"Маңғыстау облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы Ережені бекіту туралы
Маңғыстау облысының әкімдігінің 2015 жылғы 09 маусымдағы № 167 қаулысы. Маңғыстау облысы Әділет департаментінде 2015 жылғы 22 маусымда № 2745 болып тіркелді. Күші жойылды - Маңғыстау облысы әкімдігінің 2019 жылғы 5 қарашадағы № 233 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Маңғыстау облысы әкімдігінің 05.11.2019 № 233 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес облыс әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Маңғыстау облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ереже бекітілсін.
2. "Маңғыстау облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесі (А.М. Инкаров) осы қаулының "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесі мен бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын, Маңғыстау облысы әкімдігінің интернет-ресурсында орналасуын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің бірінші орынбасары С.Т. Алдашевқа жүктелсін.
4. Осы қаулы әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және ол алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі А. Айдарбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
"Маңғыстау облысының
еңбек басқарамасы"
мемлекеттік мекемесінің басшысы
А.М. Инкаров
09 маусым 2015 жыл
Маңғыстау облысы әкімдігінің
2015 жылғы 09 маусым № 167
қаулысымен бекітілген
"Маңғыстау облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. "Маңғыстау облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесі Маңғыстау облысының аумағында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес еңбек қатынастары саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган болып табылады.
2. "Маңғыстау облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. "Маңғыстау облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесі мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.

Об утверждении Положения о государственном учреждении "Управление труда Мангистауской области"
Постановление акимата Мангистауской области от 09 июня 2015 года № 167. Зарегистрировано Департаментом юстиции Мангистауской области от 22 июня 2015 года № 2745. Утратило силу постановлением акимата Мангистауской области от 5 ноября 2019 года № 233
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Мангистауской области от 05.11.2019 № 233 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" акимат области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о государственном учреждении "Управление труда Мангистауской области".
2. Государственному учреждению "Управление труда Мангистауской области" (Инкаров А.М.) обеспечить официальное опубликование данного постановления в информационно-правовой системе "Әділет" и в средствах массовой информации, на интернет-ресурсе акимата Мангистауской области.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на первого заместителя акима области Алдашева С.Т.
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким области
А. Айдарбаев
"СОГЛАСОВАНО"
руководитель государственного
учреждения "Управление труда
Мангистауской области"
Инкаров А.М.
09 июнь 2015 год.
Утверждено постановлением
акимата Мангистауской области
от 09 июня 2015 года № 167
ПОЛОЖЕНИЕ
о государственном учреждении "Управление труда Мангистауской области"
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Управление труда Мангистауской области" является государственным органом, осуществляющим на территории Мангистауской области руководство в сфере трудовых отношений в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Государственное учреждение "Управление труда Мангистауской области" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Государственное учреждение "Управление труда Мангистауской области" является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.

4. "Маңғыстау облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. "Маңғыстау облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесі егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
6. "Маңғыстау облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен "Маңғыстау облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесі бірінші басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. "Маңғыстау облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
8. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Маңғыстау облысы, 130000, Ақтау қаласы, 14 шағын аудан, "Неке сарайы" ғимараты.
9. Мемлекеттік органның толық атауы:
мемлекеттік тілде: "Маңғыстау облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесі;
орыс тілінде: государственное учреждение "Управление труда Мангистауской области".
10. "Маңғыстау облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құрылтайшысы Маңғыстау облысының әкімдігі болып табылады.
11. Осы Ереже "Маңғыстау облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады.
12. "Маңғыстау облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесі қызметін қаржыландыру облыстық бюджеттен жүзеге асырылады.
13. "Маңғыстау облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесіне кәсіпкерлік субъектілерімен "Маңғыстау облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесінің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
14. "Маңғыстау облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесінің жұмыс режимі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының талаптарына сәйкес дербес анықталады.
2. Маңғыстау облысының еңбек басқармасының миссиясы, негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері
15. "Маңғыстау облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесінің миссиясы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес еңбек қатынастары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру болып табылады.
16. "Маңғыстау облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесінің негізгі міндеттері:

