Электр берудің әуе желілерінің тіректерін орналастыру үшін жер учаскелерінің көлемін айқындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 26 қарашадағы № 671 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 28 желтоқсанда № 12585 болып тіркелді
«Электр энергетикасы туралы» Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі Заңының 5-бабының 30-2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Электр берудің әуе желілерінің тіректерін орналастыру үшін жер учаскелерінің көлемін айқындау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Электрэнергетикасы департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгенінен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және «Әділет» ақпараттық–құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілердің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді беруді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі                   В. Школьник
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
міндетін атқарушы
____________ С.Омаров
2015 жылғы 26 қараша
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
____________ Е. Досаев
2015 жылғы 30 қараша
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2015 жылғы 26 қарашадағы
№ 671 бұйрығымен
бекітілген
Электр берудің әуе желілерінің тіректерін орналастыру үшін жер
учаскелерінің көлемін айқындау қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Электр берудің әуе желілерінің тіректерін орналастыру үшін жер учаскелерінің көлемін айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының «Электр энергетикасы туралы» Заңының 5-бабына 30-2) тармақшасына сәйкес әзірленді және электр берудің әуе желілерінің тіректерін орналастыру үшін жер учаскелерінің көлемін айқындау тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил определения размеров земельных участков для размещения опор воздушных линий электропередачи
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 26 ноября 2015 года № 671. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 декабря 2015 года № 12585
В соответствии с подпунктом 30-2) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года «Об электроэнергетике» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения размеров земельных участков для размещения опор воздушных линий электропередачи.
2. Департаменту электроэнергетики Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему «Әділет», а также в Республиканский центр правовой информации для внесения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан                       В. Школьник
«СОГЛАСОВАН»
Исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
______________ С. Омаров
от 26 ноября 2015 года
«СОГЛАСОВАН»
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
______________ Е. Досаев
от 30 ноября 2015 года
Утверждены
приказом Министра энергетики
Республики Казахстан
от 26 ноября 2015 года № 671
Правила
определения размеров земельных участков для размещения опор
воздушных линий электропередачи
1. Общие положения
1. Правила определения размеров земельных участков для размещения опор воздушных линий электропередачи (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 30-2) статьи 5 Закона Республики Казахстан «Об электроэнергетике» и определяют порядок определения размеров земельных участков для размещения опор воздушных линий электропередачи.

2. Электр беру әуе желілерінің тіректерін орналастыру үшін жер
учаскелерінің көлемін айқындаудың тәртібі
2. Кернеуі 10 киловольтқа (бұдан әрі – кВ) дейінгі қоса алғанда электр берудің әуе желілерінің тіреулерін орналастыру жер учаскесінің ең аз көлемі жер бетінің деңгейінде тіреудің көлденең кесіндісіне тең контурдың ауданы ретінде анықталады.
3. Кернеуі 10 кВ және одан жоғары электр берудің әуе желілерінің тіреулерін орнату үшін жер учаскесінің ең аз көлемі:
1) жер бетіндегі тіреу кескінінің контурынан 1 метр (бұдан әрі – м) қашықтықта тұрған контурдың ауданы (тартқыштағы тіреу үшін – тіреулерді қоса алғанда) – ауыл шаруашылық мақсатындағы жер учаскелерімен шектесетін 0,8 м-ден аспайтын басқа жер санаттарының жер учаскелерімен шектесетін жер учаскелеріне арналған;
2) жер бетіндегі тіреу кескінің контурынан 1,5 м қашықтықта тұрған контурдың ауданы (тартқыштағы тіреу үшін – тіреулерді қоса алғанда) – ауыл шаруашылық мақсатындағы жер учаскелерімен шектесетін 0,8 м-ден аспайтын орналастыру тереңдігіндегі көлденең тосқауылдары бар тіреуді орнатуға арналғандардан басқа, жердің барлық санатындағы жер учаскелерімен шектесетін жер учаскелері үшін.
4. Конструкцияда жерге бекітілген тіреу (тартқыш) пайдаланылатын кернеуі 220 кВ және одан жоғары электр беру әуе желілерінің тіреуін орналастыру үшін, жер учаткелерінің ең аз көлемін:
1) барлық санаттағы жердің жер учаскелерімен шектесетін жер учаскелері үшін (ауыл шаруашылық мақсатындағы жерден басқа) – әрбір тіреудің (тартқыштың) сыртқы контурынан жер бетінің деңгейінен 1 м;
2) ауылшаруашылық мақсатындағы жер учаскелерімен шектесетін жер учаскелері үшін - әрбір тіреудің (тартқыштың) сыртқы контурынан жер бетінің деңгейінен 1,5 м қашықтықта тұрған ауданы ретінде анықтауға жол беріледі.
5. Электр беру әуе желілерінің тіреулерін орнату үшін жер учаскелерінің нақты көлемі тіреуді жерге бекіту қажеттілігіне, тіреулердің көлемі мен түрлеріне, топыраққа салмақ түсу қабілетіне жіне оның тұрақтылығы мен қауіпсіз пайдаланылуын қамтамасыз ету мақсатында тіреу алаңын инженерлік абаттандыру қажеттілігіне байланысты анықталады.
6. Электр берудің әуе желілерін жобалау кезінде инженерлік іздестіру жүргізу кезеңінде пайдаланатын жер учаскелерінің (жер учаскелерінің бөліктері) көлемі көрсетілген жұмыстарды жүргізуге арналған жобалау құжаттамасында анықталады.
7. Электр берудің әуе желілерін салу, реконструкциялау, техникалық қайта жарақтандыру және жөндеу кезеңінде пайдаланатын жер учаскелері (жер учаскелерінің бөліктері) ені шеткі фазалардың осьтері арасындағы қашықтықтан әр жағынан 2 м асатын электр беру әуе желілерінің жалпы ұзындығы бойынша жердің жолағын білдіреді.

