"Шығыс Қазақстан облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің регламентін бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 2015 жылғы 19 наурыздағы N 66 қаулысы. Шығыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2015 жылғы 22 сәуірде N 3906 болып тіркелді. Күші жойылды - Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 2016 жылғы 31 тамыздағы № 275 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 31.08.2016 № 275 қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
"Әкімшілік рәсімдер туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 27 қарашадағы Заңының 9-1-бабының 1-тармағына, "Нормативтік құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 24 наурыздағы Заңының 3-бабы 3-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 27-бабы 2-тармағына сәйкес Шығыс Қазақстан облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Шығыс Қазақстан облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің регламенті бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі Д. Ахметов
Шығыс Қазақстан
облысы әкімдігінің
2015 жылғы "19" наурыздағы
№ 66 қаулысымен бекітілді
"Шығыс Қазақстан облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің регламенті
1. Жалпы ережелер
1. Осы регламент "Шығыс Қазақстан облысы әкімі аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – аппарат) қызметінің ұйымдастыру және ішкі тәртібі мәселелерін айқындайды.
2. Аппарат облыс әкімі мен облыс әкімдігінің қызметін ақпараттық-талдамалық, ұйымдастыру-құқықтық және материалдық техникалық қамтамасыз ету мақсатында, мемлекеттік мекеменің ұйымдастыру-құқықтық нысанында құрылған мемлекеттік орган болып табылады.
3. Аппаратты Шығыс Қазақстан облысының әкімдігі (бұдан әрі – облыс әкімдігі) құрады, таратады және қайта ұйымдастырады. Аппарат туралы ережені, оның құрылымын облыс әкімдігі бекітеді.
4. Аппарат өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Заңдарын, өзге де нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ осы регламентті басшылыққа алады.
2. Аппараттың жұмысын жоспарлау
5. Аппараттың жұмысы ағымдағы жоспарлауға сәйкес жүзеге асырылады.
Ағымдағы жоспарлау аппараттың тоқсандық жұмыс жоспарларынан, сондай-ақ аппарат бөлімдерінің жоспарларынан тұрады.
6. Аппараттың бөлімдері алдағы тоқсанға арналған жұмыс жоспарларын әзірлейді, оларды алдыңғы тоқсанның соңғы айының 25-ші күнінен кешіктірмей аппарат басшысы бекітеді. Аппарат бөлімдерінің жұмыс жоспарларының көшірмелері аппараттың тиісті тоқсанға арналған жоспарын жинақтау үшін осы мерзімде ұйымдастыру-инспекторлық бөліміне тапсырылады.
Аппарат бөлімдері тоқсан сайын ағымдағы жоспарлардың іске асырылу барысы туралы аппарат басшысының атына ақпарат береді. Жоспарлауды аппарат бөлімдерінің басшылары мамандардың біріне жүктейді. Бөлімдердің жұмысын жоспарлау жөніндегі істердің жағдайына және олардың орындалуына бөлім басшылары жауап береді. Облыс әкімінің, аппарат басшысының, оның орынбасарларының талап етуі бойынша бөлімдердің тоқсандық жоспарларды орындауы жөніндегі ақпарат өзге мерзімдерде, ауызша да, жазбаша түрде де тапсырылуы мүмкін.
Аппараттың ұйымдастыру-инспекторлық бөлімі ай сайын, 20-ші күнге, облыс әкімі орынбасарларының, аппараттың бөлімдері, облыстық бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдардың (бұдан әрі- басқармалар) және орталық мемлекеттік органдардың аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі – ОМО АБ) басшыларының ұсыныстары негізінде алдағы айға кеңестер мен іс-шаралар тізбесімен облыс әкімі жұмысының желілік кестесін жасайды.
Осындай желілік жұмыс кестелерін облыс әкімінің орынбасарлары да жасайды.

Об утверждении регламента государственного учреждения "Аппарат акима Восточно-Казахстанской области"
Постановление Восточно-Казахстанского областного акимата от 19 марта 2015 года N 66. Зарегистрировано Департаментом юстиции Восточно-Казахстанской области 22 апреля 2015 года N 3906. Утратило силу - постановлением Восточно-Казахстанского областного акимата от 31 августа 2016 года № 275
Сноска. Утратило силу - постановлением Восточно-Казахстанского областного акимата от 31.08.2016 № 275.
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии с пунктом 1 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан от 9 ноября 2000 года "Об административных процедурах", подпунктом 1) пункта 3 статьи 3 Закона Республики Казахстан от 24 марта 1998 года "О нормативных правовых актах", пунктом 2 статьи 27 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Восточно-Казахстанский областной акимат ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый регламент государственного учреждения "Аппарат акима Восточно-Казахстанской области".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким области Д. Ахметов
Утвержден постановлением
Восточно-Казахстанского
областного акимата
от "19" марта 2015 года № 66
Регламент государственного учреждения "Аппарат акима Восточно-Казахстанской области"
1. Общие положения
1. Настоящий регламент определяет вопросы организации и внутреннего порядка деятельности государственного учреждения "Аппарат акима Восточно-Казахстанской области" (далее – аппарат).
2. Аппарат является государственным органом, созданным в организационно-правовой форме государственного учреждения, в целях информационно-аналитического, организационно-правового и материально-технического обеспечения деятельности акима и акимата области.
3. Аппарат образуется, упраздняется и реорганизуется Восточно-Казахстанским областным акиматом (далее - акимат области). Положение об аппарате, его структура утверждается акиматом области.
4. Аппарат в своей деятельности руководствуется Конституцией, Законами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящим регламентом.
2. Планирование работы аппарата
5. Работа аппарата осуществляется в соответствии с текущим планированием.
Текущее планирование состоит из квартальных планов работы аппарата, а также планов отделов аппарата.
6. Отделы аппарата разрабатывают планы работы на предстоящий квартал, которые утверждаются руководителем аппарата не позднее 25-го числа последнего месяца предыдущего квартала. Копии планов работы отделов аппарата в этот же срок представляются в организационно-инспекторский отдел для свода плана аппарата на соответствующий квартал.
Отделами аппарата ежеквартально представляется информация о ходе реализации квартальных планов на имя руководителя аппарата. Планирование руководителями отделов аппарата возлагается на одного из специалистов. Ответственность за состояние дел по планированию работы отделов и их исполнение несут руководители отделов. По требованию акима области, руководителя аппарата, его заместителей информация по исполнению отделами ежеквартальных планов может предоставляться в иные сроки как устно, так и в письменном виде.
Организационно-инспекторским отделом аппарата ежемесячно, к 20 числу, на основе предложений заместителей акима области, руководителей отделов аппарата, исполнительных органов, финансируемых из областного бюджета (далее – управления) и территориальных подразделений центральных государственных органов (далее – ТП ЦГО) составляется сетевой график работы акима области с перечнем совещаний и мероприятий на предстоящий месяц.
Аналогичные сетевые графики работы составляются заместителями акима области.

3. Облыс әкімдігі отырыстарын, кеңестерді және басқа да іс-шараларды жоспарлау, дайындау және өткізу тәртібі
7. Облыс әкімдігінің отырыстарында қарауға арналған мәселелер тізбесін ұйымдастыру-инспекторлық бөлімі облыс әкімінің, оның орынбасарларының, аппарат басшысының, басқармалар басшыларының, ОМО АБ басшыларының, аппарат бөлімдері басшыларының ұсыныстары бойынша жыл басталғанға дейін он бес күннен кешіктірмей күнтізбелік жылға арнап құрастырады.
Облыс әкімдігі отырыстарында қарауға жоспарланатын мәселелер тізбесі облыс әкімінің орынбасарларымен келісіледі және облыс әкімінің өкімімен бекітіледі. Бекітілген тізбені бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімінің қызметкері барлық мүдделі мемлекеттік органдарға таратады.
8. Облыс әкімдігінің отырыстарын дайындау және өткізу тәртібі облыс әкімдігінің регламентінде айқындалады.
9. Облыстық кеңестер өткізуде жүйелі және жоспарлы жұмысты қамтамасыз ету, қалалар мен аудандар әкімдерімен өзара іс-қимылды ретке келтіру үшін:
дүйсенбі – облыс әкімінің төрағалығымен аппараттық кеңестер өткізу күні;
сейсенбі – селекторлық режимде республикалық кеңестерге қатысу;
сәрсенбі – облыс әкімдігі отырыстарын, облыс әкімі орынбасарларының кеңестер өткізу күні;
бейсенбі- жұма - облыс әкімі орынбасарларының өңірлерге шығу күндері болып белгіленсін.
Кеңестер мен басқа да іс-шаралар облыс әкімінің бастамасымен немесе онымен келісіле отырып аптаның өзге күндері өткізілуі мүмкін.
10. Қалалар мен аудандар әкімдерінің облыстық кеңестер мен іс-шараларға қатысуы тек қана облыс әкімімен келісім бойынша жүзеге асырылады. Шақыруға облыс әкімінің аппарат басшысы қол қояды.
11. Облыс әкімінің қатысуымен ресми іс-шаралар ұйымдастыруды осы мәселеге жетекшілік ететін облыс әкімі орынбасарларының, аппарат басшысының басшылығымен, облыстың мүдделі мемлекеттік органдарының қатысуымен, осы іс-шараны өткізуге жауапты аппарат бөлімдері, басқармалар жүзеге асырады.
12. Облыс әкімі аппараты өткізетін кеңестер, отырыстар және басқа да іс-шаралар ашық болып табылады және мемлекеттік және орыс тілдерінде өткізіледі.
13. Облыс әкімдігі, облыс әкімі аппараты өткізетін кеңестер, отырыстар және басқа да іс-шаралар облыс әкімінің, облыс әкімі орынбасарларының, аппарат басшысының бастамасы бойынша жабық деп жариялануы мүмкін.
14. Облыстық деңгейдегі кеңестерді, отырыстарды, кездесулерді және басқа да іс-шараларды облыс әкімі немесе ол болмаған кезде облыс әкімінің міндетін атқарушы лауазымды тұлға өткізеді. Жекелеген жағдайларда, салалық мәселелерді қарастырған кезде міндеттерді бөлуге сәйкес тиісті салаға жетекшілік ететін облыс әкімі орынбасарларының басшылығымен облыстық іс-шаралар өткізілуі мүмкін.

3. Порядок планирования, подготовки и проведения заседаний акимата области, совещаний и других мероприятий
7. Перечень вопросов для рассмотрения на заседаниях акимата области составляется организационно-инспекторским отделом на календарный год не позднее чем за пятнадцать дней до начала года по предложениям акима области, его заместителей, руководителя аппарата, руководителей управлений, руководителей ТП ЦГО, руководителей отделов аппарата.
Перечень вопросов, планируемых к рассмотрению на заседаниях акимата области, согласовывается заместителями акима области и утверждается распоряжением акима области. Утвержденный перечень рассылается работником отдела контроля и документационного обеспечения аппарата всем заинтересованным государственным органам.
8. Порядок подготовки и проведения заседаний акимата определяется регламентом акимата области.
9. Для обеспечения системной и плановой работы по проведению областных совещаний, упорядочения взаимодействия с акимами городов и районов определить:
понедельник – днем проведения аппаратных совещаний под председательством акима области;
вторник – участие в республиканских совещаниях в селекторном режиме;
среда - днем проведения заседаний областного акимата, совещаний заместителями акима области.
четверг-пятница – днями выездов акима области, заместителей акима области в регионы.
Совещания и другие мероприятия могут проводиться в иные дни недели по инициативе акима области, либо по согласованию с ним.
10. Участие акимов городов и районов на областных совещаниях и мероприятиях осуществляются только по согласованию с акимом области. Приглашение подписывается руководителем аппарата акима области.
11. Организация официальных мероприятий с участием акима области, под руководством заместителей акима области, курирующих вопрос, руководителя аппарата, с участием заинтересованных государственных органов области осуществляется отделами аппарата, управлениями, ответственными за проведение данного мероприятия.
12. Совещания, заседания и другие мероприятия, проводимые аппаратом акима области, являются открытыми и ведутся на государственном и русском языках.
13. По инициативе акима области, заместителей акима области, руководителя аппарата совещания, заседания и другие мероприятия, проводимые областным акиматом, аппаратом акима области, могут быть объявлены закрытыми.
14. Совещания, заседания, встречи и другие мероприятия областного уровня проводит аким области, либо при его отсутствии должностное лицо, исполняющее обязанности акима области. В отдельных случаях, при рассмотрении отраслевых вопросов, возможно проведение областных мероприятий под руководством заместителей акима области, курирующих вопрос в соответствии с распределением обязанностей.

15. Қажет болған жағдайда кеңестер, отырыстар және басқа да іс-шаралар дыбыс/бейнеконференция байланыс режимінде (бұдан әрі – БКБ) мынадай тәртіппен өткізіледі:
аппараттың кеңес өткізуге жауапты бөлімі:
БКБ режимінде өкізілуі жоспарланған кеңестер мен басқа да іс-шаралар жөнінде барлық кеңеске қатысушыларды, сондай-ақ БКБ сүйемелдеуге жауапты мамандарды кеңес басталғанға дейін 1 тәулік бұрын хабардар етеді;
БКБ қатысушыларының құрамын белгілейді.
16. Шығыс Қазақстан облысы әкімі аппаратының "Шығыс Қазақстан облысы әкімінің істер басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің (бұдан әрі- Істер басқармасы) БКБ сүйемелдеуге жауапты мамандары:
БКБ өткізу үшін қажетті аппаратураны орнатады және күйге келтіреді;
электрондық почта арқылы қажетті интернет-сілтемелер, пайдаланушының атын және БКБ қосылу паролін жолдайды;
егер басқа уақыт қосымша келісілмесе, кеңес басталғанға дейін 1 сағат бұрын БКБ қатысушылармен алдын ала дыбыс және бейне сигналды тестілеу жүргізеді.
БКБ режимінде кеңестерге, басқа іс-шараларға қатысушылар хабарласу телефондарын шараның басталуына дейін 1 сағат бұрын әрбір аудан, облыстық маңызы бар қала әкімінің аппаратында құрылған және орнатылған мәліметтермен жылдам алмасу бағдарламасы (аккаунт gmail) арқылы мәлімдеуге міндетті. Тестілеу басталғаннан кейін хабарласу телефондары өзгертілмейді.
17. Аппарат ғимаратындағы мәжіліс залдарын резервілеу облыс әкімінің аппарат басшысының атына жазбаша тапсырыс беру жолымен жүргізіледі және оны аппараттың әкімшілік бөлімі үйлестіріп отырады.
Аппаратың әкімшілік бөлімінің басшысы Істер басқармасының жауапты жұмыскерлерімен бірлесіп залдарды іс-шаралар өткізуге дайындауды қамтамасыз етеді.
18. Облыстық іс-шаралардың өткізілуіне жауапты аппарат бөлімдері мүдделі мемлекеттік органдармен бірлесіп 4 жұмыс күнінен кешіктірмей кеңестің, өзге да іс-шараның күн тәртібін, қатысушылардың ұсынылып отырған тізімін айқындайды, ол жетекшілік ететін облыс әкімі орынбасарымен және аппарат басшысымен, не болмаса оның орынбасарларымен келісуге жатады. Тізім шұғыл арада, бір жұмыс күні ішінде баяндамашылар ретінде көрсетілген мемлекеттік органдар мен ұйымдар басшыларына, сондай-ақ, іс-шараның күн тәртібіне енгізілген мәселелер құзыретіне жататын басқармалар басшыларына жіберіледі.
19. Шақырылғандардың қатысуын аппараттың тиісті бөлімі қамтамасыз етеді.
Мәселелерді талқылауға қатысуға шақырылғандар материалдарды (электрондық және қағаз тасымалдауышта) іс-шара өткізілуге дейінгі 3 жұмыс күнінен кешіктірмей іс-шараны өткізуге жауапты аппарат бөліміне тапсырады. Іс-шаралар шұғыл тәртіппен өткізілетін жағдайда материалдар іс-шара өткізілетін күні тапсырылуы мүмкін.

15. При необходимости совещания, заседания и другие мероприятия проводятся в режиме аудио/видеоконференции (далее - ВКС) в следующем порядке:
отдел аппарата, ответственный за проведение совещания:
извещает о планируемых совещаниях и иных мероприятиях в режиме ВКС всех участников, а также специалистов, ответственных за поддержку ВКС, не позднее, чем за 1 сутки до начала совещания;
определяет состав участников ВКС.
16. Специалисты коммунального государственного учреждения "Управление делами акима Восточно-Казахстанской области" аппарата акима Восточно-Казахстанской области (далее – Управление делами), ответственные за поддержку ВКС:
устанавливают и настраивают необходимую аппаратуру для проведения ВКС;
направляют по электронной почте необходимые интернет-ссылки, имя пользователя и пароль для подключения к ВКС;
проводят предварительное тестирование аудио- и видеосигнала с участниками ВКС за 1 час до начала совещания, иного мероприятия, если другой срок не оговорен дополнительно.
Телефоны дозвона на совещание, иное мероприятие в режиме ВКС участники обязаны сообщить посредством программы мгновенного обмена сообщениями (аккаунт gmail), созданного и установленного в каждом аппарате акима района, города областного значения не позднее, чем за 1 час до начала мероприятия. После начала тестирования телефоны дозвона не изменяются.
17. Резервирование залов заседаний в здании аппарата производится путем подачи письменной заявки на имя руководителя аппарата акима области и координируется административным отделом аппарата.
Руководитель административного отдела аппарата совместно с ответственными работниками Управления делами обеспечивает подготовку залов для проведения мероприятий.
18. Отделами аппарата, ответственными за проведение областных мероприятий, совместно с заинтересованными государственными органами, не позднее, чем за 4 рабочих дня определяется повестка совещания, иного мероприятия, список предлагаемых участников, который подлежит согласованию с курирующим заместителем акима области и руководителем аппарата, либо его заместителями. Список незамедлительно, в течение одного рабочего дня, направляется руководителям государственных органов и организаций, которые указаны в качестве докладчиков, а также руководителям управлений, в компетенцию которых входят вопросы, включенные в повестку дня мероприятия.
19. Участие приглашенных обеспечивается соответствующим отделом аппарата.
Приглашенные, участвующие в обсуждении вопросов, представляют материалы (на бумажном и электронном носителях) не позднее, чем за 3 рабочих дня до дня его проведения в отдел аппарата, ответственный за проведение мероприятия. В случаях, когда мероприятия проводятся в экстренном порядке, материалы могут вноситься в день его проведения.

20. Іс-шара материалдарын аппараттың тиісті бөлімі жинақтайды және іс-шара өткізілетін күнге дейінгі 2 жұмыс күнінен кешіктірмей облыс әкімінің аппарат басшысына беріледі.
21. Материалдар уақытында тапсырылмаған, сондай-ақ толық көлемде тапсырылмаған және облыстық іс-шараларға қатысушылар сапасыз әзірлеген жағдайда, осы іс-шараны өткізуге жауапты аппарат бөлімі аппарат басшысының (не болмаса оның міндетін атқарушы адамның) қол қоюымен облыс әкімі атына ақпарат дайындайды. Бұл жағдайда аталған мәселені неғұрлым кейінгі күнге көшіріп, күн тәртібінен алу туралы мәселе шешілуі мүмкін. Материалдарды уақытында тапсырмағаны, сондай-ақ сапасыз тапсырғаны үшін осы мемлекеттік органдардың басшылары, сондай-ақ тиісті мемлекеттік органға жетекшілік ететін облыс әкімі орынбасарлары жауап береді.
22. Облыстық іс-шараларды өткізу бойынша мемлекеттік және орыс тілдеріндегі жиынтық материалдар құрамына мыналар енгізілуі тиіс:
1) баяндамашылар тізімі көрсетілген күн тәртібі;
2) шақырылғандар тізімі;
3) қаралып отырған мәселелер бойынша анықтамалар, ақпараттық (талдау) материалдары, таныстырулар, салыстырмалы деректер (кесте түрінде);
4) іс-шарада төрағалық етуші сөзінің тезистері;
Облыстық іс-шараларды өткізу бойынша жиынтық материалдарға осы шараға қажетті басқа құжаттар қоса берілуі мүмкін.
23. Жоспарланып отырған іс-шараға ұсынылатын материалдардың тақырыптары бірдей болуы және мәселелердің мәнін жан-жақты ашуы тиіс. Анықтамалар мен ақпараттық (талдау) материалдардың көлемі үлгі баспа мәтінінің үш бетінен аспауы тиіс.
24. Іс-шараларда сөз сөйлеу (баяндама) кезінде бейнеақпарат туралы мәселе жеке шешілуі және іс-шара өткізілетін күнге дейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірілмей шешілуі және аппарат басшысымен келісілуі тиіс. Мәжіліс залын техникалық дайындауды (дыбыс күшейтуді, дыбыс жазуды және микрофондарды, бейнепроекторды, экранды, слайдтарды көрсетуге дайындықты қамтамасыз ету, сусындар, жазба құралдарының, тиісті жарықтандыру мен ауа баптаудың және т.б. болуын) аппараттың әкімшілік бөлімі Істер басқармасымен бірлесіп жүзеге асырады.
25. Іс-шараның өткізілуіне жауапты аппарат бөлімі мүдделі мемлекеттік органдармен және бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімімен бірлесіп, қатысушыларды тіркеуді қамтамасыз етеді. Кеңеске, басқа облыстық іс-шараға қатысушыларды тіркеу отырыс басталғанға дейін кем дегенде 30 минут қалғанда, ал кеңейтілген отырыстарда - отырыс басталғанға дейін 1 сағат қалғанда басталады.
Отырысқа қатысушыларды тіркеу, әдетте, мәжіліс басталғанға дейін 5 минут қалғанда аяқталады. Тіркеуге жауапты маман бөлім басшысына шақырылғандардың келуі туралы мәлімет береді, бөлім басшысы мәліметтерді аппарат басшысына береді.

