Май аудандық мәслихатының 2014 жылғы 13 наурыздағы (V сайланған ХХХ сессиясы) № 1/30 "Май ауданында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидаларын бекіту туралы" шешіміне өзгеріс енгізу туралы
Павлодар облысы Май аудандық мәслихатының 2016 жылғы 28 маусымдағы № 5/4 шешімі. Павлодар облысының Әділет департаментінде 2016 жылғы 20 шілдеде № 5170 болып тіркелді. Күші жойылды – Павлодар облысы Май аудандық мәслихатының 2021 жылғы 16 сәуірдегі № 2/3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен
Ескерту. Күші жойылды – Павлодар облысы Май аудандық мәслихатының 16.04.2021 № 2/3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабының 2-3 тармағына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" № 504 қаулысына сәйкес, Май аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Май аудандық мәслихатының 2014 жылғы 13 наурыздағы № 1/30 "Май ауданында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3748 тіркелген, 2014 жылдың 12 сәуірінде аудандық "Шамшырақ" газетінде жарияланған) шешіміне келесі өзгеріс енгізілсін:
Май ауданында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидалары осы шешімнің қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау аудандық мәслихаттың әлеуметтік-мәдени даму және азаматтардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау жөніндегі депутаттық тұрақты комиссиясына жүктелсін.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы Қ. Кәрімов
Аудандық мәслихатының хатшысы Ғ. Арынов
Май аудандық мәслихатының
(VІ сайланған ІV (кезекті)
сессиясы) 2016 жылғы 28
маусымдағы № 5/4 шешіміне
қосымша
Май аудандық мәслихатының
2014 жылғы 13 наурыздағы
№ 1/30 шешімімен
бекітілген
Май ауданында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның
мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың
жекелеген санаттарының тізбесін айқындау Қағидалары

О внесении изменения в решение Майского районного маслихата (ХХХ сессия, V созыв) от 13 марта 2014 года № 1/30 "Об утверждении правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Майского района"
Решение маслихата Майского района Павлодарской области от 28 июня 2016 года № 5/4. Зарегистрировано Департаментом юстиции Павлодарской области 20 июля 2016 года № 5170. Утратило силу решением Майского районного маслихата Павлодарской области от 16 апреля 2021 года № 2/3 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу решением Майского районного маслихата Павлодарской области от 16.04.2021 № 2/3 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2-3 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан", Майский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Майского районного маслихата от 13 марта 2014 года № 1/30 "Об утверждении правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Майского района" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 3748, опубликованное 12 апреля 2014 года в районной газете "Шамшырак"), следующее изменение:
Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Майского района изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему решению.
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию по вопросам социально-культурного развития и по защите законных прав и интересов граждан.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии К. Каримов
Секретарь районного маслихата Г. Арынов
Приложение
к решению Майского
районного маслихата
(ІV (очередная) сессия,
VІ созыв) от 28 июня 2016 года
№ 5/4
Утверждены
решением Майского
районного маслихата
от 13 марта 2014 года № 1/30
Правила оказания социальной помощи, установления
размеров и определения перечня отдельных категорий
нуждающихся граждан Майского района

1. Осы әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың Қағидалары (бұдан әрі - Қағида) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабының 2-3 тармағына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы № 504 "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қаулысына сәйкес әзірленді (бұдан әрі - ҮҚ).
1. Жалпы ережелер
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі терминдер мен ұғымдар:
1) атаулы күндер – жалпы халықтық тарихи, рухани, мәдени маңызы бар және Қазақстан Республикасы тарихының барысына ықпал еткен оқиғалар;
2) арнайы комиссия - өмірлік қиын жағдайдың туындауына байланысты әлеуметтік көмек көрсетуге үміткер адамның (отбасының) өтінішін қарау бойынша аудан әкімінің шешімімен құрылатын комиссия;
3) ең төмен күнкөріс деңгейі – Павлодар облысының статистикалық органдары есептейтін мөлшері бойынша ең төмен тұтыну себетінің құнына тең, бір адамға қажетті ең төмен ақшалай кіріс;
4) мереке күндері – Қазақстан Республикасының ұлттық және мемлекеттік мереке күндері;
5) отбасының (азаматтың) жан басына шаққандағы орташа табысы - отбасының жиынтық табысының отбасының әрбір мүшесіне айына келетін үлесі;
6) орталық атқарушы орган - халықты әлеуметтік қорғау саласында мемлекеттік саясатты іске асыруды қамтамасыз ететін мемлекеттік орган;
7) өмірлік қиын жағдай - азаматтың тыныс-тіршілігін объективті түрде бұзатын, оны ол өз бетінше еңсере алмайтын ахуал;
8) уәкілетті орган - "Май ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекеме;
9) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі - уәкілетті ұйым) - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштер қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, сондай-ақ электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;
10) учаскелік комиссия - әлеуметтік көмек алуға өтініш білдірген адамдардың (отбасылардың) материалдық жағдайына тексеру жүргізу және қорытындылар дайындау үшін Май ауданы әкімінің шешімімен құрылатын комиссия;

1. Настоящие Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2-3 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Постановлением Правительства Республики Казахстан № 504 от 21 мая 2013 года "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан" (далее – ТП).
1. Общие положения
2. Основные термины и понятия, которые используются в настоящих Правилах:
1) памятные даты – события, имеющие общенародное историческое, духовное, культурное значение и оказавшие влияние на ход истории Республики Казахстан;
2) специальная комиссия – комиссия, создаваемая решением акима района, по рассмотрению заявления лица (семьи), претендующего на оказание социальной помощи в связи с наступлением трудной жизненной ситуации;
3) прожиточный минимум – необходимый минимальный денежный доход на одного человека, равный по величине стоимости минимальной потребительской корзины, рассчитываемой органами статистики в Павлодарской области;
4) праздничные дни – дни национальных и государственных праздников Республики Казахстан;
5) среднедушевой доход семьи (гражданина) – доля совокупного дохода семьи, приходящаяся на каждого члена семьи в месяц;
6) центральный исполнительный орган – государственный орган, обеспечивающий реализацию государственной политики в сфере социальной защиты населения;
7) трудная жизненная ситуация – ситуация, объективно нарушающая жизнедеятельность гражданина, которую он не может преодолеть самостоятельно;
8) уполномоченный орган – государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ Майского района";
9) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – уполномоченная организация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан, для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", а также обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме;
10) участковая комиссия – комиссия, создаваемая решением акима Майского района для проведения обследования материального положения лиц (семей), обратившихся за социальной помощью, и подготовки заключений;

