Жалпыға ортақ пайдаланылатын республикалық маңызы бар (жол учаске) ақылы автомобиль жолыменімен жүріп өту үшін ақы алу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 26 наурыздағы № 318 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 22 мамырда № 11128 тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 04.12.2015 № 1153 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Автомобиль жолдары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 24.04.2023 № 274 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Жалпыға ортақ пайдаланылатын республикалық маңызы бар (жол учаскесі) ақылы автомобиль жолыменімен жүріп өту үшін ақы алу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 04.12.2015 № 1153 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Автомобиль жолдары комитеті (М.Қ. Пішембаев):
1) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшалары көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушы
Ж. Қасымбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
__________ Б. Сұлтанов

Об утверждении Правил взимания платы за проезд по платной автомобильной дороге общего пользования республиканского значения (участку)
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 318. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 мая 2015 года № 11128.
Сноска. Заголовок в редакции приказа и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 04.12.2015 № 1153 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об автомобильных дорогах" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 24.04.2023 № 274 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила взимания платы за проезд по платной автомобильной дороге общего пользования республиканского значения (участку).
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 04.12.2015 № 1153 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету автомобильных дорог Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Пшембаев М.К.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Касымбек
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
______________ Б. Султанов

2015 жылғы 15 сәуір
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
__________ Қ. Қасымов
2015 жылғы 2 сәуір
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін
атқарушының
2015 жылғы 26 наурыздағы
№ 318 бұйрығымен
бекітілген
Жалпыға ортақ пайдаланылатын республикалық маңызы бар ақылы автомобиль жолымен (жол учаскесі) жүріп өту үшін ақы алу қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 24.04.2023 № 274 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Жалпыға ортақ пайдаланатын республикалық маңызы бар ақылы автомобиль жолымен (жол учаскесі) жүріп өту үшін ақы алу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Автомобиль жолдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 5-бабына сәйкес әзірленді және жалпыға ортақ пайдаланатын республикалық маңызы бар ақылы автомобиль жолымен (жол учаскесі) (бұдан әрі – ақылы учаскелер) жүріп өту үшін ақы алу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) абоненттік төлем - автомобиль жолдары саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген ақылы учаскелер бойынша жол жүру ақысы, ақылы учаскеге іргелес елді мекендерде тіркелген жергілікті автокөлік құралдары үшін белгілі бір уақыт кезеңіне абонемент түрінде бір ауданнан тыс жерде бір айға немесе бір жылға ауысқан кезде;
2) авариялық жұмыс режимі – ақы алу жүйесінің бағдарламалық-аппараттық кешені жұмысының штаттан тыс режимі, бұл ретте ақы алу жүйесінің жұмысының дұрыстығына әсер ететін іркілістер туындауы мүмкін;
3) автокөлік құралының мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісінің шоты - автокөлік құралына бекітілген пайдаланушының ақы алу жүйесіндегі шоты. Шоттың сәйкестендірушісі автокөлік құралының мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі болып табылады;
4) ақылы учаскелерді пайдаланушылар (бұдан әрі - пайдаланушылар) – жол қозғалысына қатысушылар болып табылатын немесе автомобиль жолдарына бөлінген белдеу мен жол бойындағы белдеу шегінде өзге де қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар;
5) ақылы автомобиль жолдары (жол учаскелері) – ақылы негізде пайдалану туралы шешім қабылданған және жүріп өту үшін ақы алынатын автомобиль жолдары (жол учаскелері);
6) ақы алу жүйесінің бағдарламалық-аппараттық кешені – ашық, жабық және аралас ақы алу жүйесінің түріне бөлінетін ақылы учаскелер бойынша жол жүру ақысын алуға арналған жабдықтардың, бағдарламалық қамтамасыз етудің және автомобиль жолдарының элементтерінің жиынтығы;

