Қазақстан Республикасында жедел медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 3 шілдедегі № 450 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 8 тамызда № 15473 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-225/2020 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.11.2020 № ҚР ДСМ-225/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2009 жылғы 18 қыркүйектегі "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 7-бабы 1-тармағының 96) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында жедел медициналық көмек көрсету қағидалары бекітілсін.
2..Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде бір данада оның көшірмелерін баспа және электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне қосу үшін мерзiмдiк баспасөз басылымдарына және "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет – ресурсына орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. "Қазақстан Республикасында жедел медициналық көмекті және санитариялық авиация нысанындағы медициналық көмекті көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2013 жылғы 26 маусымдағы № 365 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8576 болып тіркелген, 2014 жылғы 15 қаңтарда "Егемен Қазақстан" № 8 (28232) газетінде жарияланған) бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Л.М. Ақтаеваға жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі Е. Біртанов
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау
министрінің
2017 жылғы 3 шілдедегі
№ 450 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында жедел медициналық көмек көрсету қағидалары

Об утверждении Правил оказания скорой медицинской помощи в Республике Казахстан
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 3 июля 2017 года № 450. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 августа 2017 года № 15473. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-225/2020.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 30.11.2020 № ҚР ДСМ-225/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 96) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания скорой медицинской помощи в Республике Казахстан.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление в одном экземпляре его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в периодические печатные издания и Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) настоящего пункта.
3. Признать утратившим силу приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 июня 2013 года № 365 "Об утверждении стандартов организации оказания скорой медицинской помощи и медицинской помощи в форме санитарной авиации в Республике Казахстан", (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8576, опубликован в газете "Казахстанская правда" от 15 января 2014 года № 8 (27629)).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Актаеву Л. М.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
Е. Биртанов
Утверждены приказом
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 3 июля 2017 года № 450
Правила
оказания скорой медицинской помощи в Республике Казахстан

Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.01.2018 № 2 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасында жедел медициналық көмек көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 7-бабы 1-тармағының 96) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасында жедел медициналық көмек көрсету тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) кезек күттірмейтін медициналық көмек (бұдан әрі - ККМК) – пациенттің өміріне төнген қауіптің анық белгілері болмағанда, кенеттен болған қатты аурулар, жарақаттар кезіндегі, денсаулық жағдайы күрт нашарлаған, созылмалы аурулары асқынған кездегі медициналық көмек;
2) жедел медициналық көмек (бұдан әрі - ЖМК) – денсаулыққа келетін елеулі зиянды болдырмау (немесе) өмірге төнген қатерді жою үшін шұғыл және жедел медициналық көмекті талап ететін аурулар мен жай-күй туындаған кезде, сондай-ақ кейіннен транспланттау үшін ағзаларды (ағзалардың бөліктерін) тасымалдау қажет болған кезде медициналық көмек ұсыну нысаны;
3) шұғыл медициналық көмек – кенеттен болған қатты аурулар, жарақаттар, денсаулық жағдайының күрт нашарлауы, созылмалы аурулардың асқынуы кезіндегі денсаулыққа елеулі зиянды болдырмау немесе өмірге төнген қауіпті жою үшін кезек күттірмейтін медициналық араласуды қажет ететін медициналық көмек.
2-тарау. Жедел медициналық көмек көрсету тәртібі
3. "Жедел медициналық көмек шақырту" мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін жеке тұлға (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті алушы) жедел медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші) "103" нөміріне қоңырау соғады.
Мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес "Жедел медициналық көмек шақырту" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында келтірілген.
Көрсетілетін қызметті беруші "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету сатысы туралы деректерді енгізеді.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 21.05.2020 № ҚР ДСМ-54/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Правила в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 08.01.2018 № 2 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания скорой медицинской помощи в Республике Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 96) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют порядок оказания скорой медицинской помощи в Республике Казахстан.
2. В настоящих правилах используются:
1) неотложная медицинская помощь (далее – НМП) – медицинская помощь при внезапных острых заболеваниях, травмах, резком ухудшении состояния здоровья, обострении хронических заболеваний, без явных признаков угрозы жизни пациента;
2) скорая медицинская помощь (далее – СМП) – форма предоставления медицинской помощи при возникновении заболеваний и состояний у взрослого и детского населения, требующих экстренной медицинской помощи для предотвращения существенного вреда здоровью и (или) устранения угрозы жизни, а также при необходимости транспортировки органов (части органов) и тканей для последующей трансплантации;
3) экстренная медицинская помощь – медицинская помощь, требующая безотлагательного медицинского вмешательства для предотвращения существенного вреда здоровью или устранения угрозы жизни при внезапных острых заболеваниях, травмах, резком ухудшении состояния здоровья, обострении хронических заболеваний.
Глава 2. Порядок оказания скорой медицинской помощи
3. Для получения государственной услуги "Вызов скорой медицинской помощи" физическое лицо (далее - услугополучатель) звонит на номер "103" субъектов здравоохранения, оказывающих скорую медицинскую помощь (далее - услугодатель).
Основные требования к оказанию государственной услуги приведены в стандарте государственной услуги "Вызов скорой медицинской помощи" согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Услугодатель вносит данные о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 21.05.2020 № ҚР ДСМ-54/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4. Азаматтардың денсаулық жағдайы бұзылған кезде ЖМКС диспетчері "103" пультінде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес шақыруларды қабылдау, өңдеу және беру алгоритміне сәйкес барлық шақыртуларды қабылдайды. Шақыртуларға жеделділік санаты бойынша іріктеу жүргізілетін, ЖМК диспетчері шақыртуды алған сәттен бастап қызмет көрсету үшін ЖМК бригадасына бергенге дейін шақыртуды өңдеу уақыты бес минутты құрайды.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 21.05.2020 № ҚР ДСМ-54/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Жедел медициналық көмекті құрамы осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес айқындалған фельдшерлік және мамандандырылған (дәрігерлік) бригадалар көрсетеді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 21.05.2020 № ҚР ДСМ-54/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. ЖМК бригадасы ЖМКС ауысымының аға дәрігеріне бағынады.
7. Ауылдық елді мекендерде ЖМК шақыртуларына қызмет көрсету үшін ЖМКС аудандық кіші станциясының диспетчері жақын жердегі медициналық ұйымдардың мамандары мен санитариялық автокөлікті тартады.
8. ЖМКС диспетчері қабылдаған шақыртулар осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес 4 (төрт) жеделділік санатына бөлінеді:
1) 1 (бірінші) жеделділік санатындағы шақырту - өміріне тікелей қауіп төндіретін, жедел медициналық көмек көрсетуді қажет ететін пациенттің жай-күйі;
2) 2 (екінші) жеделділік санатындағы шақырту - өміріне медициналық көмек көрсетусіз әлеуетті қауіп төндіретін пациенттің жай-күйі;
3) 3 (үшінші) жеделділік санатындағы шақырту - денсаулығына медициналық көмек көрсетусіз әлеуетті қауіп төндіретін пациенттің жай-күйі;
4) 4 (төртінші) жеделділік санатындағы шақырту - жіті ауруынан немесе созылмалы ауруының асқынуынан туындаған, ағзалар мен жүйелердің кенеттен болған және айқын көрінетін бұзылуларынсыз пациенттің өмірі мен денсаулығына тікелей және әлеуетті қауіп төндірмейтін пациенттің жай-күйі.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 21.05.2020 № ҚР ДСМ-54/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. 1, 2, 3-жеделділік санаттарының шақыртулары келіп түскен кезде ЖМКС диспетчері автоматты басқару жүйесі арқылы шақыртуларды ЖМКС фельдшерлік және мамандандырылған (дәрігерлік) бригадаларына береді.
10. 4-жеделділік санатының шақыртулары келіп түскен кезде ЖМКС диспетчері автоматты басқару жүйесі арқылы шақыртуларды медициналық санитариялық алғашқы көмек жанындағы жедел медициналық көмек бөлімшесінің (бұдан әрі – МСАК жанындағы ЖМК бөлімшесі) фельдшерлік және мамандандырылған (дәрігерлік) бригадаларына береді.

4. Диспетчер ССМП принимает на пульте "103" все вызовы от граждан при нарушении состояния здоровья в соответствии с Алгоритмом по приему, обработке и передаче вызовов согласно приложению 2 к настоящим Правилам. Время обработки вызова с момента его получения диспетчером ССМП составляет пять минут, в течение которого проводится сортировка по категории срочности вызова.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 21.05.2020 № ҚР ДСМ-54/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Скорая медицинская помощь оказывается фельдшерскими и специализированными (врачебными) бригадами, состав которых определен согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 21.05.2020 № ҚР ДСМ-54/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Бригады ССМП подчиняются старшему врачу смены ССМП.
7. В сельских населенных пунктах для обслуживания вызовов СМП диспетчером районной подстанции ССМП привлекаются специалисты и санитарный автотранспорт ближайших медицинских организаций.
8. Принятые диспетчером ССМП вызовы подразделяются на 4 (четыре) категории срочности согласно приложению 4 к настоящим Правилам:
1) вызов 1 (первой) категории срочности – состояние пациента, представляющее непосредственную угрозу жизни, требующее оказания немедленной медицинской помощи;
2) вызов 2 (второй) категории срочности – состояние пациента, представляющее потенциальную угрозу жизни без оказания медицинской помощи;
3) вызов 3 (третьей) категории срочности – состояние пациента, представляющую потенциальную угрозу для здоровья без оказания медицинской помощи;
4) вызов 4 (четвертой) категории срочности – состояние пациента, вызванное острым заболеванием или обострением хронического заболевания, без внезапных и выраженных нарушений органов и систем, при отсутствии непосредственной и потенциальной угрозы жизни и здоровью пациента.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 21.05.2020 № ҚР ДСМ-54/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. При поступлении вызовов 1, 2, 3 категории срочности диспетчер ССМП посредством автоматизированной системы управления передает вызова фельдшерским и специализированным (врачебным) бригадам ССМП.
10. При поступлении вызовов 4 категории срочности диспетчер ССМП посредством автоматизированной системы управления передает вызова фельдшерским и специализированным (врачебным) бригадам отделения скорой медицинской помощи при первичной медико – санитарной помощи (далее – отделение СМП при ПМСП).

11. Фельдшерлік және мамандандырылған (дәрігерлік) бригадалардың ЖМКС диспетчерінен шақыртуды қабылдаған сәттен бастап, пациенттің тұрған жеріне дейін жету уақыты:
1-жеделділік санаты - он минутқа дейінгі;
2-жеделділік санаты - он бес минутқа дейінгі;
3-жеделділік санаты - отыз минутқа дейінгі;
4-жеделділік санаты - алпыс минутқа дейінгі уақытты құрайды.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 21.05.2020 № ҚР ДСМ-54/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. МСАК жанындағы ЖМК бөлімшесінің фельдшерлік және мамандандырылған (дәрігерлік) бригадалары тіркелген халыққа және МСАК қызмет көрсету аймағындағы адамдарға тәулік бойы медициналық қызмет көрсетеді.
13. 4-жеделділік санатындағы шақыртуларға МСАК жанындағы ЖМК бөлімшесі деңгейінде қызмет көрсетіледі. Жиырма мың адамнан кем тіркелген халқы бар МСАК ұйымдарында 4-жеделділік санатындағы шақыртуларға қызмет көрсету "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы 1-қосымшасының 15-тармағына сәйкес осы қызметті жедел медициналық көмек көрсетуге лицензиясы бар медициналық ұйымдарға немесе денсаулық сақтау субъектілеріне аутсорсингке беру арқылы жол беріледі.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 21.05.2020 № ҚР ДСМ-54/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. ЖМКС бригадаларының және МСАК жанындағы ЖМК қызметкерлерінің өміріне және денсаулығына қауіп төнген кезде шақыртуға қызмет көрсету, аумақтық ішкі істер органдары өкілдерінің қатысуымен жүзеге асырылады.
Аумақтық ішкі істер органдарының өкілдері болмаған жағдайда ЖМК бригадаларының қызметкерлері рация және (немесе) мобильдік байланыс арқылы диспетчерлік қызметті ЖМКС бригадалары және МСАК жанындағы ЖМК бөлімшелері өмірі мен денсаулығына төнген қауіптер туралы хабардар етеді. Шақыртуға одан әрі қызмет көрсету аумақтық ішкі істер органдары өкілдерінің қатысуымен жүзеге асырылады.
15. Тексеріп-қарау, аспаптық диагностика, мамандардың консультациясы, осы жағдайлардың себептері көрсетілетін алдын ала диагноздарға сәйкес жүргізілген емдік іс-шаралардың аясында немесе одан кейін пациент жағдайы динамикасының нәтижелері бойынша ЖМКС бригадасының немесе МСАК жанындағы ЖМК бөлімшесінің фельдшері немесе дәрігері мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
пациентті стационарлық көмек көрсететін (бұдан әрі - стационар) медициналық ұйымға тасымалдау;
пациентті шақырту орнында қалдыру;
пациентті үйде қалдыру (тұрғылықты жері бойынша).

11. Время прибытия фельдшерских и специализированных (врачебных) бригад до места нахождения пациента с момента получения вызова от диспетчера ССМП составляет:
1 категория срочности – до десяти минут;
2 категория срочности – до пятнадцати минут;
3 категория срочности – до тридцати минут;
4 категория срочности – до шестидесяти минут.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 21.05.2020 № ҚР ДСМ-54/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Фельдшерские и специализированные (врачебные) бригады отделения СМП при ПМСП оказывают медицинскую помощь прикрепленному населению и лицам, находящимся в зоне обслуживания ПМСП круглосуточно.
13. Вызовы 4 категории срочности обслуживаются на уровне отделения СМП при ПМСП. В организациях ПМСП с прикрепленным населением менее двадцати тысяч человек обслуживание вызовов 4 категории срочности допускается путем передачи данной услуги в аутсорсинг в медицинские организации или субъекты здравоохранения, имеющие лицензию на оказание скорой медицинской помощи, в соответствии со строкой 15 приложения 1 Закона Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях".
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 21.05.2020 № ҚР ДСМ-54/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. При угрозе жизни и здоровью сотрудников бригад ССМП и отделения СМП при ПМСП обслуживание вызова осуществляется в присутствии представителей территориальных органов внутренних дел.
В случае отсутствия представителей территориальных органов внутренних дел бригады ССМП и отделения СМП при ПМСП оповещают диспетчерскую службу о риске угрозы жизни и здоровью посредством рации и (или) мобильной связи. Дальнейшее обслуживание вызова осуществляется в присутствии представителей территориальных органов внутренних дел.
15. По результатам данных осмотра, инструментальной диагностики, динамики состояния пациента на фоне или после проведенных лечебных мероприятий, в соответствии с предварительным диагнозом, отражающим причины данного состояния, фельдшером или врачом бригады ССМП или отделения СМП при ПМСП принимается одно из следующих решений:
транспортировка пациента в медицинскую организацию, оказывающую стационарную помощь (далее – стационар);
пациент оставлен на месте вызова;
пациент оставлен на дому (по месту проживания).