11) шекті шама - әлеуметтік көмектің бекітілген ең жоғары мөлшері.
3. Осы Қағидалардың мақсаттары үшін әлеуметтік көмек ретінде жергілікті атқарушы органдар (бұдан әрі - ЖАО) мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына (бұдан әрі - алушылар) өмірлік қиын жағдай туындаған жағдайда, сондай-ақ атаулы күндер мен мереке күндеріне ақшалай нысанда көрсететін көмек түсініледі.
4. "Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне және соларға теңестірілген адамдарға берілетін жеңілдіктер мен оларды әлеуметтік қорғау туралы" 1995 жылғы 28 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабында және "Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" 2005 жылғы 13 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабында көрсетілген адамдарға әлеуметтік көмек осы Қағидаларда көзделген тәртіппен көрсетіледі.
5. Әлеуметтік көмек бір рет және (немесе) мерзімді (ай сайын, тоқсан сайын) көрсетіледі.
6. Әлеуметтік көмек көрсету үшін атаулы күндер мен мереке күндерінің тізбесі:
1) 8 наурыз - Халықаралық әйелдер күні;
2) 9 мамыр - Жеңіс күні;
3) 1 қазан - Халықаралық қарттар күні;
4) қазанның екінші жексенбісі - Қазақстан Республикасының Мүгедектер күні.
7. Учаскелік және арнайы комиссиялар өз қызметін Павлодар облысының ЖАО бекіткен ережелері негізінде жүзеге асырады.
2. Әлеуметтік көмек алушылар санаттарының
тізбесін айқындау және әлеуметтік көмектің
мөлшерлерін белгілеу тәртібі
8. Әлеуметтік көмек Май ауданының аумағында тұрақты тұратын келесі азаматтардың санаттарына ұсынылады:
1) Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне (бұдан әрі - ҰОС);
2) жеңiлдiктер мен кепiлдiктер жағынан ҰОС қатысушыларға теңестiрiлген адамдар, атап айтқанда:
2-1) екiншi дүние жүзiлiк соғыс кезiнде фашистер мен олардың одақтастары құрған концлагерлердiң, геттолардың және басқа да ерiксiз ұстау орындарының жасы кәмелетке толмаған бұрынғы тұтқындары;
2-2) басқа мемлекеттердiң аумақтарындағы ұрыс қимылдарына қатысушылар, атап айтқанда: бұрынғы КСР Одағы үкiмет органдарының шешiмдерiне сәйкес басқа мемлекеттiң аумақтарындағы ұрыс қимылдарына қатысқан - Совет Армиясының, Әскери-Теңiз флотының, Мемлекеттiк қауiпсiздiк комитетiнiң әскери қызметшiлерi, бұрынғы КСР Одағы Iшкi iстер министрлiгiнiң қатардағы және басқарушы құрамының адамдары (әскери мамандар мен кеңесшiлердi қоса есептегенде); жаттығу жиындарына шақырылып, ұрыс қимылдары жүрiп жатқан кезде Ауғанстанға жiберiлген әскери мiндеттiлер; ұрыс қимылдары жүрiп жатқан осы елге жүк жеткiзу үшiн Ауғанстанға жiберiлген автомобиль батальондарының әскери қызметшiлерi; бұрынғы КСР Одағының аумағынан Ауғанстанға жауынгерлiк тапсырмаларды орындау үшiн ұшулар жасаған ұшу құрамының әскери қызметшiлерi; Ауғанстандағы кеңес әскери құрамына қызмет көрсеткен жараланған, контузия алған немесе зақымданған, яки ұрыс қимылдарын қамтамасыз етуге қатысқаны үшiн бұрынғы КСР Одағының ордендерiмен және медальдерiмен наградталған жұмысшылар мен қызметшiлер;

11) предельный размер – утвержденный максимальный размер социальной помощи;
3. В настоящих Правилах под социальной помощью понимается помощь, предоставляемая местными исполнительными органами (далее МИО) в денежной или натуральной форме отдельным категориям нуждающихся граждан (далее – получатели) в случае наступления трудной жизненной ситуации, а также к памятным датам и праздничным дням.
4. Лицам, указанным в статье 20 Закона Республики Казахстан от 28 апреля 1995 года "О льготах и социальной защите участников, инвалидов Великой Отечественной войны и лиц, приравненных к ним" и статье 16 Закона Республики Казахстан от 13 апреля 2005 "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан", социальная помощь оказывается в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
5. Социальная помощь предоставляется единовременно и (или) периодически (ежемесячно, ежеквартально).
6. Перечень памятных дат и праздничных дней для оказания социальной помощи:
1) 8 марта – Международный женский день;
2) 9 мая – День Победы;
3) 1 октября – Международный День пожилых людей;
4) второе воскресенье октября – День инвалидов Республики Казахстан.
7. Участковые и специальные комиссии осуществляют свою деятельность на основании положения, утверждаемого МИО Павлодарской области.
2. Порядок определения перечня категорий получателей
социальной помощи и установления размеров социальной помощи
8. Социальная помощь предоставляется следующим категориям граждан, постоянно проживающим на территории Майского района:
1) участникам и инвалидам Великой Отечественной войны (далее – ВОВ);
2) лицам, приравненным по льготам и гарантиям к участникам ВОВ, а именно:
2-1) бывшие несовершеннолетние узники концлагерей, гетто и других мест принудительного содержания, созданных фашистами и их союзниками в период второй мировой войны;
2-2) участники боевых действий на территории других государств, а именно: военнослужащие Советской Армии, Военно-Морского флота, Комитета государственной безопасности, лица рядового и начальствующего состава Министерства внутренних дел бывшего Союза ССР (включая военных специалистов и советников), которые в соответствии с решениями правительственных органов бывшего Союза ССР принимали участие в боевых действиях на территории других государств; военнообязанные, призывавшиеся на учебные сборы и направлявшиеся в Афганистан в период ведения боевых действий; военнослужащие автомобильных батальонов, направлявшиеся в Афганистан для доставки грузов в эту страну в период ведения боевых действий; военнослужащие летного состава, совершавшие вылеты на боевые задания в Афганистан с территории бывшего Союза ССР; рабочие и служащие, обслуживающие советский воинский контингент в Афганистане, получившие ранения, контузии или увечья, либо награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за участие в обеспечении боевых действий;

