"Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланында әскери қызмет өткеру нұсқаулығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 25 ақпандағы № 152 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 18 қарашадағы № 1073 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылғы 9 желтоқсанда № 14502 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланы туралы" 2015 жылғы 10 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңының 12-бабының 11-тармақшасына сәйкес бұйырамын:
1. "Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланында әскери қызмет өткеру нұсқаулығын бекіту туралы" Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 25 ақпандағы № 152 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2015 жылғы 3 сәуірде № 10620 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 17 сәуірде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
жоғарыда көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланында әскери қызмет өткеру нұсқаулығы осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Бас қолбасшылығы (Р.Ф. Жақсылықов) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрықтың көшірмесін оны тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне орналастыру үшін Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығына" жолдауды;
5) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Бас қолбасшылығына (Р.Ф. Жақсылықов) жүктелсін.

О внесении изменения в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 25 февраля 2015 года № 152 "Об утверждении Инструкции прохождения воинской службы в Национальной гвардии Республики Казахстан"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 18 ноября 2016 года № 1073. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 декабря 2016 года № 14502.
О внесении изменения в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 25 февраля 2015 года № 152 "Об утверждении Инструкции прохождения воинской службы в Национальной гвардии Республики Казахстан"
В соответствии с подпунктом 11 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О Национальной гвардии Республики Казахстан" от 10 января 2016 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел от 25 февраля 2015 года № 152 "Об утверждении Инструкции прохождения воинской службы в Национальной гвардии Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10620, опубликованный в Информационно-правовой системе "Әділет" от 17 апреля 2015 года), следующее изменение:
Инструкцию прохождения воинской службы в Национальной гвардии Республики Казахстан, утвержденную вышеуказанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Главному командованию Национальной гвардии Республики Казахстан (Жаксылыков Р.Ф.) обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
4) направление копии настоящего приказа в течении десяти календарных дней после его регистрации в "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции для внесения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
5) в течении десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Главное командование Национальной гвардии Республики Казахстан (Жаксылыков Р.Ф.).

4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
полиция генерал-полковнигі
Қ. Қасымов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
генереал-полковник
_________________ С. Жасұзақов
2016 жылғы 18 қараша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2016 жылғы 18 қарашадағы
№ 1073 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2015 жылғы 25 ақпандағы № 152
бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланында
әскери қызмет өткеру нұсқаулығы
1-тарау. Жалпы ережелер
Осы Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланында әскери қызмет өткеру нұсқаулығы (бұдан әрі – Нұсқаулық) әскери қызмет туралы заңнаманың Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланына (бұдан әрі – Ұлттық ұлан) әскери қызметке кіру және өткеру бөлігін қолдануды нақтылайды.
2-тарау. Келісімшарт бойынша әскери қызметке кіру үшін
кандидаттарды іріктеу және зерделеу
2. Офицерлер, сержанттар мен сарбаздар құрамдарының лауазымдарына келісімшарт бойынша әскери қызметке қабылдау үшін кандидаттарды (бұдан әрі - кандидаттар) іріктеуді және зерделеуді Қазақстан Республикасы Ұлттық ұлан Бас қолбасшылығының (бұдан әрі – ҰҰБҚ), өңірлік қолбасшылықтарының (бұдан әрі - ӨңҚ), әскери бөлімдерінің және Әскери институтының кадр қызметтері жүзеге асырады.
3. Кандидаттардың өтініш беру уақыты мен күндері, сондай-ақ құжаттардың қажетті тізбесі, дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтер, кандидаттарға қойылатын біліктілік және басқа да талаптар бақылау-өткізу пунктіндегі ақпарат тақтасында орналастырылады.
4. Кадр қызметі кандидатқа келісімшарт бойынша әскери қызметке кіретін адамдарға қойылатын, "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 38-бабымен белгіленген талаптарды жеткізеді.
5. Келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеруге ниет білдірген кандидат кадр қызметіне Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 25 мамырдағы №124 Жарлығымен бекітілген "Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында әскери қызмет өткеру қағидаларының" 21-тармағымен белгіленген тізбеге сәйкес құжаттарды ұсынады.
6. Кадр қызметі кандидаттың Заңның 38-бабымен белгілегген талаптарға сәйкестігін тексереді.
7. Кандидатқа қатысты Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінен қылмыстық, әкімшілік және сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтарын жасағаны, теріс себептер бойынша мемлекеттік қызметтен шығарылу фактілері туралы мәліметтер сұралады.

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр
генерал-полковник полиции
К. Касымов
"СОГЛАСОВАН"
Министр обороны
Республики Казахстан
генерал-полковник
__________________С. Жасузаков
от 18 ноября 2016 года
Приложение
к приказу Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 18 ноября 2016 года № 1073
Утверждена
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 25 февраля 2015 года № 152
Инструкция прохождения воинской службы в Национальной гвардии Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция прохождения воинской службы в Национальной гвардии Республики Казахстан (далее - Инструкция), определяет применение законодательства о воинской службе в части поступления и прохождения воинской службы в Национальной гвардии Республики Казахстан (далее – Национальная гвардия).
Глава 2. Изучение и отбор кандидатов для поступления на воинскую службу по контракту
2. Изучение и отбор кандидатов (далее – кандидаты) для приема на воинскую службу по контракту на должности офицерского, сержантского и солдатского составов осуществляется кадровыми службами Главного командования Национальной гвардии Республики Казахстан (далее - ГКНГ), региональных командований (далее – РгК), воинских частей и Военного института.
3. Кандидаты прибывают в кадровую службу воинской части (государственного учреждения) в дни посещения, установленные регламентом служебного времени, согласно общевоинских уставов Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 5 июля 2007 года № 364 (далее – Уставы).
4. Кадровая служба доводит до сведения кандидата требования, предъявляемые к лицам, поступающим на воинскую службу по контракту, установленные статьей 38 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" (далее – Закон).
5. Кандидат, изъявивший желание проходить воинскую службу по контракту представляет в кадровую службу документы, согласно перечню, определенного пунктом 21 Правил прохождения воинской службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 25 мая 2006 года № 124 (далее – Правила).
6. Кадровой службой кандидат проверяется на соответствие требованиям, установленным статьей 38 Закона.
7. В отношении кандидата с Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан запрашиваются сведения о совершении уголовных, административных и коррупционных правонарушений, фактах увольнения с государственной службы по отрицательным мотивам.

8. Қағидаларға сәйкес мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтермен жұмыс істеуді көздейтін лауазымда келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін кандидатқа мемлекеттік құпияларға рұқсат беруге арнайы тексеру жүргізіледі.
9. Базаларда, қару және оқ-дәрілер қоймасында қару-жарақ пен оқ-дәрілердің сақталуына байланысты лауазымда келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеруге кандидат психофизиологиялық және полиграфологиялық зерттеулерді қолдана отырып, тексеруден өтеді.
10. Кадр қызметі бөлім командирінің (мемлекеттік мекеме басшысының) қолымен жоспарланып отырған лауазымды көрсете отырып әскери-дәрігерлік комиссияға медициналық куәландырудан өту үшін кандидатқа жолдама береді.
11. Кадр қызметі осы Нұсқаулыққа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әскери қызметке қабылдау туралы қорытынды ресімдейді.
12. Кандидатты зерделеу барысында ұсынылған материалдар (кандидаттың жеке ісі) бөлім командирінің (мемлекеттік мекеме басшысының) бұйрығымен тағайындалған құрамы төрағадан, хатшыдан (кадр қызметінің өкілі) және кемінде төрт комиссия мүшесінен тұратын іріктеу комиссиясының қарауына шығарылады.
13. Іріктеу комиссиясының кандидатты әскери қызметке қабылдаудың мақсатқа сайлылығы немесе бас тарту туралы дәлелді қорытындысы осы Нұқсаулыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хаттамамен ресімделеді.
Бас тарту себебін көрсете отырып, келісімшарт бойынша әскери қызметке қабылдаудан бас тарту туралы кандидаттарға қол қойғыза отырып, жазбаша түрде іріктеу комиссиясының отырысында хабарланады.
14. Іріктеуден өткен кандидат жеке құрам бойынша бұйрықпен 5 тәулік ішінде келісімшарт бойынша әскери қызметке қабылданады, саптық бөлім бойынша бұйрықпен әскери бөлімнің тізімдеріне қабылданады және міндеттерін орындауға жіберіледі. Саптық бөлім бойынша бұйрықтан үзінді әскери есепте тұрған жері бойынша жергілікті әскери басқару органына (бұдан әрі – ЖӘБО) әскери есептен шығару үшін жолданады. Сонымен қатар запаста тұрмаған адамға ЖӘБО әскери билет ресімдейді.
3-тарау. Келісімшарт бойынша әскери қызметшілерді әскери
лауазымдарға тағайындау және ауыстыру
15. Әскери қызметшіні әскери лауазымға тағайындау біліктілік талаптарын, білім және кәсіби даярлық деңгейін ескере отырып жүргізіледі.
16. Әскери қызметшілерді әскери лауазымға тағайындау тікелей бастықтардың ұсынымы бойынша жүргізіледі және жетекшілік ететін кадр қызметтері арқылы тікелей бастықтарға ұсынылады.

8. На кандидата для прохождения воинской службы по контракту на должности, предусматривающей работу со сведениями, составляющими государственные секреты, согласно пункта 23 Правил проводится специальная проверка на допуск к государственным секретам.
9. При поступлении кандидата на должности, связанные с сохранностью вооружения и боеприпасов на базах и складах оружия и боеприпасов, проводится специальная проверка с применением психофизиологического и полиграфологического исследований.
10. Кадровая служба, согласно пункта 25 Правил направляет кандидата для прохождения медицинского освидетельствования в военно-врачебной комиссии с указанием планируемой должности за подписью командира воинской части (руководителя государственного учреждения).
11. Кадровой службой оформляется заключение о приеме на воинскую службу, по форме согласно приложению 1 к настоящей Инструкции.
12. Материалы, представленные в ходе изучения кандидата (личное дело кандидата) выносятся на рассмотрение отборочной комиссии, назначаемой приказом командира части (руководителя государственного учреждения) в составе председателя, секретаря (представителя кадровой службы) и не менее четырех членов комиссии.
13. Заключение отборочной комиссии с обоснованными выводами о целесообразности приема или отказа в приеме на воинскую службу кандидата оформляется протоколом заседания отборочной комиссии, по форме согласно приложению 2 к настоящей Инструкции.
Об отказе в приеме на воинскую службу по контракту с указанием причин отказа кандидат уведомляется в письменной форме под роспись на заседании отборочной комиссии.
14. Кандидат, прошедший отбор, в течении 5 рабочих дней приказом по личному составу принимается на воинскую службу по контракту, приказом по строевой части зачисляется в списки воинской части и допускается к исполнению обязанностей. Выписка из приказа по строевой части в течении 3 рабочих дней направляется в местный орган военного управления (далее МОВУ) по месту нахождения на воинском учете, для снятия с учета. Одновременно лицу, не состоявшему в запасе МОВУ оформляется военный билет.
Глава 3. Назначение на воинские должности и перемещение военнослужащих по контракту, лиц гражданского персонала и граждан
15. Назначение военнослужащего на воинскую должность производится с учетом квалификационных требований, уровня образования и профессиональной подготовки.
16. Назначение военнослужащих на воинскую должность производится по представлению непосредственных начальников и предоставляется прямым начальникам через курируемые кадровые службы.

17. Ұсыным (құжаттар) лауазымдар номенклатурасына сәйкес жеке құрам бойынша бұйрық шығаруға құқығы бар лауазымда адамдарға жолданады және сәйкес қызметтерге жетекшілік ететін ҰҰБҚ (әскери бөлімдер) мүдделі құрылымдық бөлімшелерінің бастықтарымен, Бас қолбасшының, ӨңҚ қолбасшысының және әскери бөлім командирлерінің орынбасарларымен, сондай-ақ ӨңҚ және әскери бөлім сержанттарын тағайындау бөлігінде бас сержантпен келісілуі тиіс.
18. Әскери лауазымдардың штаттық атауы өзгерген кезде (штаттық-лауазымдық санаттары өзгермей), сондай-ақ әскери бөлімнің нөмірі немесе атауы өзгерген кезде жаңа әскери лауазымдарға қайта тағайындау жүзеге асырылады.
19. Азаматтық персонал адамдарын, азаматтарды офицерлер құрамының бос лауазымдарына уақытша тағайындау жоғары білімі, тиісті әскери мамандық саласы бойынша жақын мамандығы және азаматтық персоналмен алмастырылатын осы мамандық бойынша жұмыс тәжірибесі болған кезде жүргізіледі.
20. Азаматтық персонал адамдарын, азаматтарды сержанттар мен сарбаздар құрамының бос лауазымдарына уақытша тағайындау жоғары немесе арнаулы орта білімі болған кезде Қағидалардың 50-тармағына бұйрығына сәйкес жүргізіледі.
21. Сарбаздар мен сержанттар құрамындағы келісімшарт бойынша әскери қызметшілердің бос лауазымдарына мерзімді қызметтегі әскери қызметшілер "Қазақстан Республикасы әскери қызметшілерінің, арнайы мемлекеттік органдары, құқық қорғау органдары, мемлекеттік фельдегерлік қызметі және прокуратура органдары қызметкерлерінің санаттар бойынша лауазымдарының тізілімін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2004 жылғы 17 қаңтардағы № 1283 қбпү кейбір жарлықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 12 қазандағы № 99 қбпү Жарлығына сәйкес тағайындалады.
22. Әскери қызметші бала күтімі бойынша демалыста болған кезде бос емес лауазымдарға жоғары немесе орта арнайы білімі және тиісті мамандық саласы бойынша жақын мамандығы бар азаматтарды тағайындауға болады.
23. Штаттық лауазымдарға азаматтық персоналды тағайындау, сондай-ақ азаматтық персонал адамдарын, азаматтарды әскери лауазымдарға уақытша тағайындау саптық бөлім бойынша бұйрықпен жүргізіледі.
24. Әскери қызметшілер тағайындалған кезде осы лауазымдарға уақытша тағайындалған азаматтық персонал адамдары басқа әскери лауазымдарға тағайындалады, ал басқа әскери лауазымға тағайындау мүмкін болмаған жағдайда белгіленген тәртіппен шығарылады.
25. Азаматтық персонал адамдарымен, азаматтармен еңбек шартын жасасу және тоқтату Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жүргізіледі.

17. Представления (документы) направляются согласно номенклатуре должностей должностным лицам, имеющим право издавать приказы по личному составу и подлежат согласованию с начальниками заинтересованных структурных подразделений ГКНГ (воинских частей), заместителями Главнокомандующего, командующих РгК и командиров воинских частей, курирующих соответствующие службы, а также с главным сержантом в части, касающейся назначения сержантов региональных командований и воинских частей.
18. При изменении штатного наименования воинских должностей (без изменения штатно-должностных категорий), а также при изменении нумерации или наименования воинской части осуществляется переназначение на новые воинские должности.
19. Временное назначение лиц гражданского персонала, граждан на вакантные должности офицерского состава производится при наличии высшего образования, специальности родственной по профилю соответствующей военной специальности и опыта работы по данной специальности.
20. Временное назначение лиц гражданского персонала, граждан на вакантные должности сержантского и солдатского составов производится при наличии высшего или средне-специального образования, в соответствии с пунктом 50 Правил.
21. Военнослужащие срочной службы назначаются на вакантные воинские должности военнослужащих по контракту сержантского и солдатского составов в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 12 октября 2015 года № 99 дсп "О внесении изменений в некоторые указы Президента Республики Казахстан от 17 января 2004 года № 1283 дсп "Об утверждении реестров должностей военнослужащих, сотрудников специальных государственных органов, правоохранительных органов, государственной фельдегерской службы и органов прокуратуры Республики Казахстан по категориям".
22. Разрешается временно назначать на не вакантные должности, в период нахождения военнослужащего в отпуске по уходу за ребенком, граждан имеющие высшее или средне-специальное образование и специальность родственную по профилю соответствующей специальности.
23. Назначение на штатные должности гражданского персонала, а также временное назначение лиц гражданского персонала, граждан на воинские должности производится приказами по строевой части.
24. Лица гражданского персонала, временно назначенные на воинские должности, при назначении на эти должности военнослужащих назначаются на другие воинские должности, а в случае невозможности назначения на другие воинские должности увольняются.
25. Заключение и прекращение трудового договора с лицами гражданского персонала, гражданами производится в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан.

