Сот-сараптама қызметін лицензиялау жөніндегі комиссия туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2017 жылғы 30 наурыздағы № 326 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 31 наурызда № 14966 болып тіркелді.
"Сот-сараптама қызметi туралы" 2017 жылғы 10 ақпандағы Казақстан Республикасы Заңының 12-бабының 24) тармақшасын және "Әділет органдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 2-тармағының 3) тармақшасын басшылыққа ала отырып БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Сот-сараптама қызметін лицензиялау жөніндегі комиссия туралы ереже бекітілсін.
2. "Сот-сараптама қызметін лицензиялау жөніндегі комиссия қызметінің қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2016 жылғы 29 желтоқсандағы № 1200 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14653 болып тіркелген, 2017 жылғы 13 қаңтарда Қазақстан Республикасының Нормативтiк құқықтық актiлерiнiң эталондық бақылау банкiнде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Сараптама қызметін ұйымдастыру департаменті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде орналастыру үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Әділет министрі
М. Бекетаев
Қазақстан Республикасы
Әділет Министрінің
2017 жылғы 30 наурыздағы
№ 326 бұйрығымен
бекітілген
Сот-сараптама қызметiн лицензиялау жөнiндегi комиссия туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Сот-сараптама қызметін лицензиялау жөніндегі комиссияның ережесі (бұдан әрі – Комиссия) "Сот-сараптама қызметi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 12-бабының 24-тармақшасына сәйкес әзірленген.
2. Осы ереже сот-сараптама қызметін лицензиялау жөніндегі комиссиясының қызметін реттейді.
3. Комиссия және оның құрамы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің (әрі қарай – Министрлік) жанында құрылады.
4. Комиссия өз жұмысында Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңын және Қазақстан Республикасының лицензиялау және сот сараптама қызметі саласындағы өзге де нормативтік құқықтық актілерін басшылыққа алады.

Об утверждении Положения о комиссии по лицензированию судебно-экспертной деятельности
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 30 марта 2017 года № 326. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 марта 2017 года № 14966.
Руководствуясь подпунктом 24) статьи 12 Закона Республики Казахстан от 10 февраля 2017 года "О судебно-экспертной деятельности", а также с подпунктом 3) пункта 2 статьи 7 Закона Республики Казахстан "Об органах юстиции" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о комиссии по лицензированию судебно-экспертной деятельности.
2. Признать утратившим силу приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 29 декабря 2016 года № 1200 "Об утверждении Правил деятельности комиссии по лицензированию судебно-экспертной деятельности" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14653 и опубликован в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан 13 января 2017 года).
3. Департаменту по организации экспертной деятельности обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течении десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра юстиции Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции
Республики Казахстан
М. Бекетаев
Утверждены
приказом Министра юстиции
Республики Казахстан
от 30 марта 2017 года № 326
Положение о комиссии по лицензированию судебно-экспертной деятельности
Глава 1. Общие положения
1. Положение о комиссии по лицензированию судебно-экспертной деятельности (далее – Положение) разработано в соответствии с подпунктом 24) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О судебно-экспертной деятельности" (далее - Закон).
2. Настоящее Положение регулирует деятельность комиссии по лицензированию судебно-экспертной деятельности (далее - Комиссия).
3. Комиссия и ее состав создается при Министерстве юстиции Республики Казахстан (далее – Министерство).
4. В своей работе Комиссия руководствуется Конституцией Республики Казахстан, Законами Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях", "О судебно-экспертной деятельности" и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан в области лицензирования и судебно-экспертной деятельности.

