Авариялық броны бар тұтынушыларды энергиямен жабдықтау қағидалары мен талаптарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 245 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 12 мамырда № 11025 тіркелді.
"Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 21-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 22.05.2023 № 184 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Авариялық броны бар тұтынушыларды энергиямен жабдықтау қағидалары мен талаптары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Электр энергетикасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың көшірмесін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгенінен кейін оны күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында жариялануын;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
В. Школьник
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
____________ Б.Сұлтанов
2015 жылғы "____"________
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
____________ Е.Досаев
2015 жылғы "____"________
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2015 жылғы 30 наурызда
№ 245 бұйрығымен
бекітілген
Авариялық броны бар тұтынушыларды энергиямен жабдықтау
қағидалары мен талаптары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Авариялық броны бар тұтынушыларды энергиямен жабдықтау қағидалары мен талаптары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы "Электр энергетикасы туралы" Заңының (бұдан әрі – Заң) 21-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленген және авариялық броны бар тұтынушыларды энергиямен жабдықтау тәртібі мен талаптары тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил и условий энергоснабжения потребителей, имеющих аварийную бронь
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 245. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 мая 2015 года № 11025.
В соответствии с пунктом 2 статьи 21 Закона Республики Казахстан "Об электроэнергетике" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра энергетики РК от 22.05.2023 № 184 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила и условия энергоснабжения потребителей, имеющих аварийную бронь.
2. Департаменту электроэнергетики Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление на официальное опубликование копию настоящего приказа в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан в периодические печатные издания и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
В. Школьник
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
______________ Б. Султанов
от "____" ____________ 2015 год
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
______________ Е. Досаев
"____" ____________ 2015 год
Утверждены
приказом Министра энергетики
Республики Казахстан
от 30 марта 2015 года № 245
Правила и условия энергоснабжения потребителей,
имеющих аварийную бронь
1. Общие положения
1. Настоящие Правила и условия энергоснабжения потребителей, имеющих аварийную бронь (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 21 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об электроэнергетике" (далее - Закон) и определяют порядок и условия энергоснабжения потребителей, имеющих аварийную бронь.

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) үздіксіз энергиямен жабдықтау объектілері (бұдан әрі – ҮЭО) - оларды ажыратып тастау адамдардың өліміне, тіршілікті қамтамасыз ету объектілері жұмысының бұзылуына, апаттық экологиялық, әлеуметтік немесе экономикалық зардаптарға апарып соғуы мүмкін, технологиялық себептеріне байланысты үздіксіз энергиямен жабдықтауды қажет ететін жеке және заңды жеке тұлғалардың шаруашылық инфрақұрылым объектілері;
2) электр энергетикасы объектiлері жұмысының айрықша режимi - электр энергетикасы объектiлерiнде iрi технологиялық бұзылулар кезiнде енгiзiлетiн мәжбүрлі режим.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге де ұғымдар Қазақстан Республикасының электр энергетикасы және мемлекеттік мүлік саласындағы заңнамаларға сәйкес қолданылады.
2. Тұтынушыларды энергиямен жабдықтау тәртібі мен талаптары
Параграф 1. Авариялық бронмен қамтамасыз етілетiн объектiлер
3. Олар үшiн авариялық бронның шамасы белгiленетiн үздiксiз энергиямен жабдықтау объектiлерiнiң тiзбесiне мыналар кiреді:
1) мемлекеттің қауiпсiздігін қамтамасыз ететiн объектiлер;
2) теле-радиокоммуникациялар;
3) сумен жабдықтау, кәрiз және жылумен жабдықтау кәсiпорындары;
4) емдеу мекемелерi;
5) олардың ұсталуы бюджетте көзделген өртке қарсы қауiпсiздiктi қамтамасыз ететін объектілер;
6) титан, магний және алюминий электролизі тәсілімен үздіксіз өндіретін металлургиялық кәсіпорындардың объектілері;
7) әуе қозғалысына қызмет көрсетудi қамтамасыз ететiн аэронавигациялық ұйым объектiлерi;
8) құс фабрикаларының объектілері;
9) феррохромдарды электр тәсілімен үздіксіз өндіретін ірі металлургиялық кәсіпорындардың объектілері.
Ескертпе: осы Қағидалардың 3-тармағының 9) тармақшасында көрсетілген, ҮЭО тізбесіне енгізілген объектілер үшін осы объектінің жүктемесін 2023 жылғы 1 қаңтарда қолданыста болатын көлемде жүктемені ажыратудың арнайы автоматикасына қосу сақталады.
Бұл ретте жүйелік оператор қажет болған жағдайда жүктемені ажыратудың арнайы автоматикасына қосылған жүктеме көлемін ұлғайту жағына қарай қайта қарайды.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің 22.05.2023 № 184 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. YЭО тізбесіне қосу шарты объектінің сыртқы электрмен жабдықтау схемасы сенімділік дәрежесі бойынша электрмен жабдықтауы Заңның 5 бабы 19) тармақшасына сәйкес бекітілетін Электр қондырғыларын орнату қағидаларында белгіленген талаптарға сәйкес келуі болып табылады.
5. Объектілер республикалық және жергілікті маңызы бар ҮЭО болып бөлінеді.

