Барлауға арналған үлгілік келісімшарт нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 409 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 26 мамырда № 11179 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 11 мамырдағы № 325 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 11.05.2018 № 325 (29.06.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2010 жылғы 24 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 17-бабының 27-7) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған барлауға арналған үлгілік келісімшарт нысаны бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Жер қойнауын пайдалану департаменті (Т.С. Тоқтабаев):
1) заңнамада белгіленген тәртіпте осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ә. Исекешев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
_____________ Б. Сұлтанов
2015 жылғы 23 сәуір
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
_____________ Е. Досаев
2015 жылғы 6 мамыр
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
_____________ В. Школьник
2015 жылғы 10 сәуір
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2015 жылғы 31 наурыздағы
№ 409 бұйрығымен
бекітілген
Барлауға арналған үлгілік келісімшарт нысаны
Осы
_____________________________________________________________________
(блок координатын (-тарын) көрсетіңіз)
_____________________________________________________________________
(әкімшілік аумақтық бірлікті көрсетіңіз)
көмір мен ураннан басқа, қатты пайдалы қазбаларды барлауға
арналған Үлгілік келісімшарт (бұдан әрі - Үлгілік келісімшарт) одан
әрі бірлесіп Тараптар деп аталатын құзыретті орган ретінде Қазақстан
Республикасының атынан әрекет ететін
_____________________________________________________________________
(мемлекеттік органның атауы)
және
_____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы - бұдан әрі – Жер қойнауын пайдаланушы)
арасында жасалды.
Кіріспе
Мыналарды:

Об утверждении формы типового контракта на разведку
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 409. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 мая 2015 года № 11179. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 11 мая 2018 года № 325 (вводится в действие с 29.06.2018)
Сноска. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 11.05.2018 № 325 (вводится в действие с 29.06.2018).
В соответствии с подпунктом 27-7) статьи 17 Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую форму типового контракта на разведку.
2. Департаменту недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Токтабаев Т.С.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
А. Исекешев
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
__________ Б. Султанов
"23" апреля 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________ Е. Досаев
"6" мая 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр энергетики
Республики Казахстан
__________ В. Школьник
"10" апреля 2015 года
Утвержден приказом
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от "31" марта 2015 года № 409
Форма типового контракта на разведку
Настоящий Типовой контракт на разведку (далее – Типовой
контракт) твердых полезных ископаемых, за исключением угля и урана на
__________________________________________________________________
(указать координаты блока (-ов)
____________________________________________________________________
(указать административно-территориальную единицу)
заключен между Республикой Казахстан, от имени которой действует
____________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(наименование государственного органа)
как компетентный орган
и ______________________________________________________________
(наименование юридического лица - далее - Недропользователь)
далее совместно именуемые Стороны.
Преамбула
Принимая во внимание, что:

1) Қазақстан Республикасының Конституциясына сәйкес жер қойнауы мен ондағы пайдалы қазбалар мемлекет меншігі болып табылатындығын, Қазақстан Республикасы жер қойнауы учаскесін барлауға (бұдан әрі - барлау) беруге ниет білдіретіндігін;
2) жер қойнауын пайдаланушыда "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2010 жылғы 24 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 76-бабының және Үлгілік келісімшарттың талаптарына сәйкес барлауды жүргізу ниеті, қаржылық және техникалық мүмкіндіктерінің болуын;
3) Қазақстан Республикасының Үкіметі __________________ (құзыретті органды көрсетіңіз) айқындағанын;
4) Құзыретті орган мен жер қойнауын пайдаланушы Үлгілік келісімшарт барлау кезінде олардың Үлгілік келісімшарттық қатынастарын реттейтін болады деп уағдаласқандығын назарға ала отырып.
Құзыретті орган мен жер қойнауын пайдаланушы төмендегілер туралы уағдаласты:
1. Үлгілік келісімшарттың мақсаты
1. Үлгілік келісімшарттың мақсаты берілген келісімшарт аумағында барлау бойынша операцияларды жүргізу кезінде Заңның 75 және 76-баптарына сәйкес тараптардың құқықтары мен міндеттерін айқындау болып табылады.
2. Үлгілік келісімшарттың қолданылу мерзімі
2. Осы Үлгілік келісімшарт кейінгі ___ жылға жасалған (6 жылдан аспайтын мерзім көрсетілсін).
3. Үлгілік келісімшарт құзыретті органда мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді.
4. Кен орнын анықтаған жағдайда жер қойнауын пайдаланушының Заңның 65 және 69-баптарына сәйкес оны бағалау үшін қажетті мерзімге Үлгілік келісімшарт қолданысын ұзартуға құқығы бар.
