Қазақстан Республикасы оториноларингологиялық және сурдологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 12 желтоқсандағы № 1054 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 11 қаңтарда № 14662 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 12 маусымдағы № 115 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 12.06.2023 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 7-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында отоларингологиялық және сурдологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Медициналық қызметтерді стандарттау департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде баспа және электрондық түрде оның көшірмелерін бір данада мемлекеттік және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына және мерзімді баспа басылымдарында ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2), және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі Е.А. Біртановқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және әлеуметтік
даму министрі
Т. Дүйсенова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2016 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 1054 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында оториноларингологиялық және сурдологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты

Об утверждении Стандарта организации оказания оториноларингологической и сурдологической помощи в Республике Казахстан
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 12 декабря 2016 года № 1054. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 января 2017 года № 14662. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 12 июня 2023 года № 115.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 12.06.2023 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Стандарт организации оказания отоларингологической и сурдологической помощи в Республике Казахстан.
2. Департаменту стандартизации медицинских услуг Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в печатном и электронном виде в течение десяти календарных дней со дня его государственной регистрации в одном экземпляре на государственном и русском языках Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан и на официальное опубликование в периодических печатных изданиях;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Биртанова Е.А.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан Т. Дуйсенова
Утвержден
приказом Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 12 декабря 2016 года № 1054
Стандарт
организации оказания оториноларингологической и сурдологической помощи в Республике Казахстан

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасында оториноларингологиялық және сурдологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты (бұдан әрі – Стандарт) 2009 жылғы 18 қыркүйектегі "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 7- бабы 1- тармағы 6) тармақшасына сәйкес әзірленген.
2. Осы Стандарт амбулаториялық-емханалық, стационарлық және стационарды алмастыратын деңгейлерде меншік нысанына және ведомстволық тиістілігіне қарамастан құлақ, тамақ және мұрын аурулары (бұдан әрі – ЛОР-ағзаларының аурулары) бар пациенттерге және есту қабілеті бұзылған пациенттерге медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыруға қойылатын жалпы қағидаттар мен талаптарды белгілейді.
3. Осы Стандартта пайдаланылатын анықтамалар:
1) бейінді маман – жоғары медициналық білімі, "оториноларингология (сурдология) (ересектер және балалар)" мамандығы бойынша сертификаты бар медицина қызметкері;
2) динамикалық байқау – халық денсаулығының жай-күйін жүйелі түрде байқау, сондай-ақ осы байқау нәтижелері бойынша қажетті медициналық көмек көрсету;
3) естуді протездеу – адамның коммуникативтік мүмкіндіктерін есту аппараттары немесе электродты естуді протездеу арқылы дыбыс сигналдарын күшейту жолымен қалпына келтіру;
4) емдеуге жатқызу бюросы порталы (бұдан әрі – Портал) – тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде пациенттерді стационарға жоспарлы емдеуге жатқызу жолдамаларын электрондық тіркеудің, есепке алудың, өңдеу мен сақтаудың бірегей жүйесі;
5) оториноларингологиялық көмек – ЛОР-ағзаларының аурулары бар пациенттерге диагностиканы, емдеуді, профилактиканы және медициналық оңалтуды қоса алғандағы медициналық көрсетілетін қызметтердің кешені;
6) пациент – медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынушы болып табылатын жеке тұлға;
7) профилактика - аурулардың пайда болуының, олардың ерте сатыда өршуінің алдын алуға және орын алған асқынуларды, ағзалар мен тіндердің бүлінулерін бақылауға бағытталған медициналық және медициналық емес іс-шаралар кешені;
8) сурдологиялық көмек – есту қабілетінің бұзылуы бар тұлғалардың профилактикаға, уақтылы анықтауға, диагностикаға, емдеуге, есту мүшесін протездеуге және оңалтуға бағытталған медициналық, әлеуметтік, психологиялық-педагогикалық көмек қызметтерінің кешені;
9) Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі – ТМККК) Қазақстан Республикасының азаматтарына және оралмандарға көрсетілетін медициналық қызметтер көрсетудің тізбесі бойынша бірыңғай медициналық көмектің көлемі.

Глава 1. Общие положения
1. Стандарт организации оказания оториноларингологической и сурдологической помощи в Республике Казахстан (далее – Стандарт) разработан в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс).
2. Настоящий Cтандарт устанавливает общие принципы и требования к организации оказания медицинской помощи пациентам с заболеваниями уха, горла и носа (далее – заболевания ЛОР-органов) и пациентам с нарушением слуха на амбулаторно-поликлиническом, стационарном и стационарозамещающем уровнях, вне зависимости от формы собственности и ведомственной принадлежности.
3. Определения, используемые в настоящем Стандарте:
1) профильный специалист – медицинский работник с высшим медицинским образованием, имеющий сертификат по специальности "оториноларингология (сурдология) (взрослая и детская)";
2) динамическое наблюдение – систематическое наблюдение за состоянием здоровья населения, а также оказание необходимой медицинской помощи по результатам данного наблюдения;
3) слухопротезирование – восстановление коммуникативных возможностей человека путем усиления звуковых сигналов через слуховые аппараты или электродное слухопротезирование;
4) портал Бюро госпитализации (далее – Портал) – единая система электронной регистрации, учета, обработки и хранения направлений пациентов на плановую госпитализацию в стационар в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;
5) оториноларингологическая помощь – комплекс медицинских услуг, включающий диагностику, лечение, профилактику и медицинскую реабилитацию, оказываемый пациентам с заболеваниями ЛОР-органов;
6) пациент – физическое лицо, являющееся (являвшееся) потребителем медицинских услуг;
7) профилактика – комплекс медицинских и немедицинских мероприятий, направленных на предупреждение возникновения заболеваний, прогрессирования на ранних стадиях болезней и контролирование уже развившихся осложнений, повреждений органов и тканей;
8) сурдологическая помощь – комплекс медицинских, социальных, психолого-педагогических услуг, направленный на профилактику, своевременное выявление, диагностику, лечение, слухопротезирование и реабилитацию лиц с нарушениями слуха;
9) гарантированный объем бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) – единый по перечню медицинских услуг объем медицинской помощи, оказываемой гражданам Республики Казахстан и оралманам.

