Уақытша сақтау қоймасы иесінің мемлекеттік кірістер органдарының бейнеақпараттарға қол жеткізуін қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 29 наурыздағы № 144 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 4 мамырда № 13684 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 23 ақпандағы № 283 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 283 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұйрық 01.07.2016 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
"Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" 2010 жылғы 30 маусымдағы Қазақстан Республикасының Кодексі 44-бабының 1-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Уақытша сақтау қоймасы иесінің мемлекеттік кірістер органдарының бейнеақпараттарға қол жеткізуін қамтамасыз ету қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (Д.Е. Ерғожин) заңнамамен белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде оны ресми жариялануға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінен алынған күннен бастап бес жұмыс күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне орналастыру үшін оны Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2016 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялауға жатады.
Министр
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
29 наурыздағы № 144
бұйрығымен
бекітілген
Уақытша сақтау қоймасы иесінің мемлекеттік кірістер органдарының бейнеақпараттарға қол жеткізуін қамтамасыз ету қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалар 2010 жылғы 30 маусымдағы "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 44-бабының 1-1) тармақшасына (бұдан әрі - Кодекс) сәйкес әзірленген және уақытша сақтау қоймасы иесінің мемлекеттік кірістер органдарының бейнеақпараттарға қол жеткізуін қамтамасыз ету тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил обеспечения владельцем склада временного хранения доступа к видеоинформации органам государственных доходов
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 29 марта 2016 года № 144. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 мая 2016 года № 13684. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 23 февраля 2018 года № 283 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 23.02.2018 № 283 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Настоящий приказ вводится в действие с 01.07.2016 г.
В соответствии с подпунктом 1-1) статьи 44 Кодекса Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О таможенном деле в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила обеспечения владельцем склада временного хранения доступа к видеоинформации органов государственных доходов.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Ергожин Д.Е.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно–правовой системе "Әділет";
3) в течение пяти рабочих дней со дня получения настоящего приказа от Министерства юстиции Республики Казахстан его направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет–ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2016 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр
Б. Султанов
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 29 марта 2016 года № 144
Правила обеспечения владельцем склада временного хранения
доступа к видеоинформации органам государственных доходов
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с подпунктом 1-1) статьи 44 Кодекса Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О таможенном деле в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и определяют порядок обеспечения владельцем склада временного хранения доступа к видеоинформации органам государственных доходов.

2. Уақытша сақтау қоймасы иесінің мемлекеттік кірістер органдарының бейнеақпараттарға қол жеткізуін қамтамасыз ету тәртібі
2. Кодекстің 40-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес уақытша сақтау қоймасы соңғы күнтізбелік отыз күн ішінде болған оқиғалар туралы бейне ақпараттарды қарауды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін, тәулік бойғы режимде жұмыс істейтін бейне бақылау жүйесімен жабдықталады.
3. Кодекстің 208-бабының 3-тармағына сәкес аталған ғимараттар мен аумақтарды Кодекстің 40-бабымен белгіленген шарттар және талаптарының сәйкестігін тексеру мақсатында, сондай-ақ құқық қорғау және басқа мемлекеттік органдардан Қазақстан Республикасының процестік заңнамасына сәйкес алынған жедел ақпарат негізінде уақытша сақтау қоймасының иелері мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды тұлғаларына бейнеақпараттарға қол жеткізуді ұсынады.
"Үй-жайлар мен аумақтарды қарап тексеруді жүргізуге арналған ұйғарымның (нұсқаудың) нысанын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне № 6454 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 17 тамыздағы № 415 бұйрығымен бекітілген нысан бойынша ұйғарым (нұсқау) және мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды тұлғасы қызметтік куәлігін ұсынған кезде, не құқық қорғау және өзге мемлекеттік органдардың бейнеақпаратты қарау үшін мерзімі қөрсетілген процестік құжаттардың негізінде бейнеақпараттарға қол жеткізу жүзеге асырылады.
4. Бейне ақпаратты қарауға қол жеткізу қойма аумағында соңғы күнтізбелік отыз күн ішінде болған оқиғалар туралы бейне файлдарды қарау арқылы жүзеге асырылады.
5. Мемлекеттік кірістер органының ақпараттық жүйесінің және уақытша сақтау қоймасының бейне бақылау жүйесінің интеграциясы болған жағдайда бейнеақапаратты қарауға қол жеткізуді мемлекеттік кірістер органдары онлайн режимінде уақытша сақтау қоймасының иелері мемлекеттік кірістер органдарына логиндерді және парольдерді ұсыну арқылы тиісті ақпараттық жүйеге кіру үшін жүзеге асырылады.
Бейне ақпаратты онлайн режимінде қарау үшін мемлекеттік кірістер органдары басшысының рұқсаты қажет емес.
6. Бейнеақпарттарға мемлекеттік кірістер органдары лауазымды тұлғаларының қол жеткізуін белгілеу мақатында уақытша сақтау қоймасының иелері осы Қағидаларға 1-қосымшада бекітілген нысан бойынша Бейнеақпаратқа қол жеткізуді тіркеу журналын (бұдан әрі - Журнал) жүргізуді қамтамасыз етеді.
Журнал нөмірленеді, тігіледі және оның қызмет аймағында уақытша сақтау қоймасы орналасқан мемлекеттік кірістер органдарының мөрімен бекітіледі.