26. Өңірлік қолбасшылықтардың және әскери бөлімдердің кадр қызметтерінде жыл сайын 5 қаңтарға қол жеткізген нәтижелерді және әскери тәртіптің жай-күйін ескере отырып жоғары тұрған лауазымдарға жылжыту және оқуға жіберу үшін офицерлер құрамы адамдарының резерві құрылады.
Бұл ретте резервке тіркелген әрбір офицермен нақты лауазымға немесе оқуға түсуге дайындық бойынша қандай жұмыс жүргізілетіні айқындалады.
27. Резервке тіркелген адамдарды тең лауазымдарға тағайындау кезінде тиісті бастықтың шешімі бойынша қызметтік мінездемелерде олардың бұрынғы қызмет орны бойынша резервте тұрғаны туралы көрсетіледі.
28. Офицерлер құрамының адамдарын төмен лауазымдарға тағайындау аттестаттау комиссиясының қарауынан соң жүргізеді.
29. Келісімшарт бойынша әскери қызметшілерді сержанттар құрамы лауазымдарынан сарбаздар құрамының лауазымына төмендеткен кезде олармен 3 (үш) жыл мерзімге жаңа келісімшарт жасалады.
30. Әскери қызметшілерді Ұлттық ұланның жеке құрамының тізімдерінде қалдыра отырып, басқа мемлекеттердің әскери оқу орындарының курсанттары (тыңдаушылары) ретінде тіркеу ҰҰБҚ емтихан қабылдау комиссиясының ұсынымы бойынша Бас қолбасшының бұйрықтарымен жүзеге асырылады.
31. Әскери оқу орнын аяқтаған соң, бітіруші Бас қолбасшының бұйрығымен лауазымға тағайындалады немесе тиісті командирдің (бастықтың) қарамағына тіркеледі.
32. Қарамағында болу мерзіміне әскери қызметшінің емделу және еңбек демалысында болу уақыты есептелмейді.
33. Келісімшарт бойынша әскери қызметші келісімшарт мерзімі аяқталған соң (қалауы бойынша және бос лауазымдар болған жағдайда) басқа өңірде орналасқан әскери бөлімге әскери лауазымға тағайындалуы мүмкін.
34. Басқа әскери бөлімде немесе басқа мемлекеттік органда (мекемеде) қызмет өткеруге ниет білдірген әскери қызметші келісімшарт мерзімі аяқталардан 2 ай бұрын қызмет орны бойынша баянатпен өтініш білдіреді.
35. Әскери қызметшінің жаңа қызмет орны бойынша бөлімнің командирімен (мемлекеттік мекеме басшысымен) жазбаша келісілген соң, кадр қызметі әскери қызметшіні басқа әскери бөлімге тағайындау мүмкіндігін қарау үшін құжат ресімдейді және жолдайды.
36. Келісімшарт бойынша әскери қызметшілерді ӨңҚ, Әскери институт, тікелей бағынысты бөлімдер арасында тиісті командирлердің (бастықтардың) қолдаухаты бойынша тағайындау Бас қолбасшының жеке құрам бойынша бұйрықтарымен жүзеге асырылады.
37. Келісімшарт бойынша әскери қызметшілерді отбасы жағдайы бойынша, әскери қызметшінің немесе оның отбасы мүшелерінің денсаулық жағдайы бойынша жаңа қызмет орнына тағайындау одан әрі қызмет өткеру үшін таңдалған әскери бөлімде бос лауазымдар болған жағдайда отбасылық-мүлікті зерттеу актісін немесе әскери қызметшінің немесе оның отбасы мүшелерінің денсаулық жағдайы туралы анықтама ұсынған кезде жүргізіледі.

26. В кадровых службах РгК и воинских частей ежегодно к 5 января создается резерв лиц офицерского состава с учетом достигнутых результатов и состояния воинской дисциплины для выдвижения на вышестоящие должности и направления на учебу.
При этом определяется, какая работа будет проводиться с каждым офицером, зачисленным в резерв, по подготовке на конкретную должность или к поступлению на учебу.
27. При назначении на равные должности лиц, зачисленных в резерв, по решению соответствующего начальника в служебных характеристиках указывается о том, что они состояли в резерве по прежнему месту службы.
28. Назначение лиц офицерского состава на низшие должности производится после рассмотрения аттестационной комиссией.
29. При снижении военнослужащих по контракту с должностей сержантского состава на должности солдатского состава с ними заключаются новые контракты сроком на 3 (три) года.
30. Зачисление военнослужащих курсантами (слушателями) военных учебных заведений других государств с оставлением в списках личного состава Национальной гвардии осуществляется приказами Главнокомандующего по представлению приемной экзаменационной комиссии ГКНГ.
31. По окончании военного учебного заведения выпускник назначается на должность или зачисляется в распоряжение соответствующего командира (начальника) приказом Главнокомандующего.
32. Время нахождения на лечении и в отпусках в срок нахождения военнослужащего в распоряжении не засчитывается.
33. Военнослужащий по контракту по истечении срока контракта (по его желанию и при наличии вакантных должностей) может быть назначен на воинскую должность в воинскую часть, дислоцированную в другом регионе.
34. Военнослужащий, изъявивший желание проходить службу в другой воинской части либо в другом государственном органе (учреждении) обращается рапортом по месту службы за два месяца до окончания срока контракта.
35. После письменного согласования с командиром воинской части (руководителем государственного учреждения) по новому месту службы военнослужащего, кадровой службой оформляются и направляются документы для рассмотрения возможности назначения военнослужащего в другую воинскую часть.
36. Назначение военнослужащих по контракту между РгК, Военным институтом, воинскими частями непосредственного подчинения по ходатайству соответствующих командиров (начальников) осуществляется приказами по личному составу Главнокомандующего.
37. Назначение военнослужащих по контракту на новое место службы по семейным обстоятельствам, по состоянию здоровья военнослужащего или членов его семьи, производится при наличии вакантных должностей в воинской части, избранной местом дальнейшего прохождения службы, с предоставлением акта семейно-имущественного обследования или справки о состоянии здоровья военнослужащего или членов его семьи.

38. Офицерлер, сержанттар мен сарбаздар құрамының әскери қызметшілерін Ұлттық ұланнан әскери қызмет көзделген басқа мемлекеттік органдарға іссапарға жіберу және әскери қызметшілерді (қызметкерлерді) құқық қорғау және арнайы органдардан, Қарулы Күштерден, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардан ҚР ҰҰ-ға келісімшарт бойынша әскери қызметке қабылдау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің немесе Бас қолбасшының жеке құрам бойынша бұйрықтарымен жүргізіледі.
Бұл ретте көрсетілген адамдардың Ұлттық ұланнан әскери қызмет көзделген басқа мемлекеттік органдарға және кері іссапарға жіберу осы мемлекеттік органдардың бірінші басшыларының келісімі бойынша жүзеге асырылады.
39. Әскери қызметшіні әскери қызмет көзделмеген басқа мемлекеттік органдарға (мекемелерге) тағайындау кезінде Заңға сәйкес әскери қызметтен шығарылуы тиіс.
4-тарау. Әскери қызметте болудың шекті жасына толған әскери
қызметшілермен келісімшарт жасасу
40. Әскери қызметте болудың шекті жасына толған әскери қызметшіге қолданыстағы келісімшарт мерзімінің аяқталуына кемінде төрт ай қалғанда осы Нұсқаулыққа 4-қосымшаға сәйкес қызметтен шығарылатыны туралы хабарланады.
41. Әскери қызметте болудың шекті жасына толған, оқытушылық, ғылыми қызметті жүзеге асыратын және магистр академиялық дәрежесі, ғылыми дәрежелері немесе атақтары бар, әскери қызметті жалғастыруға ниет білдірген әскери қызметшілер осы Нұсқаулыққа 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Бас қолбасшының атына келісімшарт мерзімін ұзарту туралы баянат ұсынылады.
42. Әскери қызметшілерді әскери қызметте шекті жастан тыс қалдыру туралы шешімді оларға әскери бөлім командирлері жеке өздері жариялайды.
Әскери қызметшілердің қызметтік тізімдеріне шекті жастан тыс әскери қызметте қалдырылғаны және мерзімі туралы жазылады.
43. Келісімшарт мерзімін әскери қызметте болудың шекті жасынан тыс ұзартудан бас тартылған әскери қызметшілерге осы Нұсқаулыққа 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қызметтен шығарылатыны туралы хабарлайды.
5-тарау. Келісімшарт бойынша әскери қызметшілерге ротация жүргізу
44. Әскери қызметшілерді ротациялау әскердің жауынгерлік әзірлігін арттыру үшін әскери қызмет өткеру шеңберінде, сондай-ақ қызметтік қажеттілік немесе әскери қызметшілердің кәсіби әлеуетін анағұрлым тиімді пайдалануды қамтамасыз ету мақсатында Қағидаларға сәйкес жүзеге асырылады.

38. Откомандирование военнослужащих офицерского, сержантского и солдатского составов из Национальной гвардии в другие государственные органы, где предусмотрена воинская служба и поступление на воинскую службу по контракту в НГ РК военнослужащих (сотрудников) из правоохранительных и специальных органов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований производится приказами по личному составу Министра внутренних дел либо Главнокомандующего НГ.
При этом, откомандирование указанных лиц из Национальной гвардии в другие государственные органы, где предусмотрена воинская служба и наоборот осуществляется по согласованию с первыми руководителями данных государственных органов.
39. При назначении военнослужащего в государственные органы (учреждения), где не предусмотрена воинская служба подлежит увольнению в соответствии с Законом.
Глава 4. Заключение контрактов с военнослужащими, достигшими предельного возраста состояния на воинской службе
40. Военнослужащий, достигший предельного возраста состояния на воинской службе, в срок не менее чем за четыре месяца до истечения срока действующего контракта извещается уведомлением об увольнении в связи с достижением предельного возраста состояния на воинской службе из Национальной гвардии Республики Казахстан, по форме согласно приложению 3 к настоящей Инструкции.
41. Военнослужащие, достигшие предельного возраста состояния на воинской службе, осуществляющие преподавательскую, научную деятельность и имеющие академическую степень магистра, ученые степени или звания, изъявившие желание продолжить воинскую службу, подают на имя Главнокомандующего рапорт о продлении срока контракта, по форме согласно приложению 4 к настоящей Инструкции.
42. Решение об оставлении военнослужащих на воинской службе сверх предельного возраста объявляется им лично командирами воинских частей.
В послужные списки военнослужащих вносится запись о принятом решении и сроке, на который военнослужащие оставлены на воинской службе сверх предельного возраста.
43. Военнослужащим, которым отказано в продлении срока контракта сверх предельного возраста состояния на воинской службе, выдаются уведомления об увольнении из Национальной гвардии Республики Казахстан, по форме согласно приложению 5 к настоящей Инструкции.
Глава 5. Проведение ротации военнослужащих по контракту
44. Ротация военнослужащих осуществляется в рамках прохождения воинской службы для повышения боевой готовности войск, а также в целях служебной необходимости или обеспечения более эффективного использования профессионального потенциала военнослужащих, согласно Правил.

45. Ротациялау шарттары:
бір әскери лауазымда 5 жылдан артық болу;
климаттық жағдайы ауыр жерлердегі бір әскери бөлімде 3 жылдан артық әскери қызмет өткеру болып табылады.
46. Ротациялау жоспары және ротациялауға жататын әскери қызметшілердің тізімі жыл сайын 1 желтоқсанға жасалады.
47. Мынадай:
мүгедек жұбайы (зайыбы) бар;
мүгедек балалары (қамқоршысы болып табылатын), оның ішінде асырап алған балалары бар;
асырауында қартайған ата-аналары бар;
осы жылы келісімшарт мерзімі аяқталатын;
әскери қызметте болудың шекті жасына толуына 3 жыл қалған;
тең немесе жоғары лауазымға тағайындау мүмкін емес әскери қызметшілер басқа жерге көшумен байланысты ротациялауға жатпайды.
48. Тікелей бастықтардың қолдауы және аттестаттау комиссиясының шешімі бойынша Бас қолбасшы Қағидаларға сәйкес екінші мерзімге әскери лауазымдарда болу уақытын ұзартады.
49. ӨңҚ және тікелей бағынысты әскери бөлімдер жыл сайын
5 желтоқсанға ҰҰБҚ Кадр және әскери білім басқармасына өз номенклатурасы бойынша ротациялау жоспары мен тізімін және Бас қолбасшының номенклатурасының әскери қызметшілерін ротациялау бойынша ұсыныстар жолдайды.
50. Ротациялау жоспарына және ротациялауға жататын әскери қызметшілердің тізіміне өзгерістерді оны бекіткен адам енгізеді.
51. ӨңҚ және тікелей бағынысты әскери бөлімдердің ротациялауға жататын әскери қызметшілерінің тізімі осы Нұсқаулыққа 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады.
52. ӨңҚ және тікелей бағынысты әскери бөлімдердің ротациялау жоспары осы Нұсқаулыққа 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жылдың қорытындысында 15 қаңтарда жасалады және 15 шілдеде нақтыланады.
6-тарау. Әскери атақтар беру
53. Офицерлер, сержанттар мен сарбаздар құрамындағы әскери қызметшілерге, оның ішінде қайта аттестаттау тәртібімен әскери атақтар беру Әскери қызмет өткеру қағидаларына сәйкес жүргізіледі.
54. Кезекті әскери атақтарын уақтылы беру мақсатында кадр қызметтері кезекті жылға әскери атақтар беру кестесін жасайды. Оң аттестатталған, тиісті штаттық лауазымдарды атқаратын офицерлерге атақтағы еңбек сіңірген мерзімінің аяқталуына кемінде бір ай қалғанда ҰҰБҚ кадр қызметіне осы Нұсқаулыққа 8-қосымшаға сәйкес ұсынымдар жолданады.
55. Әскери бөлім командирінің келісімшарт бойынша әскери қызметшіге кезекті әскери атағын беруге ұсынуды кешіктіруге негіз болған себепті жариялауы әскери қызметшінің әңгімелесу парағына қол қоюы арқылы жүргізіледі, ол кезекті әскери атақ берілгенге дейін жеке істе сақталады.
Қабылданған шешім мен офицерлер құрамының адамымен жүргізілген әңгімелесу туралы ҰҰБҚ Кадр және әскери білім басқармасына ақпарат беріледі.

45. Условиями ротации являются:
пребывание в одной воинской должности свыше 5 лет;
прохождение воинской службы в одной воинской части в местности с тяжелыми климатическими условиями свыше 3 лет.
46. План ротации и список военнослужащих, подлежащих ротации, составляется ежегодно к 1 декабря.
47. Ротации, связанной с переездом в другую местность, не подлежат военнослужащие:
имеющие супругу (супруга) инвалида;
имеющие (являющимися опекунами) детей-инвалидов, в том числе усыновленных (удочеренных);
имеющих на иждивении престарелых родителей;
в год окончания контракта о прохождении воинской службы;
до достижения предельного возраста которых осталось 3 года;
в случае невозможности их назначения на равные или высшие воинские должности.
48. По ходатайству прямых начальников и решению аттестационной комиссии Главнокомандующий продлевает время нахождения на воинских должностях на второй срок, согласно Правил.
49. РгК и воинскими частями непосредственного подчинения ежегодно к 5 декабря в управление кадров и военного образования ГКНГ представляется план и список ротации военнослужащих по своей номенклатуре и предложения по ротации военнослужащих номенклатуры Главнокомандующего.
50. Изменения в план ротации и список военнослужащих, подлежащих ротации, вносятся должностным лицом, их утвердившим.
51. Список военнослужащих РгК и воинских частей непосредственного подчинения, подлежащих ротации составляется, по форме согласно приложению 6 к настоящей Инструкции.
52. План ротации РгК и воинских частей непосредственного подчинения составляется по итогам года к 15 января и уточняется к 15 июля, по форме согласно приложению 7 к настоящей Инструкции.
Глава 6. Присвоение воинских званий
53. Присвоение воинских званий военнослужащим офицерского, сержантского и солдатского составов, в том числе в порядке переаттестации производится согласно Правил прохождения воинской службы.
54. В целях своевременного присвоения очередных воинских званий кадровыми службами на очередной год составляется график присвоения воинских званий. На положительно аттестуемых офицеров, занимающих соответствующие штатные должности, направляются представления в кадровую службу ГКНГ не позднее, чем за один месяц до истечения сроков выслуги в званиях, с приложением перечня документов, оформляемых с представлением, согласно приложению 8 (далее – перечень документов) к настоящей Инструкции.
55. Объявление командиром воинской части военнослужащему по контракту причин, послуживших основанием для несвоевременного представления к присвоению очередного воинского звания, производится под роспись военнослужащего в листе беседы, который хранится в личном деле до присвоения очередного воинского звания.
О принятом решении и проведенной беседе с лицом офицерского состава информируется управление кадров и военного образования ГКНГ.

