Кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің жер қойнауын пайдаланушыларға қызмет көрсету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 28 сәуірдегі № 512 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2015 жылы 23 маусымдағы № 11419 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 11 мамырдағы № 325 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 11.05.2018 № 325 (29.06.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2010 жылғы 24 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 19-бабының 25-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің жер қойнауын пайдаланушыларға қызмет көрсету қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Индустриялық даму және өнеркәсіптік қауіпсіздік комитеті (А.Қ. Ержанов):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ә. Исекешев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және әлеуметтік
даму министрі
________________ Т. Дүйсенова
2015 жылғы "___" ___________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
________________ Қ. Қасымов
2015 жылғы "___" ___________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
________________ Е. Досаев
2015 жылғы "___" ___________
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрінің
2015 жылғы 28 сәуірдегі
№ 512 бұйрығымен бекітілген
Кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің жер қойнауын
пайдаланушыларға қызмет көрсету қағидалары

Об утверждении Правил обслуживания недропользователей профессиональными аварийно-спасательными службами
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 28 апреля 2015 года № 512. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 июня 2015 года № 11419. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 11 мая 2018 года № 325 (вводится в действие с 29.06.2018)
Сноска. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 11.05.2018 № 325 (вводится в действие с 29.06.2018).
В соответствии с подпунктом 25-1) статьи 19 Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила обслуживания недропользователей профессиональными аварийно-спасательными службами.
2. Комитету индустриального развития и промышленной безопасности Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Ержанову А.К.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
А. Исекешев
"СОГЛАСОВАН"
Министр здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан
________________ Т. Дуйсенова
"___" ___________ 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
________________ К. Касымов
"___" ___________ 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
________________ Е. Досаев
19 мая 2015 года
Утверждены
приказом Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 28 апреля 2015 года № 512
Правила
обслуживания недропользователей профессиональными аварийно-спасательными службами

1. Жалпы ережелер
1. Осы Кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің жер қойнауын пайдаланушыларға қызмет көрсету қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2010 жылғы 24 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы 19-бабының 25-1) тармақшасына сәйкес әзірленген және кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің жер қойнауын пайдаланушыларға қызмет көрсету тәртібін айқындайды.
2. Кәсіби авариялық-құтқару қызметтері өз қызметінде жоғарыда аталған Заңды, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін және осы Қағиданы басшылыққа алады.
2. Кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің жер қойнауын пайдаланушыларға қызмет көрсету тәртібі
3. Кәсіби авариялық-құтқару қызметтері:
пайдалы қазбаларды өндіру, қайта өңдеу, тасымалдау және байыту, пайдалы қазбаларды өндіруге байланысты емес жерасты құрылыстарын салу және пайдалану жөніндегі жер қойнауын пайдаланушыларға, химия саласы объектілеріне үздіксіз, тәулік бойы қызмет көрсетуді;
жер қойнауын пайдаланушылардың объектілерінің оларда авариялық-құтқару жұмыстарын орындауға, ал авария туындаған жағдайда адамдарды құтқаруға және авариялардың өзін жоюға, сондай-ақ көрсетілген объектілерде тұрғындар мен аумақтарды төтенше жағдайлардан қорғауды қамтамасыз етуге байланысты міндеттерді орындауға әзірлігін;
көмір, химия, мұнай-химия, мұнай-газ өңдеу, мұнай-газ барлау, мұнай-газ өндіру, металлургия, тау-кен өндіру өнеркәсібі объектілерінде, құрлықта, теңіздер мен су қоймаларының қайраңында, қатты әсер ететін улы заттарды (бұдан әрі – ҚӘУЗ) тасымалдайтын көліктерде, жерасты құрылыстарын салу мен пайдалануда, тұрғындардың тыныс-тіршілігін қамтамасыз ету объектілерінде авариялық жағдайда (радиоактивті сәуле шығару ошағынан басқа) атқыламаға қарсы, газдан құтқару және тау-кен құтқару жұмыстарын орындауды;
қызмет көрсетілетін пайдалы қазбаларды өндіруге байланысты емес жер қойнауын пайдаланушылардың объектілеріндегі авариялар кезінде адамдарды құтқару мен көшіруді;
аварияларды және олардың салдарын оқшаулау мен жоюды;
өрт сөндіруді, газ жарылыстары мен шаңның, кенеттен болған көмір мен газ шығарындыларының, тау жыныстары соққысының, опырылудың, су-газ атқылама шығарындыларының, пайдаланымдағы және барлау ұңғымаларындағы өрттің, объектілерде газдану мен су басудың салдарын жоюды және басқа да қызмет көрсетілетін жер қойнауын пайдалнушылардың объектілеріндегі авариялық жағдайларда жүргізілетін арнайы жұмыстарды;
зардап шеккендерге тікелей жұмыс орындарында және көшіру барысында алғашқы медициналық көмек көрсетуді қамтамасыз етеді.

1. Общие положения
1. Настоящие Правила обслуживания недропользователей профессиональными аварийно-спасательными службами (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 25-1) статьи 19 Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании" и определяют порядок обслуживания недропользователей профессиональными аварийно-спасательными службами.
2. В своей деятельности профессиональные аварийно-спасательные службы руководствуются вышеуказанным Законом, нормативными правовыми актами Республики Казахстан и настоящими Правилами.
2. Порядок обслуживания недропользователей профессиональными аварийно-спасательными службами
3. Профессиональные аварийно-спасательные службы обеспечивают:
постоянное, круглосуточное обслуживание недропользователей по добыче, переработке, транспортировке и обогащению полезных ископаемых, строительства и эксплуатации подземных сооружений, не связанных с добычей полезных ископаемых, объекты химической отрасли;
готовность объектов недропользователей к выполнению на них аварийно-спасательных работ, а в случае возникновения аварий – спасению людей и ликвидации самих аварий, а также задач, связанных с обеспечением защиты населения и территорий от чрезвычайных ситуаций на указанных объектах;
выполнение противофонтанных, газоспасательных и горноспасательных работ в аварийных ситуациях (кроме очагов радиоактивного излучения), на объектах угольной, химической, нефтехимической, нефтегазоперерабатывающей, нефтегазоразведочной, нефтегазодобывающей, металлургической, горнодобывающей промышленности, на суше, шельфе морей и водоемов, транспорте, перевозящем сильнодействующие ядовитые вещества, строительства и эксплуатации подземных сооружений;
спасение и эвакуацию людей при авариях на обслуживаемых объектах недропользователей, не связанных с добычей полезных ископаемых;
локализацию и ликвидацию аварий и их последствий;
тушение пожаров, ликвидацию последствий взрывов газа и пыли, внезапных выбросов угля и газа, горных ударов, обвалов, водогазофонтанных выбросов, пожаров на эксплуатационных и разведочных скважинах, загазованности и затоплений объектов и других специальных работ, проводимых в аварийных ситуациях на обслуживаемых объектах недропользователей;
оказание пострадавшим первой медицинской помощи непосредственно на рабочих местах и в ходе эвакуации.

4. Жер қойнауын пайдаланушылардың объектілерінде аварияларды жою кезінде авариялық-құтқару жұмыстарын орындау үшін кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің әскерилендірілген жедел құрамы болады, олардың болуы:
кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің жедел бөлімшелерінің аварияларды жоюға және авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізуге дереу шығуға тәулік бойы ұдайы әзірлігін;
жеке құрамның авариялық-құтқару жұмыстарын төтенше жағдайларды жою басшыларының бұйрықтары мен өкімдерін, егер ол авариялар кезінде адамдарды құтқарумен байланысты болса, өмірі мен денсаулығына тәуекелмен ақталған мүлтіксіз орындауын;
авариялық-құтқару жұмыстары толық аяқталғанына дейін оларды жүргізу міндеттілігін;
бірыңғай басшылық қағидатын сақтауды, жоғары тәртіпті қолдауды және авариялық-құтқару қызметтерінің ықтимал авариялар мен олардың салдарын жоюға жедел-техникалық әзірлігін;
қызмет өткеру кезінде қызметтік өзара қарым-қатынас тәртібін сақтауды;
қызметтік міндеттерді орындау кезінде айырым белгілері бар арнайы киім-кешек киюді, сондай-ақ кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің жедел құрамын демалыс және мереке күндері, еңбек демалысы уақытында кезекшілікке немесе авариялық-құтқару жұмыстарын атқаруға тартуды;
қалыпты жұмыс істеуіне кедергі келтіретін іс-әрекеттерге кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің, еңбек дауларын шешу құралы ретінде ереуілдер мен жұмысты тоқтатуды қоса алғанда, қатыспауын көздейді.
5. Егер жаңадан салынып жатқан жер қойнауын пайдаланушылардың объектілері кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің жұмыс істеп тұрған бөлімшелерінің қызмет көрсету ауданына кірмесе, олардың жобаларында ұйымдастырылатын бөлімшелерге арналған қызметтік ғимараттар мен құрылыстар салу көзделеді.
6. Жаңадан салынып жатқан жер қойнауын пайдалану объектілерінде кәсіби авариялық-құтқару қызметтерін орналастыруға арналған ғимараттар мен құрылыстарды салуды қаржыландыру жер қойнауын пайдаланушының есебінен жүзеге асырылады. Кәсіби авариялық-құтқару қызметтерін орналастыруға арналған ғимараттар мен құрылыстарды ағымдағы күтіп-ұстау шығындары шартта көзделген шығындар сметасы бойынша жүргізіледі.
7. Кәсіби авариялық-құтқару қызметтері арнайы салынған қызметтік ғимараттарда немесе авариялық-құтқару қызметтерінің жедел бөлімшелерінің қажеттілігіне қайта құрылған ғимараттарда орналасады, кешеніне осы Қағидаларға 1-қосымша болып табылатын Кәсіби авариялық-құтқару қызметтеріне ең аз қажетті қызметтік үй-жайлардың тізбесінде көрсетілген қызметтік үй-жайлар кіреді.
8. Жедел автомобильдер Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 13 қарашадағы № 1196 қаулысымен бекітілген Жол қозғалысы ережелеріне сәйкес дыбыстық және жарықтық сигнал аспаптарымен жарақталады және түстiк-графикалық схемалармен боялады, авариялық-құтқару қызметінің танымдық белгілері болады, тұрақта таза және шығуға дайын тұрады.

4. Для выполнения аварийно-спасательных работ при ликвидации аварий на объектах недропользователей, профессиональные аварийно-спасательные службы имеют оперативные составы, наличие которых предусматривает:
постоянную круглосуточную готовность оперативных подразделений профессиональных аварийно-спасательных служб к немедленному выезду на ликвидацию аварий и проведение аварийно-спасательных работ;
выполнение аварийно-спасательных работ личным составом с беспрекословным выполнением приказов и распоряжений руководителей ликвидации чрезвычайной ситуации с оправданным риском для жизни и здоровья, если это связано со спасением людей при авариях;
проведение аварийно-спасательных работ до полного их завершения;
соблюдение принципа единоначалия, поддержание высокой дисциплины и оперативно-технической готовности аварийно-спасательных служб к ликвидации возможных аварий и их последствий;
соблюдение порядка служебных взаимоотношений при прохождении службы;
при выполнении служебных обязанностей ношение специального обмундирования со знаками различия, а также привлечение оперативного состава профессиональных аварийно-спасательных служб на дежурство или выполнение аварийно-спасательных работ в выходные и праздничные дни, во время отпуска;
неучастие в действиях, препятствующих нормальному функционированию профессиональных аварийно-спасательных служб, включая забастовки и прекращение работ, как средства разрешения трудовых споров.
5. В проектах вновь строящихся объектов недропользователей, если они не входят в район обслуживания действующих подразделений профессиональных аварийно-спасательных служб, предусматривается строительство служебных зданий и сооружений для организуемых подразделений.
6. Финансирование строительства зданий и сооружений, предназначенных для размещения профессиональных аварийно-спасательных служб, на вновь строящихся объектах недропользования осуществляется за счет недропользователя. Затраты на текущее содержание зданий и сооружений, предназначенных для размещения профессиональных аварийно-спасательных служб, производятся по сметам затрат, предусмотренных в договоре.
7. Профессиональные аварийно-спасательные службы размещаются в специально построенных или реконструированных под нужды оперативных подразделений аварийно-спасательных служб зданиях, в комплекс которых входят служебные помещения, указанные в Перечне минимально необходимых служебных помещений профессиональных аварийно-спасательных служб, являющемся приложением 1 к настоящим Правилам.
8. Оперативные автомобили оборудуются приборами звуковых и световых сигналов и окрашиваются по цветографическим схемам, в соответствии с Правилами дорожного движения, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан № 1196 от 13 ноября 2014 года, имеют опознавательные знаки профессиональной аварийно-спасательной службы, находятся на стоянке чистыми и подготовленными к выезду.

9. Кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің қызметін қаржыландыру:
қауіпті өндірістік объектілері бар жер қойнауын пайдаланушылармен шарттарды іске асырудан түсетін қаржы қаражатынан;
Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін көздер есебінен жүзеге асырылады.
10. Кәсіби авариялық-құтқару қызметінің бөлімшелерін орналастыруды авариялық-құтқару қызметінің басшысы айқындайды, ал кәсіби авариялық-құтқару қызметінің жеке құрамының саны шартқа сәйкес айқындалады.
11. Кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің құрылымына:
аумақтық филиалдар;
кәсіби авариялық-құтқару жасақтары (бұдан әрі – АҚЖ);
кәсіби авариялық-құтқару взводтары (бұдан әрі – АҚВ);
бөлімшелер;
авариялық-құтқару пункттері (бұдан әрі – АҚП);
қамтамасыз ету қызметтері – медициналық қызмет, ауа қысымын түсіру бөлімшелері, шаң-газ талдау зертханалар, канаттық-сынақ станциялары, авариялық-құтқару жарақтарын шығару және жөндеу шеберханалары кіреді.
Объектілік кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің құрылымын жер қойнауын пайдаланушы дербес айқындайды.
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 103-бабы 10-тармағына сәйкес кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің құтқарушылары мен қызметкерлерінің жалақысының мөлшері өздері қызмет көрсететін жер қойнауын пайдаланушылардың тиісті санаттардағы жұмыскерлердің жалақысының мөлшерінен төмен болмауға тиіс. Төлем бойынша тиісті санаттар осы Қағидаларға 2-қосымша болып табылатын Кәсіби авариялық-құтқару қызметтері құтқарушыларының және олар қызмет көрсететін жер қойнауын пайдаланушының объектілерінің оларға теңестірілген қызметкерлерінің тізбесінде келтірілген.
12. Қызметтің жедел, профилактикалық және басқа түрлерін басқаруды аумақтық филиалының, АҚЖ басшысы жүзеге асырады.
Жедел қызметтерді жалпы басқаруды аумақтық филиалдың, АҚЖ басшысының жедел жұмыс жөніндегі орынбасары жүзеге асырады.
Профилактикалық қызметтерді басшының жедел-профилактикалық жұмыс жөніндегі орынбасары басқарады. Қызмет көрсетілетін жер қойнауын пайдаланушылардың объектілеріндегі аварияларды жою кезінде туындайтын міндеттерді жедел шешу үшін аумақтық филиалының жанынан метрология, оттегі-тыныс алу аппаратурасы мен авариялық-құтқару жарағы, еңбек қорғау, электромеханикалық қамтамасыз ету, автокөлік және тағы сол сияқты бағыттар бойынша жетекші мамандар жұмыс істейтін жедел-техникалық бөлім құрылады.
13. Кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің жеке құрамы ерікті негізінде жинақталады және жедел, әкімшілік және техникалық құрамдарға бөлінеді.
Жедел құрамға (құтқарушылар) авариялық-құтқару жұмыстарын орындауға тікелей қатысатын тұлғалар жатады.
Әкімшілік және техникалық құрамға – бөлімшенің қалған барлық персоналы.
Кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің құтқарушы мәртебесі таралатын лауазымдар тізбесі осы Қағидаларға 3-қосымшамен айқындалған.
Қауіпті өндірістік объектілерге қызмет көрсету үшін кәсіби авариялық-құтқару қызметтері бөлімшелерінің санын есептеу осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес жер қойнауын пайдаланушының объектісіне қызмет көрсету шартында айқындалады.

9. Финансирование деятельности профессиональных аварийно-спасательных служб осуществляется за счет:
финансовых средств, поступающих от реализации договоров с недропользователями;
источников, не противоречащих законодательству Республики Казахстан.
10. Дислокация подразделений профессиональной аварийно-спасательной службы определяется ее руководителем, а численность личного состава профессиональной аварийно-спасательной службы определяется в соответствии с договором.
11. В структуру профессиональных аварийно-спасательных служб входят:
территориальные филиалы;
профессиональные аварийно-спасательные отряды (далее – АСО);
профессиональные аварийно-спасательные взводы (далее – АСВ);
отделения:
аварийно-спасательные пункты (далее – АСП);
службы обеспечения – подразделения медицинской службы, воздушно-депрессионных съемок, пылегазо-аналитические лаборатории, канатно-испытательные станции, мастерские по производству и ремонту аварийно-спасательного оснащения.
Структура объектовых профессиональных аварийно-спасательных служб определяется недропользователем самостоятельно.
В соответствии с пунктом 10 статьи 103 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите" (далее – Закон) размер заработной платы спасателей и работников, имеющих статус спасателя, профессиональных аварийно-спасательных служб и формирований должен быть не ниже размера заработной платы соответствующих категорий работников обслуживаемых ими опасных производственных объектов. Соответствующие категории по оплате приведены в Перечне спасателей профессиональных аварийно-спасательных служб и приравненных к ним работников обслуживаемых ими объектов недропользователя, являющемся приложением 2 к настоящим Правилам.
12. Руководство оперативной, профилактической и другими видами деятельности, осуществляет руководитель территориального филиала, АСО.
Общее руководство оперативными службами осуществляет заместитель руководителя территориального филиала, АСО по оперативной работе.
Профилактическими службами руководит заместитель руководителя по оперативно-профилактической работе. Для оперативного решения возникающих задач при ликвидации аварий на обслуживаемых объектах недропользователя при территориальном филиале создается оперативно-технический отдел, в котором работают ведущие специалисты по направлениям: метрология, кислородно-дыхательная аппаратура и аварийно-спасательное оснащение, охрана труда, электромеханическое обеспечение, автотранспорт.
13. Личный состав профессиональной аварийно-спасательной службы комплектуется на добровольной основе и подразделяется на оперативный, административный и технический состав.
К оперативному составу (спасатели) относятся лица, непосредственно участвующие в выполнении аварийно-спасательных работ.
К административному и техническому составу – весь остальной персонал подразделения.
Перечень должностей профессиональных аварийно-спасательных служб, на которые распространяется статус спасателя, определен согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Расчет численности подразделений профессиональных аварийно-спасательных служб для обслуживания объектов недропользователей определяется в договоре на обслуживание согласно приложению 4 к настоящим Правилам.

14. Кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің жедел құрамының (құтқарушылар) ішкі тәртібі, басшылыққа бағыну мен өзара қарым-қатынас кәсіби авариялық-құтқару қызметтері басшысының құқықтық актілері негізінде құрылады.
15. Авария арасындағы кезеңде құтқарушылардың жұмыс (қызмет өткеру) және демалыс режимі авариялық-құтқару қызметтері бөлімшелерінің басшысы бекітетін ішкі тәртіп қағидаларымен айқындалады.
16. Авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу кезеңінде, авариялық объектіде күш пен құралдың оңтайлы санын шоғырландыру мақсатында, авариялық-құтқару жұмыстарының басшы құтқарушылардың еңбегі мен демалысының ерекше режимін (казармалық жағдай) енгізеді, бұл кезде барлық демалыс ауысымдары жойылады.
17. Жер қойнауын пайдаланушы кәсіби авариялық-құтқару қызметтеріне жылына екі рет, келесі жартыжылдықтың 1-маусымынан және 1-желтоқсанынан кешіктірмей келісімге аварияларды жою жоспарын ұсынады.
Жер қойнауын пайдаланушы кәсіби авариялық-құтқару қызметіне аварияларды жою жоспарында өзгерістердің жоқтығы туралы хат ұсынған жағдайда, оны кәсіби авариялық-құтқару қызметімен екінші жартыжылдыққа келісу талап етілмейді.
Кәсіби авариялық-құтқару қызметтері ұсынылған аварияларды жою жоспарын тіркелген күнінен бастап күнтізбелік 10 күн ішінде, аврияларды жою жоспары мен шартқа қол қою мүмкіндігі жөнінде шешім берумен, қарайды.
Жалпы аварияларды жою жоспарымен немесе оның кейбір жайғасымдарымен келіспеген жағдайда, кәсіби авариялық-құтқару қызметі жер қойнауын пайдаланушыға аварияларды жою жоспарымен келіспеушілігін негіздейтін дәлелденген құжат ұсынады және күнтізбелік он күннен кем болмайтын, соның ішінде анықталған сәйкессіздіктер жойылуы қажет, мерзім белгілейді. Сәйкессіздіктер жойылғаннан кейін жер қойнауын пайдаланушы кәсіби авариялық-құтқару қызметіне аварияларды жою жоспарын қайтадан келісімге ұсынады.
Жер қойнауын пайдаланушы қайтадан келісімге ұсынғаннан кейін аварияларды жою жоспарымен келіспеген жағдайда, кәсіби авариялық-құтқару қызметі ақпаратты өнеркәсіптік қауіпсіздік жөніндегі аумақтық уәкілетті органға жібереді және шартты бұзу үдерістерін бастайды.
18. Жер қойнауын пайдаланушылармен авариялық-құтқару қызметтерін көрсету шарты аварияларды жою жоспары келісілген кезде мерзімін ұзарту мүмкіндігімен күнтізбелік жылға жасалады.
Шартта аварияны жою жоспарын орындау мүмкіндігі, авариялық-құтқару бөлімшелерінің сандық құрамы, оларды материалдық-техникалық қамтамасыз ету, еңбекақы төлеу қоры, салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер және осы Қағидаларға 5-қосымшада көрсетілген басқа шығындар есепке алынады.

14. Внутренний распорядок, подчиненность и взаимоотношения оперативного состава профессиональных аварийно-спасательных служб (спасателей) определяется актами руководителя профессиональной аварийно-спасательной службы.
15. Режим работы и отдыха спасателей в межаварийный период определяется правилами внутреннего распорядка, утверждаемыми руководителем подразделения аварийно-спасательной службы.
16. На период проведения аварийно-спасательных работ, в целях сосредоточения на аварийном объекте оптимального количества сил и средств, руководитель аварийно-спасательных работ вводит особый режим труда и отдыха спасателей (казарменное положение), при котором все выходные смены отменяются.
17. Недропользователь два раза в год, не позднее 1 июня и 1 декабря предыдущего полугодия представляет на согласование в профессиональную аварийно-спасательную службу план ликвидации аварий.
В случае предоставления недропользователем в профессиональную аварийно-спасательную службу письма об отсутствий изменения в плане ликвидации аварий ее согласование с профессиональной аварийно-спасательной службой на второе полугодие не требуется.
Профессиональные аварийно-спасательные службы в течение десяти календарных дней с даты регистрации, рассматривают представленный план ликвидации аварий, с выдачей заключения о возможности согласования плана ликвидации аварий и подписания договора.
В случае несогласия в целом с планом ликвидации аварий или отдельными его позициями профессиональная аварийно-спасательная служба представляет недропользователю мотивированный документ, обосновывающий несогласие с планом ликвидации аварий и устанавливает срок не менее десяти календарных дней, в течение которого должны быть устранены выявленные несоответствия. После устранения несоответствий недропользователь повторно представляет на согласование в профессиональную аварийно-спасательную службу план ликвидации аварий.
В случае несогласования плана ликвидации аварий после повторного его представления недропользователем, профессиональная аварийно-спасательная служба направляет информацию в территориальное подразделение уполномоченного органа в области промышленной безопасности и начинает процедуру расторжения договора.
18. Договор на аварийно-спасательное обслуживание с недропользователями при согласовании плана ликвидации аварий заключается на календарный год с возможностью его пролонгации.
В договоре учитываются возможности выполнения плана ликвидации аварий, количественный состав аварийно-спасательных подразделений, их материально-техническое обеспечение, фонд оплаты труда, налоги и другие обязательные платежи в бюджет и другие затраты, приведенные согласно приложению 5 к настоящим Правилам.

