"Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға үміткер адамның (отбасының) жиынтық табысын есептеудің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2009 жылғы 28 шілдедегі N 237-ө бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2017 жылғы 18 мамырдағы № 134 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 4 шілдеде № 15302 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 26 мамырдағы № 181 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2023 № 181 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2018 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
"Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы" 2001 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға үміткер адамның (отбасының) жиынтық табысын есептеудің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2009 жылғы 28 шілдедегі № 237-ө бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5757 болып тіркелген, 2009 жылғы 11 қыркүйекте № 138 (1561) "Заң газетінде" жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттiк атаулы әлеуметтiк көмек алуға үмiткер адамның (отбасының) жиынтық табысын есептеудің қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әлеуметтік көмек департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмелерінің бір данасын "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін, мерзімді баспасөз басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрықты облыстардың, Астана және Алматы қалаларының жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармаларының назарына жеткізуді;
5) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

О внесении изменения в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 июля 2009 года № 237-п "Об утверждении Правил исчисления совокупного дохода лица (семьи), претендующего на получение государственной адресной социальной помощи"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 18 мая 2017 года № 134. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 июля 2017 года № 15302. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 26 мая 2023 года № 181.
Сноска. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2023 № 181 (вводится в действие с 01.07.2023).
В соответствии с пунктом 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 17 июля 2001 года "О государственной адресной социальной помощи" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 июля 2009 года № 237-п "Об утверждении Правил исчисления совокупного дохода лица (семьи), претендующего на получение государственной адресной социальной помощи" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5757, опубликованный 11 сентября 2009 года №138 (1735) в газете "Юридическая газета") следующее изменение:
Правила исчисления совокупного дохода лица (семьи), претендующего на получение государственной адресной социальной помощи, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту социальной помощи Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление в одном экземпляре его копии в бумажном и электронном виде на государственном и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан, на официальное опубликование в периодических печатных изданиях;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
4) доведение настоящего приказа до управлений координации занятости и социальных программ областей, городов Астана и Алматы;
5) в течение десяти рабочих дней со дня государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2),и 3) настоящего пункта.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі С.Қ. Жақыповаға жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
Т. Дүйсенова
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Орынбасары – Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
____________ А. Мырзахметов
2017 жылғы 29 мамыр
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
_______________ Т. Сүлейменов
2017 жылғы 30 мамыр
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2017 жылғы 18 мамырдағы
№ 134 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2009 жылғы 28 шілдедегі
№ 237-ө бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттiк атаулы әлеуметтiк көмек алуға үмiткер адамның (отбасының) жиынтық табысын есептеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттiк атаулы әлеуметтiк көмек алуға үмiткер адамның (отбасының) жиынтық табысын есептеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттiк атаулы әлеуметтiк көмек туралы" 2001 жылғы 17 шілдедегi Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1-тармағына сәйкес әзiрлендi және мемлекеттiк атаулы әлеуметтiк көмек алуға үмiткер адамның (отбасының) жиынтық табысын есептеу тәртiбiн айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жан басына шаққандағы орташа табыс – отбасының жиынтық табысының айына отбасының әрбір мүшесіне келетін үлесі;
2) жиынтық табыс – атаулы әлеуметтік көмек тағайындау кезінде ескерілетін табыс түрлерінің сомасы;
3) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек (бұдан әрі – атаулы әлеуметтік көмек) – жан басына шаққандағы орташа айлық табысы облыстарда, республикалық маңызы бар қалаларда, астанада белгіленген кедейлік шегінен төмен жеке адамдарға (отбасыларға) мемлекет ақшалай нысанда беретін төлем;
4) орталық атқарушы орган – басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шектерде халықты әлеуметтік қорғау саласындағы салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
5) отбасы – некеден (ерлі-зайыптылықтан), туыстықтан, жекжаттықтан, бала асырап алудан немесе балаларды тәрбиеге алудың өзге де нысандарынан туындайтын және отбасы қатынастарын нығайтып, дамытуға септігін тигізуге арналған мүліктік және жеке мүліктік емес құқықтар мен міндеттерге байланысты адамдар тобы;
6) уәкілетті орган – республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың, қаладағы ауданның, аудандық маңызы бар қаланың атаулы әлеуметтiк көмек тағайындауды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органы;

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Жакупову С.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2018 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
СОГЛАСОВАНО
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан – Министр
сельского хозяйства
Республики Казахстан
____________ А. Мырзахметов
29 мая 2017 года
СОГЛАСОВАНО
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_______________ Т. Сулейменов
30 мая 2017 года
Приложение
к приказу Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 18 мая 2017 года № 134
Утверждены
приказом Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 28 июля 2009 года № 237-п
Правила
исчисления совокупного дохода лица (семьи), претендующего на получение государственной адресной социальной помощи
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила исчисления совокупного дохода лица (семьи), претендующего на получение государственной адресной социальной помощи (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 17 июля 2001 года "О государственной адресной социальной помощи" и определяют порядок исчисления совокупного дохода лица (семьи), претендующего на получение государственной адресной социальной помощи.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) среднедушевой доход – доля совокупного дохода семьи, приходящаяся на каждого члена семьи в месяц;
2) совокупный доход – сумма видов доходов, учитываемых при назначении адресной социальной помощи;
3) государственная адресная социальная помощь (далее - адресная социальная помощь) – выплата в денежной форме, предоставляемая государством физическим лицам (семьям) с месячным среднедушевым доходом ниже черты бедности, установленной в областях, городах республиканского значения, столице;
4) центральный исполнительный орган – государственный орган, осуществляющий руководство, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, межотраслевую координацию в сфере социальной защиты населения;
5) семья – круг лиц, связанных имущественными и личными неимущественными правами и обязанностями, вытекающими из брака (супружества), родства, свойства, усыновления (удочерения) или иной формы принятия детей на воспитание и призванными способствовать укреплению и развитию семейных отношений;
6) уполномоченный орган – местный исполнительный орган города республиканского значения, столицы, района, города областного значения, района в городе, города районного значения, осуществляющий назначение адресной социальной помощи;

7) учаскелік комиссия – Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2009 жылғы 28 қаңтардағы № 29-п бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5562 болып тіркелген) Учаскелік комиссиялар туралы үлгілік ережеге сәйкес атаулы әлеуметтік көмек алуға өтініш берген адамдардың (отбасылардың) материалдық жағдайына тексеру жүргізу үшін тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктер әкімдерінің шешімімен құрылатын арнайы комиссия;
8) халықты жұмыспен қамту орталығы (бұдан әрі – Орталық) – ауданның, облыстық және республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органы жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын іске асыру және жұмыссыздықтан әлеуметтік қорғауды және "Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің өзге де шараларын ұйымдастыру мақсатында құратын мемлекеттік мекеме.
2-тарау. Адамның (отбасының) жиынтық табысын есептеу тәртібі
3. Атаулы әлеуметтiк көмек алуға үмiткер адамның (отбасының) жиынтық табысын (бұдан әрі – отбасының жиынтық табысы) атаулы әлеуметтiк көмек тағайындауға жәрдемдесуді жүзеге асыратын Орталық есептейді.
4. Отбасының жиынтық табысын есептеу кезінде Қазақстан Республикасында және одан тыс жерлерде есептi кезеңде алынған табыстың барлық түрлерi ескеріледі, олар:
1) еңбекақы, әлеуметтiк төлемдер түрiнде алынатын табыс;
2) "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" 2011 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексінде көрсетілген балаларға және басқа да асырауындағыларға алимент түрiндегi табыс;
3) жеке қосалқы шаруашылықтан - мал мен құс ұстауды, бағбандықты, бақша өсiрудi қамтитын үй жанындағы шаруашылықтан түсетін табыс;
4) кәсiпкерлiк қызметтен түсетiн табыс;
5) жылжымайтын мүлiктi және көлiк құралдарын жалға беруден және сатудан түсетiн табыс;
6) бағалы қағаздардан түсетiн табыс;
7) жылжымайтын мүлiктi, көлiк құралдарын және басқа да мүлікті сыйға тарту, мұрагерлiкке алу түрiнде алынған табыс;
8) кредитті (шағын кредитті) пайдаланудан түсетiн табыс;
9) өтеусіз алынған ақша түріндегі табыс;
10) ақша салымдары және депозиттер бойынша сыйақылар (мүдде) түріндегі табыс;
11) ақшалай аударымдар түріндегі табыс;
12) конкурстарда, жарыстарда (олимпиадаларда), фестивальдарда, лотереялар, салымдар мен борышкерлiк бағалы қағаздар бойынша алынған ұтыстарды қоса алғанда, ақшалай және (немесе) заттай түрдегi табыс.
5. Осы Қағидалардың 4-тармағының 5)-12) тармақшаларында көрсетілген табыстар алынған уақытта ескеріледі және өтініш берушінің еркін нысандағы жазбаша өтінішімен расталады.

