Жер қатынастары саласындағы кейбір бұйрықтарға өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 22 желтоқсандағы № 782 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 17 ақпанда № 13093 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес өзгерістер енгізілетін жер қатынастары саласындағы бұйрықтар тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері және жер ресурстарын басқару комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімдік баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2016 жылғы 1 наурыздан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика
Министрі
Е. Досаев
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
________________ А. Мамытбеков
2015 жылғы 23 желтоқсан
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
________________ Ә. Исекешев
2016 жылғы 16 қаңтар
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 22 желтоқсандағы
№ 782 бұйрығына қосымша
Өзгерістер енгізілетін жер қатынастары саласындағы
бұйрықтар тізбесі
1. Күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 20.04.2022 № 119 (алғаш рет ресми жарияланғаннан күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік жер кадастрының мәліметтерін беру және ақпаратын пайдалану жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Жер ресурстарын басқару агенттігі төрағасының 2009 жылғы 10 шілдедегі № 118-П бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5740 болып тіркелген, 2009 жылғы 28 тамыздағы № 131 (1554) "Заң" газетінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Қазақстан Республикасының мемлекеттік жер кадастрының мәліметтерін беру және ақпаратын пайдалану жөніндегі нұсқаулығында:
2-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в некоторые приказы в сфере земельных отношений
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 декабря 2015 года № 782. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 февраля 2016 года № 13093.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1 Утвердить перечень приказов в сфере земельных отношений, в которые вносятся изменения согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по делам строительства, жилищно-коммунального хозяйства и управления земельными ресурсами Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 марта 2016 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
Е. Досаев
"СОГЛАСОВАН"
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
________________ А. Мамытбеков
23 декабря 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
________________ А. Исекешев
16 января 2016 года
Приложение
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 22 декабря 2015 года № 782
Перечень приказов в сфере земельных отношений,
в которые вносятся изменения
1. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 20.04.2022 № 119 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по управлению земельными ресурсами от 10 июля 2009 года № 118-П
"Об утверждении Инструкции по предоставлению сведений и пользованию информацией государственного земельного кадастра Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5740, опубликованный в газете "Юридическая газета" от 28 августа 2009 года № 131 (1728)), внести следующие изменения:
в Инструкции по предоставлению сведений и пользованию информацией государственного земельного кадастра Республике Казахстан:
подпункт 3) пункта 2 изложить в следующей редакции:

"3) Кадастрды жүргізетін ""Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) - жер-кадастрлық істерді қамтитын жер учаскелері туралы мәліметтерді:
жер учаскелерін құқықтардың жеке және заңды тұлғаларға тиістілігі;
жер учаскелерінің орналасқан жері және олардың шекаралары;
шектес жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылары;
жер учаскелерін пайдаланудағы шектеулер және ауыртпалықтар;
жер учаскелерінің бөлінетіндігі және бөлінбейтіндігі;
жер учаскелерінің нысанды тағайындалуы;
жер учаскесіне құқықтың түрі;
өтеулі негізде берілген жер учаскесінің бағалау құны;
жерлердің сапалық жағдайы туралы (жер учаскесінің топырақ және геоботаникалық сипаттамасы, оның мелиоративтік жағдайы) және жер мониторингі мәліметтері, жер-кадастрлық, топырақ және геоботаникалық карталардан үзінді көшірмелер;
жер учаскесінің сәйкестендіру сипаттамалары.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Кадастрдың мәліметтерін жеке және заңды тұлғаларға беру үшін төлемақының мөлшеріне Мемлекеттік корпорацияның мәліметтерді әзірлеуге, оларды ресімдеуге және жіберуге жұмсалған шығындары кіреді және ол Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік мүлік туралы" Заңының 146-бабына сәйкес белгіленеді.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Кадастр мәліметін алуға мүдделі тұлға тиісті ұйымға өзінің реквизиттерін, сұрап отырған мәліметтердің сипаттамасын және көлемін, беру нысаны мен жеткізу тәсілін көрсете отырып жазбаша өтініш береді.
Өтінішті сенiм бiлдiрiлген тұлға берген жағдайда "сенімхат бойынша" деген жазба енгізіледі және өтінішті білдіруші тұлға туралы мәліметтермен қатар сенiм бiлдiрiлген тұлға туралы мәліметтер де көрсетіледі.
Мүдделі жеке және заңды тұлғалар, мемлекеттік органдарды қоспағанда, өтініштен басқа, кадастрды жүргізетін Мемлекеттік корпорацияға келесі құжаттарды:
1) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін (жеке тұлғалар ұсынады);
2) құқық белгілейтін құжаттардың көшірмесін (мемлекеттік емес заңды тұлғалар ұсынады);
3) сенімхаттың көшірмесін (сенімхат берілген тұлғалар);
4) заңнамада белгіленген жағдайларда, өкілдің өкілеттілігін куәландыратын құжаттың көшірмесін;
5) мәліметтерді беру қызметі үшін төлемақының төлегені туралы түбіртекті ұсынады.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Мәліметтердің сипаты мен көлеміне байланысты ресми сұраныс кезінде өтініш:
республиканың жер қоры бойынша - жер ресурстарын басқару жөніндегі орталық уәкілетті органның ведомствосына, Мемлекеттік корпорацияға;
нақты жер учаскесі, бір ауданның шегіндегі жер учаскелерінің тобы, тұтас алғанда аудан бойынша - аудандық жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органға, Мемлекеттік корпорацияның құрылымдық бөлімшесіне;
облыстың жер қоры бойынша - облыстық жер ресурстарын басқару жөніндегі уәкілетті органға, Мемлекеттік корпорацияның құрылымдық бөлімшесіне;
республикалық маңызы бар қаланың, астананың, облыстық маңызы бар қаланың аумағындағы жер учаскелері, жер учаскелерінің тобы бойынша - республикалық маңызы бар қаланың, астананың, облыстық маңызы бар қаланың жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органға, Мемлекеттік корпорацияға беріледі.".