4. Государственное учреждение "Управление труда Мангистауской области" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Государственное учреждение "Управление труда Мангистауской области" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
6. Государственное учреждение "Управление труда Мангистауской области" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами первого руководителя государственного учреждения "Управление труда Мангистауской области" и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Управление труда Мангистауской области" утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
8. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, Мангистауская область, 130000, город Актау, 14 микрорайон, здание "Дворец бракосочетания".
9. Полное наименование государственного органа:
на государственном языке: "Маңғыстау облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесі;
на русском языке: государственное учреждение "Управление труда Мангистауской области".
10. Учредителем государственного учреждения "Управление труда Мангистауской области" является акимат Мангистауской области.
11. Настоящее Положение является учредительным документом государственного учреждения "Управление труда Мангистауской области".
12. Финансирование деятельности государственного учреждения "Управление труда Мангистауской области" осуществляется из областного бюджета.
13. Государственному учреждению "Управление труда Мангистауской области" запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями государственного учреждения "Управление труда Мангистауской области".
14. Режим работы определяется государственным учреждением "Управление труда Мангистауской области" самостоятельно в соответствии с требованиями действующего законодательста Республики Казахстан.
2. Миссия, основные задачи, функции, права и обязанности Управления труда Мангистауской области
15. Миссией государственного учреждения "Управление труда Мангистауской области" является реализация государственной политики в сфере трудовых отношений в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
16. Основными задачами государственного учреждения "Управление труда Мангистауской области" являются:

1) қауіпсіз еңбек жағдайларына құқықты қоса алғанда, қызметкерлердің құқықтары мен бостандықтарын сақтауды және қорғауды қамтамасыз ету;
2) Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының мәселелері бойынша қызметкерлер мен жұмыс берушілердің өтініштерін қарау болып табылады.
17. "Маңғыстау облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесі оған жүктелген міндеттерге сәйкес заңнамада белгіленген тәртіпте мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі талаптардың сақталуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
2) жұмыс берушілер ұсынған ұжымдық шарттардың мониторингін жүзеге асырады;
3) өндірістік жарақаттанудың, кәсіптік аурулардың, кәсіптік уланулардың себептеріне талдау жүргізеді және олардың профилактикасы жөнінде ұсыныстар әзірлейді;
4) өндірістегі жазатайым оқиғаларды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тергеп-тексереді;
5) жұмыс берушілерде еңбек қауіпсіздігін және еңбекті қорғауды қамтамасыз етуге жауапты адамдардың білімін тексеруді жүргізеді;
6) өндірістік мақсаттағы объектілерді пайдалануға қабылдау жөніндегі қабылдау комиссиясының құрамына қатысады;
7) еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау нормативтерін жетілдіру мәселелері бойынша қызметкерлер мен жұмыс берушілердің өкілетті өкілдерімен өзара іс-қимыл жасайды;
8) қызметкерлердің, жұмыс берушілер мен олардың өкілдерінің еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері жөніндегі өтініштерін қарайды;
9) өндірістік объектілерді еңбек жағдайлары бойынша аттестаттау мониторингін жүзеге асырады;
10) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттiк бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес тексерулер жоспарларын әзiрлейдi және бекiтедi;
11) еңбек жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органға еңбекті қорғау және еңбек қауіпсіздігі жөніндегі ақпараттық жүйе базасында кезеңдік есептерді, сондай-ақ еңбек қауiпсiздiгі және еңбектi қорғау жай-күйі мониторингінің нәтижелерін ұсынады;
12) еңбек жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органға еңбек қатынастары бойынша қажетті ақпаратты береді.
18. "Маңғыстау облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесі оған жүктелген міндеттерді іске асыруда және өз функцияларын жүзеге асыруда белгіленген тәртіппен:
1) жұмыс берушілерден "Маңғыстау облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесіне жүктелген функцияларды орындауға қажетті құжаттар, түсініктемелер, ақпаратты сұратуға және алуға;
2) "Маңғыстау облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша мемлекеттік органдармен өзара іс-қимылды жүзеге асыруға, "Маңғыстау облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша түсініктемелер беруге;