16. Емдеуге жатқызуды қажет етпейтін пациент шақырту орнында немесе үйде қалдырылған жағдайда ЖМКС бригадасы немесе МСАК жанындағы ЖМК бөлімшесі оған одан әрі жүгіну үшін (тұрғылықты жері немесе бекітілуі бойынша) МСАК ұйымына медициналық ұсыныстар ұсынады.
17. Пациент ауырған және пациенттің үйіне учаскелік дәрігердің белсенді баруы қажет болған жағдайда, ЖМКС немесе МСАК жанындағы ЖМК бригадасының фельдшері немесе дәрігері МСАК ұйымына ақпаратты (активті) ұсынады және "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 болып тіркелген) бекітілген (бұдан әрі - № 907 бұйрық) № 110-1/е нысаны бойынша дабыл парағын толтырады.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 21.05.2020 № ҚР ДСМ-54/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. ЖМКС бригадасы немесе МСАК жанындағы ЖМК бөлімшесі пациентті стационарға тасымалдау туралы шешімді қабылдаған жағдайда ЖМКС диспетчерлік қызметі стационардың қабылдау бөлімшесін пациенттің келіп жеткендігі туралы хабардар етеді.
19. Пациенттің өміріне қауіп төнген жағдайда (жіті жүрек-тамыр және тыныс алу функцияларының жеткіліксіздігі) оны тасымалдау шұғыл стационарлық медициналық көмек көрсететін жақын жердегі медициналық ұйымның қабылдау бөлімшесіне жүзеге асырылады.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 22.08.2019 № ҚР ДСМ-113 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Пациентті стационарға тасымалдау кезінде санитариялық автокөлікте оны алып жүруге (бір адамнан көп емес) рұқсат етіледі.
21. ЖМКС бригадасының немесе МСАК жанындағы ЖМК фельдшері немесе дәрігері № 907 бұйрықпен бекітілген № 110/е нысаны бойынша шұғыл және кезек күттірмейтін медициналық көмек бригадасының шақырту картасында пациентті жеткізу уақытын белгілейді.
22. Стационарға келуіне қарай ЖМКС бригадасының немесе МСАК жанындағы ЖМК фельдшері немесе дәрігері қабылдау бөлімшесінің дәрігеріне № 907 бұйрықпен бекітілген № 114/е нысаны бойынша жедел медициналық көмек станциясының ілеспе парағын тапсырады.
23. Пациентті бергеннен кейін ЖМКС бригадасының немесе МСАК жанындағы ЖМК фельдшері немесе дәрігері ЖМКС диспетчерін шақыртудың аяқталғаны туралы хабардар етеді.
24. ЖМКС немесе МСАК жанындағы ЖМК бөлімшесі бригадасының стационардың қабылдау бөлімшесінде болу уақыты жаппай жарақаттанулар, уланулар кезінде жедел медициналық көмек көрсету қажеттілігі жағдайларын қоспағанда, оның стационарға келген сәтінен бастап 10 минуттан аспауы (пациентті қабылдау бөлімшесінің дәрігеріне беруге арналған уақыт) тиіс.

16. В случае оставления пациента, не нуждающегося в госпитализации, на месте вызова или на дому, бригадой ССМП или отделения СМП при ПМСП предоставляются медицинские рекомендации для дальнейшего обращения в организацию ПМСП (по месту жительства или прикрепления).
17. В случае заболевания пациента и необходимости его активного посещения на дому участковым врачом, фельдшером или врачом бригады ССМП или отделения СМП при ПМСП передается информация (актив) в организацию ПМСП и заполняется сигнальный лист для пациента по форме № 110-1/у, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6697) (далее – Приказ № 907).
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 21.05.2020 № ҚР ДСМ-54/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. В случае принятия решения бригадой ССМП или отделения СМП при ПМСП о транспортировке пациента в стационар, диспетчерская служба ССМП информирует приемное отделение стационара о доставке пациента.
19. Транспортировка пациента при угрозе его жизни (острая сердечно-сосудистая и дыхательная недостаточность) осуществляется в приемное отделение ближайшей медицинской организации, оказывающей экстренную стационарную медицинскую помощь.
Сноска. Пункт 19 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 22.08.2019 № ҚР ДСМ-113 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. При транспортировке пациента в стационар допускается его сопровождение (не более одного человека) в санитарном автотранспорте.
21. Фельдшер или врач бригады ССМП или отделения СМП при ПМСП отмечает время доставки пациента в карте вызова скорой и неотложной медицинской помощи по форме № 110/у, утвержденной Приказом № 907.
22. По прибытию в стационар, фельдшер или врач бригады ССМП или отделения СМП при ПМСП передает врачу приемного отделения сопроводительный лист станции скорой медицинской помощи по форме № 114/у, утвержденной Приказом № 907.
23. После передачи пациента фельдшер или врач бригады ССМП или отделения СМП при ПМСП информирует диспетчера ССМП об окончании вызова.
24. Время пребывания бригады ССМП или отделения СМП при ПМСП в приемном отделении стационара не должно превышать 10 минут (время для передачи пациента врачу приемного отделения) с момента ее прибытия в стационар, за исключением случаев необходимости оказания скорой медицинской помощи в чрезвычайных ситуациях.

25. Жедел медициналық көмек көрсететін стационардың қабылдау бөлімшесі жұмысын осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес ұйымдастырады.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 21.05.2020 № ҚР ДСМ-54/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. ЖМК бригадасы немесе МСАК жанындағы ЖМК бөлімшесі пациентті стационардың қабылдау бөлімшесіне бергеннен кейін мейіргер бірінші кезекте шұғыл медициналық көмек көрсетілетіндерді алға тарта отырып, келіп түскен пациенттерді топтарға (Триаж жүйесі бойынша медициналық іріктеу) бөледі.
27. Триаж жүйесі бойынша медициналық іріктеу үздіксіз және сабақтастықпен жүргізіледі. Бір пациенттің жағдайын бағалау процесі 60 секундтан аспайды. Бағалау аяқталғаннан кейін пациенттер арнайы түрлі-түсті бирка немесе түрлі-түсті лента түріндегі іріктеу санатының бір түсімен белгіленеді.
28. Медициналық іріктеуге сәйкес шартты түрде пациенттер 3 топқа бөлінеді:
бірінші топ (қызыл аймақ) – өміріне тікелей қауіп төнетін немесе нашарлау қаупі жоғары және шұғыл медициналық көмекті талап ететін пациенттің жай-күйі;
екінші топ (сары аймақ) – өміріне әлеуетті қауіп төнетін немесе жағдайдың дамуымен өршуі мүмкін, шұғыл медициналық көмекті қажет ететін пациенттің жай-күйі;
үшінші топ (жасыл аймақ) - өмірі мен денсаулығына тікелей қауіп жоқ және емдеуге жатқызуды талап етпейтін пациенттің жай-күйі.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 22.08.2019 № ҚР ДСМ-113 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Триаж жүйесінің медициналық іріктеу нәтижелері бойынша пациент дәрігердің қарап-тексеруі үшін қабылдау бөлімшесінің тиісті аймағына жіберіледі.
30. Бірінші топтың пациенттері қарқынды терапия палатасына келіп түседі, мұнда реаниматолог жедел медициналық жәрдем мамандары жүргізген реанимациялық көмек көрсетуді жалғастырады. Шұғыл операция жасалған жағдайда реаниматолог жалпы наркозды, өңірлік анестезияны, қабылдау бөлімшесінің операция бөлімінің жағдайында жергілікті анестезия жүргізеді, одан әрі пациенттің оянуы үшін анестезиология, реанимация және қарқынды терапия бөлімшелеріне тасымалдайды.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 21.05.2020 № ҚР ДСМ-54/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

25. Приемное отделение стационара, оказывающее скорую медицинскую помощь, организует работу согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 25 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 21.05.2020 № ҚР ДСМ-54/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. После передачи бригадами СМП или отделения СМП при ПМСП пациента в приемное отделение стационара медицинская сестра проводит распределение поступающих пациентов (медицинскую сортировку по Триаж системе) на группы, исходя из первоочередности оказания экстренной медицинской помощи.
27. Медицинская сортировка по Триаж системе проводится непрерывно и преемственно. Весь процесс оценки состояния одного пациента занимает не более 60 секунд. По завершению оценки, пациенты помечаются цветом одной из категорий сортировки, в виде специальной цветной бирки либо цветной ленты.
28. Согласно медицинской сортировке, условно выделяют 3 группы пациентов:
первая группа (красная зона) – пациенты, состояние которых представляет непосредственную угрозу жизни или имеющие высокий риск ухудшения и требующие экстренной медицинской помощи;
вторая группа (желтая зона) – пациенты, состояние которых представляет потенциальную угрозу для здоровья или может прогрессировать с развитием ситуации, требующей экстренной медицинской помощи;
третья группа (зеленая зона) – пациенты, состояние которых не представляет непосредственной угрозы для жизни и здоровья и не требует госпитализации.
Сноска. Пункт 28 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 22.08.2019 № ҚР ДСМ-113 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. По результатам медицинской сортировки по Триаж системе пациент направляется в соответствующую зону приемного отделения для врачебного осмотра.
30. Пациенты первой группы поступают в палату интенсивной терапии, где реаниматолог продолжает реанимационную помощь, проведенную ранее специалистами скорой медицинской помощи. В случае проведения экстренной операции реаниматолог проводит общий наркоз, регионарную анестезию, местную анестезию в условиях операционной приемного покоя с дальнейшей транспортировкой пациента в отделение анестезиологии, реанимации и интенсивной терапии для пробуждения.
Сноска. Пункт 30 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 21.05.2020 № ҚР ДСМ-54/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

31. Жағдайы тұрақталғаннан кейін пациент бейінді бөлімшеге емделуге жатқызылады.
32. Инфекциялық ауруларға қаупі бар пациент жай-күйіне мониторинг жүргізу және науқасты одан әрі қадағалау тәсілін анықтау үшін боксқа орналастырылады. Пациенттер жаппай келіп түскен жағдайда инфекциялық ауруларға күдігі бар пациенттерді дұрыс бөлу үшін (жіті респираторлық вирустық инфекция және ішек аурулары) қарап-тексеру кабинеттерінің бірі инфекциялық бокске қайта бейінделеді.
33. Пациентті стационарға емдеуге жатқызған кезде мейіргер № 907 бұйрықпен бекітілген 003/е нысаны бойынша стационарлық науқастың медициналық картасын толтырады және пациентті бейінді бөлімшеге алып жүреді.
34. Стационарға емделуге жатқызуға көрсетілімдер болмаған жағдайда қабылдау бөлімшесінің дәрігері пациентке қарап-тексеру, консультация беру және диагностикалық зерттеулер нәтижелерін көрсетумен қабылдау бөлімшесінде болуы туралы қорытындыны және одан әрі МСАК жағдайында емделу туралы нұсқаулықтар береді. Бір уақытта мейіргер МСАК ұйымының тіркеу бөліміне ауру жағдайы туралы хабарлама жібереді және учаскелік дәрігерге № 907 бұйрықпен бекітілген № 110-1/е нысан бойынша белгі парағын дайындайды.
35. Жол қауіпсіздігін қамтамасыз ету жағдайлары кезінде санитариялық автокөліктің кедергісіз өтіп кетуін қамтамасыз ету үшін санитариялық автокөлік ЖМК бригадасы шыққан кезден бастап шақырту орнына дейін және пациентті стационарға тасымалдау кезінде "Жол жүрісі қағидаларын, Көлік құралдарын пайдалануға рұқсат беру жөніндегі негізгі ережелерді, көлігі арнайы жарық және дыбыс сигналдарымен жабдықталуға және арнайы түсті-графикалық схемалар бойынша боялуға тиіс жедел және арнайы қызметтер тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 13 қарашадағы № 1196 қаулысына сәйкес ең жоғарғы деңгейде арнаулы дыбыстық сигналды (сирена) береді және көк немесе қызыл түсті жарқылдауық маякты іске қосады.
36. Халықтың жүгінуін ескеріп, бір санитариялық автокөлік 10 мың және одан аз халықтың есебінен енгізіледі. Санитариялық автокөлік радиобайланыс және навигациялық жүйемен жабдықталады.
37. МСАК жанындағы ЖМК бөлімшесі бригадаларымен жедел медициналық көмек көрсету бригадасыны пациент орналасқан жерге уақтылы жеткізуді қамтамасыз ететін МСАК-тың медициналық көмек ұйымының мамандандырылмаған жеңіл автокөлігін пайдалануды көздейді.
38. Облыстық ЖМКС құрылымына білікті мамандарды және (немесе) науқасты санитариялық автокөлікпен тасымалдауға байланысты ЖМК және медициналық көмек көрсететін ЖМК станциясы, ЖМК кіші станциялары, ЖМК аудандық бөлімшелері және санитариялық авиация бөлімшелері кіреді. Республикалық маңызы бар қалалар мен астананың ЖМКС құрылымына ЖМК станциясы және ЖМК кіші станциясы кіреді.

31. После стабилизации состояния пациент госпитализируется в профильное отделение стационара.
32. Пациент с подозрением на инфекционное заболевание помещается в бокс для мониторинга состояния и определения дальнейшей тактики ведения больного. В случае массового поступления пациентов для правильного разделения больных с подозрением на инфекционные заболевания (острые респираторные вирусные инфекции и кишечные заболевания), один из смотровых кабинетов перепрофилируется в инфекционный бокс.
33. При госпитализации пациента в стационар медицинская сестра заполняет медицинскую карту стационарного больного по форме № 003/у, утвержденной Приказом № 907 и сопровождает пациента в профильное отделение.
34. При отсутствии показаний для госпитализации в стационар врач приемного отделения выдает пациенту заключение о его пребывании в приемном отделении с указанием результатов осмотров, консультаций, диагностических исследований и рекомендаций о дальнейшем лечении в условиях ПМСП. Одновременно медицинской сестрой направляется сообщение в регистратуру организации ПМСП о случае заболевания и оформляет сигнальный лист участковому врачу по форме № 110-1/у, утвержденной Приказом № 907.
35. Для обеспечения беспрепятственного проезда санитарного автотранспорта, в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 ноября 2014 года № 1196 "Об утверждении Правил дорожного движения, основных положений по допуску транспортных средств к эксплуатации, перечня оперативных и специальных служб, транспорт которых подлежит оборудованию специальными световыми и звуковыми сигналами и окраске по специальным светографическим схемам", санитарный транспорт с момента выезда бригады СМП до места вызова и во время транспортировки пациента в стационар подает специальный звуковой сигнал (сирена) на максимальном уровне и включает проблесковый маячок синего и (или) красного цвета.
36. Один санитарный автомобиль вводится из расчета на 10 тысяч населения и менее, с учетом обращаемости населения. Санитарный автотранспорт оснащается радиосвязью и навигационной системой.
37. Оказание скорой медицинской помощи бригадами отделения СМП при ПМСП предусматривает использование неспециализированного легкового автомобиля медицинской помощи организации ПМСП, обеспечивающего своевременную доставку бригады к месту вызова пациента.
38. В структуру областных ССМП входят станция СМП, оказывающая СМП и медицинскую помощь, связанную с транспортировкой квалифицированных специалистов и (или) больного санитарным автотранспортом, подстанции СМП, районные отделения СМП и отделение санитарной авиации. В структуру ССМП городов республиканского значения и столицы входят станция СМП и подстанции СМП.

Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 21.05.2020 № ҚР ДСМ-54/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалар мен астананың ЖМКС құрамында ішкі істер органдары және өңірдегі төтенше жағдайлар қызметтерімен, ЖМК кіші станцияларымен, МСАК жанындағы ККМК бөлімшелерімен, медициналық ұйымдардың қабылдау бөлімшелерімен жедел байланыс құралдарымен қамтамасыз етілген және емдеуге жатқызуға дейінгі кезеңде медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша халықты ақпараттандыратын Сall – орталықтар (колл-орталықтар) құрылады.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 22.08.2019 № ҚР ДСМ-113 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
40. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалар және астананың ЖМКС шақыруларды қабылдау және өңдеу жөніндегі автоматтандырылған басқару жүйелерімен және навигациялық жүйелер арқылы санитариялық автокөлікке мониторинг жүргізуге мүмкіндік беретін жүйелермен, сондай-ақ абоненттермен диалогтарды компьютерлік жазу жүйесімен және қоңырау келіп түсетін телефон нөмірін автоматты анықтаушымен жабдықталады. Диалог жазбаларын сақтау кемінде 2 жыл жүзеге асырылады.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 22.08.2019 № ҚР ДСМ-113 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
41. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың ЖМКС осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес медициналық бұйымдармен және дәрілік заттармен қамтамасыз етіледі.
Сондай-ақ, сапалы медициналық көмек көрсету мақсатында ЖМКС мамандары мобильді камералармен жарақтандырылады.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 21.05.2020 № ҚР ДСМ-54/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
42. Төтенше жағдай режимінде облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың ЖМКС:
1) "Төтенше жағдайлар, төтенше жағдай режимі енгізілген кезде медициналық көмек ұсыну қағидаларын, оның түрлері мен көлемін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 17 маусымдағы № 608 қаулысына, "Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды мемлекеттік есепке алуды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 3 наурыздағы № 175 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10983 болып тіркелген) және "Жол-көлік оқиғаларына жедел ден қою және онда зардап шеккен адамдарға уақытылы кешенді көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 21 қыркүйектегі № 919, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 21 қыркүйектегі № 819 және Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2016 жылғы 28 қыркүйектегі № 688 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №14387 болып тіркелген) сәйкес ведомствоаралық және сектораралық өзара іс-қимыл шеңберінде әрекет етеді;

Сноска. Пункт 38 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 21.05.2020 № ҚР ДСМ-54/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. В составе ССМП областей, городов республиканского значения и столицы создаются Call–центры (колл-центры), которые обеспечиваются средствами оперативной связи со службами органов внутренних дел и гражданской защиты населения региона, подстанциями СМП, отделениями СМП при ПМСП, приемными отделениями медицинских организаций и информируют население по вопросам оказания медицинской помощи на догоспитальном этапе.
Сноска. Пункт 39 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 22.08.2019 № ҚР ДСМ-113 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. ССМП областей, городов республиканского значения и столицы оборудуются автоматизированными системами управления по приему и обработке вызовов и системами, позволяющими вести мониторинг за санитарным автотранспортом посредством навигационных систем, а также системой компьютерной записи диалогов с абонентами и автоматическим определителем номера телефона, с которого поступает вызов. Хранение записей диалогов осуществляется не менее 2 лет.
Сноска. Пункт 40 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 22.08.2019 № ҚР ДСМ-113 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. ССМП областей, городов республиканского значения и столицы обеспечиваются медицинскими изделиями и лекарственными средствами согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Также, в целях оказания качественной медицинской помощи специалисты ССМП оснащаются мобильными камерами.
Сноска. Пункт 41 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 21.05.2020 № ҚР ДСМ-54/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. В режиме чрезвычайной ситуации ССМП областей, городов республиканского значения и столицы:
1) действуют в рамках межведомственного и межсекторального взаимодействия, согласно постановлению Правительства Республики Казахстан от 17 июня 2010 года № 608 "Об утверждении Правил предоставления, видов и объема медицинской помощи при чрезвычайных ситуациях, введении режима чрезвычайного положения", приказу Министра внутренних дел Республики Казахстан от 3 марта 2015 года № 175 "Об утверждении Правил осуществления государственного  учета чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10983) и Совместному приказу Министра внутренних дел Республики Казахстан от 21 сентября 2016 года № 919 и Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 21 сентября 2016 года № 819, Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 28 сентября 2016 года № 688 "Об утверждении Правил оперативного реагирования и оказания своевременной комплексной помощи лицам, пострадавшим в дорожно-транспортных происшествиях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14387);

2) төтенше жағдайлардың медициналық-санитариялық салдарларын жою жөніндегі ЖМК бригадаларын төтенше жағдай аймағына жібереді;
3) төтенше жағдайларды жою кезінде зардап шеккендерге емдеу-эвакуациялау іс-шараларын өткізеді;
4) табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдай кезінде зардап шеккендер, медициналық көмек көрсету үшін жүгінген немесе жеткізілген оқиғалар мен жағдайлар, сондай-ақ алынған жарақаттан қайтыс болғандар туралы азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелеріне, облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органына және Ұлттық шұғыл медицинаны үйлестіру орталығына шұғыл ұсынады.
Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 22.08.2019 № ҚР ДСМ-113 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
43. Зардап шеккендер саны 3 және одан да көп адам болатын төтенше оқиға кезінде төтенше жағдай орнына бірінші келген ЖМК бригадасы бірінші кезекте медициналық іріктеуді жүзеге асырады.
Медициналық іріктеу (триаж) нәтижелері бойынша ЖМК бригадасы зардап шеккендерді бұдан әрі көрсетілімдері бойынша медициналық ұйымдарға тасымалдаумен, оларға шұғыл медициналық көмек көрсетеді.
Ескерту. 2-тарау 43-тармақпен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 22.08.2019 № ҚР ДСМ-113 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
44. ЖМКС және МСАК жанындағы ЖМК бөлімшелерінің мамандары: "Базалық реанимация" - Basic Life Support (BLS), "Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы" - Advanced Cardiac Life Support (ACLS), "Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы" - Pediatric Advanced Life Support (PALS), "Жарақаттар кезінде емдеуге дейінгі кезеңде медициналық көмек көрсету" - Prehospital Trauma Life Support (PHTLS), "Неонаталдық реанимация" - Neonatal Resusсitation Program (NRP) жедел және кезек күттірмейтін көмек көрсетудің халықаралық танылған стандарттары бойынша оқытудан өтеді. Практикалық дағдыларды пысықтау мақсатында шұғыл медициналық көмек көрсету жөніндегі облыстық және қалалық жедел медициналық көмек станциялардың мамандары облыстық және қалалық ЖМКС базасында симуляциялық кабинеттер ұйымдастырады.
Симуляциялық кабинет оқу-көрнекі құралдармен, пән бойынша практикалық сабақтарға арналған құрылғылармен және осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес симуляциялық жабдықтардың ең төменгі тізбесімен жарақталады.
Ескерту. 2-тарау 44-тармақпен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 22.08.2019 № ҚР ДСМ-113 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 21.05.2020 № ҚР ДСМ-54/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

2) направляют в зону чрезвычайной ситуации бригады СМП по ликвидации медико-санитарных последствий чрезвычайных ситуаций;
3) проводят лечебно-эвакуационные мероприятия пострадавшим при ликвидации чрезвычайных ситуаций;
4) экстренно предоставляют информацию о пострадавших при чрезвычайной ситуации природного и техногенного характера, происшествиях и случаях, обратившихся или доставленных для оказания медицинской помощи, а также умерших от полученных травм в территориальные подразделения уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, местный орган государственного управления здравоохранения области, городов республиканского значения, столицы и Национальный координационный центр экстренной медицины.
Сноска. Пункт 42 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 22.08.2019 № ҚР ДСМ-113 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
43. При чрезвычайной происшествии, с числом пострадавших 3 и более человек, бригада СМП первая прибывшая на место чрезвычайной ситуации в первую очередь осуществляет медицинскую сортировку.
По результатам медицинской сортировки (триаж) бригада СМП оказывает экстренную медицинскую помощь пострадавшим с последующей транспортировкой в медицинские организации по показаниям.
Сноска. Правила дополнены пунктом 43 приказом Министра здравоохранения РК от 22.08.2019 № ҚР ДСМ-113 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
44. Специалисты ССМП и отделений СМП при ПМСП проходят обучение по международным признанным стандартам оказания скорой и неотложной помощи: "Базовая реанимация" – Basic Life Support (BLS), "Расширенная сердечно-легочная реанимация" – Advanced Cardiac Life Support (ACLS), "Расширенная сердечно-легочная реанимация в педиатрии" –Pediatric Advanced Life Support (PALS), "Оказание медицинской помощи на догоспитальном этапе при травмах" – Prehospital Trauma Life Support (PHTLS), "Неонатальная реанимация" – Neonatal Resusсitation Program (NRP). В целях отработки практических навыков специалистами областных и городских станций скорой помощи по оказанию экстренной медицинской помощи на базе областных и городских ССМП организуются симуляционные кабинеты.
Симуляционный кабинет оснащается учебно-наглядными пособиями, приспособлениями для практических занятий по дисциплине и минимальным перечнем симуляционного оборудования согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Сноска. Правила дополнены пунктом 44 приказом Министра здравоохранения РК от 22.08.2019 № ҚР ДСМ-113 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 21.05.2020 № ҚР ДСМ-54/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

45. Ауыл халқына жедел медициналық көмек қызметтерінің қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін облыстың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарының шешімі бойынша жету қиын елді мекендерде (жол жабындыларының болмауы, таулы жер), медициналық көмекке қол жеткізуден алыс учаскелерде облыстық ЖМКС қосымша қосалқы станциялары (бөлімшелері) құрылуы мүмкін.
Ескерту. 2-тарау 45-тармақпен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 22.08.2019 № ҚР ДСМ-113 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
46. Медициналық персоналдың жедел жұмысын қамтамасыз ету, санитариялық автокөлік пен медициналық жабдықтарды ұтымды пайдалану мақсатында санитариялық автокөлік мынадай кластарға бөлінеді:
А клаcы: емдік-іс-шараларды жүргізуге және медицина персоналдарының алып жүруімен алдын ала болжам бойынша шұғыл емес пациенттерді тасымалдауға арналған санитариялық автокөлік;
В класы: дәрігерлік (фельдшерлік) бригадалар күшімен жедел медициналық көмектің емдеу іс-шараларын өткізуге, емдеуге жатқызуға дейінгі кезеңде пациенттерді тасымалдауға және жағдайына мониторинг жүргізуге арналған санитариялық автокөлік;
С класы: мамандандырылған бригаданың күшімен реанимациялық іс-шараларды және қарқынды терапияны жүргізуге, сондай-ақ пациенттерді санитариялық авиация желісі бойынша тасымалдауға арналған жедел медициналық көмек көлігі (реанимобиль).
Ескерту. 2-тарау 46-тармақпен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 22.08.2019 № ҚР ДСМ-113 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
47. Қажетті кластағы санитариялық автокөлік болмаған жағдайда бригаданың шығуы бар бос санитариялық автокөлік жүзеге асырады. Көшпелі бригада қажетті кластағы санитариялық автокөлік келгенге дейін емдеу іс-шараларын өткізуді жалғастырады немесе пациентті жақын жердегі стационарлық көмек көрсететін медициналық ұйымға тасымалдауды қамтамасыз етеді.
Ескерту. 2-тарау 47-тармақпен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 22.08.2019 № ҚР ДСМ-113 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
48. Санитариялық автокөлікті медициналық емес мақсатта пайдалануға рұқсат берілмейді. ЖМКС бірінші басшысы осы тармақтың сақталуын қамтамасыз етеді.
Ескерту. 2-тарау 48-тармақпен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 22.08.2019 № ҚР ДСМ-113 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

45. Для обеспечения доступности услуг скорой медицинской помощи сельскому населению, по решению местных органов государственного управления здравоохранения области в труднодоступных населенных пунктах (отсутствие дорожных покрытий, горная местность), участках, отдаленных от доступа медицинской помощи могут создаваться дополнительные подстанции (отделения) областных ССМП.
Сноска. Правила дополнены пунктом 45 приказом Министра здравоохранения РК от 22.08.2019 № ҚР ДСМ-113 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
46. В целях обеспечения оперативной работы медицинского персонала, рационального использования санитарного автотранспорта и медицинского оборудования санитарный автотранспорт подразделяется на следующие классы:
класс А: санитарный автотранспорт, предназначенный для проведения лечебных мероприятий и транспортировки пациентов, предположительно не являющихся экстренными пациентами в сопровождении медицинского персонала;
класс В: санитарный автотранспорт, предназначенный для проведения лечебных мероприятий скорой медицинской помощи силами врачебной (фельдшерской) бригады, транспортировки и мониторинга состояния пациентов на догоспитальном этапе;
класс С: санитарный автотранспорт (реанимобиль), предназначенный для проведения реанимационных мероприятий и интенсивной терапии силами специализированной бригады, а также транспортировки пациентов по линии санитарной авиации.
Сноска. Правила дополнены пунктом 46 приказом Министра здравоохранения РК от 22.08.2019 № ҚР ДСМ-113 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
47. При отсутствии санитарного автотранспорта необходимого класса выезд бригады осуществляется на имеющемся свободном санитарном автотранспорте. Выездная бригада продолжает проведение лечебных мероприятий до приезда санитарного автотранспорта необходимого класса или обеспечивает транспортировку пациента в ближайшую медицинскую организацию, оказывающую стационарную помощь.
Сноска. Правила дополнены пунктом 47 приказом Министра здравоохранения РК от 22.08.2019 № ҚР ДСМ-113 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
48. Использование санитарного автотранспорта в немедицинских целях не допускается. Первый руководитель ССМП обеспечивает соблюдение данного пункта.
Сноска. Правила дополнены пунктом 48 приказом Министра здравоохранения РК от 22.08.2019 № ҚР ДСМ-113 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