"3) Государственной корпорацией "Правительство для граждан", ведущей Кадастр (далее - Государственная корпорация) - сведения о земельных участках, содержащиеся в земельно-кадастровых делах о:
принадлежности прав на земельные участки физическим и юридическим лицам;
местоположении земельных участков и их границах;
смежных собственниках земельных участков и землепользователях;
ограничениях в использовании и обременениях земельных участков;
делимости и неделимости земельных участков;
целевом назначении земельных участков;
виде права на земельный участок;
оценочной стоимости земельного участка, предоставленного на возмездной основе;
качественном состоянии земель (почвенные и геоботанические характеристики земельного участка, его мелиоративное состояние) и мониторинге земель, выкопировке из земельно-кадастровых, почвенных и геоботанических карт;
идентификационные характеристики земельного участка.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Размер платы за предоставление сведений Кадастра физическим и юридическим лицам включает затраты Государственной корпорации по подготовке сведений, их оформлению и пересылке, и устанавливается в соответствии со статьей 146 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе".";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Лицо, заинтересованное в получении сведений Кадастра, подает письменное заявление в соответствующую организацию с указанием реквизитов, объема и характера запрашиваемых сведений, формы предоставления и способа доставки.
В случае подачи заявления доверенным лицом заявителя производится запись "по доверенности" и указываются сведения о доверенном лице, такие же, как о заявителе.
Заинтересованные физические и юридические лица, за исключением государственных органов, помимо заявления предоставляют в Государственную корпорацию, следующие документы:
1) копию документа, удостоверяющего личность (предоставляют физические лица);
2) копию правоустанавливающих документов (предоставляют негосударственные юридические лица);
3) копия доверенности (доверенным лицам);
4) копию документа, удостоверяющего полномочия представителя в случаях, установленных законодательством;
5) квитанцию об оплате услуг за предоставление сведений.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. В зависимости от характера и объема информации при запросе сведений заявление подается:
по земельному фонду республики - в ведомство центрального уполномоченного органа по управлению земельными ресурсами, Государственну корпорацию;
по конкретному земельному участку, группе земельных участков в пределах одного района, по району в целом - в уполномоченный орган по земельным отношениям района, в структурное подразделение Государственной корпорации;
по земельному фонду области - в уполномоченный орган по земельным отношениям области, в структурное подразделение Государственной корпорации;
по земельным участкам, группе земельных участков и по территории города республиканского значения, столицы, города областного значения в целом - в уполномоченный орган по земельным отношениям города республиканского значения, столицы, города областного значения, в Государственную корпорацию.".

3. "Елді мекен шегінде объектілер салу үшін жер учаскелерін беру кезіндегі құжаттардың нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 5 қарашадағы № 67 бұйрығына (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тіркелімінде № 9952 болып тіркелген, 2015 жылғы 11 шілдедегі № 131 (28609) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
4-қосымша осы Тізбенің 1-қосымшаға сәйкес жазылсын.
4. "Жер-кадастрлық құжаттамалардың құрылымын, құрамын және мазмұнын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 5 қарашадағы № 68 бұйрығына (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тіркелімінде № 9951 болып тіркелген, 2015 жылғы 12 ақпандағы № 28 (28506) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Жер-кадастрлық құжаттаманың құрылымы, құрамы және мазмұнында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мемлекеттік меншіктегі жерлерден жер учаскесін берген кезде жер учаскесінің жер-кадастрлық ісінің құрамына келесі құжаттар кіреді:
1) осы Жер-кадастрлық құжаттаманың құрылымына, құрамына және мазмұнына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жер учаскесіне сәйкестендіру құжатын дайындауға және беруге өтініш;
2) жер учаскесінің меншік иесінің немесе жер пайдаланушының жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі.
Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі немесе төлқұжаты туралы мәліметтерді, сондай-ақ заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтамаларды "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) қызметкері өкілетті тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасымен (ЭЦҚ) расталған (қол қойылған) электрондық құжат нысанында тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Өкіл арқылы өтініш білдірген жағдайда, жер-кадастрлық істің құрамына өкілдің жеке басын куәландыратын құжат, жер учаскесінің меншік иесінің немесе жер пайдаланушының нотариалды расталған сенімхатының көшірмесі, заңды тұлғалар үшін - өкілдің уәкілеттігін куәландыратын құжат енгізіледі;
3) жер учаскесіне құқықты белгілейтін құжаттың (мемлекеттік атқарушы органның актісінің) көшірмесі;
4) жер учаскесін таңдау актісі және сызбасы;
5) Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 43-бабының 2-тармағына сәйкес құрылатын комиссияның қорытындысы;

3. В приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 ноября 2014 года № 67 "Об утверждении форм документов при предоставлении земельных участков для строительства объектов в черте населенного пункта" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9952, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 11 июля 2015 года № 131 (28007)), внести следующее изменение:
приложение 4 изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему Перечню.
4. В приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 ноября 2014 года № 68 "Об утверждении Структуры, состава и содержания земельно-кадастровой документации" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9951, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 12 февраля 2015 года № 28 (27904)), внести следующие изменения:
в Структуре, состава и содержания земельно-кадастровой документации:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. При предоставлении земельного участка из земель, находящихся в государственной собственности в состав земельно-кадастрового дела земельного участка включаются следующие документы:
1) заявление на изготовление и выдачу идентификационного документа на земельный участок по форме согласно приложению 2 к настоящей Структуре, составу и содержанию земельно-кадастровой документации;
2) копия документа, удостоверяющего личность собственника земельного участка или землепользователя.
Сведения об удостоверении личности или паспорте гражданина Республики Казахстан, а также справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, работник Государственной корпорации "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) получает из соответствующих государственных информационных систем в форме электронных документов, удостоверенные (подписанные) электронно-цифровой подписью (ЭЦП) уполномоченного лица.
В случае обращения через представителя в состав земельно-кадастрового дела включается документ, удостоверяющий личность представителя, копия нотариально удостоверенной доверенности от собственника земельного участка или землепользователя, для юридических лиц – документ, удостоверяющий полномочия представителя;
3) копия правоустанавливающего документа на земельный участок (акта государственного исполнительного органа);
4) акт и схема выбора земельного участка;
5) заключение комиссии, создаваемой в соответствии с пунктом 2 статьи 43 Земельного кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс);

