Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары мемлекеттік мекемелерінің азаматтық қызметшілері, қызметкерлері үшін мамандығы бойынша жұмыс өтілін есептеу қағидаларын және жұмысшыларға еңбек сіңірген жылдары үшін үстемеақы белгілеу шарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 23 ақпандағы № 135 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 24 ақпанда № 14842 болып тіркелді.
"Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1193 қаулысының 4-тармағының 3) тармақшасына, сондай-ақ көрсетілген қаулыға 13-қосымшаның 2-тармағының 4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары мемлекеттік мекемелерінің азаматтық қызметшілері, қызметкерлері үшін мамандығы бойынша жұмыс өтілін есептеу қағидалары және жұмысшыларға еңбек сіңірген жылдары үшін үстемеақы белгілеу шарттары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қаржымен қамтамасыз ету департаменті (Б.Ш. Исенова) Қазақстан Республикасы заңнамасымен белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шараларды орындау туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары полиция генерал-майоры Б.Б. Бисенқұловқа және Кадр жұмысы департаментіне (А.Ү. Әбдіғалиев) жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
полиция генерал-полковнигі
Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2017 жылғы 23 ақпандағы
№ 135 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары мемлекеттік мекемелерінің азаматтық қызметшілері, қызметкерлері үшін мамандығы бойынша жұмыс өтілін есептеу қағидалары және жұмысшыларға еңбек сіңірген жылдары үшін үстемеақы белгілеу шарттары

Об утверждении Правил исчисления стажа работы по специальности для гражданских служащих, работников государственных учреждений органов внутренних дел Республики Казахстан и условий установления рабочим надбавки за выслугу лет
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 23 февраля 2017 года № 135. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 февраля 2017 года № 14842.
В соответствии с подпунктом 3) пункта 4 постановления Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1193 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий", а также подпунктом 4) пункта 2 Приложения 13 к указанному постановлению ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила исчисления стажа работы по специальности для гражданских служащих, работников государственных учреждений органов внутренних дел Республики Казахстан и условия установления рабочим надбавки за выслугу лет.
2. Департаменту финансового обеспечения Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Исенова Б.Ш.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в течение десяти календарных дней со дня его государственной регистрации в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя министра внутренних дел генерал-майора полиции Бисенкулова Б.Б. и Департамент кадровой работы (Абдигалиев А.У.)
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
генерал-полковник
К. Касымов
Утверждены
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 23 февраля 2017 года № 135
Правила исчисления стажа работы по специальности для гражданских служащих, работников государственных учреждений органов внутренних дел Республики Казахстан и условия установления рабочим надбавки за выслугу лет

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары мемлекеттік мекемелерінің азаматтық қызметшілері, қызметкерлері үшін мамандығы бойынша жұмыс өтілін есептеу қағидалары және жұмысшыларға еңбек сіңірген жылдары үшін үстемеақы белгілеу шарттары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары мемлекеттік мекемелерінің азаматтық қызметшілері, қызметкерлері үшін (бұдан әрі – қызметкерлер) мамандығы бойынша жұмыс өтілін есептеу тәртібі мен шарттарын, сондай-ақ жұмысшыларға еңбек сіңірген жылдары үшін үстемеақы белгілеу тәртібі мен шарттарын реттейді.
2. Осы Қағидаларға сәйкес есептелетін мамандығы бойынша жұмыс өтілі және еңбек сіңірген жылдары күнтізбелік есептеумен есептеледі.
3. Күнтізбелік айдың ішінде лауазымдық жалақысын арттыруға құқығы туындаған қызметкерлерге өтілін ескере отырып, лауазымдық жалақысын есептеу осы құқық туындаған күннен бастап жүзеге асырылады.
4. Қызметкерлерге мамандығы бойынша жұмыс өтілін, жұмысшылар мамандандығының ұқсастығын және еңбек сіңірген жылдарын өтілді белгілеу жөніндегі комиссия айқындайды.
Өтілді белгілеу жөніндегі комиссия төрағадан, хатшыдан және комиссияның үш және одан көп мүшелерінен тұрады, оның құрамын тиісті мемлекеттік мекеменің басшысы, ол болмаған жағдайда, оның мiндетiн атқарушы адам бекітеді.
Қызметкерлерге мамандығы бойынша жұмыс өтілін және жұмысшыларға еңбек сіңірген жылдарын белгілеу туралы комиссияның шешімі еркін нысанда хаттамамен ресімделеді, жұмыс өтілі бұйрықпен жарияланады. Шешімнен үзінділер екі данада жасалады және кадр қызметі мен бухгалтерияға беріледі.
5. Мамандығы бойынша жұмыс өтілін және еңбек сіңірген жылдарын белгілеу үшін қызметкердің еңбек қызметін растайтын құжаттар Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес айқындалады.
6. Дәрігерлік, фармацевтикалық, орта және кіші медицина персоналы санатына жатқызылған ішкі істер органдары жүйесіндегі қызметкерлерге мамандығы бойынша жұмыс өтілін есептеу "Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлері, денсаулық сақтау саласындағы қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлері үшін мамандығы бойынша жұмыс өтiлiн есептеу қағидалары мен шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің м.а. 2016 жылғы 2 тамыздағы № 685 бұйрығына сәйкес жүргізіледі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14205 болып тіркелген).
2-тарау. Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары мемлекеттік мекемелерінің азаматтық қызметшілері, қызметкерлері үшін мамандығы бойынша жұмыс өтілін есептеу

