Резервтік қорды қалыптастыру және пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің м.а. 2016 жылғы 29 шілдедегі № 361 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 6 қыркүйекте № 14210 болып тіркелді.
"Жаңартылатын энергия көздерiн пайдалануды қолдау туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 4 шiлдедегi Заңының 6-бабы 9-2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Резервтік қорды қалыптастыру және пайдалану қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі Жаңартылатын энергия көздері департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспасөз басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интернет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне беруді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
міндетін атқарушы
М. Мырзағалиев
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрiнің
міндетін атқарушы
М. Құсайынов _____________
2016 жылғы 1 тамыз
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
міндетін атқарушының
2016 жылғы 29 шілдедегі
№ 361 бұйрығымен
бекітілген
Резервтік қорды қалыптастыру және пайдалану қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Резервтік қорды қалыптастыру және пайдалану қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 6-бабы 9-2) тармақшасына сәйкес әзірленді және резервтік қорды қалыптастыру және пайдалану тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил формирования и использования резервного фонда
Приказ и.о. Министра энергетики Республики Казахстан от 29 июля 2016 года № 361. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 сентября 2016 года № 14210.
В соответствии с подпунктом 9-2) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2009 года "О поддержке использования возобновляемых источников энергии" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила формирования и использования резервного фонда (далее - Правила).
2. Департаменту по возобновляемым источникам энергии Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет", а также в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра энергетики
Республики Казахстан
М. Мирзагалиев
"СОГЛАСОВАН"
И.о. Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_______________ М. Кусаинов
1 августа 2016 года
Утверждены
приказом исполняющего обязанности
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 29 июля 2016 года № 361
Правила
формирования и использования резервного фонда
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования и использования резервного фонда (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 9-2) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О поддержке использования возобновляемых источников энергии" (далее – Закон) и определяют порядок формирования и использования резервного фонда.

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) болжамды жыл – шығындарды есептеу жүргізілетін күнтізбелік жыл;
2) кассалық алшақтық – шартты тұтынушылар тарапынан жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері өндірген және өздері жеткізіп берген электр энергиясы үшін ақысы төленбеуі немесе уақтылы төленбеуі салдарынан туындаған ақшалардың уақытша жетіспеушілігі;
3) резервтік қор – қаржы-есеп айырысу орталығы қалыптастыратын қор, оның ақшасы арнайы банктік шотта сақталады және шартты тұтынушылар тарапынан өздеріне жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері өндірген электр энергиясы берілгені үшін төлем жасалмау немесе төлемді кідірту салдарынан туындайтын кассалық алшақтықтар мен қаржы-есеп айырысу орталығының жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар алдындағы берешегін жабуға ғана пайдаланылады;
4) резервтік қорды қалыптастыруға жұмсалатын шығындар – қаржы-есеп айырысу орталығының резервтік қорды қалыптастыруға жұмсайтын нақты және/немесе болжамды шығындары.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге де ұғымдар мен анықтамалар Заңға сәйкес қолданылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 05.04.2021 № 119 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Резервтік қорды қалыптастыру тәртібі
3. Қаржы-есеп айырысу орталығы резервтік қорды Қазақстан Республикасының екінші деңгейлі банкінде осы мақсаттар үшін арнайы құрылатын банктік шотқа ақша аудару жолымен қалыптастырады.
4. Резервтік қор Қазақстан Республикасының ұлттық валютасымен қалыптастырылады.
5. Резервтік қордың көлемі қаржы-есеп айырысу орталығының жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілерінен электр энергиясын сатып алуға жұмсалатын жылдық шығындары көлемінің үш пайызын құрауы тиіс.
6. Қаржы-есеп айырысу орталығы Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы №118 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10622 болып тіркелген) Жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифті айқындау қағидаларының (бұдан әрі – ЖЭК-ті қолдауға арналған тарифті айқындау қағидалары) 4 және 6-тармақтарына сәйкес жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар мен уәкілетті орган беретін ақпарат негізінде жыл сайын 30 желтоқсанға дейін:
1) электр энергиясын тұтыну аймақтары бойынша жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар жаңартылатын энергия көздерінен өндіретін электр энергиясын сатып алуға жұмсалатын шығындарды болжамды жылға есептеуді;

