Алматы қаласы метрополитенімен жолаушыларды тасымалдау қағидаларын бекіту туралы
Алматы қаласы әкімдігінің 2015 жылғы 18 ақпандағы № 1/99 қаулысы. Алматы қаласының Әділет департаментінде 2015 жылғы 16 наурызда № 1147 болып тіркелді. Күші жойылды - Алматы қаласы әкімдігінің 2017 жылғы 30 қазандағы № 4/444 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Алматы қаласы әкімдігінің 30.10.2017 № 4/444 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының 1994 жылғы 21 қыркүйектегі "Қазақстан Республикасындағы көлік туралы" Заңының 11 бабына және Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес, Алматы қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Алматы қаласы метрополитенімен жолаушыларды тасымалдау қағидалары бекітілсін.
2. Алматы қаласы Жолаушылар көлігі басқармасы заңнамамен белгіленген тәртіпте:
1) осы қаулыны әдiлет органдарында мемлекеттiк тiркеуді;
2) осы қаулыны интернет-ресурста орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Алматы қаласы әкімінің орынбасары Ю. Ильинге жүктелсін.
4. Осы қаулы әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді және ол алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Алматы қаласының әкімі А. Есімов
Алматы қаласы әкімдігінің
2015 жылғы "18" ақпандағы
№ 1/99 қаулысымен бекітілді
Метрополитенмен жолаушыларды тасымалдау
қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Метрополитенмен жолаушыларды тасымалдау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) жолаушыларды метрополитенмен тасымалдауда тұрғындардың тұтынушылығын қанағаттандыру мақсатында "Қазақстан Республикасындағы көлік туралы" 1994 жылғы 21 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Заңының 11 бабына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 16 қазандағы №1102 қаулысымен бекітілген Жолаушыларды және көлік инфрақұрылымы объектілеріне келетін адамдарды, олардың алып жүретін заттарын, оның ішінде қол жүгі мен багажын тексеру қағидаларына және қойылатын талаптарына сәйкес әзірленді және метрополитенмен жолаушыларды тасымалдау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негiзгi ұғымдар қолданылады:
1) метрополитен – көліктің өзге түрлерінің желілерінен және жүргіншілердің оларға өту жолынан оқшауланған (бөлінген, бір деңгейдегі қиылыстары жоқ) жолдар бойынша жолаушылар мен багажды әлеуметтік маңызы бар тұрақты тасымалдауды жүзеге асыратын қалалық рельстік көлік түрі;
2) метрополитен жолаушысы – жол жүру ақысын (смарт-жетонмен, смарт-картамен) төлейтін және метрополитенде жол жүретін жеке тұлға;

Об утверждении Правил перевозок пассажиров метрополитеном города Алматы
Постановление акимата города Алматы от 18 февраля 2015 года № 1/99. Зарегистрировано в Департаменте юстиции города Алматы 16 марта 2015 года № 1147. Утратило силу постановлением акимата города Алматы от 30 октября 2017 года № 4/444
Сноска. Утратило силу постановлением акимата города Алматы от 30.10.2017 № 4/444 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 11 Закона Республики Казахстан от 21 сентября 1994 года "О транспорте в Республике Казахстан" и Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", акимат города Алматы ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила перевозок пассажиров метрополитеном города Алматы.
2. Управлению пассажирского транспорта города Алматы в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию данного постановления в органах юстиции,
2) размещение данного постановления на интернет-ресурсе.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима города Алматы Ю. Ильина.
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Аким города Алматы А. Есимов
Утверждены
постановлением акимата
города Алматы
от 18 февраля 2015 года № 1/99
Правила
перевозок пассажиров метрополитеном
1. Общие положения
1. Настоящие Правила перевозок пассажиров метрополитеном (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьей 11 Закона Республики Казахстан от 21 сентября 1994 года "О транспорте в Республике Казахстан", Правилами и требованиями к проведению досмотра пассажиров и лиц, посещающих объекты транспортной инфраструктуры, вещей, находящихся при них, в том числе ручной клади и багажа, утвержденные постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 октября 2014 года № 1102, и определяют порядок осуществления перевозок пассажиров на метрополитене.