49. Санитариялық авиация бөлімшесі санитариялық автокөлік арқылы өңірлік және өңіраралық деңгейде медициналық қызметтер көрсетеді.
Санитариялық авиация бөлімшесінің санитариялық көлігін пайдалану негіздері:
пациенттің (тердің) орналасқан жеріндегі медициналық ұйымда медициналық жабдықтардың және (немесе) тиісті мамандығы және (немесе) біліктілігі бар маманның (дардың) жетіспеушілігінен медициналық көмек көрсету (консультация және (немесе) операция жасау үшін) білікті мамандарды жеткізу болып табылады;
мамандандырылған, жоғары технологиялық медициналық көмек көрсету үшін аудандық деңгейдегі медициналық ұйымнан қалалық, облыстық, республикалық деңгейдегі медициналық ұйымға пациентті(терді) тасымалдау;
әуе кемесінде жедел өтінімді орындау кезінде пациентті (терді) және санитариялық авиацияның мобильді бригадасын (САМБ) әуежай мен медициналық ұйым арасында санитариялық автокөлікпен тасымалдау;
ағзаларды (ағзалардың бөліктерін) және тіндерді кейіннен транспланттау үшін тиісті медициналық ұйымға жеткізу.
Ескерту. 2-тарау 49-тармақпен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 22.08.2019 № ҚР ДСМ-113 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
50. Санитариялық авиация бөлімшесінің диспетчері стационарлық көмек көрсететін медициналық ұйымнан медициналық қызметке өтінімді қабылдайды және санитариялық авиация бөлімшесінің үйлестіруші-дәрігеріне береді.
Ескерту. 2-тарау 50-тармақпен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 22.08.2019 № ҚР ДСМ-113 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
51. Санитариялық авиация бөлімшесінің үйлестіруші-дәрігері:
келіп түскен өтінімді, пациенттің медициналық құжаттамасын зерделейді;
медициналық қызметтің көлемін анықтайды;
пациенттің (тердің) патология бейініне сәйкес САМБ құрамын қалыптастырады;
кейіннен транспланттау үшін білікті мамандарды (САМБ), пациентті (терді), ағзаларды (ағзалардың бөліктерін) және тіндерді, биоматериалдарды санитариялық автокөлікпен тасымалдауды (жеткізуді) ұйымдастырады."
Ескерту. 2-тарау 51-тармақпен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 22.08.2019 № ҚР ДСМ-113 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
52. ЖМКС және МСАК жанындағы ЖМК бөлімшелерінің мамандарын оқыту тиісті стандарттар бойынша ресми оқу материалдарын пайдалана отырып, халықаралық деңгейдегі сертификаты бар нұсқаушыларды және (немесе) жаттықтырушыларды тарта отырып жүргізіледі. Оқудан өткен мамандар осы стандарттарды әзірлейтін халықаралық ұйым базасында тіркеу нөмірін бере отырып, халықаралық танылған сертификаттарды алады.

49. Отделение санитарной авиации оказывает медицинские услуги на региональном и межрегиональном уровнях посредством санитарного автотранспорта.
Основаниями для использования санитарного транспорта отделения санитарной авиации являются:
доставка квалифицированных специалистов для оказания медицинской помощи (консультация и/или операция) в медицинскую организацию по месту нахождения пациента (ов) из-за отсутствия медицинского оборудования и (или) квалифицированного специалиста (ов), соответствующей специальности и (или) квалификации;
транспортировка пациента(ов) из медицинской организации районного уровня в медицинскую организацию городского, областного, республиканского уровней для оказания специализированной, высокотехнологичной медицинской помощи;
транспортировка пациента (ов) и мобильной бригады санитарной авиации (МБСА) санитарным автотранспортом между аэропортом и медицинской организацией при выполнении оперативной заявки на воздушном судне;
доставка органов (части органов) и тканей для последующей трансплантации в соответствующую медицинскую организацию.
Сноска. Правила дополнены пунктом 49 приказом Министра здравоохранения РК от 22.08.2019 № ҚР ДСМ-113 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
50. Диспетчер отделения санитарной авиации принимает заявку на медицинскую услугу от медицинской организации, оказывающей стационарную помощь и передает врачу-координатору отделения санитарной авиации.
Сноска. Правила дополнены пунктом 50 приказом Министра здравоохранения РК от 22.08.2019 № ҚР ДСМ-113 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
51. Врач-координатор отделения санитарной авиации:
изучает поступившую заявку, медицинскую документацию пациента;
определяет объем медицинской услуги;
формирует состав МБСА в соответствии с профилем патологии пациента (ов);
организовывает транспортировку (доставку) санитарным автотранспортом квалифицированных специалистов (МБСА), пациента(ов), органов (части органов) и тканей для последующей трансплантации, биоматериала.
Сноска. Правила дополнены пунктом 51 приказом Министра здравоохранения РК от 22.08.2019 № ҚР ДСМ-113 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
52. Обучение специалистов ССМП и отделений СМП при ПМСП проводится с привлечением инструкторов и (или) тренеров, имеющих сертификат международного уровня с использованием официальных учебных материалов по соответствующим стандартам. Специалисты, прошедшие обучение, получают международно признанные сертификаты, с присвоением регистрационного номера в базе международной организации, разрабатывающей данные стандарты.

Ескерту. 52-тармақпен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 21.05.2020 № ҚР ДСМ-54/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
53. Көшпелі бригадалардың жүргізушілері және кіші медицина персоналдары халықаралық стандарттарға сәйкес әрбір екі жыл сайын тиісті сертификат ала отырып базалық реанимация және алғашқы көмек көрсету - Basic Life Support (BLS) дағдыларына оқытудан өтеді. Көшпелі бригадалардың жүргізушілері қосымша қауіпсіз жүргізу бойынша оқытудан өтеді.
Ескерту. 53-тармақпен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 21.05.2020 № ҚР ДСМ-54/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
54. Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде ЖМК көрсететін медициналық ұйымдардың санитариялық автокөліктерінде "103", "Скорая медицинская помощь", "Медициналық жедел жəрдем", "Medisinalyq jedel járdem" және "Ambulance" жазулары бар.
Ескерту. 54-тармақпен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 21.05.2020 № ҚР ДСМ-54/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
55. Түсті-графикалық схемалар, тану белгілері, жазулар, арнайы жарық және дыбыс дабылдары мемлекеттік заңды тұлғаларға жататын және (немесе) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде қызметтер көрсететін Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау субъектілерінің ЖМК санитариялық автокөлігіне салынады.
Ескерту. 55-тармақпен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 21.05.2020 № ҚР ДСМ-54/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
56. Қалалық автокөлік қозғалысы анағұрлым көбейген уақытта жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша ЖМК қосымша бригадаларының кезекшілігі ұйымдастырылады. Қоғамдық іс-шараларды өткізу және өзге де жағдайлар кезінде халыққа қызмет көрсету үшін кезекшілік шарт негізде жүзеге асырылады.
Ескерту. 56-тармақпен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 21.05.2020 № ҚР ДСМ-54/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
57. ЖМК бригадасы дәрілік заттарға рецепт жазбай, уақытша еңбекке жарамсыздығы туралы парақтарды бермей, қайтыс болу фактісін куәландыруды жүргізбей және қайтыс болу туралы қорытынды бермей шақыруға қызмет көрсетеді.

Сноска. Правила дополнены пунктом 52 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 21.05.2020 № ҚР ДСМ-54/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
53. Водители выездных бригад и младший медицинский персонал проходят обучение навыкам оказания первой помощи и базовой реанимации – Basic Life Support (BLS) каждые два года с получением соответствующего сертификата, в соответствии с международными стандартами. Водители выездных бригад дополнительно проходят обучение по безопасному вождению.
Сноска. Правила дополнены пунктом 53 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 21.05.2020 № ҚР ДСМ-54/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
54. Санитарный автотранспорт медицинских организаций, оказывающих СМП в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, имеют надпись "103", "Скорая медицинская помощь", "Медициналық жедел жəрдем", "Medisinalyq jedel járdem" и "Ambulance".
Сноска. Правила дополнены пунктом 54 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 21.05.2020 № ҚР ДСМ-54/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
55. На санитарном автотранспорте СМП субъектов здравоохранения Республики Казахстан, относящимся к государственным юридическим лицам и (или) оказывающих услуги в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи наносятся цветографические схемы, опознавательные знаки, надписи, специальные световые и звуковые сигналы.
Сноска. Правила дополнены пунктом 55 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 21.05.2020 № ҚР ДСМ-54/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
56. В часы наибольшего движения городского автотранспорта организуется дежурство дополнительных бригад СМП по решению местных исполнительных органов. Для обслуживания населения при проведении общественных мероприятий и иных случаях дежурства осуществляются на договорной основе.
Сноска. Правила дополнены пунктом 56 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 21.05.2020 № ҚР ДСМ-54/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
57. Бригада СМП обслуживает вызов без выписки рецептов на лекарственные средства, без выдачи листов о временной нетрудоспособности, без проведения освидетельствования факта смерти и выдачи заключения о смерти.

Ескерту. 57-тармақпен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 21.05.2020 № ҚР ДСМ-54/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
Ескерту. 3-тараумен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 21.05.2020 № ҚР ДСМ-54/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
58. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану қызметті берушінің басшысының атына, Ұлттық шұғыл медицинаны үйлестіру орталығының www.emcrk.kz интернет-ресурсына немесе Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің (бұдан әрі -Министрлік) www.dsm.gov.kz интернет-ресурсына, 010000, Нұр-Сұлтан қаласы, Мәңгілік Ел даңғылы, 8, Министрліктер Үйі, № 5 кіреберіс мекенжайына шағым жасау жолымен жасалады.
Шағымның қабылданғанын растау оны қызметті берушінің, Ұлттық шұғыл медицинаны үйлестіру орталығының немесе Министрліктің кеңсесінде тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) болып табылады. Шағым тіркелгеннен кейін жауапты орындаушыны айқындау және тиісті шаралар қабылдау үшін қызметті берушінің, Ұлттық шұғыл медицинаны үйлестіру орталығының немесе Министрліктің басшысына жіберіледі.
Қызмет берушінің мекенжайына келіп түскен қызмет алушының шағымы тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады. Шағымды тіркеу күні оны қарау мерзіміне кірмейді. Шағымды қарау нәтижелері туралы дәлелді жауап қызметті алушыға пошта арқылы жіберіледі не қызметті берушінің кеңсесінде қолма-қол беріледі.
Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, қызметті алушы мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағыммен жүгінеді.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралады.
59. Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, қызметті алушы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінеді.
Қазақстан Республикасында
жедел медициналық көмек
көрсету қағидаларына
1-қосымша
"Жедел медициналық көмек шақырту" мемлекеттік қызмет стандарты

Сноска. Правила дополнены пунктом 57 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 21.05.2020 № ҚР ДСМ-54/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственной услуги
Сноска. Правила дополнены главой 3 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 21.05.2020 № ҚР ДСМ-54/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
58. Решения, действия (бездействие) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг обжалуются путем подачи жалобы на имя руководителя услугодателя, на интернет-ресурсе Национального координационного центра экстренной медицины www.emcrk.kz, или на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее – Министерство) www.dsm.gov.kz, либо по адресу: 010000, г. Нур-Султан, проспект Мәңгілік Ел, 8, Дом Министерств, подъезд № 5.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя, Национального координационного центра экстренной медицины или Министерства. После регистрации жалоба направляется руководителю услугодателя, Национального координационного центра экстренной медицины или Министерства для определения ответственного исполнителя и принятия соответствующих мер.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации. День регистрации жалобы не входит в срок ее рассмотрения. Мотивированный ответ о результатах рассмотрения жалобы направляется услугополучателю по почте либо выдается нарочно в канцелярии услугодателя.
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель обращается с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, рассматривается в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
59. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель обращается в суд в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1 к Правилам
оказания скорой
медицинской помощи
в Республике Казахстан
Стандарт государственной услуги "Вызов скорой медицинской помощи"

Ескерту. 1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 21.05.2020 № ҚР ДСМ-54/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1
Қызмет берушінің атауы
Денсаулық сақтау субъектілері.
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
Денсаулық сақтау субъектілері.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Диспетчер шақыртуды алған сәттен бастап оны өңдеу уақыты бес минутты құрайды, оның ішінде шақыртудың жеделділік санаты бойынша іріктеу жүргізіледі.

Сноска. Правила дополнены приложением 1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 21.05.2020 № ҚР ДСМ-54/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1
Наименование услугодателя
Субъекты здравоохранения.
2
Способы предоставления государственной услуги
Субъекты здравоохранения.
3
Срок оказания государственной услуги
Время обработки вызова с момента его получения диспетчером составляет пять минут, в течение которого проводится сортировка по категории срочности вызова.

Жедел медициналық көмекті шақыртудың жеделділік санатының тізбесіне сәйкес диспетчерден шақыртуды алған сәттен бастап пациенттің тұрған жеріне дейін бригаданың келу уақыты (10 минуттан 60 минутқа дейін).
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Қағаз түрінде.
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Жедел медициналық көмек көрсету.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
7
Жұмыс кестесі
Тәулік бойы
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті мәліметтер

Время прибытия бригады до места нахождения пациента с момента получения вызова от диспетчера согласно перечню категорий срочности вызовов скорой медицинской помощи (от 10 минут до 60 минут).
4
Форма оказания государственной услуги
Бумажная.
5
Результат оказания государственной услуги
Оказание скорой медицинской помощи.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно.
7
График работы
Круглосуточно.
8
Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги
Сведения, необходимые для оказания государственной услуги

1) пациенттің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жасы және жынысы;
2) пациенттің жай-күйі бойынша деректер және жазатайым оқиғаның, жарақаттанудың немесе аурудың мән-жайлары;
3) мекенжайы мен телефоны, сондай-ақ пациенттің орналасқан жеріне жол жүру жөніндегі болжамды деректер.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
Көзделмеген.
10
Мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар
Денсаулық жай-күйінің бұзылуы жағдайында азаматтардың барлық шақыртулары "103" нөмірі бойынша қабылданады.
Қазақстан Республикасында
жедел медициналық көмек
көрсету қағидаларына
2-қосымша
Шақыртуларды қабылдау, өңдеу және беру жөніндегі алгоритм
Ескерту. 2-қосымшамен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 21.05.2020 № ҚР ДСМ-54/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. "103" пультіне шақырту түседі.
2. Тұтқаны диспетчер көтереді, ол:
1) қысқаша сәлемдеседі (өзінің қызметтік нөмірін, болмаған жағдайда - өзінің тегін айтады);
2) шақыртудың нақты мекенжайын және байланыс телефонын айқындайды;
3) көшедегі пациентке шақырылған жағдайда жалпыға белгілі бағдарларды (көшелер қиылысы, әкімшілік ғимараттар) нақтылайды;
4) байланыс телефонымен (қала, ұялы) жедел көмекті шақырушының деректерін нақтылайды;
5) шақырушыға сауал қояды: пациенттің жай-күйі және ауру жағдайлары немесе жазатайым оқиға жағдайлары туралы қысқаша деректер;
6) егер шақырушыға пациенттің немесе зардап шегушінің төлқұжат деректері белгісіз болса, оның жынысын, шамамен жасын көрсетеді;
7) шақырту себебін айқындайды;
8) шақыртуды жазып, шақырушыға шақыртуды қабылдау уақытын және екінші рет өзінің қызмет нөмірін, Т.А.Ә (болған кезде) хабарлайды.
3. Диспетчер шақыртуды қабылдағаннан кейін шақырушыға мынадай нұсқаулар береді:
1) ЖМК бригадасына пациентке немесе зардап шегушіге кедергісіз жол жүру және қолжетімділікті қамтамасыз ету;
2) ЖМК шақырылған бригадасын пәтерге (жеке секторға) кірер жерде немесе кіреберісте қарсы алуды ұйымдастыру;
3) медициналық көмек көрсету және стационарға тасымалдау үшін қажетті жағдайлар жасау.
4. Шақыртуды қабылдағаннан кейін диспетчер қойылған сұрақтарға толық жауап алып, мекенжайды қайталайды және шақырушыға: "Сіздің шақыруыңыз қабылданды, күтіңіз", - деп жауап береді.
5. Жиналған ақпаратты диспетчер шақыртуларды АБЖ тіркейді, ол автоматты түрде уақыт хронометражын (шақыруларды қабылдау, беру және шақыртуға ЖМК бригадасының шығу уақыты), диспетчердің Т.А.Ә (болған кезде) жазып, шақыртудың реттік нөмірін белгілейді.

