Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі әскери-тергеу органдарының сарбаздар, сержанттар (старшиналар) лауазымдарында күнтізбелік есептеуде кемінде сегіз жыл қызмет өткерген келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілердің Қазақстан Республикасының жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында (бұдан әрі – ЖЖОКБҰ) ақылы негізде оқуға жұмсалатын шығындарын бюджет қаражаты есебінен оқыту құнының елу пайызы мөлшерінде өтеуі туралы нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Ресубликасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 2 желтоқсандағы № 980 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 5 қаңтарда № 12808 болып тіркелді.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 03.03.2023 № 201 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы"
2012 жылғы 16 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 47-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі әскери-тергеу органдарының сарбаздар, сержанттар (старшиналар) лауазымдарында күнтізбелік есептеуде кемінде сегіз жыл қызмет өткерген келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілердің Қазақстан Республикасының жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында (бұдан әрі – ЖЖОКБҰ) ақылы негізде оқуға жұмсалатын шығындарын бюджет қаражаты есебінен оқыту құнының елу пайызы мөлшерінде өтеуі туралы нұсқаулық бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 03.03.2023 № 201 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "Ішкі әскерлердің солдаттар, сержанттар (старшиналар) лауазымдарында келісім-шарт бойынша әскери қызмет өткеретін және күнтізбелік есеппен кемінде сегіз жыл қызмет өткерген әскери қызметшілерді Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарында ақылы негізде оқытуға арналған шығыстарын бюджет қаражаты есебінен оқу құнының елу пайызы мөлшерінде өтеу туралы нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2011 жылғы 7 қарашадағы № 585 бұйрығының (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7318 тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінің 2011 жылғы 10 желтоқсандағы № 398-399 (26789-26790) сандарында, "Юридическая газета" газетінің 2011 жылғы 22 желтоқсандағы № 188 (2178) санында жарияланған) күші жойылды деп танылсын.

Об утверждении Инструкции о возмещении затрат военнослужащим Национальной гвардии Республики Казахстан и военно-следственных органов Министерства внутренних дел Республики Казахстан, проходящим воинскую службу по контракту на должностях солдат, сержантов (старшин), прослужившим не менее восьми лет в календарном исчислении, на обучение в организациях высшего и (или) послевузовского образования (далее – ОВПО) Республики Казахстан на платной основе в размере пятидесяти процентов от стоимости обучения за счет бюджетных средств
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 декабря 2015 года № 980. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 января 2016 года № 12808.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 03.03.2023 № 201 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 47 Закона Республики Казахстан от 16 февраля 2012 года "О воинской службе и статусе военнослужащих", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию о возмещении затрат военнослужащим Национальной гвардии Республики Казахстан и военно-следственных органов Министерства внутренних дел Республики Казахстан, проходящим воинскую службу по контракту на должностях солдат, сержантов (старшин), прослужившим не менее восьми лет в календарном исчислении, на обучение в организациях высшего и (или) послевузовского образования (далее – ОВПО) Республики Казахстан на платной основе в размере пятидесяти процентов от стоимости обучения за счет бюджетных средств.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 03.03.2023 № 201 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
2. Признать утратившим силу приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 7 ноября 2011 года № 585 "Об утверждении Инструкции о возмещении затрат на обучение военнослужащим Внутренних войск, проходящим воинскую службу по контракту на должностях солдат, сержантов (старшин) и прослужившим не менее восьми лет в календарном исчислении, в высших учебных заведениях Республики Казахстан на платной основе в размере пятидесяти процентов от стоимости обучения за счет бюджетных средств" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 7318, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 10 декабря 2011 года № 398-399 (26789-26790), "Юридическая газета" от 22 декабря 2011 года № 188 (2178)).

