатқызудан басқа, өзге төлемдерді төлеу шотына есепке алынбайды.
18. Кедендік әкелу баждарын төлеушілер бюджетке жекелеген төлем құжаттарымен төлейді.

Сноска. Пункт 11 в редакции приказа Министра финансов РК от 09.12.2015 № 635 (вводится в действие с 01.01.2016).
12. Исключен приказом Министра финансов РК от 09.12.2015 № 635(вводится в действие с 01.01.2016).
13. В случаях ошибочного исполнения банком второго уровня или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций (далее – банк), платежного документа плательщика, приведшего к повторному перечислению сумм таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пеней в бюджет по одному и тому же платежному документу, по заявлению банка орган государственных доходов в соответствии со статьей 601 Налогового кодекса производит возврат ошибочно уплаченной суммы таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пеней.
Сноска. Пункт 13 в редакции приказа Министра финансов РК от 09.12.2015 № 635 (вводится в действие с 01.01.2016).
14. В отношении товаров, указанных в подпункте 1) пункта 1 статьи 397 Кодекса, помещенных под таможенную процедуру реимпорта, производится возврат (зачет) уплаченных сумм вывозных таможенных пошлин, если указанные товары помещены под таможенную процедуру реимпорта не позднее шести месяцев со дня, следующего за днем помещения таких товаров под таможенную процедуру экспорта.
15. В случае подачи плательщиком в суд заявления на возврат взысканных сумм задолженности по таможенным пошлинам, налогам, таможенным сборам и пени, суммам авансовых платежей орган государственных доходов осуществляет возврат указанных сумм на банковский счет плательщика на основании вступившего в законную силу решения суда.
4. Возврат (зачет) излишне (ошибочно) уплаченных
или излишне взысканных сумм ввозных таможенных пошлин с учетом
особенностей, установленных международным договором
16. В счет уплаты ввозных таможенных пошлин засчитываются налоги и сборы, а также иные платежи, подлежащие уплате в бюджет согласно Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года (далее - Договор).
17. В соответствии пунктом 3 Протокола о порядке зачисления и распределения сумм ввозных таможенных пошлин (иных пошлин, налогов и сборов, имеющих эквивалентное действие), их перечисление в доход бюджетов государств-членов (Приложение № 5) Договора, суммы ввозных таможенных пошлин не могут быть зачтены в счет уплаты иных платежей, кроме зачета в счет погашения задолженности плательщиков по уплате таможенных платежей, специальных, антидемпинговых и компенсационных пошлин, а также пеней (процентов).
18. Ввозные таможенные пошлины уплачиваются плательщиками в бюджет отдельными платежными документами.

19. Кодекстің 401-бабының 2) тармақшасында көрсетілген, кері экспорттың кедендік режиміне орналастырылған және Кеден одағының кедендік аумағынан іс жүзінде әкетілген тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарының, салықтардың төленген сомаларын қайтару (есепке жатқызу) осы Қағидаларда көзделген тәртіпте жүргізіледі.
Кедендік баждардың, салықтардың,
кедендік алымдардың және өсімпұлдардың
артық (қате) төленген немесе артық
өндіріп алынған сомаларын, аванстық
төлемдердің сомаларын бюджетке аудару,
қайтару (есепке жатқызу) қағидасына
қосымша
Нысан
Бекітемін
________________________________ басшысы
(мемлекеттік кірістер органының атауы)
________________________________________
(Т.А.Ә.)
________________________________________
(МО, қолы)
20____ жылғы "___" _____________________
Кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдардың және
өсімпұлдардың бюджетке артық (қате) төленген сомасының бар
екені туралы
№____ растау
Ескерту. Қосымша алып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 09.12.2015 № 635 (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 3 сәуірдегі
№ 257 бұйрығына
2-қосымша
Кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдардың және
өсімпұлдардың бюджетке түсуін есепке алу, сондай-ақ
төлеушілердің жеке шоттарын жүргізу қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Осы Кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдардың және өсімпұлдардың бюджетке түсуін есепке алу, сондай-ақ төлеушілердің жеке шоттарын жүргізу қағидасы "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 30 маусымдағы Кодексінің (бұдан әрі - Кодекс) 140-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және кедендік баждардың, салықтардың және өсімпұлдардың бюджетке түсуін есепке алу, төлеушілердің жеке шоттарын жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидада мынадай ұғымдар қолданылады:
1) қайтарылған сомалар – төлеушінің өтініші және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган қазынашылығының аумақтық бөлімшесінен (бұдан әрі – қазынашылықтың аумақтық бөлімшесі) берілген ақпарат бойынша мемлекеттік кірістер органы қайтарған бюджетке артық (қате) төленген баждар, салықтар, кедендік алымдар мен өсімпұлдар сомасы;
2) лауазымды адам – мемлекеттік кірістер органының бірінші басшысының немесе оны алмастыратын тұлғаның бұйрығымен бюджетке кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдар мен өсімпұлдардың дұрыс есептелуіне, толық және уақтылы түсуіне, сондай-ақ жеке шоттарды жүргізу жауапкершілігі жүктелген кеден ісі саласындағы уәкілетті органның (облыстар, мемлекеттік маңызы бар қалалар, астана бойынша) аумақтық бөлімшесінің, кеденнің, кеден бекеттерінің лауазымды адамы;

19. В отношении товаров, указанных в подпункте 2) статьи 401 Кодекса, помещенных под таможенную процедуру реэкспорта и фактически вывезенных с таможенной территории Евразийского экономического союза, возврат (зачет) уплаченных сумм ввозных таможенных пошлин, налогов производится в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
Приложение
к Правилам перечисления в бюджет,
возврата (зачета) излишне (ошибочно)
уплаченных или излишне взысканных сумм
таможенных пошлин, налогов, таможенных
сборов и пеней из бюджета, сумм
авансовых платежей
Форма
Утверждаю
Руководитель _________________________________
(наименование органа государственных доходов)
______________________________________________
(Ф.И.О.)
______________________________________________
(МП, подпись)
"____" _____________ 20 ___ года
Подтверждение № _______
о наличии излишне (ошибочно) уплаченных сумм
таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пени в бюджет
выдано ____________________________________________________________
(наименование/Ф.И.О. плательщика)
Сноска. Приложение исключено приказом Министра финансов РК от 09.12.2015 № 635 (вводится в действие с 01.01.2016).
Приложение 2
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 3 апреля 2015 года № 257
Правила
учета поступлений в бюджет таможенных пошлин, налогов,
таможенных сборов и пеней, а также ведения лицевых счетов
плательщика
1. Общие положения
1. Настоящие Правила учета поступлений в бюджет таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пеней, а также ведения лицевых счетов плательщика разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 140 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан" (далее - Кодекс) и определяют порядок учета поступлений в бюджет таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пеней, ведения лицевых счетов плательщика.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) возвращенные суммы - излишне (ошибочно) уплаченные в бюджет суммы таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пени, возвращенные органом государственных доходов по заявлению плательщика и предоставленные информацией из территориального подразделения казначейства центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета (далее - территориальное подразделение казначейства);
2) должностное лицо - должностное лицо территориального подразделения уполномоченного органа в сфере таможенного дела (по областям, городам республиканского значения, столице), таможни, таможенных постов, контрольно-пропускных пунктов на таможенной границе Евразийского экономического союза, на которого в соответствии с приказом первого руководителя органа государственных доходов либо лица его замещающего, возложена ответственность за правильностью исчисления, своевременностью и полнотой поступления таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пени в бюджет, а также ведение лицевых счетов;

