Астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік электрондық тізілімін қалыптастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2015 жылғы 28 шілдедегі № 4-1/699 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 3 қыркүйекте № 12016 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.06.2016 № 280 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Астық туралы" 2001 жылғы 19 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 12) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік электрондық тізілімін қалыптастыру және жүргізу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.06.2016 № 280 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру мен қайта өңдеу департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрінің
міндетін атқарушы
С. Омаров
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
___________ Е. Досаев
2015 жылғы 5 тамыз
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 28 шілдедегі
№ 4-1/699 бұйрығымен
бекітілген
Астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік электрондық
тізілімін қалыптастыру және жүргізу қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.06.2016 № 280 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Об утверждении Правил формирования и ведения государственного электронного реестра держателей зерновых расписок
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 июля 2015 года № 4-1/699. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 сентября 2015 года № 12016.
Сноска. Заголовок приказа в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК – Министра сельского хозяйства РК от 24.06.2016 № 280 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 12) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 19 января 2001 года "О зерне", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила формирования и ведения государственного электронного реестра держателей зерновых расписок.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК – Министра сельского хозяйства РК от 24.06.2016 № 280 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту производства и переработки растениеводческой продукции Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и интранет-портале государственных органов.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
С. Омаров
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
______________ Е. Досаев
3 августа 2015 года
Утверждены
приказом исполняющего
обязанности Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 28 июля 2015 года № 4-1/699
Правила формирования и ведения государственного
электронного реестра держателей зерновых расписок
Сноска. Правила в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК – Министра сельского хозяйства РК от 24.06.2016 № 280 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік электрондық тізілімін қалыптастыру және жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағида) "Астық туралы" 2001 жылғы 19 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 12) тармақшасына сәйкес әзірленген және астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік электрондық тізілімін жүргізудің тәртібін, астық қолхаттарының шығарылу, айналымы және өтелуі, сондай-ақ астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік электрондық тізіліміне рұқсат берудің тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) тіркеуші ақпараттық жүйенің веб-порталы (бұдан әрі – веб-портал) – интернет желісінде www.qoldau.kz мекенжайы бойынша орналастырылған, осы тізілім деректеріне қолжеткізудің бірыңғай нүктесін беретін интернет-ресурс;
2) астық иесі – астық қабылдау кәсіпорнына астықты сақтауға берген жеке немесе заңды тұлға;
3) астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік электрондық тізілімі (бұдан әрі – тізілім) – уақыттың нақты сәтіне астық қолхаттарын ұстаушыларды сәйкестендіруді, астық қолхаттарымен мәмілелерді тіркеуді қамтамасыз ететін астық қолхаттары және оларды ұстаушылар туралы мәліметтердің жиынтығы, сондай-ақ олардың өтінішіне немесе олар бойынша құқықты іске асыруға тіркелген шектеулердің сипаттамасы және тіркеуші ақпараттық жүйеде көрсетілген өзге де мәліметтер;
4) тіркеуші ақпараттық жүйе – астық қолхаттары мен оларды ұстаушылар жөніндегі ақпаратты сақтауға, өңдеуге, іздеуге, таратуға, беруге және ұсынуға арналған тізілімді жүргізудің автоматтандырылған жүйесі;
5) астық қолхаты – шығару кезінде айқындалған көлемде және сапада астық қабылдау кәсіпорнынан астық алуға оны ұстаушының құқықтарын куәландыратын, құжатсыз борыштық эмиссиялық емес бағалы қағаз түріндегі қоймалық куәлік;
6) тіркеуші – жарғылық капиталына мемлекет қатысатын, бағалы қағаздар нарығында жұмыс тәжірибесі бар, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын заңды тұлға;
7) астық қолхатын ұстаушы – тізілімде тіркелген, астық қолхаты бойынша құқыққа ие адам;
8) бұйрық – астық қолхатын ұстаушының меншігіндегі астыққа қатысты нақты іс-қимылды жүзеге асырылуын көрсете отырып тізілімде астық қабылдау кәсіпорынымен немесе астық қолхатын ұстаушымен қалыптастырылатын, ұлттық куәландырушы орталық берген электрондық цифрлық қолтаңба қойылатын электрондық құжат;
9) дербес шот – мәмлені тіркеу және астық қолхаты бойынша құқықты есепке алу мақсатында тіркелген адамды сәйкестендіруге мүмкіндік беретін тізілімде көрсетілген жазбалар жиынтығы;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования и ведения государственного электронного реестра держателей зерновых расписок (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 12) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 19 января 2001 года "О зерне" (далее – Закон) и определяют порядок ведения государственного электронного реестра держателей зерновых расписок, порядок выпуска, обращения и погашения зерновых расписок, а также предоставления доступа к государственному электронному реестру держателей зерновых расписок.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) веб-портал регистраторской информационной системы (далее – веб-портал) – интернет-ресурс, размещенный в сети интернет по адресу: www.qoldau.kz, предоставляющий единую точку доступа к данным реестра;
2) владелец зерна – физическое или юридическое лицо, передавшее на хранение хлебоприемному предприятию зерно;
3) государственный электронный реестр держателей зерновых расписок (далее – реестр) – совокупность сведений о зерновых расписках и их держателях, обеспечивающих идентификацию держателей зерновых расписок на определенный момент времени, регистрацию сделок с зерновыми расписками, а также характер зарегистрированных ограничений на обращение или осуществление прав по ним, и иные сведения, отраженные в регистраторской информационной системе;
4) регистраторская информационная система – автоматизированная система ведения реестра, предназначенная для хранения, обработки, поиска, распространения, передачи и предоставления информации по зерновым распискам и их держателям;
5) зерновая расписка – складское свидетельство в виде долговой бездокументарной неэмиссионной ценной бумаги, удостоверяющей права ее держателя на получение зерна у хлебоприемного предприятия в объеме и качестве, определенном при ее выпуске;
6) регистратор – юридическое лицо с участием государства в уставном капитале, обладающее опытом работы на рынке ценных бумаг, определяемое Правительством Республики Казахстан;
7) держатель зерновой расписки – лицо, зарегистрированное в реестре, обладающее правами по зерновой расписке;
8) приказ – электронный документ, формируемый хлебоприемным предприятием или держателем зерновой расписки в реестре, с указанием осуществления определенного действия в отношении принадлежащего держателю зерновой расписки зерна, подписываемый электронной цифровой подписью, выданной национальным удостоверяющим центром;
9) лицевой счет – совокупность записей, содержащихся в реестре, позволяющих идентифицировать зарегистрированное лицо с целью регистрации сделок и учета прав по зерновой расписке;

10) дербес шоттан көшірме – уақыттың нақты сәтіне астық қолхаты бойынша тіркелген адамның құқығын растайтын және ақпараттық жүйеде тіркеушімен қалыптастырылатын құнды қағаз болып табылмайтын электрондық құжат;
11) кепіл ұстаушы – астық қолхаты бойынша астық кепілі туралы шартпен (бұдан әрі – кепіл шарты) көзделген міндеттемеде астықты кепілге ұстаушы болып табылатын адам;
12) клиент – тіркеушінің көрсетілетін қызметін пайдаланатын немесе пайдалануға ниеті бар адам;
13) уәкілетті орган – өз құзыреті шегінде астық нарығына қатысушылардың қызметтерін үйлестіруді және реттеуді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
14) Q-chaіn үлестірілген дерекқоры (бұдан әрі – q-chaіn) – астық қолхаттарымен операциялар туралы ақпаратты қамтитын, тіркеушінің ішкі қағидалары бойынша blockchaіn технологиясы негізінде жасалған, деректер блоктарының үзілмейтін бірізді тізбегі;
15) транзакция – алдыңғы және кейінгі жазбалар (бар болса) туралы ақпаратты қамтитын блокта қалыптастырылған, q-chaіn желісіндегі астық қолхаттарымен операциялар туралы логикалық тұрғыдан біріктірілген бірізді жазбалардың жиынтығы;
16) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – ЭЦҚ құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілігін және мазмұнның өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 06.04.2020 № 116 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Тізілімді қалыптастыру және жүргізу тәртібі
3. Тізілімді ақпараттық жүйемен ықпалдастыру үшін ведомстволық ақпараттық жүйелерге қолжетімділікті ұйымдастыру жолымен тізілімге құқық және жер кадастрларының деректері, рұқсаттар мен хабарламалар, жеке және заңды тұлғаларды тіркеу, бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы орталық атқарушы органдардың, басқа да орталық және жергілікті атқарушы органдардың, сондай-ақ "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының мәліметтері негізінде тіркеуші қалыптастырады және жүргізеді, атап айтқанда:
1) астық қолхаттарын беру арқылы қойма қызметі бойынша қызметтерді жүзеге асыруға лицензиясы (бұдан әрі – лицензия) бар заңды тұлғаларға қатысты – рұқсаттар мен ескертулер саласында басқаруды және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
2) астық қабылдау кәсіпорындары, қаржылық есептіліктің депозитарийіне ұсынатын ақпаратқа қатысты – бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы қызметті реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;

10) выписка с лицевого счета – электронный документ, не являющийся ценной бумагой, формируемый регистратором в информационной системе и подтверждающий права зарегистрированного лица по зерновой расписке на определенный момент времени;
11) залогодержатель – лицо, являющееся залогодержателем зерна в обязательстве, предусмотренном договором о залоге зерна по зерновой расписке (далее – договор залога);
12) клиент – лицо, пользующееся или намеренное воспользоваться услугами регистратора;
13) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий в пределах компетенции координацию и регулирование деятельности участников зернового рынка;
14) распределенная база данных Q-Chain (далее – q-chain) – непрерывная последовательная цепочка блоков данных, содержащая информацию об операциях с зерновыми расписками, созданная на основе технологии blockchain по внутренним правилам регистратора;
15) транзакция – совокупность логически объединенных последовательных записей об операциях с зерновыми расписками в сети q-chain, формируемых в блок, который содержит информацию о предыдущей и последующей записи (при их наличии);
16) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами ЭЦП и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 06.04.2020 № 116 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок формирования и ведения реестра
3. Реестр формируется и ведется регистратором на основе данных правового и земельного кадастров, сведений центральных исполнительных органов в сфере разрешений и уведомлений, регистрации физических и юридических лиц, бухгалтерского учета и финансовой отчетности, других центральных и местных исполнительных органов, а также Государственной корпорации "Правительство для граждан", путем организации доступа к ведомственным информационным системам для интеграции с информационной системой, в частности:
1) государственным органом, осуществляющим руководство и межотраслевую координацию в сфере разрешений и уведомлений – в отношении юридических лиц, имеющих лицензию на осуществление деятельности по оказанию услуг по складской деятельности с выпуском зерновых расписок (далее – лицензия);
2) государственным органом, осуществляющим регулирование деятельности в сфере бухгалтерского учета и финансовой отчетности – в отношении информации, предоставляемой хлебоприемными предприятиями в депозитарий финансовой отчетности;