56. Запастан ерікті түрде келісімшарт бойынша әскери қызметке айқындалған және лауазымға тағайындалған офицерлердің әскери атағындағы еңбек сіңірген мерзімінде Заңының 20-бабында белгіленген еңбек сіңірген мерзімдерін сақтай отырып, олардың запаста әскери атағында болған уақыты есептеледі.
57. Қағидалардың 90-бабына сәйкес офицерлер құрамының алғашқы әскери атағын беруге ұсынылған әскери қызметшілерге Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2011 жылғы 27 мамырдағы № 246 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №7032 болып тіркелген) бекітілген Алғашқы, кезекті және кезектен тыс арнайы атақтар беруге арналған материалдарды ресімдеу мәселелері жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес нысан бойынша бланкіде ұсыным ресімделеді.
58. Ауыстыру тәртібімен Ұлттық ұланға келісімшарт бойынша әскери қызметке кіретін құқық қорғау және арнайы мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне әскери атақ Заңның 20-бабының талаптарына сәйкес беріледі.
59. Қайта аттестаттау тәртібінде берілген әскери атақтағы еңбек сіңірген жылдары қайта аттесттауға дейін болған арнайы атағын берген күннен бастап есептеледі.
60. Әскери атағы жоқ азаматтарға "қатардағы" әскери атағы тиісті штаттық лауазымдарға келісімшарт бойынша әскери қызметке кірген, сондай-ақ Әскери институтқа түскен кезде жеке құрам бойынша бұйрықтармен беріледі.
61. "Кіші сержант" әскери атағы штатта тиісті және одан жоғары әскери атақ көзделген әскери лауазымдарға тағайындалған кезде, оқу бөлімінде оқығаннан кейін беріледі.
62. Әйел әскери қызметшіге "кіші сержант" әскери атағы осы мамандыққа жақын тиісті білімі болса, тағайындалғаннан кейін алты айдан кейін берілуі мүмкін.
7-тарау. Келісімшарт бойынша әскери қызметшілерге демалыстар беру
63. ҰҰБҚ-да, ӨңҚ және әскери бөлімдерде 25 желтоқсанға дейін әскери қызметшілердің келесі жылға арналған демалыс кестесі жасалады және демалыстар беру құқығы бар әскери бөлім командирі бекітеді.
64. Әскери қызметшілерге жыл сайынғы негiзгi демалыс бүкiл күнтiзбелiк жыл ішiнде ай сайын жеке құрамның 25-30 пайызы демалыста болуы есебiмен бiркелкi берiледi. Демалыстар беру құқығы бар командирлер (бастықтар) жауынгерлік міндеттерді орындаудың және жауынгерлік даярлықтың шиеленіскен кезеңінде жекелеген санаттағы әскери қызметшілерге жыл сайынғы негізгі демалыстарды берудің ай сайынғы нормасын азайта алады. Жауынгерлік міндеттерді орындау кезінде жараланған, контузия алған немесе мертіккен, сондай-ақ ұрыс қимылдарына және терроризмге қарсы (бітімгершілік) операцияларға қатысқан әскери қызметшілерге жыл сайынғы негізгі демалысын өзіне ыңғайлы уақытта алу құқығы беріледі.

56. В срок выслуги в воинском звании офицерам, определенным на воинскую службу по контракту в добровольном порядке из запаса и назначенным на должности, засчитывается время пребывания их в воинском звании в запасе с соблюдением сроков выслуги, установленных статьей 20 Закона.
57. На военнослужащих, представляемых к присвоению первого воинского звания офицерского состава в соответствии с пунктом 90 Правил, оформляется представление на бланке по форме согласно Инструкции по вопросам оформления материалов для присвоения первых, очередных и внеочередных специальных званий, утвержденной приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 мая 2011 года № 246 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7032).
58. Сотрудникам правоохранительных и специальных государственных органов, поступившим на воинскую службу в Национальную гвардию в порядке перевода, воинское звание присваивается в соответствии с требованиями статьи 20 Закона.
59. Срок выслуги в воинском звании, присвоенном в порядке переаттестации, исчисляется со дня присвоения специального звания, которое имелось до переаттестации.
60. Воинское звание "рядовой" присваивается гражданам, не имеющим воинского звания, приказами по личному составу при поступлении на воинскую службу по контракту на соответствующие штатные должности, а также при поступлении в Военный институт.
61. Воинское звание "младший сержант" присваивается при назначении военнослужащего на воинскую должность, по которой штатом предусмотрено соответствующее воинское звание и выше, после обучения в учебной части.
62. Военнослужащим-женщинам воинское звание "младший сержант" может быть присвоено при наличии соответствующего образования, родственного данной специальности по истечении шести месяцев после назначения.
Глава 7. Представление отпусков военнослужащим по контракту
63. В ГКНГ, РгК и воинских частях до 25 декабря на предстоящий год составляется график отпусков военнослужащих и утверждается командиром воинской части, имеющим право предоставления отпусков.
64. Ежегодные основные отпуска военнослужащим предоставляются равномерно в течение всего календарного года с расчетом ежемесячного нахождения в отпуске 25-30 процентов от личного состава. Командиры (начальники), пользующиеся правом предоставления отпусков, могут уменьшать ежемесячные нормы предоставления ежегодных основных отпусков отдельным категориям военнослужащих в интенсивные периоды выполнения боевых задач и боевой подготовки. Военнослужащим, получившим ранения, контузии или увечья при выполнении боевых задач, а также принимавшим участие в боевых действиях и антитеррористических (миротворческих) операциях, предоставляется право на использование ежегодного основного отпуска в удобное для них время.

65. Әскери қызметшілерге демалыстар (жыл сайынғы негізгі, отбасы жағдайы бойынша қысқа мерзімді және оқу демалыстарын) беру кезінде демалысты өткізу орнына бару және кері қайту үшін қажетті уақыт демалысты өткізу орнына қарамастан беріледі және темір жол, әуе, автомобиль, теңіз көлігінің қозғалыс (қайта отыруды ескере отырып) кестесі бойынша есептеледі.
66. Темір жол қатынасы болмаған жағдайда демалысты өткізу орнына бару және кері қайту үшін қажетті уақыт демалысты өткізу орнына жақын теміржол станциясына дейінгі қозғалыс (қайта отыруды ескере отырып), темір жол көлігі кестесі бойынша есептеледі. Жақын темір жол станциясынан демалыс өткізу орнына жетуге қажетті уақыт қайта отыруларды ескере отырып, қалааралық автобустардың (маршруттық таксилердің) қозғалыс кестесі бойынша есептеледі.
67. Демалысты бірнеше пунктте өткізген жағдайда әскери қызметшінің таңдауы бойынша қызмет орнынан оған осы пункттердің біреуіне бару және кері қайту үшін уақыт ұсынылады.
68. Демалысты өткізу орнына бару және кері қайту үшін қажетті уақытты есептеу үшін растайтын құжаттар жол жүру құжаттары (билеттер) болып табылады.
69. Әскери қызметшінің баянатта көрсетілген Қазақстан Республикасының аумағындағы елді мекенде болғанын ЖӘБО есепке қойылғаны және алынғаны туралы белгі (мөр) растайды.
Егер елдімекенде ЖӘБО болмаса әскери қызметші белгілерді жергілікті атқару органында қояды.
Демалыс билетінің қарсы бетінде белгі (мөр) болмаған жағдайда әскери қызметшінің елді мекенде болғанын растайтын құжат жол жүру құжаттары (билеттер) негіз болып табылады.
70. Қазақстан Республикасынан тыс демалысқа шыққан кезде баянатта көрсетілген елді мекенде болғаны туралы растайтын құжат жол жүру құжаты болып табылады.
71. Демалысты өткізу орнына жету үшін қажетті уақыт он екі сағаттан асса, онда әскери қызметшінің демалысына демалысты өткізу орнына баруы және кері қайтуы үшін екі тәулік (одан көп) қосылады.
72. Демалысты өткізу орнына жету үшін қажетті уақыт он екі сағатқа жетпесе, онда әскери қызметшінің демалысына демалысты өткізу орнына баруы және кері қайтуы үшін бір тәулік қосылады.
73. Демалысты өткізу орнына жету үшін қажетті уақыт алты сағатқа жетпесе, онда әскери қызметшінің демалысына демалысты өткізу орнына баруы және кері қайтуы үшін қажетті уақыт ұсынылмайды.
74. Жүктілігі және бала тууына байланысты демалысқа шығатын немесе демалыстан кейінгі жылы, сондай-ақ үш жасқа толғанша бала күтімі бойынша берілген демалысы аяқталған соң әйел әскери қызметшілердің жыл сайынғы негізгі демалысының ұзақтығы қызмет атқарған толық айларға барабар есептеледі. Әскери қызметші - әйелдің қызметке баланы күту бойынша демалысынан демалыстың соңынан ерте шығу жағдайында, жыл сайынғы демалысы демалыс кестесі бойынша, баланы күту бойынша демалысынан шыққан уақыттан бастап фактіге негізделген жұмыс істеген уақыты үшін беріледі.

65. При предоставлении военнослужащим отпусков (ежегодного основного, краткосрочного по семейным обстоятельствам и учебного) необходимое время для проезда к месту проведения отпуска и обратно предоставляется независимо от места проведения отпуска и исчисляется по расписанию движения (с учетом пересадок) железнодорожного, воздушного, автомобильного, водного транспорта.
66. В случаях отсутствия железнодорожного сообщения время необходимое для проезда к месту проведения отпуска и обратно исчисляется по расписанию движения (с учетом пересадок), железнодорожного транспорта до ближайшей к месту проведения отпуска железнодорожной станции. Время, необходимое для проезда от ближайшей железнодорожной станции до места проведения отпуска исчисляется по расписанию движения междугородних автобусов (маршрутных такси) с учетом пересадок.
67. При проведении отпуска в нескольких пунктах военнослужащему предоставляется время для проезда от места службы до одного из этих пунктов и обратно по выбору военнослужащего.
68. Подтверждающими документами для исчисления времени, необходимого для проезда к месту проведения отпуска и обратно являются проездные документы (билеты).
69. Действительность нахождения военнослужащего, согласно указанного в рапорте населенном пункте на территории Республики Казахстан являются отметки (печати) о постановке и снятии с учета в МОВУ.
Если в населенном пункте отсутствует МОВУ, военнослужащий ставит отметки в местном исполнительном органе.
В случае отсутствия отметок (печатей) на оборотной стороне отпускного билета, основанием нахождения военнослужащего в населенном пункте будут являться проездные документы (билеты).
70. При следовании в отпуск за пределы Республики Казахстан подтверждающим документом о действительном нахождении в указанном в рапорте населенном пункте является проездной документ.
71. В случаях, если время необходимое для проезда к месту проведения отпуска составляет более двенадцати часов, то к отпуску военнослужащего присоединяются двое суток (и более) для следования к месту проведения отпуска и обратно.
72. В случаях, если время необходимое для проезда к месту проведения отпуска составляет менее двенадцати часов, то к отпуску военнослужащего присоединяются одни сутки для следования к месту проведения отпуска и обратно.
73. В случаях, если время необходимое для проезда к месту проведения отпуска составляет менее шести часов, то время необходимое для проезда к месту проведения отпуска военнослужащему не предоставляется.
74. Продолжительность ежегодного основного отпуска военнослужащей-женщине в год убытия в отпуск по беременности и родам или непосредственно после него, а также по окончании отпуска по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет рассчитывается пропорционально прослуженным полным месяцам. В случае выхода военнослужащей-женщины на службу раньше окончания отпуска по уходу за ребенком, ежегодный основной отпуск ей предоставляется согласно графика отпусков, за фактически проработанное время после выхода из отпуска по уходу за ребенком.

75. Отбасы жағдайы бойынша қысқа мерзімді демалыс жыл сайынғы негізгі демалысты пайдалануына қарамастан ұсынылады.
76. Әскери қызметшілерге қосымша демалыстар Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жерлерде және лауазымдарда қызмет өткерген кезеңінде беріледі.
Бұл ретте қосымша демалыс әскери лауазымға немесе тиісті жерге тағайындалған жылы және кеткен, лауазымнан босатылған жылы толық қызмет атқарған айларға барабар есептеледі.
77. Қызметтік қажеттілік бойынша әскери қызметші демалысты беру құқығы берілген уәкілетті лауазымды адамның саптық бөлім бойынша бұйрығымен жыл сайынғы негізгі демалыстан кейін шақыртылады.
8-тарау. Келісімшарт бойынша әскери қызметшілерді әскери
қызметтен шығару
78. Әскери қызметтен шығаруға ұсыну алдында олардың қызмет өткеруі туралы деректер нақтыланады, қажет болған жағдайда олардың қызмет өткерген кезеңдері күнтізбелік есеппен еңбек сіңірген жылдарына және жеңілдік жағдайында жеке есептелуі құжаттамамен расталады, заңнамаға сәйкес зейнеткерлікке еңбек сіңірген жылдары есептеледі. Есептелген еңбек сіңірген жылдары әскери қызметшіге жарияланады.
79. Келісімшарт бойынша әскери қызметшілерді теріс себептер бойынша шығару бойынша шешім аттестаттау комиссиясының қарауынан кейін қабылданады.
80. Уәкілетті органның бастамасы бойынша жүкті әйелдермен, үш жасқа дейінгі баласы бар әйелдермен, он төрт жасқа дейінгі баласы (он сегіз жасқа дейінгі мүгедек баласы) бар жалғызбасты аналармен, аталған санаттағы балаларды анасыз тәрбиелейтін өзге де адамдармен штаттарды қысқарту (ұйымдастыру-штаттық іс-шаралар) бойынша келісімшартты бұзуға жол берілмейді.
81. Келісімшарт қолданысының тоқтатылуы туралы барлық даналардағы жазбалар жеке құрам бойынша бұйрықтағы тұжырымға сәйкес жүргізіледі.
82. Әскери қызметшіні қызметтен шығару туралы материалдар ҰҰБҚ-ға бір данада, мемлекеттік және орыс тілдерінде, жеке істері Кадр және әскери білім басқармасында сақталатын офицерлерге 2 данада (оларды жеке іске тігу үшін) осы Нұсқаулыққа 8-қосымшаға сәйкес ұсынылады.
9-тарау. Мерзімді әскери қызметтегі әскери қызметшілердің
лауазымдарын жасақтау
83. Шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілердің лауазымдарын жасақтау Заңға сәйкес әскери қызметке шақырылған Қазақстан Республикасының азаматтары қатарынан жүргізіледі.
84. Жасақтауға және азаматтарды зерделеуге ЖӘБО бірге ішкі істер органдарының өкілдері қатысады.
Бұл жұмысты:

75. Краткосрочные отпуска по семейным обстоятельствам представляются вне зависимости от использования ежегодного основного отпуска.
76. Дополнительные отпуска военнослужащим предоставляются в период прохождения ими воинской службы в местностях и на должностях, которые предусмотрены законодательными актами Республики Казахстан.
При этом дополнительный отпуск в год назначения на воинскую должность или соответствующую местность и в год убытия, освобождения должности рассчитывается пропорционально прослуженным полным месяцам.
77. В случае служебной необходимости военнослужащий может быть отозван из ежегодного основного отпуска приказом по строевой части уполномоченного должностного лица, которому предоставлено право представления отпуска.
Глава 8. Увольнение с воинской службы военнослужащих по контракту
78. Перед представлением к увольнению с воинской службы уточняются данные о прохождении ими службы, при необходимости, документально подтверждаются периоды их службы, подлежащие зачету в выслугу лет в календарном исчислении и отдельно на льготных условиях, и в соответствии с законодательством исчисляется выслуга лет на пенсию. Исчисленная выслуга лет объявляется военнослужащему.
79. Принятие решения по увольнению военнослужащих по контракту по отрицательным мотивам производится после рассмотрения аттестационной комиссией.
80. Расторжение контракта по инициативе уполномоченного органа с беременными женщинами, женщинами, имеющими детей в возрасте до трех лет, одинокими матерями, воспитывающими ребенка в возрасте до четырнадцати лет (ребенка-инвалида до восемнадцати лет), иными лицами, воспитывающими указанную категорию детей без матери, по сокращению штатов (организационно-штатным мероприятиям) не допускается.
81. Записи о прекращении действия контракта во всех экземплярах производятся в соответствии с формулировкой в приказе по личному составу.
82. Материалы об увольнении военнослужащего направляются в ГКНГ в одном экземпляре, на казахском и русском языках, на офицеров, личные дела которых хранятся в управлении кадров и военного образования – представляются в 2-х экземплярах (для подшивки их в личное дело), согласно перечню документов.
Глава 9. Комплектование должностей военнослужащих, проходящих воинскую службу по призыву
83. Комплектование должностей военнослужащих, проходящих воинскую службу по призыву, производится из числа граждан Республики Казахстан, призванных на воинскую службу в соответствии с Законом.
84. В комплектовании и изучении граждан совместно с МОВУ принимают участие представители органов внутренних дел.
Данную работу организуют:

1) Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Бас қолбасшылығы;
2) Қазақстан Республикасы ІІМ Әкімшілік полиция комитеті;
3) Қазақстан Республикасы ІІМ Жедел жоспарлау департаментінің Жұмылдыру дайындығы және азаматтық қорғаныс басқармасы;
4) қорғаныс істері департаменттеріне, басқармаларына және бөлімдеріне бекітілген ӨңҚ қолбасшылары және әскери бөлім командирлері;
5) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің шақыру комиссияларының мүшелері болып табылатын ішкі істер органдары бастықтарының орынбасарлары ұйымдастырады.
85. Ұлттық ұланды мерзімді әскери қызметтің жас толықтырушыларымен жасақтау эксаумақтық қағидат бойынша әскердің штат санына сәйкес жүргізіледі.
86. Жыл сайын қаңтар және шілде айларында ҰҰБҚ жас толықтырушылардың, оның ішінде мамандардың қажетті санын көрсете отырып есеп-өтінім жасайды және Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының Ұйымдастыру-жұмылдыру жұмысы департаментіне (бұдан әрі – ҰЖЖД) жолдайды.
87. Облыстардың (қала) жинау пункттерінен әскери бөлімдерге жіберілетін әскерге шақырылушылардың санын жоспарлауды ҰҰ Бас штабы әрбір қорғаныс істері жөніндегі департаментке (қала, облыс) арналған нарядқа байланысты жүзеге асырады.
88. Мамандықтар бойынша зерделеу ҰЖЖД жасайтын шақыру жоспарынан үзіндінің негізінде ұйымдастырылады.
Зерделеуді ӨңҚ және әскери бөлімдерінің тиісті штаттық лауазымдарындағы офицерлері (бұдан әрі – штаттық лауазымдардағы офицерлер) жүзеге асырады, олар әскери бөлімдерге жөнелтуге қатысады.
89. Штаттық лауазымдардағы офицерлер ай сайын ЖӘБО және аумақтық ішкі істер органдарына іссапарға жіберіледі. Штаттық лауазымдардағы офицерлерге көмектесу үшін ӨңҚ және әскери бөлімдердің орналасу орны бойынша осы жұмысқа даярланған әскери қызметшілері бөлінеді.
Штаттық лауазымдардағы іссапарға жіберілген офицерлерге азаматтармен әңгімелесу жүргізу және құжаттарды зерделеу үшін үй-жайлар бөлінеді.
90. ҰҰ Бас қолбасшысы жыл сайын бұйрық шығарады, онда ӨңҚ мен әскери бөлімдер ЖӘБО-ға бекітіледі.
91. Әскердің іссапарға жіберілген офицерлерімен бірге зерделеуді тиісті ішкі істер департаменттері бастықтарының, ӨңҚ қолбасшыларының, әскери бөлім командирлерінің бірлескен бұйрықтарымен тағайындалатын ішкі істер органдарынан жұмылдыру дайындығы және азаматтық қорғаныс бөлімшелерінің қызметкерлері ЖӘБО және аумақтық ішкі істер органдарына шыға отырып, жүзеге асырады.
92. Учаскелік полиция инспекторларына осы Нұсқаулыққа
9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Ұлттық ұланға шақырылатын әскерге шақырылушыға анықтама жасау жүктеледі.

1) Главное командование Национальной гвардией Республики Казахстан;
2) Комитет административной полиции МВД Республики Казахстан;
3) управление мобилизационной подготовки и гражданской обороны Департамента оперативного планирования МВД Республики Казахстан;
4) командующие РгК и командиры воинских частей, закрепленные за департаментами, управлениями и отделами по делам обороны;
5) заместители начальников органов внутренних дел, являющиеся членами призывных комиссий соответствующих административно-территориальных единиц.
85. Комплектование Национальной гвардии призывниками производится в соответствии со штатной численностью войск по экстерриториальному принципу.
86. Ежегодно в январе и июле ГКНГ составляет расчет-заявку с указанием потребного количества молодого пополнения, в том числе специалистов и направляет в Департамент организационно-мобилизационной работы Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее – ДОМР).
87. Планирование количества пополнения, направляемого со сборных пунктов областей (городов) в воинские части осуществляется Главным штабом НГ, исходя из наряда на призыв на каждый Департамент по делам обороны (городов, областей).
88. Изучение по специальностям организуются на основании выписки из плана призыва, составляемого ДОМР.
Изучение осуществляют офицеры РгК и воинских частей, находящиеся на соответствующих штатных должностях (далее - офицеры, находящиеся на штатных должностях), которые принимают участие в отправке в воинские части.
89. Офицеры, находящиеся на штатных должностях ежемесячно откомандировываются в МОВУ и территориальные органы внутренних дел. В помощь офицерам, находящимся на штатных должностях, выделяются подготовленные к этой работе военнослужащие РгК и воинских частей по месту дислокации.
Прикомандированным офицерам, находящимся на штатных должностях выделяются помещения для собеседования с гражданами и изучения документов.
90. Главнокомандующим НГ ежегодно издается приказ, которым РгК и воинские части закрепляются за МОВУ.
91. От органов внутренних дел изучение совместно с прикомандированными офицерами войск осуществляют сотрудники подразделений мобилизационной подготовки и гражданской обороны, назначаемые совместными приказами начальников соответствующих департаментов внутренних дел, командующих РгК, командиров воинских частей с выездом в МОВУ и территориальные органы внутренних дел.
92. На участковых инспекторов полиции возлагается составление справки о наличии сведений на призывника, подлежащего призыву в Национальную гвардию Республики Казахстан, по форме согласно приложению 9 к настоящей Инструкции.

93. Ұлттық ұлан үшін әскерге шақырылушылардың командаларын қалыптастыру және жөнелту кезеңінде облыстық (қалалық) жинау пункттерінде, сондай-ақ темір жол станцияларында әскери командаларды жөнелту, отырғызу, келу орындарында және әскерге шақырылушыларды тасымалдайтын жолаушылар поездарында ішкі істер органдары қызметкерлерінің күшейтілген кезекшілігі ұйымдастырылады.
94. Екі жылда бір рет ҰҰБҚ штаттық лауазымдардағы офицерлермен оқу-әдістемелік жиын өткізеді. Жиынға ЖӘБО қызметкерлері тартылады.
95. Әскерге шақырылушыларды қабылдау үшін облыстық (қалалық) жинау пункттеріне мынадай есеппен командалар жіберіледі:
20 әскерге шақырылушыға дейін – 1 әскери қызметші;
20-дан 40 әскерге шақырылушыға дейін – 2 әскери қызметші;
40-тан 50 әскерге шақырылушыға дейін – 3 әскери қызметші;
50-ден 60 әскерге шақырылушыға дейін – 4 әскери қызметші;
60 және одан көп әскерге шақырылушыға – 5 әскери қызметші.
Команда басшыларында осы Нұсқаулыққа 10-қосымшаға сәйкес тізбе бойынша мүлік болуы тиіс, олар әскерге шақырылушыларды алып жүру жөніндегі командалардың басшысында болады.
96. Әскерге шақырылушыларды қабылдау бойынша командаларға тағайындалған әскери қызметшілер облыстық (республикалық маңызы бар қала немесе астана) жинау пунктінің бастығына бағынады. Олар жинау пунктінің жұмыс тәртібіне сәйкес іс-шараларға қатысады.
97. Команда басшысы шақырылушыны қабылдаудан бас тартқан жағдайда еркін нысанда акт жасалады, оған штаттық лауазымдағы офицер ӨңҚ (әскери бөлімнің) жинау пунктіндегі лауазымды адамдарымен бірлесіп, сондай-ақ шақыру комиссиясының мүшесі қол қояды, талдау және шара қабылдау үшін тез арада Ұлттық ұланның Бас штабына жолданады.
10-тарау. Мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерді әскери лауазымдарға
тағайындау және ауыстыру
98. Мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерді лауазымдарға тағайындау бағыныстылық тәртібімен атаулы тізімдер, жоғары тұрған штабтардың өкімдері негізінде әскери бөлім командирінің тәуліктік бұйрығымен жүргізіледі.
Әскери қызметшілер қызметті әскери қызметке шақыру кезінде жіберілген немесе оқу әскери бөлімінде даярлықтан кейін келген әскери бөлімде өткереді.
99. Мерзімді қызметтегі әскери қызметшінің негізгі есептік-әскери құжаттарын жүргізу:
есептік-қызметтік карта - саптық бөлімге;
әскери билет - бөлімше (рота) командиріне жүктеледі.
Әскери қызметшінің әскери билетінде:
1) әскери қызмет өткергені туралы;
2) әскери ант қабылдағаны туралы;
3) әскери атақтар берілгені туралы;
4) әскери-есептік мамандық берілгені туралы;
5) лауазымының және әскери-есептік мамандығының атауы туралы;

93. На областных (городских) сборных пунктах в период формирования и отправки команд призывников для Национальной гвардии, а также на железнодорожных станциях в местах отправки, пересадки, прибытия воинских команд и в пассажирских поездах, перевозящих призывников организовывается усиленное дежурство сотрудников органов внутренних дел.
94. Один раз в два года ГКНГ проводится учебно-методический сбор с офицерами, находящимися на штатных должностях. На сбор привлекаются сотрудники МОВУ.
95. Для приема призывников на областные (городские) сборные пункты направляются команды из расчета:
до 20 призывников - 1 военнослужащий;
от 20 до 40 призывников - 2 военнослужащих;
от 40 до 50 призывников - 3 военнослужащих;
от 50 до 60 призывников - 4 военнослужащих;
от 60 призывников и более - 5 военнослужащих.
Старшие команд имеют при себе имущество по перечню имущества, находящегося при старших команд по сопровождению призывников согласно приложению 10 к настоящей Инструкции.
96. Военнослужащие назначенные в команды по приему призывников подчиняются начальнику областного (города республиканского значения или столицы) сборного пункта. Они участвуют в мероприятиях согласно распорядку работы сборного пункта.
97. В случае отказа старшего команды от приема призывника, на месте, составляется акт в произвольной форме, который подписывается офицером, находящимся на штатной должности совместно с другими должностными лицами РгК (воинской части), находящимися на сборном пункте, а также членом призывной комиссии и незамедлительно направляется, для анализа и принятия мер в Главный штаб Национальной гвардии.
Глава 10. Назначение на должности и перемещение военнослужащих срочной службы
98. Назначение на должности военнослужащих срочной службы производится суточным приказом командира воинской части на основании именных списков, распоряжений вышестоящих штабов в порядке подчиненности.
Военнослужащие проходят службу в воинских частях, в которые они направлены при призыве на воинскую службу или прибыли после подготовки в учебной воинской части.
99. Ведение основных учетно-воинских документов военнослужащего срочной службы возлагается:
учетно-послужной карты на строевую часть;
военного билета на командира подразделения (роты).
В военном билете военнослужащего делаются отметки:
1) о прохождении воинской службы;
2) о принятии военной присяги;
3) о присвоении воинских званий;
4) о присвоении военно-учетной специальности;
5) наименование должности и военно-учетной специальности в пункте;

6) ерекше белгілер бөлімінде:
оқыған мамандығын көрсете отырып, оқу әскери бөлімінде оқығаны туралы;
ауыстырылғаны, әскери бөлімді өз бетімен тастап кеткені, қамауға алынғаны туралы саптық бөлім бойынша бұйрықтардың нөмірлері;
7) жұмылдыру бойынша шақырылғаны туралы, ұрыс қимылдарына қатысқаны туралы, соғыс уақытында пайдаланылғаны туралы, жұмылдыру ұйғарымдарының берілгені және алынғаны туралы белгілер қойылады.
100. Одан әрі қызмет өткеру үшін ауыстыру:
1) әскери бөлімнің ішінде – әскери бөлім командирінің бұйрығымен;
2) ӨңҚ ішінде бір әскери бөлімнен екіншісіне – өңірлік қолбасшылық қолбасшысының өкімі негізінде;
3) ӨңҚ мен тікелей бағынысты әскери бөлімдер арасында – ҰҰБҚ бұйрықтарымен және өкімдерімен жүргізіледі.
101. Уақытша іссапарға жіберу:
әскери бөлімнің орналасу шегінде, сондай-ақ қамаумен ұсталатын адамдарды айдауылмен алып жүру жөніндегі міндеттерді орындайтын бөлімшелердің құрамында әскери бөлім командирінің бұйрығымен жүргізіледі;
ӨңҚ әскери бөлімдерінің орналасуы шегінде ӨңҚ қолбасшысының өкімі негізінде әскери бөлім командирінің бұйрығымен жүргізіледі;
ӨңҚ арасында, мемлекеттік органдарға, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан тыс жерде спорттық жиындарға және сайыстарға қатысу үшін ҰҰБҚ өкімі негізінде жүргізіледі.
Сот-тергеу органдарының қолдаухаты бойынша ҰҰ әскери бөлімдеріне іссапарға жіберіледі.
102. Әскери қызметшілер әскери бөлімге кешігіп келген кезде қызметттік тергеу жүргізе отырып, кешігу себебін анықтау әскери қызметші қарамағына келген командирге жүктеледі.
103. Әскери бөлімдердің өкілдеріне әскери қызметшілерді беру атаулы тізімге сәйкес әскери команданы алып жүру құқығына берілген сенімхат негізінде жүргізіледі және актімен ресімделеді, онда қабылданған (тапсырылған) жеке құрамның саны, оның санитарлық жай-күйі, құжаттарының, киім-кешегінің және мүлкінің түгелдігі көрсетіледі.
Келген жеке құрамның атаулы тізімі және ұйғарымдары әскери бөлімнің штабында сақталады. Атаулы тізімдерде әскери қызметші қызмет өткеру үшін қандай бөлімшеге жіберілгені көрсетіледі.
104. Әскери қызметші (шақырылушы) поездан қалып қойған, қатты науқастанған және басқа да оқиғалар болған жағдайда команда басшысы дереу қажетті шаралар қабылдайды және байланыс құралдары арқылы оқиға туралы команда бойынша, ал белгіленген пунктке келісімен әскери бөлім командиріне баянатпен баяндайды.
105. Әскери команданың жүру жолында науқастанған және одан әрі жүре алмаған кезде әскери қызметші акт жасала отырып, жақын жердегі емдеу мекемесінің медициналық қызметкеріне тапсырылады. Әскери билет әскери комендантқа (желілік полиция пунктінің бастығына) тапсырылады, ол туралы команданың атаулы тізімінің бірінші данасына белгі қойылады. Команда басшысы болған оқиға туралы әскери бөлім командиріне баяндайды.
Актіде қалып қойған (түсірілген) адамдар туралы мәліметтер: тегі, аты және әкесінің аты, қандай ЖӘБО-дан шақырылғаны, қашан және қай жерде әскери командадан қалып қойғаны немесе түсірілгені, кімге және қашан хабарланғаны көрсетіледі. Акті екі данада жасалады. Актінің бір данасы әскери қызметшіні қабылдаған адамға тапсырылады. Әскери қызметшілерді қабылдаған және тапсырған лауазымды адамдар ол туралы команда бойынша баяндайды.