7) участковая комиссия – специальная комиссия, создаваемая решением акимов соответствующих административно-территориальных единиц для проведения обследования материального положения лиц (семей), обратившихся за адресной социальной помощью, согласно Типовому положению об участковых комиссиях, утвержденному приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 января 2009 года № 29-п (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5562);
8) центр занятости населения (далее – Центр) – государственное учреждение, создаваемое местным исполнительным органом района, городов областного и республиканского значения, столицы в целях реализации активных мер содействия занятости и организации социальной защиты от безработицы и иных мер содействия занятости в соответствии с Законом Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О занятости населения".
Глава 2. Порядок исчисления совокупного дохода лица (семьи)
3. Совокупный доход лица (семьи), претендующего на получение адресной социальной помощи (далее – совокупный доход семьи), исчисляется Центром, осуществляющим содействие в назначении адресной социальной помощи.
4. При исчислении совокупного дохода семьи учитываются все виды доходов, полученные в Республике Казахстан и за ее пределами за расчетный период:
1) доходы, получаемые в виде оплаты труда, социальных выплат;
2) доходы в виде алиментов на детей и лиц, указанных в Кодексе Республики Казахстан от 26 декабря 2011 года "О браке (супружестве) и семье";
3) доходы от личного подсобного хозяйства – приусадебного хозяйства, включающего содержание скота и птицы, садоводство, огородничество;
4) доходы от предпринимательской деятельности;
5) доходы от сдачи в аренду и продажи недвижимого имущества и транспортных средств;
6) доходы от ценных бумаг;
7) доходы полученные в виде дарения, наследования недвижимого имущества, транспортных средств и другого имущества;
8) доходы от использования кредита (микрокредита);
9) доходы в виде безвозмездно полученных денег;
10) доходы в виде вознаграждений (интереса) по денежным вкладам и депозитам;
11) доходы в виде денежных переводов;
12) доходы в виде выигрышей в натуральном и (или) денежном выражении, полученных на конкурсах, соревнованиях (олимпиадах), фестивалях, по лотереям, розыгрышам, включая по вкладам и долговым ценным бумагам.
5. Доходы, указанные в подпунктах 5)-12) пункта 4 настоящих Правил учитываются по времени получения и подтверждаются письменным заявлением в произвольной форме.

6. Жылжымайтын мүлiктi немесе көлiк құралдарын жалға беруден түскен табыс мүліктік жалдаудың (жалға берудің) келісімшартының көшірмесін ұсынумен расталады.
Мүліктік жалдаудың (жалға берудің) келісімшарты болмаған жағдайда жылжымайтын мүлiктi немесе көлiк құралдарын жалға беруден алынған табыс өтініште адам (отбасы) көрсеткен мөлшерде, бірақ айына ең төменгі жалақы мөлшерінен төмен болмайтын мөлшерде ескеріледі.
7. Адам (отбасы) көрсеткен, жылжымайтын мүлiктi немесе көлiк құралдарын сатудан алынған табыс сатып алу-сату шартының көшірмесімен расталады.
Сатып алу-сату шартының көшірмесі болмаған жағдайда, табыс адам (отбасы) өтініште көрсеткен нарық бағасы бойынша ақша эквивалентінде есепке алынады.
Жылжымайтын мүлiктi және көлiк құралдарын сатып алған жағдайда, отбасының жиынтық табысында сатып алынған жылжымайтын мүлiктiң және (немесе) көлiк құралдарының құны мен сатудан түскен сома арасындағы айырма есепке алынады.
8. Мыналар отбасының жиынтық табысын есептеу кезінде жеке тұлғаның табысы ретінде қарастырылмайды:
1) атаулы әлеуметтік көмек;
2) тұрғын үй көмегі;
3) жерлеуге арналған біржолғы жәрдемақы;
4) отбасына төтенше жағдайлар салдарынан денсаулығы мен мүлкіне келтірілген зиянды өтеу мақсатында көрсетілген көмек;
5) бала тууға байланысты берілетін біржолғы мемлекеттік жәрдемақылар;
6) күнкөрісі төмен отбасылар қатарындағы білім алушыларға білім беру ұйымдарында Қазақстан Республикасының білім беру саласындағы заңнамасына сәйкес көрсетілетін қаржылай және материалдық көмек;
7) азық-түлік өнімдері бағасының қымбаттауына байланысты "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы № 504 қаулысына сәйкес мемлекеттік бюджеттен және өзге де көздерден көрсетілген ақшалай немесе зат түріндегі көмек;
8) облыстарда, республикалық маңызы бар қалаларда, астанада қалыптасқан ең төмен күнкөріс деңгейін есептеу кезеңінде белгіленген кедейлік шегінен төмен жалпы сомасы ақшалай және зат түрінде (құнын бағалауда) көрсетілген қайырымдылық көмек.
Есептi кезеңде көрсетiлген қайырымдылық көмек ең төмен күнкөрiс деңгейiнің кедейлік шегінен асып түскен жағдайда, көрсетiлген көмек сомасы мен облыстарда, республикалық маңызы бар қалада, астанада есептi кезеңде қалыптасқан ең төмен күнкөріс деңгейi арасындағы айырма жиынтық табыста есепке алынады;

6. Доходы от сдачи в аренду недвижимого имущества или транспортных средств подтверждаются предоставлением копии договора имущественного найма (аренды).
В случае отсутствия копии договора имущественного найма (аренды) полученные от сдачи в аренду недвижимого имущества или транспортных средств доходы учитываются в размере, указанном лицом (семьей) в заявлении, но не ниже размера минимальной заработной платы в месяц.
7. Доход, полученный от продажи недвижимого имущества или транспортных средств, указанный лицом (семьей), подтверждается копией договора купли–продажи.
В случае отсутствия копии договора купли–продажи доходы учитываются в денежном эквиваленте по рыночным ценам, указанном лицом (семьей) в заявлении.
В случае приобретения недвижимого имущества и транспортных средств, в совокупном доходе семьи учитывается разница между стоимостью приобретенного недвижимого имущества и (или) транспортных средств и суммой, вырученной от продажи.
8. При исчислении совокупного дохода семьи не рассматриваются в качестве дохода физического лица:
1) адресная социальная помощь;
2) жилищная помощь;
3) единовременные пособия на погребение;
4) помощь, оказанная семье в целях возмещения ущерба, причиненного их здоровью и имуществу вследствие чрезвычайных ситуаций;
5) единовременные государственные пособия в связи с рождением ребенка;
6) финансовая и материальная помощь обучающимся из числа малообеспеченных семей, оказываемой в организациях образования в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области образования;
7) помощь в денежном или натуральном выражении, оказанная малообеспеченным гражданам в связи с ростом цен на продукты питания из государственного бюджета и иных источников в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан";
8) благотворительная помощь в денежном и натуральном выражении (в стоимостной оценке), оказанная в расчетном периоде в общей сумме ниже установленной черты бедности сложившейся в областях, городе республиканского значения, столице в расчетном периоде величины прожиточного минимума.
В случаях, когда благотворительная помощь, оказанная в расчетном периоде, превышает величину черты бедности прожиточного минимума, в совокупном доходе учитывается разница между суммой оказанной помощи и величиной черты бедности прожиточного минимума, сложившейся в областях, городе республиканского значения, столице в расчетном периоде;