3) астық қабылдау кәсіпорындарына тіркелген жылжымайтын объектілерге қатысты – жылжымайтын мүлікті мемлекеттік тіркеу және мемлекеттік техникалық тексеру саласындағы мемлекеттік саясатты және мемлекеттік реттеуді жүргізуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
4) астық қабылдау кәсіпорындарына тіркелген жер учаскелеріне қатысты – жер қатынастары саласында реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
5) тізілімде тіркелген заңды тұлғаларға, филиалдары мен өкілдіктеріне қатысты – заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеуді және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
6) астық қабылдау кәсіпорындарының лицензиарларына және олардың кеңістіктік (географиялық) деректеріне қатысты - мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті орган;
7) астық қабылдау кәсіпорындары мен астық қолхаттарын ұстаушылар шығарған электрондық шот-фактуралар бойынша мәліметтерге қатысты – салықтық әкімшілендіруді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
8) ішкі нарыққа және экспортқа астық тасымалдау туралы мәліметтерге қатысты – ұлттық темір жол компаниясы;
9) тізілімде тіркелген жеке тұлғаларға қатысты – сәйкестендіру нөмірлерін қалыптастыруды және сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізбесін жүргізуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 29.03.2018 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Тізілімге берілетін деректердің нысанын, көлемі мен кезеңділігін өкілетті органдар белгілейді. Тізілімнің деректерін өзектендіруді тіркеуші астық қабылдау кәсіпорындары және клиенттер бойынша шынайы және дәл ақпаратты көрсетуге мүмкіндік беретін жаңарту, толықтыру, өзгерту және басқа да әрекеттер арқылы жүзеге асырады.
5. Тіркеуші үш жұмыс күнінен кешіктірмей тізілімнің жұмысында жоспарланған техникалық үзілістер туралы өкілетті органды хабардар етеді, ол туралы ақпаратты веб-порталға орналастырады.
6. Орталық және жергілікті атқарушы органдар тіркеушінің жазбаша сұранымы бойынша тізілімнің деректерін өзектендіру және айқындау үшін сұратылған деректерді береді.
3-тарау. Астық қолхаттарын шығару, айналымы және өтеу тәртібі
7. Тізілімде операциялардың келесі түрлері тіркеледі:
1) ауқымды операциялар;
2) дербес шот бойынша операциялар;
3) астық қолхаттарымен операциялар;
4) ақпараттық операциялар.
8. Ғаламдық операцияларға:
1) астық қоймасын тіркеу (тізілімде операциялар жүргізуге уәкілетті астық қабылдау кәсіпорнының бірінші басшысы және бас бухгалтері, сондай-ақ облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органы (бұдан әрі – жергілікті атқарушы орган) тіркеушіге ұсынған астық қабылдау кәсіпорындарын зерттеу актісіне сәйкес астық қоймасының техникалық сыйымдылығы және астық қолхаттарының барынша шығарылатын көлемі туралы мәліметтерін көрсете отырып);

3) государственным органом, осуществляющим реализацию государственной политики и государственное регулирование деятельности в сфере государственной регистрации и государственного технического обследования недвижимого имущества – в отношении объектов недвижимости, зарегистрированных за хлебоприемными предприятиями;
4) государственным органом, осуществляющим регулирование в области земельных отношений – в отношении земельных участков, зарегистрированных за хлебоприемными предприятиями;
5) государственным органом, осуществляющим государственную регистрацию юридических лиц и учетную регистрацию филиалов и представительств – в отношении юридических лиц, филиалов и представительств, зарегистрированных в реестре;
6) государственным органом по управлению государственным имуществом – в отношении лицензиаров хлебоприемных предприятий и их пространственных (географических) данных;
7) государственным органом, осуществляющим налоговое администрирование – в отношении данных по электронным счетам-фактурам, выставленным хлебоприемными предприятиями и держателями зерновых расписок;
8) Национальной железнодорожной компанией – в отношении сведений о транспортировке зерна на внутреннем рынке и на экспорт;
9) государственным органом, осуществляющим формирование идентификационных номеров и ведение национальных реестров идентификационных номеров – в отношении физических лиц, зарегистрированных в реестре.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 29.03.2018 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Актуализация данных реестра регистратором осуществляется путем обновления, дополнения, изменения и иных действий, позволяющих отразить в реестре объективную информацию по хлебоприемным предприятиям и клиентам.
5. Регистратор не позднее трех рабочих дней уведомляет уполномоченный орган о планируемых технических перерывах в работе реестра с размещением такой информации на веб-портале.
6. Центральные и местные исполнительные органы по письменному запросу регистратора безвозмездно представляют запрашиваемые данные для актуализации и уточнения данных реестра.
Глава 3. Порядок выпуска, обращения и погашения зерновых
расписок
7. В реестре регистрируются следующие виды операций:
1) глобальные операции;
2) операции по лицевому счету;
3) операции с зерновыми расписками;
4) информационные операции.
8. К глобальным операциям относятся:
1) регистрация зернохранилища (с указанием сведений о первом руководителе и главном бухгалтере хлебоприемного предприятия, уполномоченных на проведение операций в реестре, а также технической емкости зернохранилища и максимального объема выпускаемых зерновых расписок согласно акту обследования хлебоприемного предприятия, предоставляемого местным исполнительным органом области, города республиканского значения и столицы (далее – местный исполнительный орган) регистратору);

2) астық қоймасының деректерін өзгерту (оның ішінде астық қоймасының техникалық сыйымдылығын және астық қолхаттарының барынша шығарылатын көлемін өзгерте отырып);
3) астық қоймасын оқшаулау (оқшаулаудан шығару) (астық қабылдау кәсіпорыны лицензиясының қолданысын тоқтата тұру (қалпына келтіруге); жергілікті атқарушы органның сотқа астық қабылдау кәсіпорнына уақытша басқаруды енгізу туралы өтініш беруіне; астық қабылдау кәсіпорнын жою туралы шешім қабылдауға байланысты, оның ішінде астық қабылдау кәсіпорнын банкрот деп тануға байланысты);
4) астық қолхаттарының күшін жою (астық қабылдау кәсіпорны лицензиясының қолданысын тоқтатуға, астық қабылдау кәсіпорнын жоюға байланысты) жатады.
Ғаламдық операцияларды тіркеуші тізілімде мәліметтердің, оның ішінде жергілікті атқарушы органдарынан және астық қабылдау кәсіпорындарынан, сондай-ақ осы Қағидалардың 3-тармағына сәйкес тізілімге берілетін деректердің негізінде тіркейді.
Астық қабылдау кәсіпорны 1 (бір) жұмыс күні ішінде тіркеушіге ғаламдық операцияны жүргізу үшін астық қабылдау кәсіпорнының атынан тізілімде операцияларды жүргізуге уәкілетті бірінші басшыны және/немесе бас бухгалтерді тағайындау (сайлау) немесе жұмыстан шығару (өкілеттіктерін тоқтату) туралы бұйрықты ұсынады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 06.04.2020 № 116 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Дербес шот бойынша операцияларға:
1) дербес шотын ашу;
2) дербес шоттың деректерін өзгерту;
3) дербес шотын оқшаулау/оқшаулаудан шығару;
4) дербес шотын жабу жатады.
10. Дербес шотын ашу үшін клиенттер ішкі веб-порталда (бұдан әрі – Жеке кабинет) төмендегілерді:
1) жеке тұлғалар және жеке кәсіпкерлер үшін: жеке сәйкестендіру нөмірін (бұдан әрі – ЖСН) және тегін, аты мен әкесінің атын (бар болса);
2) заңды тұлғалар үшін: бизнес-сәйкестендіру нөмірін (бұдан әрі – БСН), толық атауын, тегін, аты мен әкесінің атын (ол бар болса), бірінші басшының ЖСН;
3) байланыс деректерін (пошталық мекенжайы, телефон, электрондық мекенжайы).
4) тіркеушімен өзара есептерін жүзеге асыру үшін екінші деңгейлі банкте банктік есебінің деректемелерін көрсете отырып өздігінен тіркеледі.
Жоғарыда көрсетілген деректер өзгерген кезде клиент бір жұмыс күні ішінде Жеке кабинетке енгізілген дербес шотының деректерін өзгертеді.
11. Клиенттің дербес шотын бұғаттау жөніндегі операцияны тіркеуші:
1) "Жеке тұлғалар" мемлекеттік деректер базасында азаматтың қайтыс болғаны туралы мәліметтер (оны қайтыс болды, әрекетке қабілетсіз немесе қабілет әрекеті шектелген, хабарсыз кеткен деп тану туралы хабарлама) болғанда;

2) изменение данных зернохранилища (в том числе с изменением его технической емкости и максимального объема выпускаемых зерновых расписок);
3) блокировка (разблокировка) зернохранилища (в связи с приостановлением (возобновлением) действия лицензии хлебоприемного предприятия; подачей местным исполнительным органом заявления в суд о введении временного управления хлебоприемным предприятием; принятием решения о ликвидации хлебоприемного предприятия, в том числе в связи с признанием хлебоприемного предприятия банкротом);
4) аннулирование зерновых расписок (в связи с прекращением действия лицензии хлебоприемного предприятия; ликвидацией хлебоприемного предприятия).
Глобальные операции регистрируются регистратором в реестре на основании сведений, в том числе полученных из местных исполнительных органов и хлебоприемных предприятий, а также данных, предоставляемых в реестр согласно пункту 3 настоящих Правил.
Хлебоприемное предприятие в течение 1 (одного) рабочего дня представляет регистратору для проведения глобальной операции приказ о назначении (избрании) или увольнении (прекращении полномочий) первого руководителя и (или) главного бухгалтера, уполномоченных на проведение операций в реестре от имени хлебоприемного предприятия.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 06.04.2020 № 116 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. К операциям по лицевому счету относятся:
1) открытие лицевого счета;
2) изменение данных лицевого счета;
3) блокировка/разблокировка лицевого счета;
4) закрытие лицевого счета.
10. Для открытия лицевого счета клиенты самостоятельно регистрируются на внутреннем веб-портале реестра (далее – Личный кабинет), с указанием:
1) для физических лиц и индивидуальных предпринимателей: индивидуального идентификационного номера (далее – ИИН), фамилии, имени и отчества (при его наличии);
2) для юридических лиц: бизнес-идентификационного номера (далее – БИН), полного наименования; фамилии, имени и отчества (при наличии) и ИИН первого руководителя;
3) контактных данных (почтовый адрес, телефон, электронный адрес);
4) реквизитов банковского счета в банке второго уровня для осуществления взаиморасчетов с регистратором.
При изменении вышеуказанных данных клиент в течение одного рабочего дня изменяет данные лицевого счета, внесенные в Личный кабинет.
11. Операция по блокировке лицевого счета клиента регистрируется регистратором:
1) при наличии в государственной базе данных "Физические лица" сведений о смерти гражданина (объявления его умершим, признания его недееспособным или ограниченно дееспособным, безвестно отсутствующим);