20. Материалы к мероприятиям сводятся соответствующим отделом аппарата и не позднее, чем за 2 рабочих дня до проведения передаются руководителю аппарата акима области.
21. В случае несвоевременного представления материалов, а также представления их не в полном объеме и некачественно проработанными участниками областных мероприятий, отделом аппарата, ответственным за проведение данного мероприятия, за подписью руководителя аппарата (либо лица, исполняющего его обязанности) подготавливается информация на имя акима области. В данном случае может быть решен вопрос о снятии указанного вопроса с повестки дня с переносом на более позднюю дату. Ответственность за несвоевременное, а также некачественное представление материалов несут руководители данных государственных органов, а также заместители акима области, курирующие соответствующий государственный орган.
22. Сводные материалы на государственном и русском языках по проведению областных мероприятий должны включать:
1) повестку дня со списком докладчиков;
2) список приглашенных;
3) справки, информационные (аналитические) материалы, презентации, сравнительные данные (в табличных формах) по рассматриваемым вопросам;
4) тезисы выступлений председательствующего на мероприятии.
К сводным материалам по проведению областных мероприятий могут прикладываться иные необходимые для данных мероприятий документы.
23. Представляемые к планируемому мероприятию материалы должны иметь идентичные заголовки и исчерпывающе отражать суть вопросов. Объем справок и информационных (аналитических) материалов не должен превышать трех страниц типового печатного текста.
24. Вопрос о видеодемонстрации при выступлении (докладе) на мероприятиях, должен быть решен отдельно и не позднее одного рабочего дня до проведения мероприятия, согласован с руководителем аппарата. Техническую подготовку зала заседаний (обеспечение звукоусиления, звукозаписи и микрофонов, видеопроектора, экрана, готовности к демонстрации слайдов, наличие напитков, письменных принадлежностей, надлежащего освещения и кондиционирования и т.п.) осуществляет административный отдел аппарата совместно с Управлением делами.
25. Отдел аппарата, ответственный за проведение мероприятия, совместно с заинтересованными государственными органами, отделом контроля и документационного обеспечения организуют регистрацию участников. Регистрация участников совещания, иного областного мероприятия начинается не менее чем за 30 минут до начала заседания, а при расширенных заседаниях - за 1 час до начала заседания.
Регистрация участников мероприятия, как правило, завершается за 5 минут до начала заседания. Специалист, ответственный за регистрацию, передает сведения о явке приглашенных руководителю отдела, руководитель отдела передает сведения руководителю аппарата.

26. Облыс әкімінің қатысуымен өтетін кеңестердің, басқа да іс-шаралардың хаттамаларын аппараттың бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімінің бақылау секторы жүргізеді, облыс әкімінің қатысуымен өткізілетін көшпелі іс-шаралардың хаттамаларын облыс әкімінің көмекшісі жүргізеді.
Хаттамада қаралатын мәселелер, талқылауға қатысқан адамдар, тапсырмалар көрсетіледі.
Іс-шараларда мемлекеттік және орыс тілдерінде жасалған баяндамалардың ілеспе аударылуына бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімі жауапты болады.
Баяндамалардың мемлекеттік және орыс тілдеріндегі мәтіндері ілеспе аударма жасау үшін бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөліміне алдын ала, бірақ отырыс басталғанға дейін екі сағаттан кешіктірілмей ұсынылады.
27. Хаттама кеңес, басқа да облыстық іс-шаралар өткізілген күннен бастап екі күн ішінде ресімделеді.
28. Хаттамаларды бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімі бақылау секторының қызметкері "Тапсырмаларды тіркеу" бөлімі арқылы хаттамалық тапсырмалардың орындалуына жауапты мемлекеттік органдарға, сондай-ақ өзге де мүдделі мемлекеттік органдар мен лауазымды тұлғаларға жолдайды.
Облыс әкімінің қатысуымен өткен облыстық іс-шаралар хаттамаларында жазылған тапсырмаларды аппараттың бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімінің бақылау секторы бақылауға алады.
29. Кеңестердің, басқа да іс-шаралардың хаттамалары барлық материлдарымен бірге жеке істер номенклатурасына ресімделеді және тиісті мерзім өткеннен кейін аппараттың мұрағатына тапсырылады.
30. Аппарат басшысының тапсырмасы бойынша кеңестердің, басқа да іс-шаралардың бейне және дыбыс жазбасы, кейіннен толық жазылып және қағаз тасымалдауышта басылып, жүргізілуі мүмкін.
31. Аппараттың баспасөз қызметі облыстық іс-шаралар бойынша бұқаралық ақпарат құралдарына (бұдан әрі -БАҚ) алдын ала баспасөз парақтарын таратуды жүзеге асырады.
32. Ірі іс-шаралар өткізген кезде тапсырма- жоспар жасалып, онда тапсырмалар, жоспардың әр тармағы бойынша жауапты орындаушылар, орындау мерзімдері көрсетіледі.
4. Аппаратта ісқағаздарын жүргізуді ұйымдастыру, электрондық құжатайналымы
33. Осы бөлімнің ережелері жеткізгіш түріне қарамастан, электрондық сандық қолтаңбаның (бұдан әрі- ЭСҚ) жабық (құпия) кілтін (ЭСҚ қалыптастыру мен тексеру процестерін іске асыратын ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарын) пайдалана отырып ЭСҚ-мен қол қойылған және ЭСҚ-ның ашық кілтін пайдалана отырып электрондық құжаттың ЭСҚ-ын анықтау мен тексеруден кейін белгіленген тәртіппен ЭСҚ-ны тексерудің оң нәтижесі айқындалғаны жөнінде (ЭСҚ-ның түпнұсқалығын растау (анықтау)) растамасы бар электрондық құжаттарды қоса алғанда, құжаттармен жұмыс істеуді ұйымдастыруға қолданылады.

26. Протоколы совещаний, иных мероприятий с участием акима области ведутся сектором контроля отдела контроля и документационного обеспечения аппарата, протоколы выездных мероприятий с участием акима области ведутся помощником акима области.
В протоколе фиксируются рассматриваемые вопросы, лица, участвовавшие в обсуждении, поручения.
Ответственным за синхронный перевод докладов на государственном и русском языках на мероприятиях является отдел контроля и документационного обеспечения.
Тексты докладов на государственном и русском языках заблаговременно представляются для синхронного перевода в отдел контроля и документационного обеспечения, не позднее, чем за два часа до начала мероприятия.
27. Протокол оформляется в течение двух рабочих дней со дня проведения совещания, иного мероприятия.
28. Протоколы направляются работником сектора контроля отдела контроля и документационного обеспечения через раздел "Учет поручений" государственным органам, ответственным за исполнение протокольных поручений, а также иным заинтересованным государственным органам и должностным лицам.
Поручения, изложенные в протоколах областных мероприятий с участием акима области, берутся на контроль сектором контроля отдела контроля и документационного обеспечения аппарата.
29. Протоколы совещаний, иных мероприятий со всеми материалами оформляются в отдельную номенклатуру дел и по истечении соответствующего срока сдаются в архив аппарата.
30. По поручению руководителя аппарата может проводиться видео- и аудиозапись совещаний, иных мероприятий с последующей их расшифровкой и распечаткой на бумажных носителях.
31. Пресс-служба аппарата заблаговременно осуществляет рассылку пресс-релизов по областным мероприятиям в средства массовой информации (далее – СМИ).
32. При проведении крупных мероприятий составляется план-задание, в котором указываются поручения, ответственные исполнители по каждому пункту плана, срок исполнения.
4. Организация делопроизводства, электронный документооборот в аппарате
33. Положения настоящего раздела распространяются на организацию работы с документами, независимо от вида носителя, включая электронные документы, подписанные электронной цифровой подписью (далее ЭЦП) с использованием закрытого (секретного) ключа ЭЦП (средства криптографической защиты информации, реализующие процессы формирования и проверки ЭЦП) и имеющие подтверждение об определении в установленном порядке положительного результата проверки ЭЦП (подтверждение (установление) подлинности ЭЦП) после вычисления и проверки ЭЦП электронного документа с использованием открытого ключа ЭЦП.

34. Аппаратқа қағаз жеткізгіште келіп түсетін кіріс хат-хабарларды бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімі құжатты алу күні, уақыты, құжатты алған адамның тегі мен аты-жөні көрсетіліп, қолын қойдырып, ал электрондық құжаттарды электрондық ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарын пайдалана отырып, электрондық құжатқа қол қойған немесе құжаттың деректемесін растаған адамның электрондық сандық қолтаңбасын (бұдан әрі - ЭСҚ) тексеру рәсімі жүргізілген соң қабылдайды.
35. Электрондық құжаттар Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының Бірыңғай көліктік ортасы (бұдан әрі - БКО) және Мемлекеттік органдардың бірыңғай электрондық құжат айналымы жүйесінің Ведомствоаралық құжат айналымы орталығының сервері (бұдан әрі - БЭҚАЖ ВҚО) арқылы түсуге тиіс.
Хат-хабар электрондық құжаттар форматында түскен кезде осы құжаттармен одан әрі жүргізілетін барлық рәсімдер ақпараттандыру саласының операторы бекіткен нұсқаулыққа сәйкес жүргізіледі.
36. Аппараттың қызметкерлеріне осы регламенттің 42 -тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімінде тіркелмеген құжаттарды қабылдауға және олармен жұмыс істеуге тыйым салынады.
37. Конверттерді ашар алдында бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімінің қызметкері олардың жіберілуінің және ресімделуінің дұрыстығын, орамының бүтіндігін (мөр болған кезде) тексереді, конверттерді ашқан кезінде мекенжайдың жөнелтуші атауымен, пакетте көрсетілген салу нөмірлерінің құжаттарға қойылған нөмірлермен сәйкестігі салыстырылады, құжаттардың және оларға қосымшалардың жинақтылығы тексеріледі.
Құжаттар жеткіліксіз болған, пакеттер бүлінген, конверттердің нөмірлері құжаттардың нөмірлерімен сәйкес келмеген жағдайда үш данада акт жасалады, бұл ретте актінің бір данасы бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімінде қалады, екіншісі құжатпен бірге арналуы бойынша беріледі, ал үшіншісі жөнелтушіге жолданады.
Дұрыс арналмаған және ресімделмеген, қате салынған құжаттар арналуы бойынша қайта жөнелтіледі немесе жөнелтушіге қайтарылады.
Құжаттар салынған конверттер құжаттарды жөнелтушінің мекенжайын, олардың жөнелтілген және алынған күнін тек сол арқылы ғана анықтау мүмкін болатын жағдайларда сақталады.
"Жеке өзіне" деген белгісі бар конверттерді қоспағанда, барлық конверттер бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімінде ашуға жатады.
38. Белгіленген үлгідегі бланкіде ресімделуге тиіс, басшы (ол болмаған кезде – бұйрық, өкім болған кезде оның міндеттерін атқарушы тұлға) қол қойған немесе толтырылған деректемелері бар (ЭСҚ тексерудің оң нәтижесінің белгіленген тәртіппен анықталғаны туралы растамасы бар) электрондық құжаттың оған сәйкес шаблонын пайдалана отырып жасалған құжаттардың бірінші даналары облыс әкімі аппаратында қабылдауға жатады.

34. Входящая корреспонденция, поступающая в аппарат на бумажном носителе, принимается отделом контроля и документационного обеспечения под роспись с указанием даты, времени, фамилии и инициалов лица, получившего документы, а электронные документы – после проведения процедуры проверки с использованием средства криптографической защиты информации ЭЦП лица, подписавшего электронный документ, или лица, заверившего необходимые реквизиты документа.
35. Электронные документы должны поступать через Единую транспортную среду государственных органов Республики Казахстан (далее – ЕТС) и сервер Центра межведомственного документооборота Единой системы электронного документооборота государственных органов (далее – ЕСЭДО).
При поступлении корреспонденции в формате электронных документов все дальнейшие процедуры с данными документами совершаются в соответствии с инструкциями, утверждаемыми оператором в сфере информатизации.
36. Сотрудникам аппарата запрещается принимать документы, не зарегистрированные в отделе контроля и документационного обеспечения, и работать с ними, за исключением случаев предусмотренных пунктом 42 настоящего регламента.
37. Сотрудник отдела контроля и документационного обеспечения перед вскрытием конвертов проверяет правильность их адресования и оформления, целостность упаковки (при наличии печатей), при вскрытии конвертов сверяются соответствие адреса наименованию отправителя, номера вложений, указанные на пакете, с номерами, проставленными на документах, проверяется комплектность документов и приложений к ним.
В случае недостачи документов, повреждения пакетов, расхождения номеров на конвертах с номерами на документах, составляется акт в трех экземплярах, при этом один экземпляр акта остается в отделе контроля и документационного обеспечения, второй – вместе с документом передается по назначению, а третий – направляется отправителю.
Неправильно адресованные и оформленные, ошибочно вложенные документы пересылаются по назначению или возвращаются отправителю.
Конверты от вложенных в них документов сохраняются в тех случаях, когда только по ним можно установить адрес отправителя, дату отправки и получения документов.
Вскрытию в отделе контроля и документационного обеспечения подлежат все конверты, за исключением конвертов с отметкой "Лично".
38. Приему в аппарате подлежат первые экземпляры документов, которые должны быть оформлены на бланке установленного образца, подписанные руководителем (в его отсутствие - лицом, исполняющим обязанности при наличии приказа, распоряжения) или созданные с использованием соответствующего ему шаблона электронного документа с заполненными реквизитами (имеющие подтверждение об определении в установленном порядке положительного результата проверки ЭЦП).

Құжаттарда міндетті түрде: күні, шығыс нөмірі, құжаттың қысқаша тақырыбы; аппараттың тапсырмаларының орындалуы туралы сауалға жауап қайтару немесе есеп (ақпарат) беру кезінде аппараттың шығыс тіркеу нөміріне сілтеме қойылуы тиіс. Бұл ретте бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімі күні оларды бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөліміне өткізген күніне сәйкес келетін құжаттарды (басқа қалалардан поштамен, сондай-ақ облыс әкімі мен әкімдігіне бағынысты емес басқа мемлекеттік органдардан келіп түскен хат-хабардан басқа) ғана қабылдайды. Орындаушының тегі, аты-жөні, оның телефонының нөмірі, сондай-ақ құжат данасының саны міндетті түрде қолдан кейінгі төменгі сол жақ бұрышында немесе құжаттың бірінші парағының артқы жағына қойылады (мысалы: С.А. Асанов, тел. 26-42-42).
Электрондық құжаттарды қабылдау кезінде даналарының саны ескерілмейді.
Аппаратқа жұмыс істемейтін уақытта келіп түсетін электрондық құжаттар бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімінің қызметкері тіркегенге немесе қабылдаудан бас тартқанға дейін БЭҚАЖ-дың тиісті папкасында сақталады.
39. Мемлекеттік органдарға жіберілетін хат-хабар (оның ішінде электрондық құжат форматындағы) мемлекеттік тілде елтаңбалы бланкіде ресімделеді (қажет болған жағдайда елтаңбалы бланкі пайдаланылмай орыс тіліндегі нұсқасы қоса беріледі).
40. Мынадай құжаттар бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөліміне қабылдауға жатпайды:
1) белгіленген талаптар бұзылып ресімделген құжаттар және оларға қосымшалар;
2) факсимилесі, бояуы және өзге де былғанышы бар, қандай да бір бүлінген, оның ішінде тескішпен тігілген, нобайқағазға және мемлекеттік органдар бланкілерінің көшірмелеріне шығарылған құжаттар;
3) мекенжайы дұрыс көрсетілмей жіберілген (соның ішінде мемлекеттік органдардың атаулары, мемлекеттік органдар басшыларының лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты дұрыс жазылмаған) хаттар.
41. Аппаратқа келіп түсетін барлық хат-хабар жұмыс күндері сағат 9. 00-ден бастап 15.30-ға дейін қабылданады және оларды бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімі тіркейді.
Облыс әкімінің атына жолданатын құжаттарға (хаттар, ақпараттар және т.б.) тиісті мемлекеттік органдардың (аудандар, облыстық маңызы бар қалалар әкімдері, басқармалар басшылары) басшылары қол қоюлары тиіс.
Келіп түскен хат-хабарды бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімінің қызметкері алдын ала белгілейді, облыс әкімінің, облыс әкімінің орынбасарларының, облыс әкімінің аппарат басшысының және оның орынбасарларының құзыреті бойынша бөледі.

На документах обязательно должны быть проставлены: дата, исходящий номер, краткий заголовок документа; при ответе на запрос или отчете (информации) об исполнении поручений аппарата - ссылка на регистрационный исходящий номер аппарата. При этом отделом контроля и документационного обеспечения принимаются только те документы, дата которых совпадает с датой их сдачи в отдел контроля и документационного обеспечения (кроме иногородней корреспонденции, поступившей по почте, а также других государственных органов, неподотчетных акиму и акимату области). Фамилия, инициалы, номер телефона исполнителя, а также количество экземпляров документа в обязательном порядке проставляются в нижнем левом углу после подписи или на обороте последнего листа документа (например: Асанов С.А., тел. 26-42-42).
При приеме электронных документов количество экземпляров не учитывается.
Электронные документы, поступающие в аппарат в нерабочее время, хранятся в соответствующей папке ЕСЭДО до регистрации или отказа в приеме сотрудником отдела контроля и документационного обеспечения.
39. Исходящая корреспонденция в государственные органы (в том числе в формате электронного документа) оформляется на гербовом бланке, на государственном языке (в случае необходимости прикладывается вариант на русском языке без использования гербового бланка).
40. Не подлежат приему в отделе контроля и документационного обеспечения:
1) документы и приложения к ним, оформленные с нарушением установленных требований;
2) документы, содержащие факсимиле, помарки и иные загрязнения, имеющие какие-либо повреждения, в том числе прошитые дыроколом, исполненные на черновиках и копиях бланков государственных органов;
3) неправильно адресованные (в том числе неправильно указанные названия государственных органов, должностей, фамилий, имен, отчеств руководителей государственных органов) письма.
41. Вся корреспонденция, поступающая в аппарат, принимается в рабочие дни с 9.00 до 15.30 часов (с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов) и регистрируется отделом контроля и документационного обеспечения.
Документы (письма, информации и т.д.), направляемые на имя акима области, должны быть подписаны руководителями соответствующих государственных органов (акимами районов, городов областного значения, руководителями управлений).
Сотрудник отдела контроля и документационного обеспечения предварительно делает разметку поступившей корреспонденции и распределяет по компетенции акима области, заместителей акима области, руководителя аппарата акима области и его заместителей.

