Ішкі су жолдарында кемелермен, оның ішінде шағын көлемді кемелермен болған көлік оқиғаларын тергеп-тексеруді, оларды сыныптауды және есепке алуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 27 наурыздағы № 358 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 25 мамырда № 11150 тіркелді.
"Ішкі су көлігі туралы" 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 26-19) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Ішкі су жолдарында кемелермен, оның ішінде шағын көлемді кемелермен болған көлік оқиғаларын тергеп-тексеруді, оларды сыныптауды және есепке алуды жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Көлік комитеті (Ә.А. Асавбаев):
1) осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шараларды орындау туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрінің
міндетін атқарушы
Ж. Қасымбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Iшкi iстер министрі
______________ Қ. Қасымов
2015 жылғы 16 сәуір
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушының
2015 жылғы 27 наурыздағы
№ 358 бұйрығымен бекітілген
Ішкі су жолдарында кемелермен, оның ішінде шағын көлемді
кемелермен болған көлік оқиғаларын тергеп-тексеруді, оларды
сыныптауды және есепке алуды жүргізу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ішкі су жолдарында кемелермен, оның ішінде шағын көлемді кемелермен болған көлік оқиғаларын тергеп-тексеруді, оларды сыныптауды және есепке алуды жүргізу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Ішкі су көлігі туралы" 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 26-19) тармақшасына сәйкес әзірленді.

Об утверждении Правил проведения расследований, классификации и учета транспортных происшествий с судами, в том числе маломерными судами, на внутренних водных путях
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 358. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 мая 2015 года № 11150.
В соответствии с подпунктом 26-19) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О внутреннем водном транспорте" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения расследований, классификации и учета транспортных происшествий с судами, в том числе маломерными судами, на внутренних водных путях.
2. Комитету транспорта Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Асавбаев А.А.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Касымбек
"СОГЛАСОВАН"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
______________ К. Касымов
16 апреля 2015 года
Утверждены
приказом исполняющего
обязанности Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 27 марта 2015 года № 358
Правила проведения расследований, классификации и учета
транспортных происшествий с судами, в том числе маломерными
судами, на внутренних водных путях
1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения расследования, классификации и учета транспортных происшествий с судами, в том числе маломерными судами, на внутренних водных путях (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 26-19) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О внутреннем водном транспорте".

2. Қағидалар ішкі су жолдарында кемелермен, оның ішінде шағын көлемді кемелермен болған көлік оқиғаларын тергеп-тексеруді, оларды сыныптауды және есепке алуды жүргізу тәртібін айқындайды.
3. Ішкі су жолдарында кемелермен, оның ішінде шағын көлемді кемелермен болған көлік оқиғаларын тергеп-тексеруді, оларды сыныптауды және есепке алуды жүргізудің мақсаты жағдайлардың, себептердің салдарлардың, қатысты адамдардың іс-қимылын бағалауды белгілеу, оларды болдырмау жөнінде шаралар қабылдау, сондай-ақ авариялардың алдын алу жөніндегі тиісті ұсынымдар дайындау болып табылады.
4. Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) авария - нәтижесінде адам өлімі не денсаулыққа ауыр зиян келтірілген көлік оқиғалары не кемеден адамдар жоғалып кеткен, сондай-ақ кеменің толық конструктивтік қирауы, кемені су басуы, кеменің навигациялық жабдық құралдарын, гидротехникалық құрылыс объектілерін зақымдап, оларды пайдаланудан шығаруға, мұнай және мұнай өнімдерінің төгілуіне әкеп соққан көлік оқиғасы;
2) гидротехникалық құрылыстар - су ресурстарын басқару, су пайдаланушыларға су беру, сумен жабдықтау және су бұру, судың зиянды әсерінің алдын алу үшін пайдаланылатын инженерлік құрылыстар;
3) кемеде жүзу қасиеті - кеменің жүзуде пайдалану жағдайларындағы әрекетін айқындайтын сипаттамаларының жиынтығы: жүзгіштігі, беріктігі, суға батпайтындығы, жүргіштігі, басқарушылығы;
4) кемелерді су басу - корпустың суға толық батуы немесе корпусқа судың кіруі немесе аударылуы нәтижесінде жүзгіш қорлардың толық жоғалуы;
5) көлік оқиғасы - кемемен болған, оны апатқа және кемеде жүзу қасиетін жоғалтуға, кеменің навигациялық жабдық құралдарын, теңіз инфрақұрылымы объектілерін зақымдап, оларды пайдаланудан шығаруға, кеменің тіркеп сүйреу объектісін жоғалтуға әкеп соққан оқиға;
6) пайдалану оқиғасы - аварияға жатпайтын көлік оқиғасы.