6) берілген жер учаскесінің алаңын, оның шекаралары мен орналасқан жерін, жер учаскелерінің шектес меншік иелері мен жер пайдаланушыларын, сондай-ақ берілетін жер учаскесінің ауыртпалықтары мен сервитуттарын нақтылайтын жер учаскесіне құқық берілгені туралы жерге орналастыру жобасының көшірмесі.
Тұрғын үй, саяжай құрылысына және бағбандық үшін бөліп берілетін алаңға жер учаскелерін орналастырудың жерге орналастыру жобасы болған жағдайда, ресімделіп отырған жер учаскесінің жер-кадастрлық ісіне жоғарыда аталған жерге орналастыру жобасының үзінді көшірмесі кіргізіледі. Әрбір жер учаскесі үшін жерге орналастыру жобасын әзірлеу талап етілмейді;
7) жергілікті жерде жер учаскесiнiң шекараларын белгiлеу материалдары:
жер учаскесінің меншік иесінің немесе жер пайдаланушының жұмысты жүргізуге арналған еркін нысанды өтініші;
жергілікті жерде жер учаскесінің шекараларын белгілеудің (қалпына келтірудің) жұмыс сызбасы және далалық өлшеу журналы немесе өлшеу нүктелерінің орналасу сызбасы (серіктік қабылдағышты қолданған кезде);
жер учаскесінің ауданын есептеу және координаталар ведомосі;
жергілікті жерде жер учаскесінің шекарасын белгілеудің (қалпына келтірудің) сызбасы және актісі;
межелік белгілерді сақтауға тапсыру актісі;
8) осы Жер-кадастрлық құжаттаманың құрылымының, құрамының және мазмұнының 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тапсырыс беру бланкісі;
9) жер учаскесіне сәйкестендіру құжатының көшірмесі;
10) осы Жер-кадастрлық құжаттаманың құрылымының, құрамының және мазмұнының 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жер учаскесіне жер-кадастрлық кітабының нөлдік бөлімі;
11) осы Жер-кадастрлық құжаттаманың құрылымның, құрамының және мазмұнының 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша корректорлық парақ.";
2, 7-қосымшалар осы Тізбенің 2, 3-қосымшаларға сәйкес жазылсын.
5. Күші жойылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 01.10.2020 № 301 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. "Қазақстан Республикасында жер мониторингін жүргізу және оның деректерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 159 бұйрығына (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тіркелімінде № 10148 болып тіркелген, 2015 жылғы 20 наурызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
Қазақстан Республикасында жер мониторингін жүргізу және оның деректерін пайдалану қағидаларында:
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Жер мониторингін Қазақстан Республикасының барлық аумағында бірыңғай жүйе бойынша "Азаматтарға арналған үкімет" Мемлекеттік корпорациясы жүргізеді.
Жер мониторингін жүргізуді ұйымдастыруды жер ресурстарын басқару жөніндегі орталық уәкілетті органның ведомствосы жүзеге асырады.".

6) копия землеустроительного проекта о предоставлении права на земельный участок, уточняющий площадь предоставленного земельного участка, его границы и местоположение, смежных собственников земельных участков и землепользователей, а также обременения и сервитуты предоставляемого земельного участка.
При наличии землеустроительного проекта размещения земельных участков на площадку для отвода под жилищное, дачное строительство и садоводство в земельно-кадастровое дело включается выкопировка из вышеуказанного землеустроительного проекта на оформляемый земельный участок. Составление землеустроительного проекта на каждый отдельный участок не требуется;
7) материалы установления границ земельного участка на местности:
заявление собственника земельного участка или землепользователя в произвольной форме на проведение работ;
рабочий чертеж установления (восстановления) границ земельного участка на местности и журнал полевых измерений либо схема расположения точек измерения (при использовании спутникового приемника);
ведомость координат и вычисления площади земельного участка;
акт и чертеж установления (восстановления) границ земельного участка на местности;
акт сдачи на хранение межевых знаков;
8) бланк-заказ по форме согласно приложению 3 к настоящей Структуре, составу и содержанию земельно-кадастрового дела;
9) копия идентификационного документа на земельный участок;
10) нулевой раздел земельно-кадастровой книги на земельный участок по форме, согласно приложению 4 к настоящей Структуре, составу и содержанию земельно-кадастровой документации;
11) корректурный лист по форме согласно приложению 5 к настоящей Структуре, составу и содержанию земельно-кадастрового дела.";
приложения 2, 7 изложить в редакции согласно приложениям 2, 3 к настоящему Перечню.
5. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 01.10.2020 № 301 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
6. В приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 23 декабря 2014 года № 159 "Об утверждении Правил ведения мониторинга земель и пользования его данными в Республике Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10148, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" от 20 марта 2015 года) внести следующее изменение:
в Правилах ведения мониторинга земель и пользования его данными в Республике Казахстан:
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Мониторинг земель ведется по единой системе на всей территории Республики Казахстан Государственной корпорацией "Правительство для граждан".
Организацию ведения мониторинга земель осуществляет ведомство центрального уполномоченного органа по управлению земельными ресурсами.".

7. "Қазақстан Республикасында мемлекеттік жер кадастрын жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 160 бұйрығына (Нормативтік -құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тіркелімінде № 10147 болып тіркелген, 2015 жылғы 20 наурызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Қазақстан Республикасында мемлекеттік жер кадастрын жүргізу қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасында мемлекеттік жер кадастры (бұдан әрі - Кадастр) мемлекеттік органдарды, жеке және заңды тұлғаларды жер және жекелеген жер учаскелері туралы ақпаратпен қамтамасыз ету мақсатында жүргізіледі.
Кадастрды жүргізу жөніндегі қызмет мемлекеттік монополияға жатады және оны мемлекеттік жер кадастрын жүргізетін "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) жүзеге асырады.
Кадастрды жүргізуге технологиялық байланысты қызметке:
1) жергілікті жерде әкімшілік-аумақтық бірліктердің, ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың, мемлекеттік орман және су қорлары жерлерінің шекараларын белгілеу;
2) жер пайдалануды қалыптастыру мен ретке келтіру жөніндегі жобаларды, бүлінген жерді рекультивациялау жобаларын жасау, жергілікті жерде жер учаскелерінің шекараларын белгілеу;
3) мемлекет меншігіндегі және ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін жер пайдалануға берілген жер учаскелері бойынша шаруашылық ішіндегі жерге орналастыру жобаларын әзірлеу;
4) жерді түгендеуді жүргізу жатады.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Мемлекеттік меншіктегі жерлерден берілетін жер учаскелеріне жер-кадастр істерін Мемлекеттік корпорация облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтер әкімдерінің шешімдері, Қазақстан Республикасының Жер кодексінде белгіленген құзыретіне сәйкес облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қаланың жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органы бекіткен жерге құқықтық беру туралы жерге орналастыру жобасы және жер учаскесінің шекараларын белгілеу жөніндегі материалдар негізінде жүргізеді.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Азаматтардың немесе мемлекеттік емес заңды тұлғалардың меншігіндегі жерден учаске құру бөлінетін жер учаскесінің бөлігімен мәміле жасалған кезде жер учаскесінің орналасқан жері бойынша облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қаланың жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органына берілетін олардың бөлінетін жер учаскесін бөлу туралы өтініштері негізінде жүргізіледі.
Өтінішке жер учаскесіне жеке меншік құқығы туралы құжаттар қоса беріледі.
Бөлудің нәтижесінде пайда болған жер учаскелеріне

