Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізілімінде мемлекеттік тіркеуге жататын кемелердің командалық құрамының адамдарына диплом беру және оларды аттестаттау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 27 наурыздағы № 355 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 29 мамырда № 11234 тіркелді.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 12.05.2023 № 343 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Ішкі су көлігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 26-11) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 12.05.2023 № 343 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізілімінде мемлекеттік тіркеуге жататын кемелердің командалық құрамының адамдарына диплом беру және аттестаттау қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 12.05.2023 № 343 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Көлік комитеті (Ә.А. Асавбаев):
1) осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шараларды орындау туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.

Об утверждении Правил дипломирования и аттестации лиц командного состава судов, подлежащих государственной регистрации в Государственном судовом реестре Республики Казахстан
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 355. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 мая 2015 года № 11234.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 12.05.2023 № 343 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 26-11) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О внутреннем водном транспорте" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 12.05.2023 № 343 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила дипломирования и аттестации лиц командного состава судов, подлежащих государственной регистрации в Государственном судовом реестре Республики Казахстан согласно приложению к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 12.05.2023 № 343 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету транспорта Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Асавбаев А.А.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.

4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрінің
міндетін атқарушы Ж. Қасымбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
_____________ А. Сәрінжіпов
2015 жылғы 4 сәуір
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және әлеуметтік
даму министрі
_____________ Т. Дүйсенова
2015 жылғы 10 сәуір
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
_____________ Е. Досаев
2015 жылғы 28 сәуір
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушының
2015 жылғы 27 наурыздағы
№ 355 бұйрығына 1-қосымша
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізілімінде
мемлекеттік тіркеуге жататын кемелердiң командалық құрамының
адамдарына диплом беру және оларды аттестаттау жөніндегі
біліктілік комиссиялары туралы ереже
Ескерту. 1-қосымша алып тасталды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 12.05.2023 № 343 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және
даму министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 27 наурыздағы
№ 355 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізілімінде мемлекеттік тіркеуге жататын кемелердің командалық құрамының адамдарына диплом беру және оларды аттестаттау қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 12.05.2023 № 343 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізілімінде мемлекеттік тіркеуге жататын кемелердің командалық құрамының адамдарына диплом беру және оларды аттестаттау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Ішкі су көлігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 9-бабы 1-тармағының 26-11) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленген және ішкі су жолдарында пайдаланылатын Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізілімінде мемлекеттік тіркеуге жататын кемелердің командалық құрамының адамдарына диплом беру және оларды аттестаттау және "Кемелердiң командалық құрамының адамдарына диплом беру", "Кемелердің командалық құрамының адамдарын аттестаттау" мемлекеттік қызметтерді көрсету тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидалардың қолданысы Қазақстан Республикасының ішкі су жолдарында пайдаланылатын, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізілімінде тіркелген кемелердің командалық құрамына қолданылады.

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Касымбек
"СОГЛАСОВАН"
Министр образования и науки
Республики Казахстан
_____________ А. Саринжипов
4 апреля 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
_____________ Т. Дуйсенова
10 апреля 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
______________ Е. Досаев
28 апреля 2015 года
Приложение 1
к приказу Исполняющего
обязанности министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 27 марта 2015 года № 355
Положение
о квалификационных комиссиях по дипломированию и аттестации лиц
командного состава судов, подлежащих государственной
регистрации в Государственном судовом реестре Республики
Казахстан
Сноска. Приложение 1 исключено приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 12.05.2023 № 343 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение к приказу
исполняющего обязанности
Министра по инвестициям
и развитию
Республики Казахстан
от 27 марта 2015 года № 355
Правила дипломирования и аттестации лиц командного состава судов, подлежащих государственной регистрации в Государственном судовом реестре Республики Казахстан
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 12.05.2023 № 343 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила дипломирования и аттестации лиц командного состава судов, подлежащих государственной регистрации в Государственном судовом реестре Республики Казахстан (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 26-11) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О внутреннем водном транспорте" (далее – Закон) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон "О государственных услугах") и определяют порядок дипломирования и аттестации лиц командного состава судов, подлежащих государственной регистрации в Государственном судовом реестре Республики Казахстан, эксплуатируемых на внутренних водных путях, и оказания государственных услуг "Дипломирование лиц командного состава судов", "Аттестация лиц командного состава судов".
2. Действие настоящих Правил распространяется на командный состав судов, эксплуатируемых на внутренних водных путях Республики Казахстан, зарегистрированных в Государственном судовом реестре Республики Казахстан.

3. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізілімінде мемлекеттік тіркеуге жататын кемелердің командалық құрамының атқаратын лауазымдары бар адамдары олар әрбір кейінгі бес жыл өткен соң аттестатталуға жатады.
Кемелердің капитаны және олардың көмекшілері лауазымдарына тағайындалған адамдарға, су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтары командирлері мен олардың көмекшілеріне, электрмеханиктерге және олардың көмекшілеріне, сондай-ақ осы лауазымдарды қоса атқаратын диплом алған адамдарға кәсіби диплом беріледі.
4. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізілімінде мемлекеттік тіркеуге жататын кемелердің командалық құрамының адамдарын аттестаттау - кемені басқару, оның ішінде кеме жүргізу және түбін тереңдету, Қазақстан Республикасында ішкі су жолдары бойынша кемелердің жүзу қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдау, кемеде тәртіп сақтау, қоршаған ортаны қорғау, кемеге, кемедегі адамдарға, багажға және жүкке қауіп төндіруді болдырмау үшін қажетті командалық құрамның білім деңгейін анықтау үшін жүзеге асырылатын рәсім, ол әрбір кейінгі бес жыл аяқталғанда жүргізіледі;
2) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізілімінде мемлекеттік тіркеуге жататын кемелердің командалық құрамының адамдарына диплом беру - кемелердің командалық құрамының адамдарына біліктілік деңгейін анықтау жөнінде жүзеге асырылатын рәсім, оның қорытындылары бойынша кәсібі дипломдар беріледі.
2-тарау. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізілімінде мемлекеттік тіркеуге жататын кемелердің командалық құрамының адамдарына диплом беру тәртібі
5. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізілімінде мемлекеттік тіркеуге жататын кемелердің командалық құрамының адамдарын диплом беруге көрсетілетін қызметті берушіге осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес "Кемелердің командалық құрамының адамдарына диплом беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде (бұдан әрі – "Кемелердің командалық құрамының адамдарына диплом беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі) санамаланған құжаттарды ұсына отырып, осы Қағидалардың 24-тармағында көрсетілген тиісті білімі бар адамдар жіберіледі.
6. "Кемелердің командалық құрамының адамдарына диплом беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметті (бұдан әрі – 1-мемлекеттік көрсетілетін қызмет) Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің аумақтық органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.

3. Лица командного состава судов, подлежащих государственной регистрации в Государственном судовом реестре Республики Казахстан, занимающие должности, подлежат аттестации по истечении каждых последующих пяти лет.
Лицам, назначаемым на должности капитанов судов и их помощников, командиров дноуглубительных и дноочистительных снарядов и их помощников, механиков и их помощников, электромехаников и их помощников, а также лицам, совмещающим эти должности, прошедшим дипломирование, выдается профессиональный диплом.
4. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) аттестация лиц командного состава судов, подлежащих государственной регистрации в Государственном судовом реестре Республики Казахстан, - осуществляемая процедура для определения уровня знаний командного состава, необходимых для управления судном, в том числе судовождения и дноуглубления, принятия мер по обеспечению безопасности плавания судов по внутренним водным путям Республики Казахстан, поддержания порядка на судне, защиты окружающей среды, предотвращения причинения вреда судну, находящимся на судне людям, багажу и грузу, которая проводится по истечении каждых последующих пяти лет;
2) дипломирование лиц командного состава судов, подлежащих государственной регистрации в Государственном судовом реестре Республики Казахстан, - осуществляемая процедура по определению уровня квалификации лиц командного состава, по итогам которой выдаются профессиональные дипломы.
Глава 2. Порядок дипломирования лиц командного состава судов, подлежащих государственной регистрации в Государственном судовом реестре Республики Казахстан
5. К дипломированию лиц командного состава судов, подлежащих государственной регистрации в Государственном судовом реестре Республики Казахстан, допускаются лица, имеющие соответствующее образование, указанное в пункте 24 настоящих Правил, с представлением услугодателю документов, перечисленных в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Дипломирование лиц командного состава судов" согласно приложению 3 к настоящим Правилам (далее – Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Дипломирование лиц командного состава судов").
6. Государственная услуга "Дипломирование лиц командного состава судов" (далее – государственная услуга 1) оказывается территориальными подразделениями Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан (далее – услугодатель).

Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 16.08.2024 № 282 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізілімінде мемлекеттік тіркеуге жататын кемелердің командалық құрамының адамдарына диплом беру кезінде компьютерлік кешеннің тестілік бағдарламасымен емтихан өткізу арқылы өтініш берушілердің теориялық білімдерін тексеру жүзеге асырылады.
Емтихандар "Азаматтарға арналған үкімет" Мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамында (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) осы Қағидалардың 4-тарауына сәйкес уәкілетті органның интернет-ресурсында көрсетілген мекенжайлар бойынша өткізіледі.
Кемелердің командалық құрамы тұлғаларының кәсіби дипломдарын ресімдеуді көрсетілетін қызметті беруші емтиханның оң нәтижесі болған жағдайда жүзеге асырады.
8. Кәсіптік дипломды немесе кәсіптік дипломның телнұсқасын алу үшін жеке тұлға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетілетін қызметті берушіге "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы "Кемелердің командалық құрамының адамдарына диплом беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде көзделген құжаттарды жолдайды.
"Кемелердің командалық құрамының адамдарына диплом беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде 1-мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамаларын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтерді қамтитын 1-мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар баяндалған.
9. Өтініш бергеннен кейін көрсетілетін қызметті алушыға "жеке кабинетке" мемлекеттік қызмет көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе жіберіледі.
10. Көрсетілетін қызметті беруші құжаттарды келіп түскен күні тіркеуді жүзеге асырады.
11. Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс күндері сағат 16:00-ден кейін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде 1-мемлекеттік қызмет көрсету жөніндегі өтінішті тіркеу келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
12. Көрсетілетін қызметті алушы "Кемелердің командалық құрамының адамдарына диплом беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көзделген құжаттардың толық топтамасын ұсынған кезде көрсетілетін қызметті беруші тіркелген кезден бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушының, ол ұсынған құжаттар мен мәліметтердің осы Қағидалардың талаптарына, Рұқсат беру талаптарына және Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 19 қазандағы № 995 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12824 болып тіркелген) Кәсіби дипломды және кемелердің командалық құрамының адамдарын аттестаттаудан өткізу туралы анықтаманы беру үшін рұқсат беру талаптары мен оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесіне (бұдан әрі – Рұқсат беру талаптары) сәйкестігін тексереді.

Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 16.08.2024 № 282 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. При дипломировании лиц командного состава судов, подлежащих государственной регистрации в Государственном судовом реестре Республики Казахстан, осуществляется проверка теоретических знаний заявителей путем проведения экзамена тестовой программой компьютерного комплекса.
Экзамены проводятся в некоммерческом акционерном обществе "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация), по адресам, указанным на интернет-ресурсе уполномоченного органа, в соответствии с главой 4 настоящих Правил.
Оформление профессиональных дипломов лиц командного состава судов, осуществляется услугодателем при положительном результате экзамена.
8. Для получения профессионального диплома или дубликата профессионального диплома физическое лицо (далее – услугополучатель) направляет услугодателю через веб-портал "электронного правительства" (далее – портал) документы, предусмотренные в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Дипломирование лиц командного состава судов".
В Перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Дипломирование лиц командного состава судов" изложены основные требования к оказанию государственной услуги 1, включающие характеристики процесса, формы, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги 1.
9. После обращения услугополучателю в "личный кабинет" направляется статус о принятии запроса для оказания государственной услуги.
10. Услугодатель осуществляет регистрацию документов, в день их поступления.
11. При обращении услугополучателя в рабочие дни после 16:00 часов, а также в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, регистрация заявления по оказанию государственной услуги 1 осуществляется следующим рабочим днем.
12. При представлении услугополучателем полного пакета документов, предусмотренных в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Дипломирование лиц командного состава судов", услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней с момента регистрации проверяет на соответствие услугополучателя, представленные им документы и сведения согласно требованиям настоящих Правил, Разрешительным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие им, для выдачи профессионального диплома и справки о прохождении аттестации для лиц командного состава судов, утвержденным приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 19 октября 2015 года № 995 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12824) (далее – Разрешительные требования).

13. Көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы мына:
жеке басын куәландыратын;
медициналық комиссияның кемедегі жұмысқа жарамдылығы туралы қорытындысы ("Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) 073/е нысаны бойынша медициналық анықтама);
жүзу өтілін растайтын;
жоғары немесе орта білімнен кейінгі білім туралы (диплом) құжаттар туралы мәліметтерді алады.
14. Көрсетілетін қызметті алушы мен ұсынылған құжаттар сәйкес келген кезде көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" емтиханды өткізу орны мен уақыты көрсетіледі.
15. Мемлекеттік қызмет 1 көрсету мерзімі "Кемелердің командалық құрамының адамдарына диплом беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 3-тармағында көрсетілген.
16. Портал арқылы келіп түскен ұсынылған құжаттардың толық ұсынылмау және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсыну фактісі анықталған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші тіркелген сәттен бастап екі жұмыс күні ішінде өтінішті одан әрі қараудан бас тарту туралы еркін нысанда дәлелді жауап жібереді.
17. Осы Қағидалардың "Кемелердің командалық құрамының адамдарына диплом беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 9-тармағының 3-тармақшасында көрсетілген негіздер бойынша 1-мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіз анықталған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 73-бабына сәйкес 1-мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі аяқталғанға дейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей, көрсетілетін қызметті алушыға 1-мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ тыңдауды өткізу уақыты мен орны туралы хабарламаны жолдайды.
Тыңдау рәсімі Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 73-бабына сәйкес жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға кәсіби диплом немесе бас тарту туралы дәлелді жауап береді.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 16.08.2024 № 282 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Кәсіби диплом көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған электрондық құжат нысанында ресімделеді. 1-мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі.

13. Услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства" сведения о документах:
удостоверяющих личность;
заключение медицинской комиссии о пригодности к работе на судне (медицинская справка по форме 073/у, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579);
подтверждающих стаж плавания;
о высшем или послесреднем образовании (диплом).
14. При соответствии услугополучателя и представленных документов услугополучателю в "личный кабинет" направляется указание места и времени проведения экзамена.
15. Срок оказания государственной услуги 1 указаны в пункте 3 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Дипломирование лиц командного состава судов".
16. В случае установления факта неполноты представленных документов и (или) документов с истекшим сроком действия, поступивших через портал услугодатель в течение двух рабочих дней с момента регистрации направляет мотивированный ответ об отказе в произвольной форме о дальнейшем рассмотрении заявления.
17. При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги 1 по основаниям, указанным в подпункте 3) пункта 9 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Дипломирование лиц командного состава судов" настоящих Правил, услугодатель не позднее чем за три рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги 1 согласно статье 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан направляет услугополучателю уведомление о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги 1, а также времени и месте проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Процедура заслушивания проводится в соответствии со статьей 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
По результатам заслушивания услугодатель выдает услугополучателю профессиональный диплом либо мотивированный ответ об отказе.
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 16.08.2024 № 282 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Профессиональный диплом оформляется в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя. Результат оказания государственной услуги 1 направляется в "личный кабинет" услугополучателя.

Кәсіптік диплом "Кәсіптік диплом нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 22 қазандағы № 1000 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12551 болып тіркелген) нысан бойынша ресімделеді.
19. Диплом беруден өткен адамдарға берілген кәсіби дипломда кеме тобы және олар атқара алатын лауазымы көрсетіледі.
20. Кемелердің командалық құрамының мүшелері екінші сабақтас мамандық бойынша кәсіби қайта даярлау бағдарламасы бойынша оқығаннан кейін, сондай-ақ өздігінен жүретін кемелердің командалық құрамына жататын лауазымдарда ішкі су жолдарында тиісті жүзу өтілі бар болған кезде тиісті сабақтас мамандыққа диплом беруден өтеді.
21. Жүрдек кемелердің командалық құрамының кәсіби дипломы бар адамдары басқа кемелерге жұмысқа ауысу үшін капитан, 1-2-топтағы кемелер механигі немесе капитанның аға көмекшісі және 3-5-топтағы кемелер механигінің бірінші көмекшісі лауазымындағы жұмысы үшін диплом беруден өтеді.
22. Су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарында жұмыс істеу үшін кеме механиктері, электрмеханиктер мен олардың көмекшілері кәсіби дипломдарын алу үшін диплом беру өздігінен жүретін немесе өздігінен жүрмейтін су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарындағы командалық лауазымда жүзу өтілі болған кезде жүзеге асырылады.
23. Жүрдек кемелердің командалық құрамының механикалық мамандығы бар адамдары (немесе кеме жүргізушісі және кеме механигі лауазымдарын қоса атқаратын) механикалық мамандық бойынша дипломдары болған және ішкі суда жүзу кемелерінде жұмыс істейтін адамдар ретінде кезекті диплом беруден өткен кезде ғана жұмысқа жіберіледі.
24. Біліміне сәйкес диплом беруге:
1) кемелерге және барлық топтардың су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарына – тиісті мамандық бойынша жоғары және (немесе) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беретін оқу орындарын бітірген адамдар;
2) кемелерге және 1-3-топтардың су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарына – 2-топтағы жолаушылар кемелерінің капитандарының, кемелердің барлық түрлерінің капитандары мен 3-топтағы бірінші штурмандарының лауазымдарынан басқа тиісті мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беретін оқу орындарын бітірген адамдар;
3) барлық кеме жүргізуші, механикалық, электромеханикалық лауазымдарға (жолаушылар кемелерінің капитандарынан басқа) 1-ші топтағы кемелер мен су түбін тереңдететін және су түбін тазартатын снарядтарға, үшінші штурман, механиктің үшінші көмекшісі, электромеханиктің екінші көмекшісі лауазымдарына 2-ші және 3-ші топтағы кемелерге; капитанның көмекшісі (екінші штурман), механиктің екінші көмекшісі, жүк және сүйреу кемелері электромеханигінің бірінші көмекшісі лауазымдарына 2-ші және 3-ші топтардың кемелеріне тиісті мамандық бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру оқу орындарын, ішкі жүзу кемелерінің командалық құрамын даярлау жөніндегі курстарды бітірген адамдар;