19. Кәсіби авариялық-құтқару қызметі өз қызметін қызмет көрсетілетін жер қойнауын пайдаланушылармен шарт негізінде адамдарды құтқару және ықтимал аварияларды жоюға тәулік бойына әзірлік тәртібінде жүргізеді. Кәсіби авариялық-құтқару қызметінің күш пен құралдарын оның негізгі қызметінен басқа, шартта көзделмеген қызметке тартуға жол берілмейді.
3. Аварияларды жою тәртібі
20. Аварияларды жоюға тартылатын күштер мен құралдардың саны кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің басшылары бекітетін аварияға шығу тәртібі, шығу диспозициясымен айқындалады.
Авариялық-құтқару жұмыстары кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінде қолданылатын авариялық-құтқару жұмыстарын (әскерилендірілген тау-кен құтқару, атқыламаға қарсы, газдан құтқару) ұйымдастыру және жүргізу бойынша нормативтік актілерге сәйкес жүргізіледі.
21. Авариялық-құтқару жұмыстарының бүкіл кезеңінде аварияны жоюға жауапты басшының міндеттерін авария болған ұйымның техникалық басшысы атқарады. Жауапты басшы барлық тікелей аварияны жоюға байланысты бұйрықтарын авариялық-құтқару жұмыстарының басшысы (жауапты атқарушы) арқылы береді.
22. Авариялық-құтқару жұмыстарының басшысы болып авария болған жер қойнауын пайдаланушының объектісіне қызмет көрсететін кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің бөлімше басшысы саналады.
Заңның 26-бабының 1-тармағына сәйкес – кәсіби авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарының қызметі ерекше сипатта болады, осы қызметтер басшыларының бұйрықтары мен өкімдерін жұмыскерлердің мүлтіксіз орындауын көздейді.
Бұл талаптар ерікті авариялық-құтқару құралымдарын төтенше жағдайды жоюға қатысу үшін тартқан кезден бастап оларға да қолданылады.
23. Аварияны жою бойынша басшылардың адамдарды құтқару мен аварияны жоюға бағытталған шешімдерін орындау кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің барлық лауазымдық тұлғаларына, авария аймағындағы ұйымдар мен азаматтарға міндетті болып саналады.
24. Аварияны жою жұмыстары басшылары авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу үшін қажетті толық және нақты ақпаратты алады.
25. Авариялық-құтқару жұмыстарының толық көлемін жүргізуге технологиялық мүмкіндік болмаған жағдайда, аварияны жою басшылары, бірінші кезекте авария аймағындағы адамдарды құтқару үшін барлық шараларды қолданып, аталған жұмыстарды толық немесе жартылай тоқтату туралы шешім қабылдайды.

19. Профессиональная аварийно-спасательная служба осуществляет свою деятельность в режиме круглосуточной готовности к спасению людей и ликвидации возможных аварий на основании договора с обслуживаемым недропользователем. Отвлечение сил и средств профессиональной аварийно-спасательной службы от ее основной деятельности, не предусмотренное договором, не допускается.
3. Порядок ликвидации аварий
20. Порядок выезда, количество сил и средств, привлекаемых на ликвидацию аварий, определяются диспозициями выездов на аварии, утверждаемыми руководителями профессиональных аварийно-спасательных служб.
Аварийно-спасательные работы производятся в соответствии с действующими в профессиональных аварийно-спасательных службах нормативными актами по организации и ведению аварийно-спасательных работ (горноспасательных, противофонтанных, газоспасательных).
21. В течение всего периода аварийно-спасательных работ, функции ответственного руководителя по ликвидации аварий выполняет технический руководитель организации, в которой произошла авария. Ответственный руководитель все распоряжения, непосредственно связанные с ликвидацией аварии, отдает только через руководителя аварийно-спасательных работ (ответственного исполнителя).
22. Руководителем аварийно-спасательных работ является руководитель подразделения профессиональной аварийно-спасательной службы, обслуживающей объект недропользователя на котором произошла авария.
В соответствии с пунктом 1 статьи 26 Закона деятельность профессиональных аварийно-спасательных служб и формирований носит особый характер, влечет неукоснительное выполнение работниками приказов и распоряжений руководителей этих служб.
Эти требования распространяются также на добровольные аварийно-спасательные формирования с момента их привлечения к участию в ликвидации чрезвычайной ситуации.
23. Решения руководителей по ликвидации аварий, направленные на спасение людей и ликвидацию аварий, являются обязательными для исполнения всеми должностными лицами профессиональной аварийно-спасательной службы, организациями и гражданами, находящимися в зоне аварии.
24. Руководители ликвидации аварий получают полную и достоверную информацию, необходимую для ведения аварийно-спасательных работ.
25. В случае технологической невозможности проведения всего объема аварийно-спасательных работ, руководители по ликвидации аварий принимают решения о приостановке указанных работ в целом или их части, приняв в первоочередном порядке все возможные меры по спасению людей, находящихся в аварийной зоне.

26. Аварияны және оның салдарын жою кезінде авариялық-құтқару жұмыстарын атқаруға қатысушы кәсіби авариялық-құтқару қызметін материалдық-техникалық қамтамасыз ету, тамақпен, тұратын орынмен қамтамасыз ету, қосымша күш пен құралдарды тарту авария болған ұйым есебінен жүргізіледі.
27. "Дабыл" сигналы бойынша аварияға шығу тәртібі, жедел бөлімшелер саны және құрал-жабдықтар тізімі жер қойнауын пайдаланушының объектісінің аварияны жою жоспарына сәйкес айқындалады.
28. "Дабыл" сигналы бойынша шығу, жеке құрамның авария болған объектідегі іс-әрекеттерге жедел дайындығы, авариялық-құтқару құрал-жабдықтарын қолдану нормативтері әр аймақтың ерекшелігіне сәйкес әзірленеді және кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің басшысы бекітеді.
4. Профилактикалық жұмыстарды ұйымдастыру тәртібі
29. Кәсіби авариялық-құтқару қызметтері бөлімшелері профилактикалық жұмыстарды аварияларды жою жоспарына сәйкес жүргізеді.
30. Профилактикалық жұмыстар жер қойнауын пайдаланушының объектісінің адамдарды құтқаруға және авария салдарын жоюға дайындығын, өртке қарсы қорғаныстарын, қосымша шығу жолдарының болуын, аварияны жою жоспарының қызмет көрсетілетін объектілердің негізгі жағдайына сәйкестігін анықтауға бағытталған.
31. Кәсіби авариялық-құтқару қызметтері бөлімше басшысы өнеркәсіптік қауіпсіздік саласының талаптарының бұзылғандығын, соның ішінде өртке қарсы қорғаныстың жер қойнауын пайдаланушының объектілерінің аварияны жою жоспары негізгі жағдайға сәйкес келмейтіндігін анықтаған жағдайда, жер қойнауын пайдаланушыға белгіленген тәртіппен табылған кемшіліктерді жою бойынша ұсыныс енгізеді, ал орындамаған жағдайда аварияны жою жоспарынан толық немесе кейбір бөліктерін келісу туралы қолын алады, кәсіби авариялық-құтқару қызметтері басшысы мен өнеркәсіптік қауіпсіздік жөніндегі аумақтық бөлімшеге хабарлайды.
32. Аварияларды жою кезеңінде кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің, тікелей авариялық-құтқару жұмыстарын атқарған, қызметкерлеріне объектісінде авария болған жер қойнауын пайдаланушының есебінен сағаттық ставка есебінен қосымша:
ауысымдар мен мереке күндеріне қарамастан, авариялық-құтқару жұмыстарын орындау кезінде респиратормен нақты жұмыс істеген уақыты үшін 4 есе мөлшеріндегі төлем;
жоспардан тыс жұмыстар мен демалыс ауысымындағы жұмыстар, демалыс және мереке күндері үшін; мереке және демалыс күндері орналасқан пункттен авария болған объектіге бару және кері қайту үшін жолға кеткен нормативтік уақыты үшін; авариялық-құтқару жұмыстарын орындау кезіндегі нақты жұмыс істеген уақыты үшін; ауысымдар мен мереке күндеріне қарамастан қызметтік ғимаратта демалыс және мереке күндеріндегі кезекшілік еткен және жұмыс істеген нақты уақыты үшін 2 есе мөлшеріндегі төлем;

26. Материально-техническое обеспечение профессиональной аварийно-спасательной службы в период ликвидации аварий и ее последствий, обеспечение питанием, проживанием, привлечение дополнительных сил и средств, производится за счет организации, на которой произошла авария.
27. Порядок выезда на аварию по сигналу "Тревога", количество оперативных отделений и перечень оснащения определяются на основании планов ликвидации аварий обслуживаемых объектов недропользователей.
28. Нормативы выезда по сигналу "Тревога", оперативной готовности личного состава к действиям на аварийном объекте, применения аварийно-спасательного оснащения разрабатываются применительно к специфике каждого региона и утверждаются руководителем профессиональной аварийно-спасательной службы.
4. Порядок организации профилактических работ
29. Профессиональные аварийно-спасательные службы проводят профилактические работы в соответствии с планом ликвидации аварий.
30. Профилактическая работа направлена на определение готовности обслуживаемого объекта недропользователя к спасению людей и ликвидации аварий, противопожарной защиты, содержанию запасных выходов, соответствию планов ликвидации аварий действительному положению на указанном объекте.
31. При обнаружении нарушений требований промышленной безопасности, в том числе противопожарной защиты, несоответствия плана ликвидации аварий действительному положению на обслуживаемом объекте недропользователя, руководитель подразделения профессиональной аварийно-спасательной службы вносит недропользователю предложения по устранению выявленных нарушений, а в случае их неисполнения, снимает подпись о согласовании отдельных позиций или плана ликвидации аварий в целом, уведомляет руководителя профессиональной аварийно-спасательной службы и территориальное подразделение уполномоченного органа в области промышленной безопасности.
32. В период ликвидации аварий работникам профессиональных аварийно-спасательных служб, непосредственно выполнявшим аварийно-спасательные работы, из расчета часовой ставки за счет недропользователя, на объекте которого произошла авария, дополнительно начисляется:
оплата в 4-кратном размере - за фактически отработанное в респираторе время при выполнении аварийно-спасательных работ, независимо от смен и праздников;
оплата в 2-кратном размере - за сверхурочные работы и работы в выходные смены, выходные и праздничные дни; за нормативное время нахождения в пути от пункта дислокации до аварийного объекта и обратно в праздничные и выходные дни; за фактически отработанное время при выполнении аварийно-спасательных работ, время дежурства и работы в выходные и праздничные дни в служебном здании независимо от смен и праздников;

тәуліктің түн мезгіліндегі жұмыс үшін 1,5 есе мөлшеріндегі төлем;
демалыс және мереке күндері қызметтік пәтерде аварияны жоюға шығуға үнемі әзірлік режиміндегі кезекшіліктің нақты уақыты үшін 0,5 коэффициентімен төлем есептеледі.
Есептік сағаттық ставка айлық лауазымдық жалақыны сол айдағы жұмыс уақытының нормасына бөлу арқылы анықталады.
Респираторшылардың, бөлімше командирлерінің және жүргізушілердің сағаттық ставкаларын анықтау кезінде сыныптылық үшін үстемеақы есепке алынады.

оплата в 1,5-кратном размере - за работы в ночное время суток;
оплата с коэффициентом 0,5 - за фактическое время дежурства в праздничные и выходные дни на служебной квартире в режиме постоянной готовности к выезду на ликвидацию аварии.
Расчетная часовая ставка определяется путем деления месячного должностного оклада на норму рабочего времени данного месяца.
При определении часовой ставки респираторщиков, командиров отделений и водителей к учету принимаются надбавки за классность.