3. Үлгілік келісімшарт аумағы
5. Жер қойнауын пайдаланушы Үлгілік келісімшарттың ажырамас бөлігі болып табылатын геологиялық бөлікте көрсетілген келісімшарт аумағы шегінде барлауды жүргізеді.
6. Барлау үшін оңайлатылған тәртіппен берілетін жер қойнауы учаскесі он блоктан аспауға тиіс, олардың әрқайсысы координаттардың географиялық жүйесінде бір минутқа тең.
7. Жер қойнауын пайдаланушы 1 ай бұрын бұл туралы құзыретті органға алдын ала хабардар ете отырып, Үлгілік келісімшарт қолданысының бірінші жылы өткен соң келісімшарт аумағының бір бөлігін қайтаруға құқылы.
8. Келісімшарт аумағын қайтаруға блоктар бойынша ғана жол беріледі.
4. Жер қойнауын пайдаланушылардың құқықтары мен міндеттері
9. Үлгілік келісімшартты қолданылу мерзімі ішінде жер қойнауын пайдаланушы:
1) Үлгілік келісімшарт қолданылу мерзімі ішінде жер қойнауын пайдаланушы өңірді әлеуметтік-экономикалық дамытуға және оның инфрақұрылымын дамытуға бюджетті жіктеуіші кодына облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органның бюджетіне Бірыңғай бюджеттік жіктеуішке сәйкес 206114 "Жер қойнауын пайдаланушы өңірді әлеуметтік-экономикалық дамытуға және оның инфрақұрылымын дамытуға аударымдары" Қазақстан Республикасының Бiрыңғай бюджеттiк сыныптамасын жасау қағидасына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 14 қарашадағы № 494 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу реестрінде № 9892 тіркелді) әр блок үшін жылдық өсімді төлем мынадай көлемде төленеді:

1) в соответствии с Конституцией Республики Казахстан недра и
находящиеся в них полезные ископаемые являются государственной
собственностью, Республика Казахстан выражает желание предоставить
участок недр для разведки (далее - разведка);
2) недропользователь имеет желание, финансовые и технические
возможности проводить разведку в соответствии с требованиями
статьи 76 Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах
и недропользовании" (далее – Закон) и Типовым контрактом;
3) Правительство Республики Казахстан определило _________________________________ (указать компетентный орган);
4) Компетентный орган и недропользователь договорились о том, что Типовой контракт будет регулировать их договорные отношения при разведке.
Компетентный орган и недропользователь договариваются о нижеследующем:
1. Цель Типового контракта
1. Целью Типового контракта является определение прав и
обязанностей сторон в соответствии со статьями 75 и 76 Закона при
проведении операций по разведке на предоставленной контрактной
территории.
2. Срок действия Типового контракта
2. Настоящий Типовой контракт заключен на _____
последовательных лет (указать срок не более 6 лет).
3. Типовой контракт вступает в силу с даты его государственной
регистрации в компетентном органе.
4. В случае обнаружения месторождения недропользователь имеет
право на продление действия Типового контракта, на срок необходимый
для его оценки в соответствии со статьями 65 и 69 Закона.
3. Контрактная территория
5. Недропользователь выполняет разведку в пределах контрактной
территории, указанной в геологическом отводе, являющимся неотъемлемой
частью Типового контракта.
6. Участок недр, предоставляемый в упрощенном порядке для
разведки, не должен превышать десять блоков, каждый из которых равен
одной минуте в географической системе координат.
7. Недропользователь вправе вернуть часть контрактной
территории по истечении первого года действия Типового контракта
предварительно уведомив об этом компетентный орган за 1 месяц.
8. Возврат контрактной территории допускается только по блокам.
4. Права и обязанности недропользователя
9. Недропользователь в течение срока действия Типового
контракта обязуется:
1) в течение срока действия Типового контракта
недропользователь производит ежегодные отчисления на
социально-экономическое развитие региона и развитие его
инфраструктуры в бюджет местного исполнительного органа области,
города республиканского органа, города республиканского значения,
столицы на код бюджетной классификации 206114 "Отчисления
недропользователей на социально-экономическое развитие региона и
развитие его инфраструктуры", в соответствии с Правилами составления
Единой бюджетной классификации Республики Казахстан, утвержденными
приказом Министра финансов Республики Казахстан от 14 ноября 2014
года № 494 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации
нормативных правовых актов за № 9892) представленные в виде ежегодных
возрастающих платежей за каждый блок в следующих размерах:

бірінші жыл үшін – республикалық бюджет туралы заңға сәйкес және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын 100 (жүз) айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК);
екінші жыл үшін – 110 (жүз он) АЕК;
үшінші жыл үшін – 115 (жүз он бес) АЕК;
төртінші жыл үшін – 120 (жүз жиырма) АЕК;
бесінші жыл үшін – 140 (жүз қырық) АЕК;
алтыншы жыл үшін – 160 (жүз алпыс);
Үлгілік келісімшарттың қолданылу мерзімі бағалау үшін ұзартылған жағдайда әрбір келесі жылға аударымдар мөлшері кемінде 180 (жүз сексен) АЕК мөлшеріне тең.