2. Порядок обеспечения владельцем склада временного хранения
доступа к видеоинформации органам государственных доходов
2. В соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 40 Кодекса склад временного хранения оборудуется системой видеонаблюдения, функционирующей в круглосуточном режиме, позволяющей осуществлять просмотр видеоинформации о происшедших событиях в течение последних тридцати календарных дней на территории склада.
3. Доступ к видеоинформации представляется владельцем склада временного хранения должностным лицам органов государственных доходов при проведении в соответствии с пунктом 3 статьи 208 Кодекса таможенного осмотра помещений и территорий в целях проверки соответствия этих помещений и территорий требованиям и условиям, установленным статьей 40 Кодекса, а также на основании оперативной информации, полученной от правоохранительных и иных государственных органов в соответствии с процессуальным законодательством Республики Казахстан.
Доступ к видеоинформации осуществляется при предъявлении предписания (указания) по форме, утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 17 августа 2010 года № 415 "Об утверждении формы предписания (указания) на проведение осмотра помещений и территорий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6474), и служебного удостоверения должностного лица органов государственных доходов, либо на основании процессуальных документов правоохранительных и иных государственных органов с указанием периода для просмотра видеоинформации, источника оперативной информации и иных оснований для просмотра.
4. Доступ к просмотру видеоинформации осуществляется посредством просмотра записи видеофайлов о происшедших на территории склада событиях в течение последних тридцати календарных дней.
5. При наличии интеграции информационных систем органов государственных доходов и систем видеонаблюдения склада временного хранения, доступ к просмотру видеоинформации органам государственных доходов осуществляется в онлайн режиме путем предоставления владельцем склада временного хранения органам государственных доходов логинов и паролей для входа в соответствующую информационную систему.
Для просмотра видеоинформации в онлайн режиме письменное разрешение руководителя органов государственных доходов не требуется.
6. С целью фиксации доступа должностного лица органов государственных доходов к видеоинформации, владелец склада временного хранения обеспечивает ведение Журнала регистрации доступа к видеоинформации (далее – Журнал) по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Журнал пронумеровывается, прошнуровывается и скрепляется печатью органов государственных доходов, в зоне деятельности которого находится склад временного хранения.