3. Ұлттық ұланның Бас қолбасшылығы (Р.Ф. Жақсылықов):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде орналастыру үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәлімет ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің бірінші орынбасары полиция генерал-лейтенанты М.Ғ. Демеуовке жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
полиция генерал-полковнигі
Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2015 жылғы 2 желтоқсандағы
№ 980 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі әскери-тергеу органдарының сарбаздар, сержанттар (старшиналар) лауазымдарында күнтізбелік есептеуде кемінде сегіз жыл қызмет өткерген келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілердің Қазақстан Республикасының жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында (бұдан әрі – ЖЖОКБҰ) ақылы негізде оқуға жұмсалатын шығындарын бюджет қаражаты есебінен оқыту құнының елу пайызы мөлшерінде өтеуі туралы нұсқаулық
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 03.03.2023 № 201 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі әскери-тергеу органдарының сарбаздар, сержанттар (старшиналар) лауазымдарында күнтізбелік есептеуде кемінде сегіз жыл қызмет өткерген келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілердің Қазақстан Республикасының жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында (бұдан әрі – ЖЖОКБҰ) ақылы негізде оқуға жұмсалатын шығындарын бюджет қаражаты есебінен оқыту құнының елу пайызы мөлшерінде өтеуі туралы нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 47-бабына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі әскери-тергеу органдарының сарбаздар, сержанттар (старшиналар) лауазымдарында күнтізбелік есептеуде кемінде сегіз жыл қызмет өткерген келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілердің (бұдан әрі – әскери қызметші) Қазақстан Республикасының ЖЖОКБҰ-да ақылы негізде оқуға жұмсалатын шығындарын бюджет қаражаты есебінен оқыту құнының елу пайызы мөлшерінде өтеу тәртібін нақтылайды.

3. Главному командованию Национальной гвардии (Жаксылыков Р. Ф.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
5) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан генерал-лейтенанта полиции Демеуова М.Г.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
генерал-полковник полиции
К. Касымов
Утверждена
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 2 декабря 2015 года № 980
Инструкция о возмещении затрат военнослужащим Национальной гвардии Республики Казахстан и военно-следственных органов Министерства внутренних дел Республики Казахстан, проходящим воинскую службу по контракту на должностях солдат, сержантов (старшин), прослужившим не менее восьми лет в календарном исчислении, на обучение в организациях высшего и (или) послевузовского образования (далее – ОВПО) Республики Казахстан на платной основе в размере пятидесяти процентов от стоимости обучения за счет бюджетных средств
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 03.03.2023 № 201 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция о возмещении затрат военнослужащим Национальной гвардии Республики Казахстан и военно-следственных органов Министерства внутренних дел Республики Казахстан, проходящим воинскую службу по контракту на должностях солдат, сержантов (старшин), прослужившим не менее восьми лет в календарном исчислении, на обучение в организациях высшего и (или) послевузовского образования (далее – ОВПО) Республики Казахстан на платной основе в размере пятидесяти процентов от стоимости обучения за счет бюджетных средств (далее - Инструкция) разработана в соответствии со статьей 47 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" (далее – Закон) и детализирует порядок возмещения затрат на обучение военнослужащим Национальной гвардии Республики Казахстан и военно-следственных органов Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – военнослужащий), проходящим воинскую службу по контракту на должностях солдат, сержантов (старшин), прослужившим не менее восьми лет в календарном исчислении, на обучение в ОВПО Республики Казахстан на платной основе в размере пятидесяти процентов от стоимости обучения за счет бюджетных средств.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 03.03.2023 № 201 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Оқуға жұмсалған шығындарды өтеу
2. Әскери қызметшіге шығындарды өтеу оқытудың әрбір курсына күнтізбелік кесте бойынша бөле отырып, барлық оқыту кезеңіне жүзеге асырылады.
