Абай ауданында жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар өткізу тәртібін қосымша реттеу туралы
Қарағанды облысы Абай аудандық мәслихатының 2016 жылғы 14 наурыздағы 54 сессиясының № 54/591 шешімі. Қарағанды облысының Әділет департаментінде 2016 жылғы 15 сәуірде № 3754 болып тіркелді. Күші жойылды - Қарағанды облысы Абай ауданының мәслихатының 2020 жылғы 13 шілдедегі № 66/708 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Қарағанды облысы Абай ауданының мәслихатының 13.07.2020 № 66/708 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" және 1995 жылғы 17 наурыздағы "Қазақстан Республикасында бейбiт жиналыстар, митингiлер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар ұйымдастыру мен өткiзу тәртiбi туралы" Зандарына сәйкес, Абай аудандық мәслихаты ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Абай ауданында жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар өткізу тәртібі қосымша реттелсін.
2. Абай аудандық мәслихатының 2011 жылғы 1 наурыздағы 33 сессиясының № 33/395 "Абай ауданында бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрацияларды өткізудің тәртібін және орындарын қосымша регламенттеу туралы" шешімінің (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 8-9-102 болып тіркелген, 2011 жылғы 12 наурыздағы № 10 (3861) "Абай-Ақиқат" аудандық газетінде жарияланған) күші жойылсын.
3. Осы шешім алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы Р. Мұсағалиев
Абай аудандық
мәслихатының хатшысы
Б. Цай
КЕЛІСІЛДІ:
"Абай ауданының ішкі саясат,
мәдениет және тілдерді дамыту
бөлімі" мемлекеттік
мекемесінің басшысы
В. Аксанова
2016 жылғы 14 наурыз
Абай аудандық мәслихатының
2016 жылғы 14 наурыздағы
№ 54/591 шешімімен бекітілген
Абай ауданында жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар өткізудің қосымша тәртібі
1. Жиналыстар, митингiлер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар, сондай-ақ оларға қатысушылардың сөз сөйлеуi өтiнiште көрсетiлген мақсатқа сәйкес, белгiленген мерзiмде және келiсiлген жерде өткiзiледi.
2. Митингiлер және жиналыстар өткізілетін орындар: Абай қаласы, "Нұр Отан" партиясының аудандық филиалы ғимаратының алдындағы алаң; Абай қаласы, аудандық мәдениет үйі ғимаратының алдындағы алаң; Абай ауданы, Топар кенті, "Энергетик" мәдениет үйі ғимаратының алдындағы алаң.

О дополнительном регламентировании порядка проведения собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций в Абайском районе
Решение 54 сессии Абайского районного маслихата Карагандинской области от 14 марта 2016 года № 54/591. Зарегистрировано Департаментом юстиции Карагандинской области 15 апреля 2016 года № 3754. Утратило силу решением Абайского районного маслихата Карагандинской области от 13 июля 2020 года № 66/708
Сноска. Утратило силу решением Абайского районного маслихата Карагандинской области от 13.07.2020 № 66/708 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и от 17 марта 1995 года "О порядке организации и проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций в Республике Казахстан", Абайский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Дополнительно регламентировать порядок проведения собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций в Абайском районе согласно приложению к настоящему решению.
2. Признать утратившим силу решение 33 сессии Абайского районного маслихата от 01 марта 2011 года № 33/395 "О дополнительном регламентировании порядка и мест проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций в Абайском районе" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 8-9-102, опубликовано в районной газете "Абай-Ақиқат" от 12 марта 2011 года № 10 (3861)).
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии Р. Мусагалиев
Секретарь Абайского
районного маслихата
Б. Цай
СОГЛАСОВАНО:
Руководитель государственного
учреждения "Отдел внутренней
политики, культуры и развития
языков Абайского района"
В. Аксанова
14 марта 2016 года
Утвержден решением
Абайского районного маслихата
от 14 марта 2016 года № 54/591
Дополнительный порядок проведения собраний,
митингов, шествий, пикетов и демонстраций в Абайском районе
1. Собрания, митинги, шествия, пикеты и демонстрации, а также выступления их участников проводятся в соответствии с целями, указанными в заявлении, в определенные сроки и в обусловленном месте.
2. Места проведения митингов и собраний: город Абай, площадь перед зданием районного филиала партии "Нұр Отан"; город Абай, площадь перед зданием районного дома культуры; Абайский район, поселок Топар, площадь перед зданием дома культуры "Энергетик".