6) в разделе особые отметки:
об обучении в учебной воинской части с указанием специальности обучения;
номера приказов по строевой части о переводе, самовольном оставлении воинской части, аресте;
7) о призыве по мобилизации, об участии в боевых действиях, об использовании в военное время, отметки о выдаче и изъятии мобилизационных предписаний.
100. Перемещение для дальнейшего прохождения службы производится:
1) внутри воинской части – приказом командира воинской части;
2) внутри РгК из одной воинской части в другую – на основании распоряжения командующего РгК;
3) между РгК и воинскими частями непосредственного подчинения - приказами и распоряжениями ГКНГ.
101. Временное откомандирование производится:
в пределах дислокации воинской части, а также в составе подразделений, выполняющих задачу по конвоированию лиц, содержащихся под стражей, приказом командира воинской части;
в пределах дислокации воинских частей РгК приказом командира воинской части на основании распоряжения командующего РгК;
между РгК, в государственные органы, а также для участия в спортивных сборах и состязаниях за пределами Республики Казахстан на основании распоряжений ГКНГ.
По ходатайству судебно-следственных органов откомандирование производится в воинские части НГ.
102. При явке военнослужащих в воинскую часть с опозданием, выяснение причин опоздания с проведением служебного расследования возлагается на командира, в распоряжение которого прибыл военнослужащий.
103. Передача военнослужащих представителям воинских частей производится в соответствии с именным списком по доверенности на право сопровождения воинской команды и оформляется актом, в котором указывается количество принятого (сданного) личного состава, его санитарное состояние, наличие документов, обмундирования и имущества.
Именные списки и предписания на поступивший личный состав хранятся в штабе воинской части. В именных списках указывается, в какое подразделение направлен военнослужащий для прохождения службы.
104. В случае отставания от поезда, тяжелой болезни военнослужащего (призывника) и других происшествий старший команды немедленно принимает необходимые меры и докладывает о случившемся по команде по средствам связи, а по прибытии в пункт назначения - рапортом командиру воинской части.
105. В пути следования воинской команды в случае заболевания и невозможности следовать далее военнослужащий сдается медицинским работникам ближайшего лечебного учреждения с составлением акта. Военный билет сдается военному коменданту (начальнику линейного пункта полиции), о чем делается отметка в первом экземпляре именного списка. О произшедшем старший команды докладывает командиру воинской части.
В акте указываются сведения об отставших (снятых) лицах: фамилии, имена и отчества (при его наличии), каким МОВУ они призваны, когда и где отстали или сняты с воинской команды, кому и когда сообщено. Акт составляется в двух экземплярах. Один экземпляр акта сдается лицу принявшему военнослужащего. Должностные лица, принявшие и сдавшие военнослужащих, докладывают об этом по команде.

106. Әскери командалардан қалып қойған, демалыстан, іссапардан кешіккен немесе әскери бөлімді өз бетімен тастап кеткен әскери қызметшілер Ұлттық ұланның сол жердегі әскери бөліміне уақытша іссапарға жіберіледі, ол туралы жоғары тұрған штабқа және қызмет орны бойынша әскери бөлім командиріне баяндалады.
107. Әскери қызметші болған жерде Ұлттық ұланның бөлімшелері болмаған жағдайда ол ЖӘБО немесе әскери комендантқа келеді.
11-тарау. Мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерді
оқу әскери бөлімінде бастапқы оқыту
108. Мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерді кәсіби даярлау Ұлттық ұланның оқу әскери бөлімінде жүргізіледі.
Даярлық жүргізілетін мамандықтардың тізбесі, оқыту мерзімі, сондай-ақ оқу бөлімін жасақтау тәртібі және ұйымдық құрылымы ҰҰБҚ жыл сайынғы бұйрықтарымен және өкімдерімен айқындалады.
109. Мерзімді қызметтегі сарбаз-мамандарды әскери оқу бөлімінде даярлау есебін ҰҰБҚ басқармалары шақыру кезеңдері бойынша жасайды, Ұйымдастыру-жұмылдыру басқармасы жинақтайды және Бас қолбасшы бекітеді.
110. Оқу әскери бөлімінің жасақталу сапасын бақылау үшін ҰҰБҚ өкілдері жіберіледі.
111. Оқу бөлімшелерін жасақтау кезінде әскери бөлім өкілдерінің қатысуымен білімдері мен шеберліктерінің бастапқы деңгейлерін айқындау үшін негізгі оқыту пәндері бойынша келген курсанттармен тестілеу өткізіледі. Тестілеу нәтижелері барлық оқыту кезеңі бойы сақталады.
Тестілеудің нашар нәтижелері қабылдау комиссиясының шешімі бойынша әскери қызметшілерді әскери бөлімдерге қайтару үшін негіз болып табылады.
112. Оқу әскери бөлімінде оқыған мерзімді қызметтегі әскери қызметшілер олар алған әскери-есептік мамандықтарға сәйкес штаттық лауазымдарға тағайындалады.
12-тарау. Мерзімді қызметтегі әскери қызметшілердің демалыстары
113. Мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерге:
1) қысқа мерзімді (Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 5 шілдедегі №364 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары тәртіптік жарғысының 55-тармағына сәйкес отбасы жағдайлары бойынша және көтермелеу түрінде);
2) науқастануы бойынша демалыстар беріледі.
114. Қысқа мерзімді демалыс 10 тәулікке дейінгі мерзімге беріледі, демалысын өткізетін жерге және кері қайту үшін қажетті уақыт есептелмейді.
115. Науқастануы бойынша демалыс әскери-дәрігерлік комиссияның қорытындысы (анықтамасы) негізінде беріледі.
116. Отбасы жағдайлары бойынша қысқа мерзімді демалыс:
1) жақын туыстары қатты науқастанған немесе қайтыс болған;
2) мерзімді қызметтегі әскери қызметшінің отбасы табиғи апатқа ұшыраған жағдайларда беріледі.
Отбасы жағдайлары бойынша демалыс беру қажеттігі тиісті құжаттармен немесе ЖӘБО тиісті басшысының куәландырылған жеделхатымен расталуы тиіс.
Құжаттар демалыс беру туралы шешім қабылданған кезде немесе демалыстан келгеннен кейін ұсынылады.

106. Военнослужащие, отставшие от воинских команд, опаздывающие из отпусков, командировок и совершившие самовольное оставление воинской части временно прикомандировываются к воинской части Национальной гвардии по месту нахождения, о чем делается доклад в вышестоящий штаб и командиру воинской части по месту службы.
107. В случае отсутствия подразделений Национальной гвардии по месту нахождения военнослужащего он прибывает в МОВУ или к военному коменданту.
Глава 11. Первоначальное обучение военнослужащих срочной службы в учебной воинской части
108. Профессиональная подготовка военнослужащих срочной службы производится в учебной воинской части Национальной гвардии.
109. Расчет на подготовку солдат-специалистов срочной службы в учебной воинской части составляется по периодам призыва управлениями ГКНГ, обобщается организационно-мобилизационным управлением и утверждается Главнокомандующим.
110. Для контроля качества комплектования учебной воинской части направляются представители ГКНГ.
111. При комплектовании учебных подразделений с участием представителей воинских частей проводится тестирование прибывших курсантов по основным предметам обучения для определения первоначального уровня их знаний и умений. Результаты тестирования хранятся в течение всего периода обучения.
Отрицательные результаты тестирования по решению приемной комиссии являются основанием для возвращения военнослужащих в воинские части.
112. Военнослужащие срочной службы, прошедшие обучение в учебной воинской части, назначаются на штатные должности в соответствии с полученными ими военно-учетными специальностями.
Глава 12. Отпуска военнослужащих срочной службы
113. Военнослужащим срочной службы предоставляются отпуска:
1) краткосрочный (по семейным обстоятельствам и в виде поощрения, согласно пункта 55 Дисциплинарного устава Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 5 июля 2007 года № 364);
2) по болезни.
114. Краткосрочный отпуск предоставляется продолжительностью до 10 суток, не считая времени, необходимого для проезда к месту отпуска и обратно.
115. Отпуск по болезни предоставляется на основании заключения (справки) военно-врачебной комиссии.
116. Краткосрочный отпуск по семейным обстоятельствам предоставляется в случаях:
1) тяжелой болезни или смерти близких родственников;
2) стихийных бедствий, постигших семью военнослужащего срочной службы.
Необходимость предоставления отпуска по семейным обстоятельствам подтверждается соответствующими документами либо заверенной телеграммой соответствующего руководителя МОВУ.
Документы предоставляются при принятии решения о предоставлении отпуска или по возвращению из него.

117. Демалысты ұзарту қажет болса, әскери қызметші демалысын өткізу орны бойынша гарнизонның әскери комендантына немесе аумақтық қорғаныс істері жөніндегі органның бастығына келуі қажет.
118. Әскери бөлім командирі демалыстан уақтылы келмеген мерзімді қызметтегі әскери қызметшіні іздестіруді ұйымдастырады.
13-тарау. Мерзімді қызметтегі әскери қызметшілердің
әскери бөлімді өз бетімен тастап кетуі
119. Әскери бөлімді немесе қызмет орнын, сол сияқты дәлелсіз себептермен мерзімінде келмеген әскери қызметшілер бір тәулік өткеннен кейін үлестен шығарылады.
120. Әскери бөлімді өз бетімен тастап кеткен әскери қызметшілерді іздестіруді Ұлттық ұланның әскери қызметшілері ішкі істер органдарымен ЖӘБО бірлесіп жүзеге асырады.
Әскери бөлімді өз бетімен тастап кеткен әскери қызметші ұсталған кезде ұсталған орны бойынша әскери бөлімге уақытша іссапарға жіберіледі, ол туралы дереу жоғары тұрған штабқа және әскери қызметші қызмет өткеретін әскери бөлімнің командиріне баяндалады.
14. Мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерді
запасқа шығару
121. Әскери қызметтің белгіленген мерзімін өткерген әскери қызметшілерді запасқа шығару Ішкі істер министрінің бұйрығымен жүргізіледі.
Запасқа ұйымдасқан түрде шығару үшін әскери бөлімдерге қызметтің белгіленген мерзімін өткерген әскери қзметшілерді запасқа шығару тәртібі туралы ҰҰБҚ-ның өкімі және запасқа шығару кестесі жолданады.
122. Заңда көзделген жағдайларда мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерді запасқа шығару Бас қолбасшының бұйрығымен, денсаулық жағдайы бойынша әскери-дәрігерлік комиссияның қорытындысы негізінде әскери бөлім командирінің бұйрығымен жүргізіледі.
123. Қызметтің белгіленген мерзімін өткерген мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерді запасқа шығару әскери қызмет мерзімінің соңғы айының соңғы күндерінен кешіктірілмей аяқталады.
Демалыстағы, стационарлық емдеудегі, қызметтік іссапардағы немесе өз бетімен әскери бөлімді тастап кеткен әскери қызметшіні запасқа шығару әскери қызметші әскери бөлімге қайтқанша жүргізілмейді.
124. Запасқа шығарылғандарды ұйымдасқан түрде жөнелтуді қамтамасыз ету мақсатында бекітілген кестеге сәйкес әскери есепке қою пункттеріне дейінгі жол жүру құжаттары алдын ала сатылып алынады.
125. Запасқа шығарылатындарға:
1) әскери билет;
2) есептік-қызметтік карточка;
3) ұйғарым;
4) қызметтік мінездеме;
5) жол жүру құжаты немесе ақшалай өтемақы;

117. При необходимости продления отпуска военнослужащему необходимо прибыть к военному коменданту гарнизона или начальнику территориального органа по делам обороны по месту проведения отпуска.
118. Командир воинской части организует розыск военнослужащего срочной службы, не возвратившегося своевременно из отпуска.
Глава 13. Самовольное оставление воинской части военнослужащими срочной службы
119. Военнослужащие, совершившие самовольное оставление воинской части или места службы, а равно неявку в срок без уважительных причин на службу снимаются с довольствия по истечении одних суток с момента совершения.
120. Розыск военнослужащих, совершивших самовольное оставление воинской части, осуществляется военнослужащими Национальной гвардии совместно с органами внутренних дел и МОВУ.
Военнослужащий, самовольно оставивший воинскую часть, при его задержании временно прикомандировывается к воинской части по месту нахождения, о чем незамедлительно докладывается в вышестоящий штаб и командиру воинской части, в которой проходит службу военнослужащий.
Глава 14. Увольнение в запас военнослужащих срочной службы
121. Увольнение в запас военнослужащих, выслуживших установленный срок воинской службы, осуществляется на основании Указа Президента Республики Казахстан, издаваемого два раза в год.
Для организованного увольнения в запас Главнокомандующим утверждается график увольнения в запас военнослужащих, выслуживших установленные сроки службы.
122. Досрочное увольнение военнослужащих срочной службы в запас в случаях, предусмотренных Законом производится приказом Главнокомандующего, а по состоянию здоровья - приказом командира воинской части на основании заключения военно-врачебной комиссии.
123. Увольнение в запас военнослужащих срочной воинской службы, выслуживших установленные сроки службы, завершается не позднее последнего числа последнего месяца срока воинской службы.
Увольнение в запас военнослужащего, находящегося в отпуске, на стационарном лечении, в служебной командировке или самовольно оставившего воинскую часть, не производится до возвращения военнослужащего в воинскую часть.
124. В целях обеспечения организованной отправки уволенных в запас проездные документы до пунктов постановки на воинский учет приобретаются заблаговременно согласно утвержденного Главнокомандующим НГ графика.
125. Увольняемым в запас выдаются:
1) военный билет;
2) учетно-послужная карточка;
3) предписание;
4) служебная характеристика;
5) проездные документы либо денежная компенсация, в случаях отсутствия железнодорожного транспорта;

6) құрғақ тамақ немесе азық-түлік – жол ақшасы беріледі.
126. Әскери қызметтің белгіленген мерзімін өткерген және әскери бөлімдерде келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеруге ниет білдірген мерзімді қызметтегі әскери қызметшілер қызмет мерзімі аяқталғанға дейін екі айдан кешіктірмей баянатпен өтініш білдіреді. 136. Келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеруге ниет білдірген әскери қызметшілер үшін әскери бөлім командирі медициналық куәландыру, арнайы тексеру өткізуді және жеке ісін қалыптастыруды ұйымдастырады.
128. Олар үшін бос лауазымдардың бар-жоғын келіскеннен, қажетті құжаттарды жинағаннан, медициналық куәландыру және арнайы тексеру өткізілгеннен кейін бұл әскери қызметшілер:
1) өңірлік қолбасшылықтардың әскери бөлімдері арасында – өңірлік қолбасшылық қолбасшысының өкімімен;
2) Әскери институт, ҰҰБҚ тікелей бағынысты әскери бөлімдер және ӨңҚ арасында – ҰҰБҚ өкімімен ауыстырылады.
129. Запасқа шығарылған мерзімді қызметтегі әскери қызметшілер әскери есепке тұру үшін шақырылған жері бойынша ЖӘБО жіберіледі.
Отбасының тұрғылықты жерін ауыстырғаны құжаттамалық расталған жағдайда запасқа шығарылғандар әскери есепке тұру үшін шақырылмаған жері бойынша жіберіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық ұланында әскери қызмет
өткеру нұсқаулығына
1-қосымша
Нысан
БЕКІТЕМІН
_____________________________________
(әскери бөлім командирінің (бастық) лауазымы,
әскери атағы, қолы, аты-жөні, тегі)
20__ жылғы "___"_________
Әскери қызметке қабылдау туралы
Қорытынды
(кандидаттың тегі, аты, әкесінің аты (егер болса) табыс септігінде)
1. Кандидатты алдын-ала зерделеу нәтижелері туралы анықтама
Тұрғылықты жері, оқу немесе жұмыс орны бойынша қалай мінезделеді
(оның білімінің, іскерлік, жеке және моральдық қабілетінің ұсынылатын лауазымға сәйкестігі)
Кандидат жоспарланып отырған қызметтің командирі (бастығы)
(бөлімше командирі (бастығы), әскери атағы )
(лауазымы, арнайы атағы) (қолы)
(аты-жөні, тегі)
20___ жылғы "___"__________
2. Арнайы тексеріс нәтижелері
Штаб бастығының кадр және саптық бөлім жөніндегі аға көмекшісі немесе кадр бөлімшесінің бастығы, зерделегеннен және арнайы тексеріс іс-шараларын өткізгеннен кейін
(лауазымы, арнайы атағы)
(қолы)
(аты-жөні, тегі)
20___ жылғы "___"__________

6) сухой паек или продовольственно-путевые деньги, по выбору увольняемого в запас.
126. Военнослужащие срочной службы, выслужившие установленные сроки воинской службы и изъявившие желание проходить службу по контракту в воинских частях, обращаются с рапортом не позднее, чем за два месяца до окончания срока службы.
127. Для военнослужащих, изъявивших желание поступить на воинскую службу по контракту, командиром воинской части организуется проведение медицинского освидетельствования, специальной проверки и формирование личного дела.
128. После согласования с воинскими частями о наличии для них вакантных должностей, сбора необходимых документов, проведения медицинского освидетельствования и специальной проверки данные военнослужащие переводятся:
1) между воинскими частями РгК – распоряжением командующего РгК;
2) между Военным институтом, воинскими частями, непосредственно подчиненными ГКНГ и РгК– распоряжением ГКНГ.
129. Военнослужащие срочной службы, уволенные в запас, направляются для постановки на воинский учет в МОВУ по месту призыва.
В пункты постановки на воинский учет не по месту призыва, уволенные в запас направляются в случае изменения места жительства семьи, подтвержденного документально.
Приложение 1
к Инструкции прохождения
воинской службы в Национальной
гвардии Республики Казахстан
Форма
УТВЕРЖДАЮ
______________________________________________
(Должность командира (начальника) воинской части,
воинское звание, подпись, инициалы, фамилия)
"____" _________ 20___года
Заключение о приҰме на воинскую службу
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) кандидата в родительном падеже)
1. Справка о результатах предварительного изучения кандидата
как характеризуется по месту жительства, учебы или работы (соответствие
его образования, деловых, личных и моральных качеств, по предполагаемой должности )
Командир (начальник) службы куда планируется кандидат
командир (начальник) подразделения, воинское звание
(должность, специальное звание)
(подпись)
(инициалы, фамилия)
"_____"___________20___ года
2. Результаты специальной проверки___________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Старший помощник начальника штаба по кадрам и строевой части или начальник
отделения кадров, после изучения и проведения мероприятий специальной проверки
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
________________________             __________ _____________________
(должность, специальное звание)       (подпись)             (инициалы, фамилия)
"____" __________ 20___ года