7) уәкiлеттi орган - iшкi су көлiгi саласындағы басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шекте салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
5. Уәкiлеттi орган және оның аумақтық бөлімшелері көлік оқиғасын тергеп-тексеру органы болып табылады
6. Кемелермен болған көлік оқиғасын тергеп-тексеру еңбек заңнамасына, қылмыстық, әкімшілік өндіріс шеңберінде жүргізілген басқа да тергеуге қарамастан жүзеге асырылады және кез келген басқа тергеулерге кедергі келтірмейді.
7. Уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі көлiк оқиғасы болған сәттен бастап 24 сағаттың iшiнде көлік оқиғасы туралы уәкілетті органға, ішкі істер органдарының аумақтық бөлiмшесiне және көліктік прокуратураға кідірместен мынадай мәліметтерді хабарлайды:

2. Правила определяют порядок проведения расследований, классификации и учета транспортных происшествий с судами, в том числе маломерными судами, на внутренних водных путях.
3. Целью проведения расследований, классификации и учета транспортных происшествий с судами, в том числе маломерными судами, является установление обстоятельств, причин, последствий, оценка действий причастных лиц, принятие мер по их предотвращению, а также подготовка соответствующих рекомендаций по предупреждению аварийности.
4. В Правилах используются следующие понятия:
1) авария - транспортное происшествие, в результате которого произошла гибель, либо причинение тяжкого вреда здоровью, либо исчезновение людей с судна, а также полное конструктивное разрушение судна, затопление судна, повреждение судном другого судна, средств навигационного оборудования, объектов гидротехнических сооружений, приведшее к выводу их из эксплуатации, разливу нефти и нефтепродуктов;
2) гидротехнические сооружения - инженерные сооружения, используемые для управления водными ресурсами, подачи воды водопользователям, водоснабжения и водоотведения, предупреждения вредного воздействия вод;
3) судоходные качества - совокупность характеристик судна, определяющих его поведение в эксплуатационных условиях плавания: плавучесть, остойчивость, непотопляемость, ходкость, управляемость;
4) затопление судов - полное погружение корпуса в воду или полная утрата запасов плавучести в результате проникновения воды в корпус или опрокидывания;
5) транспортное происшествие - событие с судном, приведшее его к бедствию и повлекшее утрату судоходных качеств, повреждение судном другого судна (судов), средств навигационного оборудования, объектов гидротехнических сооружений, потеря судном буксируемого объекта;
6) эксплуатационное происшествие - транспортное происшествие, не относящееся к аварии;
7) уполномоченный орган - центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в сфере внутреннего водного транспорта, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, - межотраслевую координацию.
5. Органом расследования, классификации и учета транспортного происшествия является уполномоченный орган и его территориальные подразделения.
6. Расследование транспортного происшествия, произошедших с судами, осуществляется независимо от любого другого расследования, проводимого в рамках трудового законодательства, уголовного, административного производства, и не препятствует любому другому расследованию.
7. Территориальное подразделение уполномоченного органа в течение 24 часов с момента транспортного происшествия сообщает в уполномоченный орган, в территориальное подразделение органов внутренних дел и транспортную прокуратуру следующие сведения о транспортном происшествии:

1) көлік оқиғасы туралы хабарлаған адамның (ұйымның) тегі, аты, әкесінің аты, байланыс телефондары;
2) көлік оқиғасының болған күні және уақыты;
3) кеменің тіркеу нөмірі және түрі, кеме иесі туралы мәліметтер;
4) көлік оқиғасы орнының координаталары;
5) кеме қозғалысының бағыты;
6) кеме жүргізушісінің және кемеде болған өзге адамдардың тегі, аты, әкесінің аты, байланыс телефондары;
7) ауа райының метеорологиялық жағдайы;
8) навигациялық жабдықтың болуы;
9) көлік оқиғасының себептері, кеменің, навигациялық жабдықтың зақымдануының болуы және сипаты, қаза тапқандардың, денсаулыққа зиян алғандардың және кемеден жоғалып кеткендердің саны, қоршаған ортаны ластау;
10) көлік оқиғасын бағалауға және көмек көрсету мен зардаптарды жою үшін техникалық құралдарды тарту қажеттігі туралы шешім қабылдауға мүмкіндік беретін өзге мәліметтер.
