"Міндетті мемлекеттік тіркеуге жатпайтын жылжымалы мүлік кепілін тіркеу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет Министрінің 1999 жылғы 22 ақпандағы № 14 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 28 мамырдағы № 299 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 28 шілдеде № 11771 болып тіркелді
«Жылжымалы мүлік кепілін тіркеу туралы» Заңның 5-бабының 4-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Әділет Министрінің «Міндетті мемлекеттік тіркеуге жатпайтын жылжымалы мүлік кепілін тіркеу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы» 1999 жылғы 22 ақпандағы № 14 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 913 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
міндетті мемлекеттік тіркеуге жатпайтын жылжымалы мүлік кепілін тіркеу жөніндегі нұсқаулыққа:
2-тармақтың 1), 2) тармақшалары келесі редакцияда жазылсын:
«1) жылжымалы мүлік кепілін тіркеу – Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің «Жылжымайтын мүлік орталығы» республикалық мемлекеттік кәсіпорны мен оның филиалдарының жылжымалы мүлік кепілін тіркеу кезінде туындайтын қатынастар қатысушылары әрекеттерінің, кепіл туралы шартта немесе кепілдің талаптары көрсетілген басқа шартта (кепілді тіркеу туралы өтініш) көрсетілген мәліметтерді жылжымалы мүлік кепілінің тізіліміне енгізу жөніндегі, осы Заңмен және Қазақстан Республикасының басқа да заңнамалық актілерімен белгіленген тәртіппен жылжымалы мүлік кепілін тіркеу туралы куәлік беру және Жылжымайтын мүлік орталықтарының басқа да іс-әрекеттерінің жиынтығы болып табылатын жылжымалы мүлік кепілін есепке алу рәсімі;
2) тіркеуші орган - жеке және заңды тұлғалардың міндетті мемлекеттік тіркеуге жатпайтын жылжымалы мүлік кепілін тіркеуді жүзеге асырушы Жылжымайтын мүлік орталығы;»;
2-тармақтың 4), 5) тармақшалары келесі редакцияда жазылсын:
«4) жылжымалы мүлік кепілін тіркеу туралы куәлік – Жылжымайтын мүлік орталығы арызданушыға беретін және жылжымалы мүлік кепілін тіркеу фактісін растайтын құжат;
5) жылжымалы мүлік кепілінің тізілімі (кепіл тізілімі) - Жылжымайтын мүлік орталығы жүзеге асыратын ақпаратты есепке алу және сақтау жүйес;»;
келесі мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
«6-1. Кепіл бойынша құқықтарды (талаптарды), соның ішінде активтерді және міндеттерді бір уақытта беру туралы шартқа өзгерістер мен қосымшаларды тіркеу кезінде осы Нұсқаулықтың 1-1-қосымшасына сәйкес өтініш беру арқылы жүзеге асырылады.»;

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 22 февраля 1999 года № 14 "Об утверждении Инструкции по регистрации залога движимого имущества, не подлежащего обязательной государственной регистрации"
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 28 мая 2015 года № 299. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 июля 2015 года № 11771
В соответствии с пунктом 4 статьи 5 Закона «О регистрации залога движимого имущества», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 22 февраля 1999 года № 14 «Об утверждении Инструкции по регистрации залога движимого имущества, не подлежащего обязательной государственной регистрации» (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 913), следующие изменения и дополнение:
в Инструкции по регистрации залога движимого имущества, не подлежащего обязательной государственной регистрации:
подпункты 1), 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
«1) регистрация залога движимого имущества - процедура учета республиканским государственным предприятием «Центр по недвижимости» и его филиалами Министерства юстиции Республики Казахстан (далее – Центр по недвижимости) залога движимого имущества, представляющая собой совокупность действий участников отношений, возникающих при регистрации залога движимого имущества, по включению в реестр залога движимого имущества сведений, содержащихся в договоре о залоге или ином договоре, содержащем условия залога (заявление о регистрации залога), выдачу свидетельства о регистрации залога движимого имущества и иные действия Центра по недвижимости, совершаемые в порядке, установленном настоящим Законом и иными законодательными актами Республики Казахстан;
2) регистрирующий орган – Центр по недвижимости, осуществляющий регистрацию залогов движимого имущества, не подлежащего обязательной государственной регистрации физических и юридических лиц;»;
подпункты 4)5) пункта 2 изложить в следующей редакции:
«4) свидетельство о регистрации залога движимого имущества - документ, выдаваемый Центром по недвижимости заявителю и подтверждающий факт регистрации залога движимого имущества;
5) реестр залога движимого имущества (реестр залога) - система учета и хранения информации, осуществляемая Центром по недвижимости;»;
дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
«6-1. Регистрация уступки прав (требованиий) по залогу, в том числе при регистрации изменений и дополнений на основании договора об одновременной передаче активов и обязательств осуществляется путем подачи заявления согласно приложению 1-1 к настоящей Инструкции.»;