3. Кандидаттың Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланына әскери қызметке жарамдылығы туралы әскери-дәрігерлік комиссияның қорытындысы
Кандидатты психофизиологиялық зерттеу нәтижелері
Әскери бөлім немесе құраманың офицер-психологы толтырады(немесе әскери-дәрігерлік
комиссияның анықтамасынан алынады, егер психофизиологиялық зертхананың қорытындысы
болса – әскери бөлім медициналық қызметінің бастығы толтырады)
Медициналық қызметтің бастығы
(лауазымы, арнайы атағы)
(қолы )
(аты-жөні, тегі)
20___ жылғы "___"__________
4. Кандидатты зерделеу нәтижелері
Зерделеу кезеңінде қалай мінезделеді, біржолғы тапсырманы орындау
немесе тағылымдамадан өту кезінде болашақ
лауазымы үшін қажетті қандай қабілеттерін танытты
20___ жылғы "___"__________
5. Кандидатты зерделеу нәтижелері бойынша қорытынды
Кандидатты зерделеген бастықтың кандидатты оны пайдалану жаспарланған әскери
қызметті, лауазымды және жұмыс учаскесін өткеру ниеті туралы пікірі
1)
Кандидат қызмет өткеретін жердің командирі (бастығы)
Бөлімше командирі (қызмет бастығы)
ә/атағы
(қолы )
(аты-жөні, тегі)
Т.А.Ә. (егер болса)
20___ жылғы "___"_________
2)
әскери бөлімінің командирі
Әскери бөлімінің командирі (бастығы)
(қолы)
(аты-жөні, тегі)
әскери атағы
Т.А.Ә. (егер болса)
20___ жылғы "___"__________
3)
әскери бөлімі кадр бөлімшесінің бастығы
(кадр органының бастығы )
(қолы)
(аты-жөні, тегі)
әскери атағы
Т.А.Ә. (егер болса)
20___ жылғы "___"__________
4)
(командирдің (бастықтың) жетекшілік ететін қызмет жөніндегі орынбасары)
(қолы)
(аты-жөні, тегі)
әскери атағы
Т.А.Ә. (егер болса)
20___ жылғы "___"__________
5)
(қолы)
(аты-жөні, тегі)
20___ жылғы "___"__________
6)
(қолы)
(аты-жөні, тегі)
20___ жылғы "___"__________
Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланында әскери қызмет өткеру нұсқаулығына
2-қосымша
Нысан
Іріктеу комиссиясы отырысының
№ _____ хаттамасы
_______________________________________________________________
(Ұлттық ұлан әскери бөлімінің (мекеме) атауы
Комиссия төрағасы __________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, тегі, аты-жөні)
Комиссия мүшелері__________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, тегі, аты-жөні)
Комиссия хатшысы __________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, тегі, аты-жөні)
Р/с №
Әскери атағы, тегі, аты, әкесінің аты
Туған күні, айы, жылы және жері
Білімі
а) әскери
б) азаматтық және мамандығы
Кәсіби және психологиялық іріктеу нәтижелері
Медициналық куәландыру нәтижелері
Дене шынықтыру даярлығы бойынша ормативтерді тапсыру нәтижелері
Әскери қызметке қабылдаудың (бас тартудың) мақсатқа сай болуының негіздемесі
Ескертпе: Хаттаманың соңында іріктеу комиссиясының отырысына шақырылған офицерлердің атағы және тегі көрсетіледі.
Комиссия төрағасы
әскери атағы тегі, аты-жөні (егер болса)
Комиссия мүшелері
әскери атағы тегі, аты-жөні (егер болса)
әскери атағы тегі, аты-жөні (егер болса)
әскери атағы тегі, аты-жөні (егер болса)
Комиссия хатшысы
әскери атағы тегі, аты-жөні (егер болса)
20 ___ жылғы " _____" _______________
Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланында әскери қызмет өткеру нұсқаулығына
3-қосымша
Нысан
_________________________________________________________________________
әскери қызметшінің атағы, аты, әкесінің аты)
Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланынан әскери қызметте болудың шекті
жасына жетуіне байланысты шығару туралы
хабарлама
"Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 26-бабы 1-тармағының 1-тармақшасына және Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 25 мамырдағы № 124 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында әскери қызмет өткеру қағидаларына сәйкес Сіз әскери қызметте болудың шекті жасына толуыңызға және келісімшарт мерзімінің аяқталуына байланысты ________ дейінгі мерзімде әскерден шығаруға ұсынылатыныңыз туралы хабарлаймыз.
Кадр қызметінің басшысы:
(лауазымы, әскери атағы,
тегі, аты-жөні, қолы)
20__ жылғы " "
Маған алдағы уақытта қызметтен шығарылатыным туралы шешім жарияланды
20__ жылғы " "
(әскери қызметшінің тегі, аты-жөні, қолы)
Қазақстан Республикасының
Ұлттық ұланында әскери қызмет
өткеру нұсқаулығына
4-қосымша
Нысан
Кімге________________________________________
әскери бөлімнің командиріне (бастығына)
_______________________________________
Баянат
Сізден қызмет мерзімін әскери қызметте болудың шекті жасынан тыс ұзарту және 5 (бес) жыл мерзімге келісімшарт жасасу туралы өтінішімді қолдауыңызды сұраймын.
Баянатқа:
1. Әскери-дәрігерлік комиссияның қаулысын (қорытынды);
2. Атқаратын лауазымы бойынша қызметтік мінездемені қоса беремін.
(әскери атағы, қолы, Т.А.Ә. (егер болса)
________________________
(күні)
Қазақстан Республикасының
Ұлттық ұланында әскери
қызмет өткеру нұсқаулығына
5-қосымша
Нысан
____________________________________________________________________
(әскери қызметшінің атағы, аты, әкесінің аты (егер болса)
Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланынан шығару туралы хабарлама
"Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 26-бабы 1-тармағының 1-тармақшасына және Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 25 мамырдағы № 124 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында әскери қызмет өткеру қағидаларына сәйкес Сізге әскери қызмет мерзімін шекті жастан тыс ұзартудан бас тартылғаны туралы хабарлаймыз.
Сіз әскери қызметте болудың шекті жасына толуыңызға және келісімшарт мерзімінің аяқталуына байланысты ________ дейінгі мерзімде әскерден шығаруға ұсынылатыныңыз туралы хабарлаймыз.
Кадр қызметінің басшысы:
(лауазымы, әскери атағы,
тегі, аты-жөні, қолы)
20__ жылғы " "
Маған алдағы уақытта әскерден шығарылатыным туралы шешім жеткізілді
20__ жылғы " "
(әскери қызметшінің тегі, аты-жөні, қолы)
Қазақстан Республикасының
Ұлттық ұланында әскери қызмет
өткеру нұсқаулығына
6-қосымша
Нысан
БЕКІТЕМІН
________________________________
(Әскери бөлім командирінің (бастықтың) лауазымы,
әскери атағы, қолы, аты-жөні, тегі)
20___ жылғы "____" _________
Өңірлік қолбасшылықтың ротациялауға жататын әскери
қызметшілерінің тізімі
№ Р/с
Атқаратын лауазымы, қашаннан бастап
Әскери атағы
Т.А.Ә. (егер болса)
Осы әскери бөлімде қашаннан бастап
Қандай бөлімге және қандай лауазымға жоспарланады
1
Қазақстан Республикасының
Ұлттық ұланында әскери қызмет
өткеру нұсқаулығына
7-қосымша
Нысан
БЕКІТЕМІН
_______________________________________________
(Әскери бөлім командирінің (бастықтың) лауазымы,
әскери атағы, қолы, аты-жөні, тегі)
20___ жылғы "____" _________
Өңірлік қолбасшылықтың әскери қызметшілерін ротациялау
жоспары
Р/с
Әскери бөлімнің нөмірі, өңірлік қолбасшылықтың атауы
20 __жыл
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1
Қазақстан Республикасының
Ұлттық ұланында әскери қызмет
өткеру нұсқаулығына
8-қосымша
Ұсыныммен ресімделетін құжаттардың тізбесі
Офицердің немесе сержанттар мен сарбаздар құрамы лауазымдарындағы келісімшарт бойынша әскери қызметшілердің әскери қызмет өткеруіне қатысты әрбір тармаққа тиісті аттестаттау материалдары ресімделеді және жеке құрам бойынша бұйрықпен іске асырылады.
1. Офицерлер құрамының алғашқы әскери атағын беруге:
1) аттесттау (Әскери институттың бітірушілеріне);
2) офицерлер құрамының алғашқы әскери атағын беруге ұсыным;

3. Заключение военно-врачебной комиссии о годности кандидата к воинской службе в Национальной гвардии Республики Казахстан
Результаты психофизиологического обследования кандидата
заполняются офицером-психологом воинской части или соединения (или из справки
военно-врачебной комиссии, если есть заключение психофизиологической
лаборатории - начальником медицинской службы воинской части)
Начальник медицинской службы
(должность, специальное звание)
(подпись)
(инициалы, фамилия)
"____" __________ 20___года
4. Результаты изучения кандидата
как характеризуется в период изучения, какие качества необходимые для
будущей должности проявил при выполнении разовых поручении или
прохождении стажировки
"____" __________ 20___года
5. Вывод по результатам изучения кандидата
мнение начальника изучавшего кандидата о желании проходить кандидатом
воинскую служб, должность и участок работы , на которой предполагается
использовать кандидата
1)
Командир (начальник), где будет проходить службу кандидат
командир подразделения (начальник)
(подпись)
(инициалы, фамилия)
воинское звание
Ф. И. О. (при его наличии)
"____" __________ 20___ года
2)
Командир воинской части
командир воинской части (начальник)
(подпись)
(инициалы, фамилия)
воинское звание
Ф. И. О. (при его наличии)
"____" __________ 20___ года
3)
Начальник отделения кадров
начальник кадрового органа
(подпись)
(инициалы, фамилия)
воинское звание
Ф. И. О. (при его наличии)
"____" __________ 20___ года
4)
заместитель командира (начальник) по курируемой службе воинское звание
(подпись)
(инициалы, фамилия)
Ф. И. О. (при его наличии)
"____" __________ 20___ года
5)
(подпись)
(инициалы, фамилия)
"____" __________ 20___ года
Приложение 2
к Инструкции прохождения
воинской службы в Национальной
гвардии Республики Казахстан
Форма
Протокол № _____
заседания отборочной комиссии
_____________________________________________________________
(наименование воинской части (учреждения) Национальной гвардии
Председатель комиссии_________________________________________
(должность, воинское звание, фамилия, инициалы)
Члены комиссии ______________________________________________
(должность, воинское звание, фамилия, инициалы)
Секретарь комиссии ___________________________________________
(должность, воинское звание, фамилия, инициалы)
№ п/п
Воинское звание, фамилия, инициалы
Число, месяц, год и место рождения
Образование
а) военное
б) гражданское и специальность
Результаты профессионально-психологического отбора
Результаты медицинского освидетельствования
Результаты сдачи нормативов по физической подготовке
Обоснование целесообразности приема (отказа) на воинскую службу
Примечание: В конце протокола указываются звания и фамилии офицеров, которые
вызывались на заседание комиссии.
Председатель комиссии
воинское звание                                    Ф.И.О.(при его наличии)
Члены комиссии
воинское звание                                    Ф.И.О.(при его наличии)
воинское звание                                    Ф.И.О.(при его наличии)
воинское звание                                    Ф.И.О.(при его наличии)
Секретарь комиссии
воинское звание                                    Ф.И.О.(при его наличии)
" ___" ____________ 20 __ год
Приложение 3
к Инструкции прохождения
воинской службы в Национальной
гвардии Республики Казахстан
Форма
Уведомление
об увольнении в связи с достижением предельного возраста состояния на воинской службе
из Национальной гвардии Республики Казахстан
_____________________________________________________________________________
(звание, имя, отчество военнослужащего)
В соответствии с подпунктом 1 пункта 1 статьи 26 Закона Республики Казахстан "О воинской
службе и статусе военнослужащих" и Правилами прохождения воинской службы в Вооруженных Силах,
других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, утвержденными Указом Президента
Республики Казахстан от 25 мая 2006 года №124, Вы ставитесь в известность, что в связи с достижением
предельного возраста состояния на воинской службе и окончания контракта Вы будете представлены к
увольнению из войск в срок до _________.
Руководитель
кадровой службы:
(должность, воинское звание,
фамилия, инициалы, подпись)
"____"____________________20__ года
Решение о предстоящем увольнении мне объявлено
"____"_______________20__ года________________________________________________
(фамилия, инициалы, подпись военнослужащего)
Приложение 4
к Инструкции прохождения
воинской службы в Национальной
гвардии Республики Казахстан
Форма
Кому________________________________
командиру (начальнику) воинской части
_____________________________________
Рапорт
Прошу Вашего ходатайства о продлении мне срока службы сверх предельного возраста
состояния на воинской службе и заключении со мной контракта сроком на _____________ лет.
К рапорту прикладываю:
1) Постановление (заключение) военно-врачебной комиссии.
2) Служебную характеристику по занимаемой должности.
_____________________________________________________________
(воинское звание, подпись, Ф.И.О. (при его наличии))
________________________
(дата)
Приложение 5
к Инструкции прохождения
воинской службы в Национальной
гвардии Республики Казахстан
Форма
Уведомление
об увольнении из Национальной гвардии Республики Казахстан
_______________________________________________________________________________
(звание, имя, отчество (при его наличии) военнослужащего)
В соответствии с подпунктом 1 пункта 1 статьи 26 Закона Республики Казахстан "О воинской
службе и статусе военнослужащих" и Правилами прохождения воинской службы в Вооруженных
Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан утвержденными Указом
Президента Республики Казахстан от 25 мая 2006 года № 124, Вы ставитесь в известность, что Вам
в продлении воинской службы сверх предельного возраста отказано.
В связи с достижением предельного возраста состояния на воинской службе и окончания
контракта Вы будете представлены к увольнению из войск в срок до _________.
Руководитель кадровой службы:
(должность, воинское звание,
фамилия, инициалы, подпись)
"____"________________20__ года
Решение о предстоящем увольнении мне объявлено
"____"_______________20__ года________________________________________________
(фамилия, инициалы, подпись военнослужащего)
Приложение 6
к Инструкции прохождения
воинской службы в Национальной
гвардии Республики Казахстан
Форма
УТВЕРЖДАЮ
______________________________________________
(Должность командира (начальника) воинской части,
воинское звание, подпись, инициалы, фамилия)
"____" _________ 20___года
Список
военнослужащих Региональных командований и воинских частей непосредственного
подчинения, подлежащих ротации
№п/п
Занимаемая должность, с какого времени
Воинское звание
Ф.И.О. (при его наличии)
С какого времени в данной воинской части
В какую часть и на какую должность планируется
Приложение 7
к Инструкции прохождения
воинской службы в Национальной
гвардии Республики Казахстан
Форма
УТВЕРЖДАЮ
______________________________________________
(Должность командира (начальника) воинской части,
воинское звание, подпись, инициалы, фамилия)
"____" _________ 20___года
План ротации
военнослужащих Региональных командований и воинских частей непосредственного подчинения
№ п/п
Номер воинской части, наименование регионального командования
20___ год
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1
Приложение 8
к Инструкции прохождения
воинской службы в Национальной
гвардии Республики Казахстан
Перечень документов, оформляемых с представлением
На каждый пункт, касающийся прохождения воинской службы офицером или военнослужащим по контракту на должностях сержантского и солдатского состава, оформляются соответствующие аттестационные материалы, и реализуются приказом по личному составу.
1. На присвоение первого воинского звания офицерского состава:
1) аттестация (для выпускников Военного института);
2) представление на присвоение первого воинского звания офицерского состава;

