Қаржылық есептілік нысандарын және оларды жасау мен ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 1 тамыздағы № 468 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 31 тамызда № 15594 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2018 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
"Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 117-бабын және 120-3 бабының 1-тармағының екінші бөлігін және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 29.06.2023 № 717 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) қаржылық есептілік нысандары:
осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес ҚЕ-1-нысан "Бухгалтерлік баланс";
осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес ҚЕ-2-нысан "Қаржылық қызмет нәтижелері туралы есеп";
осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес ҚЕ-3-нысан "Қаржыландыру көздері бойынша (тікелей әдіс) мемлекеттік мекеменің шоттарындағы ақша қозғалысы туралы есеп";
осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес ҚЕ-4-нысан "Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есеп";
осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес ҚЕ-5-нысан "Қаржылық есептілікке түсіндірме жазба";
осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес ҚЕ-6-нысан "Қайта ұйымдастыру кезіндегі бухгалтерлік баланс";
2) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес Қаржылық есептілік нысандарын және оларды жасау мен ұсыну қағидалары бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп және аудит әдіснамасы департаменті (А.Т. Бектұрова) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін қағаз және электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында ресми жариялануға жіберілуін;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.

Об утверждении форм и правил составления и представления финансовой отчетности
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 1 августа 2017 года № 468. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 августа 2017 года № 15594.
Примечание РЦПИ!
Вводится в действие с 01.01.2018.
В целях реализации статьи 117 и части второй пункта 1 статьи 120-3 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и подпункта 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 29.06.2023 № 717 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) формы финансовой отчетности:
форма ФО-1 "Бухгалтерский баланс" согласно приложению 1 к настоящему приказу;
форма ФО-2 "Отчет о результатах финансовой деятельности" согласно приложению 2 к настоящему приказу;
форма ФО-3 "Отчет о движении денег на счетах государственного учреждения по источникам финансирования (прямой метод)" согласно приложению 3 к настоящему приказу;
форма ФО-4 "Отчет об изменениях чистых активов/капитала" согласно приложению 4 к настоящему приказу;
форма ФО-5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности" согласно приложению 5 к настоящему приказу;
форма ФО-6 "Бухгалтерский баланс при реорганизации" согласно приложению 6 к настоящему приказу;
2) Правила составления и представления финансовой отчетности согласно приложению 7 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра финансов Республики Казахстан согласно приложению 8 к настоящему приказу.
3. Департаменту методологии бухгалтерского учета, аудита и оценки Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 23.12.2024 № 862 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4. Осы бұйрық 2018 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 14.12.2017 № 719 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитетінің төрағасы
_________________Н. Айдапкелов
2017 жылғы "_____" ________
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2017 жылғы 1 тамыздағы
№ 468 бұйрығына
1-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Бухгалтерлік баланс 20___жылғы "___" ___________ есепті кезең
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 01.07.2024 № 409 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Индексі: ҚЕ-1 нысан
Кезеңділігі: жартыжылдық, жылдық
Әкімшілік мәліметтер нысаны интернет-ресурста орналастырылған:
www. mіnfіn.gov.kz
Білдіретін тұлғалар тобы:
____________________________________________________________________
(мемлекеттік мекеме, аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер,
ауылдық округтер әкімдерінің аппараттары)
Қайда ұсынылады:
____________________________________________________________________
(бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне, бюджетті атқару жөніндегі
уәкілетті органға)
Ұсыну мерзімі:
осы бұйрықпен бекітілген Қаржылық есептілік нысандарын және оларды жасау мен ұсыну қағидаларының 9-тармағына сәйкес мемлекеттік мекемелер үшін бюджеттік бағдарламалар әкімшілері белгілейді.
Бюджеттің түрі:_________________
Өлшем бірлігі: мың теңге
Активтер
Жол коды
Есепті кезеңнің басында
Есепті кезеңнің соңында
1
2
3
4
І. Қысқа мерзімді активтер
Ақшалай қаражат және олардың баламалары

4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2018 года и подлежит официальному опубликованию.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра финансов РК от 14.12.2017 № 719.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
__________Н. Айдапкелов
2 августа 2017 года
Приложение 1 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 1 августа 2017 года № 468
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Бухгалтерский баланс отчетный период на "___" ________ 20__ года
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 23.12.2024 № 862 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: администратору бюджетных программ, уполномоченному органу по исполнению бюджета
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.minfin.gov.kz
Наименование административной формы: Бухгалтерский баланс
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): ФО-1
Периодичность: полугодовая, годовая
Отчетный период: "__" _________ __ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: государственное учреждение, аппараты акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: для государственных учреждений устанавливается администраторами бюджетных программ согласно пункту 9 Правил составления и представления финансовой отчетности, утвержденных настоящим приказом.
Бизнес-идентификационный номер
Метод сбора: на бумажном носителе и в электронном виде
Вид бюджета: ____________________
Единица измерения: тысяч тенге
Активы
Код строки
На начало отчетного периода
На конец отчетного периода
1
2
3
4
I. Краткосрочные активы
Денежные средства и их эквиваленты

630
Төлеуге қабілетсіз дебиторлардың есептен шығарылған берешегі
640
Қайтарылмаған материалдық құндылықтар үшін оқушылар мен студенттердің берешегі
650
Өтпелі спорттық жүлделер мен кубоктар
660
Жолдамалар
670
Әскери техниканың оқулық құралдары
680
Мәдени мұра активтері
690
Қызметкерледің оқу бойынша берешегі
700
Басшы немесе оны алмастыратын тұлға
_____________ ___________________________________________
(қолы)       (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Бас бухгалтер немесе құрылымдық бөлімшені басқаратын тұлға
_____________ ___________________________________________
(қолы)       (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орыны _____ жылғы "___" ______________
Ескертпе: нысандарды толтыру бойынша түсіндірме осы бұйрықпен бекітілген Қаржылық есептілік нысандарын және оларды жасау мен ұсыну қағидаларының 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37 және 38-тармақтарына сәйкес 7-қосымшада келтірілген.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2017 жылғы 1 тамыздағы
№ 468 бұйрығына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Қаржылық қызмет нәтижелері туралы есеп аяқталатын 20___ жылғы "___" ___________ кезең үшін
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 01.07.2024 № 409 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Индексі: ҚЕ-2 нысан
Кезеңділігі: жартыжылдық, жылдық
Әкімшілік мәліметтер нысаны интернет-ресурста орналастырылған:
www. mіnfіn.gov.kz
Білдіретін тұлғалар тобы:
____________________________________________________________________
(мемлекеттік мекеме, аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар,
кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттары)
Қайда ұсынылады:
____________________________________________________________________
(бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне, бюджетті атқару жөніндегі
уәкілетті органға)
Ұсыну мерзімі:
осы бұйрықпен бекітілген Қаржылық есептілік нысандарын және оларды жасау мен ұсыну қағидаларының 9-тармағына сәйкес мемлекеттік мекемелер үшін бюджеттік бағдарламалар әкімшілері белгілейді.
Бюджеттің түрі:_________________
Өлшем бірлігі: мың теңге
Көрсеткіштер
Жол коды
Есепті кезең
Өткен кезең
1
2
3
4
Айырбас емес операциялардан алынатын кірістер, оның ішінде:
010
Ағымдағы қызметті қаржыландыру
011
Күрделі салымдарды қаржыландыру
012
Қарыздардың түсімдерінен түсетін кірістер
013
Трансферттер бойынша кірістер, оның ішінде:

630
Списанная задолженность неплатежеспособных дебиторов
640
Задолженность учащихся и студентов за невозвращенные материальные ценности
650
Переходящие спортивные призы и кубки
660
Путевки
670
Учебные предметы военной техники
680
Активы культурного наследия
690
Наименование _____________________________________________
Адрес _______________________ _____________________________
__________________________________________________________
Телефон __________________________________________________
Адрес электронной почты ___________________________________
Исполнитель ______________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, замещающее его
____________ _______________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Главный бухгалтер или лицо, возглавляющее структурное подразделение
____________ _______________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати "___" _______________ ____ года
Примечание: пояснение по заполнению формы приведено в приложении 7 согласно пунктам 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37 и 38 Правил составления и представления финансовой отчетности, утвержденных настоящим приказом.
Приложение 2 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 1 августа 2017 года № 468
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Отчет о результатах финансовой деятельности за период, заканчивающийся "___" ________ 20__ года
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра финансов РК от 23.12.2024 № 862 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: администратору бюджетных программ, уполномоченному органу по исполнению бюджета
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.minfin.gov.kz
Наименование административной формы: Отчет о результатах финансовой деятельности
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): ФО-2
Периодичность: полугодовая, годовая
Отчетный период: "__" _________ __год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: государственное учреждение, аппараты акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: для государственных учреждений устанавливается администраторами бюджетных программ согласно пункту 9 Правил составления и представления финансовой отчетности, утвержденных настоящим приказом.
Бизнес-идентификационный номер
Метод сбора: на бумажном носителе и в электронном виде
Вид бюджета: ____________________
Единица измерения: тысяч тенге
Показатели
Код строки
Отчетный период
Прошлый период
1
2
3
4
Доходы от необменных операций, в том числе:
010
Финансирование текущей деятельности
011
Финансирование капитальных вложений
012
Доходы от поступления займов
013
Доходы по трансфертам, в том числе:

150
Республикалық және жергілікті бюджеттердің ҚБШ бойынша шығыстар
151
Шығыстар, барлығы (110, 130, 137, 140, 150, 151-жолдардың сомасы)
200
Үлестік қатысу әдісі бойынша ескерілетін инвестициялар бойынша таза табыс немесе шығындар үлесі
210
Ұзақ мерзімді активтердің шығуы
220
Бағамдық айырма
230
Өзгелер
240
Есепті кезеңнің қаржылық нәтижесі (100-жол алу 200 +/- 210, 220, 230, 240-жолдар)
300
Басшы немесе оны алмастыратын тұлға
_____________ __________________________________________
(қолы)       (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Бас бухгалтер немесе құрылымдық бөлімшені басқаратын тұлға
_____________ __________________________________________
(қолы)       (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орыны _____ жылғы "___" ______________
Ескертпе: нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы бұйрықпен бекітілген Қаржылық есептілік нысандарын және оларды жасау мен ұсыну қағидаларының 39, 40, 41 және 42-тармақтарына сәйкес 7-қосымшада келтірілген.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2017 жылғы 1 тамыздағы
№ 468 бұйрығына
3-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Қаржыландыру көздері бойынша (тікелей әдіс) мемлекеттік мекемелердің шоттарындағы ақша қозғалысы туралы есеп аяқталатын 20___жылғы "___" ___________ кезең үшін
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 01.07.2024 № 409 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Индексі: ҚЕ-3 нысан
Кезеңділігі: жартыжылдық, жылдық
Әкімшілік мәліметтер нысаны интернет-ресурста орналастырылған:
www. mіnfіn.gov.kz
Білдіретін тұлғалар тобы:
____________________________________________________________________
(мемлекеттік мекеме, аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер,
ауылдық округтер әкімдерінің аппараттары)
Қайда ұсынылады:
____________________________________________________________________
(бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне, бюджетті атқару жөніндегі
уәкілетті органға)
Ұсыну мерзімі:
осы бұйрықпен бекітілген Қаржылық есептілік нысандарын және оларды жасау мен ұсыну қағидаларының 9-тармағына сәйкес мемлекеттік мекемелер үшін бюджеттік бағдарламалар әкімшілері белгілейді.
Бюджеттің түрі:_________________
Өлшем бірлігі: мың теңге
Көрсеткіштер
Жол
коды
Есепті
кезең
Өткен
кезең
1
2
3
4
І. Операциялық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы
Ақша қаражатының түсуі, барлығы (010, 017, 020, 030, 040, 050, 060, 070, 071-жолдар сомасы)
100
Бюджеттен қаржыландыру, оның ішінде:
010
Ағымдағы қызмет
011
Күрделі салымдар
012
Сыртқы қарыздар мен байланысты гранттардың есебінен
013
Трансферттер
014
Субсидиялар
015
Өзгелер
016
Сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар
017
Қайырымдылық көмектен түсетін ақша бойынша
020
Тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатудан
030
Алынған сыйақылар
040
Уақытша орналастырылған ақша бойынша

150
Расходы по КСН республиканского и местных бюджетов
151
Расходы, всего (сумма строк 110, 130, 137, 140, 150, 151)
200
Доля чистых прибылей или убытков по инвестициям, учитываемым по методу долевого участия
210
Выбытие долгосрочных активов
220
Курсовая разница
230
Прочие
240
Финансовый результат отчетного периода (строка 100 минус строка 200 +/-210, 220, 230, 240)
300
Наименование _____________________________________________
Адрес _______________________ _____________________________
__________________________________________________________
Телефон __________________________________________________
Адрес электронной почты ___________________________________
Исполнитель ______________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, замещающее его
____________ ______________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Главный бухгалтер или лицо, возглавляющее структурное подразделение
____________ ______________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати "___" _______________ ____ года
Примечание: пояснение по заполнению формы приведено в приложении 7 согласно пунктам 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37 и 38 Правил составления и представления финансовой отчетности, утвержденных настоящим приказом.
Приложение 3 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 1 августа 2017 года № 468
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Отчет о движении денег на счетах государственного учреждения по источникам финансирования (прямой метод) за период, заканчивающийся "___" ________ 20__ года
Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра финансов РК от 23.12.2024 № 862 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: администратору бюджетных программ, уполномоченному органу по исполнению бюджета
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.minfin.gov.kz
Наименование административной формы: Отчет о движении денег на счетах государственного учреждения по источникам финансирования (прямой метод)
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): ФО-3
Периодичность: полугодовая, годовая
Отчетный период: "__" _________ __ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: государственное учреждение, аппараты акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: для государственных учреждений устанавливается администраторами бюджетных программ согласно пункту 9 Правил составления и представления финансовой отчетности, утвержденных настоящим приказом.
Бизнес-идентификационный номер
Метод сбора: на бумажном носителе и в электронном виде
Вид бюджета: ____________________
Единица измерения: тысяч тенге
Показатели
Код строки
Отчетный период
Прошлый период
1
2
3
4
I. Движение денежных средств от операционной деятельности
Поступление денежных средств, всего (сумма строк 010, 017, 020, 030, 040, 050, 060, 070, 071)
100
Финансирование из бюджета, в том числе:
010
Текущей деятельности
011
Капитальных вложений
012
За счет внешних займов и связанных грантов
013
Трансферты
014
Субсидии
015
Прочие
016
Внешние займы и связанные гранты
017
По деньгам от благотворительной помощи
020
От реализации товаров, работ и услуг
030
Полученные вознаграждения
040
По деньгам временного размещения

Ақша қаражатының шығуы, барлығы (710, 720-жолдар сомасы)
800
Қарыздарды өтеу
710
Өзгелер
720
Қаржылық қызметтен түскен ақша қаражатының таза сомасы (700-жол - 800-жол)
900
Ақша қаражатының ұлғаюы +/- азаюы (300-жол +/- 600-жол +/- 900-жол)
910
Таза бағамдық айырма
911
Кезеңнің басындағы ақша қаражаты
920
Кезеңнің соңындағы ақша қаражаты
930
Басшы немесе оны алмастыратын тұлға
_____________ ___________________________________________
(қолы)       (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Бас бухгалтер немесе құрылымдық бөлімшені басқаратын тұлға
_____________ ___________________________________________
(қолы)       (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орыны _____жылғы "___" ______________
Ескертпе: нысандарды толтыру бойынша түсіндірме осы бұйрықпен бекітілген Қаржылық есептілік нысандарын және оларды жасау мен ұсыну қағидаларының 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59 және 60-тармақтарына сәйкес 7-қосымшада келтірілген.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2017 жылғы 1 тамыздағы
№ 468 бұйрығына
4-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есеп 20__ жылғы "___" _____________ аяқталатын кезең үшін
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 01.07.2024 № 409 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Индексі: ҚЕ-4 нысан
Кезеңділігі: жартыжылдық, жылдық
Әкімшілік мәліметтер нысаны интернет-ресурста орналастырылған:
www. mіnfіn.gov.kz
Білдіретін тұлғалар тобы:
____________________________________________________________________
(мемлекеттік мекеме, аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер,
ауылдық округтер әкімдерінің аппараттары)
Қайда ұсынылады:
____________________________________________________________________
(бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне, бюджетті атқару жөніндегі
уәкілетті органға)
Ұсыну мерзімі:
осы бұйрықпен бекітілген Қаржылық есептілікті жасау мен ұсыну қағидаларының 9-тармағына сәйкес мемлекеттік мекемелер үшін бюджеттік бағдарламалар әкімшілері белгілейді.
Бюджеттің түрі:_________________
Өлшем бірлігі: мың теңге
Көрсеткіштер
Жол коды
Күрделі салымдарды қаржыландыру
Резервтер
Жинақталған қаржылық нәтиже
Таза активтердің / капиталдың барлығы
1
2
3
4
5
6
Есепті кезеңнің басындағы сальдо
010
х
Есеп саясатындағы өзгерістер мен қателерді түзету
020
х
х
Қайта есептелген сальдо (010+/-020-жолдар)
030
х
Есепті кезеңдегі таза активтердегі /капиталдағы өзгерістер (041 +/- 042 +/- 043 +/- 044 +/- 045 +/- 046+/- 047+/- 048- жолдар)
040
Ұзақ мерзімді активтерді қайта бағалауға резервтердің ұлғаюы
041
х
х
Ұзақ мерзімді активтерді қайта бағалауға резервтердің азаюы

Выбытие денежных средств, всего (сумма строк 710, 720)
800
Погашение займов
710
Прочие
720
Чистая сумма денежных средств от финансовой деятельности (строка 700 – строка 800)
900
Увеличение +/- уменьшение денежных средств (строка 300 +/- строка 600 +/- строка 900)
910
Чистая курсовая разница
911
Денежные средства на начало периода
920
Денежные средства на конец периода
930
Наименование _____________________________________________
Адрес _______________________ _____________________________
__________________________________________________________
Телефон __________________________________________________
Адрес электронной почты ___________________________________
Исполнитель ______________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, замещающее его
____________ ______________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Главный бухгалтер или лицо, возглавляющее структурное подразделение
____________ ______________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати "___" _______________ ____ года
Примечание: пояснение по заполнению формы приведено в приложении 7 согласно пунктам 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59 и 60 Правил составления и представления финансовой отчетности, утвержденных настоящим приказом.
Приложение 4 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 1 августа 2017 года № 468
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Отчет об изменениях чистых активов/капитала за период, заканчивающийся "___" ________ 20__ года
Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра финансов РК от 23.12.2024 № 862 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: администратору бюджетных программ, уполномоченному органу по исполнению бюджета
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.minfin.gov.kz
Наименование административной формы: Отчет об изменениях чистых активов/капитала
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): ФО-4
Периодичность: полугодовая, годовая
Отчетный период: "__" _________ __ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: государственное учреждение, аппараты акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: для государственных учреждений устанавливается администраторами бюджетных программ согласно пункту 9 Правил составления и представления финансовой отчетности, утвержденных настоящим приказом.
Бизнес-идентификационный номер
Метод сбора: на бумажном носителе и в электронном виде
Вид бюджета: ____________________
Единица измерения: тысяч тенге
Показатели
Код строки
Финансирование капитальных вложений
Резервы
Накопленный финансовый результат
Всего чистые активы/ капитал
1
2
3
4
5
6
Сальдо на начало отчетного периода
010
х
Изменения в учетной политике и корректировка ошибок
020
х
х
Пересчитанное сальдо (строки 010 +/- 020)
030
х
Изменения в чистых активах/капитале за отчетный период (строки 041 +/- 042 +/- 043 +/- 044 +/- 045 +/- 046+/- 047+/- 048)
040
Увеличение резервов на переоценку долгосрочных активов
041
х
х
Уменьшение резервов на переоценку долгосрочных активов

103
х
х
Қолданыстағы сатуға арналған қаржылық инвестицияларды қайта бағалауға резервтердің азаюы
104
х
Өзге резервтер
105
х
Шетелдік қызметті қайта есептеу бойынша айырбас бағамдардың айырмалары
106
х
Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есепте тікелей танылған қаржыландырудың ұлғаюы
107
х
х
Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есепте тікелей танылған қаржыландырудың азаюы
108
х
х
Өткен кезеңдегі қаржылық нәтиже
110
х
х
Өткен кезеңнің аяғындағы сальдо (090+/-100+/-120-жолдары)
120
Басшы немесе оны алмастыратын тұлға
_____________ ___________________________________________
(қолы)       (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Бас бухгалтер немесе құрылымдық бөлімшені басқаратын тұлға
_____________ ___________________________________________
(қолы)       (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орыны _____ жылғы "___" ______________
Ескертпе: нысандарды толтыру бойынша түсіндірме осы бұйрықпен бекітілген Қаржылық есептілікті жасау мен ұсыну қағидаларының 61, 62, 63, 64, 65, 66, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74 және 77-тармақтарына сәйкес 7-қосымшада келтірілген.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2017 жылғы 1 тамыздағы
№ 468 бұйрығына
5-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Қаржылық есептiлiкке түсiндiрме жазба 20__ жылғы "___" _____________ аяқталатын кезең үшін
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 01.07.2024 № 409 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Индексі: ҚЕ-5 нысан
Кезеңділігі: жартыжылдық, жылдық
Әкімшілік мәліметтер нысаны интернет-ресурста орналастырылған:
www. minfin.gov.kz
Білдіретін тұлғалар тобы:
____________________________________________________________________
(мемлекеттік мекеме, аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер,
ауылдық округтер әкімдерінің аппараттары)
Қайда ұсынылады:
____________________________________________________________________
(бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне, бюджетті атқару жөніндегі
уәкілетті органға)
Ұсыну мерзімі: ________________________________
мемлекеттік мекемелер үшін осы бұйрықпен бекітілген Қаржылық есептілікті жасау мен ұсыну қағидаларының 9-тармағына сәйкес бюджеттік бағдарламалар әкімшілері белгілейді.
1. Жалпы мәлiметтер.
мемлекеттік мекеменің ережесі:____________________________________
ведомстволық бағынысты мекемелердің саны: ________________________
пайдаланылатын нормативтік құқықтық актілер: ______________________
2. Қаржылық есептiлiкке ашылған мәлiметтер.
Қысқа мезiмдi активтер
Бюджеттің түрі:_________________
Өлшем бірлігі: мың теңге
1-кесте. Ақшалай қаражат және олардың баламалары ("Бухгалтерлік баланс" ҚЕ-1-нысанының 010-жолы)
Көрсеткіштер
Жол коды
Жыл басындағы сальдо
Есепті кезеңнің аяғындағы сальдо
1
2
3
4
Кассадағы ақша қаражаты (1010)

103
х
х
Уменьшение резервов на переоценку финансовых инвестиций, имеющихся в наличии для продажи
104
х
Прочие резервы
105
х
Разницы обменных курсов по пересчету зарубежной деятельности
106
х
Увеличение финансирования, признанное напрямую в Отчете об изменениях чистых активов/капитала
107
х
х
Уменьшение финансирования, признанное напрямую в Отчете об изменениях чистых активов/капитала
108
х
х
Финансовый результат за прошлый период
110
х
х
Сальдо на конец прошлого периода (строки 090 +/- 100 +/- 120)
120
Наименование ______________________________________________
Адрес_______________________ ______________________________
___________________________________________________________
Телефон ___________________________________________________
Адрес электронной почты ____________________________________
Исполнитель _______________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, замещающее его
____________ ______________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Главный бухгалтер или лицо, возглавляющее структурное подразделение
____________ ______________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати "___" _______________ ____ года
Примечание: пояснение по заполнению формы приведено в приложении 7 согласно пунктам 61, 62, 63, 64, 65, 66, 69, 70, 71, 72, 73, 74 и 77 Правил составления и представления финансовой отчетности, утвержденных настоящим приказом.
Приложение 5 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 1 августа 2017 года № 468
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Пояснительная записка к финансовой отчетности за период, заканчивающийся "___" ________ 20__ года
Сноска. Приложение 5 - в редакции приказа Министра финансов РК от 23.12.2024 № 862 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: администратору бюджетных программ, уполномоченному органу по исполнению бюджета
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.minfin.gov.kz
Наименование административной формы: Пояснительная записка к финансовой отчетности
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): ФО-5
Периодичность: полугодовая, годовая
Отчетный период: "__" _________ __год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: государственное учреждение, аппараты акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: для государственных учреждений устанавливается администраторами бюджетных программ согласно пункту 9 Правил составления и представления финансовой отчетности, утвержденных настоящим приказом.
Бизнес-идентификационный номер
Метод сбора: на бумажном носителе и в электронном виде
Вид бюджета: ____________________
Единица измерения: тысяч тенге
1. Общие сведения:
положение государственного учреждения: ___________________________
количество подведомственных учреждений: _________________________
используемые нормативные правовые акты: _________________________
2. Раскрытия к финансовой отчетности.
Краткосрочные активы
Таблица 1. Денежные средства и их эквиваленты
(строка 010 ФО-1 "Бухгалтерский баланс")
Показатели
Код строки
Сальдо на начало года
Сальдо на конец отчетного периода
1
2
3
4
Денежные средства в кассе (1010)