4. Қазақстан Республикасында оториноларингологиялық және сурдологиялық көмек көрсететін медициналық ұйымдар, сондай-ақ медициналық ұйымдардың құрамындағы құрылымдық бөлімшелер (бұдан әрі – МҰ) ЛОР-ағзаларының аурулары бар пациенттердің диагностикасына, емдеуге және медициналық оңалтуға бағытталған іс-шараларды уақтылы жүргізу, сондай-ақ есту мүшесін протездеу, есту-сөйлеу оңалтуды және есту ағзаларының патологиясы бар тұлғаларға арнайы түзету-педагогикалық көмекті жүргізу мақсатында құрылады.
5. МҰ мынадай түрлерде ұйымдастырылады:
1) "Қазақстан Республикасының халқына сурдологиялық көмек көрсетуді жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрiнiң міндетін атқарушының 2010 жылғы 15 сәуірдегі № 263 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының халқына сурдологиялық көмек көрсетуді жетілдіру жөніндегі шараларға сәйкес аудандық, қалалық емханалардың, медициналық ұйымдардың, ведомстволық медициналық ұйымдардың және жекеменшік нысандағы медициналық ұйымдардың құрылымында оториноларингологиялық кабинет;
2) консультациялық-диагностикалық орталықтың, амбулаториялық-емханалық ұйымдардың, стационарлардың, ведомстволық медициналық ұйымдардың және жекеменшік нысандағы медициналық ұйымдардың құрамындағы оториноларингологиялық амбулаториялық-емханалық бөлімше;
3) амбулаториялық-емханалық ұйымдардың, консультациялық-диагностикалық орталықтың (бөлімшелердің), ведомстволық медициналық ұйымдардың және жекеменшік нысандағы медициналық ұйымдардың мамандандырылған (фониатриялық, сурдологиялық) кабинеті;
4) оториноларингологиялық көмек орталығы бар, оның ішінде балалардың оториноларингологиялық стационарлық бөлімшесі.
2-тарау. Қазақстан Республикасында оториноларингологиялық және сурдологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру
6. ЛОР-ағзаларының аурулары бар халыққа және есту қабілетінің бұзылуы бар пациенттерге медициналық көмек "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 15 желтоқсандағы № 2136 қаулысымен бекітілген тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің тізбесіне сәйкес ТМККК шеңберінде көрсетіледі.
7. МҰ штаттары "Денсаулық сақтау ұйымдарының үлгі штаттары мен штат нормативтерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 7 сәуірдегі № 238 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6173 болып тіркелген) денсаулық сақтау ұйымдарының үлгі штаттары мен штат нормативтеріне сәйкес белгіленеді.

4. Медицинские организации, а также структурные подразделения в составе медицинских организаций, оказывающих оториноларингологическую и сурдологическую помощь в Республике Казахстан (далее – МО), создаются в целях своевременного проведения мероприятий, направленных на профилактику, диагностику, лечение и медицинскую реабилитацию пациентов с заболеваниями ЛОР-органов, а также проведения слухопротезирования, слухоречевой реабилитации и специальной коррекционно-педагогической помощи лицам с патологией органов слуха.
5. МО организуются в виде:
1) оториноларингологического кабинета в структуре районных, городских поликлиник, медицинских организаций и ведомственных медицинских организаций и медицинских организаций, имеющих частную форму собственности, в соответствии с мерами по совершенствованию оказания сурдологической помощи населению Республики Казахстан, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 апреля 2010 года № 263 "О мерах по совершенствованию оказания сурдологической помощи населению Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6231);
2) амбулаторно-поликлинического отделения оториноларингологии консультативно-диагностического центра, амбулаторно-поликлинических организаций, стационаров, ведомственных медицинских организаций и медицинских организаций, имеющих частную форму собственности;
3) специализированного кабинета (фониатрический, сурдологический) амбулаторно-поликлинических организаций, консультативно-диагностических центров (отделений), ведомственных медицинских организаций и медицинских организаций, имеющих частную форму собственности;
4) стационарного отделения оториноларингологии, в том числе детского, с центром оториноларингологической помощи.
Глава 2. Организация оказания оториноларингологической и сурдологической помощи в Республике Казахстан
6. Медицинская помощь населению с заболеваниями ЛОР-органов и пациентам с нарушением слуха оказывается в рамках ГОБМП в соответствии с перечнем гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 декабря 2009 года № 2136 "Об утверждении перечня гарантированного объема бесплатной медицинской помощи".
7. Штаты МО устанавливаются в соответствии с типовыми штатами и штатными нормативами организаций здравоохранения, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2010 года № 238 "Об утверждении типовых штатов и штатных нормативов организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6173).

8. Оториноларингологиялық және сурдологиялық көмек көрсету мынадай нысандарда жүзеге асырылады:
1) амбулаториялық–емханалық көмек, оның ішінде медициналық-санитариялық алғашқы көмек (бұдан әрі – МСАК) және консультациялық-диагностикалық көмек (бұдан әрі – КДК);
2) стационарлық көмек;
3) стационарды алмастыратын көмек.
9. Оториноларингологиялық көмек көрсететін МҰ негізгі міндеттері мен функциялары, сондай-ақ оториноларингологиялық көмек көрсету және пациенттерге оториноларингологиялық көмек бойынша медициналық көрсетілетін қызметтердің кешені "Қазақстан Республикасының халқына оториноларингологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының қызметі туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2012 жылғы 16 қарашадағы № 801 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8196 болып тіркелген) Қазақстан Республикасының халқына оториноларингологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының қызметі туралы ережемен регламенттеледі.
10. Пациенттерге сурдологиялық көмек көрсету тәртібі және сурдологиялық көмек көрсету бойынша медициналық көрсетілетін қызметтердің кешені "Қазақстан Республикасының халқына сурдологиялық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 12 мамырдағы № 338 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11406 болып тіркелген) Қазақстан Республикасының халқына сурдологиялық көмек көрсету қағидаларымен регламенттеледі, сондай-ақ "Қазақстан Республикасының халқына сурдологиялық көмек көрсетуді жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 15 сәуірдегі № 263 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6231 болып тіркелген) Қазақстан Республикасының халқына сурдологиялық көмек көрсетуді жетілдіру жөніндегі шаралармен қамтамасыз етілген.
11. ЛОР-ағзаларының аурулары бар пациенттерге МСАК "Алғашқы медициналық-санитариялық көмек көрсету қағидаларын және Азаматтарды алғашқы медициналық-санитариялық көмек ұйымдарына бекіту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 сәуірдегі № 281 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11268 болып тіркелген) Алғашқы медициналық-санитариялық көмек көрсету қағидаларына және Азаматтарды алғашқы медициналық-санитариялық көмек ұйымдарына бекіту қағидаларына сәйкес ұсынылады.

