Маңғыстау ауданының Құрмет грамотасымен наградтау туралы ережесін бекіту туралы
Маңғыстау облысы Маңғыстау аудандық мәслихатының 2016 жылғы 21 қазандағы № 5/50 шешімі. Маңғыстау облысы Әділет департаментінде 2016 жылғы 24 қарашада № 3193 болып тіркелді.
Ескерту. Шешімнің тақырыбы жаңа редакцияда, орыс тіліндегі мәтіні өзгермейді - Маңғыстау облысы Маңғыстау аудандық мәслихатының 05.09.2022 № 14/149 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзiн-өзi басқару туралы" Заңының 6-бабының 1 тармағының 12-3) тармақшасына сәйкес, Маңғыстау аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
Қоса беріліп отырған Маңғыстау ауданының Құрмет грамотасымен наградтау туралы Ережесі бекітілсін.
Ескерту. 1 - тармақ жаңа редакцияда, орыс тіліндегі мәтіні өзгермейді - Маңғыстау облысы Маңғыстау аудандық мәслихатының 05.09.2022 № 14/149 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2. "Маңғыстау аудандық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесі (Е.Калиев) осы шешімнің әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін, оның "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесі мен бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы шешімнің орындалуын бақылау аудан әкімінің орынбасары Е.Махмутовқа жүктелсін.
4. Осы шешім әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және ол алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы Т.Далжанов
Аудандық мәслихат хатшысы А.Сарбалаев
Маңғыстау аудандық мәслихатының
2016 жылғы 21 қазандағы №5/50
шешімімен бекітілген
Маңғыстау ауданының Құрмет грамотасымен наградтау туралы Ереже
Ескерту. Шешімнің тақырыбы жаңа редакцияда, орыс тіліндегі мәтіні өзгермейді - Маңғыстау облысы Маңғыстау аудандық мәслихатының 05.09.2022 № 14/149 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1- тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - Маңғыстау облысы Маңғыстау аудандық мәслихатының 08.01.2021 № 44/486 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
1. Осы Ереже Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзiн-өзi басқару туралы" Заңына сәйкес әзірленді және Маңғыстау ауданының Құрмет грамотасымен наградтауға ұсыну мен оны тапсырудың тәртібін айқындайды.

Об утверждении Положения о награждении Почетной грамотой Мангистауского района
Решение Мангистауского районного маслихата Мангистауской области от 21 октября 2016 года № 5/50. Зарегистрировано Департаментом юстиции Мангистауской области от 24 ноября 2016 года № 3193.
Об утверждении Положения о награждении Почетной грамотой Мангистауского района
Сноска. Заголовок решения в редакции на казахском языке, текст на русском языке не меняется, решением Мангистауского районного маслихата Мангистауской области от 05.09.2022 № 14/149 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии с подпунктом 12-3) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Мангистауский районный маслихат РЕШИЛ:
Утвердить прилагаемое Положение о награждении Почетной грамотой Мангистауского района.
Сноска. Пункт 1 в редакции на казахском языке, текст на русском языке не меняется, решением Мангистауского районного маслихата Мангистауской области от 05.09.2022 № 14/149 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Государственному учреждению "Аппарат Мангистауского районного маслихата" (Е.Калиев) обеспечить государственную регистрацию настоящего решения в органах юстиции, его официальное опубликование в информационно-правовой системе "Әділет" и в средствах массовой информации.
3. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на заместителя акима района Махмутова Е.
4. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии Т.Далжанов
Секретарь районного маслихата А.Сарбалаев
Утверждено решением
Мангистауского районного маслихата
от 21октября 2016 года №5/50
Положение о награждении Почетной грамотой Мангистауского района
Сноска. Заголовок решения в редакции на казахском языке, текст на русском языке не меняется, решением Мангистауского районного маслихата Мангистауской области от 05.09.2022 № 14/149 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции решения Мангистауского районного маслихата Мангистауской области от 08.01.2021 № 44/486 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Настоящее Положение разработано в соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и определяет порядок представления к награждению Почетной грамотой Мангистауского района и ее вручения.

