Маңғыстау облысы әкімдігінің 2015 жылғы 16 сәуірдегі № 112 "Маңғыстау облысының тілдерді дамыту жөніндегі басқармасы" мемлекеттік мекемесі мен "Маңғыстау облысының мұрағаттар мен құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру туралы" қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Маңғыстау облысы әкімдігінің 2016 жылғы 24 наурыздағы № 74 қаулысы. Маңғыстау облысы Әділет департаментінде 2016 жылғы 14 сәуірде № 3011 болып тіркелді
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы, "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мәдениет және тарихи-мәдени мұра мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2015 жылғы 28 қазандағы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес облыс әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Маңғыстау облысы әкімдігінің 2015 жылғы 16 сәуірдегі № 112 "Маңғыстау облысының тілдерді дамыту жөніндегі басқармасы" мемлекеттік мекемесі мен "Маңғыстау облысының мұрағаттар мен құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру туралы" қаулысына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2719 болып тіркелген, 2015 жылғы 4 сәуірде "Маңғыстау" газетінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулының 1 тармағында:
"Маңғыстау облысының тілдерді дамыту, архивтер мен құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесінің (бұдан әрі – мемлекеттік мекеме) қазақ тіліндегі атауына өзгеріс енгізілген, орыс тіліндегі атауы өзгермейді.
2. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік мекеменің ережесі жаңа редакцияда бекітілсін.
3. Мемлекеттік мекеме (Г.Б. Төлеуғалиева):
осы қаулының "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесі мен бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын, Маңғыстау облысы әкімдігінің интернет-ресурсында орналасуын қамтамасыз етсін;
мемлекеттік мекеменің Маңғыстау облысының әділет органдарында мемлекеттік қайта тіркелуін қамтамасыз етсін;
осы қаулыдан туындайтын өзге де шараларды қабылдасын.
4. "Маңғыстау облысының қаржы басқармасы" мемлекеттік мекемесі (М.Б. Әлібекова) коммуналдық меншік объектілерінің тізіліміне тиісті өзгеріс енгізсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары Б.Ғ. Нұрғазиеваға жүктелсін.
6. Осы қаулы әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді және ол алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі А. Айдарбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
"Маңғыстау облысының қаржы басқармасы"
мемлекеттік мекемесінің басшысы
М.Б. Әлібекова
"24" наурыз 2016 жыл
"Маңғыстау облысының тілдерді дамыту,
мұрағаттар мен құжаттама басқармасы"
мемлекеттік мекемесінің басшысы
Г.Б. Төлеуғалиева
"24" наурыз 2016 жыл
Маңғыстау облысы әкімдігінің
2016 жылғы "24" наурыздағы
№ 74 қаулысымен бекітілген
"Маңғыстау облысының тілдерді дамыту, архивтер мен құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ЕРЕЖЕ 1. Жалпы ережелер

О внесении изменения в постановление акимата Мангистауской области от 16 апреля 2015 года № 112 "О реорганизации государственного учреждения "Управление по развитию языков Мангистауской области" и государственного учреждения "Управление архивов и документации Мангистауской области"
Постановление акимата Мангистауской области от 24 марта 2016 года № 74. Зарегистрировано Департаментом юстиции Мангистауской области от 14 апреля 2016 года № 3011
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии с законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в республике Казахстан", от 28 октября 2015 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам культуры и историко-культурного наследия" акимат области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Внести в постановление акимата Мангистауской области от 16 апреля 2015 года № 112 "О реорганизации государственного учреждения "Управление по развитию языков Мангистауской области" и государственного учреждения "Управление архивов и документации Мангистауской области" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2719, опубликовано в газете "Огни Мангистау" 4 апреля 2015 года) следующее изменение:
в пункте 1 указанного постановления:
внесено изменение в наименование государственного учреждения "Управление по развитию языков, архивов и документации Мангистауской области" (далее – государственное учреждение) на казахском языке, наименование на русском языке не меняется.
2. Утвердить прилагаемое Положение государственного учреждения в новой редакции.
3. Государственному учреждению (Толеугалиева Г.Б.):
обеспечить официальное опубликование данного постановления в информационно-правовой системе "Әділет" и в средствах массовой информации, размещение на интернет-ресурсе акимата Мангистауской области;
обеспечить государственную перерегистрацию государственного учреждения в органах юстиции Мангистауской области;
принять меры, вытекающие из настоящего постановления.
4. Государственному учреждению "Управлению финансов Мангистауской области" (Альбекова М.Б.) внести соответствующее изменение в Реестр объектов коммунальной собственности.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима Мангистауской области Нургазиеву Б.Г.
6. Настоящее постановление вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким области А. Айдарбаев
"СОГЛАСОВАНО"
Руководитель государственного учреждения
"Управления финансов Мангистауской области"
Альбекова М.Б.
"24" марта 2016 год
Руководитель государственного учреждения
"Управления по развитию языков, архивов
и документации Мангистауской области"
Толеугалиева Г.Б.
"24" марта 2016 год
Утверждено
постановлением акимата
Мангистауской области
от 24 марта 2016 года № 74
ПОЛОЖЕНИЕ о государственном учреждении "Управление по развитию языков, архивов и документации Мангистауской области" 1. Общие положения