8. Оказание оториноларингологической и сурдологической помощи осуществляется в следующих формах:
1) амбулаторно-поликлинической помощи, в том числе первичной медико-санитарной (далее – ПМСП) и консультативно-диагностической помощи (далее – КДП);
2) стационарной помощи;
3) стационарозамещающей помощи.
9. Основные задачи и функции МО, а также оказание оториноларингологической помощи и комплекс медицинских услуг по оториноларингологической помощи пациентам регламентирован Положением о деятельности организаций здравоохранения, оказывающих оториноларингологическую помощь населению Республики Казахстан, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 ноября 2012 года № 801 "Об утверждении Положения о деятельности организаций здравоохранения, оказывающих оториноларингологическую помощь населению Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8196).
10. Оказание сурдологической помощи и комплекс медицинских услуг по сурдологической помощи пациентам регламентирован Правилами оказания сурдологической помощи населению Республики Казахстан, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 12 мая 2015 года № 338 "Об утверждении Правил оказания сурдологической помощи населению Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11406), а также обеспечен мерами по совершенствованию оказания сурдологической помощи населению Республики Казахстан, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 апреля 2010 года № 263 "О мерах по совершенствованию оказания сурдологической помощи населению Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6231).
11. ПМСП пациентам с заболеваниями ЛОР органов предоставляется в соответствии с Правилами оказания первичной медико-санитарной помощи и Правилами прикрепления граждан к организациям первичной медико-санитарной помощи, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 апреля 2015 года № 281 "Об утверждении Правил оказания первичной медико-санитарной помощи и Правил прикрепления граждан к организациям первичной медико-санитарной помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11268).

12. Амбулаториялық-емханалық деңгейде оториноларингологиялық және сурдологиялық көмек көрсету:
1) профилактикалық ЛОР-қарап-тексерулер, оның ішінде (халықтың нысаналы топтарына), жаңа туылғандар мен ерте жастағы балалардың есту ағзаларына скринингтік қарап-тексеру ұйымдастыру және жүргізу;
2) диагностикалық зертханалық және аспаптық зерттеулер;
3) емдеу іс-шаралары, оның ішінде шұғыл және кезек күттірмейтін медициналық көмек, ЛОР-ағзаларының ауруларын диагностикалау мен емдеудің клиникалық хаттамаларына сәйкес емдеу манипуляциялары;
4) мамандандырылған медициналық көмек және жоғары технологиялық медициналық қызмет ұсыну үшін медициналық ұйымдарға ТМККК шеңберінде жоспарлы емдеуге жатқызуға іріктеу және жолдама беру "Стационарлық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 29 қыркүйектегі № 761 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12204 болып тіркелген) Стационарлық көмек көрсету қағидаларына сәйкес Портал арқылы жүзеге асырылады;
5) ЛОР-ағзаларының аурулары бар пациенттерді және есту қабілеті бұзылған пациенттерді динамикалық байқау;
6) ЛОР-ағзаларының аурулары бар пациенттерді және есту қабілеті бұзылған пациенттерді медициналық оңалту;
7) "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау Министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 907 бұйрық) бастапқы медициналық құжаттаманы ресімдеу және жүргізу.
8) "Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, еңбекке уақытша жарамсыздық парағын және анықтамасын беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 183 бұйрығымен бекітілген Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, еңбекке уақытша жарамсыздық парағын және анықтамасын беру қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10964 болып тіркелген) сәйкес уақытша жұмысқа жарамсыздық сараптамасын жүргізу;
9) мүгедектікті және жұмысқа жарамдылықты жоғалту деңгейін белгілеу үшін ЛОР-ағзаларының аурулары бар пациенттерді және есту қабілеті бұзылған пациенттерді "Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 44 бұйрығымен (бұдан әрі – № 44 бұйрық) бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 10589 болып тіркелген) Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларына сәйкес медициналық-әлеуметтік сараптамаға жолдау;

12. Оказание оториноларингологической и сурдологической помощи на амбулаторно-поликлиническом уровне включает:
1) профилактические ЛОР-осмотры, в том числе (целевых групп населения), организация и проведение скрининговых обследований органов слуха новорожденных и детей раннего возраста;
2) диагностические лабораторные и инструментальные исследования;
3) лечебные мероприятия, в том числе оказание экстренной и неотложной медицинской помощи, лечебные манипуляции в соответствии с клиническими протоколами диагностики и лечения заболеваний ЛОР-органов;
4) отбор и направление на плановую госпитализацию в рамках ГОБМП в медицинские организации для предоставления специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг осуществляется через Портал согласно Правил оказания стационарной помощи, утвержденных приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 29 сентября 2015 года № 761 "Об утверждении Правил оказания стационарной помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12204) (далее – Приказ № 761);
5) динамическое наблюдение за пациентами с заболеваниями ЛОР-органов и пациентами с нарушением слуха;
6) медицинскую реабилитацию пациентов с заболеваниями ЛОР-органов и пациентов с нарушением слуха;
7) оформление и ведение первичной медицинской документации в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6697) (далее – Приказ № 907).
8) проведение экспертизы временной нетрудоспособности в соответствии с Правилами проведения экспертизы временной нетрудоспособности, выдачи листа и справки о временной нетрудоспособности, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 183 "Об утверждении Правил проведения экспертизы временной нетрудоспособности, выдачи листа и справки о временной нетрудоспособности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10964);
9) направление пациентов с заболеваниями ЛОР-органов и пациентов с нарушением слуха на медико-социальную экспертизу для установления инвалидности и степени утраты трудоспособности в соответствии с Правилами проведения медико-социальной экспертизы, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 44 "Об утверждении Правил проведения медико-социальной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных и правовых актов за № 10589) (далее – Приказ № 44);