8. Көлік оқиғасы авария немесе пайдалану оқиғасы болып сыныпталады.
9. Көлік оқиғасы болған жағдайда кеме капитаны, кеме жүргізушісі, кеме иесі, гидротехникалық құрылыстардың лауазымды тұлғалары меншік нысанына және ведомстволық қатыстылығына қарамастан:
1) көлік оқиғасы болған сәттен бастап 24 сағат ішінде көлік оқиғасы туралы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне және көліктік прокуратураға хабарлайды;
2) көлік оқиғасы болған сәттен бастап 48 сағаттың iшiнде көлiк оқиғасы туралы толық ақпаратты жасайды және оның негізінде көлік оқиғасын тiркеудi жүргiзетiн уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне жiбередi.
10. Көлік оқиғасы туралы ақпарат мынадай мәліметтер қамтылады:
1) көлік оқиғасының күні және орны, құрушылар туралы мәліметтер (лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты, ал куәгерлер үшін - тұратын орынның мекенжайы);
2) кеме және гидротехникалық құрылыс туралы негізгі мәліметтер (атауы, түрі, қуаты, жүк көтерімділігі, габариттері, жүк түрлері және басқалары);
3) көлік оқиғасының қатысушылары туралы мәліметтер (лауазымы, жасы, арнайы білімі, су көлігіндегі, командалық лауазымдарында және атқарылатын лауазымдарындағы жалпы жұмыс өтілі, жұмыс дипломы немесе куәлігі, оларды алу күні және кім берді);
4) көлік оқиғасы болған учаскенің гидрологиялық сипаты, ауа-райының жағдайы, көрінуі, кемеде жүзу габариттері және жарияланғанға тиістілігі, штаттық орындарда навигациялық белгілердің болуы;
5) көлік оқиғасының алдындағы іс-қимылды және оған қатысы бар жағдайларды бағалау;
6) көлік оқиғасының жай-күйі (барлық маневрлердің жүйелігін көрсете отырып оқиғаны нақты жазу, жүру жылдамдығы, өкімдер, командалар, дабылдар және басқалар);

1) фамилия, имя, отчество, контактные телефоны, лица (организации) сообщившего о транспортном происшествии;
2) дата и время транспортного происшествия;
3) регистрационный номер и тип судна, данные о судовладельце;
4) координаты места транспортного происшествия;
5) маршрут движения судна;
6) фамилия, имя, отчество, контактные телефоны судоводителя и лиц, находившихся на судне;
7) метеорологические условия погоды;
8) наличие навигационного оборудования;
9) причины транспортного происшествия, наличие и характер повреждений судна, навигационного оборудования, количество погибших, получивших вред здоровью и исчезнувших людей с судна, загрязнение окружающей среды;
10) другие сведения, позволяющие оценить транспортное происшествие и принять решение о необходимости привлечения технических средств для оказания помощи и ликвидации последствий.
8. Транспортное происшествие классифицируется как авария или эксплуатационное происшествие.
9. В случае транспортного происшествия капитан судна, судоводитель, судовладелец, должностные лица гидротехнических сооружений, независимо от формы собственности и ведомственной принадлежности:
1) в течение 24 часов с момента транспортного происшествия сообщают о транспортном происшествии в территориальное подразделение уполномоченного органа;
2) в течение 48 часов с момента транспортного происшествия составляют подробную информацию о транспортном происшествии, и представляют в территориальное подразделение уполномоченного органа, на основании которого проводится регистрация транспортного происшествия.