2) "Заңды тұлғалар" мемлекеттік деректер базасында заңды тұлғаның жойылғаны туралы мәлімет болғанда;
3) "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" 2010 жылғы 2 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 65-бабының талаптарын ескере отырып Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес (құнды қағаздарға қамау жариялау туралы) осындай құқықтары бар мемлекеттік органдар актілерінің негізінде;
4) тіркеушінің қызметі төленбеген және осыған байланысты клиент пен тіркеушінің арасында жасалған ақылы электрондық қызмет көрсетуге электронды шарттың (бұдан әрі – шарт) әрекеті тоқтатылған кезде тіркейді.
Дербес шотты бұғаттау бойынша операцияны тіркеуші клиентпен шарттың қолданысын қалпына келтірген кезде және мемлекеттік органның Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес осындай құқығы бар актісінің (құнды қағазды қамаудан босату туралы) негізінде тіркейді.
12. Клиенттің дербес шотын жабу туралы операцияны тіркеуші:
1) "Жеке тұлғалар" мемлекеттік деректер базасында азаматтың қайтыс болғаны туралы мәлімет (оны қайтыс болды әрекетке қабілетсіз немесе қабілет әрекеті шектелген, хабарсыз кеткен деп тану туралы хабарлама) болғанда;
2) "Заңды тұлғалар" мемлекеттік базасы деректерінде заңды тұлғаның жойылғаны туралы мәлімет бар болғанда;
3) он сегіз ай ішінде астық қолхаттарының дербес шотында болмаған кезде тіркейді.
13. Астық қолхаттарымен операцияларға:
1) астық қолхатын шығару;
2) астық қолхатын өтеу;
3) астық қолхатын бөлу;
4) астық қолхаттарын біріктіру;
5) астық қолхатын сату/сатып алу;
6) астық қолхатын есепке қосу/есептен шығару;
7) астық қолхатын кепілге беру/алу;
8) астық қолхатының кепілі жөніндегі мәліметтерді өзгерту;
9) астық қолхатын кепілден алу/қайтару;
10) астық қолхаты бойынша сауда-саттық жүргізу туралы хабарлама;
11) астық қолхатының деректерін өзгерту;
12) астық қолхатындағы астық сипаттамаларын өзгерту;
13) астық қолхатын бұғаттау/бұғаттаудан шығару жатады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 29.03.2018 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13-1. Астық қолхаттарымен операциялар q-chain желісіне беріледі, ол тіркеушінің ішкі қағидаларына сәйкес есептеу қуаттылықтарында орналастырылады және оған қол жеткізу www.q-chain.kz веб-порталын пайдалана отырып қамтамасыз етіледі.
Q-chain желісінде деректерді сақтау тіркеушінің ішкі қағидаларына сәйкес, асинхронды бөлінген дерекқор технологияларын қолдана отырып, орталықтандырылмаған түрде жүзеге асырылады.
www.q-chain.kz веб-порталын пайдаланушыларға мыналар: транзакция нөмірі немесе бұйрық нөмірі немесе астық қолхатының нөмірі көрсетілген электрондық сұранымға сәйкес бұйрық және / немесе астық қолхаттары (астық қолхаттарын ұстаушылардың жеке деректерін көрсетпей) мәртебесін тексеру жөніндегі функция қолжетімді болады. Электрондық сұранымға пайдаланушының ЭЦҚ-сымен қол қойылады.
Ескерту. 3-тарау 13-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 29.03.2018 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2) при наличии в государственной базе данных "Юридические лица" сведений о ликвидации юридического лица;
3) на основании актов государственных органов (о наложении ареста на ценные бумаги), обладающих таким правом в соответствии с законами Республики Казахстан, с учетом требований статьи 65 Закона Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей";
4) при неоплате услуг регистратора и приостановлении в связи с этим действия электронного договора на оказание платных электронных услуг (далее – договор), заключенного между клиентом и регистратором.
Операция по разблокировке лицевого счета регистрируется регистратором при возобновлении действия договора с клиентом или на основании актов государственных органов (о снятии ареста с ценных бумаг), обладающих таким правом в соответствии с законами Республики Казахстан.
12. Операция по закрытию лицевого счета клиента регистрируется регистратором, при:
1) наличии в государственной базе данных "Физические лица" сведений о смерти гражданина (объявления его умершим, признания его недееспособным или ограниченно дееспособным, безвестно отсутствующим);
2) наличии в государственной базе данных "Юридические лица" сведений о ликвидации юридического лица;
3) отсутствии на лицевом счете зерновых расписок в течение восемнадцати месяцев.
13. К операциям с зерновыми расписками относятся:
1) выпуск зерновой расписки;
2) погашение зерновой расписки;
3) деление зерновой расписки;
4) консолидация зерновых расписок;
5) продажа/покупка зерновой расписки;
6) зачисление/списание зерновой расписки;
7) передача/прием в залог зерновой расписки;
8) изменение сведений по залогу зерновой расписки;
9) возврат/прием из залога зерновой расписки;
10) публикация извещения о проведении торгов по зерновой расписке;
11) изменение данных зерновой расписки;
12) изменение характеристик зерна в зерновой расписке;
13) блокировка/разблокировка зерновой расписки.
Сноска. Пункт 13 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 29.03.2018 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13-1. Операции с зерновыми расписками передаются в сеть q-chain, которая размещается на вычислительных мощностях в соответствии с внутренними правилами регистратора и доступ к которой обеспечивается с использованием веб-портала www.q-chain.kz.
В сети q-chain хранение данных осуществляется децентрализовано с применением технологии асинхронной распределенной базы данных, согласно внутренним правилам регистратора.
Пользователям веб-портала www.q-chain.kz доступна функция по проверке статуса приказа и/или зерновой расписки (без указания персональных данных держателей зерновых расписок) согласно электронному запросу с указанием: номера транзакции, или номера приказа, или номера зерновой расписки. Электронный запрос подписывается ЭЦП пользователя.
Сноска. Правила дополнены пунктом 13-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 29.03.2018 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

14. Астық қолхаты сапасы бойынша біркелкі астықтың әрбір партиясына шығарылады. Тапсырылған барлық астық көлеміне шығарылатын астық қолхаттарының саны астық қолхатын шығаруға арналған бұйрықта айқындалады.
Астық қолхатын шығару жеке кабинетте мынадай тәртіпте жүргізіледі:
1) астық иесінен астық қабылданған күннен бастап Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" 2001 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мерекелер туралы заң) 5-бабына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, 3(үш) жұмыс күннен кешіктірмей астық қабылдау кәсіпорны астық қолхатын шығаруға арналған бұйрықты осы Қағидалардың 16-тармағы 2) - 6) тармақшаларында көрсетілген мәліметтер мен астық иесінен астық қабылданған күнді енгізе отырып тіркейді. Бұйрық сақталғаннан кейін оның мәртебесі ақпараттық жүйеде "Келісілмеген" деп өзгертіледі;
2) "Келісілмеген" деген мәртебемен сақталған бұйрықты астық қабылдау кәсіпорны астық иесіне келісімге жібереді және бұйрықтың мәртебесі ақпараттық жүйеде "Келісілуде" деп өзгертіледі;
3) "Келісілуде" деген мәртебедегі бұйрық жеке кабинетте астық иесіне:
не бұйрықты келісу үшін (ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Келісілген" деп өзгертіледі);
не астық қабылдау кәсіпорны бұйрыққа енгізген мәліметтер бойынша ескертулер енгізу үшін (ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Қайтадан пысықтауға жіберілді" деп өзгертіледі) қолжетімді болады;
4) "Қайтадан пысықтауға жіберілді" деген мәртебедегі бұйрық бойынша астық қабылдау кәсіпорны:
не астық иесінің ескертулері бойынша бұйрықтың деректерін өзгертеді (ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Келісілуде" деп өзгертіледі);
не өзінің дәлелдерін көрсете отырып, астық иесінің ескертулері бойынша бұйрықтың деректерін өзгертпейді (ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Келісілуде" деп өзгертіледі);
не иесінен астық қабылдаған күннен бастап, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және Мерекелер туралы заңның 5-бабына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, күнтізбелік 3 (үш) күннен кешіктірмей астықты иесіне қайтаруды қамтамасыз ете отырып, бұйрықты жояды (ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Жойылды" деп өзгертіледі);
5) "Келісілген" деген мәртебедегі бұйрық бойынша астық қабылдау кәсіпорны бұйрыққа енгізілген мәліметтермен келісетінін растайды және ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Қол қойылуда" деп өзгертіледі;
6) "Қол қойылуда" деген мәртебедегі бұйрық бойынша клиенттердің ЭЦҚ-сы пайдаланыла отырып, бұйрыққа қол қою жүзеге асырылады;

14. Зерновая расписка выпускается на каждую партию однородного по качеству зерна. Количество выпускаемых зерновых расписок на весь объем сданного зерна определяется в приказе на выпуск зерновой расписки.
Выпуск зерновой расписки производится в личном кабинете в следующем порядке:
1) не позднее 3 (трех) рабочих дней, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан и статье 5 Закона Республики Казахстан от 13 декабря 2001 года "О праздниках в Республике Казахстан" (далее – Закон о праздниках), со дня приема зерна от владельца зерна хлебоприемное предприятие регистрирует приказ на выпуск зерновой расписки, с внесением в приказ сведений, указанных в подпунктах 2) - 6) пункта 16 настоящих Правил, и даты приема зерна от владельца. После сохранения приказа его статус в информационной системе изменяется на "Не согласован";
2) сохраненный приказ со статусом "Не согласован" направляется хлебоприемным предприятием на согласование владельцу зерна, и статус приказа в информационной системе изменяется на "На согласовании";
3) приказ со статусом "На согласовании" становится доступным в личном кабинете владельца зерна:
либо для согласования приказа (статус приказа в информационной системе изменяется на "Согласован");
либо для внесения замечаний по сведениям, внесенным хлебоприемным предприятием в приказ (статус приказа в информационной системе изменяется на "Отправлен на доработку");
4) по приказу со статусом "Отправлен на доработку" хлебоприемное предприятие:
либо изменяет данные приказа по замечаниям владельца зерна (статус приказа в информационной системе изменяется на "На согласовании");
либо не изменяет данные приказа по замечаниям владельца зерна, с указанием своих доводов (статус приказа в информационной системе изменяется на "На согласовании");
либо отменяет приказ, обеспечивая возврат зерна владельцу не позднее 3 (трех) календарных дней, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан и статье 5 Закона о праздниках, со дня приема зерна от владельца (статус приказа в информационной системе изменяется на "Отменен");
5) по приказу со статусом "Согласован" хлебоприемное предприятие подтверждает согласие с внесенными в приказ сведениями, и статус приказа в информационной системе изменяется на "На подписании";
6) по приказу со статусом "На подписании" осуществляется подписание приказа с использованием ЭЦП клиентов;

7) астық иесі мен астық қабылдау кәсіпорнының (бірінші басшысы және бас бухгалтері) ЭЦҚ-сымен бұйрыққа қол қойылғаннан кейін ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Қол қойылды" деп өзгертіледі, ал тізілімдегі астық қолхаты:
осы Қағидалардың 16-тармағы 1) және 7) тармақшаларында көрсетілген мәліметтерді көрсете отырып шығарылады;
астық қолхатын ұстаушының дербес шотында "Белсенді" деген мәртебемен көрсетіледі.
Клиенттермен астық қолхаттары бойынша операциялар жүргізу кезінде астық қабылдау кәсіпорны мен астық иесі арасында жасалған астықты сақтау шарты бойынша құқығы мен міндеттері және оған сәйкес шығарылған осы астық қолхаты клиентке бір уақытта астық қолхатында көрсетілген көлемдегі астыққа арналған астық қолхаты бойынша құқықтарды бере отырып, беріледі.
Астықты астық қабылдау кәсіпорны өңдеген не астықтың сапалық көрсеткіштері орташаланған (астықтың орташа өлшенген сапасы) жағдайда астық иесі мен астық қабылдау кәсіпорнының келісімі бойынша осы Қағидалардың 18-тармағына сәйкес алдыңғы астық қолхаттарын өтей отырып, жаңа астық қолхатын шығаруға жол беріледі.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 06.04.2020 № 116 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Астық қабылдау кәсіпорны иесінен астық қабылданған күннен бастап, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және Мерекелер туралы заңның 5-бабына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, күнтізбелік үш күннен кеш емес мерзімде астықты иесіне қайтаруды қамтамасыз етеді:
1) егер клиенттердің біреуі ЭЦҚ-ны пайдалана отырып, бұйрыққа қол қойғанға дейін бұйрықтың күші жойылса (ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Жойылды" деп өзгертіледі);
2) егер астық қабылданған күннен бастап Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және Мерекелер туралы заңның 5-бабына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, күнтізбелік үш күн өткен соң астық иесі мен астық қабылдау кәсіпорны (бірінші басшысы және бас бухгалтері) ЭЦҚ-ны пайдалана отырып, бұйрыққа қол қоймаған болса, онда ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Жойылды" деп өзгертіледі.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 29.03.2018 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Астық қолхатында келесі міндетті деректемелер болады:
1) астық қолхатының нөмірі;
2) астықты сақтауға қабылдаған астық қабылдау кәсіпорнының атауы, орналасқан жері және БСН;

7) после подписания приказа ЭЦП владельца зерна и хлебоприемного предприятия (первым руководителем и главным бухгалтером) статус приказа в информационной системе изменяется на "Подписан", а в реестре зерновая расписка:
выпускается с указанием сведений, указанных в подпунктах 1) и 7) пункта 16 настоящих Правил;
отображается на лицевом счете держателя зерновой расписки со статусом "Активная".
При проведении клиентами операции с зерновой распиской права и обязанности по договору на хранение зерна, заключенному между хлебоприемным предприятием и владельцем зерна, и в соответствии с которым была выпущена данная зерновая расписка, передаются клиенту одновременно с передачей прав по зерновой расписке на зерно в объеме, указанном в зерновой расписке.
В случае подработки зерна хлебоприемным предприятием либо усреднения качественных показателей зерна (средневзвешенное качество зерна) по соглашению владельца зерна и хлебоприемного предприятия допускается выпуск новой зерновой расписки с погашением предыдущих зерновых расписок в соответствии с пунктом 18 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 06.04.2020 № 116 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Хлебоприемное предприятие обеспечивает возврат зерна владельцу не позднее трех календарных дней, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан и статье 5 Закона о праздниках, со дня приема зерна от владельца:
1) если отменит приказ до его подписания с использованием ЭЦП одним из клиентов (статус приказа в информационной системе изменяется на "Отменен");
2) если по истечении трех календарных дней, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан и статье 5 Закона о праздниках, со дня приема зерна приказ не подписан с использованием ЭЦП владельца зерна и хлебоприемного предприятия (первым руководителем и главным бухгалтером), то статус приказа в информационной системе изменяется на "Отменен".
Сноска. Пункт 15 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 29.03.2018 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Зерновая расписка содержит следующие обязательные реквизиты:
1) номер зерновой расписки;
2) наименование, место нахождения и БИН хлебоприемного предприятия, принявшего зерно на хранение;