1) фамилия, имя, отчество (при его наличии), возраст и пол пациента;
2) данные по состоянию пациента и обстоятельства несчастного случая, травмы или заболевания;
3) адрес и телефон, а также ориентировочные данные по проезду к месту нахождения пациента.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
Не предусмотрено.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Все вызовы от граждан при нарушении состояния здоровья принимаются по номеру "103".
Приложение 2 к Правилам
оказания скорой
медицинской помощи
в Республике Казахстан
Алгоритм по приему, обработке и передаче вызова
Сноска. Правила дополнены приложением 2 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 21.05.2020 № ҚР ДСМ-54/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Поступает звонок на пульт "103".
2. Трубку поднимает диспетчер, который:
1) произносит краткое приветствие (называет свой служебный номер, в случае отсутствия – свою фамилию);
2) определяет точный адрес вызова и контактный телефон;
3) в случае вызова к пациенту, находящемся на улице, уточняет общеизвестные ориентиры (перекресток улиц, административные здания);
4) уточняет данные вызывающего скорую помощь с контактным телефоном (городской, мобильный);
5) опрашивает вызывающего: краткие данные по состоянию пациента и обстоятельствам заболевания или несчастного случая;
6) если вызывающему неизвестны паспортные данные пациента или пострадавшего, то указывается его пол, приблизительный возраст;
7) определяет повод вызова;
8) записав вызов, сообщяет вызывающему время приема вызова и вторично называет свой служебный номер, Ф.И.О (при наличии).
3. После приема вызова диспетчер дает следующие указания вызывающему:
1) обеспечить бригаде СМП беспрепятственный проезд и доступ к пациенту или пострадавшему;
2) организовать встречу вызванной бригады СМП у входа в квартиру (частный сектор) или подъезда;
3) создать необходимые условия для оказания медицинской помощи и транспортировки в стационар.
4. После приема вызова диспетчер, получив полноценные ответы на заданные вопросы, повторяет адрес и отвечает вызывающему: "Ваш вызов принят, ожидайте".
5. Собранную информацию диспетчер фиксирует в АСУ вызовами, которая автоматически устанавливает порядковый номер вызова с записью хронометража времени (время приема, передачи вызова и выезда бригады СМП на вызов), Ф.И.О (при наличии) диспетчера.

6. Диспетчер жедел жағдайды ескере отырып, жақын маңдағы бос ЖМК бригадасына дереу шақырту жібереді.
7. ЖМК-ның бос бригадалары болмаған кезде келіп түскен шақырту күтуге кейінге қалдырылады, содан кейін босаған ЖМК бригадасына беріледі.
8. 1 - 2-жеделділік санаттағы шақыртулар келіп түскен және ЖМК бос бригадасы болмаған кезде жеделділік санаты бойынша төмен шақырту жеделділік санаты бойынша жоғары шақыртуға қызмет көрсету үшін алынады (күту режиміне ауысады).
9. Шақыртуды кешіктірген жағдайда және шақырушының қайталап шақыртулары кезінде пациентті күтілетін кешігу немесе ЖМК/МСАК жанындағы ЖМК бригадасының шығуын күту туралы хабарлауға, ЖМК бригадасы келгенге дейін нұсқаулықтарды беруге міндетті.
10. Пациенттің өміріне қауіп төнетін жағдайлар кезінде диспетчер "Шақыртуды ұстап тұру" режиміне көшеді.
11. Шақыртуды қабылдау жөніндегі диспетчер шақыруды АБЖ бағдарламасында қоңырауды ұстап қалу кезеңі тіркелген негізгі картаның нөмірі көрсетілген қосымша консультация беру картасын жасайды.
12. Ең көп түсу кезеңінде шақырту келіп түскен кезде (сағат 18-00-ден 00-00-ге дейін) шақыртуға үздіксіз қызмет көрсетуді сақтау үшін диспетчер шақыртуларды ЖМК бригадасының шығу және келу уақытының нормативіне сәйкес аумақтық учаске бойынша оңтайлы бөлуді жүргізеді.
13. Компьютердегі электрондық нұсқадағы ақпаратты ЖМК диспетчерлік қызметінің басшылығы мен аға дәрігері бақылайды.
14. Шақырту ЖМК бригадасымен қызмет көрсетуге жатпайтын жағдайларда, диспетчер МСАК-ға жүгінуге кеңес береді немесе дәрігердің пациентке белсенді келуі үшін оның жұмыс сағатында МСАК ұйымына шақыртуды қайта жібереді. МСАК жұмыс уақытынан тыс диспетчер шақыртуды 4-жеделділік санаты ретінде анықтайды және МСАК жанындағы ЖМК бөлімшесінің бригадасына шақыру жібереді.
15. Егер шақырту өртпен, апатпен және (немесе) басқа да ТЖ байланысты болса (криминалдық сипатты қоса алғанда) диспетчер диспетчерлік қызметтің аға дәрігеріне, ЖМКС басшылығына (бекітілген хабарландыру сызбасы бойынша) және жедел қызметтерге ("101", "102", "104", "112") баяндауға міндетті.
16. Шақыртуды қабылдау кезінде диспетчер әдептілік ережелерін сақтай отырып, сыпайы түрде диалог жүргізеді, барынша мұқият болады, қажетті сұрақтарды нақты қояды және шақыртуды тіркеу картасын дұрыс толтыру үшін толық жауаптарға қол жеткізеді.
17. Диспетчер мен шақырушы арасындағы барлық телефон әңгімелері компьютерде электрондық жазба нұсқасында кемінде 2 жыл сақталады.
18. Компьютердегі электрондық нұсқадағы ақпаратты ЖМК диспетчерлік қызметінің бастығы мен аға дәрігері бақылайды.
Қазақстан Республикасында
жедел медициналық көмек
көрсету қағидаларына
3-қосымша

6. Диспетчер незамедлительно передает вызов свободной близлежащей бригаде СМП с учетом оперативной обстановки.
7. При отсутствии свободных бригад СМП поступивший вызов откладывается на ожидание, затем передается освободившейся бригаде СМП.
8. При поступлении вызовов 1 – 2 категории срочности и отсутствии свободной бригады СМП вызов ниже по категории срочности снимается (переходит на режим ожидания) для обслуживания категории срочности выше.
9. В случае задержки вызова и повторных звонках вызывающего диспетчер обязан информировать пациента о предполагаемой задержке или ожидании выезда бригады СМП/СМП при ПМСП на вызов, дать рекомендации до прибытия бригады СМП.
10. При жизнеугрожающих состояниях пациента диспетчер переключается на режим "Удержание звонка".
11. Диспетчер по приему вызова в программе АСУ вызовами создает дополнительную консультативную карту с фиксацией номера основной карты, в котором зафиксирован период удержания звонка.
12. При поступлении вызова в период наибольшего поступления (с 18-00 ч. до 00-00 ч.) для соблюдения непрерывного обслуживания вызова диспетчер производит оптимальное распределение вызовов по территориальному участку согласно нормативу времени выезда и доезда бригады СМП.
13. Информация в электронном варианте на компьютере контролируется руководством и старшим врачом диспетчерской службы СМП.
14. В случаях, когда вызов не подлежит обслуживанию бригадой СМП, диспетчер рекомендует обратиться в ПМСП, либо переадресовывает вызов в организацию ПМСП в часы его работы для активного посещения пациента врачом. Вне часов работы ПМСП диспетчер определяет вызов как 4 категорию срочности и направляет вызов бригаде отделения СМП при ПМСП.
15. В случае, если вызов связан с пожаром, аварией и (или) другой ЧС (включая криминальный характер) диспетчер обязан доложить старшему врачу диспетчерской службы, руководству ССМП (по утвержденной схеме оповещения) и в оперативные службы ("101", "102", "104", "112").
16. При приеме вызова диспетчер ведет диалог в вежливой корректной форме с соблюдением правил этики, предельно внимательный, четко ставит нужные вопросы и добивается исчерпывающих ответов для правильного заполнения карты регистрации вызова.
17. Все телефонные разговоры между диспетчером и вызывающим хранятся в электронном варианте записи в архиве на компьютере не менее 2 лет.
18. Информация в электронном варианте на компьютере контролируется начальником и старшим врачом диспетчерской службы СМП.
Приложение 3
к Правилам оказания скорой
медицинской помощи
в Республике Казахстан

Ескерту. 1-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 21.05.2020 № ҚР ДСМ-54/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Фельдшерлік және мамандандырылған (дәрігерлік) бригаданың құрамы
1. Фельдшерлік бригаданың құрамына:
екі фельдшер
жүргізуші кіреді.
2. Мамандандырылған (дәрігерлік) бригаданың құрамына:
дәрігер;
фельдшер;
жүргізуші кіреді.
Қазақстан Республикасында
жедел медициналық көмек
көрсету қағидаларына
4-қосымша

Сноска. Правый верхний угол приложения 1 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 21.05.2020 № ҚР ДСМ-54/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Состав фельдшерской и специализированной (врачебной) бригады
1. В состав фельдшерской бригады входят:
два фельдшера;
водитель.
2. В состав специализированной (врачебной) бригады входят:
врач;
фельдшер;
водитель.
Приложение 4
к Правилам оказания скорой
медицинской помощи
в Республике Казахстан

4.10
Тыныс алу жолдарынан басқа бөгде денелер
4.11
МСАК немесе стационар жағдайларында медициналық манипуляцияларды жүргізуді талап ететін өзге де жағдайлар
Қазақстан Республикасында
жедел медициналық көмек
көрсету қағидаларына
5-қосымша
Ескерту. 3-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 21.05.2020 № ҚР ДСМ-54/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Жедел медициналық көмек көрсететін стационардың қабылдау бөлімшесінің қызметін ұйымдастыру"
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 22.08.2019 № ҚР ДСМ-113 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қабылдау бөлімшесі – пациенттерді шұғыл емдеуге жатқызуды жүзеге асырылатын медициналық ұйымның құрылымдық бөлімшесі болып табылады.
2. Пациенттерді емдеуге жатқызу үшін бос кірме жолдар орнатылады және пациенттің медициналық көмек көрсетудің тиісті кезеңіне дейін қабылдау бөлімшесіне еркін қол жеткізуі (жеткізуі) қамтамасыз етіледі (табалдырықтың болмауы, бос лифтілер, ашық есіктер).
3. Бөлімшенің негізгі қызметтері:
тәуліктік режимде шұғыл медициналық көмек көрсету;
пациенттерге триаж-жүйе бойынша іріктеу жүргізу;
төтенше жағдайлар кезінде шұғыл қызметтермен байланысты ұстау және өзара іс-қимыл жасау;
пациенттердің жаппай түсуіне дайындықты қамтамасыз ету.
4. Қабылдау бөлімшесінің құрылымында:
1) тіркеу постары (тіркеу бөлімі - диспетчерлік);
2) пациенттерді байқауға арналған пост;
3) триаж жүйесі бойынша медициналық іріктеу нәтижелері ескерілген функционалдық сырғытқылары/кереуеттері бар қарау кабинеттері;
4) шұғыл операциялық араласуға арналған операциялық зал;
5) манипуляциялық бөлме;
6) науқастардың келіп түскен сәтінен бастап емдеуге жатқызуға көрсетілімдері және болжамды диагнозы анықталғанға дейін шұғыл медициналық көмек көрсетуге арналған қысқа мерзімді болу палаталары (диагностикалық палаталар);
7) қарқынды терапия палатасы(лары) (бұдан әрі – ҚТП);
8) зертханалық, рентгенологиялық, ультрадыбыстық, эндоскопиялық диагностика жүргізуге арналған аймақтар;
9) амбулаториялық пациенттерді қарап-зерттеу аймағы;
10) инфекциялық ауруларға күмәнді адамдарға арналған изолятор ұйымдастырылады.
5. Қабылдау бөлімшесінде: іріктеу алаңы, сырғытқыларды орналастыруға арналған, еріп келген адамдардың пациентті күтуге арналған аймағы, қабылдау бөлімшесіне келіп түскен пациенттерді санитариялық өңдеу көзделеді.

4.10
Инородные тела, кроме дыхательных путей
4.11
Состояния, требующих проведения медицинских манипуляций в условиях организаций первичной медико-санитарной помощи или стационара
Приложение 5
к Правилам оказания скорой
медицинской помощи
в Республике Казахстан
Сноска. Правый верхний угол приложения 3 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 21.05.2020 № ҚР ДСМ-54/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Организация работы приемного отделения стационара, оказывающего экстренную медицинскую помощь
Сноска. Приложение 3 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 22.08.2019 № ҚР ДСМ-113 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Приемное отделение - является структурным подразделением медицинской организации, оказывающим стационарную помощь, в котором осуществляется прием пациентов с экстренными показаниями.
2. Для госпитализации пациентов устанавливаются свободные подъездные пути, и обеспечивается свободный доступ (доставку) пациента в приемное отделение до соответствующего этапа оказания медицинской помощи (отсутствие порогов, свободные лифты, открытые двери).
3. Основные функции отделения:
оказание экстренной медицинской помощи в круглосуточном режиме; проведение сортировки пациентов по триаж - системе;
поддержание связи и взаимодействие с экстренными службами при чрезвычайных ситуациях;
обеспечение готовности к массовому поступлению пациентов.
4. В структуре приемного отделения организуются:
1) пост регистрации (регистратура - диспетчерская);
2) пост для наблюдения за пациентами;
3) смотровые зоны с функциональными каталками/кроватями с учетом результатов медицинской сортировки по триаж системе;
4) операционный зал для экстренного оперативного вмешательства;
5) манипуляционная;
6) палаты кратковременного пребывания больных (диагностические палаты) для оказания экстренной медицинской помощи с момента поступления до установления показаний к госпитализации и предварительного диагноза;
7) палата (ы) интенсивной терапии (далее – ПИТ);
8) зоны для проведения лабораторной, рентгенологической, ультразвуковой и эндоскопической диагностики;
9) зоны осмотра амбулаторных пациентов;
10) изолятор для лиц с подозрением на инфекционное заболевание.
5. В приемном отделении предусматриваются: сортировочная площадка, зона для размещения каталок, ожидания пациентов, сопровождающих лиц, санитарной обработки пациентов, поступивших в приемное отделение.