630
Төлеуге қабілетсіз дебиторлардың есептен шығарылған берешегі
640
Қайтарылмаған материалдық құндылықтар үшін оқушылар мен студенттердің берешегі
650
Өтпелі спорттық жүлделер мен кубоктар
660
Жолдамалар
670
Әскери техниканың оқулық құралдары
680
Мәдени мұра активтері
690
Қызметкерледің оқу бойынша берешегі
700
Басшы немесе оны алмастыратын тұлға
_____________ ___________________________________________
(қолы)       (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Бас бухгалтер немесе құрылымдық бөлімшені басқаратын тұлға
_____________ ___________________________________________
(қолы)       (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орыны _____ жылғы "___" ______________
Ескертпе: нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы бұйрықпен бекітілген Қаржылық есептілік нысандарын және оларды жасау мен ұсыну қағидаларының 12-тармағына сәйкес 7-қосымшада келтірілген.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрiнiң
2017 жылғы 1 тамыздағы
№ 468 бұйрығына
7-қосымша
Қаржылық есептілік нысандарын және оларды жасау мен ұсыну қағидалары
Ескерту. Қағиданың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 14.12.2017 № 719 (01.07.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қаржылық есептілікті жасау мен ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) оларды пайдаланушыларға ұсыну мақсатында республикалық, жергілікті бюджеттер есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелердің және аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының қаржылық есептілікті жасау және ұсыну тәртібін және көлемін, мерзімділігін, мерзімдерін белгілейді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 29.06.2023 № 717 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Республикалық, жергілікті бюджеттер есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелер және аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттары жартыжылдық, жылдық есептіліктерін осы Қағидаларда белгіленген көлемде жасайды.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 29.06.2023 № 717 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

630
Списанная задолженность неплатежеспособных дебиторов
640
Задолженность учащихся и студентов за невозвращенные материальные ценности
650
Переходящие спортивные призы и кубки
660
Путевки
670
Учебные предметы военной техники
680
Активы культурного наследия
690
Наименование _____________________________________________
Адрес _______________________ _____________________________
__________________________________________________________
Телефон __________________________________________________
Адрес электронной почты ___________________________________
Исполнитель ______________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, замещающее его
____________ ______________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Главный бухгалтер или лицо, возглавляющее структурное подразделение
____________ ______________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати "___" _______________ ____ года
Примечание: пояснение по заполнению формы приведено в приложении 7 согласно пункту 12 Правил составления и представления финансовой отчетности, утвержденных настоящим приказом.
Приложение 7
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 1 августа 2017 года № 468
Правила
составления и представления финансовой отчетности
Сноска. В заголовок внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра финансов РК от 14.12.2017 № 719 (вводится в действие с 01.07.2018).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления и представления финансовой отчетности (далее – Правила) устанавливают порядок составления и представления государственными учреждениями, содержащихся за счет республиканского, местных бюджетов и аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов финансовой отчетности и объем, периодичность, сроки для целей их представления пользователям.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 29.06.2023 № 717 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Государственные учреждения, содержащиеся за счет республиканского, местных бюджетов и аппараты акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов, составляют полугодовую, годовую отчетность в объеме, установленном настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 29.06.2023 № 717 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3. Қаржылық есептілікті жасау кезінде мынадай:
есепті кезеңдегі барлық операциялардың толық және шын мәнінде көрініс табуы;
кірістер мен шығыстардың есепті кезеңдерге жатқызылуының дұрыстығы;
талдамалық есепке алу деректерінің есепті кезеңнен кейінгі келесі айдың бірінші күніне синтетикалық есепке алу шоттары бойынша айналымдар мен қалдықтарға тең болуы;
көрсеткіштердің ұқыпты толтырылуы және өшірулер мен бояуларға жол берілмеу талаптары сақталуы тиіс. Қателер түзетілген жағдайда түзету күнін көрсете отырып, қаржылық есептілікке қол қойған тұлғаның растауымен тиісті жазбалар жасалады.
4. Қаржылық есептілік нысандары онда көзделген көрсеткіштермен дәлме-дәл сәйкес толтырылады. Бекітілген қаржылық есептілік нысандарында көрсеткіштері мен олардың кодтарын өзгертуге немесе оларға қосымша көрсеткіштер енгізуге жол берілмейді.
Қаржылық есептіліктің ағымдағы есепті кезеңге, сол сияқты бұның алдындағы кезеңге жататын деректерінің (оларды бекіткеннен кейін) өзгеруі деректердің бұрмалануы айқындалған кезеңде жасалған қаржылық есептілікте жүргізіледі.
5. Мемлекеттік мекеме республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің енгізген өзгерістеріне сәйкес республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің жазбаша хабарламасын алған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күн ішінде өздеріндегі қаржылық есептілік данасына өзгерістер енгізеді.
Мемлекеттік мекеменің қаржылық есептілігіне түзетулер осы қағидалардың 3-тармағында белгіленген түзетулер енгізу тәртібін міндетті түрде сақтай отырып, ведомстволық бағынысындағы мемлекеттік мекеменің есебін қарау нәтижелері бойынша республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің жазбаша хабарламасы негізінде ғана енгізіледі.
6. Жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелердің қаржылық есептілігіне өзгерістер енгізген жағдайда, жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі қаржылық есептілігіне өзгерістер енгізілген ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелерге өзгерістер енгізу себебі көрсетіліп, енгізілген өзгерістер туралы басшы мен бас бухгалтердің қолы қойылған жазбаша хабарлама жібереді.
Мемлекеттік мекеме жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі енгізген өзгерістерге сәйкес өзіндегі қаржылық есептілік данасына өзгерістер енгізеді.
Бюджеттің атқарылуы жөніндегі жергілікті уәкілетті орган жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің шоғырландырылған қаржылық есептілігіне өзгерістер енгізген жағдайда қаржылық есептілікке соңғы түзетулерді осындай тәртіппен енгізген жөн.

3. При составлении финансовой отчетности соблюдаются следующие требования:
полнота и достоверность отражений за отчетный период всех операций;
правильность отнесения доходов и расходов к отчетным периодам;
тождество данных аналитического учета оборотам и остаткам по счетам синтетического учета на первое число месяца, следующего за отчетным периодом;
аккуратность заполнения показателей и недопустимость подчисток и помарок. В случае исправления ошибок делаются соответствующие записи, заверенные лицами, подписавшими финансовую отчетность, с указанием даты исправления.
4. Формы финансовой отчетности заполняются в точном соответствии с предусмотренными в них показателями. Изменение показателей и их кодов в утвержденных формах финансовой отчетности или внесение в них дополнительных показателей не допускается.
Изменения данных финансовой отчетности, относящиеся как к текущему отчетному периоду, так и к предыдущему периоду (после их утверждения), производятся в финансовой отчетности, составленной за период, в котором были обнаружены искажения данных.
5. Государственное учреждение в соответствии с изменениями, внесенными администраторами республиканских бюджетных программ, вносит изменения в свой экземпляр финансовой отчетности в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента получения письменного уведомления администратора республиканских бюджетных программ.
Исправления в финансовую отчетность государственного учреждения вносятся только на основании письменного уведомления администратора республиканских бюджетных программ по результатам рассмотрения им отчета подведомственного государственного учреждения с обязательным соблюдением требования по внесению исправлений, установленного пунктом 3 настоящих Правил.
6. В случае внесения администратором местных бюджетных программ изменений в финансовую отчетность подведомственных государственных учреждений администратор местных бюджетных программ направляет подведомственным государственным учреждениям, в финансовую отчетность которых были внесены изменения, письменное уведомление о внесенных изменениях с указанием причин внесения изменений, за подписью руководителя и главного бухгалтера.
Государственное учреждение, в соответствии с изменениями, внесенными администратором местных бюджетных программ, вносит изменения в свой экземпляр финансовой отчетности.
В случае внесения местным уполномоченным органом по исполнению бюджета изменений в консолидированную финансовую отчетность администратора местных бюджетных программ, последним исправления в финансовую отчетность следует вносить в аналогичном порядке.

7. Әкімшілік деректердің нысандарына титулдық парақтың атаулы бөлігі мынадай тәртіпте толтырылады:
нысан бекітілген бұйрықтың, күні мен нөмірі;
нысан атауы;
есептік кезең;
"Индексте" қаржылық есептілік (бұдан әрі - ҚЕ) нысаны (нысан атауының әріптік-сандық қысқаша көрінісі);
"Мерзімділігі" деректемесі – қаржылық есептілік кезеңі көрсетіледі;
"Бюджеттің түрі" – мемлекеттік мекеме қандай бюджеттен қаржыландырылады, бюджеттің түрі көрсетіледі;
"Өлшем бiрлiгi" – мың теңге.
Мемлекеттік мекемелер қаржылық есептілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне "Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасының кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 18 қыркүйектегі № 403 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9756 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасы бюджет шығыстарының функционалдық сыныптамасынан бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің атауы мен кодын көрсете отырып, ұсынады.
Аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттары аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің атқарылуы туралы жылдық қаржылық есептілікті жасайды және аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетінің атқарылуы жөніндегі уәкілетті органға ұсынады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 29.06.2023 № 717 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Жартыжылдық қаржылық есептілік ағымдағы қаржы жылының 30 маусымындағы жағдай бойынша 1 қаңтардан бастап 30 маусымға дейінгі күнтізбелік кезеңге жасалады.
Жылдық қаржылық есептілік есепті қаржы жылының 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша 1 қаңтардан бастап 31 желтоқсанға дейінгі күнтізбелік кезеңге жасалады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 19.02.2021 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Мемлекеттік мекемелер қаржылық есептілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері белгілеген және олар қаржылық есептілікті беру күніне дейін мемлекеттік мекемелерге жеткізген мерзімдерде ұсынады.
Аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттары қаржылық есептілікті ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетін атқару жөніндегі уәкілетті органдар белгілеген және олар қаржылық есептілікті ұсынған күнге дейін мемлекеттік мекемелерге жеткізген мерзімдерде ұсынады.
Қаржылық есептілік қағаз тасығышта кітапша түрінде беттері нөмірленіп, мазмұны көрсетіліп және электрондық түрде нысандардың толық көлемінде ұсынылады.
Олар үшін қаржылық есептілікті ұсыну күні болып почта кәсіпорнының штемпелінде немесе фельдъегерлік қызмет, бiрақ бюджеттік есептiлiктi ұсыну күнiне дейiн 5 күнтізбелік күннен кешiктiрмей көрсетілген оны жіберген күн есептелетін басқа тұрғылықты мекендерде орналасқан мемлекеттік мекемелерді қоспағанда, мемлекеттік мекеме үшін қаржылық есептілікті ұсыну күні оны іс жүзінде тиесілігіне қарай табыс еткен күн болып есептеледі.
Есептiлiктi ұсыну үшін белгіленген мерзім демалыс күнге (жұмыс емес күнге) сәйкес келген жағдайда, қаржылық есептілік одан кейінгі бірінші жұмыс күнінде ұсынылады.

7. Адресная часть титульного листа к формам административных данных заполняется в следующем порядке:
дата и номер приказа, которым утверждена форма;
наименование формы;
отчетный период;
"Индекс" указывается форма финансовой отчетности (далее – ФО) (краткое буквенно-цифровое выражение наименование формы);
"Периодичность" – указывается период финансовой отчетности;
"Вид бюджета" – указывается вид бюджета, из которого финансируется государственное учреждение;
"Единица измерения" – тысяч тенге.
Государственными учреждениями финансовая отчетность представляется администратору бюджетных программ с указанием наименования и кода администратора бюджетных программ из функциональной классификации расходов бюджета Единой бюджетной классификации Республики, утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 18 сентября 2014 года № 403 "Некоторые вопросы Единой бюджетной классификации Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9756).
Аппараты акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов составляют и представляют годовую финансовую отчетность об исполнении бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов уполномоченному органу по исполнению бюджета района (города областного значения).
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 29.06.2023 № 717 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Полугодовая финансовая отчетность составляется на 30 июня текущего финансового года, за календарный период с 1 января по 30 июня включительно.
Годовая финансовая отчетность составляется на 31 декабря отчетного финансового года, за календарный период с 1 января по 31 декабря включительно.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра финансов РК от 19.02.2021 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Государственные учреждения представляют финансовую отчетность в сроки, установленные администраторами бюджетных программ и доведенные ими до государственных учреждений до даты представления финансовой отчетности.
Аппараты акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов представляют финансовую отчетность в сроки, установленные уполномоченными органами по исполнению бюджета района (города областного значения) и доведенные ими до аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов до даты представления финансовой отчетности.
Финансовая отчетность представляется на бумажном носителе в сброшюрованном виде с пронумерованными страницами и оглавлением и в электронном виде в полном объеме форм.
Датой представления финансовой отчетности для государственного учреждения считается день фактической передачи ее по принадлежности, за исключением государственных учреждений, находящихся в других населенных пунктах, для которых датой представления финансовой отчетности является дата ее отправления, обозначенная в штемпеле почтового предприятия или фельдъегерской службы, но не позднее 5 (пяти) календарных дней до даты представления финансовой отчетности.
В случае совпадения срока, установленного для представления отчетности с выходным (нерабочим) днем, финансовая отчетность представляется на следующий за ним первый рабочий день.

Мемлекеттік мекемелер бюджеттік бағдарламалар әкімшілері жылдық қаржылық есептілігін (пысықталған жылдық қаржылық есептілігін) қабылдағаннан кейін, оны "Мемлекеттiк мүлiк тiзiлiмiне есепке алу объектiлерi деректерiн енгiзудің, сондай-ақ мемлекеттiк мүлiкке түгендеу, паспорттау және қайта бағалау жүргiзудің бірыңғай әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы Министрінің 2011 жылғы 15 желтоқсандағы № 636 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7375 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 636 бұйрық) бекітілген Мемлекеттiк мүлiк тiзiлiмiне есепке алу объектiлерi деректерiн енгiзу пішімін, сондай-ақ бірдей мерзімдерде мемлекеттiк мүлiкке түгендеу, паспорттау және қайта бағалау жүргiзудің бірыңғай әдістемесінде айқындалған тәртіппен және мерзімде мемлекеттік мүлік тізіліміне жібереді.
Аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттары ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетін атқару жөніндегі уәкілетті органдар жылдық қаржылық есептілікті (пысықталған жылдық қаржылық есептілікті) қабылдағаннан кейін оны № 636 бұйрықта айқындалған тәртіппен және мерзімде мемлекеттік мүлік тізіліміне жібереді.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 29.06.2023 № 717 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Мемлекеттік мекемелер мен аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттары ұсынатын жартыжылдық, жылдық қаржылық есептіліктің көлемі:
1) ҚЕ-1-нысан – бухгалтерлік баланс;
2) ҚЕ-2-нысан – қаржылық қызмет нәтижелері туралы есеп;
3) ҚЕ-3-нысан – қаржыландыру көздері бойынша (тікелей әдіс) мемлекеттік мекемлердің шоттарындағы ақша қозғалысы туралы есеп;
4) ҚЕ-4-нысан – таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есеп;
5) ҚЕ-5-нысан – қаржылық есептілікке түсіндірме жазба;
6) ҚЕ-6-нысан – қайта ұйымдастыру кезіндегі бухгалтерлік баланс.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 29.06.2023 № 717 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Жартыжылдық және жылдық қаржылық есептіліктерге мемлекеттік мекеменің басшысы немесе оның уәкілетті адамы, бас бухгалтері немесе мемлекеттік мекемеде бухгалтерлік есепті жүргізілуді қамтамасыз ететін бөлімшені басқаратын тұлға қол қояды.
Басшы немесе оның уәкілетті адамы мен бас бухгалтердің немесе бухгалтерлік есепті жүргізуді қамтамасыз ететін бөлімшені басқаратын тұлға қолдарымен бір қатарда міндетті түрде қойылған қол таратып жазылған болуы тиіс (тегі, аты- жөні).
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 19.02.2021 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Государственные учреждения, после принятия администраторами бюджетных программ годовой финансовой отчетности (доработанной годовой финансовой отчетности) направляют ее в реестр государственного имущества, в порядке и в сроки, определенной Единой методикой ввода данных объектов учета в реестр государственного имущества, а также проведения инвентаризации, паспортизации и переоценки государственного имущества, утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 15 декабря 2011 года № 636 "Об утверждении Единой методики ввода данных объектов учета в реестр государственного имущества, а также проведения инвентаризации, паспортизации и переоценки государственного имущества" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7375) (далее – Приказ № 636).
Аппараты акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов, после принятия уполномоченными органами по исполнению бюджета района (города областного значения) годовой финансовой отчетности (доработанной годовой финансовой отчетности) направляют ее в реестр государственного имущества, в порядке и в сроки, определенной Приказом № 636.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 29.06.2023 № 717 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Объем полугодовой, годовой финансовой отчетности, представляемой государственными учреждениями и аппаратами акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов включает:
1) бухгалтерский баланс – форма ФО-1;
2) отчет о результатах финансовой деятельности – форма ФО-2;
3) отчет о движении денег на счетах государственного учреждения по источникам финансирования (прямой метод) – форма ФО-3;
4) отчет об изменениях чистых активов/капитала – форма ФО-4;
5) пояснительная записка к финансовой отчетности – форма ФО-5;
6) бухгалтерский баланс при реорганизации – форма ФО-6.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 29.06.2023 № 717 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Полугодовая и годовая финансовая отчетность подписывается руководителем государственного учреждения или уполномоченным им лицом, главным бухгалтером или лицом, возглавляющим структурное подразделение, обеспечивающим ведение бухгалтерского учета в государственном учреждении.
Рядом с подписью руководителя или уполномоченного им лица, и главного бухгалтера или лица, возглавляющего структурное подразделение, обеспечивающим ведение бухгалтерского учета, обязательная расшифровка подписи (фамилия, имя и отчество (при его наличии).
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра финансов РК от 19.02.2021 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 23.12.2024 № 862 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

12. Мемлекеттік мекемелерді қайта ұйымдастыру (біріктіру, қосу, бөлу, бөліну) кезінде мүліктік құқықтар мен міндеттемелер біріктіру және қосу кезінде – тапсырып беру актісіне сәйкес, ал бөлген және бөлінген кезде – бөлу балансына сәйкес құқықтық мирасқорға беріледі. Бөлу балансы әр бөлінетін мемлекеттік мекеме үшін бір данадан жасалады.
Тарату кезінде ҚЕ-1 "Бухгалтерлік баланс" нысаны бойынша аралық тарату балансы жасалады, онда заңды тұлға мүлкiнiң құрамы, кредит берушiлердiң қойған талап арыздарының тiзбесi туралы мәлiметтер, сондай-ақ оларды қарау нәтижелерi қамтылады.
Кредиторлармен есеп айырысу аяқталғаннан кейін тарату комиссиясы ҚЕ-1 "Бухгалтерлік баланс" нысаны бойынша тарату балансын жасайды.
Заңды тұлғаны тарату туралы шешім қабылдаған мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті орган аралық тарату балансын және тарату балансын Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасының 50-бабында белгіленген тәртіппен бекітеді.
Тарату балансы ұсынылғанға дейін таралатын мемлекеттік мекеме белгіленген мерзімде қаржылық есептілікті ұсынады.
Мемлекеттік мекеме бөлінген кезде жаңа және бұрынғы бағыныстағы бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне мемлекеттік мекеме жыл басынан бастап қайта ұйымдастырылған күнге дейінгі кезеңде осы қағидаларға көзделген барлық қаржылық есептілік нысандарының қосымшаларын қоса қайта ұйымдастыру кезіндегі бухгалтерлік баланс (ҚЕ-6-нысан) ұсынылады.
Мемлекеттік мекемелердің қосылуы мен біріктірілуі кезінде жаңа бағыныстағы бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне мемлекеттік мекеме осы қағидаларға көзделген нысандардың толық көлемінде жыл басынан бастап қаржылық есептілік тапсыру актісін қоса бере отырып, қайта ұйымдастыру күніне дейін ұсынылады (негізгі құралдарды қабылдап алу-беру акті, қорлар және тағы басқалары).
Мемлекеттік мекемелерді қайта ұйымдастыру кезінде Бухгалтерлік баланстың (ҚЕ-6-нысан) 4-бағанының шоттары бойынша сальдо, бухгалтерлік есеп тіркелімдерінің қалдықтары жаңа мемлекеттік мекеменің есеп тіркелімдеріне ауыстырылады.
Жаңадан құрылған және қайта ұйымдастырылған мемлекеттік мекемелердің қаржылық есептілікте өткен кезеңнің деректері толтырылмайды.
13. Бір бағыныстан екінші бағынысқа берілетін мемлекеттік мекемелер берілетін күнге қаржылық есептілік жасап, бұрынғы және жаңа бағыныс бойынша жоғары тұрған органға жібереді.
14. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерінің ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелерден қаржылық есептілікті қабылдап алуды және тексеруді осы қағидаларға сәйкес жүзеге асырады.

12. При реорганизации (слиянии, присоединении, разделении, выделении) государственного учреждения имущественные права и обязанности переходят к правопреемнику, при слиянии и присоединении – в соответствии с передаточным актом, а при разделении и выделении – в соответствии с разделительным балансом. Разделительный баланс составляется по одному экземпляру для каждого выделяющегося государственного учреждения.
При ликвидации государственных учреждений составляется промежуточный ликвидационный баланс по форме ФО-1 "Бухгалтерский баланс", который содержит сведения о составе имущества ликвидируемого юридического лица, перечне заявленных кредиторами претензий, а также результатах их рассмотрения.
После завершения расчетов с кредиторами ликвидационная комиссия составляет ликвидационный баланс по форме ФО-1 "Бухгалтерский баланс".
Промежуточный ликвидационный баланс и ликвидационный баланс утверждаются уполномоченным органом по управлению государственным имуществом принявшим решение о ликвидации юридического лица в порядке, установленном статьей 50 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
До представления ликвидационного баланса ликвидируемые государственные учреждения представляют финансовую отчетность в установленные сроки.
При выделении государственного учреждения администратору бюджетных программ новой и прежней подчиненности государственным учреждением представляется Бухгалтерский баланс при реорганизации (форма ФО-6) с приложением всех форм финансовой отчетности, предусмотренных настоящими Правилами, за период с начала года до даты реорганизации.
При присоединении и слиянии государственных учреждений администратору бюджетных программ новой подчиненности государственным учреждением представляется финансовая отчетность в полном объеме форм, предусмотренных настоящими Правилами, за период с начала года до даты реорганизации с приложением передаточного акта (акт приема передачи основных средств, запасов и другие).
При реорганизации государственного учреждения сальдо по счетам графы 4 Бухгалтерского баланса (формы ФО-6) остатки регистров бухгалтерского учета переносятся в учетные регистры нового государственного учреждения.
В финансовой отчетности вновь образованных и реорганизованных государственных учреждений данные за прошлый период не заполняются.
13. Государственные учреждения, которые передаются из одного подчинения в другое, составляют финансовую отчетность на дату передачи, которую направляют вышестоящему органу, как по прежней, так и по новой подчиненности.
14. Прием и проверка финансовой отчетности администраторами бюджетных программ от подведомственных государственных учреждений осуществляется в соответствии с настоящими Правилами.