Аударымдар үлгілік келісімшарт қолданысының кезекті жылы басталған күннен бастап күнтізбелік 30 күннен кешіктірмей жергілікті бюджетке тиісті соманы аудару арқылы жүргізіледі. Жер қойнауын пайдаланушы көрсетілген соманы аударған күннен бастап 5 жұмыс күнінен кешіктірмей төлем құжатының көшірмесін (болған жағдайда) қоса бере отырып, төлем деректемелерін көрсете отырып, төлеу туралы жазбаша хабарламаны Құзыретті органға жіберуге міндетті.
2) Үлгілік келісімшарт қолданысының бүкіл кезеңіне бір блок шегінде орындауға қажетті шығындардың ең аз мөлшерін орындауға:
бірінші жылы – 1000 (бір мың) АЕК;
екінші жылы – 1000 (бір мың) АЕК;
үшінші жылы – 1000 (бір мың) АЕК;
төртінші жылы – 1200 (бір мың екі жүз) АЕК;
бесінші жыл – 1400 (бір мың төрт жүз) АЕК;
алтыншы жыл – 1600 (бір мың алты жүз) АЕК.
Шығындардың ең аз мөлшері барлауға қатысты жұмыс түрлеріне ғана жұмсалуы тиіс.
Бір блок шегінде орындалуы тиіс шығындардың ең аз мөлшерін орындау туралы есепті жер қойнауын пайдаланушы жылдық есепті Жер қойнауына мемлекеттік мониторингті жүзеге асыру қағида ережесіне (бұдан әрі - мемлекеттік мониторингті жүзеге асыру қағидасы) сәйкес және Заңның 17 бабы 22) тармақшасында белгіленген тәртіпте және мерзімде береді.
Анықталған кен орнын бағалау үшін үлгілік келісімшарт қолданысының мерзімі ұзартылған жағдайда, ұзартудың әрбір келесі жылы үшін шығындардың ең аз мөлшері үлгілік келісімшарт қолданысының алтыншы жылы шығындарының ең аз мөлшеріне тең.
3) жылдар бойынша жұмыстардың мынадай мейлінше аз түрлерін:
бірінші жылы – геологиялық материалдарды зерттеуге, жобалау құжатын әзірлеуге және бекітуге;
екінші жылдан бастап алтыншы жылды қоса алғанда – іздеу және алдын ала белгіленген бағдарларды, зертханалық жұмыстарды, камералдық жұмыстарды орындауға.
Көрсетілген жұмыстарды, алдыңғы жылдарда геологиялық барлау жұмыстарын орындаған жағдайда не оларды жүргізу қажеттігі болмағанда, олармен тікелей байланысты жұмыстардың өзге түрлерімен ауыстыруға жол беріледі.
Жылдар бойынша жұмыстардың ең аз түрлерін орындау туралы есепті жер қойнауын пайдаланушы мемлекеттік мониторингті жүзеге асыру қағидасына сәйкес ұсынады.

за первый год - 100 (сто) месячных расчетных показателей в соответствии с законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года (далее – МРП);
за второй год – 110 (сто десять) МРП;
за третий год – 115 (сто пятнадцать) МРП;
за четвертый год – 120 (сто двадцать) МРП;
за пятый год – 140 (сто сорок) МРП;
за шестой год – 160 (сто шестьдесят) МРП;
В случае продления срока действия Типового контракта для оценки
размер отчислений за каждый последующий год равен размеру не менее
180 (сто восемьдесят) МРП.
Отчисления производятся путем перечисления соответствующей
суммы в местный бюджет не позднее 30 календарных дней с даты начала
очередного года действия Типового контракта. Недропользователь не
позднее 5 рабочих дней с даты перечисления указанной суммы, обязан
направить в Компетентный орган письменное уведомление об оплате с
указанием реквизитов платежа с приложением копии платежного документа
(при его наличии);
2) выполнять минимальный размер затрат, которые необходимо
выполнить в пределах одного блока на весь период действия Типового
контракта:
в первый год – 1000 (тысяча) МРП;
во второй год – 1000 (тысяча) МРП;
в третий год – 1000 (тысяча) МРП;
в четвертый год – 1200 (тысяча двести) МРП;
в пятый год – 1400 (тысяча четыреста) МРП;
в шестой год – 1600 (тысяча шестьсот) МРП;
Минимальный размер затрат должен израсходован только на виды
работ, относящиеся к разведке.
