Мемлекеттік органдардың (Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін қоспағанда) тәуекелді бағалау жүйесін қалыптастыруы әдістемесін, міндетті ведомстволық есептіліктің және тексеру парақтарының нысандарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2015 жылғы 25 қарашадағы № 722 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 11 желтоқсанда № 12389 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2018 жылғы 31 шiлдедегi № 3 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 31.07.2018 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұйрық 01.01.2016 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 85-бабының 2-тармағының 3) тармақшасына және 141-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік органдардың (Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін қоспағанда) тәуекелді бағалау жүйесін қалыптастыруы әдістемесі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес міндетті ведомстволық есептіліктің нысаны;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес тексеру парақтарының нысаны бекітілсін.
2. "Мемлекеттік органдардың (Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін қоспағанда) тәуекелдерді бағалау жүйесін қалыптастыру әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2015 жылғы 17 сәуірдегі № 343 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11082 болып тіркелген, 2015 жылғы 12 маусымда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланды) күші жойылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Кәсіпкерлікті дамыту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы
М. Құсайынов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөніндегі
комитетінің төрағасы
_______________С.М. Айтпаева
2015 жылғы "____" ___________
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 8 желтоқсандағы
№ 722 бұйрығына 1-қосымша
Мемлекеттік органдардың (Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін қоспағанда) тәуекелді бағалау жүйесін қалыптастыруы әдістемесі

Об утверждении Методики формирования государственными органами (за исключением Национального Банка Республики Казахстан) системы оценки риска, форм обязательной ведомственной отчетности и проверочных листов
Приказ и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 ноября 2015 года № 722. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 декабря 2015 года № 12389. Утратил силу приказом и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра национальной экономики РК от 31.07.2018 № 3 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 3) пункта 2 статьи 85 и пунктом 4 статьи 141 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Методику формирования государственными органами (за исключением Национального Банка Республики Казахстан) системы оценки риска согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму обязательной ведомственной отчетности согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) форму проверочных листов согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу приказ и.о. министра национальной экономики Республики Казахстан от 17 апреля 2015 года № 343 "Об утверждении Методики формирования государственными органами (за исключением Национального Банка Республики Казахстан) системы оценки рисков" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11082, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 12 июня 2015 года).
3. Департаменту развития предпринимательства Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2016 года и подлежит официальному опубликованию.
Исполняющий обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан М. Кусаинов
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Комитета
по правовой статистике и
специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
______________ Айтпаева С.М.
"____" ____________ 2015 год
Приложение 1 к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 25 ноября 2015 года № 722
Методика формирования государственными органами
(за исключением Национального Банка Республики Казахстан)
системы оценки риска

1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік органдардың (Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін қоспағанда) тәуекелді бағалау жүйесін қалыптастыруы әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес әзірленген.
2. Әдістеме реттеуші мемлекеттік органдардың тексерулер жүргізу мақсатында тексерілетін субъектілерді (объектілерді) іріктеу үшін Кодекстің 141-бабының 2 және 3-тармақтарына және 143-бабының 1-тармағына сәйкес бекітілетін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын, сондай-ақ тексеру парақтарын әзірлеуіне арналған.
Осы Әдістеме Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі жүзеге асыратын тексерулерге қолданылмайды.
3. Осы Әдістемеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) тәуекел – тексерілетін субъектінің қызметі нәтижесінде адам өміріне немесе денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне салдарларының ауырлық дәрежесін ескере отырып зиян келтіру ықтималдығы;
2) тәуекелдерді бағалау жүйесі – тексерулерді белгілеу мақсатында бақылау және қадағалау органы жүргізетін іс-шаралар кешені;
3) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (бұдан әрі – объективті өлшемшарттар) – белгілі бір қызмет саласында тәуекел дәрежесіне байланысты және жеке тексерілетін субъектіге (объектіге) тікелей байланыссыз тексерілетін субъектілерді (объектілерді) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
4) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттар) – нақты тексерілетін субъектінің (объектінің) қызметі нәтижелеріне байланысты тексерілетін субъектілерді (объектілерді) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
5) тексеру парағы – орындалмауы адам өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне қауіп төндіретін тексерілетін субъектілер қызметіне қойылатын талаптарды қамтитын талаптар тізбесі.
4. Мемлекеттік органдардың тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы нормативтік құқықтық актілері оларды бекіткенге дейін құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органда тәуекелдерді бағалау жүйесін автоматтандырудың техникалық мүмкіндігі және тексеру субъектілері мен объектілерінің бірыңғай тізілімі - ақпараттық жүйенің талаптарына сәйкестігі тұрғысынан келісуге жатады.
Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органмен келісу мерзімі бес жұмыс күнін құрайды.

1. Общие положения
1. Методика формирования государственными органами (за исключением Национального Банка Республики Казахстан) системы оценки риска (далее - Методика) разработана в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан от 29 октября 2015 года (далее – Кодекс).
2. Методика предназначена для разработки регулирующими государственными органами критериев оценки степени риска для отбора проверяемых субъектов (объектов) с целью проведения проверок, а также проверочных листов, утверждаемых в соответствии с пунктами 2 и 3статьи 141 и пунктом 1 статьи 143 Кодекса.
Настоящая Методика не распространяется на проверки, осуществляемые Национальным Банком Республики Казахстан.
3. В настоящей Методике используются следующие понятия:
1) риск – вероятность причинения вреда в результате деятельности проверяемого субъекта жизни или здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
2) система оценки рисков – комплекс мероприятий, проводимый органом контроля и надзора, с целью назначения проверок;
3) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора проверяемых субъектов (объектов) в зависимости от степени риска в определенной сфере деятельности и не зависящие непосредственно от отдельного проверяемого субъекта (объекта);
4) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора проверяемых субъектов (объектов) в зависимости от результатов деятельности конкретного проверяемого субъекта (объекта);
5) проверочный лист – перечень требований, включающий в себя только те требования к деятельности проверяемых субъектов, несоблюдение которых влечет за собой угрозу жизни и здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, государства.
4. Нормативные правовые акты государственных органов об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов подлежат согласованию до их утверждения в уполномоченном органе по правовой статистике и специальным учетам на предмет технической возможности автоматизации систем оценки рисков и соответствия требованиям информационной системы – единого реестра субъектов и объектов проверок.
Срок согласования уполномоченным органом по правовой статистике и специальным учетам составляет пять рабочих дней.

Осы тармақтың ережелері осы Әдістеменің 3-бөлімінің 3-параграфында көрсетілген мемлекеттік органдарға қолданылмайды.
5. Тексерулерді жүргізудің ерекше тәртібі және іріктеп тексерулер жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылған тексерілетін субъектілерге (объектілерге) қатысты қолданылады.
Жоспардан тыс тексерулер және өзге бақылау мен қадағалаудың өзге нысандары жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылған және жатқызылмаған тексерілетін субъектілерге (объектілерге) қатысты қолданылады.
2. Жартыжылдық кестелер негізінде тексерулерді жүргізудің ерекше тәртібіне арналған тәсілдер
6. Жартыжылдық кестелер негізінде тексерулерді жүргізудің ерекше тәртібіне арналған тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары объективті және субъективті өлшемшарттар арқылы қалыптастырылады.
1-параграф. Объективті өлшемшарттар
7. Объективті өлшемшарттарды айқындау мынадай:
1) тәуекелді айқындау;
2) тексерілетін субъектілерді (объектілерді) тәуекел дәрежелері бойынша (жоғары және жоғары дәрежеге жатқызылмаған) топтастыру және бөлу кезеңдері арқылы жүзеге асырылады.
8. Тәуекелді айқындау:
1) объектінің қауіптілік (күрделілік) деңгейі;
2) реттелетін салаға (аяға) келтірілетін зиянның ықтимал теріс салдарларының ауырлық ауқымы:
3) адам өміріне немесе денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне қолайсыз жағдайлардың туындау ықтималдығы өлшемшарттарының бірін ескере отырып, мемлекеттік бақылау және қадағалау жүзеге асырылатын саланың ерекшелігіне байланысты жүзеге асырылады.
9. Барлық ықтимал тәуекелдерге талдау жүргізілгеннен кейін тексерілетін субъектілер (объектілер) екі тәуекел дәрежесі (жоғары және жоғары дәрежеге жатқызылмаған) бойынша бөлінеді.
Тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатқызылған тексерілетін субъектілерге (объектілерге) қатысты жартыжылдық кестелер негізінде тексерулерді жүргізудің ерекше тәртібі қолданылады.
10. Тәуекел дәрежесі жоғары тексерілетін субъектілерге (объектілерге) қатысты тексерулерді жүргізудің мерзімділігі мемлекеттік органдардың Тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында, алайда жылына, ең көбі бір рет, ал халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында Кодекстің 141-бабының 2-тармағына сәйкес айқындалады.
(санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау саласындағы жоғары эпидемиологиялық маңызы бар объектілерді қоспағанда)
2-параграф. Субъективті өлшемшарттар
11. Адал тексерілетін субъектілерді көтермелеу және бақылау мен қадағалауды бұзушыларға шоғырландыру қағидаттарын іске асыру мақсатында тәуекел дәрежесі жоғары тексерілетін субъектілер (объектілер) субъективті өлшемшарттарды қолдану арқылы мемлекеттік органдардың тәуекелді бағалау өлшемшарттарында айқындалатын кезеңге тексерулерді жүргізудің ерекше тәртібінен босатылады.