9) азаматтардың тегін немесе жеңілдікпен протездеуге бару жолына ақы төлеу;
10) протездеу уақытында азаматтарды ұстау;
11) азаматтардың елді мекеннен тыс жерлерге емделуге тегін немесе жеңілдікпен жол жүру құны;
12) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көрсетілген заттай көмек түрлері:
дәрілік препараттар;
санаторлық-курорттық емдеу;
протездік-ортопедиялық бұйымдар (жасау және жөндеу);
мүгедектерге бөлінген жүрiп-тұру құралдары (кресло-арбалар) мен басқа да оңалту құралдары;
тегін тамақтандыру және білім беру ұйымдарында Қазақтан Республикасының білім туралы заңнамасына сәйкес көрсетілетін көмек;
13) ата-ананың қарауынсыз қалған жетім баланы және (немесе) балаларды асырап алумен байланысты біржолғы ақшалай төлемдер.
9. Орталық өтініш берушінің келісімі бойынша өтініш берушінің табыстарын орталық атқарушы органның автоматтандырылған ақпараттық жүйелеріндегі деректермен салыстырып тексереді.
10. Отбасының жиынтық табысын есептеу кезiнде құрамында бірге тұратын, ортақ шаруашылықты жүргізетін және тұрғылықты жері бойынша бір елді мекен төңірегінде тіркелген отбасының барлық мүшелері ескеріледі.
Атаулы әлеуметтік көмек алуға үміткер отбасының құрамы атаулы әлеуметтік көмекке жүгінген сәтке дейін ескеріледі.
Есептеу кезеңінде құрамында өзгерiстер болған отбасының жиынтық табысын есептеу кезінде, отбасының келген мүшесiнiң табысы келген күнiнен бастап есепке алынады. Есептеу кезеңінде отбасының мүшесi кеткен кезде отбасының жиынтық табысы кеткен күнiнен бастап отбасының кеткен мүшесiне келетiн жан басына шаққандағы орташа табыс шегерiле отырып есептеледi.
11. Отбасының жиынтық табысын нақтылау үшін учаскелік комиссиялар тексеру нәтижелері бойынша атаулы әлеуметтік көмек көрсету қажеттігі немесе оның болмауы туралы қорытындыда отбасының құрамын көрсетеді.
Учаскелік комиссия қорытындыны дайындау кезінде атаулы әлеуметтік көмек тағайындау үшін өтініш беруші ұсынған деректерді растайды.
Өтініш берушіні көрсеткен мәліметтер әртүрлі болған учаскелік комиссияның мәліметтерімен толықтырылады.
12. Отбасының жан басына шаққандағы орташа табысы есептеу кезеңіндегi отбасының жиынтық табысын көрсетiлген кезеңдегi айлардың санына және отбасы мүшелерiнiң санына бөлу жолымен есептеледi.
13. Шетелдiк валютада алынған табыс "Валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау және қолдану тәртібін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 қаулысында және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 болып тіркелген) белгіленген тәртіппен валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша ұлттық валютаға қайта есептеледi.

9) оплата поездки граждан на бесплатное или льготное протезирование;
10) содержание граждан на время протезирования;
11) стоимость бесплатного или льготного проезда граждан за пределы населенного пункта на лечение;
12) натуральные виды помощи, оказанные в соответствии с законодательством Республики Казахстан в виде:
лекарственных препаратов;
санаторно-курортного лечения;
протезно-ортопедических изделий (изготовление и ремонт);
средств передвижения (кресло-коляски) и реабилитации, выделенных инвалидам;
бесплатного питания и помощи, оказываемой в организациях образования в соответствии с законодательством Республики Казахстан об образовании;
13) единовременные денежные выплаты в связи с усыновлением ребенка-сироты и (или) ребенка, оставшегося без попечения родителей.
9. Центр с согласия заявителя сверяет доходы заявителя с данными автоматизированной информационной системы центрального исполнительного органа.
10. При исчислении совокупного дохода семьи в составе семьи учитываются все члены семьи, совместно проживающие, ведущие общее хозяйство и зарегистрированные по месту жительства в пределах одного населенного пункта.
Состав семьи, претендующей на получение адресной социальной помощи, учитывается на момент обращения за адресной социальной помощи.
При исчислении совокупного дохода семьи, в составе которой в расчетном периоде произошли изменения, доходы прибывшего члена семьи учитываются с даты прибытия. При выбытии в расчетном периоде члена семьи совокупный доход семьи исчисляется с даты выбытия за вычетом среднедушевого дохода, приходящегося на выбывшего члена семьи.
11. Для уточнения совокупного дохода семьи участковые комиссии по результатам обследования в заключении, о необходимости предоставления адресной социальной помощи или ее отсутствии, указывают состав семьи.
Участковой комиссией при подготовке заключения подтверждаются данные предоставленные заявителем для назначения адресной социальной помощи.
В случае расхождения сведений, указанных заявителем фактические данные дополняются сведениями участковой комиссии.
12. Среднедушевой доход семьи рассчитывается путем деления совокупного дохода семьи за расчетный период на количество месяцев в указанном периоде и число членов семьи.
13. Доходы, полученные в иностранной валюте, пересчитываются в национальную валюту по рыночному курсу обмена валют в порядке, установленном постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "Об установлении порядка определения и применения рыночного курса обмена валют", (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 8378).

14. Зат түрінде алынған табыстар отбасының жиынтық табысында өтініш беруші алынған табыс туралы мәліметтерде көрсеткен ақшалай баламасымен есептеледі.
15. Жиынтық табысты есептеу адам (отбасы) дәйексіз мәлiметтерді ұсынған жағдайда жүргiзiлмейдi.
Адам (отбасы) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмектің заңсыз тағайындалуына әкеп соқтырған дәйексіз мәлiметтерді ұсынған кезде өтiнiш берушiге және оның отбасына атаулы әлеуметтік көмекті төлеу оны тағайындаған барлық кезеңге тоқтатылады.
1-параграф. Еңбекақы, әлеуметтік төлемдер түрінде алынған табыс
16. Жиынтық табысты есептеу кезінде отбасының мынадай түрде алынған табысы ескеріледі:
1) жұмыс берушіден еңбекақы ретінде алынған, атап айтқанда:
жалақының барлық түрлері, оның iшiнде кесiмдi, мерзiмдi, сондай-ақ ақшалай және заттай нысандағы сыйлықақылар, қосымша ақылар, үстемеақылар (қызметкерлерге Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына, сондай-ақ келісімдерге, еңбек, ұжымдық шарттарға және жұмыс берушілердің актілеріне сәйкес төленетiн ақшалай соманы қоса алғанда, қаржыландыру көзiне қарамастан);
қызметкер жалақысының сақталуына кепілдік берілетін кезең үшін жұмыс беруші есептейтін және қызметкерлерге төленетін орташа жалақы;
ұйым (заңды тұлға) таратылған немесе жұмыс берушiнiң (жеке тұлғаның) қызметi тоқтатылған, қызметкерлер саны немесе штаты қысқартылған жағдайларда еңбек шартының бұзылуы кезiнде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында белгiленген мөлшерде төленетiн өтемақылар;
сақтандыру агенттерi мен брокерлерге төленетiн комиссиялық сыйақы;
бала туғанда және жерлеуге берiлетiн жәрдемақылардан басқа, жалақы есептеу кезiнде ескерiлмейтiн және ұйым қаражатының есебiнен төленетiн төлем түрлерi;
мерзiмдi қызметтегi әскери қызметшiлердiң ақшалай үлесiн қоспағанда, әскери қызметшiлердiң, оның iшiнде келiсiмшарт бойынша қызмет өткерiп жүргендердiң және iшкi iстер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының, сондай-ақ соларға теңестiрiлген азаматтар санаттарының үстемеақылар мен қосымша ақылар ескерiлген ақшалай үлесi;
жұмыс берушi төлеген кредит сомалары. Көрсетілген төлемдер кредитті өтудің белгіленген мерзіміне бөлінеді;
2) әлеуметтiк төлемдер, атап айтқанда:
"Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес белгiленген тәртiппен тағайындалатын зейнетақылардың барлық түрлерi, оларға өтемақы төлемдерi;
мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берiлетiн мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылар;
арнаулы мемлекеттiк жәрдемақылар;
жерасты және ашық кен жұмыстарында, сондай-ақ еңбек жағдайлары ерекше зиянды және ауыр жұмыстарда iстеген адамдарға берiлетiн мемлекеттiк арнаулы жәрдемақылар;
мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорынан төленетiн әлеуметтiк төлемдер;
бала бiр жасқа толғанға дейiн оның күтiмiне берiлетiн мемлекеттiк жәрдемақылар;
үйде оқитын мүгедек балаларды оқыту шығындарын өтеу;
қамқоршыларға немесе қорғаншыларға жетім баланы (жетім балаларды) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы (балаларды) асырап бағуға берілетін жәрдемақы;
патронат тәрбиелеушілерге берілген баланы (балаларды) бағып-қағуға берілетін төлем;
мүгедек баланы (балаларды) тәрбиелеп отырған анаға немесе әкеге, бала асырап алушыға, қамқоршыға (қорғаншыға) тағайындалатын және төленетін мемлекеттік жәрдемақы;
қаржыландыру көзіне қарамастан, оқушыларға, студенттерге, аспиранттарға, докторанттарға, басқа да оқу орындарының тыңдаушыларына төленетiн стипендия;
жұмыс берушінің қаражаты есебiнен берiлетiн әлеуметтiк қамсыздандыру жөнiндегi жәрдемақылар;
жергiлiктi бюджеттер қаражаты есебiнен көрсетiлетiн, қалаiшiлiк қоғамдық көлiкте жүруге берiлетiн материалдық (әлеуметтiк) көмек;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес берілетін заттай көмек түрлерінің құны, сондай-ақ осы көмектің орнына төленетін сома;
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде, жергiлiктi мемлекеттiк басқару органдары, мекемелер мен ұйымдар белгiлеген барлық төлем түрлерiне үстемеақылар мен қосымша ақылар.
17. Жиынтық табыстың құрамына қызметкерлер еңбек және қызметтiк мiндеттерiн атқару кезiнде олардың өмiрi мен денсаулығына келтiрілген зиянды өтеу туралы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс беруші төлейтiн бiржолғы төлемдер мен ай сайынғы сомалар қосылады.

