Коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын есептеу қағидаларын бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2016 жылғы 29 ақпандағы № 62 қаулысы. Солтүстік Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2016 жылғы 1 сәуірде N 3675 болып тіркелді. Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2021 жылғы 27 қазандағы № 226 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 27.10.2021 № 226 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 09 қаңтардағы Экологиялық кодексінің 20-бабы 17-3) тармақшасына сәйкес, Солтүстік Қазақстан облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса берілген Коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын есептеу қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Солтүстік Қазақстан
облысының әкімі
Е. Сұлтанов
Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2016 жылғы 29 ақпандағы № 62 қаулысымен бекітілген
Коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын есептеу қағидалары
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 05.04.2017 № 135 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалары Солтүстік Қазақстан облысында коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын есептеудің (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексінің 20-бабының 17-3) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің "Коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын есептеудің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" 2014 жылғы 25 қарашадағы № 145 бұйрығына сәйкес әзірленді (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10030 болып тіркелген) және Солтүстік Қазақстан облысында коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын есептеудің тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) өндіріс қалдықтары – шикізаттың, материалдардың, өзге де бұйымдар мен өнімдердің өндіріс процесінде түзілген және бастапқы тұтыну қасиетін толық немесе ішінара жоғалтқан қалдықтары;
2) тұтыну қалдықтары – өнімдерді, бұйымдарды және өзге де заттарды тұтыну немесе пайдалану процесінде түзілген қалдықтар, сондай-ақ өзінің бастапқы тұтыну қасиеттерін толық немесе ішінара жоғалтқан тауарлар (өнім);

Об утверждении Правил расчета норм образования и накопления коммунальных отходов
Постановление акимата Северо-Казахстанской области от 29 февраля 2016 года № 62. Зарегистрировано Департаментом юстиции Северо-Казахстанской области 1 апреля 2016 года № 3675. Утратил силу постановлением акимата Северо-Казахстанской области от 27 октября 2021 года № 226
Сноска. Утратил силу постановлением акимата Северо-Казахстанской области от 27.10.2021 № 226 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 17-3) статьи 20 Экологического Кодекса Республики Казахстан от 09 января 2007 года акимат Северо-Казахстанской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила расчета норм образования и накопления коммунальных отходов.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима области.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким
Северо-Казахстанской области
Е. Султанов
Утверждены постановлением акимата Северо-Казахстанской области от 29 февраля 2016 года № 62
Правила расчета норм образования и накопления коммунальных отходов
Сноска. Заголовок - в редакции постановления акимата Северо-Казахстанской области от 05.04.2017 № 135 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила расчета норм образования и накопления коммунальных отходов в Северо-Казахстанской области (далее - Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 17-3) статьи 20 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года и приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 25 ноября 2014 года № 145 "Об утверждении Типовых правил расчета норм образования и накопления коммунальных отходов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10030) и определяют порядок расчета норм образования и накопления коммунальных отходов в Северо-Казахстанской области.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) отходы производства – остатки сырья, материалов, иных изделий и продуктов, образовавшиеся в процессе производства и утратившие полностью или частично исходные потребительские свойства;
2) отходы потребления – остатки продуктов, изделий и иных веществ, образовавшихся в процессе их потребления или эксплуатации, а также товары (продукция), утратившие полностью или частично исходные потребительские свойства;