1. "Маңғыстау облысының тілдерді дамыту, архивтер мен құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесі Маңғыстау облысының аумағында тіл саясаты, архив ісі және құжат жасау салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган болып табылады.
2. "Маңғыстау облысының тілдерді дамыту, архивтер мен құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. "Маңғыстау облысының тілдерді дамыту, архивтер мен құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесі мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. "Маңғыстау облысының тілдерді дамыту, архивтер мен құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. "Маңғыстау облысының тілдерді дамыту, архивтер мен құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесі егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
6. "Маңғыстау облысының тілдерді дамыту, архивтер мен құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен "Маңғыстау облысының тілдерді дамыту, архивтер мен құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. "Маңғыстау облысының тілдерді дамыту, архивтер мен құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
8. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Маңғыстау
облысы, 130000, Ақтау қаласы, 24 шағын аудан, № 87 ғимарат.
9. Мемлекеттік органның толық атауы:
мемлекеттік тілде: "Маңғыстау облысының тілдерді дамыту, архивтер мен құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесі;
орыс тілінде: государственное учреждение "Управление по развитию языков, архивов и документации Мангистауской области".
10. Осы Ереже "Маңғыстау облысының тілдерді дамыту, архивтер мен құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады.

1. Государственное учреждение "Управление по развитию языков, архивов и документации Мангистауской области" является государственным органом, осуществляющим руководство в сферах языковой политики, архивного дела и документообразования на территории Мангистауской области.
2. Государственное учреждение "Управление по развитию языков, архивов и документации Мангистауской области" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Государственное учреждение "Управление по развитию языков, архивов и документации Мангистауской области" является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Государственное учреждение "Управление по развитию языков, архивов и документации Мангистауской области" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Государственное учреждение "Управление по развитию языков, архивов и документации Мангистауской области" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
6. Государственное учреждение "Управление по развитию языков, архивов и документации Мангистауской области" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя государственного учреждения
"Управление по развитию языков, архивов и документации Мангистауской области" и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Управление по развитию языков, архивов и документации Мангистауской области" утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
8. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, Мангистауская область, 130000, город Актау, 24 микрорайон, здание № 87.
9. Полное наименование государственного органа:
на государственном языке: "Маңғыстау облысының тілдерді дамыту, архивтер мен құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесі;
на русском языке: государственное учреждение "Управление по развитию языков, архивов и документации Мангистауской области".
10. Настоящее Положение является учредительным документом государственного учреждения "Управление по развитию языков, архивов и документации Мангистауской области".