3. Әскери қызметші әскери қызмет өткеру орны бойынша мемлекеттік мекеме басшысының (әскери бөлім командирінің) атына жазбаша баянат береді және осы Нұсқаулықтың 4-тармағында көзделген шығындарды өтеуге арналған құқығын растайтын құжаттарды ұсынады:
4. Әскери қызметші оқуға жұмсалған шығындарды өтеу туралы баянатқа қоса ұсынатын құжаттардың тізбесі:
Заңның 6-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес уәкілетті лауазымды адамның ЖЖОКБҰ-ға түсуге келісімі туралы құжаттың көшірмесі;
оқу орнынан анықтама;
еңбек сіңірген жылдары туралы анықтама;
білім беру қызметін көрсету жөніндегі шарттың көшірмесі;
ректордың ЖЖОКБҰ-ға қабылдау (келесі оқу курсына ауыстыру) туралы бұйрығының үзінді көшірмесі;
ЖЖОКБҰ-да оқу үшін төлемді растайтын құжаттар.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 03.03.2023 № 201 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Әскери қызметші басқа ЖЖОКБҰ-ға ауысқан кезде, сондай-ақ одан әрі әскери қызмет өткеру орны өзгерген кезде құжаттарды ұсыну реті осы Нұсқаулықтың 3, 4-тармақтарына сәйкес жүргізіледі.
Бұл ретте, әскери қызметші басқа ЖЖОКБҰ-ға ауысқан жағдайда Қазақстан Республикасының ЖЖОКБҰ-да оқуға жұмсалған шығындарды өтеу мөлшері түзетілуі тиіс.
ЖЖОКБҰ-да оқуға жұмсалған шығындарды өтеу құқығы берілген әскери қызметшіге ол оқыған (оқитын) білім беру ұйымы таратылған және қайта ұйымдастырылған, қызметін тоқтатқан, білім беру ұйымы лицензиясынан айырылған жағдайларда басқа ЖЖОКБҰ-ға оқуға жұмсалатын шығындарды өтеуге кепілдік беріледі.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 03.03.2023 № 201 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Әскери қызметшіге академиялық демалыс берілген жағдайда оған ЖЖОКБҰ-да оқуға жұмсалған шығындарды өтеу құқығы сақталады.
Бұл ретте, әскери қызметші бір ай мерзімде мемлекеттік мекемеге (әскери бөлімге) оқу орнының академиялық демалыс беру туралы бұйрығының үзінді көшірмесін ұсынады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 03.03.2023 № 201 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 03.03.2023 № 201 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
2. Возмещение затрат на обучение
2. Возмещение затрат военнослужащему осуществляется за весь период обучения с распределением по календарному графику за каждый курс обучения.
3. Военнослужащий подает письменный рапорт по месту прохождения воинской службы на имя руководителя государственного учреждения (командира воинской части) и представляет документы, подтверждающие право на возмещение затрат, предусмотренные пунктом 4 настоящей Инструкции.
4. Перечень документов, прилагаемых военнослужащим к рапорту для возмещения затрат на обучение:
копия документа о согласии уполномоченного должностного лица на поступление в ОВПО в соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 6 Закона;
справка с места обучения;
справка о выслуге лет;
копия договора по оказанию образовательных услуг;
выписка из приказа ректора о зачислении в ОВПО (переводе на следующий курс обучения);
документы, подтверждающие оплату за обучение в ОВПО.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 03.03.2023 № 201 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
5. При переводе военнослужащего в другую ОВПО, а также при изменении места его дальнейшей воинской службы последовательность предоставления документов производится в соответствии с пунктами 3, 4 настоящей Инструкции.
При этом, при переводе военнослужащего в другую ОВПО размер возмещения затрат на обучение в ОВПО Республики Казахстан подлежит корректировке.
Военнослужащему, имеющему право на возмещение затрат в ОВПО, гарантируется возмещение затрат на обучение в другой ОВПО в случаях ликвидации и реорганизации организации образования, приостановления действия, лишения лицензии организации образования, в которой он обучался (обучается).
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 03.03.2023 № 201 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
6. При предоставлении военнослужащему академического отпуска за ним сохраняется право на возмещение затрат на обучение в ОВПО.
При этом, военнослужащий в месячный срок представляет в государственное учреждение (воинскую часть) выписку из приказа учебного заведения о предоставлении ему академического отпуска.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 03.03.2023 № 201 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).