10) Саламатты өмір салтын насихаттау.
13. ЛОР-ағзаларының аурулары бар пациенттерге және есту қабілеті бұзылған пациенттерге КДК "Консультациялық-диагностикалық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 28 шілдедегі № 626 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11958 болып тіркелген) Консультациялық-диагностикалық көмек көрсету қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
14. КДК оториноларинголог дәрігерлер және сурдолог дәрігерлер жүзеге асырады және ол мыналарды қамтиды:
1) ЛОР-ағзаларының аурулары бар және есту қабілеті бұзылған пациенттерге консультациялық, диагностикалық, емдеу және медициналық оңалту көмегін көрсету;
2) жедел медициналық әрекеттерді қажет ететін ЛОР-ағзаларының жіті жағдайлары және аурулары кезінде (жарақаттар, бөгде денелер, термиялық және химиялық күйіктер, жіті іріңді қабыну аурулары) кезінде шұғыл және кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету, ал стационарлық жағдайда медициналық көмек көрсетуді талап ететін пациенттерді оториноларингологиялық бөлімшеге жолдау, мұнда тәулік бойы кезек күттірмейтін медициналық көмек қамтамасыз етіледі;
3) халық арасында ЛОР-ағзаларының онкологиялық патологиясын анықтау;
4) дәрігердің бақылауымен медициналық ұйымның стационарлық бөлімшелерінен шығарылған, оның ішінде операциялық араласулардан кейінгі пациенттерге медициналық көмек көрсету, қажет болған жағдайда медициналық ұйым жағдайында бірнеше сағат бойы медициналық қызметкерлердің қадағалауын қажет ететін емдеу іс-шараларын жүргізу;
5) емдеу курстарын қайталап жүргізуді қажет ететін созылмалы аурулары бар пациенттерге медициналық көмек көрсету;
6) пациенттерді хирургиялық емдеу;
7) пациенттерде қосалқы патология болған жағдайда аралас маман дәрігерлерді тарту;
8) ЛОР-ағзаларының аурулары бар пациенттерді және есту қабілеті бұзылған пациенттерді динамикалық және диспансерлік байқау;
9) бекітілген халықтың профилактикалық қарап-тексеруге қатысуы;
10) ЛОР-ағзаларының функционалдық жай-күйін қалпына келтіруге бағытталған медициналық оңалтуды жүргізу;
11) қалпына келтіру емін ұйымдастыру, бекітілген халық арасында кереңдік пен саңыраулықтың дамуының профилактикасына бағытталған іс-шараларды жүргізу;
12) № 44 бұйрықпен бекітілген Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларына сәйкес мүгедектікті және жұмысқа жарамдылықты жоғалту деңгейін белгілеу үшін ЛОР-ағзаларының аурулары бар пациенттерді және есту қабілеті бұзылған пациенттерді медициналық-әлеуметтік сараптамаға жолдау;

10) пропаганду здорового образа жизни.
13. КДП пациентам с заболеваниями ЛОР-органов и пациентам с нарушением слуха осуществляется в соответствии с Правилами оказания консультативно-диагностической помощи, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 июля 2015 года № 626 "Об утверждении Правил оказания консультативно-диагностической помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11958).
14. КДП осуществляется врачами оториноларингологами и врачами сурдологами и включает:
1) оказание консультативной, диагностической, лечебной и реабилитационной медицинской помощи пациентам с заболеваниями ЛОР-органов и нарушениями слуха;
2) оказание экстренной и неотложной медицинской помощи при острых состояниях и заболеваниях ЛОР-органов (травмы, инородные тела, термические и химические ожоги, острые гнойные воспалительные заболевания), требующих срочного медицинского вмешательства, а в случаях, требующих оказания медицинской помощи в стационарных условиях, направление пациентов в оториноларингологическое отделение, где обеспечивается круглосуточная неотложная медицинская помощь;
3) выявлении онкологической патологии ЛОР-органов у населения;
4) оказание медицинской помощи пациентам, выписанным из стационарных отделений медицинской организации под наблюдение врача, в том числе после оперативных вмешательств, в случае необходимости проведения лечебных мероприятий, требующих наблюдения медицинскими работниками в течение нескольких часов в условиях медицинской организации;
5) оказание медицинской помощи пациентам с хроническими заболеваниями, требующими проведения повторных курсов лечения;
6) хирургическое лечение пациентов;
7) привлечение врачей смежных специальностей при наличии сопутствующей патологии у пациентов;
8) динамическое и диспансерное наблюдение пациентов с заболеваниями ЛОР-органов и пациентов с нарушением слуха;
9) участие в профилактических осмотрах прикрепленного населения;
10) проведение медицинской реабилитации, направленной на восстановление функционального состояния ЛОР-органов;
11) организацию восстановительного лечения, проведение мероприятий, направленных на профилактику развития тугоухости и глухоты среди прикрепленного населения;
12) направление пациентов с заболеваниями ЛОР-органов и пациентов с нарушением слуха на медико-социальную экспертизу для установления инвалидности и степени утраты трудоспособности в соответствии с Правилами проведения медико-социальной экспертизы, утвержденными Приказом № 44;

