Қостанай облысының су объектілерінде ортақ су пайдалану қағидаларын белгілеу туралы
Қостанай облысы мәслихатының 2015 жылғы 11 желтоқсандағы № 468 шешімі. Қостанай облысының Әділет департаментінде 2016 жылғы 21 қаңтарда № 6157 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шілдедегі Су кодексінің 38-бабы 1) тармақшасына сәйкес Қостанай облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Қостанай облысының су объектілерінде ортақ су пайдалану қағидалары белгіленсін.
2. Қостанай облыстық мәслихатының 2013 жылғы 1 наурыздағы № 118 "Қостанай облысының су объектілерінде ортақ су пайдаланудың қағидаларын белгілеу туралы" шешімінің (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4090 тіркелген, 2013 жылғы 27 сәуірде "Костанайские новости" газетінде жарияланған) және Қостанай облыстық мәслихатының 2013 жылғы 28 маусымдағы № 162 "Қостанай облыстық мәслихатының 2013 жылғы 1 наурыздағы № 118 "Қостанай облысының су объектілерінде ортақ су пайдаланудың қағидаларын белгілеу туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы" шешімінің (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4171 тіркелген, 2013 жылғы 16 шілдеде "Костанайские новости" газетінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрайымы Г. Ахметова
Қостанай облыстық мәслихатының хатшысы С. Ещанов
КЕЛІСІЛДІ
"Қазақстан Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрлігі Су
ресурстары комитетінің Су
ресурстарын пайдалануды реттеу
және қорғау жөніндегі Тобыл-Торғай
бассейндік инспекциясы" республикалық
мемлекеттік мекемесінің басшысы
__________________ Г. Оспанбекова
2015 жылғы 11 желтоқсан
"Қазақстан Республикасы Ұлттық
экономика министрлігі Тұтынушылардың
құқықтарын қорғау комитетінің Қостанай
облысы тұтынушылардың құқықтарын
қорғау департаменті" республикалық
мемлекеттік мекемесінің басшысы
__________________ В. Нечитайло
2015 жылғы 11 желтоқсан
"Қазақстан Республикасы Энергетика
министрлігі Мұнай-газ кешеніндегі
экологиялық реттеу, бақылау және
мемлекеттік инспекция комитетінің
Қостанай облысы бойынша Экология
департаменті" республикалық
мемлекеттік мекемесінің басшысы
____________________ А. Әлімбаев
2015 жылғы 11 желтоқсан
Қостанай облысы әкімдігінің
табиғи ресурстар және табиғат
пайдалануды реттеу басқармасы"
мемлекеттік мекемесінің басшысы
___________________ Қ. Төлеубаев
2015 жылғы 11 желтоқсан
Қостанай облыстық мәслихатының
2015 жылғы 11 желтоқсандағы
№ 468 шешіміне қосымша
Қостанай облысының су объектілерінде
ортақ су пайдалану қағидалары

Об установлении Правил общего водопользования на водных объектах Костанайской области
Решение маслихата Костанайской области от 11 декабря 2015 года № 468. Зарегистрировано Департаментом юстиции Костанайской области 21 января 2016 года № 6157.
В соответствии с подпунктом 1) статьи 38 Водного кодекса Республики Казахстан от 9 июля 2003 года Костанайский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Установить Правила общего водопользования на водных объектах Костанайской области согласно приложению к настоящему решению.
2. Решение Костанайского областного маслихата от 1 марта 2013 года № 118 "Об установлении Правил общего водопользования на водных объектах Костанайской области" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 4090, опубликовано 27 апреля 2013 года в газете "Костанайские новости") и решение Костанайского областного маслихата от 28 июня 2013 года № 162 "О внесении изменений в решение Костанайского областного маслихата от 1 марта 2013 года № 118 "Об установлении Правил общего водопользования на водных объектах Костанайской области" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 4171, опубликовано 16 июля 2013 года в газете "Костанайские новости") признать утратившими силу.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии Г. Ахметова
Секретарь Костанайского
областного маслихата С. Ещанов
СОГЛАСОВАНО
Руководитель республиканского
государственного учреждения
"Тобол-Торгайская бассейновая
инспекция по регулированию
использования и охране водных
ресурсов Комитета по водным
ресурсам Министерства сельского
хозяйства Республики Казахстан"
_________________ Г. Оспанбекова
11 декабря 2015 года
Руководитель республиканского
государственного учреждения
"Департамент по защите прав
потребителей Костанайской
области Комитета по защите
прав потребителей Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан"
_________________ В. Нечитайло
11 декабря 2015 года
Руководитель республиканского
государственного учреждения
"Департамент экологии по
Костанайской области Комитета
экологического регулирования,
контроля и государственной
инспекции в нефтегазовом
комплексе Министерства
энергетики Республики Казахстан"
__________________ А. Алимбаев
11 декабря 2015 года
Руководитель государственного
учреждения "Управление природных
ресурсов и регулирования
природопользования акимата
Костанайской области"
___________________ К. Тулеубаев
11 декабря 2015 года
Приложение
к решению Костанайского
областного маслихата
от 11 декабря 2015 года
№ 468
Правила общего водопользования
на водных объектах Костанайской области

