Резервтік қорды қалыптастыру және пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің м.а. 2016 жылғы 29 шілдедегі № 361 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 6 қыркүйекте № 14210 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағы 377) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 23.09.2024 № 334 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Резервтік қорды қалыптастыру және пайдалану қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі Жаңартылатын энергия көздері департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспасөз басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интернет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне беруді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
міндетін атқарушы
М. Мырзағалиев
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрiнің
міндетін атқарушы
М. Құсайынов _____________
2016 жылғы 1 тамыз
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
міндетін атқарушының
2016 жылғы 29 шілдедегі
№ 361 бұйрығымен
бекітілген
Резервтік қорды қалыптастыру және пайдалану қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Резервтік қорды қалыптастыру және пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 377) тармақшасына сәйкес әзірленді және резервтік қорды қалыптастыру және пайдалану тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил формирования и использования резервного фонда
Приказ и.о. Министра энергетики Республики Казахстан от 29 июля 2016 года № 361. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 сентября 2016 года № 14210.
В соответствии с подпунктом 377) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра энергетики РК от 23.09.2024 № 334 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила формирования и использования резервного фонда (далее - Правила).
2. Департаменту по возобновляемым источникам энергии Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет", а также в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра энергетики
Республики Казахстан
М. Мирзагалиев
"СОГЛАСОВАН"
И.о. Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_______________ М. Кусаинов
1 августа 2016 года
Утверждены
приказом исполняющего обязанности
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 29 июля 2016 года № 361
Правила
формирования и использования резервного фонда
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования и использования резервного фонда (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 377) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан и определяют порядок формирования и использования резервного фонда.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 23.09.2024 № 334 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) болжамды жыл – шығындарды есептеу жүргізілетін күнтізбелік жыл;
2) кассалық алшақтық – шартты тұтынушылар тарапынан жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері өндірген және өздері жеткізіп берген электр энергиясы үшін ақысы төленбеуі немесе уақтылы төленбеуі салдарынан туындаған ақшалардың уақытша жетіспеушілігі;
3) резервтік қор – электр энергиясын бірыңғай сатып алушы қалыптастыратын қор, оның ақшасы арнайы банктік шотта сақталады және электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері өндірген электр энергиясы берілгені үшін төлем жасалмау немесе төлемді кідірту салдарынан туындайтын кассалық алшақтықтар мен электр энергиясын бірыңғай сатып алушының жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар алдындағы берешегін жабуға ғана пайдаланылады;
4) резервтік қорды қалыптастыруға жұмсалатын шығындар – электр энергиясын бірыңғай сатып алушы резервтік қорды қалыптастыруға жұмсайтын нақты және/немесе болжамды шығындары.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге де ұғымдар мен анықтамалар, "Жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Заң) сәйкес қолданылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 23.09.2024 № 334 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Резервтік қорды қалыптастыру тәртібі
3. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушы резервтік қорды Қазақстан Республикасының екінші деңгейлі банкінде осы мақсаттар үшін арнайы құрылатын банктік шотқа ақша аудару жолымен қалыптастырады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 23.09.2024 № 334 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Резервтік қор Қазақстан Республикасының ұлттық валютасымен қалыптастырылады.
5. Резервтік қордың электр энергиясын бірыңғай сатып алушы жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілерінен электр энергиясын сатып алуға жұмсалатын жылдық шығындары көлемінің үш пайызын құрауға тиіс.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 23.09.2024 № 334 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушы Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 118 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10622 болып тіркелген) Жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифті айқындау қағидаларының (бұдан әрі – ЖЭК-ті қолдауға арналған тарифті айқындау қағидалары) 4-тармағына сәйкес жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар мен уәкілетті орган беретін ақпарат негізінде жыл сайын 30 желтоқсанға дейін:

Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 23.09.2024 № 334 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) прогнозный год – календарный год, на который производится расчет затрат;
2) кассовый разрыв – временный недостаток денег, возникающий в следствие неоплаты или задержки оплаты со стороны условных потребителей за поставленную им электроэнергию, произведенную объектами по использованию возобновляемых источников энергии;
3) резервный фонд – фонд, формируемый единым закупщиком электрической энергии, деньги которого хранятся на специальном банковском счете и используются только на покрытие кассовых разрывов и задолженности единого закупщика электрической энергии перед энергопроизводящими организациями, использующими возобновляемые источники энергии, возникающих вследствие неоплаты или задержки оплаты со стороны субъектов оптового рынка электрической энергии;
4) затраты на формирование резервного фонда – фактические и/или прогнозные затраты единого закупщика электрической энергии на формирование резервного фонда.