42. Аппарат қызметкерлері қызметтік қажеттілігіне байланысты бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімінен тыс қабылдаған қызметтік хат-хабар дереу бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөліміне берілуге тиіс.
43. Қағаз нұсқадағы кіріс хат-хабарын тіркеуді оң жақ төменгі бұрышына (немесе бос кеңістік болмаған жағдайларда сол жақ жоғарғы бұрышына) негізгі құжаттың және оған қосымшалардың БЭҚАЖ-дің сәйкес базасында кіріс тіркеу нөмірі, түскен күні, парақтарының саны көрсетілетін мөртаңба қою жолымен бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімі жүзеге асырады.
Құжаттар Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2011 жылғы 21 желтоқсандағы № 1570 қаулысымен бекітілген Мемлекеттiк және мемлекеттiк емес ұйымдарда құжаттама жасаудың және құжаттаманы басқарудың үлгiлiк қағидаларына (бұдан әрі – Үлгі қағида) сәйкес ресімделуі тиіс.
Кіріс хат-хабарларды тіркеу электрондық нұсқада "Lotus Domino Server" базасындағы электрондық құжатайналым жүйесін (бұдан әрі – Жүйе) пайдаланып, жүзеге асырылады.
44. Облыс әкімі облыс әкімдігінің бөлімшелеріне, төмен тұрған әкімдерге, өзге мүдделі мемлекеттік органдарға, сондай-ақ аппарат бөлімдеріне барлығына бірдей тапсырмалар береді және қарарлар жазады. Облыс әкімінің орынбасарлары аудандар және облыстық маңызы бар қалалар әкімдеріне, басқармаларға міндеттерді бөлуге сәйкес жетекшілік ететін мәселелері бойынша тапсырмалар береді және қарарлар жазады. Аппарат бөлімдерінің қатысуы қажет болған жағдайда облыс әкімінің орынбасарлары аппарат басшысына тиісті қайта тапсыру жібереді. Аппарат басшысы құжаттарды орындаушылар құрамына аппараттың қандай да болмасын бөлімін енгізу қажеттілігін өз бетімен анықтайды. Аппарат басшысы, оның орынбасарлары өздері жетекшілік ететін мәселелерге сәйкес тапсырмалар береді және қарарлар жазады.
Басшылық кіріс хат-хабарды түскен күні қарайды, ал шұғыл хат-хабар дереу қаралады.
Егер тапсырма бірнеше орындаушыға берілсе, онда жинақтаудың және құжатты орындаудың кімде қалатыны міндетті түрде көрсетіледі. Егер мұндай белгі болмаса, онда жинақтау және құжатты орындау деректері бірінші болып көрсетілген орындаушыда қалады. Бүкіл тапсырманың уақытында орындалуына қарарда көрсетілген мемлекеттік органдардың басшылары, аппарат бөлімдері бірдей жауап береді.
45. Басшылықтың қарары электрондық түрде Жүйеде құжаттың тіркеу-бақылау карточкасына "Қарар" бөліміне енгізіледі. Аталған бөлімді қарар жазған адам немесе оның көмекшісі толтыруға құқылы. Қарар карточкасында экрандық нысандағы жиектер толтырылады: қарардың авторы, орындаушылар, қарардың мәтіні (қарардың мәтінінде жинақтауға жауапты адамды немесе мемлекеттік органды міндетті түрде көрсетіп) және орындау мерзімі. Егер құжат орындауды қажет етсе, осы экрандық нысанға құжатты бақылауға қою туралы ақпарат енгізіледі. Қарар карточкасын сақтағаннан кейін оған нөмір қойылады, бұдан әрі тіркелген құжат қарар карточкасымен бірге алушылар немесе орындаушылар тізімінде санамаланған барлық орындаушыларға жіберіледі. Қарарда орындаушылар ретінде облыс әкіміне бағынысты емес (келісім бойынша) БЭҚАЖ қосылмаған мемлекеттік органдар мен ұйымдар көрсетілген жағдайда, құжат қарармен бірге орындаушыға электрондық поштамен немесе қолма-қол жіберіледі.

42. Служебная корреспонденция, принятая сотрудниками аппарата в силу служебной необходимости помимо отдела контроля и документационного обеспечения, должна незамедлительно передаваться в отдел контроля и документационного обеспечения.
43. Регистрация входящей корреспонденции в бумажном варианте осуществляется отделом контроля и документационного обеспечения путем проставления в нижнем правом углу (или в случаях отсутствия свободного пространства в верхнем левом углу) штампа с указанием входящего регистрационного номера в соответствующей базе ЕСЭДО, даты поступления, количества листов основного документа и приложений к нему.
Документы должны быть оформлены в соответствии с Типовыми правилами документирования и управления документацией в государственных и негосударственных организациях, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 декабря 2011 года № 1570 (далее – Типовые правила).
Регистрация входящей корреспонденции проводится в электронном варианте с использованием системы электронного документооборота на базе "Lotus Domino Server" (далее –Система).
44. Аким области дает поручения и налагает резолюции всем без исключения подразделениям областного акимата, нижестоящим акимам, иным заинтересованным государственным органам, а также отделам аппарата. Заместители акима области дают поручения и налагают резолюции акимам районов, городов областного значения, управлениям по курируемым вопросам в соответствии с распределением обязанностей. В случае, если требуется участие отделов аппарата, заместители акима области направляют соответствующее перепоручение руководителю аппарата. Руководитель аппарата самостоятельно определяет необходимость включения в состав исполнителей тот или иной отдел аппарата. Руководитель аппарата, его заместители дают поручения и налагают резолюции в соответствии с курируемыми ими вопросами.
Руководством входящая корреспонденция рассматривается в день поступления, а срочная - незамедлительно.
Если поручение дается нескольким исполнителям, то обязательно указывается, за кем осуществляется свод и исполнение документа. В случае отсутствия такой отметки, свод и исполнение документа остается за исполнителем, который указан первым. Ответственность за своевременное выполнение всего поручения в равной мере несут руководители государственных органов, отделов аппарата, указанные в резолюции.
45. Резолюция руководства в электронном виде в Системе заносится в регистрационно-контрольную карточку к документу в разделе "Резолюция". Данный раздел вправе заполнять лицо, наложившее резолюцию, либо его помощник. В карточке резолюции заполняются поля экранной формы: автор резолюции, исполнители, текст резолюции (с обязательным указанием в тексте резолюции лица либо государственного органа, ответственного за свод) и срок исполнения. Если документ требует исполнения, в этой же экранной форме заносится информация о постановке документа на контроль. После сохранения карточки резолюции ей присваивается номер, далее зарегистрированный документ вместе с карточкой резолюции направляется всем исполнителям, которые перечислены в списке получателей или исполнителей. В случае, когда в резолюции указываются в качестве исполнителей государственные органы и организации, неподотчетные акиму области (по согласованию), которые не подключены к ЕСЭДО, документ вместе с резолюцией направляется исполнителю электронной почтой либо нарочно.

46. Құжатты орындағаннан кейін жауапты маман оны одан әрі бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімінің бақылауынан алу үшін Жүйеде орындау карточкасын толтырады.
Электронды құжаттың тіркеу-бақылау карточкасы осы карточка бойынша барлық тапсырмалар мен қарарлар бақылаудан алынбағанша бақылауда тұратын болады.
47. Жүйеде құжаттың орындау мерзімін ұзарту, қайта тапсыру немесе жұмыс бақылауына қою мүмкіндігі көзделген. Ол үшін құжаттың орындалуына жауапты маман осы тапсырманы берген басшыға жазбаша негіз (қызметтік жазба, ақпарат және т.б.) дайындайды.
Бұл жағдайда қарардың тиісті карточкасына мынадай деректер енгізіледі:
құжатты орындаудың ұзартылған күні;
құжатты қайта тапсыру жөніндегі мәліметтер;
құжатты орындау мерзімін ұзартқан адамның лауазымы мен тегі.
48. Аппараттың бөлімдері келіп түсетін хат-хабардың сипаты мен сапасын жүйелі түрде талдайды, өз құзыреті шегінде оның әрі қарай өтуін, қойылған мәселелердің шешілуін айқындайды, құжат айналымын қысқарту шараларын қабылдайды, келіп түсетін құжаттардың сапалы және уақтылы орындалуына бақылау жүргізеді.
49. Облыс әкімінің орынбасарларының қарарымен сыртқы орындаушыларға (аудандар және облыстық маңызы бар қалалар әкімдіктеріне, басқармаларға, басқа да мемлекеттік органдарға, мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдарға) жіберілген құжаттардың орындалуына бақылауды облыс әкімі орынбасарларының қызметін қамтамасыз ететін бас инспекторлар, ұйымдастыру-инспекторлық бөлімінің мамандары жүргізеді.
Аппарат бөлімдерінің басшылары өздері басшылық ететін бөлімдерде құжаттардың орындалуын бақылауды жүзеге асырады, бақылау құжаттарын орындау мерзімдерін бұзуға және сапасыз орындауға жол берген қызметкерлерді тәртіптік жауапқа тарту жөнінде ұсыныстар енгізеді, аппарат бөлімдеріндегі атқарушылық тәртіптің жағдайына дербес жауапты болады.
Аппараттың бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімі бақылау құжаттарының орындау мерзімдері мен өтуіне, атқарушылық тәртіптің жағдайына, құжаттарды тіркеу және бақылауға қою, орындалған құжаттарды бақылаудан алуға бақылау жасайды, бақылау тапсырмаларының тізбесін дайындайды және олардың орындалу мерзімдері туралы басшылыққа және аппарат бөлімдеріне еске салу жолдайды. Бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімінің басшысы, осы бөлімнің бақылау секторының бас инспекторы құжаттардың бақылауға дұрыс қойылуы және бақылаудан алынуы, бақылау құжаттарының орындау мерзімдерін белгілеу және кейінге ауыстыру үшін дербес жауапты болады.

46. После исполнения документа ответственный специалист заполняет карточку исполнения в Системе для дальнейшего снятия с контроля отделом контроля и документационного обеспечения.
Регистрационно-контрольная карточка электронного документа остается на контроле до тех пор, пока не будут сняты с контроля все поручения и резолюции по данной карточке.
47. В Системе предусмотрена возможность продления срока исполнения, перепоручения или постановки документа на рабочий контроль. Для этого специалист, ответственный за исполнение документа подготавливает письменное обоснование (служебную записку, информацию и т.п.) руководителю, который дал данное поручение.
В этом случае в соответствующей карточке резолюции заносятся следующие данные:
дата продления исполнения документа;
сведения о перепоручении документа;
должность и инициалы лица, продлившего срок исполнения документа.
48. Отделы аппарата систематически анализируют характер и качество поступающей корреспонденции, определяют ее дальнейшее прохождение, решение поставленных вопросов в рамках своей компетенции, принимают меры к сокращению документооборота, ведут контроль за качественным и своевременным исполнением поступающих документов.
49. Контроль за исполнением документов, направленных с резолюцией заместителей акима области внешним исполнителям (акиматам районов, городов областного значения, управлениям, иным государственным органам, государственным и негосударственным организациям), ведется главными инспекторами, специалистами организационно-инспекторского отдела, обеспечивающими деятельность заместителей акима области.
Руководители отделов аппарата осуществляют контроль исполнения документов в возглавляемых ими отделах, вносят предложения по привлечению к дисциплинарной ответственности сотрудников, допустивших нарушения сроков или некачественное исполнение контрольных документов, несут персональную ответственность за состояние исполнительской дисциплины в отделах аппарата.
Отдел контроля и документационного обеспечения аппарата осуществляет контроль за сроками исполнения и прохождения контрольных документов, состоянием исполнительской дисциплины, регистрацию, постановку документов на контроль, снятие с контроля исполненных документов, подготовку перечней контрольных поручений и направление напоминаний о сроках их исполнения руководству и отделам аппарата. Руководитель отдела контроля и документационного обеспечения аппарата, главный инспектор сектора контроля данного отдела несут персональную ответственность за правильность постановки документов на контроль и снятие их с контроля, установление и перенос сроков исполнения контрольных документов.

50. Шығыс құжаттарын дайындау кезінде мемлекеттік билік органдарының, қоғамдық ұйымдардың, кәсіпорындардың, мекемелердің, өзге шаруашылық жүргізуші субъектілердің атауларын жазуда бірізділікті сақтаған жөн.
Шығыс хаттары, әдетте, екі данада әзірленеді және қол қойылады, бұл ретте екінші данасында виза қою күнін көрсете отырып, құрылымдық бөлімшенің орындаушысы мен басшысының визалары болуы тиіс. Құжат мәтіні А4 және А5 форматындағы бланкіде "Times New Roman" 14-қаріппен бір жоларалық интервал арқылы басылады. Қазақстан Республикасының Президентіне "Arial" 16-қаріппен 1,5 жоларалық интервал арқылы басылады. Соңғы беттің төменгі сол жағында немесе беттің артқы жағында орындаушының тегі, оның қызметтік телефонының нөмірі көрсетіледі. Барлық деректемелер басылуы тиіс. Түзетулер мен тазартуға жол берілмейді. Электрондық құжаттың мазмұны мен деректемелері қағаз құжатпен бірдей болуға тиіс. Жекелеген жағдайларда (кестелерді, қосымшаларды, орындаушы туралы белгілерді, ескертулер мен т.б. ресімдеу) қаріп мөлшері мен жоларалық интервал басқадай болуы мүмкін.
51. Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігіне, Премьер-Министрі Кеңсесіне, орталық мемлекеттік органдарға, Қазақстан Республикасы Парламентіне жолданатын шығыс құжаттары мынадай міндетті деректемелерден тұруы тиіс:
шығыс нөмірі мен күні;
Қазақстан Республикасының Президенті, Президент Әкімшілігі, Парламенті, Парламент Палаталары, Үкіметі және Премьер-Министрінің тиісті актілері мен тапсырмаларына сілтемелер;
сұрау салуды орындау жағдайында – сұрау салудың нөмірі мен күні;
хаттаманы немесе жоспарды орындау жағдайында – тармақтың мазмұнын жаза отырып, хаттаманың немесе жоспар тармағының нөмірі;
облыс әкімінің немесе облыс әкімінің міндеттерін атқарушы лауазымды тұлғаның қолы;
орындаушының тегі және оның телефонының нөмірі.
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігіне жолданатын ақпараттар мен өзге құжаттардың көлемі 3 беттен, ірі мәселелер бойынша 5 беттен аспауы тиіс. Құжаттардың мәтіні айқын, жүйелі, қысқаша баяндалуы тиіс.
52. Шығыс қызметтік құжаттар белгіленген үлгідегі бланкілерде басылуы тиіс. Аппарат ішінде хат жазысу кезінде бланкілер пайдаланылмайды.
53. Құжатты лауазымды адамға жіберген кезде адресаттың атауы атау септігінде, ал адресаттың лауазымы мен тегі барыс септігінде жазылады.
Шығыс құжатта төрттен артық мекенжай болмауы тиіс. Құжатты төрттен артық мекенжайға жіберген кезде тарату көрсеткіші жасалады және әр көшірмеде бір ғана мекенжай көрсетіледі. Құжат жіберілетін адресат жалпылай белгіленуі мүмкін (мысалы: қалалар мен аудандар әкімдеріне).

50. При подготовке исходящих документов следует соблюдать единообразие в написании наименований органов государственной власти, общественных организаций, предприятий, учреждений, иных хозяйствующих субъектов.
Исходящие письма, как правило, готовятся и подписываются в двух экземплярах, при этом на втором экземпляре должны быть визы исполнителя и руководителя структурного подразделения с указанием даты визирования. Текст документа на бланке формата "А4" и "А5" печатается размером "14" шрифта "Times New Roman" через один межстрочный интервал. На имя Президента Республики Казахстан тексты печатается размером "16" шрифта "Arial" через 1,5 интервала. На последней странице внизу слева или на обороте страницы указывается фамилия исполнителя, номер его служебного телефона. Все реквизиты должны быть отпечатаны. Исправления и подчистки не допускаются. Содержание и реквизиты электронного документа должны быть идентичны бумажному документу. В отдельных случаях (при оформлении приложений, таблиц, отметки об исполнителе, примечаний и другие) размер шрифта и межстрочный интервал могут быть иными.
51. Исходящие документы, направляемые в Администрацию Президента, Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан, в центральные государственные органы, Парламент Республики Казахстан должны содержать следующие обязательные реквизиты:
исходящий номер и дату;
ссылку на соответствующие акты и поручения Президента, Администрации Президента, Парламента, Палат Парламента, Правительства и Премьер-Министра Республики Казахстан, его заместителей и Руководителя Канцелярии Премьер-Министра,
в случае исполнения запроса - номер и дату запроса;
в случае исполнения протокола или плана - номер пункта протокола или плана с прописанием его содержания,
подпись акима области или должностного лица, исполняющего обязанности акима области;
фамилию исполнителя и номер его телефона.
Объем информации и других документов, направляемых в Администрацию Президента Республики Казахстан не должен превышать 3, а по крупным вопросам 5 страниц. Тексты документов должны быть изложены четко, последовательно, кратко.
52. Исходящие служебные документы печатаются на бланках установленной формы. При переписке внутри аппарата бланки не используются.
53. При направлении документа должностному лицу наименование адресата пишется в именительном падеже, а должность и фамилия адресата – в дательном.
Исходящий документ не должен содержать более четырех адресов. При направлении документа более чем в четыре адреса составляется указатель рассылки и на каждой копии указывается только один адрес. Адресат, которому направляется документ, может быть обозначен обобщенно (например: акимам городов и районов).

54. Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесіне жіберілетін шығыс хат-хабарға облыс әкімінің жетекшілік ететін орынбасары, аппарат басшысы, бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімі виза қояды және оларға тек облыс әкімі не болмаса оның міндетін атқарушы адам ғана қол қояды.
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне, Парламентіне және Премьер-Министрі Кеңсесіне жауап хат-хабар оған қол қоймас бұрын осы регламентке 1 қосымшаға сәйкес келісу парағына қолдар жинау арқылы аппараттың бөлімдерімен келісімдеуге жатады.
Қазақстан Республикасы Президентінің атына, Президент Әкімшілігіне, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесіне жолданатын жауаптар міндетті түрде қағаз жөнелткіштерде қайталанады және фельдбайланыс арқылы жіберіледі.
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінен, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесінен түсетін тапсырмаларды орындау бойынша осы тапсырмалар бойынша жауапты орындаушылар болып табылатын орталық мемлекеттік органдардың аттарына жинақтау үшін жолданатын жауап құжаттар деңгейі облыс әкімі орынбасарынан төмен емес лауазымды тұлғаның, аппарат басшысының қолы қойылып жіберіледі.
55. Мәтіні 10 жолдан кем болған құжатқа тақырып берілмейді. Егер мәтінде 10-нан артық жол болса қысқаша тақырып беріледі. Құжат мәтінінің тақырыбы құжаттың сол жақ жиегінен бастап, жартылай қалың қаріппен, сөз тасымалысыз ресімделеді және әр жолда 35 белгіден артық белгі болмауы қажет.
Құжат күні тиісінше мемлекеттік және орыс тілдері нормаларына сәйкес араб санымен ресімделеді. Айдың күні мен ай екі жұп араб цифрімен нүкте арқылы бөлініп, жыл төрт араб санымен ресімделеді.
Күндi сөз-сан тәсiлiмен жазу өкiмдiк, қаржылық сипаттағы мәлiметтерi бар құжаттарда, нормативтiк құқықтық актiлерге сiлтеме жасағанда, сондай-ақ соңғыларын ресімдеген кезде пайдаланылады, мысалы: "2014 жылғы 1 наурыз".
Құжаттың шығыс нөмірі мынадай тәртіппен қойылады: алдымен қол қойған лауазымды тұлғаның индексі көрсетіледі, одан кейін бөлшек белгісі арқылы шығыс құжаттың реттік нөмірі (мысалы: 1/2075) көрсетіледі. Шығыс құжатты дайындаған орындаушының тегі, оның қызметтік телефонының нөмірі және/немесе электрондық поштасының қызметтік мекенжайы, әдетте, құжаттың төменгі сол жағына орналасады (мысалы: орынд. А.А. Қалиев, тел. 26-42-42, AKaliev@akimvko.gov.kz).
56. Телеграфтық, телефакстық хат жазысу тек шұғыл сипаттағы мәселелер бойынша жүргізіледі. Шығыс жеделхаттарын тіркеу ағымдағы хат-хабарлармен бірдей жүргізіледі.
Жеделхаттар екі данада басылады, оған орындаушы виза қояды және облыс әкімі, оның орынбасарлары, аппарат басшысы қол қояды, қол қойылғаннан кейін жеделхат жолдау үшін бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөліміне беріледі. Мәтіні бірдей жеделхатты бірнеше адресатқа жіберу қажеттілігі болған кезде орындаушы оны адресаттар санына сәйкес көбейтеді. Мұндай жеделхаттарда әр данада тек бір жіберу пункті оның мекенжай деректерімен бірге көрсетіледі.