7. Оқуға жұмсалған ақшалай қаражатты өтеу ұсынылған құжаттарды мемлекеттік мекеменің (әскери бөлім) заң және қаржы органы тексерген соң мемлекеттік мекеме (әскери бөлім) бастығы бұйрығының негізінде жүргізіледі.
Оқуға жұмсалған ақшалай қаражатты өтеу туралы бұйрық әскери қызметшінің оқуға жұмсалған шығынды өтеу туралы баянаты тіркелген күннен бастап 10 жұмыс күнінен кешіктірмей шығарылады.
8. Ақшалай қаражатты өтеу мемлекеттік мекеме бастығының (әскери бөлім командирінің) бұйрыққа қол қойған күнінен бастап бір ай ішінде алушылардың тұрғылықты жері бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүргізуге лицензиясы бар ұйымдарда ашылған жеке немесе ағымдағы шоттарына ақшалай қаражат аудару арқылы жүзеге асырылады.
9. Оқуға жұмсалған шығынды өтеуден бас тартуды әскери қызметші мемлекеттік мекеменің (әскери бөлімнің) шешіміне (іс-әрекетіне) жоғары тұрған мемлекеттік органға немесе сот тәртібімен шағымдана алады.
10. Шығындарды өтеу құқығын қолданған әскери қызметшінің әскери қызмет өткеру орны бойынша мемлекеттік мекеменің (әскери бөлімнің) қаржы қызметі жылына бір рет 25 желтоқсанға дейін әскери қызметшінің барлық оқу кезеңінде әскери қызметшінің жеке ісіне қосу үшін мемлекеттік мекеменің (әскери бөлімнің) кадр қызметіне осы Нұсқаулыққа қосымшаға сәйкес нысан бойынша әскери қызметшіге оның құқығын іске асыру шеңберінде нақты жүргізілген төлемдер туралы анықтама (бұдан әрі - анықтама), мемлекеттік мекеме (әскери бөлім) басшысының оқығаны үшін ақшалай қаражатты өтеу туралы бұйрығынан үзінді көшірме және білім беру қызметтерін көрсету туралы шарттың көшірмесін ұсынады.
Ескерту. Нұсқаулық 10- тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 03.03.2023 № 201 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Шығындарды өтеу құқығын қолданған әскери қызметші Қазақстан Республикасының азаматтығы тоқтатылуға байланысты немесе аттестаттау қорытындысы бойынша анықталған қызметіне сәйкес келмеуі бойынша теріс себептермен әскери қызметтен шығарылған жағдайда ЖЖОКБҰ-да оқығаны үшін жұмсалған ақшаны өтейді.
Ескерту. Нұсқаулық 11- тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 03.03.2023 № 201 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Шығындарды өтеу құқығын қолданған әскери қызметші Қазақстан Республикасының азаматтығы тоқтатылуға байланысты немесе аттестаттау қорытындысы бойынша анықталған қызметіне сәйкес келмеуі бойынша теріс себептермен әскери қызметтен шығарылған жағдайда мемлекеттік мекеменің (әскери бөлімнің) кадр қызметі:

7. Возмещение денежных средств за обучение производится на основании приказа руководителя государственного учреждения (воинской части) после проверки представленных документов юридическим и финансовым органом государственного учреждения (воинской части).
Приказ о возмещении денежных средств за обучение издается не позднее десяти рабочих дней со дня регистрации рапорта военнослужащего о возмещении затрат на обучение.
8. Возмещение денежных средств осуществляется в течении одного месяца со дня подписания приказа руководителем государственного учреждения (командиром воинской части) путем перечисления денежных средств на лицевые или текущие счета получателей, открытые в организациях, имеющих лицензию на проведение отдельных видов банковских операций по местожительству.
9. Отказ в возмещении затрат на обучение военнослужащий вправе обжаловать решение (действие) государственного учреждения (воинской части) в вышестоящий государственный орган либо в судебном порядке.