10. Информация о транспортном происшествии содержит следующие сведения:
1) дата и место транспортного происшествия, сведения о составителях (должность, фамилия, имя, отчество, а для свидетелей - адрес местожительства);
2) основные данные о судне и гидротехническом сооружении (название, тип, мощность, грузоподъемность, габариты, вид грузов и другие);
3) сведения об участниках транспортного происшествия (должность, возраст, специальное образование, общий стаж работы на водном транспорте, в командных должностях и занимаемой должности, рабочий диплом или свидетельство, дата их получения и кем выданы);
4) гидрологическая характеристика участка, на котором произошло транспортное происшествие, состояние погоды, видимость, габариты судового хода и их соответствие объявленным, наличие навигационных знаков на штатных местах;
5) оценка действий перед транспортным происшествием и обстоятельств, имеющих отношение к нему;
6) обстоятельства транспортного происшествия (подробное описание происшествия с указанием последовательности всех маневров, скорости хода, распоряжений, команд, сигналов и прочие);

7) көлік оқиғасының салдарларын жою, адамдар мен жүктерді құтқару бойынша іс-қимылдарды қоса алғанда кеме жүргізушінің немесе экипаждың кейінгі іс-қимылдары;
8) жарақат алған немесе қаза болған адамдар саны, олардың тегі, аттары, тұратын орындары, туған жылдары);
9) корпустың, механизмнің, жылжытқыштардың, жүргізу құралдарының бұзылуы еркін түрде ресімделеді;
10) бүлінудің салдарлары (отсектерді су басуы, жүктің бүлінуі немесе жоғалуы, қоршаған ортаның ластануы, жүру мүмкіндігі және басқалары);
11) осы көлік оқиғасы туралы ақпарат жасағандардың қолы және күні.
Гидротехникалық құрылыстармен болған көлік оқиғасы туралы ақпарат олардың иелері өкілдерінің қатысуымен ресімделеді.
Көлік оқиғасының екі және одан көп қатысушылары кезінде көлік оқиғасы туралы ақпаратты олар бірлесіп жасайды. Көлік оқиғасына қатысушылардың арасында келіспеушіліктер болған кезде оның себептері және салдары туралы көлік оқиғасы туралы ақпарат жеке жасалады.
11. Көлік оқиғасы туралы ақпаратқа мына құжаттар қоса беріледі:
1) көлік оқиғасының алдындағы, оқиға болған сәттегі және шағын көлемді кемелерді қоспағанда одан кейінгі уақыттағы вахта бастығының іс-қимылы енгізілетін уақыт ішіндегі кеме журналынан (вахта журналынан) үзінді;
2) егер осы кемеде жүргізілу көзделген болса, машина және басқа журналдардан үзінді;
3) барлық қатысы бар адамдардан түсініктемелері және егер куәгерлер болса, олардың көрсетулері;
4) көлік оқиғасы болған жерді белгілеумен сызба, сондай-ақ кеменің ретімен орналасуы және басқалары;
5) көлік оқиғасы учаскесінің навигациялық картасының көшірмесі;
6) көлік оқиғасына қатысы бар басқа құжаттар мен заттай дәлелдер (радиограммалардың, бұйрықтардың, өкімдердің, курсограммалардың көшірмелері, фотосуреттер, тахограммалар, тралдау немесе тереңдіктерді өлшеу туралы тетіктер мен қондырғылардың істен шығуы туралы актілер, нұсқаулық жөніндегі журналдар).
Көлік оқиғасы туралы ақпаратқа қоса берілетін барлық құжаттар кеме капитанының, кеме жүргізушісінің, кеме иесінің, гидротехникалық құрылыстардың лауазымды тұлғаларының қолымен расталуы тиіс.
Қосымшалармен бірге көлік оқиғасы туралы ақпараттың бір данасы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне жіберіледі, бір данасы көлік оқиғасының қатысушыларына жіберіледі.
2. Көлік оқиғаларын тергеп-тексеру, сыныптау және есепке алу тәртібі
12. Көлік оқиғаларын тергеп-тексеру кемелердің жүзу ауданындағы кеме қозғалысын қалпына келтіру жөніндегі жұмыстарға көлік оқиғаларының салдарын жоюға және кедергі болмауға тиіс.