5. Комиссияның құрамы тақ саннан тұрады (кемінде бес адам). Комиссия төрағасы Сараптама қызметін ұйымдастыру департаментінің директоры немесе оның міндетін атқарушы тұлға болып табылады.
Комиссия құрамына Сараптама қызметін ұйымдастыру департаментінің, сондай-ақ арнайы ғылыми білімі, ғылыми дәрежесі немесе осы салада кемінде бес жыл ғылыми-сараптамалық жұмыс тәжірибесі бар Министрліктің сот-сараптама органдарының өкілдері кіреді.
Біліктілік талаптарына сәйкес келмегені үшін немесе заңнама талаптарын бұзғаны үшін сот-сараптама қызметімен айналысу лицензиясының қолданылуы тоқтатыла тұратын, тоқтатылатын жағдайда, Комиссия құрамына қосымша Сот сарапшылары палатасының Төрағасы, сондай-ақ қызметтің көрсетілген түрі бойынша сәйкес мамандығы бар сот сарапшысы қосылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің м.а. 05.03.2020 № 88 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Комиссияның негізгі міндеттері өтініш иесінің лицензиятқа қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігін анықтау, сондай-ақ Әділет министрлігінің бұйрығында көзделген өзге де міндеттерді орындау болып табылады.
7. Комиссия өзіне жүктелген міндеттерге сәйкес келесі функцияларды жүзеге асырады:
1) ұсынылған материалдардың негізінде жеке адамға сот-сараптама қызметімен айналысуға арналған лицензияны беру, әрекетін тоқтата тұру, сондай-ақ қайта жалғастыру және тоқтату туралы шешім қабылдайды;
2) заңның 14-бабының 3-тармағында көзделген жағдайларда, сот-сараптама қызметімен айналысуға арналған лицензиядан айыру Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің талап-арызы бойынша сот тәртібінде жүзеге асырылады.
2-тарау. Лицензиялау бойынша комиссияның өкілеттілігі
8. Комиссияның төрағасы:
1) отырысты шақырады;
2) Комиссияның қызметіне жалпы басшылық жасайды;
3) Комиссияның отырыстарында төрағалық етеді.
Комиссия төрағасы болмаған жағдайда (іссапар, еңбекке уақытша жарамсыз, демалыс) оның міндетін Комиссия құрамының бекітілген тізімі бойынша бірінші тұрған Комиссия төрағасының орынбасарларының бірі, ол болмаған жағдайда тізім бойынша келесісі атқарады.
9. Комиссия мүшелері:
1) лицензияны алуға ұсынылғанған материалдармен танысады;
2) лицензияны беруге, тоқтатуға, жалғастыруға немесе тоқтатуға шешім шығарады;
3) Комиссия отырысында шешілуге тиіс сұрақтарды қарайды және тиісті шешім қабылдайды.

5. Состав Комиссии состоит из нечетного числа членов (не менее пяти человек). Председателем Комиссии является директор Департамента по организации экспертной деятельности или лицо, исполняющее его обязанности.
В состав Комиссии включается представители Департамента по организации экспертной деятельности, а также органов судебной экспертизы Министерства, имеющие специальные научные знания, ученую степень или опыт научной и экспертной работы не менее пяти лет в данной отрасли.
В случае приостановления, прекращения действия лицензий на занятие судебно-экспертной деятельностью за несоответствие квалификационным требованиям либо нарушение требований законодательства, в состав Комиссии дополнительно включается Председатель Палаты судебных экспертов, а также судебный эксперт, имеющий соответствующую специальность по указанному виду деятельности.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа и.о. Министра юстиции РК от 05.03.2020 № 88 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Основными задачами Комиссии являются определение соответствия заявителя квалификационным требованиям, предъявляемым к лицензиату, а также выполнения иных задач, предусмотренных приказами Министерства юстиции.
7. Комиссия в соответствии с возложенными на нее задачами осуществляет следующие функции:
1) принимает решение о выдаче лицензии, о приостановлении и/или возобновлении, а также прекращении действия лицензии на занятие судебно-экспертной деятельностью физическому лицу, на основе представленных материалов;
2) в случаях, предусмотренных пунктом 3 статьи 14 Закона лишение лицензии на занятие судебно-экспертной деятельностью осуществляется в судебном порядке по иску Министерства юстиции Республики Казахстан.
Глава 2. Полномочия комиссии по лицензированию
8. Председатель комиссии:
1) созывает заседания;
2) осуществляет общее руководство деятельностью Комиссии;
3) председательствует на заседаниях Комиссии.
Во время отсутствия (командировка, временная нетрудоспособность, отпуск) председателя Комиссии его функции выполняет один из заместителей председателя Комиссии, первый по списку из утвержденного состава Комиссии, в случае его отсутствия следующий по списку.
9. Члены Комиссии:
1) знакомятся с представленными материалами на получение лицензии;
2) выносят решение о выдаче лицензии, о приостановлении, возобновлении, либо прекращении действия лицензии;
3) рассматривают вопросы, подлежащие разрешению на заседании Комиссии и выносят соответствующие решение.