15 апреля 2015 г.
"СОГЛАСОВАН"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
______________ К. Касымов
2 апреля 2015 г.
Приложение к приказу
исполняющего обязанности
Министра по инвестициям
и развитию
Республики Казахстан
от 26 марта 2015 года № 318
Правила взимания платы за проезд по платным автомобильным дорогам общего пользования республиканского значения (участку)
Сноска. Правила - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 24.04.2023 № 274 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила взимания платы за проезд по платным автомобильным дорогам общего пользования республиканского значения (участку) (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "Об автомобильных дорогах" (далее – Закон) и определяют порядок взимания платы за проезд по платной автомобильной дороге общего пользования республиканского значения (участку) (далее – платные участки).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) абонентская плата - плата за проезд по платным участкам, установленная уполномоченным государственным органом в области автомобильных дорог, на определенный период времени для местных автотранспортных средств, зарегистрированных в населенных пунктах, прилегающих к платному участку при перемещении за пределами одного района в виде абонемента сроком на месяц или на год;
2) аварийный режим работы - внештатный режим работы программно-аппаратного комплекса взимания платы за проезд, при котором возможно возникновение сбоев, влияющих на корректность работы;
3) счет государственного регистрационного номерного знака автотранспортного средства - счет пользователя в программно-аппаратном комплексе взимания платы за проезд, закрепленный за автотранспортным средством. Идентификатором счета является государственный регистрационный номерной знак автотранспортного средства;
4) пользователи платными участками (далее - пользователи) - физические и юридические лица, являющиеся участниками дорожного движения или осуществляющие иную деятельность в пределах полосы отвода автомобильных дорог и придорожной полосы;
5) платные автомобильные дороги (участки) – платные участки, в отношении которых принято решение об использовании их на платной основе и за проезд, по которым взимается плата;
6) программно-аппаратный комплекс взимания платы за проезд –совокупность оборудования, программного обеспечения и элементов автомобильной дороги, предназначенных для взимания платы за проезд по платным участкам, которые подразделяются на открытую, закрытую и смешанного типа программно-аппаратного комплекса взимания платы за проезд;

7) ақы алу пункті – автокөлік құралын сәйкестендіруге мүмкіндік беретін техникалық құрылғылармен жабдықталған өткізу пункті, сондай-ақ әр түрлі төлем әдістерін қолдана отырып, пайдаланушылардан ақы алу процесін бақылау және ұйымдастыру;
8) ақы алу пунктіндегі тоқтаусыз жол жүру жолағы - абоненттік төлемді немесе алдын ала төлемді енгізген ақылы учаскелерден, пайдаланушылар үшін ақылы жолақ. Ақы алу пункт жолағы бар болған жағдайда, тоқтаусыз өтудің айрықша белгілері, жол белгілерімен тиісті белгілері және жасыл түсті белгілер бар;
9) ақылы қозғалысты ұйымдастырушы (бұдан әрі - ұйымдастырушы) – автомобиль жолдарын басқару жөніндегі ұлттық оператор немесе концессионер;
10) ақылы қозғалысты ұйымдастыру – ақылы учаскелер бойынша жол жүру ақысын алу, сондай-ақ ақылы учаскелерді басқару жүйесінің бағдарламалық-аппараттық кешендерін енгізу және орнату арқылы ақы алу іс-шаралары;
11) ақылы учаскелер бойынша жол жүру ақысының мөлшерлемесі (бұдан әрі – ақы мөлшерлемесі) – Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес автомобиль жолдары саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган белгіленген жол жүру ақысының мөлшері;
12) аймақ - жүк көтергіштігі мен көлік құралының түріне байланысты өзінің ұзақтығы мен жол ақысының белгілі бір мөлшері бар ақылы учаскенің жол сегменті;
13) алдын ала төлем - ақылы учаскеге кіргенге дейін пайдаланушы дербес шотқа және/немесе мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісінің шотына есептеген ақшалай қаражат, оның сомасы жол ақысын төлеу үшін жеткілікті;
14) байланыс орталығы - ұйымдастырушының дауыстық байланыс арналары, электрондық және почта қызметтері арқылы пайдаланушылардан өтініштерді өңдеуді жүзеге асыратын, сондай-ақ пайдаланушылардың өтініштерімен жұмысты онлайн-чат режимінде жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесі (жария шартта көрсетілген байланыс орталығының нөмірі);
15) бақылау аркасы - ақылы учаскелерде орналасқан, автокөлік құралдарын тіркеуге, сәйкестендіруге, сондай-ақ салмақтық және габариттік параметрлерді өлшеуге арналған техникалық құралдар кешенімен жарақтандырылған инфрақұрылымдық құрылыс;
16) дербес шот - ұйымдастырушымен көрсеткен қызметтердің көлемін, жасалған жария шарт шеңберінде енгізілген ақшалай қаражаттың түсуі мен жұмсалуын есепке алу үшін пайдаланушыға бекітілген ақы алу жүйесінің бағдарламалық-аппараттық кешеніндегі есепке алу шоты;

