"Болашақ" халықаралық стипендиясын іске асыру бойынша кейбір шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің м.а. 2015 жылғы 22 мамырдағы № 318 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 3 маусымда № 11258 тіркелді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 11 маусымдағы № 573 қаулысымен бекітілген "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін үміткерлерді іріктеу және "Болашақ" халықаралық стипендиясын жұмсау бағыттарын айқындау қағидаларын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес "Болашақ" халықаралық стипендиясы тағайындаға үміткерлер үшін мемлекеттік және шет тілдерін білудің қажетті ең төменгі деңгейі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жұмыс орнын сақтау шартымен маман даярлауға жұмыс беруші өтінімінің нысаны;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау конкурсына қатысу үшін үміткер сауалнамасының үлгілік нысаны;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес тағылымдамадан өту бағдарламасына қойылатын талаптар;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін бағалар баламалығы кестесі;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес "Болашақ" халықаралық стипендиясы тағайындалуына үміткерлердің Тәуелсіз сараптамалық комиссия мүшелерімен жеке әңгімелесуін бағалау парағының үлгілік нысаны;
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес тілдік курстар ұзақтығының кестесі бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 23.05.2017 № 239 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Білім және ғылым министрінің 28.07.2020 № 321 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Болашақ" халықаралық стипендиясын іске асыру жөніндегі кейбір шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушының 2012 жылғы 6 сәуірдегі № 149 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7549 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінің 2012 жылғы 05 мамырдағы № 210-215 (272891) санында жарияланған);
2) "Болашақ" халықаралық стипендиясын іске асыру жөніндегі кейбір шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрі міндетін атқарушының 2012 жылғы 6 сәуірдегі № 149 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 20 маусымдағы № 287 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7747 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінің 2012 жылғы 30 маусымдағы № 360-364 (27438) санында жарияланған);

О некоторых мерах по реализации международной стипендии "Болашак"
Приказ и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 мая 2015 года № 318. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 июня 2015 года № 11258.
В целях реализации Правил отбора претендентов для присуждения международной стипендии "Болашак" и определении направлений расходования международной стипендии "Болашак", утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 июня 2008 года № 573, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) необходимый минимальный уровень знания государственного и иностранного языков для претендентов на присуждение международной стипендии "Болашак" согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму заявки работодателя на подготовку специалиста с условием сохранения места работы согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) типовую форму анкеты претендента для участия в конкурсе на присуждение международной стипендии "Болашак" согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) требования к программе прохождения стажировки согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) таблицу эквивалентности оценок для присуждения международной стипендии "Болашак" согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) типовую форму листа оценки персонального собеседования претендентов на присуждение международной стипендии "Болашак" с членами независимой экспертной комиссии согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) таблицу продолжительности языковых курсов согласно приложению 7 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 23.05.2017 № 239 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра образования и науки РК от 28.07.2020 № 321 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу:
1) приказ и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 6 апреля 2012 года № 149 "О некоторых мерах по реализации международной стипендии "Болашак" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 7549, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 28 апреля 2012 года, № 121-122 (26940-26941));
2) приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 20 июня 2012 года № 287 "О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 6 апреля 2012 года № 149 "О некоторых мерах по реализации международной стипендии "Болашак" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 7747, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 30 июня 2012 года, № 207-208 (27026-27027));

3) "Болашақ" халықаралық стипендиясын іске асыру жөніндегі кейбір шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрі міндетін атқарушының 2012 жылғы 6 сәуірдегі № 149 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2014 жылғы 25 ақпандағы № 57 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9215 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінің 2014 жылғы 20 наурыздағы № 54 (28278) санында жарияланған).
3. Жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі білім және халықаралық ынтымақтастық департаменті (С.С. Ысмағұлова) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін осы бұйрықты ресми жариялауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі Т.О. Балықбаевқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушы
Т. Балықбаев
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 22 мамырдағы
№ 318 бұйрығына
1-қосымша
"Болашақ" халықаралық стипендиясы тағайындалуына үміткерлер үшін мемлекеттік және шет тілдерін білуінің қажетті ең төменгі деңгейі
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 31.08.2023 № 454 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 30.05.2024 № 274 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
1. "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындауға үміткерлер үшін қазақ тілін білудің қажетті ең төменгі деңгейі:
"Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындауға үміткерлер үшін қазақ тілін білудің қажетті ең төменгі деңгейі В1 деңгейін (базалық деңгей) құрайды.
"Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындауға үміткер Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі "Ұлттық тестілеу орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны берген В1 және одан жоғары деңгейде қазақ тілінен (ҚАЗТЕСТ) емтихан тапсырғаны туралы ресми сертификатты не Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Мемлекеттік басқару академиясының базасында әзірленген QAZAQ RESMI TEST (ҚАЗАҚ РЕСМИ ТЕСТ) онлайн тестілеу жүйесінде B1 және одан жоғары деңгейімен қазақ тіл бойынша емтихан тапсырғаны туралы QAZAQ RESMI TEST (ҚАЗАҚ РЕСМИ ТЕСТ) ресми сертификатты ұсынады, осы сертификаттың түпнұсқалығын және үміткердің тестілеу нәтижелері туралы ақпаратты тексеру үшін Quick Response (Квик Респонс) штрих-кодының болуы және www.qrt.kz. ресми сайтында үміткердің ID (АЙДИ) нөмірі ұсынылады.

3) приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 25 февраля 2014 года № 57 "О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 6 апреля 2012 года № 149 "О некоторых мерах по реализации международной стипендии "Болашак" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 9215, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 20 марта 2014 года, № 54 (27675)).
3. Департаменту высшего, послевузовского образования и международного сотрудничества (Исмагулова С.С.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан официальное опубликование настоящего приказа;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Балыкбаева Т. О.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра образования и науки
Республики Казахстан
Т. Балыкбаев
Приложение 1 к приказу
исполняющего обязанности
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 22 мая 2015 года № 318
Необходимый минимальный уровень знания государственного и иностранного языков для претендентов на присуждение международной стипендии "Болашак"
Сноска. Приложение 1 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 31.08.2023 № 454 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом и.о. Министра науки и высшего образования РК от 30.05.2024 № 274 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Необходимый минимальный уровень знания казахского языка для претендентов на присуждение международной стипендии "Болашак":
Минимальный уровень знания казахского языка для претендентов на присуждение международной стипендии "Болашак" составляет уровень B1 (базовый уровень).
Претендент на присуждение международной стипендии "Болашак" предоставляет официальный сертификат о сдаче экзамена по казахскому языку (КАЗТЕСТ) с уровнем B1 и выше, выданный Республиканским государственным казенным предприятием "Национальный центр тестирования" Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан либо официальный сертификат QAZAQ RESMI TEST (КАЗАК РЕСМИ ТЕСТ) о сдаче экзамена по казахскому языку с уровнем B1 и выше в системе онлайн тестирования QAZAQ RESMI TEST (КАЗАК РЕСМИ ТЕСТ), разработанной на базе Академии государственного управления при Президенте Республики Казахстан, с указанием ID (АЙДИ) номера претендента, наличия Quick Response (Квик Респонс) штрих-кода для проверки подлинности данного сертификата и информации о результатах тестирования претендента на официальном сайте www.qrt.kz.

Ағылшын тілін білу деңгейімен: IELTS: 9.0-ден 5.5; TOEFL: IBT 120-дан 46-дан 59-ға дейін, PBT/ITP 677-ден 417-ден 497-ге дейін; DET 160-тан 95-тен 104-ке дейін; IELTS Indicator 5.5 ресми жарамды сертификатты, сондай-ақ тілдік курстардан өту ұйымдастырылатын шетелдік жоғары оқу орнына академиялық оқуға сөзсіз шақыру туралы хат ұсынған инженерлік-техникалық, медицина қызметкерлері, ауылдық елді мекендерден үміткерлер ағылшын тілін білудің екінші шекті деңгейіне сәйкес келеді.
Академиялық оқуға шартсыз қабылдау туралы хат ұсынған инженерлік-техникалық, медицина қызметкерлері, ауылдық елдімекеннен шыққан үміткерлер оларды академиялық оқуға орналастыру кезеңінде үшінші шекті деңгейде көрсетілген ресми жарамды сертификатты ұсыну талаптарынан босатылады.
Ағылшын тілі тағайындау елінің ресми тілі болып табылмаған жағдайда, тілдік курстарды Ұлыбритания немесе АҚШ тіл мектептерінен өтуі мүмкін.
Германия Федеративтік Республикасында академиялық бағдарламалар бойынша оқу үшін үміткерлер өз қаражаты есебінен DAAD комиссиясымен әңгімелесуден өтеді.
Бірінші шектілік деңгейі – Қазақстан Республикасының аумағында тілдік курстарға жіберу үшін.
Екінші шектілік деңгейі – шетелге тілдік курстарға жіберу үшін.
Үшінші шектілік деңгейі – академиялық оқуға жіберу үшін.
