Ғарыш объектілерін және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу қағидаларын және ғарыш объектілері тіркелімінің нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 24 сәуірдегі № 484 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 17 маусымда № 11382 тіркелді.
"Ғарыш қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 11) тармақшасына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 12 шілдедегі № 501 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 41) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 31.07.2024 № 456/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған:
1) Ғарыш объектілерін және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу қағидалары;
2) ғарыш объектілері тіркелімінің нысаны бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Аэроғарыш комитеті (Т.А. Мұсабаев):
1) заңнамада белгiленген тәртiппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналасуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттiк тiркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсiн.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсiн.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ә. Исекешев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
___________________Е. Досаев

Об утверждении Правил государственной регистрации космических объектов и прав на них и формы регистра космических объектов
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 апреля 2015 года № 484. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 июня 2015 года № 11382.
В соответствии с подпунктом 11) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О космической деятельности", подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах", подпунктом 41) пункта 15 Положения о Министерстве цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан, утвержденного Постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 июля 2019 года № 501, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 31.07.2024 № 456/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила государственной регистрации космических объектов и прав на них согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму регистра космических объектов согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Аэрокосмическому комитету Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Мусабаев Т.А.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течении десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
А. Исекешев
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________________ Е. Досаев

2015 жылғы 15 мамыр
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2015 жылғы 24 сәуірдегі
№ 484 бұйрығына
1-қосымша
Ғарыш объектілерін және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 16.04.2020 № 143/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ғарыш объектілерін және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Ғарыш қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 11) тармақшасына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 12 шілдедегі № 501 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 41) тармақшасына сәйкес әзірленген және ғарыш объектілерін және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 31.07.2024 № 456/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Мынадай:
1) Қазақстан Республикасының жеке немесе заңды тұлғаларына тиесiлi ғарыш объектілері, сондай-ақ осы ғарыш объектiлерiне құқықтар;
2) ғарыш кеңiстiгiне Қазақстан Республикасының аумағынан ұшырылатын шетелдік жеке немесе заңды тұлғаларға тиесiлi ғарыш объектiлерi мемлекеттiк тiркеуге жатады.
3. Осы Қағидалардың 2-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген ғарыш объектілерін және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу деп ғарыш объектілерін есепке алу, мемлекеттің Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес ғарыш объектісіне құқықтардың (құқықтар ауыртпалығының) туындауын, өзгеруін немесе тоқтатылуын тану және растау актісі түсініледі.
Осы Қағидалардың 2-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген ғарыш объектілерін мемлекеттік тіркеу деп оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеместен, ғарыш объектілері тіркеліміндегі жазба түсініледі.
4. Ғарыш объектілерін және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеуді Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Аэроғарыш комитеті (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші) жүзеге асырады.
5. Алып тасталды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 31.07.2024 № 456/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

15 мая 2015 года
Приложение 1
к приказу Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 24 апреля 2015 года № 484
Правила государственной регистрации космических объектов и прав на них
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 16.04.2020 № 143/НҚ (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила государственной регистрации космических объектов и прав на них (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 11) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О космической деятельности", подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон), подпунктом 41) пункта 15 Положения о Министерстве цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан, утвержденного Постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 июля 2019 года № 501 и определяют порядок государственной регистрации космических объектов и прав на них.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 31.07.2024 № 456/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Государственной регистрации подлежат космические объекты:
1) принадлежащие физическим или юридическим лицам Республики Казахстан, а также права на данные космические объекты;
2) принадлежащие иностранным физическим или юридическим лицам, запускаемые в космическое пространство с территории Республики Казахстан.
3. Под государственной регистрацией космических объектов и прав на них, указанных в подпункте 1) пункта 2 настоящих Правил, понимается учет космических объектов, акт признания и подтверждения государством возникновения, изменения или прекращения прав (обременения прав) на космический объект в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
Под государственной регистрацией космических объектов, указанных в подпункте 2) пункта 2 настоящих Правил, понимается запись в регистре космических объектов без государственной регистрации прав на них.
4. Государственная регистрация космических объектов и прав на них (далее – государственная услуга) осуществляется Аэрокосмическим комитетом Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан (далее – услугодатель).
5. Исключен приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 31.07.2024 № 456/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2-тарау. Ғарыш объектілерін және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеудің тәртібі
6. Мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес "Ғарыш объектілерін және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде (бұдан әрі – Тізбе) жазылған.
Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғалары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушылар) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті берушіге www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы (бұдан әрі – портал) құжаттарды Тізбенің 8-тармағына сәйкес жолдайды.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 31.07.2024 № 456/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Осы Қағидалардың 2-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген ғарыш объектілерін және оларға құқықтарды немесе құқықтардың өзгеруін (құқық ауыртпалығының) мемлекеттік тіркеу мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі құжаттар түскен күні оларды қабылдайды және тіркейді.
Көрсетілетін қызметті беруші жауапты құрылымдық бөлімшесінің қызметкері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері) осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген құжаттар тіркелген кезден бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттар және (немесе) мәліметтердің толықтығын тексереді. Көрсетілетін қызметті алушы Тізбеге сәйкес құжаттар топтамасын және (немесе) мәліметтерді толық ұсынбаған және (немесе) олардың қолданылу мерзімі өткен жағдайда, көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері белгіленген мерзімде көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) қол қойылған электрондық құжат нысанындағы өтінішті қабылдаудан бас тартады.
2) құжаттар толық болған жағдайда көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік тіркеуге ұсынылған құжаттарды тексеруді, осы ғарыш объектісіне мәлімделетін құқықтар мен тіркелген құқықтар арасында қайшылықтардың жоқ екендігін, сондай-ақ мемлекеттік тiркеуден бас тарту үшiн негiздiң болмауын анықтауды жүзеге асырады.
3) осы Қағидалардың 7-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген мәліметтерді тексеру қорытындысы бойынша көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері мынадай іс-әрекет жасайды:
Ғарыш объектілерін және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу кезінде осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес ғарыш объектісін мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті рәсімдейді не мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тарту дайындайды және көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ-сымен қолы қойылған электрондық құжат нысанындағы көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін жолдайды.
Құқықтардың өзгеруін (құқық ауыртпалығын) мемлекеттік тіркеу кезінде ғарыш объектілер тіркеліміне жазба енгізеді және осы Қағидалардың 5-қосымшасына сәйкес ғарыш объектісіне құқық ауыртпалығы тіркелгенін растайтын ғарыш объектілерінің тіркелімінен үзінді рәсімдейді не құқықтар ауыртпалығын мемлекеттік тіркеуден дәлелді бас тартуды дайындайды және көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ-сымен қолы қойылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін жолдайды.