3) есепке жазылған сомалар – Қазақстан Республикасының кеден және салық заңнамасына сәйкес бюджетке төлеуге жататын кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдар мен өсімпұлдардың есептелген сомалары;
4) мемлекеттік кірістер органдары – кеден ісі саласындағы уәкілетті органның облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана бойынша аумақтық бөлімшелері (мемлекеттік кірістер департаменттері), кедендер, кеден бекеттері;
5) азайтылған сомалар – мемлекеттік кірістер органы кедендік баждардың, салықтар мен кедендік алымдардың болашақтағы сомаларын төлеу есебіне жатқызған, бұрын есептелген және бюджетке төленген кедендік баждар, салықтар, кедендік алымдар мен өсімпұлдар;
6) төленген сомалар – кедендік баждар, салықтар, кедендік алымдар мен өсімпұлдар, сондай-ақ кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдар мен өсімпұлдардың бюджетке нақты енгізілген аванстық сомалары.
Осы Қағидада пайдаланылатын өзге ұғымдар Кеден одағының және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында белгіленген мәндерде қолданылады.
2. Кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдар мен өсімпұлдардың бюджетке түсуін есепке алу тәртібі
3. Мемлекеттік кірістер органдарында кедендік баждарды, салықтарды, кедендік алымдар мен өсімпұлдарды есепке алу қағаз тасымалдағышында және (немесе) автоматтандырылған жүйеде жүргізіледі.
4. Мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды адамдары төлеушілердің жеке шоттарындағы (бұдан әрі – жеке шоттар) кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдар мен өсімпұлдардың есепке жазылған, азайтылған, төленген, қайтарылған және кейінге қалдырылған (бөліп төленген) сомаларын есепке алуды жүргізудің дұрыстығы мен уақтылылығын қамтамасыз етеді.
5. Бюджетке кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдар мен өсімпұлдардың түсуін мемлекеттік кірістер органдарында есепке алу:
1) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеке шоттарда;
2) осы Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кедендік баждар, салықтар, кедендік алымдар мен өсімпұлдар сомасын есепке жазуға (азайтуға) тізілімінде (бұдан әрі – Тізілім );
3) осы Қағидаға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жиынтық қорытынды кітаптарда жүргізіледі.
6. Жеке шоттардағы барлық жазбалар тауарға арналған декларациялар, тауарға арналған декларацияны түзету, кедендік кірістер ордерлерінің, төлем құжаттарының (екінші деңгейдегі банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың (бұдан әрі – банктер) түбіртектері, электрондық терминалдардың чектері, төлем тапсырыстары) нысандары, оған қазынашылықтың аумақтық органдарының электрондық төлем құжаттары қоса берілген есептілік нысандары, Тізілімнің және бұл жазбалардың заңдылығын растайтын басқа құжаттардың негізінде уақтылы, хронологиялық тәртіппен жүргізіледі.

3) начисленные суммы - исчисленные суммы таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пени, подлежащие уплате в бюджет в соответствии с таможенным и налоговым законодательством Республики Казахстан;
4) органы государственных доходов - территориальные подразделения уполномоченного органа в сфере таможенного дела по областям, городам республиканского значения, столице (департаменты государственных доходов), таможни и таможенные посты;
5) уменьшенные суммы - ранее начисленные и уплаченные в бюджет таможенные пошлины, налоги, таможенные сборы и пени, отнесенные органом государственных доходов в счет уплаты будущих сумм таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пени;
6) уплаченные суммы - таможенные пошлины, налоги, таможенные сборы и пени, а также авансовые суммы таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пени, фактически внесенные в бюджет.
Иные понятия, используемые в настоящих Правилах, применяются в значениях, установленных таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан.
2. Порядок учета поступлений в бюджет таможенных пошлин,
налогов, таможенных сборов и пеней
3. В органах государственных доходов учет таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пени ведется на бумажном носителе и (или) в автоматизированной системе.
4. Должностные лица органов государственных доходов обеспечивают правильность и своевременность ведения учета начисленных, уменьшенных, уплаченных, возвращенных и отсроченных (рассроченных) сумм таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пени в лицевых счетах плательщиков (далее - лицевые счета).
5. Учет поступления в бюджет таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пени в органах государственных доходов ведется:
1) в лицевых счетах по форме, согласно приложению 3 к настоящему приказу;
2) в реестрах к начислению (уменьшению) сумм таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пени (далее - Реестр) по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
3) в книгах сводных итогов по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
6. Все записи в лицевых счетах производятся своевременно в хронологическом порядке, на основании декларации на товары, форм корректировки декларации на товары, таможенных приходных ордеров, платежных документов (квитанции банков второго уровня и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций (далее - банки), чеки электронных терминалов, платежные поручения), форм отчетности территориальных подразделений казначейства с приложением к ним электронных платежных документов, Реестра и других документов, подтверждающих правомерность этих записей.

7. Қазынашылықтың аумақтық бөлімшесінен есептіліктің нысандары мен төлем құжаттарын алған кезде мемлекеттік кірістер органының лауазымды адамы:
1) төлем құжаттарындағы деректемелердің қазынашылықтың аумақтық бөлімшесінің есептілік нысандарында көрсетілген деректемелерге сәйкестігін;
2) кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдар мен өсімпұлдардың бюджеттік жіктеменің тиісті кодтарына есептеу және кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдар мен өсімпұлдардың төленген сомаларын бөлу дұрыстығын тексереді.
3. Төлеушілердің жеке шоттарын ашу
8. Төлеуші үшін жеке шоттарды мемлекеттік кірістер органының мемлекеттік қызмет бөлімшелерінің лауазымды адамдары ашады.
Резидент және резидент емес жеке адамдар үшін тауарларды кедендік декларациялау орны бойынша кеден бекеттерінің лауазымды адамдарының жеке шоттар ашуына жол беріледі.
9. Жеке шотты ашу кезінде төлеушінің мемлекеттік кірістер органдарында есептік тіркеу деректері негіздеме болады. Жеке сәйкестендіру нөмірі жоқ резидент емес жеке тұлғалар үшін мынадай деректемелер көрсетіледі:
1) жеке басын растайтын құжаттың нөмірі мен күні;
2) тегі, аты мен әкесінің аты (бар болған кезде);
3) бюджеттік жіктеу коды бойынша төлемнің немесе салықтың коды.
10. Ашылған кезде заңды тұлғалардың және Қазақстан Республикасының резиденттері емес заңды тұлғалардың жеке шоттарында мынадай деректемелер көрсетіледі:
1) толық атауы;
2) бизнес сәйкестендіру нөмірі;
3) бюджеттік сыныптама коды бойынша төлемнің немесе салықтың коды;
4) кәсіпорындар мен ұйымдарды жалпы сыныптаушы коды;
5) қосылған құн салығы бойынша жеке шот ашқан кезде қосылған құн салығы бойынша есепке тұруы туралы куәліктің (ол болған кезде) сериясы мен нөмірі.
11. Дара кәсіпкерлерді қоса алғанда, жеке тұлғалардың жеке шоттарында:
1) жеке сәйкестендіру нөмірі;
2) тегі, аты мен әкесінің аты (ол болған кезде);
3) бюджеттік сыныптама коды бойынша төлемнің немесе салықтың коды;
4) кәсіпорындар мен ұйымдарды жалпы сыныптаушы коды;
5) қосылған құн салығы бойынша жеке шот ашқан кезде қосылған құн салығы бойынша есепке тұруы туралы куәліктің (ол болған кезде) сериясы мен нөмірі көрсетіледі.
12. Қазақстан Республикасының резиденті емес және Қазақстан Республикасында есептік тіркеуі жоқ заңды және жеке тұлғалар төлейтін кедендік баждарды, салықтарды, кедендік алымдар мен өсімпұлдарды есепке алу бойынша деректер оның мүддесін білдіретін кеден өкілінің жеке шоттарында көрсетіледі.
13. Резидент емес жеке тұлғалар декларант болған жағдайларда кедендік баждарды, салықтарды, кедендік алымдар мен өсімпұлдарды есепке алу бойынша мәліметтер аталған тұлғалар үшін ашылатын жеке шоттарда жеке басын куәландыратын құжаттар негізінде көрсетіледі.