1) обеспечение соблюдения и защиты прав и свобод работников, включая право на безопасные условия труда;
2) рассмотрение обращений работников и работодателей по вопросам трудового законодательства Республики Казахстан.
17. Государственное учреждение "Управление труда Мангистауской области" в соответствии с возложенными на него задачами в установленном законодательством порядке осуществляет следующие функции:
1) осуществляет государственный контроль за соблюдением трудового законодательства Республики Казахстан, требований по безопасности и охране труда;
2) осуществляет мониторинг коллективных договоров, представленных работодателями;
3) проводит анализ причин производственного травматизма, профессиональных заболеваний, профессиональных отравлений и разрабатывает предложения по их профилактике;
4) расследует несчастные случаи на производстве в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
5) проводит проверку знаний лиц, ответственных за обеспечение безопасности и охраны труда у работодателей;
6) участвует в составе приемочной комиссии по приемке в эксплуатацию объектов производственного назначения;
7) взаимодействует с полномочными представителями работников и работодателей по вопросам совершенствования нормативов безопасности и охраны труда;
8) рассматривает обращения работников, работодателей и их представителей по вопросам безопасности и охраны труда;
9) осуществляет мониторинг аттестации производственных объектов по условиям труда;
10) разрабатывает и утверждает планы проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан";
11) представляет в уполномоченный государственный орган по труду периодические отчеты, а также результаты мониторинга состояния безопасности и охраны труда на базе информационной системы по охране труда и безопасности;
12) предоставляет необходимую информацию по трудовым отношениям в уполномоченный государственный орган по труду.
18. Государственное учреждение "Управление труда Мангистауской области" при реализации возложенных на него задач и осуществления своих функций имеет право в установленном порядке:
1) запрашивать и получать от работодателей документы, объяснения, информацию, необходимые для выполнения функций, возложенных на государственное учреждение "Управление труда Мангистауской области";
2) осуществлять взаимодействие с государственными органами по вопросам, входящим в компетенцию государственного учреждения "Управление труда Мангистауской области", давать разъяснения по вопросам, входящим в компетенцию государственного управления "Управление труда Мангистауской области";

3) Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының сақталуын бақылауды жүзеге асыруға, жұмыс берушілер орындауға міндетті нұсқамалар, қорытындылар беруге, сондай-ақ әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы хаттамалар мен қаулылар толтыруға, әкімшілік жазалар қолдануға;
4) Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасын бұзу, мемлекеттік еңбек инспекторларының актілерін жұмыс берушілердің орындамауы фактілері бойынша тиісті құқық қорғау органдарына және соттарға ақпарат, талап қою және өзге де материалдар жіберуге;
5) еңбек, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері және "Маңғыстау облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құзыретіне кіретін басқа да мәселелері бойынша кеңестер және семинарлар өткізуге;
6) ұйымдардың, жекелеген өндірістердің, цехтардың, учаскелердің, жұмыс орындарының қызметі және жабдықтардың, тетіктердің пайдаланылуы еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау туралы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сай келмейтіні анықталған жағдайда, оларды үш күннен аспайтын мерзімге, көрсетілген мерзім ішінде міндетті түрде сотқа талап-арыз бере отырып, тоқтата тұруға (тыйым салуға);
7) жұмыс орындарында белгіленген талаптарға сай келмейтін арнаулы киімнің, арнаулы аяқ киімнің және басқа да жеке және ұжымдық қорғану құралдарының берілуі мен пайдаланылуына тыйым салуға;
8) жұмыс берушіге (оның өкіліне) хабарлай отырып және тиісті акт жасау арқылы арнаулы киім үлгілерін, пайдаланылатын немесе өңделетін материалдар мен заттарды талдау жасау үшін алуға;
9) шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру кезінде белгіленетін айрықша талаптардың орындалуына тексеру жүргізуге;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқылы.
19. "Маңғыстау облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесінің міндеттері:
1) "Маңғыстау облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша түсіндірмелер беруге;
2) бұл жөнінде заңды және жеке тұлғалар ресми сұраныс жасаған жағдайда өз құзыреті шегінде және заңнама аясында қажетті материалдар мен ақпаратты беруге;
3) анықталған еңбек заңнамасын бұзушылықтарды жою жөніндегі шараларды қабылдау мақсатында осындай бұзушылықтар туралы жұмыс берушілерді (олардың өкілдерін) хабардар етуге, кінәлі тұлғаларды жауапқа тарту жөнінде ұсынулар енгізуге;
4) "Маңғыстау облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесі қызметкерлерімен әкімшілік мемлекеттік қызметшілерінің этика нормаларының сақталуын қамтамасыз етуге;
5) "Маңғыстау облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құзыретіне кіретін өзге де міндеттерді орындауға міндетті.

