Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің ең төменгі әлеуметтік стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 23 ақпандағы № 166 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 24 наурызда № 13516 болып тіркелді.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 11.01.2021 № 10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Ең төмен әлеуметтік стандарттар және олардың кепілдіктері туралы" 2015 жылғы 19 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Техникалық, кәсіптік және орта білімнен кейінгі білім берудің ең төменгі әлеуметтік стандарты бекітілсін.
2. Техникалық, кәсіптік және орта білімнен кейінгі білімді жаңғырту департаменті (Д.Ж. Қаленова) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ тіркелген бұйрықты алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде орналастыру үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының білім және ғылым вице-министріне (Е.Н. Иманғалиев) жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
Е. Сағадиев
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 23 ақпандағы
№ 166 бұйрығымен
бекітілген
"Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі
білім беру" ең төмен әлеуметтік стандарт
1. Ең төмен әлеуметтік стандарттарды әзірлеген және бекіткен орталық мемлекеттік органның атауы:
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі

Об утверждении минимального социального стандарта технического и профессионального, послесреднего образования
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 23 февраля 2016 года № 166. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 марта 2016 года № 13516.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 11.01.2021 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 25 Закона Республики Казахстан от 19 мая 2015 года "О минимальных социальных стандартах и их гарантиях" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый минимальный социальный стандарт технического, профессионального и послесреднего образования.
2. Департаменту модернизации технического, профессионального и послесреднего образования (Каленова Д.Ж.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и Информационно-правовой системе "Әділет", а также в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" в течение пяти рабочих дней со дня получения зарегистрированного приказа для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на Интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан (Имангалиев Е.Н.)
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
образования и науки
Республики Казахстан
Е. Сагадиев
Утвержден
приказом Министерства
образования и науки
Республики Казахстан
от 23 февраля 2016 года № 166
Минимальный социальный стандарт
"Техническое и профессиональное, послесреднее образование"
1. Наименование центрального государственного органа, разрабатывающего и утверждающего минимальный социальный стандарт:
Министерство образования и науки Республики Казахстан.

2. Ең төмен әлеуметтік стандартты қолдануға негіз болатын заңдар тізбесі:
1) Қазақстан Республикасының Конституциясы;
2) 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі;
3) "Білім туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі Заңы;
4) "Ең төмен әлеуметтік стандарттар туралы" Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 19 мамырдағы Заңы.
3. "Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру" ең төмен әлеуметтік стандарттың мақсаты:
1) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру саласында әлеуметтік құқықтар мен әлеуметтік кепілдікдерді іске асыру;
2) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру саласында ең төмен әлеуметтік стандарттар жүйесіндегі мемлекеттік саясатты іске асыру;
3) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру саласында ең төмен әлеуметтік стандарттар жүйесіндегі қағидаларды айқындау.
4. "Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру" ең төмен әлеуметтік стандарттың нормалары мен нормативтері осы ең төмен әлеуметтік стандарттарда қосымшасында көзделген.
"Техникалық және кәсіптік, орта
білімнен кейінгі білім беру" ең
төмен әлеуметтік стандарттың
қосымшасы
"Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру" ең төмен әлеуметтік стандарттың нормалары мен нормативтері

2. Перечень законов, на основании которых действует минимальный социальный стандарт:
1) Конституция Республики Казахстан;
2) Трудовой кодекс Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года;
3) Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании";
4) Закон Республики Казахстан от 19 мая 2015 года "О минимальных социальных стандартах".
3. Цели минимального социального стандарта "Техническое и профессиональное, послесреднее образование":
1) реализация социальных прав и социальных гарантий в области технического и профессионального, послесреднего образования;
2) реализация государственной политики в системе минимальных социальных стандартов в области технического и профессионального, послесреднего образования;
3) определение принципов в системе минимальных социальных стандартов в области технического и профессионального, послесреднего образования.
4. Нормы и нормативы минимального социального стандарта "Техническое и профессиональное, послесреднее образование" указаны в приложении к настоящему минимальному социальному стандарту.
Приложение к Минимальному
социальному стандарту
"Техническое и профессиональное,
послесреднее образование"
Нормы и нормативы минимального социального стандарта "Техническое и профессиональное, послесреднее образование"