Недропользователь представляет ежегодный отчет о выполнении
минимального размера затрат, которые необходимо выполнить в пределах
одного блока в порядки и сроки, согласно Правилам осуществления
мониторинга и контроля за соблюдением выполнения условий контрактов
(далее – Правила осуществления мониторинга), утверждаемых
подпунктом 22) статьи 17 Закона.
В случае продления срока действия Типового контракта для оценки
обнаруженного месторождения размер минимальных затрат за каждый
последующий год продления равен минимальному размеру затрат шестого
года действия Типового контракта;
3) выполнить следующие минимальные виды работ по годам:
в первый год – изучение геологических материалов, разработка и
утверждение проектного документа;
со второго года по шестой год – поисковые и рекогносцировочные
маршруты, лабораторные работы, камеральные работы.
Допускается замена указанных работ иными видами работ
непосредственно связанным с геологоразведкой в случае их выполнения в
предыдущих годах, либо в случаях отсутствия необходимости в их
проведении.
Отчет о выполнении минимальных видов работ по годам
предоставляется недропользователем согласно Правилам осуществления
мониторинга;

4) Үлгілік келісімшартты жасағаннан және тіркегеннен кейін алты ай мерзімде іздеу жұмыстарының жобасын әзірлеуге және өз бетінше бекітуге және оны жер қойнауын зерттеу және пайдалану жөніндегі уәкілетті органға жіберуге;
5) жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды Үлгілік келісімшартқа және Заңға сәйкес жүргізуге, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларға қойылатын талаптарды, оның ішінде экологиялық, санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды және өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласындағы және жер қойнауын қорғау саласындағы талаптарды сақтауға міндеттенеді.
5. Коммерциялық анықтау
10. Жер қойнауын пайдаланушының Заңға сәйкес конкурс өткізбей-ақ, тікелей келіссөздер негізінде барлауға арналған Үлгілік келісімшарт негізінде коммерциялық табумен байланысты өндіруге арналған жер қойнауын пайдалану құқығын алуға айрықша құқығы бар.
6. Еңсерілмейтін күш
11. Тараптардың ешқайсысы, егер орындамау немесе тиісінше орындамау еңсерілмейтін күш мән-жайларымен байланысты болса, осы Үлгілік келісімшарт бойынша қандай да бір міндеттемелердің орындалмауына немесе тиісінше орындалмауына жауапты болмайды.
12. Еңсерілмейтін күш мән-жайларына, мысалы: әскери даулар, табиғи апаттар, дүлей зілзалалар (өрт жән т.с.с.) сияқты жағдайлар кезінде төтенше және болдырмайтын мән-жайлар жатады. Келтірілген тізбе толық болып табылмайды. Бұл ретте нәтижесінде жер қойнауын пайдаланушы өзінің осы Үлгілік келісімшарт бойынша міндеттерін және де осы Үлгілік келісімшарттың 4-бөлімінің 2) тармақшасында көзделген ең аз шығын мөлшері бойынша міндеттерін қоса орындамаған жағдайда, еңсерілмейтін күш келісімшарт аумағы бойынша үшінші тұлғалардың меншік құқығында (жер пайдаланушы) болатын жер учаскесін алуға қатысты кедергі бола алмайды.
13. Еңсерілмейтін күш мән-жайлары туындаған жағдайда, олардан зардап шеккен тарап бұл туралы еңсерілмейтін күш мән-жайларының басталу күнін және сипаттамасын нақтылайтын жазбаша хабарламаны қолға беру не поштамен жіберу арқылы екінші тарапты дереу хабардар етеді.
14. Еңсерілмейтін күш мән-жайлары туындаған кезде тараптар қалыптасқан жағдайдан шығу жолдарын іздеу үшін дереу мәжіліс өткізеді және мұндай мән-жайлардың салдарларын барынша азайту үшін барлық құралдарды пайдаланады.
15. Еңсерілмейтін күш мән-жайларына байланысты туындаған Үлгілік келісімшарт бойынша жұмыстар толық немесе ішінара тоқтатылған кезде Үлгілік келісімшарттың қолданыс мерзімі еңсерілмейтін күштің қолданыс мерзіміне ұзартылады.
7. Қолданылатын құқық және дауларды шешу тәртібі

4) в шестимесячный срок после заключения и регистрации Типового
контракта разработать и самостоятельно утвердить проект поисковых
работ и направить его в уполномоченный орган по изучению и
использованию недр;
5) проводить операции по недропользованию в соответствии с
Типовым контрактом и Законом, соблюдать требования, установленные
законодательством Республики Казахстан к операциям по
недропользованию, в том числе соблюдать, экологические,
санитарно-эпидемиологические требования и требования в области
промышленной безопасности и в области охраны недр.
