Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің брокерлік қызметінің қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 22 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 26 ақпанда № 13276 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 19 қарашадағы № 196 қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.11.2019 № 196 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне екінші деңгейдегі банктердің жұмыс істемейтін кредиттері мен активтері, қаржылық қызметтер көрсету және қаржы ұйымдары мен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қызметі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің брокерлік қызметінің қағидалары бекітілсін.
2. Монетарлық операциялар және активтерді басқару департаменті (Молдабекова Ә.М.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Құқықтық қамтамасыз ету департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына:
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгенінен кейін күнтізбелік он күн ішінде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға;
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі алған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізіліміне, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізуге жіберуді;
3) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс департаменті (Қазыбаев А.Қ. осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.

Об утверждении Правил брокерской деятельности Национального Банка Республики Казахстан
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 22. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 февраля 2016 года № 13276. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 ноября 2019 года № 196.
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 19.11.2019 № 196 (вводится в действие с 01.01.2020).
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам неработающих кредитов и активов банков второго уровня, оказания финансовых услуг и деятельности финансовых организаций и Национального Банка Республики Казахстан" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила брокерской деятельности Национального Банка Республики Казахстан.
2. Департаменту монетарных операций и управления активами (Молдабекова А.М.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Департаментом правового обеспечения (Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление настоящего постановления в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан":
на официальное опубликование в информационно-правовой системе "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
для включения в Государственный реестр нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в течение десяти календарных дней со дня его получения Национальным Банком Республики Казахстан после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Департаменту международных отношений и связей с общественностью (Казыбаев А.К.) обеспечить направление настоящего постановления на официальное опубликование в периодических печатных изданиях в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.

4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Ғ.О. Пірматовқа жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2016 жылғы 1 ақпаннан бастап туындайтын қатынастарға қолданылады.
Ұлттық Банк
Төрағасы Д. Ақышев
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі
Басқармасының
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 22 қаулысымен бекітілген
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі брокерлік қызметінің қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.12.2018 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Осы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі брокерлік қызметінің қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Ұлттық Банк туралы заң) сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қазақстан Республикасының қаржы нарығында брокерлік қызметті жүзеге асыру тәртібін айқындайды.
2. Ұлттық Банктің Қазақстан Республикасының қаржы нарығындағы брокерлік қызметі 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінің (Жалпы бөлім) және 1999 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінің (Ерекше бөлім) (бұдан әрі – Азаматтық кодекс), Ұлттық Банк туралы заңның және "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңының (бұдан әрі – Бағалы қағаздар рыногы туралы заң) талаптарымен реттеледі және жүзеге асырылады.
3. Ұлттық Банктің брокерлік қызметі деп клиенттің тапсырмасы бойынша, есебінен және мүддесінде қаржы құралдарымен мәмілелер жасауға бағытталған қызмет түсініледі.
4. Қағидаларда Бағалы қағаздар рыногы туралы заңда көзделген ұғымдар, сондай-ақ мынадай ұғымдар қолданылады:
1) биржа нарығы – сауда-саттықтарды тікелей жүргізу арқылы оларды ұйымдастыру және техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын сауда-саттықтарды ұйымдастырушының сауда жүйелері пайдаланылатын қатынастардың жиынтығы;
2) биржадан тыс нарық – бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларының сауда-саттықтарды ұйымдастырушының сауда жүйелері пайдаланылмайтын қатынастарының жиынтығы;
3) есеп айырысу бөлімшесі – Ұлттық Банктің қаржы құралдарымен операциялар бойынша есеп айырысуды жүзеге асыратын бөлімшесі;
4) инвестициялық кіріс – активтердің ақшалай көрсетілген, оларды инвестициялау нәтижесінде алынған өсімі;

4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Пирматова Г.О.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 1 февраля 2016 года.