14. Доходы, полученные в натуральном выражении, учитываются в совокупном доходе семьи в денежном эквиваленте, указанном заявителем в сведениях о полученных доходах.
15. Исчисление совокупного дохода не производится в случае представления лицом (семьей)недостоверных сведений.
При представлении лицом (семьей) недостоверных сведений, повлекших за собой незаконное назначение адресной социальной помощи, заявителю и его семье выплата адресной социальной помощи прекращается на весь период ее назначения.
Параграф 1. Доходы, полученные в виде оплаты труда, социальных выплат
16. При исчислении совокупного дохода семьи учитываются доходы, полученные в виде:
1) полученные от работодателя суммы в качестве оплаты труда, а именно:
все виды заработной платы согласно системы оплаты труда, в том числе сдельная, повременная, а также премии, доплаты, надбавки, а также стимулирующие и компенсационные выплаты в денежной форме (независимо от источника финансирования, включая денежные суммы, выплачиваемые работникам в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан, а также соглашениями, трудовыми, коллективными договорами и актами работодателя);
средняя заработная плата, исчисляемая работодателем и выплачиваемая работнику за период, в течение которого работнику гарантируется сохранение его заработка;
компенсации, выплачиваемые при расторжении трудового договора в случаях ликвидации организации (юридического лица) или прекращения деятельности работодателя (физического лица), сокращения численности или штата работников в размерах, установленных трудовым законодательством Республики Казахстан;
комиссионное вознаграждение, выплачиваемое страховым агентам и брокерам;
виды выплат, не учитываемые при исчислении заработной платы и выплачиваемые за счет средств организаций, кроме пособий на рождение ребенка и погребение;
денежное довольствие военнослужащих, в том числе проходящих службу по контракту, и лиц рядового и начальствующего состава органов внутренних дел, а также приравненных к ним категорий граждан с учетом надбавок и доплат, за исключением денежного довольствия военнослужащих срочной службы;
суммы кредита, выплаченные работодателем. Указанные выплаты распределяются на установленный срок погашения кредита;
2) социальных выплат, а именно:
все виды пенсионных выплат, компенсационные выплаты к ним, назначаемые в порядке, установленном Законом Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан";
государственные социальные пособия по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту;
специальные государственные пособия;
государственные специальные пособия лицам, работавшим на подземных и открытых горных работах, а также на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда или на работах с вредными и тяжелыми условиями труда;
социальные выплаты из государственного фонда социального страхования;
государственные пособия по уходу за ребенком по достижению им одного года;
возмещение затрат на обучение детей-инвалидов, обучающихся на дому;
пособие опекунам или попечителям на содержание ребенка-сироты (детей-сирот) и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей;
выплата на содержание ребенка (детей), переданного патронатным воспитателям;
государственное пособие, назначаемое и выплачиваемое матери или отцу, усыновителю (удочерителю), опекуну (попечителю), воспитывающему ребенка-инвалида (детей-инвалидов);
стипендия, выплачиваемая учащимся, студентам, аспирантам, докторантам, другим слушателям учебных заведений независимо от источника финансирования;
пособия по социальному обеспечению за счет средств работодателя;
материальная (социальная) помощь на проезд в внутригородском общественном транспорте, оказываемая за счет средств местных бюджетов;
стоимость натуральных видов помощи, предоставляемой в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также сумма, выплачиваемая взамен этой помощи;
надбавки и доплаты ко всем видам выплат, установленных законодательными актами Республики Казахстан, органами местного государственного управления, учреждениями и организациями.
17.В состав совокупного дохода включаются единовременные выплаты и ежемесячные суммы, выплачиваемые работодателем в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан о возмещении вреда, причиненного жизни и здоровью работников во время исполнения ими трудовых и служебных обязанностей.

18. Есептi кезеңнен асып түсетiн кезеңнiң табысы бiр мезгілде алынған кезде (оның iшiнде жалақы, төлемдер, алименттер бойынша берешектер), алынған табыс, сол табыс алынған айлардың санына бөлiнедi және есептi кезеңге келетiн айлардың санына көбейтiледi.
Жұмысты азаматтық-құқықтық шарт бойынша (мердiгерлiк және басқа) орындайтын адамдардың табысы шарт қолданылатын бүкiл кезеңге жиынтықталады. Алынған табыс жұмысты орындау үшiн шартта көзделген айлардың санына бөлiнедi және есептi кезеңге келетiн айлардағы жиынтық табыста есепке алынады.
19. Азаматтық-құқықтық шарт бойынша, оның iшiнде ғылым, әдебиет, өнер және өзге де қызмет түрлері туындыларын және т.б. жасауға, шығаруға, орындауға немесе өзге де пайдалануға алынған, осы шарт есебiне аванспен төленетiн сыйақылар аванс берудiң бүкiл кезеңіне (ай сайын теңдей үлеспен) есепке алынады, ал қалған сома шарттың аванс бергеннен кейiнгi қолданылу кезеңiне (ай сайын теңдей үлеспен) есепке алынады.
20. Авторлық сыйақылар (шарттар болмаған кезде), сондай-ақ жаңалық ашқаны, өнертабыстары мен рационализаторлық ұсыныстары үшiн сыйақылар отбасының жиынтық табысына сыйақы сомасын ол алынған айлардың санына бөлуден алынған үлес мөлшерiнде қосылады және есептi кезеңге келетiн айлардың санына көбейтiледi.
21. Еңбекақы түрінде алынған табыс жұмыс берушінің еркін нысандағы анықтамаларымен расталады.
Республикалық бюджет қаражаты есебiнен берiлетiн әлеуметтiк төлемдер түрiнде табыс алу зейнетақы немесе жәрдемақы алушы куәлiгiнiң көшiрмесiмен не "Азаматтар үшін үкімет" мемлекеттiк корпорациясының бөлiмшелерi беретiн анықтамамен расталады.
Өзін-өзі жұмыспен қамтыған халықтың табыстары еркін түрдегі өтінішпен расталады.
2-параграф. Кәсіпкерлік қызметтен түсетін табыс
22. Адамның (отбасының) кәсiпкерлiктен түсетін жиынтық табысын есептеу кезiнде:
1) өнiмдi (жұмыстарды, қызметтердi) сатудан;
2) тауарлық-материалдық құндылықтарды, мүлiктi сату кезiндегi құн өсiмiнен;
3) шаруа (фермер) қожалығы қызметiнiң нәтижесiнде және шартты жер үлесi мен мүлiк жарнасынан алынған табыс ескеріледі.
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2007 жылғы 19 желтоқсандағы № 468 бұйрығымен бекітілген Салық есептілігін жасау Ережелеріне сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу реестрінде № 5068 болып тіркелген) шаруа қожалығы мүшелерiнiң жиынтық табысын есептеу салық органдарына ұсынылатын, алынған табыс туралы декларацияда көрсетiлген ауыл шаруашылығы өнiмiн сатудан нақты алынған табыс ескерiле отырып жүргiзiледi. Бұл ретте жылдық табыс он екі айға бөлiнедi және оның тиiстi бөлiгi айқындалатын кезеңдегi жалпы жиынтық табысқа қосылады;

18. При единовременном получении дохода (в том числе задолженности по заработной плате, социальным выплатам, алиментам) за период, превышающий расчетный, полученный доход делится на количество месяцев, за которые он получен, и умножается на количество месяцев, которые приходятся на расчетный период.
Доход лиц, выполняющих работу по гражданско-правовому договору (подряд и иное), суммируется за весь период действия договора. Полученный доход делится на количество месяцев, предусмотренных договором для выполнения работы, и учитывается в совокупном доходе семьи за те месяцы, которые приходятся на расчетный период.
19. Вознаграждения, полученные по гражданско-правовому договору, в том числе на создание, издание, исполнение произведений науки, литературы, искусства, культуры, выплачиваемые в счет этого договора авансом, учитываются за весь период авансирования (равными долями помесячно), а оставшаяся сумма учитывается на период действия договора после авансирования (равными долями помесячно).
20. Авторские вознаграждения (при отсутствии договора), а также вознаграждения за открытия, изобретения и рационализаторские предложения включаются в совокупный доход семьи в размере доли, полученной от деления суммы вознаграждения на количество месяцев, за которые он получен, и умножается на количество месяцев, приходящихся на расчетный период.
21. Доходы, полученные в виде оплаты труда, подтверждаются справками от работодателя в произвольной форме.
Получение доходов в виде социальных выплат за счет средств республиканского бюджета подтверждается копией удостоверения получателя пенсии или пособия, либо справкой, выдаваемых отделениями Государственной корпорации "Правительство для граждан".
Доходы самостоятельно занятого населения подтверждаются письменным заявлением в произвольной форме.
Параграф 2. Доходы от предпринимательской деятельности
22. При исчислении совокупного дохода лица (семьи) от предпринимательской деятельности учитываются доходы:
1) от реализации продукции (работ, услуг);
2) от прироста стоимости при реализации товарно-материальных ценностей, имущества;
3) полученные в результате деятельности крестьянского (фермерского) хозяйства и от условной земельной доли и имущественного паях.
Исчисление совокупного дохода членов крестьянского хозяйства производится с учетом фактически полученного дохода от реализации сельскохозяйственной продукции, указанной в декларации о полученных доходах, представляемой в налоговые органы, в соответствии с Правилами составления налоговой отчетности, утвержденных приказом Министра финансов Республики Казахстан от 19 декабря 2007 года № 468 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5068). При этом годовой доход делится на двенадцать месяцев и соответствующая его часть включается в общий совокупный доход за определяемый период;