1. Респираторшы, құтқарушы, жедел көліктің құтқарушы-жүргізушісі.
2. Авариялық-құтқару бөлімшесінің командирі, бөлімше командирі - қосалқы авариялық-құтқару командасының нұсқаушысы.
3. Авариялық-құтқару пунктінің, қосалқы авариялық-құтқару командасының командирі.
4. Жедел бөлімінің инженері, жетекші инженері.
5. Взвод командирінің орынбасары.
6. Взвод командирі.
7. Жасақ командирінің орынбасары. директоры.
8. Жасақ командирі.
9. КАҚҚ жедел басқармасының инженері, жетекші инженері, орынбасары және бастығы.
10. Филиал директорының орынбасары.
11. Филиал директоры.
12. КАҚҚ бірінші басшысының орынбасары.
13. КАҚҚ бірінші басшысы.
14. КАҚҚ құтқарушы мәртебесі бар қызметкерлері.
Кәсіби авариялық-құтқару
қызметтерінің жер қойнауын
пайдаланушыларға қызмет
көрсету қағидаларына
4-қосымша
Жер қойнауын пайдаланушылардың қауіпті өндірістік объектілеріне
қызмет көрсету үшін кәсіби авариялық-құтқару қызметтері
бөлімшелерінің санын есептеу
1. Мұнай, химия және газ салаларында
1. Кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің профилактикалық құрамының санын есептеу.
Қызмет көрсетілетін жер қойнауын пайдаланушының объектілерінің ұңғымаларында газдың, мұнайдың, судың пайда болуы мен ашық атқыламаларды болдырмау жөніндегі профилактикалық жұмыстар атқыламаға қарсы кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің (жасақтарының, филиалдарының) профилактикалық құрамының объектілерді қарауы және бұрын анықталған өнеркәсіптік және атқыламаға қарсы қауіпсіздікті бұзушылықтардың жойылуын тексеру жолымен жүргізіледі.
Профилактикалық жұмыстарды жүргізуге атқыламаға қарсы кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің (жасақтарының, филиалдарының) аға және жоғарғы басшы құрамы, қызмет көрсетілетін ұйымның басшылығы мен инженерлік-техникалық қызметкерлері қатысады.
Кәсіби авариялық-құтқару қызметі (жасақ, филиал) профилактикалық жұмыстардың жоспар-кестесін әзірлейді және қызмет көрсетілетін жер қойнауын пайдаланушының объектілерінің басшылығымен келіседі.
Кәсіби авариялық-құтқару қызметінің (жасақ, филиал) өкілінің тексеру мерзімділігі бұрғылау, сынау, пайдалану, игеру, күрделі және ағымдағы жөндеу жағдайына, ұңғыманы консервациялау мерзімі мен түріне; ұңғыма сағасындағы сағалық және атқыламаға қарсы құралдың жағдайына байланысты айқындалады, алайда:
бұрғыланатын ұңғымалар және күрделі және ағымдағы жөндеудегі, сынаудағы, игерудегі және уақытша консервацияланған ұңғымалар үшін - айына бір рет жоспарлы тексеру (күкіртті сутегі бар және қатпар қысымы аномальды жоғары кен орындарындағы бұрғыланатын ұңғымалар үшін – айына екі жоспарлы тексеру);
өндіруде (өнеркәсіп пайдаланымында) және пайдаланып көруде, бақылауда, айдама қорында тұрған ұңғымалар үшін – тоқсанына бір рет жоспарлы тексеру (күкіртті сутегі бар және қатпар қысымы аномальды жоғары кен орындарындағы өндіруде (өнеркәсіптік пайдаланымында) және пайдаланып көруде, бақылауда, айдама қорында тұрған ұңғымалар үшін - айына бір рет жоспарлы тексеру;
консервациядағы ұңғымалар үшін – жылына бір рет жоспарлы тексеру (күкіртті сутегі бар және қатпар қысымы аномальды жоғары кен орындарында консервациядағы ұңғымалар үшін – жылына екі рет жоспарлы тексеру);
жер қойнауын пайдаланушының объектілері (компрессорлық және газ анықтау станциялары, сепараторлар, жылыту пештері, су қоймалары, ішкі кәсіпшілік құбырлары, магистарлдық мұнайгаз құбырлары және т.б.) үшін - тоқсанына бір рет жоспарлы тексеру (күкіртті сутегі бар кен орындарында айына бір рет жоспарлы тексеру);
Қажет болған жағдайда жер қойнауын пайдаланушы кәсіби авариялық-құтқару қызметтерімен қызмет көрсетуге келісімшарт жасау кезінде тексерудің одан да жиі мерзімділігін белгілейді.

1. Респираторщик, спасатель, водитель-спасатель оперативного автомобиля.
2. Командир аварийно-спасательного отделения, командир отделения – инструктор вспомогательной аварийно-спасательной команды.
3. Командир аварийно-спасательного пункта, вспомогательной аварийно-спасательной команды.
4. Инженер, ведущий инженер оперативного отдела.
5. Заместитель командира взвода.
6. Командир взвода.
7. Заместитель командира отряда.
8. Командир отряда.
9. Инженер, ведущий инженер, заместитель и начальник оперативного управления профессиональной аварийно-спасательной службы.
10. Заместитель директора филиала.
11. Директор филиала.
12. Заместитель первого руководителя профессиональной аварийно-спасательной службы.
13. Первый руководитель профессиональной аварийно-спасательной службы.
14. работники профессиональной аварийно-спасательной службы, имеющие статус спасателя.
Приложение 4
к Правилам обслуживания
недропользователей
профессиональными аварийно-
спасательными службами
Расчет
численности подразделений профессиональных
аварийно-спасательных служб для обслуживания объектов недропользователей
1. В нефтяной, химической и газовой отраслях
1. Расчет численности профилактического состава профессиональных аварийно-спасательных служб.
Профилактическая работа по предупреждению газонефтеводопроявлений и открытых фонтанов на скважинах обслуживаемых объектов недропользователя организаций осуществляется профилактическим составом профессиональных противофонтанных аварийно-спасательных служб (отрядов, филиалов) путем обследования объектов и проверки устранения ранее выявленных нарушений промышленной и противофонтанной безопасности.
В проведении профилактической работы участвует старший и высший начальствующий состав профессиональных аварийно-спасательных служб (отрядов, филиалов), руководство и инженерно-технические работники обслуживаемых организаций.
Профессиональная аварийно-спасательная служба (отряд, филиал) составляет план-график проведения профилактической работы и согласовывает с руководством обслуживаемого объекта недропользователя.
Периодичность обследований представителем профессиональной аварийно-спасательной службы (отряд, филиал) определяется в зависимости от условий бурения, испытания, эксплуатации, освоения, капитального и текущего ремонта, сроков и вида консервации скважины; состояния устьевого и противовыбросового оборудования на устье скважины, но не реже:
для бурящихся скважин и скважин, находящихся в капитальном и текущем ремонте, испытании, освоении и временной консервации – одного планового обследования в месяц (для бурящихся скважин на месторождениях с содержанием сероводорода и с аномально высоким пластовым давлением - двух обследований в месяц);
для скважин, находящихся в добыче (промышленная эксплуатация) и пробной эксплуатации, в наблюдательном, нагнетательном фонде, - одного планового обследования в квартал (для скважин, находящихся в добыче (промышленная эксплуатация) и пробной эксплуатации, а также в наблюдательном, нагнетательном фонде на месторождениях с содержанием сероводорода и с аномально высоким пластовым давлением – одного планового обследования в месяц);
для скважин, находящихся в консервации, - одного планового обследования в год (для скважин, находящихся в консервации на месторождениях с содержанием сероводорода и аномально высоким пластовым давлением – двух плановых обследований в год);
для объектов недропользователя (компрессорные и газораспределительные станции, сепараторы, печи подогрева, резервуары, внутри промысловые трубопроводы, магистральные нефтегазопроводы и др.) – одного планового обследования в квартал (для месторождений с содержанием сероводорода одного планового обследования в месяц);
В случае необходимости недропользователь при заключении договора на обслуживание с профессиональной аварийно-спасательной службой устанавливает более частую периодичность обследований.

2. Бір объектіні профилактикалық тексеру үшін жұмсалатын нақты уақытты есептеу.
3. Сағалық құралмен және шегендеу бағанасымен бірге атқыламаға қарсы құралды суландыруды жүргізу уақытында болу кезінде; бұрғылаудың өнімді қабаттарды ашуға дайындықтарын тексеру; күрделі жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде ұңғыманы салу уақытында жер қойнауын пайдаланушының бір объектісін профилактикалық тексеруге кететін уақыт:
техникалық құжаттамаларды тексеру — 1 сағат;
бекітілген схемамен ұңғыма сағасына құралдың сәйкестігін, лақтырысқа қарсы құралдар жағдайын тексеру - 1 сағат;
шегендеу бағанасымен бірге атқыламаға қарсы құралды суландыруды жүргізу уақытында болу – 4 сағат;
Өндірістік персоналмен "ШЫҒАРЫНДЫ" сигналы бойынша оқу-жаттығу сабақтарын өткізу және атқыламаға қарсы қауіпсіздік бойынша нұсқау беру - 1 сағат;
Құжаттамаларды ресімдеу - 1 сағат.
Барлығы: бұрғылау жүріп жатқан жерге баруға кететін уақытты есептемегенде 8 сағат. Бір жұмыс күні – лақтырысқа қарсы құралмен бірге бағананы суландыруға, өнімді қабаттарды ашуға дайындықтарын тексеруге шақыру; құрамында H2S бар кен орындарында қабаттарды сынау кезінде кезекшілік, ұңғыманы күрделі жөндеуді жүргізу:
Техникалық құжаттамаларды тексеру — 1 сағат;
Бекітілген схемамен ұңғыма сағасына құралдың сәйкестігін, лақтырысқа қарсы құралдар жағдайын тексеру - 1 сағат;
Бағанамен бірге атқыламаға қарсы құралды суландыру – 4 сағат;
"шығарынды" сигналы бойынша оқу-жаттығу сабақтарын өткізу және нұсқау беру - 1 сағат;
Құжаттамаларды ресімдеу - 1 сағат.
Барлығы: бұрғылау жүріп жатқан жерге баруға кететін уақытты есептемегенде 8 сағат. Бір жұмыс күні – 8 сағат.
4. Құрамында H2S (күкіртті сутегі) бар кен орындарында ұңғыма құрылыс үдерісінде қабаттарды бұрғылау және сынау кезінде кәсіби авариялық-құтқару қызметінің (жасақ, филиал) жедел кезекшілік жүргізуі кезеңіндегі уақыт қызмет көрсетілетін ұйыммен қосымша шарт бойынша айқындалады.
5. Өндіруде (өнеркәсіптік пайдаланымында) және пайдаланып көруде, сондай-ақ бақылауда, айдама, су жинау қорында; уақытша және ұзақ консервацияда; игеруде, сынауда тұрған бір объектіні профилактикалық тексеру үшін кететін нақты уақыт:
Бір топтық қондырғыдағы ұңғымалар бойынша (10 ұңғымадан көп емес) техникалық құжаттамаларды тексеру — 4 сағат;
Бір топтық қондырғыдағы ұңғымалар бойынша (10 ұңғымадан көп емес) сағалық құралды тексеру - 25 сағат (1 ұңғыманы тексеруге кететін уақыт - 38 минут);
Топтық қондырғы бойынша бұрын анықталған бұзушылықтардың орындалуын тексеру - 2 сағат;
Өндірістік персоналмен топтық қондырғыда ашық атқылаудың алдын алу бойынша "ШЫҒАРЫНДЫ" сигналы бойынша оқу-жаттығу сабақтарын өткізу және атқыламаға қарсы қауіпсіздік бойынша нұсқау беру - 3 сағат;
Құжаттамаларды ресімдеу - 2 сағат.
Бір жұмыс күні - 8 сағат.