Профессиональный диплом оформляется по форме, утвержденной приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 22 октября 2015 года № 1000 "Об утверждении формы профессионального диплома" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12551).
19. В профессиональном дипломе, выдаваемом лицам, прошедшим дипломирование, указываются группа судна и должность, которую они занимают.
20. Члены командного состава судов после обучения по программе профессиональной переподготовки по второй смежной специальности, а также при наличии стажа плавания на внутренних водных путях в должностях, относящихся к командному составу самоходных судов, проходят дипломирование на соответствующую смежную специальность.
21. Лица, имеющие профессиональные дипломы командного состава скоростных судов, для перехода на работу на другие суда проходят дипломирование для работы в должности капитана, механика судов 1 - 2-й групп или старшего помощника капитана и первого помощника механика судов 3 - 5-й групп.
22. Дипломирование для получения профессиональных дипломов судовых механиков, электромехаников и их помощников для работы на дноуглубительных и дноочистительных снарядах осуществляются при наличии стажа плавания в командных должностях на самоходных или несамоходных дноуглубительных и дноочистительных снарядах.
23. Лица командного состава скоростных судов, механической специальности (или совмещающие должности судоводителя и судомеханика) допускаются к работе только при наличии дипломов по механической специальности и прохождении очередного дипломирования как лица, работающего на судах внутреннего водного плавания.
24. В соответствии с образованием к дипломированию допускаются:
1) на суда и дноуглубительные и дноочистительные снаряды всех групп – лица, окончившие учебные заведения высшего и (или) технического и профессионального, послесреднего образования по соответствующей специальности;
2) на суда и дноуглубительные и дноочистительные снаряды 1-3-й групп – лица, окончившие учебные заведения технического и профессионального, послесреднего образования по соответствующей специальности, кроме должностей капитанов пассажирских судов 2-й группы, капитанов и первых штурманов 3-й группы всех типов судов;
3) на суда и дноуглубительные и дноочистительные снаряды 1-й группы на все судоводительские, механические, электромеханические должности (кроме капитанов пассажирских судов), на суда 2-й и 3-й групп на должности третьего штурмана, третьего помощника механика, второго помощника электромеханика; на суда 2-й и 3-й групп на должности помощника капитана (второго штурмана), второго помощника механика, первого помощника электромеханика грузовых и буксирных судов лица, окончившие учебные заведения технического и профессионального, послесреднего образования по соответствующей специальности, курсов по подготовке командного состава судов внутреннего плавания;

4) 55-тен 110 Квт (75 - 149 ат күші) дейінгі қуаты бар кемелерге - жоғары және (немесе) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім дипломы бар, сондай-ақ осы кемелерді басқару бойынша бір айдан кем емес тағылымдамадан өткен адамдар жіберіледі.
25. Алып тасталды - ҚР Көлік министрінің 16.08.2024 № 282 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет 1 көрсету сатысы туралы деректерді ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы 1-мемлекеттік қызметті көрсету кезінде мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректер мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне автоматты режимде түседі.
Уәкілетті орган мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық акт бекітілген немесе өзгертілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оны көрсету тәртібі туралы ақпаратты жаңартады және Бірыңғай байланыс-орталығына жібереді.
3-тарау. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізілімінде мемлекеттік тіркеуге жататын кемелердің командалық құрамының адамдарын аттестаттау тәртібі
27. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізілімінде мемлекеттік тіркеуге жататын кемелердің командалық құрамының адамдарын аттестаттауға көрсетілетін қызметті берушіге осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес "Кемелердің командалық құрамының адамдарын аттестаттау" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде (бұдан әрі – "Кемелердің командалық құрамының адамдарын аттестаттау" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі) санамаланған құжаттарды ұсына отырып, осы Қағидалардың 42-тармағында көрсетілген адамдар жіберіледі.
28. "Кемелердің командалық құрамының адамдарын аттестаттау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет (бұдан әрі – 2-мемлекеттік көрсетілетін қызмет) Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің аумақтық органдары (бұдан әрі-көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 16.08.2024 № 282 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізілімінде мемлекеттік тіркеуге жататын кемелердің командалық құрамының адамдарын аттестаттау кезінде компьютерлік кешеннің тестілік бағдарламасымен емтихан өткізу арқылы өтініш берушілердің теориялық білімдерін тексеру жүзеге асырылады.
Емтихандар "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамында (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) осы Қағидалардың 4-тарауына сәйкес уәкілетті органның интернет-ресурсында көрсетілген мекенжайлар бойынша өткізіледі.
Кемелердің командалық құрамы адамдары үшін аттестаттаудан өткені туралы анықтамаларды ресімдеуді көрсетілетін қызметті беруші емтиханның оң нәтижесі болған кезде жүзеге асырады.

4) на суда мощностью от 55 до 110 кВт (75-149 лошадиных сил) – лица, имеющие диплом высшего и (или) технического и профессионального, послесреднего образования, а также прошедшие стажировку по управлению этими судами продолжительностью не менее одного месяца.
25. Исключен приказом Министра транспорта РК от 16.08.2024 № 282 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Услугодатель обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги 1 в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации.
При оказании государственной услуги 1 посредством государственной информационной системы разрешений и уведомлений данные о стадии оказания государственной услуги поступают в автоматическом режиме в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.
Уполномоченный орган в течение трех рабочих дней с даты утверждения или изменения подзаконного нормативного правового акта, определяющего порядок оказания государственной услуги, актуализируют информацию о порядке ее оказания и направляют в Единый контакт-центр.
Глава 3. Порядок аттестации лиц командного состава судов, подлежащих государственной регистрации в Государственном судовом реестре Республики Казахстан
27. К аттестации лиц командного состава судов, подлежащих государственной регистрации в Государственном судовом реестре Республики Казахстан, допускаются лица, указанные в пункте 42 настоящих Правил, с представлением услугодателю документов, перечисленных в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Аттестация лиц командного состава судов" согласно приложению 6 к настоящим Правилам (далее – Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Аттестация лиц командного состава судов").
28. Государственная услуга "Аттестация лиц командного состава судов" (далее – государственная услуга 2) оказывается территориальными подразделениями Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан (далее – услугодатель).
Сноска. Пункт 28 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 16.08.2024 № 282 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. При аттестации лиц командного состава судов, подлежащих государственной регистрации в Государственном судовом реестре Республики Казахстан, осуществляется проверка теоретических знаний заявителей путем проведения экзамена тестовой программой компьютерного комплекса.
Экзамены проводятся в некоммерческом акционерном обществе "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация), по адресам, указанным на интернет-ресурсе уполномоченного органа, в соответствии с главой 4 настоящих Правил.
Оформление справок о прохождении аттестации для лиц командного состава судов, осуществляется услугодателем при положительном результате экзамена.

30. Кемелердің командалық құрамы адамдарының аттестаттаудан өткендігі туралы анықтаманы немесе кемелердің командалық құрамы адамдарының аттестаттаудан өткендігі туралы анықтаманың телнұсқасын алу үшін жеке тұлға (бұдан әрi – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетілетін қызметті берушіге "электрондық үкіметі" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы "Кемелердің командалық құрамының адамдарын аттестаттау" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көзделген құжаттарды жолдайды:
"Кемелердің командалық құрамының адамдарын аттестаттау" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде 2-мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамаларын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтерді қамтитын 2-мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар баяндалған.
31. Өтініш бергеннен кейін көрсетілетін қызметті алушыға "жеке кабинетке" мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе жіберіледі.
32. Көрсетілетін қызметті беруші құжаттарды келіп түскен күні тіркеуді жүзеге асырады.
33. Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс күндері сағат 16:00-ден кейін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде 2-мемлекеттік қызметті көрсету жөніндегі өтінішті тіркеу келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
34. Көрсетілетін қызметті алушы "Кемелердің командалық құрамының адамдарын аттестаттау" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көзделген құжаттардың толық топтамасын ұсынған кезде көрсетілетін қызметті беруші тіркелген кезден бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушының, ол ұсынған құжаттар мен мәліметтердің осы Қағидалардың талаптарына және Рұқсат беру талаптарына сәйкестігін тексереді.
35. Көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы мына:
жеке басын куәландыратын құжаттар;
медициналық комиссияның кемедегі жұмысқа жарамдылығы туралы қорытындысы ("Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) 073/е нысаны бойынша медициналық анықтама) туралы мәліметтерді алады.
36. Көрсетілетін қызметті алушы мен ұсынылған құжаттар сәйкес келген кезде көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" емтиханды өткізу орны мен уақыты көрсетіледі.