11. "Маңғыстау облысының тілдерді дамыту, архивтер мен құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесінің қызметін қаржыландыру облыстық бюджеттен жүзеге асырылады.
12. "Маңғыстау облысының тілдерді дамыту, архивтер мен құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесіне кәсіпкерлік субъектілерімен "Маңғыстау облысының тілдерді дамыту, архивтер мен құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесінің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
2. "Маңғыстау облысының тілдерді дамыту, архивтер мен құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесінің миссиясы, негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері
13. "Маңғыстау облысының тілдерді дамыту, архивтер мен құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесінің миссиясы өңірде мемлекеттік тіл саясатын және архивтік істер мен құжаттар құруда біртұтас мемлекеттік саясатты тиімді іске асыру, мемлекеттік тілге басымдық бере отырып, Маңғыстау облысының аумағында архивтік қорлардың сақталуын, толықтырылуын, есепке алынуын, қорғалуын және оларды пайдалануды қамтамасыз ету болып табылады.
14. "Маңғыстау облысының тілдерді дамыту, архивтер мен құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесінің негізгі міндеттері: "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" 1997 жылғы 11 шілдедегі, "Ұлттық архив қоры және архивтер туралы" 1998 жылғы 22 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының заңдарын және басқа да тілдерді қолдану мен дамыту, архивтік істер мен құжаттар құру саласындағы қатынастарды реттейтін нормативтік құқықтық актілерді іске асыру бойынша мемлекеттік органдар қызметін үйлестіру, Маңғыстау облысы аумағында жергілікті атқарушы органдармен тіл және архивтік істер мен құжаттама саласында біртұтас мемлекеттік саясатты іске асыру мәселелері бойынша іс-қимыл жасау болып табылады.
15. "Маңғыстау облысының тілдерді дамыту, архивтер мен құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесі оған жүктелген міндеттерге сәйкес заңнамада белгіленген тәртіппен мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) орталық атқарушы органдардың бөлімшелерінің және аудандық
атқарушы органдардың "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" 1997 жылғы 11 шілдедегі, "Ұлттық архив қоры және архивтер туралы" 1998 жылғы 22 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы заңдарының сақталуын бақылауды жүзеге асыру;
2) деректемелер мен көрнекі ақпаратты орналастыру бөлігінде Қазақстан
Республикасының тіл туралы заңнамасының сақталуын бақылауды жүзеге асыру;
3) облыстық ономастика комиссиясының қызметін қамтамасыз ету;

11. Финансирование деятельности государственного учреждения "Управление по развитию языков, архивов и документации Мангистауской области" осуществляется из областного бюджета.
12. Государственному учреждению "Управление по развитию языков, архивов и документации Мангистауской области" запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанности, являющихся функциями государственного учреждения "Управление по развитию языков, архивов и документации Мангистауской области".
2. Миссия, основные задачи, функции, права и обязанности государственного учреждения "Управление по развитию языков, архивов и документации Мангистауской области"
13. Миссией государственного учреждения "Управление по развитию языков, архивов и документации Мангистауской области" является эффективная реализация государственной языковой и единой государственной политики в архивном деле и документообразовании в регионе, с приоритетным развитием государственного языка, обеспечение хранения, комплектования, учета, защиты и использования документов архивного фонда на территории Мангистауской области.
14. Основными задачами государственного учреждения "Управление по развитию языков, архивов и документации Мангистауской области" являются: координация деятельности государственных органов по реализации Законов Республики Казахстан от 11 июля 1997 года "О языках в Республике Казахстан", от 22 декабря 1998 года "О Национальном архивном фонде и архивах", и иных нормативных правовых актов, регулирующих отношения в сфере функционирования и развития языков, архивного дела и документообразовании, взаимодействие с местными исполнительными органами по вопросам реализации языковой и единой государственной политики в архивном деле и документообразовании на территории Мангистауской области.
15. Государственное учреждение "Управление по развитию языков, архивов и документации Мангистауской области" в соответствии с возложенными на него задачами в установленном законодательством порядке осуществляет следующие функции:
1) осуществление контроля за соблюдением Законов Республики Казахстан от 11 июля 1997 года "О языках в Республике Казахстан", от 22 декабря 1998 года "О Национальном архивном фонде и архивах" территориальными подразделениями центральных исполнительных органов и районными исполнительными органами;
2) осуществление контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан о языках в части размещения реквизитов и визуальной информации;
3) обеспечение деятельности областной ономастической комиссии;