16-тармақтың 2) тармақшасы келесі редакцияда жазылсын:
«2) осы Нұсқаулықтың 1 және 1-1 қосымшаларына сәйкес келмейтін өтініштер;»;
18-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
«18. Кепілді тіркеу ХҚКО арқылы тіркеуші органға 2 жұмыс күні ішінде өтініш беру арқылы жүргізіледі.
Кепіл бойынша құқықтарды (талаптарды), соның ішінде бір уақытта активтер мен міндеттемелерді беру туралы шарт негізінде өзгерістер мен толықтыруларды тіркеу кезінде өтінішке екі данада жасалған, қол қойылған өзгерістерді, толықтыруларды енгізу туралы шарт ұсынылады (оның ішінде меншік құқығының басқа адамға ауысуы не құқықтарды (талаптарды) беру туралы шарт) табыстау актісінің немесе оның көшірмесінің (түпнұсқасы немесе нотариалды куәландырылған көшірмесі), ол тіркеуші орган өтініште көрсетілген мәліметтерді тексергеннен кейін тіркеу туралы белгімен өтініш берушіге қайтарылып беріледі.»;
1-қосымша осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес жазылсын;
осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес Нұсқаулық 1-1 қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі және заң қызметін ұйымдастыру департаменті осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуді және заңнамамен белгіленген тәртіппен оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрінің орынбасары Б.Ж. Әбдірайымға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін 10 күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Әділет министрі                            Б. Имашев
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2015 жылғы 28 мамырдағы
№ 299 бұйрығына
1 Қосымша
Міндетті мемлекеттік тіркеуге
жатпайтын жылжымалы мүлік кепілін
тіркеу туралы нұсқаулыққа
1 Қосымша
Нысан
_____________________________________________________________________
тіркеуші органның атауы
№ ____ өтініш
Кепіл беруші
Жеке тұлғаның Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) (бұдан әрі –
Т.А.Ә.), тұрған жері, туған күні және жылы;
Заңды тұлғаның орналасқан жері, атауы, бизнес сәйкестендіру нөмірі
(бұдан әрі – БСН) ___________________________________________________
_____________________________________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжаты: түрі ______ сериясы ______ №________
берілді _____________________________________берген күні ____________
(құжатты берілген органның атауы)
Пошталық мекенжайы, телефоны_________________________________________
_________________________________________________ атынан әрекет етеді
(уәкілетті өкілдің деректемелері)
___________________________________________________________ негізінде
(өкілеттігін куәландыратын құжаттың деректемелері)
Кепіл ұстаушы
Жеке тұлғаның Т.А.Ә. және туған күні мен жылы; заңды тұлғаның атауы,
БСН:_________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжаты: түрі _________ сериясы _____ №______
берілді _____________________________________ берілген күні _________
(құжатты берген органның атауы)
Пошталық мекенжайы, телефоны_________________________________________
_________________________________________________ атынан әрекет етеді
(уәкілетті өкілдің деректемелері)
____________________________________________________________негізінде
(өкілеттігін куәландыратын құжаттың деректемелері)
Жылжымалы мүлік кепілі шартын тіркеуіңізді сұраймын:_________________
_____________________________________________________________________
Шарттың жасалған күні _______________________________________________
Шарттың жасалған жері _______________________________________________
Кепілдің мәні туралы мәліметтер (жылжымалы мүлік кепілінің
сипаттамасы)_________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Кепілмен қамтамасыз етілген міндеттеменің ақшалай баламасы __________
Шарттың қолданылу мерзімі ___________________________________________
Кепілге салынған мүлік кепіл берушінің _____________ кепіл ұстаушының
_______________________________ билігінде және пайдалануында қалады:
Оны қолдану мүмкіндігі: Ия/Жоқ
Қайта кепілге беру туралы мәліметтері: Ия/Жоқ (керек емесін сызып
тастау)
Өтінішке қоса беремін: (құжаттың атауы, сериясы, нөмірі, кім және
қашан берді)