2. Порядок определения размеров земельных участков
для размещения опор воздушных линий электропередачи
2. Минимальный размер земельного участка для размещения опоры воздушной линии электропередачи напряжением до 10 киловольт (далее – кВ) включительно определяется как площадь контура, равного поперечному сечению опоры на уровне поверхности земли.
3. Минимальный размер земельного участка для размещения опоры воздушной линии электропередачи напряжением 10 кВ и выше определяется как:
1) площадь контура, отстоящего на 1 метр (далее – м) от контура проекции опоры на поверхность земли (для опор на оттяжках - включая оттяжки), - для земельных участков, граничащих с земельными участками других категорий земель, кроме земельных участков, предназначенных для установки опор с ригелями глубиной заложения не более 0,8 м, граничащих с земельными участками сельскохозяйственного назначения;
2) площадь контура, отстоящего на 1,5 м от контура проекции опоры на поверхность земли (для опор на оттяжках - включая оттяжки), - для земельных участков, предназначенных для размещения опор с ригелями глубиной заложения не более 0,8 м, граничащих с земельными участками сельскохозяйственного назначения.
4. Минимальные размеры земельных участков для размещения опоры воздушной линии электропередачи напряжением 220 кВ и выше, в конструкции которой используются закрепляемые в земле стойки (оттяжки), допускается определять как:
1) площадь контура, отстоящего на 1 м от внешних контуров каждой стойки (оттяжки) на уровне поверхности земли - для земельных участков, граничащих с земельными участками всех категорий земель (кроме земель сельскохозяйственного назначения);
2) площадь контура, отстоящего на 1,5 м от внешних контуров каждой стойки (оттяжки) на уровне поверхности земли - для земельных участков, граничащих с земельными участками сельскохозяйственного назначения.
5. Конкретные размеры земельных участков для размещения опор воздушных линий электропередачи определяются исходя из необходимости закрепления опор в земле, размеров и типов опор, несущей способности грунтов и необходимости инженерного обустройства площадки опоры с целью обеспечения ее устойчивости и безопасной эксплуатации.
6. Размеры земельных участков (частей земельных участков), которые используются в период проведения инженерных изысканий при проектировании воздушных линий электропередачи, определяются проектной документацией на проведение указанных работ.
7. Земельные участки (части земельных участков), используемые в период строительства, реконструкции, технического перевооружения и ремонта воздушных линий электропередачи, представляют собой полосу земли по всей длине воздушной линии электропередачи, ширина которой превышает расстояние между осями крайних фаз на 2 м с каждой стороны.

Фазалары көлденең орналасқан кернеуі 220, 500 және 1150 кВ электр берудің әуе желілеріне қатысты көрсетілген жұмыстарды жүргізу кезінде пайдаланатын жер учаскелері (жер учаскелерінің бөліктері) әр фаза үшін ені 5 м жердің жеке жолақтарын білдіреді.
Көрсетілген жұмыстарды жүзеге асыру үшін жер учаскелерінің (жер учаскелері бөліктерінің) нақты көлемі электр берудің әуе желілерін құру жобалау құжаттамасына сәйкес монтаждау жұмыстарын жүргізудің қабылданған технологиясына құрылыс талаптары мен әдістері есебінен анықталады.

Земельные участки (части земельных участков), используемые при производстве указанных работ в отношении воздушных линий электропередачи напряжением 220, 500 и 1150 кВ с горизонтальным расположением фаз, представляют собой отдельные полосы земли шириной 5 м для каждой фазы.
Конкретные размеры земельных участков (частей земельных участков) для осуществления указанных работ определяются в соответствии с проектной документацией на строительство воздушных линий электропередачи с учетом принятой технологии производства монтажных работ, условий и методов строительства.