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила исчисления стажа работы по специальности для гражданских служащих, работников государственных учреждений органов внутренних дел Республики Казахстан и условий установления рабочим надбавки за выслугу лет (далее – Правила) регулируют порядок и условия исчисления стажа работы по специальности для гражданских служащих, работников государственных учреждений органов внутренних дел Республики Казахстан (далее – работники) и установления рабочим надбавки за выслугу лет.
2. Стаж работы по специальности и выслуга лет, засчитываемые в соответствии с настоящими Правилами, учитываются в календарном исчислении.
3. Работникам, у которых в течение календарного месяца возникло право на повышение должностного оклада, исчисление должностного оклада с учетом стажа осуществляется со дня возникновения такого права.
4. Стаж работы по специальности работникам, идентичность специальностей и выслуга лет рабочим определяются комиссией по установлению стажа.
Комиссия по установлению стажа состоит из председателя, секретаря и трех и более членов комиссии, состав которой утверждается руководителем соответствующего государственного учреждения, в случае его отсутствия лицом, исполняющим его обязанности.
Решение комиссии по установлению стажа работы по специальности работникам и выслуги лет рабочим оформляется протоколом произвольной формы, стаж работы объявляется приказом. Выписки из решения делаются в двух экземплярах и передаются в кадровую службу и бухгалтерию.
5. Документы, подтверждающие трудовую деятельность работника для определения стажа работы по специальности и выслуги лет, определяются в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан.
6. Работникам системы органов внутренних дел, отнесенным к категории врачебного, фармацевтического, среднего и младшего медицинского персонала, исчисление стажа работы по специальности осуществляется в соответствии с приказом и.о. Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 2 августа 2016 года № 685 "Об утверждении Правил и условий исчисления стажа работы по специальности для гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий в сфере здравоохранения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14205)
Глава 2. Исчисление стажа работы по специальности гражданских служащих, работников государственных учреждений органов внутренних дел Республики Казахстан

7. Қызметкерлер үшін мамандығы бойынша жұмыс өтілі белгілі бір функционалдық блокқа, буынға және сатыға жатқызылған атқаратын лауазымға сәйкес олардың лауазымдық жалақасын анықтау мақсатында есептеледі.
8. Мамандығы бойынша жұмыс өтіліне мемлекеттік органдарда және басқа да ұйымдарда олардың ұйымдастырушылық-құқықтық нысанына қарамастан, мамандығы бойынша жұмыс істеген барлық жұмыс уақыты кіреді, сондай-ақ:
1) теріс себептермен қызметтен шығарылған адамдардан басқа, офицерлік құрамдағы адамдардың, прапорщиктердің, мичмандардың, Қарулы Күштердегі мерзімнен тыс қызметтегі әскери қызметшілердің, ішкі, шекара әскерлерінде, Қазақстан Республикасы мен бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағының (бұдан әрі – КСРО) азаматтық қорғаныс басқармалары органдары мен бөлімдерінде, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті мен КСРО Мемлекеттік қауіпсіздік комитеті органдарының жүйесінде, Қазақстан Республикасы Президентінің Күзет қызметінде, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінде, "Сырбар" Қазақстан Республикасы Сыртқы барлау қызметінде және Қазақстан Республикасы Республикалық ұланында, Қазақстан Республикасы әскери-тергеу органдарында және Ұлттық ұланында нақты әскери қызметін өткеруі;
2) теріс себептермен қызметтен шығарылған адамдардан басқа, арнаулы мемлекеттік органдарындағы қызмет өткеру;
3) теріс себептермен қызметтен шығарылған адамдардан басқа, Қазақстан Республикасы мен бұрынғы КСРО ішкі істер органдарының, қылмыстық-атқару жүйесі, мемлекеттік өртке қарсы қызмет, прокуратура органдарында, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік тергеу комитетінде, қаржы (салық) полициясының, сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес қызметінде және экономикалық тергеулер қызметі, азаматтық қорғау органдарында басшы құрам адамдарының (оның ішінде тағылымдамашы лауазымдарында) қызмет өткеру;
4) теріс себептермен қызметтен шығарылған адамдардан басқа, Қазақстан Республикасы мен бұрынғы КСРО сот аппараттарында жұмыс істеген;
5) КСРО Мемлекеттік банкі мен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің жүйесінде жұмыс істеген;
6) Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жүктiлiгi мен босануы бойынша демалыс уақыты, сондай-ақ бала күтімі бойынша жалақысы сақталмайтын демалыс уақыты;
7) егер шетелге жіберер алдында қызметкер мемлекеттік органдарда жұмыс істеген болса және көшу уақытын есептемегенде, шетелден қайтып келген күнінен бастап екі ай ішінде мемлекеттік органға қызметке тұрса, шетелде жұмыс істеген;
8) Қазақстан Республикасы Парламенті, Қазақстан Республикасы жергілікті өкілдік органдары депутаттарының өкілеттіктерін тұрақты негізде жүзеге асыру;