15. Қаржылық есептілікті жасаған кезде Қазақстан Республикасының Бюджет кодексін, Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасын және осы қағиданы басшылыққа алу қажет.
2-тарау.Қаржылық есептіліктің нысандарын толтыру кезінде ағымдағы бухгалтерлік есептің шоттарын жабу тәртібі
16. Мемлекеттік мекемелер жартыжылдық, жылдық қаржылық есептілікті тиісті құжаттармен расталған тексерілген бухгалтерлік жазбалардың негізінде жасайды. Баланс жасалғанға дейін синтетикалық есепке алу шоты бойынша айналымдармен және қалдықтармен бірге талдамалық шоттар бойынша айналымдар мен қалдықтарды салыстырып тексеру жүргізіледі. Жартыжылдық және жылдық есептердің нысандары бойынша қаржылық есептіліктің негізгі көрсеткіштерді келісу осы қағидалардың қосымшасына сәйкес схема бойынша жүргізіледі.
17. Есепті жылдың аяғындағы бухгалтерлік баланс баптарының деректері жүргізілген түгендеудің нәтижелерімен расталады және бұл ретте айқындалған алшақтықтар жылдық қаржылық есептіліктің есепті күніне дейін түзетіледі.
Түгендеу жүргізу:
жылдық қаржылық есептілікті жасаудың алдында,
материалдық-жауапты тұлғалар ауысқан кезде (қабылдап алу-беру күні),
ұрлық немесе теріс пайдалану, сондай-ақ құндылықтардың бүліну фактілері белгілі болған кезде,
өрт немесе зілзала апаттары жағдайында,
мемлекеттік мекеменің заңды тұлға ретінде таратылуы, қайта ұйымдастырылуы кезінде (біріктірген, қосқан, бөлген және бөлінген кезде) міндетті түрде болады.
Түгендеу кезінде анықталған ұзақ мерзімді активтердің, қорлардың және ақша қаражаттарының іс жүзінде болғаны мен бухгалтерлік есеп деректері арасындағы алшақтығы мынадай тәртіппен реттеледі:
артық болып шыққан ұзақ мерзімді активтер, қорлар мен ақша қаражаттары кейіннен артық шығу себебін анықтай отырып, кіріске алуға жатады;
ұзақ мерзімді активтердің, қорлардың және ақша қаражаттарының анықталған жетіспеушілігі мен ұрлықтардың сомалары, сондай-ақ материалдық құндылықтардың нормадан тыс табиғи залалдардың бүлінуі салдарынан шығын сомалары кінәлі тұлғалардың есебінен өтеледі.
Егер кінәлі адамдар белгіленбеген немесе сот кінәлі адамдардан өндіріп алудан бас тартқан жағдайларда және бүлінуден жетіспеушіліктен болған зияндар мемлекеттік мекеменің шығыстары ретінде есептен шығарылады.
18. Ағымдағы қаржы жылының бюджет түсімдерін есепке жатқызумен және бюджеттен төленентін төлемдерді жүзеге асырумен байланысты операцияларының барлығы ағымдағы қаржы жылының 31 желтоқсанында аяқталады. 31 желтоқсанын қоса алғанда ағымдағы қаржы жылының аяғына дейін пайдаланылмаған жоспарлы тағайындаулардың қалдықтары жойылады.

15. При составлении финансовой отчетности руководствоваться Бюджетным кодексом Республики Казахстан, законодательством Республики Казахстан в сфере бухгалтерского учета и финансовой отчетности и настоящими Правилами.
Глава 2. Порядок закрытия счетов текущего бухгалтерского учета при составлении форм финансовой отчетности
16. Полугодовую, годовую финансовую отчетность государственные учреждения составляют на основе проверенных бухгалтерских записей, подтвержденных соответствующими документами. До составления бухгалтерского баланса производится сверка оборотов и остатков по аналитическим счетам с оборотами и остатками по счетам синтетического учета. Согласование основных показателей финансовой отчетности по формам полугодового и годового отчетов производится по схеме согласно приложению к настоящим Правилам.
17. Данные статей бухгалтерского баланса на конец отчетного года подтверждаются результатами проведенной инвентаризации и расхождения, обнаруженные при этом, корректируются до отчетной даты годовой финансовой отчетности.
Проведение инвентаризации обязательно:
перед составлением годовой финансовой отчетности;
при смене материально-ответственных лиц (на день приема-передачи), при установлении фактов хищений или злоупотреблений, а также порчи ценностей;
в случае пожара или стихийного бедствия;
при ликвидации, реорганизации (при слиянии, присоединении, разделении и выделении) государственного учреждения как юридического лица.
Выявленные при инвентаризации расхождения фактического наличия долгосрочных активов, запасов и денежных средств с данными бухгалтерского учета учитываются в следующем порядке:
долгосрочные активы, запасы и денежные средства, оказавшиеся в излишке, подлежат оприходованию с последующим установлением причин возникновения излишка;
суммы установленных недостач и хищений долгосрочных активов, запасов и денежных средств, а также суммы потерь от порчи материальных ценностей сверх норм естественной убыли относят за счет виновных лиц.
В тех случаях, когда виновные лица не установлены или во взыскании с виновных лиц отказано судом, убытки от недостач и порчи списываются на расходы государственного учреждения.
18. Все операции текущего финансового года, связанные с зачислением поступлений в бюджет и осуществлением платежей из бюджета, завершаются 31 декабря текущего финансового года. Не использованные до конца 31 декабря текущего финансового года включительно, остатки плановых назначений аннулируются.

19. Республикалық және жергілікті бюджеттер есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелердің өз иелігінде бюджет қаражатынан басқа тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түсетін ақша, Қазақстан Республикасының Бюджеттік кодексіне сәйкес мемлекеттік мекемелер алатын, олар үшін филантропиялық қызметтен және (немесе) демеушілік қызметтен және (немесе) меценаттық қызметтен және (немесе) кіші отанына қолдау көрсету жөніндегі қызметтен алынатын ақша (бұдан әрі – қайырымдылық көмек), мемлекеттік мекемеге жеке және (немесе) заңды тұлғалар олардың қайтарымдылығы шартымен беретін ақшалар не белгілі бір талаптар басталған кезде тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аударымдар (бұдан әрі – ақшаны уақытша орналастыру), жергілікті өзін-өзі басқару функцияларын іске асыру үшін ақшалардың түсімдері, сыртқы қарыздар мен гранттар бойынша арнайы шоттарда шетел валютасындағы қаражат болуы мүмкін.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 21.01.2019 № 40 бұйрығымен.
20. Дебиторлық берешек сомаларын өндіріп алу, ал кредиторлық берешек – өтелуі керек. Дебиторлармен және кредиторлармен аяқталмаған есеп айырысулар тексерілуі және расталуы қажет.
Есеп беретін тұлғалардан аванстық есептер, сондай-ақ пайдаланылмаған сомалардың қалдықтары уақытылы талап етілуі қажет.
21. Ағымдағы есепке алу шоттарын жабу мынадай тәртіппен жүргізіледі: есепті жылдың аяғында:
"6090 "Бюджет қаражатының қалдықтарын қайтару" шотының дебетіне 1081 "Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 1082 "Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 1083 "Өзге де бюджеттердің есебінен міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 1084 "Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 1085 "Субсидиялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 1088 "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 1091 "Жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары", 1092 "Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 1093 "Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 1094 "Субсидиялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шоттарының кредитінен бұдан бұрын ағымдағы қызметті қаржыландырудан түсетін кірістер, трансферттер бойынша кірістер, күрделі салымдар, субсидиялар бойынша кірістер ретінде танылған қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар шоттары, 1096 "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" бойынша қалдықтар есептен шығарылады;

19. Государственные учреждения, содержащиеся за счет республиканского и местных бюджетов, помимо бюджетных средств могут иметь в своем распоряжении деньги от реализации товаров (работ, услуг), деньги от филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности, и (или) меценатской деятельности, и (или) деятельности по оказанию поддержки малой родине для государственных учреждений, получаемых ими в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан (далее – благотворительной помощи) деньги передаваемые государственному учреждению физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам (далее – деньги временного размещения), деньги для реализации функций местного самоуправления, средства в иностранной валюте и на специальных счетах по внешним займам и связанным грантам.
Сноска. Пункт 19 в редакции приказа Министра финансов РК от 21.01.2019 № 40.
20. Сумма дебиторской задолженности взыскивается, а кредиторская задолженность погашается. Незаконченные расчеты с дебиторами и кредиторами сверяются и подтверждаются.
От подотчетных лиц необходимо своевременно затребовать авансовые отчеты, а также возврат остатков.
21. Закрытие счетов текущего учета производится в следующем порядке:
в конце отчетного года:
в дебет счета 6090 "Возврат остатков бюджетных средств" с кредита субсчетов 1081 "Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования", 1082 "Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям", 1083 "Плановые назначения на принятие обязательств за счет других бюджетов", 1084 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам", 1085 "Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям", 1088 "Плановые назначения на принятие обязательств по проектам государственно-частного партнерства", 1089 – "Плановые назначения на принятие обязательств по целевым взносам Фонду социального медицинского страхования", где учитываются целевые взносы Фонду социального медицинского страхования, 1091 "Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования", 1092 "Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям", 1093 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам", 1094 "Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям", списываются остатки по счетам плановых назначений на принятие обязательств по финансированию, ранее признанные как доходы от финансирования текущей деятельности, капитальных вложений, доходы по трансфертам, доходы по субсидиям, 1096 "Плановые назначения на принятие обязательств по проектам государственно-частного партнерства";

5012 "Күрделі салымдарды сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебінен қаржыландыру" есепті жылы бөлінген қосалқы шотының дебетіне 1087 "Сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебінен міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотының кредитінен бюджеттік бағдарламалар әкімшілері сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған пайдаланылмаған жоспарлы тағайындаулар есептен шығарылады;
5210 "Есепті жылдың қаржылық нәтижесі" шотының дебетіне 6090 "Бюджет қаражатының қалдықтарын қайтару" шотының кредитінен қаржыландыруды қайтару шотын жабу жүргізіледі;
есепті кезеңнің аяғында:
1320 "Аяқталмаған өндіріс" шотының дебетіне аз көлемде өнім шығаратын қосалқы ауыл шаруашылық және өндірістік (оқу) шеберханалары бойынша бұрын 8010 "Өндіріске және өзге мақсаттарға арналған шығындар" шотында есепке алынған өнімнің аяқталмаған бірліктеріне жатқызылатын шығындар сомасы көшіріледі. Келесі есепті кезеңнің басында бұл шығындар кері тізбекпен: 8010 "Өндіріске және өзге мақсаттарға арналған шығындар" шотының дебетіне 1320 "Аяқталмаған өндіріс" шотының кредитінен қалпына келтіріледі;
1330 "Дайын өнім" шотының дебетіне аз көлемде өнім шығаратын қосалқы ауыл шаруашылық және өндірістік (оқу) шеберханалары бойынша бұдан бұрын 8010 "Өндіріске және өзге мақсаттарға арналған шығындар" шотында есепке алынған аяқталған өнімдерге қатысты шығындар сомасы көшіріледі;
Аяқталмаған және аяқталған, бірақ пайдалануға берілмеген құрылыс және реконструкциялау объектілері бойынша шығындар 2411 "Аяқталмаған құрылыс" шотында бухгалтерлік баланста қалады;
5210 "Есепті жылдың қаржылық нәтижесі", 5230 "Бюджетке түсімдер бойынша есепті кезеңнің қаржылық нәтижесі" шоттарының дебетіне:
7010 "Еңбекақы төлеуге арналған шығыстар", 7020 "Стипендиялар төлеу бойынша шығыстар", 7030 "Қосымша белгіленген зейнетақы жарналарына арналған шығыстар", 7040 "Әлеуметтік салыққа арналған шығыстар", 7050 "Міндетті сақтандыруға арналған шығыстар", 7060 "Қорлар бойынша шығыстар", 7070 "Іссапарларға арналған шығыстар", 7080 "Коммуналдық төлемдер мен өзге қызметтер бойынша шығыстар", 7090 "Ағымдағы жөндеуге арналған шығыстар", 7110 "Ұзақ мерзімді активтердің амортизациясы бойынша шығыстар", 7120 "Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар", 7130 "Жал бойынша шығыстар", 7140 "Өзге операциялық шығыстар", 7150 "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға арналған шығыстар", 7210 "Трансферттер бойынша шығыстар", 7220 "Зейнетақы мен жәрдемақы төлеу бойынша шығыстар", 7230 "Субсидиялар бойынша шығыстар", 7240 "Жалпы сипаттағы трансферттер бойынша шығыстар", 7250 "Жергілікті өзін-өзі басқару органдарына берілетін трансферттері бойынша шығыстар", 7260 "Бюджетке түсетін түсімдерді азайту жөніндегі шығыстар", 7270 "Басқа да трансферттер бойынша шығыстар", 7310 "Сыйақылар бойынша шығыстар", 7320 "Активтерді басқару бойынша өзге шығыстар", 7330 "Мемлекеттік-женкешелік әріптестік бойынша шығыстар", 7410 "Әділ құнының өзгеруі бойынша шығыстар", 7420 "Ұзақ мерзімді активтерді қатардан шығару жөніндегі шығыстар", 7430 "Бағамдық айырма бойынша шығыстар", 7440 "Активтердің құнсыздануынан түсетін шығыстар", 7450 "Резервтерді құру бойынша шығыстар", 7460 "Өзге шығыстар", 7470 "Республикалық және жергілікті бюджеттердің ҚБШ-лары бойынша шығыстар", 7480 "Бағалы қағаздарды орналастырудан шығыстар", 7490 "Қорлардың шығыстары" шоттарының кредитінен есептен шығарылады;

в дебет субсчета 5012 "Финансирование капитальных вложений за счет внешних займов и связанных грантов" с кредита субсчета 1087 "Плановые назначения на принятие обязательств за счет внешних займов и связанных грантов" администраторами бюджетных программ списываются плановые назначения на принятие обязательств по внешним займам и связанным грантам выделенные в отчетном году;
в дебет счета 5210 "Финансовый результат отчетного года" с кредита счета 6090 "Возврат остатков бюджетных средств" производится закрытие счета возврата финансирования;
в конце отчетного периода:
в дебет счета 1320 "Незавершенное производство" переносятся суммы затрат, относящиеся к незавершенным единицам продукции по подсобным сельским хозяйствам и производственным (учебным) мастерским с небольшим объемом вырабатываемой продукции, ранее учтенные на счете 8010 "Затраты на производство и другие цели". В начале следующего отчетного периода эти затраты восстанавливаются обратной проводкой: дебет счета 8010 "Затраты на производство и другие цели" с кредита счета 1320 "Незавершенное производство";
в дебет счета 1330 "Готовая продукция" переносятся суммы затрат, относящиеся к завершенным единицам продукции по подсобным сельским хозяйствам и производственным (учебным) мастерским с небольшим объемом вырабатываемой продукции, ранее учтенные на счете 8010 "Затраты на производство и другие цели";
затраты по незаконченным и законченным, но не сданным в эксплуатацию объектам строительства и реконструкции остаются в бухгалтерском балансе на субсчете 2411 "Незавершенное строительство";
в дебет счетов 5210 "Финансовый результат отчетного года", 5230 "Финансовый результат отчетного периода по поступлениям в бюджет" списываются с кредита счетов:
7010 "Расходы на оплату труда", 7020 "Расходы по выплате стипендии", 7030 "Расходы на дополнительно установленные пенсионные взносы", 7040 "Расходы на социальный налог", 7050 "Расходы на обязательное страхование", 7060 "Расходы по запасам", 7070 "Расходы на командировки", 7080 "Расходы по коммунальным платежам и прочим услугам", 7090 "Расходы на текущий ремонт", 7110 "Расходы по амортизации долгосрочных активов", 7120 "Расходы по расчетам с бюджетом", 7130 "Расходы по аренде", 7140 "Прочие операционные расходы", 7150 "Расходы на обязательное социальное медицинское страхование", 7210 "Расходы по трансфертам", 7220 "Расходы по выплатам пенсий и пособий", 7230 "Расходы по субсидиям", 7240 "Расходы по трансфертам общего характера", 7250 "Расходы по трансфертам органам местного самоуправления", 7260 "Расходы по уменьшению поступлений в бюджет", 7270 "Расходы по прочим трансфертам", 7310 "Расходы по вознаграждениям", 7320 "Прочие расходы по управлению активами", 7330 "Расходы по проектам государственно-частного партнерства", 7410 "Расходы от изменения справедливой стоимости", 7420 "Расходы по выбытию долгосрочных активов", 7430 "Расходы по курсовой разнице", 7440 "Расходы от обесценения активов", 7450 "Расходы по созданию резервов", 7460 "Прочие расходы", 7470 "Расходы по КСН республиканского и местных бюджетов", 7480 "Расходы от размещения ценных бумаг", 7490 "Расходы по фондам".

5210 "Есепті жылдың қаржылық нәтижесі", 5230 "Бюджетке түсетін түсімдер бойынша есепті кезеңнің қаржылық нәтижесі" шотының кредитіне:
6010 "Ағымдағы қызметті қаржыландырудан алынатын кірістер", 6020 "Күрделі салымдарды қаржыландырудан алынатын кірістер", 6030 "Трансферттер бойынша кірістер", 6040 "Субсидиялар төлемдері бойынша қаржыландырудан түсетін кірістер", 6050 "Қайырымдылық көмектен алынатын кірістер", 6060 "Гранттар бойынша кірістер", 6070 "Қарыздардың түсімдерінен түсетін кірістер", 6080 "Айырбас емес операциялардан алынатын өзге кірістер", 6110 "Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізуден алынатын кірістер", 6210 "Сыйақылар бойынша кірістер", 6220 "Активтерді басқарудан алынатын өзге де кірістер", 6310 "Әділ құнның өзгеруінен түсетін кірістер", 6320 "Ұзақ мерзімді активтердің шығуынан алынатын кірістер", 6330 "Өтеусіз түрде алынған активтерден алынатын кірістер", 6340 "Бағамдық айырмадан түсетін кірістер", 6350 "Залалдарды өтеуден алынатын кірістер", 6360 "Өзге кірістер", 6370 "Жәбірленушілерге өтемақы қорына түсетін түсімдерден алынатын кірістер", 6371 "Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорына түсімдерден түсетін кірістер", 6372 "Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорына түсімдерден түсетін кірістер", 6373 "Арнаулы мемлекеттік қорына түсімдерден түсетін кірістер", 6374 "Арнаулы мемлекеттік қорға орталық уәкілетті органның түсімдерінен түсетін кірістер", 6375 "Арнаулы мемлекеттік қорға жергілікті уәкілетті органның түсімдерінен түсетін кірістер", 6380 "Бағалы қағаздарды орналастырудан түсетін кірістер";
есепті жылдың аяғында 5220 "Өткен жылдардың қаржылық нәтижесі", 5240 "Бюджетке түсетін түсімдер бойынша алдыңғы жылдардың қаржылық нәтижесі" шоттарының кредитіне 5210 "Есепті жылдың қаржылық нәтижесі", 5230 "Бюджетке түсетін түсімдер бойынша есепті кезеңнің қаржылық нәтижесі" шоттарының дебеттерінен мемлекеттік мекеменің қаржылық қызметінің оң нәтижесі жазылады;
есепті жылдың аяғында 5220 "Өткен жылдардың қаржылық нәтижесі", 5240 "Бюджетке түсетін түсімдер бойынша өткен жылдардың қаржылық нәтижесі" шоттарының дебетіне 5210 "Есепті жылдың қаржылық нәтижесі", 5230 "Бюджетке түсетін түсімдер бойынша есепті кезеңнің қаржылық нәтижесі" шоттарының кредитінен мемлекеттік мекеменің қаржылық қызметінің теріс нәтижесі жазылады.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 29.06.2023 № 717 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 30.11.2023 № 1237 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

в кредит счетов 5210 "Финансовый результат отчетного года", 5230 "Финансовый результат отчетного периода по поступлениям в бюджет" списываются с дебета счетов:
6010 "Доходы от финансирования текущей деятельности", 6020 "Доходы от финансирования капитальных вложений", 6030 "Доходы по трансфертам", 6040 "Доходы от финансирования по выплате субсидий", 6050 "Доходы от благотворительной помощи", 6060 "Доходы по грантам", 6070 "Доходы от поступления займов", 6080 "Прочие доходы от необменных операций", 6110 "Доходы от реализации товаров, работ и услуг", 6210 "Доходы по вознаграждениям", 6220 "Прочие доходы от управления активами", 6310 "Доходы от изменения справедливой стоимости", 6320 "Доходы от выбытия долгосрочных активов", 6330 "Доходы от безвозмездного получения активов", 6340 "Доходы от курсовой разницы", 6350 "Доходы от компенсации убытков", 6360 "Прочие доходы", 6370 "Доходы от поступлений в Фонд компенсации потерпевшим", 6371 "Доходы от поступлений в Фонд поддержки инфраструктуры образования", 6372 "Доходы от поступлений Фонда поддержки инфраструктуры образования", 6373 "Доходы от поступлений в Специальный государственный фонд", 6374 "Доходы от поступлений центрального уполномоченного органа в Специальный государственный фонд", 6375 "Доходы от поступлений местного уполномоченного органа в Специальный государственный фонд", 6380 "Доходы от размещение ценных бумаг";
в кредит счетов 5220 "Финансовый результат предыдущих лет", 5240 "Финансовый результат предыдущих лет по поступлениям в бюджет" в конце отчетного года с дебетов счетов 5210 "Финансовый результат отчетного года", 5230 "Финансовый результат отчетного периода по поступлениям в бюджет" записывается положительный результат от финансовой деятельности государственного учреждения;
в дебет счетов 5220 "Финансовый результат предыдущих лет", 5240 "Финансовый результат предыдущих лет по поступлениям в бюджет" в конце отчетного года с кредита счетов 5210 "Финансовый результат отчетного года", 5230 "Финансовый результат отчетного периода по поступлениям в бюджет" записывается отрицательный результат от финансовой деятельности государственного учреждения.
Сноска. Пункт 21 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 29.06.2023 № 717 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказами Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 30.11.2023 № 1237 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 23.12.2024 № 862 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

22. Алып тасталды - – ҚР Қаржы министрінің 21.01.2019 № 40 бұйрығымен.
23. Түпкілікті жазбалардан кейін есептілік кезеңнің аяғына ҚЕ-1-нысан бойынша бухгалтерлік баланс жасалады.
3-тарау.Қаржылық есептіліктің нысандарын толтыру қағидалары
24. "Бухгалтерлік баланс" (ҚЕ-1-нысан) екі бөліктен тұрады: актив және пассив.
Активтер - бухгалтерлік баланстың бірінші бөлігі, екі бөлімнен тұрады: Қысқа мерзімді және Ұзақ мерзімді активтер.
25. "Қысқа мерзімді активтер" бөлімінде мемлекеттік мекемеге тиесілі ақша қаражаты және олардың баламалары, қаржы инвестициялары, қысқа мерзімді дебиторлық берешек, қорлар және бұдан алдыңғы қысқа мерзімді активтердің кіші бөлімдерінде көрсетілмеген өзге активтер көрініс табады.
Бухгалтерлік баланс активінің 010 "Ақша қаражаты және олардың баламалары" жолы (1010, 1020, 1030, 1040, 1050, 1060, 1070, 1080 және 1090 шоттары) бойынша түсімдерді есепке алу мен есеп айырысу үшін ҚБШ-дағы, шетел валютасындағы шоттарында және сыртқы қарыздар мен байланысты гранттардың арнайы шоттарындағы, кассадағы, мемлекеттік мекеменің ағымдағы және есеп айырысу шоттарындағы, міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар, өзге ақша қаражаты көрсетіледі.
011 "Қысқа мерзімді қаржы инвестициялары" (1110, 1120, 1130 шоттары) жолы бойынша қысқа мерзімді қаржы инвестицияларының құнсыздануына арналған резервті шегергенде, берілген қысқа мерзімді қарыздар мен қаржы инвестицияларының сомасы көрсетіледі.
012 "Бюджеттік төлемдер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" (1210 шоты) жолы бойынша трансферттер, субсидиялар, зейнетақылар мен жәрдемақылар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешектің сомасы көрсетіледі.
013 "Бюджетпен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" (1220 шоты) жолы бойынша қайтарылуға тиісті артық аударылған төлемдер нәтижесінде пайда болған бюджет берешегінің сомасы көрсетіледі.
014 "Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі" (1230 шоты) жолы бойынша балаларды музыкалық мектептерде оқыту, мектеп-интернаттарда тәрбиеленушілерді ұстау үшін, нысанды киім үшін, мектептер жанындағы интернаттарда балаларды тамақтандыру үшін арнайы төлемдер түрлері бойынша күмәнді резервтерді шегергенде сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегінің сомасы көрсетіледі.
015 "Ведомстволық есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" (1240 шоты) жолы бойынша басқа мемлекеттік мекемелердің ведомствоішілік және ведомствоаралық есеп айырысу берешектері көрсетіледі.
016 "Алынуға тиісті қысқа мерзімді сыйақылар" (1250 шоты) жолы бойынша берілген қарыздар, қаржылық инвестициялар, жалдау және басқа алынатын сыйақылар бойынша мемлекеттік мекемеге тиесілі қысқа мерзімді сыйақы сомасы көрсетіледі.