3. Шерулер мен и демонстрациялар мына маршрут бойынша өтеді: Абай қаласы, Калинин көшесі.
4. Ауданның жергілікті атқарушы органы шараларды уәкілетті (ұйымдастырушылармен) келісім бойынша, қоғамдық тәртіпті қамтамасыз ету, көліктің, мемлекеттік органның, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, кәсіпорындардың, мекемелер мен ұйымдардың жақсы жұмысын қамтамасыз ету, азаматтардың өмірі мен денсаулығына қауіпсіздік болдырмау мақсатында, сондай-ақ шаралар түрі, орны мен уақыты бойынша сәйкес, бірақ басқа шаралармен бағыты және мақсаты бойынша сәйкес емес болған жағдайда, соны өткізу туралы өтініш белгіленген мерзімде бұрын немесе бір уақытта берілсе, уақытты, орынды (маршрутты) өзгертуге ұсыныс жасай алады.
5. Жиналыс, митинг, шеру, пикет немесе демонстрация өткiзу туралы өтiнiш оны өткiзудiң белгiленген датасынан кемiнде 10 күн бұрын жазбаша нысанда берiледi.
6. Өтiнiште шараны өткiзу мақсаты, нысаны, өткiзiлетiн жерi немесе қозғалыс маршруттары, оның басталатын және аяқталатын уақыты, қатысушылардың ықтимал саны, уәкiлдердiң (ұйымдастырушылардың) және қоғамдық тәртiптiң сақталуына жауапты адамдардың тегi, аты, әкесiнiң аты, олардың тұратын және жұмыс iстейтiн (оқитын) жерi, өтiнiштiң берiлген датасы көрсетiледi. Өтiнiштiң берiлген мерзiмi оның ауданның жергiлiктi атқарушы органда тiркелген күнiнен бастап есептеледi.
7. Осы жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар өткізудің қосымша тәртібінің 5, 6 тармақтары бұзылған жағдайда, өтініш берушіге жаңадан өтініш беру жолымен жіберілген кемшіліктерді жоюды ұсынған ресми жауап беріледі. Жаңа өтінішті қарау мерзімі түскен күнінен бастап есептеледі.
8. Ауданның жергілікті атқарушы органы жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар өткізу туралы белгіленген тәртіпте берілген өтініштер бойынша, оларды қарастыру шеңберінде, көтерілген мәселелерді талқылау және қарау үшін ұйымдастырушыларға альтернативті алаңдар ұсынады.
9. Бас тарту жағдайында ұйымдастырушыларға барлық дайындық іс-шараларын болдырмау жөнінде және потенциалды қатысушыларды тиісінше хабарландыру жөнінде тез арада шаралар қабылдауын жазбаша көрсетеді.
10. Жиналыстарды, митингiлерде, шерулердi, пикеттердi, демонстрацияларды өткiзу кезiнде уәкiлдер (ұйымдастырушылар), сондай-ақ басқа да қатысушылар қоғамдық тәртiптi сақтайды.
11. Шараларды ұйымдастырушылар мен оларға қатысушылардың:
1) көлiктiң және жаяу жүргiншiлердiң қозғалысына бөгет жасауына;
2) елдi мекеннiң инфрақұрылым объектiлерiнiң үздiксiз жұмыс iстеуiне кедергi келтiруiне;