3) заңды тұлғаның атауы, орналасқан жері, БСН немесе астықты сақтауға тапсырған жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты, (бар болса), тұратын жері, ЖСН, жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі;
4) заңды тұлғаның атауы, орналасқан жері, БСН немесе кепіл ұстаушы (астық қолхаты бойынша астық кепілде болған кезде) болып табылатын жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты, (бар болса), тұратын жері, ЖСН, жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі;
5) астықтың түрі, оның сандық және сапалық сипаттамалары;
6) астық сақтау бойынша қызметтерге төлем жүргізілгенге дейінгі күн;
7) астық қолхатын шығару күні.
17. Сондай-ақ, астық қолхатының басқа да белгiлері бар:
1) тіркеушінің атауы, оның мекенжайы және телефон нөмірі;
2) астық қолхатының мәртебесі ("Жойылды", "Бөлінген", "Шоғырланған", "Сатылған", "Есептен шығарылған", "Сатуда", "Электрондық сатуда", "Сату болды", "Белсенді", "Кепілде");
3) кепіл шарты бойынша мәлімет ("Кепілде" мәртебесімен астық қолхаты бойынша);
4) Q-chain желісіндегі транзакция нөмірі;
5) астық қолхатын бұғаттау ("Бұғатталған", "Ерікті") және оны бұғаттау үшін негіздеме бойынша мәлімет.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 29.03.2018 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Астық қолхатын ұстаушы немесе кепіл ұстаушы (кепілге салынған астықты сауда-саттықта өткізген, осы Қағидалардың 27-тармағына сәйкес электрондық сауда-саттықты қоспағанда) астықты талап ету үшін астық қабылдау кәсіпорны орналасқан жерге өзі келеді немесе уәкілетті өкілін жібереді.
Астық қолхатын өтеу Жеке кабинетте келесі тәртіпте жүргізіледі:
1) астық қолхатын ұстаушы немесе кепіл ұстаушы астық қолхатын өтеуге бұйрықты тіркейді. Бұйрық сақталғаннан және оған астық қолхатын ұстаушы немесе кепіл ұстаушы ЭЦҚ қойғаннан кейін ақпараттық жүйедегі бұйрықтың мәртебесі "Келісуде" деп өзгертіледі және астық қабылдау кәсіпорнындағы Жеке кабинетте қолжетімді болады.
Астық қолхатын ұстаушының немесе кепіл ұстаушының оған астық қолхаты бойынша астықты бергенге дейін бұйрықтың күшін жоюына жол беріледі (ақпараттық жүйедегі бұйрықтың мәртебесі "Күші жойылды" деп өзгертіледі);
2) астық қолхаты бойынша астық берілгеннен және астық қабылдау кәсіпорыны бұйрыққа астықтың берілген күні туралы мәліметті енгізгеннен кейін бұйрыққа астық қабылдау кәсіпорнының (бірінші басшысы және бас бухгалтері) ЭЦҚ-сымен қол қойылады. Бұл ретте ақпараттық жүйедегі бұйрықтың мәртебесі "Қол қойылды" деп өзгертіледі, ал тізілімде астық қолхаты астық қолхатын ұстаушының дербес шотында "Өтелді" деген мәртебемен көрсетіледі.
Егер сақталған күннен бастап, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және Мерекелер туралы заңның 5-бабына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, күнтізбелік үш күн өткен соң клиенттердің ЭЦҚ-сы пайдаланыла отырып, бұйрыққа қол қойылмаған болса, онда ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Жойылды" деп өзгертіледі.

3) наименование, место нахождения, БИН юридического лица либо фамилию, имя, отчество (при его наличии), место жительства, ИИН, номер документа, удостоверяющего личность физического лица, сдавшего зерно на хранение;
4) наименование, место нахождения, БИН юридического лица либо фамилию, имя, отчество (при его наличии), место жительства, ИИН, номер документа, удостоверяющего личность физического лица, являющихся залогодержателями (при залоге зерна по зерновой расписке);
5) вид зерна, его количественные и качественные характеристики;
6) дату, до которой произведена оплата за услуги по хранению зерна;
7) дату выпуска зерновой расписки.
17. Зерновая расписка содержит также другие обозначения:
1) наименование регистратора, его место нахождения и номер телефона;
2) статус зерновой расписки ("Погашена", "Разделена", "Консолидирована", "Продана", "Списана", "На торгах", "На электронных торгах", "Торги состоялись", "Активная", "В залоге");
3) сведения по договору залога (по зерновой расписке со статусом "В залоге");
4) номер транзакции в сети q-chain;
5) сведения о блокировке зерновой расписки ("Заблокирована", "Свободна") и основании для ее блокировки.
Сноска. Пункт 17 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 29.03.2018 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Держатель зерновой расписки или залогодержатель (реализовавший заложенное зерно на торгах, за исключением электронных торгов, согласно пункту 27 настоящих Правил) для востребования зерна прибывает сам или направляет уполномоченного представителя на место нахождения хлебоприемного предприятия.
Погашение зерновой расписки производится в Личном кабинете в следующем порядке:
1) держатель зерновой расписки или залогодержатель регистрируют приказ на погашение зерновой расписки. После сохранения приказа и его подписания ЭЦП держателя зерновой расписки или залогодержателя, статус приказа в информационной системе изменяется на "На согласовании" и становится доступным в Личном кабинете хлебоприемного предприятия.
Держателем зерновой расписки или залогодержателем допускается отмена приказа до выдачи ему зерна по зерновой расписке (статус приказа в информационной системе изменяется на "Отменен");
2) после выдачи зерна по зерновой расписке и внесения хлебоприемным предприятием в приказ сведений о дате выдачи зерна, приказ подписывается ЭЦП хлебоприемного предприятия (первым руководителем и главным бухгалтером). При этом статус приказа в информационной системе изменяется на "Подписан", а в реестре зерновая расписка отображается на лицевом счете держателя зерновой расписки со статусом "Погашена".
Если по истечении трех календарных дней, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан и статье 5 Закона о праздниках, с даты сохранения приказ не подписан с использованием ЭЦП клиентов, то статус приказа в информационной системе изменяется на "Отменен".

Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 29.03.2018 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Астық қолхатын ұстаушы немесе кепіл ұстаушы бұйрықты сақтаған күннен бастап, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және Мерекелер туралы заңның 5-бабына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, күнтізбелік үш күн ішінде астық қабылдау кәсіпорны мынадай:
Заңның 31-бабында көзделген;
астық қолхатын осы Қағидалардың 14-тармағының он сегізінші абзацына сәйкес шығарған;
осы астық қолхаты бойынша астық сақтағаны үшін берешегі болмаған жағдайларды қоспағанда, астықты сақтау шартының талаптарына сәйкес астық қолхаты бойынша астықты беруді қамтамасыз етеді.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 29.03.2018 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Астық қолхатын ұстаушының Жеке кабинетінде астық қол хатын бөлу бұйрықтың негізінде жүргізіледі, онда астықтың сандық сипаттамасы көрсетіледі, сомалық көлемі астық қолхаты бойынша астық көлеміне тең болуға тиіс.
Бұйрыққа астық қолхатын ұстаушының ЭЦҚ қойылғаннан кейін, тізілімде:
1) жаңа астық қолхаттары шығарылады және "Белсенді" мәртебесімен астық қолхатын ұстаушының дербес шотында көрсетіледі;
2) ұстаушының өзі бөлген астық қолхатының күші жойылады және астық қолхатын ұстаушының дербес шотында оның мәртебесі "Бөлінді" деп көрсетіледі.
20-1. "Кепілде" деген мәртебедегі астық қолхатын бөлу астық қолхатын ұстаушының кепіл ұстаушы алдындағы борышының бір бөлігін өтеу кезінде жүзеге асырылады және Жеке кабинетте мынадай тәртіпте жүргізіледі:
1) кепіл ұстаушы астық қолхатын бөлуге арналған бұйрықты тіркейді, онда жиынтық көлемі бөлуге кепіл ұстаушы бастамашылық еткен астық қолхаты бойынша астық көлеміне тең болуы тиіс астықтың сандық сипаттамалары жөніндегі мәліметтер көрсетіледі. Бұйрық сақталғаннан және оған кепіл ұстаушы ЭЦҚ-сымен қол қойғаннан кейін ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Қол қойылуда" деп өзгертіледі және астық қолхатын ұстаушының Жеке кабинетінде қолжетімді болады.
Астық қолхатын ұстаушыға оған кепіл ұстаушы қол қойғанға дейін бұйрықтың күшін жоюына жол беріледі (ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Күші жойылды" деп өзгертіледі);

Сноска. Пункт 18 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 29.03.2018 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. В течение трех календарных дней, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан и статье 5 Закона о праздниках, с даты сохранения приказа держателем зерновой расписки или залогодержателем, хлебоприемное предприятие обеспечивает выдачу зерна по зерновой расписке согласно условиям договора хранения зерна, за исключением случаев:
предусмотренных статьей 31 Закона;
выпуска зерновой расписки в соответствии с абзацем восемнадцатым пункта 14 настоящих Правил;
отсутствия задолженности за хранение зерна по данной зерновой расписке.
Сноска. Пункт 19 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 29.03.2018 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Деление зерновой расписки в Личном кабинете держателя зерновой расписки производится на основании приказа, в котором указываются количественные характеристики зерна, суммарный объем которых должен быть равным объему зерна по зерновой расписке, деление которой производится ее держателем.
После подписания приказа ЭЦП держателя зерновой расписки, в реестре:
1) выпускаются новые зерновые расписки и отображаются на лицевом счете держателя зерновой расписки со статусом "Активная";
2) зерновая расписка, деление которой произведено ее держателем, аннулируется, и отображается на лицевом счете держателя зерновой расписки со статусом "Разделена".
20-1. Деление зерновой расписки со статусом "В залоге" осуществляется при погашении держателем зерновой расписки части долга перед залогодержателем и производится в Личном кабинете в следующем порядке:
1) залогодержатель регистрирует приказ на деление зерновой расписки, в котором указываются количественные характеристики зерна, суммарный объем которых должен быть равным объему зерна по зерновой расписке, деление которой инициируется залогодержателем. После сохранения приказа и его подписания ЭЦП залогодержателя, статус приказа в информационной системе изменяется на "На подписании" и становится доступным в Личном кабинете держателя зерновой расписки.
Залогодержателем допускается отмена приказа до подписания его держателем зерновой расписки (статус приказа в информационной системе изменяется на "Отменен");