3) тұрмыстық қатты қалдықтар – қатты нысандағы коммуналдық қалдықтар.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 05.04.2017 № 135 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3. Коммуналдық қалдықтарға тұрмыстық қатты қалдықтар және елдi мекендерде, оның iшiнде адамның тiршiлiк әрекетi нәтижесiнде түзілген тұтыну қалдықтары, сондай-ақ құрамы мен түзілу сипаты жағынан осыларға ұқсас өндiрiс қалдықтары жатады.
2. Коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын есептеу тәртібі
4. Коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормалары тұрғын үй қорының барлық объектілері, тұрғын емес үй-жайлар үшін бөлек (жеке) белгіленеді.
5. Коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормалары осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес тұрғын үй қорының барлық объектілері үшін және тұрғын емес үй-жайлар бойынша айқындалады.
6. Коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормалары кейіннен есептік бірлікке жинақталу көлемін есептей отырып, заттай өлшеу жүргізу жолымен айқындалады. Коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын есептеуді өз құзыреті шегінде аудан және Петропавл қаласы жергілікті атқарушы органдарының тиісті бөлімдері жүзеге асырады.
7. Заттай өлшеу жүргізу үшін абаттандыру деңгейі әртүрлі екі үлгідегі тұрғын үй қорының объектілері бөлінеді:
1) су құбыры, кәріз, газбен жабдықтау, орталықтан жылыту, қоқыс құбыры бар абаттандырылған тұрғын үйлер;
2) пешпен жылытылатын, су құбыры мен кәрізі жоқ абаттандырылмаған тұрғын үйлер.
8. Тұрғындар тарапынан түзілетін коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын анықтау үшін тұрғындардың мына саны бар учаскелер бөлінеді, 300 (үш жүз) мың адамға дейін тұрғыны бар қалаларда абаттандырудың әрбір түрі бойынша тұрғындардың жалпы санынан 2 (екі) % халықты қамтитын учаскелер іріктеледі.
9. Таңдап алынған объектілерде өлшеу жүргізу алдында облыстың қалалары мен аудандары әкімдіктерінің тиісті бөлімдері коммуналдық қалдықтарды жинау мен тасып әкетуді жүзеге асыратын ұйыммен бірлесіп, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысандар бойынша тұрғын үй қоры мен тұрғын емес үй-жайлардың коммуналдық паспортын жасайды.
10. Түзілген және жинақталған коммуналдық қалдықтардың массасы мен көлемін анықтау үшін өлшеу сызғышы мен салмақ өлшеу жабдығы қолданылады.
11. Өлшеуді бастамас бұрын контейнердегі қалдықтар тегістеледі және өлшеу сызғышының көмегімен қалдықтардың көлемі анықталады.
12. Жинақталған қалдықтардың массасы толған контейнерлерді өлшеу жолымен және кейін бос контейнердің массасын алып тастау арқылы анықталады.

3) твердые бытовые отходы – коммунальные отходы в твердой форме.
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления акимата Северо-Казахстанской области от 05.04.2017 № 135 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. К коммунальным отходам относятся твердые бытовые отходы и отходы потребления, образующиеся в населенных пунктах, в том числе в результате жизнедеятельности человека, а также отходы производства, близкие к ним по составу и характеру образования.
2. Порядок расчета норм образования и накопления коммунальных отходов
4. Нормы образования и накопления коммунальных отходов устанавливаются отдельно для всех объектов жилищного фонда, для нежилых помещений.
5. Нормы образования и накопления коммунальных отходов определяются для всех видов объектов жилищного фонда и по нежилым помещениям согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
6. Определение норм образования и накопления коммунальных отходов производится путем проведения натурных замеров с последующим расчетом объема накопления на расчетную единицу. Проведение расчета норм образования и накопления коммунальных отходов осуществляет в пределах своей компетенции соответствующие отделы местных исполнительных органов района и города Петропавловска.
7. Для проведения натурных замеров выделяются объекты жилого фонда двух типов с различным уровнем благоустройства:
1) благоустроенные дома, имеющие водопровод, канализацию, газоснабжение, центральное отопление, мусоропровод;
2) неблагоустроенные дома с печным отоплением, не имеющие водопровода и канализации.
8. Для определения норм образования и накопления коммунальных отходов, образующихся от населения, выделяются участки со следующим количеством проживающего населения в городах с населением до 300 (триста) тысяч человек участки выбираются с охватом 2 (два)% населения общего числа жителей по каждому виду благоустройства.
9. На выбранные объекты перед проведением замеров представителями соответствующих отделов акиматов городов и районов области совместно с организацией, осуществляющей сбор и вывоз коммунальных отходов, составляются коммунальные паспорта жилищного фонда и нежилых помещений по формам согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
10. Для определения объема и массы образованных и накопленных коммунальных отходов применяют мерную линейку и весовое оборудование.
11. Перед началом замера отходы в контейнере разравниваются и с помощью мерной линейки определяется объем отходов.
12. Масса накапливающихся отходов определяется путем взвешивания заполненных контейнеров и последующего вычитания массы порожнего контейнера.