10. Финансовая служба государственного учреждения (воинской части) по месту прохождения воинской службы военнослужащего, воспользовавшегося правом на возмещение затрат, один раз в год до 25 декабря в течение всего срока обучения военнослужащего представляет в кадровую службу государственного учреждения (воинской части) справку о фактически произведенных военнослужащему выплатах в рамках реализации его права (далее – справка) по форме согласно приложению к настоящей Инструкции, выписку из приказа руководителя государственного учреждения (воинской части) о возмещении денежных средств за обучение и копию договора об оказании образовательных услуг для приобщения их в личное дело военнослужащего.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 10 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 03.03.2023 № 201 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
11. Военнослужащий, воспользовавшийся правом на возмещение затрат, в случае увольнения с воинской службы по отрицательным мотивам, в связи с прекращением гражданства Республики Казахстан или по служебному несоответствию, выявившемуся по итогам аттестации, возмещает деньги, затраченные на его обучение в ОВПО.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 11 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 03.03.2023 № 201 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
12. В случае увольнения с воинской службы военнослужащего, воспользовавшегося правом на возмещение затрат, по отрицательным мотивам, в связи с прекращением гражданства Республики Казахстан или по служебному несоответствию, выявившемуся по итогам аттестации, кадровая служба государственного учреждения (воинской части):

1) әскери қызметтен шығарылған күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде әскери қызметшіге ақшалай қаражатты тиісті бюджеттің кірісіне аудару арқылы оның ЖЖОКБҰ-да оқығаны үшін жұмсалған ақшаны мемлекетке бір ай мерзім ішінде өз еркімен қайтару қажеттігі туралы хабарлама береді;
2) оқытуға жұмсалған ақшаны мемлекетке бір ай мерзімде ерікті түрде өтеуден бас тартқан жағдайда, мемлекеттік мекеменің (әскери бөлімнің) бастығына мемлекеттік мекеме (әскери бөлім) заң қызметінің ЖЖОКБҰ-да оқығаны үшін жұмсалған ақшаны мемлекетке сот тәртібімен өтеуі туралы баянат ұсынады.
Баянатқа:
шығару туралы, оқытуға жұмсалған ақшалай қаражатты өтеу туралы бұйрықтың үзінді көшірмелері;
білім беру қызметтерін көрсету туралы шарттың, келісімшарттың, жеке куәліктің көшірмелері;
қаржы қызметінің әскери қызметшіге төлем жүргізілгені туралы анықтамалары қоса беріледі.
Ескерту. Нұсқаулық 12- тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 03.03.2023 № 201 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Мемлекеттік мекеменің (әскери бөлімнің) заң қызметі әскери қызметшінің ЖЖОКБҰ-да оқығаны үшін жұмсалған ақшаны өтеу туралы баянат және қажетті құжаттар келіп түскенде заңнамамен белгіленген тәртіппен бір ай мерзім ішінде сотқа талап арыз береді.
Ескерту. Нұсқаулық 13-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 03.03.2023 № 201 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық ұланының және
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
әскери-тергеу органдарының
сарбаздар, сержанттар
(старшиналар) лауазымдарында
күнтізбелік есептеуде кемінде
сегіз жыл қызмет өткерген
келісімшарт бойынша әскери
қызмет өткеретін
әскери қызметшілердің
Қазақстан Республикасының
жоғары және (немесе) жоғары
оқу орнынан кейінгі білім беру
ұйымдарында (бұдан әрі –
ЖЖОКБҰ) ақылы негізде оқуға
жұмсалатын шығындарын
бюджет қаражаты есебінен
оқыту құнының елу пайызы
мөлшерінде өтеуі туралы
нұсқаулыққа
қосымша
"БЕКІТЕМІН"
___________________________
мемлекеттік мекеменің
(әскери бөлімнің) атауы
бастығы (командирі)
____________________________
әскери (арнайы) атағы,
қолы, тегі, аты-жөні
20 __ жылғы "____" ________
Қазақстан Республикасының ЖЖОКБҰ-да әскери қызметшіні ________ жылы __________________________________________ оқу орнының атауы ақылы негізде оқытуға жұмсалған бюджет қаражаты есебінен оқыту құнының елу пайызы мөлшерінде нақты шығындары туралы АНЫҚТАМА

1) в течение семи рабочих дней со дня увольнения извещает военнослужащего о необходимости возместить государству деньги, затраченные на его обучение в ОВПО, в добровольном порядке в месячный срок путем перечисления денежных средств в доход соответствующего бюджета;
2) в случае отказа добровольно возместить в месячный срок государству деньги, затраченные на его обучение, подает на имя руководителя государственного учреждения (воинской части) рапорт о взыскании юридической службой государственного учреждения (воинской части) денег, затраченных на его обучение в ОВПО, в судебном порядке.