7) пункт взимания платы - пропускной пункт, оборудованный техническими устройствами, позволяющий идентифицировать автотранспортные средства, а также контролировать и организовывать процесс взимания платы с пользователей с использованием различных способов оплаты;
8) полоса пункта взимания платы безостановочного проезда - полоса выезда с платных участков, для пользователей через пункт взимания платы, при его наличии, внесшие абонентскую плату или предоплату. Полоса пункта взимания платы при ее наличии, безостановочного проезда имеет отличительные черты, соответствующее обозначение дорожными знаками и с разметкой зеленого цвета;
9) организатор платного движения (далее - организатор) - Национальный оператор по управлению автомобильными дорогами или концессионер;
10) организация платного движения – мероприятия по взиманию платы за проезд по платным участкам посредством внедрения и устройства программно-аппаратных комплексов программно-аппаратного комплекса взимания платы за проезд, а также управления платными участками;
11) ставка платы за проезд по платным участкам (далее - ставка платы) – размер платы за проезд, установленная уполномоченным государственным органом в области автомобильных дорог в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
12) зона - отрезок дороги платного участка, имеющий свою протяженность и определенную ставку платы за проезд в зависимости от грузоподъемности и типа автотранспортного средства;
13) предварительная оплата - денежные средства, зачисленные пользователем на лицевой счет или на счет государственного регистрационного номерного знака автотранспортного средства до въезда на платный участок, сумма, которой достаточна для оплаты проезда;
14) контакт центр - структурное подразделение организатора, осуществляющее обработку обращений от пользователей, посредством голосовых каналов связи, электронных и почтовых услуг, а также осуществляющий работу с обращениями пользователей в режиме онлайн - чата (номер контакт центра, указан в публичном договоре);
15) арка контроля - инфраструктурное сооружение, расположенное на платных участках, оснащенное комплексом технических средств, для фиксации, идентификации, а также измерением весовых и габаритных параметров автотранспортных средств;
16) лицевой счет - счет учета в программно-аппаратном комплексе взимания платы за проезд, закрепленный за пользователем для учета объема оказанных услуг организатором, поступления и расходования денежных средств, внесенных в рамках заключенного публичного договора;

17) жеке кабинет – пайдаланушыларды дербес бөлімде ұйымдастырушының интернет-ресурсында немесе мобильдік қосымшада тіркеуге арналған, дербес шоттағы немесе мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісінің шотындағы ақша қаражатының қозғалысы туралы ақпарат алуға, сондай-ақ шоттарды толықтыруға, ақылы учаскелердің жұмысына қатысты өзге де ақпарат алуға арналған графикалық интерфейсі бар;
18) жергілікті көлік – бір аудан шегінен тыс қозғалу кезінде ақылы учаскесіне іргелес әкімшілік-аумақтық бірлікте (облыстың ауданы) белгіленген тәртіппен тіркелген көлік құралы;
19) жол ақысын уақтылы төлемеу - ұйымдастырушы белгілеген мерзімде есептен шығару сәтінде ақылы учаске бойынша жол ақысын төлеу үшін дербес шотта немесе мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісінің шотында ақшалай қаражаттың болмауы немесе жеткіліксіз болуы;
20) кейінгі төлем - ақылы учаскелерде белгіленген техникалық құралдармен бекітілгеннен кейін пайда болған жол жүру сомасын төлеу үшін дербес шотқа немесе мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісінің шотына есептелген ақшалай қаражат;
21) клиенттермен жұмыс орталығы - ақылы учаскелерді пайдаланушыларға ақпараттық қызметтер көрсетуге арналған;
22) мобильді қосымша - смартфондарда және басқа да мобильді құрылғыларда жұмыс істеуге арналған бағдарламалық қамтамасыз ету;
23) терминал - пайдаланушыдан ақылы учаскелер бойынша жол жүргені үшін ақы алуға арналған техникалық құралдармен жабдықталған бағдарламалық-аппараттық кешеннің құрылғысы, ақы алу пукнтінде орналасқан, ол болған кезде;
24) төлем жүйесі - осы төлем жүйесінің операторы белгілеген рәсімдерді, инфрақұрылымды және қағидаларды қолдану арқылы төлем жүйесі операторының және (немесе) төлем жүйесіне қатысушылардың өзара іс-қимылы арқылы төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыруды қамтамасыз ететін қатынастар жиынтығы;
25) POS-терминал - карточкалардың төлем жүйелерін және банктің ақпараттық жүйесімен қосылуды пайдалана отырып, ақылы учаскелер бойынша жол жүру қызметтері үшін ақы төлеу жүзеге асырылатын электрондық-механикалық құрылғы.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге де ұғымдар мен анықтамалар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қолданылады.
2. Ақылы учаскелер бойынша жол жүру ақысын алу тәртібі
3. Ақылы учаскелерде ақылы қозғалысты ұйымдастыру ақы алу жүйесі құрылғысының көмегімен жүзеге асырылады.