2-3) 1986 - 1987 жылдары Чернобыль АЭС-iндегi апаттың, сондай-ақ азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектiлердегi басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың зардаптарын жоюға қатысқан, сондай-ақ ядролық сынақтар мен жаттығуларға тiкелей қатысқан адамдар;
3) жеңiлдiктер мен кепiлдiктер жағынан ҰОС мүгедектерiне теңестiрiлген адамдар, атап айтқанда:
3-1) Чернобыль АЭС-iндегi апаттың, азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектiлердегi басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың, ядролық қаруды сынаудың салдарынан мүгедек болған адамдар, сондай-ақ ата-анасының бiрiнiң радиациялық сәуле алуы себебiнен генетикалық жағынан мүгедек болып қалған олардың балалары;
4) жеңiлдiктер мен кепiлдiктер жөнiнен соғысқа қатысушыларға теңестiрiлген адамдардың басқа да санаттары, атап айтқанда:
4-1) қайтыс болған соғыс мүгедектерiнiң және соларға теңестiрiлген мүгедектердiң әйелдерi (күйеулерi), сондай-ақ қайтыс болған соғысқа қатысушылардың, партизандардың, астыртын күрес жүргiзген адамдардың, "Ленинградты қорғағаны үшiн" медалiмен және "Қоршаудағы Ленинград тұрғыны" белгiсiмен наградталған, жалпы ауруға шалдығудың, еңбек ету кезiнде зақым алуының нәтижесiнде және басқа себептерге (құқыққа қайшы келетiндерiнен басқаларына) байланысты мүгедек деп танылған азаматтардың екiншi рет некеге тұрмаған әйелдерi (күйеулерi);
4-2) ҰОС жылдарында тылдағы қажырлы еңбегi және мiнсiз әскери қызметi үшiн бұрынғы КСР Одағының ордендерiмен және медальдерiмен наградталған адамдар;
5) 1941 жылғы 22 маусымнан бастап 1945 жылғы 9 мамырды қоса алғанда кемінде 6 ай жұмыс істеген (әскери қызмет өткерген) және ҰОС жылдарында тылдағы қажырлы еңбегі мен қалтқысыз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдерімен марапатталмаған адамдар;
6) ең төмен мөлшердегі зейнетақы немесе жәрдемақы алатын зейнеткерлік жасқа жеткен адамдар, атап айтқанда:
6-1) жалғыз басты және жалғыз тұратын зейнеткерлер;
6-2) 80 және одан да жоғары жасқа жеткен зейнеткерлер;
7) мүгедектер, атап айтқанда:
7-1) 18 жасқа дейінгі мүгедек балалар;
7-2) 1 топтағы мүгедектер;
7-3) 2 топтағы мүгедектер;
7-4) қәмелеттік жасқа толмаған баласы (балалары) бар мүгедектер;
7-5) арбаға таңылған мүгедектер;
8) табысы облыс бойынша белгіленген күнкөріс деңгейінен аспайтын аз қамтамасыз етілген отбасыларының жоғарғы оқу орындарында оқитын студенттері, жетім балалар және ата-анасының қорғауынсыз қалған балалар;
9) аз қамтамасыз етілген азаматтар, атап айтқанда:
9-1) уәкілетті органда жұмыссыз ретінде тіркеуінде тұрған, табысы белгіленген күнкөріс деңгейінен аспайтын жұмыссыз азаматтар;

2-3) лица, принимавшие участие в ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской АЭС в 1986 - 1987 годах, других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, а также участвовавшим непосредственно в ядерных испытаниях и учениях;
3) лицам, приравненным по льготам и гарантиям к инвалидам ВОВ, а именно:
3-1) лица, ставшие инвалидами вследствие катастрофы на Чернобыльской АЭС и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, испытания ядерного оружия, и их дети, инвалидность которых генетически связана с радиационным облучением одного из родителей;
4) другим категориям лиц, приравненным по льготам и гарантиям к участникам войны, а именно:
4-1) жены (мужья) умерших инвалидов ВОВ и приравненных к ним инвалидов, а также жены (мужья) умерших участников ВОВ, партизан, подпольщиков, граждан, награжденных медалью "За оборону Ленинграда" и знаком "Житель блокадного Ленинграда", признававшихся инвалидами в результате общего заболевания, трудового увечья и других причин (за исключением противоправных), которые не вступали в другой брак;
4-2) лица, награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы ВОВ;
5) лица, проработавшие (прослужившие) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы ВОВ;
6) лица, достигшие пенсионного возраста получающие минимальный размер пенсий или пособий, а именно:
6-1) одинокие и одиноко проживающие пенсионеры;
6-2) пенсионеры, достигшие 80 и более лет;
7) инвалиды, а именно:
7-1) дети инвалиды до 18 лет;
7-2) инвалиды 1 группы;
7-3) инвалиды 2 группы;
7-4) инвалиды, имеющие несовершеннолетнего ребенка (детей);
7-5) инвалиды - колясочники;
8) студенты из малообеспеченных семей, доход которых не превышает установленной по области величины прожиточного минимума, дети-сироты и дети оставшихся без попечения родителей, обучающиеся в высших учебных заведениях;
9) малообеспеченные граждане, а именно:
9-1) безработные граждане, доход которых не превышает установленной величины прожиточного минимума, состоящие на учете в качестве безработного уполномоченном органе;

9-2) бас бостандығынан айыру орнынан босап шыққан тұлғалар;
9-3) ауыр өмірлік жағдайға ұшыраған азаматтар, атап айтқанда өрт немесе табиғи апат;
9-4) ) ауыр өмірлік жағдайға ұшыраған азаматтар, атап айтқанда ұзақ (1 айдан аса) ауру;
9-5) 12 аптаға дейін жүктілігіне байланысты медициналық мекемеге дер кезінде есепке тұрған, жан басына шаққанда отбасының орташа табысы күнкөріс деңгейінен аспайтын жүкті әйелдер;
9-6) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алатын аз қамтамасыз етілген отбасылар;
9-7) 18 жасқа дейінгі балаларға мемлекеттік балалар жәрдемақысын алатын аз қамтамасыз етілген отбасылар;
9-8) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек және 18 жасқа дейінгі балаларға мемлекеттік балалар жәрдемақысын алатын кәмелеттік жасқа толмаған, төрт және одан да көп балалары бар аз қамтамасыз етілген көп балалы аналар;
9-9) жан басына шаққанда отбасының орташа табысы облыс бойынша белгіленген күнкөріс деңгейінен аспайтын аз қамтамасыз етілген отбасылары;
10) әлеуметтiк манызды аурулары бар азаматтар, атап айтқанда:
10-1) онкология ауруларынан жапа шегуші тұлғалар;
10-2) туберкулез ауруларынан жапа шегуші тұлғалар;
10-3) иммундық тапшылық вирусы сырқатынан жапа шегуші тұлғалар.
9. Табысын есептемей уәкілетті орган әлеуметтік көмекті көрсетеді:
1) атаулы күндер мен мерекелік күндерге бір жолғы әлеуметтік көмек:
1-1) Жеңіс күніне орай осы Қағиданың 8-тармақтың 1), 2), 4), 5) тармақшаларында көрсетілген санаттарға уәкілетті мекемемен келісілген тізімі негізінде;
1-2) Халықаралық әйелдер күніне орай осы Қағиданың 8-тармақтың 9-8) тармақшасында көрсетілген санаттарға уәкілетті органның тізімі негізінде;
1-3) Халықаралық қарттар күніне орай осы Қағиданың 8-тармақтың 6) тармақшасында көрсетілген санаттарға уәкілетті органның тізімі негізінде;
1-4) Қазақстан Республикасының Мүгедектер күніне орай осы Қағиданың 8-тармақтың 7-1), 7-2), 7-3) тармақшаларында көрсетілген санаттарға уәкілетті мекемемен келісілген тізімі негізінде;
2) бір жолғы әлеуметтік көмек:
2-1) осы Қағиданың 8-тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген санаттарға мерзімді басылымдарға жазылу үшін 3 айлық есеп көрсеткіш (бұдан әрі - АЕК) мөлшерінде өтініш бойынша;
2-2) осы Қағиданың 8-тармақтың 7-5) тармақшасында көрсетілген санаттарға тұрғын үйіне пандус орнатудың нақты құны мөлшерінде екінші деңгейдегі банктердегі немесе жеке банк операцияларына лицензиясы бар ұжымдардағы дербес есеп шотының нөмірі көрсетілген жеке өтініші бойынша, осы Қағиданың 15-тармақтың 1), 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттар, мүгедек статусын растайтын құжаты негізінде;

