Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 24 маусымдағы № 280 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 15 шілдеде № 13935 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру мен қайта өңдеу департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға, сондай-ақ бес жұмыс күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне орналастыру үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Мырзахметов
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және коммуникациялар министрі
_____________ Д. Абаев
2016 жылғы 27 маусым
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
_____________ Б. Имашев
2016 жылғы 28 маусым
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрі
_____________ Ж. Қасымбек
2016 жылғы 29 маусым
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрі
_____________ Б. Сұлтанов
2016 жылғы 25 маусым
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
_____________ Қ. Бишімбаев
2016 жылғы 30 маусым
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2016 жылғы 24 маусымдағы
№ 280 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің
өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының
тізбесі

О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 июня 2016 года № 280. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 июля 2016 года № 13935.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить перечень некоторых приказов Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения, согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту производства и переработки растениеводческой продукции Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет", а также в течение пяти рабочих дней в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и интранет-портале государственных органов.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан -
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Мырзахметов
"СОГЛАСОВАН"
Министр информации и коммуникаций
Республики Казахстан
______________ Д. Абаев
27 июня 2016 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр юстиции
Республики Казахстан
______________ Б. Имашев
28 июня 2016 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
______________ Ж. Касымбек
29 июня 2016 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
______________ Б. Султанов
25 июня 2016 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
______________ К. Бишимбаев
30 июня 2016 года
Приложение
к приказу Заместителя Премьер-
Министра Республики Казахстан –
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 24 июня 2016 года № 280
Перечень некоторых приказов Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения

1. "Астық қабылдау кәсіпорындары есептілігінің үлгілік нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2011 жылғы 27 қыркүйектегі № 06-1/545 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7259 болып тіркелген, 2012 жылғы 10 сәуірде "Егемен Қазақстан" газетінің № 138-142 (27215) сандарында жарияланған):
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Астық қабылдау кәсіпорындары есептілігінің үлгілік нысандары осы бұйрыққа 1, 2, 3-қосымшаларға сәйкес бекітілсін.";
көрсетілген бұйрыққа 1-қосымшада:
"Ескертпе: * тамыздан бастап желтоқсанның соңына дейінгі кезеңде өсу қорытындысымен апта сайын (сәрсенбі сайын Астана қаласы уақытымен сағат 15-00-ге дейін) электрондық форматта ұсынылады.
Астық қабылдау кәсіпорындары www.minagro.kz астық қолхаттарының ақпараттық жүйесі веб-порталынан жүктеп алуға болатын "Есептілікті тапсырудың бірыңғай жүйесі" бағдарламалық қамтымын пайдалана отырып, электрондық есеп қалыптастырады. Электрондық есепке астық қабылдау кәсіпорындарының электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылады және ол бағдарламалық қамтымдағы астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік электрондық тізіліміне (бұдан әрі – Тізілім) есепті жіберуге және енгізуге арналған сервисті пайдалана отырып, Тізілімге ұсынылады.";
көрсетілген бұйрыққа 2-қосымшада:
"Ескертпе: * тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15 күнінен кешіктірмей, электрондық форматта ұсынылады.
Астық қабылдау кәсіпорындары www.minagro.kz астық қолхаттарының ақпараттық жүйесі веб-порталынан жүктеп алуға болатын "АӨК субъектілерінің электрондық есептілік жүйесі" бағдарламалық қамтымын пайдалана отырып, электрондық есеп қалыптастырады. Электрондық есепке астық қабылдау кәсіпорындарының электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылады және ол бағдарламалық қамтымдағы астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік электрондық тізіліміне (бұдан әрі – Тізілім) есепті жіберуге және енгізуге арналған сервисті пайдалана отырып, Тізілімге ұсынылады.";
** - бланктердің сериялары және ___ бастап ___ дейінгі нөмірлері және саны, дана, көрсетіледі";
осы тізбеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша 3-қосымшамен толықтырылсын;
2. "Астық нарығының мониторингін жүргізу қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 8 мамырдағы № 18-03/241 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7713 болып тіркелген, 2012 жылғы 15 тамызда "Егемен Қазақстан" газетінің № 510-515 (27588) сандарында жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Астық нарығының мониторингін жүргізу қағидалары көрсетілген тізбеге 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

1. В приказе Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 сентября 2011 года № 06-1/545 "Об утверждении типовых форм отчетности хлебоприемных предприятий" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7259, опубликованный 10 апреля 2012 года в газете "Казахстанская правда" № 95-96 (26914-26915):
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить типовые формы отчетности хлебоприемных предприятий согласно приложениям 1, 2, 3 к настоящему приказу.";
в приложении 1 к указанному приказу:
"Примечание: * представляется в электронном формате еженедельно (по средам, до 15-00 часов по времени города Астаны) в период с августа по декабрь с нарастающим итогом.
Хлебоприемные предприятия формируют электронный отчет с использованием программного обеспечения "Единая система сдачи отчетности", которое можно скачать с веб-портала информационной системы зерновых расписок www.minagro.kz. Электронный отчет подписывается электронной цифровой подписью хлебоприемного предприятия и предоставляется в государственный электронный реестр держателей зерновых расписок (далее – Реестр), с использованием имеющегося в программном обеспечении сервиса для отправки и включения отчета в структуру Реестра.";
в приложении 2 к указанному приказу:
"Примечание: * представляется в электронном формате ежеквартально не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
Хлебоприемные предприятия формируют электронный отчет с использованием программного обеспечения "Единая система сдачи отчетности", которое можно скачать с веб-портала информационной системы зерновых расписок www.minagro.kz. Электронный отчет подписывается электронной цифровой подписью хлебоприемного предприятия и предоставляется в государственный электронный реестр держателей зерновых расписок (далее – Реестр), с использованием имеющегося в программном обеспечении сервиса для отправки и включения отчета в структуру Реестра.
** - указываются серии и номера бланков от ___ до ___ и количество, штук.";
дополнить приложением 3, согласно приложению 1 к настоящему перечню.
2. В приказе Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 8 мая 2012 года № 18-03/241 "Об утверждении Правил проведения мониторинга зернового рынка" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7713, опубликованный 15 августа 2012 года в газете "Казахстанская правда" № 268-270 (27087-27089):
Правила проведения мониторинга зернового рынка, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции, согласно приложению 2 к настоящему перечню.

3. "Астық қолхаттарын бере отырып, қойма қызметі бойынша қызметтер көрсету жөніндегі қызметке қойылатын бiлiктiлiк талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 16 сәуірдегі № 4-1/339 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11595 болып тіркелген, 2015 жылғы 28 шілдеде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Астық қолхаттарын шығара отырып, қойма қызметі бойынша қызметтер көрсету жөніндегі қызметке қойылатын бiлiктiлiк талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесін бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған астық қолхаттарын шығара отырып, қойма қызметі бойынша қызметтер көрсету жөніндегі қызметке қойылатын бiлiктiлiк талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесі бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Астық қолхаттарын бере отырып, қойма қызметі бойынша қызметтер көрсету жөніндегі қызметке қойылатын бiлiктiлiк талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесі осы тізбеге 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
4. "Астық қабылдау кәсіпорны мен астық иесі арасындағы астықты сақтаудың жария шартының үлгілік нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 29 мамырдағы № 4-1/487 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11596 болып тіркелген, 2015 жылғы 22 шілдеде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Астық қабылдау кәсiпорны мен астық иесi арасындағы астықты сақтаудың жария шартының үлгiлік нысанында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сақтауға берілетін астықтың көлемі мен сипаттамасын, астықтың сақталуын қамтамасыз ету мақсатында ол жеткiзiлетiн сапа көрсеткiштерiн осы шартқа қосымшада Тараптар анықтайды.";
3-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік электрондық тізілімінде (бұдан әрі – Тізілім) астық қолхатын шығаруға бұйрық қалыптастырып, сақтауға қабылданған, сапасы бойынша біртекті астықтың әр партиясына Иеленушiден астық қабылданған күннен бастап күнтізбелік үш күннен аспайтын мерзімде астық қолхатын шығаруға;";
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) астықты қабылдағанда оның сапасын анықтауды осы шартқа қосымшада көрсетілген стандартқа сәйкес жүзеге асыруға;";
6) тармақша алып тасталсын;
7), 8), 9) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

3. В приказе Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 16 апреля 2015 года № 4-1/339 "Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых к деятельности по оказанию услуг по складской деятельности с выдачей зерновых расписок, и перечня документов, подтверждающих соответствие им" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11595, опубликованный 28 июля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых к деятельности по оказанию услуг по складской деятельности с выпуском зерновых расписок, и перечня документов, подтверждающих соответствие им";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые квалификационные требования, предъявляемые к деятельности по оказанию услуг по складской деятельности с выпуском зерновых расписок, и перечень документов, подтверждающих соответствие им.";
Квалификационные требования, предъявляемые к деятельности по оказанию услуг по складской деятельности с выдачей зерновых расписок, и перечень документов, подтверждающих соответствие им, утвержденных указанным приказом, изложить в новой редакции, согласно приложению 3 к настоящему перечню.
4. В приказе исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 мая 2015 года № 4-1/487 "Об утверждении типовой формы публичного договора на хранение зерна между хлебоприемным предприятием и владельцем зерна" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11596, опубликованный 22 июля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
в Типовой форме публичного договора на хранение зерна между хлебоприемным предприятием и владельцем зерна, утвержденной указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Объем и характеристики передаваемого на хранение зерна, качественные показатели, до которых доводится зерно в целях обеспечения его сохранности, определяются Сторонами в приложении к настоящему договору.";
в пункте 3:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) выпустить зерновую расписку на каждую партию однородного по качеству зерна, принятого на хранение, в срок не позднее трех календарных дней со дня приема зерна от Владельца, сформировав в государственном электронном реестре держателей зерновых расписок (далее – Реестр) приказ на выпуск зерновой расписки;";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) осуществлять определение качества зерна при его приемке в соответствии со стандартом, указанным в количественно-качественных показателях зерна и стоимости услуг по хранению зерна согласно приложению к настоящему договору;";
подпункт 6) исключить;
подпункты 7), 8) и 9) изложить в следующей редакции:

"7) Иеленуші Тізілімде қалыптастыратын, астық қолхатын өтеуге арналған бұйрық негізінде астық беруге ("Астық туралы" 2001 жылғы 19 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 31-бабында және осы шарттың 4-тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайларды қоспағанда). Астықты беру (тиеп-жіберу) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 19 маусымдағы № 4-1/546 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11804 болып тіркелген) бекітілген Астықтың сандық-сапалық есебін жүргізу қағидаларына (бұдан әрі – Астықты есепке алу қағидалары) сәйкес жүргізіледі. Астық берілгеннен кейін астық қолхаты өтеледі;
8) сақтаудағы астықтың жойылу немесе бүлiну қаупi туындаған жағдайларды қоспағанда, Иеленушiнiң келiсiмiнсiз үшiншi тұлғалардың астық сақтау қоймаларында сақтаудағы астықты араластырмауға. Иеленушiнің Тізілімде астық қолхатын өтеуге бұйрық қалыптастыруы үшін АҚК астықтың үшiншi тұлғаға сақтауға берілгенi туралы Иеленушiге тез арада хабарлауға мiндеттi. Бұл ретте АҚК астықты сақтауға берген үшiншi тұлғаның іс-қимылына толық жауап бередi;
9) Иеленушiге оның өтiнiмi бойынша үш жұмыс күнi iшiнде AҚК-нiң техникалық мүмкiндiктерi туралы ақпарат ұсынуға;";
13) және 14) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"13) Астық қолхаттарын шығара отырып, қойма қызметі бойынша қызметтер көрсетуге арналған лицензияның қолданысын тоқтата тұру, қайтарып алу туралы, сондай-ақ АҚК-нi қайта ұйымдастыру, атауын өзгерту, банкроттық рәсімінің қозғалғаны, өз еркімен таратылуы туралы шешімнің қабылданғаны туралы Иеленушіні тиісті шешім қабылданған сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде жазбаша хабарлар етуге;
14) Астықтың есебін жүргізу қағидаларына сәйкес астықты осы шартқа қосымшада белгiленген сапалық көрсеткiштерге дейiн жеткiзу нәтижесiнде алынған астық қалдықтарын қайтаруды қамтамасыз етуге мiндеттенедi.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Иеленушi осы шарттың 3-бөлiмiнде белгіленген тәртiппен және жағдайларда AҚК-нiң көрсетілетін қызметтеріне уақтылы ақы төлеуге мiндеттенедi.";
6-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) осы шартқа қосымшада көрсетiлген стандарт бойынша астықты қабылдағанда оның сапасын анықтауға;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) өтiнiм бойынша АҚК-нiң техникалық мүмкiндiктерi туралы ақпарат алуға;";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) астық қалдығын қайтаруға және астықты осы шартқа қосымшада белгіленген сапалық көрсеткіштерге дейін жеткізу нәтижесінде алынған астық қалдығына билік етуге құқылы.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"7) выдать зерно (за исключением случаев, предусмотренных статьей 31 Закона Республики Казахстан от 19 января 2001 года "О зерне" (далее – Закон) и подпунктом 2) пункта 4 настоящего договора), на основании приказа на погашение зерновой расписки, формируемого в Реестре Владельцем. Выдача (отгрузка) зерна производится согласно Правилам ведения количественно-качественного учета зерна, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 июня 2015 года № 4-1/546 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11804) (далее – Правила учета зерна). После выдачи зерна зерновая расписка погашается;
8) без согласия Владельца не перемещать зерно на хранение в зернохранилища третьих лиц, за исключением случаев, когда возникла опасность утраты или повреждения хранящегося зерна. О передаче зерна на хранение третьему лицу ХПП обязано незамедлительно уведомить Владельца, для формирования Владельцем в Реестре приказа на погашение зерновой расписки. При этом ХПП полностью отвечает за действия третьего лица, которому оно передало на хранение зерно;
9) представлять Владельцу по его заявке в течение трех рабочих дней информацию о технических возможностях ХПП;";
подпункты 13) и 14) изложить в следующей редакции:
"13) письменно уведомлять Владельца о приостановлении действия, лишении лицензии на оказание услуг по складской деятельности с выпуском зерновых расписок, а также о принятии решения о реорганизации, изменении наименования, о возбуждении процедуры банкротства, добровольной ликвидации ХПП в течение трех рабочих дней с момента принятия соответствующего решения;
14) обеспечить возврат зерноотходов, полученных в результате доведения зерна до качественных показателей, установленных в приложении к настоящему договору, в соответствии с Правилами учета зерна.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Владелец обязуется своевременно оплачивать услуги ХПП в порядке и на условиях, установленных разделом 3 настоящего договора.";
в пункте 6:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) на определение качества зерна при его приемке по стандарту, указанному в приложении к настоящему договору;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) получать по заявке информацию о технических возможностях ХПП;";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) на возврат ему зерноотходов и распоряжение зерноотходами, полученными в результате доведения зерна до качественных показателей, установленных в приложении к настоящему договору.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:

"7. Әрбiр операция бойынша жеке-жеке астықты сақтау жөнiнде қызметтер көрсету (қабылдау, кептiру, тазалау, сақтау, тиеп-жiберу) үшiн АҚК-нiң сыйақы сомасы АҚК-нiң оларды көрсетумен байланысты барлық шығыстарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген салық және басқа да мiндеттi төлемдердi қамтиды және осы шартқа қосымшада айқындалады.";
9 және 10-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Астықты сақтау жөнiндегі көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу ақшамен не Тараптардың келiсiмiмен анықталған баға бойынша сақтаудағы астықтың тиiстi көлемiн беру жолымен жүргiзiледi.
10. Көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу мерзiмдері Тараптардың келiсiмi бойынша осы шартқа қосымшаға сәйкес айқындалады.";
22, 23 және 24-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Осы шарт бойынша құқықтар мен міндеттер астық қолхатында көрсетілген көлемдегі астыққа арналған астық қолхаты бойынша құқықтарды берумен бір уақытта беріледі.
23. Көрсетілетін қызметтерге арналған тарифтер өзгергенде, астық жеткiзілетін сапалық көрсеткiштердi жақсарту қажет болғанда немесе AҚК-гe жаңа астық партиялары түскенде тиiстi өзгерiстер осы шартқа қосымша қосымшаға қол қою арқылы ресiмделедi.
24. Осы шартқа қосымша оның ажырамас бөлігi болып табылады, ол жазбаша түрде ресiмделуi, оған Тараптардың уәкілеттi өкiлдерiнiң қолдары қойылуы және мөрлермен расталуы тиiс.";
1-қосымшаның оң жақ жоғары бұрышындағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"Астық қабылдау кәсiпорны мен астық иесi арасындағы астықты сақтаудың жария шартының үлгілік нысанына қосымша";
көрсетілген Үлгiлік нысанға 2-қосымша алып тасталсын.
5. "Астық қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындауға кепілдік беру жүйесінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 29 мамырдағы № 4-1/502 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11848 болып тіркелген, 2015 жылғы 21 тамызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Астық қолхаттары бойынша мiндеттемелердi орындауға кепiлдiк беру қорларын құруға, олардың жұмыс iстеуі мен таратылуына қойылатын талаптар, астық қабылдау кәсiпорындарының астық қолхаттары бойынша мiндеттемелердi орындауға кепiлдiк беру жүйесiне қатысу шарттарында:
2-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) астық қолхаттарын ұстаушылар туралы ақпарат – астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік электрондық тізілімінде қалыптастырылатын және астық қабылдау кәсіпорны Қорға беретін электрондық құжат;";
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) қатысушы – астық қолхаттарын шығара отырып, қойма қызметі бойынша қызмет көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыру құқығына лицензиясы бар, онымен Қор қатысу шартын жасасқан және ол шарт қолданылатын астық қабылдау кәсіпорны;";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"7. Сумма вознаграждения ХПП за услуги по хранению зерна отдельно по каждой операции (приемка, сушка, очистка, хранение, отгрузка) включает в себя все расходы ХПП, связанные с их оказанием, а также налоги и другие обязательные платежи, предусмотренные законодательством Республики Казахстан, и определяется в приложении к настоящему договору.";
пункты 9 и 10 изложить в следующей редакции:
"9. Оплата услуг по хранению зерна производится деньгами либо путем передачи соответствующего количества хранимого зерна по ценам, определенным соглашением Сторон.
10. Сроки оплаты услуг определяются по соглашению Сторон в соответствии с приложением к настоящему договору.";
пункты 22, 23 и 24 изложить в следующей редакции:
"22. Права и обязанности по настоящему договору передаются одновременно с передачей прав по зерновой расписке на зерно в объеме, указанном в зерновой расписке.
23. При изменении тарифов на услуги, необходимости улучшения качественных показателей, до которых доводится зерно, или поступлении на ХПП новых партий зерна соответствующие изменения оформляются путем подписания дополнительного приложения к настоящему договору.
24. Приложение к настоящему договору является его неотъемлемой частью, должно быть оформлено в письменном виде, подписано уполномоченными представителями Сторон и скреплено печатями.";
правый верхний угол приложения 1 изложить в следующей редакции:
"Приложение к Типовой форме публичного договора на хранение зерна между хлебоприемным предприятием и владельцем зерна";
приложение 2 к указанной Типовой форме исключить.
5. В приказе Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 мая 2015 года № 4-1/502 "О некоторых вопросах системы гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11848, опубликованный 21 августа 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
в Требованиях к созданию, функционированию и ликвидации фондов гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам, условия участия хлебоприемных предприятий в системе гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам, утвержденных указанным приказом:
в пункте 2:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) информация о держателях зерновых расписок – электронный документ, формируемый в государственном электронном реестре держателей зерновых расписок и предоставляемый хлебоприемным предприятием Фонду;";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) участник – хлебоприемное предприятие, имеющее лицензию на право осуществления деятельности по оказанию услуг по складской деятельности с выпуском зерновых расписок, с которым Фондом заключен и действует договор участия;";
пункт 3 изложить в следующей редакции:

"3. Қор қызметінің негізгі мақсаты астық қолхаттарын ұстаушылардың мүдделерін астық қабылдау кәсіпорындарының өздері берген (шығарған) астық қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындамауынан қорғауды қамтамасыз ету болып табылады.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Астық қабылдау кәсiпорындарының өздері шығарған астық қолхаттары бойынша мiндеттемелерді орындамауынан астық қолхаттарын ұстаушылардың құқықтары мен заңды мүдделерiн қорғау мақсатында Қор кепілдік төлем жүргізу үшін өтемақы қорын (резерв) құрады.";
10-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) астық қолхаттарын шығара отырып, қойма қызметі бойынша қызмет көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыру құқығына лицензиясының және астық қабылдау кәсіпорнын жаңа өнім астығын қабылдауға дайындығы тұрғысынан зерттеп-тексеру актісінің (бұдан әрі – зерттеп-тексеру актісі) болуы;";
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) Қорға өтініш берген күннің алдындағы он екі ай ішінде ол берген (шығарған) астық қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін соттардың жауапқа тартуы фактілерінің болмауы.";
11-тармақта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) астық қолхаттарын шығара отырып, қойма қызметі бойынша қызмет көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыру құқығына лицензияның электрондық нысаны;";
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) астық қабылдау кәсіпорнының өтініш берілген күннің алдындағы он екі ай ішінде астық қолхаттарын ұстаушылар алдындағы төлем мерзімі өткен берешегінің және ол берген (шығарған) астық қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін соттың жауапқа тартуы фактілерінің жоқтығы туралы, астық қабылдау кәсіпорнының басшысы мен бас бухгалтері қол қойған және астық қабылдау кәсіпорнының мөрімен расталған хабарландыру хаты;";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Қатысушы кепілдік берілетін астық қолхаттарын мониторингтеу мақсатында ай сайын Қорға астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік электрондық тізілімінен (бұдан әрі – АҚҰМЭТ) астық қолхаттарын ұстаушылар туралы ақпаратты ұсынады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Астық қолхаттары бойынша мiндеттемелердi орындауға кепiлдiк беру қорының (қорларының) кепiлдiктер алу және астық қолхаттары бойынша мiндеттемелердi орындауға кепiлдiк беру қорының (қорларының) астық қолхаттары бойынша мiндеттемелердi өтеу қағидаларында:
2-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) қатысушы – астық қолхаттарын шығара отырып қойма қызметі бойынша қызмет көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыру құқығына лицензиясы бар, онымен Қор қатысу шартын жасасқан және ол шарт қолданылатын астық қабылдау кәсіпорны;";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"3. Основной целью деятельности Фонда является обеспечение защиты интересов держателей зерновых расписок от неисполнения хлебоприемными предприятиями обязательств по выданным ими (выпущенным) зерновым распискам.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. В целях защиты прав и законных интересов держателей зерновых расписок от неисполнения хлебоприемными предприятиями обязательств по выпущенным им зерновым распискам Фонд формирует компенсационный фонд (резерв) для осуществления гарантийных выплат.";
в пункте 10:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) наличие лицензии на право осуществления деятельности по оказанию услуг по складской деятельности с выпуском зерновых расписок и акта обследования хлебоприемного предприятия (далее – акт обследования) на предмет готовности к приему зерна нового урожая;";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) отсутствие фактов привлечения судами к ответственности за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств по выданным им (выпущенным) зерновым распискам в течение двенадцати месяцев, предшествующих дате подачи заявления в Фонд.";
в пункте 11:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) электронной формы лицензии на право осуществления деятельности по оказанию услуг по складской деятельности с выпуском зерновых расписок;";
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) письма-уведомления хлебоприемного предприятия об отсутствии просроченной задолженности перед держателями зерновых расписок и фактов привлечения судом к ответственности за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств по выданным им (выпущенным) зерновым распискам в течение двенадцати месяцев, предшествующих дате подачи заявления, подписанного руководителем и главным бухгалтером и заверенного печатью хлебоприемного предприятия;";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Участник ежемесячно предоставляет Фонду информацию о держателях зерновых расписок из государственного электронного реестра держателей зерновых расписок (далее – ГЭРДЗР), в целях мониторинга гарантируемых зерновых расписок.";
в Правилах получения гарантий фонда (фондов) гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам и погашения обязательств по зерновым распискам фондом (фондами) гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам, утвержденных указанным приказом:
подпункт 5) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"5) участник – хлебоприемное предприятие, имеющее лицензию на право осуществления деятельности по оказанию услуг по складской деятельности с выпуском зерновых расписок, с которым Фондом заключен и действует договор участия;";
пункт 3 изложить в следующей редакции:

"3. Қор Заңның 6-бабы 12) тармақшасына сәйкес қатысушымен шығарған астық қолхаты бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік береді.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Кепілдік жағдайы туындаған кезде астық қолхатын ұстаушы не кепіл ұстаушы кепілдік жағдайы туындаған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде кепілдік төлемді алу үшін Қорға жүгінеді.";
6-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) АҚҰМЭТ-дан астық қолхаты бойынша дербес шотынан үзінді-көшірме;";
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) қарыз, кепіл шарттарының көшірмелері және Қор кепілдік берген астық қолхатымен қамтамасыз етілген міндеттемелердің орындалмағандығын растайтын құжаттар (кепіл ұстаушы жүгінген жағдайда);";
9-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) талапты қарау мерзімі ішінде қатысушы астық қолхаты бойынша өз міндеттемелерін ерікті түрде орындағанда;";
6) және 7) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"6) АҚҰМЭТ-да астық қолхаттары туралы деректердің болмауы;
7) осы Қордың қатысушысы болып табылмайтын астық қабылдау кәсіпорнымен шығарылған астық қолхатын ұстаушы жүгінген кезде.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Астық қолхатын ұстаушыға осы Қағидалардың 15-тармағына сәйкес есептелген астық құнының тиесілі бөлігі қайтарылады.";
15-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) баға кестесі бойынша, астық қолхатында көрсетілген астықтың сапасына ұқсас сапалық көрсеткіштер бойынша бір тонна астық құнының;";
16 және 17-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Астық қолхатын ұстаушының астық қолхаттарын шығара отырып, қойма қызметі бойынша қызмет көрсету жөніндегі қатысушының алдында берешегі болған жағдайларда, кепілдік төлемінен көрсетілген қызметтер үшін қатысушы алдындағы берешек сомасы шегеріледі.
17. Астық қолхатын ұстаушы алдындағы қатысушының міндеттемелерін өтеуді жүзеге асырған Қорға ол төлеген сома шегінде астық қолхатын ұстаушы осы қатысушыға қоятын талап ету құқығы өтеді. Қор берешекті толық көлемде өтемеген жағдайда, астық қолхатын ұстаушы тиісті өтелген көлемге арналған астық қолхаты бойынша құқықты астықтың көлемін бірнеше астық қолхаттарына бөлу және астық қолхаттары бойынша астықтың тиісті көлемін беру арқылы береді.".
6. "Астықтың сандық-сапалық есебiн жүргiзу қағидаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 19 маусымдағы № 4-1/546 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11804 болып тіркелген, 2015 жылғы 21 тамызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Астықтың сандық-сапалық есебін жүргізу қағидаларында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"3. Фонд гарантирует исполнение обязательств по зерновой расписке, выпущенной участником в соответствии с подпунктом 12) статьи 6 Закона.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. При наступлении гарантийного случая держатель зерновой расписки либо залогодержатель в течение тридцати календарных дней с даты наступления гарантийного случая обращается в Фонд для получения гарантийной выплаты.";
в пункте 6:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) выписка с лицевого счета по зерновой расписке из ГЭРДЗР;";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) копии договоров займа, залога и документы, подтверждающие неисполнение обязательств, обеспеченных зерновой распиской, гарантированной Фондом (в случае обращения залогодержателя);";
в пункте 9:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) если в течение срока рассмотрения требования участник добровольно выполнил свои обязательства по зерновой расписке;";
подпункты 6) и 7) изложить в следующей редакции:
"6) отсутствия данных о зерновой расписке в ГЭРДЗР;
7) при обращении держателя зерновой расписки, выпущенной хлебоприемным предприятием, не являющимся участником данного Фонда.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Держателю зерновой расписки возмещается причитающаяся часть стоимости зерна, рассчитанная в соответствии с пунктом 15 настоящих Правил.";
подпункт 2) пункта 15 изложить в следующей редакции:
"2) стоимость одной тонны зерна по таблице цен, по качественным показателям аналогичного качеству зерна, указанному в зерновой расписке;";
пункты 16 и 17 изложить в следующей редакции:
"16. В случаях, когда имеется задолженность держателя зерновой расписки перед участником по услугам по складской деятельности с выпуском зерновых расписок, из гарантийной выплаты вычитается сумма задолженности перед участником за оказанные услуги.
17. К Фонду, осуществившему погашение обязательств участника перед держателем зерновой расписки, переходит в пределах уплаченной им суммы право требования, которое держатель зерновой расписки имеет к данному участнику. При погашении Фондом задолженности не в полном объеме держатель зерновой расписки передает права по зерновой расписке на соответствующий погашенный объем путем деления объема зерна на несколько зерновых расписок и передачи соответствующего объема зерна по зерновой расписке.".
6. В приказе Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 июня 2015 года № 4-1/546 "Об утверждении Правил ведения количественно-качественного учета зерна" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11804, опубликованный 21 августа 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
в Правилах ведения количественно-качественного учета зерна, утвержденных указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:

"3. Астықпен жасалатын барлық операциялар (қабылдау, өлшеу, кептiру, тазалау, сақтау, тиеп жөнелту), сандық-сапалық есебi және тиісті құжаттарды ресiмдеу 1 килограммға дейiнгi дәлдiкпен нақты салмақта жүргiзiледi. Астық қолхатын шығару және оны астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік электрондық тізілімінде (бұдан әрі – АҚҰМЭТ) ресiмдеу кезiнде есепке жатқызылған нақты салмақ көрсетіледі.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Егер, келiп түскен астықтың сапасы ылғалдылығы, арамшөп және дән қоспасы бойынша сақтау шартында көрсетілген нормаларға сәйкес немесе олардан жақсы болса, АҚҰМЭТ-ның астық қолхатында нақты сапасы көрсетіледі, ал есепке жатқызылған нақты салмақ нақты салмаққа тең болады.
72-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) АҚҰМЭТ-дан астық қолхаттарын ұстаушылар туралы ақпаратты;".
7. "Астық қабылдау кәсiпорнын уақытша басқаруды жүргiзу қағидаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 24 маусымдағы № 4-1/564 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11835 болып тіркелген, 2015 жылғы 10 тамызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Астық қабылдау кәсiпорнын уақытша басқаруды жүргiзу қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) астық қабылдау кәсіпорны – астық сақтау жүзеге асырылатын меншік құқығында астық қоймасы (элеватор, астық қабылдау пункті) бар заңды тұлға;
2) астық қабылдау кәсіпорнын уақытша басқару (бұдан әрі – уақытша басқару) – астық қабылдау кәсіпорындарының астық қолхаттары бойынша міндеттемелерін қамтамасыз ету мақсатында оларға қатысты әкімшілік, заңдық, қаржылық, ұйымдық-техникалық және басқа да іс-шаралар мен рәсімдер кешенін мәжбүрлеп жүргізу;
3) астық қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындауға кепілдік беру қоры – астық қабылдау кәсіпорындарының өздері берген (шығарған) астық қолхаттары бойынша міндеттемелерін орындамауынан астық қолхаттарын ұстаушылардың мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету мақсатында құрылатын заңды тұлға;
4) астық қолхаты – астықтың белгілі бір мөлшеріне меншік құқығын растайтын, құжатсыз эмиссиялы емес бағалы қағаз түріндегі қоймалық куәлік;
5) астық қолхатын ұстаушы – астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік электрондық тізілімінде тіркелген, астық қолхаты бойынша құқықтарға ие тұлға;
6) уақытша басқару жөніндегі комиссия – уәкілетті органның, облыстың жергілікті атқарушы органының, астық қабылдау кәсіпорнының, сол астық қабылдау кәсіпорны берген (шығарған) астық қолхаттарын ұстаушылардың, астық қабылдау кәсіпорны қатысуға шарт жасаған астық қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындауға кепілдік беру қорының (қорларының) өкілдерін қамтитын алқалы орган;

"3. Все операции с зерном (приемка, взвешивание, сушка, очистка, хранение, отгрузка), количественно-качественный учет и оформление соответствующих документов ведутся в физическом весе с точностью до 1 килограмма. При выпуске зерновой расписки и ее формировании в государственном электронном реестре держателей зерновых расписок (далее – ГЭРДЗР) указывается зачтенный физический вес.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. В случае, если качество поступившего зерна по влажности, сорной и зерновой примеси соответствует или лучше норм, указанных в договоре на хранение, в зерновой расписке из ГЭРДЗР указывается фактическое качество, а зачтенный физический вес будет равен физическому весу.";
подпункт 1) пункта 72 изложить в следующей редакции:
"1) информация о держателях зерновых расписок из ГЭРДЗР;".
7. В приказе Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 июня 2015 года № 4-1/564 "Об утверждении Правил проведения временного управления хлебоприемным предприятием" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11835, опубликованный 10 августа 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
в Правилах проведения временного управления хлебоприемным предприятием, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В настоящих Правилах применяются следующие основные понятия:
1) хлебоприемное предприятие – юридическое лицо, имеющее на праве собственности зернохранилище (элеватор, хлебоприемный пункт), на котором осуществляется хранение зерна;
2) временное управление хлебоприемным предприятием (далее – временное управление) – принудительное проведение комплекса административных, юридических, финансовых, организационно-технических и других мероприятий и процедур в отношении хлебоприемных предприятий в целях обеспечения их обязательств по зерновым распискам;
3) фонд гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам – юридическое лицо, создаваемое в целях обеспечения защиты интересов держателей зерновых расписок от неисполнения хлебоприемными предприятиями обязательств по выданным ими (выпущенным) зерновым распискам;
4) зерновая расписка – складское свидетельство в виде бездокументарной неэмиссионной ценной бумаги, подтверждающее право собственности на определенное количество зерна;
5) держатель зерновой расписки – лицо, зарегистрированное в государственном электронном реестре держателей зерновых расписок, обладающее правами по зерновой расписке;
6) комиссия по временному управлению – коллегиальный орган, включающий представителей уполномоченного органа, местного исполнительного органа области, хлебоприемного предприятия, держателей зерновых расписок, выданных (выпущенных) данным хлебоприемным предприятием, фонда (фондов) гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам, с которым хлебоприемное предприятие заключило договор участия;

7) уәкілетті орган – құзыретi шегiнде астық нарығына қатысушылардың қызметiн үйлестiруді және реттеудi жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Облыстың жергілікті атқарушы органы уақытша басқаруды енгізу үшін негіз болатын фактілер анықталған сәттен бастап екі жұмыс күні ішінде:
1) астық қабылдау кәсіпорнын уақытша басқаруды енгізу туралы сотқа арыз береді және берілген арыз туралы ақпаратты астық қолхаттарының ақпараттық жүйесінің www.minagro.kz веб-порталында (бұдан әрі – Портал) жариялайды;
2) астық қабылдау кәсіпорнына, астық қабылдау кәсіпорны қатысу шартын жасасқан астық қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындауға кепілдік беру қорына (қорларына) және сол астық қабылдау кәсіпорны берген (шығарған) астық қолхаттарын ұстаушылардың бәріне үш жұмыс күні ішінде уақытша басқару жөніндегі комиссияның құрамына кандидатуралар беру туралы ұсыныс жолдайды.";
8-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Уақытша басқару жөніндегі комиссия соттың уақытша басқаруды енгізу туралы шешімі қабылданған* күннен бастап екі жұмыс күнінен кеш емес мерзімде:";
9-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Облыстың жергілікті атқарушы органы соттың уақытша басқаруды енгізу туралы шешімі қабылданған* күннен бастап үш жұмыс күні ішінде Порталда, сондай-ақ астық қабылдау кәсіпорнының қаражаты есебінен республикалық, облыстық маңызы бар кемінде екі газетте мемлекеттік және орыс тілінде:";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Уақытша басқару жөніндегі комиссия уақытша басқаруды енгізу туралы хабарлама Порталда жарияланған сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде уақытша әкімшіліктің құрамына өкілдерді сайлау үшін астық қолхаттарын ұстаушылардың жиналысын өткізуді ұйымдастырады және уақытша әкімшіліктің құрамын бекітеді.";
12-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) астық қабылдау кәсiпорнының ол берген (шығарған) астық қолхаттары бойынша мiндеттемелерiн қалпына келтiруге бағытталған шарттарды жасасады және құжаттарға қол қояды;";
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) астық қабылдау кәсiпорны астық қолхаттары бойынша міндеттемелерін орындауға кепiлдiк беру қорына қатысқан жағдайда, аталған қорға сол астық қабылдау кәсiпорны берген (шығарған) астық қолхаттарынан туындайтын мiндеттемелер бойынша берешектi бiрiншi кезектегi тәртiппен өтеу туралы талап қояды;";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

7) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий в пределах компетенции координацию и регулирование деятельности участников зернового рынка.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Местный исполнительный орган области в течение двух рабочих дней с момента выявления фактов, являющихся основанием для введения временного управления:
1) подает в суд заявление о введении временного управления хлебоприемным предприятием и публикует информацию о поданном заявлении на веб-портале информационной системы зерновых расписок www.minagro.kz (далее – Портал);
2) направляет хлебоприемному предприятию, фонду (фондам) гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам, с которым хлебоприемное предприятие заключило договор участия, и всем держателям зерновых расписок, выданных (выпущенных) данным хлебоприемным предприятием, предложение о представлении в течение трех рабочих дней кандидатур в состав комиссии по временному управлению.";
часть первую пункта 8 изложить в следующей редакции:
"8. Комиссия по временному управлению в срок не позднее двух рабочих дней со дня принятия судом решения о введении временного управления:";
абзац первый пункта 9 изложить в следующей редакции:
"9. Местный исполнительный орган области в течение трех рабочих дней со дня принятия судом решения о введении временного управления публикует на Портале, а также за счет средств хлебоприемного предприятия не менее чем в двух газетах республиканского, областного значения на государственном и русском языках сообщения:";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Комиссия по временному управлению в течение трех рабочих дней с момента опубликования на Портале сообщения о введении временного управления организует проведение собрания держателей зерновых расписок для избрания представителей в состав временной администрации и утверждает состав временной администрации.";
в пункте 12:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) заключает договоры, и подписывает документы, направленные на восстановление обязательств хлебоприемного предприятия по выданным им (выпущенным) зерновым распискам;";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) в случае участия хлебоприемного предприятия в фонде гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам предъявляет требования в указанный фонд о погашении задолженности по обязательствам, вытекающим из зерновых расписок, выданных (выпущенных) данным хлебоприемным предприятием, в первоочередном порядке;";
пункты 13 и 14 изложить в следующей редакции:

"13. Мөрлер, мөртабандар, бланктер, құнды заттар, үй-жайлардың, сейфтердің кілттері, астық қабылдау кәсіпорнының құжаттамасы, құрылтай, құқық белгілеуші және тіркеу құжаттарының түпнұсқалары соттың уақытша басқаруды енгізу туралы шешімі қабылданған күннен бастап күнтізбелік үш күн ішінде уақытша әкімшілікке еркін нысандағы қабылдап алу-беру актісіне сәйкес беріледі.
14. Балансқа енгізілген немесе енгізілмеген уақытша басқару режиміндегі астық қабылдау кәсіпорнының барлық мүлкі соттың уақытша басқаруды енгізу туралы шешімі қабылданған күннен бастап күнтізбелік үш күн өткен соң түгендеуге жатады. Балансқа енгізілмеген мүлік түгендеу ведомосінде көрсетіледі және кейін балансқа енгізілуге жатады.";
2-тараудағы ескертпе алып тасталсын.
20-тармақтың бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) астық қабылдау кәсіпорнының берген (шығарған) астық қолхаттары бойынша өз міндеттемелерін орындау қабілеттілігін қалпына келтіру;";
22-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) астық қабылдау кәсіпорнын астық қолхаттарын шығара отырып, қойма қызметі бойынша қызметтер көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыру құқығына арналған лицензиядан айыру туралы облыстың тиісті жергілікті атқарушы органына ұсыныс енгізеді;";
8. "Астық қолхаттарының мемлекеттік электрондық тізілімін жүргізу қағидаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 28 шілдедегі № 4-1/699 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12016 болып тіркелген, 2015 жылғы 15 қыркүйекте "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік электрондық тізілімін қалыптастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік электрондық тізілімін қалыптастыру және жүргізу қағидалары бекітілсін";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Астық қолхаттарының мемлекеттік электрондық тізілімін жүргізу қағидалары осы тізбеге 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігінің
өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін
кейбір бұйрықтарының тізбесіне
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2011 жылғы 27 қыркүйектегі
№ 06-1/545 бұйрығына
3-қосымша
Үлгілік нысан
Астық қолхаттарын ұстаушылар туралы ақпарат*
_____ жылдың _____ тоқсаны үшін**
_____________________________________________
астық қабылдау кәсіпорнының атауы
Астық қолхаты бланкісінің сериясы және нөмірі
Астық қолхатының берілген күні
Астық иесінің атауы (жеке тұлғаның тегі, аты-жөні)
Астықты сақтау шартының нөмірі және күні
Дақыл
Сыныбы
Егін жинау жылы
Сорты (тұқым үшін)
Репродукциясы (тұқым үшін)
Егіс стандартының сыныбы (тұқым үшін)
Есептелген нақты салмағы
Ылғалдылығы
Қоспалар
Залалдануы
Иісі
Түсі
Типі
Табиғаты
Арашөпті
Дәнді (майлы)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
кестенің жалғасы
Дән маңызы
Қабықтылығы
Түсу саны
Құрғақ затқа ақуыздың салмақтық үлесі
Өзге де көрсеткіштер
Астық қолхатын өтеу түрі
Астық қолхатын өтеу күні
Кепіл талаптары туралы мәліметтер
Кепілдік беру қорының, не сақтандырушы ұйымның атауы
Салмақтық үлесі
Дән маңызының сапасы немесе индексі
Талап сомасы
Астыққа кепіл құқығын белгілеу мерзімдері
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Ескертпе:
* - тек "қағаз" астық қолхаттарына ғана қатысты;
** - тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15 күнінен кешіктірмей, электрондық форматта ұсынылады.
Астық қабылдау кәсіпорындары www.minagro.kz астық қолхаттарының ақпараттық жүйесі веб-порталынан көшіруге болатын, "Есептілік тапсырудың бірыңғай жүйесі" бағдарламалық қамтымын пайдалана отырып, электрондық есеп қалыптастырады. Электрондық есепке астық қабылдау кәсіпорнының электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылады және астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік электрондық тізіліміне (бұдан әрі – Тізілім) бағдарламалық қамтымдағы жіберуге және Тізілім құрылымына қосуға арналған сервисті пайдалана отырып, беріледі.
Басшы _________________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігінің
өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін
кейбір бұйрықтарының тізбесіне
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2012 жылғы 8 мамырдағы
№ 18-03/241 бұйрығымен бекітілді
Астық нарығының мониторингін жүргізу қағидасы
1. Жалпы ережелер