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) прогнозный год – календарный год, на который производится расчет затрат;
2) кассовый разрыв – временный недостаток денег, возникающий в следствие неоплаты или задержки оплаты со стороны условных потребителей за поставленную им электроэнергию, произведенную объектами по использованию возобновляемых источников энергии;
3) резервный фонд – фонд, формируемый расчетно-финансовым центром, деньги которого хранятся на специальном банковском счете и используются только на покрытие кассовых разрывов и задолженности расчетно-финансового центра перед энергопроизводящими организациями, использующими возобновляемые источники энергии, возникающих вследствие неоплаты или задержки оплаты со стороны условных потребителей за поставленную им электрическую энергию, произведенную объектами по использованию возобновляемых источников энергии;
4) затраты на формирование резервного фонда – фактические и/или прогнозные затраты расчетно-финансового центра на формирование резервного фонда.
Иные понятия и определения, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с Законом.
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Министра энергетики РК от 05.04.2021 № 119 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок формирования резервного фонда
3. Расчетно-финансовый центр формирует резервный фонд путем отчисления денег на специально создаваемый для этих целей банковский счет в банке второго уровня Республики Казахстан.
4. Резервный фонд формируется в национальной валюте Республики Казахстан.
5. Величина резервного фонда составляет три процента от величины годовых затрат расчетно-финансового центра на покупку электрической энергии от объектов по использованию возобновляемых источников энергии.
6. Расчетно-финансовый центр на основе информации предоставляемой энергопроизводящими организациями, использующими возобновляемые источники энергии и уполномоченным органом в соответствии с пунктами 4 и 6 Правил определения тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии, утвержденных приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 118 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10622) (далее – Правила определения тарифа на поддержку ВИЭ) ежегодно до 30 декабря осуществляет:
1) расчет затрат на прогнозный год на покупку электрической энергии, производимой из возобновляемых источников энергии энергопроизводящими организациями, использующими возобновляемые источники энергии по зонам потребления электрической энергии;

2) болжамды жылға электр энергиясын тұтыну аймағы бойынша резервтік қор қалыптастыруға жұмсалатын шығындар есебін мына формула бойынша есептеуді:
, мұнда
ЗРҚ – Zi тұтыну аймағына жататын болжамды жылдың резервтік қорын қалыптастыруға жұмсалатын шығындар;
ЗРҚ.пп – болжамды жылдың басында резервтік қорды қалыптастыруға жұмсалатын шығындар;
Зтірк – қаржы-есеп айырысу орталығының ЖЭК-ті қолдауға арналған тарифті айқындау қағидаларына сәйкес анықталатын Zi тұтыну аймағында жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері өндіретін электр энергиясын сатып алуға жұмсалатын жылдық шығындары;
3% - қаржы-есеп айырысу орталығының жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілерінен электр энергиясын сатып алуға жұмсалатын жылдық шығындары көлемінен резервтік қордың көлемі;
Zi - тұтыну аймағы.
7. Осы Қағидалардың 6-тармағы 2) тармақшасында көрсетілген резервтік қорды қалыптастыруға жұмсалатын шығындарды қаржы-есеп айырысу орталығы ЖЭК-ті қолдауға арналған тарифті айқындау қағидаларына сәйкес жаңартылатын энергия көздерін қолдау тарифінде есепке алады.
8. Резервтік қорды қалыптастыруға жұмсалатын шығындар есеп айырысу деректерінің өзгеруіне қарай ай сайын түзетуге жатады.
9. Жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар ай сайын жеткізу айына дейінгі он күнтізбелік күн ішінде қаржы-есеп айырысу орталығына ағымдағы жылдың соңына дейін электр энергиясын өндіру, желіге босатудың болжамды көлемдері туралы ақпарат береді.
10. Қаржы-есеп айырысу орталығы есептік айдың алдындағы айдың резервтік қорды қалыптастыруға арналған болжамды және нақты қалыптасқан шығындар арасындағы айырманы айқындайды.
Егер де резервтік қорды қалыптастыруға арналған болжамды шығындар есептік айдың алдындағы айда резервтік қорды қалыптастыруға қажетті нақты шамадан кем немесе көп болса, қаржы-есеп айырысу орталығы қайта есептеу жүргізеді және осы айырманы ағымдағы күнтізбелік жылдың соңына дейін қалған кезеңге қайта бөледі.
Осы тармақтың ережелері күнтізбелік жылдың соңғы айына қолданылмайды.
11. Қаржы-есеп айырысу орталығы ай сайын есептік айдың он бесіне дейін осы Қағидалардың 9 және 10-тармақтарында көрсетілген есеп айырысу деректері негізінде ағымдағы күнтізбелік жылдың аяғына дейін қалған кезеңге резервтік қорды қалыптастыру шығындарына түзету жүргізеді және осы ақпаратты жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифті түзету кезінде есепке алады.
3-тарау. Резервтік қорды пайдалану тәртібі
12. Резервтік қордың ақшасын қаржы-есеп айырысу орталығы тек қана кассалық алшақтықтарды және қаржы-есеп айырысу орталығының жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар алдындағы, шартты тұтынушылар тарапынан жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері өндірген электр энергиясын жеткізгені үшін төлем жүргізілмеуі немесе кешіктірілуі салдарынан туындаған берешегін өтеуге жұмсайды.