17) личный кабинет – предназначен для регистрации пользователей в персональном разделе на интернет-ресурсе организатора или в мобильном приложении, имеющий графический интерфейс для получения информации о движении денежных средств на лицевом счете или счете государственного регистрационного номерного знака автотранспортного средства, а также пополнении счетов, получения иной информации по работе платных участков;
18) местный автотранспорт - автотранспортное средство, зарегистрированный в установленном порядке на административно-территориальной единице (район области), прилегающей к платному участку при перемещении за пределами одного района;
19) несвоевременная уплата за проезд - отсутствие или недостаточность денежных средств на лицевом счете или счете государственного регистрационного номерного знака автотранспортного средства для оплаты за проезд по платному участку в момент списания в установленный организатором срок;
20) постоплата - денежные средства, зачисленные на лицевой счет или на счет государственного регистрационного номерного знака автотранспортного средства для оплаты суммы за проезд, образовавшаяся после фиксации техническими средствами установленные на платных участках;
21) центр по работе с клиентами - предназначен для предоставления информационных услуг пользователям платных участков;
22) мобильное приложение - программное обеспечение, предназначенное для работы на смартфонах и других мобильных устройствах;
23) терминал - устройство программно-аппаратного комплекса, оборудованное техническими средствами для взимания платы с пользователя за проезд по платным участкам, расположенное на пункте взимания платы, при его наличии;
24) платежная система - совокупность отношений, обеспечивающих осуществление платежей и (или) переводов денег путем взаимодействия оператора платежной системы и (или) участников платежной системы посредством применения процедур, инфраструктуры и правил, установленных оператором данной платежной системы;
25) POS-терминал - электронно-механическое устройство, посредством которого с использованием платежных систем карточек и соединения с информационной системой банка осуществляется оплата за услуги проезда по платным участкам.
Иные понятия и определения, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Порядок взимания платы за проезд по платным участкам
3. Организация платного движения на платных участках осуществляется с помощью устройства программно-аппаратного комплекса взимания платы за проезд.