4) өзiн-өзi жұмыспен қамтудан түскен ең төмен жалақы мөлшерінен төмен емес деңгейдегі табысы есепке алынады.
23. Азаматтық-құқықтық шарт бойынша жұмыс iстейтiн адамдар жалақысын шарттың көшiрмесiмен, жалға алушының анықтамасымен немесе өтiнiш негiзiнде растайды.
Азаматтық-құқықтық шарт бойынша шарт жасамай жұмыс iстейтiн адамдардың жиынтық табысы олардың өтiнiштерi негiзiнде расталады. Бұл ретте орындалған жұмыс (қызмет) үшін сыйақы төлемінің заттай бөлiгi жиынтық табысқа нарықтық баға бойынша ақшалай эквивалентте қосылады.
24. Арнайы салық режимінде кәсіпкерлікпен айналысатын адамдардың табыстары бір реттік талонның, патенттің, жеңілдетілген декларацияның негізінде расталады.
Кәсіпкерлік қызметпен айналысатын адамдардың шаруа (фермер) қожалығы қызметiнiң нәтижесiнде алған ресми расталмаған табыстары, әрбiр жұмыс iстеушiге шаққанда ең төмен жалақыдан төмен болмайтын мөлшерде ескеріледі.
3-параграф. Балаларға және басқа да асырауындағыларға алимент түрiндегi табыс
25. Балаларға және басқа да асырауындағыларға арналған алимент жиынтық табыс құрамында ескеріледі.
Алименттер, сондай-ақ алимент төлеушiнiң жалақысын қайта есептеуге байланысты алынған алименттiң қосымша сомасы отбасының жиынтық табысында олардың алынған уақыты бойынша ескеріледі.
Отбасы мүшесі алатын алименттер отбасының жиынтық табысында ескеріледі, ал отбасы мүшесінің басқа отбасында тұрып жатқан балаларға төлейтін алименттері табысынан алынып тасталынады.
26. Асырауындағыларды асырауға мiндеттi адамның тұрғылықты жерi туралы мәлiметтердiң болмауы себебiнен адамдардың алимент өндiрiп алуға мүмкiндiгi болмаған жағдайда отбасының жиынтық табысы көрсетiлген адамның iздеуде жүргенi туралы тиiстi органдардан алынған құжаттар қоса берiлген жазбаша еркін нысандағы өтiнiш негiзiнде есептеледi.
Төлеушi:
1) жұмыс iстемейтiн және Орталықта жұмыссыз ретiнде тiркелген (Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 сәуірдегі № 279 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11342 болып тіркелген) бекітілген "Жұмыссыз азаматтарға анықтама беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша анықтамасын ұсынған кезде);
2) бас бостандығынан айыру орындарында не уақытша ұстау изоляторында болған (балаларға алимент аударылмайтыны туралы, бас бостандығынан айыру орындарында не уақытша ұстау изоляторында болу кезеңi көрсетiлген сот орындаушысының немесе түзеу мекемесiнiң анықтамасын ұсынған кезде);

4) от самостоятельной занятости, дохода учитывается не ниже минимального размера заработной платы.
23. Лица, занятые работой по гражданско-правовому договору, подтверждают заработок копией договора, справкой нанимателя или на основании заявления в произвольной форме.
Совокупный доход лиц, занятых по гражданско-правовому договору без заключения договоров, подтверждается на основании их заявления. При этом натуральная часть выплаты вознаграждения за выполненную работу (услугу) включается в совокупный доход в денежном эквиваленте по рыночным ценам.
24. Доходы лиц, занимающихся предпринимательской деятельностью на условиях специального налогового режима, подтверждаются на основании разового талона, патента, упрощенной декларации.
Официально не подтвержденные доходы лиц, занимающихся предпринимательской деятельностью, полученные в результате деятельности крестьянского (фермерского) хозяйства, учитываются в размере не ниже минимальной заработной платы на каждого работающего.
Параграф 3. Доходы в виде алиментов на детей и других иждивенцев
25. В составе совокупного дохода семьи учитываются алименты на детей и других иждивенцев.
Алименты, а также дополнительные суммы алиментов, полученные в связи с перерасчетом заработка плательщика алиментов, учитываются в совокупном доходе семьи по времени их получения.
Получаемые членом семьи алименты учитываются в совокупном доходе семьи, а выплачиваемые членом семьи алименты на детей, проживающих в другой семье исключаются из его дохода.
26. В случае, когда лица не имеют возможности взыскать алименты по причине отсутствия сведений о местонахождении лица, обязанного содержать иждивенцев, совокупный доход семьи исчисляется на основании письменного заявления в произвольной форме с приложением документов от соответствующих органов о нахождении указанного лица в розыске.
Совокупный доход семьи исчисляется без учета алиментов в случаях, когда плательщик:
1) не работает и зарегистрирован в качестве безработного в Центре (при представлении справки по форме, согласно приложению 1 к стандарту государственной услуги "Выдача справок безработным гражданам" утвержденным приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 апреля 2015 года № 279 зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11342);
2) находится в местах лишения свободы либо изоляторе временного содержания (при представлении справки в произвольной форме от судебного исполнителя или из исправительного учреждения о том, что алименты на детей не перечисляются с указанием периода нахождения в местах лишения свободы либо изоляторе временного содержания);

3) туберкулез, психоневрологиялық, онкологиялық, санаторий-курорттық диспансерлерде (стационарларда) есепте тұрған кезде "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атақарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 болып тіркелген) 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті медициналық ұйымдардан анықтама ұсынған кезде;
4) Қазақстан Республикасы тиiстi келiсiм жасаспаған мемлекетке тұрақты тұруға кеткен;
5) тиісті құқық қорғау органының анықтамасымен немесе учаскелік комиссиясының қорытындысымен расталған, балаларын және басқа да асырауындағыларды асырап-бағудан жалтарған кезде спиртті ішімдіктерді, есірткі заттарын құмарлықпен салынып пайдалануына байланысты жиынтық табыс алиментті ескермей есептеледі.
27. Егер ата-анасының арасында неке бұзылмай, жұбайлардың бiреуiнен алимент өндiрiп алынса, осы жұбайы отбасымен бiрге тұрған кезде оның табысы отбасының жиынтық табысында толық есепке алынады.
28. Балаларға және басқа да асырауындағыларға алынған алимент аударылған алимент туралы жұмыс берушінің анықтамаларымен не алынған алимент туралы пошта аударымдарының түбiртегiмен, сондай-ақ сот органдарының алимент өндiрiп алу туралы шешiмi қоса берiлген жазбаша өтiнiш негiзiнде расталады. Алименттер бойынша 3 айдан асатын кезең үшiн берешек пайда болған кезде сот орындаушысының алимент бойынша берешектi айқындау туралы қаулысы ұсынылады.
4-параграф. Жеке қосалқы шаруашылықтан алынған табыс
29. Жеке қосалқы шаруашылықтан түскен табыс отбасының жиынтық табысының құрамына қосылады.
30. Отбасының жиынтық табысында ескерілетін жеке қосалқы шаруашылықтан, ауыл шаруашылығы (гүл) өнiмдерiн өсiруден, мал мен құс ұстаудан және өсiруден алынған табыс осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының табиғи жағдайы бойынша әкімшілік-аумақтық аудандардың тізбесіне, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Дала аймағындағы жеке қосалқы шаруашылықтан түсетін табысты есептеудің нормативтік карточкасы, осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес Қуаң дала аймағындағы жеке қосалқы шаруашылықтан түсетін табысты есептеудің нормативтік карточкасы, осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес Шөлейтті аймақтағы жеке қосалқы шаруашылықтан түсетін табысты есептеудің нормативтік карточкасы, осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес Шөлді аймақтағы жеке қосалқы шаруашылықтан түсетін табысты есептеудің нормативтік карточкасы, осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес Тау етегі-шөлді-далалық аймақтағы жеке қосалқы шаруашылықтан түсетін табысты есептеудің нормативтік карточкасы, осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес Оңтүстік Сібір таулы және тау етегі аймағындағы жеке қосалқы шаруашылықтан түсетін табысты есептеудің нормативтік карточкасы, осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес Азық-түліктік пайдалануға арналған үй малы мен құстарының жасы, осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес Жеке қосалқы шаруашылығынан түсетін табыс есебінің үлгілік жеке нормативтік карточкасы негізінде есептеледі.