7. В приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 23 декабря 2014 года № 160 "Об утверждении Правил ведения государственного земельного кадастра в Республике Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10147, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" от 20 марта 2015 года), внести следующие изменения:
в Правилах ведения государственного земельного кадастра в Республике Казахстан:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Государственный земельный кадастр в Республике Казахстан (далее - Кадастр) ведется с целью обеспечения государственных органов, физических и юридических лиц информацией о земле и отдельных земельных участках.
Деятельность по ведению Кадастра относится к государственной монополии и осуществляется Государственной корпорацией "Правительство для граждан", ведущей государственный земельный кадастр (далее - Государственная корпорация).
К деятельности, технологически связанной с ведением Кадастра, относятся:
1) установление на местности границ административно-территориальных единиц, особо охраняемых природных территорий, земель государственного лесного и водного фондов;
2) составление проектов по образованию и упорядочению землепользовании, проектов рекультивации нарушаемых земель, установление границ земельных участков на местности;
3) разработка проектов внутрихозяйственного землеустройства по земельным участкам, находящимся в государственной собственности и предоставленным в землепользование для ведения сельскохозяйственного производства;
4) проведение инвентаризации земель.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Земельно-кадастровые дела на земельные участки, предоставляемые из земель, находящихся в государственной собственности, заводятся Государственной корпорацией, на основании решений местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимов городов районного значения, поселков, сел, сельских округов, землеустроительного проекта о предоставлении права на землю, утвержденного уполномоченным органом по земельным отношениям областей, города республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения в соответствии с его компетенцией, установленной Земельным кодексом Республики Казахстан, и материалов по установлению границ земельного участка.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Формирование участка из земель, находящихся в частной собственности граждан или негосударственных юридических лиц, при совершении сделки с частью делимого земельного участка производится на основании их заявлений о разделе делимого земельного участка, подаваемых в уполномоченный орган по земельным отношениям областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения по месту нахождения земельного участка.
К заявлению прилагаются документы о праве частной собственности на земельный участок.

Қазақстан Республикасының Жер кодексінің 14-1-бабында белгіленген құзыретіне сәйкес облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органы бекіткен жер учаскесін бөлу туралы жерге орналастыру жобасы және жер учаскесінің шекараларын белгілеу жөніндегі материалдар негізінде жаңа жер-кадастр ісі жүргізіледі, ал бөлінетін жер учаскесіне бұрын жүргізілген жер-кадастр ісі Мемлекеттік корпорацияның мұрағатында сақталады.
Бөлу нәтижесінде қалыптасқан жер учаскелеріне Мемлекеттік корпорация жаңа сәйкестендіру құжаттарын дайындайды және береді.
Егер жер учаскесіне жер-кадастр жоспары әзірленген жағдайда жаңа жер-кадастр жоспары беріледі.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Азаматтық-құқықтық мәмілелерді жүзеге асыру нәтижесінде не Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де негіздер бойынша жер учаскесіне құқықтар ауысқан жағдайда сәйкестендіру құжаты оны алушыға немесе басқа құқық иесіне беріледі.
Жер учаскесінің сәйкестендіру сипаттамаларында өзгерістер болмаған жағдайда, Мемлекеттік корпорация жаңа сәйкестендіру құжатын (жер-кадастр жоспары) бермейді, ал жаңа құқық иеленуші туралы жазба жер-кадастр кітабына және жерлердің бірыңғай мемлекеттік тізіліміне енгізіледі.
Жер учаскесінің есептік деректеріне жер учаскесіне меншік құқығының немесе жер пайдалану құқығының ауысуы туралы мәліметтерді енгізу оларға жылжымайтын мүлік құқықтарын мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын орган ұсынатын материалдардың негізінде жүргізіледі.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Жеке немесе мемлекеттік емес заңды тұлға бұрын өзіне жер пайдалануға берілген жер учаскесін жеке меншікке сатып алған жағдайда жаңа жер-кадастр ісі жүргізілмейді.
Жер учаскесінің орналасқан жері бойынша облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы қалалардың жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органы беретін жер учаскесін сатып алу -сату туралы жасалған шарттың болуы, оның сатып алу бағасы төлемінің жүргізілгені, сондай-ақ жер учаскесін бөліп-бөліп төлеу тәртібімен сатқан кезде мәміле жасасуға тыйым салынуы (кепілге беруді қоспағанда) туралы анықтаманың негізінде Мемлекеттік корпорация жер учаскесіне жаңа сәйкестендіру құжатын дайындайды және береді.";
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

На образованные в результате раздела земельные участки заводятся новые земельно-кадастровые дела на основании землеустроительного проекта о разделе земельного участка, утвержденного уполномоченным органом по земельным отношениям областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов, в соответствии с его компетенцией, установленной статьей 14-1 Земельного кодекса Республики Казахстан, и материалов по установлению границ земельного участка, а ранее заведенное земельно-кадастровое дело на делимый земельный участок хранится в архиве Государственной корпорации.
На сформированные в результате раздела земельные участки Государственной корпорацией, изготавливаются и выдаются новые идентификационные документы.
В случае, если на земельный участок был изготовлен земельно-кадастровый план, выдаются новые земельно-кадастровые планы.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. При переходе прав на земельный участок в результате осуществления гражданско-правовых сделок либо по иным основаниям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан, идентификационный документ передается приобретателю или иному правообладателю.
В случае отсутствия изменений идентификационных характеристик земельного участка Государственной корпорацией, новый идентификационный документ (земельно-кадастровый план) не выдается, а вносится запись о правообладателе в земельно-кадастровую книгу и в единый государственный реестр земель.
Внесение в учетные данные земельного участка сведений о переходе права собственности на земельный участок или права землепользования производится на основании материалов, предоставляемых им органом, осуществляющим государственную регистрацию прав на недвижимое имущество.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. При выкупе физическим или негосударственным юридическим лицом в частную собственность земельного участка, ранее предоставленного ему в землепользование, новое земельно-кадастровое дело не заводится.
На основании справки о наличии заключенного договора купли-продажи земельного участка, произведенной оплате его выкупной цены, а также наложении запрета на совершение сделок (за исключением передачи в залог) при продаже земельного участка в рассрочку, выдаваемой уполномоченным органом по земельным отношениям областей, города республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения по местонахождению земельного участка, Государственной корпорацией, изготавливается и выдается новый идентификационный документ на земельный участок.";
пункт 28 изложить в следующей редакции:

"28. Кадастрлық деректерді нақтылау және жаңарту мақсатында:
1) жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылар, уәкілетті лауазымды тұлғалар және тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердегі (ауылдар, кенттер, аудандық маңызы бар қалалар) жергілікті атқарушы органдар есепті жылдың 1 қарашасындағы жағдай бойынша жыл сайын республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органына тиісінше жердің жай-күйі мен пайдаланылуы, меншіктегі және пайдаланудағы, сондай-ақ тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің (ауылдар, кенттер, аудандық маңызы бар қалалар) әкімдерінің қарауындағы жерлердің құрамында болып жатқан өзгерістер туралы "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - "Мемлекеттік статистика туралы" Заң) 12-тармағының 8) тармақшасына сәйкес мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысандар бойынша есептер ұсынады.
Республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органы ұсынылған есептерді қарайды әрі бекітеді және оларды болған өзгерістерді жер-кадастр кітабына және бірыңғай мемлекеттік жер тізіліміне енгізу үшін Мемлекеттік корпорацияға жібереді;";
2) облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органдары есепті жылдың 1 қарашасындағы жағдай бойынша жерлердің бар-жоғы және олардың санаттар, жер учаскелерінің меншік иелері, жер пайдаланушылар мен алқаптар бойынша бөлінуі туралы жыл сайынғы есептерді (жер балансын) "Мемлекеттік статистика туралы" Заңның 12-тармағының 8) тармақшасына сәйкес мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысандар бойынша жасайды.
Жер ресурстарын басқару жөніндегі орталық уәкілетті органның ведомствосы облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жер балансының деректері негізінде Қазақстан Республикасының жер балансын жасайды.
Мемлекеттік корпорация 5 жылда бір рет облыстар, республикалық маңызы бар қала, астана, аудандар, облыстық маңызы бар қалалар және жалпы Қазақстан Республикасы бойынша жерлердің сапалық жай-күйі туралы есептер жасайды.";
34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"34. Жеке және заңды тұлғалар жер учаскесіне кадастрлық нөмірді беру және жер учаскесінің ескі үлгідегі сәйкестендіру құжатын жаңасына ауыстыру үшін жер учаскесінің орналасқан жері бойынша Мемлекеттік корпорацияға өтініш жасайды.
Өтінішке жер учаскесіне қолда бар сәйкестендіру құжатының түпнұсқасы қоса беріледі.";
36-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"28. В целях уточнения и обновления Кадастровых данных:
1) собственники земельных участков и землепользователи, уполномоченные должностные лица и местные исполнительные органы в соответствующих административно-территориальных единицах (сел, поселков, городов районного значения) ежегодно представляют уполномоченному органу по земельным отношениям городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения соответственно сведения о состоянии и использовании земель, отчеты по формам утверждаемым в соответствии с подпунктом 8 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" от 19 марта 2010 года (далее - Закон "О государственной статистике") уполномоченным органом в области государственной статистики, о происходящих изменениях в составе земель, находящихся в собственности и землепользовании, а также в ведении акимов соответствующих административно-территориальных единиц (сел, поселков, городов районного значения) по состоянию на 1 ноября отчетного года.
Уполномоченный орган по земельным отношениям города республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения рассматривает и утверждает представленные отчеты и направляет их в Государственную корпорацию, для внесения произошедших изменений в земельно-кадастровую книгу и единый государственный реестр земель;";
"2) Уполномоченные органы по земельным отношениям областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения составляют ежегодные отчеты о наличии земель и распределении их по категориям, собственникам земельных участков, землепользователям и угодьям (балансы земель), по состоянию на 1 ноября отчетного года, по формам, утверждаемым в соответствии с подпунктом 8 статьи 12 Закона "О государственной статистике" уполномоченным органом в области государственной статистики.
Ведомство центрального уполномоченного органа по управлению земельными ресурсами на основании данных балансов земель областей (города республиканского значения, столицы) составляет баланс земель Республики Казахстан.
Государственная корпорация, один раз в 5 лет составляет отчеты о качественном состоянии земель областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, областям и в целом по Республике Казахстан.";
пункт 34 изложить в следующей редакции:
"34. Физические и юридические лица для присвоения кадастрового номера земельному участку и замены идентификационного документа на земельный участок старого образца на новый обращаются с заявлением в Государственную корпорацию, по местонахождению земельного участка.
К заявлению прилагается оригинал имеющегося идентификационного документа на земельный участок.";
пункт 36 изложить в следующей редакции:

"36. Жер учаскесін сәйкестендіру жөніндегі жұмыстардың нәтижелері бойынша Мемлекеттік корпорация жер учаскесіне кадастрлық нөмір береді, ескі үлгідегі құжатқа тиісті белгі жасайды және оны өтініш берушіге береді.
Өтініш берушінің қалауы бойынша жер учаскесіне құқығы туралы ескі үлгідегі құжатты жаңа сәйкестендіру құжатына ауыстыру жүзеге асырылады.
Жер-кадастр кітабына, кадастр ісіне және мемлекеттік жер тізіліміне тиісті жазба жасалады.";
38-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"38. Есептік кварталдардың және/немесе аудандардың, облыстық (аудандық) маңызы бар қалалардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың ішіндегі есептік кварталдардың кодтары мен жер учаскелерінің кадастрлық нөмірлерін Мемлекеттік корпорация береді.";
45-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"45. Жер-кадастр карталарын (схемаларын) жүргізуді және кейіннен жаңартуды Мемлекеттік корпорация жүзеге асырады.".
8. "Жерлерді резервте қалдыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 ақпандағы № 178 бұйрығына (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тіркелімінде № 11337 болып тіркелген, 2015 жылғы 24 маусымда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Жерлерді резервте қалдыру қағидаларында:
3-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі - Мемлекеттік корпорация) - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін, "бір терезе" қағидаты бойынша қызмет алушыға мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініштерді қабылдау және олардың нәтижелерін беру жұмыстарын ұйымдастыру, сондай-ақ мемлекеттік қызметтің электрондық нысанда көрсетілуін қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органдар хабарлама түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде оның көшірмесін белгіленген тәртіпте жер-кадастры ақпаратын алу үшін Мемлекеттік корпорацияға жолдайды.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Мемлекеттік корпорация бес жұмыс күні ішінде жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органға резервте қалдырылатын жер учаскелері бойынша мемлекеттік жер кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесінен мемлекеттік жер кадастрының мәліметтерді, сондай-ақ орналасқан ахуалдық сұлбасын ұсынады.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Жерлерді резервте қалдыру туралы жергілікті атқарушы орган шешімінің көшірмесі ол қабылданған күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген мемлекеттік органдарға және Мемлекеттік корпорацияға оны мемлекеттік жер кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің деректер базасына енгізу үшін жолдайды.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"36. По результатам работ по идентификации земельного участка Государственная корпорация, присваивает земельному участку кадастровый номер, делает соответствующую отметку на документе старого образца и выдает его заявителю.
По желанию заявителя осуществляется замена документа о праве на земельный участок старого образца на новый идентификационный докумет.
В земельно-кадастровой книге, кадастровом деле и государственном реестре земель производится соответствующая запись.";
пункт 38 изложить в следующей редакции:
"38. Коды учетных кварталов и кадастровые номера земельным участкам внутри учетных кварталов и (или) районов, городов областного (районного) значения, города республиканского значения, столицы присваиваются Государственной корпорацией.";
пункт 45 изложить в следующей редакции:
"45. Ведение и последующее обновление земельно-кадастровых карт (схем) осуществляются Государственной корпорацией.".
8. В приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 февраля 2015 года № 178 "Об утверждении Правил резервирования земель" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11337, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" от 24 июня 2015 года), внести следующие изменения:
в Правилах резервирования земель:
подпункт 2) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"2) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан, для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", а также обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме;";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Уполномоченные органы по земельным отношениям в течение двух рабочих дней со дня поступления уведомления направляет его копию в Государственную корпорацию для получения земельно-кадастровой информации.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Государственная корпорация в течение пяти рабочих дней представляет в уполномоченные органы по земельным отношениям сведения по зарезервируемым земельным участкам, а также их ситуационную схему местоположения из базы автоматизированной информационной системы государственного земельного кадастра.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. Копия решения местного исполнительного органа о резервировании земель в течение семи рабочих дней со дня его принятия направляется в государственные органы, указанные в пункте 4 настоящих Правил и в Государственную корпорацию для внесения его в базу автоматизированной информационной системы государственного земельного кадастра.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:

"21. Жерлерді резервте қалдыру бойынша іс-қимылды тоқтату туралы шешімнің көшірмесі, оның қабылданған күнінен бастап жеті жұмыс күні ішінде Мемлекеттік корпорацияға резервте қалдырылған жерлер туралы мәліметтерді мемлекеттік жер кадастрының мәліметтер базасынан алып тастау үшін жолданады.".
9. Күші жойылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 17.01.2020 № 7 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 15.10.2021 № 297 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. "Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскесі паспортының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 17 сәуірдегі № 344 бұйрығына (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тіркелімінде № 11155 болып тіркелген, 2015 жылғы 22 маусымда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскесі паспортының нысаны осы Тізбенің 8-қосымшаға сәйкес жазылсын.
12. Алып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.06.2022 № 180 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Өзгерістер енгізілетін
жер қатынастары саласындағы
бұйрықтар тізбесіне
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2014 жылғы 5 қарашадағы
№ 67 бұйрығына 4-қосымша
нысан
Серия № _________
Жер учаскесінің жер-кадастрлық жоспары
Земельно-кадастровый план земельного участка
Жер учаскесінің кадастрлық нөмірі: __________________________________
Кадастровый номер земельного участка: _______________________________
Мекенжайы (мекенжайдың тіркеу коды): ________________________________
Адрес (регистрационный код адреса): _________________________________
Жер санаты: _________________________________________________________
Категория земель: ___________________________________________________
Жер учаскесінің алаңы (гектар): _____________________________________
Площадь земельного участка (гектар): ________________________________
Жер учаскесінің нысаналы мақсаты: ___________________________________
Целевое назначение земельного участка: ______________________________
_____________________________________________________________________
Құқық түрі: _________________________________________________________
Вид права: __________________________________________________________
Жер учаскесін пайдаланудағы шектеулер мен ауыртпалықтар: ____________
_____________________________________________________________________
Ограничения в использовании и обременения земельного участка:
_____________________________________________________________________
Жер учаскесінің бөлінуі: ____________________________________________
(бөлінеді, бөлінбейді)
Делимость земельного участка: _______________________________________
(делимый, неделимый)
Жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құны немесе жер пайдалану
құқығының құны (заңнамада көзделген жағдайларда қажет
болғанда): __________________________________________________________
Кадастровая (оценочная) стоимость земельного участка или стоимость
права землепользования (при необходимости в случаях, предусмотренных
законодательством):__________________________________________________
Жоспар шегіндегі бөгде жер учаскелері
Посторонние земельные участки в границах плана
Жоспардағы №
№ на плане
Жоспар шегіндегі бөгде жер учаскелерінің кадастрлық нөмірлері
Кадастровые номера посторонних земельных участков в границах плана
Алаңы (гектар)
Площадь (гектар)
Ескертпе:
Жер-кадастрлық жоспар жергілікті атқарушы органның жер учаскесіне құқық беру туралы қаулысының ажырамас бөлігі болып табылады.
Шектесулерді сипаттау осы жоспарды дайындаған сәтте жарамды.
Примечания:
Земельно-кадастровый план является неотъемлемой частью постановления местного исполнительного органа о предоставлении права на земельный участок.
Описание смежеств действительно на момент изготовления настоящего плана.
Жер учаскесінің жоспары
План земельного участка
Масштаб 1:
Шектес учаскелердің сипаты (кадастрлық нөмірлері):
А-дан Б-ға дейін
Б-дан В-ға дейін
В-дан Г-ға дейін
Масштаб 1:
Описание смежных участков (кадастровые номера):
От А до Б
От Б до В
От В до Г
Сызықтар өлшемдерін шығару
Выноска мер линий
Нүкте нөмірі
Сызықтар өлшемі
Номер точек
Мера линий
Жер-кадастрлық жоспарды _____________________________________________
(ұйымның атауы)
___________________________________________________________ дайындады
Земельно–кадастровый план изготовлен ________________________________
(наименование организации)
_____________________________________________________________________
М.О. ______________ ______________________20__ жылғы "___" __________
(қолы) (Т.А.Ә. (ол болған кезде)
М.П. _____________ ____________________ "____" ____________ 20__ года
(подпись) (Ф.И.О. (при его наличии)
Басшы _______________________________________________________________
(жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органның атауы)
Руководитель ________________________________________________________
(наименование уполномоченного органа по земельным отношениям)
М.О. _________ ___________________________20__ жылғы "___" __________
(қолы) (Т.А.Ә. (ол болған кезде)
М.П. _____________ ____________________ "____" ____________ 20__ года
(подпись) (Ф.И.О. (при его наличии)
Осы Жоспарды беру туралы жазба Жер учаскесіне уақытша жер пайдалану
құқығын беретін жоспарлар жазылатын кітапта №________________ болып
жазылды.
Запись о выдаче настоящего Плана произведена в Книге записей Планов
на право временного землепользования на земельный участок за № ______
Шектесулерді сипаттау жер учаскесінің жоспарын дайындаған сәтте
жарамды.
Описание смежеств действительно на момент изготовления плана на
земельный участок.
Өзгерістер енгізілетін
жер қатынастары саласындағы
бұйрықтар тізбесіне
2-қосымша
Жер-кадастрлық істің құрылымы,
құрамы және мазмұнына
2-қосымша
нысан
_______________________________________
(ұйымның атауы)
басшысы _______________________________
(Т.А.Ә. (ол болған кезде)
кімнен ________________________________
(жеке тұлғаның Т.А.Ә. (ол болған кезде)
Немесе заңды тұлғаның толық атауы)
_______________________________________
(ЖСН/БСН, жеке немесе заңды тұлғаның
жеке
_______________________________________
басын куәландыратын құжат деректемелері,
_______________________________________
байланыс телефоны, мекен-жайы)
Жер учаскесіне сәйкестендіру құжатын дайындау және беруге
өтініш
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(жер учаскесінің нысаналы мақсаты)
берілген
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(жер учаскесінің мекенжайы (орналасқан жері)
мекенжайында орналасқан жер учаскесіне жеке меншік, уақытша
өтеулі (ұзақ мерзімді, қысқа мерзімді), өтеусіз, тұрақты жер
пайдалану (қажетінің астын сызу) құқығындағы жер учаскесіне
сәйкестендіру құжатын дайындап беруді сұраймын.
Ақпараттық жүйелерде қамтылатын, заңмен қорғалатын құпияны
құрайтын мәліметтердің пайдаланылуына келісемін.
Күні _____ Өтініш беруші ______________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған кезде)
_____________________________________
немесе заңды тұлғаның атауы
_____________________________________
немесе өкілетті тұлғаның аты-жөні,
қолы)
Өзгерістер енгізілетін
жер қатынастары саласындағы
бұйрықтар тізбесіне
3-қосымша
Жер-кадастрлық істің құрылымы,
құрамы және мазмұнына
7-қосымша
нысан
Жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құнын анықтау
актісі