3) тікелей командирінің (бастығының) команда бойынша баянаты;
4) тиісті жоғары білімінің болуы туралы құжаттар;
5) әскери-дәрігерлік комиссияның әскери қызмет өткеруге жарамдылығы туралы қорытындысы;
6) қызметтік мінездеме;
7) қызметтік карточкадан үзінді.
2. "Подполковникті" қоса алғанға дейінгі кезекті әскери атақты беруге:
1) ұсыным;
2) тікелей командирінің (бастығының) команда бойынша баянаты;
3) қызметтік карточкадан үзінді;
4) қызметтік мінездеме.
3. "Полковник" кезекті әскери атағын беруге:
1) ӨңҚ қолбасшысының (құрама командирінің, ұсынымға негіздемеде) қолы қойылған ұсыным;
2) қызметтік-жауынгерлік қызметтегі және лауазымдық міндеттерін орындаудағы көрсеткіштері көрсетілген мінездеме;
3) аттестаттау комиссиясының шешімі (хаттамадан үзінді);
4) қызметтік карточкадан үзінді.
4. Әскери атағынан айыруға немесе бір сатыға төмендетуге ұсынған кезде:
1) ұсыным;
2) қызметтік мінездеме;
3) соттың заңды күшіне енген айыптау үкімі;
4) аттестаттау комиссиясының шешімі (хаттамадан үзінді);
5) қызметтік карточкадан үзінді.
5. Әскери қызметшілерді жоғары тұрған лауазымға тағайындау кезінде:
1) ұсыным (қосымша резервке тіркеген күні, қандай лауазымға тіркелгені көрсетіледі);
2) тікелей командирінің (бастығының) команда бойынша баянаты;
3) қызметтік мінездеме;
4) аттестаттау комиссиясының шешімі (хаттамадан үзінді);
5) қызметтік карточкадан үзінді.
6. Әскери қызметшілерді тең лауазымға тағайындау кезінде:
1) ұйымдық-штаттық іс-шараларға байланысты:
ұсыным (штатты өзгерту туралы бұйрықтың № көрсетіледі);
әскери қызметшінің ұсынылған лауазымға келісімін берген баянаты;
аттестаттау комиссиясының шешімі (хаттамадан үзінді);
қызметтік карточкадан үзінді;
2) әскери қызметшіні әскери қызметте мақсатқа сәйкес пайдалану үшін:
ұсыным;
қызметтік мінездеме;
тікелей командирінің (бастығының) баянаты;
аттестаттау комиссиясының шешімі (хаттамадан үзінді);
қызметтік карточкадан үзінді;
3) әскери қызметшінің баянаты бойынша отбасы жағдайы бойынша:
ұсыным;
әскери қызметшінің команда бойынша баянаты;
отбасы-мүліктік жағдайын тексеру актісі, медициналық мекеменің қорытындысы немесе халықты әлеуметтік қорғау органының қорытындысы;
мінездеме;
аттестаттау комиссиясының шешімі (хаттамадан үзінді);
қызметтік карточкадан үзінді;
4) ӘДК-ның қорытындысына сәйкес денсаулық жағдайы бойынша:
ұсыным;
әскери қызметшінің команда бойынша баянаты;
әскери-дәрігерлік комиссияның қорытындысы;
мінездеме;
аттестаттау комиссиясының шешімі (хаттамадан үзінді);
қызметтік карточкадан үзінді.

3) рапорт непосредственного командира (начальника) по команде;
4) документы о наличии соответствующего образования;
5) заключение военно-врачебной комиссии о годности прохождения воинской службы;
6) служебная характеристика;
7) выписка из служебной карточки.
2. На присвоение очередного воинского звания до "подполковника" включительно:
1) представление;
2) рапорт непосредственного командира (начальника) по команде;
3) выписка из служебной карточки;
4) служебная характеристика.
3. На присвоение очередного воинского звания "полковник":
1) представление, с резолюцией командующего РгК (командира соединения, в основании к представлению);
2) характеристика, с указанием показателей в СБД и исполнении должностных обязанностей;
3) решение аттестационной комиссии (выписка из протокола);
4) выписка из служебной карточки.
4. При представлении к лишению воинского звания или снижения на одну ступень:
1) представление;
2) служебная характеристика;
3) обвинительный приговор суда, вступивший в законную силу;
4) решение аттестационной комиссии (выписка из протокола);
5) выписка из служебной карточки.
5. При назначении военнослужащих на высшие должности:
1) представление (дополнительно указывается дата зачисления в резерв, на какую должность);
2) рапорт непосредственного командира (начальника) по команде;
3) характеристика;
4) решение аттестационной комиссии (выписка из протокола);
5) выписка из служебной карточки.
6. При назначении военнослужащих на равные должности:
1) в связи с организационно-штатными мероприятиями:
представление (указать № приказа об изменении штата);
рапорт военнослужащего с согласием на предложенную должность;
характеристика;
решение аттестационной комиссии (выписка из протокола);
выписка из служебной карточки;
2) для целесообразного использования военнослужащего на воинской службе:
представление;
характеристика;
рапорт непосредственного командира (начальника);
решение аттестационной комиссии (выписка из протокола);
выписка из служебной карточки;
3) по семейным обстоятельствам по рапорту военнослужащего:
представление;
рапорт военнослужащего по команде;
акт семейно-имущественного обследования, представляемый из МОВУ, заключение медицинского учреждения или заключение органа социальной защиты населения;
характеристика;
решение аттестационной комиссии (выписка из протокола);
выписка из служебной карточки;
4) по состоянию здоровья в соответствии с заключением ВВК:
представление;
рапорт военнослужащего по команде;
заключение военно-врачебной комиссии;
характеристика;
решение аттестационной комиссии (выписка из протокола);
выписка из служебной карточки.

7. Әскери қызметшілерді олардың келісімімен төмен лауазымға тағайындау кезінде:
1) ұйымдық-штаттық іс-шараларға байланысты:
ұсыным;
әскери қызметшінің ұсынылған лауазымға келісімін берген баянаты;
мінездеме;
аттестаттау комиссиясының шешімі (хаттамадан үзінді);
қызметтік карточкадан үзінді;
2) отбасылық жағдайларға байланысты:
ұсыным;
әскери қызметшінің команда бойынша баянаты;
отбасы-мүліктік жағдайын тексеру актісі, медициналық мекеменің қорытындысы немесе халықты әлеуметтік қорғау органының қорытындысы;
мінездеме;
аттестаттау комиссиясының шешімі (хаттамадан үзінді);
қызметтік карточкадан үзінді;
3) ӘДК-ның қорытындысына сәйкес денсаулық жағдайы бойынша:
ұсыным;
мінездеме;
әскери қызметшінің баянаты;
әскери-дәрігерлік комиссияның қорытындысы;
аттестаттау комиссиясының шешімі (хаттамадан үзінді);
қызметтік карточкадан үзінді;
4) командирдің (бастықтың) қарамағында болған кезеңде:
әскери қызметшінің немесе аға бастықтың баянаты;
ұсыным;
аттестаттау комиссиясының шешімі (хаттамадан үзінді);
қызметтік карточкадан үзінді.
8. Әскери қызметшілерді олардың келісімінсіз төмен лауазымға тағайындау кезінде:
1) тікелей командирінің (бастығының) команда бойынша баянаты;
2) ұсыным;
3) мінездеме;
4) жазалау туралы бұйрықтардың үзінділері;
5) қызметтік тергеу материалдарының көшірмелері;
6) аттестаттау комиссиясының шешімі (хаттамадан үзінді);
7) қызметтік карточкадан үзінді.
9. Әскери лауазым бойынша міндеттерді уақытша атқаруды жүктеу кезінде:
1) әскери қызметшінің келісімімен бос (тағайындалмаған) әскери лауазым бойынша:
тікелей командирінің (бастығының) команда бойынша баянаты;
әскери қызметшінің баянаты;
ұсыным (лауазымды уақытша алмастыру қажеттігі көрсетіледі);
мінездеме;
аттестаттау комиссиясының шешімі (хаттамадан үзінді);
қызметтік карточкадан үзінді;
2) бос емес (тағайындалған) әскери лауазым бойынша:
тікелей командирінің (бастығының) команда бойынша баянаты;
ұсыным (лауазымды уақытша алмастыру қажеттігі көрсетіледі);
аттестаттау комиссиясының шешімі (хаттамадан үзінді);
қызметтік карточкадан үзінді.
10. Командирдің (бастықтың) қарамағына қабылдау кезінде:
1) тікелей командирінің (бастығының) баянаты;
2) әскери бөлім немесе құрама командирінің қарамағына қабылдаудың дәлелді себебі бар қолдаухаты;
3) әскери қызметшіге қатысты қылмыстық іс қозғалған жағдайда сотқа дейінгі тергеп-тексеру органдарының шешімі (қаулысы);
4) аттестаттау комиссиясының шешімі (хаттамадан үзінді);
5) қызметтік карточкадан үзінді.

7. При назначении военнослужащих на низшие должности, с их согласия:
1) в связи с организационно-штатными мероприятиями:
представление;
рапорт военнослужащего с согласием на предложенную должность;
характеристика;
решение аттестационной комиссии (выписка из протокола);
выписка из служебной карточки;
2) по семейными обстоятельствам:
представление;
рапорт военнослужащего по команде;
акт семейно-имущественного обследования, представляемый из МОВУ, заключение медицинского учреждения или заключение органа социальной защиты населения;
характеристика;
решение аттестационной комиссии (выписка из протокола);
выписка из служебной карточки;
3) по состоянию здоровья в соответствии с заключением ВВК:
представление;
характеристика;
рапорт военнослужащего;
заключение военно-врачебной комиссии;
решение аттестационной комиссии (выписка из протокола);
выписка из служебной карточки;
4) в период нахождения в распоряжении командира (начальника):
рапорт военнослужащего или рапорт старшего начальника;
представление;
решение аттестационной комиссии (выписка из протокола);
выписка из служебной карточки.
8. При назначении военнослужащих на низшие должности, без их согласия:
1) рапорт непосредственного командира (начальника) по команде;
2) представление;
3) характеристика;
4) выписки из приказов о наложении взысканий;
5) копии материалов служебного расследования;
6) решение аттестационной комиссии (выписка из протокола);
7) выписка из служебной карточки.
9. При возложении временного исполнения обязанностей по воинской должности:
1) по вакантной (незанятой) воинской должности, с согласия военнослужащего:
рапорт непосредственного командира (начальника) по команде;
рапорт военнослужащего;
представление (указать необходимость временного замещения должности);
характеристика;
решение аттестационной комиссии (выписка из протокола);
выписка из служебной карточки;
2) по не вакантной (занятой) воинской должности:
рапорт непосредственного командира (начальника) по команде;
представление (указать необходимость временного замещения должности);
решение аттестационной комиссии (выписка из протокола);
выписка из служебной карточки.
10. При зачислении в распоряжение командира (начальника):
1) рапорт непосредственного командира (начальника);
2) ходатайство командира воинской части или соединения с обоснованием причины зачисления в распоряжение;
3) решение (постановление) органов досудебного разбирательства, в случаи возбуждения уголовного дела в отношении военнослужащего;
4) решение аттестационной комиссии (выписка из протокола);
5) выписка из служебной карточки.

11. Әскери қызметтен запасқа шығару кезінде:
1) әскери қызметте болудың шекті жасына толуы бойынша:
ұсыным;
әскери қызметшінің әскери есепке қойылатын ӘБО көрсетілген шығару туралы баянаты;
мінездеме;
хабарлама;
2) шақыру немесе келісімшарт бойынша әскери қызмет мерзімінің аяқталуы бойынша:
ұсыным;
баянат;
аттестаттау комиссиясының шешімі (хаттамадан үзінді);
хабарлама;
3) денсаулық жағдайы бойынша:
ұсыным;
баянат;
әскери қызметшінің ӘДК-ға жіберу туралы өтініші бар шығару туралы баянаты;
әскери-дәрігерлік комиссияның куәлігі (анықтамасы);
хабарлама;
аттестаттау комиссиясының шешімі (хаттамадан үзінді);
4) әскери атақтан айыру:
ұсыным;
соттың заңды күшіне енген айыптау үкімі;
әскери атақтан айыру туралы ж/қ бойынша бұйрықтан үзінді.
12. Әскери қызметтен запасқа мерзімінен бұрын шығару кезінде:
1) ұйымдық-штаттық іс-шараларға байланысты:
ұсыным;
мінездеме;
әскери қызметшінің баянаты;
келісімшарттың көшірмесі және келісімшартқа толықтыру (куәландырылған);
аттестаттау комиссиясының шешімі (хаттамадан үзінді);
хабарлама;
қызметтік карточкадан үзінді;
2) мемлекеттік органдарға (мекемелерге) қызметке ауысуына байланысты:
ұсыным;
мінездеме;
келісімшарттың көшірмесі және келісімшартқа толықтыру (куәландырылған);
әскери қызметшінің келісімшартты бұзу себебі негізделген команда бойынша баянаты;
мемлекеттік органның мемлекеттік қызметшінің лауазымы көрсетілген әскери қызметшіні жұмысқа (қызметке) қабылдайтыны туралы хабарламасы;
аттестаттау комиссиясының шешімі (хаттамадан үзінді);
қызметтік карточкадан үзінді;
3) келісімшарттың талаптарын орындамауына, сондай-ақ дәлелсіз себептермен қызметке шықпауына байланысты:
ұсыным;
тікелей командирінің (бастығының) команда бойынша баянаты;
мінездеме;
жазалау туралы бұйрықтан үзінді немесе аттестаттау;
қызметтік тергеу қорытындыларының және материалдарының көшірмелері;
келісімшарттың көшірмесі және келісімшартқа толықтыру (куәландырылған);
хабарлама;
қызметтік карточкадан үзінді;
4) арнайы тексеруден бас тартқан кезде:
ұсыным;
мінездеме;
әскери қызметшінің баянаты;
аттестаттау комиссиясының шешімі (хаттамадан үзінді);
хабарлама;
қызметтік карточкадан үзінді;
5) соттың әскери қызметшіге бас бостандығынан айыру (шартты) түріндегі жаза тағайындау туралы үкімінің заңды күшіне енуі:
ұсыным;
соттың заңды күшіне енген айыптау үкімі;
келісімшарттың көшірмесі және келісімшартқа толықтыру (куәландырылған);
аттестаттау комиссиясының шешімі (хаттамадан үзінді);
хабарлама;
қызметтік карточкадан үзінді;
6) әскери қызметші келісімшарт талаптарын жүйелі түрде бұзған жағдайда:
тікелей командирінің (бастығының) баянаты;
ұсыным;
мінездеме;
қызметтік тергеу қорытындыларының және материалдарының көшірмелері;
аттестаттау комиссиясының шешімі (хаттамадан үзінді);
келісімшарттың көшірмесі (куәландырылған);
хабарлама;
қызметтік карточкадан үзінді;

11. При увольнении с воинской службы в запас:
1) по достижению предельного возраста состояния на воинской службе:
представление;
рапорт военнослужащего об увольнении, с указанием ОВУ для постановки на воинский учет;
характеристика;
уведомление.
2) по истечении срока воинской службы по призыву или контракта:
представление;
характеристика;
решение аттестационной комиссии (выписка из протокола);
уведомление;
3) по состоянию здоровья:
представление;
характеристика;
рапорт военнослужащего об увольнении, с ходатайством о направлении на ВВК;
свидетельство (справка) военно-врачебной комиссии;
уведомление;
решение аттестационной комиссии (выписка из протокола);
4) с лишением воинского звания:
представление;
обвинительный приговор суда, вступивший в законную силу;
выписка из приказа по л/с о лишении воинского звания.
12. При увольнении с воинской службы в запас, досрочно:
1) при организационно-штатных мероприятиях:
представление;
характеристика;
рапорт военнослужащего;
копия контракта и дополнение к контракту (заверенные);
решение аттестационной комиссии (выписка из протокола);
уведомление;
выписка из служебной карточки.
2) в связи с переходом на службу в государственные органы (учреждения):
представление;
характеристика;
копия контракта и дополнение к контракту (заверенные);
рапорт военнослужащего по команде с обоснованием причин расторжения контракта;
уведомление государственного органа о приеме военнослужащего на работу (службу) с указанием должности государственного служащего;
решение аттестационной комиссии (выписка из протокола);
выписка из служебной карточки;
3) в связи с невыполнением им условий контракта, а также невыходом на службу без уважительных причин:
представление;
рапорт непосредственного командира (начальника) по команде;
характеристика;
выписка из приказа о наказании или аттестация;
копии заключений и материалов служебного расследования;
копия контракта и дополнение к контракту (заверенные);
уведомление;
выписка из служебной карточки.
4) при отказе в специальной проверке:
представление;
характеристика;
рапорт военнослужащего;
решение аттестационной комиссии (выписка из протокола);
уведомление;
выписка из служебной карточки.
5) вступление в законную силу приговора суда о назначении военнослужащему наказания в виде лишения свободы (условно):
представление;
обвинительный приговор суда, вступивший в законную силу;
копия контракта и дополнение к контракту (заверенные);
решение аттестационной комиссии (выписка из протокола);
уведомление;
выписка из служебной карточки.
6) в случае систематического нарушения военнослужащим условий контракта:
рапорт непосредственного командира (начальника) по команде.
представление;
характеристика;
копии заключений и материалов служебного расследования;
решение аттестационной комиссии (выписка из протокола);
копия контракта (заверенная);
уведомление;
выписка из служебной карточки.