Положения настоящего пункта не распространяются на государственные органы, указанные в параграфе 3 главы 3 настоящей Методики.
5. Особый порядок проведения проверок и выборочные проверки применяются в отношении проверяемых субъектов (объектов), отнесенных к высокой степени риска.
Внеплановые проверки и иные формы контроля и надзора применяются в отношении проверяемых субъектов (объектов), отнесенных к высокой и не отнесенных к высокой степени риска.
2. Способы для особого порядка проведения проверок на
основании полугодовых графиков
6. Критерии оценки степени риска для особого порядка проведения проверок на основании полугодовых графиков формируются посредством объективных и субъективных критериев.
Параграф 1. Объективные критерии
7. Определение объективных критериев осуществляется посредством следующих этапов:
1) определение риска;
2) группировка и распределение проверяемых субъектов (объектов) по степеням риска (высокая и не отнесенная к высокой).
8. Определение риска осуществляется в зависимости от специфики сферы, в которой осуществляется государственный контроль и надзор с учетом одного из следующих критериев:
1) уровня опасности (сложности) объекта;
2) масштабов тяжести возможных негативных последствий, вреда на регулируемую сферу (область);
3) возможности наступления неблагоприятного происшествия для жизни или здоровья человека, окружающей среды, законных интересов физических и юридических лиц, интересов государства.
9. После проведения анализа всех возможных рисков, проверяемые субъекты (объекты) распределяются по двум степеням риска (высокая и не отнесенная к высокой).
В отношении проверяемых субъектов (объектов), отнесенных к высокой степени риска, применяется особый порядок проведения проверок на основании полугодовых графиков.
10. Периодичность проведения проверок в отношении проверяемых субъектов (объектов) высокой степени риска определяется Критериями оценки степени риска государственных органов, но не чаще одного раза в год, а в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в соответствии с пунктом 2 статьи 141 Кодекса.
Параграф 2. Субъективные критерии
11. В целях реализации принципа поощрения добросовестных проверяемых субъектов и концентрации контроля и надзора на нарушителях, проверяемые субъекты (объекты) высокой степени риска освобождаются от особого порядка проведения проверок на период, определяемый критериями оценки степени риска регулирующих государственных органов, посредством применения субъективных критериев.

12. Жартыжылдық кестелер негізінде тексеру жүргізудің ерекше тәртібі бойынша тексерулерден босату мынадай:
1) субъективті өлшемшарттарды айқындау;
2) нәтижелерді бағалау кезеңдері арқылы тәуекел дәрежесі жоғары тексерілетін субъектілер (объектілер) үшін субъективті өлшемшарттарды қолдану арқылы жүзеге асырылады.
13. Субъективті өлшемшарттар тексеру парақтарының талаптары негізінде әзірленеді, оларды сақтамау реттеуші мемлекеттік органның тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарына сәйкес белгілі бір көрсеткіштер санына сәйкес келеді. Тексеру парақтарындағы әрбір талапқа қатысты бұзушылық дәрежесі – өрескел, елеулі және болмашы дәрежелер айқындалады.
Бұл ретте өрескел, елеулі және болмашы бұзушылықтардың анықтамалары реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында мемлекеттік бақылау мен қадағалаудың тиісті саласының ерекшелігі ескеріле отырып белгіленеді.
Субъективті өлшемшарттарды қалыптастыру кезінде бұзушылық дәрежесі (өрескел, елеулі, болмашы) өрескел, елеулі және болмашы бұзушылықтардың белгіленген анықтамаларына сәйкес беріледі.
14. Тәуекел дәрежесінің көрсеткіші реттеуші мемлекеттік органның тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында белгіленген өлшемшарттар негізінде 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және субъективті өлшемшарттар бойынша алынған көрсеткіштерді қосу жолымен осы Әдістеменің 4-тарауына сәйкес есептеледі.
Тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша тәуекел дәрежесі жоғары тексерілетін субъект (объект):
1) тәуекел дәрежесі 0-ден 60-қа дейінгі көрсеткіш кезінде – реттеуші мемлекеттік органның тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында белгіленген мерзімге арналған жартыжылдық кестелер негізінде тексерулерді жүргізудің ерекше тәртібінен босатылады;
2) тәуекел дәрежесі 60-тан бастап 100-ді қоса алғанға дейінгі көрсеткіш кезінде - жартыжылдық кестелер негізінде тексерулерді жүргізудің ерекше тәртібінен босатылмайды.
15. Тексерулер жүргізудің ерекше тәртібінен босату қолданылатын тәуекелдерді бағалау және талдау, аудит, сараптаманың балама (тәуелсіз) жүйелерінің негізінде Кодекстің талаптарына қайшы келмейтін және мемлекеттік органдардың тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын бекіту туралы ведомстволық актілерінде айқындалатын тәртіппен мүмкін болады.
3. Іріктеп тексерулер жүргізуге арналған тәсілдер
16. Іріктеп тексерулер үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары объективті және (немесе) субъективті өлшемшарттар арқылы қалыптастырылады.
1-параграф. Объективті өлшемшарттар
17. Объективті өлшемшарттар іріктеп тексеруге субъективті өлшемшарттарды әзірлеу үшін мониторингтеу мақсатында ақпарат көздері бар тексерілетін субъектілердің (объектілердің) белгілі бір ортасы жататын қызмет салалары үшін қажет.

12. Освобождение от проверки по особому порядку проведения проверки на основании полугодовых графиков осуществляется посредством применения субъективных критериев для проверяемых субъектов (объектов) высокой степени риска посредством следующих этапов:
1) определение субъективных критериев;
2) оценка результатов.
13. Субъективные критерии разрабатываются на основании требований проверочных листов, несоблюдение которых в соответствии с критериями оценки степени риска регулирующего государственного органа соответствуют определенной степени нарушения. В отношении каждого требования из проверочных листов определяется степень нарушения – грубое, значительное и незначительное.
При этом определение грубых, значительных и незначительных нарушений устанавливается в критериях оценки степени риска регулирующих государственных органов с учетом специфики соответствующей сферы государственного контроля и надзора.
При формировании субъективных критериев степень нарушения (грубое, незначительное, значительное) присваивается в соответствии с установленными определениями грубых, незначительных, значительных нарушений.
14. Показатель степени риска рассчитывается по шкале от 0 до 100 на основании критериев, установленных в критериях оценки степени риска регулирующего государственного органа и рассчитывается путем суммирования полученных показателей по субъективным критериям в соответствии с главой 4 настоящей Методики.
По показателям степени риска проверяемый субъект (объект) высокой степени риска:
1) освобождается от особого порядка проведения проверок на основании полугодовых графиков на срок, устанавливаемый в критериях оценки степени риска регулирующего государственного органа – при показателе степени риска от 0 до 60;
2) не освобождается от особого порядка проведения проверок на основании полугодовых графиков – при показателе степени риска от 60 до 100 включительно.
15. Освобождение от особого порядка проведения проверок возможно на основании применяемых альтернативных (независимых) систем оценки и анализа рисков, аудита, экспертиз, в порядке, не противоречащем требованиям Кодекса и определяемом ведомственными актами государственных органов об утверждении критериев оценки степени риска.
3. Способы для проведения выборочных проверок
16. Критерии оценки степени риска для выборочных проверок формируются посредством объективных и (или) субъективных критериев.
Параграф 1. Объективные критерии
17. Объективные критерии необходимы для таких сфер деятельности, в которых выборочной проверке будет подлежать определенный круг проверяемых субъектов (объектов), в отношении которых существуют источники информации с целью мониторинга для разработки субъективных критериев.

18. Объективті өлшемшарттарды қолдану қажеттігі реттеуші мемлекеттік органдар тәуекелдерін бағалау жүйелерінде айқындалады.
Объективті өлшемшарттар мынадай:
1) тәуекелді айқындау;
2) тексерілетін субъектілерді (объектілерді) тәуекел дәрежелері бойынша (жоғары және жоғары дәрежеге жатқызылмаған) бөлу кезеңдері арқылы қалыптасады.
19. Тәуекелді айқындау осы Әдістеменің 8-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
20. Тәуекелді айқындағаннан кейін тексерілетін субъектілер (объектілер) екі тәуекел дәрежесі (жоғары және жоғары дәрежеге жатқызылмаған) бойынша бөлінеді.
Жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылған тексерілетін субъектілерге (объектілерге) қатысты іріктеп тексерулер жүргізіледі.
2-параграф. Субъективті өлшемшарттар
21. Субъективті өлшемшарттарды айқындау мынадай:
1) деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау;
2) ақпаратты талдау және тәуекелдерді бағалау кезеңдерін қолдана отырып жүзеге асырылады.
22. Деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзатын тексерілетін субъектілерді (объектілерді) анықтау үшін қажет. Осы мәліметтерді дұрыс пайдалану мемлекеттік бақылау мен қадағалауды тиімді жүзеге асыруға және реттеуші органдар ресурстарын пайдалануға мүмкіндік береді.
Тәуекел дәрежесін бағалау үшін мынадай ақпарат көздері:
1) тексерілетін субъект ұсынатын, оның ішінде мемлекеттік органдар, мекемелер және салалық ұйымдар жүргізетін автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы ұсынатын есептілік пен мәліметтерді мониторингтеу нәтижелері;
2) бұрынғы тексерулер нәтижелері;
3) тексерілетін субъект кінәсінен туындаған қолайсыз жағдайлардың болуы. Қолайсыз жағдайларға инфекциялық және (немесе) паразиттік және топтық инфекциялық аурулар мен уланулар жағдайларының тіркелуі, оның ішінде тағам, өрт, өндірістік жарақаттар мен апаттар, оқиғалар, қираулар, жағдайлар, аса қауіпті зиянды ағзаларды және карантиндік объектілерді, олардың жұқтыру ошақтарын анықтау, жануарлар әлемі объектілерінің санының азаюы және олардың мекен ету ортасының нашарлауы, салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің болуы және басқалар жатады;
4) расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және саны;
5) тәуелсіз ұйымдар аудитінің (сараптамасының) нәтижелері (энергия аудиті, энергия сараптамасы, жою кезіндегі тәуелсіз аудит, өнеркәсіптік қауіпсіздік сараптамасы және басқалары);
6) өзге бақылау нысандарының нәтижелері;
7) мемлекеттік органдардың ресми интернет-ресурстарын, бұқаралық ақпарат құралдарын, бар болған жағдайда "бұзушылар" рейтингтерін, зертханалық зерттеулер нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар тізбесінің талдауы;