13. Егер бір учаскеде түзілген және жинақталған қалдықтардың жалпы көлемі арнайы техниканың (қоқыс тасығыштың) шанағын толтырған және басқа учаскелерден қоқысты тиеу мүмкін болмаған жағдайда, қалдықтардың массасын қоқыс тиелген және бос машиналарды автомобиль таразысында өлшеу жолымен анықтауға рұқсат етіледі.
14. Түзілген және жинақталған қалдықтардың массасы мен көлемі жөніндегі деректер осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бастапқы жазбалар бланкісіне жазылады.
15. Өлшеу бойынша бастапқы материалдарды өңдегеннен кейін әрбір объектіден алынған деректер (массасы, көлемі) апта күндері бойынша жинақталады және осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша коммуналдық қалдықтардың түзілуі және жинақталуының жиынтық айлық (маусымдық) тізімдемесіне енгізіледі.

13. В случае, если общий объем образованных и накопленных коммунальных отходов одного участка полностью заполняет кузов специальной техники (мусоровоза) и дальнейшая загрузка с других участков невозможна, допускается определение массы отходов проводить путем взвешивания загруженной и порожней машины на автомобильных весах.
14. Данные по массе и объему образованных и накопленных коммунальных отходах вносятся в бланк первичных записей по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
15. После обработки первичных материалов, по замерам полученные данные (масса, объем) каждого объекта суммируются по дням недели и заносятся в сводную месячную (сезонную) ведомость образования и накопления коммунальных отходов по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.

16. Маусымдық өлшеу жүргізілгеннен кейін деректер (массасы, көлемі) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша коммуналдық қалдықтардың түзілуі және жинақталуының жиынтық жылдық тізімдемесіне енгізіледі.
17. Белгілі бір объекті бойынша өлшеу болжанып отырған коммуналдық қалдықтарды жинағанда басқа объектілердің коммуналдық қалдықтары араласып кетпеуге тиіс.
18. Коммуналдық қалдықтардың жинақталуын анықтаған кезде сыйымдылығы бірдей стандартты контейнерлер пайдаланылады. Қалдықтарды барынша толық есепке алу және біркелкі емес түзілу мен жинақталу коэффициентін анықтау мақсатында қосымша контейнерлер орнату көзделеді, оларды орнату қажеттілігі мен олардың саны таңдап алынған учаскелерді тексерген кезде нақтыланады.
Өлшеу басталғанға дейін бір тәулік бұрын барлық контейнерлер толық тазартылуға тиіс.

16. После проведения сезонных замеров, данные (масса, объем) вносятся в сводную годовую ведомость образования и накопления коммунальных отходов по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
17. Сбор коммунальных отходов, предполагаемых к замеру по определенному объекту, должен исключать смешивание коммунальных отходов от других объектов.
18. При определении накопления коммунальных отходов используются стандартные контейнеры одинаковой емкости. С целью более полного учета отходов и определения коэффициента неравномерности образования и накопления предусматривается установка дополнительных контейнеров, необходимость установки которых и их количество уточняется при обследовании выбранных участков.
За сутки до начала замеров все контейнеры должны быть полностью очищены.