7) әскери қызметшіге қатысты келісімшарт талаптарын елеулі және (немесе) жүйелі түрде бұзылған жағдайда:
әскери қызметшінің келісімшарт талаптарының бұзылғанын көрсеткен баянаты;
ұсыным;
мінездеме;
шығарылу жағдайын растайтын құжаттар;
келісімшарттың көшірмесі және келісімшартқа толықтыру (куәландырылған);
аттестаттау комиссиясының шешімі (хаттамадан үзінді);
қызметтік карточкадан үзінді;
8) отбасылық жағдайлар бойынша:
ұсыным;
мінездеме;
әскери қызметшінің команда бойынша баянаты;
отбасы-мүліктік жағдайын тексеру актісі, медициналық мекеменің қорытындысы немесе халықты әлеуметтік қорғау органының қорытындысы;
келісімшарттың көшірмесі және келісімшартқа толықтыру (куәландырылған);
аттестаттау комиссиясының шешімі (хаттамадан үзінді);
қызметтік карточкадан үзінді;
9) ҚР өкілді органдарына сайланған жағдайда:
сайлау қорытындысы бар БАҚ құжаты көрсетілген ұсыным;
мінездеме;
аттестаттау комиссиясының шешімі (хаттамадан үзінді);
қызметтік карточкадан үзінді;
10) судья лауазымына сайланған немесе тағайындалған жағдайда:
ұсыным;
мінездеме;
уәкілетті органның тағайындау туралы тиісті актісі немесе судья лауазымына сайланғаны туралы хабарламасы;
аттестаттау комиссиясының шешімі (хаттамадан үзінді);
қызметтік карточкадан үзінді.
13. шегінде бір өңірлік қолбасшылықтан (құрама) басқасына ауысқан кезде:
1) денсаулық жағдайы бойынша:
әскери қызметшінің баянаты;
медициналық мекеменің (әскери-дәрігерлік комиссияның) қорытындысы;
өтініш білдірген әскери қызметші қызмет өткеруге ниет білдірген бөлім командирінің лауазым көрсетілген қолдаухаты;
аттестаттау комиссиясының шешімі (хаттамадан үзінді);
қызметтік карточкадан үзінді;
2) әскери қызметшінің асырауындағы отбасы мүшелерінің денсаулық жағдайы бойынша:
баянат;
медициналық мекеменің қорытындысы;
неке (балалардың туу) туралы куәліктің көшірмесі;
өтініш білдірген әскери қызметші қызмет өткеруге ниет білдірген бөлім командирінің лауазым көрсетілген қолдаухаты;
аттестаттау комиссиясының шешімі (хаттамадан үзінді);
қызметтік карточкадан үзінді;
3) әйелiнiң (күйеуінің) бөлек тұратын қартайған немесе науқас ата-аналарын күту қажеттiлiгiне негiзделген басқа жерге ауысу:
баянат;
халықты әлеуметтік қорғау органының қорытындысы;
ауысатын адамның және әйелінің (күйеуінің) туу туралы куәлігінің көшірмесі;
өтініш білдірген әскери қызметші қызмет өткеруге ниет білдірген бөлім командирінің лауазым көрсетілген қолдаухаты;
аттестаттау комиссиясының шешімі (хаттамадан үзінді);
қызметтік карточкадан үзінді.
14. Жаңа келісімшарт жасасқан кезде:
1) ұсыным;
2) әскери қызметшінің баянаты;
3) аттестаттау парағы;

7) в случае существенного и (или) систематического нарушения в отношении военнослужащего условий контракта:
рапорт военнослужащего с указанием нарушения условий контракта;
представление;
характеристика;
документы, подтверждающие обстоятельства увольнения;
копия контракта и дополнение к контракту (заверенные);
решение аттестационной комиссии (выписка из протокола);
выписка из служебной карточки.
8) по семейным обстоятельствам:
представление;
характеристика;
рапорт военнослужащего по команде;
акт семейно-имущественного обследования, заключение медицинского учреждения или заключение органа социальной защиты населения;
копия контракта и дополнение к контракту (заверенные);
решение аттестационной комиссии (выписка из протокола);
выписка из служебной карточки.
9) в случае избрания в представительные органы РК:
представление, с указанием документа СМИ с итогами выборов;
характеристика;
решение аттестационной комиссии (выписка из протокола);
выписка из служебной карточки.
10) в случае избрания или назначения на должность судьи:
представление;
характеристика;
соответствующий акт о назначении или извещение уполномоченного органа об избрании судьей;
решение аттестационной комиссии (выписка из протокола);
выписка из служебной карточки.
13. При перемещении из одного регионального командования (соединения) в другое, в пределах войск:
1) по состоянию здоровья:
рапорт военнослужащего;
заключение медицинского учреждения (военно-врачебной комиссии);
ходатайство того командира, где желает проходить службу обратившийся военнослужащий, с указанием должности;
решение аттестационной комиссии (выписка из протокола);
выписка из служебной карточки.
2) по состоянию здоровья членов семьи, состоящих на иждивении военнослужащего:
рапорт;
заключение медицинского учреждения;
копия свидетельства о браке (рождении детей);
ходатайство того командира, где желает проходить службу обратившийся военнослужащий, с указанием должности;
решение аттестационной комиссии (выписка из протокола);
выписка из служебной карточки.
3) в другую местность, обусловленном необходимостью ухода за престарелыми и больными родителями жены (мужа) проживающими отдельно:
рапорт;
заключение органа социальной защиты населения;
копия свидетельства о рождении перемещаемого и его жены (мужа);
ходатайство того командира, где желает проходить службу обратившийся военнослужащий, с указанием должности;
решение аттестационной комиссии (выписка из протокола);
выписка из служебной карточки.
14. При заключении нового контракта:
1) представление;
2) рапорт военнослужащего;
3) аттестационный лист;

4) келісімшарт;
5) қызметтік карточкадан үзінді.
15. Шекті жастан тыс жаңа келісімшарт жасасқан кезде:
1) ұсыным;
2) мінездеме;
3) әскери қызметшінің баянаты;
4) әскери-дәрігерлік комиссияның куәлігі (анықтамасы);
5) аттестаттау парағы;
6) келісімшарт;
7) қызметтік карточкадан үзінді.
16. Әскери қызметшіні әскери қызмет көзделген басқа мемлекеттік органға жіберген кезде:
1) ұсыным;
2) мінездеме;
3) әскери қызметшінің баянаты;
4) карточкадан үзінді;
5) аттестаттау комиссиясының шешімі (хаттамадан үзінді);
6) әскери қызмет көзделген уәкілетті органның бірінші басшысы қол қойған мемлекеттік мекеменің хабарламасы.
Толтыру бойынша түсіндірме:
Ұсыным – Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 17 тамыздағы № 777 қаулысының талаптарына сәйкес жасалады.
Мінездеме – рота командирі және одан жоғарылар жазады, команда бойынша бөлім командирімен келісіледі (күні, мөр, қолы және тегі мен аты-жөні қойылады).
Қызметтік карточка – көтермелеулер мен жазалардың саны көрсетіледі. Алынбаған жазасы толық көрсетіледі (қашан, кім және не үшін жазалады).
Қызметтік тергеудің қорытындысы және материалдары – ксерокөшірмесі жіберіледі.
Тікелей бастықтың (командирдің) баянаты – команда бойынша жазылады, қолбасшының (командирдің) немесе Әскери институт бастығының қорытынды түйіндемесі болуы тиіс (сержаттар мен сарбаздар құрамының әскери қызметшілері үшін – бөлім командирінің қорытынды түйіндемесі).
Қазақстан Республикасының
Ұлттық ұланында әскери қызмет
өткеру нұсқаулығына
9-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының әскерге шақырылушысына
мәліметтердің болуы туралы анықтама
1. Әскерге шақырылушының тұрғылықты жерінің мекенжайы: ____________________________________________________________________
(қала, кент, көше, үй)
____________________________________________________________________;
2. Әскерге шақырылушымен бірге тұратын адамдардың туыстық байланысы (әкесі, анасы, аға-інілері, апа-қарындастары):_______________________________________________________
(тегі, аты-жөні)
____________________________________________________________________;
3.Әскерге шақырылушының әкесі мен анасының әлеуметтік жағдайы (егер болса): _________________________________________________________;
(қызметші, жұмысшы, кәсіпкер, уақытша жұмыс істемейді. Олар бейәлеуметтік өмір салтын ұстана ма)
4. Ішкі істер органдарының мамандандырылған есептерінде, оның ішінде кәмелетке толмағандардың ісі жөніндегі инспекцияда әскерге шақырылушы туралы мәліметтердің болуы:______________________________________________________________;

4) контракт;
5) выписка из служебной карточки.
15. При заключении нового контракта, сверх предельного возраста:
1) представление;
2) характеристика;
3) рапорт военнослужащего;
4) свидетельство (справка) военно-врачебной комиссии;
5) аттестационный лист;
6) контракт;
7) выписка из служебной карточки.
16. При откомандировании военнослужащего в другой государственный орган, где предусмотрена воинская служба:
1) представление;
2) характеристика;
3) рапорт военнослужащего;
4) выписка из служебной карточки;
5) решение аттестационной комиссии (выписка из протокола);
6) уведомление государственного органа за подписью первых руководителей уполномоченных органов, где предусмотрена воинская служба.
Пояснение по заполнению:
Представление составляется в соответствии с требованиями Постановления Правительства Республики Казахстан 17 августа 2006 года № 777.
Характеристика пишется командиром роты и выше, согласовывается по команде с командиром части (проставляется дата, печать, подпись и фамилия с инициалами).
Служебная карточка указывается количество поощрений и взысканий. Не снятые взыскания указываются полностью (когда, кто и за что наказал).
Заключения и материалы служебного расследования - высылаются ксерокопии.
Рапорт непосредственного начальника (командира)- пишется по команде, должно быть окончательное резюме Командующего (командира) или начальника Военного института (для военнослужащих по контракту состава сержантов и солдат – окончательное резюме командира части).
Приложение 9
к Инструкции прохождения
воинской службы в Национальной
гвардии Республики Казахстан
Форма
Справка
о наличии сведений на призывника Национальной гвардии
Республики Казахстан
1. Адрес места жительства призывника:
____________________________________________________________________
(область, город, район, поселок, улица, дом, квартира)
____________________________________________________________________;
2. Родственные связи лиц, проживающих с призывником (отец, мать, братья, сестры):
______________________________________________________
(фамилия, инициалы)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;
3. Социальное положение отца и матери призывника (при их наличии):
____________________________________________________________________
(служащие, рабочие, предприниматели, временно не работающие.
__________________________________________________________;
не ведут ли они асоциальный образ жизни)
4. Наличие сведений о призывнике на специализированных учетах
органов внутренних дел, в том числе инспекции по делам несовершеннолетних:
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________;

5. Әскерге шақырылушының қылмыстық немесе әкімшілік жауапкершілікке тартылғаны туралы мәліметтердің болуы:______________________________________________________________
(қандай құқық бұзушылықтар жасағаны үшін)
____________________________________________________________________;
6. Әскерге шақырылушының немесе оның жақын туыстарының құқық бұзушылық жасағаны үшін бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтегені туралы мәліметтер:_____________________________________________;
(қандай құқық бұзушылық жасағаны үшін)
7. Көршілерден әскерге шақырылушыға немесе оның отбасына түскен шағымдардың мазмұны _______________________________________________;
(шағымдардың мазмұны)
8. Әскерге шақырылушы немесе оның жақын туыстары (әкесі, анасы, аға-інілері, апа-қарындастары) тарапынан орын алған белгілі өзіне-өзі қол жұмсау әрекеттері туралы ақпарат: ____________________________________________;
9. Әскерге шақырылушының шақыру алдындағы соңғы жылдағы өмір салты: ______________________________________________________________;
( қайда және кім болып жұмыс істеді, жұмыс істеген жоқ және оқыған жоқ)
10. Әскерге шақырылушы жалпы қалай мінезделеді: ____________________________________________________________________;
(оң немесе теріс)
11. Егер әскерге шақырылушы теріс мінезделсе, не үшін: ____________________________________________________________________.
(биморальдық өмір салты, арамтамақтық, маскүнемдік, нашақорлық және басқалар)
Қазақстан Республикасының
Ұлттық ұланында әскери
қызмет өткеру нұсқаулығына
10-қосымша
Әскерге шақырылушыларды алып жүретін команда басшыларында болатын
мүліктің тізбесі
1. Қызыл жалаушалар - 2 дана, ақ жалаушалар - 2 дана;
2. Электр шамы - 2 дана;
3. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының Жалпы әскери жарғылары;
4. Дойбы, шахмат –әрбір вагонға 1 жинақтан;
5. Түрлі-түсті қарындаштар жинағы;
6. Жауынгерлік парақшалар шығаруға арналған бланкілер;
7. Тәуліктік нарядтың қызметін ұйымдастыруға арналған бланкілер;
8. Бейджиктер: "Әскери команда бастығы" - 1 дана, "Вагон бойынша басшы" - әрбір вагонға 1 данадан, "Вагон бойынша тәуліктік кезекші" - әрбір вагонға 2 данадан;
9. Әскерге шақырылушыларды зерделеу парағы (әскерге шақырылушылардың саны бойынша);
10. Команда басшысының қызметтік құжаттамасына арналған папка, онда мыналар болады:
күн тәртібі;
команда басшысының міндеттері;
вагон бойынша кезекшінің міндеттері;
вагон бойынша тәуліктік кезекшінің міндеттері;
сабақ кестесі;
тәрбие жұмысы жоспары;
команда басшысы қабылдайтын құжаттардың тізбесі;
жүру жолында қауіпсіздік шаралары бойынша нұсқама алған әскерге шақырылушылардың тізімі.

5. Наличие сведений о привлечении призывника к уголовной или
административной ответственности:____________________________________
____________________________________________________________________;
(за совершение каких именно правонарушений)
6. Сведения об отбывании призывником или его близкими
родственниками наказания в местах лишения свободы за совершение правонарушений:
____________________________________________________;
(за совершение каких именно правонарушений)
7. Содержание жалоб от соседей на призывника или его
семью________________________________________________________________
_____________________________________________________________________;
(содержание данных жалоб)
8. Информация об известных случаях суицидальных попыток со
стороны призывника или его близких родственников (отца, матери, братьев,
сестер):_______________________________________________________________
_____________________________________________________________________;
9. Образ жизни призывника в последний год перед призывом:
____________________________________________________________________;
(где и кем работал, учился, не работал и не учился)
10. Как характеризуется призывник в целом:
____________________________________________________________________;
(положительно или отрицательно)
11. Если призывник характеризуется отрицательно, то в чем именно:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
(аморальный образ жизни, тунеядство, пьянство, наркотики и другие)
Приложение 10
к Инструкции прохождения
воинской службы в Национальной
гвардии Республики Казахстан
Перечень имущества, находящегося при старших команд по сопровождению призывников
1. Флажки красные – 2 штуки, флажки белые - 2 штуки;
2. Фонарь электрический - 2 штуки;
3. Общевоинские Уставы Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан;
4. Шашки, шахматы - по 1 набору на каждый вагон;
5. Набор цветных карандашей;
6. Бланки для выпуска боевых листков;
7. Бланки для организации службы суточного наряда;
8. Бейджи "Начальник воинской команды" - 1 штука, "Старший по вагону" - по 1 штуке на каждый вагон, "Дневальный по вагону" - 2 штуки на каждый вагон;
9. Листок изучения призывников (по числу призывников);
10. Папка для служебной документации старшего команды, которая содержит:
распорядок дня;
обязанности старшего команды;
обязанности дежурного по вагону;
обязанности дневального по вагону;
расписание занятий;
план воспитательной работы;
перечень документов, принимаемых старшим команды;
список призывников, получивших инструктаж по мерам безопасности в пути следования.