30. Для получения справки о прохождении аттестации для лиц командного состава судов или дубликата справки о прохождении аттестации для лиц командного состава судов физическое лицо (далее – услугополучатель) направляет услугодателю через веб-портал "электронного правительства" (далее – портал) документы, предусмотренные в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Аттестация лиц командного состава судов".
В Перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Аттестация лиц командного состава судов" изложены основные требования к оказанию государственной услуги 2, включающие характеристики процесса, формы, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги 2.
31. После обращения услугополучателю в "личный кабинет" направляется статус о принятии запроса для оказания государственной услуги.
32. Услугодатель осуществляет регистрацию документов в день их поступления.
33. При обращении услугополучателя в рабочие дни после 16:00 часов, а также в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, регистрация заявления по оказанию государственной услуги 2 осуществляется следующим рабочим днем.
34. При представлении услугополучателем полного пакета документов, предусмотренных в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Аттестация лиц командного состава судов", услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней с момента регистрации проверяет на соответствие услугополучателя, представленные им документы и сведения согласно требованиям настоящих Правил и Разрешительных требований.
35. Услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства" сведения о документах:
удостоверяющих личность;
заключение медицинской комиссии о пригодности к работе на судне (медицинская справка по форме 073/у, утвержденная приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579).
36. При соответствии услугополучателя и представленных документов услугополучателю в "личный кабинет" направляется указание места и времени проведения экзамена.

37. 2-мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі "Кемелердің командалық құрамының адамдарын аттестаттау" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 3-тармағында көрсетілген.
38. Портал арқылы келіп түскен ұсынылған құжаттардың толық ұсынылмау және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсыну фактісі анықталған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші тіркелген сәттен бастап екі жұмыс күні ішінде өтінішті одан әрі қараудан бас тарту туралы еркін нысанда дәлелді жауап жібереді.
39. Осы Қағидалар "Кемелердің командалық құрамының адамдарын аттестаттау" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 9-тармағының 3-тармақшасында көрсетілген негіздер бойынша 2-мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіз анықталған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 73-бабына сәйкес 2-мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі аяқталғанға дейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей, көрсетілетін қызметті алушыға 2-мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ тыңдауды өткізу уақыты мен орны туралы хабарламаны жолдайды.
Тыңдау рәсімі Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 73-бабына сәйкес жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға кемелердің командалық құрамының адамдарына аттестаттаудан өткені туралы анықтаманы не бас тарту туралы дәлелді жауапты береді.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 16.08.2024 № 282 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
40. Кемелердің командалық құрамының адамдары үшін аттестаттаудан өткені туралы анықтама көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған электрондық құжат нысанында ресімделеді. 2-мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі.
41. Кемелердің командалық құрамының адамдары үшін аттестаттаудан өткені туралы анықтама осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді.
42. Өздігінен жүретін кемелерде капитандар, ауысым капитандары мен олардың көмекшілері, су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарындағы командирлер мен олардың көмекшілері, сондай-ақ капитандардың, капитандардың көмекшілерінің, командирлер мен олардың көмекшілерінің лауазымын қоса атқаратын кемелер мен су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарындағы механиктер мен олардың көмекшілері лауазымын атқаратын барлық адамдар аттестаттаудан өтуге тиіс.

37. Срок оказания государственной услуги 2 указаны в пункте 3 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Аттестация лиц командного состава судов".
38. В случае установления факта неполноты представленных документов и (или) документов с истекшим сроком действия, поступивших через портал услугодатель в течение двух рабочих дней с момента регистрации направляет мотивированный ответ об отказе в произвольной форме о дальнейшем рассмотрении заявления.
39. При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги 2 по основаниям, указанным в подпункте 3) пункта 9 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Аттестация лиц командного состава судов" настоящих Правил, услугодатель не позднее чем за три рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги 2 согласно статье 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан направляет услугополучателю уведомление о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги 2, а также времени и месте проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Процедура заслушивания проводится в соответствии со статьей 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
По результатам заслушивания услугодатель выдает услугополучателю справку о прохождении аттестации для лиц командного состава судов либо мотивированный ответ об отказе.
Сноска. Пункт 39 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 16.08.2024 № 282 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. Справка о прохождении аттестации для лиц командного состава судов оформляется в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя. Результат оказания государственной услуги 2 направляется в "личный кабинет" услугополучателя.
41. Справка о прохождении аттестации для лиц командного состава судов оформляется по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
42. Аттестации подлежат все лица, занимающие должности капитанов, сменных капитанов и их помощников на самоходных судах, командиров и их помощников на дноуглубительных и дноочистительных снарядах, а также механиков и их помощников на судах и дноуглубительных и дноочистительных снарядах, совмещающих должности капитанов, помощников капитанов, командиров и их помощников.

43. Аттестаттау үш түрге бөлінеді:
1) кемелердің, олардың ведомстволық тиістілігіне қарамастан командалық құрамының барлық адамдарына бес жылда бір рет өткізілетін кезекті;
2) олардың кінәсі бойынша авариялық көлік оқиғаларына жол берген кемелердің командалық құрамының адамдары үшін ғана қолданылатын кезектен тыс;
3) кемелерге басқа, теңіз бассейндерін қоса алғанда, жұмысқа келген адамдар үшін, сондай-ақ ұзақ үзілістен (бес жылдан астам) кейін кемелердің командалық құрамына қайтып келген адамдар үшін қолданылатын арнайы.
44. Кезекті аттестаттау жылы тиісті мамандық бойынша оқу орындарын аяқтаған адамдар, сондай-ақ сол жылы диплом беруден өткендер аттестаттаудан босатылады.
45. Алып тасталды - ҚР Көлік министрінің 16.08.2024 № 282 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
46. Көрсетілетін қызметті беруші 2-мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректерді ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы мемлекеттік қызметті көрсету кезінде мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректер 2-мемлекеттік қызметті көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне автоматты режимде түседі.
Уәкілетті орган мемлекеттік қызметті көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық акт бекітілген немесе өзгертілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оны көрсету тәртібі туралы ақпаратты жаңартады және Бірыңғай байланыс-орталығына жібереді.
4-тарау. Емтихан өткізу
47. Емтихандар "Iшкi су көлiгi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының, Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 537 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11347 болып тіркелген) Ішкі су жолдарымен жүзу қағидаларының (бұдан әрі - Ішкі су жолдарымен жүзу қағидалары), Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 74 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2015 жылы 17 наурызда № 10454 тіркелді) Кемелердегі қызмет жарғысының нормаларын білуге тапсырылады.
48. Емтихандарды өткізу нысаны - дара. Емтихан бір және бірнеше адамнан бір уақытта қабылданады. Бұл ретте бір уақытта емтихан тапсырушы адамдардың саны емтихандар тапсыру үшін жабдықталған жұмыс орындарының санына байланысты шектеледі.

43. Аттестация разделяется на три вида:
1) очередная, проводимая один раз в пять лет у всех лиц командного состава судов, независимо от их ведомственной принадлежности;
2) внеочередные, практикуемые только для лиц командного состава судов, допустивших аварийные транспортные происшествия по их вине;
3) специальные, практикуемые только для лиц, поступивших на работу на суда из других бассейнов, включая морские, а также для лиц, возвращающихся в командный состав на суда после длительного (более пяти лет) перерыва.
44. Лица, окончившие учебные заведения по соответствующей специальности в год очередной аттестации, а также прошедшие в том же году дипломирование, от аттестации освобождаются.
45. Исключен приказом Министра транспорта РК от 16.08.2024 № 282 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
46. Услугодатель обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги 2 в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации.
При оказании государственной услуги 2 посредством государственной информационной системы разрешений и уведомлений данные о стадии оказания государственной услуги поступают в автоматическом режиме в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.
Уполномоченный орган в течение трех рабочих дней с даты утверждения или изменения подзаконного нормативного правового акта, определяющего порядок оказания государственной услуги, актуализируют информацию о порядке ее оказания и направляют в Единый контакт-центр.
Глава 4. Проведение экзаменов
47. Экзамены сдаются на знания норм Закона Республики Казахстан "О внутреннем водном транспорте", Правил плавания по внутренним водным путям, утвержденных приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 537 (далее – Правила плавания по внутренним водным путям) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11347), устава службы на судах, утвержденных приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 74 (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 марта 2015 года № 10454).
48. Форма проведения экзаменов - индивидуальная. Экзамен принимается как от одного, так и от нескольких лиц одновременно. При этом количество лиц одновременно сдающих экзамен ограничивается в зависимости от числа оборудованных рабочих мест для сдачи экзаменов.