5. Коммерческое обнаружение
10. Недропользователь имеет исключительное право на получение
права недропользования на добычу в связи с коммерческим обнаружением
на основании Типового контракта на разведку, без проведения конкурса
на основе прямых переговоров согласно Закона.
6. Непреодолимая сила
11. Ни одна из сторон не будет нести ответственности за
неисполнение или ненадлежащее исполнение каких-либо обязательств по
настоящему Типовому контракту, если такое неисполнение или
ненадлежащее исполнение вызваны обстоятельствами непреодолимой силы.
12. К обстоятельствам непреодолимой силы относятся чрезвычайные
и непредотвратимые при данных условиях обстоятельства, как например:
военные конфликты, природные катастрофы, стихийные бедствия (пожары и
т.п.). Приведенный перечень не является исчерпывающим. При этом не
является непреодолимой силой отсутствие доступа к земельному участку
в пределах контрактной территории, находящегося на праве
собственности (землепользования) у третьих лиц, в результате которого
недропользователь не выполнил свои обязательства по настоящему
Типовому контракту, включая обязательства по минимальному размеру
затрат, установленные подпунктом 2) пункта 4 настоящего Типового
контракта.
13. В случае возникновения обстоятельств непреодолимой силы
сторона, пострадавшая от них, незамедлительно уведомляет об этом
другую сторону путем вручения либо отправки по почте письменного
уведомления, уточняющего дату начала и описание обстоятельств
непреодолимой силы.
14. При возникновении обстоятельств непреодолимой силы стороны
незамедлительно проводят совещание для поиска решения выхода из
сложившейся ситуации и используют все средства для сведения к
минимуму последствий таких обстоятельств.
15. При полной или частичной приостановке работ по Типовому
контракту, вызванной обстоятельствами непреодолимой силы, срок
действия Типового контракта продлевается на срок действия
непреодолимой силы.
7. Применимое право и порядок разрешения споров

16. Үлгілік келісімшарт бойынша Қазақстан Республикасының құқығы қолданылатын құқық болып табылады.
17. Үлгілік келісімшартты орындауға және тоқтатуға байланысты даулар келіссөздер арқылы шешіледі.
18. Егер осы Үлгілік келісімшартты орындауға, өзгертуге немесе тоқтатуға байланысты даулар келіссөздер арқылы алты ай ішінде шешілмесе, онда тараптар дауларды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шешуге құқылы.
8. Жер қойнауын пайдаланушының құқықтарына кепілдіктер
19. Жер қойнауын пайдаланушыға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оның құқықтары қорғалатынына кепілдік беріледі.
20. Үлгілік келісімшарт талаптарын өзгертуге және толықтыруға тараптардың келісімімен жол беріледі. Тараптардың бірінің талап етуі бойынша Үлгілік келісімшарт талаптарын өзгертуге Заңда және осы Үлгілік келісімшартта тікелей көзделген жағдайларда жол беріледі.
9. Салық салу
21. Салық бойынша салықтық міндеттемелерді және Үлгілік келісімшарт шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша бюджетке төленетін міндетті өзге де төлемдерді төлеу, оларды төлеу бойынша төлем міндеті туындаған сәтте қолданыста болатын салық заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады. Үлгілік келісімшарт шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша салықтық міндеттемелерді орындау жер қойнауын пайдаланушыны салықтық міндеттеме туындаған күнге қолданыста болатын Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес Үлгілік келісімшарт шеңберінен тыс мемлекетте қызметі жүзеге асыру бойынша салықтық міндеттемелерден босатпайды.
22. Қол қойылатын бонустың түпкілікті мөлшері ________ (сомасы көрсетілсін).
23. Үлгілік келiсiмшартты жасасу кезiнде жер қойнауын пайдаланушы қол қойылатын бонустың белгiленген сомасының елу пайызын 20__ жылғы "___"__________ №___ төлем тапсырмасы бойынша төледi.
24. Қол қойылатын бонустың мөлшердегi қалған ______ (сомасы көрсетiлсiн) елу пайызын жер қойнауын пайдаланушы Үлгілік келісімшарт күшіне енгеннен кейін отыз күнтізбелік мерзім ішінде кешіктірмей төлейдi.
10. Келісімшарт қолданысын тоқтату шарттары
25. Үлгілік келісімшарт, егер тараптар оны ұзарту туралы келісімге қол жеткізбесе, оның қолданыс мерзімі өткен соң тоқтатылады.