7. При получении форм отчетности и платежных документов из территориального подразделения казначейства должностное лицо органа государственных доходов проверяет:
1) соответствие реквизитов в платежных документах реквизитам, указанным в формах отчетности территориального подразделения казначейства;
2) правильность зачисления таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пеней на соответствующие коды бюджетной классификации и распределения уплаченных сумм таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пени.
3. Открытие лицевых счетов плательщиков
8. Лицевые счета для плательщика открываются должностными лицами подразделений государственных услуг органа государственных доходов.
Допускается открытие лицевых счетов для физических лиц резидентов и нерезидентов должностными лицами на таможенных постах по месту таможенного декларирования товаров.
9. При открытии лицевого счета основанием служат данные учета плательщика в органах государственных доходов. Для физических лиц-нерезидентов, не имеющих индивидуального идентификационного номера, указываются следующие реквизиты:
1) номер и дата документа, удостоверяющего личность;
2) фамилия, имя, отчество (при его наличии);
3) код платежа или налога по кодам бюджетной классификации.
10. При открытии в лицевых счетах юридических лиц и юридических лиц-нерезидентов Республики Казахстан указываются реквизиты:
1) полное наименование;
2) бизнес-идентификационный номер;
3) код платежа или налога по кодам бюджетной классификации;
4) код общего классификатора предприятий и организаций;
5) серия и номер свидетельства о постановке на учет по налогу на добавленную стоимость (при его наличии) при открытии лицевого счета по налогу на добавленную стоимость.
11. В лицевых счетах физических лиц, включая индивидуальных предпринимателей, указываются:
1) индивидуальный идентификационный номер;
2) фамилия, имя, отчество (при его наличии);
3) код платежа или налога по кодам бюджетной классификации;
4) код общего классификатора предприятий и организаций;
5) серия и номер свидетельства о постановке на учет по налогу на добавленную стоимость (при его наличии) при открытии лицевого счета по налогу на добавленную стоимость.
12. Данные по учету поступления в бюджет таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пени, уплачиваемых юридическими и физическими лицами-нерезидентами Республики Казахстан, и не имеющих учетной регистрации в Республике Казахстан, указываются в лицевых счетах таможенного представителя, представляющего его интересы.
13. В случаях, когда декларантами выступают физические лица-нерезиденты, сведения по учету поступления в бюджет таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пени указываются в лицевых счетах, открываемых для данных лиц на основании документов удостоверяющих личность.

4. Төлеушінің жеке шоттарын жүргізу тәртібі
14. Кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдар мен өсімпұлдардың есептелген, есепке жазылған (азайтылған), аударылған және төленген (есепке алынған және қайтарылғанды ескере отырып) сомаларын есепке алуға арналған құжат, оның ішінде электрондық нысандағы құжат төлеушінің жеке шоты болып табылады.
15. Мемлекеттік кірістер органының жеке шотты жүргізуі:
жеке шотты ашуды;
кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдар мен өсімпұлдардың есептелген, есепке жазылған, азайтылған, аударылған, төленген, есепке жатқызылған, қайтарылған сомаларын кейіннен жеке шотта көрсетуді;
жеке шотты жабуды қамтиды.
16. Жеке шоттардағы кедендік баждар, салықтар, кедендік алымдар мен өсімпұлдар сомалары ұлттық валютада жүргізіледі.
17. Кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдар мен өсімпұлдардың есепке жазылған, азайтылған, төленген, қайтарылған және кейінге қалдырылған (бөліп төленген) сомаларын жеке шоттар бойынша есепке алу әрбір төлеуші үшін Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9756 болып тіркелген "Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасының кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 18 қыркүйектегі № 403 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасының бюджет түсімдерін жіктеудің тиісті коды (бұдан әрі – бюджеттік сыныптама коды) бойынша жеке жүргізіледі.
18. Мемлекеттік кірістер органдарына бюджеттік сыныптама кодтары бойынша бюджетке түскен кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдар мен өсімпұлдардың сомалары бойынша күн сайынғы деректерді ұсынуды қазынашылықтың аумақтық бөлімшесі жүзеге асырады.
19. Мемлекеттік кірістер органының жеке шоттарындағы кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдар мен өсімпұлдардың азайтылған, есепке жазылған сомалары, оларды төлеу мерзімдерін өзгерту бойынша жазбалар тауарға арналған декларациялар, кедендік кіріс ордерлері, тауарға арналған декларацияны түзету және лауазымды адамдар кедендік ресімдеу үшін қабылдаған басқа қажетті құжаттардың негізінде жүргізіледі. Аталған құжаттар жоқ болса және (немесе) кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдар мен өсімпұлдардың сомасын есептеу, азайту (оның ішінде тексеру/камералды бақылау нәтижелері бойынша) кезінде аталған құжаттарды ресімдеуді жүргізбейтін мемлекеттік кірістер органдарының бөлімшелері жеке шоттарға мәліметтерді жазуды Тізілімнің негізінде жүзеге асырады.
Жоғарыда аталған мақсаттар үшін Тізілімді мемлекеттік кірістер органы (кедендік баждарды, салықтарды, кедендік алымдарды және өсімпұлдарды есепке жазуды (азайтуды) жүргізетін кедендік бақылау, кедендік ресімдеу, кеден бекеттер, аудит және берешектермен жұмыс бойынша) бөлімшелерінің лауазымды адамдары толтырады және мемлекеттік кірістер органының мемлекеттік көрсетілетін қызмет бөлімшесіне жолдайды.
Аудит бөлімшесі Тізілімді толтырады және Тексекру актісін берген күннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмей төлеушіге жібереді.

4. Порядок ведения лицевых счетов плательщика
14. Лицевым счетом плательщика является документ, в том числе в электронной форме, для учета исчисленных, начисленных (уменьшенных), перечисленных и уплаченных (с учетом зачтенных и возвращенных) сумм таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пеней.
15. Ведение лицевого счета органом государственных доходов включает:
открытие лицевого счета;
последующее отражение в лицевом счете исчисленных, начисленных, уменьшенных, перечисленных, уплаченных, зачтенных, возвращенных сумм таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пеней;
закрытие лицевого счета.
16. Суммы таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пеней в лицевых счетах ведутся в национальной валюте.
17. Учет начисленных, уменьшенных, уплаченных, возвращенных и отсроченных (рассроченных) сумм таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пеней по лицевым счетам ведется отдельно для каждого плательщика по соответствующему коду классификации поступлений бюджета Единой бюджетной классификации Республики Казахстан (далее - код бюджетной классификации) утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 18 сентября 2014 года № 403 "Некоторые вопросы Единой бюджетной классификации Республики Казахстан" зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9756.
18. Предоставление в органы государственных доходов ежедневных данных по суммам таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пеней, поступивших в бюджет, по кодам бюджетной классификации осуществляется территориальным подразделением казначейства.
19. В лицевых счетах органа государственных доходов записи по уменьшенным, начисленным суммам таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пени, изменению сроков их уплаты производятся на основании декларации на товары, таможенных приходных ордеров, корректировки декларации на товары и других документов, необходимых для таможенного оформления, принятых должностными лицами. При отсутствии данных документов и (или) начислении, уменьшении сумм таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пени (в том числе по результатам проверки/камерального контроля) подразделениями органа государственных доходов, не производящими оформление указанных документов, запись сведений в лицевые счета осуществляется на основании Реестра.
Для вышеназванных целей Реестр заполняется должностными лицами подразделений органа государственных доходов (таможенного контроля, таможенного оформления, таможенных постов, аудита, по работе с задолженностью, производящие начисление (уменьшение) сумм таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пени) и направляется в подразделение государственных услуг органа государственных доходов.
Подразделение аудита заполняет и направляет Реестр не позднее следующего рабочего дня со дня вручения Акта проверки плательщику.

