Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар статистикасы бойынша әдістемені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті төрағасының 2016 жылғы 21 қазандағы № 246 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылғы 23 қарашада № 14447 болып тіркелді.
"Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 5) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі төрағасының 2020 жылғы 23 қазандағы № 9-нқ бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы туралы ереженің 15-тармағы 20) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Бұйрықтың кіріспесі жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 22.09.2022 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар статистика бойынша әдістеме бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің Қызмет көрсету және энергетика статистикасы басқармасы Заң басқармасымен бірлесіп заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануға жіберілуін;
3) мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде баспа және электрондық түрде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің Қызмет көрсету және энергетика статистикасы басқармасы осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің құрылымдық бөлімшелеріне және аумақтық органдарына жұмыс бабында басшылыққа алу және пайдалану үшін жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының орынбасарына (Г.М. Керімханова) жүктелсін.

Об утверждении Методики по статистике информационно-коммуникационных технологий
Приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 21 октября 2016 года № 246. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 ноября 2016 года № 14447.
В соответствии с подпунктом 5) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и с подпунктом 20) пункта 15 Положения о Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, утвержденного приказом Председателя Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 9-нқ, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 22.09.2022 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемую Методику по статистике информационно-коммуникационных технологий.
2. Управлению статистики услуг и энергетики совместно с Юридическим управлением Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) направление в печатном и электронном виде в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Управлению статистики услуг и энергетики Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан довести настоящий приказ до структурных подразделений и территориальных органов Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан для руководства и использования в работе.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан (Керимханова Г.М.).

5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрілігі
Статистика комитетінің төрағасы
Н. Айдапкелов
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті төрағасының
2016 жылғы 21 қазандағы
№ 246 бұйрығымен бекітілді
Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар статистикасы
бойынша әдістеме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар статистикасы бойынша әдістеме (бұдан әрі – Әдістеме) халықаралық стандарттарға сәйкес қалыптастырылатын және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес бекітілетін статистикалық әдіснамаға жатады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 11.10.2021 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Әдістеменің мақсаты бірыңғай тәсілдерде ақпараттық-коммуникациялық технологиялар (бұдан әрі – АКТ) және байланыс статистикасы бойынша статистикалық көрсеткіштерді қалыптастыру және келісушілік пен мемлекеттік статистиканы жалпы қабылданған халықаралық стандарттармен, жіктеуіштермен және әдістермен салыстырмалылығын қамтамасыз ету болып табылады.
3. Осы Әдістеме АКТ және байланыс статистикасы бойынша көрсеткіштерді қалыптастыру үшін Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросымен қолданылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 11.10.2021 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Әдістемеде келесі анықтамалар пайдаланылады:
1) байланыс қызметінің көлемі – кәсіпорындар мен ұйымдардың халыққа көрсетілген байланыс қызметтері үшін төлеу мерзіміне қарамастан есептелген қаражаты;
2) курьерлiк пошта қызмет көрсетуi - пошта байланысының курьердi пайдалана отырып пошта жөнелтiмдерiн тасымалдау және табыс ету жөнiндегi қызмет көрсетуi;
3) электронды сауда – Интернет желісі арқылы тауарлар, жұмыстар және көрсетілетін қызметтерді сатып алу немесе сату әдісі.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 22.09.2022 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. АКТ статистикасы бойынша статистикалық байқаулар
жүргізудің ерекшеліктері

5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Комитета
по статистике Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан
Н. Айдапкелов
Утверждена
приказом Председателя
Комитета по статистике
Министерства национальной
экономики Республики Казахстан
от 21 октября 2016 года № 246
Методика по статистике информационно-коммуникационных
технологий
Глава 1. Общие положения
1. Методика по статистике информационно-коммуникационных технологий (далее - Методика) относится к статистической методологии, формируемой в соответствии международными стандартами и утверждаемой в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной статистике" (далее – Закон).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 11.10.2021 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Целью Методики является разработка единых подходов по формированию статистических показателей по статистике использования информационно-коммуникационных технологий (далее – ИКТ) и связи, обеспечению согласованности и сопоставимости государственной статистики с общепринятыми международными стандартами, классификациями и методами.