26. Үлгілік келісімшарттың қолданылуын мерзімінен бұрын тоқтатуға тараптардың келісімі бойынша тоқтатылады. Заңның 72 бабына сәйкес Үлгілік келісімшарт өзге де жағдайларда өз күшін тоқтатуы мүмкін.
27. Құзыретті орган Үлгілік келісімшарттың 3-басшысынде өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуына және оның инфрақұрылымының дамуына (өңірлердің әлеуметтік саласын дамыту) шығыстар уақтылы төленбеген жағдайларда, сондай-ақ Заңның 72-бабында белгіленген өзге жағдайларда, біржақты тәртіппен Үлгілік келісімшарттың қолданысын мерзімінен бұрын тоқтатуға құқылы.

16. Применимым правом по Типовым контрактам является право
Республики Казахстан.
17. Споры, связанные с исполнением и прекращением Типового
контракта, решаются путем переговоров.
18. Если споры, связанные с исполнением, изменением или
прекращением настоящего Типового контракта, не могут быть разрешены в
течение шести месяцев путем переговоров, то стороны вправе разрешать
споры в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. Гарантии прав недропользователя
19. Недропользователю гарантируется защита его прав в
соответствии с законодательством Республики Казахстан.
20. Изменение и дополнение условий Типового контракта
допускается по соглашению сторон. Изменение условий Типового
контракта по требованию одной из сторон допускается в случаях, прямо
предусмотренных Законом и настоящим Типовым контрактом.
9. Налогообложение
21. Исчисление налоговых обязательств по налогам и другим
обязательным платежам в бюджет по деятельности, осуществляемой в
рамках Типового контракта, производится в соответствии с налоговым
законодательством, действующим на момент возникновения обязательств
по их уплате. Исполнение налоговых обязательств по деятельности,
осуществляемой в рамках Типового контракта, не освобождает
недропользователя от исполнения налогового обязательства по
осуществлению деятельности в государстве, выходящей за рамки Типового
контракта, в соответствии с налоговым законодательством Республики
Казахстан, действующим на дату возникновения налогового
обязательства.
22. Окончательный размер подписного бонуса ________(указать
сумму).
23. На момент заключения Типового контракта недропользователь
оплатил пятьдесят процентов от установленной суммы подписного бонуса,
согласно банковскому поручению за № ___ от "__"_____ 20__ года.
24. Оставшиеся пятьдесят процентов от установленной суммы
подписного бонуса в размере _______ (указать сумму) недропользователь
уплачивает не позднее тридцати календарных дней с даты вступления
Типового контракта в силу.
10. Условия прекращения действия Типового контракта
25. Типовой контракт прекращается по истечении срока его
действия, если сторонами не достигнуто соглашение о его продлении.
26. Досрочное прекращение действия Типового контракта
допускается по соглашению сторон. Типовой контракт также досрочно
прекращает свое действие в иных случаях, предусмотренных статьей 72 Закона.
27. Компетентный орган вправе в одностороннем порядке досрочно
прекратить действие Типового контракта в случае несвоевременной
оплаты расходов на социально-экономическое развитие региона и его
инфраструктуры (развитие социальной сферы регионов), предусмотренных
в главе 3 Типового контракта, а также в иных случаях, установленных
статьей 72 Закона.

28. Құзыретті органның бастамасы бойынша өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуына және оның инфрақұрылымының дамуына шығыстардың уақтылы төленбеуіне не шығындардың ең аз мөлшері және Үлгілік келісімшарт аумағында орындауға қажетті жұмыс түрлері туралы талаптардың орындалмауына байланысты Үлгілік келісімшарттың қолданысын мерзімінен бұрын тоқтатқан жағдайда, жер қойнауын пайдаланушы өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуына және оның инфрақұрылымының дамуына аударымдар, Үлгілік келісімшартта тиісті жылға көзделген келісімшарт аумағы бойынша ең аз шығындар бойынша орындалмаған міндеттемелерге тең соманы Қазақстан Республикасының пайдасына төлеуге міндетті. Жер қойнауын пайдаланушы көрсетілген соманы Құзыретті органның бастамасы бойынша Үлгілік келісімшарттың тоқтатылған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн ішінде мемлекеттің пайдасына төлеуге міндетті. Көрсетілген берешек уақтылы өтелмеген кезде, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қайта қаржыландыруының 1,5 еселік ресми ставкасына сүйене отырып, өсімақы есептелінеді.
29. Үлгілік келісімшарттың қолданысын тоқтату жер қойнауын пайдаланушыны мемлекетке келісімшарт аумағын қайтару және мемлекет заңнамасының Заңның 72-бабы 9-тармағының талаптарына сәйкес барлау салдарларын жою бойынша міндеттемелерді орындаудан босатпайды.