22. Исключен приказом Министра финансов РК от 21.01.2019 № 40.
23. После окончательных записей составляется заключительный бухгалтерский баланс по форме ФО-1 на конец отчетного периода.
Глава 3. Правила составления форм финансовой отчетности
24. "Бухгалтерский баланс" (форма ФО-1) состоит из двух частей: актива и пассива.
Активы – первая часть бухгалтерского баланса состоит из двух разделов: Краткосрочные и Долгосрочные активы.
25. В разделе "Краткосрочные активы" отражаются принадлежащие государственному учреждению денежные средства и их эквиваленты, финансовые инвестиции, краткосрочная дебиторская задолженность, запасы и прочие активы, не указанные в предыдущих подразделах краткосрочных активов.
По строке 010 "Денежные средства и их эквиваленты" (счета 1010, 1020, 1030, 1040, 1050, 1060, 1070, 1080 и 1090) актива бухгалтерского баланса показываются остатки денежных средств на КСН для учета поступлений и расчетов, на счетах в иностранной валюте и специальных счетах по внешним займам и связанным грантам, в кассе, на текущем и расчетном счетах государственного учреждения, плановых назначений на принятие обязательств, прочие денежные средства.
По строке 011 "Краткосрочные финансовые инвестиции" (счета 1110, 1120, 1130) показывается сумма краткосрочных предоставленных займов и финансовых инвестиций за минусом резерва на обесценение краткосрочных финансовых инвестиций.
По строке 012 "Краткосрочная дебиторская задолженность по бюджетным выплатам" (счет 1210) показывается сумма краткосрочной дебиторской задолженности по трансфертам, целевому взносу в Фонд социального медицинского страхования, субсидиям, пенсиям и пособиям.
По строке 013 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с бюджетом" (счет 1220) показывается сумма задолженности за бюджетом, образовавшаяся в результате излишне перечисленных платежей, подлежащих возврату.
По строке 014 "Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков" (счет 1230) показывается сумма краткосрочной дебиторской задолженности покупателей и заказчиков за вычетом резерва по сомнительным долгам, по специальным видам платежей за обучение детей в музыкальных школах, за содержание воспитанников в школах – интернатах, за форменную одежду, за питание детей в интернатах при школах.
По строке 015 "Краткосрочная дебиторская задолженность по ведомственным расчетам" (счет 1240) показывается сумма задолженности других государственных учреждений по внутриведомственным и межведомственным расчетам.
По строке 016 "Краткосрочные вознаграждения к получению" (счет 1250) показывается сумма краткосрочных вознаграждений, причитающихся государственному учреждению по выданным займам, финансовым инвестициям, аренде и другим вознаграждениям к получению.

017 "Қызметкерлердің және өзге де есеп беретін тұлғалардың қысқа мерзімді дебиторлық берешегі" (1260 шоты) жолы бойынша қызметкерлердің және өзге де есеп беретін тұлғалардың есеп беретін сомалары және басқа да есеп айырысу түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек сомасы көрсетіледі.
018 "Жал бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" (1270 шоты) жолы бойынша жалдау төлемдері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек сомасы көрсетіледі.
019 "Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер" (1280 шоты) жолы бойынша өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешек сомасы көрсетіледі.
020 "Қорлар" (1310, 1320, 1330, 1340, 1350, 1360 шоттары) жолы бойынша қорлардың құнсыздануына арналған резервті шегергендегі материалдардың, аяқталмаған өндірістің, дайын өнімнің, тауарлардың, Мемлекеттiк мүлiк тiзiлiмi деректерімен расталған "Мемлекеттік мүлік туралы" (бұдан әрі – Мемлекеттік мүлік туралы заң) Қазақстан Республикасы заңының 21-бабында көзделген жекелеген негіздер бойынша мемлекеттің меншігіне айналдырылған (түскен) мүліктің, жолдағы қорлардың қалдығы көрсетіледі.
021 "Берілген қысқа мерзімді аванстар" (1410 шоты) жолы бойынша олармен есеп айырысулар әрбір жекелеген мәміле (тиеу, тауарды жiберу немесе қызмет көрсету) бойынша емес, қаражатты алдын ала тараптармен келісілген мерзімдер мен мөлшерлерде мерзімді аудару жолымен жүзеге асырылатын өнім берушілердің қысқа мерзімді берешектер сомасы көрсетіледі.
022 "Өзге қысқа мерзімді активтер" (1420, 1430 шоттары) жолы бойынша алдағы кезеңдердің шығыстарының сомасы мен өзге қысқа мерзімді активтер көрсетіледі.
023 "Салықтық және салықтық емес түсімдер бойынша бюджетпен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" (1291 шоты) жолы бойынша бюджетке түсетін салықтық және салықтық емес түсімдер, негізгі капиталды және мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түскен түсімдер бойынша бюджетпен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек сомасы көрсетіледі.
Ескерту. 25-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 21.01.2019 № 40; 30.11.2023 № 1237 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
26. 100 "Қысқа мерзімді активтердің жиыны" жолы бойынша 010, 011, 012, 013, 014, 015, 016, 017, 018, 019, 020, 021, 022, 023-жолдарының қорытынды сомасы көрсетіледі.
27. "Ұзақ мерзімді активтер" бөлімінде қаржылық инвестициялар, ұзақ мерзімді дебиторлық берешектер, негізгі құралдар, аяқталмаған құрылыс пен күрделі салымдар, инвестициялық жылжымайтын мүлік, биологиялық активтер, материалдық емес активтер және басқа ұзақ мерзімді активтер көрсетіледі.

По строке 017 "Краткосрочная дебиторская задолженность работников и прочих подотчетных лиц" (счет 1260) показывается сумма дебиторской задолженности по подотчетным суммам работников и прочих подотчетных лиц и другим видам расчетов.
По строке 018 "Краткосрочная дебиторская задолженность по аренде" (счет 1270) показывается сумма краткосрочной дебиторской задолженности по арендным платежам.
По строке 019 "Прочая краткосрочная дебиторская задолженность" (счет 1280) показывается сумма прочей краткосрочной дебиторской задолженности.
По строке 020 "Запасы" (счета 1310, 1320, 1330, 1340, 1350, 1360) показывается остаток материалов, незавершенного производства, готовой продукции, товаров, имущества, обращенного (поступившего) в собственность государства по отдельным основаниям, предусмотренным статьей 210 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" (далее – Закон о государственном имуществе), запасов в пути за минусом резерва на обесценение запасов.
По строке 021 "Краткосрочные авансы выданные" (счет 1410) показывается сумма краткосрочной задолженности поставщиков, расчеты с которыми осуществляются не по каждой отдельной сделке (отгрузке, отпуску товара и оказанию услуг), а путем периодического перечисления средств в сроки и размерах, заранее согласованных сторонами.
По строке 022 "Прочие краткосрочные активы" (счета 1420, 1430) показывается сумма расходов будущих периодов и прочие краткосрочные активы.
По строке 023 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с бюджетом по налоговым и неналоговым поступлениям" (счет 1291) показывается сумма краткосрочной дебиторской задолженности по расчетам с бюджетом по налоговым и неналоговым поступлениям в бюджет, поступлениям от реализации основного капитала и финансовых активов государства.
Сноска. Пункт 25 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 21.01.2019 № 40; Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 30.11.2023 № 1237 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 23.12.2024 № 862 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. По строке 100 "Итого краткосрочных активов" показывается итоговая сумма строк 010, 011, 012, 013, 014, 015, 016, 017, 018, 019, 020, 021, 022, 023.
27. В разделе "Долгосрочные активы" отражаются финансовые инвестиции, долгосрочная дебиторская задолженность, основные средства, незавершенное строительство и капитальные вложения, инвестиционная недвижимость, биологические активы, нематериальные активы и прочие долгосрочные активы.

110 "Ұзақ мерзімді қаржылық инвестициялары" (2110, 2120, 2130) жолы бойынша ұзақ мерзімді қаржылық инвестициялардың құнсыздануына арналған резервті шегергенде ұзақ мерзімді қарыздар мен қаржылық инвестициялар көрсетіледі.
111 "Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің ұзақ мерзімді дебиторлық берешегі" (2210) жолы бойынша сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің ұзақ мерзімді дебиторлық берешегінің сомасы көрсетіледі.
112 "Жал бойынша ұзақ мерзімді дебиторлық берешек" (2220) жолы бойынша жалдаушылардың қаржылық жалдау бойынша ұзақ мерзімді дебиторлық берешегінің сомасы көрсетіледі.
113 "Өзге ұзақ мерзімді дебиторлық берешектер" (2230) жолы бойынша бухгалтерлік баланстың басқа баптарына енгізілмеген басқа ұзақ мерзімді дебиторлық берешек сомасы көрсетіледі.
114 "Негізгі құралдар" (2310, 2320, 2330, 2340, 2350, 2360, 2370, 2380, 2390) жолы бойынша баланстық құны бойынша жер, ғимараттар, құрылыстар, беру құрылғылары, көлік құралдары, машиналар мен жабдықтар және басқа негізгі құралдар (жинақталған амортизация және негізгі құралдарды құнсыздануына арналған резервті шегергендегі бастапқы құны) көрсетіледі.
115 "Аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдар" (2410) жолы бойынша есеп беру күніне құрылыс циклі аяқталмаған және пайдалануға тапсырылмаған объектілердің құны, құрылысқа, реконструкцияға және негізгі құралдарды, материалдық емес активтерді сатып алуға жинақталған шығындар сомасы көрсетіледі.
116 "Инвестициялық жылжымайтын мүлік" (2510, 2520) жолы бойынша жинақталған амортизацияны және инвестициялық жылжымайтын мүліктің құнсыздануына арналған резервті шегергендегі инвестициялық жылжымайтын мүліктің, құны көрсетіледі.
117 "Биологиялық активтер" (2610, 2620, 2630) жолы бойынша жинақталған амортизацияны және биологиялық активтердің құнсыздануына арналған резервті шегергендегі жануарлардың, көпжылдық екпелердің құны көрсетіледі.
118 "Материалдық емес активтер" жолы бойынша жинақталған амортизация мен материалдық емес активтердің құнсыздануына арналған резервтері шегерілгендегі (2710, 2720) материалдық емес активтердің (жерді, суды, пайдалы қазбаларды және басқа табиғи ресурстарды, ғимараттарды, құрылыстарды, жабдықтарды пайдалану құқықтары; лицензиялар, тауарлық белгілер мен тауарлық маркаларға құқықтар, сондай-ақ басқа мүліктік құқықтар, гудвилл, бағдарламалық қамтамасыз ету және басқалар) құны көрсетіледі.
119 "Үлестік қатысу әдісімен есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржылық инвестициялар" (2120) жолы бойынша үлестік қатысу әдісі бойынша есепке алынатын квазимемлекеттік сектор субъектілеріне ұзақ мерзімді қаржылық инвестициялар көрсетіледі.

По строке 110 "Долгосрочные финансовые инвестиции" (счета 2110, 2120, 2130) показываются долгосрочные займы предоставленные и финансовые инвестиции за минусом резерва на обесценение долгосрочных финансовых инвестиций.
По строке 111 "Долгосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков" (счет 2210) показывается сумма долгосрочной дебиторской задолженности покупателей и заказчиков.
По строке 112 "Долгосрочная дебиторская задолженность по аренде" (счет 2220) показывается сумма долгосрочной дебиторской задолженности арендаторов по финансовой аренде.
По строке 113 "Прочая долгосрочная дебиторская задолженность" (счет 2230) показывается сумма прочей долгосрочной дебиторской задолженности, не включенная в другие статьи бухгалтерского баланса.
По строке 114 "Основные средства" (счета 2310, 2320, 2330, 2340, 2350, 2360, 2370, 2380, 2390) показываются земля, здания, сооружения, передаточные устройства, транспортные средства, машины и оборудования и прочие основные средства по балансовой стоимости (первоначальная стоимость за минусом накопленной амортизации и резерва на обесценение основных средств).
По строке 115 "Незавершенное строительство и капитальные вложения" (счет 2410) показывается сумма накопленных затрат на возведение, реконструкцию и приобретение объектов основных средств и нематериальных активов с незаконченным циклом капитальных работ и не сданных в эксплуатацию на отчетную дату.
По строке 116 "Инвестиционная недвижимость" (счета 2510, 2520) показывается стоимость инвестиционной недвижимости, за вычетом накопленной амортизаций и резерва на обесценение инвестиционной недвижимости.
По строке 117 "Биологические активы" (счета 2610, 2620, 2630) показывается стоимость животных, многолетних насаждений за вычетом накопленной амортизации и резерва на обесценение биологических активов.
По строке 118 "Нематериальные активы" (счета 2710, 2720) показывается стоимость нематериальных активов (права пользования землей, водой, полезными ископаемыми и другими природными ресурсами, зданиями, сооружениями, оборудованием, лицензии, права на товарные знаки и торговые марки, а также иные имущественные права, гудвилл, программное обеспечение и другие нематериальные активы) за вычетом накопленной амортизации и резерва на обесценение нематериальных активов.
По строке 119 "Долгосрочные финансовые инвестиции, учитываемые по методу долевого участия" (счет 2120) показываются долгосрочные финансовые инвестиции в субъекты квазигосударственного сектора, учитываемые по методу долевого участия.

120 "Өзге ұзақ мерзімді активтер" (2810) алдыңғы кіші бөлімдерде көрсетілмеген басқа ұзақ мерзімді активтердің құны көрсетіледі.
28. 200 "Ұзақ мерзімді активтердің жиыны" жолы бойынша 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120-жолдардың қорытынды сомасы көрсетіледі.
29. "Баланс" жолы мемлекеттік мекеме активтерінің жалпы құнын көрсетеді (100-жол қосу 200-жол).
30. Бухгалтерлік баланстың пассиві үш бөлімнен тұрады: "Қысқа мерзімді міндеттемелер", "Ұзақ мерзімді міндеттемелер", "Таза активтер/капитал".
31. "Қысқа мерзімді міндеттемелер" бөлімінде қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелер, бюджеттік төлемдер мен салықтар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек, қысқа мерзімді кредиторлық берешек, қысқа мерзімді бағалау мен кепілдік міндеттемелері, өзге қысқа мерзімді міндеттемелер көрсетіледі.
210 "Қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелері" (3010, 3020, 3030 және 3040 шоттары) жолы бойынша алынған қысқа мерзімді сыртқы және ішкі қарыздар, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша қаржылық міндеттемелер және өзге де қаржылық міндеттемелер сомасы көрсетіледі.
211 "Бюджеттен төленетін төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" (3110 шоты) жолы бойынша есептелген, төленуге тиесілі, бірақ есепті кезеңнің соңында қандай да бір себептермен төленбеген халыққа әлеуметтік төлемдер мен әлеуметтік көмек, сондай-ақ аударылмаған трансферттер мен субсидиялар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі.
212 "Бюджетке төленетін төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" (3120 шоты) жолы бойынша бюджетке енгізілуі тиіс, бірақ есепті кезеңнің соңында қандай да бір себептерменаударылмаған салықтар бойынша берешек сомасы, сондай-ақ бюджетке аударуға жататын басқа да сомалар көрсетіледі.
213 "Бюджетпен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" (3130 шоты) жолы бойынша ұзақ мерзімді активтерді өткізуден, ақылы көрсетілетін қызметтер және өзге де операциялар бойынша сметадан тыс түсімдерден бюджетке тиесілі кірістер бойынша мемлекеттік мекеменің қысқа мерзімді міндеттемелерінің сомасы көрсетіледі.
214 "Басқа да міндетті және ерікті төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" (3140, 3150 шоттары) жолы бойынша қызметкердің табысынан ұсталған және "Азаматтар үшін үкімет" мемлекеттік корпорациясына аударылмаған зейнетақы жарналарының сомасы, мемлекеттік мекеменің мемлекеттік әулеметтік сақтандыру қорына міндетті әлеуметтік аударымдарды төлеу бойынша берешегі, сақтандыру төлемдері бойынша, сондай-ақ міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар мен жарналарбойынша берешектері көрсетіледі.

По строке 120 "Прочие долгосрочные активы" (счет 2810) показывается стоимость прочих долгосрочных активов, не указанных в предыдущих подразделах.
28. По строке 200 "Итого долгосрочных активов" показывается итоговая сумма строк 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120.
29. Строка "Баланс" показывает общую стоимость активов государственного учреждения (строка 100 + строка 200).
30. Пассив бухгалтерского баланса состоит из трех разделов: "Краткосрочные обязательства", "Долгосрочные обязательства" и "Чистые активы/капитал".
31. В разделе "Краткосрочные обязательства" отражаются краткосрочные финансовые обязательства, краткосрочная кредиторская задолженность по налогам и другим платежам, краткосрочная кредиторская задолженность, краткосрочные оценочные и гарантийные обязательства, прочие краткосрочные обязательства.
По строке 210 "Краткосрочные финансовые обязательства" (счета 3010, 3020, 3030 и 3040) показывается сумма краткосрочных внешних и внутренних займов полученных, финансовых обязательств по проектам государственно-частного партнерства и прочих финансовых обязательств.
По строке 211 "Краткосрочная кредиторская задолженность по бюджетным выплатам" (счет 3110) показывается сумма краткосрочной кредиторской задолженности по начисленным социальным выплатам и социальной помощи населению, подлежащим к выплате, но не выплаченным по каким-либо причинам на конец отчетного периода, а также по не перечисленным трансфертам и субсидиям.
По строке 212 "Краткосрочная кредиторская задолженность по платежам в бюджет" (счет 3120) показывается сумма задолженности по налогам, подлежащим взносу в бюджет, но не перечисленным по каким-либо причинам на конец отчетного периода, а также другие суммы, подлежащие перечислению в бюджет.
По строке 213 "Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с бюджетом" (счет 3130) показывается сумма краткосрочных обязательств государственного учреждения по доходам, причитающимся в бюджет от реализации долгосрочных активов, от сверхсметных поступлений по платным услугам и прочим операциям.
По строке 214 "Краткосрочная кредиторская задолженность по другим обязательным и добровольным платежам" (счета 3140, 3150) показывается сумма пенсионных взносов, удержанная с доходов работников и не перечисленная в Государственную корпорацию "Правительство для граждан", задолженность государственного учреждения по уплате обязательных социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования, задолженность по страховым платежам и по другим обязательным и добровольным платежам, также по отчислениям и взносам на обязательное социальное медицинское страхование.

215 "Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" (3210 шоты) жолы бойынша олар берген қорлар, ұзақ мерзімді активтер, орындалған жұмыстар мен көрсетілген қызметтер үшін өнім берушілер мен мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі.
216 "Ведомстволық есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" (3220 шоты) жолы бойынша ведомствоішілік және ведомствоаралық есеп айырысулар бойынша басқа мемлекеттік мекемелерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі.
217 "Стипендиаттарға қысқа мерзімді кредиторлық берешек" (3230 шоты) жолы бойынша жоғары оқу орындарының студенттерi мен аспиранттары және мектептердiң, колледждердiң және басқа да оқушыларына стипендиялар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі.
218 "Қызметкерлер мен өзге де есеп беретін тұғаларға қысқа мерзімді кредиторлық берешек" (3240 шоты) жолы бойынша еңбекақы төлеу және басқа да ақшалай төлемдер бойынша (атқару құжаттары, депоненттелген сома, уақытша еңбекке жарамсыздығы үшін жәрдемақы, мүшелік кәсіподақтар жарнасы сомаларының қолма-қол аударымдары бойынша және шоттарға банктерге салымдар, пайдаланылмаған демалыстар, Қазақстан Республикасының дене шынықтыру және спорт туралы заңнамасына сәйкес өзге тұлғаларға берілетін іссапар шығыстары бойынша) қысқа мерзімді кредиторлық берешек және қызметкерлері мен өзге де есеп беретін тұлғалар алдындағы өзге де берешектер сомасы көрсетіледі.
219 "Төлеуге қысқа мерзімді сыйақылар" (3250 шоты) жолы бойынша есепті күнге алынған қарыздар бойынша қысқа мерзімді сыйақылар және өзге сыйақылар бойынша берешек сомасы көрсетіледі.
220 "Жалға беру бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" (3260 шоты) жолы бойынша есепті күнге қысқа мерзімді жалға алу төлемдері бойынша берешек сомасы көрсетіледі.
221 "Өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" (3270 шоты) жолы бойынша уақытша орналастыратын ақшалар бойынша қызметкер жұмыстан босаған, степиндианттың оқу мерзімі аяқталған, атқару құжаттың пайдалану мерзімі аяқталған немесе мерзімі бір жылға дейінгі басқа да құжаттарға байланысты, қолма-қол тиындарды ақша айналымынан алу себептері бойынша жағдайларда төленбеген немесе артығымен төленген тиындар сомасы, Жәбірленушілерге өтемақы қорынан, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорынан, Арнаулы мемлекеттік қордан өтемақы төлемдері бойынша берешек және өзге де кредиторлық берешек көрсетіледі.
222 "Қысқа мерзімді бағалау және кепілдік міндеттемелері" (3310, 3320 шоттары) жолы бойынша қысқа мерзімді бағалау және кепілдік міндеттемелерінің сомасы көрсетіледі.

По строке 215 "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам" (счет 3210) показывается сумма краткосрочной кредиторской задолженности поставщикам и подрядчикам за поставленные ими запасы, долгосрочные активы, выполненные работы и оказанные услуги.
По строке 216 "Краткосрочная кредиторская задолженность по ведомственным расчетам" (счет 3220) показывается сумма краткосрочной кредиторской задолженности других государственных учреждений по внутриведомственным и межведомственным расчетам.
По строке 217 "Краткосрочная кредиторская задолженность стипендиатам" (счет 3230) показывается сумма краткосрочной задолженности по стипендиям студентам и аспирантам вузов и учащимся школ, колледжей и другие.
По строке 218 "Краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками и прочими подотчетными лицами" (счет 3240) показывается сумма краткосрочной кредиторской задолженности по оплате труда и другим денежным выплатам (исполнительным документам, депонированным суммам, социальному пособию по временной нетрудоспособности, безналичным перечислениям сумм членских профсоюзных взносов и на счета по вкладам в банки, неиспользованным отпускам, командировочным расходам) выдаваемым прочим лицам в соответствии с законодательством Республики Казахстан о физической культуре и спорте и прочие задолженности перед работниками и прочими подотчетными лицами.
По строке 219 "Краткосрочные вознаграждения к выплате" (счет 3250) показывается сумма задолженности по краткосрочным вознаграждениям по полученным займам на отчетную дату и прочим вознаграждениям.
По строке 220 "Краткосрочная кредиторская задолженность по аренде" (счет 3260) показывается сумма задолженности по арендным платежам на отчетную дату.
По строке 221 "Прочая краткосрочная кредиторская задолженность" (счет 3270) показывается сумма краткосрочной кредиторской задолженности по деньгам временного размещения, суммы тиынов, невыплаченные или излишне выплаченные в случаях увольнения работника, завершения срока обучения стипендиата, окончания срока действия исполнительного листа или другого документа со сроком до одного года, по причине изъятия наличных тиынов из денежного обращения, задолженность по компенсационным выплатам из Фонда компенсации потерпевшим, из Фонда поддержки инфраструктуры образования, из Специального государственного фонда и прочая кредиторская задолженность.
По строке 222 "Краткосрочные оценочные и гарантийные обязательства" (счета 3310, 3320) показывается сумма краткосрочных оценочных и гарантийных обязательств.

223 "Өзге қысқа мерзімді міндеттемелер" (3410, 3420 шоттары) жолы бойынша алынған аванстар мен өзге міндеттемелер бойынша қалдықтар көрсетіледі.
224 "Бюджетке салықтық және салықтық емес түсімдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" (3280 шоты) жолы бойынша бюджетке салықтық және салықтық емес түсімдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 29.06.2023 № 717 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 30.11.2023 № 1237 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
32. 300 "Қысқа мерзімді міндеттемелердің жиыны" жолы бойынша 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224-жолдарының қорытынды сомасы көрсетіледі.
33. "Ұзақ мерзімді міндеттемелер" бөлімінде ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелер, ұзақ мерзімді кредиторлық берешек, ұзақ мерзімді бағалау және кепілдік міндеттемелері, өзге ұзақ мерзімді міндеттемелер көрсетіледі.
310 "Ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелер" (4010, 4020, 4030 және 4040) жолы бойынша алынған сыртқы және ішкі қарыздардың, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша қаржылық міндеттемелер мен өзге де қаржылық міндеттемелер сомасы көрсетіледі.
311 "Жеткізушілерге және мердігерлерге ұзақ мерзімді кредиторлық берешек" (4110) жолы бойынша олар берген қорлар, ұзақ мерзімді активтер, орындалған жұмыстар мен көрсетілген қызметтер үшін өнім берушілер мен мердігерлерге ұзақ мерзімді кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі.
312 "Жал бойынша ұзақ мерзімді кредиторлық берешек" (4120) жолы бойынша жалдау төлемдері бойынша алдағы мерзімдерге жататын есепті кезеңге берешек сомасы көрсетіледі.
313 "Бюджет алдындағы ұзақ мерзімді кредиторлық берешек" (4130) жолы бойынша бюджет алдындағы ұзақ мерзімді кредиторлық міндеттемелер сомасы көрсетіледі.
314 "Ұзақ мерзімді бағалау және кепілдік міндеттемелері" (4210, 4220) жолы бойынша ұзақ мерзімді бағалау және кепілдік міндеттемелері сомасы көрсетіледі.
315 "Өзге ұзақ мерзімді міндеттемелер" (4310, 4320) жолы бойынша алдағы кезеңдердің кірістері мен өзге ұзақ мерзімді міндеттемелердің қалдықтары көрсетіледі.
Ескерту. 33-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 21.01.2019 № 40 бұйрығымен.
34. 400 "Ұзақ мерзімді міндеттемелердің жиыны" жолы бойынша 310, 311, 312, 313, 314, 315-жолдардың қорытынды сомасы көрсетіледі.