2. Расчет фактического времени, требуемого для профилактического обследования одного объекта.
3. Время, требуемое на профилактическое обследование одного объекта недропользователя во время строительства скважин при присутствии во время проведения опрессовки противовыбросового оборудования совместно с устьевым оборудованием и обсадной колонной; проверку готовности буровой к вскрытию продуктивного горизонта, проведения капитального ремонта скважин:
проверка технической документации – 1 час;
проверка соответствия оборудования устья скважины утвержденной схеме, состояния противовыбросового оборудования – 1 час.
Присутствие при опрессовке противовыбросового оборудования совместно с обсадной колонной – 4 часа;
Проведение учебно-тренировочных занятий по сигналу "ВЫБРОС" и инструктаж по противофонтанной безопасности с производственным персоналом – 1 час;
Оформление документации – 1 час.
Всего: 8 часов без учета проезда к буровой. Один рабочий час по вызову на опрессовку колонн совместно с противовыбросным оборудованием, проверку готовности к вскрытию продуктивного горизонта, дежурство при проведении испытаний пластов на месторождениях, содержащих Н2S, проведении капитального ремонта скважин:
Проверка технической документации – 1 час;
Проверка соответствия оборудования устья скважины утвержденной схеме, состояния противовыбросного оборудования – 1 час;
Опрессовка противовыбросного оборудования совместно с колонной – 4 часа;
Проведение учебно-тренировочных занятий по сигналу "выброс" и инструктаж – 1 час;
Оформление документации – 1 час.
Всего: 8 часов без учета проезда к буровой. Один рабочий день – 8 часов.
4. Время на период проведения оперативного дежурства профессиональной аварийно-спасательной службой (отряд, филиал) при бурении и испытании пластов в процессе строительства скважин на месторождениях содержащих H2S (cероводород) определяется по дополнительному соглашению с обслуживаемыми организациями.
5. Время, требуемое на профилактическое обследование одного объекта находящегося в добыче (промышленная эксплуатация) и пробной эксплуатации, а также в наблюдательном, нагнетательном, водозаборном фонде; во временной и длительной консервации, освоении, испытании:
Проверка технической документации по скважинам на одной групповой установке (не более 10 скважин) – 4 часа;
Обследование устьевого оборудования по скважинам на одной групповой установке (не более 10 скважин) – 25 часов (время, затрачиваемое на обследование 1-ой скважины – 38 минут);
Проверка выполнения ранее выявленных нарушений по групповой установке – 2 часа;
Проведение учебно-тренировочных занятий по сигналу "ВЫБРОС" и проведение инструктажа по противофонтанной безопасности с производственным персоналом по предупреждению возникновения открытого фонтанирования на групповой установке – 3 часа;
Оформление документации – 2 часа.
Один рабочий день – 8 часов.

6. Бұрғылау және ұңғымаларға күрделі жөндеу жұмыстарына профилактикалық жұмыстар жүргізу үшін қажетті кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің (жасақ, филиал) профилактикалық инженерлері саны (Nб) мына формула бойынша есепетеледі:
мұндағы:
Сб - бұрғылау, ұңғыманы күрделі жөндеу бригадаларының саны;
Нб — бір ұңғыманы пресстеумен бірге тексеруге кеткен уақыт;
V — объектіге баруға кететін орташа уақыт;
К - объектіге шақырылған уақыттан бастап есептелетін форс-мажорлық жағдай кезіндегі қосымша уақыт коэффициенті 1,5-ке тең.
Нпж - айына профилактикалық жұмыстарды жүргізуге кететін уақыт мөлшері 168 сағат - 8 сағат (демалыс, мереке күндері) - 8 сағат (тапсырма алу, есеп беру және т.б. үшін кеңседе болған уақыт) = 152 сағат.
Ескерту: Нд, V, К, Нпж қажетті қорытындыға жету үшін өзгертілуі мүмкін
7. Өндіруде (өнеркәсіптік пайдаланымында) және пайдаланып көруде, сондай-ақ бақылауда, айдама қорында; уақытша және ұзақ консервацияда; игеруде, сынауда тұрған ұңғымаларда профилактикалық жұмыстарды жүргізу үшін қажетті кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің (жасақ, филиал) инженерлері санын есептеу (Nд) мына формула бойынша жүргізіледі:
мұндағы:
Сұ - ұңғыма саны;
Нд - бір ұңғыманы тексеруге кететін уақыт;
V - объектіге баруға кететін орташа уақыт;
К - объектіге шақырылған уақыттан бастап есептелетін форс-мажорлық жағдай кезіндегі қосымша уақыт коэффициенті 1,5 сағатқа тең.
Нпж - айына профилактикалық жұмыстарды жүргізуге кететін уақыт мөлшері 168 сағат — 8 сағат (демалыс, мереке күндері) - 8 сағат (тапсырма алу, есеп беру және т.б. үшін кеңседе болған уақыт) = 152 сағат.
Ескерту: Нд, V, К, Нпж қажетті қорытындыға жету үшін өзгертілуі мүмкін.
8. Өзіне бұрғылауды, өнімді жазықтықты ашу, өнімді объектіні сынау және оны жайғастыруды қоса алатын ұңғыма құрылысы кезінде профилактикалық жұмыстарды жүргізу үшін қажетті кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің (жасақ, филиал) инженерлері санын есептеу (Nc) мына формула бойынша жүргізіледі:
мұндағы:
См — ұңғыма құрылысы мен оны жайғастырудың сметалық құны;
Ксм - ұңғыма құрылысы мен оны жайғастырудың сметалық құнынан аударымдарды анықтайтын коэффициент 0.01-ге тең;
ОЕА - орташа еңбекақы.
9. Мұнайгаз секторында жұмыс істейтін және құрғақта және айдында (ішкі су қоймалары мен жағалық қайраңда) мұнай опреацияларын жүргізетін объектілермен (жер қойнауын пайдаланушылармен және сервистік кәспорындармен) қызмет көрсетілетін, жер қойнауын пайдаланушының объектілерінде туындаған ашық мұнай және газ атқыламаларын жою кезінде тартылатын кәсіби авариялық-құтқару қызметтері (жасақ, филиал) бөлімшелерінің қажетті санын есептеу ұңғымаларды өндірістік және сынақтық пайдалану кезіндегі өндірілетін көміртегі шикізаттары көлеміне; жер қойнауын пайдаланушының объектілері жүргізетін мұнай және газ ұңғымаларын салу, игеру, күрделі және ағымдағы жөндеу бойынша жұмыстар көлеміне байланысты.

6. Расчет необходимой численности инженеров по профилактике профессиональных аварийно-спасательных служб (отряд, филиал) для ведения профилактических работ в бурении и капитальном ремонте скважин (Nб) производится по формуле:
Nб= Кб х (Нб + V) х К, где:
Нпр
Кб – количество бригад бурения, капитального ремонта скважин;
Нб – время, затрачиваемое на обследование одной скважины совместно с опрессовкой;
V – среднее время проезда до объекта;
К – коэффициент запаса времени при форс-мажорных обстоятельствах, исчисляемый с момента вызова на объект, равный 1,5.
Нпр – норма времени в месяц для ведения профилактических работ
168 часов – 8 часов (выходные, праздничные дни) – 8 часов (время нахождения в офисе для получения задания, сдачи отчета и т.д.) = 152 часа.
Примечание: Нд, V,К, Нпр для достижения необходимых результатов могут варьироваться.
7. Расчет необходимой численности инженеров по профилактике профессиональных аварийно-спасательных служб (отряд, филиал) для ведения профилактических работ на скважинах находящихся в добыче (промышленная эксплуатация) и пробной эксплуатации, а также в наблюдательном, нагнетательном, водозаборном фонде; во временной и длительной консервации; освоении, испытании (Nд) производится по формуле:
Nд = Кс х (Нд + V) х К, где:
Нпр
Кс – количество скважин;
Нд - время, затрачиваемое на обследование одной скважины;
V - среднее время проезда до объекта;
К - коэффициент запаса времени при форс-мажорных обстоятельствах, исчисляемый с момента вызова на объект, равный 1,5 часам;
Нпр – норма времени в месяц для ведения профилактических работ
168 часов – 8 часов (выходные, праздничные дни) – 8 часов (время нахождения в офисе для получения задания, сдачи отчета и т.д.) = 152 часа.
Примечание: Нд, V,К, Нпр для достижения необходимых результатов могут варьироваться.
8. Расчет необходимой численности инженеров по профилактике профессиональных аварийно-спасательных служб (отряд, филиал) для ведения профилактических работ в ходе строительства скважины, включающей в себя бурение, вскрытие продуктивного горизонта, испытание продуктивных объектов, и ее обустройства (Nc) производится по формуле:
Nс = См х Ксм, где:
СЗП
См – сметная стоимость строительства скважины и ее обустройства;
Ксм – коэффициент, определяющий отчисления от сметной стоимости строительства скважины и ее обустройства, равный 0,01;
СЗП – средняя заработная плата.
9. Расчет содержания необходимой численности подразделений профессиональных аварийно-спасательных служб (отряд, филиал) обслуживаемыми объектами(недропользователями и сервисными предприятиями) занятых в нефтегазовом секторе и которые проводят нефтяные операции на суше и акваториях (внутренних водоемах и прибрежном шельфе), привлекаемых при ликвидации открытых нефтяных и газовых фонтанов, возникших на объектах недропользователя, зависит от объемов добычи углеводородного сырья при промышленной и пробной эксплуатации; объема работ по строительству, освоению, капитальному и текущему ремонту, освоению, испытанию нефтяных и газовых скважин осуществляющих указанным недропользователем.

Жылына 4000-нан 100 000 тоннаға дейін көміртегі шикізаттарын өндіру бойынша жұмыстарды жүргізу жағдайы болса, жер қойнауын пайдаланушының объектілеріндегі техногенді сипаттағы төтенше жағдайларға ден қою – жедел құрамы саны 3-10 адам болатын бірден кем болмайтын кәсіби авариялық-құтқару қызметі звеносымен (бөлемше); жылына 100 000 тоннадан 1 000 000 тоннаға дейін – екі кәсіби авариялық-құтқару бөлімшесімен; жылына 1 000 000 тоннадан және көп – екіден көп кәсіби авариялық-құтқару взводымен қамтамасыз етіледі.
2. Тау-кен саласында және газ қауіпті өндірістерде
10. Тау-кен саласындағы және газ қауіпті өндірістегі кәсіби авариялық-құтқару бөлімшелерінің саны кәсіби авариялық-құтқару қызметінің қазіргі тұрған орнына, жер қойнауын пайдаланушының объектісіне бекітілген аварияны жою жоспарына, аварияға шығатын бөлімшелердің санына, қызмет көрсетілетін объектінің авариялық қауіптілігіне байланысты есептеледі.
11. Кәсіби авариялық-құтқару қызметтері бөлімшелерінің тиімді саны (Nt) мына формуламен анықталады:
мұндағы:
Nмин — 1-кестеге сәйкес анықталған бөлімше саны;
Ку —кәсіби авариялық-құтқару қызметі көршілес бөлімшелерінен көмектің келіп жету уақытын есептеу коэффициенті 2-кестеге сәйкес анықталады;
Ктж - бөлімшенің жыл бойына атқаратын авариялық-техникалық жұмыс көлемін есептейтін коэффициент 3-кестеге сәйкес;
Кқаз — қызмет көрсетілетін объект қазбаларының ұзындығын есептейтін коэффициент 4-кестеге сәйкес;
Кж - жерасты жағдайында бір уақытта жұмыс істейтін жұмысшылар санын есептейтін коэффициент 5-кестеге сәйкес.
1-кесте
Р/с
Жылдық қазба өнімдерінің салмағы (мың м3)
КАҚҚ бөлімшелерінің құрылымы, қызмет көрсететін:
Газ және шаң қауіпті емес объектілер
Газ және шаң қауіпті емес объектілер
1
2
3
4
1
40-қа дейін
2 бөлімшеден тұратын АҚП, қызмет көрсетілетін объектілер АҚК*, ШГАЛ
2 бөлімшеден тұратын АҚП, қызмет көрсетілетін объектінің АҚК*, ШГАЛ
2
40-тан 500-ге дейін
4 бөлімшеден тұратын АҚВ, қызмет көрсетілетін объектінің АҚК, ШГАЛ
4 бөлімшеден тұратын АҚВ, ШГАЛ
3
500-ден 3000-ке дейін
6 бөлімшеден тұратын АҚВ, қызмет көрсетілетін объектінің АҚК, ШГАЛ
4 бөлімшеден тұратын АҚВ, қызмет көрсетілетін объектінің АҚК, ШГАЛ
4
3000-нан 5000-ға дейін
8 бөлімшеден тұратын АҚВ, қызмет көрсетілетін объектінің АҚК, ШГАЛ
5 бөлімшеден тұратын АҚВ, қызмет көрсетілетін объектінің АҚК, ШГАЛ
5
5000 жоғары
9 бөлімшеден тұратын АҚВ, қызмет көрсетілетін объектінің АҚК, ШГАЛ
6 бөлімшеден тұратын АҚВ, қызмет көрсетілетін объектінің АҚК, ШГАЛ
* Ескерту: кен өндіру объектілерінде АҚК болмаған кезде 4 бөлімшеден тұратын взвод қызмет көрсетеді.
2-кесте
Жақын арадағы КАҚҚ бөлімшесінің көмекке келу уақыты (сағ.)
2-ге дейін
2-ден 6-ға дейін
6-дан 12-ге дейін
12-ден көп
толықтыру мәні коэффициент (Kу)
1,0