Бейнеақпараттарды қараудың нәтижесі бойынша мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды тұлғасы Журналдың 1, 2, 3, 4, 6, 7 және 8-бағандарында жазба жүргізеді.
Уақытша сақтау қоймасының иесі Журналдың 5-бағанында жазба жүргізеді.
7. Егер, мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды тұлғалары бейне ақпараттарды қараудың нәтижесінде құқық бұзушылық және қылмыс белгілерін анықтаған жағдайда, мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды тұлғасы Қазақстан Республикасы заңнамасына, сондай-ақ лауазымдық нұсқаулықтарға сәйкес іс-қимылды жүзеге асырады.
Бұл жағдайда мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды тұлғасы осы Қағидаларға 2-қосымшада бекітілген нысаны бойынша Бейнематериалдарды алу/көшіру актісіне сәйкес бенематериалдарды көшіруді және алуды жүзеге асырады.
Уақытша сақтау қоймасы
иесінің мемлекеттік кірістер
органдарынның
бейнеақпараттарға қол жеткізуін
қамтамасыз ету қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Бейнеақпараттарға қол жеткізуді тіркеу журналы
№ р/н
Бейнеақпаратты қарау күні
Бейнеақпаратты қарау мерзімі
Мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды тұлғаласының Т.А.Ә.(егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), қолы
Уақытша сақтау қоймасы қызметкерінің Т.А.Ә.( егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), қолы
Құқық бұзушылық немесе қылмыс белгілерінің анықтағаны туралы ақпарат
Бейнематериалдарды көшіру/алу туралы ақпарат
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
Уақытша сақтау қоймасы
иесінің мемлекеттік кірістер
органдарынның
бейнеақпараттарға қол жеткізуін
қамтамасыз ету қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Бейнематериалдарды алу/көшіру актісі
Мен, ________________________________________________________________
(Мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды тұлғасының лауазымы және
Т.А.Ә.(егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе)
_____________________________________________________________________
бүгін "_____" _____________ 20____ж. _____ сағ ____ мин _____________
(уақытша сақтау қоймасының атауы және мекен жайы)
1. __________________________________________________________________
(Актіні жасау кезінде қатысқан уақытша сақату қоймасы
қызметкерлерінің және өзге тұлғалардың Т.А.Ә (егер ол жеке басын
куәландыратын құжатта көрсетілсе)
_____________________________________________________________________
__________________________________________________________ қатысуымен
2.___________________________________________________________________
____________________________________________________________________,
_____________________________________________________________________
(алынған бейнематериалдар және олардың сипаттамасы көрсетіледі)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
___________________________________________________ алынды/көшірілді.
___________________________________________________________
Мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды тұлғасының қолы

По результатам просмотра видеоинформации должностное лицо органов государственных доходов производит запись в графах 1, 2, 3, 4, 6, 7 и 8 Журнала.
Владелец склада временного хранения производит запись в графе 5 Журнала.
7. В случае, если в результате просмотра видеоинформации должностным лицом органов государственных доходов будут выявлены признаки правонарушений или преступлений, должностное лицо органов государственных доходов осуществляет действия в соответствии законодательством Республики Казахстан, а также с должностными инструкциями.
В этом случае должностное лицо органов государственных доходов осуществляет копирование и изъятие видеоматериалов согласно Акту изъятия/копирования видеоматериалов по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Приложение 1
к Правилам обеспечения
владельцем склада временного
хранения доступа к видеоинформации
должностным лицам органов
государственных доходов
Форма
Журнал регистрации доступа к видеоинформации
№ п/п
Дата просмотра видеоинформации
Период просмотра видеоинформации
Ф.И.О. (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) должностного лица органа государственных доходов
подпись
Ф.И.О. (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) сотрудника склада временного хранения
подпись
Информация о выявленных признаках правонарушения или преступления
Информация копировании/изъятии видеоматериалов
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
Приложение 2
к Правилам обеспечения
владельцем склада временного
хранения доступа к видеоинформации
должностным лицам органов
государственных доходов
Форма
Акт изъятия/копирования видеоматериалов
Мною, _______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
сегодня "_____" _____________ 20____г. в _____ час ____ мин в________
_____________________________________________________________________
В присутствии 1. ____________________________________________________
2.___________________________________________________________________
____________________________________________________________________,
изъято/копировано____________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
________________________________________________________
Подпись должностного лица органа государственных доходов

1.____________________ 2. _____________________
Акті жасау кезінде қатысқан тұлғалардың қолы

1._______________________ 2. ____________________________
Подписи лиц, присутствовавших при составлении акта