1. Осы Қостанай облысының су объектілерінде ортақ су пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шілдедегі Су кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 38-бабы 1) тармақшасына, 65-бабына және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы № 19-1/252 "Ортақ су пайдаланудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11434 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
2. Ортақ су пайдалану халықтың мұқтаждарын қанағаттандыру үшiн су объектiлерi жекелеген жеке немесе заңды тұлғаларға бекiтiлiп берiлмей және судың жай-күйiне әсер ететiн құрылыстар немесе техникалық құрылғылар қолданылмай жүзеге асырылады.
3. Ортақ су пайдалануды жүзеге асыру үшін арнайы рұқсат талап етілмейді.
4. Кодексте көзделген жағдайларды қоспағанда, жеке және заңды тұлғалардың ортақ су пайдалану объектілеріне халықтың кіруін қоршаулар, күзет пункттерін, тыйым салатын белгілер орнату жолымен шектеуіне жол берілмейді.
5. Экологиялық, техникалық және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық қауiпсiздiгi мақсатында ортақ су пайдалану шектелуi немесе оған тыйым салынуы мүмкiн.
6. Ортақ су пайдалануға:
1) шаруашылық-ауыз су мақсаттарын қанағаттандыру үшін;
2) ықтимал сел қаупі бар су объектілерін қоспағанда, рекреациялық мақсаттары үшін;
3) кеме қатынасы және шағын көлемді кемелерді пайдалану үшін;
4) мал суару үшін су объектілерін пайдалану жатады.
7. Шаруашылық-ауыз су мақсаттарын қанағаттандыру үшін жер үсті су көздерінен су алу судың жай-күйiне әсер ететiн құрылыстар немесе техникалық құрылғылар қолданылмай жүзеге асырылады.
8. Су объектiлерi мен су шаруашылығы құрылыстарындағы көпшiлiктiң демалуына, туризм мен спортқа арналған жерлердi экологиялық талаптар мен адам өмірінің қауіпсіздігін сақтай отырып, су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру саласындағы, қоршаған ортаны қорғау саласындағы халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкiлеттi органдармен келiсiм бойынша облыстың жергiлiктi атқарушы органымен белгiленеді.
9. Кеме қатынасы санатына жатқызылған Қазақстан Республикасының жер үсті су объектілері, оларды осы мақсаттарға пайдалануға толық немесе ішінара тыйым салынған не олар оқшау пайдалануға берілген жағдайларды қоспағанда, ортақ пайдаланудағы су жолдары болып табылады.
Су объектілерін кеме қатынасы санатына жатқызу тәртібі және кеме қатынасы су жолдарының тізбесі Кодекстің 105-бабының 3-тармағына сәйкес бекітілетін қағидаларға сәйкес жүзеге асырылады.