9-2) лица, освободившиеся из мест лишения свободы;
9-3) граждане, попавшие в трудную жизненную ситуацию, а именно стихийное бедствие или пожар;
9-4) граждане, попавшие в трудную жизненную ситуацию, а именно длительная (более 1 месяца) болезнь;
9-5) беременные женщины, со среднедушевым доходом семьи, не превышающим размер прожиточного минимума, своевременно обратившиеся в медицинское учреждение для постановки на учет по беременности до 12 недель;
9-6) малообеспеченные семьи, получающие государственную адресную социальную помощь;
9-7) малообеспеченные семьи, получающие государственное пособие на детей до 18 лет;
9-8) малообеспеченные многодетные матери, имеющих четырех и более несовершеннолетних детей получающие государственную адресную социальную помощи или государственное пособие на детей до 18 лет;
9-9) малообеспеченные семьи со среднедушевым доходом семьи не превышающий установленной по области величины прожиточного минимума;
10) граждане, имеющие социально-значимые заболевания, а именно:
10-1) лица, страдающие онкологическим заболеванием;
10-2) лица, страдающие туберкулезным заболеванием;
10-3) лица, страдающие заболеванием вирус иммунодефицита человека.
9. Уполномоченный орган оказывает социальную помощь без учета дохода:
1) единовременную социальную помощь к памятным датам и праздничным дням:
1-1) ко дню Победы для категорий, указанных в подпунктах 1), 2), 4), 5) пункта 8 настоящих Правил на основании списка, согласованного с уполномоченной организацией;
1-2) к Международному женскому дню для категорий, указанных в подпункте 9-8) пункта 8 настоящих Правил на основании списка, уполномоченного органа;
1-3) к Международному дню пожилых людей для категорий, указанных в подпункте 6) пункта 8 настоящих Правил на основании списка, согласованного с уполномоченной организацией;
1-4) ко Дню инвалидов Республики Казахстан для категорий, указанных в подпунктах 7-1), 7-2), 7-3) пункта 8 настоящих Правил на основании списка, согласованного с уполномоченной организацией;
2) единовременную социальную помощь:
2-1) для категорий, указанных в подпункте 1) пункта 8 настоящих Правил социальная помощь на подписку периодических печатных издании в размере 3 минимальных расчетных показателей (далее - МРП) на основании заявления;
2-2) для категорий, указанных в подпункте 7-5) пункта 8 настоящих Правил в размере фактической стоимости на установку пандусов к жилому дому на основании личного заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, документов указанных в подпункте 1), 2) пункта 15 настоящих Правил и документа, подтверждающего статус инвалида;

2-3) осы Қағиданың 8-тармақтың 7-4) тармақшасында көрсетілген санаттарға 5 АЕК мөлшерінде екінші деңгейдегі банктердегі немесе жеке банк операцияларына лицензиясы бар ұжымдардағы дербес есеп шотының нөмірі көрсетілген жеке өтініші бойынша, осы Қағиданың 15-тармақтың 1), 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттар, мүгедек статусын растайтын құжат, баланың туу туралы куәлігі негізінде;
2-4) осы Қағиданың 8-тармақтың 9-2) тармақшасында көрсетілген санаттарға 5 АЕК мөлшерінде екінші деңгейдегі банктердегі немесе жеке банк операцияларына лицензиясы бар ұжымдардағы дербес есеп шотының нөмірі көрсетілген жеке өтініші бойынша, осы Қағиданың 15-тармақтың 1), 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттар, бас бостандығынан айыру орнынан босағаны туралы анықтама негізінде;
2-5) осы Қағиданың 8-тармақтың 9-3) тармақшасында көрсетілген санаттарға 60 АЕК дейін оқиға болған күнінен бастап үш айдың ішінде жеке өтініш берсе (аудандық арнайы комиссияның шешімі бойынша);
2-6) осы Қағиданың 8-тармақтың 10-1) тармақшасында көрсетілген санаттарға 10 АЕК мөлшерінде екінші деңгейдегі банктердегі немесе жеке банк операцияларына лицензиясы бар ұжымдардағы дербес есеп шотының нөмірі көрсетілген жеке өтініші бойынша, осы Қағиданың 15-тармақтың 1), 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттар, онкологиялық ауруын растайтын медициналық анықтама негізінде;
2-7) осы Қағиданың 8-тармақтың 10-2) тармақшасында көрсетілген санаттарға 7 АЕК мөлшерінде, екінші деңгейдегі банктердегі немесе жеке банк операцияларына лицензиясы бар ұжымдардағы дербес есеп шотының нөмірі көрсетілген жеке өтініші бойынша, осы Қағиданың 15-тармақтың 1), 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттар, туберкулез ауруын растайтын медициналық анықтама негізінде;
2-8) осы Қағиданың 8-тармақтың 10-3) тармақшасында көрсетілген санаттарға 7 АЕК мөлшерінде екінші деңгейдегі банктердегі немесе жеке банк операцияларына лицензиясы бар ұжымдардағы дербес есеп шотының нөмірі көрсетілген жеке өтініші бойынша, осы Қағиданың 15-тармақтың 1), 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттар, ауруын растайтын медициналық анықтама негізінде;
2-9) осы Қағиданың 8-тармақтың 2), 3), 4), 5), 7-1), 7-2) тармақшаларында көрсетілген санаттарға тұрғын үйіне жөндеу және абаттандыру жұмыстарын жүргізу үшін 60 АЕК дейін (аудандық арнайы комиссияның шешімі бойынша);
2-10) осы Қағиданың 8-тармақтың 7-1), 7-2), 7-3) тармақшаларында көрсетілген санаттарға 10 АЕК мөлшерінде біржолғы әлеуметтік көмек екінші деңгейдегі банктердегі немесе жеке банк операцияларына лицензиясы бар ұжымдардағы дербес есеп шотының нөмірі көрсетілген жеке өтініші бойынша, осы Қағиданың 15-тармақтың 1), 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттар, мүгедектігін растайтын анықтама негізінде;