10. Егер Комиссия мүшесі:
1) лицензиар туысқаны болса;
2) үмiткерге лицензия беру нәтижесiне жеке, тiкелей немесе жанама мүдделi немесе оның риясыздығына негiздi күмән туғызатын өзге де мән-жайлар болса қарсылық білдіруге жатады.
11. Осы ереженің 10-тармағында аталған мән-жайлар болған жағдайда Комиссия мүшесi өзіне-өзі қарсылық білдіреді.
Өзіне-өзі қарсылық білдірмеген жағдайда, отырысқа қатысушы Комиссия мүшелері не үміткер қарсылық білдіреді.
12. Бас тарту және қарсылық ұсынылған құжаттарды қарағанға дейiн де, ұсынылған құжаттарды қарау барысында да жариялауға болады.
13. Комиссия мүшесiнiң өзіне-өзі қарсылық бiлдiру туралы шешiмді Комиссия отырысқа қатысатын оның мүшелерiнiң көпшілiк дауысымен жазбаша нысанда қабылдайды және Комиссия мүшесi болған кезде жариялайды.
14. Қарсылық білдіруді қанағаттандыру немесе одан бас тарту туралы шешiм шағымдануға жатпайды.
15. Комиссия мүшелерiнің қатысу жөнiндегi өз өкiлеттiктерiн басқа адамдарға беруге құқығы жоқ.
16. Комиссияның хатшысы:
1) Комиссия отырысының күні мен өтетін орны жайында комиссияның мүшелеріне хабарлайды;
2) қажетті құжаттарды, материалдарды дайындауды қамтамасыз етеді, хаттама жүргізеді және Комиссия отырысының шешімдерін оны өткізгеннен кейін ресімдейді.
Комиссия хатшысы Комиссия мүшесі болып табылмайды.
17. Комиссия шешімі лицензиялауға ұсынылған құжаттардың, Комиссия мүшелерінің қатысып отырған санының қарапайым басым көпшілігінің ашық дауыс беру арқылы қорытынды беруінің негізінде қабылданады және оны төрағалық етуші хабарлайды.
Дауыстардың саны тең болған жағдайда, Комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
18. Комиссия отырысы хаттамаланады, отырысты өткізу нәтижесі бойынша Комиссия отырысының хаттамасына Комиссия төрағасы, Комиссия төрағасының орынбасары, Комиссия мүшелері және Комиссия хатшысы қол қояды.
19. Қабылданған шешіммен келіспеген жағдайда Комиссия мүшесі өз пікірін жазбаша түрде баяндауға құқылы, ол отырыс хаттамасына тіркеледі.
20. Комиссия отырысы қажеттілігіне қарай өткізіледі және егер оған Комиссия мүшелерінің кемінде бес мүшесі қатысқан жағдайда заңды деп есептеледі.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 05.06.2018 № 891 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабына сәйкес ұсынылған құжаттардың толық болмауы және/немесе Біліктілік талаптарына сәйкес келмеуі фактісі анықталған жағдайда Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сараптама қызметін ұйымдастыру департаменті екі жұмыс күні ішінде өтінішті одан әрі қараудан уәжді түрде бас тартады.

10. Член Комиссии подлежит отводу, если он:
1) является родственником лицензиара;
2) лично, прямо или косвенно заинтересован в выдаче лицензии или имеются иные обстоятельства, вызывающие обоснованные сомнения в его беспристрастности.
11. При наличии обстоятельств, указанных в пункте 10 настоящего Положения, член комиссии заявляет самоотвод.
В случае не заявления самоотвода, отвод заявляется членами Комиссии, участвующим в заседании, либо претендентом.
12. Самоотвод и отвод заявляется как до рассмотрения представленных документов, так и в ходе рассмотрения.
13. Решение о самоотводе (отводе) члена Комиссии принимается Комиссией в письменной форме большинством голосов ее членов, участвующих в заседании, и оглашается в присутствии члена Комиссии.
14. Решение об отклонении или удовлетворении отвода обжалованию не подлежит.
15. Члены комиссии, не делегирует свои полномочия по участию другими лицами.
16. Секретарь Комиссии:
1) оповещает членов Комиссии о дате и месте проведения заседания Комиссии;
2) обеспечивает подготовку необходимых документов, материалов, ведет протокол и оформляет решения заседания Комиссии после его проведения.
Секретарь комиссии не является членом Комиссии.
17. Решение Комиссии принимается на основании представленных на лицензирование документов, заключений членов Комиссии открытым голосованием простым большинством голосов от числа присутствующих и объявляется председательствующим.
При равном количестве голосов, голос председателя Комиссии является решающим.
18. Заседания Комиссии протоколируются, протокол заседания Комиссии подписывается Председателем Комиссии, Заместителями председателя Комиссии, членами Комиссии и секретарем по результатам проведения заседания.
19. В случае не согласия с принимаемым решением член Комиссии может изложить особое мнение в письменной форме, которое приобщается к протоколу.
20. Заседания Комиссии проводятся по мере необходимости, и считаются правомочными, если на них присутствуют не менее пяти членов комиссии.
Сноска. Пункт 20 в редакции приказа Министра юстиции РК от 05.06.2018 № 891 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. В случае установления факта неполноты и/или несоответствия представленных документов к Квалификационным требованиям Департамент по организации экспертной деятельности Министерства юстиции Республики Казахстан в течение двух рабочих дней дает письменный мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления, согласно статьи 25 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях".

22. Комиссия шешіміне уәкілетті органға, сондай-ақ сотқа шағымдана алады.

22. Решение Комиссии может быть обжаловано в уполномоченный орган, а также в суде.