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) метрополитен – вид городского рельсового транспорта, осуществляющего регулярные социально значимые перевозки пассажиров и багажа по путям, изолированным (отделенным, не имеющим одноуровневых пересечений) от линий иных видов транспорта и прохода пешеходов к ним;
2) пассажир метрополитена - физическое лицо, оплатившее проезд (смарт-жетоном, смарт-картой) и совершающее поездку на метрополитене;

3) жол жүру құжаты– жолаушының метрополитеннің көрсетілетін қызметтері арқылы жүруді жүзеге асыру құқығын растайтын бір реттік қолданылатын байланыссыз смарт-жетон немесе көп реттік байланыссыз смарт-карта;
4) қол жүгі – метрополитеннің жылжымалы құрамының салонында тасымалданатын жолаушылардың жеке заттары;
5) борт журналы – нөмірленген және тігілген, мөрмен бекітілген және жергілікті атқарушы орган тіркеген, метрополитеннің жылжымалы құрамында болатын журнал, оған метрополитеннің жылжымалы құрамының рейс алдындағы техникалық тексеруден және жоспарлау-ескерту жөндеуінен өткені туралы белгілер қойылады, қолданылу мерзімі оны тіркеген күннен бастап күнтізбелік бір жылдан аспайды;
6) қозғалыс кестесі –метрополитеннің әрбір станциясы бойынша электрпойыздардың қозғалыс орны мен уақыты туралы мәліметтерді қамтитын құжат (кесте, графикалық бейне);
7) метрополитен станциясы – тұрғындарға тасымалдау бойынша қызметтер көрсетуге арналған қажетті құрылыстар, құрылғылар мен басқа мүлік түрлерінің кешені;
8) тоннель – метрополитеннің жерасты станцияларының арасындағы көлік қатынасына арналған көлденең немесе еңіс жерасты құрылғысы;
9) электрпойызы –бірнеше моторвагондық секциядан құралған және жолаушыларды тасымалдауға арналған жылжымалы құрам барлық нормалар мен қауіпсіздікке сәйкес болуы керек;
10) эскалатор – адамдардың бір деңгейден екінші деңгейге ауысуы үшін қозғалатын сатылары бар баспалдақ түріндегі көтеру-көлік құрылғысы.
2. Жолаушыларды метрополитенмен тасымалдау тәртібі
3. Жолаушылардың метрополитен электрпойыздарында жол жүруі үшін жол жүру жетондарын/карталарын сату метрополитен станциялардың кассаларында қол технологиясы бойынша,сондай-ақ аппараттардың көмегімен жүргізіледі, сондай-ақ смарт-карталарды толтыру және смарт-жетондарды сату жүзеге асырылады.
4. Жолаушы метрополитеннің электрпойызында жол жүру смарт-жетонын немесе смарт-картасын сатып алғаннан кейін немесе смарт-картадағы "жол жүрістері" толтырылған жағдайда ғана тасымалданады.
5. Жолаушының төленген жол жүрісі жөнелту станциясының кіру турникетінен жету станциясының шығу турникетіне дейін жарамды.
6. Электр пойызы толық тоқтағаннан кейін пойызға кіруге болады, шығып жатқан жолаушыларға кедергі жасамау үшін құрам есіктерінің алдында тұруға және жолға тосқауыл болуға рұқсат етілмейді.
7. Кезектен тыс отырғызу құқығына мүмкіндігі шектеулі азаматтар, Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен соларға тіркеулі тұлғалар, зейнеткерлер, жүкті әйелдер, мектеп жасына дейінгі балалары бар жолаушылар ие болады.
8. Жолаушыға мыналарға рұқсат етіледі:

3) проездной документ – одноразовый бесконтактный смарт-жетон или многоразовая бесконтактная смарт-карта, удостоверяющие право пассажира осуществлять поездку посредством услуг метрополитена;
4) ручная кладь – личные вещи пассажиров, перевозимые в салоне электроподвижного состава метрополитена;
5) бортовой журнал – пронумерованный и прошнурованный журнал, скрепленный печатью и зарегистрированный в структурном подразделении метрополитена, находящийся в электроподвижном составе метрополитена, в который проставляются отметки о прохождении предрейсового, планово-предупредительного технического осмотра и ремонта электроподвижного состава метрополитена, срок действия которого не превышает один календарный год со дня его регистрации;
6) расписания движения – документ (таблица, графическое отображение), содержащий сведения о месте и времени движения электропоездов по каждой станции метрополитена.