4) өңірдегі тіл саясатының жай-күйіне мониторингін жүзеге асыру, "Маңғыстау облысының тілдерді дамыту, архивтер мен құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құзыретіне жататын мәселелер бойынша кеңес беру-түсіндіру жұмыстарын жүзеге асыру;
5) "Маңғыстау облысының тілдерді дамыту, архивтер мен құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құзыретіне жататын мәселелер бойынша әдістемелік, ақпараттық-талдау материалдарын әзірлеу және оларды тәжірибеде іске асырудың шараларын қабылдау;
6) тілдерді дамыту, архив ісі және құжат жасау бойынша өңірдегі мемлекеттік органдармен, мекемелермен, ұйымдармен, қоғамдық бірлестіктермен өзара іс-қимылды жүзеге асыру, олардың қызметіне көмек көрсету;
7) мемлекеттік тілді және басқа тілдерді дамытуға бағытталған облыстық маңызы бар шаралар кешенін жүзеге асыру;
8) тіл саясаты мәселелері бойынша кеңестер, семинарлар, конференциялар ұйымдастыру және өткізу;
9) жұмыста жариялылықты қамтамасыз ету, тіл саясаты саласында Қазақстан Республикасы Заңының орындалуы жөніндегі істің жай-күйі туралы бұқаралық ақпарат құралдары арқылы облыс халқын үнемі хабардар ету;
10) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік Кодексіне сәйкес тексерулер жүргізудің жартыжылдық кестесін әзірлеу;
11) құжаттардың ғылыми және практикалық құндылығына сараптама жүргізуді ұйымдастыру;
12) облыстың мемлекеттік архивтерінде сақталатын Ұлттық архив қоры құжаттарын мемлекеттік есепке алуды жүргізу және олардың сақталуын қамтамасыз ету;
13) ақпарат желісін құру бойынша жұмыс жүргізу және облыстың мемлекеттік архивтерінде сақталатын Ұлттық архив қорының құжаттары бойынша деректер қорын қалыптастыру;
14) Маңғыстау облысының тарихы бойынша архив құжаттарын жинау және қайтару;
15) Ұлттық архив қорының құжаттарын мемлекеттің, жеке және заңды тұлғалардың сұрауларын қанағаттандыру үшін пайдалану;
16) жеке және заңды тұлғалардың сұрауларын орындауды ұйымдастыру;
17) облыстың аумағында орналасқан, Ұлттық архив қорын толықтыру
көздері болып табылатын ұйымдарда іс жүргізудің жай-күйіне, құжаттардың сақталуына ұйымдастырушылық – әдістемелік басшылық жасау және бақылау жасау;
18) коммуналдық меншіктегі тарихи және мәдени құжаттық ескерткіштерді қорғау, оларды сақтау мен пайдалану;
19) электрондық құжат айналымы мен электрондық архивтерді енгізу;
20) мемлекеттік архив құжаттары көшірмелерінің сақтандыру қорын құру, автоматтандырылған архив технологияларын енгізу бойынша жұмысты ұйымдастыру;
21) облыстың мемлекеттік архив желілерін басқару бойынша жұмысты ұйымдастыру;