7. Стаж работы по специальности работников исчисляется с целью определения их должностного оклада согласно занимаемой должности, отнесенной к определенным функциональному блоку, звену и ступени.
8. В стаж работы по специальности засчитывается все время работы по специальности в государственных органах и других организациях независимо от их организационно-правовой формы, а также включая время:
1) прохождения действительной военной службы лицами офицерского состава, прапорщиками, мичманами, военнослужащими сверхсрочной службы в Вооруженных Силах, внутренних, пограничных войсках, органах управления и частях гражданской обороны Республики Казахстан и бывшего Союза Советских Социалистических Республик (далее – СССР), системе органов Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и Комитета государственной безопасности СССР, Службе охраны Президента Республики Казахстан, Службе государственной охраны Республики Казахстан, Службе внешней разведки Республики Казахстан "Сырбар" и Республиканской гвардии Республики Казахстан, военно-следственных органах и Национальной гвардии Республики Казахстан, кроме лиц, уволенных со службы по отрицательным мотивам;
2) прохождения службы в специальных государственных органах, кроме лиц, уволенных со службы по отрицательным мотивам;
3) прохождения службы лицами начальствующего состава (в том числе в должностях стажеров) в системе органов внутренних дел Республики Казахстан, уголовно-исполнительной системы, государственной противопожарной службы, в органах прокуратуры Республики Казахстан и бывшего CCCР, финансовой (налоговой) полиции, антикоррупционной службы и службы экономических расследований, органах гражданской защиты, Государственном следственном комитете Республики Казахстан, кроме лиц, уволенных по отрицательным мотивам;
4) работы в аппаратах судов Республики Казахстан и бывшего СССР, кроме лиц, уволенных по отрицательным мотивам;
5) работы в системе Государственного банка СССР и Национального Банка Республики Казахстан;
6) отпуска по беременности и родам, а также время отпуска без сохранения заработной платы по уходу за ребенком, предоставленного в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан;
7) работы за границей, если перед направлением за границу работник работал в государственных органах и в течение двух месяцев со дня возвращения из-за границы, не считая времени переезда, поступил на работу в государственный орган;
8) осуществления полномочий депутатов Парламента Республики Казахстан, местных представительных органов Республики Казахстан на постоянной основе;

9) егер қызметкер курсқа түскенге дейін мемлекеттік органда жұмыс істесе және оны бітірген соң мемлекеттік органға қайта оралса, оның кадрларды даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру курстарында мемлекеттік органдардың жолдамасы бойынша жұмыстан қол үзіп оқыған;
10) ұйымдарда ұқсас мамандықтар бойынша лауазымдардағы жұмыс;
11) мемлекеттік қызметшінің лауазымға мемлекеттік қызметте болу уақыты қосылады.
9. Алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 19.01.2022 № 14 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Жұмысшыларға еңбек сіңірген жылдары үшін үстемеақы белгілеу
10. Жұмысшыларға еңбек сіңірген жылдары үшін үстемеақы "Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1193 қаулысында көзделген мөлшерде негізгі лауазым бойынша тарифтік мөлшерлемеге (лауазымдық жалақыларға) пайызбен ай сайын төленеді.
11. Еңбек сіңірген жылдары үшін үстемеақы белгілеуге құқық беретін жұмыс өтіліне Қарулы Күштерде, басқа әскери және әскери құрамаларда, арнаулы мемлекеттік, құқық қорғау органдарының, азаматтық қорғау органдарының жүйесіндегі жұмыс уақыты қосылады.
12. Еңбек сіңірген жылдары үшін үстемеақы төлеу тиісті мемлекеттік мекеме басшысының, ол болмаған жағдайда, оның мiндетiн атқарушы адамның бұйрығы негізінде жүргізіледі.

9) обучения по направлению государственных органов на курсах по подготовке, переподготовке и повышению квалификации кадров с отрывом от работы, если работник до поступления на курсы работал в государственном органе и после их окончания их вернулся в государственный орган;
10) работы в организациях на должностях по идентичным специальностям;
11) время нахождения на государственной службе на должности государственного служащего.
9. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 19.01.2022 № 14 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Установление рабочим надбавки за выслугу лет
10. Надбавка за выслугу лет рабочим выплачивается ежемесячно в процентах к тарифным ставкам (должностным окладам) по основной должности в размерах, предусмотренных постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1193 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий".
11. В выслугу лет, дающую право на установление надбавки за выслугу лет включается время работы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях, в системе специальных государственных, правоохранительных органов, органов гражданской защиты.
12. Выплата надбавки за выслугу лет производится на основании приказа руководителя соответствующего государственного учреждения, в случае его отсутствия лицом, исполняющим его обязанности.