13. Ішкі су жолдарында кемелермен, оның ішінде шағын көлемді кемелермен болған көлік оқиғаларын тергеп-тексеру, оларды сыныптау және есепке алу уәкілетті органда көлік оқиғасы тіркелген сәттен бастап отыз жұмыс күні ішінде жүргізіледі.

7) последующие действия судоводителя или экипажа, включая действия по ликвидации последствий транспортного происшествия, спасанию людей и груза;
8) количество травмированных или погибших людей, их фамилии, имена, местожительство, год рождения;
9) повреждение корпуса, механизмов, движителей, рулевых устройств, которые оформляются в произвольной форме;
10) последствия повреждения (затопление отсеков, утрата или порча груза, загрязнение окружающей среды, возможность движения и прочие);
11) дата и подписи составителей информации о транспортном происшествии.
Информация о транспортном происшествии с гидротехническими сооружениями оформляются с участием представителей их владельцев.
При двух и более участниках транспортного происшествия информация о транспортном происшествии составляется ими совместно. При разногласиях участников транспортного происшествия о его причинах и последствиях информация о транспортном происшествии составляются раздельно.
11. К информации о транспортном происшествии прилагаются следующие документы:
1) выписка из судового журнала (вахтенного журнала) за время, включающее действия вахтенного начальника перед транспортным происшествием, в момент происшествия и после него за исключением маломерных судов;
2) выписка из машинного и судового журналов, если их ведение предусмотрено на данном судне;
3) объяснительные от всех причастных лиц и свидетельские показания, если они имеются;
4) схема с обозначением места транспортного происшествия, а также последовательных расположений судна и другие;
5) копия навигационной карты участка транспортного происшествия;
6) другие документы и вещественные доказательства, имеющие отношение к транспортному происшествию (копии радиограмм, приказов, распоряжений, курсограмм, фотографии, тахограммы, акты о тралении или промерах глубин, выхода из строя механизмов, устройств, журналы по инструктажу).
Все прилагаемые документы к информации о транспортном происшествии заверяются подписью капитана судна, судоводителя, судовладельца и должностных лиц гидротехнических сооружений.
Один экземпляр информации о транспортном происшествии с приложениями направляется в территориальное подразделение уполномоченного органа, по одному экземпляру направляются участникам транспортного происшествия.
2. Порядок расследования, классификации и учета транспортных происшествий
12. Расследование транспортных происшествий не должно задерживать ликвидацию последствий транспортных происшествий и работ по восстановлению движения судов в районе плавания судов.
13. Расследование, классификация и учет транспортных происшествий с судами, в том числе маломерными судами, на внутренних водных путях, проводится в течение тридцати рабочих дней с момента регистрации транспортного происшествия в уполномоченном органе.

14. Уәкілетті органның қызметкері көлік оқиғасын тергеп-тексеру кезінде көлік оқиғасы болған жерге келген соң, зақымдалған кемелер мен объектілерді тексеріп қарауды жүргізеді. Уәкілетті органның қызметкерлері келгенге дейін, көлік оқиғасы болған жерді, зақымдалған кемелер мен объектілерді тексеріп қарауды уәкілетті орган аумақтық бөлімшесінің қызметкері жүзеге асырады.
15. Уәкілетті органның қызметкері көлік оқиғасының қатысушыларынан және куәгерлерінен жазбаша сұрату жүргізеді, оның барысында мыналар анықталады:
1) кеменің экипажбен жинақталуы, вахтаны жүргізу тәртібінің сақталуы;
2) лауазымын атқару құқығын растайтын құжаттың болуы, шағын көлемді кемені басқару құқығына куәліктің, шағын көлемді кемеге кеме билеттерінің болуын, шағын көлемді кемені жүргізушінің жүзу өтілі;
3) вахталық журналдағы көлік оқиғасының дұрыс және толық көрсетілуі;
4) шағын көлемді кеме экипажының, кеме жүргізушісінің оқиғадан кейін адамдарға және кемелерге көмек көрсету үшін қабылдаған шаралары;
5) көлік оқиғасына дейінгі және одан кейінгі қозғалтқыштың және жылжытқыштың жұмыс режимі;
6) бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері;
7) көлік оқиғасына қатысушы кемелердің кеме жүрісінің діңгегі мен шекарасына қатысты бағыты;
8) сигнал оттарының болуы мен олардың көрінуі.