подпункт 2) пункта 16 изложить в следующей редакции:
«2) заявления, несоответствующие приложениям 1 и 1-1 к настоящей Инструкции;»;
пункт 18 изложить в следующей редакции:
«18. Регистрация залога производится путем подачи заявлений через ЦОН в регистрирующий орган в течении двух рабочих дней.
В случаях регистрации уступки прав (требованиий) по залогу, в том числе при регистрации изменений и дополнений на основании договора об одновременной передаче активов и обязательств к заявлению представляется подписанный договор о внесении изменений, дополнений (в том числе о переходе права собственности к другому лицу либо договор об уступке прав (требований) (договор об одновременной передаче активов и обязательств) с приложением передаточного акта или выписки из него (подлинник или нотариально заверенная копия) в двух экземплярах, который после проверки регистрирующим органом сведений, содержащихся в заявлении, с отметкой о регистрации возвращается заявителю.»;
приложение 1 изложить согласно приложению 1 к настоящему приказу;
дополнить приложением 1-1 к Инструкции согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту регистрационной службы и организации юридических услуг Министерства юстиции Республики Казахстан обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа и его официальное опубликование в порядке, установленном законодательством.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра юстиции Республики Казахстан Әбдірайым Б.Ж.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции
Республики Казахстан                       Б. Имашев
Приложение 1
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 28 мая 2015 года № 299
Приложение 1
к Инструкции о регистрации залога
движимого имущества, не подлежащего
обязательной государственной регистрации
Форма
_____________________________________________________________________
наименование регистрирующего органа
Заявление № ____
Залогодатель
Ф.И.О. (при его наличии) (далее – Ф.И.О), место жительства, дата и
год рождения физического лица;
место нахождения, наименование, Бизнес идентификационный номер
(далее – БИН) юридического лица:_____________________________________
_____________________________________________________________________
Документ, удостоверяющий личность: вид ______ серия _____ № _________
выдан ______________________________________ дата выдачи ____________
(наименование органа, выдавшего документ)
Почтовый адрес, телефон ____________________ от имени которого
действует ___________________________________________________________
(реквизиты уполномоченного представителя)
На основании ________________________________________________________
(реквизиты документа, удостоверяющего полномочия)
Залогодержатель
Ф.И.О, и дата и год рождения физического лица; наименование, БИН
юридического лица: __________________________________________________
_____________________________________________________________________
документ, удостоверяющий личность: вид ________ серия _____ № _______
выдан ____________________________________ дата выдачи ______________
(наименование органа, выдавшего документ)
Почтовый адрес, телефон _____________________________________________
_____________________________________________________________________
От имени которого действует _________________________________________
_____________________________________________________________________
(реквизиты уполномоченного представителя)
На основании ________________________________________________________
(реквизиты документа, удостоверяющего полномочия)
Прошу зарегистрировать договор залога движимого имущества:___________
_____________________________________________________________________
Дата заключения договора ____________________________________________
Место заключения договора ___________________________________________
Сведения о предмете залога (описание движимого имущества)____________
_____________________________________________________________________
Денежный эквивалент обязательства, обеспеченного залогом_____________
Срок действия договора ______________________________________________
Заложенное имущество остается во владении и пользовании:
залогодателя _____________ залогодержателя _____________
Допустимость его использования: Да Нет
Сведения о перезалоге: Да Нет (ненужное зачеркнуть)
К заявлению прилагаю: (наименование документа, серия, номер, когда и
кем выдан)