3. Настоящая Методика применяется Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан для формирования показателей по статистике ИКТ и связи.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 11.10.2021 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. В Методике используются следующие определения:
1) объем услуг связи – начисленные средства за оказанные услуги связи населению, предприятиям и организациям, независимо от срока оплаты;
2) услуги курьерской почты – услуги почтовой связи по перевозке и вручению почтовых отправлений, оказываемые с использованием курьера;
3) электронная торговля – метод приобретения или продажи товаров, работ и услуг через сеть Интернет.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 22.09.2022 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Особенности проведения статистических наблюдений по
статистике ИКТ

1-параграф. Ұйымдардың АКТ пайдалануы бойынша зерттеу
5. Статистикалық байқаудың негізгі мақсаты Қазақстан Республикасының ұйымдарында АКТ пайдалану деңгейін анықтау болып табылады.
6. АКТ пайдаланатын ұйымдарды зерттеу жылдық негізде іріктемелі әдіспен жүргізіледі.
7. Белгіленген заңнамалық тәртіпте тіркелген заңды тұлғалар, олардың оқшауланған құрылымдық бөлімшелері ұйымдарда АКТ пайдалану туралы статистикалық байқау объектілері болып табылады.
8. Заңды тұлғалардың қажетті жіктелімдік және мекенжай деректері бірліктерінің толық тізбесі бар Статистикалық бизнес тіркелім (бұдан әрі – СБТ) статистикалық есеп құралы болып табылады.
8.1. Алып тасталды - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 22.09.2022 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8.2. Алып тасталды - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 22.09.2022 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8.3. Алып тасталды - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 22.09.2022 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Үй шаруашылықтарының АКТ пайдалануы бойынша
зерттеу
9. АКТ пайдалану бойынша халықты зерттеу АКТ бойынша статистикалық деректердің маңызды дереккөзі болып табылады. Халықты зерттеу негізінде алынған деректер АКТ-ны дамыту саласында ұлттық және халықаралық мақсаттар мен міндеттердің мониторингі үшін талап етіледі.
10. Жылдық кезеңділікте үй шаруашылықтары мен үй шаруашылықтары мүшелерін зерттеу АКТ пайдалану бойынша халықты зерттеудің негізгі бағыттарының бірі болып табылады.
11. Сұрақнамадағы сауалдардың көпшілігі пікіртерімнің алдындағы соңғы үш айға жатады. Аса ұзақ есептік кезең жыл ішіндегі тұтыну құрылымында күтілетін маңызды маусымдық әсері бар электронды саудамен (мейрамдарға сатып алулардың көбірек болуы, жазғы уақыттағы мейрамдарға брондаудың көбірек болуы) байланысты сұрақтар үшін ғана пайдаланылады.
12. Үй шаруашылықтарының АКТ пайдалануы бойынша зерттеуде АКТ-ға қолжетімділік көрсеткіштері бойынша – үй шаруашылықтары және АКТ пайдалану бойынша – 6 жастағы және одан асқан жас шамасындағы үй шаруашылығының мүшелері байқау объектісі болып табылады. Әртүрлі электронды құрылғыларға қолжетімділік туралы, Интернет желісіне қосылу типі мен Интернетті пайдалану кедергілері туралы ақпарат жинау кезінде үй шаруашылығы зерттеу бірлігі ретінде пайдаланылады. Компьютерді пайдалану, Интернетті пайдалану және электронды сауда туралы ақпаратты жинау кезінде жеке адамдар зерттеу бірлігі ретінде пайдаланылады.

Параграф 1. Обследование по использованию ИКТ организациями
5. Основной целью статистического наблюдения является определение уровня использования ИКТ в организациях Республики Казахстан.
6. Обследование организаций, использующих ИКТ, проводится на годовой основе выборочным методом.
7. Объектами статистического наблюдения об использовании ИКТ в организациях являются юридические лица, их обособленные подразделения, зарегистрированные в установленном законодательном порядке.