"13. Печати, штампы, бланки, ценности, ключи от помещений, сейфов, документация хлебоприемного предприятия, оригиналы учредительных, правоустанавливающих и регистрационных документов в течение трех календарных дней со дня принятия судом решения о введении временного управления, передаются временной администрации в соответствии с актом приема-передачи произвольной формы.
14. Все имущество хлебоприемного предприятия, находящегося в режиме временного управления, включенное или не включенное в баланс, подлежит инвентаризации по истечении трех календарных дней со дня принятия судом решения о введении временного управления. Имущество, не включенное в баланс, указывается в инвентаризационной ведомости и впоследствии подлежит включению в баланс.";
примечание в главе 2 исключить;
подпункт 1) части второй пункта 20 изложить в следующей редакции:
"1) восстановление способности хлебоприемного предприятия исполнить свои обязательства по выданным (выпущенным) зерновым распискам;";
подпункт 1) пункта 22 изложить в следующей редакции:
"1) вносит соответствующему местному исполнительному органу области предложение о лишении хлебоприемного предприятия лицензии на право осуществления деятельности по оказанию услуг по складской деятельности с выпуском зерновых расписок;".
8. В приказе исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 июля 2015 года № 4-1/699 "Об утверждении Правил ведения государственного электронного реестра зерновых расписок" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12016, опубликованный 15 сентября 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил формирования и ведения государственного электронного реестра держателей зерновых расписок";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила формирования и ведения государственного электронного реестра держателей зерновых расписок.";
Правила ведения государственного электронного реестра зерновых расписок, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции, согласно приложению 4 к настоящему перечню.
Приложение 1
к Перечню некоторых приказов
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения и дополнения
Приложение 3
к приказу Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 27 сентября 2011 года № 06-1/545
Типовая форма
Информация о держателях зерновых расписок*
за ___ квартал _____ года**
_____________________________________________
(наименование хлебоприемного предприятия)
Серия и номер бланка зерновой расписки
Дата выдачи зерновой расписки
Наименование владельца зерна (фамилия, инициалы имени и отчества физического лица)
№ и дата договора хранения зерна
Культура
Класс
Год урожая
Сорт (для семян)
Репродукция (для семян)
Класс посевного стандарта (для семян)
Зачтенный физический вес
Влажность
Примеси
Зараженность
Запах
Цвет
Тип
Натура
Сорная
Зерновая (масличная)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
продолжение таблицы
Клейковина
Пленчатость
Число падения
Массовая доля белка на сухое вещество
Прочие показатели
Вид погашения зерновой расписки
Дата погашения зерновой расписки
Сведения об условиях залога
Наименование фонда гарантирования либо организации-страховщика
Массовая доля
Качество или индекс клейковины
Сумма требования
Сроки установления залогового права на зерно
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Примечания:
* - касается только "бумажных" зерновых расписок;
** - представляется в электронном формате ежеквартально не позднее 15
числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
Хлебоприемные предприятия формируют электронный отчет с
использованием программного обеспечения "Единая система сдачи
отчетности", которое можно скачать с веб-портала информационной
системы зерновых расписок www.minagro.kz. Электронный отчет
подписывается электронной цифровой подписью хлебоприемного
предприятия и предоставляется в государственный электронный реестр
держателей зерновых расписок (далее – Реестр), с использованием
имеющегося в программном обеспечении сервиса для отправки и включения
отчета в структуру Реестра.
Руководитель _______________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при наличии))
Приложение 2
к Перечню некоторых приказов
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения и дополнения
Утверждены
приказом Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 8 мая 2012 года № 18-03/241
Правила
проведения мониторинга зернового рынка
Глава 1. Общие положения

1. Осы Астық нарығының мониторингін жүргізу қағидасы (бұдан әрі – Қағидалар) "Астық туралы" 2001 жылғы 19 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 12-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және астық нарығының мониторингін жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) астық қолхаттарын тіркеуші (бұдан әрі – тіркеуші) – жарғылық капиталына мемлекет қатысатын, бағалы қағаздар нарығында жұмыс тәжірибесі бар, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын заңды тұлға;
2) астық нарығына қатысушылар – астықты өндіруге, сақтауға, тасымалдауға, қайта өңдеуге және өткізуге қатысатын заңды және жеке тұлғалар;
3) астық нарығының мониторингі (бұдан әрі – мониторинг) – астық нарығына қатысушылар астықты өндіруді, сақтауды, тасымалдауды, қайта өңдеуді және өткізуді қоса алғандағы онымен жүзеге асыратын операциялар туралы деректерді жинауға, өңдеуге және талдауға бағытталған тұрақты іс-шаралар жиынтығы;
4) бағдарламалық қамтамасыз ету – тіркеуші әзірлеген және шаблондар түрінде бағдарламалық қамтамасыз етуінде ұсынылған есептіліктің және ақпараттың әр түрлі нысандарын дайындауға арналған "Есептілікті тапсырудың бірыңғай жүйесі" (ЕББЖ) бағдарламалық қамтамасыз ету;
5) мамандандырылған ұйым – акционерлері Қазақстан Республикасының Үкіметі және (немесе) агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық басқарушы холдинг, сондай-ақ агроөнеркәсіптік кешен салаларын тұрақты дамыту, агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін бәсекелестік нарығында жоқ немесе мардымсыз көрсетілетін жекелеген қызмет түрлерімен қамтамасыз ету мақсатында құрылатын олардың аффилирленген тұлғалары болып табылатын ұйым;
6) электрондық есеп – ұлттық куәландырушы орталық берген электрондық цифрлы қолмен (бұдан әрі – ЭЦҚҚ) қол қойылатын мониторингтің деректерімен бағдарламалық қамтамасыз етудің толтырылған тиісті шаблоны.
3. Мониторингті астық нарығы саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) және облыстардың жергілікті атқарушы органдары жүзеге асырады.
2. Мониторинг жүргізу тәртібі
4. Мониторинг кезеңдері:
1) деректерді жинау;
2) деректерді өңдеу;
3) деректерді талдау.
5. Мониторинг деректері:
1) астықты ішкі нарықта және экспортқа тасымалдау туралы;
2) астық қабылдау кәсіпорындарының жүктелгендігі туралы ақпаратты қамтиды.
6. Мониторинг деректерін талдау үшін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұлттық тасымалдаушыдан және темір жол көлігіндегі басқа тасымалдаушылардан алынатын және астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік электрондық тізіліміне (бұдан әрі – тізілім) қоса берілетін астықты ішкі нарықта және экспортқа тасымалдау туралы ақпарат пайдаланылады.

1. Настоящие Правила проведения мониторинга зернового рынка (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 12-1) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 19 января 2001 года "О зерне" и определяют порядок проведения мониторинга зернового рынка.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) регистратор зерновых расписок (далее – регистратор) – юридическое лицо с участием государства в уставном капитале, обладающее опытом работы на рынке ценных бумаг, определяемое Правительством Республики Казахстан;
2) участники зернового рынка – физические и юридические лица, участвующие в производстве, хранении, транспортировке, переработке и реализации зерна;
3) мониторинг зернового рынка (далее – мониторинг) – совокупность постоянных мероприятий, направленных на сбор, обработку и анализ данных об операциях с зерном, осуществляемых участниками зернового рынка, включая его производство, хранение, переработку и реализацию;
4) программное обеспечение – программное обеспечение "Единая система сдачи отчетности (ЕССО)", разработанное регистратором и предназначенное для подготовки различных форм отчетности и информации, представленных в программном обеспечении в виде шаблонов;
5) специализированная организация – организация, акционерами которых являются Правительство Республики Казахстан и (или) национальный управляющий холдинг в сфере агропромышленного комплекса, а также их аффилированные лица, созданные в целях устойчивого развития отраслей агропромышленного комплекса, обеспечения субъектов агропромышленного комплекса отдельными видами услуг, отсутствующими или слабо предоставленными на конкурентном рынке;
6) электронный отчет – заполненный соответствующий шаблон программного обеспечения с данными мониторинга, подписываемый электронной цифровой подписью, выданной национальным удостоверяющим центром.
3. Мониторинг осуществляется уполномоченным органом в области зернового рынка (далее – уполномоченный орган) и местными исполнительными органами областей.
Глава 2. Порядок проведения мониторинга
4. Этапы мониторинга:
1) сбор данных;
2) обработка данных;
3) анализ данных.
5. Данные мониторинга включают информацию:
1) о транспортировке зерна на внутреннем рынке и на экспорт;
2) о загруженности хлебоприемных предприятий.
6. Для анализа данных мониторинга используется получаемая от национального перевозчика и других перевозчиков на железнодорожном транспорте и включаемая в государственный электронный реестр держателей зерновых расписок (далее – реестр) информация о транспортировке зерна на внутреннем рынке и на экспорт по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.

7. Ауыл шаруашылығы нарықтарының мониторингі саласындағы мамандандырылған ұйым (бұдан әрі – Мамандандырылған ұйым) астықтың орташа нарықтық бағалары туралы ақпаратты тізілімге осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша апта сайынғы негізде ұсынады.
8. Лицензияланған астық қабылдау кәсіпорындары астық қабылдау кәсіпорындарының жүктелгендігі туралы ақпаратты ай сайын осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тізілімге жолдайды.
9. Облыстардың жергілікті атқарушы органдары тізілімге осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша астық қабылдау кәсіпорнына уақытша басқарудың енгізілгені туралы ақпарат береді.
10. Мониторинг деректерін өндеу және талдау кезінде астық қабылдау кәсіпорындары, Мамандандырылған ұйым, ұлттық тасымалдаушы және темір жол көлігіндегі басқа тасымалдаушылар, сол сияқты облыстардың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – субъектілер) тізілімге ұсынатын деректер пайдаланылады.
11. Осы Қағидалардың 6, 7 және 8-тармақтарында көрсетілген ақпарат субъектінің ақпараттық жүйесінің астық қолхаттарының ақпараттық жүйесімен интеграциялық өзара іс-қимыл арқылы немесе тіркеушіге келесі тәртіпте беріледі;
1) бағдарламалық қамтамасыз етудің тиісті шаблоны толтырылады, ол астық қолхаттарының ақпараттық жүйесінің веб-порталында www.minagro.kz (бұдан әрі – Портал) көшіріп алу үшін еркін қол жетімділікте орналастырылады;
2) шаблонды толтыру нәтижесінде электронды есеп қалыптастырылады, оған субъектінің электрондық цифрлы қолымен қол қою және тізілімнің құрылымына электронды есепті жіберу және енгізу үшін бағдарламалық қамтамасыз етудегі бар сервисті пайдалана отырып тізілімге жіберу қажет.
12. Тіркеуші электронды есептің түскен күнінен бастап бес жұмыс күннің ішінде ЭЦҚҚ көрсетілген субъектінің электронды мекенжайына электронды есептің тізілімге енгізілгені немесе оны қабылдаудан бас тартудың себептер туралы электронды хабарлама жібереді. Тіркеушінің электронды есепті қабылдаудан бас тартуына субъектінің осы Қағидаларда көрсетілген талаптардың сақтамауы негіздеме болып табылады.
13. Мониторинг деректерін талдауды, деректерді Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсынуды уәкілетті орган жүзеге асырады.
14. Мониторинг деректері астық нарығына қатысушылар үшін жалпы қолжетімді болып табылады, деректерге рұқсатты тіркеуші Портал арқылы қамтамасыз етеді.
Астық нарығының мониторингін
жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
20____жылғы "___" ______ жай-күй бойынша астықты
ішкі нарықта және экспортқа тасымалдау туралы ақпарат
______________________________________________________________
(ұлттық тасымалдаушының және басқа да тасымалдаушылардың атауы және
мекенжайы)
Индексі: № 2-АІНЭТ.
Кезеңділігі: ай сайын.
Ұсынатын тұлғалар тобы: Теміржол көлігіндегі ұлттық тасымалдаушы және
басқа да тасымалдаушылар.
Қайда ұсынылады:астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік
электрондық тізіліміне.
Тапсыру мерзімі: әр айдың 25-іне дейін.
астық тоннада
Темір жол станциясының және облыстың атауы (коды)

7. Специализированная организация в сфере мониторинга сельскохозяйственных рынков (далее – Специализированная организация) представляет в реестр на еженедельной основе информацию о средних рыночных ценах на зерно по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
8. Лицензированные хлебоприемные предприятия предоставляют в реестр ежемесячно информацию о загруженности хлебоприемных предприятий по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
9. Местные исполнительные органы областей предоставляют в реестр информацию о введении временного управления хлебоприемным предприятием, по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
10. При обработке и анализе данных мониторинга используются данные, представляемые в реестр хлебоприемными предприятиями, Специализированной организацией, национальным перевозчиком и другими перевозчиками на железнодорожном транспорте, а также местными исполнительными органами областей (далее – субъекты).
11. Информация, указанная в пунктах 6, 7 и 8 настоящих Правил, представляется посредством интеграционного взаимодействия информационной системы субъекта с информационной системой зерновых расписок либо регистратору в следующем порядке:
1) заполняется соответствующий шаблон программного обеспечения, который размещается в свободном доступе для скачивания на веб-портале информационной системы зерновых расписок www.minagro.kz (далее – Портал);
2) в результате заполнения шаблона формируется электронный отчет, который необходимо подписать электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) субъекта и направить в реестр, используя имеющийся в программном обеспечении сервис для отправки и включения электронного отчета в структуру реестра.
12. Регистратор в течение пяти рабочих дней с даты поступления электронного отчета направляет на электронный адрес субъекта, указанный в ЭЦП, электронное уведомление о включении электронного отчета в реестр или причинах отказа в его принятии. Основанием для отказа регистратором в принятии электронного отчета является несоблюдение субъектом требований, указанных в настоящих Правилах.
13. Анализ данных мониторинга, представление данных в Правительство Республики Казахстан осуществляет уполномоченный орган.
14. Данные мониторинга являются общедоступными для участников зернового рынка в реестре, доступ к данным которого обеспечивается регистратором через Портал.
Приложение 1
к Правилам проведения
мониторинга зернового рынка
Форма
Информация
о транспортировке зерна на внутреннем рынке и на экспорт
по состоянию на "___" ______________20____года
_____________________________________________________________________
(наименование и адрес национального перевозчика и других
перевозчиков)
Индекс: ТЗВРЭ - 2.
Периодичность: ежемесячная.
Круг лиц представляющих: Национальный перевозчик и другие
перевозчики на железнодорожном транспорте.
Куда представляется: в государственный электронный реестр
держателей зерновых расписок.
Сроки представления: до 25 числа каждого месяца.
зерно в тоннах
Наименование (код) железнодорожной станции и области

20___ жылғы 1 қаңтардан бастап "____" _____ дейінгі өспелі қорытындымен
20___ жылғы "___"___ бастап "____" ___ дейінгі есепті кезеңде
тиеп жөнелтілді
келіп түсті
тиеп жөнелтілді
келіп түсті
экспортқа
республика ішінде
импорт бойынша
республика ішінде
экспортқа
республика ішінде
импорт бойынша
республика ішінде
Барлығы
Басшы _____________ _________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Орындаушы ___________ _______________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Телефоны _________ 20 __ жылғы "_____" _________
Ескертпе: Астықты ішкі нарықта және экспортқа тасымалдау туралы
нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме осы нысанға қосымшада
көрсетілген.
Астықты ішкі нарықта және
экспортқа тасымалдау туралы
ақпаратының нысанына
қосымшасы
Астықты ішкі нарықта және экспортқа тасымалдау туралы нысанды
толтыру жөніндегі түсіндірме
1. Астықты ішкі нарықта және экспортқа тасымалдау туралы толтырылған нысан:
астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік электрондық тізіліміне ұсынылады, ұсыну мерзімі ай сайын, әр айдың 25-іне дейін.
2. Астықты ішкі нарықта және экспортқа тасымалдау туралы ақпарат нысанында:
1) нысанның 1-бағанында темір жол станциясының және облыстың атауы (коды) көрсетіледі;
2) нысанның 2-бағанында ағымдағы жылғы 1 қаңтардан бастап көрсетілген кезең бойынша астықтың экспортқа тиеп жөнелтілген саны көрсетіледі;
3) нысанның 3-бағанында ағымдағы жылғы 1 қаңтардан бастап көрсетілген кезең бойынша республика ішіндегі тиелген астықтың саны көрсетіледі;
4) нысанның 4-бағанында ағымдағы жылғы 1 қаңтардан бастап көрсетілген кезең бойынша келіп түскен импорттық астықтың саны көрсетіледі;
5) нысанның 5-бағанында ағымдағы жылғы 1 қаңтардан бастап көрсетілген кезең бойынша республикаішілік тасымалдау кезінде келіп түскен астықтың саны көрсетіледі;
6) нысанның 6-бағанында көрсетілген кезеңде экспортқа тиелген астықтың саны көрсетіледі;
7) нысанның 7-бағанында көрсетілген кезеңде республика ішінде тиелген астықтың саны көрсетіледі;
8) нысанның 8-бағанында көрсетілген кезеңде келіп түскен импорттық астықтың саны көрсетіледі;
9) нысанның 9-бағанында көрсетілген кезеңде республикаішілік тасымалдау кезінде келіп түскен астықтың саны көрсетіледі.
Астық нарығының мониторингін
жүргізу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
20 __ жылғы "__" _________ астықтың орташа нарықтық бағалары
туралы ақпарат
Индексі: № 3-АОНБ.
Есепті: апталық.
Ұсынатын тұлғалар тобы: Ауыл шаруашылығы нарықтарының мониторингі
саласындағы мамандандырылған ұйым.
Қайда ұсынылады: астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік
электрондық тізіліміне.
Тапсыру мерзімі: жұма сайын.
Облыстар
Атауы
Өлшем бірлігі
Ақмола
Ақтөбе
Алматы
Атырау
Батыс Қазақстан
Жамбыл
Қарағанды
1
2
3
4
5
6
7
8
9
3-сынып бидайы
теңге/тонна
2-сынып арпасы
теңге/тонна
кестенің жалғасы
Облыстар
Қостанай
Қызылорда
Маңғыстау
Оңтүстік Қазақстан
Павлодар
Солтүстік Қазақстан
Шығыс Қазақстан
Астана қаласы
Алматы қаласы
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Басшы _____________ _________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Орындаушы ___________ _______________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Телефоны _________ 20 __ жылғы "_____" _________
Ескертпе: Астықтың орташа нарықтық бағалары туралы ақпарат нысанын
толтыру жөніндегі түсіндірме осы нысанға қосымшада көрсетілген.
Астықтың орташа нарықтық бағалары
туралы ақпаратының нысанына
қосымшасы
Астықтың орташа нарықтық бағалары туралы ақпарат нысанын
толтыру жөніндегі түсіндірме