1. Мекенжайы ___________________________________________________________________
2. Қабаттылығы _________________________________________________________________
3. Үйдің нөмірі __________________________________________________________________
4. Тұрып жатқан адамдардың саны, адам ____________________________________________
5. Абаттандыру деңгейі:
а) су құбырының, газдың, кәріздің болуы ____________________________________________
б) жылу беру түрі (орталықтан, пешпен, жергілікті) ___________________________________
в) отынның түрі - көмір (тас көмір, қоңыр көмір), ағаш отын, газ________________________
г) қоқыс құбырының болуы _______________________________________________________
д) аула аумағының алаңы, шаршы метр _____________________________________________ оның ішінде:
жасыл екпелер бар _______________________________________________________________
жабыны қатты ___________________________________________________________________ оның ішінде тротуарлар ___________________________________________________________
6. Контейнерлердің түрлері, олардың саны және сыйымдылығы _________________________
7. Қоқысты шығару кезеңділігі _____________________________________________________
8. Қайталама шикізатты бөлек жинау жүргізіле ме (қандай және қанша) _________________________________________________________________________
Қолдары:
Тегі, аты, әкесінің аты, лауазымы
Нысан
Тұрғын емес үй-жайлар объектілерінің коммуналдық паспорты
Қала ___________________________________________________________________________
1. Объектінің атауы ______________________________________________________________
2. Мекенжайы ___________________________________________________________________
3. Жапсарлас салынған немесе жеке тұрған (соңғысының қабатын көрсету қажет) ________________________________________________________________________________
4. Орындар саны (қызметкерлер және тағы басқалары) ________________________________
5. Тәулігіне өткізу қабілеті:
ойын-сауық кәсіпорындары үшін (орындар саны) _____________________________________
қоғамдық тамақтану кәсіпорындары үшін (тағамдар саны) _____________________________
6. Қызмет көрсететін қызметкерлердің саны, адам ____________________________________
7. Үй-жайлардың жалпы алаңы, шаршы метр_________________________________________ оның ішінде:
сауда алаңы _____________________________________________________________________ қоймалық және қосалқы алаң ______________________________________________________
8. Аула аумағының алаңы, шаршы метр _____________________________________________ оның ішінде:
жасыл екпелер бар________________________________________________________________ жабыны қатты ___________________________________________________________________

1. Адрес _________________________________________________________________
2. Этажность _____________________________________________________________
3. Номер домовладения ____________________________________________________
4. Количество проживающих, человек________________________________________
5. Уровень благоустройства:
а) наличие водопровода, канализации, газа____________________________________
б) вид отопления (центральное, печное, местное)_______________________________
в) вид топлива - уголь (каменный, бурый), дрова, газ ___________________________
г) наличие мусоропровода __________________________________________________
д) площадь дворовой территории, метр квадратный ____________________________
в том числе:
под зелеными насаждениями ________________________________________________
под твердым покрытием ____________________________________________________
из них тротуары __________________________________________________________
6. Тип контейнеров, их количество и емкость_________________________________
7. Периодичность вывоза отходов ___________________________________________
8. Производится ли раздельный сбор вторичного сырья (каких и сколько)
________________________________________________________________________
Подписи:
Фамилия, имя, отчество, должность
Форма
Коммунальный паспорт объектов нежилых помещений
Город __________________________________________________________________
1. Наименование объекта __________________________________________________
2. Адрес _______________________________________________________________
3. Встроенные или отдельно стоящие (для последнего указать этажность)
_____________________________________________________________________
4. Количество мест (работников и так далее) ________________________________
5. Пропускная способность в сутки:
для зрелищных предприятий (число мест) ___________________________________
для предприятий общественного питания (число блюд)________________________
6. Количество обслуживающего персонала, человек ____________________________
7. Общая площадь помещений, метр квадратный _______________________________
в том числе:
торговая _______________________________________________________________
складская и подсобная _____________________________________________________
8. Площадь дворовой территории, метр квадратный _____________________________
в том числе:
под зелеными насаждениями ________________________________________________
под твердым покрытием ____________________________________________________