20. Тізілімді жасаған мемлекеттік кірістер органы бөлімшесінің лауазымды адамы кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдар мен өсімпұлдардың сомаларын есепке жазуды (азайтуды) жүзеге асыруға негіз болған құжаттармен қоса бірінші дананы мемлекеттік қызмет бөлімшесіне жібереді.
21. Тізілімнің екінші данасы оны жасаған мемлекеттік кірістер органының құрылымдық бөлімшесінде сақталады.
22. Ай сайын және тоқсан сайын жеке шот бойынша кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдар мен өсімпұлдардың есепке жазылған, азайтылған, төленген, қайтарылған сомалары бойынша есепті ай, тоқсан үшін және өсу қорытындысымен бір жылға жалпы қорытынды шығарылады.
5. Кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдар мен
өсімпұлдардың есептелген, есепке жазылған, азайтылған,
аударылған, төленген, есепке жатқызылған, қайтарылған
сомаларын кейіннен жеке шоттарда көрсету
23. Жеке шоттардағы жазбалар соманы 1 теңгеге дейін дөңгелектеу арқылы жүргізіледі: сомасы 50 және одан көп тиын 1 теңге ретінде алынады, 50 тиыннан кем сома есепке алынбайды.
24. Жеке шоттардағы өсімпұлды есепке жазуды төлеушілердің жеке шоттарын жүргізуге жауапты мемлекеттік кірістер органының лауазымды адамы жүргізеді.
25. Берешек пайда болған кезде өсімпұлды есепке жазуды аудит және берешектермен жұмыс бойынша бөлімшелердің лауазымды адамдары жүзеге асырады.
26. Өсімпұлды есептеу мына формула бойынша жүргізіледі:
П = (Н * Р / 100 * 2,5 * Д)/365, мұнда:
П - есепке жазылған өсімпұл сомасы;
Н - берешек сомасы;
Р - қайта қаржыландыру ставкасы;
Д - мерзімі өткен күндер саны.
27. Бағдарламада өсімпұлды автоматты түрде есепке жазу көзделген жағдайда өсімпұлды қолмен есептеу режимінде есепке жазу талап етілмейді.
28. Төлеушінің жеке шоттының "азайтылды" деген бағаны кейіннен азайтылған соманы кедендік төлемдер, салықтар, кедендік алымдар мен өсімпұлдар бойынша алда болатын міндеттемелер есебіне жатқыза отырып, мемлекеттік кірістер органының кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдар мен өсімпұлдардың бұрын есепке жазылған және бюджетке төленген сомасын азайту бойынша операциялар жүргізуін көрсетеді. Бұл ретте бюджеттік сыныптаманың бір коды бойынша сомаларды төлемдер бойынша алда болатын міндеттемелер есебіне есепке жатқызуды бюджеттік сыныптаманың осы коды бойынша мемлекеттік кірістер органдары жүргізеді. Жеке шот бойынша азайтылған соманы кедендік баждар, салықтар, кедендік алымдар мен өсімпұлдар бойынша алда болатын міндеттемелер есебіне төлемнің түрін және бюджеттік сыныптама кодын өзгерте отырып жатқызуға тыйым салынады.

20. Должностное лицо подразделения органа государственных доходов, составившее Реестр, направляет первый экземпляр в подразделение государственных услуг с приложением документов, на основании которых осуществлено начисление (уменьшение) сумм таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пени.
21. Второй экземпляр Реестра хранится в структурном подразделении органа государственных доходов, составившего его.
22. Ежемесячно и ежеквартально, по лицевому счету подводится общий итог по суммам начисленных, уменьшенных, уплаченных, возвращенных таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пени за отчетный месяц, за квартал и с нарастающим итогом за год.
5. Последующее отражение в лицевом счете исчисленных,
начисленных, уменьшенных, перечисленных, уплаченных,
зачтенных, возвращенных сумм таможенных пошлин, налогов,
таможенных сборов и пеней
23. Записи в лицевых счетах производятся с округлением сумм до 1 тенге: сумма в 50 и более тиын принимается за один тенге, сумма меньше 50 тиын в расчет не принимается.
24. В лицевых счетах отражение начисленной пени производится должностным лицом органа государственных доходов, ответственным за ведение лицевых счетов плательщиков.
25. При возникновении задолженности расчет пени осуществляется должностным лицом подразделениями аудита и по работе с задолженностью.
26. Расчет пени производится по следующей формуле:
П = (Н*Р / 100*2,5*Д)/ 365, где:
П - сумма начисленной пени;
Н - сумма задолженности;
Р - ставка рефинансирования;
Д - количество просроченных дней.
27. Начисление пени в ручном режиме не требуется, когда программой предусмотрено автоматическое начисление пени.
28. Графы лицевого счета плательщика "уменьшено" отражают проведение органом государственных доходов операций по уменьшению ранее начисленной и уплаченной в бюджет суммы таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пени, с последующим отнесением уменьшенной суммы в счет предстоящих обязательств по таможенным пошлинам, налогам, таможенным сборам и пени. При этом зачет сумм по одному коду бюджетной классификации в счет предстоящих обязательств по платежам по этому же коду бюджетной классификации производится органами государственных доходов. Отнесение уменьшенной суммы по лицевому счету плательщика в счет предстоящих обязательств по таможенным пошлинам, налогам, таможенным сборам и пени с изменением вида платежа и кода бюджетной классификации запрещается.