1. Настоящие правила общего водопользования на водных объектах Костанайской области (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 38, статьей 65 Водного кодекса Республики Казахстан от 9 июля 2003 года (далее - Кодекс) и приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 19-1/252 "Об утверждении Типовых правил общего водопользования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11434).
2. Общее водопользование осуществляется для удовлетворения нужд населения без закрепления водных объектов за отдельными физическими или юридическими лицами и без применения сооружений или технических устройств, влияющих на состояние вод.
3. Специального разрешения для осуществления общего водопользования не требуется.
4. Не допускается ограничение физическими и юридическими лицами доступа населения к водным объектам общего водопользования путем установления заграждений, охранных пунктов, запрещающих знаков, за исключением случаев, предусмотренных Кодексом.
5. Общее водопользование может быть ограничено или запрещено в целях экологической, технической и санитарно-эпидемиологической безопасности населения.
6. К общему водопользованию относится пользование водными объектами:
1) для удовлетворения хозяйственно-питьевых целей;
2) для рекреационных целей, за исключением водных объектов, представляющих потенциальную селевую опасность;
3) для судоходства и пользования маломерными судами;
4) для водопоя скота.
7. Для удовлетворения хозяйственно-питьевых целей забор воды из поверхностных источников осуществляется без применения сооружений или технических устройств, влияющих на состояние вод.
8. Места для массового отдыха, туризма и спорта на водных объектах и водохозяйственных сооружениях устанавливаются местным исполнительным органом области по согласованию с уполномоченными органами в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения, в области охраны окружающей среды, в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения с соблюдением экологических требований и безопасности жизни человека.
9. Поверхностные водные объекты Республики Казахстан, отнесенные к категории судоходных, являются водными путями общего пользования, за исключением случаев, если их использование в этих целях полностью или частично запрещено либо они предоставлены в обособленное пользование.
Порядок отнесения водных объектов к категории судоходных и перечня судоходных водных путей осуществляются в соответствии с правилами, утверждаемыми в соответствии с пунктом 3 статьи 105 Кодекса.

Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - Қостанай облысы мәслихатының 21.06.2021 № 66 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
10. Су объектiлерiн мал суару үшiн пайдалануға санитарлық қорғау аймақтарынан тыс жерде және суат алаңдары мен су объектiлерiнiң ластануы мен қоқыстануын болғызбайтын басқа да құрылғылар болған жағдайда жол берiледi.
11. Азаматтардың өмірі мен денсаулығын сақтау мақсатында өңірлік жағдайлардың ерекшеліктерін ескере отырып:
халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы уәкiлеттi орган тыйым салған жерлерде жер үсті және жер асты су объектілерінен ауыз су және шаруашылық қажеттіліктері үшін су алу;
су айдындарында тиісті тыйым салатын немесе ескертетін қауіпсіздік белгілері орнатылған жерлерде шағын кемелерде және басқа жүзу құралдарында жүзу жүзеге асырылмайтыны айқындалсын.
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 19 қаңтардағы № 34 "Су айдындарындағы қауіпсіздік қағидаларын бекіту туралы" бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10335 болып тіркелген) талаптарына (бұдан әрі - Су айдындарындағы қауіпсіздік қағидалары) сәйкес су айдындарының қауіпті және демалу мен шомылу үшін жабдықталмаған учаскелерінде жергілікті атқарушы органдар су айдындарында тыйым салатын және ескертетін қауіпсіздік белгілерін орнатады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – Қостанай облысы мәслихатының 21.06.2021 № 66 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
11-1. Су айдындарының жабдықталмаған учаскелерінде, су айдындарында тиісті қауіпсіздік белгілері орнатылған жерлерде шомылуға жол берілмейтіні айқындалсын.
Ескерту. Шешім 11-1-тармақпен толықтырылды – Қостанай облысы мәслихатының 21.06.2021 № 66 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
11-2. Егер су айдынының учаскесі Су айдындарындағы қауіпсіздік қағидаларының талаптарына сәйкес жабдықталған болса, шомылуға рұқсат етіледі.
Ескерту. Шешім 11-2-тармақпен толықтырылды – Қостанай облысы мәслихатының 21.06.2021 № 66 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
12. Облыстың жергілікті атқарушы органы тиiстi аумақтарда орналасқан су объектiлерiнiң, сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің жай-күйi туралы халықты хабардар етудi жүзеге асырады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – Қостанай облысы мәслихатының 13.12.2016 № 101 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