К рапорту прилагаются:
выписки из приказа: об увольнении, о возмещении денежных средств за обучение;
копии: договора об оказании образовательных услуг, контракта, удостоверения личности;
справки финансовой службы о произведенных выплатах военнослужащему.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 12 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 03.03.2023 № 201 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
13. Юридическая служба государственного учреждения (воинской части) при поступлении рапорта о взыскании денег, затраченных на обучение военнослужащего в ОВПО, и необходимых документов в месячный срок в установленном законодательством порядке подает иск в суд.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 13 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 03.03.2023 № 201 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
Приложение
к Инструкции о возмещении
затрат военнослужащим
Национальной гвардии
Республики Казахстан
и военно-следственных органов
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан,
проходящим воинскую службу
по контракту на должностях
солдат, сержантов (старшин),
прослужившим не менее
восьми лет в календарном
исчислении, на обучение
в организациях высшего и (или)
послевузовского образования
(далее – ОВПО)
Республики Казахстан
на платной основе
в размере пятидесяти процентов
от стоимости обучения за счет
бюджетных средств
"УТВЕРЖДАЮ"
Начальник (командир)
____________________________
наименование государственного
учреждения (воинской части)
____________________________
воинское (специальное) звание,
подпись, фамилия, инициалы
"____" ___________ 20___ года
СПРАВКА фактических затрат на обучение военнослужащего в ОВПО
Республики Казахстан на платной основе в размере пятидесяти процентов
от стоимости обучения за счет бюджетных средств
в _________________________________________________ за ______ год
наименование учебного заведения

Ескерту. Нұсқаулық қосымшамен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 03.03.2023 № 201 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Әскери қызметшінің атағы, тегі, аты-жөні (болған жағдайда)
ЖЖОКБҰ-да оқу курсы
Бір оқу жылының толық құны (теңге)
Төленген өтемақының мөлшері (теңге)
Төлемге арналған есепшоттың нөмірі, күні
1
Жиыны
Ескертпе: анықтаманы әскери бөлімнің қаржы бөлімшесі ағымдағы жылдың аяқталуы бойынша әрбір нақты өтемақы алушыға әзірлейді, содан соң кадр органына ұсынады.
Қаржы бөлімінің (қызметінің) бастығы
_____________________________________________________________________
мемлекеттік мекеменің (әскери бөлімнің) атауы
_____________________________________________________________________
әскери (арнайы) атағы, қолы, тегі, аты-жөні
20___жылғы "____" __________
М.О.

Сноска. Инструкция дополнена приложением в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 03.03.2023 № 201 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
Звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии) военнослужащего
Курс обучения в ОВПО
Полная стоимость обучения за год (тенге)
Размер выплаченной компенсации (тенге)
Номер счета к оплате, дата
1
Итого
Примечание: справка составляется финансовым подразделением воинской части
на каждого фактического получателя компенсации по завершению текущего года,
после чего представляется в кадровый орган.
Начальник финансового отдела (службы)
_____________________________________________________________________
наименование государственного учреждения (воинской части)
_____________________________________________________________________
воинское (специальное) звание, подпись, фамилия, инициалы (при его наличии)
"_____" ____________ 20___ года
М.П.