8. Инструментом статистического учета является Статистический бизнес регистр (далее – СБР), содержащий полный перечень юридических лиц с необходимыми классификационными и адресными данными.
8.1. Исключен приказом Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 22.09.2022 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8.2. Исключен приказом Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 22.09.2022 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8.3. Исключен приказом Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 22.09.2022 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Обследование по использованию ИКТ домашними
хозяйствами
9. Обследование населения по использованию ИКТ являются важным источником статистических данных по ИКТ. Данные полученные на основе обследования населения требуются для мониторинга национальных и международных целей и задач в области развития ИКТ.
10. Одним из основных направлений обследования населения по использованию ИКТ является обследование домашних хозяйств и членов домашнего хозяйства годовой периодичности.
11. Большинство вопросов в вопроснике относятся к последним трем месяцам, предшествующих интервью. Более долгий отчетный период используется только для вопросов, связанных с электронной торговлей, где важный сезонный эффект ожидаем в структуре потребления в течение года (больше покупок совершено на праздники, больше случаев бронирования на праздники в летнее время).
12. В обследовании по использованию ИКТ домашними хозяйствами объектом наблюдения является домашнее хозяйство – по показателям доступа к ИКТ и члены домашнего хозяйства в возрасте от 6 лет и старше – по использованию ИКТ. Домашнее хозяйство как единица обследования используется тогда, когда собирается информация о доступе к различным электронным устройствам, о типе подключения к сети Интернет и о барьерах использования Интернета. Отдельные лица как единица обследования используются при сборе информации об использовании компьютеров, использовании Интернета и электронной торговли.

13. Үй шаруашылығы мүшелерінен сұхбат алудың үш нұсқасы бар:
1) жеке сұрақнаманы толтыру үшін үй шаруашылығының әрбір мүшесіне пікіртерім жүргізу;
2) үй шаруашылығының әрбір мүшесі туралы сұрақтар бойынша үй шаруашылығының иесіне пікіртерім жүргізу;
3) үй шаруашылығының барлық мүшелерінің сұрақтарына жауап беруші үй шаруашылығының бір мүшесін кездейсоқ таңдап алу.
Үй шаруашылығында АКТ пайдалану бойынша зерттеу байқаудың іріктемелі әдісінің негізінде жүзеге асырылады.
Үй шаруашылықтарының іріктемелі жиынтығын қалыптастыру үшін Тұрғын үй қорының статистикалық тіркелімі (бұдан әрі – ТҚСТ) ақпараттық база болып табылады.
3-параграф. Үй шаруашылықтарына іріктемелі зерттеу
жүргізу
14. Іріктемелі жиынтықты 21000 үй шаруашылығы құрайды.
15. Ортақ коммуналдық пәтерлерде, жатақханаларда, стационар жағдайында қарттар, мүгедектігі бар адамдарға, мүгедектігі бар балаларға арналған медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарында), балалар үйлерінде, түрмелерде, қонақүйлерде, діни қоғамдастықтарда және басқа да осыған ұқсас тұрғын үй-жайларда тұратындарды қоспағанда тұрғын үй-жайлардың барлық түрлерінде тұратын үй шаруашылықтары зерттеуге жатады.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 22.09.2022 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Үй шаруашылықтарынан пікіртерім алу негізгі тұрғылықты жері бойынша жүргізіледі. Деректерді жинау үй шаруашылығында тұратындар саны туралы сұрақтан басталады.
17. Бас жиынтыққа таратылған деректерді алу мақсатында іріктемелі зерттеудің нәтижелеріне статистикалық өлшеу жүргізіледі. Бұл тәсілді жүзеге асыру әрбір зерттелген үй шаруашылығына статистикалық салмақ беру арқылы іске асады, ол іріктемеге түскен бөлік ұсынған үй шаруашылықтарының жалпы санын сипаттайды.