7) станция метрополитена – комплекс сооружений, устройств и других видов имущества, предназначенных для оказания населению услуг по перевозке;
8) тоннель – горизонтальная подземная выработка, служащая для перевозки людей, горной массы, материалов и оборудования;
9) электропоезд - подвижной состав, состоящий из нескольких мотор-вагонных секций, и предназначенный для перевозки пассажиров;
10) эскалатор - подъемно-транспортное устройство в виде лестницы с движущимися ступенями для перемещения людей с одного уровня на другой.
2. Порядок перевозки пассажиров метрополитеном
3. Продажа проездных жетонов/карт для проезда пассажиров на электропоезде метрополитена производится по ручной технологии в кассах станций метрополитена, а также с помощью аппаратов пополнения смарт-карт и продажи смарт-жетонов.
4. Пассажир перевозится на электропоезде метрополитена только после приобретения проездного смарт-жетона или при наличии пополняемых "поездок" на смарт-карте.
5. Оплаченный проезд действителен с момента прохода пассажиром входного турникета на станции отправления до прохода выходного турникета на станции прибытия.
6. Производить посадку следует после полной остановки электропоезда, запрещается стоять перед дверьми состава и преграждать путь выходящим пассажирам.
7. Правом внеочередной посадки пользуются граждане с ограниченными возможностями, участники Великой Отечественной войны и приравненные к ним лица, пенсионеры, беременные женщины, пассажиры с малолетними детьми.
8. Пассажиру разрешается:

1) жол жүру жетонын немесе картасын сатып алуға және метрополитеннің электржылжымалы құрамында осы Қағидаларда айтылған жағдайларда жол жүруге;
2) өзімен бірге жасы 7-ден аспаған бір баланы тегін алып жүруге;
3) өзімен бірге жасы 7-ден 15-ке дейін балаларды жеңілдік смарт-жетоны бойынша алып жүруге.
Жасы 7-ден 15-ке дейін балаларға жол жүру төлемі ересек жолаушы үшін белгіленген жол бағасынан 50% мөлшерінде төленеді.
15 жастан асқан балалар үшін толық мөлшерде жол жүру жетоны ересектерге сияқты төленеді. Баланың жасы жол жүру жетонын немесе смарт-картасын сату күнімен белгіленеді.
Билет сататын кассаға баланың жасын белгілейтін құжат ұсынылады;
4) көзі дұрыс көрмейтін жолаушыға өзімен бірге ілесіп жүретін жолсерік итті (тұмсық торда және арнайы танитын белгісі бар мойынша шылбырда) тегін алып жүруге;
9. Жолаушы метрополитенде жол жүрген кезде:
1) қоғамдық тәртіпті және осы Қағидаларды орындауы;
2) өзінің жолын төлеуі;
3) станция бойынша кезекші персоналға, метрополитеннің электржылжымалы құрамы машинисіне немесе басқа да қызметкерлеріне жолға бөтен заттардың, қадағалаусыз нәрселер мен бұйымдардың құлағандығын, түтінді немесе өртті, жолаушыларды тасымалдау және метрополитеннің электржылжымалы құрамы қозғалысының қауіпсіздігіне әсер ететін басқа да жағдайларды анықтаған кезде хабарлауы;
4) эскалаторда болған кезде оң жағынан қозғалыс бойынша тұрып, сол жағынан өтуге, тұтқадан ұстап тұруға, баспалдақтағы шектеулі сызықты баспауға, қозғалмайтын тетіктерге сүйенуге, кішкентай балаларды қолдарынан ұстап тұруға, эскалатордан түскен кезде кідірмеуі;
5) вагонда мүмкіндіктері шектеулі жандарға, қарттарға, балалары бар жолаушыларға орын беру. Белгіленген станцияға жақындағанда вагоннан шығуға алдын ала дайындалуы;
6) соңғы аялдамаларда вагондарды босатуы;
7) кішкентай жастағы балаларын қолдарынан ұстап жүруі;
8) метрополитен жұмыскерлерінің нұсқаулықтарымен жүруі керек.