54. Исходящая корреспонденция, направляемая в Администрацию Президента Республики Казахстан, Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан, визируется курирующим заместителем акима области, руководителем аппарата, отделом контроля и документационного обеспечения и подписывается только акимом области либо лицом, исполняющим его обязанности.
Ответная корреспонденция в Администрацию Президента, Парламент и Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан перед подписанием подлежит согласованию с отделами аппарата путем сбора подписей в листе согласования, согласно приложению 1 к настоящему регламенту. Ответы, направляемые в адрес Президента Республики Казахстан, Администрации Президента, Правительства и Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан в обязательном порядке дублируются на бумажном носителе и направляются посредством фельдсвязи.
Ответные документы по исполнению поручений, поступивших из Администрации Президента Республики Казахстан и Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан, которые направляются для свода в адрес центральных государственных органов, являющихся ответственными исполнителями по данным поручениям, оформляются за подписью должностного лица уровня не ниже заместителя акима области, руководителя аппарата.
55. Заголовок к тексту документа менее 10 строк не составляется. В случае если в тексте более 10 строк дается краткий заголовок. Заголовок к тексту документа оформляется полужирным шрифтом от границы левого поля документа, без переноса слов и не должен содержать более 35 знаков в каждой строке.
Дата документа оформляется арабскими цифрами согласно нормам государственного и русского языка соответственно. День месяца и месяц оформляются двумя парами арабских цифр, разделенными точкой, год - четырьмя арабскими цифрами.
Словесно-цифровой способ написания даты используется в распорядительных документах, документах, содержащих сведения финансового характера, при ссылке на нормативные правовые акты, а также при оформлении последних, например "1 марта 2014 года".
Исходящий номер документа проставляется в следующем порядке: указывается индекс подписавшего должностного лица, затем через дробь указывается порядковый номер исходящего документа (например: 1/2075). Фамилию исполнителя, готовившего исходящий документ, номер его служебного телефона и/или служебный адрес электронной почты располагают, как правило, внизу с левого края документа (например: исп. Калиев А.А., тел. 26-42-42, AKaliev@akimvko.gov.kz).
56. Телеграфная, телефаксная переписка ведется только по вопросам срочного характера. Регистрация исходящих телеграмм производится аналогично с текущей корреспонденцией.
Телеграммы печатаются в двух экземплярах, визируются исполнителем и подписываются акимом области, его заместителями, руководителем аппарата, после подписи, телеграммы передаются для отправки в отдел контроля и документационного обеспечения аппарата. При необходимости отправки телеграмм с одинаковым текстом нескольким адресатам, исполнитель размножает ее согласно количеству адресатов. В таких телеграммах указывается отдельно на каждом экземпляре только один пункт назначения, с его адресными данными.

57. Бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімінен айналып өтіп құжаттарды жіберуге тыйым салынады. Шығыс құжаттар жіберілмес бұрын бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімінде белгіленген талаптарға сәйкестікке тексеріледі. Дұрыс ресімделмеген құжаттар түзеу үшін кері қайтарылуы мүмкін.
Құжаттар адресатқа қол қойылған күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірмей, ал шұғылдары дереу жіберіледі.
Шұғыл хат-хабар мемлекеттік органдардың басшыларының-адресаттардың қабылдау бөлмелеріне, оның ішінде факсимильдік байланысты пайдалана отырып, дереу берілуі мүмкін.
58. Шығыс хат-хабар құжаттарында дұрыс көрсетілмеген мекенжай бойынша құжаттарды таратуға орындаушылар жауап береді.
5. "Электрондық әкімдік" жұмысын ұйымдастыру
59. Қазақстан Республикасының "электрондық үкіметі" веб-порталының ақпараттық жүйесін құру бөлігінде аппаратта облыс әкімінің www.akimvko.gov.kz ресми сайты құрылып, енгізілген.
60. Облыс әкімінің www.akimvko.gov.kz web-сайтының мазмұндық бөлігі Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министінің 2014 жылғы 19 ақпандағы № 137 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 9194 нөмірімен тіркелген) Ақпараттық технологияларды қолдану тиімділігін бағалау әдістемесінің 5 қосымшасында белгіленген параметрлерге сәйкес болуы тиіс.
61. Облыс әкімінің www.akimvko.gov.kz web-сайты дизайнын ресімдеуге және тұтастығын қолдауға қойылатын талаптарды іске асыру мақсатында мемлекеттік органдар аппараттың ақпараттық технологиялар және мемлекеттік қызметтерді мониторингілеу бөліміне электронды түрде (электрондық пошта, флеш-тасымалдауыштар) мемлекеттік және орыс тілдерінде ақпарат ұсынады.
62. Аппараттың электрондық поштасының ресми мекенжайы: chacellery@akimvko.gov.kz.
63. Ақпараттық қауіпсіздік саясатын сақтау мақсатында аппарат қызметкерлері қызметтік ақпаратты жөнелтуді және қайта жөнелтуді тек Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының интранет-порталындағы (бұдан әрі – МОИП) қызметтік пошта жәшіктерін қолдана отырып жүзеге асыруға міндетті.
64. Басқармалар, аудандар және облыстық маңызы бар қалалар әкімдерінің аппараттары өз электрондық поштасын Жүйеге жұмыс күндері сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін қоса отырып, үздіксіз қызмет етуін қамтамасыз етеді.
65. Электрондық пошта арқылы берілетін барлық файлдар жөнелтушінің компьютерінде орнатылған вирусқа қарсы бағдарламалық құралдар арқылы тексеруден өтуі тиіс. Ақпаратты электрондық пошта арқылы жіберуге дұрыс дайындамағаны және оның мазмұны үшін жөнелтуші жауапты болады. Жарнамалық ақпараттан тұратын электрондық хаттарды, хат мәтінін бірнеше рет қайта жөнелту туралы өтініштерді жіберуге тыйым салынады.

57. Отправка документов, минуя отдел контроля и документационного обеспечения, запрещается. В отделе контроля и документационного обеспечения перед отправкой исходящие документы проверяются на соответствие установленным требованиям. Документы, оформленные ненадлежащим образом, могут быть возвращены для доработки.
Документы направляются адресату не позднее 2 рабочих дней со дня подписания, срочные – незамедлительно.
Срочная корреспонденция может передаваться незамедлительно, в том числе с использованием факсимильной связи в приемные руководителей государственных органов - адресатов.
58. Ответственность за рассылку документов по неправильным адресам, указанным в документах исходящей корреспонденции, несут исполнители.
5. Организация работы "электронного акимата"
59. В аппарате создан и внедрен официальный сайт акима области www.akimvko.gov.kz в части создания информационной системы веб-портал "электронного правительства" Республики Казахстан.
60. Содержательная часть web-сайта www.akimvko.gov.kz акима области должна соответствовать параметрам, установленным приложением 5 Методики оценки эффективности применения информационных технологий, утвержденной приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан 19 февраля 2014 года за № 137 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 9194).
61. В целях реализации требований к оформлению и поддержания целостности дизайна web-сайта www.akimvko.gov.kz информация предоставляется государственными органами в отдел информационных технологий и мониторинга государственных услуг аппарата в электронном виде (электронная почта, флэш-носители) на государственном и русском языках.
62. Официальным адресом электронной почты аппарата является адрес: chancellery@akimvko.gov.kz.
63. В целях соблюдения политики информационной безопасности сотрудники аппарата обязаны осуществлять передачу и пересылку служебной информации только с использованием служебных почтовых ящиков на интранет-портале государственных органов Республики Казахстан (далее ИПГО).
64. Управления, аппараты акимов районов и городов областного значения обеспечивают бесперебойное функционирование своей электронной почты с подключением к Системе в рабочие дни с 9.00 до 18.30 часов.
65. Все передаваемые по электронной почте файлы должны пройти проверку антивирусными программными средствами, установленными на компьютере отправителя. Ответственность за ненадлежащую подготовку информации к передаче по электронной почте и за ее содержание несет отправитель. Запрещается рассылка электронных писем, содержащих рекламную информацию, просьбу о многократной пересылке текста письма.

6. Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі және олардың орындалуын бақылау
66. Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерімен жұмысты бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімі "Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 12 қаңтардағы Заңына, сондай-ақ осы мәселені реттеуші өзге де нормативтік құқықтық актілерге сәйкес ұйымдастырады.
67. Аппаратқа келіп түсетін жеке және заңды тұлғалардың барлық өтініштері бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімінде тіркеледі. Өтініштің бірінші бетіне мөртабан қойылады, онда тіркеу нөмірі мен тіркеу күні көрсетіледі.
Жеке тұлға өтінішінің тіркеу нөмірі "ЖТ" әріп индексінен, автордың тегінің бастапқы әрпінен және өтініштің реттік нөмірінен тұрады.
Заңда тұлға өтінішінің тіркеу нөмірі "ЗТ-Юр" әріп индексінен және реттік нөмірінен тұрады.
Аноним өтініштің тіркеу нөмірі "ЖТ-Б/п)" әріп индексінен және реттік нөмірінен тұрады.
Күнді белгілеу мынадай кезектілікпен жүргізіледі: күні, айы, жылы (мысалы, 01.01.2014).
Тіркеу индексі бір мезгілде кіріс және шығыс болып табылады және өтініштер бойынша барлық жауаптар осы нөмірмен тіркеледі.
Тіркеу БҚАЭЖ-нің электрондық ақпараттық есеп формасы – жеке (заңды) тұлғаның өтінішін есепке алу карточкасындағы тиісті жиектерді толтыру жолымен жүзеге асырылады.
Бастапқы өтінішті тіркеу кезінде оған кезекті реттік нөмір болып табылатын тіркеу нөмірі беріледі.
Реттік нөмірлеу жеке тұлғалардың өтініштері үшін бірыңғай (ретімен) және сондай-ақ, заңды тұлғалардың өтініштері үшін бөлек жүргізіледі. Жеке тұлғалардың ұжымдық өтініштерін реттік нөмірлеу жеке тұлғалардың өтініштерімен бірге жүргізіледі, сондай-ақ, заңды тұлғалардың ұжымдық өтініштерін реттік нөмірлеу жүргізіледі.
Жазбаша түрде тікелей аппаратқа жүгінген жеке тұлғаға (не оның өкіліне) немесе заңды тұлғаның өкіліне тіркеу күні және уақыты, бірегей нөмірі, өтінішті қабылдап алған адамның тегі мен аты-жөні көрсетілген талон беріледі.
68. Жеке және заңды тұлғалардың облыс әкімінің виртуалды қабылдауы, Қазақстан Республикасының "электрондық үкіметінің" www.egov.kz веб-порталы арқылы келіп түскен өтініштерін қабылдау және қарау Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
Бір мезгілде БҚАЭЖ-нің "Азаматтардың өтініштері" бөлімінде "Азаматтар өтініштерінің тіркеу бақылау карточкасы" кіру түрі бойынша электрондық нұсқада тіркеу жүргізіледі, бұл ретте құжатқа тіркеу нөмірі автоматты түрде беріледі.

6. Порядок рассмотрения обращений физических и юридических лиц и контроль за их исполнением
66. Работа с обращениями физических и юридических лиц организуется отделом контроля и документационного обеспечения в соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц", а также иными нормативными правовыми актами, регулирующими данный вопрос.
67. Все поступающие в аппарат обращения физических и юридических лиц регистрируются в отделе контроля и документационного обеспечения. На первой странице обращения ставится штамп с указанием регистрационного номера и даты регистрации.
Регистрационный номер обращения физического лица состоит из буквенного индекса "ЖТ", начальной буквы фамилии автора и порядкового номера.
Регистрационный номер обращения юридического лица состоит из буквенного индекса "ЗТ-Юр" и порядкового номера.
Регистрационный номер анонимного обращения состоит из буквенного индекса "ЖТ-Б/п" и порядкового номера.
Обозначение даты производится в следующей последовательности: число, месяц, год (например, 01.01.2014).
Регистрационный индекс является одновременно входящим и исходящим, и все ответы по обращениям регистрируются под этим же номером.
Регистрация осуществляется путем заполнения соответствующих полей в электронной информационной учетной форме ЕСЭДО - регистрационной контрольной карточке учета обращения физического (юридического) лица.
При регистрации первичного обращения ему присваивается регистрационный номер, являющийся очередным порядковым номером.
Порядковая нумерация ведется единая (сквозная) для обращений физических лиц и также отдельно для обращений юридических лиц. Порядковая нумерация коллективных обращений физических лиц ведется совместно с обращениями физических лиц, также ведется порядковая нумерация коллективных обращений юридических лиц.
Физическому лицу (либо его представителю) или представителю юридического лица, непосредственно обратившемуся письменно в аппарат, выдается талон с указанием даты и времени регистрации, уникального номера, фамилии и инициалов лица, принявшего обращение.
68. Прием и рассмотрение обращений физических и юридических лиц, поступивших через виртуальную приемную акима области, веб-портал "электронного правительства" Республики Казахстан www.egov.kz, осуществляется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Одновременно производится регистрация в электронном варианте в разделе ЕСЭДО "Обращения граждан" по входящей форме "Регистрационная контрольная карточка обращений граждан", при этом регистрационный номер документу присваивается Системой автоматически.

69. Егер бірінші өтінішті тіркеген уақыттан бастап заңнамада белгіленген қарау мерзімі аяқталса немесе өтініш беруші өзінің өтініші бойынша қабылданған шешіммен келіспесе, сол бір адамнан сол бір мәселе бойынша келіп түскен жеке немесе заңды тұлғалардың өтініштері қайталама болып саналады. Сол бір автордың әр түрлі мәселелер бойынша өтініштері бастапқы болып саналады.
70. Өтініш берушінің авторлығын белгілеу мүмкін емес, қолы (оның ішінде электрондық сандық қолы қойылмаған), пошталық мекенжайы көрсетілмеген өтініштер "Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 12 қаңтардағы Заңында белгіленген жағдайларды қоспағанда, жасырын өтініштер деп саналады және қаралуға жатпайды. Сондай-ақ мәселенің мән-жайы баяндалмаған өтініштер қаралуға жатпайды.
71. Сол бір адамнан сол бір мәселе бойынша бірнеше өтініш түскен кезде бірінші өтініш негізгі өтініш ретінде тіркеледі, ал кейінгілері негізгі өтінішке толықтырылады және өтініш берушіні бірінші өтініш келіп түскен күннен бастап есептелетін белгіленген мерзім шегінде оларды шешу нәтижелері туралы хабардар ете отырып, бір өтініш ретінде қаралады.
Автор күнтізбелік бір жылдың ішінде сол бір мәселені қоятын жеке тұлғалардың қайталама өтініштеріне "екінші", "үшінші" деп және одан әрі көрсетіле отырып, бастапқы өтініштің тіркеу нөмірі қойылады, ал "қайталама" деген белгісі бар есеп карточкасы бастапқысымен бірге ағымдағы жылдың картотекасына орналастырылады. Қайталама өтініштерге оның алдындағы өтініштерді қарау материалдары қосып қойылады.
Жеке немесе заңды тұлғалардың бұрын қаралған, олар бойынша толық жауаптар бар қайталама өтініштері қосымша қарауға жатпайды, бұл туралы өтініш берушіге бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімі үш күн мерзімде хабарлайды.
72. Басқармаларға, аудандар, облыстық маңызы бар қалалар әкімдерінің аппараттарына қарауға қатысу үшін жолданған өтініштердің орындалуын бақылау тиісті басшыларға жүктеледі. Егер хаттарды қарау облыс әкімдігінің бірнеше құрылымдық бөлімшелеріне тапсырылған жағдайда, орындалуына бұрыштамада бірінші болып көрсетілген немесе атауының жанында "(шақыру)" белгісі бар бөлімше жауапты болып табылады.
73. Өтініш берушіге басқармалар басшыларының немесе аудандар, облыстық маңызы бар қалалар әкімдерінің қолы қойылған жауап жолданған жағдайда соның тапсырмасы бойынша қаралған жеке немесе заңды тұлғаның өтінішін облыс әкімдігінің сол лауазымды тұлғасы бақылаудан алады. Бұл ретте, оның тиісті қарары өтінішті бақылаудан алуға негіз болып табылады.

69. Повторными считаются обращения физических или юридических лиц, поступившие от одного и того же лица по одному и тому же вопросу, если со времени регистрации первого обращения истек установленный законодательством срок рассмотрения или заявитель не согласен с принятым по его обращению решением. Обращения одного и того же автора, но по разным вопросам, считаются первичными.
70. Обращения, по которым невозможно установить авторство, отсутствуют подпись (в том числе электронная цифровая подпись), почтовый адрес заявителя, считаются анонимными обращениями и рассмотрению не подлежат, за исключением случаев, установленных Законом Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц". Не подлежат рассмотрению обращения, в которых не изложена суть вопроса.
71. При поступлении нескольких обращений по одному и тому же вопросу от одного и того же лица, первое обращение регистрируется как основное обращение, а последующие приобщаются к основному обращению и рассматриваются как одно обращение с уведомлением заявителя о результатах их разрешения в пределах срока, исчисляемого со дня поступления первого обращения.
На повторных обращениях физических лиц, в которых автор в течение календарного года ставит один и тот же вопрос, проставляется регистрационный номер первоначального обращения с указанием "второе", "третье" и так далее, а карточка учета с пометкой "повторно" помещается с первоначальной в картотеке текущего года. К повторным обращениям приобщаются материалы рассмотрения предыдущих обращений.
Ранее рассматривавшиеся повторные обращения физических или юридических лиц, по которым имеются исчерпывающие ответы, дополнительному рассмотрению не подлежат, о чем в трехдневный срок сообщается заявителю отделом контроля и документационного обеспечения.
72. Контроль за исполнением обращений, направленных для участия в рассмотрении в управления, аппараты акимов районов, городов областного значения, возлагается на соответствующих руководителей. Если рассмотрение письма поручено нескольким структурным подразделениям акимата области, то ответственным за контроль исполнения является подразделение, указанное в резолюции первым, либо то, рядом с названием которого стоит пометка "(созыв)".
73. В случае направления ответа заявителю за подписью руководителей управлений, либо акимов районов, городов областного значения, обращение физического или юридического лица снимается с контроля тем же должностным лицом акимата области, по поручению которого оно рассматривалось. При этом основанием для снятия обращения с контроля является соответствующая его резолюция.