6. Барлық қарап-тексеру аймақтары төсекаралық төбеге арналған шымылдықтар арқылы бір-бірінен бөлінген мобильдік функциялық сырғытқылармен/кереуеттермен жарақтандырылуы тиіс. Сырғытқылардың/кереуеттердің жанында мобильдік диагностикалық жабдық орналасқан.
7. Қабылдау бөлімшесінде зерттеп-қараудың зертханалық әдістеріне арналған мобильдік, жылжымалы, портативтік аппараттар, шағын автоматтандырылған гематологиялық талдауыштар, пациенттің жанында палатада жедел түрде диагностикалау жүргізу үшін несептің автоматтандырылған талдауыштары пайдаланылады.
8. ҚТП реанимациялық көмек көрсету үшін функционалдық сырғытқылармен/кереуеттермен, қажетті дәрілік заттармен және медициналық бұйымдармен жабдықталған.
9. Шұғыл түрдегі операциялық араласуға арналған операциялық зал кез-келген күрделі шұғыл операцияны өткізуге арналған медициналық жабдықтармен, дәрілік заттармен және медициналық бұйымдармен жабдықталады.
10. Триаж жүйесі бойынша медициналық іріктеуді жүргізу кезінде түстермен кодтау қолданылады. Іріктеу үшін қарап-тексеру, зерттеп-қарау, емдеу бойынша басымдыққа байланысты қызыл, сары және жасыл түстер қолданылады.
11. Зерттеп-қарауды талап етпейтін пациенттер жасыл аймаққа жіберіледі. Қабылдау бөлімінде зерттеп-қарау талап етілетін пациенттер сары аймаққа жіберіледі. Ауыр жағдайдағы пациенттер медициналық іріктеусіз және тіркеусіз тікелей қызыл аймаққа жіберіледі.
12. Қызыл аймақта алып жүретін адамдардың болуына рұқсат етілмейді.
13. Зерттеп-қарау және талдау үшін талап етілетін үлгілер (материалдар) пациенттің тұрған жерінде сары және қызыл аймақтарда алынады және персоналдың алып жүруімен тиісті бөлімшелерге жіберіледі.
14. Қабылдау бөлімінде биологиялық материалдарды пациенттердің және олардың жақындарының жеткізуіне жол берілмейді.
15. Егер пациент жүгінген немесе жеткізілген медициналық ұйымда шұғыл медициналық көмек көрсету үшін барлық ресурстар болса, пациент басқа медициналық ұйымға жіберілмейді.
16. Өміріне қауіп төну жай-күйі бар пациенттер басқа медициналық ұйымға тасымалдауға жатпайды.
17. Пациент жіберілетін медициналық ұйым пациентті қабылдау және емдеуді кідіріссіз бастау үшін қажетті шараларды қабылдайды.
18. Егер іріктеу нәтижесінде жұқпалы инфекциялар немесе жіті қауіпті инфекциялар фактісі анықталған жағдайда пациентті бақылау және шұғыл көмек көрсету үшін қабылдау бөлімшесінің басқа үй-жайларынан оқшауланған арнайы бокстарға орналастырылады.
19. Боксқа кіру жеке қорғану құралдары орналасқан (бір реттік пайдалануға арналған киім, бір реттік пайдалануға арналған маска, қалпақ, бахиллалар) арнайы тамбур арқылы жүзеге асырылады. Бокста санитариялық тораппен санитариялық бөлме бар.
Қазақстан Республикасында
жедел медициналық көмек
көрсету қағидаларына
6-қосымша

6. Все смотровые зоны оснащаются мобильными функциональными каталками/кроватями, которые отделены друг от друга межкроватными ширмами. Возле каталок/кроватей располагается мобильное диагностическое оборудование.
7. В приемном отделении используются мобильные, передвижные, портативные аппараты для лабораторных методов обследования, компактные автоматические гематологические анализаторы, автоматические анализаторы мочи для проведения срочной диагностики рядом с пациентом в палате.
8. ПИТ оснащается реанимационными функциональными каталками/кроватями, необходимыми лекарственными средствами и медицинскими изделиями для оказания реанимационной помощи.
9. Операционный зал для экстренного оперативного вмешательства оснащается медицинским оборудованием, лекарственными средствами и медицинскими изделиями для проведения операций любой сложности.
10. При проведении медицинской сортировки по триаж - системе применяется цветовая кодировка. Для сортировки применяются красные, желтые и зеленые цвета в зависимости от приоритета по осмотру, обследованию и лечению.
11. Пациенты, которым не требуется обследование, направляются в зеленую зону. Пациенты, которым требуется обследование в приемном отделении, направляются в желтую зону. Пациенты в критическом состоянии без медицинской сортировки и регистрации напрямую направляются в красную зону.
12. В красной зоне присутствие сопровождающих лиц не допускается.
13. Требуемые образцы (материалы) для обследования и анализов берутся в желтой и красной зонах на месте нахождения пациента и направляются в соответствующие отделения в сопровождении персонала.
14. В приемном отделении не допускается доставка биоматериалов пациентами и их близкими.
15. Пациент не направляется в другую медицинскую организацию, если в медицинской организации, в которую он обратился или доставлен, имеются все ресурсы для оказания экстренной медицинской помощи.
16. Пациенты с жизнеугрожающими состояниями не подлежат транспортировке в другую медицинскую организацию.
17. Медицинская организация, куда направляется пациент, принимает необходимые меры для приема пациента и начать лечение без задержки.
18. При выявлении факта контагиозных инфекций или особо опасных инфекций в результате сортировки, пациента помещают в специальный бокс, изолированный от других помещений приемного покоя для наблюдения и оказания экстренной медицинской помощи.
19. Вход в бокс осуществляется через специальный тамбур, в котором размещаются средства индивидуальной защиты (комплект одноразовой одежды, одноразовые маски, колпаки, бахилы) и имеется санитарная комната с санузлом.
Приложение 6
к Правилам оказания скорой
медицинской помощи
в Республике Казахстан

Ескерту. 4-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 21.05.2020 № ҚР ДСМ-54/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жедел медициналық көмек станциясындағы дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың ең төмен тізбесі
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 21.05.2020 № ҚР ДСМ-54/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жиналмалы сөмкені жарақтандыру
АХЖ коды
Фармакологиялық топ/ХПА
Дәрілік түрі
Өлшем бірлігі
A
Асқазан жолы және зат алмасу
A03
АІЖ тарапынан болған функциялық бұзылуларды емдеу препараттар
A03A
Ішек қызметінің бұзылуы кезінде пайдаланылатын препараттар
A03AX
Ішек қызметінің бұзылулары кезінде пайдаланылатын басқа да препараттар
Платифиллин
1 мл инъекцияға арналған ерітінді, 0,2%
ампула
A03B
Итжидек және оның туындылары
A03BA
Инжидек алкалоидтары, үштік аминдер
A03BA01
Атропин сульфаты
1 мг/мл инъекцияға арналған ерітінді
ампула
A03F
АІЖ моторикасын ынталандырғыштар
A03FA01
Метоклопрамид
2 мл инъекцияға арналған ерітінді, 0,5%
ампула
A07
Диареяға қарсы, ішектік қабынуына қарсы және микробқа қарсы препараттар
A07ВА01
Белсенді көмір
250 мг таблетка
таблетка
А07С
Көміртегімен электролиттер
А07СА
Ауызға қолданылатын регидратациялық тұз
Ішке қабылдауға арналған ерітіндіні дайындайтын ұнтақ
пакет
A11
Дәрумендер
A11D
B1 дәрумені және оны В6 дәруменімен бірге пайдалану
A11DA
B1 дәрумені
A11DA01
Тиамин
1 мл инъекцияға арналған ерітінді, 5%
ампула
A11G
Аскорбин қышқылы (басқа да препараттармен бірге пайдалануды қоса алғанда)
A11GA01
Аскорбин қышқылы
2 мл инъекцияға арналған ерітінді, 5%
ампула
A11H
Басқа да дәрумендер
A11HA02
Пиридоксин
1 мл инъекцияға арналған ерітінді, 5%
ампула
B01AC
Тромбқа қарсы препараттар, тромбоциттер агрегациясының ингибиторлары (гепаринді қоспағанда)
B01AC04
Клопидогрел
Қабықпен қапталған 300 мг таблеткалар
таблетка
B01AC24
Тикагрелор
Қабыршақты қабықпен қапталған 90 мг таблеткалар
таблетка
B
Қан түзу және қан
B01
Антикоагулянттар
B01AB
Гепарин және оның туындылары
B01AB01
Натрий гепарині
5000 БІР/мл 5 мл инъекцияға арналған ерітінді
құты
B01AD
Ферментті препараттар
B01AD02
Алтеплаза
50 мг венаішілік инфузияға арналған ерітінділерді дайындатын лиофильденген ұнтақ
құты
B01AX
Басқа да антикоагулянттар
B01AX05
Натрий фондапаринуксы
2,5 мг/0,5 мл тері астына және вена ішіне енгізуге арналған ерітінділер
шприц
B02B
K дәрумені және басқа да қан тоқтатқыштар
B02BX
Жүйелі падалануға арналған басқа да қан тоқтатын препараттар
B02BX01
Этамзилат

Сноска. Правый верхний угол приложения 4 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 21.05.2020 № ҚР ДСМ-54/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Минимальный перечень лекарственных средств и медицинских изделий станции скорой медицинской помощи
Сноска. Приложение 6 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 21.05.2020 № ҚР ДСМ-54/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Оснащение сумки-укладки
АТХ код
Фармакологическая группа/ МНН
Лекарственная форма
Единица измерения
A
Пищеварительный тракт и обмен веществ
A03
Препараты для лечения функциональных нарушений со стороны ЖКТ
A03A
Препараты, применяемые при нарушениях функции кишечника
A03AX
Другие препараты, применяемые при нарушениях функции кишечника
Платифиллин
раствор для инъекций 0,2% 1 мл
ампула
A03B
Красавка и ее производные
A03BA
Алкалоиды красавки, третичные амины
A03BA01
Атропина сульфат
раствор для инъекций 1мг/мл
ампула
A03F
Стимуляторы моторики ЖКТ
A03FA01
Метоклопрамид
раствор для инъекций 0,5% 2 мл
ампула
A07
Противодиарейные, кишечные противовоспалительные и противомикробные препараты
A07ВА01
Уголь активированный
таблетки 250 мг
таблетка
А07С
Электролиты с углеводами
А07СА
Оральная регидратационная соль
порошок для приготовления раствора для приема внутрь
пакетик
A11
Витамины
A11D
Витамин B1 и его комбинация с витаминами B6
A11DA
Витамин B1
A11DA01
Тиамин
раствор для инъекций 5%, 1мл
ампула
A11G
Аскорбиновая кислота (включая комбинации с другими препаратами)
A11GA01
Аскорбиновая кислота
раствор для инъекций 5% 2 мл
ампула
A11H
Прочие витамины
A11HA02
Пиридоксин
раствор для инъекции 5%, 1 мл
ампула
B01AC
Антитромбические средства, ингибиторы агрегации тромбоцитов (исключая гепарин)
B01AC04
Клопидогрел
таблетки, покрытые оболочкой 300 мг
таблетка
B01AC24
Тикагрелор
таблетка, покрытая пленочной оболочкой, 90 мг
таблетка
B
Кроветворение и кровь
B01
Антикоагулянты
B01AB
Гепарин и его производные
B01AB01
Гепарин натрия
раствор для инъекций 5000 ЕД/мл 5 мл
флакон
B01AD
Ферментные препараты
B01AD02
Алтеплаза
порошок лиофилизированный для приготовления раствора для внутривенных инфузий 50 мг
флакон
B01AX
Прочие антикоагулянты
B01AX05
Фондапаринукс натрия
раствор для подкожного и внутривенного введения 2,5 мг/0,5 мл
шприц
B02B
Витамин K и другие гемостатики
B02BX
Другие гемостатические препараты для системного применения
B02BX01
Этамзилат

2 мл инъекцияға арналған ерітінді, 12,5%
ампула
B05
Плазма алмастыратын және перфузиялық ерітінділер
B05A
Қан препараты
B05AA
Қан плазмасы препараты және плазма алмастыратын препараттар
B05AA05
Декстран
200 мл инфузияға арналған ерітінді, 10%
құты
B05AA07
Гидроксиэтилкрахмал (пентакрахмал)
500 мл инфузияға арналған ерітінді, 10%
құты
B05B
Вена ішіне енгізуге арналған ерітінді
B05BB
Су-электролитті теңгеріміне әсері бар ерітінділер
B05BB01
Натрий хлориді
5 мл инъекцияға арналған ерітінді, 0,9%
ампула
B05C
Ирригациялық ерітінділер
B05CB
Тұзды ерітінділер
B05CB01
Натрий хлориді
200,250, 400 мл-ден инфузияға арналған ерітінді, 0,9%
құты
B05CX
Басқа да ирригациялық ерітінділер
B05CX01
Декстроза
200 мл 5% инфузияға арналған; 5 мл 5% инъекцияға арналған ерітінді
құты
B05X
Вена ішіне енгізуге арналған ерітінділерге қосындылар
B05XA
Электролитті ерітінділер
B05XA05
Магний сульфаты
5 мл инъекцияға арналған ерітінді, 25%
ампула
B05XA07
Кальций хлориді
5 мл инъекцияға арналған ерітінді, 10%
ампула
C
Жүрек қантамыр жүйесі
C01
Жүрек ауруларын емдеуге арналған препараттар
C01A
Жүрек гликозидтері
C01AA
Жалбыз гликозидтері
C01AA05
Дигоксин
0,25 мг/мл инъекцияға арналған ерітінді
ампула
C01B
I және III санатының аритмияға қарсы препараты
С01ВВ
IВ санатының аритмияға қарсы препараты
C01BD
III санатының аритмияға қарсы препараты
C01BD01
Амиодарон
150 мг/3 мл венаішілік инъекцияға арналған ерітінділер
ампула
C01C
Жүрек гликозидтерін қоспағанда кардиотониялық препарат
C01CA
Адренергетиктер мен допаминомиметиктер
C01CA04
Допамин
5 мл инфузияға арналған ерітіндіні дайындайтын концентрат, 4%
ампула
C01CA07
Добутамин
250 мг инфузияға арналған ерітіндіні дайындайтын лиофилизат
ампула
C01CA24
Эпинефрин
1 мл инъекцияға арналған ерітінді, 0,18 %
ампула
C01D
Жүрек ауруларын емдеуде пайдаланылатын шеткі тамыр кеңейткіштер
C01DA
Органикалық нитраттар
C01DA02
Нитроглицерин
Мөлшерленген тіл асты аэрозолі 0,4 мг/доза 10г
құты
C01DA08
Изосорбид динитраты
1 мг/мл 10 мл/аэрозоль инфузияға арналған ерітіндіні дайындатын концентрат
ампула/ құты
C01E
Жүрек ауруларын емдеуге арналған басқа да препараттар
C02
Антигипертензивті препараттар
C02C
Перифериялық антиадренергиялық препараттар
C02CA
Альфа-адреноблокаторлар
C02CA06
Антигипертензивті заттар, альфа - адреноблокаторлар (Урапидил)
5 мг/мл 5 мл вена ішіне енгізуге арналған ерітінді
ампула
C03
Диуретиктер
C03C
"Ілмек" диуретиктер
C03CA
Сульфонамидті диуретиктер
C03CA01
Фуросемид
2 мл инъекцияға арналған ерітінді, 1%
ампула
C07
Бета-адреноблокаторлар
C07A
Бета-адреноблокаторлар
C07AB
Селективті бета-адреноблокаторлар
C07AB02
Метопролол
1 мг/мл 5 мл вена ішіне енгізуге арналған ерітінді
ампула
C08
Кальций каналдарының блокаторы
C08C
Тамырларға айрықша әсер ететін кальций каналдарының селективті блокаторлары
C08CA
Дигидропиридин туындылары