Иные понятия и определения, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с Законом Республики Казахстан "О поддержке использования возобновляемых источников энергии" (далее – Закон).
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 23.09.2024 № 334 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок формирования резервного фонда
3. Единый закупщик электрической энергии формирует резервный фонд путем отчисления денег на специально создаваемый для этих целей банковский счет в банке второго уровня Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 23.09.2024 № 334 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Резервный фонд формируется в национальной валюте Республики Казахстан.
5. Величина резервного фонда составляет три процента от величины годовых затрат единого закупщика электрической энергии на покупку электрической энергии от объектов по использованию возобновляемых источников энергии.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 23.09.2024 № 334 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Единый закупщик электрической энергии на основе информации предоставляемой энергопроизводящими организациями, использующими возобновляемые источники энергии и уполномоченным органом в соответствии с пунктом 4 Правил определения тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии, утвержденных приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 118 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10622) (далее – Правила определения тарифа на поддержку ВИЭ) ежегодно до 30 декабря осуществляет:

1) жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар жаңартылатын энергия көздерінен өндіретін электр энергиясын сатып алуға жұмсалатын шығындарды болжамды жылға есептеуді;
2) болжамды жылға резервтік қор қалыптастыруға жұмсалатын шығындар есебін мынадай формула бойынша есептеуді:
ЗРҚ = Зтірк х З% – ЗРҚ.ПП, мұнда
ЗРҚ – болжамды жылдың резервтік қорын қалыптастыруға жұмсалатын шығындар;
ЗРФ.ПП – болжамды жылдың басында резервтік қорды қалыптастыруға жұмсалатын шығындар;
Зфикс – электр энергиясын бірыңғай сатып алушы ЖЭК-ті қолдауға арналған тарифті айқындау қағидаларына сәйкес анықталатын жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері өндіретін электр энергиясын сатып алуға жұмсалатын жылдық шығындары;
3% – электр энергиясын бірыңғай сатып алушының жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілерінен электр энергиясын сатып алуға жұмсалатын жылдық шығындары көлемінен резервтік қордың көлемі;
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 23.09.2024 № 334 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Осы Қағидалардың 6-тармағы 2) тармақшасында көрсетілген резервтік қорды қалыптастыруға жұмсалатын шығындарды электр энергиясын бірыңғай сатып алушының ЖЭК-ті қолдауға арналған шығындарды айқындау қағидаларына сәйкес және Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 106 бұйрығымен бекітілген электр энергиясының көтерме сауда нарығын ұйымдастыру мен және жұмыс істеу Қағидаларына сәйкес (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10531 болып тіркелген) жаңартылатын энергия көздерін қолдау тарифінде есепке алады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 23.09.2024 № 334 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Резервтік қорды қалыптастыруға жұмсалатын шығындар есеп айырысу деректерінің өзгеруіне қарай ай сайын түзетуге жатады.
