"Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым Министрінің 2013 жылғы 16 қазандағы № 420 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 29 қаңтардағы № 108 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 1 наурызда № 13357 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің м.а. 2021 жылғы 29 желтоқсандағы № 614 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 29.12.2021 № 614 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым Министрінің 2013 жылғы 16 қазандағы № 420 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8930 болып тіркелген, "Казахстанская правда" газетінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 77 (27698) санында жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жоғары және жоғары оқу орындары қызметінің үлгілік қағидаларында:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Ұлттық жоғары оқу орындары білім беру бағдарламаларын 3000 адамнан кем емес тиісті білім алушылар контингенті болған жағдайда іске асырады.
Ұлттық зерттеу университеттерінде, зерттеу университеттерінде және ұлттық жоғары оқу орындарында білім алушылар контингентінің сандық құрамы бір оқытушыға шаққанда келесі нормативтерге сәйкес келеді:
бакалавриат мамандықтары бойынша:
өнер және мәдениет – 3,5:1;
музыка және ән салу – 6:1;
шетел филологиясы және аударма ісі – 7:1;
бейнелеу өнері және сызу – 7:1.
басқа барлық мамандықтар бойынша:
күндізгі оқыту нысаны үшін – 8:1;
магистратурада – 4:1;
докторантурада – 3:1.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Ұлттық зерттеу университеттеріне, зерттеу университеттеріне және ұлттық жоғары оқу орындарына білім алушыларды қабылдау Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 19 қаңтардағы № 111 қаулысымен бекітілген Жоғары білім берудің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың үлгі қағидаларына (бұдан әрі – Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 19 қаңтардағы № 111 қаулысы) сәйкес жүргізіледі.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Университетке білім алушыларды қабылдау Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 19 қаңтардағы № 111 қаулысына сәйкес жүргізіледі.";
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 16 октября 2013 года № 420 "Об утверждении Типовых правил деятельности организаций высшего и послевузовского образования"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 29 января 2016 года № 108. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 марта 2016 года № 13357. Утратил силу приказом и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 29 декабря 2021 года № 614.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра образования и науки РК от 29.12.2021 № 614 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 16 октября 2013 года № 420 "Об утверждении Типовых правил деятельности организаций высшего и послевузовского образования" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8930, опубликованный в "Казахстанской правде" от 22 апреля 2014 года № 77 (27698)) следующие изменения:
в Типовых правилах деятельности организаций высшего и послевузовского образования, утвержденных указанным приказом:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Национальные высшие учебные заведения реализуют образовательные программы при наличии соответствующего контингента обучающихся не менее 3000 человек.
Количественный состав контингента, обучающихся в национальных исследовательских университетах, исследовательских университетах и национальных высших учебных заведениях в расчете на одного преподавателя соответствует следующим нормативам:
в бакалавриате по специальностям:
искусства и культуры – 3,5:1;
музыки и пения – 6:1;
иностранной филологии и переводческого дела – 7:1;
изобразительное искусство и черчение – 7:1;
по всем другим специальностям:
для очной формы обучения – 8:1;
в магистратуре – 4:1;
докторантуре – 3:1.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Прием обучающихся в национальных исследовательских университетов, исследовательских университетов и национальных высших учебных заведений осуществляется на конкурсной основе в соответствии с Типовыми правилами приема на обучение в организации образования, реализующие образовательные программы высшего образования, утвержденных Постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 января 2012 года № 111 (далее – Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 января 2012 года № 111).";
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. Прием обучающихся в университет осуществляется на конкурсной основе в соответствии с Постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 января 2012 года № 111.";
пункт 37 изложить в следующей редакции:

"37. Академиялар білім беру бағдарламаларын 1000 адамнан кем емес тиісті білім алушылар контингенті болған жағдайда іске асырады. Академияда күндізгі және сыртқы оқу нысандарындағы студенттердің арақатынасы кемінде 4:1 болуы тиіс. Осы ретте, білім алушылардың келтірілген контингенті олардың күндізгі, кешкі және сыртқы оқу нысандарындағы санына қарай анықталады. Күндізгі оқу нысанының студенттері - 1,0, кешкі оқыту нысанының студенттері - 0,5 және сыртқы оқу нысанының студенттері 0,25 коэффицентімен есептеледі.
Жоғары оқу орындарында білім алушылар контингентінің сандық құрамы бір оқытушыға шаққанда келесі нормативтерге сәйкес келеді:
бакалавриат мамандықтары бойынша:
өнер және мәдениет – 3,5:1;
музыка және ән салу – 6:1;
шетел филологиясы және аударма ісі – 7:1;
бейнелеу өнері және сызу – 7:1.
басқа барлық мамандықтар бойынша:
күндізгі оқыту нысаны үшін – 8:1;
кешкі нысан үшін – 16:1;
сыртқы нысан үшін – 32:1;
магистратурада – 4:1;
докторантурада – 3:1.";
39-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"39. Академияға білім алушыларды қабылдау Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 19 қаңтардағы № 111 қаулысына сәйкес жүргізіледі.".
2. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім, халықаралық ынтымақтастық департаменті (С.М. Өмірбаев) заңнамада белгіленген тәртiппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бұйрықтың көшірмесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде орналастыру үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым Министрі
А. Сәрінжіпов

"37. Академии реализовывают образовательные программы при наличии соответствующего контингента обучающихся не менее 1000 человек. Соотношение студентов очной и заочной форм обучения в академии составляет не менее 4:1. При этом приведенный контингент обучающихся определяется исходя из их количества по очной, вечерней и заочной формам обучения. Студенты очной формы обучения учитываются с коэффициентом 1,0, вечерней формы обучения - 0,5 и заочной формы обучения - 0,25.
Количественный состав контингента обучающихся в академии, в расчете на одного преподавателя соответствует следующим нормативам:
в бакалавриате для специальностей:
искусства и культуры – 3,5:1;
музыки и пения – 6:1;
иностранной филологии и переводческого дела – 7:1;
изобразительное искусство и черчение – 7:1.
по всем другим специальностям:
для очной формы обучения – 8:1;
для вечерней формы – 16:1;
для заочной формы – 32:1;
в магистратуре – 4:1;
в докторантуре – 3:1.";
пункт 39 изложить в следующей редакции:
"39. Прием обучающихся в академию осуществляется на конкурсной основе в соответствии с Постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 января 2012 года № 111".
2. Департаменту высшего, послевузовского образования и международного сотрудничества (С.М. Омирбаев) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и Информационно-правовой системе "Әділет", а также в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на Интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан;
4) в течении десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра образования и науки Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
образования и науки
Республики Казахстан
А. Саринжипов