Емтихан атаулары бойынша ақпарат:
CEFR (Common European Framework of Reference for Languages – Камон Еуропиан Фрэмворк оф Рэфэрэнс фор Лэнгуэджэс) – шет тілін меңгерудің жалпыеуропалық құзыреттілік стандарты;
CELI (Certificatos di Conoscenza della Lingua Italiana – Цертификатос ди Коношэнза делльа Лингуа Итальяна) – итальян тілін шет тілін ретінде білу сертификаты;
CILS (Certificazione di Italiano come Lingua Straniera – Цертификационе ди Итальяно комэ Лингуа Страниера) – итальян тілін шет тілі ретінде меңгеру дәрежесін растайтын сертификат;
Czech Certificate Exam (CCE) – чех тілі бойынша сертификатталған емтихан, шетелдіктер үшін чех тілін білуге арналған кеңінен таралған емтихан;
DAAD (Deutscher Akademischer Austauschdienst – Дойчэ Акадэмишер Аустаушдинст) – неміс академиялық алмасу қызметі;
DALF (Diplоme Approfondi de Langue Franсaise – Дипломэ Апрофонди ду Лонг Фронсез) – француз тілін тереңдетіп білу туралы диплом;
DELE (Diplomas de Español como Lengua Extranjera – Дипломас дэ Эспаньол комо Лингуа Икстранхера) – испан тілін шет тілі ретінде білу сертификаты;
DELF (Diplome d'Etudes en Langue Francaise – Дипломэ тьюд он Лонг Фронcэз) – француз тілін білу туралы диплом;
DET (Duolingo English Test) (Дуолинго Инглиш Тест) – бейне әңгімелесу және нәтижелерді жылдам өңдеу арқылы ағылшын тілін білуді анықтауға арналған онлайн-тест;

Инженерно-технические, медицинские работники, претенденты из сельских населенных пунктов, представившие официальный действительный сертификат с уровнем знания английского языка: IELTS: 5.5 из 9.0; TOEFL: IBT от 46 до 59 из 120, PBT/ITP от 417 до 497 из 677; DET от 95 до 104 из 160; IELTS Indicator 5.5, а также письмо о безусловном приглашении на академическое обучение от зарубежного высшего учебного заведения, при котором организуется прохождение языковых курсов, соответствуют второму пороговому уровню знания английского языка.
Инженерно-технические, медицинские работники, претенденты из сельских населенных пунктов, представившие письмо о безусловном зачислении на академическое обучение на этапе их размещения на академическое обучение освобождаются от требований предоставления официального действительного сертификата, указанного в третьем пороговом уровне.
В случае, если английский язык не является официальным языком страны присуждения, прохождение языковых курсов возможно в языковых школах Великобритании или США.
Претенденты для обучения в Федеративной Республике Германия по академическим программам проходят собеседование с комиссией DAAD за счет собственных средств.
Первый пороговый уровень – для направления на языковые курсы на территории Республики Казахстан.
Второй пороговый уровень – для направления на языковые курсы за рубежом.
Третий пороговый уровень – для направления на академическое обучение.
Информация по наименованиям экзаменов:
CEFR (Common European Framework of Reference for Languages – Камон Еуропиан Фрэмворк оф Рэфэрэнс фор Лэнгуэджэс) – стандарт общеевропейских компетенций владения иностранным языком;
CELI (Certificatos di Conoscenza della Lingua Italiana – Цертификатос ди Коношэнза делльа Лингуа Итальяна) – Сертификат на знание итальянского языка как иностранного;
CILS (Certificazione di Italiano come Lingua Straniera – Цертификационе ди Итальяно комэ Лингуа Страниера) – Сертификат, подтверждающий степень владения итальянским языком как иностранным;
Czech Certificate Exam (CCE) - Сертификационный экзамен по чешскому языку, наиболее распространенный экзамен на знание чешского для иностранцев;
DAAD (Deutscher Akademischer Austauschdienst – Дойчэ Акадэмишер Аустаушдинст) - немецкая служба академических обменов;