9. Алып тасталды - ҚР Энергетика министрінің 23.09.2024 № 334 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының тиісті есептік кезеңі (күнтізбелік ай) үшін резервтік қорды қалыптастыруға жұмсайтын, мынадай формула бойынша айқындалатын нақты шығындары:
SЖЭК – жыл басынан бастап ағымдағы есептік айға дейін (күнтізбелік айды) қоса алғанда жаңартылатын көздерді пайдалану объектілері өндірген электр энергиясын сатып алуға электр энергиясын бірыңғай сатып алушының шығындары;
– электр энергиясын бірыңғай сатып алушының өткен жылы жаңартылатын көздерді пайдалану объектілері өндірген электр энергиясын сатып алуға жұмсаған жылдық шығындары;

1) расчет затрат на прогнозный год на покупку электрической энергии, производимой из возобновляемых источников энергии энергопроизводящими организациями, использующими возобновляемые источники энергии;
2) расчет затрат на прогнозный год на формирование резервного фонда по формуле:
ЗРФ = Зфикс * З% – ЗРФ.ПП, где
ЗРФ – затраты на формирование резервного фонда прогнозного года;
ЗРФ.ПП – затраты, направленные на формирование резервного фонда, на начало прогнозного года;
Зфикс – годовые затраты единого закупщика электрической энергии на покупку электрической энергии, производимой объектами по использованию возобновляемых источников энергии, определяемые в соответствии с Правилами определения тарифа на поддержку ВИЭ;
3 % – размер резервного фонда от величины годовых затрат единого закупщика электрической энергии на покупку электрической энергии от объектов по использованию возобновляемых источников энергии.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 23.09.2024 № 334 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Затраты на формирование резервного фонда, указанные в подпункте 2) пункта 6 настоящих Правил учитываются единым закупщиком электрической энергии в затратах на поддержку возобновляемых источников энергии в соответствии с Правилами определения тарифа на поддержку ВИЭ и Правилами организации и функционирования оптового рынка электрической энергии, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 106 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10531).
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 23.09.2024 № 334 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Затраты на формирование резервного фонда подлежат ежемесячной корректировке в зависимости от изменения расчетных данных.
9. Исключен приказом Министра энергетики РК от 23.09.2024 № 334 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Фактические затраты единого закупщика электрической энергии на формирование резервного фонда за соответствующий расчетный период (календарный месяц), определяемые по следующей формуле:
SВИЭ – затраты единого закупщика электрической энергии на покупку электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников с начала года до текущего расчетного месяца (календарный месяц) включительно;
– годовые затраты единого закупщика электрической энергии на покупку электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников за предыдущий год;

ФЖЭК – Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 2 наурыздағы № 164 бұйрығымен бекітілген Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген электр энергиясын орталықтандырылған сатып алу және сату қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10662 болып тіркелген) және Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2017 жылғы 21 желтоқсандағы № 466 бұйрығымен бекітілген Аукционға қатысушыларға қойылатын біліктілік талаптарын, өтінімнің мазмұнын және оны беру тәртібін, аукционға қатысуға арналған өтінімді қаржылық қамтамасыз ету түрлерін және оларды енгізу мен қайтару шарттарын, қорытынды шығару және жеңімпаздарды анықтау тәртібін қамтитын аукциондық сауда-саттықты ұйымдастыру мен өткізу қағидаларын бекіту туралы қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16240 болып тіркелген) сәйкес жыл басынан бастап тиісті есептік кезеңге (күнтізбелік айды) қоса алғандағы талап етілген қаржылық қамтамасыз ету.
– электр энергиясын бірыңғай сатып алушының өткен айдағы резервтік қорды қалыптастыруға жұмсаған шығындары.
– теріс сан болған кезде электр энергиясын бірыңғай сатып алушы есептік кезеңге (күнтізбелік айға) жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған шығындар есебінде резервтік қорды қалыптастыруға арналған шығындарды есепке алмайды.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 23.09.2024 № 334 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушы осы Қағиданың 10-тармағында көрсетілген есеп айырысу деректері негізінде жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған шығындарды есептеу кезінде резервтік қорды қалыптастыру шығындарына ай сайын есеп жүргізеді.