Председатель
Национального Банка
Д. Акишев
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 22
Правила брокерской деятельности
Национального Банка Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.12.2018 № 324 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила брокерской деятельности Национального Банка Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" (далее – Закон о Национальном Банке) и определяют порядок осуществления Национальным Банком Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) брокерской деятельности на финансовом рынке Республики Казахстан.
2. Брокерская деятельность Национального Банка на финансовом рынке Республики Казахстан регулируется и осуществляется в соответствии с требованиями Гражданского кодекса Республики Казахстан (Общая часть) от 27 декабря 1994 года и Гражданского кодекса Республики Казахстан (Особенная часть) от 1 июля 1999 года (далее Гражданский кодекс), Закона о Национальном Банке и Закона Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг" (далее – Закон о рынке ценных бумаг).
3. Под брокерской деятельностью Национального Банка подразумевается деятельность, направленная на совершение сделок с финансовыми инструментами по поручению, за счет и в интересах клиента.
4. В Правилах используются понятия, предусмотренные Законом о рынке ценных бумаг, а также следующие понятия:
1) биржевой рынок – совокупность отношений с использованием торговых систем организатора торгов, который осуществляет организационное и техническое обеспечение торгов, путем их непосредственного проведения;
2) внебиржевой рынок – совокупность отношений профессиональных участников рынка ценных бумаг без использования торговых систем организатора торгов;
3) расчетное подразделение – подразделение Национального Банка, осуществляющее расчеты по операциям с финансовыми инструментами;
4) инвестиционный доход – прирост активов в денежном выражении, полученный в результате их инвестирования;

5) клиент – Бағалы қағаздар рыногы туралы заңға сәйкес Ұлттық Банкпен брокерлік қызмет көрсету туралы шарт жасаған заңды тұлға;
6) клиенттің бұйрығы – қаржы құралдарымен мәмілелер жасауға клиенттің нұсқауы бар өтінімі;
7) мүдделер қақтығысы – Ұлттық Банк бірмезгілде брокер және қаржы құралдарымен мәміленің тарабы болған кезде Ұлттық Банк пен оның клиентінің мүдделері өзара сәйкес келмейтін жағдай;
8) сауда бөлімшесі – Ұлттық Банктің қаржы құралдарымен операцияларды жүзеге асыратын бөлімшесі;
9) сыртқы қаржы нарығы – шет мемлекеттік заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының резиденттері және Қазақстан Республикасының бейрезиденттері арасында мәмілелер жасау процесінде қалыптасқан қатынастардың жиынтығы;
10) ішкі қаржы нарығы – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының резиденттері арасында мәмілелер жасау процесінде қалыптасқан қатынастардың жиынтығы.
2-тарау. Ұлттық Банк пен клиент арасында брокерлік қызмет көрсету туралы шарт жасау
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.12.2018 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Брокерлік қызмет көрсету туралы шартты Ұлттық Банк клиентпен Ұлттық Банк Басқармасының қаулысы негізінде қаржы құралдарымен өзара байланысты бір немесе бірнеше мәмілелер жасау мақсатында немесе клиентке брокерлік қызмет көрсету мақсатында жасайды.
6. Әлеуетті клиент брокерлік қызмет көрсету туралы шартты жасау үшін Ұлттық Банкке клиенттің бұйрығына қол қоюға уәкілетті клиенттің қызметкерлерінің қол қою үлгілері бар нотариат куәландырған құжатты үш данада ұсынады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.12.2018 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Брокерлік қызмет көрсету туралы шарт Қазақстан Республикасының азаматтық заңнаманың және Бағалы қағаздар рыногы туралы заңның сәйкес жазбаша нысанда жасалады.
Брокерлік қызмет көрсету туралы шарт ол жасалғаннан кейін 14 (он төрт) жұмыс күнінен кешіктірілмей кейіннен брокерлік қызмет көрсету туралы шарттың тұпнұсқасымен ауыстыра отырып, факсимильдік көшірмелерді алмасу арқылы жасауға рұқсат етіледі.