"21. Копия решения о прекращении действий по резервированию земель в течение семи рабочих дней со дня его принятия направляется в Государственную корпорацию для исключения сведений о зарезервированных землях из базы данных государственного земельного кадастра.".
9. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 17.01.2020 № 7 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
10. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 15.10.2021 № 297 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. В приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 17 апреля 2015 года № 344 "Об утверждении формы Паспорта земельного участка сельскохозяйственного назначения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11155, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" от 22 июня 2015 года), внести следующее изменение:
форму Паспорта земельного участка сельскохозяйственного назначения изложить в редакции согласно приложению 8 к настоящему Перечню.
12. Исключен приказом Министра сельского хозяйства РК от 03.06.2022 № 180 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1 к Перечню
приказов в сфере земельных отношений,
в которые вносятся изменения
Приложение 4
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 5 ноября 2014 года № 67
форма
Серия № _________
Жер учаскесінің жер-кадастрлық жоспары
Земельно-кадастровый план земельного участка
Жер учаскесінің кадастрлық нөмірі:___________________________________
Кадастровый номер земельного участка:________________________________
Мекенжайы (мекенжайдың тіркеу коды):_________________________________
Адрес (регистрационный код адреса):__________________________________
Жер санаты:__________________________________________________________
Категория земель:____________________________________________________
Жер учаскесінің алаңы (гектар):______________________________________
Площадь земельного участка (гектар):_________________________________
Жер учаскесінің нысаналы мақсаты:____________________________________
Целевое назначение земельного участка:_______________________________
_____________________________________________________________________
Құқық түрі:__________________________________________________________
Вид права:___________________________________________________________
Жер учаскесін пайдаланудағы шектеулер мен ауыртпалықтар:_____________
_____________________________________________________________________
Ограничения в использовании и обременения земельного участка:
_____________________________________________________________________
Жер учаскесінің бөлінуі:_____________________________________________
(бөлінеді, бөлінбейді)
Делимость земельного участка:________________________________________
(делимый, неделимый)
Жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құны немесе жер пайдалану
құқығының құны (заңнамада көзделген жағдайларда, қажет
болғанда):___________________________________
Кадастровая (оценочная) стоимость земельного участка или стоимость
права землепользования (при необходимости в случаях, предусмотренных
законодательством):__________________________________________________
Жоспар шекарасындағы жат жер учаскелері
Посторонние земельные участки в границах плана
Жоспардағы №
№ на плане
Жоспар шекарасындағы жат жер учаскелерінің кадастрлық нөмірлері
Кадастровые номера посторонних земельных участков в границах плана
Алаңы (гектар)
Площадь (гектар)
Ескертпе:
Жер-кадастрлық жоспар жергілікті атқарушы органның жер
учаскесіне құқық беру туралы қаулысының ажырамас бөлігі болып
табылады.
Шектесулерді сипаттау осы жоспарды дайындаған сәтте жарамды.
Примечания:
Земельно-кадастровый план является неотъемлемой частью
постановления местного исполнительного органа о предоставлении права
на земельный участок.
Описание смежеств действительно на момент изготовления
настоящего плана.
Жер учаскесінің жоспары
План земельного участка
Масштаб 1:
Шектес учаскелердің сипаттамасы (кадастрлық нөмірлері):
А-дан Б-ға дейін
Б-дан В-ға дейін
В-дан Г-ға дейін
Масштаб 1:
Описание смежных участков (кадастровые номера):
От А до Б
От Б до В
От В до Г
Сызық өлшемінің ауысуы
Выноска мер линий
Нүкте нөмірі
Сызық өлшемі
Номер точек
Мера линий
Жер-кадастрлық жоспары ____________________________________________
(ұйымның атауы)
______________________________________________________________жасалды
Земельно–кадастровый план изготовлен _____________________________
(наименование организации)
_____________________________________________________________________
М.О. ____________ ______________________ 20 __ жылғы "___" __________
(қолы) (Т.А.Ә. (ол болған кезде)
М.П. ____________ ______________________ "____" __________ 20 __ года
(подпись) (Ф.И.О. (при его наличии)
Басшы________________________________________________________________
(жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органның атауы)
Руководитель_________________________________________________________
(наименование уполномоченного органа по земельным отношениям)
М.О. ____________ ______________________ 20 __ жылғы "___" __________
(қолы) (Т.А.Ә. (ол болған кезде)
М.П. ____________ ______________________ "____" __________ 20 __ года
(подпись) (Ф.И.О. (при его наличии)
Осы Жоспарды беру туралы жазба жер учаскесіне уақытша жер пайдалану
құқығын беретін жоспарлар жазылатын Кітапта №________________ болып
жазылды.
Запись о выдаче настоящего Плана произведена в Книге записей Планов
на право временного землепользования на земельный участок за
№ ________________.
Шектесулерді сипаттау жөніндегі ақпарат жер учасксінің жоспарын
дайындаған сәтте күшінде.
Описание смежеств действительно на момент изготовления плана на
земельный участок.
Приложение 2 к Перечню
приказов в сфере земельных отношений,
в которые вносятся изменения
Приложение 2
к Структуре, составу и содержанию
земельно-кадастрового дела
форма
Руководителю
___________________________________________
(наименование организации)
___________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии)
от ________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии) физического лица
___________________________________________
либо полное наименование юридического лица)
___________________________________________
(ИИН/БИН, реквизиты документа, удостоверяющего
____________________________________________
личность физического или юридического лица,
контактный телефон, адрес)
Заявление на изготовление и выдачу идентификационного документа
на земельный участок
Прошу изготовить и выдать идентификационный документ на
земельный участок на праве частной собственности, временного
возмездного (долгосрочного, краткосрочного), безвозмездного,
постоянного землепользования (необходимое подчеркнуть), расположенный
по адресу:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(адрес (местонахождение) земельного участка)
предоставленный _____________________________________________________
(целевое назначение земельного участка)
Согласен на использования сведений, составляющих охраняемую
законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Дата _____________ Заявитель___________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического
___________________________________
или наименование юридического либо
___________________________________
уполномоченного лица, подпись)
Приложение 3 к Перечню
приказов в сфере земельных отношений,
в которые вносятся изменения
Приложение 7
к Структуре, составу и содержанию
земельно-кадастрового дела
форма
Акт
определения кадастровой (оценочной) стоимости
земельного участка

