Объектілік сәйкестендіргіштердің қазақстандық сегментіндегі объектілік сәйкестендіргіштерді тіркеу, қайта тіркеу және олардың күшін жою қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2016 жылғы 17 наурыздағы № 281 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 22 сәуірде № 13615 болып тіркелді
«Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы» 2003 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 1-тармағы 7) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған объектілік сәйкестендіргіштердің қазақстандық сегментіндегі объектілік сәйкестендіргіштерді тіркеу, қайта тіркеу және олардың күшін жою қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инветициялар және даму министрлігінің Байланыс, ақпараттандыру және ақпарат комитеті (Т.Б Қазанғап):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оның көшірмелерін баспа және электрондық түрде күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ тіркелген бұйрықты алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушы      Ж. Қасымбек
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрінің
міндетін атқарушының
2016 жылғы 17 наурызда
№ 281 бұйрығымен
бекітілген
Объектілік сәйкестендіргіштердің қазақстандық сегментіндегі объектілік сәйкестендіргіштерді тіркеу, қайта тіркеу және олардың күшін жою қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы объектілік сәйкестендіргіштердің қазақстандық сегментіндегі объектілік сәйкестендіргіштерді тіркеу, қайта тіркеу және олардың күшін жою қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы» 2003 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі- Заң) 5-бабы 1-тармағының 7) тармақшасына сәйкес әзірленді және объектілік сәйкестендіргіштердің қазақстандық сегментіндегі объектілік сәйкестендіргіштерді тіркеу, қайта тіркеу және олардың күшін жою тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил регистрации, перерегистрации и аннулирования объектных идентификаторов в казахстанском сегменте объектных идентификаторов
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 17 марта 2016 года № 281. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 апреля 2016 года № 13615
В соответствии с подпунктом 7) пункта 1 статьи 5 Закона Республики Казахстан от 7 января 2003 года «Об электронном документе и электронной цифровой подписи» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила регистрации, перерегистрации и аннулирования объектных идентификаторов в казахстанском сегменте объектных идентификаторов.
2. Комитету связи, информатизации и информации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Қазанғап Т.Б.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему «Әділет» в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также в Республиканский центр правовой информации в течение пяти рабочих дней со дня получения зарегистрированного приказа для включения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на
курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
министра по инвестициям
и развитию Республики Казахстан            Ж. Касымбек
Утверждены
приказом исполняющего
обязанности Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 17 марта 2016 года № 281
Правила регистрации, перерегистрации и аннулирования объектных
идентификаторов в казахстанском сегменте объектных
идентификаторов 1. Общие положения
1. Настоящие Правила регистрации, перерегистрации и аннулирования объектных идентификаторов в казахстанском сегменте объектных идентификаторов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 7) пункта 1 статьи 5 Закона Республики Казахстан от 7 января 2003 года «Об электронном документе и электронной цифровой подписи» (далее – Закон) и определяют порядок регистрации, перерегистрации и аннулирования объектных идентификаторов в казахстанском сегменте объектных идентификаторов.

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар мен қысқартулар пайдаланылады:
1) ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – ақпараттандыру және «электрондық үкімет» саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
2) объектілік сәйкестендіргіштің қазақстандық сегменті – жеке және заңды тұлғалар атына объектілік сәйкестендіргіштерді тіркеу, қайта тіркеу және жою үшін ISO/IEC JTC1/SC6/WG9 Стандарттау жөніндегі халықаралық ұйымымен/Халықаралық Электротехникалық Комиссиясымен бөлінген, объектілік сәйкестендіргіштің халықаралық дарағының тармағы {iso(1)member-body(2)kz(398)};
3) объект – электрондық құжатайналым үшін жеке және заңды тұлғалармен қолданылатын алгоритм, ақпараттық жүйе, сондай-ақ басқа элементтер;
4) объектілік сәйкестендіргіш (бұдан әрі – ОС) – объектімен байланысқан және объектілердің әлемдік адрестік кеңістігінде ауыстырмай сәйкестендіретін цифрлардың бірегей жиынтығы;
5) ОС тармағы – ОС халықаралық дарағы құрылымының бөлігі;
6) ОС тіркеу – ОС объектіге беру және оны объектілік сәйкестендіргіштің қазақстандық сегментіне қосу;
7) өтініш беруші – ОС тіркеуге қайта тіркеуге құжаттарды ұсынған жеке немесе заңды тұлға;
8) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы;
9) эмитент – сәйкес ОС бар жаңа (қосымша) объектіні құруын бастамашылық ететін субъект;
3. Уәкілетті орган ОС тармақтардан тұратын, иерархия бойынша {iso(1)member-body(2)kz(398)} тармағынан бір саты төмен орналасқан қазақстандық сегментінің келесі құрылымына сәйкес ОС тіркейді, қайта тәркейді және жояды:
1) 1.2.398.1 – байланыс операторы;
2) 1.2.398.2 – бағдарламалық қамтамасыз етуінің әзірлеушілері;
3) 1.2.398.3 – куәландыру орталықтары;
4) 1.2.398.4 – екінші деңгейлі банктер;
5) 1.2.398.5 – мемлекеттік органдар;
6) 1.2.398.6 – басқа ұйымдар;
7) 1.2.398.7 – ақпараттық жүйелер.
