Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы нормативтерді бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 18-03/271а бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 8 мамырда № 11005 тіркелді.
"Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі Заңының 9-бабының 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес аң аулау объектілері болып табылатын тұяқты жануарлар түрлерінің оңтайлы тығыздығының нормативтері;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес аң аулау объектілері болып табылатын жануарлар түрлерінің орнықты санының нормативтері;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес аң аулау объектілері болып табылатын жануарлар түрлерін алып қою нормативтері бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.03.2017 № 94 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен мыналарды:
1) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық оны алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Мамытбеков
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрі
_____________ Б. Сұлтанов
2015 жылғы 9 сәуір
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің

Об утверждении нормативов в области охраны, воспроизводства и использования животного мира
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 18-03/271а. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 мая 2015 года № 11005.
В соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) нормативы оптимальной плотности видов копытных животных, являющихся объектами охоты, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) нормативы устойчивой численности видов животных, являющихся объектами охоты, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) нормативы изъятия видов животных, являющихся объектами охоты, согласно приложению 3 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 02.03.2017 № 94 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Мамытбеков
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
_____________ Б. Султанов
от 9 апреля 2015 года
Приложение 1
к приказу Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан

2015 жылғы 30 наурыздағы
№ 18-03/271 а бұйрығына
1-қосымшасы
Аң аулау объектілері болып табылатын тұяқты жануарлар
түрлерінің оңтайлы тығыздығының нормативтері
Ескерту. 1-қосымша алып тасталды - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 06.03.2024 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 30 наурыздағы

от 30 марта 2015 года
№ 18-03/271а
Нормативы оптимальной плотности видов копытных животных, являющихся объектами охоты
Сноска. Приложение 1 исключено приказом Министра экологии и природных ресурсов РК от 06.03.2024 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2 к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 марта 2015 года

20,0
31
Отүйрек (Таdorna ferruginea), сарыалақаз (Таdorna tаdorna), барылдауық үйрек (Аnаs plathyrinchos), ысылдақ шүрегей (Аnаs сrесса), боз үйрек (Аnаз strepera), сарыайдар үйрек (Аnаs реnеlоре), қылқұйрық (Аnаs асuta), даурықпа шүрегей (Аnаs quetquedula), жалпақ тұмсық (Аnаs clypeata), қызылбас сүңгуір (Netta rufina), көк сүңгуір (Ауthya ferina), айдарлы сүңгуір (Ауthya fuligula), айдарсыз сүңгуір (Ауthya marila), ұшқыр үйрек (Clangula hyemalis), сусылдақ (Вucephala сlаngula), қара тұрпан (Меlаnitta nigra), кіші бейнарық (Меrgus albellus), секпілтес бейнарық (Меrgus serrator), үлкен бейнарық (Меrgus merganser), қырылдақ шүрегей (Аnаs formosa), айдарлы үйрек (Sоmateria spectabilis)
15 (жалпы лимиттің 5 %-ынан аспайтын мөлшердегі аталық үйректі көктемгі аулауды қоса алғанда)
32
Барылдауық үйрек (Anas plathyrinchos), ысылдақ шүрегей (Anas crecca), қылқұйрық (Anas acuta), даурықпа шүрегей (Anas querquedula), жалпақ тұмсық (Anas clypeata), қызылбас сүңгуір (Netta rufina), көк сүңгуір (Aythya ferina), айдарлы сүңгуір (Aythya fuligula)
Аталық үйректерді көктемгі аулауға жергілікті аталық үйректердің (ұя салуға қалатын) жалпы санының 50 %-ынан аспайды
33
Маймақ қаз - қызыл жемсаулы (Gravia stellata), қара жемсаулы (Gravia аrctrica)
3,5
34
Қасқалдақ (Fulica аtrа)
11,5
35
Қызғыш (Vanellus vanellus), күжіркей (Рhуlomachus pugnax), шаушалшық (Lуmnocryptes minimus), тауқұдірет (Gallinago gallinago), орман маңқысы (Gallinago megala), азиялық тауқұдіреті (Gallinago stenura), тау маңқысы (Gallinago solitaria), маңқы (Gallinago media), жылқышы (Sсоlорах rustricola), үлкен шалшықшы (Numenius arquata), орташа шалшықшы (Numenius phaeopus), үлкен шырғалақ (Lіmоsа lіmоsа), кіші шырғалақ (Lіmоsа lарроnіса)
3,5
36
Ақ шіл - (Lаgорus lagopus), тундралық (Lаgорus mutus), сұр (Реrdix реrdіх), сақалды (Реrdix dauurica), дала (Аmmoperdix griseogularis)
20,0
37
Құр (Lyrurus tetrix)
15,0
38
Саңырау құр (Теtrах urogallus)
5,0
39
Сұр құр (Теtrаstеs bonasia)
12,0
40
Гималай ұлары (Теtraogallus himalayensis)
15,0
41
Кекілік (Аlесtoris сhukar)
25,0
42
Бөдене (Соturnix cоturnix)
15,0
43
Қырғауыл (Рhаsіаnus соlсhicus)
24,0

20,0
31
Утка огарь (Tadorna ferruginea), пеганка (Tadorna tadorna), кряква (Anas plathyrinchos), чирок-свистунок (Anas crecca), серая утка (Anas strepera), свиязь (Anas penelope), шилохвость (Anas acuta), чирок-трескунок (Anas querquedula), широконоска (Anas clypeata), красноносый нырок (Netta rufina), красноголовая чернеть (Aythya ferina), хохлатая чернеть (Aythya fuligula), морская чернеть (Aythya marila), морянка (Clangula hyemalis), обыкновенный гоголь (Bucephalaclangula), синьга (Melanittanigra), луток (Mergusalbellus), длинноносый крохаль (Mergus serrator), большой крохаль (Mergus merganser), клоктун (Anas formosa), гага гребенушка (Somateria spectabilis)
15 (включая весеннюю охоту на селезней не более 5 % от общего лимита)
32
Утка кряква (Anas plathyrinchos), чирок-свистунок (Anas crecca), шилохвость (Anas acuta), чирок-трескунок (Anas querquedula), широконоска (Anas clypeata), красноносый нырок (Netta rufina), красноголовая чернеть (Aythya ferina), хохлатая чернеть (Aythya fuligula)
на весеннюю охоту на селезней не более 50 % от общего количества местных селезней (остающихся на гнездование
33
Гагара краснозобая (Gavia stellata), чернозобая (Gavia arctica)
3,5
34
Лысуха (Fulica atra)
11,5
35
Чибис (Vanellus vanellus), турухтан (Phylomachus pugnax), гаршнеп (Lymnocryptes minimus), бекас (Gallinago gallinago), лесной дупель (Gallinago megala), азиатский бекас (Gallinago stenura), горный дупель (Gallinago solitaria), дупель (Gallinago media), вальдшнеп (Scolopax rusticola), большой кроншнеп Numenius arquata), средний кроншнеп (Numenius phaeopus), большой веретенник (Limosa limosa), малый веретенник (Limosa lapponica)
3,5
36
Куропатка белая (Lagopus lagopus), тундряная (Lagopus mutus), серая (Perdix perdix), бородатая (Perdix dauurica), пустынная (Ammoperdix griseogularis)
20,0
37
Тетерев (Lyrurus tetrix)
15,0
38
Глухарь (Tetrax urogallus)
5,0
39
Рябчик (Tetrastes bonasia)
12,0
40
Гималайский улар (Tetraogallus himalayensis)
15,0
41
Кеклик (Alectoris chukar)
25,0
42
Перепел (Coturnix coturnix)
15,0
43
Фазан (Phasianus colchicus)
24,0