При условии проведения работ по добыче углеводородного сырья от 4000 до 100 000 тонн в год, реагирование на чрезвычайные ситуации техногенного характера на объектах недропользователя обеспечивается - не менее одним профессиональным аварийно-спасательным отделением численностью оперативного состава в количестве 3-10 человек; от 100 000 тонн до 1 000 000 тонн в год – двумя профессиональными аварийно-спасательными отделениями, от 1 000 000 тонн в год и выше – более двумя профессиональными аварийно-спасательными взводами.
2. В горнорудной отрасли и газоопасных производствах
10. Расчет численности профессионального аварийно-спасательного подразделения в горнорудной отрасли и газоопасных производствах определяется в зависимости от действующей дислокации профессиональной аварийно-спасательной службы, утвержденного плана ликвидации аварий на каждый обслуживаемый объект недропользователя, количества выезжающих на аварию отделений, степени аварийной опасности обслуживаемого объекта.
11. Расчет оптимальной численности подразделений профессиональных аварийно-спасательных служб (Nопт) производится по формуле:
Nопт = Nмин х Кв х Ктр х Квыр х Кпод,где:
Nмин – количество отделений, определенных по таблице 1.
Кв - поправочный коэффициент, учитывающий время прибытия помощи из соседних подразделений профессиональных аварийно-спасательных служб, определяется по таблице 2;
Ктр - поправочный коэффициент, учитывающий объем аварийно-спасательных и технических работ, выполняемых отделением за год, определяется по таблице 3;
Квыр - поправочный коэффициент, учитывающий протяженность горных выработок обслуживаемого объекта, определяется по таблице 4;
Кпод - поправочный коэффициент, учитывающий количество работников, находящихся одновременно в подземных условиях, определяется по таблице 5.
Таблица 1
№ п/п
Годовая добыча горной массы(тыс.м3)
Структурное подразделение ПАСС, обслуживающее:
Объекты не опасные по газу и пыли
Объекты опасные по газу и пыли
1
2
3
4
1.
До 40
АСП из 2-х отделений, АСК обслуживаемого объекта*, ПГАЛ
АСП из 2-х отделений, ВАСК обслуживаемого объекта*, ПГАЛ
2.
От 40
до 500
АСВ из 4-х отделений, АСК обслуживаемого объекта, ПГАЛ
АСВ из 4-х отделений, ПГАЛ
3.
От 500
до 3000
АСВ из 6-и отделений, АСК обслуживаемого объекта, ПГАЛ
АСВ из 4-х отделений, ВАСК обслуживаемого объекта, ПГАЛ
4.
От 3000
до 5000
АСВ из 8-и отделений, АСК обслуживаемого объекта, ПГАЛ
АСВ из 5-и отделений, ВАСК обслуживаемого объекта, ПГАЛ
5.
Свыше 5000
АСВ из 9-и отделений, АСК обслуживаемого объекта, ПГАЛ
АСВ из 6-и отделений, ВАСК обслуживаемого объекта, ПГАЛ
* Примечание: АСВ - аварийно-спасательный взвод; АСК – аварийно-спасательная команда; АСП – аварийно-спасательный пункт; ПГАЛ – пыле-газоаналитическая лаборатория, ВАСК – вспомогательный аварийно-спасательный пункт.
* Примечание: при отсутствии ВАСК обслуживание горнодобывающего объекта осуществляется взводом из 4 отделений.
Таблица 2
Время прибытия помощи из ближайших подразделений ПАСС (час)
До 2
От 2
до 6
От 6
до 12
Более 12
Значение поправочного коэффициента (Кв)
1,0

1,15
1,2
12. Авариялық-құтқару взводының тізімдік санын (Ст) есептеу мынадай формула бойынша жүргізіледі:
мұндағы
Nтиім - кәсіби авариялық-құтқару қызметтері бөлімшелерінің тиімді саны;
Смин - аварияны жоюға шығатын бөлімшелердің тиімді саны, 6-дан төмен болмауы керек;
Кқат — жұмыс істеушінің қызметте болмау мүмкіндігін есепке алатын толықтыру коэффициенті;
Сққс - авариялық-құтқару взводының командалық құрамының, техникалық және қызмет көрсетуші қызметшілерінің тізімдік санын әскерилендірілген авариялық-құтқару қызметінің басшысы әр бөлімшеге атқаратын жедел, техникалық және профилактикалық жұмыстарының нақты көлеміне байланысты анықтайды.
Жұмыс істеушінің қызметте болмау мүмкіндігін есепке алатын толықтыру коэффициенті мына формула бойынша анықталады:
мұндағы:
L - жылдағы күндер саны;
Lкелм - жұмыс істеушінің қызметте болмауы мүмкін күндер саны;

1,15
1,2
12. Расчет списочной численности аварийно-спасательного взвода (Ссп) производится по формуле:
Ссп = Nопт х Смин х Кяв + Скто, где:
Nопт – оптимальная численность подразделений профессиональных аварийно-спасательных служб;
Смин – минимальная численность отделения, выезжающего на ликвидацию аварии, не может быть ниже 6;
Кяв – поправочный коэффициент, учитывающий возможное отсутствие работающего на службе;
Скто – численность командного состава, технического и обслуживающего персонала аварийно-спасательного взвода определяется руководителем профессиональной аварийно-спасательной службы для каждого подразделения, исходя из фактического объема оперативных, технических, профилактических работ на обслуживаемых объектах недропользователя.
Поправочный коэффициент, учитывающий возможное отсутствие работающего на службе (Кяв) определяется по формуле:
Кяв = L: (L - L отс), где:
L – число дней в год;
L отс – число дней возможного отсутствия работающего на службе;

13. Авариялық-құтқару пункттерінің тізімдік саны төмендегі формула бойынша анықталады:
мұндағы:
Nтиім - кәсіби авариялық-құтқару қызметтері бөлімшелерінің тиімді саны;
Смин - аварияны жоюға көмекші авариялық-құтқару командалары мүшелерімен бірге шығатын авариялық-құтқару пункттері тобының ең аз саны, 3-тен аз болмауы керек;
Сққс — авариялық-құтқару пунктінің тізімдік санын авариялық-құтқару қызметінің басшысы әр бөлімшеге жер қойнауын пайдаланушының объектілерінде атқаратын жедел, техникалық және профилактикалық жұмыстарының нақты көлеміне байланысты анықтайды.
14. Қосалқы авариялық-құтқару командаларының тізімдік саны 6-кестеде көрсетілген.
6-кесте
Қызметкерлер атауы
АҚВ үшін
АҚП үшін
Басшысы (командир)
1
1
Басшының (командирдің) жедел жұмыс жөніндегі көмекшісі
1
1
Басшының (командирдің) жедел-профилактикалық жұмыс жөніндегі көмекшісі
1
1-ші санатты техник
2
1
Инженер-химик
1
1
Сынақ терушілер
2
2
Аға жүргізуші
1
Арнайы автокөліктің жүргізушісі
4
2

13. Списочная численность аварийно-спасательных пунктов определяется по формуле:
Ссп = Nопт х Смин х Кяв+ Скто , где:
Nопт – оптимальная численность подразделений профессиональных аварийно-спасательных служб;
Смин – минимальная численность группы аварийно-спасательных пунктов, выезжающей на ликвидацию аварии совместно с членами вспомогательной аварийно-спасательной команды, не может быть ниже 3;
Кяв – поправочный коэффициент, учитывающий возможное отсутствие работающего на службе;
Скто – численность командного состава, технического и обслуживающего персонала аварийно-спасательного пункта определяется руководителем профессиональной аварийно-спасательной службы для каждого подразделения исходя из фактического объема оперативных, технических, профилактических работ на обслуживаемых объектах.
14. Списочная численность вспомогательных аварийно-спасательных команд приведена в таблице 6.
Таблица 6
Наименование работников
Для АСВ
Для АСП
Руководитель (командир)
1
1
Заместитель руководителя (командира) по оперативной работе
1
1
Заместитель руководителя (командира) по оперативно-профилактической работе
1
-
Техник 1-ой категории
2
1
Инженер-химик
1
1
Пробонаборщики
2
2
Старший водитель
1
-
Водитель специального автомобиля
4
2

Қызметтік үй-жайды жуушы (200 шаршы м үй-жайға 1)
1
1
Барлығы:
14
9
15. Авариялық-құтқару бөлімшелерінің саны жұмыс уақытының нормативтік ұзақтығының сақталуын, бөлімшенің белгіленген нормативтік мерзімдерде осы объектідегі аварияларды жою жоспарымен айқындалған күшпен авариялық-құтқару жұмыстарына шығуға тәуліктік шартты дайындығын қамтамасыз етуі қажет.
Dr – жылдағы күндер саны,
Dp - 40 сағаттық жұмыс аптасы кезіндегі жылдағы жұмыс күндері саны
Р – Аварияны жою жоспарына сәйкес бөлімшелер саны

Уборщик помещений (1 на 200 м.кв. помещений)
1
1
Всего:
14
9
15. Количество аварийно-спасательных отделений должно обеспечивать соблюдение нормативной продолжительности рабочего времени, обусловленное круглосуточной готовностью подразделения к выезду на аварийно-спасательные работы силами, определенными планами ликвидации аварий на данных объектах в установленные нормативом сроки.
N = Dr : Dp x P x S
Dr – количество дней в году.
Dp - количество рабочих дней в году при 40-часовой рабочей недели.
Р – количество отделений согласно Плану ликвидации аварий.

S – тәуліктегі ауысым саны (ауысым ұзақтығы 8 сағат кезіндегі ауысым саны - 3)
Жер қойнауын пайдаланушылардың объектілеріне қызмет көрсетуге арналған авариялық-құтқару бөлімшелерінің ең аз саны әрбір қызмет көрсетілетін объектіге бекітілген аварияны жою жоспарында көзделген аварияларды жоюға шығатын бөлімшелер санына, тәулікті кезекшілік атқару кезіндегі жұмыс уақытының ұзақтығына сәйкес, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес, айқындалады.
3. Көмір саласында
16. Көмір саласында кәсіби авариялық-құтқару бөлімшелерінің саны кәсіби авариялық-құтқару қызметінің қазіргі тұрған орнына, қызмет көрсетілетін әрбір объектіге бекітілген аварияны жою жоспарына, аварияға шығатын бөлімшелердің санына, жер қойнауын пайдаланушының объектісінің авариялық қауіптілігіне байланысты есептеледі.
17. Авариялық-құтқару бөлімшелерінің саны жұмыс уақытының нормативтік ұзақтығының сақталуын, бөлімшенің белгіленген нормативтік мерзімдерде осы объектідегі аварияларды жою жоспарымен айқындалған күшпен авариялық-құтқару жұмыстарына шығуға тәуліктік шартты дайындығын қамтамасыз етуі қажет.
Dr – жылдағы күндер саны,
Dp - 40 сағаттық жұмыс аптасы кезіндегі жылдағы жұмыс күндері саны
Р – Аварияны жою жоспарына сәйкес бөлімшелер саны
S – тәуліктегі ауысым саны (ауысым ұзақтығы 8 сағат кезіндегі ауысым саны -3)
Кәсіби авариялық-құтқару
қызметтерінің жер қойнауын
пайдаланушыларға қызмет
көрсету қағидаларына
5-қосымша
Кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің жер қойнауын
пайдаланушыларға қызмет көрсетуі туралы шарт жасасу үшін
міндетті талаптардың тізбесі
1. Кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің құрамына жедел, профилактикалық, медициналық, әкімшілік, шаруашылық, оқу және тағы басқа қосалқы қызметтер кіреді.
2. Жедел бөлімдер авариялық-құтқару бөлімшелерінен, пункттерден, взводтардан, жасақтардан, филиалдардан тұрады. Бөлімшелерді басқару орталықтандырылған.
3. Зардап шеккендерге көмек көрсете алатын және аварийны жою жөніндегі тапсырмаларды орындай алатын бөлімше кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің алғашқы жедел бірлігі болып саналады. Бөлімше 7-10 респираторщиктен (құтқарушылардан) тұрады, соның ішінде бөлімше командирі мен жедел көлік жүргізушісі бар.
4. Әр взводтағы авариялық-құтқару бөлімшелерінің саны жұмыс уақытының ұзақтығын сақтау мүмкіндігіне, бөлімшенің, жер қойнауын пайдаланушының объектілеріндегі аварияны жою жоспарымен айқындалған күшімен авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізуге тәулік бойына дайындығына байланысты анықталады.