По строке 223 "Прочие краткосрочные обязательства" (счета 3410, 3420) показываются остатки по авансам полученным и прочим обязательствам.
По строке 224 "Краткосрочная кредиторская задолженность по налоговым и неналоговым поступлениям в бюджет" (счет 3280) показывается сумма краткосрочной кредиторской задолженности по налоговым и неналоговым поступлениям в бюджет.
Сноска. Пункт 31 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 29.06.2023 № 717 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 30.11.2023 № 1237 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. По строке 300 "Итого краткосрочных обязательств" показывается итоговая сумма строк 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224.
33. В разделе "Долгосрочные обязательства" отражаются долгосрочные финансовые обязательства, долгосрочная кредиторская задолженность, долгосрочные оценочные и гарантийные обязательства, прочие долгосрочные обязательства.
По строке 310 "Долгосрочные финансовые обязательства" (счета 4010, 4020, 4030 и 4040) показывается сумма долгосрочных внешних и внутренних займов полученных, финансовых обязательств по проектам государственно-частного партнерства и прочих финансовых обязательств.
По строке 311 "Долгосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам" (счет 4110) показывается сумма долгосрочной кредиторской задолженности поставщикам и подрядчикам за поставленные ими запасы, долгосрочные активы, выполненные работы и оказанные услуги.
По строке 312 "Долгосрочная кредиторская задолженность по аренде" (счет 4120) показывается сумма задолженности по арендным платежам на отчетную дату, относящаяся к будущим периодам.
По строке 313 "Долгосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом" (счет 4130) показывается сумма долгосрочной кредиторской задолженности перед бюджетом.
По строке 314 "Долгосрочные оценочные и гарантийные обязательства" (счета 4210, 4220) показываются остатки долгосрочных оценочных и гарантийных обязательств.
По строке 315 "Прочие долгосрочные обязательства" (счета 4310, 4320) показываются остатки доходов будущих периодов и прочих долгосрочных обязательств.
Сноска. Пункт 33 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 21.01.2019 № 40.
34. По строке 400 "Итого долгосрочных обязательств" показывается итоговая сумма строк 310, 311, 312, 313, 314, 315.

35. "Таза активтер/капитал" бөлімінде сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар, қаржыландырулар сомасы, ағымдағы қызмет нәтижесінде пайда болған резервтер, мемлекеттік мекеменің жинақталған қаржылық нәтижесі есебінен қаржыландыру сомасы көрсетіледі.
410 "Күрделі салымдарды сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебінен қаржыландыру" (5012 шоты) жолы бойынша сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебінен қаржыландыру сомасы көрсетіледі.
411 "Резервтер" (5110 шоты) жолы бойынша резервтер бойынша: негізгі құралдарды, материалдық емес активтерді, қаржы инвестицияларын қайта бағалауға, шетелдік қызмет бойынша шетел валютасын қайта есептеуге арналған қалдықтар және де өзге резервтер көрсетіледі.
412 "Жинақталған қаржылық нәтиже" (5220 және 5240 шоты) жолы бойынша есепті жылды қоса алғанда, мемлекеттік мекеменің қаржылық нәтижесі өсу қорытындысымен көрсетіледі.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 21.01.2019 № 40 бұйрығымен.
36. 500 "Таза активтердің/капиталдың жиыны" жолы бойынша 410, 411 және 412-жолдарының қорытынды сомасы көрсетіледі.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 21.01.2019 № 40 бұйрығымен.
37. "Баланс" жолы мемлекеттік мекеменің міндеттемелері мен таза активтері/капиталының жалпы құнын көрсетеді (300-жол қосу 400-жол қосу 500-жол).
38. Баланстан тыс шоттарда мемлекеттік мекемелерге тиесілі емес, бірақ уақытша оның пайдалануындағы немесе билігіндегі құндылықтар, сондай-ақ қатаң есептегі бланктері, жауапты сақтауға қабылданған немесе орталықтандырылған жабдықтау бойынша төленген қорлар, баланстан тыс шоттарда ескерілген демалыс үйлеріне жолдамалар мен басқа да активтер көрініс табады.
610, 620, 630, 640, 650, 660, 670, 680, 690, 700 - жолдары бойынша жолдардың нөмірлеріне сәйкес материалдық құндылықтар, жалға алынған активтер мен басқа де баланстан тыс активтер есепке алынған баланстан тыс активтер санамаланған.
Ескерру. 38-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 30.11.2023 № 1237 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39. "Қаржылық қызмет нәтижелері туралы есеп" (ҚЕ-2-нысан) есепті кезеңнің кірістері мен шығыстары және қаржылық нәтижелері туралы ақпаратты білдіреді. 4 "Өткен кезең" бағаны өткен жылдың ұқсас кезеңі үшін толтырылады.
40. 100 "Кірістер, барлығы" жолы 010, 021, 030 және 040-жолдарының сомасын көрсетеді.
010 "Айырбас емес операциялардан алынатын кірістер" жолы бойынша 011, 012, 013, 014, 016, 017, 018, 019, 020, 020-1, 020-2 және 020-3-жолдарының сомасы көрсетіледі.

35. В разделе "Чистые активы/капитал" отражаются суммы финансирования, за счет внешних займов и связанных грантов, резервов, образованных в результате текущей деятельности, накопленного финансового результата государственного учреждения.
По строке 410 "Финансирование капитальных вложений за счет внешних займов и связанных грантов" (счет 5012) показывается сумма финансирования за счет внешних займов и связанных грантов.
По строке 411 "Резервы" (счет 5110) показываются остатки по резервам: на переоценку основных средств, нематериальных активов, финансовых инвестиций, на пересчет иностранной валюты по зарубежной деятельности, прочие резервы.
По строке 412 "Накопленный финансовый результат" (счет 5220 и 5240) показывается финансовый результат государственного учреждения с нарастающим итогом, включая отчетный год.
Сноска. Пункт 35 в редакции приказа Министра финансов РК от 21.01.2019 № 40.
36. По строке 500 "Итого чистые активы/капитал" показывается итоговая сумма строк 410, 411 и 412.
Сноска. Пункт 36 в редакции приказа Министра финансов РК от 21.01.2019 № 40.
37. Строка "Баланс" показывает общую стоимость обязательств и чистых активов/капитала государственного учреждения (строка 300 + строка 400 + строка 500).
38. На забалансовых счетах отражаются ценности, не принадлежащие государственному учреждению, но временно находящиеся в его пользовании или распоряжении, а также бланки строгой отчетности, запасы, принятые на ответственное хранение или оплаченные по централизованному снабжению, путевки в дома отдыха и другие активы, учитываемые на забалансовых счетах.
По строкам 610, 620, 630, 640, 650, 660, 670, 680 и 690 соответственно номерам строк перечислены забалансовые счета, на которых учитываются материальные ценности, арендованные активы и прочие забалансовые активы.
Сноска. Пункт 38 - в редакции приказа Министра финансов РК от 23.12.2024 № 862 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. "Отчет о результатах финансовой деятельности" (форма ФО-2) представляет информацию о доходах, расходах и финансовом результате отчетного периода, графа 4 "Прошлый период" заполняется за аналогичный период прошлого года.
40. Строка 100 "Доходы, всего" показывает сумму строк 010, 021, 030 и 040.
По строке 010 "Доходы от необменных операций" показывается сумма строк 011, 012, 013, 014, 016, 017, 018, 019, 020, 020-1,020-2 и 020-3.

011 "Ағымдағы қызметті қаржыландыру" (6010 шоты) жолы бойынша мемлекеттік мекемені және ағымдағы қызметін ұстауға басқа бюджеттер есебінен жеке қаржыландыру жоспары бойынша, республикалық бюджетке тауарлардың құны түріндегі түсімдермен байланысты операциялар бойынша бөлінген бюджеттік қаржыландыру сомасы көрсетіледі. Ағымдағы қызметті қаржыландырудан түсетін кірістер, мемлекеттік мекеме есепті жылдың аяғында бюджетке қайтарған 6090 "Бюджет қаражатының қалдықтарын қайтару" шотында көрсетілген пайдаланылмаған қаражат қалдығын шегере отырып көрсетіледі.
012 "Күрделі салымдарды қаржыландыру" (6020 шоты) жолы бойынша күрделі салымдар бойынша бюджеттік қаржыландыру сомасы мемлекеттік мекеме бюджетке қайтарған 6090 "Бюджет қаражатының қалдықтарын қайтару" шотында көрсетілген есепті жылдың аяғында пайдаланылмаған қаражат қалдығы шегеріле отырып көрсетіледі.
013 "Қарыздардың түсімдерінен түсетін кірістер" (6070 шоты) жолы бойынша сыртқы және ішкі қарыздар түсімінен кірістер көрсетіледі.
014 "Трансферттер бойынша кірістер" (6030 шоты) жолы бойынша мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне ақшалай төлемі түріндегі жеке тұлғаларға трансферттерді қоспағанда, мемлекеттік мекеме қайтарған 6090 "Бюджет қаражатының қалдықтарын қайтару" шотында көрсетілген есепті жылдың аяғында пайдаланылмаған қаражат қалдығын шегере отырып, трансферттер бойынша бюджеттік қаржыландыру сомасы көрсетіледі.
015 "Жергілікті өзін-өзі басқару органдарына берілетін трансферттер" (6034 қосалқы шоты) жолы бойынша Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасына сәйкес жергілікті өзін-өзі басқару функцияларын іске асыруға арналған трансферттер бойынша бюджеттік қаржыландыру сомасы көрсетіледі.
016 "Субсидиялар" (6040 шоты) жолы бойынша мемлекеттік мекеме бюджетке қайтарған 6090 "Бюджет қаражатының қалдықтарын қайтару" шотында көрсетілген есепті жылдың аяғында пайдаланылмаған қаражат қалдығы шегеріле отырып, субсидиялар бойынша бюджеттік қаржыландыру сомасы көрсетіледі.
017 "Қайырымдылық көмектен түсетін кірістер" (6050 шоты) жолы бойынша Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес ақшалай түсімдер мен басқа активтер түрінде алынған мемлекеттік мекемелер үшін филантропиялық және (немесе) демеушілік және (немесе) меценаттық және (немесе) кіші отанына қолдау көрсету жөніндегі қызметтен алынатын кірістер көрсетіледі.
018 "Гранттар" (6060 шоты) жолы бойынша түскен гранттар сомасы көрсетіледі.
019 "Өзгелер" (6083, 6084 және 6086 шоттары) жолы бойынша облыстық бюджеттен және (немесе) аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетінен түскен трансферттер бойынша кірістер және Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасына сәйкес жергілікті өзін-өзі басқару функцияларын іске асыру үшін басқа көздерден түскен өзге де кірістер сомасы, сондай-ақ мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді орындау үшін бөлінген бюджеттік қаржыландыру сомасы көрсетіледі.

По строке 011 "Финансирование текущей деятельности" (счет 6010) показывается сумма бюджетного финансирования, выделенная по индивидуальному плану финансирования на содержание и текущую деятельность государственного учреждения, за счет других бюджетов, по операциям, связанным с поступлениями в республиканский бюджет в виде стоимости товаров. Доходы от финансирования текущей деятельности показываются за вычетом возвращенного в бюджет государственным учреждением неиспользованного остатка средств в конце отчетного года, отраженного на счете 6090 "Возврат остатков бюджетных средств".
По строке 012 "Финансирование капитальных вложений" (счет 6020) показывается сумма бюджетного финансирования по капитальным вложениям, за вычетом возвращенного в бюджет государственным учреждением неиспользованного остатка средств в конце отчетного года, отраженного на счете 6090 "Возврат остатков бюджетных средств".
По строке 013 "Доходы от поступления займов" (счет 6070) показываются доходы от поступления внешних и внутренних займов.
По строке 014 "Доходы по трансфертам" (счет 6030) показывается сумма бюджетного финансирования по трансфертам, кроме трансфертов физическим лицам в виде денежных выплат работникам государственных учреждений, за вычетом возвращенного в бюджет государственным учреждением неиспользованного остатка средств в конце отчетного года, отраженного на счете 6090 "Возврат остатков бюджетных средств".
По строке 015 "Трансферты органам местного самоуправления" (субсчет 6034) показывается сумма бюджетного финансирования по трансфертам для реализации функций местного самоуправления в соответствии с законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении.
По строке 016 "Субсидии" (счет 6040) показывается сумма бюджетного финансирования по субсидиям за вычетом возвращенного в бюджет государственным учреждением неиспользованного остатка средств в конце отчетного года, отраженного на счете 6090 "Возврат остатков бюджетных средств".
По строке 017 "Доходы от благотворительной помощи" (счет 6050) показываются доходы от филантропической и (или) спонсорской и (или) меценатской деятельности, и (или) деятельности по оказанию поддержки малой родине для государственных учреждений, получаемые ими в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, полученные в виде денежных поступлений и других активов.
По строке 018 "Гранты" (счет 6060) показывается сумма поступивших грантов.
По строке 019 "Прочие" (счета 6083, 6084 и 6086) показывается сумма доходов по трансфертам, поступивших из областного бюджета и (или) бюджета района (города областного значения) и прочих доходов, поступивших из других источников для реализации функции местного самоуправления в соответствии с законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении, а также сумма бюджетного финансирования, выделенного для выполнения государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства.

020 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдерден түсетін кірістер" (6081 қосалқы шоты) жолы бойынша бюджетке салықтық түсімдерден және бюджетке кедеңдік төлемдер мен салықтар сомасы көрсетіледі.
020-1 "Айыппұлдардан, өсімпұлдардан және санкциялардан түсетін кірістер" (6082 қосалқы шоты) жолы бойынша айыппұлдардан, өсімпұлдардан және санкциялардан түсетін кірістер сомасы көрсетіледі.
020-2 "Басқа да салықтық емес кірістер" (6082 қосалқы шоты) жолы бойынша басқа жолдарға енгізілмеген салықтық емес түсімдерден түсетін кірістер сомасы көрсетіледі.
020-3 "Бюджетке трансферттер түсімі" (6085 қосалқы шоты) жолы бойынша басқа мемлекеттік басқару деңгейлерінен, оның ішінде субвенциялардан және бюджеттік алып қоюлардан, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан түсетін түсімдерден трансферттердің сомасы, нысаналы трансферттер мен республикалық және жергілікті бюджеттерге түсетін басқа да трансферттер сомасы көрсетіледі.
021 "Айырбас операциялардан алынатын кірістер" (6110 шоты) жолы бойынша тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді және мемлекеттік материалдық резервтен тауарларды өткізуден түсетін кірістер көрсетіледі;
030 "Активтерді басқарудан алынатын кірістер" жолы бойынша 031 және 032-жолдарының сомасы көрсетіледі.
031 "Сыйақылар" (6210 шоты) жолы бойынша берілген қарыздар, қаржылық жалдау және қысқа мерзімді қаржылық салымдар бойынша сыйақылардан түскен кірістер сомасы көрсетіледі.
032 "Активтерді басқарудан алынатын өзге де кірістер" (6220 шоты) жолы бойынша активтерді басқарудан түсетін өзге де кірістер, оның ішінде дивидендтер, инвестиция объектілерінің таза кірісінің бір бөлігі, операциялық жалдаудан түскен кірістер сомасы көрсетіледі.
040 "Өзге кірістер" (6330, 6350, 6360 және 6370 шоттары) жолы бойынша активтерді, үшінші тараптардан өтемақыларды (бұрын танылған активтердің құнсыздануынан түскен залалдар) түскен кірістер, Жәбірленушілерге өтемақы қорына, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорына, Арнаулы мемлекеттік қорына түсетін түсімдерден алынатын кірістер және өзге операциялардан алынған кірістер көрсетіледі.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 29.06.2023 № 717 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 30.11.2023 № 1237 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
41. 200 "Шығыстар, барлығы" жолы 110, 130, 137, 140, 150 және 151-жолдарының сомасын көрсетеді.

По строке 020 "Доходы от налоговых поступлений в бюджет" (субсчет 6081) показывается сумма доходов от налоговых поступлений и таможенных платежей, и налогов в бюджет.
По строке 020-1 "Доходы от штрафов, пеней и санкций" (субсчет 6082), показывается сумма доходов от штрафов, пеней и санкций.
По строке 020-2 "Другие неналоговые поступления" (субсчет 6082) показывается суммы доходов от неналоговых поступлений, не включенные в другие строки.
По строке 020-3 "Поступление трансфертов в бюджет" (субсчет 6085), показывается сумма трансфертов из других уровней государственного управления, в том числе субвенций и бюджетных изъятий, поступления из Национального фонда Республики Казахстан, целевые трансферты и другие трансферты в республиканский и местный бюджеты;
По строке 021 "Доходы от обменных операций" показываются доходы от реализации товаров, работ и услуг, и товаров из государственного материального резерва (счет 6110).
По строке 030 "Доходы от управления активами" показывается сумма строк 031 и 032.
По строке 031 "Вознаграждения" (счет 6210) показывается сумма доходов от вознаграждений по выданным займам, финансовой аренде и краткосрочным финансовым вложениям.
По строке 032 "Прочие доходы от управления активами" (счет 6220) показывается сумма прочих доходов от управления активами, в том числе дивиденды, часть чистого дохода объектов инвестиций, доходы от операционной аренды.
По строке 040 "Прочие доходы" (счета 6330, 6350, 6360 и 6370) показываются доходы от безвозмездного получения активов, компенсации (ранее признанных убытков от обесценения активов) от третьих сторон, доходы от поступлений в Фонд компенсации потерпевшим, Фонд поддержки инфраструктуры образования, Специальный государственный фонд и доходы, полученные от прочих операций.
Сноска. Пункт 40 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 29.06.2023 № 717 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 30.11.2023 № 1237 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. Строка 200 "Расходы, всего" показывает сумму строк 110, 130, 137, 140, 150 и 151.

110 "Мемлекеттік мекеменің шығыстары" жолы бойынша 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122 және 123-жолдарының сомасы көрсетіледі.
111 "Еңбекақы төлеу" (7010 және 7030 шоттары) жолы бойынша мемлекеттік мекеменің қызметкерлеріне еңбекақы төлеу, қызметкерлердің пайдаланылмаған демалыстары бойынша есептелген резервтер бойынша шығыстардың сомасы және еңбекақы төлеу бойынша басқа да шығыстар бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі.
112 "Стипендиялар" (7020 шоты) жолы бойынша есептелген стипендиялар бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі.
113 "Салықтар мен бюджетке төленетін төлемдер" (7040 шоты) жолы бойынша әлеуметтік салық және бюджетке тиесілі әлеуметтік аударымдар бойынша есептелген шығыстардың сомасы көрсетіледі.
114 "Қорлар бойынша шығыстар" (7060 шоты) жолы бойынша есепті кезең ішінде мемлекеттік мекеменің мұқтажы үшін пайдаланылған және басқа ұйымдарға сатылған қорлардың құны көрсетіледі.
115 "Іссапар шығыстары" (7070 шоты) жолы бойынша мемлекеттік мекеме қызметкерлерінің және мемлекеттік мекеме қызметкерлері болып табылмайтын адамдардың іссапарларына (ел ішінде және одан тыс жерлерге) байланысты есептелген шығыстардың сомасы көрсетіледі.
116 "Коммуналдық шығыстар" (7080 шоты) жолы бойынша коммуналдық қызметтер (газ, су, электр энергиясы, жылу) үшін есептелген шығыстардың сомасы көрсетіледі.
117 "Жалға алу төлемдері" (7130 шоты) жолы бойынша операциялық жалға алу бойынша есептелген шығыстардың сомасы көрсетіледі.
118 "Ұзақ мерзімді активтерді ұстау" (7090 шоты) жолы бойынша ұзақ мерзімді активтерді ағымдағы жөндеуге есептелген шығыстардың сомасы көрсетіледі.
119 "Байланыс қызметтері" (7080 шоты) жолы бойынша байланыс қызметтері бойынша есептелген шығыстардың сомасы көрсетіледі.
120 "Активтер амортизациясы" (7110 шоты) жолы бойынша ұзақ мерзімді активтердің амортизациясы бойынша есептелген шығыстардың сомасы көрсетіледі.
121 "Активтердің құнсыздануы" (7440 шоты) жолы бойынша активтердің құнсыздануы бойынша есептелген шығыстардың сомасы көрсетіледі.
122 "Өзге де операциялық шығыстар" (7050, 7120 және 7140 шоттары) жолы бойынша мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне ақшалай төлемдер түріндегі жеке тұлғаларға трансферттер бойынша, сақтандыру төлемдері бойынша, ұзақ мерзімді активтерді сатудан түскен кірістерді бюджетке беру, ақылы қызметтерден бюджетке сметадан тыс түсімдер мен басқа операциялық шығыстар бойынша есептелген шығыстардың сомасы көрсетіледі.
123 "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға арналған шығыстар" (7150 шоты) жолы бойынша Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңнамасына сәйкес міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар мен жарналар бойынша есептелген шығыстардың сомасы көрсетіледі.

По строке 110 "Расходы государственного учреждения" показывается сумма строк 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122 и 123.
По строке 111 "Оплата труда" (счета 7010 и 7030) показывается сумма расходов по оплате труда работников государственного учреждения, начисленному резерву по неиспользованным отпускам работников и другим расходам по оплате труда.
По строке 112 "Стипендии" (счет 7020) показывается сумма расходов по начисленным стипендиям.
По строке 113 "Налоги и платежи в бюджет" (счет 7040) показывается сумма начисленных расходов по социальному налогу и социальным отчислениям, причитающимся в бюджет.
По строке 114 "Расходы по запасам" (счет 7060) показывается стоимость использованных для нужд государственного учреждения и реализованных сторонним организациям запасов в течение отчетного периода.
По строке 115 "Командировочные расходы" (счет 7070) показывается сумма начисленных расходов, связанных с командировками работников государственного учреждения и лиц, не являющихся работниками государственного учреждения (внутри и за пределами страны).
По строке 116 "Коммунальные расходы" (счет 7080) показывается сумма начисленных расходов за коммунальные услуги (за газ, воду, электроэнергию, отопление).
По строке 117 "Арендные платежи" (счет 7130) показывается сумма начисленных расходов по операционной аренде.
По строке 118 "Содержание долгосрочных активов" (счет 7090) показывается сумма начисленных расходов на текущий ремонт долгосрочных активов.
По строке 119 "Услуги связи" (счет 7080) показывается сумма начисленных расходов по услугам связи.
По строке 120 "Амортизация активов" (счет 7110) показывается сумма начисленных расходов по амортизации долгосрочных активов.
По строке 121 "Обесценение активов" (счет 7440) показывается сумма начисленных расходов по обесценению активов.
По строке 122 "Прочие операционные расходы" (счета 7050, 7120 и 7140) показывается сумма начисленных расходов по трансфертам физическим лицам, в виде денежных выплат работникам государственных учреждений, по страховым платежам, по передаче доходов в бюджет от реализации долгосрочных активов, сверхсметным поступлениям в бюджет от платных услуг, и прочим операционным расходам.
По строке 123 "Расходы на обязательное социальное медицинское страхование" (счет 7150) показывается сумма начисленных расходов по отчислениям и взносам на обязательное социальное медицинское страхование в соответствии с законодательством Республики Казахстан об обязательном социальном медицинском страховании.

130 "Бюджеттік төлемдер бойынша шығыстар" жолы бойынша 131, 132, 133, 134, 135, 136 және 136-1-жолдардың сомасы көрсетіледі.
131 "Зейнетақылар мен жәрдемақылар" (7220 шоты) жолы бойынша "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы арқылы төленген зейнетақылар мен жәрдемақылар бойынша есептелген шығыстар сомасы көрсетіледі.
132 "Субсидиялар" (7230 шоты) жолы бойынша жеке және заңды тұлғаларға төленген субсидиялар бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі.
133 "Нысаналы трансферттер" (7210 шоты) жолы бойынша нысаналы трансферттер бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі.
134 "Жалпы сипаттағы трансферттер" (7240 шоты) жолы бойынша жалпы сипаттағы трансферттер бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі.
135 "Жеке тұлғаларға трансферттер" (7210 шоты) жолы бойынша мемлекеттік мекеменің қызметкерлері болып табылмайтын жеке тұлғаларға трансферттер бойынша есептелген шығыстардың сомасы көрсетіледі.
136 "Жергілікті өзін-өзі басқару органдарына берілетін трансферттер" (7250 шоты) жолы бойынша Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасына сәйкес жергілікті өзін-өзі басқару органдарына берілген трансферттер бойынша бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган шығыстарының сомасы көрсетіледі.
136-1 "Өзге де трансферттер" (7270 шоты) жолы бойынша Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына және Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына берілетін трансферттер бойынша есептелген шығыстар сомасы көрсетіледі.
137 "Бюджетке түсімдерді азайту бойынша шығыстар" (7260 шоты) жолы бойынша бұрын төлеушілермен есеп айырысулар бойынша және Еуразиялық Экономикалық Одаққа мүше мемлекеттер алдында бөлінетін кеден баждары бойынша есептелген кірістерді түзету кезінде туындайтын бюджетке салықтық және салықтық емес түсімдердің азаюы бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі.
140 "Активтерді басқару бойынша шығыстар" жолы бойынша 141 және 142 жолдарының сомасы көрсетіледі.
141 "Сыйақылар" (7310 шоты) жолы бойынша алынған қарыздар (веклельдер, облигациялар), мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары мен қаржылық жалдау бойынша есептелген сыйақылар бойынша шығыстар көрсетіледі.
142 "Активтерді басқару бойынша өзге шығыстар" (7320 және 7330 шоты) жолы бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша есептелген шығыстардың және есептің басқа баптарында көрсетілмеген активтерді басқарудан шығыстардың сомасы көрсетіледі.
150 "Өзге шығыстар" (7450, 7460 және 7490 шоттары) жолы бойынша күмәнді борыштар бойынша резерв құру бойынша, қорлар бойынша шығыстар және өзге де шығыстар көрсетіледі.