Глава 2. Порядок государственной регистрации космических объектов и прав на них
6. Основные требования к оказанию государственной услуги изложены в перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Государственная регистрация космических объектов и прав на них" (далее – Перечень) согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Для получения государственной услуги физические и юридические лица Республики Казахстан (далее – услугополучатели) направляют услугодателю посредством веб-портала "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал) документы согласно пункту 8 Перечня.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 31.07.2024 № 456/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Государственная регистрация космических объектов и прав на них или изменения прав (обременения прав), указанных в подпункте 1) пункта 2 настоящих Правил, осуществляется в следующем порядке:
1) Канцелярия услугодателя в день поступления документов осуществляет их прием и регистрацию.
Работник ответственного структурного подразделения услугодателя (далее – работник услугодателя) в течение 2 (двух) рабочих дней с момента регистрации документов, указанных в пункте 6 настоящих Правил, проверяет полноту представленных документов и (или) сведений. В случае представления услугополучателем неполного пакета документов и (или) сведений согласно Перечню и (или) с истекшим сроком действия, работник услугодателя в указанный срок отказывает в приеме заявления в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
2) в случае полноты документов работник услугодателя в течении трех рабочих дней осуществляет проверку документов, представленных на государственную регистрацию, установление отсутствия противоречий между заявляемыми правами и уже зарегистрированными правами на данный космический объект, а также оснований для отказа в государственной регистрации.
3) по итогам проверки сведений, указанных в подпункте 2) пункта 7 настоящих Правил, работник услугодателя совершает следующие действия:
При государственной регистрации космических объектов и прав на них оформляет свидетельство о государственной регистрации космического объекта согласно приложению 3 к настоящим Правилам, либо готовит мотивированный отказ в оказании государственной услуги и направляет результат оказания государственной услуги в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя.
При государственной регистрации изменения прав (обременения прав) вносит запись в регистр космических объектов и оформляет выписку из регистра космических объектов согласно приложению 5 к настоящим Правилам, подтверждающую регистрацию обременения на космический объект, либо готовит мотивированный отказ в государственной регистрации обременений прав и направляет результат оказания государственной услуги в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя.

Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 31.07.2024 № 456/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Алып тасталды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 31.07.2024 № 456/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Мемлекеттік органдар және өзге де уәкілетті тұлғалар салатын құқық ауыртпалықтарын мемлекеттік тіркеу көрсетілетін қызметті берушіге тиісті құжат түскен сәттен бастап дереу жүргізіледі.
Құқықтар (құқық ауыртпалықтары) нотариалдық тәртіппен куәландырылатын мәміле негізінде туындаған жағдайларда тіркеу мәміленің кез келген тарапының (қатысушысының) өтініші бойынша, ғарыш объектісіне берілетін құқық ауыртпалықтарынан тұратын (салыстыру үшін түпнұсқа берілмеген жағдайда нотариалды куәландырылған) құжаттың көшірмесімен бірге жүзеге асырылады.
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-1-бабының 2-тармағының 11) тармақшасында, 61-4-бабында көзделген операцияны жүргізу кезінде ғарыш объектісіне құқықтарды өзгертуді (құқықтар ауыртпалығын) мемлекеттік тіркеу үшін Тізбенің 8-тармағына сәйкес құжаттар ұсынылады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 31.07.2024 № 456/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Алып тасталды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 31.07.2024 № 456/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Осы Қағидалардың 2-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген ғарыш объектілерін мемлекеттік тіркеу мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) осы Қағидалардың 6-тармағында көзделген құжаттарды қабылдау, оларды алу кезінде көрсетілетін қызметті берушінің жауапты тұлғасы кіріс құжаттарын есепке алу кітабына тиісті жазба енгізеді;
2) мемлекеттік тіркеуге ұсынылған құжаттарды тексеру, мемлекеттік тiркеуден бас тарту үшiн негiздiң болмауын анықтау;
3) мемлекеттік тiркеуден бас тарту үшін негіздер болмаған кезде ғарыш объектілері тіркеліміне жазбалар енгізу;
4) осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес ғарыш объектісін мемлекеттік тіркеу туралы куәлік немесе мемлекеттік тіркеуден бас тарту туралы дәлелді жазбаша жауап беру.

Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 31.07.2024 № 456/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Исключен приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 31.07.2024 № 456/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Государственная регистрация обременений прав, налагаемых государственными органами и иными уполномоченными лицами, производится немедленно с момента поступления соответствующего документа услугодателю.
В тех случаях, когда права (обременения прав) возникают на основании сделки, удостоверенной в нотариальном порядке, регистрация осуществляется по заявлению любой стороны (участника) сделки с приложением копии документа, содержащего обременение права на космический объект (нотариально засвидетельствованная, в случае непредставления оригинала для сверки).
При проведении операции, предусмотренной подпунктом 11) пункта 2 статьи 5-1, статьей 61-4 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", для государственной регистрации изменения прав (обременения прав) на космический объект услугодателю представляются документы согласно пункту 8 Перечня.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 31.07.2024 № 456/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Исключен приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 31.07.2024 № 456/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Государственная регистрация космических объектов, указанных в подпункте 2) пункта 2 настоящих Правил, производится в следующем порядке:
1) прием документов, предусмотренных пунктом 6 настоящих Правил, при получении которых ответственное лицо услугодателя вносит соответствующую запись в книгу учета входящих документов;
2) проверка документов, представленных на государственную регистрацию, установление отсутствия оснований для отказа в государственной регистрации;
3) внесение записей в регистр космических объектов при отсутствии оснований для отказа в государственной регистрации;
4) выдача свидетельства о государственной регистрации космического объекта согласно приложению 3 к настоящим Правилам либо мотивированный ответ об отказе в государственной регистрации.

12. Көрсетілетін қызметті беруші Тізбенің 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 31.07.2024 № 456/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12-1. Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған кезде көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ алдын ала шешім бойынша көрсетілетін қызметті алушыға ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші ғарыш объектісін мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тартуды береді.
Ескерту. Қағида 12-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 01.03.2022 № 71/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң күшіне енеді) бұйрығымен.
13. Мемлекеттік тіркеуден бас тартылған кезде көрсетілетін қызметті беруші өтініш келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей бас тартудың себептерін көрсете отырып, көрсетілетін қызметті алушыға дәлелді жауап жібереді.
14. Мемлекеттiк тiркеуден бас тартуға негiздер жойылған кезде мемлекеттiк тiркеуге өтiнiштi қайтадан беруге болады.
15. Ғарыш объектісін ғарыш объектілерінің тіркеліміне енгізген кезде оған ғарыш объектілерінің тіркелімінде ғарыш объектісі туралы мәліметтер жазбасының реттік нөмірі болып табылатын мемлекеттік тіркеу нөмірі беріледі.
16. Ғарыш объектісі жойылған немесе кәдеге жаратылған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші мүддесінде ғарыш объектісінің мемлекеттік тіркелуін жүзеге асырған тұлғаның өтініші негізінде ғарыш объектілерінің тіркеліміне тиісті жазба енгізеді.
17. Ғарыш объектілері тіркеліміне ғарыш объектісінің жойылған немесе кәдеге жаратылған фактісін растайтын жазба енгізу үшін құжаттарды Тізбенің 8-тармағына сәйкес ұсынады.
Ғарыш объектілер тіркеліміне жазбаны енгізгеннен кейін көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ғарыш объектілер тіркелімінен үзіндіні көрсетілетін қызметті алушыға береді.

12. Услугодатель отказывает в оказании государственной услуги по основаниям, указанным в пункте 9 Перечня.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 31.07.2024 № 456/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12-1. При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги услугодатель уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания услугодатель выдает свидетельство о государственной регистрации космического объекта либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
Сноска. Правила дополнены пунктом 12-1 в соответствии с приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 01.03.2022 № 71/НҚ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. При отказе в государственной регистрации услугодатель не позднее пяти рабочих дней со дня поступления заявления направляет услугополучателю мотивированный ответ с указанием причин отказа.
14. При устранении оснований для отказа в государственной регистрации заявление на государственную регистрацию может быть подано повторно.
15. При включении космического объекта в регистр космических объектов ему присваивается государственный регистрационный номер, являющийся порядковым номером записи сведений о космическом объекте в регистре космических объектов.
16. В случае уничтожения или утилизации космического объекта, услугодатель по заявлению лица, в интересах которого осуществлялась государственная регистрация космического объекта, вносит соответствующую запись в регистр космических объектов.
17. Для внесения записи в регистр космических объектов, подтверждающих факт уничтожения или утилизации космического объекта, услугополучатели подают услугодателю документы согласно пункту 8 Перечня.
После внесения записи в регистр космических объектов услугодатель выдает услугополучателю выписку из регистра космических объектов по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.