2-3) для категорий, указанных в подпункте 7-4) пункта 8 настоящих Правил в размере 5 МРП на основании личного заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, документов указанных в подпункте 1), 2) пункта 15 настоящих Правил, документа подтверждающего статус инвалида, свидетельство о рождении ребенка;
2-4) для категорий, указанных в подпункте 9-2) пункта 8 настоящих Правил в размере 5 МРП на основании личного заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, документов указанных в подпункте 1), 2) пункта 15 настоящих Правил, справки об освобождении из мест лишения свободы;
2-5) для категорий, указанных в подпункте 9-3) пункта 8 настоящих Правил до 60 МРП при подаче личного заявления в течение трех месяцев со дня наступления события (по решению специальной районной комиссии);
2-6) для категорий, указанных в подпункте 10-1) пункта 8 настоящих Правил в размере 10 МРП на основании личного заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, документов указанных в подпункте 1), 2) пункта 15 настоящих Правил, медицинской справки, подтверждающий наличие онкологической болезни;
2-7) для категорий, указанных в подпункте 10-2) пункта 8 настоящих Правил в размере 7 МРП на основании личного заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, документов указанных в подпункте 1), 2) пункта 15 настоящих Правил, медицинской справки, подтверждающий наличие туберкулезного заболевания;
2-8) для категорий, указанных в подпункте 10-3) пункта 8 настоящих Правил в размере 7 МРП на основании личного заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, документов указанных в подпункте 1), 2) пункта 15 настоящих Правил, медицинской справки, подтверждающий наличие болезни;
2-9) для категорий, указанных в подпунктах 2), 3), 4), 5), 7-1), 7-2) пункта 8 настоящих Правил на ремонт и благоустройство жилого помещения до 60 МРП (по решению специальной районной комиссии);
2-10) для категорий, указанных в подпунктах 7-1), 7-2), 7-3) пункта 8 настоящих Правил единовременная социальная помощь в размере 10 МРП на основании личного заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, документов указанных в подпункте 1), 2) пункта 15 настоящих Правил, справки подтверждающий инвалидность;

3) тоқсан сайынғы әлеуметтік көмек:
3-1) тұрмыстық-коммуналдық қызметін өтеу үшін:
3-2) осы Қағиданың 8-тармақтың 2), 3), 4) тармақшаларында көрсетілген санаттарға 3,6 АЕК мөлшерінде екінші деңгейдегі банктердегі немесе жеке банк операцияларына лицензиясы бар ұжымдардағы дербес есеп шотының нөмірі көрсетілген жеке өтініші бойынша, осы Қағиданың 15-тармақтың 1), 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттар, статусын растайтын құжат негізінде;
3-3) осы Қағиданың 8-тармақтың 7-1), 7-2), 7-3) тармақшаларында көрсетілген санаттарға 2 АЕК мөлшерінде екінші деңгейдегі банктердегі немесе жеке банк операцияларына лицензиясы бар ұжымдардағы дербес есеп шотының нөмірі көрсетілген жеке өтініші бойынша, осы Қағиданың 15-тармақтың 1), 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттар, статусын растайтын құжат негізінде;
3-4) осы Қағиданың 8-тармақтың 2-2), 2-3) тармақшаларында көрсетілген санаттарға денсаулығын жақсарту үшін 2 АЕК мөлшерінде екінші деңгейдегі банктердегі немесе жеке банк операцияларына лицензиясы бар ұжымдардағы дербес есеп шотының нөмірі көрсетілген жеке өтініші бойынша, осы Қағиданың 15-тармақтың 1), 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттар, статусын растайтын құжат негізінде;
4) ай сайынғы әлеуметтік көмек:
4-1) осы Қағиданың 8-тармақтың 1), 3) тармақшаларында көрсетілген санаттарға дәрі-дәрмек алу үшін 1 АЕК мөлшерінде екінші деңгейдегі банктердегі немесе жеке банк операцияларына лицензиясы бар ұжымдардағы дербес есеп шотының нөмірі көрсетілген жеке өтініші бойынша, осы Қағиданың 15-тармақтың 1), 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттар, статусын растайтын құжат негізінде;
4-2) осы Қағиданың 8-тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген санаттарға 5 АЕК мөлшерінде тұрмыстық-коммуналдық кызметін өтеу үшін екінші деңгейдегі банктердегі немесе жеке банк операцияларына лицензиясы бар ұжымдардағы дербес есеп шотының нөмірі көрсетілген жеке өтініші бойынша, осы Қағиданың 15-тармақтың 1), 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттар, статусын растайтын құжат негізінде;
4-3) осы Қағиданың 8-тармақтың 10-2) тармақшасында көрсетілген санаттарға амбулаторлық емделу кезінде тамақтануға 6 АЕК мөлшерінде және жүріп-тұруына 1 АЕК мөлшерінде екінші деңгейдегі банктердегі немесе жеке банк операцияларына лицензиясы бар ұжымдардағы дербес есеп шотының нөмірі көрсетілген жеке өтініші бойынша, осы Қағиданың 15-тармақтың 1), 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттар, амбулаторлық емделуде деген медициналық анықтама негізінде;

3) ежеквартальная социальная помощь:
3-1) на возмещение жилищно-коммунальных услуг:
3-2) для категорий указанных в подпунктах 2), 3), 4) пункта 8 настоящих Правил в размере 3,6 МРП на основании личного заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, документов указанных в подпункте 1), 2) пункта 15 настоящих Правил, документа подтверждающего статус;
3-3) для категорий, указанных в подпунктах 7-1), 7-2), 7-3) пункта 8 настоящих Правил в размере 2 МРП на основании личного заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, документов указанных в подпункте 1), 2) пункта 15 настоящих Правил, документа подтверждающего статус;
3-4) для категорий, указанных в подпунктах 2-2), 2-3) пункта 8 настоящих Правил на оздоровление в размере 2 МРП на основании личного заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, документов указанных в подпункте 1), 2) пункта 15 настоящих Правил, документа подтверждающего статус;
4) ежемесячная социальная помощь:
4-1) для категорий, указанных в подпунктах 1), 3) пункта 8 настоящих Правил на приобретение лекарств в размере 1 МРП на основании личного заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, документов указанных в подпункте 1), 2) пункта 15 настоящих Правил, документа подтверждающего статус;
4-2) для категорий, указанных в подпункте 1) пункта 8 настоящих Правил в размере 5 МРП на основании личного заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, документов указанных в подпункте 1), 2) пункта 15 настоящих Правил, документа подтверждающего статус;
4-3) для категорий, указанных в подпункте 10-2) пункта 8 настоящих Правил в размере 6 МРП на питание в период амбулаторного лечения и на возмещение затрат на проезд в размере 1 МРП на основании личного заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, документов указанных в подпункте 1), 2) пункта 15 настоящих Правил, медицинской справки о прохождении амбулаторного лечения;