74. Күнтізбелік жыл аяқталған соң жеке және заңды тұлғалардың қаралған өтініштері мен оларға барлық материалдар номенклатуралық іске түзіледі және аппараттың мұрағатына тапсырылады.
Жасырын өтініштер бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімінде бір жыл сақталады, одан кейін актімен жойылады.
75. Жеке тұлғалар мен заңды тұлғалар өкілдерін облыс әкімінің аппаратының азаматтарды қабылдау бөлмесінде жеке қабылдауды облыс әкімі, облыс әкімінің орынбасарлары, аппарат басшысы жүргізеді. Жеке қабылдау кестесі аппарат ғимаратының холында ақпараттық тақтада ілініп қойылады.
Азаматтарды жеке мәселелері бойынша қабылдауды облыс әкімдігінің басшылығы сағат 15-00-ден бастап аппарат ғимаратының бірінші қабатындағы № 118 бөлмеде жүргізеді.
76. Егер өтініш жеке қабылдау кезінде шешілмейтін болса, онда қабылдауға келуші өз өтінішін немесе басқа мәселені жазбаша түрде жаза алады. Одан әрі қарай сол материалдармен жұмыс істеу жеке және заңды тұлғалардың өтініштерімен ("жеке қабылдаудан" белгісімен) жұмыс істеу сияқты жүргізіледі.
77. Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерінің уақтылы қаралуын және басшылық тапсырмаларының дер кезінде орындалуын бақылауды бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімі жүзеге асырады.
78. Азаматтарды жеке мәселелері бойынша күн сайын қабылдауды бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімінің қызметкерлері жұмыс күндері сағат 9-00-ден 13-00-ге дейін жүзеге асырады.
79. Жеке тұлғалардан және заңды тұлғалар өкілдерінен ақпараттар қабылдау (8 7232) 26-39-72 "сенім телефоны" бойынша жүзеге асырылады.
80. Азаматтардың электрондық бейне-өтініштерін "Диалог" бөлімінде аппараттың бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімі қарайды.
Аппараттың бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімі өтінішті тіркеу сәтінен бастап бір жұмыс күні ішінде мәселенің сипатына байланысты оны облыс әкімінің, әкімнің орынбасарларының, аппарат басшысының қызметін қамтамасыз ететін бас инспекторға не болмаса ұйымдастыру-инспекторлық бөлімінің бас маманына береді.
Облыс әкімінің, әкімнің орынбасарларының, аппарат басшысының қызметін қамтамасыз ететін ұйымдастыру-инспекторлық бөлімінің бас инспекторы не болмаса бас маманы жауап дайындайды (электрондық/ қағаз жөнелткіштерде), бейне-жауап түсіру үшін техника өкілімен уақытты келіседі. Облыс әкімі орынбасарының себепті жағдайлармен болмаған жағдайда бейне-жауапты тиісті басқарманың басшысы дайындайды.
7. Облыс әкімдігі және облыс әкімінің құқықтық және нормативтік құқықтық актілері жобаларын әзірлеу, ресімдеу және келісу, сондай-ақ өту тәртібі

74. По истечении календарного года рассмотренные обращения физических или юридических лиц, все материалы к ним формируются в номенклатурные дела и сдаются в архив аппарата.
Анонимные обращения хранятся в отделе контроля и документационного обеспечения один год, после чего уничтожаются по акту.
75. Личный прием физических лиц и представителей юридических лиц в приемной граждан аппарата проводится акимом области, заместителями акима области, руководителем аппарата. График личного приема размещается на информационном стенде в холле здания аппарата.
Прием граждан по личным вопросам руководством областного акимата проводится с 15.00 часов в приемные дни в кабинете № 118 на первом этаже здания аппарата.
76. Если вопрос не может быть решен во время личного приема, то посетитель вправе в письменном виде изложить свою просьбу или иной вопрос. В дальнейшем с данными материалами ведется работа как с обращениями физических или юридических лиц (с пометкой "с личного приема").
77. Контроль за своевременностью рассмотрения обращений физических или юридических лиц, исполнения поручений руководства осуществляет отдел контроля и документационного обеспечения.
78. Ежедневный прием посетителей работниками отдела контроля и документационного обеспечения аппарата осуществляется с 9.00 до 13.00 часов в рабочие дни.
79. Прием информации от физических лиц и представителей юридических лиц также осуществляется по "телефону доверия": (8 7232) 26-39-72.
80. Электронные видео-обращения граждан в разделе "Диалог" рассматриваются отделом контроля и документационного обеспечения аппарата.
Отдел контроля и документационного обеспечения аппарата в течение одного рабочего дня с момента регистрации обращения передает его главному инспектору, либо главному специалисту организационно-инспекторского отдела, обеспечивающему работу акима области, заместителей акима, руководителя аппарата, в зависимости от характера вопроса.
Главный инспектор либо главный специалист организационно-инспекторского отдела, обеспечивающий работу акима области, заместителей акима, руководителя аппарата обеспечивают подготовку ответа (на электронном/ бумажном носителе), согласовывают время для съемки видео-ответа с техническим представителем. В случае отсутствия заместителя акима области по уважительным причинам видео-ответ готовит руководитель соответствующего управления.
7. Порядок подготовки, оформления и согласования, а также прохождения проектов правовых и нормативных правовых актов акимата и акима области, правовых актов аппарата

81. Облыс әкімдігі мен облыс әкімінің енгізілетін құқықтық және нормативтік құқықтық актілерінің жобалары Қазақсан Республикасының "Нормативтік құқықтық актілер туралы" 1998 жылғы 24 наурыздағы, "Әкімшілік рәсімдер туралы" 2000 жылғы 27 қарашадағы Заңдары, "Нормативтiк құқықтық актілерді ресiмдеу және келiсу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 16 тамыздағы № 773 қаулысы, Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің регламенті, өзге нормативтік құқықтық актілер, сондай-ақ осы регламенттің талаптарына сәйкес мемлекеттік органдар- әзірлеушілер дайындайды, ресімдейді және келіседі.
82. "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 37-бабының 1, 3-тармақтарына сәйкес облыс әкімдігі қаулылар шығарады, ал облыс әкімі нормативтік құқықтық сипаттағы шешімдер мен әкімшілік-өкімдік, жедел және жекедара сипаттағы мәселелер бойынша өкімдер шығарады.
83. Мемлекеттік органдар - әзірлеушілер осы мәселе бойынша сол немесе өзге актіні Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен олар үшін тікелей белгіленген құзыретіне сәйкес облыс әкімдігі немесе әкімінің қабылдау қажеттілігін анықтайды. Енгізілетін облыс әкімдігі мен облыс әкімінің актілер жобалары Қазақстан Республикасының Конституциясына, Қазақстан Республикасының Заңдарына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Президентінің актілеріне, жоғары тұрған нормативтік құқықтық актілерге қайшы келе алмайды.
84. Құқықтық және нормативтік құқықтық актілердің жобалары облыс басшылығының тапсырмаларын орындау үшін, сондай-ақ әзірлеушілер –мемлекеттік органдардың бастамасы бойынша да әзірленуі мүмкін. Егер жоғары тұрған нормативтік құқықтық актілерде облыс әкімдігі немесе облыс әкімінің құқықтық және нормативтік құқықтық актілер қабылдауы туралы тапсырма болған жағдайда, әзірлеуші мемлекеттік органдар мұндай акті жобасын аппаратқа дер кезінде және сапалы әзірлеп ұсыну бойынша шаралар қабылдайды.
85. Құқықтық және нормативтік құқықтық актілер жобалары аппаратқа мөлшерi № 14 "Times New Roman" қаріпімен (қосымшаларда кiшi мөлшерлі, бірақ №10-нан кіші емес қаріп қолданылуы мүмкін) теріліп, мемлекеттік және орыс тілдерінде, электрондық және қағаз жөнелткіштерде, мүдделі мемлекеттік органдармен келісіліп, әзірлеуші мемлекеттік органдар басшыларының немесе аталған мемлекеттік органдардың заң қызметі басшыларының әрбір бетте қол қойылуымен ұсынылады. Ұсынылатын жобаларды әзірлеуші мемлекеттік органдардың заң қызметімен келісу оны аппаратқа енгізудің міндетті шарты болып табылады.

81. Проекты вносимых правовых и нормативных правовых актов акимата и акима области разрабатываются, оформляются и согласовываются государственными органами-исполнителями в соответствии с требованиями
Законов Республики Казахстан от 24 марта 1998 года "О нормативных правовых актах", от 27 ноября 2000 года "Об административных процедурах", постановления Правительства Республики Казахстан от 16 августа 2006 года № 773 "Об утверждении Правил оформления и согласования нормативных правовых актов", Регламента Восточно-Казахстанского областного акимата, иных нормативных правовых актов, а также настоящего регламента.
82. В соответствии с пунктами 1, 3 статьи 37 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" областной акимат издает постановления, а аким области – решения нормативно-правового характера и распоряжения по вопросам административно-распорядительного, оперативного и индивидуального характера.
83. Государственными органами-исполнителями определяется необходимость принятия того или иного акта акиматом, либо акимом области, в соответствии с компетенцией, прямо определенной для них по данному вопросу действующим законодательством Республики Казахстан. Вносимые проекты актов акимата и акима области не могут противоречить Конституции Республики Казахстан, Законам Республики Казахстан, актам Правительства, Президента Республики Казахстан, иным вышестоящим нормативным правовым актам.
84. Проекты правовых и нормативных правовых актов могут разрабатываться как во исполнение поручений руководства области, так и по инициативе государственных органов-исполнителей. В случае, если в вышестоящих нормативных правовых актах имеется поручение о принятии правовых или нормативных правовых актов акимата или акима области, государственные органы-исполнители принимают меры по своевременному и качественному представлению проекта такого акта в аппарат.
85. Проекты правовых и нормативных правовых актов представляются в аппарат на государственном и русском языках, отпечатанные шрифтом "Times New Roman" размером № 14 (в приложениях может быть использован шрифт меньшего размера, но не менее № 10), на электронном и бумажном носителе, согласованные с заинтересованными государственными органами, полистно парафированные руководителями государственных органов-исполнителей, либо руководителями юридических служб данных государственных органов. Согласование представляемых проектов с юридическими службами государственных органов-исполнителей является обязательным условием их внесения в аппарат.

86. Жобалардың сапалы әзірленуіне, олардың дер кезінде ұсынылуына (тиісті тапсырмаларда жобаларды ұсыну мерзімдері көрсетілген жағдайларда), осы мәселелер бойынша бұдан бұрын қабылданған актілердің қайталануына жол бермеуге, сондай-ақ мемлекеттік және орыс тілдеріндегі мәтіндердің дәлме-дәлдігіне әзірлеуші мемлекеттік органдардың басшылары дербес жауапты болады.
87. Барлық мүдделі мемлекеттік органдармен алдын ала келісілген соң акті жобасы аппаратқа келісілуге ұсынылады.
Акт жобасы аппарат бөлімдерінде сараптамадан өтеді:
1) бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімінде:
мемлекеттік және орыс тілдеріндегі жоба мәтіндерінің дәлме-дәлдігіне;
жобаның нормативтік құқықтық актілерді ресімдеу және келісу талаптарына сәйкестігіне;
ұсынылатын актінің орындалуын бақылауды жүзеге асыру қажеттілігіне, тапсырмалардың қайталануына жол бермеуге;
2) заң бөлімінде – акт жобасының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкестігіне.
Жобаны сараптамадан өткізу мерзімі 3 жұмыс күнінен аспауы тиіс.
88. Аппарат жобаны сараптамадан өткізу барысында немесе оның нәтижесі бойынша оны әзірлеушіге мынадай негіздер бойынша пысықтау үшін қайтарып жіберуге құқылы:
1) жоба мәтіндерінің мемлекеттік және орыс тілдерінде дәлме- дәлдігінің келмеуі, ресімдеу талаптарына сай келмеуі, тапсырмалардың қайталануына жол берілуі;
2) жобаның Қазақстан Республикасы заңнамасына сай келмеуі;
3) облыс әкімдігі Регламентінің, сондай-ақ осы регламенттің талаптарын бұзып ұсынуы.
Өзге себептер бойынша сараптамалық теріс қорытынды жобаны кері қайтаруға негіз бола алмайды.
89. Жобаға осы регламенке 2 қосымшаға сәйкес келісу парағы қоса беріледі. Келісу парағында мәтіннің мемлекеттік және орыс тілдерінде дәлме-дәлдігіне, ресімдеу мен келісуге талаптарына сәйкестігіне, Қазақстан Республикасының заңнамасына сай келуіне сараптама жүргізілгені, ұсынылған актінің орындалуын бақылауды жүзеге асыру мен оны бақылауға алу қажеттілігі көрсетіледі. Жүргізілген әрбір сараптама үшін бөлім мамандары да (бекітілген лауазымдық міндеттерге сәйкес), сондай-ақ бөлім басшылары да қойған қолымен жауапкершілік алады. Сондай-ақ, келісу парағында жобаны енгізуші мемлекеттік органдардың басшыларының (мемлекеттік органның елтаңбалық мөрімен куәландырылған), бөлінген міндеттеріне сәйкес жетекшілік ететін мәселелер бойынша облыс әкімі орынбасарларының, аппарат басшысының қолдары көрсетіледі. Енгізілетін жобаға Шығыс Қазақстан облысы әкімдігі регламентіне қосымшаға сәйкес түсіндірме жазба қоса беріледі.

86. Персональную ответственность за качественную разработку проектов, своевременность их представления (в случаях, когда в соответствующих поручениях установлены сроки представления проекта), недопущение дублирования ранее принятых актов по данным вопросам, а также за аутентичность текстов на государственном и русском языках несут руководители государственных органов-исполнителей.
87. После предварительного согласования со всеми заинтересованными государственными органами проект акта представляется на согласование в аппарат.
Проект акта проходит экспертизу в отделах аппарата:
1) отделе контроля и документационного обеспечения:
на аутентичность текстов проекта на государственном и русском языках;
соответствие проекта требованиям оформления и согласования нормативных правовых актов;
на необходимость осуществления контроля за исполнением предлагаемого акта, недопущение дублирования поручений;
2) юридическом отделе – на соответствие проекта акта законодательству Республики Казахстан.
Срок проведения экспертизы проекта не должен превышать 3 рабочих дней.
88. Аппарат в ходе проведения экспертизы или по ее результатам вправе возвратить проект разработчику на доработку по основаниям:
1) не аутентичности текстов проекта на государственном и русском языках, не соответствия требованиям оформления и согласования, наличия дублирующих поручений;
2) не соответствия проекта законодательству Республики Казахстан;
3) представления с нарушением требований Регламента акимата области, а также настоящего регламента.
Отрицательное экспертное заключение по другим мотивам не может служить основанием для возврата проекта.
89. К проекту прилагается лист согласования, в соответствии с приложением 2 к настоящему регламенту. В листе согласования указывается проведение экспертизы на аутентичность текста на государственном и русском языках, соответствия требованиям оформления и согласования, соответствия законодательству Республики Казахстан, необходимость осуществления контроля за исполнением предлагаемого акта и постановки его на контроль. За каждую из проведенных экспертиз несут ответственность своей подписью как специалисты отделов аппарата (в соответствии с утвержденными должностными обязанностями), так и руководители отделов. Также в листе согласования указываются подписи вносящих проект руководителей государственных органов (заверенные печатью государственного органа), заместителей акима области по курируемым вопросам в соответствии с распределением обязанностей, руководителя аппарата. К вносимому проекту прилагается пояснительная записка в соответствии с приложением к регламенту Восточно-Казахстанского областного акимата.

90. Облыс әкімдігінің қаулылары әкімдік отырыстарында әкімдік мүшелерінің ашық дауыс беру жолымен қабылданады. Жекедара жағдайларда әкімдік қаулылары әкімдік отырыстарының аралығында осы регламентке 3 қосымшаға сәйкес келісу парағында әкімдік мүшелерінің қолдарын жинау жолымен қабылдана алады.
91. Келісу мен өтудің барлық қажетті рәсімдерінен өткеннен кейін актілердің жобалары облыс әкіміне қол қоюға беріледі. Облыс әкімдігінің қаулыларына, облыс әкімінің шешімдері мен өкімдеріне облыс әкімі (немесе қол қою құқығы бар оның міндетін атқарушы) қол қояды. Қол қойылғаннан кейін құқықтық және нормативтік құқықтық актілердің түпнұсқаларына түзетулер енгізуге болмайды.
92. Облыс әкімдігі мен облыс әкімінің қол қойылған құқықтық және нормативтік құқықтық актілері бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөліміне тіркеу үшін тапсырылады. Актінің түпнұсқасына мыналар қоса беріледі:
1) анықтама-негіздеме (қажет болса);
2) мүдделі мемлекеттік органдармен алдын ала келісулерден, сараптамалардан өткенін растаушы құжаттар;
3) барлық қосымшаларымен актінің мемлекеттік және орыс тілдеріндегі мәтіні электрондық жөнелткіш (қажет болса);
4) әрбір адресатқа дана санын көрсетіп, орындаушы толтырған тарату парағы;
5) түсіндірме жазба;
6) актіні қабылдау қажеттілігін негіздеуші құжаттар.
Бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімінде ұсынылған актілерді арнайы журналдарда күні мен нөмір беріліп тіркеу жүргізіледі.
93. Облыс әкімдігі мен облыс әкімі актілерінің көшірмелерін 3 (үш) күнтізбелік күн ішінде бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімі облыс әкімі аппараты басшысының орынбасары немесе бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімінің басшысы бекіткен тарату парағына сәйкес таратады.
94. Облыс әкімдігінің нормативтік құқықтық актілері, облыс әкімінің шешімдері әділет органдарында мемлекеттік тіркелуге жатады.
Актілерді мемлекеттік тіркеуге жіберу "Нормативтік құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 24 наурыздағы Заңына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу қағидаларын бекіту туралы" 2006 жылғы 17 тамыздағы № 778, "Норма шығармашылығы қызметiн жетiлдiру жөнiндегi шаралар туралы" 2002 жылғы 30 мамырдағы № 598 қаулыларына, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы регламентке сәйкес жүргізіледі.
95. Облыс әкімі мен әкімдігінің нормативтік құқықтық актілері оларды қолданысқа енгізу нормаларын қамтуы тиіс. Мемлекеттік құпияларды және заңмен қорғалатын өзге де құпияларды қамтитын нормативтiқ құқықтық актiлерден басқа нормативтік құқықтық актілерді ресми жариялау оларды қолданысқа енгізудің міндетті шарты болып табылады. Облыс әкімі мен әкімдігінің нормативтік құқықтық актілерін әзірлеу, жолдау, толық және уақытында жариялануын бақылауды аппараттың бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімі жүзеге асырады.

90. Постановления акимата области принимаются на заседаниях акимата путем открытого голосования членов акимата. В отдельных случаях постановления акимата могут приниматься между заседаниями акимата путем сбора подписей членов акимата на листе согласования согласно приложению 3 к настоящему регламенту.
91. После прохождения всех необходимых процедур согласования и прохождения проекты актов передаются на подпись акиму области. Постановления областного акимата, решения и распоряжения акима области подписываются акимом области (либо лицом, исполняющим его обязанности с правом подписи). Исключается внесение исправлений в подлинники правовых и нормативных правовых актов после их подписания.
92. Подписанные правовые и нормативные правовые акты акимата и акима области передаются для регистрации в отдел контроля и документационного обеспечения. К подлиннику акта прилагаются:
1) справка-обоснование (при необходимости);
2) документы, подтверждающие прохождение предварительных согласований с заинтересованными государственными органами, прохождение экспертиз;
3) электронный носитель с текстом акта со всеми приложениями на государственном и русском языках (при необходимости);
4) лист рассылки, заполненный исполнителем, с указанием количества экземпляров каждому адресату;
5) пояснительная записка;
6) документы, обосновывающие необходимость принятия акта.
В отделе контроля и документационного обеспечения производится регистрация представленных актов путем занесения в специальные журналы с присвоением даты и номера.
93. Копии актов акимата и акима области в течение 3 рабочих дней рассылаются отделом контроля и документационного обеспечения в соответствии с листом рассылки, утвержденным заместителем руководителя аппарата акима области или руководителем отдела контроля и документационного обеспечения.
94. Нормативные правовые постановления областного акимата, решения акима области подлежат государственной регистрации в органах юстиции.
Направление актов на государственную регистрацию производится в соответствии с Законом Республики Казахстан от 24 марта 1998 года "О нормативных правовых актах", постановлениями Правительства Республики Казахстан от 17 августа 2006 года № 778 "Об утверждении Правил государственной регистрации нормативных правовых актов", от 30 мая 2002 года № 598 "О мерах по совершенствованию нормотворческой деятельности", иными нормативными правовыми актами, а также настоящим регламентом.
95. Нормативные правовые акты акима и акимата области должны содержать норму о введении их в действие. Официальное опубликование нормативных правовых актов, за исключением нормативных правовых актов содержащих государственные секреты и иную охраняемую законом тайну, является обязательным условием введения их в действие. Подготовка, направление, контроль полноты и своевременности опубликования нормативных правовых актов акима и акимата области осуществляется отделом контроля и документационного обеспечения аппарата.