4. Ақылы учаске бойынша жол жүру пайдаланушы мен ұйымдастырушы арасындағы шарт негізінде жүзеге асырылады. Ақылы учаскені пайдалану шарты жария болып табылады. Жария шарт жасасу сәті ақылы учаскеге кіру сәті болып табылады.
5. Автокөлік құралдарының ақылы учаскелер бойынша жол ақысы Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында жүргізіледі.
6. Пайдаланушы жол ақысын мынадай тәсілдермен төлейді:
1) төлем жүйелерінің көмегімен алдын ала төлеу бойынша;
2) кейінгі төлем;
3) ақы алу пунктінде ақы төлеу, ол болған кезде.
7. Ұйымдастырушы ақылы учаскелерге кірер алдында ақылы учаскелерге кіру туралы хабарламасы бар ақпараттық таблоны орналастырады.
Ақпараттық таблода мынадай ақпарат орналастырылады:
1) ақы мөлшерлемесі;
2) ақылы учаскенің ұзындығы;
3) жол ақысын төлеудің ықтимал тәсілдері;
4) ұйымдастырушының байланыс орталығының деректері.
8. Ұйымдастырушы пайдаланушыларды ақылы учаскелер бойынша жол жүру туралы хабардар ету мақсатында мынадай тәсілмен хабардар етеді:
1) ақы алу пункті болған жағдайда оның өкілдері болады;
2) клиенттермен жұмыс орталықтары, олар болған жағдайда;
3) жария шартта немесе ұйымдастырушының ресми интернет-ресурсында көрсетілген қысқа нөмірі бар Қазақстан Республикасы бойынша бірыңғай байланыс орталығы;
4) ұйымдастырушы ақылы учаскелер бойынша жол жүргені үшін берешегінің бар екендігі туралы смс-хабарлама және ақылы жол жүру мәселелеріне қатысты басқа да ақпарат жібереді.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 03.11.2023 № 55 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Ақы алу пункті болған кезде ұйымдастырушы ақы алу пукнтінде кептелістің пайда болуын болдырмау үшін барлық жол жүру есептеулерін сақтай отырып, ақы алу пункті арқылы жылдам өту үшін шлагбаумдарды ашу жолымен өткізу жылдамдық режимін қамтамасыз етеді.
10. Автокөлік құралдарынан ақылы учаскелер бойынша жол жүру ақысы ақы алу пунктінде, ол болған кезде алынады және жеке шотта немесе мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісінің шотында ақшалай қаражат болған кезде бақылау аркаларында есептен шығарылады.
11. Ұйымдастырушы "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, осы Қағидалардың 12-тармағында көрсетілген пайдаланушылардың деректеріне үшінші тұлғаларға қол жеткізуді шектейді.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 03.11.2023 № 55 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

4. Проезд по платному участку осуществляется на основании договора между пользователем и организатором. Договор на пользование платным участком является публичным. Моментом заключения публичного договора является момент въезда на платный участок.
5. Плата за проезд автотранспортных средств по платным участкам производится в национальной валюте Республики Казахстан.
6. Плата за проезд пользователем производится следующими способами:
1) по предварительной оплате с помощью платежных систем;
2) постоплата;
3) оплата на пункте взимания платы, при его наличии.
7. Организатор перед въездом на платные участки размещает информационное табло с уведомлением о въезде на платные участки.
На информационном табло также размещается следующая информация:
1) ставка платы;
2) протяженность платного участка;
3) возможные способы оплаты за проезд;
4) данные контакт центра организатора.
8. Организатор с целью информированности пользователей о проезде по платным участкам оповещает через:
1) представителей на пункте взимания платы, при его наличии;
2) центры по работе с клиентами, при их наличии;
3) единый контакт центр по Республике Казахстан с коротким номером, указанный в публичном договоре или на официальном Интернет-ресурсе организатора;
4) организатор направляет смс-оповещение о наличии задолженности за проезд по платным участкам и другую информацию, относящуюся к вопросам платного проезда.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.11.2023 № 55 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. При наличии пункта взимания платы, организатор для исключения образования затора на пункте взимания платы, обеспечивает пропускной скоростной режим путем открытия шлагбаумов, для быстрого проезда через пункт взимания платы с сохранением всех начислений за проезд.
10. Плата за проезд по платным участкам с автотранспортных средств взимается на пункте взимания платы, при его наличии и/или списывается на арках контроля при наличии денежных средств на лицевом счету или счету государственного регистрационного номерного знака автотранспортного средства.
11. Организатор ограничивает доступ к данным пользователей, указанные в пункте 12 настоящих Правил, третьим лицам, за исключением случаев, предусмотренных в статье 6 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.11.2023 № 55 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