2) "Қол қойылуда" деген мәртебедегі бұйрық бойынша астық қолхатын ұстаушы:
не ЭЦҚ-ны пайдалана отырып бұйрыққа қол қояды (ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Қол қойылды" деп өзгертіледі);
не бұйрықтың күшін жояды (ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Күші жойылды" деп өзгертіледі);
3) бұйрыққа клиенттер ЭЦҚ-сымен қол қойғаннан кейін тізілімде:
жаңа астық қолхаттары шығарылады және кепіл ұстаушы мен астық қолхатын ұстаушының дербес шоттарында "Кепілде" деген мәртебемен көрсетіледі;
бөлу жүргізілген астық қолхатының күші жойылады және кепіл ұстаушы мен астық қолхатын ұстаушының дербес шоттарында "Бөлінген" деген мәртебемен көрсетіледі.
Егер сақталған күннен бастап, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және Мерекелер туралы заңның 5-бабына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, күнтізбелік үш күн өткен соң клиенттердің ЭЦҚ-сы пайдаланыла отырып, бұйрыққа қол қойылмаса, онда ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Жойылды" деп өзгертіледі.
Ескерту. 3-тарау 20-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 29.03.2018 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Астық қолхатын ұстаушының жеке кабинетіндегі астық қолхаттарын біріктіру бұйрықтың негізінде жүргізіледі, онда астық қолхаттары көрсетіледі, олар бойынша астықтың сапалық сипаттамасы, сондай-ақ астықты сақтау жөніндегі қызметке жүргізілген төлем күні сәйкес келеді.
Бұйрыққа астық қолхатын ұстаушының ЭЦҚ қойылғаннан кейін тізілімде:
1) жаңа астық қолхаттары шығарылады және "Белсенді" мәртебесімен астық қолхатын ұстаушының дербес шотында көрсетіледі;
2) ұстаушысы біріктіруді жүргізген астық қолхаты жойылады және астық қолхатын ұстаушының дербес шотында оның мәртебесі "Біріктірілді" деп көрсетіледі.
22. Астық қолхатын сату/сатып алу жеке кабинетте келесі тәртіпте жүргізіледі:
1) астық қолхатын ұстаушы бұйрықта сатып алушы клиенттің ЖСН/БСН және астық қолхатын сату құнын көрсете отырып, астық қолхатын сатуға/сатып алуға бұйрықты тіркейді. Астық қолхатын ұстаушының "Төлемге қарсы жеткізу" опциясын пайдалануына жол беріледі, осыған сәйкес тіркеуші астық қолхаты мен ақша аударымдары жүйелері арасындағы байланысты қамтамасыз етеді, ал операциялар тек қана сатып алушы клиент төлемді жүзеге асырған жағдайда ғана жүргізіледі.
Бұйрық сақталған және оны астық қолхатын ұстаушының ЭЦҚ қол қойылғаннан кейін, ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Қол қойылуда" деп өзгертіледі және сатып алушы клиенттің Жеке кабинетінде қолжетімді болады.
Астық қолхатын ұстаушының сатып алушы клиенттің ЭЦҚ-сы қойылғанға дейін бұйрықтың күшін жоюына жол беріледі;

2) по приказу со статусом "На подписании" держатель зерновой расписки:
либо подписывает приказ с использованием ЭЦП (статус приказа в информационной системе изменяется на "Подписан");
либо отменяет приказ (статус приказа в информационной системе изменяется на "Отменен");
3) после подписания приказа ЭЦП клиентов, в реестре:
выпускаются новые зерновые расписки и отображаются на лицевых счетах залогодержателя и держателя зерновой расписки со статусом "В залоге";
зерновая расписка, деление которой произведено, аннулируется, и отображается на лицевых счетах залогодержателя и держателя зерновой расписки со статусом "Разделена".
Если по истечении трех календарных дней, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан и статье 5 Закона о праздниках, с даты сохранения приказ не подписан с использованием ЭЦП клиентов, то статус приказа в информационной системе изменяется на "Отменен".
Сноска. Правила дополнены пунктом 20-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 29.03.2018 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Консолидация зерновых расписок в Личном кабинете держателя зерновой расписки производится на основании приказа, в котором указываются зерновые расписки, по которым совпадают качественные характеристики зерна, а также дата, до которой произведена оплата за услуги по хранению зерна.
После подписания приказа ЭЦП держателя зерновой расписки, в реестре:
1) выпускается новая зерновая расписка и отображается на лицевом счете держателя зерновой расписки со статусом "Активная";
2) зерновые расписки, консолидация которых произведена их держателем, аннулируются и отображаются на лицевом счете держателя зерновой расписки со статусом "Консолидирована".
22. Продажа/покупка зерновой расписки производится в Личном кабинете в следующем порядке:
1) держатель зерновой расписки регистрируют приказ на продажу/покупку зерновой расписки, с указанием в приказе ИИН/БИН клиента-покупателя и цены продажи зерновой расписки. Держателем зерновой расписки допускается использование опции "Поставка против платежа", согласно которой регистратор обеспечивает связь между системами перевода зерновых расписок и денег, а операция проводится только в том случае, если будет осуществлен платеж клиентом – покупателем.
После сохранения приказа и его подписания ЭЦП держателя зерновой расписки, статус приказа в информационной системе изменяется на "На подписании" и становится доступным в Личном кабинете клиента – покупателя.
Держателем зерновой расписки допускается отмена приказа до подписания приказа ЭЦП клиента – покупателя;

2) "Қол қойылуда" деген мәртебедегі бұйрық бойынша сатып алушы клиенттің ЭЦҚ-сы пайдаланыла отырып, бұйрыққа қол қою жүзеге асырылады (астық қолхатын ұстаушы "Төлемге қарсы жеткізу" опциясын пайдалану кезінде астық қолхатына жүргізілген төлем туралы мәліметті бұйрыққа енгізе отырып).
Бұл ретте ақпараттық жүйедегі бұйрықтың мәртебесі "Қол қойылды" деп өзгертіледі, ал тізілімде астық қолхаты:
астық қолхатын ұстаушының дербес шотында "Сатылды" деген мәртебемен ("Төлемге қарсы жеткізу" опциясын пайдалану кезінде тіркеуші сату бағасын Жеке кабинетінде көрсетілген астық қолхатын ұстаушының есеп айырысу шотына сатып алушы клиент бұйрыққа қол қойған күннен бастап, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және Мерекелер туралы заңның 5-бабына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, күнтізбелік екі күн ішінде аударады);
сатып алушы клиенттің дербес шотында "Белсенді" деген мәртебемен көрсетіледі.
Егер сақталған күннен бастап, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және Мерекелер туралы заңның 5-бабына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, күнтізбелік үш күн өткен соң клиенттердің ЭЦҚ-сы пайдаланыла отырып, бұйрыққа қол қойылмаса, онда ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Жойылды" деп көрсетіледі.
Ескерту. 22-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 29.03.2018 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Астық қолхатын есепке алу/есептен шығару клиент-жеке тұлғаның мұрагерлігімен клиент-заңды тұлғаның жойылуы кезінде астық қолхаттарына меншік құқығы өткенде, клиент-сатып алушыға немесе осы Қағидалардың 27-тармағында көрсетілген электрондық сауда-саттық жеңімпазына астық қолхатын беру туралы заңды күшіне енген сот шешімінің негізінде жүзеге асырылады және Жеке кабинетте келесі тәртіпте жүргізіледі:
1) клиент-астық қолхатын алушы астық қолхатын есепке алу/есептен шығаруға бұйрықты тіркейді, бұйрықта:
- астық қолхатын ұстаушының ЖСН/БСН, астық қолхатының нөмірін және астық қолхаты үшін жүргізілген төлем туралы мәлімет (электрондық сауда-саттықтың жеңімпазы толтырады);
- бұйрыққа "Acrobat Reader" электрондық форматтағы құжаттарды (тіркеушіге астық қолхатын ұстаушының жеке шотынан астық қолхатын есептен шығаруға мүмкіндік беретін, соның ішінде мұрагерлік құқығы туралы куәлікті; заңды тұлғаның жойылуын растайтын құжаттарды; клиентке-сатып алушыға астық қолхатын беру туралы сот шешімін; осы Қағидалардың 27-тармағында көрсетілген саудалар нәтижелері туралы хаттаманы) тіркей отырып операцияларды жүргізуге негіздеме көрсетіледі.
Бұйрық сақталғаннан және оған клиент-сатып алушының ЭЦҚ қойылғаннан кейін, ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Қол қойылуда" деп өзгертіледі және тіркеушінің Жеке кабинетінде қолжетімді болады.
Клиент-сатып алушының бұйрыққа тіркеушінің ЭЦҚ-сы қойылғанға дейін бұйрықтың күшін жоюына жол беріледі;

2) по приказу со статусом "На подписании" осуществляется подписание приказа с использованием ЭЦП клиента – покупателя (с внесением в приказ сведений о проведенном платеже за зерновую расписку при использовании ее держателем опции "Поставка против платежа").
При этом статус приказа в информационной системе изменяется на "Подписан", а в реестре зерновая расписка отображается на лицевом счете:
держателя зерновой расписки со статусом "Продана" (при использовании опции "Поставка против платежа" цена продажи перечисляется регистратором в течение двух календарных дней, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан и статье 5 Закона о праздниках, с даты подписания приказа клиентом-покупателем, на расчетный счет держателя зерновой расписки, указанный в Личном кабинете);
клиента – покупателя со статусом "Активная".
Если по истечении трех календарных дней, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан и статье 5 Закона о праздниках, с даты сохранения приказ не подписан с использованием ЭЦП клиентов, то статус приказа в информационной системе изменяется на "Отменен"
Сноска. Пункт 22 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 29.03.2018 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Зачисление/списание зерновой расписки осуществляется при наследовании у клиента – физического лица, переходе права собственности на зерновые расписки при ликвидации клиента – юридического лица, на основании вступившего в законную силу решения суда о передаче зерновой расписки клиенту – получателю или победителю электронных торгов, указанных в пункте 27 настоящих Правил и производится в Личном кабинете в следующем порядке:
1) клиент – получатель зерновой расписки регистрируют приказ на зачисление/списание зерновой расписки, с указанием в приказе:
ИИН/БИН держателя зерновой расписки, номера зерновой расписки и сведений о проведенном платеже за зерновую расписку (заполняется победителем электронных торгов);
основания для проведения операции, с прикреплением к приказу документов в электронном формате "Acrobat Reader" (позволяющих регистратору списать зерновую расписку с лицевого счета держателя зерновой расписки, в том числе свидетельство о праве на наследство; документов, подтверждающих ликвидацию юридического лица; решения суда о передаче зерновой расписки клиенту – получателю; протокола о результатах торгов, указанного в пункте 27 настоящих Правил).
После сохранения приказа и его подписания ЭЦП клиента – получателя, статус приказа в информационной системе изменяется на "На подписании" и становится доступным в Личном кабинете регистратора.
Клиентом – получателем допускается отмена приказа до подписания приказа ЭЦП регистратора;