Ескерту. 17-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 31.07.2024 № 456/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Көрсетілетін қызметті беруші ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік көрсетілетін қызметтер мониторингі ақпараттық жүйесіне мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректерді енгізуді қамтамасыз етеді.
Рұқсаттар және хабарламалар мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы мемлекеттік қызметті көрсету кезінде, оның көрсету сатысы туралы деректер мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге мониторинг ақпараттық жүйесіне автоматты түрде түседі.
19. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушілердің шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымды көрсетілетін қызметті берушінің басшысына, жоғары тұрған органның, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызметтің сапасын бағалау және бақылау уәкілетті органның атына беріледі.
Шағым көрсетілетін қызметті берушіге және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адамға беріледі.
Бұл ретте әкімшілік актісіне, әкімшілік әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын көрсетілетін қызметті беруші және (немесе) лауазымды адам, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын қолайлы әкімшілік акт қабылдаса, әкімшілік әрекет жасаса, шағымды қарайтын органға шағымды жібермеуге құқылы.
Мемлекеттік қызметтерді тікелей көрсететін мемлекеттік органның мекенжайына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес оның тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуы тиіс.
Мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган мекенжайына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оның тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.
Ғарыш объектісін және оған құқықтарды мемлекеттік тіркеуден бас тартуға Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа шағым жасауға болады.
Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 01.03.2022 № 456/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң күшіне енеді) бұйрығымен.
Ғарыш объектілерін және
оларға құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидаларына
1-қосымша
"Ғарыш объектілерін және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 01.03.2022 № 456/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң күшіне енеді) бұйрығымен.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы: Ғарыш объектілерін және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Аэроғарыш комитеті
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін өтініштерді қабылдау және нәтижелерін ұсыну www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері
Көрсету мерзімі – 5 (бес) жұмыс күні.
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Ғарыш объектісінің мемлекеттік тіркелгені туралы куәлік, ғарыш объектісіне құқық ауыртпалығының тіркелгенін растайтын ғарыш объектілері тіркелімінен үзінді, ғарыш объектісінің жойылған немесе кәдеге жаратылған фактін растайтын ғарыш объектілері тіркелімінен үзінді, не осы Тізбеде көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелденген бас тарту туралы жауап.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін тіркеу алымы алынады, ол "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының кодексіне (Салық кодексі) сәйкес ғарыш объектілерін және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркегені үшін – 14 айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК), республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және алымды төлеу күні қолданыстағы АЕК мөлшеріне қарай құрайды.
Тіркеу алымы екінші деңгейдегі банктер немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы, сондай-ақ "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төленеді.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі

Сноска. Пункт 17 с изменением, внесенным приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 31.07.2024 № 456/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Услугодатель обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации.
При оказании государственной услуги посредством государственной информационной системы разрешений и уведомлений, данные о стадии ее оказания поступают в автоматическом режиме в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.
19. Жалоба на решение, действий (бездействия) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг подается на имя руководителя услугодателя, вышестоящего государственного органа, в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Жалоба подается услугодателю и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
При этом услугодатель и (или) должностное лицо, чьи административный акт, административное действие (бездействие) обжалуются, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет благоприятный административный акт либо совершит административное действие, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес государственного органа, непосредственно оказывающего государственную услугу, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
В случае несогласия с результатами оказания государственной услуги, если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.
Отказ в государственной регистрации космического объекта и прав на него может быть обжалован в суд в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 01.03.2022 № 71/НҚ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 31.07.2024 № 456/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1 к Правилам
государственной регистрации
космических объектов
и прав на них
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Государственная регистрация космических объектов и прав на них"
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 31.07.2024 № 456/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование государственной услуги: Государственная регистрация космических объектов и прав на них
1
Наименование услугодателя
Аэрокосмический комитет Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
2
Способы предоставления государственной услуги
Прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется посредством веб-портала "электронного правительства" (далее – портал): www.egov.kz.
3
Сроки оказания государственной услуги
Срок оказания – 5 (пять) рабочих дней.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
Свидетельство о государственной регистрации космического объекта, выписка из регистра космических объектов, подтверждающая регистрацию обременения на космический объект, выписка из регистра космических объектов, подтверждающая факт уничтожения или утилизации космического объекта, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным настоящим Перечнем.
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
За оказание государственной услуги взимается регистрационный сбор, который в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" составляет за государственную регистрацию космических объектов и прав на них – 14 месячных расчетных показателей (далее – МРП), исходя из размера МРП, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на дату оплаты сбора. Регистрационный сбор оплачивается через банки второго уровня или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, а также через платежный шлюз "электронного правительства".
7
График работы услугодателя и объектов информации

1) көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
2) порталдың жұмыс кестесі – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерден басқа, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Кодекске сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініштер мен мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күнінде жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызмет көрсетілетін мекенжайлар:
1) көрсетілетін қызметті берушінің www.gov.egov.kz интернет-ресурсының "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде;
2) порталда орналастырылған.
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) ғарыш объектілерін және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу үшін:
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы ғарыш объектісін мемлекеттік тіркеу туралы өтініш;
ғарыш объектісіне құқық белгілейтін құжаттың электрондық нұсқасы.
2) ғарыш объектісіне құқықтардың өзгергенін (құқықтардың ауыртпалығын) мемлекеттік тіркеу үшін:
осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы ғарыш объектісіне құқықтардың (құқықтар ауыртпалығының) өзгеруін мемлекеттік тіркеу туралы өтініш;
активтер мен міндеттемелерді бір мезгілде беру туралы шарттың, екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданатын ұйымның активтер мен талап ету құқықтарын сатып алуын көздейтін шарттың (тапсыру актісі немесе одан үзінді-көшірме қоса беріле отырып), талап ету құқықтарын (талаптарын) басқаға беру туралы талапты қамтитын шарттың нотариат куәландырған көшірмелері;
ғарыш объектісін және оған құқықтарды мемлекеттік тіркеу үшін алым сомасының бюджетке төленгенін растайтын құжат.
3) ғарыш объектілері тіркеліміне ғарыш объектісінің жойылған немесе кәдеге жаратылған фактісін растайтын жазба енгізу үшін:
осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
ғарыш объектісінің жойылған немесе кәдеге жаратылған фактісін растайтын құжаттардың көшірмелері.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттардың, заңды тұлғаның мемлекеттік тіркелгені (қайта тіркелгені) туралы, көрсетілетін қызметті алушының дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркелгені туралы, тіркеу алымының төленгені туралы, ғарыш кеңістігін пайдалану саласындағы қызметті жүзеге асыруға лицензиясы туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер

1) услугодателя – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9:00 до 18:30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс) с перерывом на обед с 13:00 часов до 14:30 часов.
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе услугодателя: www.gov.egov.kz в разделе "Государственные услуги";
2) портале.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) для государственной регистрации космических объектов и прав на них:
заявление о государственной регистрации космического объекта в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
электронная версия правоустанавливающего документа на космический объект.
2) для государственной регистрации изменения прав (обременения прав) на космический объект:
заявление о государственной регистрации изменения прав (обременения прав) на космический объект в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
нотариально засвидетельствованные копии договора об одновременной передаче активов и обязательств, договора, предусматривающего приобретение организацией, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, активов и прав требований (с приложением передаточного акта или выписки из него), договора, содержащего условие об уступке права (требования);
документ, подтверждающий уплату в бюджет суммы сбора за государственную регистрацию космического объекта и прав на него.
3) для внесения записи в регистр космических объектов, подтверждающих факт уничтожения или утилизации космического объекта:
заявление в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
копии документов, подтверждающих факт уничтожения или утилизации космического объекта.
Сведения о документах, удостоверяющих личность услугополучателя, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о регистрации услугополучателя в качестве индивидуального предпринимателя, об оплате регистрационного сбора, о лицензии на право осуществления деятельности в сфере использования космического пространства услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан

1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік тіркеу үшін қажетті құжаттардың толық емес топтамасын ұсынуы;
2) көрсетілетін қызметті алушының Қазақстан Республикасының заңнама талаптарына сәйкес келмейтін құжаттарды ұсынуы;
3) ғарыш объектісіне билік етуді шектейтін немесе жоятын ғарыш объектісіне берілетін құқық ауыртпалығының болуы;
4) ғарыш объектісіне билік ету құқығын шектейтін немесе жоятын заңды күшіне енген сот шешімі.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 3) тармақшасының талабы "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-1-бабының 2-тармағының 11) тармақшасында, 61-4-бабында көзделген операцияны жүргізген жағдайда ғарыш объектісін және оған құқықтарды мемлекеттік тіркеу кезінде қолданылмайды.
10
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті, оның ішінде электрондық нысанда көрсетудің ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
1. Мемлекеттік қызметті көрсету мекенжайы көрсетілетін қызметті берушінің www.gov.egov.kz интернет-ресурсының "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған.
2. Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда мемлекеттік қызметті алу мүмкіндігі бар.
3. Көрсетілетін қызметті алушының порталдағы "жеке кабинеті" арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша Бірыңғай байланыс орталығынан мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты алу мүмкіндігі бар.
4. Портал арқылы мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көзі нашар көретіндерге арналған нұсқа қолжетімді.
5. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтің байланыс телефондары көрсетілетін қызметті берушінің www.gov.egov.kz интернет-ресурсының "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8-800-080-7777.
Ғарыш объектілерін және оларға
құқықтарды мемлекеттік тіркеу
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің
Аэроғарыш комитеті
Ғарыш объектісін мемлекеттік тіркеу туралы өтініш
_________________________________________________________________________ тиесілі
(мүддесінде мемлекеттік тіркеу жүзеге асырылатын тұлға және оның тіркелген жері)
________________________________________________________________ ғарыш объектісін
(ғарыш объектісінің тағайындалуы мен оның жалпы мақсаты)
Ғарыш объектілерінің тіркеліміне және ________________________________________
________________________________________________________________________ негізінде
(құқық белгілейтін құжаттың атауы)
оған құқықты* тіркеуіңізді сұраймын.
Ғарыш объектісінің ұшырылатын (болжамды ұшырылатын) күні және жері:
_________________________ "___"_________________________________________________
Орбитаның негізгі параметрлері: апогей, км _________ перигей, км _____ еңіс
бұрышы, град._________________ айналу кезеңі, сек. _____________
Қосымша мәліметтер: _______________________________________________________
Өтінішке келесі құжаттарды қоса беремін:
________________________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушы)            (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты) (бар болса)
20___ ж. "___" ___________
Ескертпе: * Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғаларына тиесілі ғарыш объектісіне қатысты толтырылады
Ғарыш объектілерін және оларға
құқықтарды мемлекеттік тіркеу
қағидаларына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің
Аэроғарыш комитеті
Ғарыш обьектісін мемлекеттік тіркеу туралы №_____ куәлік

