Келісімшарттық фракциялау жөніндегі өзара іс-қимыл жасау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 29 мамырдағы № 419 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 2 шілдеде № 11542 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 9 қарашадағы № ҚР ДСМ-187/2020 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 09.11.2020 № ҚР ДСМ-187/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 7-бабының 1-тармағының 107) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған келісімшарттық фракциялау жөніндегі өзара іс-қимыл жасау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін оны күнтізбелік он күннің ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет–ресурсына орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2), және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі А.В. Цойға жүктелсін.
4. Осы бұйрық оны алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
Т. Дүйсенова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 29 мамырдағы
№ 419 бұйрығына
Қосымша
Келісімшарттық фракциялау жөніндегі өзара іс-қимыл жасау
қағидалары туралы
1. Осы келісімшарттық фракциялау жөніндегі өзара іс-қимыл жасау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде халықты қан препараттарымен қамтамасыз ету үшін денсаулық сақтау ұйымдарының келісімшарттық фракциялау жөніндегі өзара іс-қимыл жасау тәртібін белгілейді.

Об утверждении Правил взаимодействия по контрактному фракционированию
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 29 мая 2015 года № 419. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 июля 2015 года № 11542. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 9 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-187/2020.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 09.11.2020 № ҚР ДСМ-187/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 107) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила взаимодействия по контрактному фракционированию.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течении десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе нормативных правовых актов Республики Казахстан "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан;
4) в течении десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Цой А.В.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
Утверждены
приказом Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 29 мая 2015 года № 419
Правила
взаимодействия по контрактному фракционированию
1. Настоящие Правила взаимодействия по контрактному фракционированию (далее - Правила) устанавливают порядок взаимодействия организаций здравоохранения по контрактному фракционированию для обеспечения населения препаратами крови в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи.

2. Осы Қағидаларда мынадай келесі ұғымдар пайдаланылады:
1) келісімшарттық фракциялау – Қазақстан Республикасының халқын қан препараттарымен қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасының қан қызметі саласында қызметін жүзеге асыратын мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарында дайындалған қан компоненттерінен плазмалық қан препараттарын шетелдік өндірушінің зауыттарында өндіру үшін қан компоненттері шетелге жіберілген кезде;
2) қан препараттары - қан компоненттерін өңдеу кезінде алынған дәрілік заттар;
3) плазманы дайындаушы – тиісті лицензияның негізінде қан дайындауды жүзеге асыратын "Трансфузиология ғылыми-өндірістік орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны;
4) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) - азаматтардың денсаулығын сақтау, медициналық және фармацевтикалық ғылым, медициналық және фармацевтикалық білім беру, дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы, медициналық қызметтер көрсету сапасын бақылау саласындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
5) плазма – арнаулы элементтер өлшенген қанның сұйық бөлігі.
3. Келісімшарттық фракциялау жөніндегі өзара іс-қимыл жасауды мынадай ұйымдар жүзеге асырады:
1) уәкілетті орган;
2) дайындаушы;
4. Плазманы дайындаушы есепті жылдың 1 ақпанына дейін уәкілетті органға алдағы үшжылдық кезеңге кейін қан препараттарын өндіруге жататын плазманың көлемідер туралы ақпаратты жолдайды және плазманы дайындауды жоспарлау кезінде өзінің және плазма дайындауға тартырылатын қан қызметінің басқа ұйымдарының нақты өндірістік мүмкіндіктеріне сүйенеді.
5. Уәкілетті орган есепті жылдың 15 ақпанына дейін өткен үшжылдық кезеңдегі сатып алынған қан препараттары және келесі күнтізбелік жылға тапсырыс берушілердің қажеттіліктері туралы ақпаратты жолдайды.
6. Уәкілетті орган ұсынған ақпараттың негізінде келісімшарттық фракциялау негізінде өндірілген қан препараттарының көлемі қалыптастырады.

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) контрактное фракционирование – направление компонентов крови за рубеж для производства плазменных препаратов крови на заводах иностранного производителя из компонентов крови, заготовленных в государственных организациях здравоохранения, осуществляющих деятельность в сфере службы крови Республики Казахстан для обеспечения населения Республики Казахстан препаратами крови;
2) препараты крови - лекарственные средства, полученные при переработке компонентов крови;
3) заготовитель плазмы – республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Научно-производственный центр трансфузиологии", осуществляющее заготовку крови на основании соответствующей лицензии;
4) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее - уполномоченный орган) - государственный орган, осуществляющий руководство в области охраны здоровья граждан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, контроля за качеством медицинских услуг;
5) плазма - жидкая часть крови, в которой взвешены форменные элементы.
3. Взаимодействие по контрактному фракционированию осуществляют следующие организации:
1) уполномоченный орган;
2) заготовитель.
4. Заготовитель плазмы в срок до 1 февраля отчетного года направляет в уполномоченный орган информацию об объемах плазмы, подлежащих к заготовке для последующего производства препаратов крови, на предстоящий трехлетний период и при планировании заготовки плазмы исходит из реальных своих производственных возможностей и возможностей других организаций службы крови, привлекаемых к заготовке плазмы.
5. Уполномоченный орган до 15 февраля отчетного года формирует информацию о закупленных препаратах крови за прошедший трехлетний период и потребности заказчиков на следующий календарный год.
6. Уполномоченный орган на основании информации, представленной заготовителем плазмы, формирует объемы компонентов крови, направляемых на контрактное фракционирование.