8. Ұлттық Банк брокерлік қызмет көрсету туралы шартты жасау кезінде әлеуетті клиентке мүдделер қақтығысының ықтимал туындауы туралы жазбаша хабарлайды.
Әлеуетті клиент брокерлік қызмет көрсету туралы шартқа сәйкес жазбаша нысанда өзінің әлеуетті клиент және Ұлттық Банк бірмезгілде брокер және қаржы құралдарымен мәміленің тарабы болған жағдайда брокер ретінде Ұлттық Банк арасында мүдделер қақтығысының туындауы мүмкін екені туралы хабардар екенін Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мүдделер қақтығысының бар екені туралы растаманы Ұлттық Банкке ұсыну арқылы растайды.

5) клиент – юридическое лицо, заключившее с Национальным Банком договор об оказании брокерских услуг в соответствии с Законом о рынке ценных бумаг;
6) приказ клиента – заявка клиента, содержащая указание клиента на совершение сделки с финансовым инструментом;
7) конфликт интересов – ситуация, при которой интересы Национального Банка и его клиента не совпадают между собой, где Национальный Банк одновременно выступает и брокером и стороной сделки с финансовыми инструментами;
8) торговое подразделение – подразделение Национального Банка, осуществляющее операции с финансовыми инструментами;
9) внешний финансовый рынок – совокупность отношений, складывающихся в процессе совершения сделок между резидентами Республики Казахстан и нерезидентами Республики Казахстан в соответствии с законодательством иностранного государства;
10) внутренний финансовый рынок – совокупность отношений, складывающихся в процессе совершения сделок между резидентами Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Заключение договора об оказании брокерских услуг между Национальным Банком и клиентом
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.12.2018 № 324 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Договор об оказании брокерских услуг заключается Национальным Банком с клиентом на основании постановления Правления Национального Банка в целях совершения одной или нескольких взаимосвязанных сделок с финансовыми инструментами или в целях брокерского обслуживания клиента.
6. Для заключения договора об оказании брокерских услуг потенциальный клиент представляет в Национальный Банк нотариально засвидетельствованный документ с образцами подписей работников клиента, уполномоченных на подписание приказа клиента, в трех экземплярах.
Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.12.2018 № 324 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Договор об оказании брокерских услуг заключается в письменной форме в соответствии с требованиями гражданского законодательства Республики Казахстан и Закона о рынке ценных бумаг.
Допускается заключение договора об оказании брокерских услуг путем обмена факсимильными копиями с последующим обменом оригиналов договора об оказании брокерских услуг не позднее 14 (четырнадцати) рабочих дней после его заключения.
8. При заключении договора об оказании брокерских услуг Национальный Банк письменно уведомляет потенциального клиента о возможном возникновении конфликта интересов.
Потенциальный клиент в соответствии с договором об оказании брокерских услуг в письменной форме подтверждает свою информированность о возможном возникновении конфликта интересов между потенциальным клиентом и Национальным Банком как брокером, в случае, когда Национальный Банк выступает одновременно брокером и стороной сделки с финансовыми инструментами путем представления в Национальный Банк подтверждения об информированности о наличии конфликта интересов по форме согласно приложению 1 к Правилам.

9. Әлеуетті клиентпен брокерлік қызмет көрсету туралы шартты әзірлеу мен жасауды және сыртқы қаржы нарығында қаржы құралдарымен мәмілелер жасау үшін Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінде банк шоттарын ашуды сауда бөлімшесі жүзеге асырады.
Клиенттердің бұйрықтарын қабылдауды және Ұлттық Банктің атынан және клиенттердің атынан қаржы құралдарымен мәмілелер жасауды, брокерлік қызмет көрсету туралы шартқа сәйкес хабарламалар беру мен брокерлік қызмет көрсетуді сауда бөлімшесі жүзеге асырады.