4) осуществление мониторинга состояния языковой политики в регионе, проведение консультативно-разъяснительной работы по вопросам, относящимся к компетенции государственного учреждения "Управление по развитию языков, архивов и документации Мангистауской области";
5) разработка методических, информационно-аналитических материалов по вопросам, относящимся к компетенции государственного учреждения "Управление по развитию языков, архивов и документации Мангистауской области", и принятие мер к их реализации на практике;
6) осуществление взаимодействия с государственными органами, учреждениями, организациями, общественными объединениями региона по развитию языков, архивного дела и документообразования, оказание содействия их деятельности;
7) осуществление комплекса мер областного значения, направленных на развитие государственного и других языков;
8) организация и проведение совещаний, семинаров, конференции по вопросам языковой политики;
9) обеспечение гласности в работе, постоянное информирование населения области через средства массовой информации о положении дел по выполнению Закона Республики Казахстан в сфере языковой политики;
10) разработка полугодовых графиков проведения проверок в
соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;
11) организация экспертизы научной и практической ценности документов;
12) ведение государственного учет и обеспечение сохранности документов Национального архивного фонда, хранящихся в государственных архивах области;
13) ведение работы по созданию информационной сети и формирование базы данных по документам Национального архивного фонда, хранящихся в государственных архивах области;
14) сбор и возвращение архивных документов по истории Мангистауской области;
15) использование документов Национального архивного фонда для удовлетворения запросов государства, физических и юридических лиц;
16) организация исполнения запросов физических и юридических лиц;
17) организационно-методическое руководство и контроль за состоянием делопроизводства, хранением документов в организациях – источниках пополнения Национального архивного фонда, расположенных на территории области;
18) защита документальных памятников истории и культуры, находящихся в коммунальной собственности, их хранение и использование;
19) внедрение электронного документооборота и электронных архивов;
20) организация работы по созданию страхового фонда копий документов государственных архивов, внедрению автоматизированных архивных технологий;
21) организация работы по управлению сетью государственных архивов области;

22) Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыру.
16. "Маңғыстау облысының тілдерді дамыту, архивтер мен құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесі оған жүктелген міндеттерді және өзінің функцияларын іске асыруда белгіленген тәртіпте мыналарға:
1) "Маңғыстау облысының тілдерді дамыту, архивтер мен құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құзыретіне жататын мәселелер бойынша белгіленген тәртіпте мемлекеттік органдардан және лауазымды тұлғалардан, өзге де ұйымдардан және азаматтардан ақпаратты сұратуға;
2) "Маңғыстау облысының тілдерді дамыту, архивтер мен құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құзыретіне жататын мәселелер бойынша облыс әкімдігіне, қалалық, аудандық жергілікті атқарушы органдарға Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте ұсыныстар енгізуге;
3) "Маңғыстау облысының тілдерді дамыту, архивтер мен құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құзыретіне жататын мәселелер бойынша заңнаманың сақталуы мәніне тексеруді жүзеге асыруға;
4) ведомствосына қарасты ұйымдарды құру, қайта ұйымдастыру, тарату мәселелері бойынша ұсыныстар енгізуге;
5) архивтердің жұмысы және құжат жасаудың жай-күйі мәселелері бойынша мемлекеттік органдардың және өзге де ұйымдардың өкілдерін тыңдауға;
6) архив ісі мен құжат жасау саласында консультация, проблемаларды зерделеу және шешу үшін, сондай-ақ құжаттардың құндылығына сараптама жүргізу жөніндегі жұмысқа қатысуы үшін ғалымдарды, мамандарды және сарапшыларды тартуға;
7) белгіленген тәртіппен ерекше құнды және бірегей архивтік құжаттарға қатыстылығын айқындауға;
8) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес сот органдарына талап қоюды беруге;
9) өз құзыреті шегінде ведомствосына қарасты ұйымдардың қызметіне басшылық жасауды жүзеге асыруға;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де
құқықтарды жүзеге асыруға құқылы.
17. "Маңғыстау облысының тілдерді дамыту, архивтер мен құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесі:
1) "Маңғыстау облысының тілдерді дамыту, архивтер мен құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша түсіндірмелер беруге;
2) бұл жөнінде заңды және жеке тұлғалар ресми сұраныс жасаған жағдайда өз құзыреті шегінде және заңнама аясында қажетті материалдар мен ақпаратты беруге;
3) "Маңғыстау облысының тілдерді дамыту, архивтер мен құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесі қызметкерлерінің әкімшілік мемлекеттік қызметшілерінің әдеп нормаларын сақтауларын қамтамасыз етуге;