С нарастающим итогом с 1 января по "___" _______ 20___ года
За отчетный период
с "___" по "___" _____20___ года
отгружено
поступило
отгружено
поступило
на экспорт
внутри республики
по импорту
внутри республики
на экспорт
внутри республики
по импорту
внутри республики
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Всего
Руководитель ___________ ____________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Исполнитель ___________ _____________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Телефон __________________ "___" ________________ 20__ года
Примечание: Пояснение по заполнению формы о транспортировке зерна на
внутреннем рынке и на экспорт приведено в приложении к настоящей
форме.
Приложение к форме
информации о транспортировке
зерна на внутреннем рынке и на экспорт
Пояснение по заполнению формы о транспортировке зерна
на внутреннем рынке и на экспорт
1. Заполненная форма о транспортировке зерна на внутреннем рынке и на экспорт представляется:
в государственный электронный реестр держателей зерновых расписок, срок представления – ежемесячно, до 25 числа месяца.
2. В форме информации о транспортировке зерна на внутреннем рынке и на экспорт:
1) в графе 1 формы указывается наименование (код) железнодорожной станции и области;
2) в графе 2 формы указывается количество отгруженного зерна на экспорт с 1 января текущего года по указанный период;
3) в графе 3 формы указывается количество отгруженного зерна внутри республики с 1 января текущего года по указанный период;
4) в графе 4 формы указывается количество поступившего импортного зерна с 1 января текущего года по указанный период;
5) в графе 5 формы указывается количество поступившего зерна при внутриреспубликанских перевозках с 1 января текущего года по указанный период;
6) в графе 6 формы указывается количество отгруженного зерна на экспорт за указанный период;
7) в графе 7 формы указывается количество отгруженного зерна внутри республики за указанный период;
8) в графе 8 формы указывается количество поступившего импортного зерна за указанный период;
9) в графе 9 формы указывается количество поступившего зерна при внутриреспубликанских перевозках за указанный период.
Приложение 2
к Правилам проведения
мониторинга зернового рынка
Форма
Информация о средних рыночных ценах на зерно
от " ___" _________ 20__ года
Индекс: СРЦЗ - 3.
Отчетный период: еженедельная.
Круг лиц представляющих: Специализированная организация в сфере
мониторинга сельскохозяйственных рынков.
Куда представляется: в государственный электронный реестр держателей
зерновых расписок.
Сроки представления: по пятницам.
Наименование
Единица измерения
Области
Акмолинская
Актюбинская
Алматинская
Атырауская
Западно-Казахстанская
Жамбылская
Карагандинская
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Пшеница 3 класс
тенге/тонна
Ячмень 2 класс
тенге/тонна
продолжение таблицы
Области
Костанайская
Кызылординская
Мангистауская
Южно-Казахстанская
Павлодарская
Северо-Казахстанская
Восточно-Казахстанская
город Астана
город Алматы
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Руководитель ___________ ____________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Исполнитель ___________ _____________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Телефон __________________ "___" ________________ 20__ года
Примечание: Пояснение по заполнению формы информации о средних
рыночных ценах на зерно приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение к форме
информации о средних рыночных
ценах на зерно
Пояснение по заполнению формы информации
о средних рыночных ценах на зерно

1. Астықтың орташа нарықтық бағалары туралы толтырылған ақпарат астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік электрондық тізіліміне ұсынылады, ұсыну мерзімі апта сайын, айдың әр жұмасы.
2. Астықтың орташа нарықтық бағалары туралы ақпарат нысанында:
1) нысаның 1-бағанында астықтың атауы және сыныбы көрсетіледі;
2) нысаның 2-бағанында өлшем бірлігі көрсетіледі;
3) 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 және 18-бағандарда облыстағы астықтың бір тоннаға бағасы теңгемен көрсетіледі.
Астық нарығының мониторингін
жүргізу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
20___ жылғы "____" _____________ жай-күй бойынша астық қабылдау
кәсіпорындарының жүктелгендігі туралы ақпарат
Индексі: № 1-ҚКЖ
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынатын тұлғалар тобы: лицензияланған астық қабылдау кәсіпорындары.
Қайда ұсынылады: астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік
электрондық тізіліміне.
Тапсыру мерзімі: әр айдың 1-іне қарай.
Астық қабылдау кәсіпорнының атауы
Жалпы сыйымдылығы, мың тонна
Барлық астық, мың тонна
Астық қабылдау кәсіпорнының жүктелгендігі, %
1
2
3
4
5
Басшы _____________ _________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Орындаушы ___________ _______________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Телефоны _________ 20 __ жылғы "_____" _________
Ескертпе: Астық қабылдау кәсіпорындарының жүктелгендігі туралы
нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме осы нысанға қосымшада
көрсетілген.
Астық қабылдау кәсіпорындарының
жүктелгендігі туралы ақпаратының
нысанына
қосымшасы
Астық қабылдау кәсіпорындарының жүктелгендігі туралы нысанды
толтыру жөніндегі түсіндірме
1. Астық қабылдау кәсіпорындарының жүктелгендігі туралы толтырылған ақпарат:
астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік электрондық тізіліміне ұсынылады, ұсыну мерзімі – ай сайын, әр айдың 1-іне дейін;
2. Астық қабылдау кәсіпорындарының жүктелгендігі туралы ақпарат нысанында:
1) нысанның 1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі;
2) нысанның 2-бағанында астық қабылдау кәсіпорнының атауы көрсетіледі;
3) нысанның 3-бағанында астық қабылдау кәсіпорнының жалпы сыйымдылығы көрсетіледі;
4) нысанның 4-бағанында көрсетілген кезеңдегі астықтың жалпы саны көрсетіледі;
5) нысанның 5-бағанында көрсетілген кезеңде астық қабылдау кәсіпорнының жүктелгендігі пайызбен көрсетіледі.
Астық нарығының мониторингін
жүргізу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
20___ жылғы "____" _____________ жай-күй бойынша астық қабылдау
кәсіпорнының уақытша басқаруды енгізу туралы ақпарат
Индексі: 1-ЖАО.
Кезеңділігі: қажеттілігіне қарай.
Ұсынатын тұлғалар тобы: Облыстың жергілікті атқарушы органының
құрылымдық бөлімшесі.
Қайда ұсынылады: астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік
электрондық тізіліміне.
Тапсыру мерзімі: астық қабылдау кәсіпорнының уақытша басқаруды енгізу
туралы соттың шешімін қабылдау күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде.
Астық қабылдау кәсіпорнының атауы
Жалпы сыйымдылығы, мың тонна
Барлық астық, мың тонна
Астық қабылдау кәсіпорнының жүктелгендігі %
Сот шешімі туралы мәліметтер
1
2
3
4
5
6
Басшы _____________ _________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Орындаушы ___________ _______________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Телефоны _________ 20 __ жылғы "_____" _________
Ескертпе: Астық қабылдау кәсіпорнын уақытша басқаруды енгізу туралы
нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме осы нысанға қосымшада
көрсетілген.
Астық қабылдау кәсіпорнының уақытша
басқаруды енгізу туралы ақпаратының
нысанына
қосымшасы
Астық қабылдау кәсіпорнын уақытша басқаруды енгізу туралы
нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме

1. Заполненная информация о средних рыночных ценах на зерно представляется:
в государственный электронный реестр держателей зерновых расписок, срок представления – еженедельно, каждую пятницу месяца.
2. В форме информации о средних рыночных ценах на зерно:
1) в графе 1 формы указывается наименование зерна и классность;
2) в графе 2 формы указывается единица измерения;
3) в графах 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 и 18 указывается цена в тенге за одну тонну зерна в области.
Приложение 3
к Правилам проведения
мониторинга зернового рынка
Форма
Информация о загруженности хлебоприемных предприятий
по состоянию на "___" __________ 20___ года
Индекс: ЗХП - 1.
Отчетный период: ежемесячная.
Круг лиц представляющих: лицензированные хлебоприемные предприятия.
Куда представляется: в государственный электронный реестр держателей
зерновых расписок.
Сроки представления: к 1 числу каждого месяца.
Наименование хлебоприемного предприятия
Общая емкость, тысяч тонн
Всего зерна, тысяч тонн
Загруженность хлебоприемного предприятия, %
1
2
3
4
5
Руководитель ___________ ____________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Исполнитель ___________ _____________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Телефон __________________ "___" ________________ 20__ года
Примечание: Пояснение по заполнению формы информации о загруженности
хлебоприемных предприятий приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение к форме
информации о загруженности
хлебоприемных предприятий
Пояснение по заполнению формы о загруженности
хлебоприемных предприятий
1. Заполненная информация о загруженности хлебоприемных предприятий представляется:
в государственный электронный реестр держателей зерновых расписок, срок представления – ежемесячно, до 1 числа каждого месяца.
2. В форме информации о загруженности хлебоприемных предприятий:
1) в графе 1 формы указывается порядковый номер;
2) в графе 2 формы указывается наименование хлебоприемного предприятия;
3) в графе 3 формы указывается общая емкость хлебоприемного предприятия;
4) в графе 4 формы указывается общее количество зерна на указанный период;
5) в графе 5 формы указывается загруженность хлебоприемного предприятия в процентах на указанный период.
Приложение 4
к Правилам проведения
мониторинга зернового рынка
Форма
Информация о введении временного управления
хлебоприемным предприятием
по состоянию на "___" __________ 20___ года
Индекс: МИО - 1.
Отчетный период: по мере необходимости.
Круг лиц представляющих: структурное подразделение местного
исполнительного органа области.
Куда представляется: в государственный электронный реестр держателей
зерновых расписок.
Сроки представления: в течение трех рабочих дней со дня принятия
судом решения о введении временного управления хлебоприемным
предприятием.
Наименование хлебоприемного предприятия
Общая емкость, тысяч тонн
Всего зерна, тысяч тонн
Загруженность хлебоприемного предприятия, %
Сведения по решению суда
1
2
3
4
5
6
Руководитель ___________ ____________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Исполнитель ___________ _____________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Телефон __________________ "___" ________________ 20__ года
Примечание: Пояснение по заполнению формы о введении временного
управления хлебоприемным предприятием приведено в приложении к
настоящей форме.
Приложение к форме
информации о введении
временного управления
хлебоприемным предприятием
Пояснение по заполнению формы
о введении временного управления хлебоприемным предприятием

1. Астық қабылдау кәсіпорнының уақытша басқаруды енгізу туралы толтырылған ақпарат:
астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік электрондық тізіліміне, ұсыну мерзімі – қажеттілігіне қарай, астық қабылдау кәсіпорнының уақытша басқаруды енгізу туралы соттың шешімін қабылдау күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде;
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне ұсынылады, ұсыну мерзімі – ай сайын, әр айдың 1-іне дейін.
2. Астық қабылдау кәсіпорындарының жүктелгендігі туралы ақпарат нысанында:
1) нысанның 1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі;
2) нысанның 2-бағанында астық қабылдау кәсіпорнының атауы көрсетіледі;
3) нысанның 3-бағанында астық қабылдау кәсіпорнының жалпы сыйымдылығы көрсетіледі;
4) нысанның 4-бағанында көрсетілген кезеңдегі астықтың жалпы саны көрсетіледі;
5) нысанның 5-бағанында көрсетілген кезеңде астық қабылдау кәсіпорнының жүктелгендігі пайызбен көрсетіледі;
6) нысанның 6-бағанында астық қабылдау кәсіпорнының уақытша басқаруды енгізу туралы сот шешімінің нөмірі мен күні, соттың атауы және сот шешімінің заңды күшіне ену күні көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігінің
өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін
кейбір бұйрықтарының тізбесіне
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
міндетін атқарушының

1. Заполненная информация о введении временного управления хлебоприемным предприятием представляется:
в государственный электронный реестр держателей зерновых расписок, срок представления – по мере необходимости, в течение трех рабочих дней со дня принятия судом решения о введении временного управления хлебоприемным предприятием;
в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан, срок представления – ежемесячно, до 1 числа каждого месяца.
2. В форме информации о загруженности хлебоприемных предприятий:
1) в графе 1 формы указывается порядковый номер;
2) в графе 2 формы указывается наименование хлебоприемного предприятия;
3) в графе 3 формы указывается общая емкость хлебоприемного предприятия;
4) в графе 4 формы указывается общее количество зерна на указанный период;
5) в графе 5 формы указывается загруженность хлебоприемного предприятия в процентах на указанный период;
6) в графе 6 формы указываются номер и дата решения суда о введении временного управления хлебоприемным предприятием, наименование суда и дата вступления решения суда в законную силу.
Приложение 3
к Перечню некоторых приказов
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения и дополнения
Утверждены
приказом Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан

2015 жылғы 16 сәуірдегі № 4-1/339
бұйрығымен бекітілген
Астық қолхаттарын шығара отырып, қойма қызметі бойынша
қызметтер көрсету жөніндегі қызметке қойылатын бiлiктiлiк
талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесі
Бiлiктiлiк талаптары мыналардың болуын қамтиды
Құжаттар тізбесі
Ескертпе
1
2
3
4
1
меншік құқығындағы астық сақтау қоймасы (элеватор, астық қабылдау пункті)
Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7586 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2012 жылғы 28 наурыздағы № 131 бұйрығымен бекітілген Құқықтық кадастрдан ақпарат ұсыну қағидаларына сәйкес берілетін жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар (ауыртпалықтар) және оның техникалық сипаттамалары туралы анықтама
Көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы "Жылжымайтын мүлік тізімі" мемлекеттік деректер базасы" ақпараттық жүйесінен растайды
2
технологиялық жабдықтар: (астық тазалау машиналары, астық кептіру жабдығы), таразы жабдығы (белгіленген тәртіппен салыстырып тексерілген), тиеу-түсіру құрылғылары, көтергіш-көлік жабдығы, жылжымалы көлік жабдығы, белсенді желдету жабдығы, астық сақтауға арналған сыйымдылықтар, сақтау кезінде астықтың температурасын және ылғалдылығын бақылауға арналған жабдық
Осы бiлiктiлiк талаптарына қосымшаға сәйкес астық қолхаттарын шығара отырып, қойма қызметi бойынша қызметтер көрсету жөніндегі қызметке қойылатын бiлiктiлiк талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер нысаны
Осы талапқа сәйкестікті лицензиар Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 137-бабы 3-тармағының 3) тармақшасына сәйкес бақылаудың өзге нысанын жүргізу жолымен белгілейді
3
өткізу режимі, аумақтың қоршалуы, асфальтталған алаңдар
Осы бiлiктiлiк талаптарына қосымшаға сәйкес астық қолхаттарын шығара отырып, қойма қызметi бойынша қызметтер көрсету жөніндегі қызметке қойылатын бiлiктiлiк талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер нысаны
Осы талапқа сәйкестікті лицензиар Кодекстің 137-бабы 3-тармағының 3) тармақшасына сәйкес бақылаудың өзге нысанын жүргізу жолымен белгілейді
4
өлшемдердің жай-күйін бағалаудан өткен, зертханалық жабдықпен және аспаптармен (ылғал өлшегіштермен, кептіру шкафтарымен, зертханалық таразылармен, дәнді ұнтақтауға арналған диірмендермен, елеуіштер жиынтықтарымен, сынама іріктегіштермен, пуркалармен, ақуыз құрамын, дән маңызының құрамы мен сапасын, құлау санын анықтауға арналған құрылғылармен, астықтың залалдануын анықтауға арналған оптикалық аспаптармен); астық үлгілерін сақтауға арналған сөрелермен жарақталған өндірістік-технологиялық зертхана

от 16 апреля 2015 года № 4-1/339
Квалификационные требования,
предъявляемые к деятельности по оказанию услуг по складской
деятельности с выпуском зерновых расписок, и перечень
документов, подтверждающих соответствие им
Квалификационные требования включают наличие:
Перечень документов
Примечание
1
2
3
4
1
на праве собственности зернохранилища (элеватора, хлебоприемного пункта)
Справка о зарегистрированных правах (обременениях) на недвижимое имущество и его технических характеристиках, выдаваемая в соответствии с Правилами предоставления информации из правового кадастра, утвержденными приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 28 марта 2012 года № 131, зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7586
Подтверждается услугодателем из информационной системы "Государственная база данных "Регистр недвижимости" посредством шлюза "электронного правительства"
2
технологического оборудования: (зерноочистительные машины, зерносушильное оборудование), весового оборудования (поверенного в установленном порядке), погрузочно-разгрузочных устройств, подъемно-транспортного оборудования, передвижного транспортного оборудования, оборудования активного вентилирования, емкостей для хранения зерна, оборудования для контроля температуры и влажности зерна при хранении
Форма сведений о соответствии квалификационным требованиям, предъявляемым к деятельности по оказанию услуг по складской деятельности с выпуском зерновых расписок согласно приложению к настоящим квалификационным требованиям
Соответствие данному требованию устанавливается лицензиаром путем проведения иной формы контроля согласно подпункта 3) пункта 3 статьи 137 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс)
3
пропускного режима, ограждения территории, асфальтированных площадок
Форма сведений о соответствии квалификационным требованиям, предъявляемым к деятельности по оказанию услуг по складской деятельности с выпуском зерновых расписок согласно приложению к настоящим квалификационным требованиям
Соответствие данному требованию устанавливается лицензиаром путем проведения иной формы контроля согласно подпункта 3) пункта 3 статьи 137 Кодекса
4
производственно-технологической лаборатории для определения качества зерна, прошедшей оценку состояния измерений, оснащенной: лабораторным оборудованием и приборами (влагомерами, сушильными шкафами, весами лабораторными, мельницей для размола зерна, комплектами сит, пробоотборниками, пурками, устройствами для определения содержания белка, содержания и качества клейковины, числа падения, оптическими приборами для определения зараженности зерна); стеллажами для хранения образцов зерна

"Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" 2000 жылғы 7 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес берілетін өлшем құралдарының типiн бекiту туралы, өлшем құралдарын метрологиялық аттестаттау туралы және өлшем құралдарын салыстырып тексеру туралы сертификаттар
5
тиiстi бiлiмi бар (техникалық басшылар үшiн – жоғары техникалық, технологиялық немесе агрономиялық бiлiм, мамандар үшiн – орта білімнен кейінгі (техникалық, технологиялық немесе агрономиялық) бiлiм) техникалық басшылар мен мамандардың бiлiктi құрамы
Осы бiлiктiлiк талаптарына қосымшаға сәйкес астық қолхаттарын шығара отырып, қойма қызметi бойынша қызметтер көрсету жөніндегі қызметке қойылатын бiлiктiлiк талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер нысаны
Осы талапқа сәйкестікті лицензиар Кодекстің 137-бабы 3-тармағының 3) тармақшасына сәйкес бақылаудың өзге нысанын жүргізу жолымен белгілейді
6
Интернет желісіне қолжетімділік
Осы бiлiктiлiк талаптарына қосымшаға сәйкес астық қолхаттарын шығара отырып, қойма қызметi бойынша қызметтер көрсету жөніндегі қызметке қойылатын бiлiктiлiк талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер нысаны
Осы талапқа сәйкестікті лицензиар Кодекстің 137-бабы 3-тармағының 3) тармақшасына сәйкес бақылаудың өзге нысанын жүргізу жолымен белгілейді
Астық қолхаттарын бере отырып,
қойма қызметі бойынша қызметтер
көрсету жөніндегі қызметке
қойылатын бiлiктiлiк талаптарына
және оларға сәйкестікті растайтын
құжаттар тізбесіне қосымша
Астық қолхаттарын бере отырып, қойма қызметі бойынша қызметтер
көрсету жөніндегі қызметке қойылатын бiлiктiлiк талаптарына
сәйкестік туралы мәліметтер нысаны
Астық сақтау қоймасының (элеватордың, астық қабылдау пунктінің)
атауы:_______________________________________________________________
Құқық иеленушінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі
_____________________________________________________________________
Астық сақтау қоймасының мекенжайы және кадастрлық нөмірі_____________________________________________________________________
Меншік иесі (құқық иеленуші) __________________________________
Технологиялық жабдықтың болуы туралы мәліметтер
Жабдықтың атауы
Өлшем бірлігі
20__ жылғы ______ бары
Жай-күйі
1
2
3
4
астық кептіру жабдығы
сағатына дана/тонна
астық сақтауға арналған сыйымдылықтар
мың тонна
астық тазалау машиналары
дана
белсенді желдету жабдығы
дана
жылжымалы көлік жабдығы
дана
көтергіш-көлік жабдығы
дана
сақтау кезінде астықтың температурасын және ылғалдылығын бақылауға арналған жабдық
жиынтық
таразы жабдығы (белгіленген тәртіппен салыстырып тексерілген)
дана
тиеу-түсіру құрылғылары
дана
Интернет желісіне қолжетімділік туралы мәліметтер
Сипаттамалары
20___ жылғы ____ бары
1
2
3
Интернет желісіне қолжетімділік
Өткізу режимінің, аумақтың қоршалуының, асфальтталған
алаңдардың болуы туралы мәліметтер___________________________________
(асфальтталған алаңдар бойынша көлемдер шаршы метрмен көрсетіледі)
Өлшем құралдарының типiн бекiту туралы, өлшем құралдарын
метрологиялық аттестаттау туралы, өлшем құралдарын салыстырып тексеру
туралы сертификаттардың болуы туралы мәліметтер (сертификаттарды
мемлекеттік метрологиялық қызметтер немесе аккредиттелген заңды
тұлғалардың метрологиялық қызметтері береді) ________________________
_____________________________________________________________________
Құжаттың атауы
Құжаттың нөмірі
Іс-қимыл басталған күн
Іс-қимыл аяқталған күн
Метрологиялық қызметтің атауы
1
2
3
4
5
6
Астық сапасын айқындауға арналған өндірістік-техникалық
зертхананың жарамды жабдықпен және аспаптармен жарақталуы туралы
мәліметтер
Объект
Өлшем бiрлiгi
20__ жылғы ___________ бары
1
2
3
Ақуыз құрамын анықтауға арналған құрылғылар
дана
Пуркалар
дана
Астық үлгілерін сақтауға арналған сөрелер
дана
Астықтың зақымданғанын анықтауға арналған оптикалық аспаптар
дана
Дән маңызының құрамы мен сапасын анықтауға арналған құрылғылар
дана
Дәнді ұнтақтауға арналған диірмендер
дана
Елеуіштер жиынтықтары
дана
Зертханалық таразылар
дана
Кептiргiш шкафтар
дана
Құлау санын анықтауға арналған құрылғылар
дана
Сынама іріктегіштер
дана
Ылғал өлшегiштер
дана
Техникалық басшылар мен мамандардың бiлiктi құрамының болуы
туралы мәліметтер
Маманның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда)
Лауазымы
Білімі бойынша мамандығы
Мамандығы бойынша жұмыс өтілі
1
2
3
4
5
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігінің
өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін
кейбір бұйрықтарының тізбесіне
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 28 шілдедегі
№ 4-1/699 бұйрығымен
бекітілген
Астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік электрондық
тізілімін қалыптастыру және жүргізу қағидалары