29. Жеке шот бойынша соманы азайту:
1) мемлекеттік кірістер органдарының бөлімшелері соманы азайтқан жағдайда Тізілім негізінде;
2) мемлекеттік кірістер органы тауарға арналған декларация бойынша төленген кедендік төлемдер, салықтар мен өсімпұлдар сомасын азайту үшін кедендік тазалауға қабылдаған тауарға арналған декларацияны түзету негізінде;
3) сыртқы экономикалық қызметке қатысушының тауарға арналған декларацияны кері қайтару туралы өтініші бойынша және төлеушінің жеке шотында деректерді көрсете отырып, кедендік баждардың, салықтар мен өсімпұлдардың бұрын есептелген және төленген сомасын кері қайтару көзделген кедендік рәсімдерге сәйкес жүргізіледі.
30. Тізілімді тексеру және тауарға арналған декларацияны түзету актісі негізінде берген жағдайда жеке шотқа жазба енгізу үшін тауарға арналған декларацияны түзету нысаны басым құжат болып табылады.
Тиісінше жеке шотта кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдар мен өсімпұлдардың қайталама есептелуін/азайтылуын болдырмау мақсатында төлеушінің жеке шотының "есепке жазылды/азайтылды" деген бағанына кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдар мен өсімпұлдардың тауарға арналған декларацияны түзету нысаны бойынша есепке жазылған/азайтылған сомасы енгізіледі. Бұл ретте, бұрын жеке шоттың "есепке жазылды/азайтылды" деген бағанында көрсетілген сомалар тексеру актісі негізінде нөлдеуге жатады.
31. Кедендік баждар мен қосылған құн салығын төлеу мерзіміне өзгерісті мемлекеттік кірістер органы төлеушінің жеке шотының "кейінге қалдырылды/бөліп төленді" деген бағанына енгізеді және:
1) кедендік баждарды төлеу мерзімін өзгерту туралы мемлекеттік кірістер органы қабылдаған шешім;
2) қосылған құн салығын төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау мерзімін өзгерту жөніндегі ақпарат;
3) тауарға арналған декларация негізінде жүзеге асырылады.
32. Кедендік баждарды, салықтарды, кедендік алымдар мен өсімпұлдарды есепке алуды жүргізу тәртібінің сақталуын бақылау мақсатында мемлекеттік қызмет бөлімішілерінің лауазымды адамы ай сайын жеке шоттардағы операцияларды көрсетудің дұрыстығын тексереді.
33. Жеке шоттарды тексеру кезінде:
1) кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдар мен өсімпұлдардың есепке жазылған немесе азайтылған сомасын төлеу мерзімі бойынша, оның ішінде Тізілім негізінде жеке шоттардағы жазбалардың уақтылығын, дұрыстығын, толықтығы;
2) бастапқы төлем құжаттары мен қазынашылықтың аумақтың бөлімшесінен нысандар негізінде кедендік баждардың, салықтар мен кедендік алымдар мен өсімпұлдардың төленген, қайтарылған сомаларының жеке шоттардағы жазбаларының уақтылылығын, дұрыстығын, толықтығы;

29. Уменьшение сумм по лицевому счету производится:
1) на основании Реестра, в случаях уменьшения сумм подразделениями органа государственных доходов;
2) на основании корректировки декларации на товары, принятой при таможенной очистке органом государственных доходов для уменьшения сумм таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пени, уплаченных по декларации на товары;
3) по обращению участника внешнеэкономической деятельности с просьбой об отзыве декларации на товары и в соответствии с таможенными процедурами, на основании которых предусмотрен возврат ранее начисленных и уплаченных сумм таможенных пошлин, налогов и пени с отражением данных в лицевом счете плательщика.
30. В случае подачи Реестра на основании акта проверки и корректировки декларации на товары приоритетным документом для внесения изменений в записи лицевого счета будет являться форма корректировки декларации на товары.
Соответственно, в целях недопущения в лицевом счете двойного начисления/уменьшения таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пени в графу "начислено"/"уменьшено" лицевого счета плательщика вносятся суммы таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов, начисленные/уменьшенные по форме корректировке декларации на товары. При этом, суммы отраженные ранее в графе "начислено"/"уменьшено" лицевого счета на основании акта проверки подлежат обнулению.
31. Внесение изменения сроков уплаты таможенных пошлин и налога на добавленную стоимость органом государственных доходов в графу "отсрочено/рассрочено" лицевого счета плательщика осуществляется на основании:
1) принятого органом государственных доходов решения об изменении сроков уплаты таможенных пошлин;
2) информации по изменению сроков исполнения налогового обязательства по уплате налога на добавленную стоимость;
3) декларации на товары.
32. В целях контроля за соблюдением порядка ведения учета таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пени должностным лицом подразделения государственных услуг ежемесячно производится проверка правильности отражения операций в лицевых счетах.
33. При проверке лицевых счетов проверяется:
1) своевременность, правильность, полнота записи в лицевых счетах по срокам уплаты начисленных или уменьшенных сумм таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пени, в том числе на основании Реестра;
2) своевременность, правильность, полнота записи в лицевых счетах уплаченных, возвращенных сумм таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пени на основании первичных платежных документов и форм из территориального подразделения казначейства;

3) кейінге қалдыруды (бөліп төлеуді) ұсыну туралы құжаттар мен қазынашылықтың аумақтық бөлімшесінің нысандары негізінде кедендік төлемдер мен қосылған құн салығын төлеуді кейінге қалдыру (бөліп төлеу) бойынша сомалардың жеке шоттардағы жазбаларының уақтылылығын, дұрыстығын, толықтығы;
4) төлеушілердің бюджетпен есеп айырысуды жүргізуінің дұрыстығы;
5) жеке шоттардың барлық бағандары бойы қорытынды жасаудың дұрыстығы;
6) өсімпұлдың сомаларын есепке жазу мен көрсетудің дұрыстығы;
7) кедендік төлемдерді, салықтар мен кедендік алымдарды төлеу мерзімін көрсетудің дұрыстығы тексеріледі.
34. Жеке шоттардың барлығы тексеруге жатады.
35. Мемлекеттік қызмет бөлімішілерінің лауазымды адамы жыл басынан бастап бюджетке түскен кедендік төлемдердің, салықтар мен кедендік алымдар мен өсімпұлдардың жеке шоттарда көрсетілген сомаларының тексеру күніне тиісті бюджеттік сыныптаманың кодтары бойынша қазынашылықтың аумақтық бөлімшесінің деректеріне сәйкестігін тексереді.
36. Мемлекеттік қызмет бөлімшілерінің басшысы жарты жылда бір рет есептеу туралы деректерді таратудың, сондай-ақ бюджетке түсімдер туралы құжаттардың және басқа жеке шоттардағы және жиынтық қорытынды кітаптарындағы жазбалардың уақтылығына, дұрыстығына, толықтығына іріктеп тексеру жүргізеді.
37. Кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдар мен өсімпұлдардың есептелген, есепке жазылған, азайтылған, аударылған, төленген, есепке жатқызылған, қайтарылған сомаларын жеке шотта көрсетуді есепке алу мақсатында мемлекеттік кірістер органының лауазымды адамы төленушінің жазбаша өтініші бойынша жылына бір рет кедендік баждар, салықтар, кедендік алымдар мен өсімпұлдар бойынша есептеулерді салыстыру актісін жасай отырып, жеке шоттар бойынша деректерді салыстыруды жүргізеді. Кедендік автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің деректері және сыртқы экономикалық қызметке қатысушының деректері бойынша кедендік баждар, салықтар, кедендік алымдар мен өсімпұлдар бойынша мәліметтердің ауытқуы анықталған жағдайда төлеуші он жұмыс күнінің ішінде мемлекеттік кірістер органына мынадай құжаттардың:
1) кедендік баждар, салықтар, кедендік алымдар сомасын төлеуді растайтын төлем құжатының;
2) тауарға арналған декларациялар, кедендік кіріс ордерлері, тауарға арналған декларацияны түзетулер және олар бойынша кедендік баждар, салықтар, кедендік алымдар мен өсімпұлдар есептелген және төленген кедендік ресімдеу үшін қажетті өзге құжаттардың;
3) кедендік алымдарды төлеу тауарға арналған декларацияны берместен жүргізілген жағдайларда табыс етілетін, жүзеге асырылғаны үшін кедендік төлемдер төленген, тауарлар мен көлік құралдарын кедендік алып жүру, тауарларды сыныптау жөнінде немесе тауарлардың шығарылған елі туралы алдын ала шешім қабылдау кезінде ресімделген өзге құжаттардың көшірмелерін ұсынады.
Кедендік баждар, салықтар, кедендік алымдар мен өсімпұлдар бойынша салыстыру актісі екі данада жасалады, бір данасы мемлекеттік кірістер органында қалады, екіншісі төлеушіге беріледі.