DALF (Diplоme Approfondi de Langue Franсaise – Дипломэ Апрофонди ду Лонг Фронсез) – диплом об углубленном знании французского языка;
DELE (Diplomas de Español como Lengua Extranjera – Дипломас дэ Эспаньол комо Лингуа Икстранхера) – Сертификат на знание испанского языка как иностранного;
DELF (Diplome d'Etudes en Langue Francaise – Дипломэ тьюд он Лонг Фронcэз) – диплом о знании французского языка;
DET (Duolingo English Test) (Дуолинго Инглиш Тест) – онлайн-тест по определению знания английского языка с помощью видеособеседования и быстрой обработки результатов;

DSH (Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang – Дойч Шпрахпрюфунг фюр ден Хохшульцуганг) – DSH емтиханы Германияның жоғары оқу орындарының біреуіне түсу үшін қажет. DSH емтиханы Германияның жоғары оқу орындарында кезекті семестр басталғанға дейін 3-4 апта бұрын тапсырылады;
Goethe-Zertifikat (Гете Цертификат) – Неміс тілін білуін растау үшін қажетті Гете-Институтының сертификаты. Гете-институтында сертификат алу үшін емтиханды Гете-институттарында да, біздің әріптестеріміз болып табылатын емтихан алу орталықтарында да тапсыруға болады
HSK (Hanyu Shuiping Kaoshi – Ханьюй Шуйпин Каоши) – шетелдіктерді, қытай эмигранттарды және аз ұлттар өкілдерін қоса алғанда, қытай тілінде сөйлемейтін адамдардың қытай тілін білу деңгейін сертификаттауға арналған ҚХР мемлекеттік емтиханы;
IELTS (International English Language Testing System – Интернэйшэнал Инглиш Лэнгуич Тестинг Систэм) – ағылшын тілін білуді тестілеудің халықаралық жүйесі;
Nihongo Nōryoku Shiken (Nihongo Nōryoku Shiken – Нихонго норҰку сикэн) – жапон тілін білу деңгейін анықтау емтиханы;
Norskprøve, Bergentest (Нуржкпрэва, Баргентест) – норвеж тілін шет тілі ретінде білу сертификаттары;
PAT (Profile academic and professional language proficiency – Профайл Акадэмик энд Профэшэнал Лэнгуич Профишэнси) – академиялық голланд тілі деңгейін білу бойынша емтихан;
PMT (Profile societal language proficiency – Профайл Сосайэтал Лэнгуич Профишэнси) – ауызекі голланд тілі деңгейін анықтау бойынша емтихан;
PPT (Profile professional language proficiency – Профайл Профэшэнал Лэнгуич Профишэнси) – кәсіби голланд тілі деңгейін анықтау бойынша емтихан;
Profile Academic and professional language proficiency (Educatif Startbekwaam – PTHO) (Profile Academic and professional language proficiency – Профайл Академик энд профешионал лэнгуич профишэнси (Эдукатиф Стартбекуам ПТХО) – голланд тілін шет тілі ретінде білу сертификаты;
Prøve i Dansk – 3 деңгейден тұратын дат тілінен емтихан: Prøve i Dansk 1 (PD1) or Prøve i Dansk 2 (PD2), Prøve i Dansk 3 (PD3). Содан кейін Studieprøven ілгерінді деңгейде дат тілін меңгеру бойынша емтихан тапсыруға болады;
Studieprøven – дат тілін шет тілі ретінде білуге арналған емтихан;
SWEDEX – бұл швед тілінен екі халықаралық емтиханның біреуі. Бұл емтихан Еуропа кеңесі әзірлеген шкала бойынша А2, В1, В2 және С1 деңгейінде қабылданады;
TCF (Test de connaissance du français – Тест де конэсонс дью фронсэ) – француз тілін білуге арналған тест;
TestDaF (Test Deutsch als Fremdsprache – Тест Дойч альс Фремдшпрахэ) – DaF тесті Германияда оқу үшін қажетті неміс тілі деңгейін тексеретін тест. Бұл емтиханды әлем бойынша лицензияланған орталықтарда, сонымен қатар, Қазақстанда тапсыруға болады;
TOEFL (Test of English as a Foreign Language – Тест оф Инглиш ас э Форейн Лэнгуич) – шет тілі ретінде ағылшын тілі бойынша тест мынадай түрлерге бөлінеді:
IBT (Internet-based test - Интернет-бейзд тест) - Интернет арқылы тапсырылатын ресми тест.
ITP (Institutional Testing Program – Инститьюшнал тестинг программ) - қағаз жеткізгіштегі ресми тест;
PBT (Paper-based test - Пэйпер-бэйзд тест) - қағаз жеткізгіштегі ресми тест.