10. Ішкі қаржы нарығында қаржы құралдарымен мәмілелерді жасау үшін ағымдағы шоттар, қосалқы шоттар, сондай-ақ қызмет көрсеткені үшін комиссиялар есептеу мен есептен шығару үшін шоттар ашуды, клиенттің қаржы құралдарын есепке алуды есеп айырысу бөлімшесі жүзеге асырады.
3-тарау. Қаржы құралдарымен мәмілелер жасау
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.12.2018 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11. Клиент қаржы құралдарымен мәмілелерді жасау үшін Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша клиенттің бұйрығын Ұлттық Банкке ұсынылады.
Клиенттің бұйрығына клиент немесе оның өкілі қол қояды және брокерлік қызмет көрсету туралы шартта белгіленген мерзімде екі данада Ұлттық Банкке ұсынылады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.12.2018 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
12. Сауда бөлімшесі клиенттің бұйрығын алғаннан кейін клиенттің бұйрығына қол қойған тұлғаның өкілеттігін және клиент бұйрығының Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес белгіленген талаптарға сәйкестігін тексереді және клиент бұйрығының клиенттің алғаны туралы белгі қойылған екінші данасын қайтарады.
13. Сауда бөлімшесі:
1) Қағидаларға 2-қосымшада белгіленген нысанға сәйкес келмеген;
2) қаржы құралдарымен мәміле Бағалы қағаздар рыногы туралы заңға сәйкес келмеген жағдайда;
3) клиенттің шотында мәміле орындау үшін қажетті ақша немесе қаржы құралдары болмаған жағдайда клиенттің бұйрығын орындауға қабылдамайды.
14. Ұлттық Банк брокерлік қызмет шеңберінде жасайтын қаржы құралдарымен мәмілелер биржалық және сол сияқты биржадан тыс нарықтарда жасалуға тиіс.
15. Сауда бөлімшесі тиісінше мәміленің жасалғаны расталғаннан кейін не клиенттің бұйрығын алғаннан кейін себептеріне көрсете отырып клиентке қаржы құралдарымен мәмілелерді жасау туралы немесе жасауға мүмкін еместігі туралы уақтылы хабарлайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің
брокерлік қызметінің
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Мүдделер қақтығысының болуы жөнінде хабардар екені туралы растама

9. Подготовка и заключение с потенциальным клиентом договора об оказании брокерских услуг и открытие банковских счетов в банках-нерезидентах Республики Казахстан для совершения сделок с финансовыми инструментами на внешнем финансовом рынке осуществляется торговым подразделением.
Прием приказов клиентов и совершение сделок с финансовыми инструментами от имени Национального Банка и от имени клиентов, передача уведомлений и оказание брокерских услуг в соответствии с договором об оказании брокерских услуг осуществляются торговым подразделением.
10. Открытие текущих счетов, субсчетов, а также счетов при начислении и списании комиссий за оказание брокерских услуг для совершения сделок с финансовыми инструментами на внутреннем финансовом рынке, учет финансовых инструментов клиента осуществляются расчетным подразделением.
Глава 3. Совершение сделок с финансовыми инструментами
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.12.2018 № 324 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Для совершения сделок с финансовыми инструментами клиент представляет в Национальный Банк приказ клиента по форме согласно приложению 2 к Правилам.
Приказ клиента подписывается клиентом или его представителем и представляется в Национальный Банк в двух экземплярах в сроки, установленные договором об оказании брокерских услуг.
Сноска. Пункт 11 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.12.2018 № 324 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. После получения приказа клиента торговое подразделение проверяет полномочия лица, подписавшего приказ клиента, и соответствие приказа клиента форме согласно приложению 2 к Правилам, и возвращает второй экземпляр приказа клиента с отметкой о получении клиентом.