1. төлегені туралы құжат: түрі____________ № ________ сомаға ________
2. __________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Мемлекеттік тіркеу туралы куәлік қажет пе:
Ия Жоқ (керегі емесін сызып тастау)
Өтініштің берілген күні:___________________________________ 20____ ж.
Өтініштің қабылданған күні:______________________________ 20 _____ ж.
Өтініш берушінің қолы: ______________________________________________
Уақыты: ___________________________ сағ. _______________________ мин.
Тіркеушінің Т.А.Ә. және қолы ________________________________________
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2015 жылғы 28 мамырдағы
№ 299 бұйрығына
2 Қосымша
Міндетті мемлекеттік тіркеуге
жатпайтын жылжымалы мүлік кепілін
тіркеу туралы нұсқаулыққа
1-1 Қосымша
Нысан
_____________________________________________________________________
(тіркеуші органның атауы)
№ ____өтініш
Кепіл ұстаушы________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(жеке тұлғаның Т.А.Ә., туған күні және жылы немесе заңды тұлғаның
атауымен тіркеу номірі)
_____________________________________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжат: түрі ______ сериясы ______ №_________
берілді ___________________________________берілген күні ____________
(құжатты берген органның атауы)
Пошталық мекенжайы, телефоны_________________________________________
_________________________________________________ атынан әрекет етеді
(уәкілетті өкілдің деректемелері)
_________________________________________________________ негізінде
(өкілеттігін куәландыратын құжаттың деректемелері)
Өзгерістерді және/немесе толықтыруларды немесе кепілдің тоқтатылуын
тіркеуді сұраймын____________________________________________________
Шарттың жасалған күні _______________________________________________
Шарттың жасалған орны _______________________________________________
Кепілдің мәні туралы мәліметтер (жылжымалы мүлік сипаттамасы)
_____________________________________________________________________
Кепілмен қамтамасыз етілген міндеттеменің ақшалай баламасы __________
Шарттың қолданылу мерзімі ___________________________________________
Кепілге салынған мүлік кепіл берушінің _____________ кепіл ұстаушының
_______________________________ билігінде және пайдалануында қалады:
Оны қолдану мүмкіндігі: Ия/Жоқ
Қайта кепілге беру туралы мәліметтер: Ия/Жоқ (керек емесін сызып
тастау)
Өтінішке қоса беремін: (құжаттың атауы, сериясы, нөмірі, кім және
қашан берді)

1. Документ об оплате: вид ____________ № ________ на сумму _________
2. __________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Необходимо ли Свидетельство о государственной регистрации:
Да Нет (ненужное зачеркнуть)
---------------------------------------------------------------------
Дата подачи заявления:_________________________ 20 _ г.
Дата приема заявления:_________________________ 20 _ г.
Подпись заявителя: ____________________________
Время: _________________ час___________________ мин.
Ф.И.О. и подпись регистратора __________________________
Приложение 2
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 28 мая 2015 года № 299
Приложение 1-1
к Инструкции о регистрации залога
движимого имущества, не подлежащего
обязательной государственной регистрации
Форма
_____________________________________________________________________
(наименование регистрирующего органа)
Заявление № ______
Залогодержатель______________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О, дата, год рождения физического лица или наименование и
регистрационный номер юридического лица)
_____________________________________________________________________
Документ, удостоверяющий личность: вид _______ серия _________ № ____
выдан __________________________________ дата выдачи ________________
(наименование органа, выдавшего документ)
Почтовый адрес, телефон _____________________________________________
_____________________________________________________________________
От имени которого действует _________________________________________
(реквизиты уполномоченного представителя)
На основании ________________________________________________________
(реквизиты документа, удостоверяющего полномочия)
Прошу зарегистрировать изменение и/или дополнение или прекращение
залога:______________________________________________________________
Дата заключения договора ____________________________________________
Место заключения договора ___________________________________________
Сведения о предмете залога (описание движимого имущества) ___________
Денежный эквивалент обязательства, обеспеченного залогом ____________
Срок действия договора ______________________________________________
Заложенное имущество остается во владении и пользовании:
залогодателя __________________ залогодержателя _____________________
Допустимость его использования: Да / Нет (ненужное зачеркнуть)
Сведения о перезалоге: Да / Нет (ненужное зачеркнуть)
К заявлению прилагаю: (наименование документа, серия, номер, когда и
кем выдан)

1. Төлегені туралы құжат: түрі____________ № ________ сомаға ________
2. __________________________________________________________________
Мемлекеттік тіркеу туралы куәлік қажет пе:
Ия/Жоқ (керегі жоғын сызып тастау)
Өтініштің берілген күні:___________________ 20 _____ ж.
Өтініштің қабылданған күні:________________ 20 _____ ж.
Өтініш берушінің қолы: ______________________________________________
Тіркеушінің Т.А.Ә. және қолы: _______________________________________
Уақыты: ________________ сағ._________ мин.
______________________________
Ақпараттық жүйедегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді
пайдалануға келісемін.
_______________ «___»______20___ж.
(қолы)

1. Документ об оплате: вид _________ № ___________ на сумму _________
2. __________________________________________________________________
Необходимо ли свидетельство о государственной регистрации:
Да / Нет (ненужное зачеркнуть)
Дата подачи заявления: ______________ 20 __ г.
Дата приема заявления: ______________ 20 __ г.
Подпись заявителя: __________________________________________________
Ф.И.О и подпись регистратора ________________________________________
Время: __________________ час _____________ мин.
___________________________________
Согласен на использования сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах
_______________ «___»________20__г
(подпись)