Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарында жұмыс стандарттарын (қызметкердің нақты жұмыс учаскесіндегі қызмет нәтижелеріне қойылатын алгоритм, қағидалар және талаптар) белгілеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 26 қарашадағы № 969 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 23 желтоқсанда № 12471 болып тіркелді.
"Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 6 қаңтардағы Заңының 29-бабының 8-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарында жұмыс стандарттарын (қызметкердің нақты жұмыс учаскесіндегі қызмет нәтижелеріне қойылатын алгоритм, қағидалар және талаптар) белгілеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Кадр жұмысы департаменті (А.Ү. Әбдіғалиев) заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Заң" деректер базасы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрілігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің бірінші орынбасары полиция генерал-лейтенанты М.Ғ.Демеуовке және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Кадр жұмысы департаментіне (А.Ү. Әбдіғалиев) жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
полиция генерал-полковнигі
Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2015 жылғы 26 қарашадағы
№ 969 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарында жұмыс стандарттарын
(қызметкердің нақты жұмыс учаскесіндегі қызмет нәтижелеріне қойылатын алгоритм,
қағидалар және талаптар) белгілеу қағидалары

Об утверждении Правил установления стандартов работ (алгоритм, правила и требования к результатам деятельности сотрудников на конкретном участке работы) в органах внутренних дел Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 ноября 2015 года № 969. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 декабря 2015 года № 12471.
В соответствии с пунктом 8 статьи 29 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О правоохранительной службе" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила установления стандартов работ (алгоритм, правила и требования к результатам деятельности сотрудников на конкретном участке работы) в органах внутренних дел Республики Казахстан.
2. Департаменту кадровой работы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Абдигалиев А.У.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "База данных "Закон" для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан генерал-лейтенанта полиции Демеуова М.Г. и Департамент кадровой работы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Абдигалиев А.У.).
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
генерал-полковник полиции
К. Касымов
Утверждены
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 26 ноября 2015 года № 969
Правила
установления стандартов работ (алгоритм, правила и требования к
результатам деятельности сотрудников на конкретном участке
работы) в органах внутренних дел Республики Казахстан

1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарында жұмыс стандарттарын (қызметкердің нақты жұмыс учаскесіндегі қызмет нәтижелеріне қойылатын алгоритм, қағидалар мен талаптар) белгілеу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Құқық қорғау қызметі туралы" 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 29-бабының 8-тармағына сәйкес әзірленген.
2. Қағидалар ішкі істер органдарында жұмыс стандарттарын (қызметкердің нақты жұмыс учаскесіндегі қызмет нәтижелеріне қойылатын алгоритм, қағидалар мен талаптар) (бұдан әрі – Жұмыс стандарттары) белгілеу тәртібін анықтайды.
3. Жұмыс стандарты – қойылған міндеттерге қол жеткізу үшін белгіленген жұмыс технологиясын іске асыруға, сондай-ақ анықталған қателерді анықтауға мүмкіндік беретін қызметкердің нақты жұмыс учаскесіндегі қызмет нәтижелеріне қойылатын алгоритм, қағидалар мен талаптар.
2. Жұмыс стандарттарын белгілеу тәртібі
4. Жұмыс стандарттары мынадай бөлімдерден тұрады:
"Жалпы ережелер" – нақты жұмыс учаскесіндегі қызметті регламенттейтін нормативтік құқықтық актілер мен бұйрықтардың түбегейлі тізбесін қамтиды.
"Іс-қимыл алгоритмі" – міндеттердің, функциялардың нақты жұмыс учаскесіндегі іс-әрекеттерді орындау реттілігінің толық сипаттамасын, сондай-ақ жұмыс нәтижелеріне қойылатын стандартты талаптарды құрайды.
Жұмыс стандарттары осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша белгіленеді.
5. Жұмыс стандарттарын белгілеу кезінде мынадай өлшемшарттарды басшылыққа алу қажет:
нақтылық – әртүрлі түсінікке әкеп соғатын бұлыңғыр және екіұшты тұжырымдардың болмауы;
өзектілік – жүктелген міндеттер мен іске асыралатын функциялардың өзгеруін ескере отырып, Жұмыс стандарттарын уақтылы қайта қарау;
кешенділік – басқарудың барлық деңгейінде ішкі істер органдары жүйесінің барлық лауазымдарын қамту.
6. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің (бұдан әрі – ІІМ) департаменттері, дербес басқармалары, комитеттері олардың құрылымдық бөліністері құрамындағы лауазымдар бойынша Жұмыс стандарттарын, сондай-ақ әрбір басқару деңгейі бойынша қызметтің барлық бағыттарын ескере отырып, әрбір лауазым атауы бойынша үлгілік Жұмыс стандарттарын белгілейді.
Ішкі істер министрлігінің Екінші арнайы басқармасы Казақстан Республикасы Ішкі істер министрінің көмекшісі лауазымы бойынша Жұмыс стандарттарын белгілейді.
Ішкі істер министрлігінің Штаб-департаментіне облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, Көліктегі полиция департаменттерінің, Ішкі істер министрлігінің Байқоңыр қаласындағы өкілдігі бастықтарының лауазымдары бойынша Жұмыс стандарттарын белгілеу жүктеледі.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың, Көліктегі полиция департаменттерінің, Ішкі істер министрлігінің Байқоңыр қаласындағы өкілдігінің бастықтары орынбасарларының лауазымдары бойынша Жұмыс стандарттарын белгілеу оларға жетекшілік ететін қызметтерге жүктеледі.
Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің штабына, сондай-ақ Әкімшілік полиция комитетінің аналитикалық бөлінісіне комитеттер басшылығының, аумақтық органдар, оларға ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелердің бастықтары мен олардың орынбасарларының лауазымдары бойынша Жұмыс стандарттарын белгілеу жүктеледі.
Өңірлік Полиция департаменттері, Қылмыстық-атқару жүйесі департаменттерінің аппараттарындағы штабтарға қалалық, аудандық бөліністердің бастықтары мен олардың орынбасарларының лауазымдары бойынша Жұмыс стандарттарын белгілеу жүктеледі.
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі орталық аппаратының және оның ведомстволарының салалық қызметтеріне Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелердің бастықтары мен олардың орынбасарларының лауазымдары бойынша Жұмыс стандарттарын белгілеу жүктеледі.