22) осуществление иных функций, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
16. Государственное учреждение "Управление по развитию языков, архивов и документации Мангистауской области" при реализации возложенных на него задач и осуществления своих функций имеет право в установленном порядке:
1) запрашивать в установленном порядке от государственных органов и должных лиц, иных организаций и граждан информацию по вопросам, относящися к компетенции государственного учреждения "Управление по развитию языков, архивов и документации Мангистауской области";
2) вносить в установленном законодательством Республики Казахстан порядке предложения в областной акимат, местные исполнительные городские и районные органы по вопросам относящимся к компетенции государственного учреждения "Управление по развитию языков, архивов и документации Мангистауской области";
3) осуществлять проверки на предмет соблюдения законодательства по вопросам, относящимся к компетенции государственного учреждения "Управление по развитию языков, архивов и документации Мангистауской области";
4) вносить предложения по вопросам создания, реорганизации, ликвидации подведомственных организаций;
5) заслушивать представителей государственных органов и иных организаций по вопросам работы архивов и состояния документообразования;
6) привлекать для консультации, изучения и решения проблем в области архивного дела и документообразования, а также для участия в работе по проведению экспертизы ценности документов ученых, специалистов и экспертов;
7) определять в установленном порядке отнесение архивных документов к особо ценным и уникальным;
8) предъявлять иски в судебные органы в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
9) осуществлять в пределах своей компетенции руководство деятельностью подведомственных организаций;
10) осуществлять иные права, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
17. Государственное учреждение "Управление по развитию языков, архивов и документации Мангистауской области" обязано:
1) давать разъяснения по вопросам, входящим в компетенцию государственного учреждения "Управление по развитию языков, архивов и документации Мангистауской области";
2) представлять необходимые материалы и информацию в пределах своей компетенции и в рамках законодательства в случае официального запроса от юридических и физических лиц;
3) обеспечивать соблюдение сотрудниками государственного учреждения "Управление по развитию языков, архивов и документации Мангистауской области" норм этики административных государственных служащих;

4) "Маңғыстау облысының тілдерді дамыту, архивтер мен құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құзыретіне кіретін өзге де міндеттерді орындауға міндетті.
3. "Маңғыстау облысының тілдерді дамыту, архивтер мен құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесінің қызметін ұйымдастыру
18. "Маңғыстау облысының тілдерді дамыту, архивтер мен құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесіне басшылықты "Маңғыстау облысының тілдерді дамыту, архивтер мен құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бірінші басшы жүзеге асырады.
19. "Маңғыстау облысының тілдерді дамыту, архивтер мен құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысын облыс әкімі қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
20. "Маңғыстау облысының тілдерді дамыту, архивтер мен құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесі бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары болады.
21. "Маңғыстау облысының тілдерді дамыту, архивтер мен құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесі бірінші басшысының өкілеттігі:
1) "Маңғыстау облысының тілдерді дамыту, архивтер мен құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесі қызметкерлерінің міндеттері мен өкілеттігін айқындайды;
2) "Маңғыстау облысының тілдерді дамыту, архивтер мен құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесі қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
3) заңнамада белгіленген тәртіппен "Маңғыстау облысының тілдерді дамыту, архивтер мен құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесі қызметкерлеріне тәртіптік жазалар береді және көтермелеу бойынша шаралар
қолданады;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес "Маңғыстау облысының тілдерді дамыту, архивтер мен құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесінің орындауы үшін міндетті бұйрықтар шығарады, нұсқаулар береді;
5) "Маңғыстау облысының тілдерді дамыту, архивтер мен құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат кестесін бекітеді;
6) барлық мемлекеттік органдарда және ұйымдарда "Маңғыстау облысының тілдерді дамыту, архивтер мен құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесінің мүддесін білдіреді;
7) ерлер мен әйелдерді басшылық қызметке ұсыну кезінде гендерлік теңгерімнің сақталуын қамтамасыз етеді;