4. ОС тіркегеннен кейін, өтініш беруші эмитент мәртебесін алады және бұдан былай өзінің ОС тармағынан төмен қосымша ОС құруын бастамашылық ете алады. Эмитент өзінің ОС тармағынан төмен қосымша ОС тіркеу үшін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша объектілік сәйкестендіргіштердің қазақстандық сегментіндегі объектілік сәйкестендіргіштердің тармағын тіркеуге және (немесе) қайта тіркеуге өтінішті ұсынады.
5. ОС қайта тіркеу ОС өзгеру жағдайында жүзеге асырылады.

2. В настоящих Правилах используются следующие определения:
1) уполномоченный орган в сфере информатизации (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере информатизации и «электронного правительства»;
2) казахстанский сегмент объектных идентификаторов – ветвь {iso(1)member-body(2)kz(398)} международного дерева объектных идентификаторов, выделенная Международной организацией по стандартизации/Международной Электротехнической Комиссией - ISO/IEC JTC1/SC6/WG9 для регистрации, перерегистрации и аннулирования объектных идентификаторов за физическими и юридическими лицами;
3) объект – алгоритм, информационная система, а также другие элементы используемые физическими и юридическими лицами для электронного документооборота;
4) объектный идентификатор (далее – ОИ) – уникальный набор цифр, который связан с объектом и однозначно идентифицирует его в мировом адресном пространстве объектов;
5) ветвь ОИ – часть структуры международного дерева ОИ;
6) регистрация ОИ – присвоение ОИ объекту и добавление его в казахстанский сегмент объектных идентификаторов;
7) заявитель – физическое или юридическое лицо, подавшее документы на регистрацию (перерегистрацию) ОИ;
8) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
9) эмитент – субъект, инициирующий создание нового (дополнительного) объекта с соответствующим ему ОИ.
3. Уполномоченный орган регистрирует, перерегистрирует и аннулирует ОИ в соответствии со следующей структурой казахстанского сегмента ОИ, состоящей из ветвей, находящихся в иерархии на ступень ниже ветви {iso(1)member-body(2)kz(398)}:
1) 1.2.398.1 – операторы связи;
2) 1.2.398.2 – разработчики программного обеспечения;
3) 1.2.398.3 – удостоверяющие центры;
4) 1.2.398.4 – банки второго уровня;
5) 1.2.398.5 – государственные органы;
6) 1.2.398.6 – прочие организации;
7) 1.2.398.7 – информационные системы.
4. После регистрации ОИ, заявитель получает статус эмитента и в дальнейшем может инициировать создание дополнительных ОИ ниже своей ветви ОИ. Для регистрации дополнительных ОИ ниже своей ветви ОИ эмитент предоставляет заявление на регистрацию и (или) перерегистрацию ветви объектных идентификаторов в казахстанском сегменте объектных идентификаторов по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
5. Перерегистрация ОИ осуществляется в случае изменения ОИ.

2. Объектілік сәйкестендіргіштердің қазақстандық сегментіндегі объектілік сәйкестендіргіштерді тіркеу, қайта тіркеу тәртібі
6. ОС тіркеу және (немесе) қайта тіркеу үшін өтішін беруші уәкілетті органға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша объектілік сәйкестендіргіштердің қазақстандық сегментіндегі объектілік сәйкестендіргіштерді тіркеуге және (немесе) қайта тіркеуге өтінішті (бұдан әрі – өтініш) ұсынады;
7. ОС тіркеу және (немесе) қайта тіркеу уәкілетті органмен өтініш түскен күнінен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
8. ОС қазақстандық сегментіндегі ОС-ны тіркегеннен және (немесе) қайта тіркегеннен кейін ОС өтініш берушісіне осы Қағидаларға  2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша объектілік сәйкестендірулерді беру туралы куәлік беріледі.