11. Құпиялылық
30. Үлгілік келісімшартты орындау процесінде тараптар алған немесе сатып алған ақпарат құпия болып табылады және Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес қорғалуға жатады. Тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген қажетті есептер құрастыру үшін құпия ақпаратты пайдалана алады.
31. Геологиялық ақпарат жер қойнауын пайдаланушыға 20__ жылғы "__" __________ № ____ құпиялылық туралы келісіммен рәсімделетін Заңның 11-бабына сәйкес белгіленген тәртіпте беріледі.
32. Тараптардың екінші тараптың келісімінсіз құпия ақпаратты үшінші тұлғаларға мынадай:
егер бұл ақпарат сотта іс қарауды жүргізу барысында пайдаланылған;
ақпарат жер қойнауын пайдаланушыға қызмет көрсететін үшінші тұлғаға мұндай үшінші тарап мұндай ақпаратты құпия қарап және оны тараптар белгілеген мақсаттарға және белгіленген мерзімдерде ғана пайдалануға міндеттеме алу шартымен ұсынылған;
ақпарат жер қойнауын пайдаланушы қаржылық қаражат алатын банкке немесе басқа қаржылық ұйымға, мұндай банк немесе басқа қаржылық ұйым бұл ақпаратты құпия деп қарап және оны тек көрсетілген мақсаттарға ғана пайдалануға міндеттеме алу шартымен ұсынылған;
ақпарат Қазақстан Республикасының бақылаушы органдарының лауазымды тұлғаларына олардың қызметтік міндеттерін орындауы барысында ұсынылған жағдайларды;
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де жағдайларды қоспағанда, беруге құқығы жоқ.

28. В случае досрочного прекращения действия Типового контракта
по инициативе компетентного органа в связи с несвоевременной оплатой
расходов на социально-экономическое развитие региона и его
инфраструктуры либо не выполнения требований о минимальном размере
затрат и видов работ, которые необходимо выполнить на контрактной
территории, недропользователь обязан выплатить в пользу Республики
Казахстан суммы равные не исполненным обязательствам по отчислениям
на социально-экономическое развитие региона и его инфраструктуры,
минимальным затратам по контрактной территории, предусмотренные
Типовым контрактом на соответствующий год. Недропользователь обязан
выплатить указанные суммы в пользу государства в течение 30
календарных дней с даты прекращения Типового контракта по инициативе
Компетентного органа. При несвоевременном погашении указанной
задолженности начисляется пеня исходя из 1,5-кратной официальной
ставки рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан.
29. Прекращение действия Типового контракта не освобождает
недропользователя от исполнения обязательств по возврату государству
контрактной территории, ликвидации последствий разведки и компенсации
за невыполненные обязательства в соответствии с требованиями пункта 9
статьи 72 Закона.
11. Конфиденциальность
30. Информация, полученная или приобретенная сторонами в
процессе выполнения Типового контракта, является конфиденциальной и
подлежит защите в соответствии с гражданским законодательством
Республики Казахстан. Стороны могут использовать конфиденциальную
информацию для составления необходимых отчетов, предусмотренных
законодательством Республики Казахстан.
31. Геологическая информация предоставляется недропользователю
в установленном порядке согласно статьи 11 Закона, оформляемая
соглашением о конфиденциальности № __ от "__" _______ 20__года.
32. Стороны не имеют права передавать конфиденциальную
информацию третьим лицам без согласия другой стороны, за исключением
случаев:
если такая информация используется в ходе ведения судебного
разбирательства;
когда информация предоставляется третьим лицам, оказывающим
услуги недропользователю, при условии, что такое третье лицо берет на
себя обязательство рассматривать такую информацию как
конфиденциальную и использовать ее только в установленных сторонами
целях и на определенный сторонами срок;
когда информация предоставляется банку или другой финансовой
организации, у которой недропользователь, получает финансовые
средства, при условии, что такой банк или другая финансовая
организация берет на себя обязательство рассматривать такую
информацию как конфиденциальную и использовать ее только в указанных
целях;
когда информация предоставляется должностным лицам
контролирующих органов Республики Казахстан при выполнении ими
служебных обязанностей;
иных случаях, предусмотренных законодательством Республики
Казахстан.

33. Тараптар келісімшарттық аумақта барлау жүргізуге байланысты және геологиялық ақпараттарды қамтитын барлық құжаттардың, ақпараттардың және есептердің құпиялығын сақтау мерзімін айқындайды.
34. Үлгілік келісімшарттың әрекет етуі тоқтатылған кейін барлық геологиялық және жер қойнауы бойынша өзгеде ақпарат өтеусіз негiзде Қазақстан Республикасы меншігіне беріледі.