4) выполнять иные обязанности, входящие в компетенцию государственного учреждения "Управление по развитию языков, архивов и документации Мангистауской области".
3. Организация деятельности государственного учреждения "Управление по развитию языков, архивов и документации Мангистауской области"
18. Руководство государственным учреждением "Управление по развитию языков, архивов и документации Мангистауской области" осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение "Управление по развитию языков, архивов и документации Мангистауской
области" задач и осуществление им своих функций.
19. Первый руководитель государственного учреждения "Управление по развитию языков, архивов и документации Мангистауской области" назначается на должность и освобождается от должности акимом области.
20. Первый руководитель государственного учреждения "Управление по развитию языков, архивов и документации Мангистауской области" имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
21. Полномочия первого руководителя государственного учреждения "Управление по развитию языков, архивов и документации Мангистауской области":
1) определяет обязанности и полномочия работников государственного учреждения "Управление по развитию языков, архивов и документации Мангистауской области";
2) назначает на должности и освобождает от должностей работников государственного учреждения "Управление по развитию языков, архивов и документации Мангистауской области";
3) в установленном законодательством порядке налагает дисциплинарные взыскания и применяет меры по поощрению сотрудников государственного учреждения "Управление по развитию языков, архивов и документации Мангистауской области";
4) в соответствии с законодательством Республики Казахстан издает приказы, дает указания обязательные для исполнения работниками государственного учреждения "Управление по развитию языков, архивов и документации Мангистауской области", подведомственных организаций;
5) утверждает структуру и штатное расписание государственного учреждения "Управление по развитию языков, архивов и документации Мангистауской области";
6) представляет интересы государственного учреждения "Управление по развитию языков, архивов и документации Мангистауской области" во всех государственных органах и организациях;
7) обеспечивает соблюдение гендерного баланса при выдвижении мужчин и женщин на руководящие должности;

8) "Маңғыстау облысының тілдерді дамыту, архивтер мен құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құзыретіне жататын мәселелер бойынша есептік материалдарды дайындау жөніндегі жұмысты бақылайды;
9) "Маңғыстау облысының тілдерді дамыту, архивтер мен құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесі қызметінде заңдылықтың, шарттық және қаржылық тәртіптің сақталуын қамтамасыз етеді;
10) "Маңғыстау облысының тілдерді дамыту, архивтер мен құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесіндегі сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жасау жөніндегі жұмысқа жеке жауапты болады;
11) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
22. "Маңғыстау облысының тілдерді дамыту, архивтер мен құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
23. "Маңғыстау облысының тілдерді дамыту, архивтер мен құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесінде Алқа құрылады.
24. "Маңғыстау облысының тілдерді дамыту, архивтер мен құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесінің жанында құжаттарды, архивтерді, архив қорлары мен коллекцияларын Ұлттық архив қорының құрамына жатқызу, оны қалыптастыру мен толықтыру көздерін белгілеу, сондай-ақ оларды Ұлттық архив қоры құрамынан шығарып тастау бойынша құжаттардың құндылығына мемлекеттік сараптама жүргізу үшін сараптау-тексеру комиссиясы жұмыс істейді.
25. Алқаны, сараптау-тексеру комиссиясын құру мен құрамын өзгерту "Маңғыстау облысының тілдерді дамыту, архивтер мен құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесіне жүктеледі.
Сараптау - тексеру комиссиясы туралы ереже Маңғыстау облысы
әкімдігінің қаулысымен бекітіледі.
Алқа туралы ереже "Маңғыстау облысының тілдерді дамыту, архивтер
мен құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесі бірінші басшысының
бұйрығымен бекітіледі.
4. "Маңғыстау облысының тілдерді дамыту, архивтер мен құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесінің мүлкі
26. "Маңғыстау облысының тілдерді дамыту, архивтер мен құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесінің жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
27. "Маңғыстау облысының тілдерді дамыту, архивтер мен құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.