16. Уәкілетті органның қызметкері көлік оқиғасы орын алғанға дейінгі, ол орын алған уақыттағы және одан кейінгі кемелердің қозғалысы мен орналасуының схемасын құрастырады, бұл ретте көлік оқиғасы кезінде орын алған жағдай мен факторлардың әсер ету деңгейін, атап айтқанда:
метереологиялық жағдайларды (көріну қашықтығы, желдің, жаңбырдың, тұманның, толқынның және басқа метеорологиялық факторлардың болуы);
оқиға болған ауданда басқа кемелердің болуы және олардың көлік оқиғасы салдарына әсер етуін белгілейді.
17. Кемелермен болған көлік оқиғаларын тергеп-тексеруді жүргізуге байланысты барлық мәселелер бойынша уәкілетті орган мемлекеттік органдармен тікелей өзара іс-қимыл жасайды.
18. Көлік оқиғасын тергеп-тексеру мынадай жағдайларда:
1) көлік оқиғасына қатысы бар адамдарда күтпеген мән-жайлар (ауыру, іссапар және басқа себептер) туындаған;
2) кемелерді су басуын, олардың қирауымен байланысты көлік оқиғасының мән-жайларын қосымша анықтау үшін;
3) мемлекеттік органдардың құжаттарын (материалдарды және қорытындыларды) ұсыну үшін уәкілетті органның шешімі бойынша отыз күнтізбелік күннен аспайтын мерзімге ұзартылады.
19. Тергеп-тексеру материалдары бойынша тергеп-тексеру жүргізген уәкілетті органның қызметкері көлік оқиғасын сыныптайды және дәлелді қорытынды жасайды.
Егер көлік оқиғасы нәтижесінде адам өлімі не денсаулыққа ауыр зиян келтірілген көлік оқиғалары не кемеден адамдар жоғалып кеткен, сондай-ақ кеменің толық конструктивтік қирауы, кемені су басуы, кеменің навигациялық жабдық құралдарын, гидротехникалық құрылыс объектілерін зақымдап, оларды пайдаланудан шығаруға, мұнай және мұнай өнімдерінің төгілуіне әкеп соққан жағдайда аталған көлік оқиғасы авария болып сыныпталады.
Өзге жағдайларда көлік оқиғасы пайдалану оқиғасы болып сыныпталады.

14. При расследовании транспортного происшествия работник уполномоченного органа по прибытию на место производит осмотр места происшествия, поврежденных судов и объектов. До прибытия работников уполномоченного органа, производство осмотра места транспортного происшествия, поврежденных судов и объектов осуществляется работником территориального подразделения уполномоченного органа.
15. Работник уполномоченного органа проводит письменный опрос участников и очевидцев транспортного происшествия, в ходе которого определяются:
1) укомплектованность судна экипажем, соблюдение порядка несения вахт;
2) наличие документов, подтверждающих право занятия должности, наличие удостоверения на право управления маломерным судном, судового билета на маломерное судно, стаж плавания судоводителя маломерного судна;
3) правильность и полнота отражения транспортного происшествия в вахтенном журнале;
4) меры, принимавшиеся экипажем, судоводителем маломерного судна сразу после происшествия для оказания помощи людям и судам;
5) режим работы двигателей и движителей до и после транспортного происшествия;
6) показания контрольно-измерительных приборов;
7) положение участвующих в транспортном происшествии судов относительно оси и границ судового хода;
8) наличие сигнальных огней и их видимость.
16. Работник уполномоченного органа составляет схемы движения и положения судов до наступления транспортного происшествия, во время его и после его наступления, при этом устанавливает обстановку и степень влияния факторов, имеющих место при транспортном происшествии, а именно:
метеорологические условия (дальность видимости, наличие ветра, дождя, тумана, волнения и других метеорологических факторов);
наличие других судов в районе происшествия и их влияние на последствия транспортного происшествия.