10. Метрополитенде болған кезде жолаушыларға:
1) метрополитеннің электрпойыздары есіктерінің автоматты ашылуына және жабылуына кедергі келтіруге, қозғалыс кезінде вагон есіктерін ашуға;
2) метрополитен электрпойызының қозғалысы кезінде машинистің көңілін бөлуге;
3) станцияларда, метрополитеннің электрпойыздарының өткелінде және вагондарында темекі шегуге;
4) вестибюлдерді, өткелдерді, станция платформаларын, вагон салондарын, эскалаторларды және жолдарды ластауға;
5) спирттік ішімдіктер ішуге, станциялар мен метрополитеннің электржылжымалы құрамында мас күйінде, сондай-ақ есірткі немесе уытты мас болу жағдайында болуға;

1) приобрести проездной жетон или карту и совершить проезд в электроподвижном составе метрополитена на условиях, оговоренных настоящими Правилами;
2) провозить с собой бесплатно детей в возрасте не старше 7 лет;
3) провозить с собой детей в возрасте от 7 до 15 лет по льготному смарт-жетону.
Плата за проезд детей в возрасте от 7 до 15 лет взыскивается в размере 50% от стоимости проезда, установленной для взрослого пассажира.
Дети от 15 лет и старше оплачивают проезд в размере полной стоимости проездного жетона. Возраст ребенка определяется на день продажи проездного жетона или смарт-карты.
В кассу предъявляется документ, подтверждающий возраст ребенка;
4) бесплатно провозить с собой собаку-поводыря (в наморднике и на коротком поводке со специальным опознавательным знаком), сопровождающую пассажира с нарушением зрения.
9. Пассажир при нахождении в метрополитене должен:
1) соблюдать общественный порядок и настоящие Правила;
2) оплачивать свой проезд;
3) сообщать дежурному персоналу станции, машинисту электроподвижного состава или другим работникам метрополитена при обнаружении посторонних предметов на пути, безнадзорных вещей и предметов, задымления или пожара, и в других ситуациях, которые могут повлиять на безопасность перевозки пассажиров или движения электропоездов;
4) находясь на эскалаторе, стоять справа лицом по направлению его движения, проходить с левой стороны, держаться за поручень, не наступать на ограничительную линию на ступенях, не прислоняться к неподвижным частям, держать малолетних детей на руках или за руку, не задерживаться при сходе с эскалатора;
5) находясь в вагоне, уступать места лицам с ограниченными возможностями, лицам пожилого возраста, пассажирам с детьми. При подъезде к станции назначения заблаговременно подготовиться к выходу из вагона;
6) освобождать вагоны на конечных станциях;
7) при сопровождении малолетних детей держать их за руку;
8) следовать указаниям работников метрополитена.
10. Во время нахождения в метрополитене пассажирами не допускается:
1) задерживать открытие и закрытие автоматических дверей электропоездов метрополитена, открывать двери вагонов во время движения;
2) отвлекать машиниста во время движения электропоезда;
3) курить на станциях, в переходах и вагонах электропоезда;
4) засорять и загрязнять вестибюли, переходы, платформы станций, салоны вагонов, эскалаторы и пути;
5) распивать спиртные напитки, находиться на станциях и в электроподвижных составах метрополитена в нетрезвом состоянии, а также в состоянии наркотического опьянения;

6) вагондарда өртке қауіпті, жарылғыш, уландырғыш, жеңіл тұтанғыш, улы, күйдіргіш және жағымсыз иісі бар заттарды тасымалдауға;
7) бақша мүкәммалын, оның ішінде жолаушыларды жарақаттау мүмкіндігін жоққа шығармайтын шаншып алғыш және кескіш заттарды тиісті қаптамасыз алып өтуге;
8) ашық отты, пиротехникалық қондырғыларды (фейерверктерді, петардаларды) қолдануға;
9) станцияға жолақысыз өтуге, сондай-ақ жабық турникеттер және тосқауыл қоршаулар арқылы өтуге;
10) метрополитеннің ғимараттарына, құрылғыларына, вагон жабдықтарына, эскалаторларға және станцияларға мүліктік залал келтіруге.