3. Шествия и демонстрации проходят по маршруту: город Абай, улица Калинина.
4. Местный исполнительный орган района, по согласованию с уполномоченными (организаторами) мероприятия, может предложить изменение времени, места (маршрута) в целях обеспечения общественного порядка, нормальной работы транспорта, государственных органов, органов местного самоуправления, предприятий, учреждений и организаций, предотвращения опасности для жизни и здоровья граждан, а также в случае совпадения мероприятия по форме, месту и времени, но не по направленности и целям с другим мероприятием, заявление о проведении которого в установленные сроки было подано ранее или одновременно.
5. Заявление о проведении собрания, митинга, шествия, пикета или демонстрации подается в письменной форме не позднее чем за 10 дней до намеченной даты их проведения.
6. В заявлении указываются цель, форма, место проведения мероприятия или маршруты движения, время его начала и окончания, предполагаемое количество участников, фамилии, имена, отчества уполномоченных (организаторов) и лиц, ответственных за соблюдение общественного порядка, место их жительства и работы (учебы), дата подачи заявления. Срок подачи заявления исчисляется со дня его регистрации в местном исполнительном органе района.
7. В случае нарушения пунктов 5, 6 настоящего Дополнительного порядка проведения собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций заявителю дается ответ разъяснительного характера с предложением устранить допущенные нарушения путем подачи нового заявления. Сроки рассмотрения нового заявления исчисляются с момента его поступления.
8. Местный исполнительный орган района по всем поданным в установленном порядке заявлениям о проведении собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций, в рамках их рассмотрения, предлагает организаторам альтернативные площадки для обсуждения и рассмотрения поднимаемых вопросов.
9. В случае отказа организаторам письменно указывается на незамедлительное принятие мер по отмене всех подготовительных процедур и по надлежащему оповещению об этом потенциальных участников.
10. При проведении собраний, митингов, шествий, пикетов, демонстраций уполномоченные (организаторы), а также иные участники соблюдают общественный порядок.
11. Организаторами и участниками мероприятия не допускается:
1) препятствование движению транспорта и пешеходов;
2) создание помех для бесперебойного функционирования объектов инфраструктуры населенного пункта;

3) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергiлiктi атқарушы органдардың рұқсатынсыз киiз үйлер, шатырлар, өзге де уақытша құрылыстар тұрғызуына;
4) шараны өткiзу кезiнде қоғамдық тәртiптi қамтамасыз етушi мемлекеттiк органдар өкiлдерiнiң қызметiне кез келген нысанда араласуына;
5) жасыл желектерге, шағын сәулет нысандарына залал келтiруiне;
6) өзiмен бiрге суық қаруды, атыс және өзге де қаруды, сондай-ақ адамдардың өмiрi мен денсаулығына қарсы, азаматтарға және заңды тұлғалардың меншiгiне материалдық залал келтiру үшiн пайдаланылуы мүмкiн арнайы жасалған немесе бейiмделген заттарды алып жүруiне;
7) егер жиналысты, митингiнi, шерудi, пикет қоюды немесе демонстрацияны өткiзудiң мақсаты нәсiлдiк, ұлттық, әлеуметтiк араздықты, дiни төзiмсiздiктi, тектiк астамшылықты қоздыру, республиканың конституциялық құрылысын күш қолданып құлату, аумақтық тұтастығына қол сұғу, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Конституциясының, заңдары мен өзге де нормативтiк актiлерiнiң басқа қағидаларын бұзу болса, немесе оларды өткiзу қоғамдық тәртiп пен азаматтардың қауiпсiздiгiне қатер төндiретiн болса;
8) алколгольдік немесе наркологиялық масаю жағдайында қатысуға жол берілмейді.
12. Жиналыс, митинг, шеру, пикет немесе демонстрация өткізілетін жерлерде алкогольдік ішімдіктер ішуге, есірткі құралдарын, психотроптық заттарды, олардың үйлестіктерін, прекурсорларды пайдалануға; қоғамдық тәртіпті бұзуға, қоғамға қарсы мінез-құлыққа және басқа құқық бұзушылыққа шақыратын транспоранттар, ұрандар, басқада материалдар пайдалануға (визуалды, аудио/видео), сондай-ақ, көпшілік алдындағы сөздерге жол берілмейді.
13. Пикеттер өтініште көрсетілген мақсаттарға сәйкес өткізілуі тиіс.
14. Пикет өткізу кезінде:
1) пикет өткізу объектісінің жанында тұруға, отыруға;
2) көрнекі үгіт құралдарын пайдалануға;
3) қысқа ұрандар айтуға, пикеттің тақырыбы бойынша ұрандар айтуға рұқсат етіледі.
15. Қоғамдық тәртіпті, сондай-ақ пикеттерге қатысушылардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында ауданның жергілікті атқарушы органы бір күнде, бір ауқытта және бір үшеуден аспайтын жеке дара пикетті өткізуге рұқсат беруі мүмкін.
16. Қоғамдық тәртіпті, сондай-ақ пикетшілердің өздерінің қаупіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында түрлі жеке дара пикеттерге қатысушылар бір-бірінен 50 метрден кем емес қашықтықта орналасуы немесе бір-біріне айқын көрініп тұруы қажет.
17. Пикеттің тұрпатын өзгерту/өзге түрде жалғастыру үшін жергілікті атқарушы органның белгіленген тәртіптегі рұқсатын алу қажет.
18. Бұқаралық шараларды темiр жол, су және әуе көлiгiнiң объектiлерiнде, сондай-ақ мемлекеттiң қорғаныс қабiлетiн, қауiпсiздiгiн және халықтың тiршiлiгiн қамтамасыз ететiн ұйымдардың (қалалық қоғамдық көлiк, сумен, электр қуатымен, жылумен және басқа энергия көздерiмен жабдықтау) жанында, денсаулық сақтау мен бiлiм беру мекемелерiнiң жанында өткiзуге жол берiлмейдi.