96. Облыс әкімі мен әкімдігі актілерінің түпнұсқалары бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімінде сақталады.
97. Актілердің бұрын жіберілген даналарын техникалық қателер болған жағдайда ауыстыру аппарат басшысының рұқсатымен бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімі жүргізе алады. Бұл жағдайда бастапқыда жіберілген құжаттар кері қайтарылуы тиіс.
98. Аппарат актілері аппарат басшысының бұйрығымен ресімделеді. Аппарат актілеріне аппарат басшысы не болмаса оның міндетін атқарушы тұлға қол қояды.
Кадр мәселелері жөніндегі аппарат басшысының бұйрықтары жеке нөмір беріліп өзге бұйрықтардан бөлек тіркеледі.
99. Бұйрықтар арнайы бланкілерде ресімделеді. Бұйрықтар жобалары заң бөлімінде-Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сай келуіне, ресімдеу, мәтіндердің мемлекеттік және орыс тілдерінде дәлме-дәлдігі мәселелері бойынша бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімінде алдын ала сараптамадан өтеді. Аппарат басшысының бұйрығы жобасына сараптама жүргізу осы регламентке 4 қосымшаға сәйкес келісу парағында қол қою арқылы ресімделеді.
8. Құжаттардың орындалуын бақылауды ұйымдастыру тәртібі
100. Қазақстан Республикасы Президенті, Үкіметі, Премьер-Министрі, оның орынбасарлары, Президенті Әкімшілігі мен Премьер-Министрі Кеңсесі Басшысының актілері, сондай-ақ Президенттің, Премьер-Министрдің, оның орынбасарларының және Президент Әкімшілігі мен Кеңсе Басшыларының тапсырмалары бар құжаттарды бақылауды ұйымдастыру және тексеру "Әкімшілік рәсімдер туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 27 қарашадағы Заңына, "Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жолдауының жобасын дайындау, келісу және Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына ұсыну, Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының жобаларын дайындау, келісу, қол қоюға ұсыну, Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жолдауын іске асыру, Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының орындалуын бақылауды жүзеге асыру және Қазақстан Республикасы Президентінің нормативтік құқықтық жарлықтарына мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 27 сәуірдегі № 976 Жарлығына, "Орталық мемлекеттiк органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергiлiктi атқарушы органдары қызметiнiң тиiмдiлiгiн жыл сайынғы бағалау жүйесi туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2010 жылғы 19 наурыздағы № 954 Жарлығына, өзге де нормативтік құқықтық актілерге және осы регламентке сәйкес жүзеге асырылады.

96. Подлинники актов акима и акимата области хранятся в отделе контроля и документационного обеспечения.
97. Замена ранее разосланных экземпляров актов при технических ошибках может быть произведена отделом контроля и документационного обеспечения с разрешения руководителя аппарата. В этом случае первоначально разосланные документы должны быть отозваны.
98. Акты аппарата оформляются приказом руководителя аппарата. Акты аппарата подписываются руководителем аппарата, либо лицом, исполняющим его обязанности.
Приказы руководителя аппарата по кадровым вопросам регистрируются отдельно от иных приказов с применением отдельной нумерации.
99. Приказы оформляются на специальных бланках. Проекты приказов проходят предварительную экспертизу в юридическом отделе на соответствие действующему законодательству Республики Казахстан, в отделе контроля и документационного обеспечения по вопросам оформления, аутентичности текста на государственном и русском языках. Прохождение экспертиз проекта приказа руководителя аппарата оформляется путем сбора подписей в листе согласования, согласно приложению 4 к настоящему регламенту.
8. Порядок организации контроля исполнения документов
100. Организация контроля и проверка исполнения актов Президента, Правительства, Премьер-Министра, его заместителей, Руководителя Администрации Президента и Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан, а также документов с поручениями Президента, Премьер-Министра, его заместителей и руководителей Администрации Президента и Канцелярии осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года "Об административных процедурах", Указом Президента Республики Казахстан от 27 апреля 2010 года № 976 "Об утверждении Правил подготовки, согласования и представления на рассмотрение Президенту Республики Казахстан проекта послания Президента Республики Казахстан к народу Казахстана, подготовки, согласования и представления на подпись проектов актов и поручений Президента Республики Казахстан, реализации послания Президента Республики Казахстан к народу Казахстана, осуществления контроля за исполнением актов и поручений Президента Республики Казахстан и проведения мониторинга нормативных правовых указов Президента Республики Казахстан", Указом Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 954 "О Системе ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы", иными нормативными правовыми актами и настоящим Регламентом.

101. Бақылау:
1) басқармалардан, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың әкімдіктерінен БЭҚАЖ, "Шығыс Қазақстан облысы әкімінің тапсырмаларын есепке алу", "Қаулыларды есепке алу" ақпараттық жүйелері арқылы қажетті ақпаратты талап ету;
2) қажетті қосымша ақпаратты талап ету;
3) орындалуы туралы есептер мен баяндамаларды тыңдау және талқылау;
4) тексеру және құжаттамалық тексерудің өзге де нысандары;
5) жергілікті жерге шығып тексеру жолымен;
6) Қазақстан Республикасы заңнамасына қайшы келмейтін басқа да тәсілдермен жүзеге асырылады.
102. Қазақстан Республикасы Президенті, Үкіметі, Премьер-Министрі, оның орынбасарлары, Президент Әкімшілігі мен Премьер-Министрі Кеңсесі Басшысының актілері мен тапсырмаларының, сондай-ақ Президенттің, Премьер-Министрдің, оның орынбасарларының және Президент Әкімшілігі мен Кеңсе басшыларының тапсырмалары бар құжаттардың, облыс әкімі мен әкімдігі актілерінің, облыс әкімінің хаттамалық шешімдерінің уақтылы және сапалы орындалуын бақылауға жауапты лауазымды тұлға аппарат басшысы болып табылады.
103. Аппарат басшысы мен бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімі атқарушылық тәртіпті бақылауды және сақтауды ұйымдастырады, басқармалар және аудандар және облыстық маңызы бар қалалар әкімдіктерінің, ОМО АБ, аппарат бөлімдерінің, өзге мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдардың тиімді өзара іс-қимыл жасауын қамтамасыз етеді.
Облыс әкімінің орынбасарлары, аудандар және облыстық маңызы бар қалалар әкімдері, басқармалар басшылары:
1) жұмысының жетекшілік ететін бағыттары бойынша актілер мен тапсырмалардың сапалы әрі уақтылы орындалуын;
2) Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі, Премьер-Министрі Кеңсесіне облыс әкімінің қолы қойылып жіберілетін ақпараттарды аппарат бөлімдерімен келісуді қамтамасыз етеді.
104. Мынадай, оның ішінде "Қызмет бабында пайдалану үшін" белгісі бар құпия құжаттар бақылауға алынады:
1) облыс әкіміне, жергілікті атқарушы органдарға тапсырмалар берілетін Қазақстан Республикасы Президентінің актілері не актілердің тармақтары;
2) халықаралық іс-шаралар мен өңірлік сапарлар қорытындылары бойынша облыс әкіміне тапсырмалар берілген Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмалары немесе тапсырмаларының тармақтары;
3) облыс әкіміне тапсырмалар берілетін Қазақстан Республикасы Президентінің қатысуымен өтетін кеңестердің, отырыстардың және қоғамдық маңызы бар іс-шаралардың хаттамаларында қамтылған тапсырмалар не тапсырмалардың тармақтары;
4) Мемлекет басшысының жеке тапсырмалары;
5) "Бақылауға алынды" деген мөртабан болған кезде Қазақстан Республикасы Президентінің қызметтік және өзге де құжаттар бойынша берген тапсырмалары не тапсырмаларының тармақтары;

101. Контроль осуществляется путем:
1) истребования необходимой информации от управлений, акиматов районов и городов областного значения через ЕСЭДО, информационные системы "Учет поручений акима Восточно-Казахстанской области", "Учет постановлений";
2) истребования необходимой дополнительной информации;
3) заслушивания и обсуждения отчетов и докладов об исполнении;
4) ревизии и иных форм документальной проверки;
5) проверки с выездом на место;
6) другими, не противоречащими законодательству Республики Казахстан способами.
102. Должностным лицом, ответственным за контроль за своевременным и качественным исполнением актов и поручений Президента, Правительства, Премьер-Министра, его заместителей, Руководителя Администрации Президента и Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан, а также документов с поручениями Президента, Премьер-Министра, его заместителей и руководителей Администрации Президента и Канцелярии, актов акима и акимата области, протокольных решений акима области является руководитель аппарата.
103. Руководитель аппарата, отдел контроля и документационного обеспечения организуют контроль и соблюдение исполнительской дисциплины, обеспечивает эффективное взаимодействие управлений, акиматов районов и городов областного значения, ТП ЦГО, отделов аппарата, иных государственных и негосударственных организаций.
Заместители акима области, акимы районов и городов областного значения, руководители управлений обеспечивают:
1) качественное и своевременное исполнение актов и поручений по курируемым направлениям работы;
2) согласование информаций, направляемых в Администрацию Президента, Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан за подписью акима области с отделами аппарата.
104. На контроль берутся следующие документы, в том числе секретные и имеющие отметку "Для служебного пользования":
1) акты либо пункты актов Президента Республики Казахстан, в которых даются поручения акиму области, местным исполнительным органам;
2) поручения либо пункты поручений Президента Республики Казахстан, данные по итогам международных мероприятий и региональных поездок, в которых даются поручения акиму области;
3) поручения либо пункты поручений, содержащиеся в протоколах совещаний, заседаний и общественно значимых мероприятиях с участием Президента Республики Казахстан, в которых имеются поручения акиму области;
4) персональные поручения Главы государства;
5) поручения либо пункты поручений Президента Республики Казахстан по служебным и иным документам при наличии штампа "Бақылауға алынды";

6) облыс әкіміне немесе жергілікті атқарушы органдарға тапсырмалар бар Үкіметтің қаулылары, Премьер-Министрдің өкімдері, Үкімет отырыстарының, Премьер-Министр, оның орынбасарлары және Кеңсе Басшысы өткізген кеңестер хаттамалары;
7) орындау мерзімі көрсетілген немесе бақылауға алу туралы нұсқаулары, "шұғыл", "өте шұғыл", "жеделдетілсін" деген белгілер бар Премьер-Министрдің, оның орынбасарларының, Президент Әкімшілігі Басшысының, оның орынбасарларының, Премьер-Министрдің Кеңсесі, Кеңсе Басшысы (оның міндетін атқарушы тұлғаның) атына тапсырмалары, сондай-ақ олардың мазмұнынан бақылауға қою қажеттігі туындайтын тапсырмалар;
8) Қазақстан Республикасы Парламенті депутаттарының сұраулары,
9) жеке және заңды тұлғалардың өтініштері;
10) жергілікті атқарушы органдардың атына келіп түсетін прокурорлық ден қою актілері, соттардың жеке ұйғарымдары;
11) мемлекеттік органдардың, олардың мазмұнынан ана немесе мына мәселелер бойынша жауап, ақпарат, түсініктеме беру, ұсыныстар енгізу қажеттігі туындайтын хаттары;
12) облыс әкімдігі мен әкімінің басқармалар, аудандар және облыстық маңызы бар қалалар әкімдеріне, ОМО АБ басшыларына (келісім бойынша) тапсырмалар берілген актілері;
13) облыс әкімінің кеңестерде, облыс бойынша есеп беру кездесулері және сапарлары барысында берген тапсырмалары.
Бақылауға облыс әкімдігі басшылығының тапсырмасы бойынша өзге құжаттар мен мәселелер алынуы мүмкін.
105. Қазақстан Республикасы Президенті, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі, Қазақстан Республикасы Үкіметі, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі, оның орынбасарлары, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесі Басшысының актілері мен тапсырмалары, облыс әкімінің хаттамалық тапсырмалары белгіленген орындалу мерзімдері ескеріле отырып, мынадай бақылау түрлеріне қойылады:
1) шұғыл – "өте шұғыл" деген белгісі бар – 3 жұмыс күні ішінде, "шұғыл", "жеделдетілсін" деген белгілері бар – 10 жұмыс күніне дейін;
2) қысқа мерзімді бақылауға – 10 жұмыс күнінен 1 айға дейін;
3) орта мерзімді – 1 айдан 6 айға дейін;
4) ұзақ мерзімді – 6 айдан артық.
106. Қазақстан Республикасы Президенті, Президент Әкімшілігі Басшысы, оның орынбасарлары, Үкіметі, Премьер-Министрі Кеңсесі Басшысы, оның орынбасарларының актілері мен тапсырмаларында белгіленген тапсырмалардың орындалу мерзімі облыстың жергілікті атқарушы органына түскен күнінен бастап жұмыс күндерімен есептеледі.
Олардың аттарына тапсырма берілген, өкілдері отырысқа (кеңеске) қатысқан тиісті жергілікті атқарушы органдар отырыс (кеңес) өткеннен кейін бірден, оларға отырыс (кеңес) хаттамасының немесе Қазақстан Республикасы Президенті, Қазақстан Республикасы Үкіметі мен Премьер-Министрі Кеңсесі Басшысының тапсырмаларының түсуін күтпей-ақ тапсырмаларды орындауға кірісуге міндетті.

6) постановления Правительства, распоряжения Премьер-Министра, протоколы заседаний Правительства, совещаний у Премьер-Министра, его заместителей и Руководителя Канцелярии, в которых имеются поручения акиму области или местным исполнительным органам;
7) поручения Премьер-Министра, его заместителей, Руководителя Администрации Президента, его заместителей в адрес Канцелярии Премьер-Министра, Руководителя Канцелярии (лица, исполняющего его обязанности), в которых указаны сроки исполнения или имеются указания о взятии на контроль, пометки: "срочно", "весьма срочно", "ускорить", а также поручения, из содержания которых вытекает необходимость постановки на контроль;
8) запросы депутатов Парламента Республики Казахстан;
9) обращения физических и юридических лиц;
10) акты прокурорского реагирования, поступающие в адрес местных исполнительных органов, частные определения судов;
11) письма государственных органов, из содержания которых вытекает необходимость предоставления ответа, информации, разъяснения, внесения предложений по тем или иным вопросам;
12) акты акимата и акима области, в которых даны поручения руководителям управлений, акимам городов и районов, руководителям ТП ЦГО (по согласованию);
13) поручения акима области, данные на совещаниях, в ходе отчетных встреч и поездок по области.
На контроль могут быть взяты иные документы и вопросы по поручению руководства акимата области.
105. Акты и поручения Президента Республики Казахстан, Администрации Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, Премьер-Министра Республики Казахстан, его заместителей, Руководителя Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан, протокольных поручений акима области с учетом установленных сроков исполнения ставятся на следующие виды контроля:
1) срочный – с пометками: "весьма срочно" - в течение 3 рабочих дней, "срочно", "ускорить" - до 10 рабочих дней;
2) краткосрочный – от 10 рабочих дней до 1 месяца;
3) среднесрочный – от 1 до 6 месяцев;
4) долгосрочный – свыше 6 месяцев.
106. Сроки исполнения поручений, установленные в актах и поручениях Президента Республики Казахстан, Руководителя Администрации Президента, его заместителей, Правительства, Руководителя Канцелярии Премьер –Министра, его заместителей, исчисляются в рабочих днях со дня их поступления в местный исполнительный орган области.
Соответствующие местные исполнительные органы, в адрес которых было дано поручение, представители которых присутствовали на заседании (совещании), обязаны сразу после заседания (совещания) приступить к исполнению поручений, не дожидаясь поступления к ним протокола заседания (совещания) или поручения Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан и Руководителя Канцелярии Премьер-Министра.

107. Актілер мен тапсырмаларды орындау оларда белгіленген мерзімде қамтамасыз етіледі.
"Бақылауға алынды" деген мөртабаны бар тапсырмаларда мерзімдері белгіленбеген жағдайда Қазақстан Республикасы Президентінің, Президент Әкімшілігі, Премьер-Министр, оның орынбасарлары мен Премьер-Министр Кеңсесі атына ақпарат енгізіліп, олар бір айлық мерзімде орындалады, өзге жағдайларда ақпарат Президент Әкімшілігі немесе Премьер-Министр Кеңсесінің қосымша сұрауына сәйкес беріледі.
108. Тапсырмалар мен актілерді уақытында орындау мүмкін болмаған жағдайда орындаушы мемлекеттік органның басшысы алдын-ала, белгіленген мерзімге дейін бір күннен кешіктірмей, тапсырма берген лауазымды тұлғаның атына орындаудың ағымдағы жағдайын, орындау мерзімін ұзарту немесе нақты орындалу мерзімін, нақты жауапты саяси мемлекеттік қызметшілерді, сондай-ақ, мемлекеттік органдар-бірлесіп орындаушылар мен жауапты лауазымды тұлғаларды міндетті түрде көрсете отырып, оны орта мерзімді немесе ұзақ мерзімді бақылауға ауыстыру қажеттігіне дәлелді негіз келтірілген хат жолдайды.
Орындалу мерзімін ұзартуға, оның ішінде оларды орта мерзімді немесе ұзақ мерзімді бақылауға ауыстыруға Қазақстан Республикасы Президентінің, Премьер-Министрінің, оның орынбасарларының, Президент Әкімшілігі мен Премьер-Министрі Кеңсесі Басшыларының, облыс әкімінің шешімі бойынша бір рет қана жол беріледі.
Актілер мен тапсырмалардың орындалу мерзімін қайта ұзартуға лауазымды тұлғаларды тәртіптік жауапқа тарту туралы мәселе қарала отырып, Президенттің, Президент Әкімшілігі Басшылығының, Премьер-Министрдің, оның орынбасарларының және Премьер-Министр Кеңсесі Басшысының, облыс әкімінің шешімі бойынша жол беріледі.
109. Құжаттарды бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімінің мамандары БЭҚАЖ –дың тиісті бөлімдерінде тіркейді және олар бойынша шешімдер қабылдау және қарар жазу үшін облыс әкіміне (не болмаса облыс әкімінің міндеттерін атқарушы тұлғаға) береді. Қағаз жөнелткіштерде келіп түскен құжаттар облыс әкімінің көмекшісі арқылы қолма қол беріледі, БЭҚАЖ арқылы түскендер электрондық түрде жолданады.
Бақылауға жататын құжаттарға "Бақылауға алынды" немесе "Бақылау" мөртабандары қойылады.
110. Облыс әкімі шешім қабылдағаннан кейін бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімінің қызметкері қағаз жөнелткіштерде түскен құжаттарды облыс әкімінің орынбасарларына, аппарат басшысына алу күні мен уақытын көрсетіп, қолдарын қойдырып, облыс әкімінің орынбасарларының, аппарат басшысының жұмысын қамтамасыз ететін бас инспекторлар мен мамандар арқылы береді.
Шұғыл хат-хабар (құжаттар) түскен кезде бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімінің қызметкері тез арада телефон арқылы аппарат басшысын, облыс әкімі орынбасарларының қызметін қамтамасыз ететін бас инспекторларды, басқармалар басшыларының қабылдау бөлмелерін хабардар етеді.

107. Исполнение актов и поручений обеспечивается в указанные в них сроки.
В случаях, если в поручениях со штампом "Бақылауға алынды" не установлены сроки, то они исполняются в месячный срок с внесением информации в адрес Президента Республики Казахстан, Администрации Президента, Премьер-Министра, его заместителей и Канцелярии Премьер-Министра, в иных случаях информация предоставляется в соответствии с дополнительным запросом Администрации Президента или Канцелярии Премьер-Министра.
108. В случае невозможности исполнения поручений и актов в срок, руководитель государственного органа - исполнителя заблаговременно, не позднее одного дня до истечения установленного срока, направляет на имя должностного лица, давшего поручение, письмо с указанием текущего состояния исполнения, аргументированного обоснования необходимости продления срока, либо его перевода на среднесрочный или долгосрочный контроль с обязательным указанием конкретного срока исполнения, конкретных ответственных политических государственных служащих, а также государственных органов – соисполнителей и ответственных должностных лиц.
Продление сроков исполнения, в том числе перевод их на среднесрочный или долгосрочный контроль допускается не более одного раза по решению Президента, Премьер-Министра, его заместителей, Руководителей Администрации Президента и Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан, акима области.
Повторное продление срока исполнения актов и поручений допускается по решению Президента, Руководства Администрации Президента, Премьер-Министра, его заместителей и Руководителя Канцелярии Премьер-Министра, акима области с рассмотрением вопроса о привлечении к дисциплинарной ответственности должностных лиц.
109. Документы регистрируются специалистами отдела контроля и документационного обеспечения в соответствующих разделах ЕСЭДО и передаются акиму области (либо лицу, исполняющему обязанности акима области) для принятия по ним решения и наложения резолюции. Документы, поступившие на бумажных носителях передаются нарочно через помощника акима области, поступившие через ЕСЭДО направляются в электронном виде.
На документах, подлежащих контролю, проставляется штамп "Бақылауға алынды" или "Бақылау".
110. После принятого решения акимом области сотрудник отдела контроля и документационного обеспечения передает документы, поступившие на бумажных носителях, заместителям акима области, руководителю аппарата через главных инспекторов или специалистов, обеспечивающих работу заместителей акима области, руководителя аппарата под роспись с указанием даты и времени получения.
При поступлении срочной корреспонденции (документов) сотрудник отдела контроля и документационного обеспечения незамедлительно по телефону информирует руководителя аппарата, главных инспекторов или специалистов организационно-инспекторского отдела, обеспечивающих деятельность заместителей акима области, приемные руководителей управлений.

111. Бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімінің қызметкерлері бақылаудағы тапсырманың белгіленген орындалу мерзімі аяқталғанға дейін мемлекеттік органдардың атына құжатты орындау жөнінде тиісті ескерту жібереді.
112. Облыс әкімінің бас инспекторлары – аудандар және облыстық маңызы бар қалалар кураторлары, облыс әкімі орынбасарларының қызметін қамтамасыз ететін ұйымдастыру-инспекторлық бөлімінің бас инспекторлары мен бас мамандары өз бағыттары бойынша бақылау актілері мен тапсырмалардың орындалуын есепке алу, бақылау және талдау жүргізеді. Бұл ретте ақпарат бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөліміне апта сайын ұсынылып тұрады. Ай сайын аудандар, облыстық маңызы бар қалалар әкімдіктерінің, басқармалар материалдарының талдауы негізінде тапсырманың орындалуын бақылаудан алу/мерзімін ұзарту туралы ұсыныстар мен негіздер келтірілген тапсырманың орындалуы туралы ақпарат енгізіледі.
113. Бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімінің бақылау секторы бақылаудағы құжаттардың орындалуы туралы облыс әкіміне облыс әкімінің аппарат басшысының қолы қойылған ақпарат дайындайды:
апта сайын және ай сайын – облыс әкімінің тапсырмалары бойынша;
ай сайын – облыс әкімдігінің қаулыларын орындау бойынша;
114. Құжаттар бақылаудан оларда қойылған мәселелер толық шешіліп, тиісті мемлекеттік орган хабардар болғаннан кейін алынады.
Бақылаудан алу үшін орындаушы басшының (облыс әкімі орынбасарының, аппарат басшысының, оның орынбасарларының) атына бақылаудан алу туралы ұсыныс енгізе отырып, нормативтік құқықтық актінің, хаттамалық шешімнің, өзге де бақылаудағы құжаттың әрбір тармағының орындалуы жөнінде ақпарат әзірлейді.
Бақылаудан алынған жағдайда құжат орындалуы жөнінде тиісті жазба енгізу, сондай-ақ құжатты орындау бойынша электрондық мұрағатқа деректер енгізу үшін бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөліміне беріледі.
115. Бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімі құжаттардың орындалу барысына жүйелі талдау жүргізіп отырады - ай сайын бақылаудағы құжаттардың орындалу барысы туралы облыс әкімінің аппарат басшысына, жарты жылда бір рет Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің мемлекеттік инспекторына ақпарат дайындайды.
116. "Тапсырмаларды есепке алу", "Қаулыларды есепке алу" ақпараттық жүйелерінде жұмыс істеу Шығыс Қазақстан облысы әкімінің тапсырмаларын/ қаулыларын қарау, іздеу, бақылауды қамтиды.
"Тапсырмаларды есепке алу", "Қаулыларды есепке алу" ақпараттық жүйелерінде жұмыс істеуді мұндай функцияларды атқаруға басқармалар басшылары, аудандар, облыстық маңызы бар қалалар әкімдері уәкілеттік берген басқармалар, аудандар және облыстық маңызы бар қалалар әкімдері аппараттарының жауапты мамандары жүзеге асырады. Бұл орайда тапсырмалардың дер кезінде, сапалы және толығымен орындалуына басқармалар басшылары, аудандар және облыстық маңызы бар қалалар әкімдері жауапкершілік алады.
"Тапсырмаларды есепке алу", "Қаулыларды есепке алу" ақпараттық жүйелерінде жұмысты бақылауды бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімінің бақылау секторы, облыс әкімі орынбасарларының қызметін қамтамасыз ететін ұйымдастыру-инспекторлық бөлімінің бас инспекторлары мен бас мамандары жүзеге асырады.

111. Сотрудники отдела контроля и документационного обеспечения до истечения установленного срока исполнения контрольного поручения направляют в адрес государственных органов соответствующее напоминание по исполнению документа.
112. Главные инспекторы акима области-кураторы городов областного значения и районов, главные инспекторы и главные специалисты организационно-инспекторского отдела, обеспечивающие работу заместителей акима области, ведут учет, контроль и анализ исполнения контрольных актов и поручений по своим направлениям. При этом информация представляется в отдел контроля и документационного обеспечения на еженедельной основе. Ежемесячно на основе анализа материалов акиматов районов, городов областного значения, управлений, вносится информация об исполнении поручений с предложениями и обоснованиями о снятии с контроля или продлении срока исполнения поручения.
113. Сектор контроля отдела контроля и документационного обеспечения готовит за подписью руководителя аппарата акима области информацию акиму области об исполнении контрольных документов:
еженедельно и ежемесячно – по поручениям акима области;
ежемесячно – по исполнению постановлений областного акимата;
114. Документы снимаются с контроля после полного разрешения поставленных в них вопросов и уведомления соответствующего государственного органа.
Для снятия с контроля исполнителем готовится информация на имя руководителя (заместителя акима области, руководителя аппарата, его заместителей) по выполнению каждого пункта нормативного правового акта, протокольного решения, иного контрольного документа с предложением о снятии с контроля.
В случае снятия с контроля, документ передается в отдел контроля и документационного обеспечения для внесения соответствующей отметки об исполнении, а также внесения данных в электронный архив по исполнению документа.
115. Отдел контроля и документационного обеспечения систематически анализирует ход исполнения документов - ежемесячно готовит информацию о ходе исполнения контрольных документов руководителю аппарата акима области, один раз в полугодие государственному инспектору Администрации Президента Республики Казахстан.
116. Работа в информационных системах "Учет поручений", "Учет постановлений" включает в себя просмотр, поиск, контроль поручений/постановлений акима Восточно-Казахстанской области.
Работу в информационных системах "Учет поручений", "Учет постановлений" осуществляют ответственные специалисты управлений, аппаратов акимов районов и городов областного значения, которые уполномочены на эти функции руководителями управлений, акимами районов, городов областного значения. При этом ответственность за своевременность, качество и полноту исполнения поручений несут руководители управлений, акимы районов, городов областного значения.
Контроль за работой в информационных системах "Учет поручений", "Учет постановлений" осуществляет сектор контроля отдела контроля и документационного обеспечения аппарата, главные инспекторы и главные специалисты организационно-инспекторского отдела, обеспечивающие работу заместителей акима области.

9. Аппараттың қалалар мен аудандар әкімдіктерімен, басқармалармен өзара іс-қимылы
117. Аппараттың аудандар және облыстық маңызы бар қалалар әкімдіктерімен, басқармалармен өзара іс-қимылын ұйымдастыру-инспекторлық бөлімі жүзеге асырады.
118. Өзара іс-қимыл облыс басшылығының тапсырмаларының орындалуына, ағымдағы мәселелердің шешілуіне, тексерулер жүргізуге, көшпелі іс-шаралар өткізуге, ақпарат жинауға, облыс басшылығына ақпарат әзірлеуді бақылау жасау үшін ұйымдастырылады.
Отырыстарды өткізу, облыс әкімінің жұмыс кестесінің орындалуы, мемлекеттік органдар басшыларының қатысуымен болатын өзге де іс-шараларды реттеу мақсатында аудандар және облыстық маңызы бар қалалар әкімдері, облыстық басқармалар басшылары әкімшілік-аумақтық бірлік шегінен тыс жерлерге баруын облыс әкімі аппаратының басшысымен келіседі.
119. Ұйымдастыру-инспекторлық бөлімі қызметкерлерінің басшылықтың тапсырмаларын орындау жөніндегі талаптары орындаушылар үшін міндетті болып табылады.
10. Кадр мәселелерін шешу
120. Аппаратта кадр мәселелерін шешуді Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 15 мамырдағы Еңбек кодексіне, "Мемлекеттік қызмет туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 23 шілдедегі Заңына және Қазақстан Республикасының кадр мәселелері жөніндегі өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес, персоналды басқару (кадр қызметі) қызметі жүзеге асырады.
121. Саяси мемлекеттік қызметшілерге, "А" корпусының әкімшілік мемлекеттік қызметшілеріне жататын лауазымды тұлғаларды, басқармалар басшыларын, аппарат басшысының орынбасарларын, аппарат бөлімдерінің басшыларын, облыс әкімінің көмекшісін (режим бойынша) облыс әкімі қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
Д-3 (аппарат бөлімдері басшыларынан, облыс әкімі көмекшісінен (режим бойынша) басқасы), Д-4 санатындағы "Б" корпусының әкімшілік мемлекеттік қызметшілерін, аппараттың басқа да қызметкерлерін аппарат басшысы қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
122. "Б" корпусының, Д-2, Д-3 санатындағы (аппарат бөлімдерінің басшылары, облыс әкімінің көмекшісі (режим бойынша) әкімшілік мемлекеттік қызметшілерінің бос орнына орналасуға конкурсты облыс әкімі жариялайды.
Аппараттың "Б" корпусының әкімшілік мемлекеттік қызметшілерінің Д-3 (аппарат бөлімдерінің басшыларынан, облыс әкімінің көмекшісінен (режим бойынша) басқасы), Д-4, Д-5 санатындағы әкімшілік мемлекеттік қызметшілердің бос орнына орналасуға конкурсты облыс әкімі аппаратының басшысы жариялайды.
123. Мемлекеттік қызметшілердің мемлекеттік қызметті өткеруімен байланысты шешімдерді ресімдеуді, кадр мәселелері бойынша әкімнің актілері жобалары мен өзге де құжаттарды әзірлеуді, оларды заңнамамен белгіленген тәртіппен ресімдеуді персоналды басқару (кадр қызметі) қызметі жүзеге асырады.

9. Взаимодействие аппарата с акиматами городов и районов, управлениями
117. Взаимодействие аппарата с акиматами районов и городов областного значения, управлениями осуществляется организационно-инспекторским отделом.
118. Организация взаимодействия заключается в контроле за исполнением поручений руководства области, решении текущих вопросов и поручений, осуществлении проверок, проведении выездных мероприятий, сборе информации, подготовке информации руководству области.
В целях регулирования вопросов проведения заседаний, выполнения графика работы акима области, иных мероприятий с участием руководителей государственных органов, акимы районов и городов областного значения, руководители областных управлений согласовывают выезд за пределы административно-территориальной единицы, области с руководителем аппарата акима области.
119. Требования работников организационно-инспекторского отдела по исполнению поручений руководства являются обязательными для исполнителей.
10. Решение кадровых вопросов
120. Решение кадровых вопросов в аппарате осуществляется службой управления персоналом (кадровой службой) в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан от 15 мая 2007 года, Законом Республики Казахстан от 23 июля 1999 года "О государственной службе", и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан по кадровым вопросам.
121. Назначение и освобождение должностных лиц, относящихся к политическим государственным служащим, административным государственным служащим корпуса "А", руководителей управлений, заместителей руководителя аппарата, руководителей отделов аппарата, помощника акима области (по режиму) осуществляется акимом области.
Назначение и освобождение от должностей административных государственных служащих аппарата корпуса "Б" категорий Д-3 (кроме руководителей отделов аппарата, помощника акима области (по режиму), Д-4, Д-5, иных работников аппарата осуществляется руководителем аппарата.
122. Конкурс на занятие вакантных должностей административных государственных служащих корпуса "Б" категорий Д-2 и Д-3 (руководители отделов аппарата, помощник акима области (по режиму) объявляет аким области.
Конкурс на занятие вакантных должностей административных государственных служащих корпуса "Б" аппарата категории Д-3 (кроме руководителей отделов аппарата, помощника акима области (по режиму), Д-4, Д-5 объявляет руководитель аппарата.
123. Оформление решений, связанных с прохождением государственными служащими государственной службы, подготовка проектов актов акима и других документов по кадровым вопросам, их оформление в установленном законодательством порядке осуществляется службой управления персоналом (кадровой службой) аппарата.

124. Қалалар мен аудандар әкімдеріне, басқармалар басшыларына, аппарат қызметкерлеріне қызметтік куәлік ресімдеуді, есепке алуды және беруді персоналды басқару (кадр қызметі) қызметі жүзеге асырады.
125. Персоналды басқару (кадр қызметі) аудандар және облыстық маңызы бар қалалар, басқармалар басшыларын, аппарат қызметкерлерін қайта даярлау және біліктілігін арттыруды ұйымдастырады.
126. Қызметкерлерді тәртіптік жауапкершілікке тарту мәселесін Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 15 мамырдағы Еңбек кодексіне, "Мемлекеттік қызмет туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 23 шілдедегі Заңына, "Мемлекеттік саяси қызметшілерге тәртіптік жаза қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1999 жылғы 29 желтоқсандағы № 317 Жарлығына, "Қазақстан Республикасының мемлекеттік әкімшілік қызметшілеріне тәртіптік жаза қолдану ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1999 жылғы 31 желтоқсандағы № 321 Жарлығына, осы мәселе бойынша өзге де нормативтік құқықтық актілерге сәйкес қызметшіні лауазымға тағайындауға және тәртіптік жауапкершілікке тартылатын қызметшіні лауазымынан босатуға құқығы бар лауазымды адам енгізеді.
11. Облыс әкімдігінің, әкімінің, облыс әкімінің, аппараттың жұмысын бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау тәртібі
127. Облыс әкімдігінің, облыс әкімі мен аппарат қызметінің жариялылығын қамтамасыз ету мақсатында аппараттың баспасөз қызметі олардың қызметін БАҚ-та жариялауды ұйымдастыруды жүзеге асырады.
128. БАҚ өкілдерін аппарат ұйымдастыратын облыс әкімдігі отырыстары мен басқа да кеңестерге облыс әкімінің баспасөз қызметі шақырады. Отырыстар мен кеңестер кезінде БАҚ өкілдері арнайы баспасөзге белгіленген орындарға орналасады.
129. Аппараттың баспасөз қызметі баспасөзде жарық көрген, радио және теле эфирге шыққан сын, резонанстық жарияланымдар мен материалдарға тұрақты түрде шолу жасап отырады. Қажет болған жағдайда аппараттың баспасөз қызметі БАҚ-қа негізсіз сын материалдарын теріске шығару дайындайды.
12. Облыс әкімінің аппаратында ішкі тәртіпті ұйымдастыру
130. Облыс әкімі аппаратының ғимаратына арнайы және (немесе) қызметтік куәліктерін көрсеткен:
1) барлық деңгейдегі мемлекеттік саяси қызметшілер;
2) барлық деңгейлердегі әкімдер;
3) аппарат ғимаратында орналасқан аппарат және мемлекеттік органдар қызметкерлері;
4) Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органдарының және олардың аумақтық бөлімшелерінің қызметкерлері;
5) Қазақстан Республикасы Парламентінің, облыстық, аудандық және облыстық маңызы бар қалалық мәслихаттардың депутаттары;

124. Оформление, учет и выдача служебных удостоверений акимам городов и районов, руководителям управлений, работникам аппарата осуществляется службой управления персоналом (кадровой службой) аппарата.
125. Служба управления персоналом (кадровая служба) организует переподготовку и повышение квалификации акимов городов и районов области, руководителей управлений, работников аппарата.
126. Вопросы привлечения работников к дисциплинарной ответственности вносятся должностным лицом, имеющим право назначения на должность и освобождения от должности служащего, привлекаемого к дисциплинарной ответственности в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан от 15 мая 2007 года, Законом Республики Казахстан от 23 июля 1999 года "О государственной службе", Указом Президента Республики Казахстан от 29 декабря 1999 года № 317 "Об утверждении Правил наложения дисциплинарных взысканий на политических государственных служащих", Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 1999 года № 321 "Об утверждении Правил наложения дисциплинарных взысканий на административных государственных служащих Республики Казахстан", иными нормативными правовыми актами по данному вопросу.
11. Порядок освещения работы акимата, акима области, аппарата в средствах массовой информации
127. В целях обеспечения гласности в деятельности областного акимата, акима области и аппарата пресс-службой аппарата осуществляется организация освещения их деятельности в СМИ.
128. Представители СМИ приглашаются пресс-службой аппарата на заседания областного акимата и иные совещания, организуемые аппаратом. Представители СМИ во время заседаний и совещаний располагаются в специально определенном для прессы помещении.
129. Пресс-службой аппарата на постоянной основе проводится обзор прессы, выпусков в радио и теле эфире на предмет критических, резонансных публикаций и материалов. При необходимости пресс-службой аппарата подготавливаются опровержения в СМИ по необоснованным критическим материалам.
12. Организация внутреннего распорядка в аппарате акима области
130. По предъявлению специального пропуска и (или) служебного удостоверения в здание аппарата допускаются:
1) политические государственные служащие всех уровней;
2) акимы всех уровней;
2) работники аппарата и государственных органов, размещенных в здании аппарата;
4) работники центральных исполнительных органов Республики Казахстан и их территориальных подразделений;
5) депутаты Парламента Республики Казахстан, областного, маслихатов районов и городов областного начения;

6) облыстың құқық қорғау органдарының басшылары;
7) әкімдік отырыстары, кеңестер мен іс-шаралар өткізілетін күндері облыс әкімі аппараты бөлімдері басшылары ұсынған және аппарат басшысымен келісілген тізім бойынша кіреді.
Қабылдау күндері және сағаттары кезінде аппарат ғимаратына жеке мәселелері болйынша жеке және заңды тұлғалардың өкілдерін кіргізу жүзеге асырылады.
131. Лауазымды тұлғаларды қызмет бабындағы мәселелері бойынша әкімнің қабылдауы жөніндегі мәселені оның көмекшісі немесе аппарат басшысы шешеді.
132. Келушілерді аппарат ғимаратына өткізуді арнайы күзет қызметі басқармасының қызметкерлері жүзеге асырады.
133. Халықаралық байланыстарды ұйымдастыру, аппарат ғимаратына шет елдік азаматтарды өткізу Қазақстан Республикасында құпиялық режимді қамтамасыз ету жөніндегі заңнамаға сәйкес жүзеге асырылады.
13. Қызметтік құжаттарды, бланкілер мен есеп үлгілерін сақтау және пайдалану ережесін сақтау
134. Аппарат қызметкерлері құжаттармен жұмыс істегенде Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпиялармен жұмыс туралы белгіленген талаптарды қатаң сақтауы, мемлекеттік және қызметтік құпияларды жария етпеулері, құжаттардың сақталуын қамтамасыз етулері, жұмыс орнында қызмет бөлмесіне бөтен адамдардың рұқсатсыз кіріп, олардың қызметтік құжаттармен танысуына, компьютерді, жазу және көшірме қағаздарын, телефонды және басқа
да ұйымдастыру техникасын пайдалануына мүмкіндік тудырмайтындай тәртіпті сақтаулары тиіс. Қызметтік бөлменің кілтін есіктің сыртқы құлпында қалдыруға тыйым салынады.
Аппарат құжаттарының көшірмесін аппарат басшысының, оның орынбасарларының немесе бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімі басшысының рұқсатынсыз кімге де болса беруге тыйым салынады.
135. Облыс әкімдігінің, әкімінің, облыс әкімінің орынбасарларының, аппарат басшысының, оның орынбасарларының, облыс әкімі аппаратының бланкілері баспа тәсілімен дайындалады.
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген құжаттар бланкілерін мемлекеттік ұйымдардың тапсырысы бойынша тиісті қызмет түріне лицензиясы бар полиграфиялық кәсіпорындар дайындайды және есепке алуға жатады.
Құжаттардың бланкілері А4 (210х297 мм), А5 (148х210 мм) форматтағы стандартты парақтарда дайындалады. Бланкте, бланкісіз дайындалған құжаттардың әр парағында мынадан кем болмайтын жиек болу керек: сол жағынан – ; оң жағынан – ; жоғарғы жағынан – ; төменгі жағынан – .
Облыс әкімі аппараты құрылымдық бөлімшелерінің бланкілерін есепке алу және беру бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөліміне жүктеледі, ал бақылауды мемлекеттік құпияларды сақтау жөніндегі сектор жүзеге асырады.