13. Торговое подразделение не принимает к исполнению приказ клиента в случае:
1) несоответствия форме, установленной приложением 2 к Правилам;
2) несоответствия сделки с финансовыми инструментами Закону о рынке ценных бумаг;
3) отсутствия на счете клиента денег или финансовых инструментов, необходимых для заключения сделки с финансовыми инструментами.
14. Сделки с финансовыми инструментами, совершаемые Национальным Банком в рамках брокерской деятельности, заключаются как на биржевых, так и на внебиржевых рынках.
15. Торговое подразделение после получения приказа клиента информирует клиента о совершении сделки с финансовыми инструментами после подтверждения ее совершения или о невозможности совершения сделки с финансовыми инструментами с указанием причин после подтверждения невозможности совершения сделки в соответствии с договором об оказании брокерских услуг.
Приложение 1
к Правилам брокерской
деятельности Национального
Банка Республики Казахстан

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.12.2018 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Клиент осымен брокерлік қызмет көрсету туралы жасалатын шарт бойынша мүдделер қақтығысының ықтимал туындауы туралы өзінің хабардар екендігін растайды және төменде баяндалған талаптарды толығымен қабылдайды.
Мүдделер қақтығысы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – Ұлттық Банк) қаржы құралдарымен бір уақытта брокер және мәміленің тарабы (қарсы әріптес, сатушы/сатып алушы, мемлекеттік бағалы қағаздардың эмитенті) болған жағдайда туындайды.
Ұлттық Банк мынадай жағдайларда Қазақстан Республикасының мемлекеттік ақша-кредит саясатын жүзеге асыру кезіндегі қаржы құралдарымен мәміленің тарабы болып табылады:
1) Ұлттық Банктің портфеліндегі мемлекеттік бағалы қағаздарды сатып алу/сату кезінде;
2) Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноттарын сатып алу/сату кезінде;
3) РЕПО мәмілелерін жасау кезінде (тура және кері);
4) депозиттер қабылдау кезінде;
5) туынды қаржы құралдарымен мәмілелер жасау кезінде;
6) шетелдік валютамен мәмілелер жасау кезінде;
7) Қазақстан Республикасының мемлекеттік ақша-кредит саясатын іске асыру мақсатында жасалатын өзге мәмілелер жасау кезінде.
Ұлттық Банк мүдделі тарап ретінде Клиентке мүдделер қақтығысы орын алған жағдайда Клиент мүддесінің Ұлттық Банктің жүргізіп отырған мемлекеттік ақша-кредит саясатының мүддесінен жоғары қойылатынына кепілдік бермейді.
Ұлттық Банк Клиентке мүдделер қақтығысы орын алатын қаржы құралдарымен мәмілелер жасау кезінде ұсынымдар бермейді.
______________________________________             _________________________
Тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)                   Клиенттің қолы, күні
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкінің брокерлік қызметінің
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Клиент бұйрығы
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.12.2018 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
№ ___________                         20___ жылғы "___"_____________
Клиент__________________________________________________________
Бағалы қағаздарға арналған депо қосалқы шоты __________________________
Брокер (Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі) жүргізілетін мынадай мәмілелерді жүзеге асыруды сұраймыз:
мәміле түрі ______________________________________________________
сатып алу/сату, депозит, тікелей/кері РЕПО және тағы сол сияқты
қаржы құралы __________________________________________________
валюта, бағалы қағаздар, туынды қаржы құралдары және тағы сол сияқты)
қаржы құралының бағасы _________________________________________
(шамамен бағасы/бағамы/баға белгілеуі, баға/бағамы/баға белгілеу дәлізі)
сыйақы (кірістілік) мөлшерлемесі ______________________________________
қаржы құралының саны ____________________________________________
мәміленің жалпы сомасы ___________________________________________
депозитті орналастыру күні _________________________________________
депозитті аяқтау күні _______________________________________________
депозит бойынша сыйақы сомасы ____________________________________
Клиенттің бұйрығын орындау мерзімі немесе күні _______________________
Клиенттің бұйрығының қолданылуының аяқталу уақыты __________________
Деректемелер ____________________________________________________
Қосымша ақпарат (бағалы қағаздар бойынша):
бағалы қағаздардың эмитенті _______________________________________
ұлттық сәйкестендіру нөмірі_________________________________________
шығарылған күні___________________ өтеу күні______________________
Бірінші басшы ___________________ Тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)
Бас бухгалтер __________________ Тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)
осы бөлікті сауда бөлімшесінің қызметкері толтырады:
___________________________________________________
Клиенттің бұйрығын қабылдау күні және уақыты
___________________________________________________
сауда бөлімшесі қызметкерінің тегі, аты

Сноска. Приложение 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.12.2018 № 324 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Подтверждение об информированности о наличии конфликта интересов
Настоящим Клиент подтверждает свою информированность о возможном возникновении конфликта интересов по заключаемому договору об оказании брокерских услуг и полностью принимает нижеизложенные условия.