18. Салмақты есептеу үшін келесі формула бойынша зерттелетін үй шаруашылықтарын өңірлер бөлінісінде қала және ауыл халқы бойынша жеке тарату туралы ТҚСТ деректері пайдаланылады:
мұндағы:
fi – i стратасы үшін тарату коэффициенті (үй шаруашылығының салмағы);
Ni – i стратасының бас жиынтығындағы үй шаруашылықтарының саны;
ni – i стратасы, i = 1, 2, …, h, іріктемелі жиынтығында есеп берген үй шаруашылықтарының саны.
Осы тарату коэффициенті үй шаруашылықтарына да, үй шаруашылықтарының зерттелген мүшелерін таратуға да пайдаланылады.
19. Жыныстық жас және өңірлік сипаттаманы ескере отырып стратификатталған есепті жылы үй шаруашылықтарын (таратудан кейін) іріктемелі зерттеу бойынша халық санын келтіру үшін ұқсас жылғы осы сипаттамалар бойынша демографиялық статистика деректері бойынша стратификатталған халықтың орташа жылдық санына сәйкес калибрлеу әдісі пайдаланылады. Калибрленген статистикалық бағалауды алудың негізгі идеясы калибрленген салмақты есептеу арқылы қорытындыланады.
Калибрленген салмақ келесі формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
Кj – j стратасы үшін калибрленген коэффициент (салмақ);
Ndj – j стратасының демографиялық статистика деректері бойынша халық саны;
Nhj – j стратасының үй шаруашылықтарын іріктемелі зерттеу бойынша халық саны.
Демографиялық статистика деректері бойынша халықтың орташа жылдық санымен үй шаруашылықтарын (таратудан кейін) іріктемелі зерттеу бойынша халық санын келісу үшін i стратасы мен калибрленген коэффициент (Кj) үшін алғашқы тарату коэффициентінің (fi) көбейтіндісіне тең түзету коэффициенті пайдаланылады.

13. Существует три варианта интервьюирования членов домашнего хозяйства:
1) опрос каждого члена домашнего хозяйства для заполнения индивидуального вопросника;
2) опрос главы домашнего хозяйства по вопросам о каждом члене домашнего хозяйства;
3) случайный выбор одного члена домашнего хозяйства, отвечающего на вопросы за всех членов домашнего хозяйства.
Обследование по использованию ИКТ в домашних хозяйствах осуществляется на основе выборочного метода наблюдения.
Информационной базой для формирования выборочной совокупности домашних хозяйств служит Статистический регистр жилищного фонда (далее – СРЖФ).
Параграф 3. Проведения выборочного обследования домашних
хозяйств
14. Выборочная совокупность составляет 21000 домашних хозяйств.
15. Обследованию подлежат домашние хозяйства, проживающие во всех типах жилых помещений, за исключением проживающих в общих коммунальных квартирах, общежитиях, медико-социальных учреждениях (организациях) для престарелых, лиц с инвалидностью, детей с инвалидностью в условиях стационара, детских домах, тюрьмах, гостиницах, религиозных общинах и других аналогичных жилых помещениях.
Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 22.09.2022 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Опрос домашнего хозяйства проводится по основному месту жительства. Сбор данных начинается с вопроса о количестве проживающих в домашнем хозяйстве.
17. В целях получения распространенных на генеральную совокупность данных, производится статистическое взвешивание итогов выборочного обследования. Реализация данного метода осуществляется посредством присвоения каждому обследованному домашнему хозяйству статистического веса, который характеризует общее число домашних хозяйств, представляемых частью, попавшей в выборку.
18. Для расчета весов используются данные СРЖФ о распределении обследуемых домашних хозяйств отдельно по городскому и сельскому населению в региональном разрезе по следующей формуле:
где:
fi – коэффициент распространения (вес домохозяйства) для i-ой страты;
Ni – количество домашних хозяйств в генеральной совокупности i-ой страты;
ni – количество отчитавшихся домашних хозяйств в выборочной совокупности i-ой страты, i = 1, 2, …, h.
Данный коэффициент распространения используется как для домашних хозяйств, так и для распространения обследованных членов домашнего хозяйства.