TOPIK (Test of Proficiency in Korean – Тест оф Профишэнси ин Кориан) – корей тілін білу деңгейін анықтау емтиханы;
YKI (Yleiset Kielitutkinnot – Уляиссэт Киелитуткиннот) – фин тілін білу деңгейі бойынша емтихан.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 22 мамырдағы
№318 бұйрығына
2-қосымша
Нысан
ЖҰМЫС БЕРУШІНІҢ ЖҰМЫС ОРНЫН САҚТАУ ШАРТЫМЕН МАМАН ДАЯРЛАУҒА ӨТІНІМІ/ЗАЯВКА РАБОТОДАТЕЛЯ НА ПОДГОТОВКУ СПЕЦИАЛИСТА С УСЛОВИЕМ СОХРАНЕНИЯ МЕСТА РАБОТЫ

DSH (Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang – Дойч Шпрахпрюфунг фюр ден Хохшульцуганг) – Экзамен DSH необходим для поступления в один из вузов Германии. Экзамен DSH сдается за 3-4 недели до начала очередного семестра в вузах Германии;
Goethe-Zertifikat (Гете Цертификат) – Сертификат Гете-Института, необходимый для подтверждения знания немецкого языка. Экзамен для получения сертификата Гете-института можно сдать как в Гете-институтах, так и в экзаменационных центрах, являющихся нашими партнерами;
HSK (Hanyu Shuiping Kaoshi – Ханьюй Шуйпин Каоши) – это государственный экзамен КНР для сертификации уровня владения китайским языком лицами, не являющимися носителями китайского языка, включая иностранцев, китайских эмигрантов и представителей национальных меньшинств;
IELTS (International English Language Testing System – Интернэйшэнал Инглиш Лэнгуич Тестинг Систэм) – международная система тестирования на знание английского языка;
Nihongo Nōryoku Shiken (Nihongo Nōryoku Shiken – Нихонго норҰку сикэн) – экзамен по определению уровня японского языка;
Norskprøve, Bergentest (Нуржкпрэва, Баргентест) – Сертификаты на знание норвежского языка как иностранного;
PAT (Profile academic and professional language proficiency – Профайл Акадэмик энд Профэшэнал Лэнгуич Профишэнси) – экзамен по определению уровня академического голландского языка;
PMT (Profile societal language proficiency – Профайл Сосайэтал Лэнгуич Профишэнси) – экзамен по определению уровня разговорного голландского языка;
PPT (Profile professional language proficiency – Профайл Профэшэнал Лэнгуич Профишэнси) – экзамен по определению уровня профессионального голландского языка;
Profile Academic and professional language proficiency (Educatif Startbekwaam – PTHO) (Profile Academic and professional language proficiency – Профайл Академик энд профешионал лэнгуич профишэнси (Эдукатиф Стартбекуам ПТХО) – Сертификаты на знание голландского языка как иностранного;
Prøve i Dansk - Экзамен по датскому языку, который состоит из 3 уровней: Prøve i Dansk 1 (PD1) or Prøve i Dansk 2 (PD2), Prøve i Dansk 3 (PD3). После которого можно сдать экзамен по владению датским языком на продвинутом уровне Studieprøven;
Studieprøven - экзамен на знание датского языка как иностранного языка;
SWEDEX – это один из двух международных экзаменов по шведскому языку. Данный экзамен принимается на уровнях А2, В1, В2 и C1 по шкале, разработанной Советом Европы;
TCF (Test de connaissance du français – Тест де конэсонс дью фронсэ) – тест на знание французского языка;
TestDaF (Test Deutsch als Fremdsprache – Тест Дойч альс Фремдшпрахэ) – Тест DaF проверяет знания немецкого языка, необходимые для обучения в Германии. Данный экзамен можно сдавать по всему миру в лицензированных центрах, в том числе в Казахстане;
TOEFL (Test of English as a Foreign Language – Тест оф Инглиш ас э Форейн Лэнгуич) – тест по английскому языку как иностранному, подразделяется на следующие виды:
IBT (Internet-based test – Интернет–бейзд тест) – официальный тест, который сдается посредством интернет;
ITP (Institutional Testing Program – Инститьюшнал тестинг программ) – официальный тест на бумажном носителе;
PBT (Paper-based test – Пэйпер-бэйзд тест) – официальный тест на бумажном носителе.
TOPIK (Test of Proficiency in Korean – Тест оф Профишэнси ин Кориан) – экзамен по определению уровня корейского языка;
YKI (Yleiset Kielitutkinnot – Уляиссэт Киелитуткиннот) – экзамен по определению уровня финского языка.
Приложение 2 к приказу
исполняющего обязанности
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "22" мая 2015 года № 318
ЖҰМЫС БЕРУШІНІҢ ЖҰМЫС ОРНЫН САҚТАУ ШАРТЫМЕН МАМАН ДАЯРЛАУҒА ӨТІНІМІ/
ЗАЯВКА РАБОТОДАТЕЛЯ НА ПОДГОТОВКУ СПЕЦИАЛИСТА С УСЛОВИЕМ СОХРАНЕНИЯ МЕСТА РАБОТЫ

Ескерту.5-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 31.08.2023 № 454 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Дәстүрлі жүйе бойынша баға
Кредиттік жүйе бойынша баға
Бағаның сандық баламасы
Бағаның әріптік баламасы
%-дық мазмұны
Өте жақсы
4,0 (4,33)
A (А+)
95-100
3,67
A-
90-94
Жақсы
3,33
B+
85-89
3,0
B
80-84
2,67
B-
75-79
Қанағаттанарлық
2,33
C+
70-74
2,0
C
65-69
1,67
C-
60-64
1,33
D+
55-59
1,0
D
50-54
Қанағаттанарлықсыз
0
F
0-49
Осы Бағалар баламалылығы кестесіне сәйкес кредиттік жүйе бойынша 3,00 балл дәстүрлі жүйе бойынша 4,00 балына сәйкес келеді.