Сноска. Пункт 9 – в редакции решения маслихата Костанайской области от 21.06.2021 № 66 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Использование водных объектов для водопоя скота допускается вне зоны санитарной охраны и при наличии водопойных площадок и других устройств, предотвращающих загрязнение и засорение водных объектов.
11. В целях охраны жизни и здоровья граждан, с учетом особенностей региональных условий определить, что не осуществляются:
забор воды для питьевых и хозяйственных нужд из поверхностных и подземных водных объектов в местах, на которые установлен запрет уполномоченным органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
катания на маломерных судах и других плавучих средствах, в местах, где установлены соответствующие запрещающие или предупреждающие знаки безопасности на водоемах.
На опасных и необорудованных для отдыха и купания участках водоемов местными исполнительными органами устанавливаются запрещающие и предупреждающие знаки безопасности на водоемах, согласно требованиям приказа Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 января 2015 года № 34 "Об утверждении Правил безопасности на водоемах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10335) (далее - Правил безопасности на водоемах).
Сноска. Пункт 11 – в редакции решения маслихата Костанайской области от 21.06.2021 № 66 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11-1. Определить, что не допускается купание в необорудованных участках водоемов, в местах, где установлены соответствующие знаки безопасности на водоемах.
Сноска. Решение дополнено пунктом 11-1 в соответствии с решением маслихата Костанайской области от 21.06.2021 № 66 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11-2. Купание допускается, если участок водоема оборудован, согласно требованиям Правил безопасности на водоемах.
Сноска. Решение дополнено пунктом 11-2 в соответствии с решением маслихата Костанайской области от 21.06.2021 № 66 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Местный исполнительный орган области осуществляет информирование населения о состоянии водных объектов, систем водоснабжения и водоотведения, находящихся на соответствующей территории.
Сноска. Пункт 12 – в редакции решения маслихата Костанайской области от 13.12.2016 № 101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

13. Оқшау немесе бірлесіп су пайдалануды жүзеге асыратын су пайдаланушы, егер облыстың жергiлiктi өкiлдi органның шешiмiнде өзгеше белгiленбесе, Кодекстің 67-бабының 3-тармағына және 68-бабының 4-тармағына сәйкес ортақ су пайдалану шарттары немесе тыйым салу туралы жариялайды.
14. Ортақ су пайдаланудың шарттарын немесе тыйым салынатынын жариялау үшін оқшау немесе бірлесіп су пайдалануды жүзеге асыратын су пайдаланушы облыстың жергілікті өкілді органына ортақ су пайдаланудың шарттарын немесе тыйым салынатынын белгілеудің қажеттігі негізделген ұсыныс енгізеді.
14-1. Облыстың жергілікті өкілді органы маслихаттың кезекті немесе кезектен тыс сессиясы барысында ортақ су пайдаланудың шарттарын немесе оған тыйым салынатынын белгілеу бойынша тиісті шешім қабылдайды және оны үш жұмыс күні ішінде су пайдаланушыға жолдайды.
Ескерту. Шешім 14-1-тармақпен толықтырылды – Қостанай облысы мәслихатының 13.12.2016 № 101 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
15. Жарияланған ортақ су пайдаланудың шарттары немесе оған салынатын тыйымдар шаруашылық-ауызсу мақсаттарын қанағаттандыру үшін ортақ су пайдалануды жүзеге асыруды шектемеуі тиіс.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – Қостанай облысы мәслихатының 13.12.2016 № 101 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
15-1. Су пайдаланушы облыстың жергілікті өкілді органынан оң шешім алғаннан кейін бұқаралық ақпарат құралдары арқылы, сондай-ақ арнайы ақпараттық белгілер арқылы халықты шомылуға тыйым салынатыны және ортақ су пайдалануды жүзеге асырудың басқа шарттары туралы хабардар етуді қамтамасыз етеді.
Ескерту. Шешім 15-1-тармақпен толықтырылды – Қостанай облысы мәслихатының 13.12.2016 № 101 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
16. Ортақ су пайдалану үшін су объектілерін пайдалану кезінде жеке және заңды тұлғалар:
1) су объектілерін ұқыпты пайдалануы;
2) су объектілерін пайдаланудың белгіленген режимін сақтауы;
3) су объектілерінде мәдени, спорттық және өзге де іс-шараларды өткізу кезінде қауіпсіздік шараларын сақтауы;
4) су объектілерін және іргелес аумақтарын тиісті санитариялық нормаларға сай ұстауға, тұрмыстық, құрылыс және басқа да қалдықтармен қоқыстамауға, іргелес аумақтарды ластаудың алдын алу және жою жөніндегі іс-шараларды уақытылы жүзеге асыруы тиіс.