2) расчет затрат на прогнозный год на формирование резервного фонда по зонам потребления электрической энергии по формуле:
ЗРФ – затраты на формирование резервного фонда прогнозного года, относящиеся к зоне потребления Zi;
ЗРФ.пп – затраты, направленные на формирование резервного фонда, на начало прогнозного года;
Зфикс – годовые затраты расчетно-финансового центра на покупку электрической энергии, производимой объектами по использованию возобновляемых источников энергии в зоне потребления Zi, определяемые в соответствии с Правилами определения тарифа на поддержку ВИЭ;
3% – размер резервного фонда от величины годовых затрат расчетно-финансового центра на покупку электрической энергии от объектов по использованию возобновляемых источников энергии;
Zi – зона потребления.
7. Затраты на формирование резервного фонда, указанные в подпункте 2) пункта 6 настоящих Правил учитываются расчетно-финансовым центром в тарифе на поддержку возобновляемых источников энергии в соответствии с Правилами определения тарифа на поддержку ВИЭ.
8. Затраты на формирование резервного фонда подлежат ежемесячной корректировке в зависимости от изменения расчетных данных.
9. Энергопроизводящие организации, использующие возобновляемые источники энергии, ежемесячно за десять календарных дней до месяца поставки предоставляют расчетно-финансовому центру информацию о прогнозных объемах выработки, отпуска в сети электрической энергии до конца текущего года.
10. Расчетно-финансовый центр определяет разницу между прогнозными и фактически сложившимися затратами на формирование резервного фонда месяца предшествующего расчетному месяцу.
В случае если прогнозные затраты на формирование резервного фонда, окажутся меньше или превысят фактическую величину, необходимую для формирования резервного фонда в месяце, предшествующем расчетному месяцу, расчетно-финансовый центр производит перерасчет и перераспределяет данную разницу на оставшийся период до конца текущего календарного года.
Положения данного пункта не распространяются на последний месяц календарного года.
11. Расчетно-финансовый центр на основе расчетных данных, указанных в пунктах 9 и 10 настоящих Правил, ежемесячно до пятнадцатого числа расчетного месяца производит корректировку затрат на формирование резервного фонда на оставшийся период до конца текущего календарного года и учитывает данную информацию при корректировке тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии.
Глава 3. Порядок использования резервного фонда
12. Деньги резервного фонда используются расчетно-финансовым центром только на покрытие кассовых разрывов и задолженности расчетно-финансового центра перед энергопроизводящими организациями, использующими возобновляемые источники энергии, возникающих вследствие неоплаты или задержки оплаты со стороны условных потребителей за поставленную им электроэнергию, произведенную объектами по использованию возобновляемых источников энергии.

13. Қаржы-есеп айырысу орталығы шартты тұтынушылар үшін Заңда белгіленген төлем жүргізу мерзімі аяқталғаннан кейін он бес жұмыс күнінен кешіктірмей ай сайын кассалық алшақтық шамасын анықтайды және резервтік қордың ақшасын аталған кассалық алшақтықты жабу үшін пайдаланады.
14. Резервтік қордың қаржы-есеп айырысу орталығы кассалық алшақтықты жабу үшін пайдаланған ақшалай қаражаттар қайтарылады және шартты тұтынушылардан келіп түскен ақшалай қаражат есебінен резервтік қордың арнайы банктік шотына есепке алынады.
15. Қаржы-есеп айырысу орталығы "Аудиторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жылдық қаржылық есептемеге аудит жүргізуге және оны уәкілетті органға ұсынуы тиіс.

13. Расчетно-финансовый центр ежемесячно не позднее пятнадцати рабочих дней после окончания срока оплаты, установленного Законом для условных потребителей, определяет величину кассового разрыва и использует деньги резервного фонда для покрытия данного кассового разрыва.
14. Денежные средства резервного фонда, использованные расчетно-финансовым центром на покрытие кассовых разрывов подлежат возмещению и зачислению на специальный банковский счет резервного фонда за счет денежных средств, поступивших от условных потребителей.
15. Расчетно-финансовый центр обязан проводить аудит годовой финансовой отчетности в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об аудиторской деятельности" и представлять его результаты уполномоченному органу.