13) № 907 бұйрыққа сәйкес бастапқы медициналық құжаттаманы ресімдеу және жүргізу.
15. ЛОР-ағзаларының аурулары бар пациенттерге және есту қабілеті бұзылған пациенттерге стационарлық көмек Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 29 қыркүйектегі № 761 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12204 болып тіркелген) Стационарлық көмек көрсету қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
16. Стационарлық оториноларингологиялық және сурдологиялық көмек мыналарды қамтиды:
1) ЛОР-ағзаларының аурулары бар пациенттерге ЛОР-ағзаларының ауруларын диагностикалау мен емдеудің клиникалық хаттамаларына сәйкес мамандандырылған медициналық көмек, оның ішінде жоғары технологиялы медициналық қызметтер, оториноларингологиялық және сурдологиялық көмек көрсету;
2) дәрігердің күн сайынғы қарап-тексеруі, емді түзетуі;
3) келіп түскен кезде және кейіннен – аптасына кемінде бір рет бөлімше меңгерушісінің қарап-тексеруі;
4) пациенттерге аралас мамандықтар дәрігерлерінің консультацияларын ұйымдастыру (көрсетілімдер болған кезде);
5) диагнозды сәйкестендіруде қиындықтар туындағанда, жүргізілген ем нәтиже бермегенде республикалық деңгейдегі консультантты қоса алғанда, білктілігі жоғарырақ немесе басқа бейіндегі мамандарды (кемінде үш) қатыстыра отырып, пациентті қосымша қарап-тексеру арқылы, емдеу тәсілін нақтылай және ауруды болжай отырып, консилиумдар ұйымдастыру;
6) перинаталдық орталықтарда (көпбейінді стационарлардың босандыру бөлімшелерінде) жаңа туған балалардың есту ағзасын тексеру, есту қабілетінің бұзылуын уақтылы анықтау, медициналық көмек көрсетудің барлық кезеңінде сабақтастықты сақтай отырып, ерте емдеуге және оңалтуға жолдау;
7) эпидемияға қарсы іс-шараларды және ауруханаішілік инфекциялардың профилактикасын жүргізу;
8) санитариялық-ағарту жұмыстарын жүргізу, халықты гигиеналық тәрбиелеу және салауатты өмір салтын насихаттау;
9) өз бейіні бойынша ауруларға талдау жүргізу және оларды азайту бойынша іс-шаралар әзірлеу;
10) № 907 бұйрыққа сәйкес медициналық құжаттамаларды рәсімдеу және жүргізу.
17. ЛОР-ағзаларының аурулары бар пациенттерге және есту қабілеті бұзылған пациенттерге стационарды алмастыратын көмек "Стационарды алмастыратын көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 17 тамыздағы № 669 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12106 болып тіркелген) Стационарды алмастыратын көмек көрсету қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.

13) оформление и ведение первичной медицинской документации в соответствии с Приказом № 907.
15. Стационарная помощь пациентам с заболеваниями ЛОР-органов и пациентам с нарушением слуха осуществляется в соответствии с Приказом № 761.
16. Стационарная оториноларингологическая и сурдологическая помощь включает:
1) оказание специализированной медицинской помощи, в том числе высокотехнологичных медицинских услуг, оториноларингологической и сурдологической помощи пациентам с заболеваниями ЛОР-органов в соответствии с клиническими протоколами диагностики и лечения заболеваний ЛОР-органов;
2) ежедневный осмотр врачом, коррекция лечения;
3) осмотр заведующего отделением при поступлении и в последующем осмотр – не менее одного раза в неделю;
4) организацию консультаций пациентов врачами смежных специальностей (при наличии показаний);
5) организацию консилиумов при затруднении в идентификации диагноза, неэффективности проводимого лечения с проведением дополнительного обследования пациента, определения тактики лечения в целях уточнения диагноза и прогноза заболевания с привлечением (не менее трех) специалистов более высокой квалификации или другого профиля, включая консультанта республиканского уровня;
6) обследование органа слуха новорожденных в перинатальных центрах (родильных отделениях многопрофильных стационаров), своевременное выявление нарушений слуха, направление на ранее лечение и реабилитацию с соблюдением преемственности на всех этапах оказания медицинской помощи;
7) проведение противоэпидемических мероприятий и профилактики внутрибольничной инфекции;
8) проведение санитарно-просветительной работы, гигиеническое воспитание населения и пропаганду здорового образа жизни;
9) проведение анализа заболеваемости по своему профилю и разработку мероприятий по ее снижению;
10) оформление и ведение медицинской документации в соответствии с Приказом № 907.
17. Стационарозамещающая помощь пациентам с заболеваниями ЛОР-органов и пациентам с нарушением слуха осуществляется в соответствии с Правилами оказания стационарозамещающей помощи, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 17 августа 2015 года № 669 "Об утверждении Правил оказания стационарозамещающей помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12106).