1) представление услугополучателем неполного пакета документов, необходимых для государственной регистрации;
2) представление услугополучателем документов, не соответствующих требованиям законодательства Республики Казахстан;
3) наличие обременения прав на космический объект, ограничивающих или исключающих распоряжение космическим объектом;
4) решение суда, вступившее в законную силу, ограничивающее или исключающее право распоряжения космическим объектом.
Требование подпункта 3) настоящего пункта не применяется при государственной регистрации космического объекта и прав на него в случае проведения операции, предусмотренной подпунктом 11) пункта 2 статьи 5-1, статьей 61-4 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
1. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе www.gov.egov.kz, раздел "Государственные услуги".
2. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме посредством портала при условии наличия ЭЦП.
3. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
4. При оказании государственной услуги посредством портала доступна версия для слабовидящих.
5. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе www.gov.egov.kz, раздел "Государственные услуги". Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 2
к Правилам государственной
регистрации космических
объектов и прав на них
Форма
Аэрокосмический комитет
Министерства цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Заявление о государственной регистрации космического объекта
Прошу зарегистрировать космический объект _________________________
_________________________________________________________________,
(обозначение космического объекта и его общее назначение)
принадлежащий __________________________________________________
(лицо, в интересах которого осуществляется государственная регистрация и место его регистрации)
_________________________________________________________________
в Регистре космических объектов и право* ____________________________
на него на основании ______________________________________________
(наименование правоустанавливающего документа)
Дата и место проведения запуска (предполагаемого запуска) космического объекта: "____"
________ _________ _________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Основные параметры орбиты: апогей, км _____ перигей, км _______ угол наклона, град.
________ период вращения, сек. ___________________________
Дополнительные сведения: _________________________________________
_________________________________________________________________
К заявлению прилагаю следующие документы: ________________________
_________________________________________________________________
(услугополучатель) (подпись) (фамилия, имя, отчество) (при наличии)
"___" ___________ 20___ г.
Примечание: * заполняется для космического объекта, принадлежащего физическим и
юридическим лицам Республики Казахстан
Приложение 3
к Правилам государственной
регистрации космических объектов
и прав на них
Аэрокосмический комитет
Министерства цифрового
развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
СВИДЕТЕЛЬСТВО
о государственной регистрации космического объекта № _____