49. Емтихан тапсырған кездегі сұрақтар саны жиырмадан аспайды. Емтихан тапсыру үшін бөлінген уақыт қырық минутты құрайды.
50. Уақыт хронометражы емтихан тапсыру басталған сәттен бастап компьютерлік кешенмен жүргізіледі. Сұрақтарға жауаптар бірізділігін өтініш беруші дербес таңдайды.
51. Емтихан өтініш берушіге арналған жұмыс орындарымен жабдықталған Мемлекеттік корпорацияның үй-жайында (емтихан сыныбында) өткізіледі.
Тестілеуді өткізу кезінде үй-жайды техникалық жарақтандыру бойынша ең төменгі техникалық талаптар осы Қағидаларға 9-қосымшада келтірілген.
52. Емтиханды өткізу кезінде Мемлекеттік корпорация қызметкері өтініш берушіге көрсетілген автоматтандырылған жұмыс орнына (бұдан әрі – АЖО) отыруды ұсынады. Кешен өтініш берушілердің АЖО қосылған Мемлекеттік корпорация қызметкерінің орталық пультінен (бұдан әрі – ОП) тұрады. Әрбір АЖО клавиатурамен және монитормен жабдықталған.
Емтихан басталар алдында мониторда АЖО нөмірі, жүзу ауданы және басқаруға емтихан тапсырылатын шағын көлемді кемелердің үлгісі, сондай-ақ осы АЖО белгіленген өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі. Көрсетілген ақпаратты енгізуді Мемлекеттік корпорация қызметкерінің ОП арқылы жүзеге асырылады.
Сұрақтардың емтихандық блогы өтініш берушінің АЖО клавиатурасында тиісті баспаны басқаннан кейін ғана монитор экранына қалыптасады және шығарылады.
Емтихан барысында өтініш берушінің АЖО мониторы экранында емтиханның аяғына дейін қалған уақыт көрсетіледі.
Емтихан тапсыру нәтижесі, сондай-ақ сұрақтарға берілген жауаптардың дұрыстығы туралы ақпарат өтініш берушінің АЖО мониторының экранында барлық сұрақтарға жауап беріліп болғаннан кейін немесе белгіленген уақыт аяқталғаннан кейін көрінеді.
53. Емтихан аяқталғаннан кейін өтініш берушінің АЖО-ға оған ұсынылған сұрақтар, сондай-ақ таңдалған жауаптар экранға шығарылады.
Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 16.08.2024 № 282 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
54. Емтихан барысында автоматтандырылған кешенде ақау анықталған жағдайда, өтініш берушіге қойылған баға жойылады және емтихан қайта өткізіледі.
55. "Сынақтан өтті" деген баға өтініш беруші белгіленген уақытта сұрақтардың кемінде сексен пайызына дұрыс жауап бергенде қойылады. Олай болмаған жағдайда, өтініш берушіге "сынақтан өткен жоқ" деген баға қойылады.
"Сынақтан өтті" деген баға өтініш беруші емтиханға келмеген жағдайда да қойылады.
56. "Сынақтан өткен жоқ" деген бағаны алған адамдар емтихан тапсыруға жеті жұмыс күнінен ерте емес қайта тапсыруға жіберіледі.

49. Количество вопросов при сдаче экзамена не превышает двадцати. Время, отведенное для сдачи экзамена, составляет сорок минут.
50. Хронометраж времени ведется компьютерным комплексом с момента начала сдачи экзамена. Последовательность ответов на вопросы выбирается заявителем самостоятельно.
51. Экзамен проводится в помещении (экзаменационном классе) Государственной корпорации, оборудованном рабочими местами для заявителя.
Минимальные технические требования по техническому оснащению помещения (экзаменационный класс) указаны в приложений 9 к настоящим Правилам.
52. При проведении экзамена работник Государственной корпорации предлагает заявителю занять указанное автоматизированное рабочее место (далее – АРМ). Комплекс состоит из центрального пульта (далее – ЦП) работника Государственной корпорации, к которому подключены АРМ заявителей. Каждое АРМ оснащено клавиатурой и монитором.
Перед началом экзаменов на мониторе отображается номер АРМ, должность на которое сдается экзамен, а также фамилия, имя, отчество заявителя, назначенного на данное АРМ. Ввод указанной информации осуществляется с ЦП работника Государственной корпорации.
Экзаменационный блок вопросов формируется и выводится на экран монитора только после нажатия заявителем соответствующей клавиши на клавиатуре АРМ.
В ходе экзамена на экране монитора АРМ заявителя отображается время оставшееся до конца сдачи экзамена.
Результат сдачи экзамена, а также информация о правильности ответов на вопросы отображаются на экране монитора АРМ заявителя после предоставлении ответов на все вопросы либо по истечении установленного времени.
53. По окончании экзамена на АРМ заявителя выводятся на экран представленные ему вопросы, а также выбранные ответы.
Сноска. Пункт 53 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 16.08.2024 № 282 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Результаты экзамена с АРМ заявителя передается на ЦП работника Государственной корпорации для распечатки по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
54. B случае выявления неисправности автоматизированного комплекса в ходе экзаменов оценка, выставленная заявителю, аннулируется, и экзамен проводится вновь.
55. Оценка "зачет" выставляется, когда заявитель за отведенное время ответил правильно не менее чем на восемьдесят процентов вопросов. В противном случае заявителю выставляется оценка "не зачет".
Оценка "не зачет" также выставляется в случае не явки заявителя на экзамен.
56. Лица, получившие оценку "не зачет", допускаются к пересдаче экзаменов не ранее чем через семь рабочих дней.

57. Тестілеуден өтуді бағалау қорытындылары "Е-лицензиялау" ішкі веб-порталына жіберіледі.
5-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының, Мемлекеттік корпорацияның және (немесе) оның қызметкерлерінің шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
58. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағым шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған, көрсетілетін қызметті берушіге және (немесе) лауазымды адамға беріледі.
Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған, көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасаған көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам, егер үш жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім қабылдаса не әрекет жасаса, ол шағымды қарайтын органға шағымды жібермейді.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабының 2-тармағына сәйкес тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік кеме тізілімінде
мемлекеттік тіркеуге жататын
кемелердің командалық құрамының
адамдарына диплом беру және
оларды аттестаттау қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Өтініш
1. Өтініш берушінің ЖСН:_____________________________________________;
2. Тегі:________________________________________________________;
3. Аты: ____________________________________________________________;
4. Әкесінің аты: ____________________________________________________;
5. Жеке басын куәландыратын құжат түрі: ___________________________;
6. Нөмірі: __________________________________________________________;

57. Итоги оценки прохождения тестирования направляется во внутренний веб-портал "Е-лицензирование".
Глава 5. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя (или) его должностных лиц, Государственной корпорации и (или) его работников по вопросам оказания государственных услуг
58. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается услугодателю и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее трех рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не направляет жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение трех рабочих дней примет благоприятное решение, совершит действие, полностью удовлетворяющее требованиям, указанным в жалобе.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах", подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке согласно пункту 5 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам дипломирования
и аттестации лиц командного
состава судов, подлежащих
государственной регистрации
в Государственном судовом реестре
Республики Казахстан
Форма
Заявление
1. ИИН заявителя: ___________________________________________________;
2. Фамилия: ________________________________________________________;
3. Имя: ____________________________________________________________;
4. Отчество: ________________________________________________________;
5. Тип документа удостоверяющего личность: ___________________________;
6. Номер: __________________________________________________________;

7. Серия (бар болса): ______________________________________________;
8. Берілген күні: _____________________________________________________;
9. Аяқталу күні: __________________________________________________;
10. Беру органы: __________________________________________________;
11. Пошта индексі: _______________________________________________;
12. Ел / облыс / аудан / елді-мекен: _______________________________;
13. Көше атауы: ________________________________________________;
14. Үй/ғимарат нөмірі: _____________________________________________;
15. Үй индексі (бар болса): _______________________________________;
16. Пәтер/кеңсе нөмірі: __________________________________________;
17. Білімі: [Жоғары/ Орта], оқу орны:__________________,
диплом нөмірі: _________________, берілген күні: _______________________;
18. Емтихан тапсырылатын лауазым: [лауазым];
19. Кемелер тобы: [топ];
20. 073/у нысанындағы медициналық анықтаманы беру күні:____________;
21. Ескерту: ____________________________________________________;
22. Телефон нөмірі: ________________________________________________.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
20___жылғы "____" _____________ _______________________________
(ЭЦҚ)
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік кеме тізілімінде
мемлекеттік тіркеуге жататын
кемелердің командалық құрамының
адамдарына диплом беру және
оларды аттестаттау қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Өтініш
1. Өтініш берушінің ЖСН:__________________________________;
2. Тегі:___________________________________________________;
3. Аты: ________________________________________________;
4. Әкесінің аты: _________________________________________;
5. Жеке басын куәландыратын құжат түрі: ____________________;
6. Нөмірі: _____________________________________________;
7. Серия (бар болса): ___________________________________;
8. Берілген күні: __________________________________________;
9. Аяқталу күні: ___________________________________________;
10. Беру органы: __________________________________________;
11. Пошта индексі: ___________________________________________;
12. Ел / Облыс / Аудан / Елді-мекен: ______________________;
13. Көше атауы: ____________________________________________;