раствор для инъекций 12,5%, 2 мл
ампула
B05
Плазмозамещающие и перфузионные растворы
B05A
Препараты крови
B05AA
Препараты плазмы крови и плазмозамещающие препараты
B05AA05
Декстран
раствор для инфузий 10% 200 мл
флакон
B05AA07
Гидроксиэтилкрахмал (пентакрахмал)
раствор для инфузий 10% 500 мл
флакон
B05B
Растворы для внутривенного введения
B05BB
Растворы, влияющие на водно-электролитный баланс
B05BB01
Натрия хлорид
раствор для инъекций 0,9% 5 мл
ампула
B05C
Ирригационные растворы
B05CB
Солевые растворы
B05CB01
Натрия хлорид
раствор для инфузий 0,9% по 200мл, 250мл,400 мл
флакон
B05CX
Прочие ирригационные растворы
B05CX01
Декстроза
раствор для инфузий5% 200 мл; для инъекции 5% 5мл
флакон
B05X
Добавки к растворам для в/в введения
B05XA
Электролитные растворы
B05XA05
Магния сульфат
раствор для инъекций 25% 5 мл
ампула
B05XA07
Кальция хлорид
раствор для инъекций 10% 5 мл
ампула
C
Сердечно-сосудистая система
C01
Препараты для лечения заболеваний сердца
C01A
Сердечные гликозиды
C01AA
Гликозиды наперстянки
C01AA05
Дигоксин
раствор для инъекций 0,25 мг/мл
ампула
C01B
Антиаритмические препараты I и III классов
С01ВВ
Антиаритмические препараты IВ класса
C01BD
Антиаритмические препараты III класса
C01BD01
Амиодарон
раствор для внутривенных инъекций 150 мг/3 мл
ампула
C01C
Кардиотонические препараты, исключая сердечные гликозиды
C01CA
Адренергетики и допаминомиметики
C01CA04
Допамин
концентрат для приготовления раствора для инфузий 4% 5мл
ампула
C01CA07
Добутамин
лиофилизат для приготовления раствора для инфузий 250 мг
ампула
C01CA24
Эпинефрин
раствор для инъекций 0,18 % 1 мл
ампула
C01D
Периферические вазодилататоры, применяемые для лечения заболеваний сердца
C01DA
Органические нитраты
C01DA02
Нитроглицерин
аэрозоль подъязычный дозированный 0,4 мг/доза 10г
флакон
C01DA08
Изосорбидадинитрат
концентрат для приготовления раствора для инфузий 1 мг/мл 10 мл/аэрозоль
ампула/ флакон
C01E
Другие препараты для лечения заболеваний сердца
C02
Антигипертензивные препараты
C02C
Периферические антиадренергические препараты
C02CA
Альфа-адреноблокаторы
C02CA06
Антигипертензивные средства, альфа - адреноблокаторы (Урапидил)
раствор для внутривенного введения 5 мг/мл 5 мл
ампула
C03
Диуретики
C03C
"Петлевые" диуретики
C03CA
Сульфонамидные диуретики
C03CA01
Фуросемид
раствор для инъекций 1%, 2 мл
ампула
C07
Бета-адреноблокаторы
C07A
Бета-адреноблокаторы
C07AB
Селективные бета-адреноблокаторы
C07AB02
Метопролол
раствор для внутривенного введения 1 мг/мл 5 мл
ампула
C08
Блокаторы кальциевых каналов
C08C
Селективные блокаторы кальциевых каналов с преимущественным влиянием на сосуды
C08CA
Дигидропиридиновые производные

C08CA05
Нифедипин
қаптамамен қапталған 20 мг таблеткалар
таблетка
C09
Ренин-ангиотензивті жүйеге әсері бар препарат
C09A
Ангиотензин-айналдырушы ферменттерінің (ААФ) ингибиторлары
C09AA01
Каптоприл
25 мг таблеткалар
таблетка
C09AA02
Эналаприл
1,25 мг/мл 1 мл инъекцияға арналған ерітінді; 5мг;10мг;20 мг таблеткалар;
ампула /таблетка
D
Дерматология
D03
Жарақаттар мен жараны емдеуге арналған препараттар
D03A
Қалыпты тыртықтануға мүмкіндік беретін препараттар
D03AX03
Декспантенол
117 г сыртқа пайдалануға арналған аэрозоль
құты
D08
Антисептиктер мен дезинфекциялық препараттар
D08AG
Йод препараттары
D08AG03
Йод
20 мл спиртті ерітінді, 5%
құты
D08AX
Басқа да антисептиктер мен дезинфекциялық препараттар
D08AX
Бриллиант жасылы
20 мл спиртті ерітінді, 1%
құты
D08AX01
Су тетігінің асқын тотығы
50 мл сыртқа пайдалануға арналған ерітінді, 3%
құты
D08AX08
Этанол
50 мл сыртқа пайдалануға арналған ерітінді, 70%
құты
H
Жыныс гормондары мен инсулинді қоспағанда жүйелі пайдалануға арналған гормондар
H01
Гипоталамус және гипофиз гормондары және олардың аналогтары
H01B
Гипофиздің артқы бөлігінің гормондары
H01BB
Окситоцин және оның аналогтары
H01BB02
Окситоцин
5 БІРЛ./мл 1 мл инъекцияға арналған ерітінді
ампула
H02
Жүйелі пайдалануға арналған кортикостероидтар
H02A
Жүйелі пайдалануға арналған кортикостероидтар
H02AB
Глюкокортикоидтар
H02AB02
Дексаметазон
4 мг/мл 1 мл инъекцияға арналған ерітінді
ампула
H02AB06
Преднизолон
30 мг/мл 1 мл инъекцияға арналған ерітінді
ампула
M
Сүйек-бұлшықет жүйесі
M01
Қабынуға қарсы және ревматизмге қарсы препараттар
M01A
Стероидты емес қабынуға қарсы және ревматизмге қарсы препараттар
M01AE
Пропион қышқылының туындылары
M01AE01
Ибупрофен
100 мг/5 мл 100 мл ішке қабылдауға арналған суспензия
құты
M01AE03
Кетопрофен
100 мг/2 мл инъекцияға арналған ерітінді; қаптамамен қапталған 100 мг таблетка; 50 мг капсула;
ампула/таблетка
M03
Миорелаксанттар
M03A
Шетке әсер ететін миорелаксанттар
M03AB
Холин туындылары
M03AB01
Суксаметоний хлориді
0,1 г/5 мл инъекцияға арналған ерітінді
ампула
N
Нерв жүйесі
N01
Анестетиктер
N01A
Жалпы жансыздандыруға арналған препарат
N01AH
Апиындық анальгетиктер
N01AH01
Фентанил
2 мл инъекцияға арналған ерітінді, 0,005%
ампула
N01AX
Жалпы жансыздандыруға арналған басқа да препарат
N01AX10
Профол
1 мг/мл 20 мл вена ішіне енгізуге арналған эмульсия
ампула
N01B
Жергілікті жансыздандыруға арналған препараттар
N01BA
Аминобензол қышқылы эфирлері
N01BA02
Прокаин
5 мл инъекцияға арналған ерітінді, 0,5%
ампула
N01BB
Амидтер
N01BB02
Лидокаин
2 мл инъекцияға арналған ерітінді, 2%
ампула
N02
Анальгетиктер
N02A
Апиындар
N02AA
Апиынның табиғи алкалоидтары
N02AA01
Морфин
1 мл инъекцияға арналған ерітінді, 1%
ампула
N02AB
Фенилпиперидин туындылары
N02AB
Тримеперидин

C08CA05
Нифедипин
таблетки, покрытые оболочкой 10 мг
таблетка
C09
Препараты, влияющие на ренин-ангиотензиновую систему
C09A
Ингибиторы ангиотензин-превращающего фермента (АПФ)
C09AA01
Каптоприл
таблетки 25 мг
таблетка
C09AA02
Эналаприл
раствор для инъекций 1,25 мг/мл 1 мл
ампула
D
Дерматология
D03
Препараты для лечения ран и язв
D03A
Препараты, способствующие нормальному рубцеванию
D03AX03
Декспантенол
аэрозоль для наружного применения
флакон
D08
Антисептики и дезинфицирующие препараты
D08AG
Препараты йода
D08AG03
Йод
раствор спиртовой 5% 20 мл
флакон
D08AX
Прочие антисептики и дезинфицирующие препараты
D08AX
Бриллиантовый зеленый
раствор спиртовой 1% 20мл
флакон
D08AX01
Перекись водорода
раствор для наружного применения 3% 50мл
флакон
D08AX08
Этанол
раствор для наружного применения 70% 50 мл
флакон
H
Гормоны для системного применения, исключая половые гормоны и инсулины
H01
Гормоны гипоталамуса и гипофиза и их аналоги
H01B
Гормоны задней доли гипофиза
H01BB
Окситоцин и его аналоги
H01BB02
Окситоцин
раствор для инъекций 5 ЕД/мл 1мл
ампула
H02
Кортикостероиды для системного применения
H02A
Кортикостероиды для системного применения
H02AB
Глюкокортикоиды
H02AB02
Дексаметазон
раствор для инъекций 4 мг/мл 1мл
ампула
H02AB06
Преднизолон
раствор для инъкций30 мг/мл 1 мл
ампула
M
Костно-мышечная система
M01
Противовоспалительные и противоревматические препараты
M01A
Нестероидные противовоспалительные и противоревматические препараты
M01AE
Производные пропионовой кислоты
M01AE01
Ибупрофен
суспензия для приема внутрь 100мг/5мл 100 мл
флакон
M01AE03
Кетопрофен
раствор для инъекций 100 мг/2 мл
ампула
M03
Миорелаксанты
M03A
Миорелаксанты периферического действия
M03AB
Производные холина
M03AB01
Суксаметония хлорид
раствор для инъекций 0,1 г/ 5 мл
ампула
N
Нервная система
N01
Анестетики
N01A
Препараты для общей анестезии
N01AH
Опиоидные анальгетики
N01AH01
Фентанил
раствор для инъекций 0,005% 2мл
ампула
N01AX
Другие препараты для общей анестезии
N01AX10
Профол
эмульсия для внутривенного введения 1 мг/мл 20 мл
ампула
N01B
Препараты для местной анестезии
N01BA
Эфиры аминобензойной кислоты
N01BA02
Прокаин
раствор для инъекций 0,5% 5 мл
ампула
N01BB
Амиды
N01BB02
Лидокаин
раствор для инъекций 2% 2 мл
ампула
N02
Анальгетики
N02A
Опиоиды
N02AA
Природные алкалоиды опия
N02AA01
Морфин
раствор для инъекций 1% 1 мл
ампула
N02AB
Производные фенилпиперидина
N02AB
Тримеперидин

1 мл инъекцияға арналған ерітінді, 2%
ампула
N02AX
Басқа да апиындар
N02AX02
Трамадол
2 мл инъекцияға арналған ерітінді, 5 %
ампула
N02B
Анальгетиктер және антипиретиктер
N02BA
Салицил қышқылы және оның туындылары
N02BA01
Ацетилсалицил қышқылы
таблетка, 500 мг
таблетка
N02BE
Анилидтер
N02BE01
Парацетамол
500 мг таблетка; 80 мг тік ішек суппозиториилері, 100 мг,250 мг, ішке қабылдауға арналған суспензия 120 мг/5 мл 100 мл
таблетка/суппозитории /суспензия
N03
Эпилепсияға қарсы препараттар
N03AG
Май қышқылдарының туындылары
N03AG01
Вальпров қышқылы
100 мг/мл инъекцияға арналған ерітінді
ампула
N05
Психолептиктер
N05B
Анксиолитиктер
N05BA
Бензодиазепин туындылары
N05BA01
Диазепам
5 мг/мл 2 мл бұлшықет және вена ішілік инъекцияға арналған ерітінді
ампула
R
Тыныс алу жүйесі
R03
Бронх демікпесін емдеуге арналған препараттар
R03A
Тамақты булауда қолдануға арналған симпатомиметиктер
R03AC
Селективті бета-2-адреномиметиктер
R03AC02
Сальбутамол
100 мкг/мөл. 200 мөл.тамақты булауға арналған аэрозоль
құты
R03AK
Антихолинергиялық препараттарды қоспағанда кортикостероидтармен немесе басқа да препараттармен бірлесіп пайдаланылатын симпатомиметиктер
R03AK03
Демікпеге қарсы заттар, демікпеге қарсы басқа да заттармен бірлесіп қолданылатын адренергиялық заттар (тыныс алу жолдарының обструктивті ауруларын емдеуге арналған басқа да препараттармен бірлесіп пайдаланатын фенотерол)
20 мл булауға арналған ерітінді
құты
R03B
Бронх демікпесін емдеуге арналған тамақты булауда пайдаланылатын басқа да препараттар
R03BА
Глюкокортикоидтар
R03BА02
Будесонид
Тамақты булауға арналған мөлшерленген суспензия
құты
R03D
Жүйелі пайдалануға арналған бронх демікпесін емдейтін басқа да препараттар
R03DA
Ксантин туындылары
R03DA05
Аминофиллин
5 мл инъекцияға арналған ерітінді, 2,4%
ампула
R06
Жүйелі пайдалануға арналған антигистаминді препараттар
R06AA
Аминоалкильді эфирлер
R06AA02
Дифенгидрамин
1 мл инъекцияға арналған ерітінді, 1%
ампула
R06AC
Этилендиамин алмастырғыштар
R06AC03
Хлоропирамин
20 мг/мл 1 мл инъекцияға арналған ерітінді
ампула
R07
Тыныс алу ағзаларының ауруларын емдеуге арналған басқа да препараттар
R07AB
Аммиак
20 мл, 40 мл ерітінді, 10%
құты
V
Басқа да препараттар
V03
Басқа да әртүрлі препараттар
V03AB
Антидоттар