19. Для приведения численности населения по выборочному обследованию домашних хозяйств (после распространения) за отчетный год, стратифицированной с учетом половозрастной и региональной характеристик, в соответствие со среднегодовой численностью населения по данным демографической статистики за аналогичный год, стратифицированной по этим же характеристикам, используется метод калибровки. Основная идея получения калиброванных статистических оценок заключается в расчете калиброванных весов.
Калиброванный вес рассчитывается по следующей формуле:
где:
Кj – калиброванный коэффициент (вес) для j-ой страты;
Ndj – численность населения по данным демографической статистики j-ой страты;
Nhj – численность населения по выборочному обследованию домашних хозяйств j-ой страты.
Для согласования численности населения по выборочному обследованию домашних хозяйств (после распространения) со среднегодовой численностью населения по данным демографической статистики используется поправочный коэффициент равный произведению коэффициента первоначального распространения (fi) для i-ой страты и калиброванного коэффициента (Кj).

3-тарау. Байланыс, пошта және курьерлік қызмет статистикасы
көрсеткіштерін қалыптастыру
20. Жаппай әдіспен айлық және жылдық кезеңділіктегі статистикалық нысандар байланыс, пошта және курьерлік қызмет статистикасы бойынша көрсеткіштерді қалыптастыру кезіндегі ақпараттық база болып табылады.
21. Жұмыспен қамтылғандар санына қарамастан экономикалық қызметінің негізгі және қосалқы түрлері "Пошта және курьерлік қызмет" пен "Телекоммуникациялар" болып табылатын заңды тұлғалар мен (немесе) олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері және дара кәсіпкерлер зерттеледі.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 11.10.2021 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Байланыс бойынша статистикалық нысандарда байланыс қызметтерінің қазіргі заманғы нарығына мониторингті, әртүрлі деңгейдегі статистикалық деректердің салғастырымдылығын, әртүрлі мемлекеттердің статистикалық деректерін халықаралық алмасуды және салыстыруды қамтамасыз ететін халықаралық ұсыныстарға сәйкес бірегейлендірілген көрсеткіштердің тізбесі бар.
23. "Құндық және заттай көріністегі байланыс қызметінің көлемі" ұсынылатын қызмет көрсетудің көлемін сипаттайтын байланыс саласының негізгі статистикалық көрсеткіші болып табылады. Байланыс кәсіпорындарының негізгі және қосалқы экономикалық қызметтерінің қызмет көрсету көлеміне көрсетілген қызметтерге төлемнің түскен күніне қатыссыз есепті кезеңде көрсетілген байланыс қызметіне халықтан, кәсіпорындар мен ұйымдардан түскен қаражаттар жатады.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 11.10.2021 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Байланыс саласының дамуына талдау жасауға қажетті негізгі көрсеткіштерді қамтитын айлық жедел деректерді қалыптастыру айлық негізде жүргізіледі. Байланыс қызметі көлемінің құндық көрсеткіштері Көрсетілетін қызметтердің статистикалық жіктеуішіне сәйкес байланыс түрлері бойынша нақтылай отырып қалыптастырылады, сондай-ақ байланыс құралдары туралы сандық көрсеткіштер (тіркелген телефон желілерінің саны, ұялы байланыс абоненттерінің саны, тіркелген Интернет абоненттерінің саны және Интернет желісіне қолжетімділігі бар ұялы байланыс абоненттерінің саны).
25. Байланыс пен пошта және курьерлік қызметтер туралы көрсеткіштердің нақтыланған тізбесі, сондай-ақ техникалық құралдар мен байланыс қызметінің сапасы туралы ақпарат жылдық негізде қосымша қалыптастырылады.

Глава 3. Формирование показателей статистики связи,
почтовой и курьерской деятельности
20. Информационной базой при формировании показателей по статистике связи, почтовой и курьерской деятельности являются статистические формы месячной и годовой периодичности сплошным методом.
21. Обследуются юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения независимо от численности занятых, и индивидуальные предприниматели, имеющие основной и вторичный виды экономической деятельности "почтовая и курьерская деятельность" и "телекоммуникации".