9. Уәкілетті орган мынадай жағдайда, егер:
1) өтініш беруші осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес келмейтін нысан бойынша өтініш берсе;
2) өтініш беруші анық емес мәліметтерді ұсынса;
3) ОС, ОС тармағында болса, басқа эмитент атына тіркелген болса ОС тіркеуден және (немесе) қайта тіркеуден бас тартады.
10. ОС-ны тіркеуден және (немесе) қайта тіркеуден бас тартқан жағдайда, уәкілетті орган ОС өтініш берушісі өтінішті тапсырған күнінен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде өтініш берушіні хабарландырады.
11. www.root.gov.kz интернет-ресурсына ОС қазақстандық сегментіндегі тіркелген ОС туралы мәліметтер тізімі орналастырылады.
3. Объектілік сәйкестендіргіштердің қазақстандық сегментіндегі объектілік сәйкестендіргіштерді жою тәртібі
12. ОС жою уәкілетті органмен эмитент атына тіркелген ОС осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша объектілік сәйкестендіргіштерді жою туралы өтініштің негізінде эмитент талабы бойынша жүзеге асырылады.
13. ОС жою эмитентпен осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша объектілік сәйкестендіргіштерді жою туралы өтінішті тапсыру күнінен бастап 5 (бес) күні ішінде жүзеге асырылады.
14. Уәкілетті орган мынадай жағдайда, егер:
1) эмитент осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес келмейтін нысан бойынша өтініш берсе;
2) эмитент анық емес мәліметтерді ұсынса ОС жоюдан бас тартады.
15. ОС жоюдан бас тартқан жағдайда, уәкілетті орган өтінішті тапсырған күнінен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде эмитентке жазбаша дәлелді жауап жібереді.
Объектілік сәйкестендіргіштердің
қазақстандық сегментіндегі объектілік
сәйкестендіргіштерді тіркеу, қайта
тіркеу және олардың күшін жою
қағидаларына 1-қосымша
Нысан
Объектілік сәйкестендіргіштердің қазақстандық сегментіндегі объектілік сәйкестендіргіштер тармағын тіркеуге және (немесе) қайта тіркеуге өтініш
Өтініш беруші:_______________________________________________________
Заңды мекенжайы: ____________________________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі):_____________
Өтініш берушінің ___ деңгейдегі
негізгі сәйкестендіргіші:
Сізден объектілік сәйкестендіргіштердің мынадай объектілік
сәйкестендіру тармақтарын тіркеуді және(немесе) қайта тіркеуді
сұраймын:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қолы ____________                          Тегі Аты Әкесінің аты
(болған кезде)
_________________
Күні 201__ ж. «___» _______
Мөр орны (болған кезде)
Объектілік сәйкестендіргіштердің
қазақстандық сегментіндегі объектілік
сәйкестендіргіштерді тіркеу, қайта
тіркеу және олардың күшін жою
қағидаларына 2-қосымша
Нысан
Объектілік сәйкестендіргіштерді тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік
№ __________
Осы куәлік
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Уәкілетті органның атауы)
Объектілік сәйкестендіргіштердің қазақстандық сегментін

2. Порядок регистрации, перерегистрации объектных
идентификаторов в казахстанском сегменте объектных
идентификаторов
6. Для регистрации и (или) перерегистрации ОИ заявитель предоставляет в уполномоченный орган заявление на регистрацию и (или) перерегистрацию ветви объектных идентификаторов в казахстанском сегменте объектных идентификаторов по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – заявление).
7. Регистрация и (или) перерегистрации ОИ осуществляется уполномоченным органом в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента поступления заявления.
8. При регистрации и (или) перерегистрации ОИ в казахстанском сегменте ОИ, заявителю выдается свидетельство о регистрации (перерегистрации) объектных идентификаторов по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
9. Уполномоченный орган отказывает в регистрации и (или) перерегистрации ОИ, в случаях, если:
1) заявителем представлено заявление не соответствующее форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) заявителем представлены недостоверные сведения;
3) ОИ находится в ветви ОИ, зарегистрированного за другим эмитентом.
10. В случае отказа в регистрации и (или) перерегистрации ОИ, уполномоченный орган уведомляет заявителя в течение 2 (двух) рабочих дней со дня поступления заявления.
11. Перечень сведений о зарегистрированных ОИ в казахстанском сегменте ОИ размещается на интернет-ресурсе: www.root.gov.kz.