Ескерту. Нормалары мен нормативтері жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 11.01.2021 № 10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Норма/нормативтің атауы
Норма/норматив реттелетін нормативтік құқықтық акт
Норма/норматив бойынша ең төмен әлеуметтік стандартқа құқығы бар тұлғалар санаты
Норма/ нормативтің көлемі
1
2
3
4
5
1.
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарына қабылдау кезіндегі мемлекеттік білім беру тапсырысының нормалары;
"Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын білім беру ұйымдарында (қарулы күштер, басқа да әскерлер мен әскери құралымдар, сондай-ақ арнаулы мемлекеттік органдар үшін мамандар даярлауды жүзеге асыратын білім беру ұйымдарын қоспағанда) жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі, сондай-ақ техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі бар мамандар даярлауға тиісті оқу жылына арналған мемлекеттік білім беру тапсырысын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы;
"Еңбек нарығының қажеттіліктерін ескере отырып, техникалық және кәсiптiк, орта бiлiмнен кейiнгi, жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгi бiлiмi бар кадрларды даярлауға, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының дайындық бөлімдеріне, сондай-ақ мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытуға, орта білім беруге мемлекеттiк бiлiм беру тапсырысын орналастыру қағидаларын бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 29 қаңтардағы № 122 бұйрығы нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13418 тіркелген)
Білім алушылар, студенттер
Жыл сайын Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен және жергілікті атқарушы органдардың қаулысымен бекітіледі
2.
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарын жабдықтармен және жиһазбен жарақтандыру нормалары;

Сноска. Нормы и нормативы - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 11.01.2021 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование нормы/норматива
Нормативный правовой акт, регулирующий норму/норматив
Категории лиц, имеющих право на минимальный социальный стандарт по нормам/нормативам
Размер нормы/ норматива
1
2
3
4
5
1.
Нормы государственного образовательного заказа при приеме в организации технического и профессионального, послесреднего образования;
Постановление Правительства Республики Казахстан "Об утверждении государственного образовательного заказа на подготовку специалистов с высшим и послевузовским образованием, а также с техническим и профессиональным, послесредним образованием в организациях образования, финансируемых из республиканского бюджета (за исключением организаций образования, осуществляющих подготовку специалистов для Вооруженных сил, других войск и воинских формирований, а также специальных государственных органов) на соответствующий учебный год;
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 29 января 2016 года № 122 "Об утверждении Правил размещения государственного образовательного заказа на подготовку кадров с техническим и профессиональным, послесредним, высшим и послевузовским образованием с учетом потребностей рынка труда, на подготовительные отделения организаций высшего и (или) послевузовского образования, а также на дошкольное воспитание и обучение, среднее образование"
(зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13418).
Обучающиеся, студенты
Утверждается ежегодным постановлением Правительства Республики Казахстан и постановлением местных исполнительных органов
2.
Нормы оснащения оборудованием и мебелью организаций технического и профессионального, послесреднего образования;

"Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарын жабдықтармен және жиһазбен жарақтандыру нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 7 наурыздағы № 97 бұйрығы бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7574 тіркелген)
Білім алушылар, студенттер
класс-комплект
3.
Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында білім алып жатқан жетім балалардың және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың киім-кешегі нормалары;
"Әлеуметтік көмек көрсетілетін азаматтарға әлеуметтік көмектің мөлшерін, көздерін, түрлерін және оны беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 12 наурыздағы № 320 қаулысы
техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында білім алушы жетім балалар және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 12 наурыздағы № 320 қаулысымен реттеледі
4.
Мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде білім алушыларға арналған стипендияның нормативі (мөлшері);
"Білім беру ұйымдарында білім алушыларға мемлекеттік стипендияларды тағайындау, төлеу қағидаларын және олардың мөлшерлерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 7 ақпандағы № 116 қаулысы
Мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде бірінші курсқа қабылданған студенттерге, (бірінші оқу жылы) мемлекеттік стипендия бірінші семестрде тағайындалады және бірінші семестр бойы ай сайын төленеді. Келесі семестрлерде студенттерге, мемлекеттік стипендия өткен семестрдің емтихан сессиясының немесе білім алушыларды аралық аттестаттаудың қорытындысы бойынша тағайындалады және төленеді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 7 ақпандағы № 116 қаулысымен реттеледі.
5.
Мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша білім алушылардың жеңілдікпен жол жүру нормативтері;
"Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйымдарда мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде білім алушылар үшін өтемақылар төлеу арқылы қысқы және жазғы каникул кезеңінде қалааралық теміржол және автомобиль (таксиден басқа) көлігінде жеңілдікпен жол жүруді қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 4 желтоқсандағы № 677 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12894 тіркелген)
Білім алушылар, студенттер
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беретін оқу орындарының күндізгі оқыту нысанында білім алушыларға жылына екі рет, қысқы және жазғы каникулдар кезеңінде, тиісті жылға арналған республикалық бюджет туралы заңмен жыл сайын бекітілетін 2 еселенген айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі - АЕК) мөлшерінде; Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беретін оқу орындарын бітірушілерге – жылына бір рет, 2 еселенген АЕК мөлшерінде
6.
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарын оқулықтармен және оқу-әдістемелік кешендермен қамтамасыз ету нормалары;

Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 7 марта 2012 года № 97 "Об утверждении норм оснащения оборудованием и мебелью организаций технического и профессионального образования" (Зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7574)
Обучающиеся, студенты
на класс-комплект
3.
Нормы обмундирования детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, обучающихся в организациях технического и профессионального образования;
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 марта 2012 года № 320 "Об утверждении размеров, источников, видов и Правил предоставления социальной помощи гражданам, которым оказывается социальная помощь"
дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей, обучающихся в организациях технического и профессионального образования
Регулируется постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 марта 2012 года № 320
4.
Норматив (размер) стипендии для обучающихся на основе государственного образовательного заказа;
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 февраля 2008 года № 116 "Об утверждении Правил назначения, выплаты и размеров государственных стипендий обучающимся в организациях образования"
Студенты, зачисленные на первый курс (первый год обучения) на основании государственного образовательного заказа в первом семестре. В следующих семестрах студентам, государственная стипендия назначается и выплачивается по итогам экзаменационной сессии.
Регулируется постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 февраля 2008 года № 116
5.
Нормативы льготного проезда обучающихся по государственному образовательному заказу;
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года № 677 "Об утверждении правил обеспечения льготного проезда путем выплаты компенсаций для обучающихся на основе государственного образовательного заказа в организациях образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего и высшего образования, в период зимних и летних каникул на междугородном железнодорожном и автомобильном транспорте (кроме такси)" (Зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12894)
Обучающиеся, студенты
обучающимся дневной формы обучения в чебных заведениях технического и профессионального, послесреднего образования два раза в год, в период зимних и летних каникул, в размере 2-х кратного месячного расчетного показателя (далее - МРП), ежегодно утверждаемого законом о республиканском бюджете на соответствующий год; выпускникам учебных заведений технического и профессионального, послесреднего образования - один раз в год в размере 2-х кратного МРП.
6.
Нормы обеспечения учебниками и учебно-методическими комплексами организаций технического и профессионального, послесреднего образования;

"Білім беру қызметіне қойылатын біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 17 маусымдағы № 391 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11716 тіркелген);
"Тиісті үлгідегі білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларын бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 30 қазандағы № 595 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17657 тіркелген)
Білім алушылар, студенттер
7.
Санитариялық-эпидемиологиялық талаптар нормалары;
"Білім беру объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 16 тамыздағы № 611 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15681 тіркелген).
Білім алушылар, студенттер
8.
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға құқығы бар отбасылардан, сондай-ақ мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алмайтын, жан басына шаққанда орташа кірісі ең төмен күнкөріс деңгейінің шамасынан төмен отбасылардан шыққан, мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша білім алушыларды, жетім балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды, төтенше жағдайлар салдарынан шұғыл көмекті қажет ететін отбасылардан шыққан балаларды жатақханада орындармен қамтамасыз ету жөніндегі нормалар
"Білім беру ұйымдарының жатақханаларындағы орындарды бөлу қағидаларын бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 22 қаңтардағы № 66 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13487 тіркелген).
Білім алушылар, студенттер
9.
Егер білім алушы бір мамандық шеңберінде жұмысшы біліктілігін немесе жұмысшы біліктіліктерін алғаш рет алса, түлектерге оны (оларды) бере отырып, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімге кепілдік беру нормативтері.
"Білім берудің барлық деңгейлерінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 қаулысы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 тіркелген).
Білім алушылар, студенттер

Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 17 июня 2015 года № 391 "Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых к образовательной деятельности, и перечня документов, подтверждающих соответствие им" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11716);
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 30 октября 2018 года № 595 "Об утверждении Типовых правил деятельности организаций образования соответствующих типов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17657).
Обучающиеся, студенты
7.
Нормы санитарно-эпидемиологических требований;
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 августа 2017 года № 611 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам образования"
(зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15681).
Обучающиеся, студенты
8.
Нормы по обеспечению местами в общежитии обучающихся по государственному образовательному заказу из семей, имеющих право на получение государственной адресной социальной помощи, а также из семей, не получающих государственную адресную социальную помощь, в которых среднедушевой доход ниже величины прожиточного минимума, детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, детей из семей, требующих экстренной помощи в результате чрезвычайных ситуаций;
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 января 2016 года № 66 "Об утверждении Правил распределения мест в общежитиях организаций образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13487).
Обучающиеся, студенты
9.
Нормативы гарантирования технического и профессионального, послесреднего образования с присвоением выпускникам рабочей квалификации или рабочих квалификаций в рамках одной специальности, если обучающийся получает ее (их) впервые.
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 17669).
Обучающиеся, студенты