Ескерту. 1 - тармақ жаңа редакцияда - Маңғыстау облысы Маңғыстау аудандық мәслихатының 05.09.2022 № 14/149 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2. Маңғыстау ауданының Құрмет грамотасымен азаматтар экономикадағы, әлеуметтiк саладағы, ғылымдағы, мәдениеттегi, бiлiм берудегi, әскери және өзге мемлекеттiк қызметтегi, қоғамдық және мемлекеттiк қызметтегi елеулi жетiстiктерi үшiн наградталады.
Ескерту. 2- тармақ жаңа редакцияда - Маңғыстау облысы Маңғыстау аудандық мәслихатының 08.01.2021 № 44/486 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
3. Маңғыстау ауданының Құрмет грамотасымен наградтауға ұсыныстарды еңбек, шығармашылық ұжымдары, жергілікті өкілді және атқарушы органдар, қоғамдық бірлестіктер ұсынады.
Ескерту. 3 - тармақ жаңа редакцияда, орыс тіліндегі мәтіні өзгермейді - Маңғыстау облысы Маңғыстау аудандық мәслихатының 05.09.2022 № 14/149 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
4. Маңғыстау ауданының Құрмет грамотасымен наградтала алмайды:
1) ұсыну сәтінде заңнамамен белгіленген тәртіпте өтелмеген немесе алып тасталмаған соттылығы бар тұлғалар;
2) сотпен әрекетке қабілетсіз немесе әрекетке қабілеттілігі шектеулі деп танылған тұлғалар;
3) сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық іс-әрекеттері үшін жауапкершілікке тартылған тұлғалар;
4) ұсыну сәтінде заңнамамен белгіленген тәртіпте өтелмеген немесе алып тасталмаған әкімшілік жазалары бар тұлғалар.
Ескерту. 4 - тармақ жаңа редакцияда, орыс тіліндегі мәтіні өзгермейді - Маңғыстау облысы Маңғыстау аудандық мәслихатының 05.09.2022 № 14/149 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
5. Наградтау бетшесінде наградталушының жеке басын сипаттайтын, оның сол саладағы және еңбек ұжымындағы жалпы еңбек өтілі, нақты сіңірген еңбегі, жұмысының тиімділігі және сапасы туралы мәліметтер көрсетіледі.
Наградтау бетшесіне кәсіпорынның, ұйымның, мекеменің, мемлекеттік органның басшысы қол қояды және елтаңбалы мөрмен бекітіледі.
Аудан әкімі орынбасарларының, ауылдық округтер мен ауылдар әкімдерінің, бөлімдер басшыларының наградтау бетшесіне аудан әкімі қол қояды.
Ескерту. 5 - тармақ жаңа редакцияда, орыс тіліндегі мәтіні өзгермейді - Маңғыстау облысы Маңғыстау аудандық мәслихатының 05.09.2022 № 14/149 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.

Сноска. Пункт 1 в редакции решения Мангистауского районного маслихата Мангистауской области от 05.09.2022 № 14/149 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Почетной грамотой Мангистауского района награждаются граждане за значительные достижения в экономике, в социальной сфере, науке, культуре, образовании, в воинской и иной государственной службе, в общественной и государственной деятельности.
Сноска. Пункт 2 - в редакции решения Мангистауского районного маслихата Мангистауской области от 08.01.2021 № 44/486 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Представления к награждению Почетной грамотой Мангистауского района вносятся трудовыми, творческими коллективами, местным представительным и исполнительным органами, общественными объединениями.
Сноска. Пункт 3 в редакции на казахском языке, текст на русском языке не меняется, решением Мангистауского районного маслихата Мангистауской области от 05.09.2022 № 14/149 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Почетной грамотой Мангистауского района не могут быть награждены:
1) лица, имеющие судимость, которая не погашена или не снята в установленном законодательством порядке на момент представления;
2) лица, признанным судом недееспособными либо ограниченно дееспособными;
3) лица, привлеченные к ответственности за действия коррупционного правонарушения;
4) лица, имеющие административное взыскание, которое не погашено или не снято в установленном законодательством порядке на момент представления.
Сноска. Пункт 4 в редакции на казахском языке, текст на русском языке не меняется, решением Мангистауского районного маслихата Мангистауской области от 05.09.2022 № 14/149 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. В наградном листе излагаются данные, характеризующие личность награждаемого, общий трудовой стаж работы в отрасли и в данном коллективе, его конкретные заслуги, сведения об эффективности и качестве работы.