3) своевременность, правильность, полнота записи в лицевых счетах сумм по отсрочке (рассрочке) уплаты таможенных пошлин и налога на добавленную стоимость, на основании документов о предоставлении отсрочки (рассрочки) и форм территориального подразделения казначейства;
4) правильность проведения расчетов плательщиков с бюджетом;
5) правильность подведения итогов по всем графам лицевых счетов;
6) правильность начисления и отражения сумм пени;
7) правильность указания сроков уплаты таможенных пошлин, налогов и таможенных сборов.
34. Проверке подлежат все без исключения лицевые счета.
35. Должностному лицу подразделения государственных услуг проверяется соответствие сумм таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пени, поступивших в бюджет с начала года, отраженных в лицевых счетах, с данными территориального подразделения казначейства по соответствующим кодам бюджетной классификации на дату проверки.
36. Один раз в полугодие руководителем подразделения государственных услуг производится выборочная проверка своевременности, полноты и правильности разноски данных об исчислении, а также документов о поступлении в бюджет и других записей в лицевых счетах и книгах сводных итогов.
37. В целях учета отражения в лицевом счете исчисленных, начисленных, уменьшенных, перечисленных, уплаченных, зачтенных, возвращенных сумм таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пеней, должностное лицо органа государственных доходов, не реже одного раза в год, по письменному заявлению плательщика проводит сверку данных по лицевым счетам с составлением акта сверки по таможенным пошлинам, налогам, таможенным сборам и пени. В случае обнаружения расхождения сведений по таможенным пошлинам, налогам, таможенным сборам и пени по данным таможенной автоматизированной информационной системы и данным участника внешнеэкономической деятельности, плательщиком в течение десяти рабочих дней представляются в орган государственных доходов копии следующих документов:
1) платежный документ, подтверждающий уплату сумм таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов;
2) декларации на товары, таможенные приходные ордера, корректировки декларации на товары и другие документы, необходимые для таможенного декларирования по которым начислены и уплачены таможенные пошлины, налоги, таможенные сборы и пени;
3) другие документы, оформленные при таможенном сопровождении товаров и транспортных средств, принятии предварительного решения по классификации товаров или о стране происхождения товаров, за осуществление которых уплачивались таможенные сборы, представляемых в случаях, когда их уплата производилась без подачи декларации на товары.
Акт сверки по таможенным пошлинам, налогам, таможенным сборам и пени составляется в двух экземплярах, один экземпляр, которого остается в органе государственных доходов, второй – вручается плательщику.

6. Төлеушілердің жеке шоттарын жабу
38. Жеке шоттарды жабу төлеушінің өтініші бойынша жүргізіледі:
39. Төлеушінің жеке шоты бойынша қалдық болған жағдайда салыстыру актісі жасала отырып, кедендік баждар, салықтар, кедендік алымдар мен өсімпұлдар бойынша есеп айырысуды салыстыру және бюджеттен кедендік төлемдердің, салықтардың, кедендік алымдар мен өсімпұлдардың артық (қате) төленген сомаларын қайтару үшін кедендік төлемдердің, салықтардың, кедендік алымдар мен өсімпұлдардың артық (қате) төленген сомаларының бар екенін растауды беру жүргізіледі.
40. Жеке шоттар жабылғаннан кейін төлеушінің өтініші бойынша жеке шотта кез келген операциялардың жазбасы жүргізілмейді.
41. Кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдар мен өсімпұлдардың бюджетке артық (қате) төленген сомалары төленген күннен бастап бес жыл өткеннен кейін жеке шоттардан есептен шығарылады.
42. Бес жыл (қоса алғанда) өткеннен кейін кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдар мен өсімпұлдардың артық (қате) төленген сомаларын есептен шығару үшін мемлекеттік кірістер органында мемлекеттік кірістер органы басшысының не оны алмастыратын адамның бұйрығы негізінде комиссия құрылады. Комиссияның төрағалығына мемлекеттік кірістер органының басшысы немесе оны алмастыратын тұлға тағайындалады.
Кедендік төлемдердің, салықтардың, кедендік алымдар мен өсімпұлдардың артық (қате) төленген сомаларын есептен шығару екі данада ресімделетін және комиссия төрағасы мен мүшелері қол қоятын есептен шығару актісі негізінде жүргізіледі. Кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдар мен өсімпұлдардың артық (қате) төленген сомаларын есептен шығару актісін мемлекеттік кірістер органының басшысы бекітеді.
Кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдар мен өсімпұлдардың артық (қате) төленген сомаларын есептен шығарудың бекітілген актісінің даналары қатаң есептілік құжаттарын сақтау үшін көзделген тәртіппен мемлекеттік кірістер органдарында:
біріншісі – мемлекеттік қызмет бөлімшілерінде;
екіншісі – мұрағатта сақталады.
43. Кодекстің 132, 172-баптарының нормалары мемлекеттік кірістер органдарының Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізумен байланысты қалыптасқан кедендік баждар, салықтар, кедендік алымдар мен өсімпұлдар бойынша берешекті өндіріп алуды және есептен шығаруды үмітсіз деп тану туралы шешімдер қабылдау тәртібін айқындайды.
Берешекті өндіріп алуды және есептен шығаруды үмітсіз деп тану туралы шешім қабылдау үшін:
1) ұйымды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тарату;
2) банкрот деп тану;
3) жеке тұлғаның қайтыс болуы немесе соттың қайтыс болды деп жариялауы;

6. Закрытие лицевых счетов плательщиков
38. Закрытие лицевых счетов производится по обращению плательщика.
39. В случае наличия по лицевому счету плательщика остатка, производится сверка расчетов по таможенным пошлинам, налогам, таможенным сборам и пени, с составлением акта сверки и выдачей подтверждения наличия излишне (ошибочно) уплаченных сумм таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пени, для возврата излишне (ошибочно) уплаченных или излишне взысканных сумм таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пени из бюджета.
40. После закрытия лицевых счетов по обращению плательщика запись любых операций в лицевой счет не производится.
41. По истечении пяти лет со дня уплаты, излишне (ошибочно) уплаченные в бюджет суммы таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пени списываются с лицевых счетов.
42. Для списания излишне (ошибочно) уплаченных сумм таможенных пошлин, налогов и таможенных сборов и пени по истечении пяти лет (включительно), в органе государственных доходов на основании приказа руководителя органа государственных доходов либо лица его замещающего создается комиссия. Председателем комиссии назначается руководитель органа государственных доходов или лицо его замещающее.
Списание излишне (ошибочно) уплаченных сумм таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пени производится на основании акта списания, который оформляется в двух экземплярах и подписывается председателем и членами комиссии. Акт списания излишне (ошибочно) уплаченных сумм таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пени утверждается руководителем органа государственных доходов.
Экземпляры утвержденного акта списания излишне (ошибочно) уплаченных сумм таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пени хранятся в органе государственных доходов в порядке, предусмотренном для хранения документов строгой отчетности:
первый - в подразделении государственных услуг;
второй - в архиве.
43. Нормы статьей 132, 172 Кодекса определяют порядок принятия органами государственных доходов решений о признании безнадежными к взысканию и списания задолженности по таможенным пошлинам, налогам, таможенным сборам и пеням, образовавшимся в связи с перемещением товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза.
Основаниями для принятия решения о признании безнадежной к взысканию и списанию задолженности являются:
1) ликвидация организации в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) признание банкротом;
3) смерть или объявление судом умершим физического лица;