1. Общие положения
1. Настоящие Правила установления стандартов работ (алгоритм, правила и требования к результатам деятельности сотрудников на конкретном участке работы) в органах внутренних дел (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 8 статьи 29 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О правоохранительной службе".
2. Правила определяют порядок установления стандартов работ (алгоритм, правила и требования к результатам деятельности сотрудников на конкретном участке работы) в органах внутренних дел (далее – Стандарты работ).
3. Стандарты работ – это алгоритм, правила и требования к результатам деятельности сотрудников на конкретном участке работы, позволяющие воспроизводить установленную технологию работ для достижения поставленных задач, а также выявлять типичные ошибки.
2. Порядок установления Стандартов работ
4. Стандарты работ состоят из следующих разделов:
"Общие положения" – включает в себя исчерпывающий перечень нормативных правовых актов и приказов, регламентирующих деятельность на конкретном участке работы.
"Алгоритм действий" – включает в себя подробное описание задач, функций, последовательности выполнения действий на конкретном участке работы, а также стандартные требования к результатам работ.
Стандарты работ устанавливаются по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
5. При установлении Стандартов работ необходимо руководствоваться следующими критериями:
конкретность – отсутствие расплывчатых и неоднозначных формулировок, влекущих различное толкование;
актуальность – своевременный пересмотр Стандартов работ с учетом изменения возложенных задач и реализуемых функций;
комплексность – охват всех должностей системы органов внутренних дел, на всех уровнях управления.
6. Департаментами, самостоятельными управлениями, комитетами Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – МВД) устанавливаются Стандарты работ по должностям в составе их структурных подразделений, а также типовые Стандарты работ по каждому наименованию должности с учетом всех направлений деятельности, по каждому уровню управления.
Вторым специальным управлением МВД устанавливаются Стандарты работ по должности Помощника министра внутренних дел Республики Казахстан.
На Штаб-Департамент МВД возлагается установление Стандартов работ по должностям начальников Департаментов полиции областей, городов республиканского значения и столицы, на транспорте, Представительства МВД в городе Байконыре.
Установление Стандартов работ по должностям заместителей начальников Департаментов полиции областей, городов республиканского значения и столицы, на транспорте, Представительства МВД в городе Байконыре возлагается на курируемые ими службы.
На Штаб Комитета уголовно-исполнительной системы, а также аналитическое подразделение Комитета административной полиции возлагается установление Стандартов работ по должностям руководства комитетов, начальников территориальных органов, подведомственных им государственных учреждений и их заместителей.
На Штабы аппаратов региональных Департаментов полиции, Департаментов уголовно-исполнительной системы возлагается установление Стандартов работ по должностям начальников городских, районных подразделений и их заместителей.
На отраслевые службы центрального аппарата МВД и его ведомства возлагается установление Стандартов работ по должностям начальников государственных учреждений, подведомственных МВД, и их заместителей.

Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 21.11.2019 № 999 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 14.10.2021 № 632 (алғашқы ресми жарияланғаннан күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
7. Жұмыс стандарттарын белгілеуді жалпы үйлестіру осы Қағидалардың 5-тармағына сәйкес бөліністің бірінші басшысына жүктеледі.
8. Жұмыс стандарттарын тиісті лауазымға тағайындалған қызметкерді қол қойғызу арқылы одан әрі таныстыра отырып, тікелей басшы бекітеді.
Ішкі істер органдарында жұмыс
стандарттарын (қызметкердің нақты
жұмыс учаскесіндегі қызмет нәтижелеріне
қойылатын алгоритм, қағидалар және
талаптар) белгілеу қағидаларына
қосымша
БЕКІТЕМІН
___________________________
(органның,
___________________________
бөліністің атауы)
бастығы ___________________
(атағы, Т.А.Ә. (болған кезде)
20___жылғы "___" __________
ЖҰМЫС СТАНДАРТЫ
_________________________________________________
(лауазымның құрылымдық тиесілігін көрсете отырып атауы)
_________________________________________________
лауазымы бойынша
1. Жалпы ережелер
1. Жұмыс стандарты мынадай негізде белгіленді:
_________________________________________
_________________________________________
_________________________________________
2. Іс-қимыл алгоритмі
2. Міндет: ____________________________________________________
Қойылған міндетті іске асыру үшін қажетті функциялардың тізбесі
Анықталған функциялар бойынша іс-қимылды орындау тәртібі мен реттілігі
Жасалған іс-әрекеттердің нәтижесіне қойылатын стандартты талаптар*
3. Міндет: ____________________________________________________
Қойылған міндетті іске асыру үшін қажетті функциялардың тізбесі
Анықталған функциялар бойынша іс-әрекеттерді орындау тәртібі мен реттілігі
Жасалған іс-әрекеттердің нәтижесіне қойылатын стандартты талаптар*
және т.с.с.
Таныстым:______________________________________________________
(қызметкердің атағы, Т.А.Ә., (болған кезде) қолы)
* - өзге іс-әрекеттердің нәтижесіне қойылатын стандартты талапты
белгілеу мүмкін болмаған жағдайда оны белгілеуді топтық іс-әрекеттер
арқылы орындауға жол беріледі.

Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 21.11.2019 № 999 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 14.10.2021 № 632 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
7. Общая координация установления Стандартов работ возлагается на первого руководителя подразделения, в соответствии с пунктом 5 настоящих Правил.
8. Стандарт работ утверждается непосредственным руководителем, с последующим ознакомлением сотрудника, назначенного на соответствующую должность, под роспись.
Приложение
к Правилам установления стандартов
работ (алгоритм, правила и требования
к результатам деятельности сотрудников
на конкретном участке работы)
в органах внутренних дел
УТВЕРЖДАЮ
Начальник ________________
(наименование органа,
__________________________
подразделения)
__________________________
(звание, Ф.И.О.
при его наличии)
"__" ___________ 20__ года
СТАНДАРТ РАБОТ
по должности _____________________________________
(наименование должности с указанием
_________________________________________________________
ее структурной принадлежности)
1. Общие положения
1. Стандарт работ установлен на основании:
_________________________________________
_________________________________________
_________________________________________
2. Алгоритм действий
2. Задача: ____________________________________________________
Перечень функций, необходимых для реализации постановленной задачи
Порядок и последовательность выполнения действий по определенной функции
Стандартные требования к результатам совершенных действий*
3. Задача: ____________________________________________________
Перечень функций, необходимых для реализации постановленной задачи
Порядок и последовательность выполнения действий по определенной функции
Стандартные требования к результатам совершенных действий*
и т.д.
Ознакомлен: ________________________________________________________
(звание, Ф.И.О. (при его наличии) сотрудника, роспись)
* - в случае отсутствия возможности установления стандартного
требования к результату отдельного действия допускается его
установления для группы действий.