18. Необходимость применения объективных критериев определяется в системах оценки рисков регулирующих государственных органов.
Объективные критерии формируются посредством следующих этапов:
1) определение риска;
2) распределение проверяемых субъектов (объектов) по степеням риска (высокая и не отнесенная к высокой).
19. Определение риска осуществляется в соответствии с пунктом 8 настоящей Методики.
20. После определения риска, проверяемые субъекты (объекты) распределяются по двум степеням риска (высокая и не отнесенная к высокой).
В отношении проверяемых субъектов (объектов), отнесенных к высокой степени риска проводятся выборочные проверки.
Параграф 2. Субъективные критерии
21. Определение субъективных критериев осуществляется с применением следующих этапов:
1) формирование базы данных и сбор информации;
2) анализ информации и оценка рисков.
22. Формирование базы данных и сбор информации необходимы для выявления проверяемых субъектов (объектов), нарушающих законодательство Республики Казахстан. Правильное использование этих сведений позволит эффективно осуществлять государственный контроль и надзор и использовать ресурсы регулирующих органов.
Для оценки степени риска используются следующие источники информации:
1) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых проверяемым субъектом, в том числе посредством автоматизированных информационных систем, проводимого государственными органами, учреждениями и отраслевыми организациями;
2) результаты предыдущих проверок;
3) наличие неблагоприятных происшествий, возникших по вине проверяемого субъекта. К неблагоприятным происшествиям относятся регистрация случаев инфекционных заболеваний и (или) паразитарных и групповых инфекционных заболеваний и отравлений, в том числе пищевые, пожары, производственные травмы и аварии, происшествия, крушения, инциденты, выявление особо опасных вредных организмов и карантинных объектов, очагов их распространения, сокращение численности объектов животного мира и ухудшение среды их обитания, наличие задолженности по налогам и другим обязательным платежам в бюджет и другое;
4) наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений;
5) результаты аудита (экспертизы) независимых организаций (энергоаудит, энергоэкспертиза, независимый аудит при ликвидации, экспертиза промышленной безопасности и другие);
6) результаты иных форм контроля;
7) анализ официальных интернет-ресурсов госорганов, средств массовой информации, в случае наличия, рейтингов "нарушителей", перечня выявленных нарушений по результатам лабораторных исследований;

8) уәкілетті органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері пайдаланылады.
Тәуекелдерді бағалау тиімділігін арттыру мақсатында басқа мемлекеттік органдармен және Еуразиялық экономикалық одақ елдерімен өзара ақпарат алмасу бойынша жұмыс жүргізу қажет.
Сондай-ақ, тәуекел дәрежесін бағалау үшін Мемлекеттік органдардың тәуекелдерін бағалау өлшемшарттарында көзделген қызмет ерекшелігіне байланысты басқа ақпарат көздері қолданылады.
23. Бар ақпарат көздері негізінде реттеуші мемлекеттік органдар бағалауға жататын субъективті өлшемшарттарды әзірлейді.
Субъективті өлшемшарттарды талдау және бағалау тексерулерді ең жоғары әлеуетті тәуекелі бар тексерілетін субъектіге (объектіге) қатысты шоғырландыруға мүмкіндік береді.
Бұл ретте, талдау мен бағалау кезінде нақты тексерілетін субъектіге (объектіге) қатысты бұрын есепке алынған және пайдаланылған субъективті өлшемшарттардың деректері қолданылмайды.
24. Ықтимал тәуекел мен проблеманың маңыздылығына, бұзылудың бір немесе көп реттік сипатына, әрбір ақпарат көзі бойынша бұрын қабылданған шешімдерді талдауға байланысты реттеуші мемлекеттік органның тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарына сәйкес бұзушылық дәрежесіне – өрескел, елеулі және болмашы дәрежелерге сәйкес келетін субъективті өлшемшарттар айқындалады.
Бұл ретте өрескел, елеулі және болмашы бұзушылықтардың анықтамалары мемлекеттік органның Тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында тиісті мемлекеттік бақылау мен қадағалау саласының ерекшелігін ескере отырып белгіленеді.
Субъективті өлшемшарттарды қалыптастыру кезінде бұзушылық дәрежесі (өрескел, елеулі, болмашы) өрескел, елеулі, болмашы бұзушылықтардың белгіленген анықтамаларына сәйкес беріледі.
25. Қолданылатын ақпарат көздерінің басымдығын негізге ала отырып, реттеуші мемлекеттік органның тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарына сәйкес осы Әдістеменің 4-тарауына сәйкес субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі.
Тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша тексерілетін субъект (объект) мыналарға:
1) 60-тан бастап 100-ді қоса алғанға дейінгі тәуекел дәрежесінің көрсеткіші кезінде және оған қатысты іріктеп тексеру жүргізілгенде – жоғары тәуекел дәрежесіне;
2) 0-ден 60-қа дейінгі тәуекел дәрежесінің көрсеткіші кезінде және оған қатысты іріктеп тексеру жүргізілмегенде - жоғары дәрежеге жатқызылмаған тәуекел дәрежесіне жатады.
Осы Әдістеменің 24 және 25-тармақтарының ережелері осы Әдістеменің 3-тарауының 3-параграфында көрсетілген мемлекеттік органдарға қолданылмайды.

8) результаты анализа сведений, представляемых уполномоченными органами и организациями.
С целью повышения эффективности оценки рисков, необходимо проводить работу по взаимному обмену информацией с другими государственными органами и странами Евразийского экономического союза.
Также для оценки степени риска применяются другие источники информации в зависимости от специфики деятельности, предусмотренные в Критериях оценки рисков государственных органов.
23. На основании имеющихся источников информации, регулирующие государственные органы формируют субъективные критерии, подлежащие оценке.
Анализ и оценка субъективных критериев позволит сконцентрировать проверки в отношении проверяемого субъекта (объекта) с наибольшим потенциальным риском.
При этом, при анализе и оценке не применяются данные субъективных критериев, ранее учтенных и использованных в отношении конкретного проверяемого субъекта (объекта).
24. В зависимости от возможного риска и значимости проблемы, единичности или системности нарушения, анализа принятых ранее решений по каждому источнику информации определяются субъективные критерии, которые в соответствии с критериями оценки степени риска регулирующего государственного органа соответствуют степени нарушения – грубое, значительное и не значительное.
При этом определение грубых, значительных и незначительных нарушений устанавливается в критериях оценки степени риска регулирующих государственных органов с учетом специфики соответствующей сферы государственного контроля и надзора.
При формировании субъективных критериев степень нарушения (грубое, значительное, незначительное) присваивается в соответствии с установленными определениями грубых, значительных, незначительных нарушений.
25. Исходя из приоритетности применяемых источников информации в соответствии с критериями оценки степени риска регулирующего государственного органа в соответствии с главой 4 настоящей Методики рассчитывается общий показатель степени риска по субъективным критериям по шкале от 0 до 100.
По показателям степени риска проверяемый субъект (объект) относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 60 до 100 включительно и в отношении него проводится выборочная проверка;
2) не отнесенной к высокой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 60 и в отношении него не проводится выборочная проверка.
Положения пунктов 24 и 25 настоящей Методики не распространяются на государственные органы, указанные в параграфе 3 главы 3 настоящей Методики.

26. Іріктеп тексеру жүргізудің мерзімділігі субъективті өлшемшарттар бойынша алынатын мәліметтерге жүргізілетін талдау мен бағалаудың нәтижелері бойынша айқындалады және жылына ең көбі бір реттен аспайды.
27. Іріктеп тексерулер реттеуші мемлекеттік органның немесе жергілікті атқарушы органның бірінші басшысы бекітетін, тиісті есепті кезең басталғанға дейін күнтізбелік он бес күннен кешіктірмей құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі бойынша уәкілетті органға жіберілетін, жүргізілген талдау және бағалау нәтижелері бойынша тоқсанға (жартыжылдыққа, жылға) қалыптастырылатын іріктеп тексерулер тізімдері негізінде жүргізіледі.
28. Іріктеп тексерулердің тізімдері:
1) субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші ең жоғары тексерілетін субъектілердің (объектілердің) басымдығы;
2) мемлекеттік органның тексерулерді жүзеге асыратын лауазымды тұлғаларына түсетін жүктемелері ескеріле отырып жасалады.
3-параграф. Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес ерекшелік пен құпиялылықты ескере отырып, ақпараттық жүйелерді қолданатын мемлекеттік органдардың тәуекелдерді басқару жүйесін қалыптастыру ерекшеліктері
29. Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес ерекшелік пен құпиялылықты ескере отырып, ақпараттық жүйелерді қолданатын мемлекеттік органдардың тәуекелдерді басқару жүйесін қалыптастыруда тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткішін есептеу, сондай-ақ оларға сәйкес тексерілетін субъектілер жоғары немесе жоғарыға жатқызылмаған тәуекел дәрежесіне жатқызылатын тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында белгіленеді.
30. Тәуекелдерді бағалау жүйесін автоматтандырудың техникалық мүмкіндігі және тексеру субъектілері мен объектілерінің бірыңғай тізілімі - ақпараттық жүйенің талаптарына сәйкестігі тұрғысынан Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес құпия болып табылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органда олардың құпиялылығын қамтамасыз етумен келісуге жатады.
Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органмен келісу мерзімі бес жұмыс күнін құрайды.
4. Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткішін есептеу тәртібі
31. Осы Әдістеменің 14 және 25-тармақтарына сәйкес тексерілетін субъектіні тәуекел дәрежесіне жатқызу үшін тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеудің мынадай тәртібі қолданылады.
Бір өрескел бұзушылық болған жағдайда тексерілетін субъектіге 100 тәуекел дәрежесінің көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты ерекше тәртіп бойынша тексеру немесе іріктеп жүргізіледі.
Егер өрескел бұзушылық анықталмаса, онда тәуекел дәрежесінің көрсеткішін анықтау үшін елеулі және болмашы бұзушылықтар бойынша қосынды көрсеткіш есептеледі.
Елеулі бұзушылықтар көрсеткішін айқындау кезінде