12. Автокөлік құралының бақылау аркасы арқылы өтуі кезінде ұйымдастырушы "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ақылы учаскелерде орналасқан сәйкестендіруші техникалық құрылғылар арқылы пайдаланушы туралы деректерді өзінің автокөлік құралымен жинауды, тіркеуді және өңдеуді жүзеге асырады.
Мұндай деректер мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісін, күнін, уақытын белгілей отырып, автокөлік құралының фототүсірімдері, бейнежазбалары, салмақтық және габариттік параметрлері болып табылады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 03.11.2023 № 55 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Автокөлік құралы ақылы учаскеде ақы алу пукнтін ол болған жағдайда айналып кірген кезде, автокөлік құралын тіркеу бақылау аркаларында жүргізіледі.
Ақшалай қаражатты есептен шығару автокөлік құралы ақылы учаскеден ақы алу пункті арқылы шыққан кезде, ол болған кезде немесе бақылау аркаларында жүргізіледі.
14. Ақылы учаскеден ақы алу пукнті арқылы шыққан кезде, ол болған жағдайда, пайдаланушы ақпараттық таблода көрсетілген автокөлік құралының нөмірінің дұрыстығын тексеруі қажет. Қате анықталған жағдайда пайдаланушы осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген ұйымдастырушының өкілдеріне жүгінеді.
15. Автокөлік құралының икемді тіркемеде басқа автокөлік құралын сүйрететін ақылы учаскелер бойынша өтуі кезінде ақы автокөліктің екі бірлігінен де алынады.
16. Ақылы учаскелерді пайдаланғаны үшін төлем ақыдан Заңның 5-2-бабында көзделген автокөлік құралдарының санаты босатылады.
17. Бақылау аркасының ақылы учаскелерінде автокөлік құралымен жүру кезінде бақылау аркасының қиылысынан кейін ақылы учаскенің аймағы үшін, бақылау аркасын айналып өту кезінде есептеу жүргізіледі, ақылы учаскенің аймағы үшін жол ақысын есептеу келесі бақылау аркасының автокөлік құралымен өткеннен кейін жүргізіледі. Ұйымдастырушы есептеу тетіктерін өзгертуге және ұйымдастырушы белгілеген тәртіппен ақы алу жүйесін ажыратуды жүргізеді.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 03.11.2023 № 55 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Ақылы учаскелер бойынша жол жүру үшін алдын ала төлем жасау үшін пайдаланушылар учаскеге кірер алдында ұйымдастырушы ұсынатын төлем жүйелерінің сервистерін пайдалана отырып, дербес шотты немесе мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісінің шотын алдын ала толықтырады.

12. При проезде автотранспортным средством через арку контроля, организатор осуществляет сбор, регистрацию и обработку данных о пользователе с его автотранспортным средством посредством идентифицирующих технических устройств, расположенных на платных участках в соответствии с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
Такими данными являются фотоизображение, видеоизображение, весовые и габаритные параметры автотранспортного средства с фиксацией его государственного регистрационного номерного знака, даты, времени проезда по зонам платного участка.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.11.2023 № 55 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. При въезде автотранспортного средства на платный участок в обход пункта взимания платы, при его наличии, фиксация автотранспортного средства производится на арках контроля.
Списание денежных средств производится в программно-аппаратном комплексе взимания платы за проезд при фиксации автотранспортного средства на арках контроля и/или на пункте взимания платы, при его наличии.
14. При выезде с платного участка через пункт взимания платы, при его наличии, пользователю необходимо проверить корректность указанного на информационном табло номера автотранспортного средства. При обнаружении ошибки пользователь обращается к представителям Организатора согласно пункту 8 настоящих Правил.
15. При проезде автотранспортного средства по платным участкам, буксирующего другое автотранспортное средство на гибкой и/или жесткой сцепке, плата взимается с обеих единиц автотранспорта.
16. От платы за пользование платными участками, освобождается категория автотранспортных средств, предусмотренная статьей 5-2 Закона.
17. После пересечения автотранспортным средством арки контроля начисление суммы за проезд производится за зону платного участка, при проезде в обход арки контроля, начисление платы за проезд за зону платного участка производится после проезда автотранспортным средством следующей арки контроля. Организатор изменяет механизмы начисления и производит отключение программно-аппаратного комплекса взимания платы за проезд в случае наступления аварийного режима в программно-аппаратном комплексе взимания платы за проезд.
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.11.2023 № 55 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Для внесения предварительной оплаты за проезд по платным участкам, пользователям необходимо до въезда на участок пополнить лицевой счет или счет государственного регистрационного номерного знака автотранспортного средства, используя платежные системы.