8) контролирует работу по подготовке отчетных материалов по вопросам, входящим в компетенцию государственного учреждения "Управление по развитию языков, архивов и документации Мангистауской области";
9) обеспечивает соблюдение законности, договорной и финансовой дисциплины в деятельности государственного учреждения "Управление по развитию языков, архивов и документации Мангистауской области";
10) несет персональную ответственность за работу по противодействию коррупции в государственном учреждении "Управление по развитию языков, архивов и документации Мангистауской области";
11) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
22. Исполнение полномочий первого руководителя государственного учреждения "Управление по развитию языков, архивов и документации Мангистауской области" в период его отсутствия осуществляется лицом, его
замещающим в соответствии с действующим законодательством.
23. В государственном учреждении "Управление по развитию языков, архивов и документации Мангистауской области" образуется Коллегия.
24. При государственном учреждении "Управление по развитию языков, архивов и документации Мангистауской области" действуют экспертно-проверочная комиссия для проведения государственной экспертизы ценности документов по отнесению документов, архивов, архивных фондов и коллекций к составу Национального архивного фонда, установлению источников его формирования и пополнения, а также исключение их из состава Национального архивного фонда.
25. Создание и изменение составов коллегии, экспертно-проверочной комиссии возлагается на государственное учреждение "Управление по развитию языков, архивов и документации Мангистауской области".
Положение об экспертно-проверочной комиссии утверждается постановлением акимата Мангистауской области.
Положения о коллегии утверждается приказом первого руководителя государственного учреждения "Управление по развитию языков, архивов и документации Мангистауской области".
4. Имущество государственного учреждения "Управление по развитию языков, архивов и документации Мангистауской области"
26. Государственное учреждение "Управление по развитию языков, архивов и документации Мангистауской области" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество.
27. Имущество государственного учреждения "Управление по развитию языков, архивов и документации Мангистауской области" формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества, приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.

28. "Маңғыстау облысының тілдерді дамыту, архивтер мен құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесіне бекітілген мүлік облыстық коммуналдық меншікке жатады.
29. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Маңғыстау облысының тілдерді дамыту, архивтер мен құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесі, өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. "Маңғыстау облысының тілдерді дамыту, архивтер мен құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату
30. "Маңғыстау облысының тілдерді дамыту, архивтер мен құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Маңғыстау облысы әкімдігімен жүзеге асырылады.
6. Ережеге өзгерістер мен толықтырулар енгізу тәртібі
31. Ережеге өзгерістер мен толықтырулар енгізу Маңғыстау облысы әкімдігінің қаулысымен жүргізіледі.
32. Ережеге енгізілген өзгерістер мен толықтырулар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тіркеледі.
"Маңғыстау облысының тілдерді дамыту, архивтер мен құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесінің қарамағындағы ұйымдардың тізбесі
1) "Маңғыстау облысының мемлекеттік архиві" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
2) "Жаңаөзен қаласының мемлекеттік архиві" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
3) "Бейнеу ауданының мемлекеттік архиві" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
4) "Қарақия ауданының мемлекеттік архиві" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
5) "Маңғыстау ауданының мемлекеттік архиві" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
6) "Мұнайлы ауданының мемлекеттік архиві" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
7) "Түпқараған ауданының мемлекеттік архиві" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
8) "Маңғыстау облысының мемлекеттік архиві" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің Жеке құрам бойынша Ақтау филиалы.
_____________________________________

28. Имущество закрепленное за государственным учреждением "Управление по развитию языков, архивов и документации Мангистауской области" относится к областной коммунальной собственности.
29. Государственное учреждение "Управление по развитию языков, архивов и документации Мангистауской области" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного учреждения "Управление по развитию языков, архивов и документации Мангистауской области"
30. Реорганизация и упразднение государственного учреждения "Управление по развитию языков, архивов и документации Мангистауской области" осуществляется акиматом Мангистауской области в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Порядок внесения изменений и дополнений в Положение
31. Внесение изменений и дополнений в Положение производится по постановлению акимата Мангистауской области.
32. Внесенные изменения и дополнения в Положение регистрируются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень организаций, находящихся в ведении государственного учреждения "Управление по развитию языков, архивов и документации Мангистауской области"
1. Коммунальное государственное учреждение "Государственный архив Мангистауской области";
2. Коммунальное государственное учреждение "Государственный архив города Жанаозен";
3. Коммунальное государственное учреждение "Государственный архив Бейнеуского района";
4. Коммунальное государственное учреждение "Государственный архив Каракиянского района";
5. Коммунальное государственное учреждение "Государственный архив Мангистауского района";
6. Коммунальное государственное учреждение "Государственный архив Мунайлинского района";
7. Коммунальное государственное учреждение "Государственный архив Тупкараганского района";
8. Актауский филиал по личному составу коммунального государственного учреждения "Государственный архив Мангистауской области".
_________________________