1. Ғарыш объектісінің тағайындалуы және оның жалпы мақсаты
2. Ғарыш обьектісінің тіркеу нөмірі
3. Ұшырылған күні және орны
4. Орбитаның негізгі параметрлері
5. Тіркелген құқық түрі: *____________________________________________________
________________________________________________________________________________
(құқық белгілейтін құжаттың атауын көрсете отырып)
6. Мүддесінде мемлекеттік тіркеу жүзеге асырылатын тұлға ______________________
________________________________________________________________________________
7. Осы арқылы ғарыш обьектісінің белгіленген тәртіппен Ғарыш обьектілерінің
тіркелімінде тіркелгендігі расталады
_________________________________ _______ _______________________________________
(көрсетілетін қызметті берушінің басшысы) (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты) (бар болса)
20___ж. "___" _________
Ескертпе: * Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғаларына тиесілі ғарыш объектісіне қатысты толтырылады
Ғарыш объектілерін және оларға
құқықтарды мемлекеттік тіркеу
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің
Аэроғарыш комитеті
Ғарыш объектісіне құқықтардың (құқықтар ауыртпалығының) өзгеруін мемлекеттік тіркеу туралы өтініш
_________________________________________________________________________ тиесілі
(мүддесінде мемлекеттік тіркеу жүзеге асырылатын тұлға және оның тіркелген жері)
________________________________________________________________ ғарыш объектісін
(ғарыш объектісінің тағайындалуы мен оның жалпы мақсаты)
Ғарыш объектілерінің тіркеліміне және
________________________________________________________________________ негізінде
(құқық белгілейтін құжаттың атауы)
оған құқықты* тіркеуіңізді сұраймын.
Ғарыш объектісінің ұшырылатын (болжамды ұшырылатын) күні және жері:
__________________________________________ "___"_______________
Орбитаның негізгі параметрлері: апогей, км _____ перигей, км __________
еңіс бұрышы, град._________________ айналу кезеңі, сек. ______________
Қосымша мәліметтер: _______________________________________________________
________________________________________________________________________________
Өтінішке келесі құжаттарды қоса беремін:
________________________________________________________________________________
_________________________ ______ ___________________________
(көрсетілетін қызметті алушы) (қолы) (Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
20___ ж. "___" ___________
Ескертпе: * Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғаларына тиесілі ғарыш объектісіне қатысты толтырылады
Ғарыш объектілерін және оларға
құқықтарды мемлекеттік тіркеу
қағидаларына
5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің
Аэроғарыш комитеті
Ғарыш объектілерінің тіркелімінен үзінді
№ ____________________                                    "___" ______ _______
________________________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты, туған күнi және ЖСН (бар болса);
________________________________________________________________________________
заңды тұлғаның атауы және БСН (бар болса), оның өкілінің тегi, аты, әкесiнiң аты) (бар болса)

1. Обозначение космического объекта и его общее назначение
2. Регистрационный номер космического объекта
3. Время и место запуска
4. Основные параметры орбиты
5. Вид зарегистрированного права: *_________________________________
_________________________________________________________________
(с указанием наименования правоустанавливающего документа)
6. Лицо, в интересах которого осуществляется государственная регистрация
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
7. Настоящим подтверждается, что космический объект в установленном порядке
зарегистрирован в Регистре космических объектов
____________________________
(руководитель услугодателя)
_____________ ___________________________________________________
(подпись)             (Фамилия, Имя, Отчество) (при наличии)
"___" _______ 20___ г.
Примечание: * заполняется для космического объекта, принадлежащего физическим и
юридическим лицам Республики Казахстан
Приложение 4
к Правилам государственной
регистрации космических объектов
и прав на них
Форма
Аэрокосмический комитет
Министерства цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Заявление
о государственной регистрации изменения прав (обременения прав) на космический объект
Прошу зарегистрировать космический объект _________________________
________________________________________________________________,
(обозначение космического объекта и его общее назначение)
принадлежащий __________________________________________________
(лицо, в интересах которого осуществляется государственная регистрация и место его регистрации)
_________________________________________________________________
в Регистре космических объектов и право*____________________________
на него на основании ______________________________________________
(наименование правоустановливающего документа)
Дата и место проведения запуска (предполагаемого запуска) космического объекта: "___"
_________________ _______________________
_________________________________________________________________
Основные параметры орбиты: апогей, км _____ перигей, км _______ угол наклона, град.
________________ период вращения, сек. __________
Дополнительные сведения: _________________________________________
_________________________________________________________________
К заявлению прилагаю следующие документы: ________________________
_________________________________ ___________ ____________________
(услугополучатель) (подпись) (Фамилия, имя, отчество (при наличии))
"___" ___________ 20___ г.
Примечание: * заполняется для космического объекта, принадлежащего физическим и
юридическим лицам Республики Казахстан
Приложение 5
к Правилам государственной
регистрации космических объектов
и прав на них
Аэрокосмический комитет
Министерства цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Выписка из регистра космических объектов
№ _________
"___" __________ _____
Выдана __________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, дата рождения и ИИН (при наличии)
_________________________________________________________________
(физического лица; наименование и БИН (при наличии)
_________________________________________________________________
(юридического лица, фамилия, имя, отчество его представителя) (при наличии)