17. По всем вопросам, связанным с производством расследования транспортных происшествий на судах, уполномоченный орган взаимодействуют непосредственно с государственными органами.
18. Расследования транспортного происшествия продлевается по решению уполномоченного органа сроком не более тридцати календарных дней, в следующих случаях:
1) непредвиденных обстоятельств (болезнь, командировка, и другие причины) возникших у лиц, имеющих отношение к транспортному происшествию;
2) для проведения дополнительного выяснения обстоятельств транспортного происшествия, связанные с затоплением, гибелью судов;
3) для предоставления документов (материалов и заключений) государственных органов.
19. По материалам расследования работник уполномоченного органа, производивший расследование, классифицирует транспортное происшествие и составляет мотивированное заключение.
В случае транспортного происшествия, в результате которого произошла гибель, либо причинение тяжкого вреда здоровью, либо исчезновение людей с судна, а также полное конструктивное разрушение судна, затопление судна, повреждение судном другого судна, средств навигационного оборудования, объектов гидротехнических сооружений, приведшее к выводу их из эксплуатации, разливу нефти и нефтепродуктов данное транспортное происшествие классифицируется как авария.
В иных случаях транспортное происшествие классифицируется как эксплуатационное происшествие.

20. Тергеп-тексеру қорытындылары бойынша уәкілетті орган еркін түрде көлік оқиғасы туралы қорытынды жасайды да бір-бір данадан көлік оқиғасына тікелей жол берген қатысушыларға жібереді.
21. Қорытындыда мынадай мәліметтер қамтылады:
1) кемелердің атауы, қуаты, тиелуі, жүзіп кету әдістері, қозғалыс бағыты;
2) көлік оқиғасына қатысушылар туралы қысқаша мәліметтер (оларда тегі, аты, әкесінің аты, туған жылы, лауазымы және жұмыс орны, шағын көлемді кемені басқару құқығына куәлігі туралы мәліметтер, шағын көлемді кемеге кеме билеті, жұмыс өтілі тіркеледі);
3) көлік оқиғасының уақыты және орны, навигациялық жабдықтың немесе объектілерінің орналасуы және оларға кемелердің қатысы бойынша жағдайы;
4) көлік оқиғасының, ол болған кездегі жағдайларын және кемеде жүру шарттарын (қозғалыс сипатын, жолдың, навигациялық жабдықтың, ауа-райының және көрінудің жай-күйін, кеме сигнал беруінің және радионавигациялық аспаптардың іс-әрекетін және пайдалануын, кемелерде немесе өзге объектілерде вахталық қызметті жүргізу тәртібін сақтауды, көлік оқиғасына қатысы бар кеме жүргізушілері мен өзге адамдардың іс-қимылын) қысқаша сипаттау;
5) көлік оқиғасының себептері;
6) кемелердің, жүзбелі объектілердің зақымдану орнын, мөлшері мен сипатын, жағалау объектілерінің немесе құрылыстарының зақымдануын, адамдардың денсаулығына ауыр зиян алуын, қаза болуын, кемеден жоғалып кетуін сипаттай отырып көлік оқиғасының салдары;
7) көлік оқиғасының салдарын жою үшін қолданған техникалық құралдар;
8) көлік оқиғасына тікелей жол берген немесе оның туындауына ықпал еткен адамдардың тізбесі;
9) кемелердегі көлік оқиғаларының болуына ықпал ететін себептер мен жағдайларды жою жөніндегі ұсынымдар.
22. Техникалық жай-күйін, одан әрі пайдалану шарттарын анықтау мақсатында қорытынды алғаннан кейін кеме иесі және/немесе кеме жүргізушісі "Қазақстан кеме қатынасының тiркелiмi" республикалық мемлекеттiк қазыналық кәсіпорнына кемені, ал уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне шағын көлемді кемені кезектен тыс техникалық куәландыруға ұсынады.

20. По итогам расследования уполномоченный орган составляет заключение о транспортном происшествии в произвольной форме и направляет по одному экземпляру участникам, непосредственно допустивших транспортное происшествие.