9. Контейнерлердің түрі, олардың саны және сыйымдылығы ___________________________
10. Қалдықтарды шығару мерзімділігі _______________________________________________
11. Тамақ қалдықтарын және қайталама шикізатты бөлек жинау жүргізіле ме (қандай және қанша)__________________________________________________________________________
Қолдары:
Тегі, аты, әкесінің аты, лауазымы
Коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын есептеудің қағидасына 3-қосымша
Нысан
Бастапқы жазбалар бланкісі
_________________
(күні)
_______________________________________________ объектісі бойынша
(атауы, мекенжайы)
Контейнер №
Жиналған қалдықтар қабатының биіктігі, h, метр
Контейнер негізінің алаңы, S, шаршы метр
Контейнердегі қалдықтардың көлемі, h·S, текше метр
Қалдықтар тиелген контейнердің (қоқыс тасығыштың) массасы, mз, килограмм
Бос контейнердің (қоқыс тасығыштың) массасы, mп, килограмм
Контейнердегі қалдықтардың массасы,
mз - mп
1
2
Тәулік ішіндегі жиыны
Vтәу
mтәу
Коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын есептеудің қағидасына 4-қосымша
Нысан
Объектілердің топтары бойынша коммуналдық қалдықтардың түзілу мен жиналуының жиынтық айлық (маусымдық) тізімдемесі
20 __ жылғы "__" бастап "__" ___________ дейінгі кезең
Абаттандыру түрі _________________________________________
Апта күндері
Объек-тінің атауы
Объек-тінің қызмет түрі
Есептік бірлік-тер саны
Жинақталған коммуналдық қалдықтардың көлемі/массасы
Орташа тығыздығы, килограмм/ текше метр
Барлығы қайталама шикізат іріктеп алынды (бөлек жинаған кезде)
жалпы
1 есептік бірлікке
кило-грамм
тек-ше метр
кило-грамм
тек-ше метр
кило-грамм
текше метр
Дүйсенбі
Сейсенбі
Сәрсенбі
Бейсенбі
Жұма
Сенбі
Жексенбі
Барлығы:
Тәулігіне орташа
Қолдары:
Тегі, аты, әкесінің аты, лауазымы
Коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын есептеудің қағидасына 5-қосымша
Нысан
Коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының жиынтық жылдық тізімдемесі
Абаттандыру түрі _________________________________________________
Объект
Ай
Өлше-нетін бірліктің саны
Қалдықтардың жиналуы
Біртекті емес коэффициенті
Бөлек жинау, килограмм
жалпы
өлшенетін 1 бірлікке
жалпы
өлшенетін 1 бірлікке
текше метр
килограмм
текше метр
килограмм
текше метр
килограмм
текше метр
килограмм
текше метр
килограмм
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Барлығы:
Тәулігіне орташа:
Қолдары:
Тегі, аты, әкесінің аты, лауазымы
Коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын есептеудің қағидасына 6-қосымша
Коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын есептеу
1. Коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын есептеу төмендегідей жүргізіледі:

9. Тип контейнеров, их количество и емкость ___________________________________
10. Периодичность вывоза отходов ___________________________________________
11. Производится ли раздельный сбор пищевых отходов и вторсырья (каких и сколько) _______________________________________________________________________
Подписи:
Фамилия, имя, отчество, должность
Приложение 3 к Правилам расчета норм образования и накопления коммунальных отходов
Форма
Бланк первичных записей
_________________
(дата)
по объекту ____________________________________________________
(наименование, адрес)
контей-нера
Высота слоя собран-ных отходов, h, метр
Площадь основания контейнера, S, метр квадратный
Объем отходов в контейнере, h·S, метр кубический
Масса загружен-ного контейнера (мусоро-воза) с отходами, mз, килограмм
Масса порожнего контейнера (мусорово-за), mп, килограмм
Масса отходов в контейнере, mз - mп
1.
2.
...
Итого за сутки
Vсут
mсут
Приложение 4 к Правилам расчета норм образования и накопления коммунальных отходов
Форма
Сводная месячная (сезонная) ведомость образования и накопления коммунальных отходов по группам объектов
Период с "____" по "____" ________________ 20_____ года
Тип благоустройства ________________________________________
День недели
Наиме-нование объекта
Вид деятель-ности объекта
Коли-чество расчет-ных единиц
Объем/масса накопленных коммунальных отходов
Средняя плотность килограмм/
метр кубический
Всего отобрано вторичного. сырья (при раздельном сборе)
общее
на 1 расчетную единицу
кило-грамм
метр куби-чес-кий
кило-грамм
метр куби-ческий
кило-грамм
метр куби-ческий
Понедельник
Вторник
Среда
Четверг
Пятница
Суббота
Воскресенье
Всего:
Среднее за сутки
Подписи:
Фамилия, имя, отчество, должность
Приложение 5 к Правилам расчета норм образования и накопления коммунальных отходов
Форма
Сводная годовая ведомость образования и накопления коммунальных отходов
Тип благоустройства ___________________________________________
Объект
Месяц
Количество измеряемых единиц
Накопление отходов
Коэффициент неравномерности
Раздельный сбор, килограмм
общее
на 1 измеря-емую единицу
общее
на 1 измеряемую единицу
метр кубический
килограмм
метр кубический
килограмм
метр кубический
килограмм
метр кубический
килограмм
метр кубический
килограмм
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Всего:
Среднее за сутки:
Подписи
Фамилия, имя, отчество, должность
Приложение 6 к Правилам расчета норм образования и накопления коммунальных отходов
Расчет норм образования и накопления коммунальных отходов
1. Расчет норм образования и накопления коммунальных отходов производится следующим образом:

1) бір тәулікте объектіде коммуналдық қалдықтарды жинақтауға арналған бір контейнерде түзілген және жинақталған коммуналдық қалдықтардың көлемін анықтау (Vконт, текше метр):
Vконт=h*S
мұндағы h - контейнердің түбінен бастап жинақталған коммуналдық қалдықтардың жоғарғы нүктесіне дейінгі биіктік, метр;
S - контейнер түбінің алаңы, шаршы метр;
2) контейнерлік алаңда коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының жалпы көлемін анықтау (Vтәу, текше метр), егер контейнерлік алаңда коммуналдық қалдықтарды жинақтауға арналған контейнерлердің саны бірден артық болса:
Vтәу=Vконт 1+Vконт 2+Vконт 3….
мұндағы Vтәу, Vконт 1, Vконт 2, Vконт 3 - контейнерлік алаңда орналасқан әрбір контейнер бойынша коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының тәуліктік көлемдері. Есептеу контейнерлік алаңда орналасқан контейнердің санына байланысты жүргізіледі;
3) коммуналдық қалдықтарды жинақтауға арналған контейнерде жинақталған коммуналдық қалдықтардың тәуліктік массасын анықтау (m конт., килограмм) мынадай формула бойынша жүргізіледі:
mконт =m3- mп
мұндағы mз - қалдықтар тиелген контейнердің массасы, килограмм;
mп - қалдықтардан бос контейнердің массасы, килограмм;
4) объектіде түзілген коммуналдық қалдықтардың тәуліктік массасын анықтау (mтәу, килограмм) мынадай формула бойынша жүргізіледі:
mтәу = mконт 1+mконт 2+mконт 3…
мұндағы mконт1, mконт2, mконт3 - контейнерлік алаңда орналасқан әрбір контейнер бойынша коммуналдық қалдықтардың тәуліктік массасы. Есептеу контейнерлік алаңда орналасқан контейнерлердің санына байланысты жүргізіледі;
5) жинақталу нормалары жылдың маусымдары бойынша анықталады. Өлшеу қызмет көрсету кестесіне сәйкес контейнерлік алаңнан қалдықтарды шығарғанға дейін тәуліктің бір мезгілінде жеті күн бойы (үзіліссіз) жүргізіледі.
Өлшеу жүргізу мерзімдері: қыста - желтоқсан/қаңтар; көктемде - сәуір/мамыр; жазда - маусым/шілде; күзде - қыркүйек/қазан.
Маусымдық кезең ішінде объектіде түзілген коммуналдық қалдықтардың көлемін анықтау (Vмаус, текше метр) мынадай формула бойынша жүргізіледі:
Vмаус=Vтәу1+ Vтәу2+….+ Vтәу7
мұндағы Vтәу1, Vтәу2 - белгілі бір маусымда әр тәулік ішінде объектіде пайда болған коммуналдық қалдықтардың көлемі;
6) маусымдық кезең ішінде объектіде пайда болған коммуналдық қалдықтардың көлемін анықтау (mмаус, килограмм) мынадай формула бойынша жүргізіледі:
mмаус= mтәу1 + mтәу2 +…+ mтәу7
мұндағы mтәу1, mтәу2 - белгілі бір маусымда тәулік ішінде объектідегі коммуналдық қалдықтардың массасы;
7) объектіде коммуналдық қалдықтардың түзілу көздерінің санынан коммуналдық қалдықтардың орташа маусымдық нормасын анықтау мынадай формула бойынша жүргізіледі:
көлемі бойынша (Vтм, текше метр):
Vтм = Vмаус / (n х a)
массасы бойынша (mтм, килограмм):
mтм = mмаус / (n х a)
мұндағы n - маусымдық кезең ішінде бақылау тәулігінің саны;
a - есептік бірліктің саны;