3) установление юрт, палаток, иных временных сооружений без согласования с местными исполнительными органами района;
4) вмешательство в любой форме в деятельность представителей государственных органов, обеспечивающих общественный порядок при проведении мероприятий;
5) нанесение ущерба зеленым насаждениям, малым архитектурным формам;
6) иметь при себе холодное, огнестрельное и иное оружие, а также специально подготовленные или приспособленные предметы, могущие быть использованными против жизни и здоровья людей, для причинения материального ущерба гражданам и собственности юридических лиц;
7) проведение собрания, митинга, шествия, пикетирования или демонстрации, если целью их проведения является разжигание расовой, национальной, социальной, религиозной нетерпимости, сословной исключительности, насильственное ниспровержение конституционного строя, посягательство на территориальную целостность республики, а также нарушение других положений Конституции, законов и иных нормативных актов Республики Казахстан, либо их проведение угрожает общественному порядку и безопасности граждан;
8) участие в состоянии алкогольного и наркотического опьянения.
12. В местах проведения собрания, митинга, шествия, пикета или демонстрации не допускается распитие алкогольных напитков, употребление наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов, прекурсоров; использование транспарантов, лозунгов, иных материалов (визуальных, аудио/видео), а также публичные выступления, содержащие призывы к
нарушению общественного порядка, антиобщественного поведения и иных правонарушений.
13. Пикеты должны проводиться в соответствии с целями, указанными в заявлении.
14. При пикетировании разрешается:
1) стоять, сидеть у пикетируемого объекта;
2) использовать средства наглядной агитации;
3) выкрикивать краткие лозунги, слоганы по теме пикета, используя возможности своего голоса.
15. В целях обеспечения общественного порядка, а также безопасности участников пикетов, местный исполнительный орган района может разрешить проведение в один и тот же день и время, на одном и том же объекте не более трех одиночных пикетов.
В целях обеспечения общественного порядка, так и в интересах безопасности самих пикетчиков, участники различных одиночных пикетов располагаются друг относительно друга на расстоянии не менее 50 метров.
17. Для переформатирования/продолжения пикета в иной форме требуется получение в установленном порядке разрешение местного исполнительного органа района.
18. Не допускается проведение массовых мероприятий на объектах железнодорожного, водного и воздушного транспорта, а также у организаций, обеспечивающих обороноспособность, безопасность государства и жизнедеятельность населения (городской общественный транспорт, снабжение водой, электроэнергией, теплом и другими энергоносителями), и учреждений здравоохранения и образования.

19. Егер: өтiнiш берiлмеген болса, тыйым салу туралы шешiм шығарылса, өткiзу кезiнде көзделген тәртiп бұзылған жағдайда, сондай-ақ азаматтардың өмiрi мен денсаулығына қауiп төнетiн, қоғамдық тәртiп бұзылатын жағдайда жиналыстар, митингiлер, шерулер, пикеттер мен демонстрациялар ауданның жергiлiктi атқарушы органы өкiлiнiң талап етуi бойынша тоқтатылуы тиiс.
20. Ауданның жергiлiктi атқарушы орган өкiлiнiң талабын орындаудан бас тартылған жағдайда, оның нұсқауы бойынша iшкi iстер органдары тарапынан жиналысты, митингiнi, шерудi, пикет қоюды және демонстрацияны тоқтату бойынша қажеттi шаралар қабылданады.

19. Собрания, митинги, шествия, пикеты и демонстрации прекращаются по требованию представителя местного исполнительного органа района, если: не было подано заявление, состоялось решение о запрещении, нарушен порядок их проведения, а также при возникновении опасности для жизни и здоровья граждан, нарушении общественного порядка.
20. В случае отказа от выполнения законных требований представителя местного исполнительного органа района по его указанию органами внутренних дел принимаются необходимые меры по прекращению собрания, митинга, шествия, пикетирования и демонстрации.