"Туристік қызмет саласындағы мамандарды қайта даярлау және біліктілігін арттыру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Туризм және спорт Министрінің міндетін атқарушының 2008 жылғы 23 қазандағы № 01-08/181 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 23 қазандағы № 1001 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 30 қарашада № 12330 болып тіркелді
«Қазақстан Республикасындағы туристік қызмет туралы» 2001 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 12) тармақшасына және «Нормативтік құқықтық актілер туралы» 1998 жылғы 24 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 43-1-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. «Туристік қызмет саласындағы мамандарды қайта даярлау және біліктілігін арттыру ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Туризм және спорт Министрінің міндетін атқарушының 2008 жылғы 23 қазандағы № 01-08/181 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5357 болып тіркелген, «Заң газеті» газетінде 2008 жылғы 27 қарашада № 181 (1581) жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
«Туристік қызмет саласындағы мамандарды қайта даярлау және біліктілігін арттыру қағидаларын бекіту туралы»;
бұйрықтың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қоса беріліп отырған Туристік қызмет саласындағы мамандарды қайта даярлау және біліктілігін арттыру қағидалары бекітілсін.»;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Туристік қызмет саласындағы мамандарды қайта даярлау және біліктілігін арттыру қағидаларында:
Қағидалардың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
«Туристік қызмет саласындағы мамандарды қайта даярлау және біліктілігін арттыру қағидалары»;
Қағидалардың кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
«Осы Туристік қызмет саласындағы мамандарды қайта даярлау және біліктілігін арттыру қағидалары (бұдан әрі - Қағида) «Қазақстан Республикасында туризмнің іс-әрекеті «Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес әзірленеді және туристік қызмет саласындағы мамандарды қайта даярлау және біліктілігін арттыру тәртібін анықтайды.»;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Осы қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланады:
білім беру ұйымдары - меншік нысанына және ұйымдық құқықтық нысанына қарамастан, бір немесе бірнеше білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын және (немесе) білім алушыларды, тәрбиеленушілерді бағып-күтуді және тәрбиелеуді қамтамасыз ететін заңды тұлғалар, сондай-ақ заңды тұлғалардың халықаралық мектептер мәртебесі бар филиалдары, заңды тұлға құрмай, мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту бағдарламаларын іске асыратын дара кәсіпкерлер;
тапсырыс берушілер - шаруашылық субъектілері, мемлекеттік органдар, мемлекеттік мекемелер.»;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 23 октября 2008 года № 01-08/181 "Об утверждении Правил переподготовкии повышения квалификации специалистов в области туристской деятельности"
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 23 октября 2015 года № 1001. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 ноября 2015 года № 12330
В соответствии с подпунктом 12) статьи 11 Закона Республики Казахстан от 13 июня 2001 года «О туристской деятельности в Республике Казахстан» и пунктом 1 статьи 43-1 Закона Республики Казахстан от 24 марта 1998 года «О нормативных правовых актах» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 23 октября 2008 года № 01-08/181 «Об утверждении Правил переподготовки и повышения квалификации специалистов в области туристской деятельности» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5357, опубликованный в газете «Юридическая газета» от 27 ноября 2008 года № 181 (1581) следующие изменения:
в название приказа вносится изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
в пункт 1 приказа вносится изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
в Правилах переподготовки и повышения квалификации специалистов в области туристской деятельности, утвержденных указанным приказом:
в название Правил вносится изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
в преамбулу Правил вносится изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. В настоящих Правилах используется следующие основные понятия:
организации образования - юридические лица, а также имеющие статус международных школ филиалы юридических лиц, которые реализуют одну или несколько образовательных учебных программ и (или) обеспечивают содержание и воспитание обучающихся, воспитанников независимо от формы собственности и организационной правовой формы, индивидуальные предприниматели без образования юридического лица, реализующие программы дошкольного воспитания и обучения;
заказчики - хозяйственные субъекты, государственные органы, государственные учреждения.»;
пункт 3 изложить в следующей редакции:

«3. Мамандардың біліктілігін арттыру мақсаты теориялық білімдерін және практикалық дағдыларын қазіргі заманғы талаптарға сәйкес жаңарту, сондай-ақ бұрын алынған білімдерін және дағдыларын одан әрі жетілдіру болып табылады.»;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Мамандардың біліктілігін арттыру және қайта даярлау қосымша білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын оқу ұйымдарымен және (немесе) туристік саладағы ұйымдармен жүзеге асырылады.»;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Мамандардың біліктілігін арттыруды және қайта даярлауды жүзеге асыру кезінде жұмыс беруші - туристік ұйыммен оқу шарты жасалынады.»;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«7. Мамандардың біліктілігін арттыруды және қайта даярлауды жүзеге асыру кезінде білім беру ұйымымен «Білім беру қызметтерін көрсету үлгі шартының нысанын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Білім және ғылым Министрінің 2007 жылғы 12 желтоқсандағы № 621 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5070 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген үлгілік шартқа сәйкес жасалған білім беру қызметін көрсету шарты жасалады.»;
11-тармақ алынып тасталсын;
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«12. Біліктілігін арттырудан өткен мамандарға осы қағидаларының қосымшасында белгіленген нысан бойынша сертификат беріледі.»;
қосымшаның оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
«Туристік қызмет саласындағы
мамандарды қайта даярлау және
біліктілігін арттыру қағидаларына
қосымша».
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Туризм индустриясы департаменті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің бұқаралық ақпарат құралдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Заң департаметіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрі                                    Ә. Исекешев
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
_____________А.Сәрінжіпов

«3. Целью повышения квалификации специалистов является обновление теоретических знаний и практических навыков в соответствии с современными требованиями, а также дальнейшее совершенствование полученных ранее знаний и навыков.»;
пункт 5 изложить в следующей редакции:
«5. Повышение квалификации и переподготовка специалистов осуществляется организациями образования, реализующими образовательные учебные программы дополнительного образования и (или) организациями туристской отрасли.»;
пункт 6 изложить в следующей редакции:
«6. При осуществлении переподготовки и повышения квалификации специалистов организацией туристской отрасли-работодателем заключается договор обучения.»;
пункт 7 изложить в следующей редакции:
«7. При осуществлении переподготовки и повышения квалификации специалистов организацией образования заключается договор оказания образовательных услуг, составленный в соответствии с типовым договором, утвержденной приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 12 декабря 2007 года № 621 «Об утверждении формы Типового договора оказания образовательных услуг» (зарегистрированной в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5070).»;
пункт 11 исключить;
в пункте 12 вносится изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
в приложение к Правилам вносится изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется.
2. Департаменту индустрии туризма Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе «Әділет»;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по инвестициям
и развитию Республики Казахстан            А. Исекешев
«СОГЛАСОВАН»
Министр образования и науки
Республики Казахстан
______________А. Саринжипов

2015 жылғы 29 қазан

29 октября 2015 год