13. Водопользователь, осуществляющий обособленное или совместное водопользование, в соответствии с пунктом 3 статьи 67 и пунктом 4 статьи 68 Кодекса объявляет об условиях или запрете общего водопользования, если иное не установлено решением местного представительного органа области.
14. Для объявления условий или запрета общего водопользования, водопользователь, осуществляющий обособленное или совместное водопользование, вносит в местный представительный орган области предложение, с обоснованием необходимости установления условий или запрета общего водопользования.
14-1. Местный представительный орган области в ходе очередной или внеочередной сессии маслихата принимает соответствующее решение по установлению условий или запрета общего водопользования и направляет его водопользователю в течение трех рабочих дней.
Сноска. Решение дополнено пунктом 14-1 в соответствии с решением маслихата Костанайской области от 13.12.2016 № 101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Объявленные условия или запреты общего водопользования не должны ограничивать осуществления общего водопользования для удовлетворения хозяйственно-питьевых целей.
Сноска. Пункт 15 – в редакции решения маслихата Костанайской области от 13.12.2016 № 101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15-1. После получения положительного решения от местного представительного органа области водопользователь через средства массовой информации, а также посредством специальных информационных знаков обеспечивает оповещение населения о недопущении купания и других условиях осуществления общего водопользования.
Сноска. Решение дополнено пунктом 15-1 в соответствии с решением маслихата Костанайской области от 13.12.2016 № 101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. При использовании водных объектов для общего водопользования физическим и юридическим лицам необходимо:
1) бережно использовать водные объекты;
2) соблюдать установленный режим использования водного объекта;
3) соблюдать меры безопасности при проведении культурных, спортивных и иных мероприятий на водных объектах;
4) поддерживать водные объекты и прилегающую территорию соответствующим санитарным нормам состояний, не засорять бытовыми, строительными и другими отходами, своевременно осуществлять мероприятия по предупреждению и устранению захламления прилегающей территории.

17. Ортақ су пайдаланудың су объектілерін пайдалану кезінде:
1) су объектісін ластауға және қоқыстауға;
2) шомылуға арналған орындарда киім жууға және жануарларды шомылдыруға;
3) ескерту немесе тыйым салу жазулары бар арнайы ақпараттық белгілер қойылмаған орындарда шомылуға;
4) арнайы ақпараттық белгілерді өз еркімен алып тастауға, бұзуға және жоюға;
5) аумақта жанар-жағар май материалдарын сақтауға;
6) көлікке жанар май құюды, жууды және жөндеуді жүзеге асыруға;
7) су объектілерінде және оларға тікелей жақын жерде кәмелетке толмаған балаларды үлкендердің қарауынсыз тастауға жол берілмейді.
17-1. Ортақ су пайдалану қағидаларын бұзушылық Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодексінің 364-бабына сәйкес жауапкершілікке тартылады.
Ескерту. Шешім 17-1-тармақпен толықтырылды – Қостанай облысы мәслихатының 21.06.2021 № 66 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

17. При использовании водных объектов общего водопользования не допускаются:
1) загрязнение и засорение водного объекта;
2) стирка белья и купание животных в местах, предназначенных для купания;
3) купание в местах, где не выставлены специальные информационные знаки с предупреждающими или запрещающими надписями;
4) самовольное снятие, повреждение или уничтожение специальных информационных знаков;
5) хранение на территории горюче-смазочных материалов;
6) осуществление заправки топливом, мойки и ремонта транспорта;
7) оставлять на водных объектах и в непосредственной близости от них несовершеннолетних детей без присмотра взрослых.
17-1. Нарушение правил общего водопользования влечет ответственность в соответствии со статьей 364 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях.
Сноска. Решение дополнено пунктом 17-1 в соответствии с решением маслихата Костанайской области от 21.06.2021 № 66 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).