26. Кратность проведения выборочной проверки определяется по результатам проводимого анализа и оценки получаемых сведений по субъективным критериям и не может быть чаще одного раза в год.
27. Выборочные проверки проводятся на основании списков выборочных проверок, формируемых на квартал (полугодие, год) по результатам проводимого анализа и оценки, утверждаемых первым руководителем регулирующего государственного органа или местного исполнительного органа. Списки выборочных проверок направляются в уполномоченный орган по правовой статистике и специальным учетам в срок не позднее, чем за пятнадцать календарных дней до начала соответствующего отчетного периода.
28. Списки выборочных проверок составляются с учетом:
1) приоритетности проверяемых субъектов (объектов) с наибольшим показателем степени риска по субъективным критериям;
2) нагрузки на должностных лиц, осуществляющих проверки, государственного органа.
Параграф 3. Особенности формирования системы оценки рисков
для государственных органов, использующих информационные
системы с учетом специфики и конфиденциальности, в соответствии
с законодательными актами Республики Казахстан
29. При формировании системы оценки рисков для государственных органов, использующих информационные системы с учетом специфики и конфиденциальности в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан, расчет общего показателя степени риска, а также показатели степени риска, в соответствии с которыми проверяемый субъект относится к высокой или не отнесенной к высокой степени риска, устанавливаются в критериях оценки степени риска регулирующих государственных органов.
30. На предмет технической возможности автоматизации систем оценки рисков и соответствия требованиям информационной системы – единого реестра субъектов и объектов проверок, критерии оценки степени риска, являющиеся конфиденциальными, в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан, согласовываются с уполномоченным органом по правовой статистике и специальным учетам, c обеспечением их конфиденциальности.
Срок согласования уполномоченным органом по правовой статистике и специальным учетам составляет пять рабочих дней.
4. Порядок расчета общего показателя степени риска по
субъективным критериям
31. Для отнесения проверяемого субъекта к степени риска в соответствии с пунктами 14 и 25 настоящей Методики, применяется следующий порядок расчета показателя степени риска.
При выявлении одного грубого нарушения, проверяемому субъекту приравнивается показатель степени риска 100 и в отношении него проводится проверка по особому порядку или выборочная проверка.
В случае если грубых нарушений не выявлено, то для определения показателя степени риска рассчитывается суммарный показатель по нарушениям значительной и незначительной степени.

0,7 коэффициенті қолданылады және бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
Рз = (
Р2 х 100/
Р1) х 0,7
мұндағы:
Рз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
Р1 – елеулі бұзушылықтардың жалпы саны;
Р2 – анықталған елеулі бұзушылықтардың саны;
Болмашы бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде
0,3 коэффициенті қолданылады және бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
Рн = (
Р2 х 100/
Р1) х 0,3
мұндағы:
Рн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші;
Р1 – болмашы бұзушылықтардың жалпы саны;
Р2 – анықталған болмашы бұзушылықтардың саны;
Тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші (
Р) 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және мына формула бойынша елеулі және болмашы бұзушылықтардың көрсеткіштерін қосу арқылы анықталады:
Р =
Рз +
Рн
мұндағы:
Р – тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші;
Рз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
Рн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші.
Осы тармақтың ережелері осы Әдістеменің 3-тарауының 3-параграфында көрсетілген мемлекеттік органдарға қолданылмайды.
5. Тексеру парақтары
32. Тексеру парақтары тексерілетін субъектілердің (объектілердің) біртекті топтары үшін жасалады және Кодекстің 132-бабының 2-тармағына сәйкес талаптарды қамтиды.
33. Біртекті топтар деп бірдей талаптар қойылатын тексерілетін субъектілер (объектілер) түсініледі. Біртекті топтар тексерілетін субъектілер (объектілер) жүзеге асыратын қызмет түрлері бойынша, сол сияқты тіркелу нысаны (заңды тұлғалар, жеке тұлғалар, дара кәсіпкерлер) бойынша бөлінеді.
34. Тексеру парақтары осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қалыптастырылады.
35. Кодекстің 141-бабы 2-тармағының екінші бөлігінде көрсетілген бақылау және қадағалау салалары үшін тексеру парақтарының талаптары осы Әдістеменің 13-тармағының бірінші бөлігіне сәйкес әзірленген субъективті өлшемшарттарға сәйкес түзетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 25 қарашадағы
№ 722 бұйрығына 2-қосымша
Нысан
Міндетті ведомстволық есептілік
________________________________________________
(мемлекеттік органның атауы)
_______________________________________саласында
(Казақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің

При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
Рз = (
Р2 х 100/
Р1) х 0,7
где:
Рз – показатель значительных нарушений;
Р1 – общее количество значительных нарушений;
Р2 - количество выявленных значительных нарушений;
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
Рн = (
Р2 х 100/
Р1) х 0,3
где:
Рн – показатель незначительных нарушений;
Р1 – общее количество незначительных нарушений;
Р2 - количество выявленных незначительных нарушений;
Общий показатель степени риска (УР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
Р =
Рз +
Рн
где:
Р - общий показатель степени риска;
Рз - показатель значительных нарушений;
Рн - показатель незначительных нарушений.
Положения настоящего пункта не распространяются на государственные органы, указанные в параграфе 3 главы 3 настоящей Методики.
5. Проверочные листы
32. Проверочные листы составляются для однородных групп проверяемых субъектов (объектов) и включают требования в соответствии с пунктом 2 статьи 132 Кодекса.
33. Под однородными группами понимаются проверяемые субъекты (объекты), к которым предъявляются одинаковые требования. Однородные группы разделяются как по видам деятельности, осуществляемым проверяемыми субъектами (объектами), так и по форме регистрации (юридические лица, физические лица, индивидуальные предприниматели).
34. Проверочные листы формируются по форме согласно приложению 3 к настоящему приказу.
35. Требования проверочных листов для сфер контроля и надзора, указанных в части четвертой пункта 2 статьи 141 Кодекса, корреспондируются с субъективными критериями, разработанными в соответствии с частью первой пункта 13 настоящей Методики.
Приложение 2 к приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 25 ноября 2015 года № 722
Форма
Обязательная ведомственная отчетность
_________________________________________________
(наименование государственного органа)
в сфере/в области/за_________________________________________________

(бұдан әрі - Кодекс) 138 және 139 –баптарына сәйкес)
__________________________ үшін
(кезең)
Кесте
Тексерулерді жүргізудің ерекше тәртібі бойынша жүргізілуі тиіс (15-28 жолдар үшін толтырылады)
Жүргізілген
тексерулердің саны
Бұзушылықтар анықталған тексерулер саны
Тексерулер қорытындылары бойынша салынған әкімшілік жазалар саны*
Тексерулер қорытындылары бойынша салынған әкімшілік айыппұлдар сомасы*
Тіркеуден бас тартылған тексерулер саны

(в соответствии со статьями 138 и 139 Предпринимательского кодекса
Республики Казахстан(далее - Кодекс)
за __________________________
(период)
Таблица
Подлежало к проведению проверок по особому порядку (заполняется для строк с 15-28)
Количество проведенных проверок
Количество проверок, по которым выявлены нарушения
Количество административных взысканий, наложенных по итогам проверок*
Сумма административного штрафа, наложенного по итогам проверок*
Количество проверок, в регистрации которых отказано