3) осуществлять контроль за соблюдением трудового законодательства Республики Казахстан, выдавать обязательные для исполнения работодателями предписания, заключения, а также составлять протоколы и постановления об административных правонарушениях, налагать административные взыскания;
4) направлять в соответствующие правоохранительные органы и суды информацию, исковые требования и иные материалы по фактам нарушений трудового законодательства Республики Казахстан, неисполнения работодателями актов государственных инспекторов труда;
5) проводить совещания и семинары по вопросам труда, безопасности и охраны труда и другим вопросам, входящим в компетенцию государственного учреждения "Управление труда Мангистауской области";
6) приостанавливать (запрещать) деятельность организаций, отдельных производств, цехов, участков, рабочих мест и эксплуатацию оборудования, механизмов при выявлении их несоответствия требованиям нормативных правовых актов о безопасности и охране труда на срок не более трех дней с обязательным предъявлением в указанный срок искового заявления в суд;
7) запрещать выдачу и использование на рабочих местах специальной одежды, специальной обуви и других средств индивидуальной и коллективной защиты, не отвечающих установленным для них требованиям;
8) изымать для анализа образцы специальной одежды, используемые или обрабатываемые материалы и вещества с уведомлением об этом работодателя (его представителя) и составлением соответствующего акта;
9) проводить проверку выполнения особых условий, определенных при выдаче разрешения на привлечение иностранной рабочей силы;
10) осуществлять иные права, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
19. Обязанности государственного учреждения "Управление труда Мангистауской области"
1) давать разъяснения по вопросам, входящим в компетенцию государственного учреждения "Управление труда Мангистауской области";
2) представлять необходимые материалы и информацию в пределах своей компетенции и в рамках законодательства в случае официального запроса об этом юридических и физических лиц;
3) информировать работодателей (их представителей) о выявленных нарушениях трудового законодательства в целях принятия мер по их устранению, вносить представления о привлечении виновных лиц к ответственности;
4) обеспечивать соблюдение сотрудниками государственного учреждения "Управление труда Мангистауской области" норм этики административных государственных служащих;
5) выполнять иные обязанности, входящие в компетенцию государственного учреждения "Управление труда Мангистауской области".

3. Маңғыстау облысының еңбек басқармасының қызметін ұйымдастыру
20. "Маңғыстау облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесіне басшылықты "Маңғыстау облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бірінші басшы жүзеге асырады.
21. "Маңғыстау облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысын еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның келісімі бойынша облыс әкімі қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
22. "Маңғыстау облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесі бірінші басшысының өкілеттігі:
1) "Маңғыстау облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесінің қызметін ұйымдастырады және басқарады;
2) "Маңғыстау облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесі қызметкерлерінің міндеттері мен өкілеттіліктерін анықтайды;
3) "Маңғыстау облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесінің қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
4) заңнамада белгіленген тәртіппен "Маңғыстау облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесінің қызметкерлеріне тәртіптік жазалар беру және көтермелеу шараларын қолданады;
5) Қазақстан Республикасының заңңамасына сәйкес бұйрықтар шығарады, "Маңғыстау облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесінің қызметкерлері орындауы үшін міндетті тапсырмалар береді;
6) "Маңғыстау облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат кестесін бекітеді;
7) барлық мемлекеттік органдарда және ұйымдарда "Маңғыстау облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесінің мүддесін білдіреді;
8) ерлер мен әйелдерді басшылық қызметке ұсыну кезінде гендерлік теңгерімнің сақталуын қамтамасыз етеді;
9) "Маңғыстау облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша есептік материалдарды дайындау жөнінде жұмысты бақылайды;
10) "Маңғыстау облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесіне бекітілген материалдық құндылықтардың сақталуын және қаржының мақсатты жұмсалуына бақылауды жүзеге асырады;
11) "Маңғыстау облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесіндегі сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жасау жөніндегі жұмысқа жеке жауапты болады;
12) "Маңғыстау облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесінің жоспарын бекітеді, оның орындалуына бақылауды жүзеге асырады;
13) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіліктерді жүзеге асырады.