4) мемлекеттік кірістер органдарының талап етуі бойынша бес жылды құрайтын талап қою мерзімінің өтуі негіздеме болып табылады.
44. Кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдар мен өсімпұлдардың берешегін өндіріп алуды және есептен шығаруды үмітсіз деп тану туралы шешімді алдында берешегі бар мемлекеттік кірістер органы қабылдайды.
Берешек қалыптасқан күннен бастап бес жыл (қоса алғанда) ішінде өтелмеген берешекті өндіріп алуды және есептен шығаруды үмітсіз деп тану үшін мемлекеттік кірістер органында мемлекеттік кірістер органы бірінші басшысының не оны алмастыратын адамның бұйрығы негізінде комиссия құрылады. Комиссияның төрағасы болып мемлекеттік кірістер органының басшысы не оны алмастыратын адам тағайындалады.
Кедендік баждар, салықтар, кедендік алымдар мен өсімпұлдар бойынша берешекті есептен шығару үш данада ресімделетін және комиссияның төрағасы мен мүшелері қол қоятын есептен шығару актісі негізінде жүргізіледі. Кедендік баждар, салықтар, кедендік алымдар мен өсімпұлдар бойынша берешекті есептен шығару актісін мемлекеттік кірістер органының басшысы бекітеді.
Кедендік баждар, салықтар, кедендік алымдар мен өсімпұлдар бойынша берешекті есептен шығарудың бекітілген актісінің даналары қатаң есептілік құжаттарын сақтау үшін көзделген тәртіппен мемлекеттік кірістер органында:
біріншісі – мемлекеттік қызмет бөлімшілерінде;
екіншісі – берешектермен жұмыс бөлімшілерінде;
үшіншісі – мұрағатта сақталады.
Кедендік баждардың, салықтардың,
кедендік алымдардың және өсімпұлдардың
бюджетке түсуін есепке алу, сондай-ақ
төлеушілердің жеке шоттарын жүргізу
қағидасына 1-қосымша
Нысан
Кедендік төлемдердің, салықтар мен өсімпұлдардың сомасын есепке жазуға (азайтуға) тізілім
Р/с
Төлеушінің атауы
Жеке сәйкестендіру нөмірі /Бизнес сәйкестендіру нөмірі (бар болған жағдайда)
Төлем (салық) түрі
Бюджет кірістері сыныптамасының коды
Тауарлар декларациясы және басқа құжаттар бойынша есепке жазуға (азайтуға) (+, -)
құжат
төлеу мерзімі
төлем (салық) сомасы
өсімпұл сомасы
түрі
нөмірі
күні
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Итого
Тізілімді: _________________________________________________ тапсырды
(кедендік бақылау, кедендік ресімдеу, кедендік бекеттер, аудит және
берешектермен жұмыс жүргізу және т.б. бөлімшілерінің қызметкерінің
Т.А.Ә., лауазымы мен қолы)
Тізілімді: ________________________ қабылдап алды және жеке шоттарға
(мемлекеттік кірістер бөлімі қызметкерінің Т.А.Ә., лауазымы мен қолы)
тарату жүргізді.
Кедендік баждардың, салықтардың,
кедендік алымдардың және өсімпұлдардың
бюджетке түсуін есепке алу, сондай-ақ
төлеушілердің жеке шоттарын жүргізу
қағидасына 2-қосымша
Нысан
Жиынтық қорытындылар кітабы
Жазба
Төлеушінің атауы
Жеке сәйкестендіру нөмірі/Бизнес сәйкестендіру нөмірі (бар болған жағдайда)
Төлемнің/салықтың түрі мен коды
Төлемнің/салықтың түрі мен коды
Операция басталғандағы төлем/ салық сальдосы (+, -)
Кіріс
Шығыс
Операция аяқталғандағы төлем/ салық сальдосы (+, -)
Операция басталғандағы төлем/ салық сальдосы (+, -)
Кіріс
Шығыс
Операция аяқталғандағы төлем/ салық сальдосы (+, -)
1
2
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1
2
3
Жиыны қаңтарда
1
2
3
Жиыны ақпанда
1
2
3
және т.б.
Жиыны қаржы кезеңінде
кестенің жалғасы:
Төлемнің/салықтың түрі мен коды
Төлемнің/салықтың түрі мен коды
Барлығы жеке шоттар бойынша
Операция басталғандағы төлем/салық сальдосы (+, -)
Кіріс
Шығыс
Операция аяқталғандағы төлем/ салық сальдосы (+, -)
Операция басталғандағы төлем/ салық сальдосы (+, -)
Кіріс
Шығыс
Операция аяқталғандағы төлем/ салық сальдосы (+, -)
Операция басталғандағы төлем/салық сальдосы (+, -)
Кіріс
Шығыс
Операция басталғандағы төлем/салық сальдосы (+, -)
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 3 сәуірдегі
№ 257 бұйрығына
3-қосымша
Нысан
________________________________________________ бойынша
(төлемнің (немесе салықтың) атауы және коды)
жеке шот
Төлеушінің атауы (немесе жеке тұлғалар үшін Т.А.Ә.)_________________
Салық төлеушінің тіркеу нөмірі______________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі/Бизнес сәйкестендіру нөмірі (бар болған
жағдайда) __________________________________________________________
Кәсіпорындар мен ұйымдардың жалпы сыныптауышының коды_______________
Экономикалық қызметтің жалпы сыныптауышының коды____________________
Қосымша құн салығы бойынша есепке тұруы туралы куәліктің сериясы мен
нөмірі және қосылған құн салығы бойынша есепке тұру күні ___________
Р/с
Жазба күні
Құжат үлгісі
Құжаттың №
Құжаттың күні
Операция басталғандағы төлем/ салық сальдосы (+, -)
Төленді
Есепке жазылды
Азайтылды
Қайтару/кейінге қалдыру
Операция соңындағы төлем/салық сальдосы
Өсімпұлдан сальдо
Негізгі төлемдер есепке жазылды
Есепке жатқызу әдісімен ҚҚС есепке жазылды
Өсімпұл есепке жазылды
Негізгі төлемді есепке жазу азайтылды
Өсімпұлды есепке жазу азайтылды
Қайтарылды
Кейінге қалдырылды/бөліп-бөліп төленді
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Итого
Қорытындылар: _______________________________________________ төленді
________________________________________ негізгі төлем есепке жазылды
______________________________________________ өсімпұл есепке жазылды
_______________________________ негізгі төлемді есепке жазу азайтылды
_____________________________________ өсімпұлды есепке жазу азайтылды
________________________________________________ бюджеттен қайтарылды
_____________________ төлемдер кейінге қалдырылды/бөліп-бөліп төленді
____ кейінге қалдырылған/бөліп-бөліп төленген төлемдер есепке жазылды
_______________ кейінге қалдырылған/бөліп-бөліп төленген төлемдер өтелген жоқ
________________________________________ төлеушінің СТН
_______________ төлеушінің ЖСН/БСН (бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 3 сәуірдегі
№ 257 бұйрығына
4-қосымша
Нысан
Кедендік баждар, салықтар, кедендік алымдар мен өсімпұлдар
бойынша салыстыру актісі
Мемлекеттік кірістер бөлімінің қызметкері ____ және төлеуші____
20___ ж. "__" ___-дан 20__ж. "__" _____ аралығындағы кезең үшін кедендік төлемдер мен салықтар бойынша есептеулерді салыстыру жүргізді.
Кезең басындағы сальдо (бересі -, артық төлеу+)
Есепке жазылды
Азайтылды
Төленді
Қайтарылды
Кезең соныңдағы сальдо (бересі -, артық төлеу +)
Кедендік төлем немесе салық
өсімпұл
Кедендік төлем немесе салық
өсімпұл
Кедендік төлем немесе салық
өсімпұл
Кедендік төлем немесе салық
өсімпұл
Кедендік төлем немесе салық
өсімпұл
Кедендік төлем немесе салық
өсімпұл
Кедендік төлемнің немесе салықтың атауы мен коды
Мемлекеттік кірістер органының деректері бойынша
Төлеушінің деректері бойынша
Алшақтықтар (+, -)
Кедендік төлемнің немесе салықтың атауы мен коды
Мемлекеттік кірістер органының деректері бойынша
Төлеушінің деректері бойынша
Алшақтықтар (+, -)
және т.б.
ЖИЫНЫ:
Салыстыру актісі жасалған күн 20__ж. "__" ________
Салыстыру актісінің Мемлекеттік кірістер органында тіркелген күні жіне нөмірі 20__ж. "__" ___ №______
Мемлекеттік кірістер бөлімшілерінің басшысы: __________________
(қолы)
Төлеуші: ___________________
(қолы)