2) "Қол қойылуда" деген мәртебедегі бұйрық бойынша тіркеушінің ЭЦҚ-сы пайдаланыла отырып, бұйрыққа қол қою жүзеге асырылады. Бұл ретте ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Қол қойылды" деп өзгертіледі, ал тізілімде астық қолхаты:
астық қолхатын ұстаушының дербес шотында "Есептен шығарылды" деген мәртебемен;
сатып алушы клиенттің дербес шотында "Белсенді" деген мәртебемен көрсетіледі.
Егер сақталған күннен бастап, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және Мерекелер туралы заңның 5-бабына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, күнтізбелік үш күн өткен соң тіркеушінің ЭЦҚ-сы пайдаланыла отырып, бұйрыққа қол қойылмаса, онда ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Жойылды" деп өзгертіледі.
Ескерту. 23-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 29.03.2018 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Астық қолхатын кепілге беру/қабылдау Жеке кабинетте келесі тәртіпте іске асырылады:
1) астық қолхатын ұстаушы астық қолхатын кепілге беруге/қабылдауға бұйрықты тіркейді, бұйрықта:
- кепіл ұстаушының ЖСН/БСН;
- бұрыққа "Acrobat Reader" электрондық форматтағы кепіл шартын тіркей отырып (кепіл шартының нөмірі және күні, кепілмен қамтамасыз етілген міндеттеменің мәні, оның көлемі, орындау мерзімі) кепіл шарты бойынша мәлімет көрсетіледі.
Бұйрық сақталған және оны астық қолхатын ұстаушының ЭЦҚ қол қойылғаннан кейін бұйрықтың мәртебесі ақпараттық жүйеде "Қол қойылуда" деп өзгертіледі және кепіл ұстаушының Жеке кабинетінде қолжетімді болады.
Астық қолхатын ұстаушының бұйрыққа кепіл ұстаушының ЭЦҚ-сы қойылғанға дейін бұйрықтың күшін жоюына жол беріледі;
2) "Қол қойылуда" деген мәртебедегі бұйрық бойынша кепіл ұстаушының ЭЦҚ-сы пайдаланыла отырып бұйрыққа қол қою жүзеге асырылады. Бұл ретте бұйрықтың мәртебесі ақпараттық жүйеде "Қол қойылған" деп өзгертіледі, ал тізілімде астық қолхаты астық қолхатын ұстаушының және кепіл ұстаушының дербес шоттарында "Кепілде" деген мәртебемен көрсетіледі.
Егер сақталған күннен бастап, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және Мерекелер туралы заңның 5-бабына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, күнтізбелік үш күн өткен соң клиенттердің ЭЦҚ-сы пайдаланыла отырып бұйрыққа қол қойылмаса, онда бұйрықтың мәртебесі ақпараттық жүйеде "Күші жойылды" деп өзгертіледі.
Ескерту. 24-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 29.03.2018 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2) по приказу со статусом "На подписании" осуществляется подписание приказа с использованием ЭЦП регистратора. При этом статус приказа в информационной системе изменяется на "Подписан", а в реестре зерновая расписка отображается на лицевом счете:
держателя зерновой расписки со статусом "Списана";
клиента – получателя со статусом "Активная".
Если по истечении трех календарных дней, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан и статье 5 Закона о праздниках, с даты сохранения приказ не подписан с использованием ЭЦП регистратора, то статус приказа в информационной системе изменяется на "Отменен".
Сноска. Пункт 23 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 29.03.2018 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Передача/прием в залог зерновой расписки производится в Личном кабинете в следующем порядке:
1) держатель зерновой расписки регистрирует приказ на передачу/прием в залог зерновой расписки, с указанием в приказе:
ИИН/БИН залогодержателя;
сведений по договору залога (номер и дата договора залога, существо обязательства, обеспеченного залогом, его размер, срок исполнения), с прикреплением к приказу договора залога в электронном формате "Acrobat Reader".
После сохранения приказа и его подписания ЭЦП держателя зерновой расписки, статус приказа в информационной системе изменяется на "На подписании" и становится доступным в Личном кабинете залогодержателя.
Держателем зерновой расписки допускается отмена приказа до подписания приказа ЭЦП залогодержателя;
2) по приказу со статусом "На подписании" осуществляется подписание приказа с использованием ЭЦП залогодержателя. При этом статус приказа в информационной системе изменяется на "Подписан", а в реестре зерновая расписка отображается на лицевых счетах держателя зерновой расписки и залогодержателя со статусом "В залоге".
Если по истечении трех календарных дней, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан и статье 5 Закона о праздниках, с даты сохранения приказ не подписан с использованием ЭЦП клиентов, то статус приказа в информационной системе изменяется на "Отменен".
Сноска. Пункт 24 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 29.03.2018 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

24-1. Астық қолхатының кепілі жөніндегі мәліметтерді өзгерту Жеке кабинетте мынадай тәртіпте жүргізіледі:
1) кепіл ұстаушы бұйрықта осы Қағидалардың 24-тармағының 1) тармақшасында белгіленген мәліметтерді көрсете отырып және бұйрыққа "Acrobat Reader" электрондық форматында өзгерістер мен толықтырулары бар кепіл шартын тіркей отырып, астық қолхатының кепілі жөніндегі мәліметтерді өзгертуге арналған бұйрықты тіркейді. Бұйрық сақталғаннан және оған кепіл ұстаушының ЭЦҚ-сымен қол қойылғаннан кейін ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Қол қойылуда" деп өзгертіледі және астық қолхатын ұстаушының Жеке кабинетінде қолжетімді болады.
Астық қолхатын ұстаушыға оған кепіл ұстаушы қол қойғанға дейін бұйрықтың күшін жоюға жол беріледі (ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Жойылды" деп өзгертіледі);
2) "Қол қойылуда" деген мәртебедегі бар бұйрық бойынша астық қолхатын ұстаушы:
не ЭЦҚ-ны пайдалана отырып бұйрыққа қол қояды. Бұл ретте ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Қол қойылды" деп өзгертіледі, ал тізілімде астық қолхаты кепіл ұстаушы мен астық қолхатын ұстаушының дербес шоттарында "Кепілде" деген мәртебемен көрсетіледі;
не бұйрықтың күшін жояды (ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Жойылды" деп өзгертіледі);
Егер сақталған күннен бастап, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және Мерекелер туралы заңның 5-бабына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, күнтізбелік үш күн өткен соң клиенттердің ЭЦҚ-сы пайдаланыла отырып, бұйрыққа қол қойылмаса, онда ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Жойылды" деп өзгертіледі.
Ескерту. 3-тарау 24-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 29.03.2018 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Астық қолхатын кепілден қайтару/қабылдау астық қолхатын ұстаушы кепіл ұстаушының (несие берушінің) алдындағы міндеттемелер көлеміндегі қарызын өтеген кезде жүзеге асырылады және Жеке кабинетте келесі тәртіпте жүргізіледі:
1) кепіл ұстаушы бұйрықта астық қолхатын ұстаушының ЖСН/БСН көрсете отырып астық қолхатын кепілден қайтару/қабылдау бойынша бұйрықты тіркейді. Бұйрық сақталғаннан және оны кепіл ұстаушының ЭЦҚ қойылған кейін бұйрықтың мәртебесі ақпараттық жүйеде "Қол қойылуда" деп өзгертіледі және астық қолхатын ұстаушының Жеке кабинетінде қолжетімді болады.
Кепіл ұстаушының бұйрыққа астық қолхатын ұстаушының ЭЦҚ-сы қойылғанға дейін бұйрықтың күшін жоюына жол беріледі;
2) "Қол қойылуда" деген мәртебедегі бұйрық бойынша бұйрыққа қол қою кепіл ұстаушының ЭЦҚ-сы пайдаланыла отырып жүзеге асырылады. Бұл ретте бұйрықтың мәртебесі ақпараттық жүйеде "Қол қойылған" деп өзгертіледі, ал тізілімде астық қолхаты:
астық қолхатын ұстаушының дербес шотында "Белсенді" деген мәртебемен көрсетіледі.
кепіл ұстаушының дербес шотында көрсетілмейді.
Егер сақталған күннен бастап, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және Мерекелер туралы заңның 5-бабына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, күнтізбелік үш күн өткен соң клиенттердің ЭЦҚ-сы пайдаланыла отырып, бұйрыққа қол қойылмаса, онда бұйрықтың мәртебесі ақпараттық жүйеде "Жойылды" деп өзгертіледі.

24-1. Изменение сведений по залогу зерновой расписки производится в Личном кабинете в следующем порядке:
1) залогодержатель регистрирует приказ на изменение сведений по залогу зерновой расписки, с указанием в приказе сведений, установленных подпунктом 1) пункта 24 настоящих Правил, и прикреплением к приказу договора залога с изменениями и дополнениями в электронном формате "Acrobat Reader". После сохранения приказа и его подписания ЭЦП залогодержателя, статус в информационной системе изменяется на "На подписании" и становится доступным в Личном кабинете держателя зерновой расписки.
Залогодержателем допускается отмена приказа до подписания его держателем зерновой расписки (статус приказа в информационной системе изменяется на "Отменен");
2) по приказу со статусом "На подписании" держатель зерновой расписки:
либо подписывает приказ с использованием ЭЦП. При этом статус приказа в информационной системе изменяется на "Подписан", а в реестре зерновая расписка отображается на лицевых счетах держателя зерновой расписки и залогодержателя со статусом "В залоге";
либо отменяет приказ (статус приказа в информационной системе изменяется на "Отменен").
Если по истечении трех календарных дней, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан и статье 5 Закона о праздниках, с даты сохранения приказ не подписан с использованием ЭЦП клиентов, то статус приказа в информационной системе изменяется на "Отменен".
Сноска. Правила дополнены пунктом 24-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 29.03.2018 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Возврат/прием из залога зерновой расписки осуществляется при погашении долга держателем зерновой расписки в размере обязательства перед залогодержателем (кредитором) и производится в Личном кабинете в следующем порядке:
1) залогодержатель регистрирует приказ на возврат/прием из залога зерновой расписки, с указанием в приказе ИИН/БИН держателя зерновой расписки. После сохранения приказа и его подписания ЭЦП залогодержателя, статус приказа в информационной системе изменяется на "На подписании" и становится доступным в Личном кабинете держателя зерновой расписки.
Залогодержателем допускается отмена приказа до подписания приказа ЭЦП держателя зерновой расписки;
2) по приказу со статусом "На подписании" осуществляется подписание приказа с использованием ЭЦП держателя зерновой расписки. При этом статус приказа в информационной системе изменяется на "Подписан", а в реестре зерновая расписка:
отображается на лицевом счете держателя зерновой расписки со статусом "Активная";
не отображается на лицевом счете залогодержателя.
Если по истечении трех календарных дней, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан и статье 5 Закона о праздниках, с даты сохранения приказ не подписан с использованием ЭЦП клиентов, то статус приказа в информационной системе изменяется на "Отменен".

Ескерту. 25-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 29.03.2018 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Астық қолхаты бойынша астыққа кепілмен қамтамасыз етілген міндеттеме орындалмаған немесе тиісті түрде орындамаған жағдайда кепіл ұстаушының астық бойынша төлемді өндіріп алуына жол беріледі.
Бұл ретте кепіл ұстаушы кепіл берушіге (астық қолхатын ұстаушыға) кепіл туралы шартта көзделген міндеттемелердің орындалмағаны туралы хабарлама жасайды және бір уақытта веб-портал мен бұқаралық ақпарат құралдарында осы Қағидалардың 27-тармағында көрсетілген сауда-саттықты жүргізу туралы хабарлама жариялайды.
27. Астық қолхаты бойынша сауда-саттық жүргізу туралы хабарлама кепіл ұстаушының (астық қолхаты бойынша астық кепілімен қамтамасыз етілген міндеттемелер орындалмаған немесе дұрыс орындалмаған жағдайда) немесе астық қолхатын ұстаушының Жеке кабинетінде келесі тәртіпте жарияланады:
1) сауда-саттық жүргізілген күнге дейін күнтізбелік он бес күннен кеш емес мерзімде клиент бұйрықты тіркейді, оған сауда-саттық туралы мәліметтерді (сауда-саттықты өткізу уақыты, орны, сауданың мәні, оны өткізу тәртібі, саудаға қатысуды рәсімдеу және астық қолхатының бастапқы бағасы туралы) енгізеді және бұйрыққа осы Қағидалардың 26-тармағында көрсетілген "Acrobat Reader" электрондық форматтағы кепіл ұстаушыға арналған хабарламаны тіркейді.
Клиенттің "Электрондық саудаға қойылсын" опциясын пайдалануына жол беріледі, оған сәйкес тіркеуші белгілеген мемлекеттік мүлік тізілімінің www.gosreestr.kz веб-порталында Мүлікті сату бойынша электрондық сауда-саттықты жүргізу регламентіне сәйкес тіркеуші астық қолхаттарын электрондық сауда-саттыққа (бағаны көтеру әдісімен аукционда немесе тендерде) қоюды қамтамасыз етеді.
Бұйрықты сақтағаннан және оған клиенттің ЭЦҚ қойылғаннан кейін ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Қол қойылуда" деп өзгертіледі және тіркеушінің Жеке кабинетінде қолжетімді болады.
Клиенттің бұйрыққа тіркеушінің ЭЦҚ-сы қойылғанға дейін бұйрықтың күшін жоюына жол беріледі;
2) "Қол қойылуда" деген мәртебедегі бұйрық бойынша тіркеушінің ЭЦҚ-сы пайдаланыла отырып, бұйрыққа қол қою жүзеге асырылады. Бұл ретте ақпараттық жүйедегі бұйрықтың мәртебесі "Қол қойылды" деп өзгертіледі, астық қолхатын ұстаушының Жеке кабинетінде көрсетілген мекенжайға астық қолхаты бойынша сауда-саттық жүргізілгені туралы хабарламаның веб-порталда жарияланғаны туралы электрондық хабарлама жіберіледі. Тізілімде астық қолхаты оны ұстаушының дербес шотында "Сауда-саттықта" немесе "Электрондық сауда-саттықта" (сауда-саттықты жүргізу күніне дейінгі кезеңде) деген мәртебемен көрсетіледі.
Егер сақталған күннен бастап, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және Мерекелер туралы заңның 5-бабына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, күнтізбелік үш күн өткен соң клиенттердің ЭЦҚ-сы пайдаланыла отырып, бұйрыққа қол қойылмаса, онда бұйрықтың мәртебесі ақпараттық жүйеде "Жойылды" деп өзгертіледі;