1. Төмендегі ғарыш объектiсіне:
Ғарыш объектісінің тағайындалуы және жалпы мақсаты
Ғарыш обьектісінің тіркеу нөмірі
Ұшырылған күні және орны
Орбитаның негізгі параметрлері
мынадай құқық тiркелгенін:
Құқық түрi
Мазмұны
Құқық иесi
Ортақ меншiк нысаны, үлесi
Құқықтың туындау негiздемесi
Тiркелген күнi, уақыты
мынадай құқық ауыртпалығы тiркелгенін:
Ауыртпалықтың түрi
Мазмұны
Құқық иесi немесе уәкiлеттi орган (мүдделi тұлға)
Ортақ меншiк нысаны, үлесi
Ауыртпалықтың пайда болуының негiздемесi
Тiркелген күнi, уақыты
растау үшін берілді.
2. Жоғарыда көрсетілген ғарыш объектісі көрсетілетін қызметті алушының өтініші негізінде жойылғанын (кәдеге жаратылғанын) растау үшін берілді.
Басшы: ____________ _______________________________________________________
(қолы)                  (тегi, аты, әкесiнiң аты) (бар болса)
Ғарыш объектілерін және оларға
құқықтарды мемлекеттік тіркеу
қағидаларына
6-қосымша
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің
Аэроғарыш комитеті
Өтініш
Ғарыш объектілерінің тіркеліміне ____________________________________________
________________________________________________________________________________
(мүддесі үшін мемлекеттік тіркеу жүзеге асырылатын тұлға және оның мекенжайы)
_________________________________________________________________________ тиесілі
________________________________________________________________________________
(ғарыш объектісінің тағайындалуы мен оның жалпы мақсаты)
20__ ж. "__"______ тіркеу №____ ғарыш объектісінің жойылғаны
(кәдеге жаратылғаны) туралы тиісті жазба енгізуіңізді сұраймын.
Өтінішке келесі құжаттарды қоса беремін: _____________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(өтініште көрсетілген жайттарды растайтын құжаттар)
________________________________________ _____ __________________________________
(көрсетілетін қызметті алушы және оның мекенжайы) (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты) (бар болса)
20___ ж. "___" __________
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2015 жылғы 24 сәуірдегі
№ 484 бұйрығымен бекітілген
Нысан
Ғарыш объектілерінің тіркелімі
Ескерту. Нысан жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 01.03.2022 № 71/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң күшіне енеді) бұйрығымен.
Р/с №
Тіркелу нөмірі
Мүддесінде мемлекеттік тіркеу жүзеге асырылатын тұлға1
Ұшырылған күні (әлемдік уақыт бойынша/Гринвич бойынша)
Ұшырылған жері
Орбитаның негізгі параметрлері
Ғарыш объектісінің жалпы мақсаты
Қосымша мәліметтер2
Апогей, км
Перигей, км
Еңістену бұрышы, град.
Айналу кезеңі, сек.
Ұзақтық, градуспен
Ескертпе:
1 "Мүддесінде мемлекеттік тіркеу жүзеге асырылатын тұлға" бағанында Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғаларына тиесілі ғарыш объектісіне құқықтарды (ауыртпалықтарды) мемлекеттік тіркеу үшін негіз болған құқық белгілейтін құжаттар жөнінде мәліметтер көрсетіледі.
2 "Қосымша мәліметтер" бағанында Жер айналасындағы орбитаға шығарылғанымен, сол орбитада болмайтын ғарыш объектілері жөніндегі мәліметтер, сондай-ақ қажеттілік туындаған жағдайда ғарыш объектілерін ұшыру ерекшеліктері көрсетіледі.

1. В подтверждение того, что на следующий космический объект:
Обозначение космического объекта и его общее назначение
Регистрационный номер космического объекта
Время и место запуска
Основные параметры орбиты
зарегистрировано право:
Вид права
Содержание
Право-обладатель
Форма общей собственности, доля
Основание возникновения права
Дата, время регистрации
зарегистрировано обременение права:
Вид обременения
Содержание
Правообладатель или уполномоченный орган (заинтересованное лицо)
Форма общей собственности, доля
Основание возникновения обременения
Дата, время регистрации
2. В подтверждение того, что вышеуказанный космический объект уничтожен/утилизирован
на основании заявления услугополучателя.
Руководитель _______________ ____________________________________
(подпись)       (фамилия, имя, отчество) (при наличии)
Приложение 6
к Правилам государственной
регистрации космических объектов
и прав на них
Аэрокосмический комитет
Министерства цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Заявление
Прошу внести запись в Регистр космических объектов о том, что космический объект
________________________________________________________________
(обозначение космического объекта и его общее назначение)
регистрационный № ____________, принадлежащий ___________________
_________________________________________________________________
(лицо, в интересах которого осуществляется государственная регистрация и место его регистрации)
был уничтожен (утилизирован) ______________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
К заявлению прилагаю следующие документы: ________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(документы, подтверждающие факты указанные в заявлении)
__________________________________ _______________________________
(услугополучатель и его адрес) (подпись)       (фамилия, имя, отчество) (при наличии)
"___" ____________ 20___ г.
Утверждены
приказом Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 24 апреля 2015 года № 484
Форма
Регистр космических объектов
Сноска. Форма регистра - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 01.03.2022 № 71/НҚ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Реги-стра-ционный но-мер
Лицо, в интере-сах которого осуществляется государственная регистрация1
Дата запуска (по мировому времени/ по Гринвичу)
Расположение места запуска
Основные параметры орбиты
Общее назначение космического объекта
Дополнительные сведения2
Апогей, км
Перигей, км
Угол наклона, град.
Период обращения, сек.
Долгота, в градусах
Примечания:
1В графе "Лицо, в интересах которого осуществляется государственная регистрация" указываются сведения о правоустанавливающих документах, послуживших основанием для государственной регистрации прав (обременений) на космический объект, принадлежащий физическим и юридическим лицам Республики Казахстан.
2 В графе "Дополнительные сведения" указываются сведения о космических объектах, которые будучи выведенными на орбиту вокруг Земли, больше не находятся на этой орбите, а также при необходимости особенности запуска космического объекта.