7. Серия (при наличии): ______________________________________________;
8. Дата выдачи: _____________________________________________________;
9. Дата окончания: __________________________________________________;
10. Орган выдачи: __________________________________________________;
11. Почтовый индекс: _______________________________________________;
12. Страна / Область / Район / Населенный пункт: _______________________;
13. Название улицы: ________________________________________________;
14. Номер дома / здания: _____________________________________________;
15. Индекс дома (при наличии): _______________________________________;
16. Номер квартиры / офиса: __________________________________________;
17. Образование: [Высшее/ Среднее], учебное заведение:__________________,
номер диплома: _________________, дата выдачи: _______________________;
18. Должность, на которую сдается экзамен: [Должность];
19. Группа судов: [Группа];
20. Дата выдачи медицинской справки формы 073/у:______________________;
21. Примечание: ____________________________________________________;
22. Номер телефона: ________________________________________________.
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах, при оказании государственных услуг,
если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
"____" _____________ 20___г.
_______________________________ (ЭЦП)
Приложение 2
к Правилам дипломирования
и аттестации лиц командного
состава судов, подлежащих
государственной регистрации
в Государственном судовом реестре
Республики Казахстан
Форма
Заявление
1. ИИН заявителя: ___________________________________________________;
2. Фамилия: ________________________________________________________;
3. Имя: ____________________________________________________________;
4. Отчество: ________________________________________________________;
5. Тип документа удостоверяющего личность: ___________________________;
6. Номер: __________________________________________________________;
7. Серия (при наличии): ______________________________________________;
8. Дата выдачи: _____________________________________________________;
9. Дата окончания: __________________________________________________;
10. Орган выдачи: __________________________________________________;
11. Почтовый индекс: _______________________________________________;
12. Страна / Область / Район / Населенный пункт: _______________________;
13. Название улицы: ________________________________________________;

14. Үй/ғимарат нөмірі: ____________________________________;
15. Үй индексі (бар болса): __________________________;
16. Пәтер / кеңсе нөмірі: ____________________________________;
17. Лауазымы:_____________________________________________;
18. Кемелер тобы: _________________________________________;
19. Кәсіби диплом нөмірі: ________________________________;
20. Кәсіби дипломды кім берді:______________________________;
21. Кәсіби диплом берілген күні: ___________________________;
22. Телнұсқаны сұраудың себебі: _____________________________;
23. Ескерту: _______________________________________________;
24. Телефон нөмірі: _______________________________________.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
20___жылғы "____" _____________ _______________________________
(ЭЦҚ)
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік кеме тізілімінде
мемлекеттік тіркеуге жататын
кемелердің командалық құрамының
адамдарына диплом беру және
оларды аттестаттау қағидаларына
3-қосымша
"Кемелердiң командалық құрамының адамдарына диплом беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 16.08.2024 № 282 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет атауы "Кемелердiң командалық құрамының адамдарына диплом беру"
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:
1) Кәсіби диплом;
2) Кәсіби дипломның телнұсқасы.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Мемлекеттік қызметті Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің аумақтық органдары көрсетеді
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
Барлық кіші түрлері бойынша:
"электрондық үкіметтің" веб-порталы.
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
1) кәсіби дипломды беру мерзімі – 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей.
2) кәсіби дипломның телнұсқасын беру мерзімі - 2 (екі) жұмыс күні.
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Барлық кіші түрлері бойынша:
электрондық (ішінара автоматтандырылған).
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
1. Кәсіби диплом;
2. Кәсіби дипломның телнұсқасы;
3. Бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық.
"Электрондық үкіметтің" веб-порталында мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" жіберіледі және сақталады.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет ақысыз негізде жеке тұлғаларға көрсетіледі.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі

14. Номер дома / здания: _____________________________________________;
15. Индекс дома (при наличии): _______________________________________;
16. Номер квартиры / офиса: __________________________________________;
17. Должность: _____________________________________________________;
18. Группа судов: ___________________________________________________;
19. Номер профессионального диплома: ________________________________;
20. Кем выдан профессиональный диплом: ______________________________;
21. Дата выдачи профессионального диплома: ___________________________;
22. Причина запроса дубликата: _______________________________________;
23. Примечание: ____________________________________________________;
24. Номер телефона: ________________________________________________.
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах, при оказании государственных услуг,
если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
"____" _____________ 20___г.
_______________________________ (ЭЦП)
Приложение 3
к Правилам дипломирования
и аттестации лиц командного
состава судов, подлежащих
государственной регистрации
в Государственном судовом реестре
Республики Казахстан
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Дипломирование лиц командного состава судов"
Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 16.08.2024 № 282 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование государственной услуги "Дипломирование лиц командного состава судов"
Наименование подвида государственной услуги:
1) Профессиональный диплом;
2) Дубликат профессионального диплома.
1.
Наименование услугодателя
Государственная услуга оказывается территориальными органами Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан
2.
Способы предоставления государственной услуги
По всем подвидам:
веб-портал "электронного правительства".
3.
Срок оказания государственной услуги
1) Срок выдачи профессионального диплома – не позднее 5 (пяти) рабочих дней.
2) Срок выдачи дубликата профессионального диплома – 2 (два) рабочих дня.
4.
Форма оказания государственной услуги
По всем подвидам:
электронная (частично автоматизированная).
5.
Результат оказания государственной услуги
1. Профессиональный диплом;
2. Дубликат профессионального диплома;
3. Мотивированный ответ об отказе.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
На веб-портале "электронного правительства" результат оказания государственной услуги направляется и хранится в "личном кабинете" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя.
6.
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается на бесплатной основе физическим лицам.
7.
График работы услугодателя и объектов информации

1) көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес дүйсенбіден жұмаға дейін сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
Өтініш сағат 16.00-ден кейін келіп түскен жағдайда, демалыс (сенбі және жексенбі) және мереке күндерінен басқа, мемлекеттік қызмет келесі жұмыс күні көрсетіледі.
Мемлекеттік қызмет көрсетілетін қызметті алушының орналасқан жері бойынша көрсетіледі.
2) "Электрондық үкімет" веб-порталы – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде кодекске сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету жөніндегі өтінішті тіркеу келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
Көлік министрлігінің интернет-ресурсында – www.gov.kz. Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитеті бөлімінің "мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" кіші бөлімі; "электрондық үкіметтің" веб-порталы.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
"Электрондық үкімет" веб-порталына:
1) кәсіби диплом:
осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық – цифрлық қолтаңбамен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
жоғары немесе орта білімнен кейінгі білім туралы құжаттың (дипломның) электрондық көшірмесі (егер құжат 2019 жылға дейін берілсе ұсынылады);
жүзу өтілін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі (Қазақстан Республикасында тіркелмеген ұйымдарда жұмыс істеген жағдайда және бірыңғай есепке алу жүйесінде еңбек шарттары болмаған жағдайда ұсынылады);
медициналық комиссияның кемедегі жұмысқа жарамдылығы туралы қорытындысының электрондық көшірмесі ("Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) 073/е нысаны бойынша медициналық анықтама) (Амбулаториялық-емханалық көмек ақпараттық жүйесінде болмаған жағдайда ұсынылады);
2) кәсіби дипломның телнұсқасы:
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш.
9.
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер

1) Услугодателя – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс) с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
В случае поступления заявления после 16.00 часов кроме выходных (суббота и воскресенье) и праздничных дней, государственная услуга оказывается следующим рабочим днем.
Государственная услуга оказывается по месту нахождения услугополучателя.
2) Веб-портала "электронного правительства" – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, регистрация заявления по оказанию государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
интернет-ресурсе Министерства транспорта – www.gov.kz, раздел Комитет автомобильного транспорта и транспортного контроля, подраздел "Государственные услуги"; веб-портал "электронного правительства".
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
На веб-портал "электронного правительства":
1) профессиональный диплом:
заявление в форме электронного документа, удостоверенного электронно-цифровой подписью (далее – ЭЦП), по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
электронная копия документа о высшем или послесреднем образовании (диплома) (предоставляется если документ выдан до 2019 года);
электронная копия документа, подтверждающего стаж плавания (предоставляется в случае работы в организациях не зарегистрированных в Республике Казахстан и в случае отсутствия в Единой системе учета трудовых договоров);
электронная копия заключения медицинской комиссии о пригодности к работе на судне (медицинская справка по форме 073/у, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579) (предоставляется в случае отсутствия в Информационной системе амбулаторно-поликлинической помощи);
2) дубликат профессионального диплома:
заявление в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан

1) дипломданушы ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық Установстігін анықтау.
2) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізілімінде мемлекеттік тіркеуге жататын кемелердің командалық құрамының адамдарын дипломдау үшін қажетті диплом берілетін және (немесе) ұсынылған материалдардың, деректер мен мәліметтердің осы Қағидаларда және рұқсат беру талаптарында және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесінде белгіленген талаптарға, Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 19 қазандағы № 995 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12824 болып тіркелген) кәсіптік диплом және адамдар үшін аттестаттаудан өткені туралы анықтама беру үшін сәйкес келмеуі кемелердің командалық құрамы,.
3) Өтініш берушінің теориялық білімін тексерудің теріс нәтижесі.
4) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге ұсынылатын келісімінің болмауы.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті "электрондық үкіметінің" веб-порталы арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде "электрондық үкіметінің" веб-порталдағы "жеке кабинеті", көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметі, сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8-800-080-7777 арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Цифрлық құжаттар сервисі мобильді қосымшада және пайдаланушылардың ақпараттық жүйелерінде авторландырылған субъектілер үшін қолжетімді.
Субъект мобильді қосымшада және пайдаланушылардың ақпараттық жүйелерінде қолжетімді әдістермен авторизациядан өтеді, бұдан әрі Цифрлық құжаттар" бөлімінде одан әрі пайдалану үшін қажетті құжатты қарайды.
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік кеме тізілімінде
мемлекеттік тіркеуге жататын
кемелердің командалық құрамының
адамдарына диплом беру және
оларды аттестаттау қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Өтініш
1. Өтініш берушінің ЖСН:___________________________________________;
2. Тегі:________________________________________________________;
3. Аты: ____________________________________________________________;
4. Әкесінің аты: ______________________________________________;