Кодекстің 140-бабы 1-тармағында көзделген іс-қимылдардың бірін жасау жолымен жүргізілген тексеру
Бару арқылы
жүргізілген бақылау мен қадағалаудың өзге де нысандарының саны
бару жолымен
қажетті ақпараттарға сұрау салу жолымен
тексерілетін субьектінішақыру жолымен
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Барлық тексерулер
1
Х
Х
бөліктің 1-жолынан:
Жеке кәсіпкерлік субьектілері
2
Х
Х
бөліктің 2-жолынан:
кәсіпкерлік санаттары бойынша
шағын кәсіпкерлік, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілері
3
Х
Х
орта кәсіпкерлік субъектілері
4
Х
Х
ірі кәсіпкерлік субъектілері
5
Х
Х
тәуекел топтары бойынша
жоғары тәуекел дәрежесі бойынша
6
Х
Х
жоғары дәрежеге жатқызылмаған тәуекел дәрежесі бойынша
7
Х
Х
Жеке кәсіпкерлік субъектілері болып табылмайтын тексерілетін субъектілер
8
Х
Х
бөліктің 8-жолынан:
түрлерібойынша
Мемлекеттік мекемелер
9
Х
Х
Мемлекеттік кәсіпорындар
10
Х
Х
Коммерциялық емес ұйымдар
11
Х
Х
Жеке тұлғалар
12
Х
тәуекел топтары бойынша
жоғары тәуекел дәрежесі бойынша
13
Х
Х
жоғары дәрежеге жатқызылмаған тәуекел дәрежесі бойынша
14
Х
Х
Тексерулерді жүргізудің ерекше тәртібі бойынша
15
Х
бөліктің 15-жолынан, оның ішінде:
Жеке кәсіпкерлік субьектілері
16
Х
бөліктің 16-жолынан:
кәсіпкерлік санаттары бойынша
шағын кәсіпкерлік, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілері
17
Х
орта кәсіпкерлік субъектілері
18
Х
ірі кәсіпкерлік субъектілері
19
Х
тәуекел топтары бойынша
жоғары тәуекел дәрежесі бойынша
20
Х
жоғары дәрежеге жатқызылмаған
тәуекел дәрежесі бойынша
21
Х
Жеке кәсіпкерлік субъектілері болып табылмайтын тексерілетін субъектілер
22
Х
бөліктің 22-жолынан:
түрлері бойынша
Мемлекеттік мекемелер
23
Х
Мемлекеттік кәсіпорындар
24
Х
Коммерциялық емес ұйымдар
25
Х
Жеке тұлғалар
26
Х
тәуекел топтары бойынша
жоғары тәуекел дәрежесі бойынша
27
Х
жоғары дәрежеге жатқызылмаған
тәуекел дәрежесі бойынша
28
Х
Іріктеп тексерулер
29
Х
Х
бөліктің 29-жолынан:
Жеке кәсіпкерлік субьектілері
30
Х
Х
бөліктің 30-жолынан:
кәсіпкерлік санаттары бойынша
шағын кәсіпкерлік, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілері
31
Х
Х
орта кәсіпкерлік субъектілері
32
Х
Х
ірі кәсіпкерлік субъектілері
33
Х
Х
тәуекел топтары бойынша
жоғары тәуекел дәрежесі бойынша
34
Х
Х
жоғары дәрежеге жатқызылмаған тәуекел дәрежесі бойынша
35
Х
Х
Жеке кәсіпкерлік субъектілері болып табылмайтын субъектілер
36
Х
Х
бөліктің
түрлері бойынша
Мемлекеттік мекемелер
37
Х
Х
Мемлекеттік кәсіпорындар
38
Х
Х
Коммерциялық емес ұйымдар
39
Х
Х
бөліктің 36-жолынан:
Жеке тұлғалар
40
Х
Х
тәуекел топтары бойынша
жоғары тәуекел дәрежесі бойынша
41
Х
Х
жоғары дәрежеге жатқызылмаған тәуекел дәрежесі бойынша
42
Х
Х
Жоспардан тыс тексерулер
43
Х
Х
бөліктің 43-жолынан:
Жеке кәсіпкерлік субьектілері
44
Х
Х
бөліктің 44-жолынан:
кәсіпкерлік санаттары бойынша
шағын кәсіпкерлік, оның ішінде микро кәсіпкерлік субъектілері
45
Х
Х
орта кәсіпкерлік субъектілері
46
Х
Х
ірі кәсіпкерлік субъектілері
47
Х
Х
тәуекел топтары бойынша
жоғары тәуекел дәрежесі бойынша
48
Х
Х
жоғары дәрежеге жатқызылмаған тәуекел дәрежесі бойынша
49
Х
Х
бөліктің 44-жолынан:

Проверка проведена путем совершения одного из следующих действий, предусмотренных п.1 ст.140 Кодекса
Количество проведенных иных форм контроля и надзора с посещением
путем посещения
путем запроса необходимой информации
путем вызова проверяемого субъекта
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Всего проверок
1
Х
Х
из строки 1 в разрезе:
Субъектов частного предпринимательства
2
Х
Х
из строки 2 в разрезе:
по категориям предпринимательства
субъекты малого предпринимательства, в том числе микро предпринимательства
3
Х
Х
субъекты среднего предпринимательства
4
Х
Х
субъекты крупного предпринимательства
5
Х
Х
по группам риска
высокой степени риска
6
Х
Х
не отнесенных к высокой степени риска
7
Х
Х
Субъектов, не являющихся субъектами частного предпринимательства
8
Х
Х
из строки 8 в разрезе:
по видам
Государственные учреждения
9
Х
Х
Государственные предприятия
10
Х
Х
Некоммерческие организации
11
Х
Х
Физические лица
12
Х
Х
по группам риска
высокой степени риска
13
Х
Х
не отнесенных к высокой степени риска
14
Х
Х
По особому порядку проведения проверок
15
Х
из строки 15 в том числе:
Субъектов частного предпринимательства
16
Х
из строки 16 в разрезе:
по категориям предпринимательства
субъекты малого предпринимательства, в том числе микро предпринимательства
17
Х
субъекты среднего предпринимательства
18
Х
субъекты крупного предпринимательства
19
Х
по группам риска
высокой степени риска
20
не отнесенных к высокой степени риска
21
Х
Субъектов, не являющихся субъектами частного предпринимательства
22
Х
из строки 22 в разрезе:
по видам
Государственные учреждения
23
Х
Государственные предприятия
24
Х
Некоммерческие организации
25
Х
Физические лица
26
по группам риска
высокой степени риска
27
Х
не отнесенных к высокой степени риска
28
Х
Выборочные проверки
29
Х
Х
из строки 29 в том числе:
Субъектов частного предпринимательства
30
Х
Х
из строки 30 в разрезе:
по категориям предпринимательства
субъекты малого предпринимательства, в том числе микро предпринимательства
31
Х
Х
субъекты среднего предпринимательства
32
Х
субъекты крупного предпринимательства
33
Х
Х
по группам риска
высокой степени риска
34
Х
Х
не отнесенных к высокой степени риска
35
Х
Х
Субъектов, не являющихся субъектами частного предпринимательства
36
Х
Х
из строки 36 в разрезе:
по видам
Государственные учреждения
37
Х
Х
Государственные предприятия
38
Х
Х
Некоммерческие организации
39
Х
Х
Физические лица
40
по группам риска
высокой степени риска
41
Х
Х
не отнесенных к высокой степени риска
42
Х
Х
Внеплановые проверки
43
Х
Х
из строки 43 в том числе:
Субъектов частного предпринимательства
44
Х
Х
из строки 44 в разрезе:
по категориям предпринимательства
субъекты малого предпринимательства, в том числе микро предпринимательства
45
Х
Х
субъекты среднего предпринимательства
46
Х
Х
субъекты крупного предпринимательства
47
Х
Х
по группам риска
высокой степени риска
48
Х
Х
не отнесенных к высокой степени риска
49
Х
Х
из строки 44 в разрезе:

Кодекстің 144-бабы 3-тармағы 1) тармақшасы
50
Х
Х
Кодекстің 144-бабы 3-тармағы 2) тармақшасы
51
Х
Х
Кодекстің 144-бабы 3-тармағы 3) тармақшасы
52
Х
Х
Кодекстің 144-бабы 3-тармағы 4) тармақшасы
53
Х
Х
Кодекстің 144-бабы 3-тармағы 5) тармақшасы
54
Х
Х
Кодекстің 144-бабы 3-тармағы 6) тармақшасы
55
Х
Х
Кодекстің 144-бабы 3-тармағы 7) тармақшасы
56
Х
Х
Кодекстің 144-бабы 3-тармағы 8) тармақшасы
57
Х
Х
Кодекстің 144-бабы 3-тармағы 9) тармақшасы
58
Х
Х
Кодекстің 144-бабы 3-тармағы 10) тармақшасы
59
Х
Х
Кодекстің 144-бабы 3-тармағы 11) тармақшасы
60
Х
Х
Кодекстің 144-бабы 3-тармағы 12) тармақшасы
61
Х
Х
Жеке кәсіпкерлік субъектілері болып табылмайтын субъектілер
62
Х
Х
бөліктің 62-жолынан:
түрлері бойынша
Мемлекеттік мекемелер
63
Х
Х
Мемлекеттік кәсіпорындар
64
Х
Х
Коммерциялық емес ұйымдар
65
Х
Х
Жеке тұлғалар
66
Х
Х
тәуекел топтары бойынша
жоғары тәуекел дәрежесі бойынша
67
Х
Х
жоғары дәрежеге жатқызылмаған тәуекел дәрежесі бойынша
68
Х
Х
Бару арқылы жүргізілген бақылау мен қадағалаудың өзге де нысандарының саны
69
Х
Х
Х
Х*
Х *
Х
Х
Х
Х
Бөліктің 69-жолынан: оның ішінде:
Жеке кәсіпкерлік субьектілері
70
Х
Х
Х
Х*
Х *
Х
Х
Х
Х
бөліктің 70-жолынан:
Кодекстің 137-бабы 3-тармағы 1) тармақшасы
71
Х
Х
Х
Х*
Х *
Х
Х
Х
Х
Кодекстің 137-бабы 3-тармағы 2) тармақшасы
72
Х
Х
Х
Х*
Х *
Х
Х
Х
Х
Кодекстің 137-бабы 3-тармағы 3) тармақшасы
73
Х
Х
Х
Х*
Х *
Х
Х
Х
Х
Кодекстің 137-бабы 3-тармағы 4) тармақшасы
74
Х
Х
Х
Х*
Х *
Х
Х
Х
Х
Кодекстің 137-бабы 3-тармағы 5) тармақшасы
75
Х
Х
Х
Х*
Х *
Х
Х
Х
Х
Кодекстің 137-бабы 3-тармағы 6) тармақшасы
76
Х
Х
Х
Х*
Х *
Х
Х
Х
Х
Кодекстің 137-бабы 3-тармағы 7) тармақшасы
77
Х
Х
Х
Х*
Х *
Х
Х
Х
Х
Кодекстің 137-бабы 3-тармағы 8) тармақшасы
78
Х
Х
Х
Х*
Х *
Х
Х
Х
Х
Кодекстің 137-бабы 3-тармағы 9) тармақшасы
79
Х
Х
Х
Х*
Х*
Х
Х
Х
Х
Кодекстің 137-бабы 3-тармағы 10) тармақшасы
80
Х
Х
Х
Х*
Х *
Х
Х
Х
Х
Кодекстің 137-бабы 3-тармағы 11) тармақшасы
81
Х
Х
Х
Х*
Х *
Х
Х
Х
Х
Кодекстің 137-бабы 3-тармағы 12) тармақшасы
82
Х
Х
Х
Х*
Х *
Х
Х
Х
Х
Жеке кәсіпкерлік субъектілері болып табылмайтын субъектілер
83
Х
Х
Х
Х*
Х*
Х
Х
Х
Х
83-жолдан:
Кодекстің 137-бабы 3-тармағы 1) тармақшасы
84
Х
Х
Х
Х*
Х*
Х*
Х
Х
Х
Кодекстің 137-бабы 3-тармағы 2) тармақшасы
85
Х
Х
Х
Х*
Х*
Х
Х
Х
Х
Кодекстің 137-бабы 3-тармағы 3) тармақшасы
86
Х
Х
Х
Х*
Х *
Х
Х
Х
Х
Кодекстің 137-бабы 3-тармағы 4) тармақшасы
87
Х
Х
Х
Х*
Х *
Х
Х
Х
Х
Кодекстің 137-бабы 3-тармағы 5) тармақшасы
88
Х
Х
Х
Х*
Х *
Х
Х
Х
Х
Кодекстің 137-бабы 3-тармағы 6) тармақшасы
89
Х
Х
Х
Х*
Х *
Х
Х
Х
Х
Кодекстің 137-бабы 3-тармағы 7) тармақшасы
90
Х
Х
Х
Х*
Х *
Х
Х
Х
Х
Кодекстің 137-бабы 3-тармағы 8) тармақшасы
91
Х
Х
Х
Х*
Х *
Х
Х
Х
Х
Кодекстің 137-бабы 3-тармағы 9) тармақшасы
92
Х
Х
Х
Х*
Х *
Х
Х
Х
Х
Кодекстің 137-бабы 3-тармағы 10) тармақшасы
93
Х
Х
Х
Х*
Х *
Х
Х
Х
Х
Кодекстің 137-бабы 3-тармағы 11) тармақшасы
94
Х
Х
Х
Х*
Х *
Х
Х
Х
Х
Кодекстің 137-бабы 3-тармағы 12) тармақшасы
95
Х
Х
Х
Х*
Х *
Х
Х
Х
Х
Ескертпе: "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес жүзеге асырылатын мемлекеттік бақылаудың өзге де нысандары бойынша ведомстволық есепке алу жүргізілмейді.
Мемлекеттік кірістер органдарының ведомстволық есептілігінің жиынтық деректері Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің ресми интернет-ресурсында есепті тоқсаннан кейінгі екінші айдың 10 күніне жарияланады.
Міндетті ведомстволық есептілікке
1-қосымша
Нысан
Бақыланатын субьектілер саны туралы мәлімет
Барлығы
Барлығы:
тәуекел дәрежесі жоғары субъектілер
тәуекел дәрежесі жоғары субъектілерге жатқызылмағандар
А
1
2
3
1
Бақыланатын субъектілер саны
2
Бақыланатын жеке кәсіпкерлік субъектілерінің саны (1-жолдан)
3
олардың ішінде:
шағын кәсіпкерлік субъектілері, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілері
4
орта кәсіпкерлік субъектілері
5
ірі кәсіпкерлік субъектілері
6
Жеке кәсіпкерлік субъектілері болып табылмайтын бақыланатын субъектілер саны (6-жолдан)
7
олардың ішінде:
Мемлекеттік мекемелер
8
Мемлекеттік кәсіпорындар
9
Коммерциялық емес ұйымдар
10
Жеке тұлғалар