21. В заключении о транспортном происшествии содержатся следующие сведения:
1) наименование судов, мощность, загрузка, способы учалки, направление движения;
2) краткие сведения об участниках транспортного происшествия (фиксируется фамилия, имя, отчество, год рождения, должность и место работы, сведения об удостоверении на право управления маломерным судном, судовой билет на маломерное судно, стаж плавания);
3) время и место транспортного происшествия, расположение навигационного оборудования или объектов и положение по отношению к ним судов;
4) краткое описание обстоятельств транспортного происшествия и условий судоходства, при которых он произошел (характер движения, состояние пути, навигационной обстановки, погоды и видимости, действие и использование судовой сигнализации и радионавигационных приборов, соблюдение порядка несения вахтенной службы на судах или иных объектах, действия судоводителей и других лиц, причастных к транспортному происшествию);
5) причины транспортного происшествия;
6) последствия транспортного происшествия с описанием места, размеров и характера повреждений судов, плавучих объектов, повреждений береговых объектов или сооружений, причинение тяжкого вреда здоровью, гибели, исчезновения людей с судна;
7) технические средства, использованные для ликвидации последствий транспортного происшествия;
8) перечень лиц, непосредственно допустивших транспортное происшествие или содействовавших его возникновению;
9) рекомендации по устранению причин и условий, способствующих возникновению транспортных происшествий на судах.
22. После получения заключения о транспортном происшествии с целью определения технического состояния, условий для дальнейшей эксплуатации, судовладелец и/или судоводитель предъявляют судно в Республиканское государственное казенное предприятие "Регистр судоходства Казахстана", а маломерное судно в территориальное подразделение уполномоченного органа, к внеочередному техническому освидетельствованию.

23. Көлік оқиғасын уәкілетті орган жүргізетін Көлік оқиғаларын тіркеу журналына тіркейді.
24. Көлік оқиғаларын тіркеу журналы уәкілетті органда осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүргізіледі.
25. Көлік оқиғаларын тіркеу журналы нөмірленеді, тігіледі және уәкілетті органның мөрімен расталады.
Ішкі су жолдарында кемелермен,
оның ішінде шағын көлемді кемелермен
болған көлік оқиғаларын тергеп-тексеруді,
оларды сыныптауды және есепке алуды
жүргізу қағидаларына қосымша
Нысан
Көлік оқиғаларын тіркеу журналы
Кеменің (кемелердің) тіркеу нөмірі және түрі
Кеменiң меншiк иесi немесе кеме иесi
(жеке тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты, тіркелген орнының мекенжайы)/ заңды тұлғаның атауы және мекенжайы
Кеме жүргізушісі және көлік оқиғасының қатысушылары (тегi, аты, әкесiнiң аты, тіркелген орнының мекенжайы)
Көлік оқиғасы туралы мәліметтер (көлік оқиғасы болған күні, айы, жылы, уақыты және орны)
Көлік оқиғасын сыныптау
Көлік оқиғасының себептері
Көлік оқиғасын тергеп-тексерудің басталуы
Көлік оқиғасын тергеп-тексерудің аяқталуы
Көлік оқиғасын тергеп-тексеру мерзімінің ұзартылуы туралы мәліметтер
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

23. Транспортное происшествие регистрируется уполномоченным органом в Журнале регистрации транспортных происшествий.
24. Журнал регистрации транспортных происшествий ведется в уполномоченном органе по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
25. Журнал регистрации транспортных происшествий пронумеровывается, прошнуровывается и заверяется печатью уполномоченного органа.
Приложение
к Правилам проведения
расследования, классификации и
учета транспортных происшествий
с судами, в том числе маломерными
судами, на внутренних водных
путях
Форма
Журнал регистрации транспортных происшествии
Тип и регистрационный номер судна (судов)
Собственник судна или судовладелец (Фамилия, имя, отчество, адрес места прописки физического лица / наименование и адрес юридического лица)
Судоводитель и участники транспортного происшествия (Фамилия, имя, отчество, адрес места прописки)
Сведения о транспортном происшествии (число, месяц, год, время и место транспортного происшествия)
Классификация транспортного происшествия
Причины транспортного происшествия
Начало расследования транспортного происшествия
Окончание расследования транспортного происшествия
Сведения о продлении срока расследования транспортного происшествия
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11