1) Установление недостоверности документов, представленных дипломируемым, и (или) данных (сведений), содержащихся в них.
2) Несоответствие дипломируемого и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для дипломирования лиц командного состава судов, подлежащих государственной регистрации в Государственном судовом реестре Республики Казахстан, требованиям, установленными настоящими Правилами и Разрешительными требованиями и перечнем документов, подтверждающих соответствие им, для выдачи профессионального диплома и справки о прохождении аттестации для лиц командного состава судов, утвержденными приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 19 октября 2015 года № 995 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12824).
3) Отрицательный результат проверки теоретических знаний заявителя.
4) Отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через веб-портал "электронного правительства" при условии наличия ЭЦП.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" веб-портала "электронного правительства", справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра: 1414, 8-800-080-7777.
Сервис цифровых документов доступен для субъектов, авторизованных в мобильном приложении и информационных системах пользователей.
Субъект проходит авторизацию методами доступными в мобильном приложении и информационных системах пользователей, далее в разделе "Цифровые документы" просматривает необходимый документ для дальнейшего использования.
Приложение 4
к Правилам дипломирования
и аттестации лиц командного
состава судов, подлежащих
государственной регистрации
в Государственном судовом реестре
Республики Казахстан
Форма
Заявление
1. ИИН заявителя: ___________________________________________________;
2. Фамилия: ________________________________________________________;
3. Имя: ____________________________________________________________;
4. Отчество: ________________________________________________________;

11. Пошта индексі: _______________________________________________;
12. Ел / облыс / аудан / елді мекен: _______________________;
13. Көше атауы: ________________________________________________;
14. Үй / ғимарат нөмірі: _____________________________________________;
15. Үй индексі (бар болса): _______________________________________;
16. Пәтер / кеңсе нөмірі: __________________________________________;
17. Лауазымы:_____________________________________________________;
18. Кемелер тобы: ___________________________________________________;
19. Аттестаттаудан өткені туралы анықтама нөмері:_______________________;
20. Аттестаттаудан өткені туралы анықтама берілген күн:__________________;
21. Аттестаттаудан өткені туралы анықтаманы кім берді:__________________;
22. Телнұсқаны сұраудың себебі: _______________________________________;
22. Ескерту: ____________________________________________________;
23. Телефон нөмірі: ________________________________________________.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
20___жылғы "____" _____________ _______________________________
(ЭЦҚ)
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік кеме тізілімінде
мемлекеттік тіркеуге жататын
кемелердің командалық құрамының
адамдарына диплом беру және
оларды аттестаттау қағидаларына
6-қосымша
"Кемелердің командалық құрамының адамдарын аттестаттау" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 16.08.2024 № 282 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет атауы "Кемелердің командалық құрамының адамдарын аттестаттау".
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:
1) Аттестаттаудан өткендігі туралы анықтама;
2) Аттестаттаудан өткендігі туралы анықтаманың телнұсқасы.
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Мемлекеттік қызметті Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің аумақтық органдары көрсетеді
2.
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
Барлық кіші түрлер бойынша:
"электрондық үкіметінің" веб-порталы.
3.
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
1) көрсету кемелерінің командалық құрамының адамдарын аттестаттаудан өткені туралы анықтама беру мерзімі – 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірілмей.
2) көрсету кемелерінің командалық құрамының адамдарын аттестаттаудан өткені туралы анықтаманың телнұсқасын беру мерзімі – 2 (екі) жұмыс күні.
4.
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Барлық кіші түрлер бойынша:
электронды (ішінара автоматтандырылған).
5.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі

11. Почтовый индекс: _______________________________________________;
12. Страна / Область / Район / Населенный пункт: _______________________;
13. Название улицы: ________________________________________________;
14. Номер дома / здания: _____________________________________________;
15. Индекс дома (при наличии): _______________________________________;
16. Номер квартиры / офиса: __________________________________________;
17. Должность: _____________________________________________________;
18. Группа судов: ___________________________________________________;
19. Номер справки о прохождении аттестации: __________________________;
20. Дата выдачи справки о прохождении аттестации: _____________________;
21. Кем выдана справка о прохождении аттестации: ______________________;
22. Причина запроса дубликата: _______________________________________;
23. Примечание: ____________________________________________________;
24. Номер телефона: _________________________________________________.
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах, при оказании государственных услуг,
если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
"____" _____________ 20___г.
_______________________________ (ЭЦП)
Приложение 6
к Правилам дипломирования
и аттестации лиц командного состава судов,
подлежащих государственной регистрации
в Государственном судовом реестре
Республики Казахстан
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Аттестация лиц командного состава судов"
Сноска. Приложение 6 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 16.08.2024 № 282 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование государственной услуги "Аттестация лиц командного состава судов"
Наименование подвида государственной услуги:
1) Справка о прохождении аттестации;
2) Дубликат справки о прохождении аттестации.
1.
Наименование услугодателя
Государственная услуга оказывается территориальными органами Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан
2.
Способы предоставления государственной услуги
По всем подвидам: веб-портал "электронного правительства".
3.
Срок оказания государственной услуги
1) Срок выдачи справки о прохождении аттестации лиц командного состава судов оказания – не позднее 5 (пяти) рабочих дней.
2) Срок выдачи дубликата справки о прохождении аттестации лиц командного состава судов оказания – 2 (два) рабочих дня.
4.
Форма оказания государственной услуги
По всем подвидам: электронная (частично автоматизированная).
5.
Результат оказания государственной услуги

1. Кемелердің командалық құрамының адамдары үшін аттестаттаудан өткені туралы анықтама;
2. Кемелердің командалық құрамының адамдары үшін аттестаттаудан өткені туралы анықтаманың телнұсқасы;
3. Бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық.
"Электрондық үкіметтің" веб-порталында мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) қол қойылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" жіберіледі және сақталады.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет ақысыз негізде жеке тұлғаларға көрсетіледі.
7.
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі
1) көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі –Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес дүйсенбіден жұмаға дейін сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін. Өтініш сағат 16.00-ден кейін келіп түскен жағдайда демалыс (сенбі және жексенбі) және мереке күндерінен басқа, мемлекеттік қызмет келесі жұмыс күні көрсетіледі.
Мемлекеттік қызмет көрсетілетін қызметті алушының орналасқан жері бойынша көрсетіледі.
2) "Электрондық үкімет" Веб-порталы – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде кодекске сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету жөніндегі өтінішті тіркеу келесі жұмыс күні жүзеге асырылады). Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары: Көлік министрлігінің интернет-ресурсында – www.gov.kz. Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитеті бөлімінің "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" кіші бөлімі; "электрондық үкіметтің" веб-порталы.
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
"Электрондық үкіметтің" веб-порталы:
1) аттестаттаудан өткені туралы анықтама:
кемелердің командалық құрамының адамдары үшін аттестаттаудан өткені туралы анықтама алу үшін: осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық – цифрлық қолтаңбамен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
кәсіби дипломның электрондық көшірмесі; медициналық комиссияның кемедегі жұмысқа жарамдылығы туралы қорытындысының электрондық көшірмесі ("Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) 073/е нысаны бойынша медициналық анықтама) (Амбулаториялық-емханалық көмек ақпараттық жүйесінде болмаған жағдайда ұсынылады);

1. Справка о прохождении аттестации для лиц командного состава судов;
2. Дубликат справки о прохождении аттестации для лиц командного состава судов;
3. Мотивированный ответ об отказе.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
На веб-портале "электронного правительства" результат оказания государственной услуги направляется и хранится в "личном кабинете" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
6.
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается на бесплатной основе физическим лицам.
7.
График работы услугодателя и объектов информации
1) Услугодателя – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс) с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
В случае поступления заявления после 16.00 часов кроме выходных (суббота и воскресенье) и праздничных дней, государственная услуга оказывается следующим рабочим днем.
Государственная услуга оказывается по месту нахождения услугополучателя.
2) Веб-портала "электронного правительства" – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, регистрация заявления по оказанию государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на: интернет-ресурсе Министерства транспорта – www.gov.kz, раздел Комитет автомобильного транспорта и транспортного контроля, подраздел "Государственные услуги"; веб-портал "электронного правительства".
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Веб-портал "электронного правительства":
1) справка о прохождении аттестации: для получения справки о прохождении аттестации для лиц командного состава судов: заявление в форме электронного документа, удостоверенного электронно-цифровой подписью (далее – ЭЦП), по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам; электронная копия профессионального диплома; электронная копия заключения медицинской комиссии о пригодности к работе на судне (медицинская справка по форме 073/у, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579) (предоставляется в случае отсутствия в Информационной системе амбулаторно-поликлинической помощи);