4-4) жүріп-тұру шығындарын өтеу:
4-5) осы Қағиданың 8-тармақтың 10-1) тармақшасында көрсетілген санаттарға Павлодар облыстық онкология диспансеріне дейін және тұрақты жеріне дейін жол жүру билеттерінің нақты құны мөлшерінде екінші деңгейдегі банктердегі немесе жеке банк операцияларына лицензиясы бар ұжымдардағы дербес есеп шотының нөмірі көрсетілген жеке өтініші бойынша, осы Қағиданың 15-тармақтың 1), 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттар, емделуден, тексеруден өткені немесе кеңес алғаны туралы онколог-дәрігер берген анықтама, жүріп-тұрғанын растайтын құжаттар негізінде;
4-6) осы Қағиданың 8-тармақтың 7-1) тармақшасында көрсетілген санаттарға ата-аналарының біріне немесе қамқоршысына нысаналы пунктке дейінгі және тұрақты тұратын жеріне кері қайтқандағы жол жүру билеттерінің нақты құны мөлшерінде әлеуметтік көмек екінші деңгейдегі банктердегі немесе жеке банк операцияларына лицензиясы бар ұжымдардағы дербес есеп шотының нөмірі көрсетілген жеке өтініші бойынша, осы Қағиданың 15-тармақтың 1), 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттар, мүгедек статусын растайтын құжаты, баланың туу туралы куәлігі, тексерілуге, немесе емделуге жолдама негізінде.
10. Уәкілетті орган әлеуметтік көмекті табысын есептеп көрсетеді:
1) бір жолғы әлеуметтік көмек:
1-1) осы Қағиданың 8-тармақтың 8) тармақшасында көрсетілген санаттарға оқыту нақты құны мөлшерінде, өтініші және білім беру қызметің көрсетудің үш жақты шарты негізінде;
1-2) осы Қағиданың 8-тармақтың 9-1) тармақшасында көрсетілген санаттарға жерлеу рәсімдері үшін 15 АЕК мөлшерінде (аудандық арнайы комиссияның шешімі бойынша);
1-3) осы Қағиданың 8-тармақтың 9-4) тармақшасында көрсетілген, жан басына шаққанда отбасының орташа табысы облыс бойынша белгіленген күнкөріс деңгейінен аспайтын санаттарға 15 АЕК мөлшерінде, екінші деңгейдегі банктердегі немесе жеке банк операцияларына лицензиясы бар ұжымдардағы дербес есеп шотының нөмірі көрсетілген жеке өтініші бойынша, осы Қағиданың 15-тармағында көрсетілген құжаттар, медициналық мекемесінін анықтамасы негізінде;
1-4) осы Қағиданың 8-тармақтың 9-5) тармақшасында көрсетілген санаттарға 10 АЕК мөлшерінде, екінші деңгейдегі банктердегі немесе жеке банк операцияларына лицензиясы бар ұжымдардағы дербес есеп шотының нөмірі көрсетілген жеке өтініші бойынша, осы Қағиданың 15-тармағында көрсетілген құжаттар, медициналық мекеменің жүктілігіне байланысты есепке тұрғаны жөнінде анықтама негізінде;

4-4) возмещение затрат на проезд:
4-5) для категорий, указанных в подпункте 10-1) пункта 8 настоящих Правил в размере фактической стоимости проездных билетов в Павлодарский областной онкологический диспансер и обратно к месту постоянного проживания на основании личного заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, документов указанных в подпунктах 1), 2) пункта 15 настоящих Правил, выписки или справки о прохождении лечения, обследования или консультации, выданный врачом-онкологом, документы подтверждающие проезд;
4-6) для категорий, указанных в подпункте 7-1) пункта 8 настоящих Правил одному из родителей или опекуну социальная помощь в размере фактической стоимости проездных билетов до пункта назначения и обратно к месту постоянного проживания одному из родителей или опекуну на основании личного заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, документов указанных в подпунктах 1), 2) пункта 15 настоящих Правил, документа, подтверждающего статус инвалида, свидетельство о рождении ребенка, направление на обследование или лечение, документы подтверждающие проезд.
10. Уполномоченный орган оказывает социальную помощь с учетом доходов:
1) единовременную социальную помощь:
1-1) для категорий, указанных в подпункте 8) пункта 8 настоящих Правил на обучение в размере фактической стоимости на основании заявления и трехстороннего договора на оказание образовательных услуг;
1-2) на погребение для категорий указанной в подпункте 9-1) пункта 8 настоящих Правил в размере 15 МРП (по решению специальной районной комиссии);
1-3) для категорий, указанных в подпункте 9-4) пункта 8 настоящих Правил среднедушевой доход которых не превышает размера установленной по области величины прожиточного минимума в размере 15 МРП на основании личного заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, документов указанных в пункте 15 настоящих Правил, справки с медицинского учреждения;
1-4) для категорий, указанных в подпункте 9-5) пункта 8 настоящих Правил в размере 10 МРП на основании личного заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, документов указанных в пункте 15 настоящих Правил, справки с медицинского учреждения о постановки на учет по беременности;