Сертификаты об утверждении типа средств измерений, о метрологической аттестации средств измерений и о поверке средств измерений, выдаваемые в соответствии с Законом Республики Казахстан от 7 июня 2000 года "Об обеспечении единства измерений"
5
квалифицированного состава технических руководителей и специалистов, имеющих соответствующее образование (для технических руководителей - высшее техническое, технологическое или агрономическое образование, для специалистов - послесреднее (техническое, технологическое или агрономическое) образование)
Форма сведений о соответствии квалификационным требованиям, предъявляемым к деятельности по оказанию услуг по складской деятельности с выпуском зерновых расписок согласно приложению к настоящим квалификационным требованиям
Соответствие данному требованию устанавливается лицензиаром путем проведения иной формы контроля согласно подпункта 3) пункта 3 статьи 137 Кодекса
6
доступа к сети Интернет
Форма сведений о соответствии квалификационным требованиям, предъявляемым к деятельности по оказанию услуг по складской деятельности с выпуском зерновых расписок по форме, согласно приложению к настоящим квалификационным требованиям
Соответствие данному требованию устанавливается лицензиаром путем проведения иной формы контроля согласно подпункта 3) пункта 3 статьи 137 Кодекса
Приложение
к квалификационным требованиям
предъявляемым к деятельности по
оказанию услуг по складской
деятельности с выпуском зерновых
расписок, и перечню документов
подтверждающих соответствие им
Форма сведений о соответствии квалификационным требованиям,
предъявляемым к деятельности по оказанию услуг по складской
деятельности с выпуском зерновых расписок
Наименование зернохранилища (элеватора, хлебоприемного пункта): _____
_____________________________________________________________________
Бизнес-идентификационный номер правообладателя: _____________________
Местонахождение и кадастровый номер зернохранилища __________________
_____________________________________________________________________
Собственник (правообладатель) _______________________________________
Сведения о наличии технологического оборудования
Наименование оборудования
Единица измерения
Наличие на ________ 20___ год
Состояние
1
2
3
4
зерносушильное оборудование
штук/ тонн в час
емкости для хранения зерна
тысяч тонн
зерноочистительные машины
штук
оборудования активного вентилирования
штук
передвижное транспортное оборудование
штук
подъемно-транспортное оборудование
штук
оборудование для контроля температуры и влажности зерна при хранении
комплектов
весовое оборудование (поверенное в установленном порядке)
штук
погрузочно-разгрузочные устройства
штук
Сведения о доступе к сети Интернет
Характеристики
Наличие на ________
20 ___ года
1
2
3
Доступ к сети Интернет
Сведения о наличии пропускного режима, ограждения территории,
асфальтированных площадок _________________________________________
(по асфальтированным площадкам указывается площадь в метр2)
Сведения о наличии сертификатов об утверждении типа средств
измерений, о метрологической аттестации средств измерений и о поверке
средств измерений (сертификаты выдаются государственными
метрологическими службами или метрологическими службами
аккредитованных юридических лиц)_____________________________________
Наименование документа
Номер документа
Дата начала действия
Дата завершения действия
Наименование метрологической службы
1
2
3
4
5
6
Сведения об оснащенности производственно-технологической
лаборатории для определения качества зерна исправным оборудованием и
приборами
Объект
Единица измерения
Наличие на ________
20 ___ год
1
2
3
Устройства для определения содержания белка
штук
Пурки
штук
Стеллажи для хранения образцов зерна
штук
Оптические приборы для определения зараженности зерна
штук
Устройства для определения содержания и качества клейковины
штук
Мельницы для размола зерна
штук
Комплекты сит
штук
Весы лабораторные
штук
Сушильные шкафы
штук
Устройства для определения числа падения
штук
Пробоотборники
штук
Влагомеры
штук
Сведения о наличии квалифицированного состава технических
руководителей и специалистов
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) специалиста
Должность
Специальность по образованию
Стаж работы по специальности
1
2
3
4
5
Приложение 4
к Перечню некоторых приказов
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения и дополнения
Утверждены
приказом исполняющего обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 28 июля 2015 года № 4-1/699
Правила формирования и ведения государственного
электронного реестра держателей зерновых расписок

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік электрондық тізілімін қалыптастыру және жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағида) "Астық туралы" 2001 жылғы 19 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 12) тармақшасына сәйкес әзірленген және астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік электрондық тізілімін жүргізудің тәртібін, астық қолхаттарының шығарылу, айналымы және өтелуі, сондай-ақ астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік электрондық тізіліміне рұқсат берудің тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидада келесі негізгі түсініктемелер, анықтамалар және қысқартулар пайдаланылады:
1) ақпараттық жүйенің веб-порталы (бұдан әрі – веб-портал) – Интернетте www.minagro.kz мекенжайы бойынша орналастырылған, осы тізілімге қолжеткізудің бірыңғай нүктесін көрсететін интернет-ресурс;
2) астық иесі – астық қабылдау кәсіпорнына астықты сақтауға берген жеке немесе заңды тұлға;
3) астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік электрондық тізілімі (бұдан әрі – тізілім) – уақыттың нақты сәтіне астық қолхаттарын ұстаушыларды сәйкестендіруді, астық қолхаттарымен мәмілелерді тіркеуді қамтамасыз ететін астық қолхаттары және оларды ұстаушылар туралы мәліметтердің жиынтығы, сондай-ақ олардың өтінішіне немесе олар бойынша құқықты іске асыруға тіркелген шектеулердің сипаттамасы және ақпараттық жүйеде көрсетілген басқа да мәліметтер;
4) астық қолхаттарының ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ақпараттық жүйе) – астық қолхаттары және оларды ұстаушылар бойынша ақпараттарды сақтауға, өңдеуге, іздеуге, таратуға, беруге және ұсынуға арналған тізілімді жүргізудің автоматтандырылған жүйесі;
5) астық қолхаты – астықтың нақты көлеміне құқық меншігін растайтын эмиссияға жатпайтын құжатсыз құнды қағаз түріндегі қойма куәлігі;
6) астық қолхатын тіркеуші – (бұдан әрі – тіркеуші) – Қазақстан Республикасының Үкіметімен айқындалатын құнды қағаздар нарығында жұмыс тәжірибесі бар жарғылық капиталына мемлекет қатысатын заңды тұлға;
7) астық қолхатын ұстаушы – астық қолхаты бойынша құқыққа ие тізілімде тіркелген адам;
8) бұйрық – астық қолхатын ұстаушының меншігіндегі астыққа қатысты нақты іс-қимылды жүзеге асырылуын көрсете отырып тізілімде астық қабылдау кәсіпорынымен немесе астық қолхатын ұстаушымен қалыптастырылатын, ұлттық куәландырушы орталық берген электрондық цифрлық қолтаңба қойылатын электрондық құжат;
9) дербес шот – мәмлені тіркеу және астық қолхаты бойынша құқықты есепке алу мақсатында тіркелген адамды сәйкестендіруге мүмкіндік беретін тізілімде көрсетілген жазбалар жиынтығы;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования и ведения государственного электронного реестра держателей зерновых расписок (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 12) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 19 января 2001 года "О зерне" (далее – Закон) и определяют порядок ведения государственного электронного реестра держателей зерновых расписок, порядок выпуска, обращения и погашения зерновых расписок, а также предоставления доступа к государственному электронному реестру держателей зерновых расписок.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия, определения и сокращения:
1) веб-портал информационной системы (далее – веб-портал) – интернет-ресурс, размещенный в сети Интернет по адресу: www.minagro.kz, предоставляющий единую точку доступа к данным реестра;
2) владелец зерна – физическое или юридическое лицо, передавшее на хранение хлебоприемному предприятию зерно;
3) государственный электронный реестр держателей зерновых расписок (далее – реестр) – совокупность сведений о зерновых расписках и их держателях, обеспечивающих идентификацию держателей зерновых расписок на определенный момент времени, регистрацию сделок с зерновыми расписками, а также характер зарегистрированных ограничений на обращение или осуществление прав по ним, и иные сведения, отраженные в информационной системе;
4) информационная система зерновых расписок (далее – информационная система) – автоматизированная система ведения реестра, предназначенная для хранения, обработки, поиска, распространения, передачи и предоставления информации по зерновым распискам и их держателям;
5) зерновая расписка – складское свидетельство в виде бездокументарной неэмиссионной ценной бумаги, подтверждающее право собственности на определенное количество зерна;
6) регистратор зерновых расписок (далее – регистратор) – юридическое лицо с участием государства в уставном капитале, обладающее опытом работы на рынке ценных бумаг, определяемое Правительством Республики Казахстан;
7) держатель зерновой расписки – лицо, зарегистрированное в реестре, обладающее правами по зерновой расписке;
8) приказ – электронный документ, формируемый хлебоприемным предприятием или держателем зерновой расписки в реестре, с указанием осуществления определенного действия в отношении принадлежащего держателю зерновой расписки зерна, подписываемый электронной цифровой подписью, выданной национальным удостоверяющим центром;
9) лицевой счет – совокупность записей, содержащихся в реестре, позволяющих идентифицировать зарегистрированное лицо с целью регистрации сделок и учета прав по зерновой расписке;

10) дербес шоттан көшірме – уақыттың нақты сәтіне астық қолхаты бойынша тіркелген адамның құқығын растайтын және ақпараттық жүйеде тіркеушімен қалыптастырылатын құнды қағаз болып табылмайтын электрондық құжат;
11) кепіл ұстаушы – астық қолхаты бойынша кепілі туралы шартпен (бұдан әрі – кепіл шарты) көзделген міндеттемеде астықты кепілге ұстаушы болып табылатын адам;
12) клиент – тіркеушінің қызметін пайдаланатын немесе пайдалануға ниеті бар адам;
13) өкілетті орган – өз құзыреті шегінде астық нарығына қатысушылардың қызметтерін үйлестіруді және реттеуді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
14) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – ЭЦҚ құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілігін және мазмұнның өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы.
2-тарау. Тізілімді қалыптастыру және жүргізу тәртібі
3. Тізілімді ақпараттық жүйемен ықпалдастыру үшін ведомстволық ақпараттық жүйелерге қолжетімділікті ұйымдастыру жолымен тізілімге құқық және жер кадастрларының деректері, рұқсаттар мен хабарламалар, жеке және заңды тұлғаларды тіркеу, бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы орталық атқарушы органдардың, басқа да орталық және жергілікті атқарушы органдардың, сондай-ақ "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының мәліметтері негізінде тіркеуші қалыптастырады және жүргізеді, атап айтқанда:
1) астық қолхаттарын беру арқылы қойма қызметі бойынша қызметтерді жүзеге асыруға лицензиясы (бұдан әрі – лицензия) бар заңды тұлғаларға қатысты – рұқсаттар мен ескертулер саласында басқаруды және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
2) астық қабылдау кәсіпорындары, қаржылық есептіліктің депозитарийіне ұсынатын ақпаратқа қатысты – бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы қызметті реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
3) астық қабылдау кәсіпорындарына тіркелген жылжымайтын объектілерге қатысты – жылжымайтын мүлікті мемлекеттік тіркеу және мемлекеттік техникалық тексеру саласындағы мемлекеттік саясатты және мемлекеттік реттеуді жүргізуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
4) астық қабылдау кәсіпорындарына тіркелген жер учаскелеріне қатысты – жер қатынастары саласында реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
5) тізілімде тіркелген заңды тұлғаларға, филиалдары мен өкілдіктеріне қатысты – заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеуді және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;

10) выписка с лицевого счета – электронный документ, не являющийся ценной бумагой, формируемый регистратором в информационной системе и подтверждающий права зарегистрированного лица по зерновой расписке на определенный момент времени;
11) залогодержатель – лицо, являющееся залогодержателем зерна в обязательстве, предусмотренном договором о залоге зерна по зерновой расписке (далее – договор залога);
12) клиент – лицо, пользующееся или намеренное воспользоваться услугами регистратора;
13) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий в пределах компетенции координацию и регулирование деятельности участников зернового рынка;
14) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами ЭЦП и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
Глава 2. Порядок формирования и ведения реестра
3. Реестр формируется и ведется регистратором на основе данных правового и земельного кадастров, сведений центральных исполнительных органов в сфере разрешений и уведомлений, регистрации физических и юридических лиц, бухгалтерского учета и финансовой отчетности, других центральных и местных исполнительных органов, а также Государственной корпорации "Правительство для граждан", путем организации доступа к ведомственным информационным системам для интеграции с информационной системой, в частности:
1) государственным органом, осуществляющим руководство и межотраслевую координацию в сфере разрешений и уведомлений – в отношении юридических лиц, имеющих лицензию на осуществление деятельности по оказанию услуг по складской деятельности с выпуском зерновых расписок (далее – лицензия);
2) государственным органом, осуществляющим регулирование деятельности в сфере бухгалтерского учета и финансовой отчетности – в отношении информации, предоставляемой хлебоприемными предприятиями в депозитарий финансовой отчетности;
3) государственным органом, осуществляющим реализацию государственной политики и государственное регулирование деятельности в сфере государственной регистрации и государственного технического обследования недвижимого имущества – в отношении объектов недвижимости, зарегистрированных за хлебоприемными предприятиями;
4) государственным органом, осуществляющим регулирование в области земельных отношений – в отношении земельных участков, зарегистрированных за хлебоприемными предприятиями;
5) государственным органом, осуществляющим государственную регистрацию юридических лиц и учетную регистрацию филиалов и представительств – в отношении юридических лиц, филиалов и представительств, зарегистрированных в реестре;

6) тізілімде тіркелген жеке тұлғаларға қатысты – сәйкестендіру нөмірлерін қалыптастыруды және сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізбесін жүргізуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган.
4. Тізілімге берілетін деректердің нысанын, көлемі мен кезеңділігін өкілетті органдар белгілейді. Тізілімнің деректерін өзектендіруді тіркеуші астық қабылдау кәсіпорындары және клиенттер бойынша шынайы және дәл ақпаратты көрсетуге мүмкіндік беретін жаңарту, толықтыру, өзгерту және басқа да әрекеттер арқылы жүзеге асырады.
5. Тіркеуші үш жұмыс күнінен кешіктірмей тізілімнің жұмысында жоспарланған техникалық үзілістер туралы өкілетті органды хабардар етеді, ол туралы ақпаратты веб-порталға орналастырады.
6. Орталық және жергілікті атқарушы органдар тіркеушінің жазбаша сұранымы бойынша тізілімнің деректерін өзектендіру және айқындау үшін сұратылған деректерді береді.
3-тарау. Астық қолхаттарын шығару, айналымы және өтеу тәртібі
7. Тізілімде операциялардың келесі түрлері тіркеледі:
1) ауқымды операциялар;
2) дербес шот бойынша операциялар;
3) астық қолхаттарымен операциялар;
4) ақпараттық операциялар.
8. Ауқымды операцияларға:
1) астық қоймасын тіркеу (тізілімде операциялар жүргізуге уәкілетті астық қабылдау кәсіпорнының бірінші басшысы және бас бухгалтері, сондай-ақ облыстың жергілікті атқарушы органы тіркеушіге ұсынған астық қабылдау кәсіпорындарының зерттеу актісіне сәйкес астық қоймасының техникалық сыйымдылығы және астық қолхаттарының барынша шығарылатын көлемі туралы мәліметтерін көрсете отырып);
2) астық қоймасының деректерін өзгерту (оның ішінде астық қоймасының техникалық сыйымдылығын және астық қолхаттарының барынша шығарылатын көлемін өзгерте отырып);
3) астық қоймасын оқшаулау/оқшаулаудан шығару (астық қабылдау кәсіпорыны лицензиясының қолданысын тоқтата тұру/қалпына келтірумен, облыстың жергілікті атқарушы органының сотқа астық қабылдау кәсіпорнына уақытша басқаруды енгізу туралы өтініш беруімен, астық қабылдау кәсіпорнын жою туралы шешім қабылдаумен байланысты, оның ішінде астық қабылдау кәсіпорнын банкрот деп танумен байланысты);
4) астық қолхаттарының күшін жою (астық қабылдау кәсіпорны лицензиясының қолданысын тоқтатумен, астық қабылдау кәсіпорнын жоюмен байланысты) жатады.
Ауқымды операцияларды тіркеуші тізілімде мәліметтердің, оның ішінде облыстардың жергілікті атқарушы органдарынан және астық қабылдау кәсіпорындарынан, сондай-ақ осы Қағидалардың 3-тармағына сәйкес тізілімге берілетін деректердің негізінде тіркейді.
Астық қабылдау кәсіпорны бір жұмыс күні ішінде ғаламдық операцияны жүргізу үшін астық қабылдау кәсіпорнының атынан тізілімде операцияларын жүргізуге уәкілетті бірінші басшыны және/немесе бас бухгалтерді тағайындау (сайлау) немесе жұмыстан шығару (өкілеттіктерін тоқтату) туралы бұйрығын тіркеушіге ұсынады.

6) государственным органом, осуществляющим формирование идентификационных номеров и ведение национальных реестров идентификационных номеров – в отношении физических лиц, зарегистрированных в реестре.
4. Актуализация данных реестра регистратором осуществляется путем обновления, дополнения, изменения и иных действий, позволяющих отразить в реестре объективную информацию по хлебоприемным предприятиям и клиентам.
5. Регистратор не позднее трех рабочих дней уведомляет уполномоченный орган о планируемых технических перерывах в работе реестра с размещением такой информации на веб-портале.
6. Центральные и местные исполнительные органы по письменному запросу регистратора безвозмездно представляют запрашиваемые данные для актуализации и уточнения данных реестра.
Глава 3. Порядок выпуска, обращения и погашения зерновых
расписок
7. В реестре регистрируются следующие виды операций:
1) глобальные операции;
2) операции по лицевому счету;
3) операции с зерновыми расписками;
4) информационные операции.
8. К глобальным операциям относятся:
1) регистрация зернохранилища (с указанием сведений о первом руководителе и главном бухгалтере хлебоприемного предприятия, уполномоченных на проведение операций в реестре, а также технической емкости зернохранилища и максимального объема выпускаемых зерновых расписок согласно акту обследования хлебоприемного предприятия, предоставляемого местным исполнительным органом области регистратору);
2) изменение данных зернохранилища (в том числе с изменением его технической емкости и максимального объема выпускаемых зерновых расписок);
3) блокировка/разблокировка зернохранилища (в связи с приостановлением/возобновлением действия лицензии хлебоприемного предприятия; подачей местным исполнительным органом области заявления в суд о введении временного управления хлебоприемным предприятием; принятием решения о ликвидации хлебоприемного предприятия, в том числе в связи с признанием хлебоприемного предприятия банкротом);
4) аннулирование зерновых расписок (в связи с прекращением действия лицензии хлебоприемного предприятия; ликвидацией хлебоприемного предприятия).
Глобальные операции регистрируются регистратором в реестре на основании сведений, в том числе полученных из местных исполнительных органов областей и хлебоприемных предприятий, а также данных, предоставляемых в реестр согласно пункту 3 настоящих Правил.
Хлебоприемное предприятие в течение одного рабочего дня представляет регистратору для проведения глобальной операции приказ о назначении (избрании) или увольнении (прекращении полномочий) первого руководителя и/или главного бухгалтера, уполномоченных на проведение операций в реестре от имени хлебоприемного предприятия.