пп.1) п.3 ст.144 Кодекса
50
Х
Х
пп.2) п.3 ст. 144 Кодекса
51
Х
Х
пп.3) п.3 ст. 144 Кодекса
52
Х
Х
пп.4) п.3 ст. 144 Кодекса
53
Х
Х
пп.5) п.3 ст. 144 Кодекса
54
Х
Х
пп.6) п.3 ст. 144 Кодекса
55
Х
Х
пп.7) п.3 ст. 144 Кодекса
56
Х
Х
пп.8) п.3 ст. 144 Кодекса
57
Х
Х
пп.9) п.3 ст. 144 Кодекса
58
Х
Х
пп.10) п.3 ст. 144 Кодекса
59
Х
Х
пп.11) п.3 ст. 144 Кодекса
60
Х
Х
пп.12) п.3 ст. 144 Кодекса
61
Х
Х
Субъектов, не являющихся субъектами частного предпринимательства
62
Х
Х
из строки 62 в разрезе:
по видам
Государственные учреждения
63
Х
Х
Государственные предприятия
64
Х
Х
Некоммерческие организации
65
Х
Х
Физические лица
66
по группам риска
высокой степени риска
67
Х
Х
не отнесенных к высокой степени риска
68
Х
Х
Количество проведенных иных форм контроля и надзорас посещением
69
Х
Х
Х
Х*
Х*
Х*
Х
Х
Х
из строки 69 том числе:
Субъектов частного предпринимательства
70
Х
Х
Х
Х*
Х*
Х
Х
Х
Х
из строки 70:
пп.1) п.3 ст.137 Кодекса
71
Х
Х
Х
Х*
Х*
Х
Х
Х
Х
пп.2) п.3 ст. 137 Кодекса
72
Х
Х
Х
Х*
Х*
Х
Х
Х
Х
пп.3) п.3 ст. 137 Кодекса
73
Х
Х
Х
Х*
Х*
Х
Х
Х
Х
пп.4) п.3 ст. 137 Кодекса
74
Х
Х
Х
Х*
Х*
Х
Х
Х
Х
пп.5) п.3 ст. 137 Кодекса
75
Х
Х
Х
Х*
Х*
Х
Х
Х
Х
пп.6) п.3 ст. 137 Кодекса
76
Х
Х
Х
Х *
Х*
Х
Х
Х
Х
пп.7) п.3 ст. 137 Кодекса
77
Х
Х
Х
Х*
Х*
Х
Х
Х
Х
пп.8) п.3 ст. 137 Кодекса
78
Х
Х
Х
Х *
Х*
Х
Х
Х
Х
пп.9) п.3 ст.137 Кодекса
79
Х
Х
Х
Х*
Х*
Х
Х
Х
Х
пп.10) п.3 ст. 137 Кодекса
80
Х
Х
Х
Х*
Х*
Х
Х
Х
Х
пп.11) п.3 ст. 137 Кодекса
81
Х
Х
Х
Х*
Х*
Х
Х
Х
Х
пп.12) п.3 ст. 137 Кодекса
82
Х
Х
Х
Х *
Х*
Х
Х
Х
Х
Субъектов, не являющихся субъектами частного предпринимательства
83
Х
Х
Х
Х*
Х*
Х
Х
Х
Х
из строки 83:
пп.1) п.3 ст.137 Кодекса
84
Х
Х
Х
Х*
Х*
Х
Х
Х
Х
пп.2) п.3 ст. 137 Кодекса
85
Х
Х
Х
Х*
Х*
Х
Х
Х
Х
пп.3) п.3 ст. 137 Кодекса
86
Х
Х
Х
Х*
Х*
Х
Х
Х
Х
пп.4) п.3 ст. 137 Кодекса
87
Х
Х
Х
Х*
Х*
Х
Х
Х
Х
пп.5) п.3 ст. 137 Кодекса
88
Х
Х
Х
Х*
Х*
Х
Х
Х
Х
пп.6) п.3 ст. 137 Кодекса
89
Х
Х
Х
Х*
Х*
Х
Х
Х
Х
пп.7) п.3 ст. 137 Кодекса
90
Х
Х
Х
Х*
Х*
Х
Х
Х
Х
пп.8) п.3 ст. 137 Кодекса
91
Х
Х
Х
Х*
Х*
Х
Х
Х
Х
пп.9) п.3 ст.137 Кодекса
92
Х
Х
Х
Х*
Х*
Х
Х
Х
Х
пп.10) п.3 ст. 137 Кодекса
93
Х
Х
Х
Х*
Х*
Х
Х
Х
Х
пп.11) п.3 ст. 137 Кодекса
94
Х
Х
Х
Х*
Х*
Х
Х
Х
Х
пп.12) п.3 ст. 137 Кодекса
95
Х
Х
Х
Х*
Х*
Х
Х
Х
Х
Примечание: По иным формам государственного контроля, осуществляемым в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), ведомственный учет не ведется.
Сводные данные ведомственной отчетности органов государственных доходов размещаются на официальном Интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан к 10 числу второго месяца следующего за отчетным кварталом.
Приложение 1
к Обязательной ведомственной
отчетности
Форма
Сведения о количестве подконтрольных субъектов
Всего
Всего:
субъекты высокой степени риска
субъекты не отнесенные к высокой степени риска
А
1
2
3
1
Количество подконтрольных субъектов
2
Количество подконтрольных субъектов частного предпринимательства (из строки 1)
3
из них:
субъекты малого предпринимательства, в том числе субъекты микропредпринимательства
4
субъекты среднего предпринимательства
5
субъекты крупного предпринимательства
6
Количество подконтрольных субъектов, не являющихся субъектами частного предпринимательства (из строки 6)
7
из них:
Государственные учреждения
8
Государственные предприятия
9
Некоммерческие организации
10
Физические лица

Ескертпе: "Бақыланатын субьектілер (обьектілер) саны туралы мәлімет" нысаны жеке кәсіпкерлік субъектілері (2-жол), оның ішінде санаттар бөлінісінде (3, 4, 5-жолдар) және жеке кәсіпкерлік субьектілері болып табылмайтын субъектілер (6-жол), оның ішінде түрлері (7,8,9,10-жолдар) бөлінісінде бақыланатын субъектілердің (объектілердің) санын есептеу үшін қажет.
Бұл жағдайда тексерілетін субъектілер саны ретінде оларға қатысты мемлекеттік органдар мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын Кодекстің 138 және 139-баптарында көрсетілген тиісті қызмет саласында қызметті жүзеге асыратын тексерілетін субъектілердің жалпы саны алынады.