3. Организация деятельности Управления труда Мангистауской области
20. Руководство государственным учреждением "Управление труда Мангистауской области" осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение "Управление труда Мангистауской области" задач и осуществление им своих функций.
21. Первый руководитель государственного учреждения "Управление труда Мангистауской области" назначается на должность Акимом области по согласованию с уполномоченным государственным органом по труду и освобождается от должности Акимом области.
22. Полномочия первого руководителя государственного учреждения "Управление труда Мангистауской области":
1) организует и руководит работой государственного учреждения "Управление труда Мангистауской области";
2) определяет обязанности и полномочия работников государственного учреждения "Управление труда Мангистауской области";
3) назначает на должности и освобождает от должностей работников государственного учреждения "Управление труда Мангистауской области";
4) в установленном законодательством порядке налагает дисциплинарные взыскания и применяет меры по поощрению сотрудников государственного учреждения "Управление труда Мангистауской области";
5) в соответствии с законодательством Республики Казахстан издает приказы, дает указания обязательные для исполнения работниками государственного учреждения "Управление труда Мангистауской области";
6) утверждает структуру и штатное расписание государственного учреждения "Управление труда Мангистауской области";
7) представляет интересы государственного учреждения "Управление труда Мангистауской области" во всех государственных органах и организациях;
8) обеспечивает соблюдение гендерного баланса при выдвижении мужчин и женщин на руководящие должности;
9) контролирует работу по подготовке отчетных материалов по вопросам, входящим в компетенцию государственного учреждения "Управление труда Мангистауской области";
10) осуществляет контроль за целевым расходованием финансовых средств и сохранностью материальных ценностей, закрепленных за государственным учреждением "Управление труда Мангистауской области";
11) несет персональную ответственность за работу по противодействию коррупции в государственном учреждении "Управление труда Мангистауской области";
12) утверждает план работы государственного учреждения "Управление труда Мангистауской области", осуществляет контроль за его исполнением;
13) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

23. "Маңғыстау облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
4. Маңғыстау облысының еңбек басқармасының мүлкі
24. "Маңғыстау облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесінің жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
25. "Маңғыстау облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді коса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
26. "Маңғыстау облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесіне бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
27. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Маңғыстау облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесінің өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Ережеге өзгерістер мен толықтырулар енгізу тәртібі
28. Ережеге өзгерістер мен толықтырулар енгізу Маңғыстау облысы әкімдігінің қаулысымен жүргізіледі.
29. Ережеге енгізілген өзгерістер мен толықтырулар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тіркеледі.
6. Маңғыстау облысының еңбек басқармасын қайта ұйымдастыру және тарату
30. "Маңғыстау облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Маңғыстау облысы әкімдігімен жүзеге асырылады.

23. Исполнение полномочий первого руководителя государственного учреждения "Управление труда Мангистауской области" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество Управления труда Мангистауской области
24. Государственное учреждение "Управление труда Мангистауской области" имеет на праве оперативного управления обособленное имущество.
25. Имущество государственного учреждения "Управление труда Мангистауской области" формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
26. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Управление труда Мангистауской области", относится к областной коммунальной собственности.
27. Государственное учреждение "Управление труда Мангистауской области" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выделенных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Порядок внесения изменений и дополнений в Положение
28. Внесение изменений и дополнений в Положение производится по постановлению акимата Мангистауской области.
29. Внесенные изменения и дополнения в Положение регистрируются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Реорганизация и упразднение Управления труда Мангистауской области
30. Реорганизация и упразднение государственного учреждения "Управление труда Мангистауской области" осуществляется акиматом Мангистауской области.