Сноска. Пункт 25 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 29.03.2018 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. В случае неисполнения или ненадлежащего исполнения обязательства, обеспеченного залогом зерна по зерновой расписке, залогодержателем допускается обращение взыскания на зерно.
При этом, залогодержатель составляет уведомление залогодателю (держателю зерновой расписки) о невыполнении обязательств, предусмотренных договором о залоге, и одновременно публикует на веб-портале и в средствах массовой информации извещение о проведении торгов, указанное в пункте 27 настоящих Правил.
27. Публикация извещения о проведении торгов по зерновой расписке производится в Личном кабинете залогодержателя (в случае неисполнения или ненадлежащего исполнения обязательства, обеспеченного залогом зерна по зерновой расписке) или держателя зерновой расписки в следующем порядке:
1) не позднее пятнадцати календарных дней до даты проведения торгов клиент регистрирует приказ, с внесением в него сведений о торгах (времени, месте проведения торгов, предмете торгов, порядке его проведения, оформления участия в торгах и о начальной цене зерновой расписки) и прикреплением к приказу уведомления залогодателю в электронном формате "Acrobat Reader", указанного в пункте 26 настоящих Правил.
Клиентом допускается использование опции "Выставить на электронные торги", согласно которой регистратор обеспечивает выставление зерновой расписки на электронных торгах (аукционе методом повышения цены или тендере), согласно установленному регистратором Регламенту проведения электронных торгов по продаже имущества на веб-портале реестра государственного имущества www.gosreestr.kz.
После сохранения приказа и его подписания ЭЦП клиента, статус приказа в информационной системе изменяется на "На подписании" и становится доступным в Личном кабинете регистратора.
Клиентом допускается отмена приказа до подписания приказа ЭЦП регистратора;
2) по приказу со статусом "На подписании" осуществляется подписание приказа с использованием ЭЦП регистратора. При этом статус приказа в информационной системе изменяется на "Подписан", с направлением на электронный адрес держателя зерновой расписки, указанный в Личном кабинете, электронного уведомления о публикации на веб-портале извещения о проведении торгов по зерновой расписке. В реестре зерновая расписка отображается на лицевом счете ее держателя со статусом "На торгах" или "На электронных торгах" (на период до даты проведения торгов).
Если по истечении трех календарных дней, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан и статье 5 Закона о праздниках, с даты сохранения приказ не подписан с использованием ЭЦП регистратора, то статус приказа в информационной системе изменяется на "Отменен";

3) тіркеуші, егер электрондық сауда-саттықты жүргізу нәтижесінде мынадай жолдармен жеңімпаз анықталса, астық қолхатының сатып алушыға сатылуын қамтамасыз етеді:
сауда-саттықты жүргізу күнінде оның нәтижелері туралы хаттамаға жеңімпазбен қол қойылуы;
Жеке кабинетте көрсетілген астық қолхатын сатушының есептік шотына сауда-саттықты жүргізген күннен бастап, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және Мерекелер туралы заңның 5-бабына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, күнтізбелік үш күн ішінде жеңімпаздың астық қолхатының бастапқы бағасынан он бес пайыз көлеміндегі кепілді жарнасын аударылуы;
Жеке кабинетте көрсетілген астық қолхатын сатушының есептік шотына осы Қағидалардың 23-тармағында көрсетілген астық қолхатын есепке алуға/есептен шығаруға арналған бұйрыққа жеңімпаз қол қойған күннен бастап (бірақ сауда-саттықтың жүргізілген күнінен бастап күнтізбелік он күннен кеш емес), Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және Мерекелер туралы заңның 5-бабына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, күнтізбелік үш күн ішінде сату бағасының (кепілді жарнаны шегерумен) аударылуы;
осы Қағидалардың 23-тармағында көрсетілген астық қолхатын есепке алуға/есептен шығаруға арналған бұйрыққа тіркеушінің ЭЦҚ-сы пайдаланыла отырып қол қойылды (бірақ сауда саттықтың жүргізілген күнінен бастап күнтізбелік он үш күннен кеш емес);
Бұл ретте тізілімде астық қолхаты:
"Сауда-саттық болды" (сауда-саттық жүргізілген күнінен бастап және жеңімпаз бен тіркеуші астық қолхатын есепке алуға/есептен шығаруға арналған бұйрыққа қол қойғанға дейін) деген мәртебемен астық қолхатын ұстаушының;
"Сатылды" (жеңімпаз бен тіркеуші астық қолхатын есепке алуға/есептен шығаруға арналған бұйрыққа қол қойғаннан кейін) деген мәртебемен астық қолхатын ұстаушының;
"Белсенді" деген мәртебемен сатып алушының (электрондық сауда-саттықтың жеңімпазы) дербес шотында көрінеді;
4) егер астық қолхатын есепке алуға/есептен шығаруға арналған бұйрыққа тіркеуші сауданы өткізген күннен бастап отыз үш күнтізбелік күн ішінде қол қоймаса, астық қолхаты тізілімде астық қолхатын ұстаушының дербес шотында "Белсенді" мәртебесімен көрінеді.
Ескерту. 27-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 29.03.2018 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Астық қолхатының деректерін өзгерту Жеке кабинетте келесі тәртіпте жүргізіледі:
1) астық қолхатын ұстаушыдан астық сақтау қызметі үшін төлем түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде астық қабылдау кәсіпорыны астық қолхатының деректерін өзгертуге бұйрықты тіркейді, бұйрықта астық сақтау қызметі үшін төлем жүргізгенге дейінгі күні көрсетіледі.
Бұйрық сақталғаннан және оған астық сақтау кәсіпорнының (бірінші басшы және бас бухгалтер) ЭЦҚ қойылғаннан кейін ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Қол қойылуда" деп өзгереді және астық қолхатын ұстаушының Жеке кабинетінде қолжетімді болады.
Астық қабылдау кәсіпорнының астық қолхатын ұстаушының ЭЦҚ-сы қойылғанға дейін бұйрықтың күшін жоюына жол беріледі;

3) регистратор обеспечивает продажу зерновой расписки покупателю, если в результате проведения электронных торгов определился победитель, путем:
подписания с победителем протокола о результатах торгов в день их проведения;
перечисления на расчетный счет продавца зерновой расписки, указанный в Личном кабинете, гарантийного взноса победителя в размере пятнадцать процентов от начальной цены зерновой расписки в течение трех календарных дней, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан и статье 5 Закона о праздниках, с даты проведения торгов;
перечисления на расчетный счет продавца зерновой расписки, указанный в Личном кабинете, цены продажи (за вычетом гарантийного взноса) в течение трех календарных дней, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан и статье 5 Закона о праздниках, с даты подписания победителем приказа на зачисление/списание зерновой расписки, указанной в пункте 23 настоящих Правил (но не позднее десяти календарных дней с даты проведения торгов);
подписания с использованием ЭЦП регистратора приказа на зачисление/списание зерновой расписки, указанной в пункте 23 настоящих Правил (но не позднее тринадцати календарных дней с даты проведения торгов).
При этом в реестре зерновая расписка отображается на лицевом счете:
держателя зерновой расписки со статусом "Торги состоялись" (с даты проведения торгов и до подписания победителем и регистратором приказа на зачисление/списание зерновой расписки);
держателя зерновой расписки со статусом "Продана" (после подписания победителем и регистратором приказа на зачисление/списание зерновой расписки);
покупателя (победителя электронных торгов) со статусом "Активная";
4) если приказ на зачисление/списание зерновой расписки не подписан регистратором в течение тридцати трех календарных дней с даты проведения торгов, в реестре зерновая расписка отображается на лицевом счете держателя зерновой расписки со статусом "Активная".
Сноска. Пункт 27 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 29.03.2018 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Изменение данных зерновой расписки производится в Личном кабинете в следующем порядке:
1) в течение двух рабочих дней с даты поступления оплаты за услуги по хранению зерна от держателя зерновой расписки, хлебоприемное предприятие регистрирует приказ на изменение данных зерновой расписки, с указанием в приказе даты, до которой произведена оплата за услуги по хранению зерна.
После сохранения приказа и его подписания ЭЦП хлебоприемного предприятия (первым руководителем и главным бухгалтером), статус приказа в информационной системе изменяется на "На подписании" и становится доступным в Личном кабинете держателя зерновой расписки.
Хлебоприемным предприятием допускается отмена приказа до подписания приказа ЭЦП держателя зерновой расписки;

2) "Қол қойылуда" деген мәртебедегі бұйрық бойынша астық қолхатын ұстаушының ЭЦҚ-сы пайдаланыла отырып, бұйрыққа қол қою жүзеге асырылады. Бұл ретте ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Қол қойылды" деп өзгертіледі, ал тізілімде астық қолхатында астық сақтау бойынша қызмет үшін төлем жүргізгенге дейінгі күн көрсетіледі.
Егер сақталған күннен бастап, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және Мерекелер туралы заңның 5-бабына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, күнтізбелік үш күн өткен соң клиенттердің ЭЦҚ-сы пайдаланыла отырып, бұйрыққа қол қойылмаса, онда ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Жойылды" деп өзгертіледі.
Ескерту. 28-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 29.03.2018 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Астық қолхатын бұғаттау бойынша операцияны тіркеуші "Атқарушылық iс жүргiзу және сот орындаушыларының мәртебесi туралы" 2010 жылғы 2 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 65-бабының талаптарын ескере отырып, Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес сондай құқығы бар мемлекеттік органдардын актілері негізінде (бағалы қағаздарға тыйым салу туралы) тіркеледі.
Бұл ретте астық қолхаты тізілімде астық қолхатын ұстаушының және кепіл ұстаушының дербес шотында "Бұғатталған" деп бұғатталумен көрсетіледі (астық қолхатында "Кепілде" мәртебесімен).
30. Астық қолхатын бұғаттаудан босату операциясын тіркеуші Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес сондай құқығы бар мемлекеттік органдардың актілері (бағалы қағаздарды оқшаулаудан босату туралы) негізінде тіркеледі.
Бұл ретте астық қолхаты тізілімде астық қолхатын ұстаушының және кепіл ұстаушының дербес шотында "Бұғатталған" деп бұғаттаумен көрсетіледі астық қолхатында ("Кепілде" мәртебесімен).
31. Мынадай жағдайларда:
1) осы Қағидалардың 32-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда "Жойылды", "Бөлінген", "Шоғырланған", "Сатылған", "Есептен шығарылған", "Сатуда", "Электрондық сатуда", "Сату болды", "Кепілде", "Белсенді" мәртебесі бар;
2) "Бұғатталған" деп бұғаттаумен (астық қолхатының деректерін өзгертуге арналған операцияны қоспағанда);
3) клиенттің дербес шотында бұғаттау болған жағдайда (астық қолхатының деректерін өзгертуге арналған операцияны қоспағанда);
4) астық сақтау қоймасына бұғаттау болған жағдайда (астық қолхатының деректерін өзгертуге, астық қолхатын бөлуге, астық қолхаттарын шоғырлауға, астық қолхатын өтеуге арналған операцияларды қоспағанда);