6) руководители правоохранительных органов области;
7) по списку, представленному руководителями отделов аппарата акима области и согласованному с руководителем аппарата, в дни проведения заседаний акимата, совещаний и мероприятий.
В приемные дни и часы в здание аппарата осуществляется пропуск физических и представителей юридических лиц на прием по личным вопросам.
131. Вопрос о приеме акимом области должностных лиц по служебным вопросам решает его помощник, либо руководитель аппарата.
132. Пропуск посетителей в здание аппарата производится сотрудниками управления специальной службы охраны.
133. Организация международных связей, пропуск в здание аппарата иностранных граждан осуществляется в соответствии с законодательством об обеспечении режима секретности в Республике Казахстан.
13. Соблюдение правил хранения и использования служебных документов, бланков и учетных форм
134. Работники аппарата при обращении с документами обязаны строго соблюдать установленные требования по работе с государственными секретами Республики Казахстан, принимать меры по предотвращению утечки государственной и служебной тайны, обеспечивать сохранность документов, поддерживать на рабочем месте порядок, исключающий возможность несанкционированного доступа в служебные кабинеты посторонних лиц и ознакомления их со служебными документами, пользования компьютерами, писчей и копировальной бумагой, телефонами и другими средствами организационной техники. Запрещается оставлять ключи от служебных кабинетов в наружных замках дверей.
Категорически запрещается передача кому бы то ни было копий документов без разрешения руководителя аппарата, его заместителей, либо руководителя отдела контроля и документационного обеспечения.
135. Бланки акимата, акима области, заместителей акима области, руководителя аппарата, его заместителя, аппарата акима области изготавливаются типографским способом.
Бланки документов с изображением Государственного Герба Республики Казахстан изготавливаются полиграфическими предприятиями, имеющими лицензию на соответствующий вид деятельности, по заказам государственных организаций и подлежат учету.
Бланки документов изготавливаются на стандартных листах бумаги форматов А4 (210х297 мм), А5 (148х210 мм). Каждый лист документа, оформленный как на бланке, так и без него, должен иметь поля не менее: – левое; – правое; – верхнее; – нижнее.
Учет и выдача бланков структурным подразделениям аппарата акима области возлагаются на отдел контроля и документационного обеспечения, а контроль осуществляется главным инспектором по защите государственных секретов.

136. Құжаттарды жоғалтқаны, қызметтік ақпаратты жария еткені, құжаттармен жұмыс істеу ережесін бұзғаны үшін аппарат қызметкерлері қолданыстағы заңнамаға сәйкес жауапкершілікке тартылады.
14. Аппарат қызметкері жұмыстан шыққанда немесе басқа жұмысқа ауысқанда істер мен құжаттарды қабылдап алу, тапсыру, құжаттарды аппараттың бір бөлімінен екінші бөліміне тапсыру, өзге де мәселелер
137. Аппарат қызметкері жұмыстан шыққанда немесе басқа жұмысқа ауысқанда аппараттың тиісті бөлімі басшысының нұсқауы бойынша осы бөлімнің басқа қызметкеріне оның атқаруында болған барлық істер мен құжаттарды, жинақталған өзге анықтама материалдарын тапсырады.
Бұл жағдайда құжаттарды тапсыратын қызметкер берілетін құжаттар көрсетіліп, тапсырылған күнге шешілмеген мәселелердің орындалу жағдайы сипатталатын, қызметтік істерді қабылдап алу-тапсыру туралы екі данада акті жасайды. Актінің екі данасына да құжаттарды тапсырған және қабылдап алған қызметкерлер қол қояды және бөлім басшысы бекітеді. Бір данасы бөлімде қалады, екіншісін жұмыстан шыққан қызметкер алады.
Аппараттың осы бөлімінің қызметкері акт негізінде тіркеу-бақылау карточкасына құжаттарды басқа қызметкерге бергені туралы белгі қояды.
138. Қызметкер демалысқа немесе ұзақ мерзімді іссапарға кеткенде онда орындауда болған қызметтік құжаттар бөлім басшысының нұсқауымен басқа қызметкерге тапсырылады. Аппараттың осы бөлімінің қызметкері тіркеу-бақылау карточкасына құжаттардың тапсырылғаны туралы белгі қояды. Егер қызметкер қайтып оралғаннан кейін құжаттар орындалмаған болса, онда олар карточкада тиісті белгі қойылып, қайтадан өзіне тапсырылады.
139. Құжаттарды аппараттың бір бөлімінен екінші бөліміне тапсыру облыс әкімінің қарарына сәйкес, аппарат басшысының немесе оның орынбасарларының нұсқауы негізінде бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімі арқылы жүзеге асырылады.
140. Аппаратта істер номенклатурасын қалыптастыру және істерді аппараттың мұрағатына тапсыруды Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімі қамтамасыз етеді.
141. Облыстық әкімдік пен аппарат басшылығының құжаттарын теріп, басуды әкімшілік бөлімінің машинамен жазу бюросы жүзеге асырады. Машинамен жазу бюросы құжаттарды аппарат басшысының, оның орынбасарларының, сондай-ақ әкімшілік бөлімі басшысының тапсырмасы бойынша теріп, басады.
Басқа барлық машинамен жазу жұмыстары аппараттың бөлімдерінің өзінде жүзеге асырылады.
Машинамен жазу бюросына теріп басуға берілетін қолжазбалар анық, орфографиялық ережелер сақтала отырып жазылуы тиіс. Ұқыпсыз және түсініксіз жазылған нобайқағаздар немесе қарындашпен түзетілген құжаттар теріп басуға қабылданбайды.

136. За утрату документов, разглашение служебной информации, нарушение правил работы с документами работники аппарата привлекаются к ответственности в соответствии с действующим законодательством.
14. Прием, передача дел и документов при увольнении или переводе на другую работу работника аппарата, передача документов из одного отдела аппарата в другой, иные вопросы
137. При увольнении или переводе на другую работу работник аппарата, по указанию руководителя соответствующего отдела аппарата, передает другому работнику этого же отдела все находящиеся у него на исполнении дела и документы, накопленные справочные иные материалы.
В этом случае работником, передающим документы, составляется в двух экземплярах акт о приеме-передаче служебных дел, в котором указываются передаваемые документы и характеризуется состояние исполнения нерешенных на день передачи вопросов. Оба экземпляра акта подписываются передающим и принимающим документы работниками и утверждаются руководителем отдела. Один экземпляр остается в отделе, второй у уволенного работника.
На основании акта работник данного отдела аппарата делает отметки в регистрационно-контрольных карточках о передаче документов другому работнику.
138. При уходе работника в отпуск или при выезде в длительную командировку имеющиеся у него на исполнении служебные документы передаются другому работнику по указанию руководителя отдела. В регистрационно-контрольных карточках работник этого отдела аппарата делает отметку о передаче документов. Если после возвращения работника документы остались неисполненными, то они вновь передаются ему с соответствующей отметкой в карточках.
139. Передача документов из одного отдела аппарата в другой осуществляется в соответствии с резолюцией акима области, на основании указания руководителя аппарата или его заместителей через отдел контроля и документационного обеспечения.
140. Формирование номенклатуры дел в аппарате и вопросы передачи дел в архив аппарата обеспечиваются отделом контроля и документационного обеспечения в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
141. Печатание документов руководства областного акимата и аппарата осуществляется машинописное бюро административного отдела. Машинописное бюро осуществляет печатание документов по поручению руководителя аппарата, его заместителей, а также руководителя административного отдела.
Все остальные машинописные работы осуществляются отделами аппарата самостоятельно.
Передаваемые в машинописное бюро для печатания рукописи должны быть написаны разборчиво, с соблюдением правил орфографии. Не принимаются для печатания небрежно и неразборчиво написанные черновики или документы, правленые карандашом.

142. Құжаттарды теріп басу кезінде пайдаланылған бланкілер бланкінің нөмірі, орындаушының тегі, басып шығарған күні көрсетіліп, арнайы журналда жазылады.
143. Осы регламенттің орындалуын бақылау аппарат басшысы мен оның орынбасарларына жүктеледі.
"Шығыс Қазақстан облысы
әкімінің аппараты" мемлекеттік
мекемесінің регламентіне
1 қосымша
"_____________________________________________________________" құжатына есептік ақпарат беру жобасына КЕЛІСУ ПАРАҒЫ
ЛИСТ СОГЛАСОВАНИЯ к проекту отчетной информации на документ "____________________________________________________________"
Басқарма басшысы (ақпараттың сапалығына/толықтығына)
Руководитель управления (на наличие качественной/полной информации)
_____ жылғы "__"_________
Облыс әкімінің орынбасары (ҚР ПӘ және ПМК ақпараттарына) (нақты, толық/сапалы ақпараттың ұсынылғанына)
Заместитель акима области (информации в АП и КПМ РК) (на наличие достоверной, полной/качественной информации)
_____ жылғы "__"_________
Облыс әкімі аппаратының бақылау жасайтын бөлімшесі (бақылау секторы, бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімі, МҚҚ) (орындау мерзіміне, сілтемеге, адресаттың сәйкестігіне)
Контролирующее подразделение аппарата акима области (сектор контроля, отдел контроля и документационного обеспечения, ЗГС) (на соответствие срокам исполнения, ссылке, адресату)
_____ жылғы "__"_________
Бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімі (мәтіндердің дәлме-дәлдігіне)
Отдел контроля и документационного обеспечения (на соответствие аутентичности текстов)
_____ жылғы "__"_________
Бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімі (регламенттің параметрларына сәйкестігіне)
Отдел контроля и документационного обеспечения (на соответствие параметрам регламента)
_____ жылғы "__"_________
Заң бөлімі (ҚР ПӘ және ПМК ақпараттарына) (заңгерлік аспектілерінің сәйкестігіне)
Юридический отдел (информации в АП и КПМ РК) (на соответствие юридическим аспектам)
_____ жылғы "__"_________
Аппарат басшысының орынбасары (құжаттың орындалуына бақылау жасау)
Заместитель руководителя аппарата (контроль за исполнением документа)
_____ жылғы "__"_________
Аппарат басшысы (құжаттың орындалуына жалпы бақылау)
Руководитель аппарата (общее руководство по исполнению документа)
_____ жылғы "__"_________
Орындаған
тел.:
_____ жылғы "__"_________
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ҚР ПӘ және ПМК – Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі және
Премьер- Министрдің Кеңсесі
АП и КПМ РК - Администрация Президента и Канцелярия Премьер- Министра Республики Казахстан
МҚҚ – мемлекеттік құпияларды қорғау
ЗГС- защита государственных секретов
"Шығыс Қазақстан облысы
әкімінің аппараты" мемлекеттік
мекемесінің регламентіне
2 қосымша
"__________________________________________________________________" Шығыс Қазақстан облысы әкімдігі қаулысының, Шығыс Қазақстан облысы әкімі шешімінің, өкімінің жобасына КЕЛІСУ ПАРАҒЫ
ЛИСТ СОГЛАСОВАНИЯ к проекту решения, распоряжения акима Восточно-Казахстанской области, постановления Восточно-Казахстанского областного акимата "__________________________________________________________________"
Орындаушы:
Исполнитель:
Басшы
Руководитель
_____ жылғы "__"_________
Қаулының жобасын енгізеді:
Проект постановления вносит:
Облыс әкімінің орынбасары
Заместитель акима области
_____ жылғы "__"_________
Міндетті келісім минимумы:
Обязательный минимум согласования:
Облыс әкімі аппаратының басшысы
Руководитель аппарата акима области
_____ жылғы "__"_________
Бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімінің басшысы
Руководитель отдела контроля и документационного обеспечения
_____ жылғы "__"_________
Заң бөлімінің басшысы
Руководитель юридического отдела
_____ жылғы "__"_________
Құжаттамалық қамтамасыз ету және бақылау бөлімінің бас инспекторы
Главный инспектор отдела контроля и документационного обеспечения
_____ жылғы "__"_________
Ресімдеу және келісу сараптамасын жүргізді:
Экспертизу оформления и согласования провел:
_____ жылғы "__"_________
Мәтіннің дәлме-дәлдігіне сараптама жүргізді:
Экспертизу на аутентичность провел:
_____ жылғы "__"_________
Құқықтық сараптама жүргізді:
Правовую экспертизу провел:
_____ жылғы "__"_________
Орындаған
тел.:
"Шығыс Қазақстан облысы
әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің регламентіне
3 қосымша
"______________________________________" Шығыс Қазақстан облысы әкімдігі қаулысының жобасына келісу парағы
Лист согласования к проекту постановления Восточно-Казахстанского областного акимата "______________________________________"
Әкімдік мүшелерінің тегі, аты
Фамилия, инициалы членов акимата
Көзқарасы немесе ұсынысы
Мнение и предложение
Қол қойылған күні
Дата подписания
Келісу парағын толтырды ___________________
(қолы)
"Шығыс Қазақстан облысы
әкімінің аппараты" мемлекеттік
мекемесінің регламентіне
4 қосымша
"______________________________________________________" облыс әкімі аппараты басшысының бұйрығына КЕЛІСУ ПАРАҒЫ
ЛИСТ СОГЛАСОВАНИЯ к приказу руководителя аппарата акима области "______________________________________________________"
Орындаушы:
Исполнитель:
Бөлім басшысы (бұйрықтың жобасын енгізген)
Руководитель отдела (вносящий проект приказа)
______ жылғы "____" ________
Міндетті келісім минимумы:
Обязательный минимум согласования:
Облыс әкімі аппараты басшысының орынбасары
Заместитель руководителя аппарата акима области
______жылғы "____" _________
Заң бөлімінің басшысы
Руководитель юридического отдела
_____жылғы "____" _________
Әкімшілік бөлімінің бас инспекторы – бас бухгалтер
Главный инспектор - главный бухгалтер административного отдела
_____жылғы "____" _________
Руководитель отдела контроля и документационного обеспечения
Мәтіннің дәлме-дәлдігіне
сараптама жүргізді
Экспертизу на аутентичность провел
______жылғы "____" _________
______жылғы "____" _________
Ресімдеу және келісу сараптамасын жүргізді
Экспертизу оформления и согласования провел
______жылғы "____" _________
Құқықтық сараптама жүргізді
Правовую экспертизу провел
______жылғы "____" ________

142. Использованные при печатании документов бланки учитываются в специальном журнале, в котором указываются номер бланка, фамилия исполнителя, дата печатания.
143. Контроль за соблюдением настоящего регламента возлагается на руководителя аппарата и его заместителей.
Приложение 1
к регламенту государственного
учреждения "Аппарат акима
Восточно-Казахстанской
области"
"_____________________________________________________________" құжатына есептік ақпарат беру жобасына келісу парағы
Лист согласования к проекту отчетной информации на документ "____________________________________________________________"
Басқарма басшысы (ақпараттың сапалылығына/толықтығына)
Руководитель управления (на наличие качественной/полной информации)
"______" _________ года
Облыс әкімінің орынбасары (ҚР ПӘ және ПМК ақпараттарына) (нақты, толық/сапалы ақпараттың ұсынылғанына)
Заместитель акима области (информации в АП и КПМ РК) (на наличие достоверной, полной/качественной информации)
"_____"___________ года
Облыс әкімі аппаратының бақылау жасайтын бөлімшесі (бақылау секторы, бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімі, МҚҚ) (орындау мерзіміне, сілтемеге, адресаттың сәйкестігіне)
Контролирующее подразделение аппарата акима области (сектор контроля, отдел контроля и документационного обеспечения, ЗГС) (на соответствие срокам исполнения, ссылке, адресату)
"______"__________ года
Бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімі (мәтіндердің дәлме-дәлдігіне)
Отдел контроля и документационного обеспечения (на соответствие аутентичности текстов)
"_____"__________ года
Бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімі (регламенттің параметрларына сәйкестігіне)
Отдел контроля и документационного обеспечения (на соответствие параметрам регламента)
"_____"___________ года
Заң бөлімі (ҚР ПӘ және ПМК ақпараттарына) (заңгерлік аспектілерінің сәйкестігіне)
Юридический отдел (информации в АП и КПМ РК) (на соответствие юридическим аспектам)
"_____"___________ года
Аппарат басшысының орынбасары (құжаттың орындалуына бақылау жасау)
Заместитель руководителя аппарата (контроль за исполнением документа)
"_____"___________ года
Аппарат басшысы
(құжаттың орындалуына жалпы бақылау)
Руководитель аппарата (общее руководство по исполнению документа)
"_____"___________ года
Орындаған
тел.:
"_____"___________ года
Расшифровка аббревиатур:
ҚР ПӘ және ПМК – Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі және
Премьер- Министрдің Кеңсесі
АП и КПМ РК - Администрация Президента и Канцелярия Премьер- Министра Республики Казахстан
МҚҚ – мемлекеттік құпияларды қорғау
ЗГС- защита государственных секретов
Приложение 2
к регламенту государственного
учреждения "Аппарат акима
Восточно-Казахстанской
области"
"__________________________________________________________________" Шығыс Қазақстан облысы әкімдігі қаулысының, Шығыс Қазақстан облысы әкімі шешімінің, өкімінің жобасына келісу парағы
Лист согласования к проекту решения, распоряжения акима Восточно-Казахстанской области, постановления Восточно-Казахстанского областного акимата "__________________________________________________________________"
Орындаушы:
Исполнитель:
Басшы
Руководитель
"__"____________ года
Қаулының жобасын енгізеді:
Проект постановления вносит:
Облыс әкімінің орынбасары
Заместитель акима области
"__"___________ года
Міндетті келісім минимумы:
Обязательный минимум согласования:
Облыс әкімі аппаратының басшысы
Руководитель аппарата акима области
"__"___________ года
Бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімінің басшысы
Руководитель отдела контроля и документационного обеспечения
"__"___________ года
Заң бөлімінің басшысы
Руководитель юридического отдела
"__"___________ года
Бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімінің бас инспекторы
Главный инспектор отдела контроля и документационного обеспечения
"__"___________ года
Ресімдеу және келісу сараптамасын жүргізді:
Экспертизу оформления и согласования провел:
"__"___________ года
Мәтіннің дәлме-дәлдігіне сараптама жүргізді:
Экспертизу на аутентичность провел:
"__"___________ года
Құқықтық сараптама жүргізді:
Правовую экспертизу провел:
"__"___________ года
Орындаған
тел.:
Приложение 3
к регламенту государственного
учреждения "Аппарат акима
Восточно-Казахстанской
области"
"______________________________________" Шығыс Қазақстан облысы әкімдігі қаулысының жобасына келісу парағы
Лист согласования к проекту постановления Восточно-Казахстанского областного акимата "______________________________________"
Әкімдік мүшелерінің тегі, аты
Фамилия, инициалы членов акимата
Көзқарасы немесе ұсынысы
Мнение и предложение
Қол қойылған күні
Дата подписания
Келісу парағын толтырды ___________________
(қолы)
Приложение 4
к регламенту государственного
учреждения "Аппарат акима
Восточно-Казахстанской
области"
"______________________________________________________" облыс әкімі аппараты басшысының бұйрығына КЕЛІСУ ПАРАҒЫ
ЛИСТ СОГЛАСОВАНИЯ к приказу руководителя аппарата акима области "______________________________________________________"
Орындаушы:
Исполнитель:
Бөлім басшысы (бұйрықтың жобасын енгізген)
Руководитель отдела (вносящий проект приказа)
_____________________
"____"______________года
Міндетті келісім минимумы:
Обязательный минимум согласования:
Облыс әкімі аппараты басшысының орынбасары
Заместитель руководителя аппарата акима области
________________________
"____" _____________ года
Заң бөлімінің басшысы
Руководитель юридического отдела
_________________________
"____" ______________ года
Әкімшілік бөлімінің бас инспекторы – бас бухгалтер
Главный инспектор – главный бухгалтер административного отдела
_________________________
"____" ______________года
Руководитель отдела контроля и документационного обеспечения
Мәтіннің дәлме-дәлдігіне сараптама жүргізді
Экспертизу на аутентичность провел
_________________________
"____" _______________года
_________________________
"____" ____________ года
Ресімдеу және келісу сараптамасын жүргізді
Экспертизу оформления и согласования провел
________________________
"____" _______________года
Құқықтық сараптама жүргізді
Правовую экспертизу провел
___________________________
"____" ______________года