9. Дербес шот бойынша операцияларға:
1) дербес шотын ашу;
2) дербес шоттың деректерін өзгерту;
3) дербес шотын оқшаулау/оқшаулаудан шығару;
4) дербес шотын жабу жатады.
10. Дербес шотын ашу үшін клиенттер ішкі веб-порталда (бұдан әрі – Жеке кабинет) төмендегілерді:
1) жеке тұлғалар және жеке кәсіпкерлер үшін: жеке сәйкестендіру нөмірін (бұдан әрі – ЖСН) және тегін, аты мен әкесінің атын (бар болса);
2) заңды тұлғалар үшін: бизнес-сәйкестендіру нөмірін (бұдан әрі – БСН), толық атауын, тегін, аты мен әкесінің атын (ол бар болса), бірінші басшының ЖСН;
3) байланыс деректерін (пошталық мекенжайы, телефон, электрондық мекенжайы).
4) тіркеушімен өзара есептерін жүзеге асыру үшін екінші деңгейлі банкте банктік есебінің деректемелерін көрсете отырып өздігінен тіркеледі.
Жоғарыда көрсетілген деректер өзгерген кезде клиент бір жұмыс күні ішінде Жеке кабинетке енгізілген дербес шотының деректерін өзгертеді.
11. Клиенттің дербес шотын бұғаттау жөніндегі операцияны тіркеуші:
1) "Жеке тұлғалар" мемлекеттік деректер базасында азаматтың қайтыс болғаны туралы мәліметтер (оны қайтыс болды, әрекетке қабілетсіз немесе қабілет әрекеті шектелген, хабарсыз кеткен деп тану туралы хабарлама) болғанда;
2) "Заңды тұлғалар" мемлекеттік деректер базасында заңды тұлғаның жойылғаны туралы мәлімет болғанда;
3) "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" 2010 жылғы 2 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 65-бабының талаптарын ескере отырып Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес (құнды қағаздарға қамау жариялау туралы) осындай құқықтары бар мемлекеттік органдар актілерінің негізінде;
4) тіркеушінің қызметі төленбеген және осыған байланысты клиент пен тіркеушінің арасында жасалған ақылы электрондық қызмет көрсетуге электронды шарттың (бұдан әрі – шарт) әрекеті тоқтатылған кезде тіркейді.
Дербес шотты бұғаттау бойынша операцияны тіркеуші клиентпен шарттың қолданысын қалпына келтірген кезде және мемлекеттік органның Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес осындай құқығы бар актісінің (құнды қағазды қамаудан босату туралы) негізінде тіркейді.
12. Клиенттің дербес шотын жабу туралы операцияны тіркеуші:
1) "Жеке тұлғалар" мемлекеттік деректер базасында азаматтың қайтыс болғаны туралы мәлімет (оны қайтыс болды әрекетке қабілетсіз немесе қабілет әрекеті шектелген, хабарсыз кеткен деп тану туралы хабарлама) болғанда;
2) "Заңды тұлғалар" мемлекеттік базасы деректерінде заңды тұлғаның жойылғаны туралы мәлімет бар болғанда;
3) он сегіз ай ішінде астық қолхаттарының дербес шотында болмаған кезде тіркейді.

9. К операциям по лицевому счету относятся:
1) открытие лицевого счета;
2) изменение данных лицевого счета;
3) блокировка/разблокировка лицевого счета;
4) закрытие лицевого счета.
10. Для открытия лицевого счета клиенты самостоятельно регистрируются на внутреннем веб-портале реестра (далее – Личный кабинет), с указанием:
1) для физических лиц и индивидуальных предпринимателей: индивидуального идентификационного номера (далее – ИИН), фамилии, имени и отчества (при его наличии);
2) для юридических лиц: бизнес-идентификационного номера (далее – БИН), полного наименования; фамилии, имени и отчества (при наличии) и ИИН первого руководителя;
3) контактных данных (почтовый адрес, телефон, электронный адрес);
4) реквизитов банковского счета в банке второго уровня для осуществления взаиморасчетов с регистратором.
При изменении вышеуказанных данных клиент в течение одного рабочего дня изменяет данные лицевого счета, внесенные в Личный кабинет.
11. Операция по блокировке лицевого счета клиента регистрируется регистратором:
1) при наличии в государственной базе данных "Физические лица" сведений о смерти гражданина (объявления его умершим, признания его недееспособным или ограниченно дееспособным, безвестно отсутствующим);
2) при наличии в государственной базе данных "Юридические лица" сведений о ликвидации юридического лица;
3) на основании актов государственных органов (о наложении ареста на ценные бумаги), обладающих таким правом в соответствии с законами Республики Казахстан, с учетом требований статьи 65 Закона Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей";
4) при неоплате услуг регистратора и приостановлении в связи с этим действия электронного договора на оказание платных электронных услуг (далее – договор), заключенного между клиентом и регистратором.
Операция по разблокировке лицевого счета регистрируется регистратором при возобновлении действия договора с клиентом или на основании актов государственных органов (о снятии ареста с ценных бумаг), обладающих таким правом в соответствии с законами Республики Казахстан.
12. Операция по закрытию лицевого счета клиента регистрируется регистратором, при:
1) наличии в государственной базе данных "Физические лица" сведений о смерти гражданина (объявления его умершим, признания его недееспособным или ограниченно дееспособным, безвестно отсутствующим);
2) наличии в государственной базе данных "Юридические лица" сведений о ликвидации юридического лица;
3) отсутствии на лицевом счете зерновых расписок в течение восемнадцати месяцев.

13. Астық қолхаттарымен операцияларға:
1) астық қолхатын шығару;
2) астық қолхатын өтеу;
3) астық қолхатын бөлу;
4) астық қолхаттарын біріктіру;
5) астық қолхатын сату/сатып алу;
6) астық қолхатын есепке қосу/есептен шығару;
7) астық қолхатын кепілге беру/алу;
8) астық қолхатын кепілден алу/қайтару;
9) астық қолхаты бойынша сауда-саттық жүргізу туралы хабарлама;
10) астық қолхатының деректерін өзгерту.
11) астық қолхатын бұғаттау/бұғаттаудан шығару жатады.
14. Астық қолхаты астықтың сапасы бойынша әрбір партиясына біркелкі шығарылады. Тапсырылған барлық астық көлеміне шығарылатын астық қолхаттарының саны астық қолхатын шығаруға арналған бұйрықта анықталады.
Астық қолхатын шығару Жеке кабинетте келесі тәртіпте жүргізіледі:
1) астық иесінен астық қабылданған күннен бастап үш күнтізбелік күннен кеш емес мерзімде астық қабылдау кәсіпорыны астық қолхатын шығаруға арналған бұйрықты тіркейді, бұйрыққа осы Қағидалардың 16-тармағы 2) - 6) тармақшаларында көрсетілген мәліметтер және иесінен астықты қабылдаған күн енгізіледі. Бұйрық сақталғаннан кейін оның мәртебесі ақпараттық жүйеде "Келісілмеген" деп өзгертіледі;
2) "Келісілмеген" деген мәртебесімен сақталған бұйрықты астық қабылдау кәсіпорыны астық иесіне келісу үшін жібереді, ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Келісілуде" деп өзгертіледі;
3) "Келісілуде" мәртебесіндегі бұйрық Жеке кабинетте астық иесіне:
- не бұйрықты келісу үшін (ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Келісілген" деп өзгертіледі);
- не астық қабылдау кәсіпорнымен бұйрыққа енгізілген мәліметтер бойынша ескертулер беру үшін (ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Қайтадан пысықтауға жіберілді" деп өзгертіледі) қол жетімді болады;
4) "Қайтадан пысықтауға жіберілді" деген мәртебесі бар бұйрық бойынша астық қабылдау кәсіпорыны:
- не астық иесінің ескертулері бойынша бұйрықтың деректерін өзгертеді (ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Келісуде" деп өзгертіледі);
- не өзінің дәлелдерін көрсете отырып астық иесінің ескертулері бойынша бұйрықтың деректерін өзгертпейді (ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Келісілуде" деп өзгертіледі);
- не иесінен астық қабылдаған күннен бастап үш күнтізбелік күннен кешіктірмей астықты иесіне қайтаруды қамтамасыз ете отырып, бұйрықты бұзады (ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Бұзылды" деп өзгертіледі);
5) "Келісілген" деген мәртебесі бар бұйрық бойынша астық қабылдау кәсіпорыны бұйрыққа енгізілген мәліметтермен келісетінін растайды және ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Қол қойылуда" деп өзгертіледі;
6) "Қол қойылуда" деген мәртебесі бар бұйрық бойынша клиенттердің ЭЦҚ пайдалана отырып бұйрыққа қол қою жүзеге асырылады;

13. К операциям с зерновыми расписками относятся:
1) выпуск зерновой расписки;
2) погашение зерновой расписки;
3) деление зерновой расписки;
4) консолидация зерновых расписок;
5) продажа/покупка зерновой расписки;
6) зачисление/списание зерновой расписки;
7) передача/прием в залог зерновой расписки;
8) возврат/прием из залога зерновой расписки;
9) публикация извещения о проведении торгов по зерновой расписке;
10) изменение данных зерновой расписки;
11) блокировка/разблокировка зерновой расписки.
14. Зерновая расписка выпускается на каждую партию однородного по качеству зерна. Количество выпускаемых зерновых расписок на весь объем сданного зерна определяется в приказе на выпуск зерновой расписки.
Выпуск зерновой расписки производится в Личном кабинете в следующем порядке:
1) не позднее трех календарных дней со дня приема зерна от владельца хлебоприемное предприятие регистрирует приказ на выпуск зерновой расписки, с внесением в приказ сведений, указанных в подпунктах 2) - 6) пункта 16 настоящих Правил, и даты приема зерна от владельца. После сохранения приказа его статус в информационной системе изменяется на "Не согласован";
2) сохраненный приказ со статусом "Не согласован" направляется хлебоприемным предприятием на согласование владельцу зерна, и статус приказа в информационной системе изменяется на "На согласовании";
3) приказ со статусом "На согласовании" становится доступным в Личном кабинете владельца зерна:
либо для согласования приказа (статус приказа в информационной системе изменяется на "Согласован");
либо для внесения замечаний по сведениям, внесенным хлебоприемным предприятием в приказ (статус приказа в информационной системе изменяется на "Отправлен на доработку");
4) по приказу со статусом "Отправлен на доработку" хлебоприемное предприятие:
либо изменяет данные приказа по замечаниям владельца зерна (статус приказа в информационной системе изменяется на "На согласовании");
либо не изменяет данные приказа по замечаниям владельца зерна, с указанием своих доводов (статус приказа в информационной системе изменяется на "На согласовании");
либо отменяет приказ, обеспечивая возврат зерна владельцу не позднее трех календарных дней со дня приема зерна от владельца (статус приказа в информационной системе изменяется на "Отменен");
5) по приказу со статусом "Согласован" хлебоприемное предприятие подтверждает согласие с внесенными в приказ сведениями, и статус приказа в информационной системе изменяется на "На подписании";
6) по приказу со статусом "На подписании" осуществляется подписание приказа с использованием ЭЦП клиентов;

7) астық иесінің және астық қабылдау кәсіпорының (бірінші басшысымен және бас бухгалтермен) ЭЦҚ бұйрыққа қол қойылғаннан кейін ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Қол қойылды" деп өзгертіледі, ал тізілімдегі астық қолхаты:
- осы Қағидалардың 16-тармағы 1) және 7) тармақшаларында көрсетілген мәліметтерді көрсете отырып шығарылады;
- астық қолхатын ұстаушының дербес шотында "Белсенді" мәртебесі көрсетіледі.
Клиенттермен астық қолхаттары бойынша операциялар жүргізу кезінде астық қабылдау кәсіпорны мен астық иесі арасында жасалған астықты сақтаудың шарты бойынша құқығы мен міндеттері және осыған сәйкес шығарылған осы астық қолхаты клиентке бір уақытта астық қолхаты бойынша құқық астық қолхатында көрсетілген көлемдегі астыққа беріледі.
15. Астық қабылдау кәсіпорыны иесінен астық қабылданған күннен бастап үш күнтізбелік күннен кеш емес мерзімде астықты иесіне қайтаруды қамтамасыз етеді:
1) егер клиенттің біреуі ЭЦҚ пайдалана отырып, бұйрыққа қол қойылғанға дейін бұйрықтың күшін жойса (ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Күшін жойды" деп өзгертіледі);
2) егер бұйрықтың сақталған күнінен бастап үш күнтізбелік күн өткен соң астық иесі және астық қабылдау кәсіпорыны (бірінші басшы және бас бухгалтер) ЭЦҚ пайдалана отырып бұйрыққа қол қоймаған болса, онда ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Күші жойылған" деп өзгертіледі.
16. Астық қолхатында келесі міндетті деректемелер болады:
1) астық қолхатының нөмірі;
2) астықты сақтауға қабылдаған астық қабылдау кәсіпорнының атауы, орналасқан жері және БСН;
3) заңды тұлғаның атауы, орналасқан жері, БСН немесе астықты сақтауға тапсырған жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты, (бар болса), тұратын жері, ЖСН, жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі;
4) заңды тұлғаның атауы, орналасқан жері, БСН немесе кепіл ұстаушы (астық қолхаты бойынша астық кепілде болған кезде) болып табылатын жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты, (бар болса), тұратын жері, ЖСН, жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі;
5) астықтың түрі, оның сандық және сапалық сипаттамалары;
6) астық сақтау бойынша қызметтерге төлем жүргізілгенге дейінгі күн;
7) астық қолхатын шығару күні.
17. Сондай-ақ, астық қолхатының басқа да белгiлері бар:
1) тіркеушінің атауы, оның мекенжайы және телефон нөмірі;
2) астық қолхатының мәртебесі ("Жойылды", "Бөлінген", "Шоғырланған", "Сатылған", "Есептен шығарылған", "Сатуда", "Электрондық сатуда", "Сату болды", "Белсенді", "Кепілде");
3) кепіл шарты бойынша мәлімет ("Кепілде" мәртебесімен астық қолхаты бойынша);
4) астық қолхатын бұғаттау ("Бұғатталған", "Ерікті") және оны бұғаттау үшін негіздеме бойынша мәлімет.

7) после подписания приказа ЭЦП владельца зерна и хлебоприемного предприятия (первым руководителем и главным бухгалтером) статус приказа в информационной системе изменяется на "Подписан", а в реестре зерновая расписка:
выпускается с указанием сведений, указанных в подпунктах 1) и 7) пункта 16 настоящих Правил;
отображается на лицевом счете держателя зерновой расписки со статусом "Активная".
При проведении клиентами операции с зерновой распиской права и обязанности по договору на хранение зерна, заключенному между хлебоприемным предприятием и владельцем зерна, и в соответствии с которым была выпущена данная зерновая расписка, передаются клиенту одновременно с передачей прав по зерновой расписке на зерно в объеме, указанном в зерновой расписке.
15. Хлебоприемное предприятие обеспечивает возврат зерна владельцу не позднее трех календарных дней со дня приема зерна от владельца:
1) если отменит приказ до его подписания с использованием ЭЦП одним из клиентов (статус приказа в информационной системе изменяется на "Отменен");
2) если по истечении трех календарных дней с даты сохранения приказ не подписан с использованием ЭЦП владельца зерна и хлебоприемного предприятия (первым руководителем и главным бухгалтером), то статус приказа в информационной системе изменяется на "Отменен".
16. Зерновая расписка содержит следующие обязательные реквизиты:
1) номер зерновой расписки;
2) наименование, место нахождения и БИН хлебоприемного предприятия, принявшего зерно на хранение;
3) наименование, место нахождения, БИН юридического лица либо фамилию, имя, отчество (при его наличии), место жительства, ИИН, номер документа, удостоверяющего личность физического лица, сдавшего зерно на хранение;
4) наименование, место нахождения, БИН юридического лица либо фамилию, имя, отчество (при его наличии), место жительства, ИИН, номер документа, удостоверяющего личность физического лица, являющихся залогодержателями (при залоге зерна по зерновой расписке);
5) вид зерна, его количественные и качественные характеристики;
6) дату, до которой произведена оплата за услуги по хранению зерна;
7) дату выпуска зерновой расписки.
17. Зерновая расписка содержит также другие обозначения:
1) наименование регистратора, его место нахождения и номер телефона;
2) статус зерновой расписки ("Погашена", "Разделена", "Консолидирована", "Продана", "Списана", "На торгах", "На электронных торгах", "Торги состоялись", "Активная", "В залоге");
3) сведения по договору залога (по зерновой расписке со статусом "В залоге");
4) сведения о блокировке зерновой расписки ("Заблокирована", "Свободна") и основании для ее блокировки.

18. Астық қолхатын ұстаушы немесе кепіл ұстаушы (кепілге салынған астықты сауда-саттықта өткізген, осы Қағидалардың 27-тармағына сәйкес электрондық сауда-саттықты қоспағанда) астықты талап ету үшін астық қабылдау кәсіпорны орналасқан жерге өзі келеді немесе уәкілетті өкілін жібереді.
Астық қолхатын өтеу Жеке кабинетте келесі тәртіпте жүргізіледі:
1) астық қолхатын ұстаушы немесе кепіл ұстаушы астық қолхатын өтеуге бұйрықты тіркейді. Бұйрық сақталғаннан және оған астық қолхатын ұстаушы немесе кепіл ұстаушы ЭЦҚ қойғаннан кейін ақпараттық жүйедегі бұйрықтың мәртебесі "Келісуде" деп өзгертіледі және астық қабылдау кәсіпорнындағы Жеке кабинетте қолжетімді болады.
Астық қолхатын ұстаушының немесе кепіл ұстаушының оған астық қолхаты бойынша астықты бергенге дейін бұйрықтың күшін жоюына жол беріледі (ақпараттық жүйедегі бұйрықтың мәртебесі "Күші жойылды" деп өзгертіледі);
2) астық қолхаты бойынша астық берілгеннен және астық қабылдау кәсіпорыны бұйрыққа астықтың берілген күні туралы мәлімет енгізгеннен кейін бұйрыққа астық қабылдау кәсіпорнының (бірінші басшы және бас бухгалтер) ЭЦҚ қойылады. Бұл ретте ақпараттық жүйедегі бұйрықтың мәртебесі "Қол қойылды" деп өзгертіледі, ал астық қолхатының тізілімінде астық қолхатын ұстаушының дербес шотында "Өтелді" мәртебесімен көрсетіледі.
Егер бұйрық сақталған күннен бастап үш күнтізбелік күн ішінде клиенттердің ЭЦҚ пайдалана отырып қол қойылмаған болса, онда ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Күші жойылды" деп өзгертіледі.
19. Астық қолхатын ұстаушы немесе кепіл ұстаушы бұйрықты сақтаған күннен бастап үш күнтізбелік күн ішінде астық қабылдау кәсіпорыны астықты сақтау шартының талаптарына сәйкес астық қолхаты бойынша астықты беруді, Заңның 31-бабында көрсетілген жағдайларды қоспағанда және осы астық қолхаты бойынша астық сақтау үшін берешек болмағанда қамтамасыз етеді.
20. Астық қолхатын ұстаушының Жеке кабинетінде астық қол хатын бөлу бұйрықтың негізінде жүргізіледі, онда астықтың сандық сипаттамасы көрсетіледі, сомалық көлемі астық қолхаты бойынша астық көлеміне тең болуға тиіс.
Бұйрыққа астық қолхатын ұстаушының ЭЦҚ қойылғаннан кейін, тізілімде:
1) жаңа астық қолхаттары шығарылады және "Белсенді" мәртебесімен астық қолхатын ұстаушының дербес шотында көрсетіледі;
2) ұстаушының өзі бөлген астық қолхатының күші жойылады және астық қолхатын ұстаушының дербес шотында оның мәртебесі "Бөлінді" деп көрсетіледі.
21. Астық қолхатын ұстаушының жеке кабинетіндегі астық қолхаттарын біріктіру бұйрықтың негізінде жүргізіледі, онда астық қолхаттары көрсетіледі, олар бойынша астықтың сапалық сипаттамасы, сондай-ақ астықты сақтау жөніндегі қызметке жүргізілген төлем күні сәйкес келеді.
Бұйрыққа астық қолхатын ұстаушының ЭЦҚ қойылғаннан кейін тізілімде:

18. Держатель зерновой расписки или залогодержатель (реализовавший заложенное зерно на торгах, за исключением электронных торгов, согласно пункту 27 настоящих Правил) для востребования зерна прибывает сам или направляет уполномоченного представителя на место нахождения хлебоприемного предприятия.
Погашение зерновой расписки производится в Личном кабинете в следующем порядке:
1) держатель зерновой расписки или залогодержатель регистрируют приказ на погашение зерновой расписки. После сохранения приказа и его подписания ЭЦП держателя зерновой расписки или залогодержателя, статус приказа в информационной системе изменяется на "На согласовании" и становится доступным в Личном кабинете хлебоприемного предприятия.
Держателем зерновой расписки или залогодержателем допускается отмена приказа до выдачи ему зерна по зерновой расписке (статус приказа в информационной системе изменяется на "Отменен");
2) после выдачи зерна по зерновой расписке и внесения хлебоприемным предприятием в приказ сведений о дате выдачи зерна, приказ подписывается ЭЦП хлебоприемного предприятия (первым руководителем и главным бухгалтером). При этом статус приказа в информационной системе изменяется на "Подписан", а в реестре зерновая расписка отображается на лицевом счете держателя зерновой расписки со статусом "Погашена".
Если по истечении трех календарных дней с даты сохранения приказ не подписан с использованием ЭЦП клиентов, то статус приказа в информационной системе изменяется на "Отменен".
19. В течение трех календарных дней с даты сохранения приказа держателем зерновой расписки или залогодержателем, хлебоприемное предприятие обеспечивает выдачу зерна по зерновой расписке согласно условиям договора хранения зерна, за исключением случаев, предусмотренных статьей 31 Закона, и отсутствия задолженности за хранение зерна по данной зерновой расписке.
20. Деление зерновой расписки в Личном кабинете держателя зерновой расписки производится на основании приказа, в котором указываются количественные характеристики зерна, суммарный объем которых должен быть равным объему зерна по зерновой расписке, деление которой производится ее держателем.
После подписания приказа ЭЦП держателя зерновой расписки, в реестре:
1) выпускаются новые зерновые расписки и отображаются на лицевом счете держателя зерновой расписки со статусом "Активная";
2) зерновая расписка, деление которой произведено ее держателем, аннулируется, и отображается на лицевом счете держателя зерновой расписки со статусом "Разделена".
21. Консолидация зерновых расписок в Личном кабинете держателя зерновой расписки производится на основании приказа, в котором указываются зерновые расписки, по которым совпадают качественные характеристики зерна, а также дата, до которой произведена оплата за услуги по хранению зерна.
После подписания приказа ЭЦП держателя зерновой расписки, в реестре:

1) жаңа астық қолхаттары шығарылады және "Белсенді" мәртебесімен астық қолхатын ұстаушының дербес шотында көрсетіледі;
2) ұстаушысы біріктіруді жүргізген астық қолхаты жойылады және астық қолхатын ұстаушының дербес шотында оның мәртебесі "Біріктірілді" деп көрсетіледі.
22. Астық қолхатын сату/сатып алу жеке кабинетте келесі тәртіпте жүргізіледі:
1) астық қолхатын ұстаушы бұйрықта сатып алушы клиенттің ЖСН/БСН және астық қолхатын сату құнын көрсете отырып, астық қолхатын сатуға/сатып алуға бұйрықты тіркейді. Астық қолхатын ұстаушының "Төлемге қарсы жеткізу" опциясын пайдалануына жол беріледі, осыған сәйкес тіркеуші астық қолхаты мен ақша аударымдары жүйелері арасындағы байланысты қамтамасыз етеді, ал операциялар тек қана сатып алушы клиент төлемді жүзеге асырған жағдайда ғана жүргізіледі.
Бұйрық сақталған және оны астық қолхатын ұстаушының ЭЦҚ қол қойылғаннан кейін, ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Қол қойылуда" деп өзгертіледі және сатып алушы клиенттің Жеке кабинетінде қолжетімді болады.
Астық қолхатын ұстаушының сатып алушы клиенттің ЭЦҚ-сы қойылғанға дейін бұйрықтың күшін жоюына жол беріледі;
2) "Қол қойылуда" деген мәртебесі бар бұйрық бойынша сатып алушы клиенттің ЭЦҚ пайдалана отырып бұйрыққа қол қою жүзеге асырылады (астық қолхатын ұстаушы "Төлемге қарсы жеткізу" опциясын пайдалану кезінде астық қолхатына жүргізілген төлем туралы мәліметті бұйрыққа енгізе отырып).
Бұл ретте ақпараттық жүйедегі бұйрықтың мәртебесі "Қол қойылды" деп өзгертіледі, ал тізілімде астық қолхаты дербес шотында көрсетіледі:
- астық қолхатын ұстаушыда "Сатылды" мәртебесімен ("Төлемге қарсы жеткізу" опциясын пайдалану кезінде сату бағасын тіркеуші Жеке кабинетінде көрсетілген астық қолхатын ұстаушының есеп айырысу шотына сатып алушы клиент бұйрыққа қол қойған күннен бастап екі күн ішінде аударады);
- сатып алушы клиентте "Белсенді" мәртебесімен.
Егер бұйрық сақталған күннен бастап үш күндік мерзімде клиенттер ЭЦҚ пайдалана отырып бұйрыққа қол қойылмаса, онда ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Бұзылды" деп көрсетіледі.
23. Астық қолхатын есепке алу/есептен шығару клиент-жеке тұлғаның мұрагерлігімен клиент-заңды тұлғаның жойылуы кезінде астық қолхаттарына меншік құқығы өткенде, клиент-сатып алушыға немесе осы Қағидалардың 27-тармағында көрсетілген электрондық сауда-саттық жеңімпазына астық қолхатын беру туралы заңды күшіне енген сот шешімінің негізінде жүзеге асырылады және Жеке кабинетте келесі тәртіпте жүргізіледі:
1) клиент-астық қолхатын алушы астық қолхатын есепке алу/есептен шығаруға бұйрықты тіркейді, бұйрықта:
- астық қолхатын ұстаушының ЖСН/БСН, астық қолхатының нөмірін және астық қолхаты үшін жүргізілген төлем туралы мәлімет (электрондық сауда-саттықтың жеңімпазы толтырады);
- бұйрыққа "Acrobat Reader" электрондық форматтағы құжаттарды (тіркеушіге астық қолхатын ұстаушының жеке шотынан астық қолхатын есептен шығаруға мүмкіндік беретін, соның ішінде мұрагерлік құқығы туралы куәлікті; заңды тұлғаның жойылуын растайтын құжаттарды; клиентке-сатып алушыға астық қолхатын беру туралы сот шешімін; осы Қағидалардың 27-тармағында көрсетілген саудалар нәтижелері туралы хаттаманы) тіркей отырып операцияларды жүргізуге негіздеме көрсетіледі.
Бұйрық сақталғаннан және оған клиент-сатып алушының ЭЦҚ қойылғаннан кейін, ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Қол қойылуда" деп өзгертіледі және тіркеушінің Жеке кабинетінде қолжетімді болады.
Клиент-сатып алушының бұйрыққа тіркеушінің ЭЦҚ-сы қойылғанға дейін бұйрықтың күшін жоюына жол беріледі;

1) выпускается новая зерновая расписка и отображается на лицевом счете держателя зерновой расписки со статусом "Активная";
2) зерновые расписки, консолидация которых произведена их держателем, аннулируются и отображаются на лицевом счете держателя зерновой расписки со статусом "Консолидирована".
22. Продажа/покупка зерновой расписки производится в Личном кабинете в следующем порядке:
1) держатель зерновой расписки регистрируют приказ на продажу/покупку зерновой расписки, с указанием в приказе ИИН/БИН клиента-покупателя и цены продажи зерновой расписки. Держателем зерновой расписки допускается использование опции "Поставка против платежа", согласно которой регистратор обеспечивает связь между системами перевода зерновых расписок и денег, а операция проводится только в том случае, если будет осуществлен платеж клиентом – покупателем.
После сохранения приказа и его подписания ЭЦП держателя зерновой расписки, статус приказа в информационной системе изменяется на "На подписании" и становится доступным в Личном кабинете клиента – покупателя.
Держателем зерновой расписки допускается отмена приказа до подписания приказа ЭЦП клиента – покупателя;
2) по приказу со статусом "На подписании" осуществляется подписание приказа с использованием ЭЦП клиента – покупателя (с внесением в приказ сведений о проведенном платеже за зерновую расписку при использовании ее держателем опции "Поставка против платежа").
При этом статус приказа в информационной системе изменяется на "Подписан", а в реестре зерновая расписка отображается на лицевом счете:
держателя зерновой расписки со статусом "Продана" (при использовании опции "Поставка против платежа" цена продажи перечисляется регистратором в течение двух календарных дней с даты подписания приказа клиентом-покупателем, на расчетный счет держателя зерновой расписки, указанный в Личном кабинете);
клиента – покупателя со статусом "Активная".
Если по истечении трех календарных дней с даты сохранения приказ не подписан с использованием ЭЦП клиентов, то статус приказа в информационной системе изменяется на "Отменен".
23. Зачисление/списание зерновой расписки осуществляется при наследовании у клиента – физического лица, переходе права собственности на зерновые расписки при ликвидации клиента – юридического лица, на основании вступившего в законную силу решения суда о передаче зерновой расписки клиенту – получателю или победителю электронных торгов, указанных в пункте 27 настоящих Правил и производится в Личном кабинете в следующем порядке:
1) клиент – получатель зерновой расписки регистрируют приказ на зачисление/списание зерновой расписки, с указанием в приказе:
ИИН/БИН держателя зерновой расписки, номера зерновой расписки и сведений о проведенном платеже за зерновую расписку (заполняется победителем электронных торгов);
основания для проведения операции, с прикреплением к приказу документов в электронном формате "Acrobat Reader" (позволяющих регистратору списать зерновую расписку с лицевого счета держателя зерновой расписки, в том числе свидетельство о праве на наследство; документов, подтверждающих ликвидацию юридического лица; решения суда о передаче зерновой расписки клиенту – получателю; протокола о результатах торгов, указанного в пункте 27 настоящих Правил).
После сохранения приказа и его подписания ЭЦП клиента – получателя, статус приказа в информационной системе изменяется на "На подписании" и становится доступным в Личном кабинете регистратора.
Клиентом – получателем допускается отмена приказа до подписания приказа ЭЦП регистратора;

2) "Қол қойылуда" деген мәртебесі бар бұйрық бойынша тіркеушінің ЭЦҚ пайдалана отырып, бұйрыққа қол қою жүзеге асырылады. Бұл ретте ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Қол қойылды" деп өзгертіледі, ал тізілімде астық қолхаты дербес шотта:
- астық қолхатын ұстаушыда "Есептен шығарылды" мәртебесімен;
- клиент-сатып алушыда "Белсенді" мәртебесімен көрсетіледі.
Егер бұйрыққа сақталған күнінен бастап үш күнтізбелік күн ішінде тіркеушінің ЭЦҚ пайдалана отырып қол қойылмаған болса, онда ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Жойылды" деп өзгертіледі.
24. Астық қолхатын кепілге беру/қабылдау Жеке кабинетте келесі тәртіпте іске асырылады:
1) астық қолхатын ұстаушы астық қолхатын кепілге беруге/қабылдауға бұйрықты тіркейді, бұйрықта:
- кепіл ұстаушының ЖСН/БСН;
- бұрыққа "Acrobat Reader" электрондық форматтағы кепіл шартын тіркей отырып (кепіл шартының нөмірі және күні, кепілмен қамтамасыз етілген міндеттеменің мәні, оның көлемі, орындау мерзімі) кепіл шарты бойынша мәлімет көрсетіледі.
Бұйрық сақталған және оны астық қолхатын ұстаушының ЭЦҚ қол қойылғаннан кейін бұйрықтың мәртебесі ақпараттық жүйеде "Қол қойылуда" деп өзгертіледі және кепіл ұстаушының Жеке кабинетінде қолжетімді болады.
Астық қолхатын ұстаушының бұйрыққа кепіл ұстаушының ЭЦҚ-сы қойылғанға дейін бұйрықтың күшін жоюына жол беріледі;
2) "Қол қойылуда" мәртебесі бар бұйрық бойынша кепіл ұстаушының ЭЦҚ пайдалана отырып бұйрыққа қол қою жүзеге асырылады. Бұл ретте бұйрықтың мәртебесі ақпараттық жүйеде "Қол қойылған" деп өзгертіледі, ал тізілімде астық қолхаты астық қолхатын ұстаушының және кепіл ұстаушының дербес шоттарында "Кепілде" мәртебесімен көрсетіледі.
Егер сақталған күнінен бастап күнтізбелік үш күн өткен соң клиенттердің ЭЦҚ пайдалана отырып бұйрыққа қол қойылмаса, онда бұйрықтың мәртебесі ақпараттық жүйеде "Жойылды" деп өзгертіледі.
25. Астық қолхатын кепілден қайтару/қабылдау астық қолхатын ұстаушы кепіл ұстаушының (несие берушінің) алдындағы міндеттемелер көлеміндегі қарызын өтеген кезде жүзеге асырылады және Жеке кабинетте келесі тәртіпте жүргізіледі:
1) кепіл ұстаушы бұйрықта астық қолхатын ұстаушының ЖСН/БСН көрсете отырып астық қолхатын кепілден қайтару/қабылдау бойынша бұйрықты тіркейді. Бұйрық сақталғаннан және оны кепіл ұстаушының ЭЦҚ қойылған кейін бұйрықтың мәртебесі ақпараттық жүйеде "Қол қойылуда" деп өзгертіледі және астық қолхатын ұстаушының Жеке кабинетінде қолжетімді болады.
Кепіл ұстаушының бұйрыққа астық қолхатын ұстаушының ЭЦҚ-сы қойылғанға дейін бұйрықтың күшін жоюына жол беріледі;
2) "Қол қойылуда" мәртебесі бар бұйрық бойынша бұйрыққа қол қою кепіл ұстаушының ЭЦҚ пайдалана отырып іске асырылады. Бұл ретте бұйрықтың мәртебесі ақпараттық жүйеде "Қол қойылған" деп өзгертіледі, ал астық қолхаты тізілімінде:
- астық қолхатын ұстаушының дербес шотында "Белсенді" деген мәртебесімен көрсетіледі.
- кепіл ұстаушының дербес шотында көрсетілмейді;
Егер сақталған күннен бастап күнтізбелік үш күн өткен соң клиенттердің ЭЦҚ пайдалана отырып бұйрыққа қол қойылмаса, онда бұйрықтың мәртебесі ақпараттық жүйеде "Жойылды" деп өзгертіледі.

2) по приказу со статусом "На подписании" осуществляется подписание приказа с использованием ЭЦП регистратора. При этом статус приказа в информационной системе изменяется на "Подписан", а в реестре зерновая расписка отображается на лицевом счете:
держателя зерновой расписки со статусом "Списана";
клиента – получателя со статусом "Активная".
Если по истечении трех календарных дней с даты сохранения приказ не подписан с использованием ЭЦП регистратора, то статус приказа в информационной системе изменяется на "Отменен".
24. Передача/прием в залог зерновой расписки производится в Личном кабинете в следующем порядке:
1) держатель зерновой расписки регистрирует приказ на передачу/прием в залог зерновой расписки, с указанием в приказе:
ИИН/БИН залогодержателя;
сведений по договору залога (номер и дата договора залога, существо обязательства, обеспеченного залогом, его размер, срок исполнения), с прикреплением к приказу договора залога в электронном формате "Acrobat Reader".
После сохранения приказа и его подписания ЭЦП держателя зерновой расписки, статус приказа в информационной системе изменяется на "На подписании" и становится доступным в Личном кабинете залогодержателя.
Держателем зерновой расписки допускается отмена приказа до подписания приказа ЭЦП залогодержателя;
2) по приказу со статусом "На подписании" осуществляется подписание приказа с использованием ЭЦП залогодержателя. При этом статус приказа в информационной системе изменяется на "Подписан", а в реестре зерновая расписка отображается на лицевых счетах держателя зерновой расписки и залогодержателя со статусом "В залоге".
Если по истечении трех календарных дней с даты сохранения приказ не подписан с использованием ЭЦП клиентов, то статус приказа в информационной системе изменяется на "Отменен".
25. Возврат/прием из залога зерновой расписки осуществляется при погашении долга держателем зерновой расписки в размере обязательства перед залогодержателем (кредитором) и производится в Личном кабинете в следующем порядке:
1) залогодержатель регистрирует приказ на возврат/прием из залога зерновой расписки, с указанием в приказе ИИН/БИН держателя зерновой расписки. После сохранения приказа и его подписания ЭЦП залогодержателя, статус приказа в информационной системе изменяется на "На подписании" и становится доступным в Личном кабинете держателя зерновой расписки.
Залогодержателем допускается отмена приказа до подписания приказа ЭЦП держателя зерновой расписки;
2) по приказу со статусом "На подписании" осуществляется подписание приказа с использованием ЭЦП держателя зерновой расписки. При этом статус приказа в информационной системе изменяется на "Подписан", а в реестре зерновая расписка:
отображается на лицевом счете держателя зерновой расписки со статусом "Активная";
не отображается на лицевом счете залогодержателя.
Если по истечении трех календарных дней с даты сохранения приказ не подписан с использованием ЭЦП клиентов, то статус приказа в информационной системе изменяется на "Отменен".

26. Астық қолхаты бойынша астыққа кепілмен қамтамасыз етілген міндеттеме орындалмаған немесе тиісті түрде орындамаған жағдайда кепіл ұстаушының астық бойынша төлемді өндіріп алуына жол беріледі.
Бұл ретте кепіл ұстаушы кепіл берушіге (астық қолхатын ұстаушыға) кепіл туралы шартта көзделген міндеттемелердің орындалмағаны туралы хабарлама жасайды және бір уақытта веб-портал мен бұқаралық ақпарат құралдарында осы Қағидалардың 27-тармағында көрсетілген сауда-саттықты жүргізу туралы хабарлама жариялайды.
27. Астық қолхаты бойынша сауда-саттық жүргізу туралы хабарлама кепіл ұстаушының (астық қолхаты бойынша астық кепілімен қамтамасыз етілген міндеттемелер орындалмаған немесе дұрыс орындалмаған жағдайда) немесе астық қолхатын ұстаушының Жеке кабинетінде келесі тәртіпте жарияланады:
1) сауда-саттық жүргізілген күнге дейін күнтізбелік он бес күннен кеш емес мерзімде клиент бұйрықты тіркейді, оған сауда-саттық туралы мәліметтерді (сауда-саттықты өткізу уақыты, орны, сауданың мәні, оны өткізу тәртібі, саудаға қатысуды рәсімдеу және астық қолхатының бастапқы бағасы туралы) енгізеді және бұйрыққа осы Қағидалардың 26-тармағында көрсетілген "Acrobat Reader" электрондық форматтағы кепіл ұстаушыға арналған хабарламаны тіркейді.
Клиенттің "Электрондық саудаға қойылсын" опциясын пайдалануына жол беріледі, оған сәйкес тіркеуші белгілеген мемлекеттік мүлік тізілімінің www.gosreestr.kz веб-порталында Мүлікті сату бойынша электрондық сауда-саттықты жүргізу регламентіне сәйкес тіркеуші астық қолхаттарын электрондық сауда-саттыққа (бағаны көтеру әдісімен аукционда немесе тендерде) қоюды қамтамасыз етеді.
Бұйрықты сақтағаннан және оған клиенттің ЭЦҚ қойылғаннан кейін ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Қол қойылуда" деп өзгертіледі және тіркеушінің Жеке кабинетінде қолжетімді болады.
Клиенттің бұйрыққа тіркеушінің ЭЦҚ-сы қойылғанға дейін бұйрықтың күшін жоюына жол беріледі;
2) "Қол қойылуда" деген мәртебесі бар бұйрық бойынша тіркеушінің ЭЦҚ пайдалана отырып бұйрыққа қол қою жүзеге асырылады. Бұл ретте ақпараттық жүйедегі бұйрықтың мәртебесі "Қол қойылды" деп өзгереді, астық қолхатын ұстаушының Жеке кабинетінде көрсетілген мекенжайға астық қолхаты бойынша сауда-саттық жүргізілгені туралы хабарламаның веб-порталда жарияланғаны туралы электрондық хабарлама жіберіледі. Тізілімде астық қолхаты оны ұстаушының дербес шотында "Сауда-саттықта" немесе "Электрондық сауда-саттықта" (сауда-саттықта жүргізу күніне дейінгі кезеңде) деген мәртебесімен көрсетіледі.
Егер сақталған күнінен бастап күнтізбелік үш күн өткен соң клиенттердің ЭЦҚ пайдалана отырып бұйрыққа қол қойылмаса, онда бұйрықтың мәртебесі ақпараттық жүйеде "Жойылды" деп өзгертіледі.