По строке 130 "Расходы по бюджетным выплатам" показывается сумма строк 131, 132, 133, 134, 135, 136 и 136-1.
По строке 131 "Пенсии и пособия" (счет 7220) показывается сумма начисленных расходов по пенсиям и пособиям, выплаченным через Государственную корпорацию "Правительство для граждан".
По строке 132 "Субсидии" (счет 7230) показывается сумма расходов по выплаченным субсидиям физическим и юридическим лицам.
По строке 133 "Целевые трансферты" (счет 7210) показывается сумма расходов по целевым трансфертам.
По строке 134 "Трансферты общего характера" (счет 7240) показывается сумма расходов по трансфертам общего характера.
По строке 135 "Трансферты физическим лицам" (счет 7210) показывается сумма начисленных расходов по трансфертам физическим лицам, не являющимся работниками государственного учреждения.
По строке 136 "Трансферты органам местного самоуправления" (счет 7250) показывается сумма расходов местного уполномоченного органа по исполнению бюджета по трансфертам, переданным органам местного самоуправления в соответствии с законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении.
По строке 136-1 "Прочие трансферты" (счет 7270) показывается сумма начисленных расходов по трансфертам Фонду социального медицинского страхования и в Национальный фонд Республики Казахстан.
По строке 137 "Расходы по уменьшению поступлений в бюджет" (счет 7260) показывается сумма расходов по уменьшению налоговых и неналоговых поступлений в бюджет, возникающих при корректировке ранее начисленных доходов по расчетам с плательщиками и по распределяемым таможенным пошлинам перед государствами-членами Евразийского Экономического Союза.
По строке 140 "Расходы по управлению активами" показывается сумма строк 141 и 142.
По строке 141 "Вознаграждения" (счет 7310) показываются расходы по начисленным вознаграждениям по займам, полученным (векселям, облигациям), по проектам государственно-частного партнерства и финансовой аренде.
По строке 142 "Прочие расходы по управлению активами" (счет 7320 и 7330) показывается сумма начисленных расходов по проектам государственно-частного партнерства и расходов от управления активами, не отраженных в других статьях отчета.
По строке 150 "Прочие расходы" (счета 7450, 7460 и 7490) показываются расходы по созданию резерва по сомнительным долгам, расходы по фондам и прочие расходы.

151 "Республикалық және жергілікті бюджеттердің ҚБШ бойынша шығыстары" (7470 шоты) жолы бойынша бюджеттік кредит беру мен қарыздарды өтеуге аударылғанды шегерумен, тиісті бюджеттің ҚБШ-сынан жүргізілген шығыстардың сомасы көрсетіледі.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 29.06.2023 № 717 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 30.11.2023 № 1237 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
42. 210 "Үлестік қатысу әдісі бойынша ескерілетін инвестициялар бойынша таза табыс немесе шығындар үлесі" (6220 және 7320) жолы бойынша инвестиция объектісінің пайдасындағы (шығынындағы) қатысу үлесі көрсетіледі.
220 "Ұзақ мерзімді активтердің шығуы" (6320 және 7420) жолы бойынша активтерді өтеусіз беруден немесе есептен шығарудан түскен қаржылық нәтиже көрсетіледі.
230 "Бағамдық айырма" (6340 және 7430) жолы бойынша есепте валюталардың әртүрлі айырбас бағамдарын пайдалана отырып есептілік валютасында көрсетілген шетелдік валюта бірліктерінің бірдей санын көрсету нәтижесінде туындаған бағамдық айырма бойынша қаржылық нәтиже көрсетіледі.
240 "Өзгелер" (6310, 6380, 7410 және 7480) жолы бойынша әділ құнды өзгертуден және борыштық бағалы қағаздарды орналастырудан қаржылық нәтиже көрсетіледі.
Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 21.01.2019 № 40 бұйрығымен.
43. "Қаржыландыру көздері бойынша мемлекеттік мекеменің шоттарындағы ақша қозғалысы туралы есеп" (тікелей әдіс) (ҚЕ-3-нысан) қаржыландыру көздері бойынша ақша қаражатының ағыны және тікелей әдісті пайдалана отырып, қызмет түрлері бойынша сыныптау туралы ақпаратты білдіреді, 4 "Өткен кезең" бағаны өткен жылдың ұқсас кезеңі үшін толтырылады.
44. Есеп үш бөлімнен тұрады: Операциялық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы, Инвестициялық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы, Қаржылық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы.
Операциялық қызмет – мемлекеттік мекеменің инвестициялық немесе қаржылық қызметіне жатқызылуы мүмкін емес қызмет.
Қаржылық қызмет – оның нәтижесінде мемлекеттік мекеменің қарыз қаражатының мөлшері мен құрамында өзгерістер туындайтын қызмет.
Инвестициялық қызмет – ақша баламаларына жатпайтын ұзақ мерзімді активтерді және басқа инвестицияларды сатып алу және сату.

По строке 151 "Расходы по КСН республиканского и местных бюджетов" (счет 7470) показывается сумма проведенных расходов с КСН соответствующего бюджета, за минусом перечисленных на бюджетное кредитование и погашение займов.
Сноска. Пункт 41 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 29.06.2023 № 717 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 30.11.2023 № 1237 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. По строке 210 "Доля чистых прибылей или убытков по инвестициям, учитываемым по методу долевого участия" (счета 6220 и 7320) показывается доля участия в прибыли (убытке) объекта инвестиций.
По строке 220 "Выбытие долгосрочных активов" (счета 6320 и 7420) показывается финансовый результат от безвозмездной передачи или списанию активов.
По строке 230 "Курсовая разница" (счета 6340 и 7430) показывается финансовый результат от курсовой разницы, возникающей в результате отражения в отчетах одинакового количества единиц иностранной валюты, выраженной в валюте отчетности с использованием разных обменных курсов валют.
По строке 240 "Прочие" (счета 6310, 6380, 7410 и 7480) показывается финансовый результат от изменения справедливой стоимости и от размещения долговых ценных бумаг.
Сноска. Пункт 42 в редакции приказа Министра финансов РК от 21.01.2019 № 40.
43. "Отчет о движении денег на счетах государственного учреждения по источникам финансирования" (прямой метод) (форма ФО-3) представляет информацию о потоке денежных средств по источникам финансирования и классификации по видам деятельности с использованием прямого метода за отчетный период, графа 4 "Прошлый период" заполняется за аналогичный период прошлого года.
44. Отчет состоит из трех разделов: "Движение денежных средств от операционной деятельности", "Движение денежных средств от инвестиционной деятельности", "Движение денежных средств от финансовой деятельности".
Операционная деятельность – деятельность государственного учреждения, которая не может быть отнесена к инвестиционной или финансовой деятельности.
Финансовая деятельность – деятельность, в результате которой возникают изменения в размере и составе заемных средств государственного учреждения.
Инвестиционная деятельность – приобретение и реализация долгосрочных активов и других инвестиций, не относящихся к денежным эквивалентам.

45. "Операциялық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы" бөлімінде қаржыландыру көздері бойынша мемлекеттік мекеменің ақша шоттарына ақшалай қаражаттың түсуі және шығыстардың түрлері бойынша олардың шығуы көрініс табады.
46. 100 "Ақша қаражатының түсуі, барлығы" жолы 010, 017, 020, 030, 040, 050, 060, 070 және 071-жолдарының сомасы көрсетіледі.
010 "Бюджеттен қаржыландыру" жолы бойынша 011, 012, 013, 014, 015 және 016-жолдарының сомасы көрсетіледі.
011 "Ағымдағы қызметке" жолы бойынша республикалық (жергілікті) бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспары бюджеттен бөлінген қаржыландыру көрсетіледі.
012 "Күрделі салымдарға" жолы бойынша күрделі салымдар үшін бюджеттен бөлінген қаржыландыру көрсетіледі.
013 "Сыртқы қарыздар мен байланысты гранттардың есебінен" жолы бойынша сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар бойынша алынған қаржыландыру көрсетіледі.
014 "Трансферттер" жолы бойынша мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне ақшалай төлем түріндегі жеке тұлғаларға трансферттерді қоспағанда, трансферттер бойынша алынған қаржыландыру көрсетіледі.
015 "Субсидиялар" жолы бойынша субсидиялар бойынша алынған қаржыландыру көрсетіледі.
016 "Өзгелер" жолы бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді орындау үшін және есептің алдыңғы баптарында көрсетілмеген басқа баптары бойынша қаржыландыру көрсетіледі.
017 "Сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар" жолы бойынша сыртқы қарыздар мен байланысты гранттың арнайы шотына қаражат түсімі көрсетіледі.
020 "Қайырымдылық көмектен түсетін ақша бойынша" жолы бойынша ҚБШ-на Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес мемлекеттік мекемелер алатын олар үшін филантропиялық және (немесе) демеушілік және (немесе) меценаттық қызметтен және (немесе) кіші отанына қолдау көрсету жөніндегі қызметтен түсетін ақшалай қаражат көрсетіледі.
030 "Тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді сатудан" жолы бойынша сатудан түскен ақша қаражаты және тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізуден, оның ішінде мемлекеттік материалдық резервтен тауарларды өткізуден бюджетке ақшалай қаражат түсімдері көрсетіледі.
040 "Алынған сыйақылар" жолы бойынша банк шоттарына қаражат орналастырғаны үшін мемлекеттік мекеменің ақшалай шотына алынған пайыздар, берілген қарыздар (бюджеттік кредиттер) бойынша сыйақылар және өзге де сыйақылар көрсетіледі.
050 "Уақытша орналастырылған ақша бойынша" жолы бойынша ҚБШ-ға ақшаны уақытша орналастырылған ақша бойынша ақша қаражаты көрсетіледі.
060 "Өзге түсімдер" жолы бойынша Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа сәйкес бөлінетін әкелу кеден баждары мен төлемдердің түсімдері және мемлекеттік мекеменің шоттарына өзге де ақшалай қаражат түсімдері көрсетіледі.
070 "Жергілікті өзін-өзі басқару ақшалары бойынша" жолы бойынша Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасына сәйкес жергілікті өзін-өзі басқару функциясын іске асыру үшін ақша түсімі көрсетіледі.
071 "Бюджетке түсімдер бойынша" жолы бойынша банк шоттарына бюджет қаражатын орналастырғаны үшін және мемлекеттік бюджеттен берілген кредиттер бойынша сыйақыларды, тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізуден бюджетке ақшалай қаражат түсімдерін қоспағанда, бірыңғай қазынашылық шоттан республикалық бюджет пен жергілікті бюджеттің ҚБШ-на салықтық және салықтық емес түсімдерді, тарнсферттерді есепке жатқызу көрсетіледі.

45. В разделе "Движение денежных средств от операционной деятельности" отражается поступление денежных средств на денежные счета государственного учреждения по источникам финансирования и их выбытие по видам расходов.
46. Строка 100 "Поступление денежных средств, всего" показывает сумму строк 010, 017, 020, 030, 040, 050, 060, 070 и 071.
По строке 010 "Финансирование из бюджета" показывается сумма строк 011, 012, 013, 014, 015 и 016.
По строке 011 "Текущей деятельности" показывается выделенное из бюджета финансирование по индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственным учреждениям, финансируемым из республиканского (местного) бюджета.
По строке 012 "Капитальных вложений" показывается выделенное из бюджета финансирование на капитальные вложения.
По строке 013 "За счет внешних займов и связанных грантов" показывается полученное финансирование по внешним займам и связанным грантам.
По строке 014 "Трансферты" показывается полученное финансирование по трансфертам, кроме трансфертов физическим лицам в виде денежных выплат работникам государственных учреждений.
По строке 015 "Субсидии" показывается полученное финансирование по субсидиям.
По строке 016 "Прочие" показывается финансирование для выполнения государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства и по прочим статьям, не указанных в предыдущих статьях отчета.
По строке 017 "Внешние займы и связанные гранты" показывается поступление средств на специальный счет по внешним займам и связанным грантам.
По строке 020 "По деньгам от благотворительной помощи" показываются поступившие на КСН денежные средства от филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности, и (или) меценатской деятельности, и (или) деятельности по оказанию поддержки малой родине для государственных учреждений, получаемых ими в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан.
По строке 030 "От реализации товаров, работ и услуг" показываются поступившие денежные средства от реализации товаров (работ, услуг), в том числе от реализации товаров из государственного материального резерва.
По строке 040 "Полученные вознаграждения" показываются полученные проценты на денежный счет государственного учреждения за размещение средств на банковских счетах, вознаграждения по выданным займам (бюджетным кредитам) и прочим вознаграждениям.
По строке 050 "По деньгам временного размещения" показываются поступившие на КСН денежные средства по деньгам временного размещения.
По строке 060 "Прочие поступления" показываются поступления ввозных таможенных пошлин и выплат, являющихся распределяемыми в соответствии с Договором о Евразийском экономическом союзе и прочие поступления денежных средств на счета государственного учреждения.
По строке 070 "По деньгам местного самоуправления" показывается поступление денег для реализации функций местного самоуправления в соответствии с законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении.
По строке 071 "По поступлениям в бюджет" показывается зачисление налоговых и неналоговых поступлений, трансфертов на КСН республиканского бюджета и местного бюджета из единого казначейского счета за исключением вознаграждений за размещение бюджетных средств на банковских счетах и по кредитам, выданным из государственного бюджета, поступлений денежных средств в бюджет от реализации товаров, работ, услуг.

071-1 "Салықтар түріндегі ақшалай қаражат түсімдері" жолы бойынша салықтық түсімдер мен кедендік төлемдер, және салықтар түріндегі ақшалай қаражат түсімі көрсетіледі.
071-2 "Айыппұлдар, өсімпұлдар мен санкциялар түріндегі ақшалай қаражат түсімдері" жолы бойынша мемлекеттік мекемелер салатын айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар және өндіріп алулар түріндегі ақшалай қаражат түсімі көрсетіледі.
071-3 "Трансферттер түсімі" жолы бойынша басқа мемлекеттік басқару деңгейлерінен, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін трансферттер түріндегі ақшалай қаражат түсімі көрсетіледі.
Ескерту. 46-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 21.01.2019 № 40 бұйрығымен.
47. 200 "Ақша қаражатының шығуы, барлығы" жолы 110, 120, 130, 140, 150, 160, 170, 180, 191 және 192-жолдарының сомасын көрсетеді.
110 "Еңбекақы төлеу" жолы бойынша аударылған еңбекақылары, еңбек демалыс ақылары, өтемақы төлемдері бойынша ақшалай төлемдер және уақытша еңбекке жарамсыздығы бойынша әлеуметтік жәрдемақы төлемдер көрсетіледі.
120 "Зейнетақылар мен жәрдемақылар" жолы бойынша Қазақстан Республикасының әлеуметтік заңнамасында белгіленген зейнетақылар және жәрдемақылар бойынша ақшалай төлемдер көрсетіледі.
130 "Бюджетке салықтар мен төлемдер" жолы бойынша салықтар мен бюджетке төленетін басқа да төлемдер бойынша ақшалай төлемдер көрсетіледі.
140 "Жеткізушілерге және мердігерлерге тауарлар мен көрсетілетін қызметтер үшін" жолы бойынша қорлардың, жұмыстар мен көрсетілген қызметтердің жеткізушілері және мердігерлеріне ақшалай төлемдер көрсетіледі.
150 "Тауарлар мен қызметтер үшін берілген аванстар" жолы бойынша көрсетілетін тауарлар, жұмыстар мен қызметтер үшін берілген аванстар бойынша ақшалай төлемдер көрсетіледі.
160 "Трансферттер, субсидиялар" жолы бойынша трансферттер (мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне ақшалай төлемдер түрінде төленген жеке тұлғаларға трансфертерден басқа), оның ішінде республикалық бюджеттен Ұлттық қорға берілетін трансферттер мен субсидиялар түріндегі ақшалай төлемдер көрсетіледі.
170 "Сыйақылар" жолы бойынша сыйақылар түріндегі ақшалай төлемдер көрсетіледі.
180 "Жыл соңында міндеттемелерді қабылдауға жоспарлы тағайындауларды жабу" жолы бойынша есепті жылдың аяғында пайдаланылмаған қаржыландыру жоспарының сомасы, сондай-ақ сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар бойынша жоспарлы тағайындауларды жабу көрсетіледі.
190 "Өзге төлемдер" жолы бойынша мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне ақшалай төлем түріндегі жеке тұлғаларға трансферттер, шетелге трансферттер, стипендиялар, іссапар шығыстары, сақтандыру және жалдау төлемдері, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына міндетті әлеуметтік аударымдар, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар мен жарналар, табыс салығын қоспағанда, жалақыдан ұсталған барлық төлемдер, жоғары тұрған бюджетке берілген трансферттерді қайтару бойынша ақшалай төлемдер, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерге әкелу кеден баждары мен төлемдерді аударумен байланысты ақша қаражатының шығуы және алдыңғы баптарда көрсетілмеген ақшалай шоттар бойынша басқа да төлемдер көрсетіледі.
191 "Республикалық және жергілікті бюджеттердің ҚБШ бойынша шығыстар" жолы бойынша республикалық және жергілікті бюджеттердің ҚБШ-нан ақшалай төлемдер көрсетіледі.
192 "Бюджет түсімдерін қайтару" жолы бойынша салық төлеушілерге түсімдер сомасын қайтаруды (есепке жатқызуды) көрсетуге арналған.

По строке 071-1 "Поступления денежных средств в виде налогов" показывается поступление денежных средств в виде налоговых поступлений и таможенных платежей, и налогов.
По строке 071-2 "Поступления денежных средств в виде штрафов, пеней и санкций" показывается поступление денежных средств в виде штрафов, пеней, санкций и взысканий, налагаемых государственными учреждениями.
По строке 071-3 "Поступления трансфертов" показывается поступление денежных средств в виде трансфертов из других уровней государственного управления, Национального фонда Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 46 в редакции приказа Министра финансов РК от 21.01.2019 № 40.
47. Строка 200 "Выбытие денежных средств, всего" показывает сумму строк 110, 120, 130, 140, 150, 160, 170, 180, 190, 191 и 192.
По строке 110 "Оплата труда" показываются денежные выплаты по оплате труда, отпускным, компенсационным выплатами пособиям по временной нетрудоспособности.
По строке 120 "Пенсии и пособия" показываются денежные выплаты по пенсиям и социальным пособиям, установленным социальным законодательством Республики Казахстан.
По строке 130 "Налоги и платежи в бюджет" показываются денежные выплаты по налогам и другим платежам в бюджет.
По строке 140 "Поставщикам и подрядчикам за товары и услуги" показываются денежные выплаты поставщикам и подрядчикам запасов, работ и услуг.
По строке 150 "Авансы, выданные за товары и услуги" показываются денежные выплаты по авансам, выданным за предоставленные товары, работы и услуги.
По строке 160 "Трансферты, субсидии" показываются денежные выплаты в виде трансфертов (кроме трансфертов физическим лицам в виде денежных выплат работникам государственных учреждений), в том числе в Национальный фонд из республиканского бюджета и субсидии.
По строке 170 "Вознаграждения" показываются денежные выплаты в виде вознаграждений.
По строке 180 "Закрытие плановых назначений на принятие обязательств в конце года" показывается неиспользованная на конец отчетного года сумма плана финансирования, а также закрытие плановых назначений по внешним займам и связанным грантам.
По строке 190 "Прочие платежи" показываются денежные выплаты по трансфертам физическим лицам в виде денежных выплат работникам государственных учреждений, трансферты за границу, по стипендиям, командировочным расходам, страховым и арендным платежам, обязательные социальные отчисления в Государственный фонд социального страхования, по отчислениям и взносам на обязательное социальное медицинское страхование, все выплаты, удержанные из заработной платы, кроме подоходного налога, денежные выплаты по возврату трансфертов в вышестоящий бюджет, выбытие денежных средств, связанных с перечислением государствам-членам Евразийского экономического союза ввозных таможенных пошлин и выплат, и другие платежи по денежным счетам не указанным в предыдущих статьях.
По строке 191 "Расходы по КСН республиканского и местных бюджетов" показываются денежные выплаты с КСН республиканского и местного бюджетов.
По строке 192 "Возврат поступлений бюджета" предназначен для отражения возврата (зачета) сумм поступлений налогоплательщикам.

Ескерту. 47-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 21.01.2019 № 40; бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 19.02.2021 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 01.07.2024 № 409 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
48. 300 "Операциялық қызметтен түскен ақша қаражатының таза сомасы" жолы бойынша ақша түсімдері мен ақша төлемдері (100-жол минус 200-жол) арасындағы айырмашылық көрсетіледі. Оң айырмашылық әдеттегідей көрсетіледі, ал теріс жақшаларға алынып көрсетіледі (бұдан кейінгі есеп айырысуларда шегеріледі).
49. "Инвестициялық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы" бөлімінде ұзақ мерзімді активтермен және қаржылық құралдармен операциялар бойынша ақша қаражатының түсімдері мен төлемдері көрсетіледі.
50. 400 "Ақша қаражатының түсуі, барлығы" жолы 310, 320, 330, 340 және 350-жолдарының сомасын көрсетеді.
310 "Ұзақ мерзімді активтерді сату" жолы бойынша мемлекеттік мекемеге бекітілген мемлекеттік мүлікті өткізуден және материалдық емес активтерді сатудан түскен ақша түсімдерінің сомасы көрсетіледі.
320 "Бақыланатын және басқа субъектілердің үлестерін сату" жолы бойынша бақыланатын және басқа субъектілердің капиталдағы үлестерін сатудан түскен ақша түсімдерінің сомасы көрсетіледі.
330 "Бағалы қағаздарды сату" жолы бойынша бағалы қағаздарды сатудан түскен ақша түсімдерінің сомасы көрсетіледі.
340 "Қарыздарды өтеу" жолы бойынша берілген қарыздарды өтеу сомасы көрсетіледі.
350 "Өзгелер" жолы бойынша инвестициялық қызметтен басқа түсімдер бойынша ақша қаражатының сомасы көрсетіледі.
Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 21.01.2019 № 40 бұйрығымен.
51. 500 "Ақша қаражатының шығуы – барлығы" жолы 410, 420, 430, 440, 450, 460-жолдардың қосындысын көрсетедi.
410 "Ұзақ мерзiмдi активтердi сатып алу" жолы бойынша ұзақ мерзiмдi активтердi сатып алуға арналған ақша төлемдерiнiң сомасы көрсетiледi.
420 "Бақыланатын және басқа субъектiлердiң үлестерiн сатып алу" жолы бойынша бақыланатын және басқа субъектiлердiң капиталдағы үлестерiн сатып алуға арналған ақша төлемдерiнiң сомасы көрсетiледi.
430 "Бағалы қағаздарды сатып алу" жолы бойынша бағалы қағаздарды сатып алуға арналған ақша төлемдерiнiң сомасы көрсетiледi.
440 "Квазимемлекеттiк субъектiлердiң жарғылық капиталын қалыптастыру және толтыру" жолы бойынша квазимемлекеттiк субъектiлердiң жарғылық капиталына салынған ақша салымдарының сомасы көрсетiледi.
450 "Берiлген қарыздар" жолы бойынша берiлген қарыздар бойынша ақша төлемдерiнiң сомасы көрсетiледi.
460 "Өзгелер" жолы бойынша басқа инвестициялық қызметтен шыққан ақша қаражатының сомасы, соның ішінде материалдық емес активтерге аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдар көрсетіледі.