Наградной лист подписывается руководителем предприятия, организации, учреждения, государственного органа и скрепляется гербовой печатью.
На заместителей акима района, акимов сельских округов и сел, руководителей отделов наградной лист подписывается акимом района.
Сноска. Пункт 5 в редакции на казахском языке, текст на русском языке не меняется, решением Мангистауского районного маслихата Мангистауской области от 05.09.2022 № 14/149 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

6. Аудан әкімі мен аудандық мәслихат төрағасының атына еңбек ұжымының наградтау парағы мен қолдаухаты аудан әкімі аппаратының және аудандық мәслихат аппаратының кадр жұмысының бөліміне жолданады. Одан кейін алдын ала қарау және Құрмет грамотасымен наградтау жөніндегі ұсыныстарды дайындау үшін аудандық мәслихаттың тұрақты комиссияларына жолданады.
Ескерту. 6- тармақ жаңа редакцияда - Маңғыстау облысы Маңғыстау аудандық мәслихатының 12.07.2023 № 4/28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
7. Егер ұсынылған кандидаттар немесе наградтау құжаттары осы Ережеде белгіленген талаптарға сәйкес болмаса, онда бұл ұсыныс аудандық мәслихат сессиясының қарауына енгізілмейді.
Ескерту. 7 - тармақ жаңа редакцияда, орыс тіліндегі мәтіні өзгермейді - Маңғыстау облысы Маңғыстау аудандық мәслихатының 05.09.2022 № 14/149 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
8. Құрмет грамотасымен наградтау туралы шешім Маңғыстау аудандық мәслихатының сессиясында қабылданады.
Құрмет грамотасымен наградтау туралы шешім бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланады.
Құрмет грамотасымен қайта наградтау бес жылдан кейін ғана мүмкін болады.
Ескерту. 8 - тармақ жаңа редакцияда, орыс тіліндегі мәтіні өзгермейді - Маңғыстау облысы Маңғыстау аудандық мәслихатының 05.09.2022 № 14/149 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2-тарау. Маңғыстау ауданының Құрмет грамотасының сипаттамасы
Ескерту. 2- тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - Маңғыстау облысы Маңғыстау аудандық мәслихатының 08.01.2021 № 44/486 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
9. Құрмет грамотасы бетінде Елтаңба белгісі салынған және мемлекеттік тілде "Құрмет грамотасы" деп жазылған, қосымша бетшесі бар көгілдір түсті балакрон папка түрінде болады. Қосымша бетше типографиялық тәсілмен ақ түсті тығыз қағаздан дайындалады.
Қосымшаның айқара ашылған бетінің сол жағы ұлттық оюмен өрнектелген, ал оң жағының жоғарғы бөлігінде Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген.
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнесінің төменгі жағында наградталушының тегін, атын, әкесінің атын және сіңірген еңбектерін көрсету үшін орын қалдырылады. Мәтіннің астында қосарланып аудан әкімінің және аудандық мәслихат төрағасының қолдары орналастырылады.
Ескерту. 9 - тармақ жаңа редакцияда, орыс тіліндегі мәтіні өзгермейді - Маңғыстау облысы Маңғыстау аудандық мәслихатының 05.09.2022 № 14/149 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді- 12.07.2023 № 4/28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.

6. Наградной лист и ходатайство трудового коллектива, на имя акима района и председателя районного маслихата направляются в отдел кадровой работы аппарата акима района и аппарата районного маслихата. Затем для предварительного рассмотрения и подготовки предложения по награждению Почетной грамотой направляются в постоянные комиссии районного маслихата.
Сноска. Пункт 6 в редакции решения Мангистауского районного маслихата Мангистауской области от 12.07.2023 № 4/28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. В случае, если представленная кандидатура или наградные документы не отвечают требованиям, установленным настоящим Положением, данное предложение не вносится на рассмотрение сессии районного маслихата.
Сноска. Пункт 7 в редакции на казахском языке, текст на русском языке не меняется, решением Мангистауского районного маслихата Мангистауской области от 05.09.2022 № 14/149 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Решение о награждении Почетной грамотой принимается на сессии Мангистауского районного маслихата.
Решение о награждении Почетной грамотой публикуется в средствах массовой информации.