18. ТМККК шеңберінде стационарды алмастыратын көмек күндізгі стационар жағдайында ұсынылады.
19. ЛОР-ағзаларының аурулары бар пациенттерге және есту қабілеті бұзылған пациенттерге көрсетілетін стационарды алмастыратын көмекке мыналар қосылады:
1) күндізгі стационар жағдайында емдеуге жататын (тәулік бойғы бақылауды қажет етпейтін) ЛОР ауруларының диагностикасы және оларды емдеу;
2) № 907 бұйрықпен бекітілген денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарына сәйкес бастапқы медициналық құжаттаманы ресімдеу.
20. ЛОР-ағзаларының аурулары бар пациенттерге жедел медициналық көмек көмек "Жедел медициналық көмек көрсету және санитариялық авиация нысанында медициналық көмек ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 27 сәуірдегі № 269 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11263 болып тіркелген) Жедел медициналық көмек көрсету және санитариялық авиация нысанында медициналық көмек ұсыну қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
21. ЛОР-ағзаларының аурулары бар пациенттерге жедел медициналық көмек:
1) уақтылы медициналық көмек көрсетілмеген жағдайда жағдайдың ауырлауына немесе өлімге алып келетін өмірге тікелей төнген қауіп;
2) өмірге тікелей қаупі жоқ, бірақ патологиялық жағдайға байланысты қауіпті кезең кез келген уақытта басталуы мүмкін;
3) пациенттің өміріне қаупі жоқ, бірақ қоршаған ортаға тікелей қауіп төндіретін жай-күй кезінде ұсынылады.
22. ЛОР-ағзаларының аурулары бар пациенттерге жедел медициналық көмекті "жедел медициналық көмек бригадаларының фельдшері" мамандығы бойынша даярлықтан өткен фельдшерлік көшпелі жедел медициналық көмек бригадалары;
дәрігерлік көшпелі жедел медициналық көмек бригадалары;
"жедел және кезек күттірмейтін медициналық көмек" мамандығы бойынша даярлықтан өткен оңалту бейінінің мамандандырылған көшпелі жедел медициналық көмек бригадалары жүзеге асырады.
23. ЛОР-ағзаларының аурулары бар пациенттер және есту қабілеті бұзылған пациенттер медициналық көрсетілімдер болған жағдайда оңалту іс-шараларын жүргізу үшін мамандандырылған медициналық және санаторийлік-курорттық ұйымдарға жіберіледі.
24. ЛОР-ағзаларының аурулары бар пациенттерді және есту қабілеті бұзылған пациенттерді дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету МҰ-да ТМККК шеңберінде "Денсаулық сақтау ұйымдарының дәрілік формулярларын әзірлеу және келісу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 23 қарашадағы № 762 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5900 болып тіркелген) Денсаулық сақтау ұйымдарының дәрілік формулярын әзірлеу және келісу ережелеріне сәйкес әзірленген және бекітілген дәрілік формулярлар негізінде ұсынылады.

18. Стационарозамещающая помощь в рамках ГОБМП предоставляется в условиях дневного стационара.
19. Стационарозамещающая помощь пациентам с заболеваниями ЛОР-органов и пациентам с нарушением слуха включает:
1) диагностику и лечение ЛОР-заболеваний подлежащих лечению в условиях дневного стационара (не требующих круглосуточного наблюдения);
2) оформление медицинской документации в соответствии с формами первичной медицинской документации организаций здравоохранения, утвержденными Приказом № 907.
20. Скорая медицинская помощь пациентам с заболеваниями ЛОР-органов осуществляется в соответствии с Правилами оказания скорой медицинской помощи и предоставления медицинской помощи в форме санитарной авиации, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 27 апреля 2015 года № 269 "Об утверждении Правил оказания скорой медицинской помощи и предоставления медицинской помощи в форме санитарной авиации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11263).
21. Скорая медицинская помощь пациентам с заболеваниями ЛОР-органов предоставляется при:
1) непосредственной угрозе жизни, которая без своевременной медицинской помощи приводит к утяжелению состояния или летальному исходу;
2) отсутствии непосредственной угрозы для жизни, но, исходя из патологического состояния, когда угрожающий момент наступает в любое время;
3) состоянии, не опасном для жизни пациента, но представляющем непосредственную опасность для окружающих.
22. Скорая медицинская помощь пациентам с заболеваниями ЛОР-органов осуществляется фельдшерскими выездными бригадами скорой медицинской помощи, прошедшими подготовку по специальности "фельдшер бригад скорой медицинской помощи";
врачебными выездными бригадами скорой медицинской помощи;
специализированными выездными бригадами скорой медицинской помощи реанимационного профиля, прошедшими подготовку по специальности "скорая и неотложная медицинская помощь".
23. Пациенты с заболеваниями ЛОР-органов и пациенты с нарушением слуха при наличии медицинских показаний направляются для проведения реабилитационных мероприятий в специализированные медицинские и санаторно-курортные организации.
24. Лекарственное обеспечение пациентов с заболеваниями ЛОР-органов и пациентов с нарушением слуха в МО в рамках ГОБМП предоставляется на основании лекарственных формуляров, разработанных и утвержденных в соответствии с Правилами разработки и согласования лекарственных формуляров организаций здравоохранения, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2009 года № 762 "Об утверждении Правил разработки и согласования лекарственных формуляров организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5900).

3-тарау. Оториноларингологиялық және сурдологиялық көмек көрсететін медициналық ұйымдар қызметінің негізгі бағыттары
25. ЛОР-ағзаларының аурулары бар пациенттерге және есту қабілеті бұзылған пациенттерге медициналық көмек ТМККК шеңберінде көрсетіледі.
26. МҰ қызметінің негізгі бағыттары:
1) ЛОР-ағзаларының аурулары бар пациенттерге және есту қабілеті бұзылған пациенттерге білікті, мамандандырылған медициналық көмек және жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсету;
2) медициналық көмектің қолжетімділігін және медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасын қамтамасыз ететін тиімді жүйе құру болып табылады.
27. ЛОР-ағзаларының аурулары бар пациенттерге білікті медициналық көмекті жоғары медициналық білімі бар медицина қызметкерлері диагностика, емдеу және медициналық оңалту бойынша мамандандырылған әдістерді қажет етпейтін аурулар кезінде "терапия" (бұдан әрі – терапевт), "педиатрия" (бұдан әрі – педиатр), "жалпы дәрігерлік тәжірибе" (бұдан әрі – ЖДТ), "жалпы хирургия" мамандығы бойынша дәрігерлер) көрсетеді.
28. ЛОР-ағзаларының аурулары бар пациенттерге және есту қабілеті бұзылған пациенттерге мамандандырылған медициналық көмекті бейінді мамандар көрсетеді және өзіне арнайы әдістер мен күрделі медициналық технологияларды пайдалануды, сондай-ақ медициналық оңалтуды талап ететін аурулар мен жағдайлардың профилактикасын, диагностикасын және емдеуді қамтиды.
29. Жоғары технологиялы медициналық көрсетілетін қызметтерді оториноларинголог дәрігерлер, сурдолог дәрігерлер көрсетеді және өзіне инновациялық, аз инвазивті және арнайы әдістер мен күрделі медициналық технологияларды пайдалануды, сондай-ақ медициналық оңалтуды қажет ететін аурулар мен жай-күйдің профилактикасын, диагностикасын және емдеуді қамтиды.
30. Оториноларинголог дәрігердің және сурдолог дәрігердің консультациясы МСАК мамандарының (терапевт, педиатр, ЖПД) жолдамасы бойынша болжамды (немесе қорытынды) диагнозды, қосалқы ауруларын, сондай-ақ қолда бар зертханалық және функционалдық зерттеулер деректерін көрсете отырып немесе МҰ-ға өздігінен жүгіну бойынша жүзеге асырылады.
31. Дауыс аппаратының аурулары анықталған кезде пациент диагностика, қажетті емдік және оңалту іс-шараларын жүргізу және динамикалық байқау үшін фониатриялық көмек көрсететін оториноларингологиялық кабинетке жіберіледі.
32. ЛОР-ағзаларының онкологиялық аурулары анықталған кезде отолриноларинголог дәрігер диагнозды растау және одан әрі пациентті қадағалап қарау тактикасын анықтау үшін пациентті онкологиялық диспансерге жолдайды. Пациентті одан әрі емдеу және байқау "онкология" (ересектер, балалар) мамандығы бойынша дәрігер мен оториноларинголог дәрігердің өзара іс-әрекетінде жүзеге асырылады.