Сноска. Пункт 21 - в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 11.10.2021 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Статистические формы по связи содержат перечень унифицированных показателей согласно международным рекомендациям для обеспечения мониторинга за современным рынком услуг связи, сопоставимости статистических данных на различных уровнях, международного обмена и сравнения статистических данных разных стран.
23. Основными статистическими показателями отрасли связи, характеризующими объем предоставляемых услуг, являются "объем услуг связи в стоимостном и натуральном выражении". К объемам услуг основной и вторичной видам экономической деятельности предприятий связи относятся поступления средств от населения, предприятий и организаций за оказанные услуги связи в отчетном периоде вне зависимости от даты поступления оплаты за оказанную услугу.
Сноска. Пункт 23 - в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 11.10.2021 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. На ежемесячной основе производится формирование оперативных месячных данных, включающих в себя основные показатели, необходимые для анализа развития отрасли связи. Формируются стоимостные показатели объема услуг связи с детализаций по видам связи в соответствии со Статистическим классификатором услуг, а также количественные показатели о средствах связи (число фиксированных телефонных линий, число абонентов сотовой связи, число абонентов фиксированного Интернета и число абонентов сотовой связи, имеющих доступ к сети Интернет).
25. На годовой основе дополнительно формируется детализированный перечень показателей об услугах связи и почтовой и курьерской деятельности, а также информация о технических средствах и качестве услуг связи.

26. Байланыс статистикасы көрсеткіштерін қалыптастыру есеп берген заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлердің алғашқы деректерін агрегаттау жолымен жүргізіледі. Тұтастай байланыс саласы бойынша көрсетілген қызметтердің көлемі халыққа көрсетілген және ауылдық жерлердегі байланыс қызметінің түрлері, көлемі туралы жиынтық деректер республикалық және өңірлік деңгейлерде қалыптастырылады.
27. Агрегатталған есептік деректердің қалыптастырылған ақпараттық базасы негізінде олардың серпіндегі пайыздық өзгерісін, тұтастай байланыс саласы бойынша, сондай-ақ олардың түрлері бойынша өзгерісін сипаттайтын байланыс қызметтерінің нақты көлем индексі есептеледі.
1-параграф. Байланыс қызметінің нақты көлем индексін
есептеу
28. Байланыс қызметінің нақты көлем индексі (бұдан әрі – НКИ) байланыс, пошта және курьерлік қызмет саласының даму үрдісін сипаттайтын негізгі көрсеткіш болып табылады. НКИ құбылыстар мен үдерістердің уақыт, орны және мәнін әртүрлі көзқарас тұрғысынан талдауға мүмкіндік береді.
29. НКИ байланыс қызметтері көлемінің серпіндегі өзгерісін көрсетеді және байланыс қызметінің көлемі мен заңды және жеке тұлғалар үшін осы қызметтерге бағалар индексі негізінде есептеледі.
30. "Байланыс" саласының көлеміне пошта және курьерлік қызмет көрсетуден, сондай-ақ "Пошталық және курьерлік қызмет" пен "Телекоммуникациялар" негізгі және қосалқы экономикалық қызмет түрлері болып табылатын байланыс қызметі операторларының (меншіктің барлық түрлері кәсіпорындары) тұтынушыларға – жеке және заңды тұлғаларға байланыс қызметін көрсетуден алынған көлемі жатады.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 11.10.2021 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. Байланыс қызметінің НКИ есептеу ай сайын келесі кезеңдер бойынша жүзеге асырылады:
өткен жылғы тиісті кезеңге;
өткен жылғы тиісті айға;
ағымдағы жылғы өткен айға.
32. Байланыс қызметінің НКИ тұтастай "байланыс" саласы бойынша, байланыстың жекелеген түрлері бойынша, республика, облыстар астана және республикалық маңызы бар қалалар бойынша есептеледі.
33. Көрсетілген байланыс қызметінің көлемі жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысандарында байланыс түрлері бөлінісінде, оның ішінде жеке тұлғаларға көрсетілген байланыс түрлері бөлінісінде сипатталады.