3) состоит на учете в туберкулезном, психоневрологическом, онкологическом, санаторно-курортном диспансерах (стационарах), при предоставлении справки от соответствующих медицинских организаций по форме согласно приложению 2 к приказу исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6697);
4) выбыл на постоянное местожительство в государство, с которым Республика Казахстан не имеет соответствующего соглашения;
5) уклоняется от содержания детей и других иждивенцев в связи со злоупотреблением спиртными напитками, наркотическими веществами, что подтверждается справкой соответствующего правоохранительного органа или заключением участковой комиссии.
27. Если брак между родителями не расторгнут, но взысканы алименты с одного из супругов, при совместном проживании с семьей данного супруга в совокупном доходе семьи учитываются его доходы полностью.
28. Полученные алименты на детей и других иждивенцев подтверждаются справками организаций о перечисленных алиментах либо квитанцией почтовых переводов о полученных алиментах, а также на основании письменного заявления в произвольной форме с приложением акта судебных органов о взыскании алиментов. При образовании задолженности по алиментам за период свыше 3 месяцев представляется постановление судебного исполнителя об определении задолженности по алиментам.
Параграф 4. Доходы от личного подсобного хозяйства
29. В состав совокупного дохода семьи включаются доходы, полученные от ведения личного подсобного хозяйства.
30. Доход от личного подсобного хозяйства, полученный от выращивания сельскохозяйственной (цветочной) продукции, содержания и разведения скота и птицы, учитываемый в совокупном доходе семьи, рассчитывается на основании Перечня административно-территориальных районов по природным условиям Республики Казахстан, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, Карточка по нормам расчета дохода от личного подсобного хозяйства в степной зоне, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, Карточка по нормам расчета дохода от личного подсобного хозяйства в сухостепной зоне, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, Карточка по нормам расчета дохода от личного подсобного хозяйства в полупустынной зоне, согласно приложению 4 к настоящим Правилам, Карточка по нормам расчета дохода от личного подсобного хозяйства в пустынной зоне, согласно приложению 5 к настоящим Правилам, Карточка по нормам расчета дохода от личного подсобного хозяйства в предгорно-пустынно-степной зоне, согласно приложению 6 к настоящим Правилам, Карточка по нормам расчета дохода от личного подсобного хозяйства в Южно-Сибирской горной и предгорной зоне, согласно приложению 7 к настоящим Правилам, Возраста домашнего скота и птицы для продуктивного использования, согласно приложению 8 к настоящим Правилам, Индивидуальной карточки по нормам расчета дохода от личного подсобного хозяйства, согласно приложению 9 к настоящим Правилам.

Нормативтiк карточкаларда келтiрiлген (осы Қағидаларға 2-7-қосымшалар) орташа түсiмдi (өнiмдiлiктi), өндiрiстiк шығыстардың орташа деңгейiн, сондай-ақ жеке қосалқы шаруашылықтан түскен табысты есептеу үшiн пайдаланылатын бағаларды облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдары өңiрлердiң ерекшелiктерiн ескере отырып түзетеді.
Жеке қосалқы шаруашылықта өсiрiлген гүл өнiмдерiн сатудан, сондай-ақ терiсi бағалы аңдар, ара, құс (тауық, қаз, үйректен басқа) өсiруден алынған табыс отбасының жиынтық табысына еркін нысандағы жазбаша өтiнiштiң негiзiнде қосылады.
31. Бiр сотка жерден (бip бастан) өндiрiлген өнiмнiң құны өсiрiлетiн дақылдың орташа түсiмiн (жеке қосалқы шаруашылықта ұсталатын мал мен құстың орташа өнiмдiлiгiн) 1 кг өнiмнiң орташа бағасына көбейту жолымен айқындалады. Табысты, шығынды айқындау үшін бір сотка жер (бір бас) өндірілген өнімнің құнынан (ocы Қағидаларға 2-7-қосымшалар) шығысының орташа деңгейi шегерiледi. Алынған мөлшер он екі айға бөлінеді және есепті кезеңдегі айлар санына көбейтіледі.
32. Табысты есептеу үшін облыстарда (республикалық маңызы бар қалада, астанада) өсімдік және мал шаруашылығы өніміне қалыптасқан, облыстық жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармалары, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар басқармалары "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 19 наурыздағы Заңына сәйкес тиісті жылға қалыптастырылатын Статистикалық жұмыстар жоспарында көздеген мерзімдерде мемлекеттік статистика органдарынан белгіленген тәртіппен алынған, өткен күнтізбелік жылғы орташа жылдық бағалар пайдаланылады.
Өнім бермейтін жастағы (төл, балапан) үй малынан, құсынан (осы Қағидаларға 8-қосымша) алынған табыс, есепті кезеңде ол сыйға тартылған немесе өткізілген (сату, сою) жағдайда ғана, тиісті жылға арналған Статистикалық жұмыстар жоспарында көзделген мерзімде, мемлекеттік статистика органдарынан белгіленген тәртіппен алынған, оны сыйға тартқан немесе өткізген (сату, сою) тиісті айда нарықта қалыптасқан бағалар бойынша есепке алынады.
Малды (құсты) есепті кезеңде өткізу кезінде отбасының жиынтық табысына тиісті өткізген айда нарықта қалыптасқан, тиісті жылға арналған Статистикалық жұмыстар жоспарында көзделген мерзімде мемлекеттік статистика органдарынан белгіленген тәртіппен алынған бағалар бойынша біржолғы табыс қосылады.

Средняя урожайность (продуктивность), средний уровень производственных расходов, приведенные в карточках по нормам (приложения 2-7 к настоящим Правилам), а также цены, используемые для расчета доходов от личного подсобного хозяйства, корректируются местными исполнительными органами области (города республиканского значения, столицы) с учетом особенностей регионов.
Доход, полученный от реализации выращенной в личном подсобном хозяйстве цветочной продукции, а также от разведения пушных зверей, пчел, птицы (кроме курей, гусей, уток), включается в совокупный доход семьи на основании письменного заявления в произвольной форме.
31. Стоимость произведенной продукции с одной сотки земли (одной головы) определяется путем умножения средней урожайности выращиваемых культур (средней продуктивности скота и птицы, содержащихся в личном подсобном хозяйстве) на среднюю цену за 1 килограмм продукции. Для определения дохода, убытка из стоимости произведенной продукции вычитается средний уровень расходов с одной сотки земли (одной головы) (приложения 2-7 к настоящим Правилам). Полученная величина делится на двенадцать месяцев и умножается на число месяцев в расчетном периоде.
32. Для расчета дохода используются среднегодовые цены предыдущего календарного года, сложившиеся в областях (городе республиканского значения, столице) на продукцию растениеводства и животноводства, полученные в установленном порядке от органов государственной статистики в сроки, предусмотренные Планом статистических работ (далее – План), который формируется на соответствующий год согласно Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике", областными управлениями координации занятости и социальных программ, управлениями занятости и социальных программ города республиканского значения, управление занятости, труда и социальной защиты города республиканского значения, столицы.
Доход от домашнего скота, птицы непродуктивного возраста (молодняк) (приложение 8 к настоящим Правилам) учитывается лишь в случае его дарения или реализации (продажа, убой) в расчетном периоде по ценам, сложившимся на рынках в соответствующем месяце его дарения или реализации (продажа, убой), полученным в установленном порядке от органов государственной статистики в сроки, предусмотренные Планом.
При реализации скота (птицы) в расчетном периоде в совокупный доход семьи включается единовременный доход по ценам, сложившимся на рынках в соответствующем месяце реализации, полученным в установленном порядке от органов государственной статистики в сроки, предусмотренные Планом статистических работ на соответствующий год.