Бұл ретте есепті жылда жаңартылатын энергия көздерін пайдалану жөніндегі объектілерден электр энергиясын сатып алуға жұмсалған электр энергиясын бірыңғай сатып алушының жылдық шығындарының үш процентіне дейінгі сомманы резервтік қорға толықтыру Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкіндегі арнайы банк шотына күнтізбелік жылдың қорытындылары бойынша жылына бір рет корпоративтік табыс көзін есептемегенде есепті жылғы 1 наурыздан кешіктірілмей жүзеге асырылады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 23.09.2024 № 334 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

ФВИЭ – финансовые обеспечения с начала года до соответствующего расчетного периода (календарный месяц) включительно, востребованные в соответствии с Правилами централизованной покупки и продажи электрической энергии единым закупщиком электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов, утвержденным приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 2 марта 2015 года № 164 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10662) и Правилами организации и проведения аукционных торгов, включающие квалификационные требования, предъявляемые к участникам аукциона, содержание и порядок подачи заявки, виды финансового обеспечения заявки на участие в аукционе и условия их внесения и возврата, порядок подведения итогов и определения победителей, утвержденным приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 21 декабря 2017 года № 466 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16240);
– затраты единого закупщика электрической энергии на формирование резервного фонда за предыдущий месяц.
В случае, если
отрицательное число, единый закупщик электрической энергии не учитывает затраты на формирование резервного фонда в расчете затрат на поддержку возобновляемых источников энергии на расчетный период (календарный месяц).
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 23.09.2024 № 334 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Единый закупщик электрической энергии на основе расчетных данных, указанных в пункте 10 настоящих Правил, ежемесячно производит расчет затрат на формирование резервного фонда при расчете затрат на поддержку возобновляемых источников энергии.
При этом, пополнение резервного фонда на специальный банковский счет в банке второго уровня Республики Казахстан до суммы трех процентов от величины годовых затрат единого закупщика электрической энергии на покупку электрической энергии от объектов по использованию возобновляемых источников энергии отчетного года осуществляется один раз в год по итогам календарного года не позднее 1 марта расчетного года без учета корпоративного подоходного налога.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 23.09.2024 № 334 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3-тарау. Резервтік қорды пайдалану тәртібі
12. Резервтік қордың ақшасын электр энергиясын бірыңғай сатып алушы тек қана кассалық алшақтықтарды және электр энергиясын бірыңғай сатып алушы жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар алдындағы, электрэнергиясының көтерме нарығы субъектілері тарапынан төлем жүргізілмеуі немесе кешіктірілуі салдарынан туындаған берешегін өтеуге жұмсайды.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 23.09.2024 № 334 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушы электр энергиясының көтерме нарығы субъектілері үшін Заңда белгіленген төлем жүргізу мерзімі аяқталғаннан кейін он бес жұмыс күнінен кешіктірмей ай сайын кассалық алшақтық шамасын анықтайды және резервтік қордың ақшасын аталған кассалық алшақтықты жабу үшін пайдаланады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 23.09.2024 № 334 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Резервтік қордың электр энергиясын бірыңғай сатып алушы кассалық алшақтықты жабу үшін пайдаланған ақшалай қаражаттар қайтарылады және энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілерінен келіп түскен ақшалай қаражат есебінен резервтік қордың арнайы банктік шотына есепке алынады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 23.09.2024 № 334 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушы "Аудиторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жылдық қаржылық есептемеге аудит жүргізуге және оны уәкілетті органға ұсынуға тиіс.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 23.09.2024 № 334 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 3. Порядок использования резервного фонда
12. Деньги резервного фонда используются единым закупщиком электрической энергии только на покрытие кассовых разрывов и задолженности единого закупщика электрической энергии перед энергопроизводящими организациями, использующими возобновляемые источники энергии, возникающих вследствие неоплаты или задержки оплаты со стороны субъектов оптового рынка электрической энергии.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 23.09.2024 № 334 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Единый закупщик электрической энергии ежемесячно не позднее пятнадцати рабочих дней после окончания срока оплаты, установленного Законом для субъектов оптового рынка электрической энергии, определяет величину кассового разрыва и использует деньги резервного фонда для покрытия данного кассового разрыва.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 23.09.2024 № 334 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Денежные средства резервного фонда, использованные единым закупщиком электрической энергии на покрытие кассовых разрывов, подлежат возмещению и зачислению на специальный банковский счет резервного фонда за счет денежных средств, поступивших от субъектов оптового рынка электрической энергии.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 23.09.2024 № 334 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Единый закупщик электрической энергии обязан проводить аудит годовой финансовой отчетности в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об аудиторской деятельности" и представлять его результаты уполномоченному органу.
Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 23.09.2024 № 334 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).