Конфликт интересов возникает в случае, когда Национальный Банк Республики Казахстан (далее Национальный Банк) одновременно выступает и брокером и стороной сделки с финансовыми инструментами (контрпартнером, продавцом/покупателем, эмитентом государственных ценных бумаг).
Национальный Банк является стороной сделки с финансовыми инструментами при осуществлении государственной денежно-кредитной политики Республики Казахстан:
1) при покупке/продаже государственных ценных бумаг, находящихся в портфеле Национального Банка;
2) при покупке/продаже краткосрочных нот Национального Банка;
3) при заключении сделок РЕПО (прямого и обратного);
4) при приеме депозитов;
5) при заключении сделок с производными финансовыми инструментами;
6) при заключении сделок с иностранной валютой;
7) при совершении иных сделок, совершаемых в целях реализации государственной денежно-кредитной политики Республики Казахстан.
Национальный Банк как заинтересованная сторона не гарантирует Клиенту в случае наличия конфликта интересов, что интересы Клиента будут поставлены выше интересов проводимой Национальным Банком государственной денежно-кредитной политики Республики Казахстан.
Национальный Банк не предоставляет Клиенту рекомендации о совершении сделок с финансовыми инструментами, по которым существует конфликт интересов.
______________________________________ ________________________________
Фамилия, имя и отчество (при наличии) подпись Клиента, дата
Приложение 2
к Правилам брокерской
деятельности Национального
Банка Республики Казахстан
Сноска. Приложение 2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.12.2018 № 324 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Приказ клиента
№ ______ "___" ________________ 20__ года
Клиент ______________________________________________________________
Субсчет депо для ценных бумаг _________________________________________
Просим брокера (Национальный Банк Республики Казахстан) совершить следующую сделку:
вид сделки __________________________________________________________
покупка/продажа, депозит, прямое/обратное РЕПО и так далее
финансовый инструмент _______________________________________________
валюта, ценные бумаги, производные финансовые инструменты и так далее
цена финансового инструмента _________________________________________
примерная цена/курс/котировка, коридор цен/курса/котировок
ставка вознаграждения (доходности)_____________________________________
количество финансового инструмента ___________________________________
общая сумма сделки __________________________________________________
дата размещения депозита _____________________________________________
дата окончания депозита _______________________________________________
сумма вознаграждения по депозиту ______________________________________
срок или дата исполнения приказа Клиента _______________________________
время истечения действия приказа Клиента _______________________________
Реквизиты __________________________
Дополнительная информация (по ценным бумагам):
эмитент ценных бумаг _________________________________________________
национальный идентификационный номер _______________________________
дата выпуска __________________ дата погашения ________________________
Первый руководитель ______________ Фамилия, имя и отчество (при наличии)
Главный бухгалтер _________________ Фамилия, имя и отчество (при наличии)
Данная часть заполняется работником торгового подразделения:
_________________________________________________________________________
дата и время приема приказа Клиента
_______________________________________________________________________________
фамилия, имя работника торгового подразделения