2) по приказу со статусом "На подписании" осуществляется подписание приказа с использованием ЭЦП держателя зерновой расписки. При этом статус приказа в информационной системе изменяется на "Подписан", а в реестре у зерновой расписки изменяется дата, до которой произведена оплата за услуги по хранению зерна.
Если по истечении трех календарных дней, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан и статье 5 Закона о праздниках, с даты сохранения приказ не подписан с использованием ЭЦП клиентов, то статус приказа в информационной системе изменяется на "Отменен".
Сноска. Пункт 28 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 29.03.2018 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. Операция по блокировке зерновой расписки регистрируется регистратором на основании актов государственных органов (о наложении ареста на ценные бумаги), обладающих таким правом в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан, с учетом требований статьи 65 Закона Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей".
При этом в реестре зерновая расписка отображается на лицевом счете держателя зерновой расписки и залогодержателя (у зерновой расписки со статусом "В залоге") с блокировкой "Заблокирована".
30. Операция по разблокировке зерновой расписки регистрируется регистратором на основании актов государственных органов (о снятии ареста с ценных бумаг), обладающих таким правом в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
При этом в реестре зерновая расписка отображается на лицевом счете держателя зерновой расписки и залогодержателя (у зерновой расписки со статусом "В залоге") с блокировкой "Свободна".
31. Проведение операций с зерновыми расписками не допускается:
1) со статусами "Погашена", "Разделена", "Консолидирована", "Продана", "Списана", "На торгах", "На электронных торгах", "Торги состоялись", "В залоге", "Активная", за исключением случаев, указанных в пункте 32 настоящих Правил;
2) с блокировкой "Заблокирована" (за исключением операции на изменение данных зерновой расписки);
3) при наличии блокировки на лицевом счете клиента (за исключением операции на изменение данных зерновой расписки);
4) при наличии блокировки на зернохранилище (за исключением операций на изменение данных зерновой расписки, деление зерновой расписки, консолидацию зерновых расписок, погашение зерновой расписки);

5) бұйрықтың мәртебесі "Келісілмеген", "Келісілген", "Қол қоюда" болған кезде Астық қолхаттарымен операциялар жасауға жол бермейді:
32. Мынадай жағдайларда:
1) "Белсенді" мәртебесі бар (астық сақтау бойынша қызметке төлем жүргізілгенге дейінгі күннің мерзімі өткен астық қолхатын өтеу операциясын қоспағанда);
2) "Кепілде" деген мәртебедегі (астық қолхаты бойынша сауда-саттық жүргізу, астық қолхатын бөлу, астық қолхатын кепілден алу/қайтару, астық қолхатының кепілі жөніндегі мәліметтерді өзгерту және астық қолхатының деректерін өзгерту туралы хабарламаны жариялау үшін);
3) "Сатуда", "Электрондық сауда-саттықта", "Сауда-саттық болды" (астық қолхатының деректерін өзгерту үшін);
4) "Еркін" бұғаттаумен;
5) тіркеуші Астық қолхатымен операциялар жүргізуге жол берілмейді.
Ескерту. 32-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 29.03.2018 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. Астық қабылдау кәсіпорнының ЭЦҚ пайдалана отырып (бірінші басшысы немесе бас бухгалтер) қол қойылған бұйрықтың негізінде Жеке кабинетте тіркелетін ақпараттық операцияларға:
1) астық қолхаттарын ұстаушылардың тізілімін жасау;
2) дербес шоты бойынша жалпы көшірмесін жасау;
3) астық қолхаты бойынша көшірмесін жасау;
4) дербес шоты бойынша тіркелген операциялардың тізімін жасау;
5) астық қолхаты бойынша тіркелген операциялардың тізімін жасау жатады.
34. ЭЦҚ пайдалана отырып қол қойылған бұйрықтың негізінде Жеке кабинетте тіркелетін ақпараттық операцияларға:
1) дербес шоттар бойынша жалпы көшірмесін жасау;
2) астық қолхаттары бойынша көшірмесін жасау;
3) дербес шоттар бойынша тіркелген операциялардың тізімін жасау;
4) астық қолхаты бойынша тіркелген операциялардың тізімін жасау жатады.
35. Тіркеуші Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес ақпараттық жүйеге енгізілген мәліметтер алуға құқығы бар мемлекеттік органдардың жазбаша сұраныстары негізінде ақпараттық операцияларды тіркейді.
4-тарау. Тізілімге қолжетімділіктің берілу тәртібі
36. Тізілімнің деректеріне қол жеткізуді тіркеуші сыртқы және ішкі веб-портал арқылы қамтамасыз етеді.
37. Тізілімге қол жеткізу тәулік бойы қамтамасыз етіледі.
38. Сыртқы веб-порталды пайдаланушыларға ЭЦҚ пайдалана отырып ақпараттық жүйеде тіркелу талап етілмейді. Бұл ретте оларға веб-порталда келесі функциялар қолжетімді:
1) тізілім бойынша құқықтық және анықтамалық ақпараттармен танысу;
2) лицензиарлар, астық қабылдау кәсіпорындары, сондай-ақ оларға берілген лицензиялар бойынша мәліметтерді қарап шығу;

5) со статусом приказа "Не согласован", "Согласован", "На подписании".
32. Допускается проведение операций с зерновой распиской:
1) со статусом "Активная" (за исключением операции погашение зерновой расписки, у которой просрочена дата, до которой произведена оплата за услуги по хранению зерна);
2) со статусом "В залоге" (для публикации извещения о проведении торгов по зерновой расписке, деления зерновой расписки, возврата/приема из залога зерновой расписки, изменения сведений по залогу зерновой расписки и изменения данных зерновой расписки);
3) со статусами "На торгах", "На электронных торгах", "Торги состоялись" (для изменения данных зерновой расписки);
4) с блокировкой "Свободна";
5) регистратором.
Сноска. Пункт 32 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 29.03.2018 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. К информационным операциям, регистрируемым в Личном кабинете на основании подписанного приказа с использованием ЭЦП хлебоприемного предприятия (первым руководителем или главным бухгалтером), относятся:
1) составление реестра держателей зерновых расписок;
2) составление общей выписки по лицевому счету;
3) составление выписки по зерновой расписке;
4) составление списка зарегистрированных операций по лицевому счету;
5) составление списка зарегистрированных операций по зерновой расписке.
34. К информационным операциям, регистрируемым в Личном кабинете на основании подписанного приказа с использованием ЭЦП клиента, относятся:
1) составление общей выписки по лицевому счету;
2) составление выписки по зерновой расписке;
3) составление списка зарегистрированных операций по лицевому счету;
4) составление списка зарегистрированных операций по зерновой расписке.
35. Регистратор регистрирует информационные операции на основании письменных запросов государственных органов, обладающим правом на получение сведений, включенных в информационную систему в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
Глава 4. Порядок предоставления доступа к реестру
36. Доступ к данным реестра обеспечивается регистратором через внешний или внутренний веб-портал.
37. Доступ к реестру обеспечивается в круглосуточном режиме.
38. Пользователям внешнего веб-портала не требуется регистрация в информационной системе с использованием ЭЦП. При этом на веб-портале им доступны следующие функции:
1) ознакомление с правовой и справочной информацией по реестру;
2) просмотр сведений по лицензиарам, хлебоприемным предприятиям, а также по выданным им лицензиям;

3) астық қабылдау кәсіпорындарының жылдық қаржылық есептіліктері мен аудиторлық есептерін қарап шығу;
4) астық қабылдау кәсіпорындарының (элеватор, астық қабылдау пункті) құқық меншігінде бар астықты сақтау жүргізілетін астық қоймалары, оның ішінде астық қоймаларының техникалық сыйымдылығы және олардың астықпен жүктелуі бойынша мәліметтерді қарап шығу;
5) астық қоймаларының жылжымайтын объектілеріне (жер учаскесіне) тіркелген ауыртпалықтардың (кепіл, сенімдегі басқару және т.б.) және шектеулердің (қамау және басқа да) бар-жоғы туралы мәліметтерді қарап шығу;
6) тіркеуші веб-порталда:
- астық қабылдау кәсіпорнының астық қоймасының мүліктік кешенінен оқшаулануы туралы;
- кепіл ұстаушының немесе астық қолхатын ұстаушының сауда-саттықты жүргізгені туралы;
- астық қабылдау кәсіпорнына уақытша басқарудың енгізілгені туралы жергілікті атқарушы органның сотқа берілген өтініші туралы және астық қабылдау кәсіпорнына уақытша басқарудың енгізілгені туралы сот шешімінің заңды күшіне енгені туралы жарияланған хабарларды қарап шығу;
7) астық қабылдау кәсіпорындары көрсететін астық сақтау жөніндегі көрсетілетін қызметтер бағаларының (тарифтерінің) прейскуранттарын қарау;
8) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 8 мамырдағы № 18-03/241 бұйрығымен бекітілген Астық нарығы мониторингін жүргізу қағидаларына сәйкес тізілімге берілетін мониторингтің деректерін қарап шығу.
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 29.03.2018 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39. Жеке кабинетке қолжетімділік беру үшін:
1) ақпараттық жүйеде өздігінен тіркелу және жеке кабинетте тіркеушімен шарт жасау үшін клиенттердің (астық қабылдау кәсіпорындарының, астық қолхаттарын ұстаушылардың, кепіл ұстаушылардың, астық иелерінің және басқа тұлғалар) ЭЦҚ-сы болуы қажет;
2) уәкілетті орган және жергілікті атқарушы орган жыл сайын тіркеушіге ЭЦҚ-сы бар өз қызметкерлерінің жаңартылған тізімін жібереді.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 06.04.2020 № 116 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
40. Өкілетті орган үшін Жеке кабинетте астық қолхаттарын ұстаушылардың дербес деректерін көрсетпей астық нарығының субъектілері және астық қоймалары бойынша талдамалы және статистикалық есептіліктерді қалыптастыру бойынша функция қолжетімді болады.

3) просмотр годовой финансовой отчетности и аудиторских отчетов хлебоприемных предприятий;
4) просмотр сведений по имеющимся на праве собственности у хлебоприемных предприятий зернохранилищам (элеватор, хлебоприемный пункт), на которых осуществляется хранение зерна, в том числе о технической емкости зернохранилищ и их загруженности зерном;
5) просмотр сведений о наличии зарегистрированных обременений (залог, доверительное управление и другое) и ограничений (арест и другое) на объекты недвижимости (земельный участок) зернохранилища;
6) просмотр опубликованных регистратором на веб-портале извещений:
об отчуждении хлебоприемным предприятием имущественного комплекса зернохранилища;
о проведении торгов залогодержателем или держателем зерновой расписки;
о поданных местным исполнительным органом заявлениях в суд о введении временного управления хлебоприемным предприятием и о вступлении в законную силу решения суда о введении временного управления хлебоприемным предприятием;
7) просмотр прейскурантов цен (тарифов) хлебоприемных предприятий на оказываемые ими услуги по хранению зерна;
8) просмотр данных мониторинга, предоставляемых в реестр согласно Правилам проведения мониторинга зернового рынка, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 8 мая 2012 года № 18-03/241 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7713).
Сноска. Пункт 38 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 29.03.2018 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. Для предоставления доступа к личному кабинету:
1) клиенты (хлебоприемные предприятия, держатели зерновых расписок, залогодержатели, владельцы зерна и другие лица) должны обладать ЭЦП, для самостоятельной регистрации в информационной системе, и заключить с регистратором в личном кабинете договор;
2) уполномоченный орган и местный исполнительный орган ежегодно направляют регистратору актуализированные списки своих работников, обладающих ЭЦП.
Сноска. Пункт 39 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 06.04.2020 № 116 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. Для уполномоченного органа в Личном кабинете доступна функция по формированию аналитической и статистической отчетности по субъектам зернового рынка и зернохранилищам, без указания персональных данных держателей зерновых расписок.

41. Жергілікті атқарушы органы үшін жеке кабинетте мынадай функциялар:
1) астық қолхаттарын ұстаушылардың дербес деректерін көрсетпей тиісті облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың астық қабылдау кәсіпорындары және астық қоймалары бойынша талдамалы және статистикалық есептіліктерді қалыптастыру;
2) астық қабылдау кәсіпорынына уақытша басқаруды енгізу туралы сотқа берілген өтініш туралы және астық қабылдау кәсіпорнына уақытша басқаруды мерзімінде енгізу туралы сот шешімін қабылдау туралы ақпаратты енгізу қолжетімді болады.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 06.04.2020 № 116 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

41. Для местного исполнительного органа в личном кабинете доступны следующие функции:
1) формирование аналитической и статистической отчетности по хлебоприемным предприятиям и зернохранилищам соответствующей области, города республиканского значения и столицы без указания персональных данных держателей зерновых расписок;
2) внесение информации о поданном в суд заявлении о введении временного управления хлебоприемным предприятием и о принятии решения суда о введении временного управления хлебоприемным предприятием в сроки.
Сноска. Пункт 41 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 06.04.2020 № 116 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).