34. Тұтастай сала бойынша және түрлері бөлінісіндегі байланыс қызметінің НКИ келесі тізбектілік бойынша есептеледі:
1) заңды тұлғалар мен жеке тұлғалар көрсетілген байланыс қызметі көлемінің үлесі байланыстың жекелеген түрлері және тұтастай сала бойынша байланыс қызметі көлемінің жалпы көлемінде анықталады.
Есептеу келесі формула бойынша жүргізіледі:
мұндағы:
Df – байланыс қызметтерінің жалпы көлеміндегі жеке тұлғаларға көрсетілген байланыс қызметтері көлемінің үлесі;
Vf – жеке тұлғаларға көрсетілетін байланыс қызметінің көлемі;
Vo – байланыс қызметтерінің жалпы көлемі.
Заңды тұлғаларға көрсетілетін байланыс қызметі көлемінің үлесін есептеу байланыстың жекелеген түрлері бөлінісінде және тұтастай сала бойынша келесі формула арқылы жүргізіледі:
мұндағы:
Du – байланыс қызметтерінің жалпы көлеміндегі заңды тұлғаларға көрсетілген байланыс қызметі көлемінің үлесі;
Df – қызметтердің жалпы көлеміндегі жеке тұлғаларға көрсетілген байланыс қызметі көлемінің үлесі.

26. Формирование показателей статистики связи производится путем агрегирования первичных данных, отчитавшихся юридических лиц и индивидуальных предпринимателей. На республиканском и региональном уровнях формируются сводные данные об объемах услуг в целом по отрасли связи, по видам, об объемах услуг связи, оказанных населению и в сельской местности.
27. На основе сформированной информационной базы агрегированных отчетных данных рассчитывается индекс физического объема услуг связи, отражающий их процентное изменение в динамике, как в целом по отрасли связи, так и по видам.
Параграф 1. Расчет индекса физического объема услуг связи
28. Основным показателем, характеризующим тенденции развития отрасли связи, почтовой и курьерской деятельности, является индекс физического объема (далее – ИФО) услуг связи. ИФО дает возможность анализировать явления и процессы, различные с точки зрения времени, места и содержания.
29. ИФО отражает изменение объема услуг связи в динамике и рассчитывается на основе объемов услуг связи и индексов цен на эти услуги для юридических и физических лиц.
30. К объему отрасли "связь" относится объем, полученный от предоставления услуг почтовой и курьерской деятельности, а также услуги связи потребителям – физическим и юридическим лицам операторами услуг связи (предприятия всех форм собственности), с основным и вторичным видами экономической деятельности "Почтовая и курьерская деятельность" и "Телекоммуникации".
Сноска. Пункт 30 - в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 11.10.2021 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. Расчет ИФО услуг связи осуществляется ежемесячно по периодам:
к соответствующему периоду предыдущего года;
к соответствующему месяцу предыдущего года;
к предыдущему месяцу текущего года.
32. ИФО услуг связи рассчитывается в целом по отрасли "связь", по отдельным видам связи, по республике, областям, столице и городу республиканского значения.
33. Объемы от оказанных услуг связи отражаются в статистических формах общегосударственного статистического наблюдения в разрезе видов связи, в том числе оказанных физическим лицам.
34. ИФО услуг связи в целом по отрасли и в разрезе видов рассчитывается в следующей последовательности:
1) определяются доли объемов услуг связи, оказанных юридическим лицам и физическим лицам, в общем объеме услуг связи по отдельным видам связи и в целом по отрасли.
Расчет производится по формуле:
где:
Df – доля объема услуг связи оказанных физическим лицам в общем объеме услуг связи;
Vf – объем услуг связи, оказанных физическим лицам;
Vo – общий объем услуг связи.
Расчет доли объемов услуг связи, оказанных юридическим лицам, в разрезе отдельных видов связи и в целом по отрасли производится по формуле:
где:
Du – доля объема услуг связи, оказанных юридическим лицам в общем объеме услуг связи;
Df – доля объема услуг связи, оказанных физическим лицам в общем объеме услуг.