Ескерту: осы тізімге кірмеген орташа балының баламасын Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі жеке тәртіпте қарастырады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 22 мамырдағы
№ 318 бұйрығына
6-қосымша
"Болашақ" халықаралық стипендиясы тағайындалуына үміткерлердің Тәуелсіз сараптамалық комиссия мүшелерімен жеке әңгімелесуін бағалау парағы/Лист оценки персонального собеседования претендентов на присуждение международной стипендии "Болашак" с членами независимой экспертной комиссии
Ескерту.6-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 31.08.2023 № 454 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1.Үміткер туралы жалпы ақпарат/Общая информация о претенденте
Үміткер коды:
Код претендента:
Білім туралы құжаттың орташа балы:
Средний балл документа об образовании:
Диплом бойынша мамандық:
Специальность по диплому:
Оқу орны:
Место обучения:
Бағдарлама, мамандық, оқу курсы:
Программа, специальность, курс обучения:
Ағымдағы үлгерім:
Текущая успеваемость:
Жұмыс орны:
Место работы:
Лауазым:
Должность:
2. Конкурс бойынша ақпарат/Информация по конкурсу
Академиялық оқу/тағылымадан өту:
Академическое обучение/прохождение стажировки:
Оқу бағдарламасы/үміткердің өту санаты:
Программа обучения/категория претендента:
Оқу елі:
Страна обучения:
Оқу тілі:
Язык обучения:
Академиялық оқу үшін шетелдік жоғары оқу орны/ Тағылымдамадан өту үшін шетелдік ұйым Зарубежное высшее учебное заведение на академическое обучение/Зарубежная
организация на прохождение стажировки
Болжамды мамандық:
Предполагаемая специальность:
Тағылымдамадан өту мерзімі:
Срок прохождения стажировки:
Шет тілін білу бойынша денгейі:
Уровень знания иностранного языка
Мемлекеттік тілді білу бойынша денгейі:
Уровень знания государственного языка:
3. Конкурстық іріктеу нәтижелері/Результаты конкурсного отбора
Кешенді тестілеу нәтижесі:
Результат комплексного тестирования:
4. Жеке әңгімелесу бағалары/Оценки персонального собеседования
1. Үміткердің кәсіби даярлық деңгейі (тәжірибелік дағдылары)/
Уровень профессиональной подготовки претендента (практические навыки)
5 – өте жақсы/отлично
4 – жақсы/хорошо
3 – қанағаттанарлық/удовлетворительно
2 – қанағаттанарлықсыз/ неудовлетворительно
2. Таңдаған оқу мамандығы бойынша базалық білім деңгейі (теориялық дағдылары)/
Уровень базовых знаний по выбранной специальности обучения (теоретические навыки)
5 – өте жақсы/отлично
4 – жақсы/хорошо
3 – қанағаттанарлық/удовлетворительно
2 – қанағаттанарлықсыз/ неудовлетворительно
3. Мамандық таңдауды түсіну, дәлелділік деңгейі /
Уровень осознанности выбора специальности, аргументированности
5 – өте жақсы/отлично
4 – жақсы/хорошо
3 – қанағаттанарлық/удовлетворительно
2 – қанағаттанарлықсыз/ неудовлетворительно

Сноска. Приложение 5 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 31.08.2023 № 454 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Требования к программе прохождения стажировки
В программе прохождения стажировки для претендентов на участие в конкурсе для присуждения международной стипендии "Болашак" предусмотрены следующие пункты:
1. Ф.И.О. (при его наличии) претендента;
2. Страна прохождения стажировки;
3. Зарубежная организация;
4. Сроки прохождения стажировки;
5. Язык прохождения стажировки;
6. Специальность в соответствии с Перечнем приоритетных специальностей для присуждения международной стипендии "Болашак" (далее – Перечень);
7. Тема по выбранной специальности из Перечня;
8. Актуальность и новизна по выбранной специальности из Перечня;
9. Цель;
10. Задачи;
11. Этапы прохождения;
12. Объект исследования по выбранной специальности из Перечня;
13. Используемые методы исследования по выбранной специальности из Перечня;
14. Необходимые материально-технические средства;
15. Ожидаемые результаты по выбранной специальности из Перечня;
16. Критерии оценки достижения ожидаемых результатов;
17. План-график прохождения стажировки за рубежом.
Форма
План-график стажировки:
Наименование мероприятий
Сроки проведения мероприятий
Используемые технологии и методы исследования по выбранной специальности из Перечня
Форма отчетности
Принимающая на стажировку организация
ФИО (при его наличии)
Подпись М.П.