1-5) осы Қағиданың 8-тармақтың 9-6) тармақшасында көрсетілген санаттарға, алты айдан аса мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алатын отбасыларына жеке шарушылығын дамыту үшін 100 АЕК дейін екінші деңгейдегі банктердегі немесе жеке банк операцияларына лицензиясы бар ұжымдардағы дербес есеп шотының нөмірі көрсетілген жеке өтініші бойынша, осы Қағиданың 15-тармағында көрсетілген құжаттар, сатып алу-сату шарты, малдын ветеринарлық паспорты негізінде;
1-6) осы Қағиданың 8-тармақтың 9-9) тармақшасында көрсетілген санаттарға қатты отын алу үшін 10 АЕК мөлшерінде екінші деңгейдегі банктердегі немесе жеке банк операцияларына лицензиясы бар ұжымдардағы дербес есеп шотының нөмірі көрсетілген жеке өтініші бойынша, осы Қағиданың 15-тармағында көрсетілген құжаттар негізінде;
1-7) осы Қағиданың 8-тармақтың 9-9) тармақшасында көрсетілген санаттарға тұрғын үйіне жөндеу жұмыстарын жүргізу үшін 60 АЕК (аудандық арнайы комиссияның шешімі бойынша);
2) ай сайынғы әлеуметтік көмек:
2-1) осы Қағиданың 8-тармақтың 8) тармақшасында көрсетілген санаттарға, оқу кезінде тұруына, тамақтануына және тұрған жеріне жүріп- тұруына 15235 (он бес мың екі жүз отыз бес) теңге мөлшерінде білім беру қызметің көрсетудің үш жақты шарты негізінде;
2-2) Павлодар облысының тыс жерінде оқитын осы Қағиданың 8-тармақтың 8) тармақшасында көрсетілген санаттарға 7200 (жеті мың екі жүз) теңге мөлшерінде қосымша әлеуметтік көмек;
11. Арнайы комиссиялар әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытынды шығарған кезде жергілікті өкілді органдар бекіткен азаматтарды мұқтаждар санатына жатқызу үшін негіздемелер тізбесін басшылыққа алады.
12. Алушылардың жекелеген санаттары үшін атаулы күндер мен мереке күндеріне әлеуметтік көмектің мөлшері облыстың ЖАО келісімі бойынша бірыңғай мөлшерде белгіленеді.
13. Әрбір жекелеген жағдайда көрсетілетін әлеуметтік көмек мөлшерін арнайы комиссия айқындайды және оны әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытындыда көрсетеді.
3. Әлеуметтік көмек көрсету тәртібі
14. Атаулы күндер мен мереке күндеріне әлеуметтік көмек алушылардан өтініштер талап етілмей уәкілетті ұйымның не өзге де ұйымдардың ұсынымы бойынша ЖАО бекітетін тізім бойынша көрсетіледі.
15. Әлеуметтік көмек алу үшін өтініш беруші өзінің немесе отбасының атынан уәкілетті органға немесе ауыл, ауылдық округтың әкіміне өтінішке қоса мынадай құжаттарды ұсынады:

1-5) для категорий, указанных в подпункте 9-6) пункта 8 настоящих Правил семьям, получающим государственную адресную социальную помощь более шести месяцев до 100 МРП для развития личного подворья на основании личного заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, документов указанных в пункте 15 настоящих Правил, договора купли-продажи и ветеринарного паспорта на животное;
1-6) для категорий, указанных в подпункте 9-9) пункта 8 настоящих Правил в размере 10 МРП на твердое топливо на основании личного заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, документов указанных в пункте 15 настоящих Правил;
1-7) для категорий, указанных в подпункте 9-9) пункта 8 настоящих Правил на ремонт жилого помещения до 60 МРП (по решению специальной комиссии);
2) ежемесячная социальная помощь:
2-1) для категорий, указанных в подпункте 8) пункта 8 настоящих Правил в период обучения на проживание, питание и проезд к месту жительства в размере 15235 (пятнадцать тысяч двести тридцать пять) тенге на основании трехстороннего договора на оказание образовательных услуг;
2-2) для категорий, указанных в подпункте 8) пункта 8 настоящих Правил обучающимся за пределами Павлодарской области на проживание дополнительная социальная помощь в размере 7200 (семь тысяч двести) тенге;
11. Специальные комиссии при вынесении заключения о необходимости оказания социальной помощи руководствуются утвержденным местными представительными органами перечнем оснований для отнесения граждан к категории нуждающихся.
12. К памятным датам и праздничным дням размер социальной помощи для отдельно взятой категории получателей устанавливается в едином размере по согласованию с МИО области.
13. Размер оказываемой социальной помощи в каждом отдельном случае определяет специальная комиссия и указывает его в заключении о необходимости оказания социальной помощи.
3. Порядок оказания социальной помощи
14. Социальная помощь к памятным датам и праздничным дням, оказывается, по списку, утверждаемому МИО по предоставлению уполномоченной организации либо иных организаций без истребований заявлений от получателей.
15. Для получения социальной помощи при наступлении трудной жизненной ситуации заявитель от себя или от имени семьи в уполномоченный орган или акиму поселка, села, сельского округа представляет заявление с приложением следующих документов:

1) жеке басын куәландыратын құжатты;
2) тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжатты;
3) ҮҚ бекітілген 1-қосымшасына сәйкес адамның (отбасының) құрамы туралы мәліметтерді;
4) адамның (отбасы мүшелерінің) табыстары туралы мәліметтерді;
5) өмірлік қиын жағдайдың туындағанын растайтын актіні және/немесе құжатты ұсынады.
16. Құжаттар салыстырып тексеру үшін түпнұсқаларда және көшірмелерде ұсынылады, содан кейін құжаттардың түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.
17. Өмірлік қиын жағдай туындаған кезде әлеуметтік көмек көрсетуге өтініш келіп түскен кезде уәкілетті орган немесе ауыл, ауылдық округтің әкімі бір жұмыс күні ішінде өтініш берушінің құжаттарын адамның (отбасының) материалдық жағдайына тексеру жүргізу үшін учаскелік комиссияға жібереді.
18. Учаскелік комиссия құжаттарды алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде өтініш берушіге тексеру жүргізеді, оның нәтижелері бойынша ҮҚ бекітілген 2, 3-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша адамның (отбасының) материалдық жағдайы туралы акті жасайды, адамның (отбасының) әлеуметтік көмекке мұқтаждығы туралы қорытынды дайындайды және оларды уәкілетті органға немесе кент, ауыл, ауылдық округ әкіміне жібереді.
Кент, ауыл, ауылдық округ әкімі учаскелік комиссияның актісі мен қорытындысын алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде оларды қоса берілген құжаттармен уәкілетті органға жібереді.
19. Әлеуметтік көмек көрсету үшін құжаттар жетіспеген жағдайда уәкілетті орган әлеуметтік көмек көрсетуге ұсынылған құжаттарды қарау үшін қажетті мәліметтерді тиісті органдардан сұратады.
20. Өтініш берушінің қажетті құжаттарды олардың бүлінуіне, жоғалуына байланысты ұсынуға мүмкіндігі болмаған жағдайда уәкілетті орган тиісті мәліметтерді қамтитын өзге уәкілетті органдар мен ұйымдардың деректері негізінде әлеуметтік көмек тағайындау туралы шешім қабылдайды.
21. Уәкілетті орган учаскелік комиссиядан немесе кент, ауыл, ауылдық округ әкімінен құжаттар келіп түскен күннен бастап бір жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес адамның (отбасының) жан басына шаққандағы орташа табысын есептеуді жүргізеді және құжаттардың толық пакетін арнайы комиссияның қарауына ұсынады.
22. Арнайы комиссия құжаттар келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытынды шығарады, оң қорытынды болған кезде әлеуметтік көмектің мөлшерін көрсетеді.
23. Уәкілетті орган өтініш берушінің әлеуметтік көмек алуға қажетті құжаттарын тіркеген күннен бастап сегіз жұмыс күні ішінде қабылданған құжаттар мен арнайы комиссияның әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытындысының негізінде әлеуметтік көмек көрсету не көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.