11) өз еркімен метрополитен жолында метрополитеннің электржылжымалы құрамының кабинасына, қызметтік және өндірістік бөлмелерге, желдетпе шахталарының киоскілеріне, тоннельдеріне және қоршалған аумаққа кіруге;
12) жұмыс істемейтін эскалаторға мінуге, сүйенуге және заттарды эскалаторлардың тұтқаларына қоюға, кез келген затты лақтыруға, эскалаторда жүгіруге, эскалатор баспалдақтарында отыруға және эскалатор балюстрадасында "тоқтат" деген жазбасы бар ажыратқышты қажетсіз қолдануға;
13) метрополитеннің электрпойыздар вагондарының есіктеріне сүйкенуге;
14) метрополитеннің электржылжымалы құрамы толық тоқтағанға дейін платформа шетіндегі шектеулі сызықтан өтуге;
15) метрополитеннің электржылжымалы құрамының станциялары мен вагондарында роликті тақталарда, конькилерде және басқа ұқсас спорт құралдарында жүруге;
16) вагонда "жолаушы-машинист" байланысымен қажетсіз қолдануға;
17) платформаларда жүгіруге, ақпараттық көрсеткіштермен белгіленген жолаушылар ағынының қозғалыс бағытын бұзуға және электрлендірілген жолға түсуге;
18) жолға метрополитеннің электрпойыздар қозғалысының бұзылуын тудыратын заттарды лақтыруға тиым салынады.
11. Метрополитен қызметкерлері, қызмет көрсету мәдениетін қамтамасыз ете отырып, жолаушыларға белгіленген үлгідегі формалық киімде қызмет көрсетеді.
12. Жолаушылардың метрополитенмен жол жүгін алып өту Қазақстан Республикасының 1994 жылғы 21 қыркүйектегі "Қазақстан Республикасындағы көлік туралы" Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
13. Көлік қызметінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында метрополитендегі жолаушылардың қол жүгін тексеру Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 16 қазандағы №1102 қаулысымен бекітілген Жолаушыларды және көлік инфрақұрылымы объектілеріне келетін адамдарды, олардың алып жүретін заттарын, оның ішінде қол жүгі мен багажына тексеріс жүргізу қағидалары мен оларға қойылатын талаптарға сәйкес жүзеге асырылады.
14. Метрополитен станцияларында немесе электржылжымалы құрам вагондарында жолаушы ұмытылып қалған заттарды тапқан кезде, метрополитен жұмыскеріне немесе метрополитендегі ІІБ қызметкеріне тапқандығы жөнінде хабарлау.

6) провозить в вагонах легковоспламеняющиеся и взрывчатые, огнеопасные, зловонные, ядовитые и другие опасные вещества;
7) провозить мелкий садовый инвентарь, в том числе колющие и режущие предметы, не исключающие травмирования пассажиров, без соответствующей упаковки;
8) пользоваться открытым огнем, пиротехническими устройствами (фейерверками, петардами);
9) проходить на станцию без оплаты за проезд, а также проходить через закрытые турникеты и барьерные ограждения;
10) причинять имущественный ущерб зданиям, сооружениям, оборудованию и оснащению вагонов электропоезда, эскалаторов и станций метрополитена;
11) самовольно проникать в кабину машиниста электроподвижного состава метрополитена, на пути метрополитена, в служебные и производственные помещения, в киоски вентиляционных шахт, тоннели и на огражденную территорию;
10) входить на неработающий эскалатор, облокачиваться и ставить вещи на поручни эскалаторов, бросать любые предметы, бегать по эскалатору, сидеть на ступенях эскалатора и без надобности пользоваться кнопкой с надписью "стоп" на балюстраде эскалатора;
11) прислоняться к дверям вагонов электропоездов метрополитена;
12) заходить за ограничительную линию у края платформы до полной остановки электроподвижного состава метрополитена;
13) передвигаться на велосипедах, роликовых досках, коньках и на других аналогичных средствах передвижения, на станциях и в вагонах электроподвижного состава метрополитена;
14) пользоваться в вагоне без надобности связью "пассажир-машинист";
15) бегать по платформам, нарушать направление движения потока пассажиров, установленные информационными указателями и спускаться на электрифицированный путь;
16) бросать на пути предметы, которые могут вызвать нарушение движения электропоезда метрополитена.