35. Жергілікті қамту бөлігінде келісімшарттық міндеттемелердің орындалуына қатысты, жер қойнауын пайдаланушының тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жоспарлауы және өткізуі, сондай-ақ қазақстандық мамандарды оқытуға шығындар және өңірді әлеуметтік-экономикалық дамыту мен оның инфрақұрылымын дамытуға жұмсалған шығындары туралы ақпарат құпия болып табылмайды.
12. Тарату қоры
36. Жер қойнауын пайдаланушы Қазақстан Республикасында жер қойнауын пайдалану бойынша операциялар салдарларын жою үшін тарату қорын қалыптастыруға, сондай-ақ оған тиісті аударымдарды жүргізуге міндеттенеді.
37. Тарату қорына барлау кезеңі ішінде барлауға арналған шығындардың ең төмен мөлшерінен бір пайыз мөлшерінде Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан кез-келген банктің арнайы депозит шотына аударым арқылы жер қойнауын пайдаланушымен жыл сайын жүргізіледі.
38. Жер қойнауын пайдалану объектісін тарату тәртібі Заңмен белгіленеді.
13. Келісімшарттың тілі
39. Үлгілік келісімшарттың мәтіні әрбір тарап үшін мемлекеттік және орыс тілдерінде бір данадан мемлекеттік және орыс тілдерінде жасалады, барлық даналар ұқсас.
Тараптардың келісімі бойынша Келісімшарт мәтіні өзге тілге де аударылуы мүмкін.
40. Үлгілік келісімшарттың мазмұнын және түсіндірмесін анықтау кезінде келіспеушіліктер немесе даулар туындаған жағдайда, мәтіннің ________ тіліндегі (қазақ немесе орыс тілдері көрсетілсін) нұсқасы басым күшке ие болады.
14. Қорытынды ережелер
41. Осы Үлгілік келісімшартта пайдаланылатын анықтамалар мен терминдер олар үшін Заңда айқындалған мағынаға ие.
42. Тараптар Үлгілік келісімшарттың негізгі тұжырымдамалық ережелерін өзгертпей Үлгілік келісімшартқа өзгерістер мен толықтырулар енгізуге құқылы.
43. Осы Үлгілік келісімшартты 20 ___ жылғы ______ (күні), _______ (айы) _______ қаласында (Қазақстан Республикасы), Тараптардың уәкілетті өкілдері жасады.
44. Тараптардың заңды мекенжайлары және қолдары.
Келісімшартқа қосымша: геологиялық бөлу.

33. Стороны определяют сроки соблюдения конфиденциальности по
всем документам, информации и отчетам, содержащим геологическую
информацию, и относящимся к проведению разведки на контрактной
территории.
34. После прекращения действия Типового контракта передать всю
геологическую и иную информацию о недрах на безвозмездной основе в
собственность Республики Казахстан.
35. Информация, касающаяся исполнения контрактных обязательств
в части местного содержания, о планировании и проведении
недропользователем закупок товаров, работ и услуг, а также затратах
на обучение казахстанских специалистов и расходах на
социально-экономическое развитие региона и развитие его
инфраструктуры не является конфиденциальной.
12. Ликвидационный фонд
36. Недропользователь обязуется формировать ликвидационный фонд
для устранения последствий операций по недропользованию в Республике
Казахстан, а также производить в него соответствующие отчисления.
37. Отчисления в ликвидационный фонд в период разведки
производятся недропользователем ежегодно в размере не менее одного
процента от минимальных затрат на разведку, на специальный депозитный
счет в любом банке на территории Республики Казахстан.
38. Порядок ликвидации объекта недропользования устанавливается
Законом.
13. Язык Типового контракта
39. Текст Типового контракта составляется на государственном и
русском языках по одному экземпляру на государственном и русском
языках для каждой из сторон, все экземпляры идентичны.
По соглашению сторон текст Типового контракта может быть также
переведен на иной язык.
40. В случае возникновения разногласий или споров при уяснении
содержания и толковании Типового контракта вариант текста на
_________ (указать казахский или русский язык) имеет преимущественную
силу.
14. Заключительные положения
41. Определения и термины, используемые в настоящем Типовом
контракте имеют значения, определенные для них в Законе.
42. Стороны вправе вносить изменения и дополнения в Типовой
контракт не меняя основные концептуальные положения типового
контракта.
43. Настоящий Типовой контракт заключен ______ (дня), _______
(месяца) 20 ___ года в г. _______ (Республика Казахстан),
уполномоченными представителями Сторон.
44. Юридические адреса и подписи Сторон:
Приложение к Типовому контракту: геологический отвод.