раствор для инъекций 2% 1 мл
ампула
N02AX
Прочие опиоиды
N02AX02
Трамадол
раствор для инъекций 5 % 2 мл
ампула
N02B
Анальгетики и антипиретики
N02BA
Салициловая кислота и ее производные
N02BA01
Ацетилсалициловая кислота
таблетка, 500 мг
таблетка
N02BE
Анилиды
N02BE01
Парацетамол
таблетки 500 мг; суппозитории ректальные 80 мг, 100 мг,250 мг, суспензия для приема внутрь 120мг/5 мл 100 мл
таблетка/ суппозитории/суспензия
N03
Противоэпилептические препараты
N03AG
Производные жирных кислот
N03AG01
Вальпроевая кислота
раствор для инъекций 100 мг/мл
ампула
N05
Психолептики
N05B
Анксиолитики
N05BA
Производные бензодиазепина
N05BA01
Диазепам
раствор для внутримышечных и внутривенных инъекций 5 мг/мл 2 мл
ампула
R
Дыхательная система
R03
Препараты для лечения бронхиальной астмы
R03A
Симпатомиметики для ингаляционного применения
R03AC
Селективные бета-2-адреномиметики
R03AC02
Сальбутамол
аэрозоль для ингаляций 100 мкг/доза 200 доз
флакон
R03AK
Симпатомиметики в комбинации с кортикостероидами или другими препаратами, исключая антихолинергические препараты
R03AK03
Противоастматические средства, адренергические средства в комбинации с другими противоастматическими (Фенотерол в комбинации с другими препаратами для лечения обструктивных заболеваний дыхательных путей)
раствор для ингаляций 20 мл
флакон
R03B
Другие препараты для ингаляционного применения для лечения бронхиальной астмы
R03BА
Глюкокортикоиды
R03BА02
Будесонид
суспензия для ингаляции дозированная
флакон
R03D
Другие препараты для лечения бронхиальной астмы для системного применения
R03DA
Производные ксантина
R03DA05
Аминофиллин
раствор для инъекций 2,4% 5 мл
ампула
R06
Антигистаминные препараты для системного применения
R06AA
Аминоалкильные эфиры
R06AA02
Дифенгидрамин
раствор для инъекций 1% 1 мл
ампула
R06AC
Этилендиамины замещенные
R06AC03
Хлоропирамин
раствор для инъекций 20 мг/мл 1 мл
ампула
R07
Другие препараты для лечения заболеваний органов дыхания
R07AB
Аммиак
раствор 10% 20мл, 40мл
флакон
V
Прочие препараты
V03
Прочие разные препараты
V03AB
Антидоты

Тасымалдауға арналған кемінде төрт жұп қаламы бар, науқасты бекітуге арналған арқандары (белдіктері) бар, науқасты отыратын жағдайда тасымалдауға арналған қақпақтары бар санитариялық қаңқасыз зембілдер (өлшемі 170 см х 70 см кем емес)
+
+
+
68
Тест-жолақтар, скарификаторлар жиынтығы бар портативті қандағы глюкоза концентрациясының экспресс-өлшеуіші
+
+
+
69
Рентген сәулелері мен магниттік өрістер үшін өтетін, көлемі 182 см х 40,5 см кем емес, 4 деңгейдегі бекіткіш белдіктері бар басын бекітуге арналған құрылғысы бар жұлын қалқаны
+
+
70*
Жедел медициналық жәрдем көрсетуге арналған чемоданда немесе рюкзактағы реанимациялық жиынтық
+
+
71
Жедел медициналық көмек көрсетуге арналған күйікке қарсы жиынтық (стерильдеген күйікке қарсы таңғыштар, Термо көрпе, күйікке қарсы жергілікті қолдану құралдары (гель, аэрозоль)
+
+
72
Еденге орнату және зембілдерге бекіту мүмкіндігі бар құймаларға арналған жиналмалы штатив
+
+
+
73
Портативті компрессорлық небулайзер (ингалятор)
+
+
74*
Өкпені жасанды желдету аппаратын қосу мүмкіндігі бар оттекті (оттегі-ауа) және аэрозольды терапия жүргізуді қамтамасыз етуге арналған оттегі көлемі 2 л кем емес екі газды оттекті баллонынан кем емес редуктор-ингалятор
+
+
+
75*
Вентилі 2 данадан кем емес, баллонға редукторы бар оттегіге немесе газ тұндырғыш аппаратураның пневможектендірілуін қамтамасыз ететін оттегінің өзге көзіне арналған көлемі 10 л газ баллоны
+
+
76
Инфузиялық ерітінділердің температурасын автоматты ұстап тұратын 6 құтыға термооқшаулағыш контейнер немесе 12 құтыға бір контейнерге
+
+
77
Вакуумды матрас (қажет болған кезде)
+
+
78
Шокқа қарсы костюм
+
*Ескертпе: бұйымды санитарлық көліктің қабырғасына орналастыруды қамтамасыз ететін өндіруші зауыт арнайы әзірлеген бекіткіші бар. Зарядтау қажеттілігі бар электр бұйымдары үшін - санитарлық көліктің қабырғасына зарядтау үшін бекітпеге салынған ажыратқышы бар.
Қазақстан Республикасында
жедел медициналық көмек
көрсету қағидаларына
7-қосымша
Симуляциялық жабдықтың ең төмен тізбесі
Ескерту. 7-қосымшамен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 21.05.2020 № ҚР ДСМ-54/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
№ р/с
Жабдықтың атауы
Саны
1
Компрессия индикаторлары және кеуде қуысының экскурсиясымен ауаның кіруін имитациялайтын манекендеры-тренажерлер (Электроникасы бар манекен/CPR)
2
2
Ырғақты симуляторы және дефибрилляторға жаттығушы электродтары бар автоматты сыртқы (орысшаланған, қазақшалаңған) дефибриллятор
2
3
Жүрек-өкпе реанимациясы бойынша дағдылармен жұмыс жасауға арналған ересек адамның көп функциялы толық көлемді манекені (әртүрлі инъекция түрлерін орындауды ұғынуға арналған оқыту құралы, функционалдық диагностиканы бағалауды айқындау (артериялық қан қысымы, пульс, ырғақтың түрлі бұзылыстарын имитациялау, синхрондаумен кардиоверсияның дефибрилляциясын жүргізу), аускультация, интубация).
1
4
Жүрек-өкпе реанимациясы бойынша дағдылармен жұмыс жасауға арналған баланың көп функциялы толық көлемді манекені (әртүрлі инъекция түрлерін орындауды ұғынуға арналған оқыту құралы, функционалдық диагностиканы бағалауды айқындау (артериялық қан қысымы, пульс, ырғақтың түрлі бұзылыстарын имитациялау, синхрондаумен кардиоверсияның дефибрилляциясын жүргізу), аускультация, интубация).
1
5
Бір манекенде барлық дағдыларды тәжірибеден өткізу мүмкіндігі бар жаңа туған нәрестенің көп функциялық толық көлемді манекендер (венаішілік инъекция, сүйек ішілік инфузия, компрессияларды және жасанды өкпені бақылаудың электрондық жүйесімен, ырғақты симуляциялау)
1
6
Желіден қуаттанатын стационарлық ырғақты мониторингтейтін функциясы бар дефибриллятор
1
7
Бас сүйегіші бар медициналық қарап-тексеру кушеткасы
2
8
Медициналық жабдықтарға арналған дөңгелекті бекіткіштері бар жылжымалы манипуляциялық үстел
2
9
Медициналық 2-жақты металл шыны шкаф
2
10
Интубация, коникотомия, ларингеальды масканы қою және кернеулі пневмоторакс кезінде кеуде қуысының пункциясы бар тыныс алу жолдарының өткізгіштігін қалпына келтіру үшін бас пен мойын фантомы
1
11
Жара жиынтығы:
Қолдан қан кету;
Оқтан болған жарақат;
Бет күйігі;
Қол күйігі;
Кеуденің ашық жарасы;
Іш жарасы;
Жақ жарасы;
Қолдың ашық сынығы;
Тізе жарақаты;
Маңдай соққысы;
Аяқ ампутациясы;
ішкі мүшелердің түсуі арқылы іш қуысының зақымдануы
1
12
Пневмоторакс кезінде плевра қуысы пункциясының тренажері
1
13
Көп реттік пайдаланылатын, алынып салынатын маскалары бар Амбу силиконды тыныс алу қабы (көлемдері - ересектерге, балаларға, неонаталды)
1
14
Фонендоскопы бар тонометр
1
15
Мотоциклдегілерге арналған дулыға
1
16
Иммобилизациялық пневматикалық шиналардың жиынтығы
1
17
4 деңгейдегі бекіткіш белдіктерімен бас бекітуге арналған құрылғысы бар жұлын қалқаны
1
18
Мойын омыртқасының жарақаты бар пациенттер үшін реттелетін өлшемдегі Шанц Шина-жағасы
2
19
Сүйекішілік инъекция жүргізуге арналған аяқтың муляжы
1
20
Сүйекішілік инъекцияға арналған шприц-пистолет (ересектер, балалар)
2
21
Коникотомия немесе крикотиреотомия немесе жылдам трахеостомияға арналған жиынтық
2
22
Қан тоқтатқыш жгут
1
23
Автоматты қысқышы бар қан тоқтатқыш жгут
2
24
Қуаттаушы құралы және сұқпалар жиынтығы бар оптикалық талшықты ларингоскоп (ересектер, балалар)
1
25

Носилки санитарные бескаркасные, имеющие не менее четырҰх пар ручек для переноски, со стропами (ремнями) для фиксации пациента, с лямками для переноски пациента в сидячем положении (размер не менее 170 см х 70 см)
+
+
+
68
Экспресс-измеритель концентрации глюкозы в крови портативный с набором тест-полосок, скарификаторов
+
+
+
69
Щит спинальный с устройством для фиксации головы проницаемый для рентгеновских лучей и магнитных полей размерами не менее 182 см х 40,5 см с фиксирующими ремнями на 4-х уровнях
+
+
70*
Набор реанимационный для оказания скорой медицинской помощи в чемодане или рюкзаке
+
+
71
Набор противоожоговый для оказания скорой медицинской помощи (стерильные противоожоговые повязки, термоодеяло, противоожоговые средства местного применения (гель, аэрозоль)
+
+
72
Штатив разборный для вливаний с возможностью установки на полу и крепления к носилкам
+
+
+
73
Портативный компрессорный небулайзер (ингалятор)
+
+
74*
Редуктор-ингалятор кислородный с не менее чем двумя баллонами газовыми кислородными объҰмом не менее 2 л для обеспечения проведения кислородной (кислородно-воздушной) и аэрозольной терапии, с возможностью подключения аппарата искусственной вентиляции лҰгких
+
+
+
75*
Баллон газовый объемом 10 л с вентилем не менее 2 штук, под кислород с редуктором к баллону либо иной источник кислорода, обеспечивающий пневмопитание газодыхательной аппаратуры
+
+
76
Контейнер термоизоляционный с автоматическим поддержанием температуры инфузионных растворов на 6 флаконов либо один контейнер на 12 флаконов
+
+
77
Матрас вакуумный (при необходимости)
+
+
78
Противошоковый костюм
+
Примечание:
* имеет специально разработанное заводом-производителем крепление, обеспечивающее размещение изделий на стене санитарного транспорта. Для электрических изделий с необходимостью зарядки – с встроенным в крепление разъҰмом для зарядки на стене санитарного транспорта.
Приложение 7 к Правилам
оказания скорой
медицинской помощи
в Республике Казахстан
Минимальный перечень симуляционного оборудования
Сноска. Правила дополнены приложением 7 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 21.05.2020 № ҚР ДСМ-54/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Наименование оборудования
Количество
1
Манекены-тренажеры с индикаторами компрессии и имитацией вдоха с экскурсией грудной клетки (Манекен с электроникой/CPR)
2
2
Автоматический наружный (русифицированный, казахифицированный) дефибриллятор с симулятором ритма и тренировочными электродами к дефибриллятору
2
3
Многофункциональный полноростовой манекен взрослого человека для отработки навыков по сердечно-легочной реанимации (учебное пособие, предназначенное для изучения выполнения различных видов инъекций, определение оценки функциональной диагностики (артериальное давление, пульс, имитация различных нарушений ритма, проведение дефибрилляции кардиоверсии с синхронизацией), аускультации, интубации).
1
4
Многофункциональный полноростовой манекен ребенка для отработки навыков по сердечно-легочной реанимации (учебное пособие, предназначенное для изучения выполнения различных видов инъекций, определение оценки функциональной диагностики (артериальное давление, пульс, имитация различных нарушений ритма, проведение дефибрилляции кардиоверсии с синхронизацией), аускультации интубации.
1
5
Многофункциональный полноростовой манекен новорожденного ребенка с возможностью практики всех навыков на одном манекене (внутривенных инъекций, внутрикостных инфузий, с электронной системой контроля компрессий и искусственными легкими, симуляция ритма)
1
6
Дефибриллятор с функцией мониторинга ритма стационарный с сетевым питанием
1
7
Кушетка медицинская смотровая с подголовником
2
8
Столик манипуляционный передвижной с фиксаторами колес для мед. оборудования
2
9
Медицинский стеклянный шкаф 2-х створчатый металлический
2
10
Фантом головы и шеи для проведения восстановления проходимости дыхательных путей с интубацией, коникотомией, постановкой ларингеальной маски и пункцией грудной клетки при напряженном пневмотораксе
1
11
Комплект ран:
кровотечение руки;
огнестрельная рана;
ожог лица;
ожог руки;
открытая рана груди;
рана живота;
рана челюсти;
открытый перелом руки;
травма голени;
ушиб лба;
ампутация нижней конечности;
повреждение брюшной полости с выпадением внутренних органов
1
12
Тренажер пункции плевральной полости при пневмотораксе
1
13
Мешок дыхательный силиконовый Амбу со сменными масками, многоразовый (размеры – взрослый, детский, неонатальный)
1
14
Тонометр с фонендоскопом
1
15
Шлем для мотоциклистов
1
16
Комплект шин иммобилизационных пневматических
1
17
Щит спинальный с устройством для фиксации головы с фиксирующими ремнями на 4-х уровнях
1
18
Шина-воротник Шанца регулируемого размера для пациентов с травмой шейного отдела позвоночника
2
19
Муляж нижней конечности для проведения внутрикостных инъекций
1
20
Шприц-пистолет для внутрикостных инъекций (взрослый, детский)
2
21
Набор для коникотомии или крикотиреотомии или быстрой трахеостомии
2
22
Жгуты кровоостанавливающие
1
23
Жгут кровоостанавливающий с автоматическим зажимом
2
24
Ларингоскоп оптоволоконный с зарядным устройством и набором клинков (взрослый, детский)
1
25