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) объекты непрерывного энергоснабжения (далее - ОНЭ) - объекты хозяйственной инфраструктуры физических и юридических лиц, в силу технологических причин нуждающиеся в непрерывном энергоснабжении, отключение которых может привести к гибели людей, нарушению работы объектов жизнеобеспечения, катастрофическим экологическим, социальным или экономическим последствиям.
2) особый режим работы объектов электроэнергетики - вынужденный режим, вводимый при крупных технологических нарушениях на объектах электроэнергетики.
Иные понятия, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области электроэнергетики и государственном имуществе.
2. Порядок и условия энергоснабжения потребителей
Параграф 1. Объекты, обеспечиваемые аварийной бронью
3. В перечень объектов непрерывного энергоснабжения, для которых определяется величина аварийной брони, включаются:
1) объекты, обеспечивающие безопасность государства;
2) теле-радиокоммуникации;
3) предприятия водоснабжения, канализации и теплоснабжения;
4) лечебные учреждения;
5) объекты, обеспечивающие противопожарную безопасность, содержание которых предусмотрено бюджетом;
6) объекты металлургических предприятий непрерывного производства титана, магния и алюминия электролизным способом;
7) объекты аэронавигационной организации, обеспечивающие обслуживание воздушного движения;
8) объекты птицефабрик;
9) объекты крупных металлургических предприятий непрерывного производства феррохромов электрическим способом.
Примечание: для объектов, указанных в подпункте 9) пункта 3 настоящих Правил, включенных в перечень ОНЭ, сохраняется подключение нагрузки данного объекта к специальной автоматике отключения нагрузки в объеме, действующем на 1 января 2023 года.
При этом, системным оператором при необходимости пересматривается в сторону увеличения объем нагрузки, подключенный к специальной автоматике отключения нагрузки.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными приказом Министра энергетики РК от 22.05.2023 № 184 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Условием для включения в перечень ОНЭ является соответствие схемы внешнего электроснабжения объекта по категории надежности электроснабжения согласно требованиям, установленным Правилами устройства электроустановок, утверждаемыми в соответствии с подпунктом 19) статьи 5 Закона.
5. Объекты разделяются на ОНЭ республиканского и местного значения.

6. YЭО объектiлерiнiң тiзбесiне енгізiлген әрбiр объекті үшiн энергиямен жабдықтаушы және (немесе) энергия беруші ұйымдар YЭО өкiлімен бiрлесе отырып, Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 11 ақпандағы бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10510 тіркелген) белгіленген Электрмен жабдықтаудың авариялық және технологиялық броны актісін жасау жөніндегі нұсқаулықтарғы сәйкес авариялық бронның актiсiн жасайды.
Авариялық бронның актiсi электр энергетикасы саласында жетекші уәкілетті органға және жергiлiктi атқарушы органға жiберiледi. Авариялық бронның актісi энергиямен жабдықтау шартына және электр энергиясын беру шартына мiндетті қосымша болып табылады.
7. Жергiлiктi атқарушы орган авариялық бронь актiлерiн алған соң тиiсiнше әрбiр өңiр үшiн авариялық бронды жабуға арналған қажеттi жиынтық электр қуатын айқындайды.
8. Әрбiр YЭО үшін авариялық бронның шамаларын көрсете отырып, YЭО тiзбелерi жүйелік операторға берiледi.
Параграф 2. YЭО үшін электр энергиясын беру
9. Әрбiр YЭО қалыпты жұмыс iстеуi үшін қажеттi көлемдегi электр энергиясын жеткiзудi энергиямен жабдықтаушы және энергия берушi ұйыммен YЭО екiжақты шарттың негiзiнде жүзеге асырады.
Шарт жасасу кезiнде:
1) мемлекеттік мекемелер объектісі болып табылатын YЭO энергиямен жабдықтаушы және энергия беруші ұйымға облыстық қаржы басқармасының осы ұйымның электр энергиясын тұтыну жөнiндегi шығыстарына бюджетте көзделген қаражаты туралы жазбаша растау бередi;
2) заңды немесе жеке тұлға объектісі болып табылатын ҮЭО энергиямен жабдықтаушы және энергия берушi ұйымға Қазақстан Республикасының қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау саласындағы заңнамасында белгiленген тәртiппен ресiмделген банкiлiк кепiлдемені бередi.
Облыстық қаржы басқармасының жазбаша растауы және банкiлiк кепілдеме энергиямен жабдықтауға және электр энергиясын беруге арналған шарттардың ажырамас бөлiгі болып табылады.
10. ҮЭО энергиямен жабдықтаушы ұйымның берген электр энергиясы үшін шоттарына төлем жасамаған кезде, энергиямен жабдықтаушы және энергия беруші ұйым ҮЭО-ге электр энергиясын жеткiзудi авариялық бронь деңгейiне дейiн шектейді, бұл туралы өзiнiң құрамында ҮЭО бар ұйымға кемiнде 15 (он бес) күнтізбелік күн бұрын ескертедi.
11. YЭО-ге электр энергиясы объектiлерi жұмысының айрықша режимi кезiнде электр энергиясын жеткiзу өңiрдiң авариялық бронын өтеу үшiн қажеттi электр энергиясы мөлшерiн YЭО үшiн жеткiзудi қамтамасыз ететiн энергия беруші ұйымдар әзiрлеген схемалар бойынша жүзеге асырылады.