Направляющая на стажировку организация
ФИО (при его наличии) руководителя
Подпись М.П.
Приложение 5 к приказу
исполняющего обязанности
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 22 мая 2015 года № 318
Сноска. Приложение 6 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 31.08.2023 № 454 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Таблица эквивалентности оценок для присуждения международной стипендии "Болашак"
Оценка по традиционной системе
Оценка по кредитной системе
Цифровой эквивалент оценки
Буквенный эквивалент оценки
%-ное содержание
Отлично
4,0 (4,33)
A (А+)
95-100
3,67
A-
90-94
Хорошо
3,33
B+
85-89
3,0
B
80-84
2,67
B-
75-79
Удовлетворительно
2,33
C+
70-74
2,0
C
65-69
1,67
C-
60-64
1,33
D+
55-59
1,0
D
50-54
Неудовлетворительно
0
F
0-49
Согласно данной Таблице эквивалентности оценок 3,00 баллов по кредитной системе соответствует 4.00 баллу по традиционной системе.
Примечание: эквивалент среднего балла, не вошедшего в данный список, рассматривается в индивидуальном порядке Министерством науки и высшего образования Республики Казахстан.
Приложение 6 к приказу
исполняющего обязанности
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 22 мая 2015 года № 318
Сноска. Приложение 6 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 31.08.2023 № 454 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Лист оценки персонального собеседования претендентов на присуждение международной стипендии "Болашак" с членами независимой экспертной комиссии/ "Болашақ" халықаралық стипендиясы тағайындалуына үміткерлердің Тәуелсіз сараптамалық комиссия мүшелерімен жеке әңгімелесуін бағалау парағы
1. Общая информация о претенденте/Үміткер туралы жалпы ақпарат
Код претендента:
Үміткер коды:
Средний балл документа об образовании:
Білім туралы құжаттың орташа балы:
Специальность по диплому:
Диплом бойынша мамандық:
Место обучения:
Оқу орны:
Программа, специальность, курс обучения:
Бағдарлама, мамандық, оқу курсы:
Текущая успеваемость:
Ағымдағы үлгерім:
Место работы:
Жұмыс орны:
Должность:
Лауазым:
2. Информация по конкурсу/Конкурс бойынша ақпарат
Академическое обучение/прохождение стажировки:
Академиялық оқу/тағылымадан өту:
Программа обучения/ категория претендента:
Оқу бағдарламасы/үміткердің өту санаты:
Страна обучения:
Оқу елі:
Язык обучения:
Оқу тілі:
Зарубежное высшее учебное заведение на академическое обучение/
Зарубежная организация на прохождение стажировки
Академиялық оқу үшін шетелдік жоғары оқу орны/
Тағылымдамадан өту үшін шетелдік ұйым
Предполагаемая специальность:
Болжамды мамандық:
Срок прохождения стажировки:
Тағылымдамадан өту мерзімі:
Уровень знания иностранного языка:
Шет тілін білу бойынша денгейі:
Уровень знания государственного языка:
Мемлекеттік тілді білу бойынша денгейі:
3. Результаты конкурсного отбора/Конкурстық іріктеу нәтижелері
Результат комплексного тестирования:
Кешенді тестілеу нәтижесі:
4. Оценки персонального собеседования/Жеке әңгімелесу бағалары/
1. Уровень профессиональной подготовки претендента (практические навыки)
Үміткердің кәсіби даярлық деңгейі (тәжірибелік дағдылары)/
5 – отлично/өте жақсы
4 – хорошо/жақсы
3 – удовлетворительно/ қанағаттанарлық
2 – неудовлетворительно/ қанағаттанарлықсыз
2. Таңдаған оқу мамандығы бойынша базалық білім деңгейі
(теориялық дағдылары)/
Уровень базовых знаний по выбранной специальности обучения
(теоретические навыки)
5 – отлично/өте жақсы
4 – хорошо/жақсы
3 – удовлетворительно/ қанағаттанарлық
2 – неудовлетворительно/ қанағаттанарлықсыз
3. Мамандық таңдауды түсіну, дәлелділік деңгейі /
Уровень осознанности выбора специальности, аргументированности
5 – отлично/өте жақсы
4 – хорошо/жақсы
3 – удовлетворительно/ қанағаттанарлық
2 – неудовлетворительно/ қанағаттанарлықсыз

4. Жағдайлық тапсырмаларды шешу дағдыларының деңгейі /
Уровень навыков по решению ситуационных задач
5 – өте жақсы/отлично
4 – жақсы/хорошо
3 – қанағаттанарлық/удовлетворительно
2 – қанағаттанарлықсыз/ неудовлетворительно
5. Тәуелсіз сараптамалық комиссия мүшесінің әңгімелесу нәтижелері бойынша ұсынымдары/Рекомендации члена НЭК по результатам собеседования
"Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін ұсынамын /
Рекомендую
на присуждение международной стипендии "Болашак"
"Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындауға ұсынбаймын /
Не рекомендую
на присуждение международной стипендии "Болашак"
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________ (қысқаша түсініктеме/краткий комментарий)