S – количество смен в сутки (при продолжительности смены 8 часов количество смен – 3).
Минимальное количество аварийно-спасательных отделений для обслуживания объектов недропользователей может определяться в соответствии с количеством выезжающих на ликвидацию аварий отделений, предусмотренных утвержденным планом ликвидации аварий на каждый обслуживаемый объект, продолжительностью рабочего времени при несении круглосуточного дежурства спасателями в подразделении в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
3. В угольной отрасли
16. Расчет численности профессионального аварийно-спасательного подразделения в угольной отрасли определяется в зависимости от действующей дислокации профессиональной аварийно-спасательной службы, утвержденного плана ликвидации аварий на каждый обслуживаемый объект недропользователя, количества выезжающих на аварию отделений, степени аварийной опасности обслуживаемого объекта.
17. Количество аварийно-спасательных отделений должно обеспечивать соблюдение нормативной продолжительности рабочего времени, обусловленное круглосуточной готовностью подразделения к выезду на аварийно-спасательные работы силами, определенными планами ликвидации аварий на данных объектах в установленные нормативом сроки.
N = Dr : Dp x P x S
Dr – количество дней в году.
Dp - количество рабочих дней в году при 40-часовой рабочей недели.
Р – количество отделений согласно Плану ликвидации аварий.
S – количество смен в сутки (при продолжительности смены 8 часов количество смен – 3).
Приложение 5
к Правилам обслуживания
недропользователей
профессиональными аварийно-
спасательными службами
Перечень
обязательных условий для заключения договора об обслуживании
недропользователей профессиональными аварийно-спасательными службами
1. В состав профессиональных аварийно-спасательных служб входят оперативные, профилактические, медицинские, административные, хозяйственные, учебные и другие вспомогательные службы.
2. Оперативные подразделения состоят из аварийно-спасательных отделений, пунктов, взводов, отрядов, филиалов. Управление подразделениями централизовано.
3. Первичной оперативной единицей профессиональных аварийно-спасательных служб, способной оказать помощь пострадавшему и выполнить задание по ликвидации аварии является аварийно-спасательное отделение. Отделение состоит из 7-10 человек респираторщиков (спасателей), в том числе командир отделения и водитель оперативного транспорта.
4. Количество аварийно-спасательных отделений в каждом взводе обуславливается необходимостью соблюдения нормативной продолжительности рабочего времени, круглосуточной готовностью подразделения к выезду на аварийно-спасательные работы силами, определенными планами ликвидации аварий на объектах недропользователя.

5. Авариялық-құтқару жұмыстарын (адамдарды құтқару, авария салдарын жою) жүргізе алатын және оларды ойдағыдай аяғына дейін жеткізе алатын әскерилендірілген авариялық-құтқару взводы кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің алғашқы жедел бірлігі болып саналады. Авариялық-құтқару взводы төрт немесе одан да көп бөлімшелерден құрылады және жер қойнауын пайдаланушының объектілерінде авариялық-құтқару жұмыстарының барлық түрін жүргізеді. Авариялық-құтқару взводы құрамына аварияларды жою жоспарына сәйкес құтқарушы-сүңгуірлер, құтқарушы-альпинистер бөлімшелері кіреді.
6. Взводты басқару взвод командиріне жүктеледі. Взвод құрамында 4-тен көп бөлімше немесе арнайы авариялық-құтқару техникасы мен құрал-жабдықтар болған жағдайда, взвод командирінің жедел-техникалық жұмыстар жөніндегі көмекшісі болады.
7. Жер қойнауын пайдаланушының объектілерінде табиғи және техногенді сипаттағы авария кезінде өз бетімен авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізе алатын бірнеше кәсіби авариялық-құтқару взводтардан (пункттерден) құрылған құрылым әскерилендірілген авариялық-құтқару жасағы болып табылады.
АҚЖ-дағы бөлімшелер саны жұмыс ретінде, жасақ жабдықтарының ішіндегі авариялық-құтқару техникасының ерекшелігіне (криогендік техника, инертті газдың генераторлары және т.б.), сонымен қатар авариялық-құтқару бөлімшелерінің жеке құрамының дайындығына (альпинистер дайындығы, сүңгуірлер дайындығы) байланысты анықталады. ӘАҚЖ басқару жасақ командиріне жүктеледі.
Қажет болған жағдайда АҚЖ құрамына авария арасындағы кезеңде жер қойнауын пайдаланушының объектілеріндегі тау-кен өнімдерінің кен атмосфера құрамын тексеру, сонымен қатар авария жою кезінде авариялық сынауға талдау жүргізу қызметін атқаратын шаң-газ талдау зертханасы кіреді. Жарақаттанғандарға тікелей жұмыс орнында алғашқы медициналық көмек көрсетуге арналған медициналық қызметтер, реанимациялық-шокқа қарсы топтар (бұдан әрі - РШТ) және көмекші қызметтер (оқу взводы, жөндеу-механикалық шеберханалары (бұдан әрі - ЖМШ), автоқызмет. Саны ара қашықтығана, негізгі бағытына және жұмыс уақытының теңгерімін сақтауға байланысты анықталады. Барлық авариялық-құтқару жасақтарына жеке нөмір беріледі.
8. Авария арасындағы құтқарушылардың қалыпты жұмыс уақыты 40 сағаттық жұмыс аптасынан және жер асты жағдайында жұмыс атқарған кезде жұмыс уақыты 30 сағаттық жұмыс аптасынан аспауы керек.
9. Кәсіби авариялық-құтқару қызметтері қызметінің ерекшелігіне (кесте бойынша кезекшілік, т.б.) байланысты жұмыс уақытының жиынтықтап есептеу қабылданған. Жиынтықтап есептеу кезінде есеп мерзімі болып, белгіленген жұмыс аптасының орташа ұзақтығы сақталатын, күнтізбелік жыл саналады.

5. Первичным оперативным подразделением профессиональных аварийно-спасательных служб, способным вести аварийно-спасательные работы (спасение людей, ликвидация последствий аварий) и успешно завершить их, является аварийно-спасательный взвод. Аварийно-спасательный взвод состоит из четырех и более отделений и выполняет все виды аварийно-спасательных работ на обслуживаемых объектах недропользователя. В состав аварийно-спасательного взвода входят отделения спасателей-водолазов, спасателей-альпинистовв соответствии с планом ликвидации аварий.
6. Руководство взводом возлагается на командира взвода. При наличии во взводе более 4-х отделений или специальной аварийно-спасательной техники и оборудования, у командира взвода имеется заместитель по оперативно-технической работе.
7. Формированием, объединяющим несколько профессиональных аварийно-спасательных взводов (пунктов), является аварийно-спасательный отряд, филиал, способный самостоятельно ликвидировать чрезвычайные ситуации природного и техногенного характера, возникающие на объектах недропользователя.
Количество взводов в АСО обуславливается регламентом работы, спецификой аварийно-спасательной техники, имеющейся на оснащении отряда (криогенная техника, генераторы инертных газов), а также спецификой подготовки личного состава аварийно-спасательных отделений (альпинистская подготовка, водолазная подготовка). Руководство АСО возлагается на командира отряда.
В состав АСО входит пыле-газоаналитическая лаборатория, которая осуществляет контроль состава рудничной атмосферы в горных выработках обслуживаемых объектов недропользователя в межаварийный период, а также выполнение анализов аварийных проб при ликвидации аварий. Медицинские службы, реанимационно-противошоковые группы и вспомогательные службы (учебный взвод, ремонтно-механические мастерские, автослужба. Численность определяется в соответствии с расстановкой, обеспечением функционального предназначения и соблюдением баланса рабочего времени.
8. Нормальная продолжительность рабочего времени спасателя в меж-аварийный период не превышает 40-часовую рабочую неделю при выполнении работ на поверхности и 30-часовую рабочую неделю при выполнении работ в подземных условиях.
9. В связи с особенностями несения службы (дежурство по графику), в профессиональных аварийно-спасательных службах принят суммированный учет рабочего времени. Периодом, при суммированном учете рабочего времени, является календарный год, в рамках которого в среднем соблюдена установленная продолжительность рабочей недели.

10. Кәсіби авариялық-құтқару қызметтері қызметкерінің жұмыс уақытының және кезекшілігінің басталуы болып қызметкердің жұмыс орнына келген немесе кесте бойынша үйінде кезекшілік еткен кезеңі есептеледі, ал жұмыс уақытының немесе кезекшілігінің аяқталуы — жұмыстан және кезекшіліктен толық босаған уақыты.
11. Жұмыс уақыты жиынтықтап есептелетін кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің құрамында есептеу кезеңіндегі қалыпты жұмыс уақытынан тыс жұмыс артық жұмыс болып есептеледі.
12. Кәсіби авариялық-құтқару қызметтері қызметкерінің, кесте бойынша демалыс күні, қызмет көрсетілетін объектілерде аварияның алдын алу жұмыстарын атқаруға (шарт бойынша жұмысқа) жіберілген уақытына қосымша ақы төленеді және қызметкердің жұмыс уақытының теңгерімінде есептелмейді.
13. Жұмыс ауысымының қалыпты ұзақтығы төмендегідей:
4 сағат — респираторда жұмыс істеу;
6 сағат - жер астында респираторды қоспай жұмыс істеу;
8 — сағат жер бетінде жұмыс істеу.
14. Авария салдарын жою және тағы да басқа экстремалдық жағдайлар кезінде, басшылар шешімімен жұмыс ауысымының ұзақтығы жер асты жұмысы барысында ұзартылуы мүмкін. Алайда жалпы жұмыс уақыты мөлшердегі ауысым жұмысының екі есе ұзақтығынан аспауы керек.
15. Авариялық-құтқару және техникалық жұмыстарды жүргізу кезіндегі есептік кезеңдегі және күнтізбелік жылдағы жұмыс уақыты шектелмейді.
16. Кәсіби авариялық-құтқару қызметінің қолданыстағы нормативтік актілеріне сәйкес белгіленген норма шегінде жоғарғы температура аймағында авариялық-құтқару жұмыстары мен техникалық жұмыстарды атқару уақыты толық жұмыс күні болып саналады.
17. "Азаматтық қорғау туралы" 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңының 103-бабы 10-тармағына (бұдан әрі - Заң) сәйкес сәйкес кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің құтқарушылары мен өзге де қызметкерлерінің жалақысының мөлшері өздері жер қойнауын пайдаланушының объектілеріндегі тиісті санаттардағы жұмыскерлердің жалақысының мөлшерінен төмен болмауға тиіс. Төлем бойынша тиісті санаттар осы Қағидаға 2-қосымшада келтірілген.
18. Заңның 101-бабы 2-тармағына сәйкес Кәсіби авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарының құтқарушыларына еңбек сіңірген жылдары үшін жұмыс өтіліне қарай ай сайын лауазымдық жалақысына пайызбен еңбек сіңірген жылдарына байланысты үстеме төленеді.
Еңбек сіңірген жылдарына қосымша пайыздың үстеме алуға құқық беретін құтқарушының жұмыс өтіліне кәсіби авариялық-құтқару қызметтеріндегі жұмыс уақыты кіреді.
Еңбек сіңірген жылдарына қосымша пайыздың үстеме алуға құқық, беретін құтқарушының жұмысы өтіліне сонымен қатар:
кен құтқару бөлімдері мен бөлімшелері құрамындағы жұмысы;
атқыламаға қарсы әскерилендірілген құрылымдар, мекемелер құрамындағы жұмысы;
газдан құтқару қызметтері, құрылымдары құрамындағы жұмысы;
кәсіби (әскерилендірілген), салалық өрт сөндіру қызметтері құрамындағы жұмысы;
жедел-құтқару құрылымдары, соның ішінде республикалық, облыстық, ведомстволық су-құтқару қызметтері мен бөлімшелері құрамындағы жұмысы;
бірыңғай авиациялық іздеу-құтқару қызметтері құрамындағы жұмысы;
Апаттық медицина орталығындағы жұмысы;
өнеркәсіптік қауіпсіздік саласы органдары құрамындағы жұмысы;
авариялық-құтқару қызметтері қызмет көрсетуге жататын қауіпті өндірістік объектілердегі жұмысы;
басқа да төтенше жағдайлар саласындағы мамандандырылған бөлімдер мен бөлімшелер құрамындағы жұмысы кіреді.
Еңбек сіңірген жылдарына қосымша пайыздық үстеме төлеу үшін жұмыс өтіліне сондай-ақ:
Қарулы Күштер және тағы басқа әскери құралымдар қатарындағы, Ұлттық қауіпсіздік комитеті бөлімшелеріндегі, Ішкі істер министрлігіндегі және басқа да құқық қорғау органдарындағы қызметі уақыты;
кәсіби авариялық-құтқару қызметтері мен құрылымдарының жолдамалары бойынша кадрларды дайындау, қайта дайындау және біліктілігін жоғарылату курстарындағы өндірістен қол үзіп оқу уақыты есептеледі.