1. Акті азамат(ша) __________________________________________________
_____________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) немесе заңды
тұлғаның атауы)
өтінішіне сәйкес ____________________________________________________
_____________________________________________________________________
(мақсатын көрсету)
_________________________ жер учаскесін бағалауға байланысты жасалды.
2. Жер учаскесінің кадастрлық нөмірі: _______________________________
3. Жер учаскесінің нысаналы мақсаты: ________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
4. Жер учаскесінің орналасқан жері: _________________________________
_____________________________________________________________________
5. Жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құнының есебі (жер пайдалану құқығы) _____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Аймақ нөмірі (елді мекен жерлеріне), алқап түрлері, топырақ түрлері (ауыл шаруашылығында пайдаланылатын жерлер үшін)
Алаңы гектар, шаршы метр
Жерге төлемнің базалық мөлшерлемесі, теңге
Түзету коэффициенті
Кадастрлық (бағалау) құны, мың теңге
Жиыны
6. Жер учаскесінің (жерді пайдалану құқығының) кадастрлық (бағалау) құны ________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
____________________________________________________________ құрайды.
(жазбаша сомасы)
7. Жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құны ________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(жер кадастрын жүргізетін ұйымның атауы)
__________________________________________________________ анықталды.
М.О. ________________________________________________________________
(қолы) (басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
_____________________________________________________________________
(жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органның атауы)
М.О. ________________________________________________________________
(қолы ) (басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
Күні "____" ______________ 20____ жыл.
Өзгерістер енгізілетін
жер қатынастары саласындағы
бұйрықтар тізбесіне
4-қосымша
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 01.10.2020 № 301 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Өзгерістер енгізілетін
жер қатынастары саласындағы
бұйрықтар тізбесіне
5-қосымша
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 01.10.2020 № 301 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Өзгерістер енгізілетін
жер қатынастары саласындағы
бұйрықтар тізбесіне
6-қосымша
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 01.10.2020 № 301 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Өзгерістер енгізілетін
жер қатынастары саласындағы
бұйрықтар тізбесіне
7-қосымша
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 01.10.2020 № 301 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Өзгерістер енгізілетін
жер қатынастары саласындағы
бұйрықтар тізбесіне
8-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 17 сәуірдегі
№ 344 бұйрығымен
бекітілген
нысан
Утвержден
приказом исполняющего
обязанности Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 17 апреля 2015 года
№ 344
форма
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскесінің паспорты
Паспорт земельного участка сельскохозяйственного назначения

1. Акт составлен в соответствии с заявлением гражданина(ки)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество физического лица (при его наличии) или
наименование юридического лица) в связи с оценкой земельного участка:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указание цели)
2. Кадастровый номер земельного участка:_____________________________
3. Целевое назначение земельного участка:____________________________
_____________________________________________________________________
4. Местоположение земельного участка_________________________________
_____________________________________________________________________
5. Расчет кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка (права
землепользования)____________________________________________________
Номер зоны (для земель населенных пунктов), виды угодий, типы почв (для земель сельскохозяйственного использования)
Площадь гектар, квадратный метр
Базовая ставка платы за землю, тенге
Поправочный коэффициент
Кадастровая (оценочная) стоимость, тысячи тенге
Итого
6. Кадастровая (оценочная) стоимость земельного участка (права
землепользования) составляет:________________________________________
_____________________________________________________________________
(сумма прописью)
7. Кадастровая (оценочная) стоимость земельного участка определена
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование организации, ведущей земельный кадастр)
М.П. _________________ ______________________________________________
(подпись) (Ф.И.О. (при его наличии) руководителя
_____________________________________________________________________
(наименование уполномоченного органа по земельным отношениям)
М.П. _________________ _____________________________________________
(подпись) (Ф.И.О. (при его наличии) руководителя
Дата "____" ___________________ 20____ год.
Приложение 4 к Перечню
приказов в сфере земельных отношений,
в которые вносятся изменения
Жер учаскесіне жеке меншік құқығын беретін акті
Акт на право частной собственности на земельный участок
Сноска. Приложение 4 утратило силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 01.10.2020 № 301 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Приложение 5 к Перечню
приказов в сфере земельных отношений,
в которые вносятся изменения
Тұрақты жер пайдалану құқығын беретін актісі
Акт на право постоянного землепользования
Сноска. Приложение 5 утратило силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 01.10.2020 № 301 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Приложение 6 к Перечню
приказов в сфере земельных отношений,
в которые вносятся изменения
Уақытша (ұзақ мерзімге, қысқа мерзімге) өтеулі
Жер пайдалану (жалға алу) құқығын беретін акті
Акт на право временного возмездного (долгосрочного,
краткосрочного) землепользования (аренды)
Сноска. Приложение 6 утратило силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 01.10.2020 № 301 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Приложение 7 к Перечню
приказов в сфере земельных отношений,
в которые вносятся изменения
Уақытша өтеусіз жер пайдалану құқығын беретін акті
Акт на право временного безвозмездного землепользования
Сноска. Приложение 7 утратило силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 01.10.2020 № 301 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Приложение 8 к Перечню
приказов в сфере земельных отношений,
в которые вносятся изменения
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 17 сәуірдегі
№ 344 бұйрығымен
бекітілген
нысан
Утвержден
приказом исполняющего
обязанности Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 17 апреля 2015 года
№ 344
форма
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскесінің паспорты
Паспорт земельного участка сельскохозяйственного назначения