33. Отбасының жиынтық табысы жұмыс малы (жылқы, түйе) мен бiр жыл iшiнде төлдемеген малдан (мәселен, қысыр сиыр) түскен табыс ескерiлмей есептеледi. Жеке қосалқы шаруашылықта көрсетiлген мал бiр жылдан астам ұсталса, табыс ет бағытындағы малдан түскен табыс ретiнде есепке алынады.
34. Осы Қағидалардың 33-тармағында көрсетiлгендерден басқа, үй малы, құс болған кезде жиынтық табыс табыстың жылдық сомасын он екi айға бөлу жолымен айқындалады. Шыққан сан есептi кезеңдегi айлардың санына көбейтiледi.
35. Жеке қосалқы шаруашылықтан түскен табысты есептеудің жеке нормативтiк карточкасын осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес Орталық өтiнiш берушiнiң деректерi негiзiнде толтырады.
36. Жеке қосалқы шаруашылықтан түсетін табысты есептеу кезінде ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органдары өңірлердің ерекшеліктерін ескере отырып, нормативтік карточкада көрсетілген (осы Қағидаларға 2-7-қосымшалар) тиісті орташа көрсеткіштерден төмен, осы өңірдегі өнімділік және түсімділік көрсеткіштері бойынша және жиынтық табыс рұқсат етілген шекті көлемнен аспаған жағдайда, үй малын, құсты және жер телімінде (үй жанындағы телiм, саяжай және жер үлесі) өсірілетін ауыл шаруашылық дақылдарының түрлерін кіріс бермейтіндер деп белгілейді.
Шекті рұқсат етілген мөлшері ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті өкілді органымен алдын-ала келісілгеннен кейін өткен тоқсанда қалыптасқан ең төмен күнкөріс деңгейінің еселігінде белгіленеді.
Мемлекеттік атаулы әлеуметтiк
көмек алуға үмiткер адамның
(отбасының) жиынтық табысын
есептеу қағидаларына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының табиғи жағдайы бойынша
әкімшілік-аумақтық аудандардың
ТIЗБЕСI
Облысы, республикалық маңызы бар қала, астана
Ауданы, қаласы
1
2
1. Дала аймағы
Солтүстiк Қазақстан
1. Айыртау
2. Ақжар
3. Мағжан Жұмабаев
4. Есiл
5. Жамбыл
6. Қызылжар
7. Мамлют
8. Шал ақын
9. Аққайың
10. Тайынша
11. Тимирязев
12. Уәлиханов
13. Ғабит Мүсiрепов
Петропавл қаласы
Ақмола
1. Еңбекшілдер
2. Зерендi
3. Щучье
4. Сандықтау
5. Бұланды
6. Ақкөл
7. Ерейментау
8. Жақсы
Көкшетау қаласы
Степногор қаласы
Қостанай
1. Қарабалық
2. Федоров
3. Меңдiқара
4. Ұзынкөл
5. Денисов
6. Әулиекөл
7. Қарасу
8. Алтынсарин
9. Сарыкөл
10. Қостанай
11. Таранов
Қостанай қаласы
Рудный қаласы
Павлодар
1. Ертiс
2. Железин
3. Қашыр
2. Қуаң дала аймағы
Батыс Қазақстан
1. Ақжайық

33. Совокупный доход семьи исчисляется без учета дохода от рабочего скота (лошадь, верблюд) и скота, не принесшего потомства (например, яловая корова) в течение одного года. При содержании в личном подсобном хозяйстве указанного скота более одного года доход учитывается как от скота мясного направления.
34.При наличии домашнего скота, птицы, кроме указанных в пункте 33 настоящих Правил, совокупный доход определяется путем деления годовой суммы дохода на двенадцать месяцев. Полученная величина умножается на число месяцев в расчетном периоде.
35. Индивидуальная карточка по нормам расчета доходов от личного подсобного хозяйства, согласно приложению 9 к настоящим Правилам, заполняется Центром на основе данных заявителя.
36. При исчислении дохода от личного подсобного хозяйства местные исполнительные органы района (города областного значения) с учетом особенностей регионов определяют как не дающие доход домашний скот, птицу, сельскохозяйственные культуры, возделываемые на земельном участке (приусадебном, дачном, земельной доле), по которым показатели продуктивности и урожайности в данном регионе ниже соответствующих средних показателей, приведенных в карточках по нормам (приложения 2-7 к настоящим Правилам), и совокупный доход по ним не превышает установленную предельную допустимую величину.
Предельная допустимая величина устанавливается после предварительного согласования с местными представительными органами района (города областного значения) в кратности к прожиточному минимуму, сложившемуся за предыдущий квартал.
Приложение 1
к Правилам исчисления
совокупного дохода лица
(семьи), претендующего на
получение государственной
адресной социальной помощи
Перечень административно-территориальных районов по природным условиям Республики Казахстан
Область, город республиканского значения, столицы
Район, город
1
2
1. Степнаязона
Северо-Казахстанская
1. Айыртауский
2. Акжарский
3. Магжана Жумабаева
4. Есильский
5. Жамбылский
6. Кызылжарский
7. Мамлютский
8. Шал акына
9. Аккайынский
10. Тайыншинский
11. Тимирязевский
12. Уалихановский
13. Габита Мусрепова
г. Петропавловск
Акмолинская
1. Енбекшильдерский
2. Зерендинский
3. Щучинский
4. Сандыктауский
5. Буландынский
6. Аккольский
7. Ерейментауский
8. Жаксынский
г. Кокшетау
г. Степногорск
Костанайская
1. Карабалыкский
2. Федоровский
3. Мендыкаринский
4. Узункольский
5. Денисовский
6. Аулиекольский
7. Карасуский
8. Алтынсаринский
9. Сарыкольский
10. Костанайский
11. Тарановский
г. Костанай
г. Рудный
Павлодарская
1. Иртышский
2. Железинский
3. Качирский
2. Сухостепная зона
Западно-Казахстанская
1. Акжаикский

2. Тасқала
3. Зеленов
4. Теректi
5. Бөрілі
6. Шыңғырлау
Орал қаласы
Ақтөбе
1. Қобда
2. Мәртөк
3. Әйтеке би
4. Қарғалы
5. Алға
Ақтөбе қаласы
Қостанай
1. Қамысты
2. Наурызым
3. Жiтiқара
Лисаковск қаласы
Ақмола
1. Есiл
2. Атбасар
3. Қорғалжын
4. Шортанды
5. Целиноград
6. Астрахан
7. Аршалы
8. Егiндiкөл
9. Жарқайың
Астана қаласы
Астана қаласы
Қарағанды
1. Нұра
2. Қарқаралы
3. Осакаров
4. Абай
5. Бұқар жырау
Қарағанды қаласы
Сарань қаласы
Шахтинск қаласы
Темiртау қаласы
Павлодар
1. Ақтоғай
2. Баянауыл
3. Лебяжье
4. Май
5. Павлодар
6. Успен
7. Шарбақты
Павлодар қаласы
Ақсу қаласы
Екiбастұз қаласы
Шығыс Қазақстан
1. Бесқарағай
2. Бородулиха
3. Зырян
4. Көкпектi
3. Шөлейттi аймақ
Алматы
1. Қапшағай
Батыс Қазақстан
1. Бөкөйордасы
2. Жаңақала
3. Жәнiбек
4. Қазталов
5. Қаратөбе
6. Сырым
Қостанай
1. Амангелдi
2. Жангелдi
Арқалық қаласы
Ақтөбе
1. Ойыл
2. Темiр
3. Ырғыз
4. Хромтау
5. Мұғалжар
Қарағанды
1. Жаңаарқа
2. Шет
3. Ақтоғай
4. Ұлытау
Жезқазған қаласы
Балқаш қаласы
Қаражал қаласы
Приозерск қаласы
Сәтбаев қаласы
Шығыс Қазақстан
1. Абай
2. Аягөз
3. Жарма
Семей қаласы
Курчатов қаласы
4. Шөлдi аймақ
Атырау
1. Жылыой
2. Индер
3. Исатай
4. Құрманғазы
5. Қызылқоға
6. Мақат
7. Махамбет
Атырау қаласы
Қызылорда
1. Арал
2. Жалағаш
3. Жаңақорған
4. Қазалы
5. Қармақшы
6. Сырдария
7. Шиелi
Қызылорда қаласы
Ақтөбе
1. Байғанин
2. Шалқар
Маңғыстау
1. Бейнеу
2. Қарақия
3. Маңғыстау
4. Түпқараған
5. Мұнайлы
Ақтау қаласы
Жаңаөзен қаласы
Оңтүстік Қазақстан
1. Созақ
2. Отырар
Жамбыл
1. Сарысу
2. Талас
3. Тұрар Рысқұлов
Алматы
1. Балқаш
5. Тау eтeгi-шөлдi-далалық аймақ
Алматы
1. Ақсу
2. Алакөл
3. Еңбекшіқазақ
4. Жамбыл
5. Кербұлақ
6. Көксу
7. Қаратал
8. Қарасай
9. Панфилов
10. Райымбек
11. Сарқанд
12. Талғар
13. Ескелдi
14. Ұйғыр
15. Iле
Талдықорған қаласы
Текелi қаласы
Алматы қаласы
Алматы қаласы
Жамбыл
1. Байзақ
2. Жамбыл
3. Жуалы
4. Қордай
5. Мерке
6. Мойынқұм
7. Шу
Тараз қаласы
Оңтүстiк Қазақстан
1. Арыс
2. Бәйдiбек
3. Қазығұрт
4. Мақтаарал
5. Ордабасы
6. Сайрам
7. Сарыағаш
8. Төле би
9. Түлкiбас
10. Шардара
Кентау қаласы
Түркiстан қаласы
Шымкент қаласы
Шығыс Қазақстан
1. Үржар
2. Зайсан
6. Оңтүстік Сiбiр таулы және тау eтeгі аймағы
Шығыс Қазақстан
1. Глубокое