1) документ, удостоверяющий личность;
2) документ, подтверждающий регистрацию по постоянному месту жительства;
3) сведения о составе лица (семьи) согласно приложению 1 утвержденной ТП;
4) сведения о доходах лица (членов семьи);
5) акт и/или документ, подтверждающий наступление трудной жизненной ситуации.
16. Документы представляются в подлинниках и копиях для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
17. При поступлении заявления на оказание социальной помощи при наступлении трудной жизненной ситуации уполномоченный орган или аким поселка, села, сельского округа в течение одного рабочего дня направляют документы заявителя в участковую комиссию для проведения обследования материального положения лица (семьи).
18. Участковая комиссия в течение двух рабочих дней со дня получения документов проводит обследование заявителя, по результатам которого составляет акт о материальном положении лица (семьи), подготавливает заключение о нуждаемости лица (семьи) в социальной помощи по формам согласно приложениям 2, 3 утвержденной ТП и направляет их в уполномоченный орган или акиму поселка, села, сельского округа.
Аким поселка, села, сельского округа в течение двух рабочих дней со дня получения акта и заключения участковой комиссии направляет их с приложенными документами в уполномоченный орган.
19. В случае недостаточности документов для оказания социальной помощи, уполномоченный орган запрашивает в соответствующих органах сведения, необходимые для рассмотрения представленных для оказания социальной помощи документов.
20. В случае невозможности представления заявителем необходимых документов в связи с их порчей, утерей, уполномоченный орган принимает решение об оказании социальной помощи на основании данных иных уполномоченных органов и организаций, имеющих соответствующие сведения.
21. Уполномоченный орган в течение одного рабочего дня со дня поступления документов от участковой комиссии или акима поселка, села, сельского округа производит расчет среднедушевого дохода лица (семьи) в соответствии с законодательством Республики Казахстан и представляет полный пакет документов на рассмотрение специальной комиссии.
22. Специальная комиссия в течение двух рабочих дней со дня поступления документов выносит заключение о необходимости оказания социальной помощи, при положительном заключении указывает размер социальной помощи.
23. Уполномоченный орган в течение восьми рабочих дней со дня регистрации документов заявителя на оказание социальной помощи принимает решение об оказании либо отказе в оказании социальной помощи на основании принятых документов и заключения специальной комиссии о необходимости оказания социальной помощи.

23-1) Осы қағидалардың 19 және 20-тармақтарында көрсетілген жағдайларда уәкілетті орган өтініш берушіден немесе кент, ауыл, ауылдық округтің әкімінен құжаттарды қабылдаған күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде әлеуметтік көмек көрсету не көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
24. Уәкілетті орган шешім қабылдаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қабылданған шешім туралы (бас тартқан жағдайда - негіздемесін көрсете отырып) өтініш берушіні жазбаша хабардар етеді.
25. Әлеуметтік көмек көрсетуден бас тарту:
1) өтініш беруші ұсынған мәліметтердің дәйексіздігі анықталған жағдайда;
2) өтініш беруші адамның (отбасының) материалдық жағдайына тексеру жүргізуден бас тартқан, жалтарған жағдайда;
3) адамның (отбасының) жан басына шаққандағы орташа табысы әлеуметтік көмек көрсету үшін жергілікті өкілді органдар белгілеген шектен артқан жағдайларда жүзеге асырылады.
26. Әлеуметтік көмек ұсынуға шығыстарды қаржыландыру ауданның бюджетінде көзделген ағымдағы қаржы жылына арналған қаражат шегінде жүзеге асырылады.
4. Көрсетілетін әлеуметтік көмекті
тоқтату және қайтару үшін негіздемелер
27. Әлеуметтік көмек келесі жағдайларда тоқтатылады:
1) алушы қайтыс болған;
2) алушы тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің шегінен тыс тұрақты тұруға қоныс аударған;
3) алушыны мемлекеттік медициналық-әлеуметтік мекемелерге тұруға жіберген;
4) алушы ұсынған мәліметтердің дәйексіздігі анықталған жағдайларда тоқтатылады.
Әлеуметтік көмекті төлеу көрсетілген жағдайлар туындаған айдан бастап тоқтатылады.
28. Артық төленген сомалар ерікті немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзгеше тәртіппен қайтаруға жатады.
5. Қорытынды ереже
29. Әлеуметтік көмек көрсету мониторингі мен есепке алуды уәкілетті орган "Е-собес" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің дерекқорын пайдалана отырып жүргізеді.

23-1) В случаях, указанных в пунктах 19 и 20 настоящих Правил, уполномоченный орган принимает решение об оказании либо отказе в оказании социальной помощи в течение двадцати рабочих дней со дня принятия документов от заявителя или акима поселка, села, сельского округа.
24. Уполномоченный орган письменно уведомляет заявителя о принятом решении (в случае отказа - с указанием основания) в течение трех рабочих дней со дня принятия решения.
25. Отказ в оказании социальной помощи осуществляется в случаях:
1) выявления недостоверных сведений, представленных заявителями;
2) отказа, уклонения заявителя от проведения обследования материального положения лица (семьи);
3) превышения размера среднедушевого дохода лица (семьи) установленного местными представительными органами порога для оказания социальной помощи.
26. Финансирование расходов на предоставление социальной помощи осуществляется в пределах средств, предусмотренных бюджетом района на текущий финансовый год.
4. Основания для прекращения и возврата
предоставляемой социальной помощи
27. Социальная помощь прекращается в случаях:
1) смерти получателя;
2) выезда получателя на постоянное проживание за пределы соответствующей административно-территориальной единицы;
3) направления получателя на проживание в государственные медико-социальные учреждения;
4) выявления недостоверных сведений, представленных заявителем.
Выплата социальной помощи прекращается с месяца наступления указанных обстоятельств.
28. Излишне выплаченные суммы подлежат возврату в добровольном или ином установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
5. Заключительное положение
29. Мониторинг и учет предоставления социальной помощи проводит уполномоченный орган с использованием базы данных автоматизированной информационной системы "Е-Собес".