4) истечение сроков исковой давности по требованиям органов государственных доходов, которые составляют пять лет.
44. Решение о признании безнадежным к взысканию и списанию задолженности таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пени принимается органом государственных доходов, перед которым имеется задолженность.
Для признания безнадежной к взысканию и списанию задолженности, которая не была погашена в течение пяти лет (включительно) с даты образования задолженности, в органе государственных доходов на основании приказа руководителя органа государственных доходов либо лица, его замещающего, создается комиссия. Председателем комиссии назначаются руководитель органа государственных доходов или лицо, его замещающее.
Списание задолженности по таможенным пошлинам, налогам, таможенным сборам и пени производится на основании акта списания, который оформляется в трех экземплярах и подписывается председателем и членами комиссии. Акт списания задолженности по таможенным пошлинам, налогам, таможенным сборам и пени утверждается руководителем органа государственных доходов.
Экземпляры утвержденного акта списания задолженности по таможенным пошлинам, налогам, таможенным сборам и пени хранятся в органе государственных доходов в порядке, предусмотренном для хранения документов строгой отчетности:
первый – в подразделении государственных услуг;
второй – в подразделении по работе с задолженностью;
третий – в архиве.
Приложение 1
к Правилам учета поступлений в бюджет
таможенных пошлин, налогов, таможенных
сборов и пеней, а также ведения лицевых
счетов плательщика
Форма
Реестр
к начислению (уменьшению) сумм таможенных
платежей, налогов и пени
№ п/п
Наименование плательщика
Индивидуальный идентификационный номер/Бизнес-идентификационный номер
Вид платежа (налога)
Код классификации доходов бюджета
К начислению (уменьшению) по декларации на товары и другим документам (+, -)
документ
срок уплаты
сумма платежа (налога)
сумма пени
вид
номер
дата
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Итого
Реестр сдал: ________________________________________________________
(Ф.И.О., должность и подпись должностных лиц подразделений
таможенного контроля, таможенного оформления, таможенных
постов, аудита, по работе с задолженностью и т.д.)
Реестр принял и произвел разноску в лицевых счетах:
____________________________________________________________________
(Ф.И.О., должность и подпись должностного лица подразделения
государственных услуг)
Приложение 2
к Правилам учета поступлений в бюджет
таможенных пошлин, налогов, таможенных
сборов и пеней, а также ведения лицевых
счетов плательщика
Форма
Книга сводных итогов
№ записи
Наименование плательщика
Индивидуальный идентификационный номер/Бизнес-идентификационный номер
Вид и код платежа/налога
Вид и код платежа/налога
сальдо платежа/ налога на начало операции (+, -)
приход
расход
сальдо платежа/ налога на конец операции (+, -)
сальдо платежа/ налога на начало операции (+, -)
приход
расход
сальдо платежа/ налога на конец операции (+,-)
1
2
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1
2
3
Итого за январь
1
2
3
Итого за февраль
1
2
3
и т.д.
Итого за финансовый период
продолжение таблицы
Вид и код платежа/налога
Вид и код платежа/налога
Всего по лицевым счетам
сальдо платежа/ налога на начало операции (+, -)
приход
расход
сальдо платежа/ налога на конец операции (+, -)
сальдо платежа/ налога на начало операции (+, -)
приход
расход
сальдо платежа/ налога на конец операции (+, -)
сальдо платежа/ налога на начало операции (+, -)
приход
расход
сальдо платежа/ налога на конец операции (+, -)
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
Приложение 3
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 3 апреля 2015 года № 257
Форма
Лицевой счет
по ________________________________________
(наименование и код платежа (или налога)
Наименование плательщика (или Ф.И.О. для физических лиц) ______
Индивидуальный идентификационный номер/Бизнес-идентификационный
номер______________________________________________________________
Код общего классификатора предприятий и организаций ___________
Код общего классификатора экономической деятельности __________
Серия и номер свидетельства о постановке на учет по налогу на
добавленную стоимость и дата постановки на учет по налогу на
добавленную стоимость _______________________________________________
№ п/п
Дата записи
Тип документа
№ документа
Дата документа
Сальдо платежа/ налога на начало операции
Уплачено
Начислено
Уменьшено
Возврат/отсрочка
Сальдо платежа/ налога на конец операции
Сальдо с пеней
начислено основного платежа
НДС начислено по методу зачета
начислено пени
уменьшено начисление основного платежа
уменьшено начисление пени
возвращено
отсрочено/ рассрочено
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Итого
Итоги: уплачено: ______________________________________________
начислено основного платежа: __________________________________
начислено пени: _______________________________________________
уменьшено начисление основного платежа: _______________________
уменьшено начисление пени: ____________________________________
возвращено из бюджета: ________________________________________
отсрочено/рассрочено платежей: ________________________________
начислено отсроченных/рассроченных платежей: __________________
не погашено отсроченных/рассроченных платежей: ________________
ИИН/БИН плательщика ___________________________________________
Приложение 4
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 3 апреля 2015 года № 257
Форма
Акт сверки по таможенным пошлинам,
налогам, таможенным сборам и пеням
Должностное лицо подразделения государственных услуг
______________ и плательщик ____________ произвели сверку расчетов по
таможенным платежам и налогам за период с "__" _____ 20__ г. по "__"
_____ 20___ г.
Сальдо на начало периода (недоимка - переплата +)
Начислено
Уменьшено
Уплачено
Возвращено
Сальдо на конец периода (недоимка -, переплата +)
таможенного платежа или налога
пени
таможенного платежа или налога
пени
таможенного платежа или налога
пени
таможенного платежа или налога
пени
таможенного платежа или налога
пени
таможенного платежа или налога
пени
Наименование и код таможенного платежа или налога
по данным органа государственных доходов
по данным плательщика
расхождения (+, -)
Наименование и код таможенного платежа или налога
по данным органа государственных доходов
по данным плательщика
расхождения
(+, -)
и т.д.
ИТОГО:
Дата составления акта сверки "__" ________ 20__ г.
Дата и номер регистрации акта сверки в органе государственных доходов
"___" ________ 20__ г. № ______
Руководитель подразделения государственных услуг:
_____________________ Плательщик: ___________________
М.П. (подпись) М.П. (подпись)