19. Жергілікті автокөлік құралына арналған абонементті ұйымдастырушы олардың жүк көтергіштігіне және автокөлік құралының түріне сәйкес ұсынады. Автокөлік құралында тіркеме болған жағдайда, абонемент жүк көтергіштігі 15 тоннадан асатын автокөлік құралы ретінде беріледі және ресімделеді.
Облыста бірнеше ақылы учаскелер болған жағдайда, әрбір ақылы учаске үшін пайдаланушы жеке абонемент сатып алуы тиіс. Абонемент пайдаланушы пайдалану үшін таңдаған ақылы учаскеге қатаң байланысты.
20. Абонементті пайдаланушыда күтпеген жағдайлар (автокөлік құралының иесін есептен шығару, сату, банкрот немесе қайтыс болу) туындаған кезде, бұл абонементті басқа пайдаланушыға пайдалануға беруге (қайта тіркеуге) болмайды, мұндай абонемент жойылады және жаңа абонемент сатып алу қажет.
21. Абонементтің әрекеті ақылы учаске өтетін облыс шекарасына байланысты емес. Автокөлік құралының абонемент бойынша өтуін тіркеу Қазақстан Республикасы облыстарының әкімшілік шекаралары бойынша емес, ақылы учаскеге байланған бақылау аркалары бойынша жүзеге асырылады.
22. Абонемент пайдаланушыларға ақылы учаскелер бойынша жол жүру үшін пайда болған берешекті өтегеннен кейін беріледі.
23. Ұйымдастырушыда ақы алу жүйесінің техникалық жұмыстарын жүргізу қажеттілігі туындаған кезде ұйымдастырушы ақы алу жүйесінің жұмысын авариялық жұмыс режиміне ауыстыру құқығын өзіне қалдырады. Бұл ретте пайдаланушының шоттарымен байланысты барлық операциялар авариялық режим аяқталғаннан кейін өңделетін болады.
24. Пайдаланушының жол ақысы күнтізбелік жеті күн ішінде төленбеген жағдайда, сегізінші күні ұйымдастырушы материалдарды "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 628-бабына сәйкес қарау үшін көліктік бақылау органдарына жібереді.
25. Автокөлік құралы ақы алу пунктіне кірген кезде, ол болған жағдайда мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісінсіз, ақы алу жүйесі жол жүру жасалған ақылы учаскенің барлық аймақтары үшін бір бағытта есептеулер жүргізед

19. Абонемент для местного автотранспортного средства предоставляется организатором в соответствии с их грузоподъемностью и типа автотранспортного средства. При наличии прицепа у автотранспортного средства, то абонемент предоставляется и оформляется, как на автотранспортное средство имеющий грузоподъемность свыше 15 тонн.
При наличии в области нескольких платных участков, для каждого платного участка пользователю следует приобретать отдельный абонемент. Абонемент строго привязан к выбранному для использования пользователем автотранспортного средства платного участка.
20. При наступлении у пользователя абонемента непредвиденных обстоятельств (снятие с учета, продажа, банкрот или смерть владельца автотранспортного средства), то этот абонемент не может быть передан в пользование (перерегистрирован) на другого пользователя, такой Абонемент аннулируется и необходимо приобретать новый абонемент.
21. Действие абонемента не привязано к границе области, через которую проходит платный участок. Фиксация проезда автотранспортного средства по абонементу осуществляется по аркам контроля с привязкой к платному участку, а не по административным границам областей Республики Казахстан.
22. Абонемент предоставляется пользователям, после погашения образовавшейся задолженности за проезд по платным участкам.
23. При возникновении у организатора необходимости проведения технических работ программно-аппаратного комплекса взимания платы за проезд, то организатор оставляет за собой право переключить работу программно-аппаратного комплекса взимания платы за проезд в аварийный режим работы. При этом все операции, связанные со счетами пользователя, будут обработаны после завершения аварийного режима.
24. При неуплате платы за проезд пользователя в течении семи календарных дней, на восьмой день организатор направляет материалы в органы транспортного контроля для рассмотрения в соответствии со статьей 628 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".
25. При подъезде автотранспортного средства к пункту взимания платы, при его наличии, без государственного регистрационного номерного знака, программно-аппаратный комплекс взимания платы за проезд производит начисления за все зоны платного участка, по которому был совершен проезд, в одном направлении.