Сноска. Пункт 47 в редакции приказа Министра финансов РК от 21.01.2019 № 40; с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 19.02.2021 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 01.07.2024 № 409 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
48. По строке 300 "Чистая сумма денежных средств от операционной деятельности" показывается разница между денежными поступлениями и денежными выплатами (строка 100-строка 200). Положительная разница показывается как обычно, отрицательная – в скобках (при дальнейших расчетах вычитается).
49. В разделе "Движение денежных средств от инвестиционной деятельности" отражаются поступления и выплаты денежных средств по операциям с долгосрочными активами и финансовыми инвестициями.
50. Строка 400 "Поступление денежных средств, всего" показывает сумму строк 310, 320, 330, 340 и 350.
По строке 310 "Реализация долгосрочных активов" показывается сумма денежных поступлений от реализации государственного имущества, закрепленного за государственными учреждениями и от продажи нематериальных активов.
По строке 320 "Реализация доли контролируемых и других субъектов" показывается сумма денежных поступлений от реализации доли в капитале контролируемых и других субъектов.
По строке 330 "Реализация ценных бумаг" показывается сумма денежных поступлений от реализации ценных бумаг.
По строке 340 "Погашение займов" показывается сумма погашения выданных займов.
По строке 350 "Прочие" показывается сумма денежных средств по прочим поступлениям от инвестиционной деятельности.
Сноска. Пункт 50 в редакции приказа Министра финансов РК от 21.01.2019 № 40.
51. Строка 500 "Выбытие денежных средств, всего" показывает сумму строк 410, 420, 430, 440, 450, 460.
По строке 410 "Приобретение долгосрочных активов" показывается сумма денежных выплат на приобретение долгосрочных активов.
По строке 420 "Приобретение доли контролируемых и других субъектов" показывается сумма денежных выплат на приобретение доли участия в капитале контролируемых и других субъектов.
По строке 430 "Приобретение ценных бумаг" показывается сумма денежных выплат на приобретение ценных бумаг.
По строке 440 "Формирование и пополнение уставного капитала субъектов квазигосударственного сектора" показывается сумма денежных вкладов в уставные капиталы субъектов квазигосударственного сектора.
По строке 450 "Выданные займы" показывается сумма денежных выплат по выданным займам.
По строке 460 "Прочие" показывается сумма по прочим выбывшим денежным средствам от инвестиционной деятельности, в том числе на незавершенное строительство и капитальные вложения в нематериальные активы.

52. 600 "Инвестициялық қызметтен түскен ақша қаражатының таза сомасы" жолы бойынша ақша түсімдері мен ақшалай төлемдердің арасындағы айырмашылық көрсетіледі (400-жол минус 500-жол). Оң айырмашылық әдеттегідей көрсетіледі, ал теріс жақшаларға алынып көрсетіледі (бұдан кейінгі есеп айырысуларда шегеріледі).
53. "Қаржылық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы" бөлімінде қарыздарды алу және өтеу көрініс табады.
54. 700 "Ақша қаражатының түсуі – барлығы" жолы 610, 620-жолдардың сомасын көрсетеді.
610 "Қарыз алу" жолы бойынша мемлекеттік мекеменің алған қарыздарының сомасы көрсетіледі.
620 "Өзгелер" жолы бойынша есептің басқа баптарында көрсетілмеген өзге түсімдер бойынша түскен ақша қаражатының сомасы көрсетіледі.
55. 800 "Ақша қаражатының шығуы, барлығы" жолы 710 және 720- жолдардың сомасын көрсетеді.
710 "Қарыздарды өтеу" жолы бойынша қарыздарды өтеуге ақшалай төлемдер көрсетіледі.
720 "Өзгелер" жолы бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді орындауға және қаржылық қызметтен түскен өзге де шыққан ақша қаражаты көрсетіледі.
Ескерту. 55-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 21.01.2019 № 40 бұйрығымен.
56. 900 "Қаржылық қызметтен түскен ақша қаражатының таза сомасы" жолы бойынша ақша түсімдері мен ақшалай төлемдердің арасындағы айырмашылық көрсетіледі (700-жол минус 800-жол). Оң айырмашылық әдеттегідей көрсетіледі, ал теріс жақшаларға алынып көрсетіледі (бұдан кейінгі есеп айырысуларда шегеріледі).
57. 910 "Ақша қаражаттарының ұлғаюы +/–азаюы" жолы бойынша операциялық, инвестициялық және қаржылық қызметтен түскен ақшаның таза қозғалысының сомасы көрсетіледі (300-жол +/– 600-жол +/– 900-жол). Осы кезде бұл сома 920, 930-жолдардың айырмасына 911-жолдың сомасын қоса алғанда тең болуы тиіс.
58. 911 "Таза бағамдық айырма" жолы бойынша есепті кезеңнің басы мен аяғындағы ақшалай қаражаттың сальдосын салыстыру үшін шетелдік валютаның ақшалай қаражат пен олардың баламаларының валюталық бағамның өзгеруінен пайда болатын таза бағамдық айырма(+/–оң/теріс) көрсетіледі.
59. 920 "Кезеңнің басындағы ақша қаржаты" жолы бойынша есепті кезеңнің басындағы ақша қаражатының қалдығы көрсетіледі.
60. 930 "Кезеңнің аяғындағы ақша қаражаты" жолы бойынша есепті кезеңнің аяғындағы ақша қаражатының қалдығы көрсетіледі.
61. "Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есеп" (ҚЕ-4-нысан) есепті кезеңдегі бухгалтерлік баланстың "Таза активтер/капитал" бөлімінің баптары бөлінісінде жасалады, 070, 080, 090, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 110 және 120-жолдары өткен жылдың осыған ұқсас кезеңіне толтырылады.

52. По строке 600 "Чистая сумма денежных средств от инвестиционной деятельности" показывается разница между денежными поступлениями и денежными выплатами (строка 400 - строка 500). Положительная разница показывается как обычно, отрицательная – в скобках (при дальнейших расчетах вычитается).
53. В разделе "Движение денежных средств от финансовой деятельности" отражается получение и погашение займов.
54. Строка 700 "Поступление денежных средств, всего" показывает сумму строк 610, 620.
По строке 610 "Получение займов" показывается суммы полученных займов государственным учреждением.
По строке 620 "Прочие" показывается сумма денежных средств по прочим поступлениям, не указанным в других статьях отчета.
55. Строка 800 "Выбытие денежных средств, всего" показывает сумму строк 710 и 720.
По строке 710 "Погашение займов" показываются денежные выплаты в погашение займов.
По строке 720 "Прочие" показываются денежные выплаты на выполнение государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства и по прочим выбывшим денежным средствам от финансовой деятельности.
Сноска. Пункт 55 в редакции приказа Министра финансов РК от 21.01.2019 № 40.
56. По строке 900 "Чистая сумма денежных средств от финансовой деятельности" показывается разница между денежными поступлениями и денежными выплатами (строка 700 - строка 800). Положительная разница показывается как обычно, отрицательная – в скобках (при дальнейших расчетах вычитается).
57. Строка 910 "Увеличение +/– уменьшение денежных средств" показывает сумму чистых движений денег от операционной, инвестиционной и финансовой деятельности (строка 300 +/– строка 600 +/– строка 900). В то же время эта сумма равна разнице строк 920, 930 с учетом сумм по строке 911.
58. Строка 911 "Чистая курсовая разница" показывается чистая курсовая разница (+/–положительная/отрицательная), возникающая из-за изменений валютного курса по денежным средствам и их эквивалентам в иностранной валюте для сверки сальдо денежных средств на начало и конец отчетного периода.
59. По строке 920 "Денежные средства на начало периода" показывается остаток денежных средств на начало отчетного периода.
60. По строке 930 "Денежные средства на конец периода" показывается остаток денежных средств на конец отчетного периода.
61. Отчет об изменениях чистых активов/капитала" (форма ФО-4) составляется в разрезе статей раздела "Чистые активы/капитал" бухгалтерского баланса за отчетный период, строки 070, 080, 090, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 110 и 120 заполняются за аналогичный период прошлого года.

Ескерту. 61-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 21.01.2019 № 40 бұйрығымен.
62. 010 "Есепті кезеңнің басындағы сальдо" жолы бойынша ағымдағы кезеңнің бухгалтерлік балансының тиісті баптары бойынша есепті кезеңнің басындағы қалдықтар көрсетіледі.
63. 020 "Есеп саясатындағы өзгерістер және қателерді түзету" есепті кезеңнің ішінде есеп саясатының өзгеруіне және қателерді түзетуге қаржылық нәтижені түзету сомасы көрсетіледі.
64. 030 "Қайта есептелген сальдо" (010-жол +/– 020-жол) жолы бойынша есеп саясатының өзгеруіне және қателерді түзетуге арналған есепті кезеңнің түзетілген сальдосы көрсетіледі.
65. 040 "Есепті кезеңдегі таза активтердегі/капиталдағы өзгерістер" жолы бойынша 041, 042, 043, 044, 045, 046, 047, 048-жолдардың жиынтық сомасы көрсетіледі.
041 "Ұзақ мерзімді активтерді қайта бағалауға резервтердің ұлғаюы" жолы бойынша есепті кезеңдегі мемлекеттік мекеменің ұзақ мерзімді активтерін, сондай-ақ өткен жылдардағы қаржылық нәтижеге ұзақ мерзімді активтерді жете бағалауды есептен шығару сомасын ұлғайту сомасы көрсетіледі.
042 "Ұзақ мерзімді активтерді қайта бағалауға арналған резервтердің азаюы" жолы бойынша есепті кезеңдегі мемлекеттік мекеменің ұзақ мерзімді активтерін, сондай-ақ өткен жылдардағы қаржылық нәтижеге ұзақ мерзімді активтерді жете бағалауды есептен шығару сомасын азайту сомасы көрсетіледі.
043 "Қолданыстағы сатуға арналған қаржылық инвестицияларды қайта бағалауға резервтердің ұлғаюы" жолы бойынша есепті кезеңде сату үшін қолда бар қаржылық инвестицияларды қайта бағалауға арналған резервтерді ұлғайту сомасы көрсетіледі.
044 "Қолданыстағы сатуға арналған қаржылық инвестицияларды қайта бағалауға резервтердің азаюы" жолы бойынша есепті кезеңде сату үшін қолда бар қаржылық инвестицияларды қайта бағалауға арналған резервтерді азайту сомасы көрсетіледі.
045 "Өзге резервтер" жолы бойынша есепті кезеңдегі басқа резервтердің сомасы көрсетіледі.
046 "Шетелдік қызметті қайта есептеу бойынша айырбас бағамдардың айырмалары" жолы бойынша есепті кезеңде мемлекеттік мекеменің қаржылық есептілігімен шоғырландыру үшін шетелдік қызмет бойынша қаржылық есептерді қайта санау кезінде туындаған бағамдық айырма бойынша резервті ұлғайту/азайту сомасы көрсетіледі.
047 "Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есепте тікелей танылған қаржыландырудың ұлғаюы" жолы бойынша сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебінен күрделі салымға бюджеттен қаржыландыру арқылы алынған сомасы көрсетіледі.
048 "Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есепте тікелей танылған қаржыландырудың азаюы" жолы бойынша жыл аяғында есептен шығарылатын сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебінен қаржыландыру сомасы көрсетіледі.

Сноска. Пункт 61 в редакции приказа Министра финансов РК от 21.01.2019 № 40.
62. По строке 010 "Сальдо на начало отчетного периода" показываются остатки на начало отчетного периода по соответствующим статьям бухгалтерского баланса текущего периода.
63. По строке 020 "Изменения в учетной политике и корректировка ошибок" показывается сумма корректировки финансового результата на изменение учетной политики и исправление ошибок в течение отчетного периода.
64. По строке 030 "Пересчитанное сальдо" (строка 010 +/– строка 020) показывается скорректированное сальдо отчетного периода на изменения учетной политики и корректировку ошибок.
65. По строке 040 "Изменения в чистых активах/капитале за отчетный период" показывается сумма строк 041, 042, 043, 044, 045, 046, 047, 048.
По строке 041 "Увеличение резервов на переоценку долгосрочных активов" показывается сумма увеличения резервов на переоценку долгосрочных активов государственного учреждения в отчетном периоде.
По строке 042 "Уменьшение резервов на переоценку долгосрочных активов" показывается сумма уменьшения резервов на переоценку долгосрочных активов государственного учреждения в отчетном периоде, а также суммы списания дооценки долгосрочных активов на финансовый результат прошлых лет.
По строке 043 "Увеличение резервов на переоценку финансовых инвестиций, имеющихся в наличии для продажи" показывается сумма увеличения резервов на переоценку инвестиций, имеющихся в наличии для продажи, в отчетном периоде.
По строке 044 "Уменьшение резервов на переоценку финансовых инвестиций, имеющихся в наличии для продажи" показывается сумма уменьшения резервов на переоценку инвестиций, имеющихся в наличии для продажи, в отчетном периоде.
По строке 045 "Прочие резервы" показывается сумма прочих резервов в отчетном периоде.
По строке 046 "Разницы обменных курсов по пересчету зарубежной деятельности" показывается сумма увеличения/уменьшения резерва по курсовой разнице, возникшей при пересчете финансовых отчетов по зарубежной деятельности для консолидации с финансовой отчетностью государственного учреждения в отчетном периоде.
По строке 047 "Увеличение финансирования, признанное напрямую в Отчете об изменениях чистых активов/капитала" показывается сумма полученного из бюджета финансирования на капитальные вложения за счет внешних займов и связанных грантов.
По строке 048 "Уменьшение финансирования, признанное напрямую в Отчете об изменениях чистых активов/капитала" показывается сумма финансирования за счет внешних займов и связанных грантов, списанная в конце отчетного года.

66. 050 "Есепті кезеңдегі қаржылық нәтиже" жолы бойынша Қаржылық қызмет нәтижелері туралы есепте (ҚЕ-2-нысан) анықталған есепті кезеңдегі қаржылық нәтиженің сомасы көрсетіледі.
67. Алып тасталды – ҚР Қаржы министрінің 21.01.2019 № 40 бұйрығымен.
68. Алып тасталды – ҚР Қаржы министрінің 21.01.2019 № 40 бұйрығымен.
69. 060 "Есепті кезеңнің аяғындағы сальдо" жолы бойынша таза активтердің/капиталдың қалдық сомасы көрсетіледі (030 жолы қосу/алу 040 жолы қосу/алу 050 жолы).
Ескерту. 69-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 21.01.2019 № 40 бұйрығымен.
70. 070 "Өткен кезеңнің басындағы сальдо" жолы бойынша өткен кезеңдегі бухгалтерлік баланстың тиісті баптары бойынша есепті кезеңнің басындағы қалдықтар көрсетіледі.
71. 080 "Есеп саясатындағы өзгерістер және қателерді түзету" есепті кезеңнің ішінде есеп саясатының өзгеруіне және қателерді түзетуге қаржылық нәтижені түзету сомасы көрсетіледі.
72. 090 "Қайта есептелген сальдо" (070-жол +/– 080-жол) жолы бойынша ішіндегі есеп саясатының өзгеруіне және қателерді түзетуге өткен кезеңдегі түзетілген сальдо көрсетіледі.
73. 100 "Өткен кезеңдегі таза активтердегі/капиталдағы өзгерістер" жолы бойынша 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108-жолдардың жиынтық сомасы көрсетіледі.
101 "Ұзақ мерзімді активтерді қайта бағалауға резервтердің ұлғаюы" жолы бойынша өткен кезеңде мемлекеттік мекеменің ұзақ мерзімді активтерін қайта бағалауға арналған резервтерді, сондай-ақ өткен жылдардың қаржылық нәтижесіне арналған ұзақ мерзімді активтерді жете бағалауды есептен шығару сомасын ұлғайту сомасы көрсетіледі.
102 "Ұзақ мерзімді активтерді қайта бағалауға арналған резервтердің азаюы" жолы бойынша өткен кезеңде мемлекеттік мекеменің ұзақ мерзімді активтерін қайта бағалауға арналған резервтерді, сондай-ақ өткен жылдардың қаржылық нәтижесіне арналған ұзақ мерзімді активтерді жете бағалауды есептен шығару сомасын азайту сомасы көрсетіледі.
103 "Қолданыстағы сатуға арналған қаржылық инвестицияларды қайта бағалауға резервтердің ұлғаюы" жолы бойынша өткен кезеңде сату үшін қолда бар инвестицияларды қайта бағалауға арналған резервтерді ұлғайту сомасы көрсетіледі.
104 "Қолданыстағы сатуға арналған қаржылық инвестицияларды қайта бағалауға резервтердің азаюы" жолы бойынша өткен кезеңде сату үшін қолда бар инвестицияларды қайта бағалауға арналған резервтерді азайту сомасы көрсетіледі.
105 "Өзге резервтер" жолы бойынша өткен кезеңдегі басқа резервтер сомасы көрсетіледі.
106 "Шетелдік қызметті қайта есептеу бойынша айырбас бағамдардың айырмалары" жолы бойынша есепті кезеңде мемлекеттік мекеменің қаржылық есептілігімен шоғырландыру үшін шетелдік қызмет бойынша қаржылық есептерді қайта санау кезінде туындаған бағамдық айырма бойынша резервті ұлғайту/азайту сомасы көрсетіледі.
107 "Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есепте тікелей танылған қаржыландырудың ұлғаюы" жолы бойынша сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебінен күрделі салымдарды қаржыландыру сомасы көрсетіледі.
108 "Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есепте қаржыландырудың азаюы" жолы бойынша жыл аяғында есептен шығарылатын сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебінен қаржыландыру сомасы көрсетіледі.

66. По строке 050 "Финансовый результат за отчетный период" показывается сумма финансового результата за отчетный период, выявленного в Отчете о результатах финансовой деятельности (форма ФО-2).
67. Исключен приказом Министра финансов РК от 21.01.2019 № 40.
68. Исключен приказом Министра финансов РК от 21.01.2019 № 40.
69. По строке 060 "Сальдо на конец отчетного периода" показывается сумма остатков чистых активов/капитала (строка 030+/– строка 040 +/–строка 050).
Сноска. Пункт 69 в редакции приказа Министра финансов РК от 21.01.2019 № 40.
70. По строке 070 "Сальдо на начало прошлого периода" показываются остатки на начало отчетного периода по соответствующим статьям бухгалтерского баланса прошлого периода.
71. По строке 080 "Изменения в учетной политике и корректировка ошибок" показывается сумма корректировки финансового результата на изменение учетной политики и исправление ошибок в течение прошлого периода.
72. По строке 090 "Пересчитанное сальдо" (строка 070 +/– строка 080) показывается скорректированное сальдо прошлого периода на изменения учетной политики и корректировку ошибок.
73. По строке 100 "Изменения в чистых активах/капитале за прошлый период" показывается сумма строк 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108.
По строке 101 "Увеличение резервов на переоценку долгосрочных активов" показывается сумма увеличения резервов на переоценку долгосрочных активов государственного учреждения в прошлом периоде.
По строке 102 "Уменьшение резервов на переоценку долгосрочных активов" показывается сумма увеличения/уменьшения резервов на переоценку долгосрочных активов государственного учреждения в прошлом периоде, а также суммы списания дооценки долгосрочных активов на финансовый результат прошлых лет.
По строке 103 "Увеличение резервов на переоценку финансовых инвестиций, удерживаемых для продажи" показывается сумма увеличения резервов на переоценку инвестиций, имеющихся в наличии для продажи в прошлом периоде.
По строке 104 "Уменьшение резервов на переоценку финансовых инвестиций, удерживаемых для продажи" показывается сумма уменьшения резервов на переоценку инвестиций, имеющихся в наличии для продажи в прошлом периоде.
По строке 105 "Прочие резервы" показывается сумма прочих резервов в прошлом периоде.
По строке 106 "Разницы обменных курсов по пересчету зарубежной деятельности" показывается сумма увеличения/уменьшения резерва по курсовой разнице, возникшей при пересчете финансовых отчетов по зарубежной деятельности для консолидации с финансовой отчетностью администратора бюджетных программ в прошлом периоде.
По строке 107 "Увеличение финансирования, признанное напрямую в отчете об изменениях чистых активов/капитала" показывается сумма финансирования на капитальные вложения за счет внешних займов и связанных грантов в прошлом периоде.
По строке 108 "Уменьшение финансирования, признанное напрямую в Отчете об изменениях чистых активов/капитала" показывается сумма финансирования за счет внешних займов и связанных грантов, списанная в прошлом периоде.

74. 110 "Өткен кезеңдегі қаржылық нәтиже" жолы бойынша Қаржылық қызмет нәтижелері туралы есептен (ҚЕ-2-нысан) өткен кезеңдегі қаржылық нәтиженің сомасы көрсетіледі.
75. Алып тасталды – ҚР Қаржы министрінің 21.01.2019 № 40 бұйрығымен.
76. Алып тасталды – ҚР Қаржы министрінің 21.01.2019 № 40 бұйрығымен.
77. 120 "Өткен кезеңнің аяғындағы сальдо" жолы бойынша таза активтердің/капиталдың сомасы көрсетіледі (090 жолы +/-100 жолы +/-120 жолы).
Ескерту. 77-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 21.01.2019 № 40 бұйрығымен.
78. "Қаржылық есептiлiкке түсiндiрме жазба" (ҚЕ-5-нысан) бухгалтерлік баланс баптарын салыстыра талдау, қаржылық қызмет нәтижелерi туралы есептерді, ақша қаражатының қозғалысы туралы және таза активтердiң/капиталын және қаржылық есептiлiкке жалпы мәлiметтер мен ашылымдардан тұрады.
Жалпы мәліметтерде есеп беріп отырған мемлекеттік мекеменің атауы және өткен кезеңмен салыстырғанда осы ақпараттағы кез келген өзгерістер; орналасқан жері туралы ақпарат; мемлекеттік мекеменің есепті кезеңде қайта ұйымдастырылуы (біріктірген, қосқан, бөлген, бөлінген кезде) туралы ақпарат; мемлекеттік мекеменің қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілердің атауы; бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің атауы; қызметтің негізгі бағыттары туралы мәліметтер және мемлекеттік мекеменің қызметі туралы өзге де ақпарат көрсетіледі.
Ескерту. 78-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 14.12.2017 № 719 (01.07.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
79. Қаржылық есептілікке ашылымдарда мынадай ақпарат ұсынылады.
"Ақшалай қаражат және олардың баламалары" деген бап бойынша (ҚЕ-1 "Бухгалтерлік баланс" нысанының 010-жолы):
ҚЕ-5 "Қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" нысанының 1-кестесіне сәйкес есепті кезеңнің басындағы және аяғындағы ақша қаражаты қалдығы туралы деректер.
"Қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді қаржылық инвестициялар" деген бап бойынша (ҚЕ-1 "Бухгалтерлік баланс" нысанының 011 және 110-жолдары):
ҚЕ-5 "Қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" нысанының 2 және 5-кестелеріне сәйкес есепті кезеңнің басындағы және аяғындағы қаржылық инвестициялар (квазимемлекеттік сектор субъектілеріне қаржылық инвестициялардан басқа) және өзгерістері бойынша деректер;
квазимемлекеттік сектордың субъектілеріне салынған ұзақ мерзімді инвестициялар (квазимемлекеттік сектор субъектілерінің атаулары мен тұрғылықты жерлері, жарғылық капиталында мемлекеттің қатысу үлесі) бақыланатын және басқа субъектілер бойынша ақпарат;
кейіннен қаржы инвестицияларының жекелеген сыныптары бойынша (әділ, амортизацияланған немесе қандай да бір өзге құны бойынша) бағалау;
берілген қарыздар бойынша ақпарат;
қаржы инвестициялары мен берілген қарыздардың құнсыздануының объективті белгілерінің болуы;
есепті күнге қаржы инвестицияларына байланысты тәуекелдердің сипаты мен мөлшерлері;

74. По строке 110 "Финансовый результат за прошлый период" показывается сумма финансового результата из Отчета о результатах финансовой деятельности (форма ФО-2) за прошлый период.
75. Исключен приказом Министра финансов РК от 21.01.2019 № 40.
76. Исключен приказом Министра финансов РК от 21.01.2019 № 40.
77. По строке 120 "Сальдо на конец прошлого периода" показывается сумма остатка чистых активов/капитала (строка 090+/-строка 100+/-строка 112).
Сноска. Пункт 77 предусмотрен в редакции приказа Министра финансов РК от 14.12.2017 № 719 (вводится в действие с 01.07.2018).
78. Пояснительная записка к финансовой отчетности" (форма ФО-5) отражает сравнительный анализ статей бухгалтерского баланса, отчетов о результатах финансовой деятельности, о движении денежных средств и об изменении чистых активов/капитала и состоит из общих сведений и раскрытий к финансовой отчетности.
В общих сведениях указывается название отчитывающегося государственного учреждения и любые изменения в данной информации в сравнении с прошлым периодом; информация о месте нахождения; информация о реорганизации (слиянии, присоединении, разделении, выделении) государственного учреждения за отчетный период; наименование нормативных правовых актов, регламентирующих деятельность государственного учреждения; наименование администратора бюджетных программ; сведения об основных направлениях деятельности и иная информация о деятельности государственного учреждения.
Сноска. Пункт 78 в редакции приказа Министра финансов РК от 14.12.2017 № 719 (вводится в действие с 01.07.2018).
79. В раскрытиях к финансовой отчетности представляется следующая информация.
По статье "Денежные средства и их эквиваленты" (строка 010 формы ФО-1 "Бухгалтерский баланс"):
данные по остаткам денежных средств на начало и конец отчетного периода согласно таблице 1 формы ФО-5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности".
По статье "Краткосрочные и долгосрочные финансовые инвестиции" (строки 011, 110 и 119 формы ФО-1 "Бухгалтерский баланс"):
данные по финансовым инвестициям на начало и конец отчетного периода и изменения, согласно таблицам 2 и 5 формы ФО-5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности";
информация по долгосрочным инвестициям, в том числе в субъекты квазигосударственного сектора (наименование и местонахождение субъектов инвестиций, доля участия государства в уставном капитале, движение инвестиций за отчетный период), отдельно по контролируемым и другим субъектам согласно таблице 5-1 формы ФО-5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности";
последующая оценка по отдельным классам финансовых инвестиций (по справедливой, амортизированной или какой-либо иной стоимости);
информация по займам предоставленным;
наличие объективных признаков обесценения финансовых инвестиций и займов предоставленных;
характер и размеры рисков, связанных с финансовыми инвестициями на отчетную дату;