____________________________________________________ "____" _______ 20___ ж./г.
Тәуелсіз сараптамалық комиссия мүшесінің Т.А.Ә. (болған жағдайда) (қолы)/
(Ф.И.О. (при наличии) члена независимой экспертной комиссии) (подпись)
6. Қорытынды баға/Итоговая оценка
Осы бөлімді жеке әңгімелесу қорытындысы бойынша "Халықаралық бағдарламалар орталығы" АҚ қызметкері толтырады / Данный раздел заполняется сотрудником АО "Центр международных программ" по итогам персонального собеседования __________________________________________________________________________________
(Қорытынды баға) ("Халықаралық бағдарламалар орталығы" АҚ қызметкері Т.А.Ә. (болған жағдайда) (қолы)/(Итоговая оценка) (Ф.И.О. (при наличии) сотрудника АО "Центр международных программ") (подпись)
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 22 мамырдағы
№318 бұйрығына
7-қосымша
Тілдік курстар ұзақтығының кестесі
Ескерту.7-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 31.08.2023 № 454 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
№ р/с
Оқу тілі
Тілді білу деңгейі
Тілдік курстардан өту мерзімі
Қазақстан Республикасында
шетелде
1.
Ағылшын
IELTS: 9.0-ден 5.0
TOEFL:
IBT 120-дан 35,
PBT/ITP 677-ден 417
DET 80-нен 160 дейін
IELTS Indicator 5.0
9 ай
3 ай
IELTS 9.0-ден 5.5
TOEFL:
IBT 120-дан 46,
PBT/ITP 677-ден 417,
DET 95-тен 160 дейін
IELTS Indicator 5.5
6 ай
3 ай
IELTS 9.0-ден 6.0
TOEFL:
IBT 120-дан 60,
PBT/ITP 677-ден 498
DET 120-дан 160 деін

4. Жағдайлық тапсырмаларды шешу дағдыларының деңгейі /
Уровень навыков по решению ситуационных задач
5 – отлично/өте жақсы
4 – хорошо/жақсы
3 – удовлетворительно/ қанағаттанарлық
2 – неудовлетворительно/ қанағаттанарлықсыз
5. Рекомендации члена НЭК по результатам собеседования/
Тәуелсіз сараптамалық комиссия мүшесінің әңгімелесу нәтижелері бойынша ұсынымдары
Рекомендую
на присуждение международной стипендии "Болашак"
"Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін ұсынамын /
Не рекомендую
на присуждение международной стипендии "Болашак"
"Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін ұсынбаймын /
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
(краткий комментарий/қысқаша түсініктеме)
____________________________________________________
"____" _______ 20___ г./ж. (Ф.И.О. (при наличии) члена независимой экспертной комиссии) (подпись)/
Тәуелсіз сараптамалық комиссия мүшесінің Т.А.Ә. (болған жағдайда) (қолы)
6. Итоговая оценка/Қорытынды баға
Данный раздел заполняется сотрудником АО "Центр международных программ" по итогам персонального собеседования/
Осы бөлімді жеке әңгімелесу қорытындысы бойынша "Халықаралық бағдарламалар орталығы" АҚ қызметкері толтырады /
____________________________________________________________________________________________
(Итоговая оценка) (Ф.И.О. (при наличии) сотрудника АО "Центр международных программ") (подпись) (Қорытынды баға)
("Халықаралық бағдарламалар орталығы" АҚ қызметкері Т.А.Ә. (болған жағдайда) (қолы)
Приложение 7 к приказу
исполняющего обязанности
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 22 мая 2015 года № 318
Таблица продолжительности языковых курсов
Сноска. Приложение 7 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 31.08.2023 № 454 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Язык
Уровень знания языка
Срок прохождения языковых курсов
в Республике Казахстан
за рубежом
1.
Английский
IELTS: 5.0 из 9.0
TOEFL:
IBT 35 из 120,
PBT/ITP 417 из 677
DET от 80 и 160
IELTS Indicator 5.0
9 месяцев
3 месяца
IELTS 5.5 из 9.0
TOEFL:
IBT 46 из 120,
PBT/ITP 417 из 677,
DET от 95 и 160
IELTS Indicator 5.5
6 месяцев
3 месяца
IELTS 6.0 из 9.0
TOEFL:
IBT 60 из 120,
PBT/ITP 498 из 677
DET от 105 и 160