1) определение объема образованных и накопленных коммунальных отходов в одном контейнере для сбора коммунальных отходов на объекте в сутки (Vконт, метр кубический):
Vконт = h*S
где, h - высота от основания контейнера до верхней точки накопленных коммунальных отходов, метр;
S - площадь основания контейнера, метр квадратный;
2) определение общего объема образования и накопления коммунальных отходов на контейнерной площадке (Vсут, метр кубический) в случае, если количество контейнеров для сбора коммунальных отходов на контейнерной площадке объекта более одного:
Vсут = Vконт 1 + Vконт 2 + Vконт 3….
где, Vсут, Vконт 1, Vконт 2,Vконт 3 - суточные объемы образования и накопления коммунальных отходов по каждому контейнеру, расположенному на контейнерной площадке. Расчет производится в зависимости от количества контейнеров, расположенных на контейнерной площадке;
3) определение суточной массы коммунальных отходов, накопленных в контейнере для сбора коммунальных отходов (m конт, килограмм) производят по формуле:
mконт = m3 - mп
где, m3 - масса загруженного контейнера с отходами, килограмм;
mп - масса порожнего контейнера с отходами, килограмм;
4) определение суточной массы коммунальных отходов, образовавшихся на объекте (mсут, килограмм) производят по формуле:
mсут = mконт 1 + mконт 2 + mконт 3….
где, mконт1, mконт2, mконт3 - суточная масса коммунальных отходов по каждому контейнеру, расположенному на контейнерной площадке. Расчет производится в зависимости от количества контейнеров, расположенных на контейнерной площадке;
5) нормы накопления определяются по сезонам года. Замеры проводятся в течение семи дней (без перерыва) в одно и то же время суток до вывоза отходов с контейнерной площадки согласно графику обслуживания.
Сроки проведения замеров: зима-декабрь/январь; весна-апрель/май; лето-июнь/июль; осень-сентябрь/октябрь.
Определение объема коммунальных отходов (Vсез, метр кубический) на объекте в течение сезонного периода наблюдений проводят по формуле:
Vсез = Vсут1 + Vсут2 +…. + Vсут7
где, Vсут1, Vсут2 - объем образования коммунальных отходов на объекте за каждые сутки в определенный сезон;
6) определение массы коммунальных отходов, образовавшихся на объекте в течение сезонного периода (mсез, килограмм) производят по формуле:
mсез = mсут1 + mсут2 +…. + mсут7
где, mсут1, mсут2 - масса коммунальных отходов на объекте за сутки в определенный сезон;
7) определение суточной среднесезонной нормы коммунальных отходов на количество источников образования коммунальных отходов на объекте (расчетная единица) производят по формуле:
по объему (Vсс, метр кубический):
Vcc = Vсез / (n х a)
по массе (mсс, килограмм):
mсс = mсез / (n х a)
где, n - количество суток наблюдений в течение сезонного периода; а - количество расчетных единиц;