2. Таскалинский
3. Зеленовский
4. Теректинский
5. Бурлинский
6. Чингирлауский
г. Уральск
Актюбинская
1. Хобдинский
2. Мартукский
3. Айтекебийский
4. Каргалинский
5. Алгинский
г. Актобе
Костанайская
1. Камыстинский
2. Наурзумский
3. Житикаринский
г. Лисаковск
Акмолинская
1. Есильский
2. Атбасарский
3. Коргалжынский
4. Шортандинский
5. Целиноградский
6. Астраханский
7. Аршалынский
8. Егиндыкольский
9. Жаркаинский
г. Астана
г. Астана
Карагандинская
1. Нуринский
2. Каркаралинский
3. Осакаровский
4. Абайский
5. БухарЖырауский
г. Караганда
г. Сарань
г. Шахтинск
г. Темиртау
Павлодарская
1. Актогайский
2. Баянаульский
3. Лебяжинский
4. Майский
5. Павлодарский
6. Успенский
7. Шербактинский
г. Павлодар
г. Аксу
г. Экибастуз
Восточно-Казахстанская
1. Бескарагайский
2. Бородулихинский
3. Зыряновский
4. Кокпектинский
3. Полупустынная зона
Алматинская
г. Капчагай
Западно-Казахстанская
1. Бокейординский
2. Джангалинский
3. Жаныбекский
4. Казталовский
5. Каратобинский
6. Сырымский
Костанайская
1. Амангельдинский
2. Джангельдинский
г. Аркалык
Актюбинская
1. Уилский
2. Темирский
3. Иргизский
4. Хромтауский
5. Мугалжарский
Карагандинская
1. Жанааркинский
2. Шетский
3. Актогайский
4. Улытауский
г. Жезказган
г. Балхаш
г. Каражал
г. Приозерск
г. Сатпаев
Восточно-Казахстанская
1. Абайский
2. Аягузский
3. Жарминский
г. Семей
г. Курчатов
4. Пустынная зона
Атырауская
1. Жылыойский
2. Индерский
3. Исатайский
4. Курмангазинский
5. Кызылкогинский
6. Макатский
7. Махамбетский
г. Атырау
Кызылординская
1. Аральский
2. Жалагашский
3. Жанакорганский
4. Казалинский
5. Кармакчинский
6. Сырдаринский
7. Шиелийский
г. Кызылорда
Актюбинская
1. Байганинский
2. Шалкарский
Мангистауская
1. Бейнеуский
2. Каракиянский
3. Мангистауский
4. Тупкараганский
5. Мунайлинский
г. Актау
г. Жанаозен
Южно-Казахстанская
1. Созакский
2. Отрарский
Жамбылская
1. Сарысуский
2. Таласский
3. ТурараРыскулова
Алматинская
1. Балхашский
5. Предгорно-пустынно-степная зона
Алматинская
1. Аксуский
2. Алакольский
3. Енбекшиказахский
4. Жамбылский
5. Кербулакский
6. Коксуский
7. Каратальский
8. Карасайский
9. Панфиловский
10. Райымбекский
11. Саркандский
12. Талгарский
13. Ескельдинский
14. Уйгурский
15. Илийский
г. Талдыкорган
г. Текели
г. Алматы
г. Алматы
Жамбылская
1. Байзакский
2. Жамбылский
3. Жуалынский
4. Кордайский
5. Меркенский
6. Мойынкумский
7. Шуский
г. Тараз
Южно-Казахстанская
1. Арысский
2. Байдибекский
3. Казыгуртский
4. Махтааральский
5. Ордабасинский
6. Сайрамский
7. Сарыагашский
8. Толебийский
9. Тюлкибасский
10. Шардаринский
г. Кентау
г. Туркестан
г. Шымкент
Восточно-Казахстанская
1. Урджарский
2. Зайсанский
6. Южно-Сибирская горная и предгорная зона
Восточно-Казахстанская
1. Глубоковский

2959
Жұмыртқалайтын құс
(жұмыртқа)
200 жұмыртқа
728
Етті құс (құс еті)
2,5
489
Мемлекеттік атаулы әлеуметтiк
көмек алуға үмiткер адамның
(отбасының) жиынтық табысын
есептеу қағидаларына
8-қосымша
Азық-түліктік пайдаланылатын үй малдары мен құстарының жасы
Малдардың түрi
Өлшем бірлігі
Өнiм беру жағдайына жеткен мал төлiнiң және құстардың жасы
Iрi қара мал
ай
25
Қойлар мен ешкiлер
ай
12
Шошқалар
ай
10
Жылқылар
ай
16
Түйелер
ай
18
Жұмыртқалайтын құс
күн
195
Етті құс
күн
125
Мемлекеттік атаулы әлеуметтiк
көмек алуға үмiткер адамның
(отбасының) жиынтық табысын
есептеу қағидаларына
9-қосымша
Жеке қосалқы шаруашылығынан түсетiн табыс есебiнiң үлгі жеке нормалар карточкасы
Өтiнiш берушiнiң Тегі, аты, әкесінің аты. ____________________________________________
Облыс, аудан____________________________________________________________________
Үйiнiң мекенжайы _______________________________________________________________
Ауыл шаруашылығы дақылдарының, үй малдарының, құстарының түрлерi
жер, сотка, мал басы, саны
жылына түсетiн табыс нормативi, теңге
жылына түсетiн табыстың барлығы, теңге
бiр тоқсанда түсетiн табыстың барлығы, теңге
Бидай
Арпа
Дәнi алынатын жүгерi
Күрiш
Қарамық
Картоп
Көкөністер
Бақшалар
Күнбағыс
Қант қызылшасы
Темекi
Шекiлдеуiк бақтары
Сүйектi жемiс бақтары
Жемiстер
Жүзiм
Көп жылдық шөп
Бiр жылдық шөп
Жасыл жемге берiлетiн жүгерi
Сүттi iрi қара мал
Еттi iрi қара мал
Шошқалар
Қойлар мен ешкілер
Жылқылар
Түйелер
Жұмыртқалайтын құс
Еттi құс
Жиыны: бiр жылғы табыс
х
х
Жиыны: бiр тоқсандағы табыс
х
х
х
х
20__ж. "__"_________ ________________________________________
(2-ші бағаны үшін өтiнiш берушiнiң қолы)
______________________________________________________________
(есептеуді жасаған адамның Т.А.Ә. және қолы)

2959
Птица яичного направления (яйца)
200 яиц
728
Птица мясного направления (мясо)
2,5
489
____________________
Приложение 8
к Правилам исчисления
совокупного дохода лица
(семьи), претендующего на
получение государственной
адресной социальной помощи
Возраст домашнего скота и птицы для продуктивного использования
Вид
Единица измерения
Возраст молодняка животных и птицы, достигших продуктивного состояния
Крупный рогатый скот
месяц
25
Овцы и козы
месяц
12
Свиньи
месяц
10
Лошади
месяц
16
Верблюды
месяц
18
Птица яичного направления
день
195
Птица мясного направления
день
125
____________________
Приложение 9
к Правилам исчисления
совокупного дохода лица
(семьи), претендующего на
получение государственной
адресной социальной помощи
Индивидуальная карточка по нормам расчета дохода от личного подсобного хозяйства
Фамилия Имя Отчество (при его наличии) заявителя _______________________
Область, район ______________________________________________________
Домашний адрес _____________________________________________________
Виды сельхозкультур, домашних животных, птицы
Земля, соток, голов, кол-во
Норматив дохода в год, тенге
Всего дохода в год, тенге
Всего дохода в квартал, тенге
1
2
3
4
5
Пшеница
Ячмень
Кукуруза на зерно
Рис
Гречиха
Картофель
Овощи
Бахчи
Подсолнечник
Сахарная свекла
Табак
Сады семечковые
Сады косточковые
Ягодники
Виноград
Многолетние травы
Однолетние травы
Кукуруза на зеленый корм
Крупный рогатый скот молочного направления
Крупный рогатый скот мясного направления
Свиньи
Овцы и козы
Лошади
Верблюды
Птица яичного направления
Птица мясного направления
Итого дохода в год
х
х
х
Итого дохода в квартал
х
х
х
"___" ____________ 20__ г. ________________________________
(подпись заявителя за данные гр.2)
__________________________________________________________________
(Фамилия имя отчество (при его наличии) и подпись лица, осуществившего расчет)
____________________