2) аттестаттаудан өткені туралы анықтаманың телнұсқасы:
кемелердің командалық құрамының адамдары үшін аттестаттаудан өткені туралы анықтаманың телнұсқасын алу үшін: осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанында жоғалған немесе бүлінген мән-жайлар мен себептерді баяндай отырып өтініш.
9.
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) осы Қағидаларда және рұқсат беру талаптарында белгіленген талаптарға және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесіне сәйкес Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 19 қазандағы № 995 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12824 болып тіркелген) кемелердін командалық құрамының адамдары үшін кәсіби диплом және аттестаттаудан өткені туралы анықтама беру үшін мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, деректер мен мәліметтердің сәйкес келмеуі;
3) тестілеуде "сынақ емес" бағасын алу;
4) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге ұсынылатын келісімінің болмауы.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті ЭЦҚ-сы болған жағдайда "электрондық үкіметінің" веб-порталы арқылы электрондық нысанда алады. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі және мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде "электрондық үкіметінің" веб-порталдағы "жеке кабинеті", көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметі, сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777 арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік кеме тізілімінде
мемлекеттік тіркеуге жататын
кемелердің командалық құрамының
адамдарына диплом беру және
оларды аттестаттау қағидаларына
7-қосымша
Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 16.08.2024 № 282 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізілімінде мемлекеттік тіркеуге жататын кемелердің командалық құрамының адамдарын аттестаттаудан өткізу туралы №___ АНЫҚТАМА
___________________________________________ берілді (Т.А.Ә.(болған жағдайда)
Туған күні _____________________________________________________
Білімі _______________________________________________________
Диплом (диплом беру кезінде берілген)
№ ____________________ (кім және қашан берген) _____________________
Лауазымы _________________________________________________________
Анықтаманың қолданылу мерзімі _____________________________________
Осы анықтама _____________________________________________________
Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің аумақтық органымен берілді Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің аумақтық органының басшысы
___________________________ (ЭЦҚ) 20__ жылғы "____" _______________
(күні) (айы)
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік кеме тізілімінде
мемлекеттік тіркеуге жататын
кемелердің командалық құрамының
адамдарына диплом беру және
оларды аттестаттау қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Емтихан нәтижелері
Емтихан тапсырылатын лауазым
Білімді бағалау (сынақ, сынақ емес)
Емтихандарды қабылдау күні
Ескерту
1
2
3
4
Капитан
Капитанның аға көмекшісі (бірінші штурман)
Капитанның екінші көмекшісі (екінші штурман)
Капитанның үшінші көмекшісі (үшінші штурман)
Механик
Механиктің бірінші көмекшісі
Механиктің екінші көмекшісі
Механиктің үшінші көмекшісі
Түбін тереңдету және түбін тазалау снарядтарының командирі
Түбін тереңдету және түбін тазалау снарядтары командирінің бірінші көмекшісі
Түбін тереңдету және түбін тазалау снарядтары командирінің екінші көмекшісі
Тереңдету және түбін тазарту снарядтары командирінің үшінші көмекшісі
Электромеханик (электр механикінің көмекшісі)
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік кеме тізілімінде
мемлекеттік тіркеуге жататын
кемелердің командалық құрамының
адамдарына диплом беру және
оларды аттестаттау қағидаларына
9-қосымша
Тестілеуді өткізу кезінде техникалық жарақтандыру жөніндегі ең төмен техникалық талаптар

2) дубликат справки о прохождении аттестации:
для получения дубликата справки о прохождении аттестации для лиц командного состава судов: заявление в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП, по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам, с изложением обстоятельств и причин утери или порчи.
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) Установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) Несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, согласно требованиям, установленными настоящими Правилами и Разрешительными требованиями и перечня документов, подтверждающих соответствие им, для выдачи профессионального диплома и справки о прохождении аттестации для лиц командного состава судов, утвержденными приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 19 октября 2015 года № 995 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12824);
3) Получение на тестировании оценки "не зачет";
4) Отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через веб-портал "электронного правительства" при условии наличия ЭЦП. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" веб-портала "электронного правительства", справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра: 1414, 8-800-080-7777.
Приложение 7
к Правилам дипломирования
и аттестации лиц командного состава
судов, подлежащих государственной
регистрации в Государственном
судовом реестре
Республики Казахстан
Форма
СПРАВКА
о прохождении аттестации для лиц командного состава судов, подлежащих государственной регистрации
в Государственном судовом реестре Республики Казахстан № ____
Сноска. Приложение 7 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 16.08.2024 № 282 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Дана _________________________________________________________
(Ф.И.О.(при наличии)
Дата рождения _________________________________________________
Образование ___________________________________________________
Диплом (выданный при дипломировании) № ________________________
(когда и кем выдан) _____________________________________________
Должность ____________________________________________________
Срок действия справки __________________________________________
Настоящая справка выдана территориальным органом Комитета
автомобильного транспорта и транспортного контроля
_______________________________________________________________
Руководитель территориального органа _____________________________
Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля (ЭЦП)
"________" ______________ 20___ г. (дата) (месяц)
Приложение 8
к Правилам дипломирования
и аттестации лиц командного
состава судов, подлежащих
государственной регистрации
в Государственном судовом реестре
Республики Казахстан
Форма
Результаты экзаменов
Должность на которую сдается экзамен
Оценка знаний (зачет, не зачет)
Дата приема экзаменов
Примечание
1
2
3
4
Капитан
Старший помощник капитана (первый штурман)
Второй помощник капитана (второй штурман)
Третий помощник капитана (третий штурман)
Механик
Первый помощник механика
Второй помощник механика
Третий помощник механика
Командир дноуглубительных и дноочистительных снарядов
Первый помощник командира дноуглубительных и дноочистительных снарядов
Второй помощник командира дноуглубительных и дноочистительных снарядов
Третий помощник командира дноуглубительных и дноочистительных снарядов
Электромеханик (помощник механика по электрооборудованию)
Приложение 9
к Правилам дипломирования
и аттестации лиц командного
состава судов, подлежащих
государственной регистрации
в Государственном судовом реестре
Республики Казахстан
Минимальные технические требования по техническому оснащению при проведении тестирования

1. Тестілеуді өткізу кезінде емтихан тапсырушы тұлғалар жеке басын куәландыратын құжатты ұсыну бойынша сәйкестендіруден өтеді.
2. Тестілеу кезінде қолмен немесе жақтау түріндегі металл детекторлар қолданылады. Тестілеуге іске қосу кезінде металл іздегіштерді қолдану тестілеуді өткізу кезінде емтихан алушылардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету шеңберінде, сондай-ақ олардың ғимаратқа байланыс құралдарын, электрондық-есептеу техникасын, фото -, аудио-және бейнеаппаратураны, анықтамалық материалдарды, жазбаша жазбаларды және ақпаратты сақтау мен берудің өзге де құралдарын алып келуіне жол бермеу шеңберінде жүзеге асырылады.
3. Тестілеудің алдында емтихан алушы биометриялық сәйкестендіру арқылы жеке басын растайды.
4. Тестілеу залдары жұмыс станцияларымен (кемінде Intel Core i3 процессоры, кемінде 4 Гб жедел жады), үй-жайларды кондиционерлеу жүйелерімен, диспенсермен, күту залымен жабдықталған.
5. Әрбір жұмыс станциясында тестілеу процесінің бейнежазбасын жүргізу үшін веб-камералармен жабдықталған.
6. Тестілеу залдары заманауи цифрлық бейне және аудио бақылау жүйесімен жабдықталған. Тестілеуді өткізудің ашықтығы мен объективтілігін қамтамасыз ету үшін аудитория өткізу пункттерінде жалпы бейнебақылау жүйесімен қамтамасыз етілген.
7. Әрбір тестілеу залында басып шығару мүмкіндігі бар принтер орнатылған.
8. Әрбір тестілеу залы басқарылатын коммутатормен және жергілікті желімен жабдықталады және ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкес келеді.

1. При проведении тестирования, экзаменуемые лица проходят идентификацию по предоставлению документа, удостоверяющего личность.
2. При запуске на тестирование используются металлоискатели ручного или рамочного типа. Применение металлоискателей при запуске на тестирование осуществляется в рамках обеспечения безопасности экзаменуемых лиц при проведении тестирования, а также недопущения проноса ими в здание средств связи, электронно-вычислительной техники, фото-, аудио- и видеоаппаратуры, справочных материалов, письменных заметок и иных средств хранения и передачи информации.
3. Перед началом тестирования, экзаменуемое лицо подтверждает личность посредством биометрической идентификации.
4. Залы тестирования оборудованы рабочими станциями (процессор не менее Intel Core i3, оперативная память не менее 4 Гб), системой кондиционирования помещений, диспенсером, залом ожидания.
5. Каждая рабочая станция оснащена веб-камерами для ведения видеозаписи процесса тестирования.
6. Залы тестирования оборудованы современной системой цифрового видео и аудио наблюдения. Для обеспечения прозрачности и объективности проведения тестирования, аудитории в пунктах проведения обеспечиваются системой общего видеонаблюдения.
7. В каждом зале тестирования устанавливается принтер с возможностью печати.
8. Каждый зал тестирования оборудован управляемым коммутатором и локальной сетью, и соответствует информационной безопасности.