8) объектіде есептік бірлікке коммуналдық қалдықтардың тәуліктік орташа жылдық нормасын анықтау мынадай формула бойынша жүргізіледі:
көлемі бойынша (Vтм, текше метр):
Vтож= (Vқ тм + Vк тм + Vжтм +Vкү тм)/n
массасы бойынша (mтм, килограмм):
mтм= (mқ тм + mк тм + mж тм+ mкү тм)/n,
мұндағы жоғарғы индекстер "қ", "к", "ж", "кү" - қыста - "қ", көктемде - "к", жазда - "ж", күзде - "кү" - есептік бірлікте тиісінше қалдықтар пайда болуының тәуліктік орташа маусымдық нормативтерін білдіреді;
n - қалдықтар пайда болған маусымның саны (n=4).
9) объектіде есептік бірлікте коммуналдық қалдықтардың пайда болуымен жинақталуының жылдық нормасын анықтау мынадай формула бойынша жүргізіледі:
көлемі бойынша (Vж, текше метр)
Vж = Vтож х nк,
массасы бойынша (mж, килограмм):
mж = mтож х nк,
мұндағы nк - жылдағы күннің саны.
2. Коммуналдық қалдықтардың орташа тығыздығын анықтау, коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының маусымдық және тәуліктік біртекті емес коэффициентін анықтау мақсатында қосымша мынадай есеп жүргізіледі:
1) коммуналдық қалдықтардың орташа тығыздығын анықтау (gор, килограмм/текше метр) мынадай формула бойынша жүргізіледі:
gор =m/V,
мұндағы m және V - есептік бірлікте тиісінше массасы мен көлемі бойынша коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының жылдық немесе орташа маусымдық нормативтері;
2) коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының маусымдық біртекті емес коэффициентін (kбе) анықтау мынадай формула бойынша жүргізіледі:
көлемі бойынша:
kбе = Vом/Vж
массасы бойынша:
kбе = mом/mж
3) коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының тәуліктік маусымдық біртекті емес коэффициентін анықтау мынадай формула бойынша жүргізіледі:
көлемі бойынша:
kмбе = Vmaxтәу./Vом
мұндағы Vmaxтәу. - маусымда объектідегі коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының ең жоғарғы тәуліктік көлемі, текше метр.
массасы бойынша:
kмбе = mmaxтәу./mом
мұндағы mmaxтәу. - маусымда объектідегі коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының ең жоғарғы тәуліктік массасы, килограмм.
3. Нақты және есептік жылдық көлемді салыстыру үшін коммуналдық қалдықтардың пайда болуы мен жинақталуының есептік бірлікте белгіленген жылдық нормалары есептік бірліктің санына көбейтіледі. Осылайша алынған коммуналдық қалдықтардың түзілуінің есептік жылдық көлемінің айырмасы олардың дәл сол объектіде бір жыл ішінде нақты жинақталуының бес пайызынан аспауға тиіс. Есепті және нақты деректерде бес пайыздан артық айырма болған жағдайда коммуналдық қалдықтардың түзілуінің сараланған нормативтері олар түзілетін негізгі объектілер бойынша талап етілген қателіктермен нәтижеге шыққанға дейін түзетіледі.

8) определение суточной среднегодовой нормы коммунальных отходов на расчетную единицу на объекте производят по формуле:
по объему (Vсс, метр кубический):
Vссг = (Vзсс + Vвсс + Vлсс + Vосс)/n
по массе (mсс, килограмм):
mссг = (mзсс + mвсс + mлсс + mосс)/n,
где, верхние индексы "з", "в", "л", "о" - обозначают суточный среднесезонный норматив образования отходов на расчетную единицу зимой - "з", весной - "в", летом - "л", осенью - "о" соответственно;
n - число сезонов образования отходов (n = 4);
9) определение годовой нормы образования и накопления коммунальных отходов на расчетную единицу на объекте производят по формуле:
по объему (Vг, метр кубический)
Vr = Vссr x nд,
по массе (mг, килограмм):
mг = mссг x nд,
где, nд - число дней в году;
2. Дополнительно, с целью определения средней плотности коммунальных отходов, коэффициента сезонной и суточной сезонной неравномерности образования и накопления коммунальных отходов проводится следующий расчет:
1) определение средней плотности коммунальных отходов (Yср, килограмм/метр кубический) производят по формуле:
Yср = m/V,
где, m и V - годовые или среднесезонные нормативы образования и накопления отходов соответственно по массе и объему на расчетную единицу;
2) определение коэффициента сезонной неравномерности образования и накопления коммунальных отходов (kн) производят по формуле:
по объему:
kн = Vсс/Vг
по массе:
kн = mсс/mг
3) определение коэффициента суточной сезонной неравномерности образования и накопления коммунальных отходов производят по формуле:
по объему:
kсн = Vmaxсут/Vсс,
где, Vmaxсут - максимальный суточный объем образования и накопления коммунальных отходов на объекте в сезон, метр кубический.
по массе:
kсн = mmaxсут/mсс,
где, mmaxсут - максимальная суточная масса образования и накопления коммунальных отходов на объекте в сезон, килограмм.
3. Для проведения сравнения фактического и расчетного годового объема, установленные годовые нормы образования и накопления коммунальных отходов на одну расчетную единицу объекта умножаются на количество расчетных единиц. Полученный таким образом расчетный годовой объем образования коммунальных отходов не должен отличаться от фактического их накопления от того же объекта за год более чем на пять процентов. В случае расхождения расчетных и фактических данных более чем на пять процентов, дифференцированные нормативы образования коммунальных отходов корректируются по основным объектам их образования до результата с требуемой погрешностью.