Повторное награждение Почетной грамотой возможно только через пять лет.
Сноска. Пункт 8 в редакции на казахском языке, текст на русском языке не меняется, решением Мангистауского районного маслихата Мангистауской области от 05.09.2022 № 14/149 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Описание Почетной грамоты Мангистауского района
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции решения Мангистауского районного маслихата Мангистауской области от 08.01.2021 № 44/486 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Почетная грамота представляет собой папку из балакрона голубого цвета с изображением герба на лицевой стороне и со вкладышем надписью на государственном языке "Құрмет грамотасы". Вкладыш изготавливается типографическим способом из плотной бумаги белого цвета.
Левая сторона разворота вкладыша обрамлена национальным орнаментом, а в верхней части правой стороны изображен Государственной Герб Республики Казахстан.
Внизу изображения Государственного Герба Республики Казахстан отводится место для указания фамилии, имени, отчества и заслуг награждаемого. Под текстом параллельно размещаются подписи акима района и председателя районного маслихата.
Сноска. Пункт 9 с изменением, внесенным решением Мангистауского районного маслихата Мангистауской области от 08.01.2021 № 44/486 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);в редакции на казахском языке, текст на русском языке не меняется, решением Мангистауского районного маслихата Мангистауской области от 05.09.2022 № 14/149 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 12.07.2023 № 4/28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3-тарау. Маңғыстау ауданының Құрмет грамотасын тапсырудың тәртібі
Ескерту. 3- тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - Маңғыстау облысы Маңғыстау аудандық мәслихатының 08.01.2021 № 44/486 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
10. Маңғыстау ауданының Құрмет грамотасымен наградтау туралы шешім кадр қызметімен наградталушының еңбек кітапшасы мен жеке ісіне енгізіледі.
Ескерту. 10 - тармақ жаңа редакцияда, орыс тіліндегі мәтіні өзгермейді - Маңғыстау облысы Маңғыстау аудандық мәслихатының 05.09.2022 № 14/149 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
11. Наградтау туралы мәліметтер Маңғыстау ауданының Құрмет грамотасын тапсыру журналына тіркеледі. Журнал аудан әкімі аппаратының наградтау мәселесімен айналысатын маманында 5 жыл бойына сақталады, одан әрі аудан әкімі аппаратының мұрағатына сақтауға тапсырылады.
Ескерту. 11 - тармақ жаңа редакцияда, орыс тіліндегі мәтіні өзгермейді - Маңғыстау облысы Маңғыстау аудандық мәслихатының 05.09.2022 № 14/149 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
12. Құрмет грамотасы салтанатты түрде аудан әкімімен немесе оның орынбасарларымен, аудандық мәслихаттың төрағасымен наградталушының жұмыс орны бойынша еңбек ұжымдарында, сессияларда, жиындарда және аудан активінің жиналыстарында табыс етіледі.
Ескерту. 12 - тармақ жаңа редакцияда - Маңғыстау облысы Маңғыстау аудандық мәслихатының 12.07.2023 № 4/28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.

Глава 3. Порядок вручения Почетной грамоты Мангистауского района
Сноска. Заголовок главы 3 - в редакции решения Мангистауского районного маслихата Мангистауской области от 08.01.2021 № 44/486 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Решение о награждении Почетной грамотой Мангистауского района заносится кадровыми службами в трудовую книжку и личное дело награжденного.
Сноска. Пункт 10 в редакции на казахском языке, текст на русском языке не меняется, решением Мангистауского районного маслихата Мангистауской области от 05.09.2022 № 14/149 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Сведения о награждении регистрируются в журнале вручения Почетной грамоты Мангистауского района. Журнал хранится у специалиста аппарата акима района по наградным вопросам в течение 5 лет, далее сдается на хранение в архив аппарата акима района.
Сноска. Пункт 11 в редакции на казахском языке, текст на русском языке не меняется, решением Мангистауского районного маслихата Мангистауской области от 05.09.2022 № 14/149 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Почетная грамота в торжественной обстановке вручается акимом района или его заместителями, председателем районного маслихата в трудовых коллективах по месту работы награждаемого, на сессиях, совещаниях и собраниях актива района.
Сноска. Пункт 12 в редакции решения Мангистауского районного маслихата Мангистауской области от 12.07.2023 № 4/28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).