3. Порядок аннулирования объектных идентификаторов в
казахстанском сегменте объектных идентификаторов
12. Аннулирование ОИ осуществляется уполномоченным органом по обращению эмитента по зарегистрированным за ним ОИ на основании заявления об аннулировании объектных идентификаторов по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
13. Аннулирование ОИ осуществляется в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента предоставления эмитентом заявления об аннулировании объектных идентификаторов по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
14. Уполномоченный орган отказывает в аннулировании ОИ, в случаях, если:
1) эмитентом представлено заявление не соответствующее форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) эмитентом представлены недостоверные сведения.
15. В случае отказа в аннулировании ОИ, уполномоченный орган направляет эмитенту письменный мотивированный ответ в течение 2 (двух) рабочих дней со дня поступления заявления.
Приложение 1
к Правилам регистрации,
перерегистрации и
аннулирования объектных
идентификаторов в
казахстанском сегменте
объектных идентификаторов
Форма
Заявление на регистрацию и (или) перерегистрацию ветви
объектных идентификаторов в казахстанском сегменте
объектных идентификаторов
Заявитель:
_____________________________________________________________________
Юридический адрес: __________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный
номер): _______________________________________
Корневой идентификатор
заявителя ___ уровня:
Прошу Вас зарегистрировать и (или) перерегистрировать ветви
объектных идентификаторов следующие объектные идентификаторы:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Подпись _____________                            Фамилия Имя Отчество
(при его наличии).
____________________
Дата «___» _______ 201 ___ г.
Место печати (при наличии)
Приложение 2
к Правилам регистрации,
перерегистрации и
аннулирования объектных
идентификаторов в
казахстанском сегменте
объектных идентификаторов
Форма
Свидетельство о регистрации (перерегистрации) объектных
идентификаторов
№ __________
Настоящее свидетельство выдано
_____________________________________________________________________
(Наименование уполномоченного органа) в соответствии с правом ведения
Казахстанского сегмента объектных идентификаторов

(http://www.oid-info.com/cgi-bin/display?oid=1.2.398&action=display)
жүргізу құқығына сәйкес берілді
және «____» жылғы «__» «__________» бастап
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Мемлекеттік органның, ұйымның немесе ақпараттық жүйенің атауы)
Объектілік сәйкестендіргіштердің қазақстандық сегментінде тіркелгенін
(қайта тіркелгенін) және
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
объектілік сәйкестендіргіштің (ОС) берілгенін растайды.
Мөр орны (болған кезде)
________________
Басшы
Объектілік сәйкестендіргіштердің
қазақстандық сегментіндегі объектілік
сәйкестендіргіштерді тіркеу, қайта
тіркеу және олардың күшін жою
қағидаларына 3-қосымша
Нысан
Объектілік сәйкестендіргіштерді жою туралы өтініш
Эмитенттің сәйкестендіргіш деректері:
Жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі):_____________
Тегі: _______________________________________________________________
Аты: ________________________________________________________________
Әкесінің аты (болған кезде):_________________________________________
Ұйымның атауы: ______________________________________________________
Облыс атауы: ________________________________________________________
Қала: _______________________________________________________________
Телефон:_____________________________________________________________
Объектілік сәйкестендіргіштердің сәйкестендіру деректері:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
ОС тіркелген және (немесе) қайта тіркелген күні:_____________________
Күні: 20___ ж. «________» ____________________
Жеке тұлғаның немесе заңды тұлғаның (жеке тұлға немесе заңды тұлға
өкілінің) қолы ___________________
Мөр орны (болған кезде)

(http://www.oid-info.com/cgi-bin/display?oid=1.2.398&action=display).
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Наименование государственного органа, организации или информационной
системы)
и подтверждает регистрацию (перерегистрации)
в Казахстанском сегменте объектных идентификаторов
с «___» «__________» «____» года
и присвоение объектного идентификатора (ОИ)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Место печати (при наличии)
_______________
Руководитель
Приложение 3
к Правилам регистрации,
перерегистрации и
аннулирования объектных
идентификаторов в казахстанском
сегменте объектных идентификаторов
Форма
Заявление об аннулировании объектных идентификаторов
Идентификационные данные эмитента:
Индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер): _____________________________________________________________
Фамилия:_____________________________________________________________
Имя:_________________________________________________________________
Отчество (при его наличии): _________________________________________
Наименование организации: ___________________________________________
Наименование области: _______________________________________________
Город: ______________________________________________________________
Телефон:_____________________________________________________________
Идентификационные данные объектных идентификаторов:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Дата регистрации и (или) перерегистрации ОИ: ________________________
Дата «_____» ______________ 20 _____ г.
Подпись физического лица или юридического лица (представителя физического лица или юридического лица) _______________________
Место печати (при наличии)