2) бұдан әрі байланыстың жекелеген түрлері мен тұтастай сала бойынша қызметтерге жалпы баға индекстерін есептеу жүргізіледі.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 11.10.2021 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. Байланыстың жекелеген түрлері мен тұтастай сала бойынша қызметтеріне жалпы баға индексін есептеу үшін баға статистикасы бойынша әзірленетін заңды және жеке тұлғалар үшін байланыс қызметтерінің баға индексі пайдаланылады. Байланыс қызметтеріне жеке баға индексі болмаған жағдайда барынша агрегатталған индекс пайдаланылады.
36. Байланыс қызметтерінің жалпы баға индексін заңды және жеке тұлғаларға көрсетілген байланыс қызметтерінің құрылымдық баға индекстерінің сомасы құрайды. Құрылымдық баға индекстері келесі формулалар бойынша есептеледі:
1) заңды тұлғалар бойынша:
мұндағы:
Isu – заңды тұлғаларға көрсетілген байланыс қызметіне құрылымдық баға индексі;
Iu – заңды тұлғаларға көрсетілген байланыс қызметіне баға индексі;
Du – заңды тұлғаларға көрсетілетін байланыс қызметтері көлемінің байланыс қызметтеріндегі жалпы көлеміндегі үлесі.
2) жеке тұлғалар бойынша:
мұндағы:
Isf – жеке тұлғаларға көрсетілген байланыс қызметтеріне құрылымдық баға индексі;
If – жеке тұлғаларға көрсетілген байланыс қызметтеріне баға индексі;
Df – жеке тұлғаларға көрсетілетін байланыс қызметтері көлемінің байланыс қызметтерінің жалпы көлеміндегі үлесі.
3) байланыс қызметтеріне жалпы баға индексі (Io) келесі формула бойынша есептеледі:
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 11.10.2021 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. Байланыс қызметінің нақты көлем индексін есептеу тұтастай сала бойынша және байланыс түрлері бойынша формула арқылы жүзеге асырылады:
мұндағы:
IFO – байланыс қызметінің нақты көлем индексі;
Vop – есепті кезеңдегі байланыс қызметінің жалпы көлемі;
Vsp – өткен жылғы тиісті кезеңдегі байланыс қызметінің жалпы көлемі;
Io – байланыс қызметтеріне жалпы баға индексі.

2) далее производится расчет общего индекса цен на услуги отдельных видов связи и в целом по отрасли.
Сноска. Пункт 34 - в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 11.10.2021 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. Для расчета общего индекса цен на услуги отдельных видов связи и в целом по отрасли используются индексы цен на услуги связи для юридических и физических лиц, разрабатываемые по статистике цен. В случае отсутствия отдельных индивидуальных индексов цен на услуги связи используется более агрегированный индекс.
36. Общий индекс цен на услуги связи составляет сумма структурных индексов цен на услуги связи, оказанные юридическим и физическим лицам. Структурные индексы цен рассчитываются по следующим формулам:
1) по юридическим лицам:
где:
Isu – структурный индекс цен на услуги связи, оказанных юридическим лицам;
Iu – индекс цен на услуги связи, оказанных юридическим лицам;
Du – доля объема услуг связи юридическим лицам в общем объеме услуг связи.
2) по физическим лицам:
где:
Isf – структурный индекс цен на услуги связи, оказанных физическим лицам;
If – индекс цен на услуги связи, оказанных физическим лицам;
Df – доля объема услуг связи физическим лицам в общем объеме услуг связи.
3) общий индекс цен на услуги связи (Io) рассчитывается по следующей формуле:
Сноска. Пункт 36 - в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 11.10.2021 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. Расчет индекса физического объема услуг связи в целом по отрасли и по видам связи осуществляется по формуле:
где:
IFO – индекс физического объема услуг связи;
Vop – общий объем услуг связи отчетного периода;
Vsp – общий объем услуг связи соответствующего периода прошлого года (предыдущего месяца);
Io – общий индекс цен на услуги связи.