6. Для каждого объекта, включенного в перечень ОНЭ, энергоснабжающими и энергопередающими организациями совместно с представителем ОНЭ составляется акт аварийной брони в соответствии с Инструкцией по составлению акта аварийной и технологической брони энергоснабжения, утвержденной приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 11 февраля 2015 года № 75 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10510).
Акт аварийной брони направляется в государственный орган, осуществляющий руководство в области электроэнергетики и местный исполнительный орган. Акт аварийной брони является приложением к договору на энергоснабжение и договору на передачу электрической энергии.
7. Местным исполнительным органом после получения актов аварийной брони определяется суммарная электрическая мощность, необходимая для покрытия аварийной брони, соответственно для каждого региона.
8. Перечни ОНЭ с указанием величин аварийной брони для каждого ОНЭ передаются системному оператору.
Параграф 2. Поставка электрической энергии для ОНЭ
9. Поставка электрической энергии в объеме, необходимом для нормального функционирования каждого ОНЭ, осуществляется энергоснабжающей и энергопередающей организацией на основе двухстороннего договора с ОНЭ.
При заключении договора:
1) ОНЭ, являющееся объектом государственных учреждений, представляют энергоснабжающей и энергопередающей организации письменное подтверждение областного финансового управления о средствах, предусмотренных в бюджете на расходы данной организаций по потреблению электрической энергии;
2) ОНЭ, являющееся объектом физических или юридических лиц, представляют энергоснабжающей и энергопередающей организации банковскую гарантию, оформленную в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в области государственного регулирования, контроля и надзора финансового рынка и финансовых организаций.
Письменное подтверждение областного финансового управления и банковская гарантия являются неотъемлемой частью договоров на энергоснабжение и передачу электрической энергии.
10. При неуплате ОНЭ счетов энергоснабжающей организации за поставленную электрическую энергию энергоснабжающая и энергопередающая организация ограничивает поставку ОНЭ электрической энергии до уровня аварийной брони, предупредив об этом организацию, имеющую в своем составе ОНЭ, не менее чем за 15 (пятнадцать) календарных дней.
11. Поставка электрической энергии для ОНЭ при особом режиме работы объектов электрической энергии осуществляется по разработанным энергопередающими организациями схемам, обеспечивающим подачу для ОНЭ региона количества электрической энергии, необходимой для покрытия аварийной брони.

Параграф 3. ҮЭО үшін электр энергиясын беру бойынша есеп
айырысу
12. YЭО үшiн шарттар бойынша берiлетін электр энергиясы үшiн энергиямен жабдықтаушы ұйыммен есеп айырысулар Заңнның 18-бабы 1-тармағына сәйкес жасалған екi жақты шарт негiзiнде жүргізiледi.
13. YЭО-нiң электр энергетикасы объектiлерi жұмысының айрықша режимi кезеңiндегі авариялық бронды өтеуге тұтынылатын және (немесе) берiлетiн электр энергиясы үшiн есеп айырысуларды электр энергиясын iс жүзiнде беруші жеткiзуші жүргiзедi.
14. YЭО авариялық бронь деңгейiне дейiн шектеу жағдайы туындаған кезде, авариялық бронь бойынша тұтынылған және (немесе) берiлген электр энергиясы үшiн есеп айырысулар:
мемлекеттiк мекемелер үшiн электр энергиясын тұтынуға арналған шығыстарда көзделген бюджеттiк қаражаттың есебiнен;
жеке немесе заңды тұлғалар үшiн - жасасылған шарттардың және банкiлiк кепілдеменiң шеңберiнде жүзеге асырылады.

Параграф 3. Расчеты по поставкам электрической энергии для ОНЭ
12. Расчеты с энергоснабжающей организацией за электрическую энергию, поставляемую по договорам для ОНЭ, производятся на основе двустороннего договора, заключаемого в соответствии с пунктом 1 статьи 18 Закона.
13. Расчеты за потребляемую и передаваемую на покрытие аварийной брони ОНЭ электрическую энергию в период особого режима работы объектов электроэнергетики производятся с фактическим поставщиком электрической энергии.
14. При наступлении обстоятельств ограничения энергоснабжения ОНЭ до уровня аварийной брони расчеты за потребленную и (или) переданную электрическую энергию по аварийной брони осуществляются:
1) для государственных учреждений за счет бюджетных средств, предусмотренных в расходах на потребление электрической энергии, а также при наличии банковской гарантии;
2) для физических или юридических лиц в рамках заключенных договоров и банковской гарантии.