26. В случае неисполнения или ненадлежащего исполнения обязательства, обеспеченного залогом зерна по зерновой расписке, залогодержателем допускается обращение взыскания на зерно.
При этом, залогодержатель составляет уведомление залогодателю (держателю зерновой расписки) о невыполнении обязательств, предусмотренных договором о залоге, и одновременно публикует на веб-портале и в средствах массовой информации извещение о проведении торгов, указанное в пункте 27 настоящих Правил.
27. Публикация извещения о проведении торгов по зерновой расписке производится в Личном кабинете залогодержателя (в случае неисполнения или ненадлежащего исполнения обязательства, обеспеченного залогом зерна по зерновой расписке) или держателя зерновой расписки в следующем порядке:
1) не позднее пятнадцати календарных дней до даты проведения торгов клиент регистрирует приказ, с внесением в него сведений о торгах (времени, месте проведения торгов, предмете торгов, порядке его проведения, оформления участия в торгах и о начальной цене зерновой расписки) и прикреплением к приказу уведомления залогодателю в электронном формате "Acrobat Reader", указанного в пункте 26 настоящих Правил.
Клиентом допускается использование опции "Выставить на электронные торги", согласно которой регистратор обеспечивает выставление зерновой расписки на электронных торгах (аукционе методом повышения цены или тендере), согласно установленному регистратором Регламенту проведения электронных торгов по продаже имущества на веб-портале реестра государственного имущества www.gosreestr.kz.
После сохранения приказа и его подписания ЭЦП клиента, статус приказа в информационной системе изменяется на "На подписании" и становится доступным в Личном кабинете регистратора.
Клиентом допускается отмена приказа до подписания приказа ЭЦП регистратора;
2) по приказу со статусом "На подписании" осуществляется подписание приказа с использованием ЭЦП регистратора. При этом статус приказа в информационной системе изменяется на "Подписан", с направлением на электронный адрес держателя зерновой расписки, указанный в Личном кабинете, электронного уведомления о публикации на веб-портале извещения о проведении торгов по зерновой расписке. В реестре зерновая расписка отображается на лицевом счете ее держателя со статусом "На торгах" или "На электронных торгах" (на период до даты проведения торгов).
Если по истечении трех календарных дней с даты сохранения приказ не подписан с использованием ЭЦП регистратора, то статус приказа в информационной системе изменяется на "Отменен";

3) тіркеуші астық қолхатының сатып алушыға сатылуын қамтамасыз етеді, егер электрондық сауда-саттықты жүргізу нәтижесінде жеңімпаз анықталса; онда
- сауда-саттықты жүргізу күнінде оның нәтижелері туралы хаттамаға жеңімпаздың қол қоюы;
- Жеке кабинетте көрсетілген астық қолхатын сатушының жеке шотына сауда-саттықты жүргізген күннен бастап үш күнтізбелік күн ішінде жеңімпаздың астық қолхатының бастапқы бағасынан он бес пайыз көлеміндегі кепілді жарнасын аудару;
- Жеке кабинетте көрсетілген астық қолхатын сатушының жеке шотына осы Қағидалардың 23-тармағында көрсетілген астық қолхатын есепке алуға/есептен шығаруға арналған бұйрыққа жеңімпаз қол қойған күннен бастап күнтізбелік үш күн ішінде (бірақ сауда-саттықты жүргізген күннен бастап отыз күнтізбелік күннен кеш емес) сату бағасын (кепілді жарнаны шегерумен) аудару;
- осы Қағидалардың 23-тармағында көрсетілген астық қолхатын есепке алуға/есептен шығаруға арналған бұйрыққа (бірақ сауданы өткізу күнінен бастап отыз күнтізбелік күннен кеш емес) тіркеушінің ЭЦҚ пайдалана отырып қол қою жүргізіледі.
Бұл ретте тізілімде астық қолхаты:
- "Сауда-саттық болды" (сауда-саттық жүргізілген күннен бастап және жеңімпаз бен тіркеуші астық қолхатын есепке алуға/есептен шығаруға арналған бұйрыққа қол қойғанға дейін) деген мәртебесімен астық қолхатын ұстаушының;
- "Сатылды" (жеңімпаз бен тіркеуші астық қолхатын есепке алуға/есептен шығаруға арналған бұйрыққа қол қойғаннан кейін) мәртебесімен астық қолхатын ұстаушының;
- (электрондық сауда-саттық жеңімпазы) "Белсенді" мәртебесімен сатып алушының дербес шотында көрінеді;
4) егер астық қолхатын есепке алуға/есептен шығаруға арналған бұйрыққа тіркеуші сауданы өткізген күннен бастап отыз үш күнтізбелік күн ішінде қол қоймаса, астық қолхаты тізілімде астық қолхатын ұстаушының дербес шотында "Белсенді" мәртебесімен көрінеді.
28. Астық қолхатының деректерін өзгерту Жеке кабинетте келесі тәртіпте жүргізіледі:
1) астық қолхатын ұстаушыдан астық сақтау қызметі үшін төлем түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде астық қабылдау кәсіпорыны астық қолхатының деректерін өзгертуге бұйрықты тіркейді, бұйрықта астық сақтау қызметі үшін төлем жүргізгенге дейінгі күні көрсетіледі.
Бұйрық сақталғаннан және оған астық сақтау кәсіпорнының (бірінші басшы және бас бухгалтер) ЭЦҚ қойылғаннан кейін ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Қол қойылуда" деп өзгереді және астық қолхатын ұстаушының Жеке кабинетінде қолжетімді болады.
Астық қабылдау кәсіпорнының астық қолхатын ұстаушының ЭЦҚ-сы қойылғанға дейін бұйрықтың күшін жоюына жол беріледі;

3) регистратор обеспечивает продажу зерновой расписки покупателю, если в результате проведения электронных торгов определился победитель, путем:
подписания с победителем протокола о результатах торгов в день их проведения;
перечисления на расчетный счет продавца зерновой расписки, указанный в Личном кабинете, гарантийного взноса победителя в размере пятнадцать процентов от начальной цены зерновой расписки в течение трех календарных дней с даты проведения торгов;
перечисления на расчетный счет продавца зерновой расписки, указанный в Личном кабинете, цены продажи (за вычетом гарантийного взноса) в течение трех календарных дней с даты подписания победителем приказа на зачисление/списание зерновой расписки, указанной в пункте 23 настоящих Правил (но не позднее тридцати календарных дней с даты проведения торгов);
подписания с использованием ЭЦП регистратора приказа на зачисление/списание зерновой расписки, указанной в пункте 23 настоящих Правил (но не позднее тридцати трех календарных дней с даты проведения торгов).
При этом в реестре зерновая расписка отображается на лицевом счете:
держателя зерновой расписки со статусом "Торги состоялись" (с даты проведения торгов и до подписания победителем и регистратором приказа на зачисление/списание зерновой расписки);
держателя зерновой расписки со статусом "Продана" (после подписания победителем и регистратором приказа на зачисление/списание зерновой расписки);
покупателя (победителя электронных торгов) со статусом "Активная";
4) если приказ на зачисление/списание зерновой расписки не подписан регистратором в течение тридцати трех календарных дней с даты проведения торгов, в реестре зерновая расписка отображается на лицевом счете держателя зерновой расписки со статусом "Активная".
28. Изменение данных зерновой расписки производится в Личном кабинете в следующем порядке:
1) в течение двух рабочих дней с даты поступления оплаты за услуги по хранению зерна от держателя зерновой расписки, хлебоприемное предприятие регистрирует приказ на изменение данных зерновой расписки, с указанием в приказе даты, до которой произведена оплата за услуги по хранению зерна.
После сохранения приказа и его подписания ЭЦП хлебоприемного предприятия (первым руководителем и главным бухгалтером), статус приказа в информационной системе изменяется на "На подписании" и становится доступным в Личном кабинете держателя зерновой расписки.
Хлебоприемным предприятием допускается отмена приказа до подписания приказа ЭЦП держателя зерновой расписки;

2) "Қол қойылуда" деген мәртебесі бар бұйрық бойынша тіркеушінің ЭЦҚ пайдалана отырып бұйрыққа қол қою жүргізіледі. Бұл ретте ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Қол қойылды" деп өзгереді, ал тізілімде астық сақтау бойынша қызмет үшін төлем жүргізгенге дейінгі күн көрсетіледі.
Егер сақталған күнінен бастап күнтізбелік үш күн өткен соң клиенттердің ЭЦҚ пайдалана отырып бұйрыққа қол қойылмаса, онда бұйрықтың мәртебесі ақпараттық жүйеде "Жойылды" деп өзгертіледі.
29. Астық қолхатын бұғаттау бойынша операцияны тіркеуші "Атқарушылық iс жүргiзу және сот орындаушыларының мәртебесi туралы" 2010 жылғы 2 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 65-бабының талаптарын ескере отырып, Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес сондай құқығы бар мемлекеттік органдардын актілері негізінде (бағалы қағаздарға тыйым салу туралы) тіркеледі.
Бұл ретте астық қолхаты тізілімде астық қолхатын ұстаушының және кепіл ұстаушының дербес шотында "Бұғатталған" деп бұғатталумен көрсетіледі (астық қолхатында "Кепілде" мәртебесімен).
30. Астық қолхатын бұғаттаудан босату операциясын тіркеуші Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес сондай құқығы бар мемлекеттік органдардың актілері (бағалы қағаздарды оқшаулаудан босату туралы) негізінде тіркеледі.
Бұл ретте астық қолхаты тізілімде астық қолхатын ұстаушының және кепіл ұстаушының дербес шотында "Бұғатталған" деп бұғаттаумен көрсетіледі астық қолхатында ("Кепілде" мәртебесімен).
31. Мынадай жағдайларда:
1) осы Қағидалардың 32-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда "Жойылды", "Бөлінген", "Шоғырланған", "Сатылған", "Есептен шығарылған", "Сатуда", "Электрондық сатуда", "Сату болды", "Кепілде", "Белсенді" мәртебесі бар;
2) "Бұғатталған" деп бұғаттаумен (астық қолхатының деректерін өзгертуге арналған операцияны қоспағанда);
3) клиенттің дербес шотында бұғаттау болған жағдайда (астық қолхатының деректерін өзгертуге арналған операцияны қоспағанда);
4) астық сақтау қоймасына бұғаттау болған жағдайда (астық қолхатының деректерін өзгертуге, астық қолхатын бөлуге, астық қолхаттарын шоғырлауға, астық қолхатын өтеуге арналған операцияларды қоспағанда);
5) бұйрықтың мәртебесі "Келісілмеген", "Келісілген", "Қол қоюда" болған кезде Астық қолхаттарымен операциялар жасауға жол бермейді:
32. Мынадай жағдайларда:
1) "Белсенді" мәртебесі бар (астық сақтау бойынша қызметке төлем жүргізілгенге дейінгі күннің мерзімі өткен астық қолхатын өтеу операциясын қоспағанда);
2) "Кепілде" мәртебесі бар (астық қолхаты бойынша сауда-саттық жүргізу және астық қолхатының деректерін өзгерту туралы хабарламаны жариялау үшін);

2) по приказу со статусом "На подписании" осуществляется подписание приказа с использованием ЭЦП держателя зерновой расписки. При этом статус приказа в информационной системе изменяется на "Подписан", а в реестре у зерновой расписки изменяется дата, до которой произведена оплата за услуги по хранению зерна.
Если по истечении трех календарных дней с даты сохранения приказ не подписан с использованием ЭЦП клиентов, то статус приказа в информационной системе изменяется на "Отменен".
29. Операция по блокировке зерновой расписки регистрируется регистратором на основании актов государственных органов (о наложении ареста на ценные бумаги), обладающих таким правом в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан, с учетом требований статьи 65 Закона Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей".
При этом в реестре зерновая расписка отображается на лицевом счете держателя зерновой расписки и залогодержателя (у зерновой расписки со статусом "В залоге") с блокировкой "Заблокирована".
30. Операция по разблокировке зерновой расписки регистрируется регистратором на основании актов государственных органов (о снятии ареста с ценных бумаг), обладающих таким правом в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
При этом в реестре зерновая расписка отображается на лицевом счете держателя зерновой расписки и залогодержателя (у зерновой расписки со статусом "В залоге") с блокировкой "Свободна".
31. Проведение операций с зерновыми расписками не допускается:
1) со статусами "Погашена", "Разделена", "Консолидирована", "Продана", "Списана", "На торгах", "На электронных торгах", "Торги состоялись", "В залоге", "Активная", за исключением случаев, указанных в пункте 32 настоящих Правил;
2) с блокировкой "Заблокирована" (за исключением операции на изменение данных зерновой расписки);
3) при наличии блокировки на лицевом счете клиента (за исключением операции на изменение данных зерновой расписки);
4) при наличии блокировки на зернохранилище (за исключением операций на изменение данных зерновой расписки, деление зерновой расписки, консолидацию зерновых расписок, погашение зерновой расписки);
5) со статусом приказа "Не согласован", "Согласован", "На подписании".
32. Допускается проведение операций с зерновой распиской:
1) со статусом "Активная" (за исключением операции погашение зерновой расписки, у которой просрочена дата, до которой произведена оплата за услуги по хранению зерна);
2) со статусом "В залоге" (для публикации извещения о проведении торгов по зерновой расписке и изменения данных зерновой расписки);

3) "Сатуда", "Электрондық сауда-саттықта", "Сауда-саттық болды" (астық қолхатының деректерін өзгерту үшін);
4) "Еркін" бұғаттаумен;
5) тіркеуші Астық қолхатымен операциялар жүргізуге жол берілмейді.
33. Астық қабылдау кәсіпорнының ЭЦҚ пайдалана отырып (бірінші басшысы немесе бас бухгалтер) қол қойылған бұйрықтың негізінде Жеке кабинетте тіркелетін ақпараттық операцияларға:
1) астық қолхаттарын ұстаушылардың тізілімін жасау;
2) дербес шоты бойынша жалпы көшірмесін жасау;
3) астық қолхаты бойынша көшірмесін жасау;
4) дербес шоты бойынша тіркелген операциялардың тізімін жасау;
5) астық қолхаты бойынша тіркелген операциялардың тізімін жасау жатады.
34. ЭЦҚ пайдалана отырып қол қойылған бұйрықтың негізінде Жеке кабинетте тіркелетін ақпараттық операцияларға:
1) дербес шоттар бойынша жалпы көшірмесін жасау;
2) астық қолхаттары бойынша көшірмесін жасау;
3) дербес шоттар бойынша тіркелген операциялардың тізімін жасау;
4) астық қолхаты бойынша тіркелген операциялардың тізімін жасау жатады.
35. Тіркеуші Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес ақпараттық жүйеге енгізілген мәліметтер алуға құқығы бар мемлекеттік органдардың жазбаша сұраныстары негізінде ақпараттық операцияларды тіркейді.
4-тарау. Тізілімге қолжетімділіктің берілу тәртібі
36. Тізілімнің деректеріне қол жеткізуді тіркеуші сыртқы және ішкі веб-портал арқылы қамтамасыз етеді.
37. Тізілімге қол жеткізу тәулік бойы қамтамасыз етіледі.
38. Сыртқы веб-порталды пайдаланушыларға ЭЦҚ пайдалана отырып ақпараттық жүйеде тіркелу талап етілмейді. Бұл ретте оларға веб-порталда келесі функциялар қолжетімді:
1) тізілім бойынша құқықтық және анықтамалық ақпараттармен танысу;
2) лицензиарлар, астық қабылдау кәсіпорындары, сондай-ақ оларға берілген лицензиялар бойынша мәліметтерді қарап шығу;
3) астық қабылдау кәсіпорындарының жылдық қаржылық есептіліктері мен аудиторлық есептерін қарап шығу;
4) астық қабылдау кәсіпорындарының (элеватор, астық қабылдау пункті) құқық меншігінде бар астықты сақтау жүргізілетін астық қоймалары, оның ішінде астық қоймаларының техникалық сыйымдылығы және олардың астықпен жүктелуі бойынша мәліметтерді қарап шығу;
5) астық қоймаларының жылжымайтын объектілеріне (жер учаскесіне) тіркелген ауыртпалықтардың (кепіл, сенімдегі басқару және т.б.) және шектеулердің (қамау және басқа да) бар-жоғы туралы мәліметтерді қарап шығу;
6) тіркеуші веб-порталда:
- астық қабылдау кәсіпорнының астық қоймасының мүліктік кешенінен оқшаулануы туралы;
- кепіл ұстаушының немесе астық қолхатын ұстаушының сауда-саттықты жүргізгені туралы;
- астық қабылдау кәсіпорнына уақытша басқарудың енгізілгені туралы жергілікті атқарушы органның сотқа берілген өтініші туралы және астық қабылдау кәсіпорнына уақытша басқарудың енгізілгені туралы сот шешімінің заңды күшіне енгені туралы жарияланған хабарларды қарап шығу;

3) со статусами "На торгах", "На электронных торгах", "Торги состоялись" (для изменения данных зерновой расписки);
4) с блокировкой "Свободна";
5) регистратором.
33. К информационным операциям, регистрируемым в Личном кабинете на основании подписанного приказа с использованием ЭЦП хлебоприемного предприятия (первым руководителем или главным бухгалтером), относятся:
1) составление реестра держателей зерновых расписок;
2) составление общей выписки по лицевому счету;
3) составление выписки по зерновой расписке;
4) составление списка зарегистрированных операций по лицевому счету;
5) составление списка зарегистрированных операций по зерновой расписке.
34. К информационным операциям, регистрируемым в Личном кабинете на основании подписанного приказа с использованием ЭЦП клиента, относятся:
1) составление общей выписки по лицевому счету;
2) составление выписки по зерновой расписке;
3) составление списка зарегистрированных операций по лицевому счету;
4) составление списка зарегистрированных операций по зерновой расписке.
35. Регистратор регистрирует информационные операции на основании письменных запросов государственных органов, обладающим правом на получение сведений, включенных в информационную систему в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
Глава 4. Порядок предоставления доступа к реестру
36. Доступ к данным реестра обеспечивается регистратором через внешний или внутренний веб-портал.
37. Доступ к реестру обеспечивается в круглосуточном режиме.
38. Пользователям внешнего веб-портала не требуется регистрация в информационной системе с использованием ЭЦП. При этом на веб-портале им доступны следующие функции:
1) ознакомление с правовой и справочной информацией по реестру;
2) просмотр сведений по лицензиарам, хлебоприемным предприятиям, а также по выданным им лицензиям;
3) просмотр годовой финансовой отчетности и аудиторских отчетов хлебоприемных предприятий;
4) просмотр сведений по имеющимся на праве собственности у хлебоприемных предприятий зернохранилищам (элеватор, хлебоприемный пункт), на которых осуществляется хранение зерна, в том числе о технической емкости зернохранилищ и их загруженности зерном;
5) просмотр сведений о наличии зарегистрированных обременений (залог, доверительное управление и другое) и ограничений (арест и другое) на объекты недвижимости (земельный участок) зернохранилища;
6) просмотр опубликованных регистратором на веб-портале извещений:
об отчуждении хлебоприемным предприятием имущественного комплекса зернохранилища;
о проведении торгов залогодержателем или держателем зерновой расписки;
о поданных местным исполнительным органом заявлениях в суд о введении временного управления хлебоприемным предприятием и о вступлении в законную силу решения суда о введении временного управления хлебоприемным предприятием;

7) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 8 мамырдағы № 18-03/241 бұйрығымен бекітілген Астық нарығы мониторингін жүргізу қағидаларына сәйкес тізілімге берілетін мониторингтің деректерін қарап шығу.
39. Жеке кабинетке қолжетімділік беру үшін:
1) ақпараттық жүйеде өздігінен тіркелу және Жеке кабинетте тіркеушімен шарт жасау үшін клиенттердің (астық қабылдау кәсіпорындарының, астық қолхаттарын ұстаушылардың, кепіл ұстаушылардың, астық иелерінің және басқа тұлғалар) ЭЦҚ болуы қажет;
2) өкілетті орган және облыстың жергілікті атқарушы органы жыл сайын тіркеушіге ЭЦҚ бар өз қызметкерлерінің жаңартылған тізімін жібереді.
40. Өкілетті орган үшін Жеке кабинетте астық қолхаттарын ұстаушылардың дербес деректерін көрсетпей астық нарығының субъектілері және астық қоймалары бойынша талдамалы және статистикалық есептіліктерді қалыптастыру бойынша функция қолжетімді болады.
41. Облыстың жергілікті атқарушы органы үшін Жеке кабинетте келесі функциялар:
1) астық қолхаттарын ұстаушылардың дербес деректерін көрсетпей тиісті облыстың астық қабылдау кәсіпорындары және астық қоймалары бойынша талдамалы және статистикалық есептіліктерді қалыптастыру;
2) астық қабылдау кәсіпорынына уақытша басқаруды енгізу туралы сотқа берілген өтініш туралы және астық қабылдау кәсіпорнына уақытша басқаруды енгізу туралы сот шешімінің қабылдау туралы ақпаратты енгізу қолжетімді болады.

7) просмотр данных мониторинга, предоставляемых в реестр согласно Правилам проведения мониторинга зернового рынка, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 8 мая 2012 года № 18-03/241 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7713).
39. Для предоставления доступа к Личному кабинету:
1) клиенты (хлебоприемные предприятия, держатели зерновых расписок, залогодержатели, владельцы зерна и другие лица) должны обладать ЭЦП, для самостоятельной регистрации в информационной системе, и заключить с регистратором в Личном кабинете договор;
2) уполномоченный орган и местный исполнительный орган области ежегодно направляют регистратору актуализированные списки своих работников, обладающих ЭЦП.
40. Для уполномоченного органа в Личном кабинете доступна функция по формированию аналитической и статистической отчетности по субъектам зернового рынка и зернохранилищам, без указания персональных данных держателей зерновых расписок.
41. Для местного исполнительного органа области в Личном кабинете доступны следующие функции:
1) формирование аналитической и статистической отчетности по хлебоприемным предприятиям и зернохранилищам соответствующей области, без указания персональных данных держателей зерновых расписок;
2) внесение информации о поданном в суд заявлении о введении временного управления хлебоприемным предприятием и о принятии решения суда о введении временного управления хлебоприемным предприятием в сроки.