Примечание: форма "Сведения о количестве подконтрольных субъектов (объектов)" необходима для учета количества подконтрольных субъектов в разрезе субъектов частного предпринимательства (строка 2), в том числе в разрезе категорий (строки 3, 4, 5) и подконтрольных субъектов, не являющихся субъектами частного предпринимательства (строка 6), в том числев разрезе видов (строки 7, 8, 9, 10).
В данном случае под количеством подконтрольных субъектов понимается общее количество проверяемых субъектов, осуществляющих деятельность в соответствующей сфере деятельности, указанной в статьях 138 и 139 Кодекса, в отношении которых государственными органами осуществляется государственный контроль и надзор.

3-5-жолдардың сомасы 2-жолда көрсетілген бақыланатын жеке кәсіпкерлік субъектілерінің санына сәйкес келуі тиіс.
7-10-жолдардың сомасы 6-жолда көрсетілген жеке кәсіпкерлік субъектілері болып табылмайтын бақыланатын субъектілердің санына сәйкес келуі тиіс.
2 және 6-жолдардың сомасы 1-жолда көрсетілген бақыланатын субъектілердің қорытынды санына сәйкес келуі тиіс.
Бұл нысан жылдың басынан өсу қорытындысымен толтырылады.
Мемлекеттік кірістер органдарының ведомстволық есептілігінің жиынтық деректері Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің ресми интернет-ресурсында есепті тоқсаннан кейінгі екінші айдың 10 күніне жарияланады.
Міндетті ведомстволық есептілікке
2-қосымша
Нысан
Жеке кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты тексеру нәтижелері бойынша әкімшілік жазалар саны туралы ақпарат
Барлығы
Ескерту
Әкімшілік айыппұл
Әкімшілік құқық бұзушылық нысанасын тәркілеу
Арнайы құқығынан айыру
Рұқсат беру құжатының, оның ішінде лицензиялардан айыру немесе әрекетін тоқтата тұру
Жеке кәсіпкер қызметін тоқтата тұру немесе тыйым салу
Мәжбүрлі бұзу
Әкімшілік қамауға алу
Әкімшілік шығарып жіберу
А
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
Әкімшілік жазалар (саны)
2
оның ішінде, ӘҚБтК баптары бойынша:
3
( баптар бөлінісінде)
4
5

Сумма строк 3-5 должна соответствовать количеству подконтрольных субъектов частного предпринимательства, указанных в строке 2.
Сумма строк 7-10 должна соответствовать итоговому количеству подконтрольных субъектов, не являющихся субъектами предпринимательства указанных в строке 6.
Сумма строк 2 и 6 должна соответствовать итоговому количеству подконтрольных субъектов указанных в строке 1.
Данная форма заполняется с нарастающим итогом с начала года.
Сводные данные ведомственной отчетности органов государственных доходов размещаются на официальном Интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан к 10 числу второго месяца следующего за отчетным кварталом.
Приложение 2
к Обязательной ведомственной
отчетности
Форма
Информация о количестве административных взысканий по
результатам проверок в отношении субъектов частного
предпринимательства
Всего
Предупреждение
Административный штраф
Конфискация предмета административного правонарушения
Лишение специального права
Лишение или приостановление действия разрешительного документа, в том числе лицензии
Приостановление или запрещение деятельности
Принудительный снос
Административный арест
Административное выдворение
А
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
Административные взыскания (количество)
2
в том числе по статьям КоАП:
3
(в разрезе статей)
4
5

Ескертпе: "Жеке кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты тексеру нәтижелері бойынша әкімшілік жазалар саны туралы ақпарат" нысанында Әкімшілік құқық бұзушылық туралы 2014 жылғы 5 шілдедегі Казақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – ӘҚБтК) 41-бабының 1-тармағына сәйкес аталған жаза түрлері бөлінісінде әкімшілік жазалар бойынша көрсеткіштер толтырылады.
Әкімшілік жазалар түрлерінің бөлінісінде көрсетілген көрсеткіштер сомасы (2-10-бағандар) 1-бағанның 1-жолында көрсетілген әкімшілік айыптардың қорытынды санына сәйкес келуі тиіс.
Бұл ретте әкімшілік жазалар саны, оның ішінде олардың түрлері бөлінісінде ӘҚБтК баптарын көрсете отырып ұсынылады, оларға сәйкес реттеуші мемлекеттік органдар әкімшілік жазалар қолданады.
ӘҚБтК баптарының атаулары мен тармақтарын реттеуші мемлекеттік органдар өздігінен бетінше толтырады.
ӘҚБтК баптары бойынша көрсетілген көрсеткіштер сомасы (осы нысанның 3-...-жолдары) осы нысанның 1-бағанының 1-жолында көрсетілген әкімшілік жазалардың қорытынды санына сәйкес келуі тиіс.
Бұл ретте осы нысанның 1-бағанының 1-жолында көрсетілетін әкімшілік жазалардың қорытынды саны міндетті ведомстволық есептіліктің 4-бағанының 1-жолына сәйкес келуі тиіс.
Бұл нысан жылдың басынан өсу қорытындысымен толтырылады.
Мемлекеттік кірістер органдарының ведомстволық есептілігінің жиынтық деректері Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің ресми интернет-ресурсында есепті тоқсаннан кейінгі екінші айдың 10 күніне жарияланады.
Міндетті ведомстволық есептілікке
3-қосымша
Нысан
Қызметкерлер саны, қаржыландырылатын қаражаттың жүктемесі мен көлемі бойынша ақпарат
Барлығы
А
1
1
Тексерулерді тікелей жүзеге асыратын қызметкерлер саны
2
Жүргізілген тексерулерді жүзеге асыруға барлық деңгейдегі бюджеттерден бөлінетін қаржы қаражатының көлемі
3
Барлық тексерулерді жүргізуге жұмсалған жұмыс күндерінің жалпы саны
Ескертпе: "Қызметкерлер саны, қаржыландырылатын қаражаттың жүктемесі мен көлемі бойынша ақпарат" нысанында тексерулерді тікелей жүзеге асыратын қызметкерлер саны, жүргізілген тексерулерді жүзеге асыруға барлық деңгейдегі бюджеттерден бөлінетін қаржы құралдарының көлемі (жалақы төлеуге, іссапар шығындарына, зертханалық зерттеу жүргізуге, сынақтарды өткізуге (талдаулар, өлшемдер) және т.б.), есепті жыл нәтижелері бойынша барлық тексерулерді жүргізуге кеткен жұмыс күндерінің жалпы саны туралы ақпарат толтырылады.
Осы нысан есепті жыл нәтижелері бойынша толтырылады.
Мемлекеттік кірістер органдарының ведомстволық есептілігінің жиынтық деректері Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің ресми интернет-ресурсында есепті тоқсаннан кейінгі екінші айдың 10 күніне жарияланады.
Міндетті ведомстволық есептілікке
4-қосымша
Нысан
Бақылау және қадағалау органдарының тексерулер жүргізу тәртібін бұзғаны үшін және олардың нәтижелеріне жеке кәсіпкерлік субъектілері берген шағымдар саны туралы ақпарат
Барлығы
мыналар бөлінісінде 1-бағаннан:
Жоғары тұрған мемлекеттік органдарға
Прокуратура органдарына
Сотқа
Кәсіпкерліклердің құқықтарын қорғау жөніндегі органдарға
А
1
2
3
4
5
1
Тексерулер жүргізу тәртібін бұзғаны үшін және олардың нәтижелеріне берілген шағымдар саны
2
Тексерулер жүргізу тәртібін бұзғаны үшін және олардың нәтижелеріне берілген қанағаттандырылған шағымдар саны
3
Қанағаттандырылған шағымдар нәтижелері бойынша жарамсыз деп танылған тексерулер саны
4
Қанағаттандырылған шағымдар бойынша жауапкершілікке тартылған лауазымды адамдар саны
5
оның ішінде, ӘҚБтК 175-бабында көзделген негіздемелер бойынша әкімшілік жауаптылыққа тартылған:

Примечание: в форме "Информация о количестве административных взысканий по результатам проверок в отношении субъектов частного предпринимательства" заполняются показатели по административным взысканиям в разрезе видов таких взысканий в соответствии с пунктом 1 статьи 41 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года (далее – КоАП).
Сумма показателей, указанных в разрезе видов административных взысканий (графы 2-10), должна соответствовать итоговому количеству административных взысканий, указанному в строке 1 графы 1.
При этом, количество административных взысканий, в том числе разрезе их видов предоставляется с указанием статей КоАП, в соответствии с которыми регулирующие государственные органы налагают административные взыскания.
Наименования и пункты статей КоАП заполняются регулирующими государственными органами самостоятельно.
Сумма показателей указанных по статьям КоАП (строки 3 - … данной формы) должна соответствовать итоговому количеству административных взысканий, указанному в строке 1 графы 1 данной формы.
При этом, итоговое количество административных взысканий, отражаемое в строке 1 графы 1 данной формы должна соответствовать строке 1 графы 4 формы обязательной ведомственной отчетности.
Данная форма заполняется с нарастающим итогом с начала года.
Сводные данные ведомственной отчетности органов государственных доходов размещаются на официальном Интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан к 10 числу второго месяца следующего за отчетным кварталом.
Приложение 3
к Обязательной ведомственной
отчетности
Форма
Информация по количеству сотрудников, нагрузке и объему
финансируемых средств
Всего
А
1
1
Количество сотрудников, непосредственно осуществляющих проверки
2
Объем финансовых средств, выделяемых из бюджетов всех уровней на осуществление проведенных проверок
3
Общее количество рабочих дней, затраченных на проведение всех проверок
Примечание: в форме "Информация по количеству сотрудников, нагрузке и объему финансируемых средств" заполняется информация по количеству сотрудников, непосредственно осуществляющих проверки, объему финансовых средств, выделяемых из бюджетов всех уровней на осуществление проведенных проверок (средства, израсходованные на выплату заработной платы, командировочных расходов, на проведение лабораторных исследований, проведение испытаний (анализов, измерений) и другое), общему количеству рабочих дней, затраченных на проведение всех проверок по итогам отчетного года.
Данная форма заполняется по итогам отчетного года.
Сводные данные ведомственной отчетности органов государственных доходов размещаются на официальном Интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан к 10 числу второго месяца следующего за отчетным кварталом.
Приложение 4
к Обязательной ведомственной
отчетности
Форма
Информация о количестве жалоб, поданных субъектами частного
предпринимательства на нарушение порядка проведения
проверок органами контроля и надзора и на их результаты
Всего
из графы 1 в разрезе:
В вышестоящие государственные органы
В органы прокуратуры
В суд
В органы по защите прав предпринимателей
А
1
2
3
4
5
1
Количество жалоб, поданных на нарушение порядка проведения проверок и на их результаты
2
Количество удовлетворенных жалоб, поданных на нарушение порядка проведения проверок и на их результаты
3
Количество проверок, признанных недействительными по результатам удовлетворенных жалоб
4
Количество должностных лиц, привлеченных к ответственности по удовлетворенным жалобам
5
в том числе привлеченных к административной ответственности по основаниям, предусмотренным статьей 175 КоАП:

ҚР ӘҚБтК 175 бабы 1-тармағы 1) тармақшасы
6
ҚР ӘҚБтК 175 бабы 1-тармағы 2) тармақшасы
7
ҚР ӘҚБтК 175 бабы 1-тармағы 3) тармақшасы
8
ҚР ӘҚБтК 175 бабы 1-тармағы 4) тармақшасы
9
ҚР ӘҚБтК 175 бабы 1-тармағы 5) тармақшасы
10
ҚР ӘҚБтК 175 бабы 1-тармағы 6) тармақшасы
11
ҚР ӘҚБтК 175 бабы 1-тармағы 7) тармақшасы
12
ҚР ӘҚБтК 175 бабы 1-тармағы 8) тармақшасы
13
ҚР ӘҚБтК 175 бабы 1-тармағы 9) тармақшасы
14
ҚР ӘҚБтК 175 бабы 1-тармағы 10) тармақшасы
15
ҚР ӘҚБтК 175 бабы 1-тармағы 11) тармақшасы
16
ҚР ӘҚБтК 175 бабы 1-тармағы 12) тармақшасы
Ескертпе: "Бақылау және қадағалау органдарының тексерулер жүргізу тәртібін бұзғаны үшін және олардың нәтижелеріне жеке кәсіпкерлік субъектілері берген шағымдар саны туралы ақпарат" нысанында мына көрсеткіштер толтырылады: жеке кәсіпкерлік субъектілерінің құқықтарын қорғауды жүзеге асыратын инстанцияларға бөле отырып "Тексерулер жүргізу тәртібін бұзғаны үшін және олардың нәтижелеріне берілген шағымдар саны", "Тексерулер жүргізу тәртібін бұзғаны үшін және олардың нәтижелеріне берілген қанағаттандырылған шағымдар саны", "Қанағаттандырылған шағымдар нәтижелері бойынша жарамсыз деп танылған тексерулер саны", "Қанағаттандырылған шағымдар бойынша жауапкершілікке тартылған лауазымды адамдар саны".
ҚР қолданыстағы заңнамасына сәйкес жеке кәсіпкерлік субъектілері лауазымды адамның және (немесе) мемлекеттік органның шешімімен келіспеген жағдайда мыналарға:
- жоғары тұрған мемлекеттік органдарға төмен тұрған органдардың шешімінің күшін жою туралы талаппен;
- прокуратура органдарына – олардың құқықтары мен заңды мүдделерінің бұзылуларын жою туралы арызбен;
- сотқа – бұзылған немесе даулы құқықтарды, бас бостандықтарды немесе заңмен қорғалатын мүдделерді қорғау үшін;
- жеке кәсіпкерлік субъектілерінің құқықтарын қорғау жөніндегі органдарға жүгінеді.
Қанағаттандырылған шағымдар бойынша жауаптылыққа тартылған лауазымды адамдар саны бойынша көрсеткіш ӘҚБтК 175-бабында көзделген әкімшілік жауаптылыққа тарту негіздемелері бөлінісінде қосымша ұсынылады.

пп.1) п.1 ст. 175 КР КоАП
6
пп.2) п.1 ст. 175 КР КоАП
7
пп.3) п.1 ст. 175 КР КоАП
8
пп.4) п.1 ст. 175 КР КоАП
9
пп.5) п.1 ст. 175 КР КоАП
10
пп.6) п.1 ст. 175 КР КоАП
11
пп.7) п.1 ст. 175 КР КоАП
12
пп.8) п.1 ст. 175 КР КоАП
13
пп.9) п.1 ст. 175 КР КоАП
14
пп.10) п.1 ст. 175 КР КоАП
15
пп.11) п.1 ст. 175 КР КоАП
16
пп.12) п.1 ст. 175 КР КоАП
Примечание: в форме "Информация о количестве жалоб, поданных субъектами частного предпринимательства на нарушение порядка проведения проверок органами контроля и надзора и на их результаты" заполняются следующие показатели: "Количество жалоб, поданных на нарушение порядка проведения проверок и на их результаты", "Количество удовлетворенных жалоб, поданных на нарушение порядка проведения проверок и на их результаты", "Количество проверок признанных недействительными по результатам удовлетворенных жалоб", "Количество должностных лиц, привлеченных к ответственности по удовлетворенным жалобам" с разбивкой по инстанциям, осуществляющим защиту прав субъектов частного предпринимательства.
Согласно действующему законодательству РК субъекты частного предпринимательства, в случае несогласия с решением должностного лица и (или) государственного органа, обращаются:
- в вышестоящие государственные органы с иском об отмене решения нижестоящих органов;
- в органы прокуратуры – с заявлением об устранении нарушений их прав и законных интересов;
- в суд – за защитой нарушенных или оспариваемых прав, свобод или охраняемых законом интересов;
- в органы по защите прав субъектов частного предпринимательства.
Показатель по количеству должностных лиц, привлеченных к ответственности по удовлетворенным жалобам, дополнительно предоставляется в разрезе оснований привлечения к административной ответственности, предусмотренных статьей 175 КоАП.

Бұл ретте, ӘҚБтК 175-бабында көзделген әкімшілік жауаптылыққа тарту негіздері бөлінісінде көрсеткіштер сомасы (5-16-жолдар) қанағаттандырылған шағымдар бойынша (4-жол) жауаптылыққа тартылған лауазымдық адамдар саны бойынша көрсеткішке сәйкес келуі тиіс.
Жеке кәсіпкерлік субъектілерінің құқықтарын қорғауды жүзеге асыратын инстанциялар бойынша бөліністе көрсетілген көрсеткіштер сомасы (2-5-бағандар) 1-бағанда көрсетілген қорытынды көрсеткішке сәйкес келуі тиіс.
Бұл нысан жылдың басынан өсу қорытындысымен толтырылады.
Мемлекеттік кірістер органдарының ведомстволық есептілігінің жиынтық деректері Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің ресми интернет-ресурсында есепті тоқсаннан кейінгі екінші айдың 10 күніне жарияланады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 8 желтоқсандағы
№ 755 бұйрығына 3-қосымша
нысан
Тексеру парағы
_______________________________________________________ саласында
(Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138 және 139-баптарына
сәйкес)__________________________________________________ қатысты
(тексерілетін субъектілердің (объектілердің) біртекті тобының атауы)
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган ____________________________
_____________________________________________________________________
Тексеруді тағайындау туралы акт______________________________________
(№, күні)
Тексерілетін субъектінің (объектінің) атауы__________________________
_____________________________________________________________________
Тексерілетін субъектінің (объектінің) (ЖСН), БСН_____________________
_____________________________________________________________________
Орналасқан мекенжайы
_____________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талап етіледі
Талап етілмейді
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
5
6
Лауазымды адам (адамдар) ______________ _________
(лауазымы) (қолы)
_________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Тексерілетін субъектінің басшысы_____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), лауазымы)
_____________
(қолы)

При этом, сумма показателей в разрезе оснований привлечения к административной ответственности, предусмотренных статьей 175 КоАП (строки 5-16) должна соответствовать показателю по количеству должностных лиц, привлеченных к ответственности по удовлетворенным жалобам (строка 4).
Сумма показателей, указанных с разбивкой по инстанциям, осуществляющим защиту прав субъектов частного предпринимательства (графы 2-5), должна соответствовать итоговому показателю, указанному в графе 1.
Данная форма заполняется с нарастающим итогом с начала года.
Сводные данные ведомственной отчетности органов государственных доходов размещаются на официальном Интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан к 10 числу второго месяца следующего за отчетным кварталом.
Приложение 3 к приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 25 ноября 2015 года № 722
форма
Проверочный лист
в сфере/в области/за___________________________________________
(в соответствии со статьями 138 и 139 Предпринимательского
Кодекса Республики Казахстан)
в отношении ___________________________________________________
(наименование однородной группы проверяемых
субъектов (объектов)
Государственный орган, назначивший проверку _________________________
_____________________________________________________________________
Акт о назначении проверки ___________________________________________
(№, дата)
Наименование проверяемого субъекта (объекта) ________________________
_____________________________________________________________________
(ИИН), БИН проверяемого субъекта (объекта) __________________________
_____________________________________________________________________
Адрес места нахождения ______________________________________________
Перечень требований
Требуется
Не требуется
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
5
6
Должностное (ые) лицо (а) __________________________ ____________
(должность) (подпись)
___________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
Руководитель
проверяемого субъекта _______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), должность)
______________
(подпись)