"Босқын мәртебесін беру туралы өтінішхатты тіркеу және қарау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2010 жылғы 29 қарашадағы № 496 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 26 қаңтардағы № 76 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 26 ақпанда № 13265 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 7 сәуірдегі № 118 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 07.04.2022 № 118 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары туралы" Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 23 сәуірдегі Заңы 11-бабының 25) тармақшасына және "Босқындар туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 4 желтоқсандағы Заңы 6-бабының 7-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Босқын мәртебесін беру туралы өтінішхатты тіркеу және қарау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2010 жылғы 29 қарашадағы № 496 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 6681 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінің 2011 жылғы 26 наурыздағы № 7-8 (26511) жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Босқын мәртебесін беру туралы өтінішхатты тіркеу және қарау ережесінде:
4-тармақ мынадай мазмұндағында толықтырылсын:
"4. Босқын мәртебесін беру туралы өтінішхат осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес жазбаша нысанда ресімделеді (бұдан әрі - өтінішхат). Өтінішхатқа пана іздеген адамның жеке басын куәландыратын құжат қоса беріледі.
Егер адам өзінде жеке басын куәландыратын құжаттардың жоқ екенін мәлімдесе, ол туралы мәліметтер оның айтуы бойынша жазылады, онымен әңгімелесу бір жұмыс күні ішінде өткізіледі.
Дәлелдерді ұсыну өтініш берушінің міндетіне жатады. Пана іздеуші адамның жеке басын куәландыратын немесе растайтын құжаттарды ұсынуы мүмкін болмаған жағдайда бес жұмыс күн ішінде сыртқы саясат қызметі саласындағы мемлекеттік уәкілетті органға сұрау салу жолданады;
12-тармақ алынып тасталсын.
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Өтінішхатты қарау рәсімі өтінішхатты қабылдағаннан кейін жүргізіледі және:
"Пана іздеген адамның куәлігі үлгісін бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9592 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 9 маусымдағы № 328 бұйрығымен бекітілген нысан бойынша Қазақстан Республикасында пана іздеген адамның куәлігін беруді;
осы Қағидаға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пана іздеген адамның есепке алу карточкасын (бұдан әрі – есепке алу карточкасы) ресімдей отырып, пана іздеген адаммен сауалнама жүргізуді;
Бас прокуратура Құқықтық статистика және арнайы есепке алу комитетінің бөлінісінде соттылығының бары не жоғы туралы мәліметтерді сұратады. Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының барлық есептері бойынша тексерісті жүзеге асырады;
осы Қағидаға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сауалнама парағын ресімдей отырып, шетелдікпен, азаматтығы жоқ адаммен жеке әңгімелесу өткізуді;
осы Қағидаға 6-қосымшаға сәйкес міндетті медициналық куәландыруға жолдауды қамтиды.
Шетелдікке медициналық куәландырудан өту тәртібі, одан өтуден бас тартудың, сондай-ақ одан өткеннен кейін ІІД КҚПБ-ға босқын деп танудың одан әрі рәсімін жүргізу үшін келмеуінің салдары түсіндіріледі".;
28-тармақ алынып тасталсын.
3. Қазақстан Республикасы Iшкi істер министрлiгiнiң Көшi-қон полициясы департаменті (С. Сайынов) заңнамада белгіленген тәртіппен:

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 ноября 2010 года № 496 "Об утверждении Правил регистрации и рассмотрения ходатайства о присвоении статуса беженца"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 января 2016 года № 76. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 26 февраля 2016 года № 13265. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 7 апреля 2022 года № 118.
Сноска. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 07.04.2022 № 118 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 25) статьи 11 Закона Республики Казахстан "Об органах внутренних дел Республики Казахстан" от 23 апреля 2014 года и подпунктом 7) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 4 декабря 2009 года "О беженцах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 ноября 2010 года № 496 "Об утверждении Правил регистрации и рассмотрения ходатайства о присвоении статуса беженца" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6681, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 12 января 2011 года, № 7-8 (26428-26429), следующие изменения и дополнения:
в Правилах регистрации и рассмотрения ходатайства о присвоении статуса беженца, утвержденных указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Ходатайство о присвоении статуса беженца оформляется по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее - ходатайство). К ходатайству прилагаются документы, удостоверяющие личность лица, ищущего убежище.
Если лицо заявило об отсутствии у него документов, удостоверяющих личность, сведения о нем записываются с его слов, с ним проводится собеседование в течение одного рабочего дня.
Предоставление доказательства лежит на лице, подающем ходатайство. В случаях невозможности предоставления документов, удостоверяющих или подтверждающих личность лица, ищущего убежище, в течение пяти рабочих дней направляется запрос в уполномоченный государственный орган в области внешнеполитической деятельности.";
пункт 12 исключить;
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Процедура рассмотрения ходатайства проводится после приема ходатайства и включает в себя:
выдачу свидетельства лица, ищущего убежище в Республике Казахстан по форме утвержденной приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 9 июня 2014 года № 328 "Об утверждении образца свидетельства лица, ищущего убежище" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9592);
проведение анкетирования лица, ищущего убежище, с оформлением карточки учета лица, ищущего убежище, (далее - карточка учета), по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
запрашивать сведения о наличии либо отсутствии судимости в подразделении Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры. Осуществлять проверку по всем учетам органов внутренних дел Республики Казахстан;
проведение индивидуального собеседования с иностранцем, лицом без гражданства с оформлением опросного листа по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
направление на обязательное медицинское освидетельствование согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Иностранцу разъясняется порядок прохождения медицинского освидетельствования, последствия отказа от его прохождения, а также неявки после его прохождения в УМП ДВД для проведения дальнейшей процедуры признания беженцем.";
пункт 28 исключить.
2. Департаменту миграционной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Саинов С.С.) в установленном законодательством порядке обеспечить:

1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде орналастыру үшін оның көшірмесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
5) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы бұйрықтың 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Iшкi істер министрiнiң орынбасары Е.З. Тургумбаевқа және Қазақстан Республикасы Iшкi істер министрлiгiнiң Көшi-қон полициясы департаментіне (С.С. Сайынов) жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
полиция генерал-полковнигі
Қ. Қасымов

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан (Тургумбаев Е.З.) и Департамент миграционной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Саинов С.С.).
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
генерал-полковник полиции
К. Касымов