Глава 3. Основные направления деятельности медицинских организаций, оказывающих оториноларингологическую и сурдологическую помощь
25. Медицинская помощь пациентам с заболеваниями ЛОР-органов и пациентам с нарушением слуха оказывается в рамках ГОБМП.
26. Основными направлениями деятельности МО, являются:
1) оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам с заболеваниями ЛОР-органов и пациентам с нарушением слуха;
2) создание эффективной системы, обеспечивающей доступность медицинской помощи и качество медицинских услуг.
27. Квалифицированная медицинская помощь пациентам с заболеваниями ЛОР-органов оказывается медицинскими работниками с высшим медицинским образованием (врачами по специальности "терапия" (далее – терапевт), "педиатрия" (далее – педиатр), "общая врачебная практика" (далее – ВОП), "общая хирургия") при заболеваниях, не требующих специализированных методов диагностики, лечения и медицинской реабилитации).
28. Специализированная медицинская помощь с заболеваниями ЛОР-органов и пациентам с нарушением слуха оказывается профильными специалистами и включает в себя профилактику, диагностику, лечение заболеваний и состояний, требующих использования специальных методов и сложных медицинских технологий, а также медицинскую реабилитацию.
29. Высокотехнологичные медицинские услуги оказываются врачами-оториноларингологами, врачами-сурдолагами и включает в себя профилактику, диагностику, лечение заболеваний и состояний, требующих использования инновационных, малоинвазивных, специальных методов и сложных медицинских технологий, а также медицинскую реабилитацию.
30. Консультация врача-оториноларинголога и врача-сурдолога осуществляется по направлению специалистов ПМСП (терапевта, педиатра, ВОП) с указанием предварительного (или заключительного) диагноза, сопутствующих заболеваний, а также имеющихся данных лабораторных и функциональных исследований или по самообращению в МО.
31. При выявлении заболевания голосового аппарата пациент направляется в оториноларингологический кабинет, оказывающий фониатрическую помощь, для проведения диагностики, необходимых лечебных и реабилитационных мероприятий и динамического наблюдения.
32. При выявлении онкологического заболевания ЛОР-органов врач-оториноларинголог направляет пациента в онкологический диспансер для верификации диагноза и определения последующей тактики ведения пациента. Дальнейшее лечение и наблюдение пациента осуществляется при взаимодействии врача по специальности "онкология" (взрослая, детская) и врача-оториноларинголога.

33. Қосымша сараланған диагностика жүргізілуі тиіс ЛОР-ағзаларының спецификалық инфекциялары (туберкулез, сифилис, склерома, адамның иммун тапшылығының вирусы, папиллома вирусы және басқалары) анықталған жағдайда пациенттерді медициналық ұйымдардың мамандандырылған бөлімшелеріне жіберу қажет.
34. Сурдологиялық көмекті қажет ететін есту қабілетінің бұзылуы анықталған кезде, емдеу тактикасын анықтау, қажетті емдеу және оңалту іс-шараларын жүргізу және динамикалық байқау үшін пациент сурдолог дәрігерге жіберіледі.
35. Есту ағзаларының патологиясы бар пациенттерге мамандандырылған медициналық көмек немесе жоғары технологиялы медициналық қызметтер көрсететін МҰ кохлеарлық имплантация бойынша операцияларға жататын пациенттерді кейіннен іріктеу арқылы, бейінді мамандардың қатысуымен алдын ала консультациялар жүргізеді.
36. Стационарлық жағдайда мамандандырылған көмек немесе жоғары технологиялы медициналық қызметтер көрсету аяқталғаннан кейін № 907 бұйрықпен бекітілген № 027/е нысаны бойынша пациентке амбулаториялық, стационарлық науқастың медициналық картасынан үзінді көшірме беріледі және жүргізілген зерттеп-қарау және емдеу нәтижелерімен амбулаториялық-емханалық деңгейде пациентті одан әрі қадағалап қарау тактикасы бойынша ұсыныстармен пациентте белсенді түрде динамикалық байқауға көрсетілімдер болған кезде ол туралы ақпарат бекітілген жері бойынша МСАК ұйымына жіберіледі.
37. Пациентті МҰ-ның стационарлық бөлімшесіне емдеуге жатқызу:
1) МСАК мамандарының немесе медициналық ұйымның жолдамасы бойынша жоспарлы тәртіпте Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 29 қыркүйектегі № 761 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12204 болып тіркелген) Стационарлық көмек көрсету қағидаларына сәйкес пациенттің МҰ еркін таңдау құқығы ескеріліп, Портал арқылы ТМККК шеңберінде емдеуге жатқызу жағдайларының жоспарланған санының шеңберінде;
2) меншік нысанына қарамастан МҰ жолдамасы бойынша жоспарлы тәртіпте;
3) шұғыл көрсетілімдер бойынша жолдаманың болу-болмауына қарамастан жүзеге асырылады.
38. Медициналық көрсетілімдер бойынша негізгі емдеу курсынан кейін пациент амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін медициналық ұйымдардың жағдайларында жүргізілетін қалпына келтіру еміне жіберіледі.
39. МҰ-ның стационарлық бөлімшесінен шығарылатын кезде пациентке № 907 бұйрықпен бекітілген № 027/е нысаны бойынша амбулаториялық, стационарлық науқастың медициналық картасынан үзінді көшірме беріледі, онда толық клиникалық диагнозы, жүргізілген зерттеп-қараулардың, емнің көлемдері және нәтижелері (операциялар техникасының ерекшеліктері көрсетіледі – болған жағдайда) және оны одан әрі байқау бойынша ұсынымдар беріледі.