11. Работники метрополитена, обеспечивая культуру предоставления услуг, обслуживают пассажиров в форменной одежде установленного образца метрополитена.
12. Провоз ручной клади пассажирами на метрополитене осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан от 21 сентября 1994 года "О транспорте в Республике Казахстан".
13. В целях обеспечения безопасности транспортной деятельности досмотр ручной клади пассажиров метрополитена осуществляется в соответствии с Правилами и требованиями к проведению досмотра пассажиров и лиц, посещающих объекты транспортной инфраструктуры, вещей, находящихся при них, в том числе ручной клади и багажа, утвержденные постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 октября 2014 года № 1102.
14. При обнаружении пассажиром на станциях или в вагонах электроподвижного состава метрополитена забытых вещей при необходимости сообщить о находке работнику метрополитена или сотруднику УВД на метрополитене.

15. Ұсақ үй жануарлары, иттер және құстар жәшіктерде, себеттерде, торлар мен контейнерлерде тасымалданады.
Ұсақ үй жануарларын, иттерді және құстарды тасымалдау кезінде олардың иелері немесе алып жүрушілер метрполитеннің жылжымалы құрамының салонында санитариялық-гигиеналық режимнің сақталуын қамтамасыз етеді.
Метрополитеннің жылжымалы құрамының салонында қол жүгі ретінде жабайы жануарларды тасымалдауға рұқсат етілмейді.
16. Метрополитен станциясында жолаушылар метрополитеннің электр жылжымалы құрамының келу және кету уақыты, жолаушылар жол жүру төлемінің бағасы, жол жүру және қол жүгін тасымалдау шарттары мен көрсетілетін қызметтер, шұғыл медициналық көмек, шағын және ұсыныс жазатын кітаптың орналасқан жері, билет сататын кассалар жұмысының режимі туралы, метрополитен станцияларында орналасқан бөлмелер, метрополитенде тұрғындарға көрсетілетін қызметтер тізбесі туралы қажетті және нақты ақпаратпен қамтамасыз етіледі.
Метрополитен қызметін тұтынушылар үшін барлық ақпарат тасымалдау шартының өзгеруіне байланысты уақтылы жаңартылып отырады. Метрополитеннің уәкілетті құрылымдары жолаушыларға дауысты зорайтқыш құралын қолдана отырып, көрнекі тасушы арқылы жазбаша және/немесе ауызша ақпаратты береді.

15. Мелкие домашние животные, собаки и птицы перевозятся в ящиках, корзинах, клетках и контейнерах.
При перевозке мелких домашних животных, собак и птиц их владельцы или сопровождающие обеспечивают соблюдение санитарно-гигиенического режима в салоне электропоезда.
Перевозка в салоне электропоезда метрополитена в качестве ручной клади диких животных не допускается.
16. На станции метрополитена пассажиры обеспечиваются необходимой и достоверной информацией о времени отправления и прибытия электроподвижных составов метрополитена, стоимости проезда пассажиров, условий проезда и провоза багажа и предоставляемых услуг, неотложной медицинской помощи, месте нахождения книги жалоб и предложений, о режиме работы касс, расположении помещений станций метрополитена, а также перечне услуг, оказываемых населению на метрополитене.
Вся информация для пользователей услуг метрополитеном своевременно обновляется в зависимости от изменения условий перевозок. Уполномоченные структуры метрополитена выдают пассажирам письменную и/или устную информацию с применением громкоговорящей связи, визуальных носителей информации.