10. Началом работы или дежурства считается момент явки работника профессиональной аварийно-спасательной службы к месту работы или начало установленного графиком дежурства на дому, а окончанием работ или дежурства – момент полного освобождения от работы или дежурства.
11. Для оперативного состава профессиональных аварийно-спасательных служб с суммированным учетом рабочего времени, переработкой считается время сверх нормальной продолжительности рабочего времени за учетный период.
12. При выполнении работником профессиональной аварийно-спасательной службы в установленный графиком выходной день плановых работ, направленных на предупреждение аварий на обслуживаемом объекте (работы по договору), время, затраченное на выполнение таких работ, дополнительно оплачивается.
13. Нормативная продолжительность рабочей смены составляет:
4 часа – при работе в респираторе;
6 часов – на подземных работах без включения в респираторы;
8 часов – на поверхностных работах.
14. В экстремальных случаях по распоряжению руководителей ликвидации аварий при спасении людей, продолжительность рабочей смены на подземных работах увеличивается. При этом общая занятость в сутки не превышает двукратную нормативную продолжительность рабочей смены.
15. При выполнении аварийно-спасательных и технических работ, предельное количество часов работы за учетный период и календарный год не ограничивается.
16. Время работы в зоне высоких температур, установленное нормативными актами, действующими в профессиональных аварийно-спасательных службах, приравнивается по продолжительности к полной рабочей смене.
17. В соответствии с пунктом 10 статьи 103 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите" (далее – Закон) размер заработной платы спасателей и других работников профессиональных аварийно-спасательных служб и формирований должен быть не ниже размера заработной платы соответствующих категорий работников обслуживаемых ими объектов недропользователя. Соответствующие категории по оплате приведены согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
18. В соответствии с пунктом 2 статьи 101 Закона работникам профессиональных аварийно-спасательных служб ежемесячно выплачивается надбавка за выслугу лет в процентах к должностному окладу в зависимости от стажа работы.
В стаж работы спасателя, дающий право на получение процентной надбавки за выслугу лет, включается время работы в профессиональных аварийно-спасательных службах.
В стаж работы спасателя, дающий право на получение процентной надбавки за выслугу лет, также включается:
работа в составе горноспасательных частей и подразделений;
работа в составе противофонтанных формирований, организаций;
работа в составе газоспасательных служб, формирований;
работа в составе профессиональной отраслевой противопожарной службы;
работа в составе оперативно-спасательных формирований, в том числе в составе республиканских, областных, ведомственных водно-спасательных служб и подразделений;
работа в составе единой авиационной поисково-спасательной службы;
работа в Центре медицины катастроф;
работа в составе уполномоченного органа в области промышленной безопасности;
работа на опасных производственных объектах, подлежащих обслуживанию аварийно-спасательными службами;
работа в составе других специализированных в области чрезвычайных ситуаций частях и подразделениях.
В стаж работы для исчисления процентной надбавки к должностному окладу за выслугу лет также засчитывается:
время службы в рядах Вооруженных Сил и других воинских формированиях, в подразделениях Комитета национальной безопасности, Министерства внутренних дел и других правоохранительных органов;
время учебы по направлению профессиональных аварийно-спасательных служб и формирований на курсах по подготовке, переподготовке и повышению квалификации кадров с отрывом от работы.

19. Кәсіби авариялық-құтқару қызметтерін қамтамасыз ету жөніндегі келесі қаржы жылына арналып жоспарланған шығындар сметасы ағымдағы жылдың IV тоқсанында, алайда ағымдағы жылдың 30 қарашасынан кешіктірмей жасалады.
20. Кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің өздеріне жүктелген міндеттерін атқаруға ұдайы әзірлікте болуын қамтамасыз ету үшін қауіпті өндірістік объектілері бар кәсіпорындар төмендегідей бөлімдерден тұратын қаржы және материалдық қорлар құрады:
кәсіпорынның жанар-жағар майға жұмсайтын шығындары, кәсіпорынды техникалық жарақтандыру үшін алынатын материалдарға, қосалқы бөлшектерді сатып алуға жұмсалатын шығындар, кәсіпорынның ғимараттарына кезекті жөндеу жұмыстарын жүргізу, кәсіпорынның жеке қазандықтары бар бөлімшелерді жылытуға арналған өз қажеттілігіне жарату үшін сатып алатын отынға жұмсалатын шығын, кәсіпорынның жылыту үшін жұмсалған жылу энергиясы мен ыстық сумен қамтамасыз ету үшін жұмсалған шығындары, кәсіпорынның электр қуатын сатып алуға жасайтын шығындары, сумен қамтамасыз ету және канализацияны, өндірістік сипаттағы жұмыстар мен қызмет көрсетудің төлемдері, ғимараттарын, құрылыстарын күрделі жөндеуден өткізу мен салуға жұмсалатын шығындар кіретін құрылыс сипатындағы жұмыстар мен қызметтер және тағы басқа шығындардан тұратын материалдық шығындар;
іссапар шығындары, соның ішінде жол ақысы, пәтер жалдау, тәуліктік шығынға жұмсалатын қаражат, міндетті төлемдерге сәйкес төленетін салықтарға жұмсалатын шығындар, басқа ұйымдардың қызметтерін өтеуге кеткен шығындар, мұнда стандартизация және метрология орталығының, кәсіпорынды қамтамасыз ететін банк қызметін төлеуге жұмсалатын шығындар, пошта-телеграфтық шығындар кіретін телекоммуникациялар, радиобайланысты қолдануға жұмсалған, байланыс қызметін төлеуге кеткен шығындар, техника мен құрал-жабдықтарды жөндейтін зауыттардың қызметтерін өтеуге кеткен, автотранспорт құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыруға, транспорттық құралдарын техникалық тексеруден өткізуге жұмсалған шығындардан тұратын өзге де шығындар;
жер қойнауын пайдаланушының объектілеріндегі орташа айлық еңбекақы туралы мемлекеттік статистикалық органдар мәліметтері бойынша есептелетін еңбектік төлемақы шығындарын, сонымен қатар авариялық-құтқару қызметтері үшін белгіленген құқықтық және әлеуметтік қорғауға бағытталған шығындар, соның ішінде еңбек демалысына жәрдемақылар;
авариялық-құтқару жарақтарын және тағы басқа негізгі құралдарды сатып алуға жұмсалатын шығындар;
құтқарушылар мен қосалқы қызмет жұмысшыларын курстық оқытуға жұмсалатын, мәдени-ағарту және сауықтыру шараларын өткізуге жұмсалған, алдын-ала келісілген, жарғылық міндеттерді орындау үшін бөлмелерді жалға алуға жұмсалатын шығындар және т.б.
Қаржы және материалдық ресурстар жер қойнауын пайдаланушының объектілеріне қызмет көрсету шарттарын жасасу кезінде шығыс сметасында анықталады.

19. Планируемая смета затрат на следующий финансовый год на содержание профессиональных аварийно-спасательных служб составляется в IV квартале текущего года, но не позднее 30 ноября текущего года.
20. Резервы финансовых и материальных ресурсов, обеспечивающих создание, подготовку и поддержание в готовности профессиональных аварийно-спасательных служб для выполнения возложенных на них задач, включают в себя:
материальные затраты, состоящие из расходов на приобретение материалов, в том числе горюче-смазочных материалов, запасных частей, материалов по техническому оснащению, обеспечению своей жизнедеятельности, на текущие ремонты зданий и сооружений, предназначенных для размещения оперативных подразделений профессиональных аварийно-спасательных служб; топлива для указанных подразделений, имеющих автономные котельные; энергии, в том числе электроэнергии и теплоэнергии, горячего водоснабжения; услуг по холодному водоснабжению и канализации; работ и услуг производственного характера по строительству, капитальному ремонту зданий, сооружений и других затрат;
прочие затраты, состоящие из расходов по командировкам, в том числе по проезду, найму жилья, суточным; по оплате налогов и других обязательных платежей в бюджет, по оплате услуг сторонних организаций, в том числе услуг связи, центра стандартизации и метрологии, банков, обслуживающих профессиональные аварийно-спасательные службы, по ремонту аварийно-спасательного оборудования и техники, техосмотру транспортных средств профессиональных аварийно-спасательных служб, по обязательному страхованию ответственности владельцев транспортных средств, других расходов;
расходы, включающие фонд оплаты труда, для расчета которого используются данные государственных статистических органов о размере средней заработной платы на обслуживаемом объекте недропользователя, а также расходы, направленные на правовую и социальную защиту и льготы, установленные для аварийно-спасательных служб, в том числе лечебные пособия к отпуску.
расходы на приобретение аварийно-спасательного оборудования, снаряжения, автотранспорта и других основных средств;
другие расходы, состоящие из затрат на оплату обучающих курсов, курсов повышения квалификации для оперативного состава спасателей и работников вспомогательных служб, представительских расходов, просветительско-профилактических и оздоровительных мероприятий, аренды помещений.
Резервы финансовых и материальных ресурсов, определяются в смете затрат при заключении договоров обслуживания объектов недропользователя.

21. Жыл ішінде жоспарланбаған жұмыстар атқару кезінде түскен қосымша кіріс шеңберінде нақты шығынның кейбір баптарын көтеруге болады.
22. Филиалдарды ұстауға кететін шығыс сметасын кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің басшысы бекітеді.
23. Кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің бөлімшелері Қазақстан Республикасының заңнамасымен бекітілген кәсіби авариялық-құтқару қызметтері құрылымдары мен кинологиялық қызметтерді жабдықтау нормасына сәйкес жер қойнауын пайдаланушының есебінен құрал-жабдықтармен, аппаратуралармен, штаттық материалдар қорымен және автокөлікпен қамтамасыз етіледі.
Аппаратурамен, құрал-жабдықтармен, материалдар қорымен және автокөлікпен жабдықтау жер қойнауын пайдаланушының объектілеріне қызмет көрсету шарттарын жасау кезінде шығыс сметасында айқындалады.

21. В течение года допускается превышение фактических расходов по отдельным статьям затрат в пределах дополнительных доходов, поступивших от выполнения незапланированных работ.
22. Смета расходов на содержание филиалов утверждается руководителем профессиональной аварийно-спасательной службы.
23. Подразделения профессиональных аварийно-спасательных служб за счет обслуживаемого недропользователя оснащаются аппаратурой, оборудованием, штатным запасом материалов и автотранспортом согласно нормам оснащения профессиональных аварийно-спасательных формирований и обеспечения кинологических служб, утвержденным в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Оснащение аппаратурой, оборудованием, штатным запасом материалов и автотранспортом определяется в смете затрат при заключении договоров обслуживания объектов недропользователя.