33. При выявлении специфических инфекций ЛОР-органов (туберкулез, сифилис, склерома, вируса иммунодефицита человека, вируса папилломы человека и другие), подлежащих дополнительной дифференциальной диагностике необходимо направление пациентов в специализированные отделения медицинских организаций.
34. При выявлении нарушения слуха, требующего сурдологической помощи, пациент направляется к врачу сурдологу для проведения диагностики, определения тактики лечения, проведения необходимых лечебных и реабилитационных мероприятий и динамического наблюдения.
35. МО, оказывающая специализированную медицинскую помощь или высокотехнологичные медицинские услуги пациентам с патологией органов слуха проводит предварительную консультацию с участием профильных специалистов с последующим отбором пациентов, подлежащих операции по кохлеарной имплантации.
36. После завершения оказания специализированной помощи или высокотехнологичной медицинской услуги в стационарных условиях пациенту выдается выписка из медицинской карты амбулаторного, стационарного больного по форме № 027/у, утвержденной Приказом № 907, с результатами проведенного обследования и лечения, рекомендациями по дальнейшей тактике ведения пациента на амбулаторно-поликлиническом уровне и при наличии у пациента показаний к активному динамическому наблюдению, информация о них передается в организацию ПМСП по месту их прикрепления.
37. Госпитализация пациента в стационарное отделение МО осуществляется:
1) в плановом порядке по направлению специалистов ПМСП или медицинской организации в рамках ГОБМП через Портал с учетом права пациента на свободный выбор медицинской организации в соответствии с Приказом № 761;
2) в плановом порядке по направлению МО независимо от форм собственности;
3) по экстренным показаниям вне зависимости от наличия направления.
38. После курса основного лечения по медицинским показаниям пациент направляется на восстановительное лечение, проводимое в условиях медицинских организаций, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь.
39. При выписке из стационарного отделения МО пациенту выдается выписка из медицинской карты амбулаторного, стационарного больного по форме № 027/у, утвержденной Приказом № 907, где указываются полный клинический диагноз, проведенный объем и результаты обследования, лечения (с указанием особенностей техники операции - при их наличии) и рекомендации по его дальнейшему наблюдению.

40. Кезек күттірмейтін оториноларингологиялық көмек көрсетілгеннен кейін пациенттер тұрғылықты мекенжайы бойынша оториноларинголог дәрігерге амбулаториялық емге жіберіледі, емдеуге жатқызуды қажет ететін адамдар – МҰ-ның стационарлық бөлімшесіне жіберіледі.
41. Меншік нысаны мен ведомстволық тиістілігіне қарамастан МҰ-да медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасына ішкі және сыртқы сараптамаларды ұйымдастыру мен жүргізу "Медициналық көрсетілетін қызметтер сапасына ішкі және сыртқы сараптамаларды ұйымдастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 27 наурыздағы № 173 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10880 болып тіркелген) Медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасына ішкі және сыртқы сараптамаларды ұйымдастыру және жүргізу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
42. Оториноларингологиялық және сурдологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымы бөлімшелерінің өзінің процестері мен емшараларын бағалау, денсаулық сақтау саласындағы стандарттарды енгізу, ішкі индикаторларды және сыртқы индикаторларды қолдану бойынша қызмет тиімділігін талдау динамикадағы индикаторлардың шекті мәндерінің сәйкестігін бағалау арқылы жүзеге асырылады.
43. ЛОР-ағзаларының аурулары бар пациенттерге және есту қабілеті бұзылған пациенттерге ақылы медициналық көрсетілетін қызметтерді "Денсаулық сақтау ұйымдарында ақылы қызметтер көрсету қағидалары мен шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 304 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11341 болып тіркелген) Денсаулық сақтау ұйымдарында ақылы қызметтер көрсету қағидалары мен шарттарына сәйкес мемлекеттік және медициналық ұйымдар көрсетеді.

40. После оказания неотложной оториноларингологической помощи пациентов направляют на амбулаторное лечение к врачу-оториноларингологу по месту жительства, нуждающихся в госпитализации – в стационарное отделение МО.
41. Качество оказываемых медицинских услуг в МО, независимо от форм собственности и ведомственной принадлежности, осуществляется в соответствии с Правилами организации и проведения внутренней и внешней экспертиз качества медицинских услуг, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 173 "Об утверждении Правил организации и проведения внутренней и внешней экспертиз качества медицинских услуг" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10880).
42. Анализ эффективности деятельности подразделений организации здравоохранения, оказывающих отоларингологическую и сурдологическую помощь, по оценке собственных процессов и процедур, внедрению стандартов в области здравоохранения, применению внутренних индикаторов и внешних индикаторов осуществляется посредством оценки соответствия пороговых значений индикаторов в динамике.
43. Платные медицинские услуги пациентам с заболеваниями ЛОР-органов и нарушениями слуха оказываются государственными и частными медицинскими организациями в соответствии с Правилами и условиями оказания платных услуг в организациях здравоохранения, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 304 "Об утверждении Правил и условий оказания платных услуг в организациях здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11341).