ҚЕ-5 "Қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" нысанының 21-кестесіне сәйкес кірістердің тиісті бюджет сыныптамасы кодына бюджетке аударылуға жататын және аударылған квазимемлекеттік сектор субъектілерінің дивидендтері мен таза табысының бөлігі бойынша ақпарат.
"Қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді дебиторлық берешек" деген бап бойынша (ҚЕ-1 "Бухгалтерлік баланс" нысанының 012, 013, 014, 015, 016, 017, 018, 019, 021, 023, 111, 112 және 113-жолдары):
есепті кезеңнің басындағы және аяғындағы дебиторлық берешекті салыстырып тексеруді, есепті кезең үшін дебиторлық берешек сомасындағы өзгерістер талдауын ұсынады;
байланысты тараптармен (өз жүйесінің мемлекеттік мекемелері мен бақыланатын субъектілер) операциялар бойынша ақпарат;
күмәнді дебиторлық берешектер бойынша құрылған резерв жөнінде есеп айырысулар;
есептен шығарылу себептерін көрсете отырып, күмәнді дебиторлық берешектер бойынша есептен шығарылған үмітсіз борыштардың сомалары;
ҚЕ-5 "Қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" нысанының 22-кестесіне сәйкес есепті кезеңнің басына және аяғына салықтық түсімдер бойынша есеп айырысулардан бюджетке дебиторлық берешекті салыстырып тексеруді ұсынады;
банкроттардың және мәжбүрлеп таратылатын өзге де заңды тұлғалардың салық берешегін қоса алғанда салық түсімдері бойынша бюджетпен есеп айырысу бойынша күмәнді дебиторлық берешек бойынша резерв жөніндегі ақпарат.
"Қорлар" деген бап бойынша (ҚЕ-1 "Бухгалтерлік баланс" нысанының 020-жолы):
ҚЕ-5 "Қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" нысанының 4-кестесіне сәйкес түсімдерді, қорлардың құнсыздануынан болған залал және өзге өзгерістерді көрсететін есепті кезеңнің басында және аяғындағы баланстық құнның салыстырып тексеруі ұсынылады;
қорларды бағалау әдісі;
қорлардың құнсыздануына арнап құрылған резерв жөнінде есеп айырысулар;
қорлардың құнсыздануына арнап резерв құру себептері;
қорлардың құнсыздануынан болған залалды қалпына келтіру себептері мен сомалары.
Ауыл шаруашылық өнімдерінің әрбір тобының оны алу (жинау) кезінде әділ құнын айқындау кезінде пайдаланылған әдістер туралы ақпарат.
"Өзге қысқа мерзімді активтер" деген бап бойынша (ҚЕ-1 "Бухгалтерлік баланс" нысанының 022-жолы) есепті кезеңдегі өзге қысқа мерзімді активтердің түрлері бойынша жылдың басында, жылдың аяғында қозғалыстар (ұлғаюы және азаюы) болуы туралы деректердің сипаттамасы.
"Ұзақ мерзімді активтер" деген бап бойынша (ҚЕ-1 "Бухгалтерлік баланс" нысанының 114, 116 және 118-жолдары):
ұзақ мерзімді активтердің әрбір сыныбы бойынша түсіндірме жазбаның ҚЕ-5 "Қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" нысанының 6, 7 және 9-кестелеріне сәйкес түсімдерді, амортизацияны, құнсызданудан болған залалды және өзге өзгерістерді көрсететін есепті кезеңнің басына және аяғына арналған баланстық құнның салыстырып тексеруін ұсыну қажет;
ұзақ мерзімді активтерді бағалау әдістері;
ұзақ мерзімді активтердің құнсыздануына арналған резерв құру бойынша есептеулерді;
ұзақ мерзімді активтердің құнсыздануына арналған резерв құру себептері;
ұзақ мерзімді активтердің құнсыздануынан болған залалдарды қалпына келтіру себептері мен сомасын;
уақытша тұрып қалған ұзақ мерзімді активтер туралы ақпаратты;
толығынан амортизацияланған, бірақ пайдаланылып жүрген ұзақ мерзімді активтер туралы ақпаратты;
ұзақ мерзімді активтерді жалдаудың түрлері, мерзімі, шарттары туралы ақпаратты ұсыну қажет.
Ұзақ мерзімді активтер қайта бағаланған құны бойынша көрсетілген жағдайда ақпарат ұсынылады:
қайта бағалауды жүргізу күні туралы;
тәуелсіз бағалаушының қатысуы туралы (лицензияның нөмірі мен күнін көрсете отырып);
ұзақ мерзімді активтер объектісінің әділ құнын айқындау үшін пайдаланылған әдістер туралы.
Сенімгерлік басқаруға берілген активтер бойынша, сенімгерлік басқарудан түскен кірістер мен шығыстардың түрлері бойынша ақпарат;

информацию по дивидендам и части чистого дохода субъектов квазигосударственного сектора, подлежащих перечислению и перечисленных в бюджет на соответствующий код бюджетной классификации доходов согласно таблице 21 формы ФО-5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности".
По статье "Краткосрочная и долгосрочная дебиторская задолженность" (строки 012, 013, 014, 015, 016, 017, 018, 019, 021, 023, 111, 112 и 113 формы ФО-1 "Бухгалтерский баланс"):
представляет сверку дебиторской задолженности на начало и конец отчетного периода, анализ изменений сумм дебиторской задолженности за отчетный период;
информацию по операциям со связанными сторонами (с государственными учреждениями своей системы и контролируемыми субъектами);
расчеты по созданному резерву по сомнительной дебиторской задолженности;
суммы списанных безнадежных долгов по сомнительной дебиторской задолженности с указанием причин списания;
представляет сверку дебиторской задолженности по расчетам с бюджетом по налоговым поступлениям на начало и конец отчетного периода согласно таблице 22 ФО-5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности";
информацию по резерву по сомнительной дебиторской задолженности по расчетам с бюджетом по налоговым поступлениям, включая налоговую задолженность банкротов и иных принудительно ликвидируемых юридических лиц.
По статье "Запасы" (строка 020 формы ФО-1 "Бухгалтерский баланс"):
представляет сверку балансовой стоимости на начало и конец отчетного периода, отражающую поступление, убыток от обесценения запасов и прочие изменения согласно таблице 4 формы ФО-5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности";
методы оценки запасов;
расчеты по созданному резерву на обесценение запасов;
причины создания резерва на обесценение запасов;
причины и суммы восстановления убытков от обесценения запасов.
Информация о методах, использованных при определении справедливой стоимости каждой группы сельскохозяйственной продукции в момент ее получения (сбора).
По статье "Прочие краткосрочные активы" (строка 022 формы ФО-1 "Бухгалтерский баланс") описание данных о наличии на начало года, конец года и движений (увеличений и уменьшений) за отчетный период по видам прочих краткосрочных активов.
По статье "Долгосрочные активы" (строки 114, 116 и 118 формы ФО-1 "Бухгалтерский баланс"):
по каждому классу долгосрочных активов необходимо представить сверку балансовой стоимости на начало и конец отчетного периода, отражающую поступление, амортизацию, убыток от обесценения и прочие изменения согласно таблицам 6, 7 и 9 формы ФО-5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности";
методы оценки долгосрочных активов;
расчеты по созданному резерву на обесценение долгосрочных активов;
причины создания резерва на обесценение долгосрочных активов;
причины и суммы восстановления убытков от обесценения долгосрочных активов;
информация о временно простаивающих долгосрочных активах;
информация о полностью самортизированных, но находящихся в эксплуатации долгосрочных активах;
информация о видах, сроках, условиях аренды долгосрочных активов.
При отражении долгосрочных активов по переоцененной стоимости представляется информация:
о дате проведения переоценки;
об участии независимого оценщика (с указанием номера и даты лицензии);
о методах, использованных для определения справедливой стоимости объекта долгосрочных активов.
Информация по активам, переданным в доверительное управление и по видам доходов и расходов от доверительного управления.

ҚЕ-5 "Қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" 23 кестесіне сәйкес "Аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдар" деген бап бойынша (ҚЕ-1 "Бухгалтерлік баланс" нысанының 115-жолы) құрылысы аяқталмаған объектілердің шығындары мен күрделі салымдар бойынша ақпарат ұсынылады:
аяқталмаған құрылыс пен күрделі салымдар бойынша әрбір топтың сипаттамасы берілсін.
"Биологиялық активтер" деген бап бойынша (ҚЕ-1 "Бухгалтерлік баланс" нысанының 117-жолы):
биологиялық активтердің әрбір тобының әділ құнын айқындау кезінде пайдаланылған әдістер туралы ақпарат;
іс жүзіндегі шығындар бойынша бағалау жағдайында түсімдер, амортизация, құнсызданудан болған залал және өзге өзгерістері түсіндірме жазбаның ҚЕ-5 "Қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" нысанының 8-кестесіне сәйкес көрсетілетін есепті кезеңнің басындағы және аяғындағы баланстық құн салыстырмасы ашып көрсетілсін.
"Материалдық емес активтер" деген бап бойынша (ҚЕ-1 "Бухгалтерлік баланс" нысанының 118-жолы):
"Өзге ұзақ мерзімді активтер" деген бап бойынша (ҚЕ-1 "Бухгалтерлік баланс" нысанының 120-жолы) жылдың басында, жылдың аяғында қозғалысы (ұлғаюы және азаюы) болуы туралы деректердің есепті кезеңдегі өзге қысқа мерзімді активтердің түрлері бойынша сипаттамасы.
Жалға алынған немесе берілген және концессияға берілген мүлік бойынша ақпарат.
"Ұзақ мерзімді және қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелері" деген бап бойынша (ҚЕ-1 "Бухгалтерлік баланс" нысанының 210 және 310-жолдары):
қарыз алудың түрлері, шарттары және сомалары;
қаржылық міндеттемелердің жекелеген сыныптары бойынша (әділ, амортизацияланған немесе қандай да бір өзге құн бойынша) кейіннен бағалау;
ҚЕ-5 "Қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" нысанының 10 және 11-кестелеріне сәйкес есепті кезеңнің басындағы және аяғындағы өзгерістер;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша міндеттемелер жөніндегі ақпарат.
"Ұзақ мерзімді және қысқа мерзімді кредиторлық берешек" деген бап бойынша (ҚЕ-1 "Бухгалтерлік баланс" нысанының 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 223, 224, 311, 312, 313 және 315-жолдары):
байланысты тараптармен (өз жүйесінің мемлекеттік мекемелерімен және бақылайтын субъектілермен) операциялар бойынша ақпарат;
пайдаланылмаған еңбек демалыстары бойынша резерв бойынша берешекті есептен шығару және есепке алу бойынша ақпарат;
кредиторлық берешекті есептен шығару сомалары мен себептері;
активтерді жалдау бойынша кредиторлық берешек туралы ақпарат;

По статье "Незавершенное строительство и капитальные вложения" (строка 115 формы ФО-1 "Бухгалтерский баланс") представляется информация по затратам объектов незавершенного строительства и капитальных вложений согласно таблице 23 формы ФО-5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности";
дать описание каждой группы по незавершенному строительству и капитальным вложениям;
По объектам незавершенного строительства, не отнесенные на счета учета долгосрочных и краткосрочных активов, в сроки, установленные договорами на строительство и реконструкцию объектов, включая разработку проектно-сметной документации, представляется информация согласно таблице 23-1 формы ФО-5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности".
По статье "Биологические активы" (строка 117 формы ФО-1 "Бухгалтерский баланс"):
информация о методах, использованных при определении справедливой стоимости каждой группы биологических активов;
в случае оценки по фактическим затратам раскрыть сверку балансовой стоимости на начало и конец отчетного периода, отражающую поступление, амортизацию, убыток от обесценения и прочие изменения согласно таблице 8 формы ФО-5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности".
По статье "Нематериальные активы" (строка 118 формы ФО-1 "Бухгалтерский баланс").
По статье "Прочие долгосрочные активы" (строка 120 формы ФО-1 "Бухгалтерский баланс") описание данных о наличии на начало и конец года, движений (увеличений и уменьшений) за отчетный период по видам прочих долгосрочных активов.
Информация по имуществу, полученному или переданному в аренду, а также переданному в концессию.
По статье "Долгосрочные и краткосрочные финансовые обязательства" (строки 210 и 310 формы ФО-1 "Бухгалтерский баланс"):
виды, условия и суммы заимствования;
последующая оценка по отдельным классам финансовых обязательств (по справедливой, амортизированной или какой-либо иной стоимости);
изменения на начало и конец отчетного периода, согласно таблицам 10 и 11 формы ФО-5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности";
информация по обязательствам по договорам государственно-частного партнерства.
По статье "Долгосрочная и краткосрочная кредиторская задолженность" (строки 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 223, 224, 311, 312, 313 и 315 формы ФО-1 "Бухгалтерский баланс"):
информация по операциям со связанными сторонами (с государственными учреждениями своей системы и контролируемыми субъектами);
информация по списанию и начислению задолженности по резерву по неиспользованным отпускам;
суммы и причины списания кредиторской задолженности;
информация о кредиторской задолженности по аренде активов.

ҚЕ-5 "Қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" нысанының 22-кестесіне сәйкес есепті кезеңнің басындағы және аяғындағы салық түсімдері бойынша бюджетпен есеп айырысулар бойынша кредиторлық берешек туралы ақпарат;
вексельдер бойынша, оның ішінде төлем пайыздары бойынша есептелген сыйақы сомалары туралы ақпарат.
"Бағалау және кепілдік міндеттемелер" деген бап бойынша (ҚЕ-1 "Бухгалтерлік баланс" нысанның 222 және 314-жолдары):
құрылған бағалау міндеттемелері бойынша ақпарат;
есепті кезең ішінде бағалау міндеттемелерінің пайдаланылған сомалары;
шартты міндеттемелер мен шартты активтер сипатының қысқаша сипаттамасы.
"Өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" деген бап бойынша (ҚЕ-1 "Бухгалтерлік баланс" нысанының 221-жолы) өзге кредиторлық берешек түрлері бойынша есепті кезеңдегі жылдың басында және аяғында болуы, қозғалысы (ұлғаюы және азаюы) туралы деректердің сипаттамасы.
"Өзге ұзақ мерзімді міндеттемелер" деген бап бойынша (ҚЕ-1 "Бухгалтерлік баланс" нысанының 315-жолы) өзге ұзақ мерзімді міндеттемелер түрлері бойынша есепті кезеңдегі жылдың басында және аяғында болуы, қозғалысы (ұлғаюы және азаюы) туралы деректердің сипаттамасы.
"Өзге қысқа мерзімді міндеттемелері" деген бап бойынша (ҚЕ-1 "Бухгалтерлік баланс" нысанының 223-жолы) өзге қысқа мерзімді міндеттемелер түрлері бойынша есепті кезеңдегі жылдың басында және аяғында болуы, қозғалысы (ұлғаюы және азаюы) туралы деректердің сипаттамасы.
"Резервтер" деген бап бойынша (ҚЕ-1 "Бухгалтерлік баланс" нысанының 411-жолы) қайта бағаланған құнымен бағаланатын негізгі құралдар мен материалдық емес активтерді қайта бағалау бойынша резервтер бойынша, сондай-ақ шетелдік қызмет бойынша шетел валютасын қайта санауға арналған резерв бойынша қалдықтар мен операциялар туралы ақпарат ұсынылады.
"Кірістер" және "Шығыстар" деген баптар бойынша (ҚЕ-2 "Қаржы қызметі нәтижелері туралы есеп" нысанының 100 және 200-жолдары) есепті кезеңге кірістер мен шығыстар бойынша ақпарат ұсынылады:
кірістердің әрбір санаты бойынша;
активтерді басқарудан түсетін кірістер мен шығыстар бойынша (инвестициялардан, қарыздардан, қаржылық жалдаудан сыйақылар және активтерді басқарудан түсетін өзге кірістер мен шығыстар бойынша);
негізгі құралдардың, инвестициялық жылжымайтын мүліктің шығуынан кірістер мен шығыстар бойынша;
негізгі құралдардың құнсыздануынан болған залалдар және бұрын танылған резервті қалпына келтіру бойынша;
қорлардың құнсыздануының резерв сомалары бойынша және бұрын танылған резервті қалпына келтіру;
есепті кезеңде және өткен жылдың осыған ұқсас кезеңінде құрылған бағалау резервтерінің сомалары бойынша және бұрын танылған резервтерді қалпына келтіру.
"Өзге кірістер" деген баптар бойынша:
ұзақ мерзімді активтердің әрбір сыныбы бойынша – олардың әділ құнының өзгеруінен алынған кірістер туралы;
өтеусіз қабылданған ұзақ мерзімді активтер туралы;

информация о кредиторской задолженности по расчетам с бюджетом по налоговым поступлениям на начало и конец отчетного периода согласно таблице 22 формы ФО-5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности";
информация по векселям, в том числе о суммах начисленного вознаграждения по процентам к оплате.
По статье "Оценочные и гарантийные обязательства" (строки 222 и 314 формы ФО-1 "Бухгалтерский баланс"):
информация по созданным оценочным обязательствам;
использованные суммы оценочных обязательств в течение отчетного периода;
краткое описание характера условных обязательств и условных активов.
По статье "Прочая краткосрочная кредиторская задолженность" (строка 221 формы ФО-1 "Бухгалтерский баланс") описание данных о наличии на начало и конец года, движении (увеличении и уменьшении) за отчетный период по видам прочей кредиторской задолженности.
По статье "Прочие долгосрочные обязательства" (строка 315 формы ФО-1 "Бухгалтерский баланс") описание данных о наличии на начало и конец года, движении (увеличении и уменьшении) за отчетный период по видам прочих долгосрочных обязательств.
По статье "Прочие краткосрочные обязательства" (строка 223 формы ФО-1 "Бухгалтерский баланс") описание данных о наличии на начало и конец года, движении (увеличении и уменьшении) за отчетный период по видам прочих краткосрочных обязательств.
По статье "Резервы" (строка 411 формы ФО-1 "Бухгалтерский баланс") представляется информация об остатках и операциях по резервам по переоценке основных средств и нематериальных активов, оцениваемых по переоцененной стоимости, а также по резерву на пересчет иностранной валюты по зарубежной деятельности.
По статьям "Доходы" и "Расходы" (строки 100 и 200 формы ФО-2 "Отчет о результатах финансовой деятельности") представляется информация по доходам и расходам за отчетный период:
по каждой категории доходов;
по доходам и расходам от управления активами (по вознаграждениям от инвестиций, займов, финансовой аренды и прочим доходам, и расходам от управления активами);
по доходам и расходам от выбытия основных средств, инвестиционной недвижимости;
по убыткам от обесценения основных средств и восстановление ранее признанных убытков;
по суммам резерва по обесценению запасов и восстановление ранее признанного резерва;
по суммам оценочных резервов, созданных за отчетный период и аналогичный период прошлого года и восстановление ранее признанных резервов.
По статьям "Прочие доходы":
по каждому классу долгосрочных активов – о полученных доходах от изменения их справедливой стоимости;
о безвозмездно принятых долгосрочных активах;

ҚЕ-5 "Қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" нысанының 12-кестесіне сәйкес өзге кірістер бойынша ақпарат ұсынылады.
"Бюджетке түсетін салықтық кірістер" деген бап бойынша ҚЕ-5 "Қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" нысанының 13-кестесіне сәйкес (ҚЕ-2 "Қаржылық қызмет туралы есеп" нысанының 020 жолы) бюджетке түсімдерден есептелген кірістер туралы ақпарат ұсынылады:
трансферттер түсімдері және республикалық және жергілікті бюджеттерге түсетін басқа да түсімдер бойынша ақпарат.
"Өзге шығыстар" деген баптар бойынша:
ұзақ мерзімді активтердің әрбір сыныбы бойынша –түгендеу барысында айқындалған активтердің құнсыздануынан шыққан шығыстар туралы;
күмәнді дебиторлық берешектер бойынша резервтер туралы;
өтеусіз берілген ұзақ мерзімді активтер/қорлар туралы;
ҚЕ-5 "Қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" нысанының 14-кестесіне сәйкес өзге де шығыстарға.
"Өтеусіз берілген/алынған ұзақ мерзімді активтер/қорлар" деген бап бойынша:
ҚЕ-5 "Қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" нысанының 16 және 16-1-кестелеріне сәйкес өтеусіз берілген/алынған ұзақ мерзімді активтер/қорлар туралы.
"Концессиялық активтер және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша өзге де активтер бойынша ақпарат" деген бап бойынша:
ҚЕ-5 "Қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" нысанының 17-кестесіне сәйкес негізгі құралдар түрлері бойынша концессиялық активтердің және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары шеңберінде алынған өзге де активтердің болуы туралы.
"Өзара операциялар бойынша ақпарат" деген бап бойынша:
ҚЕ-5 "Қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" нысанының 18-кестесіне сәйкес элиминирлеу бойынша операцияларды анықтау мақсатында өзара операциялар бойынша кіріс және шығыс түрлері бойынша ақпарат;
ҚЕ-3 "Ақша қозғалысы туралы есеп (тікелей әдіс)" нысанының "Сыртқы қарыздар және байланысты гранттар" 017-жолы бойынша көрсетілген сыртқы қарыздар шоттарына ақша қаражатының түсімдері бойынша.
7120 "Бюджетпен есеп айырысулар бойынша шығыстар" шоты бойынша есептелген және аударылған сомалар жөніндегі ақпарат бабы бойынша:
7120 "Бюджетпен есеп айырысулар бойынша шығыстар" шоты бойынша есептелген және бюджет кірістері мен шығыстарын элиминирлеу бойынша операцияларды анықтау мақсатында ҚЕ-5 "Қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" нысанының 19-кестесіне сәйкес бюджет түсімдерінің санаттары бойынша бюджетке аударылған сомалар туралы ақпарат.
"Бюджетке түсетін түсімдердің азаюы бойынша шығыстар" деген бап бойынша (ҚЕ-2 "Қаржылық қызмет нәтижелері туралы есеп" нысанының 137-жолы) ҚЕ-5 "Қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" нысанының 15-кестесіне сәйкес Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер алдындағы бұрын есептелген кірістерді және аударылған кеден баждарын түзету кезінде туындайтын бюджетке салықтық және салықтық емес түсімдердің азаюы бойынша шығыстар туралы ақпарат ұсынылады.

прочим доходам согласно таблице 12 формы ФО-5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности".
По статье "Доходы от налоговых поступлений в бюджет" согласно таблице 13 формы ФО-5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности" (строка 020 ФО-2 "Отчет о результатах финансовой деятельности") представляется информация о суммах начисленных доходов от налоговых поступлений в бюджет;
поступлений трансфертов и других поступлений в республиканский и местные бюджеты.
По статьям "Прочие расходы":
по каждому классу долгосрочных активов – о понесенных расходах от обесценения активов, выявленных в ходе проведения инвентаризации;
по резервам по сомнительной дебиторской задолженности;
о безвозмездно переданных долгосрочных активах/запасах;
прочим расходам согласно таблице 14 формы ФО-5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности".
По статье "Безвозмездно переданные долгосрочные активы/запасы":
о безвозмездно переданных/полученных долгосрочных активах/запасах согласно таблицам 16 и 16-1 формы ФО-5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности".
По статье "Информация по концессионным активам и прочим активам по договорам государственно-частного партнерства":
о наличии концессионных активов и прочих активов, полученных в рамках договоров государственно-частного партнерства по видам основных средств согласно таблице 17 формы ФО-5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности".
По статье "Информация по взаимным операциям":
информация по видам доходов и расходов по взаимным операциям государственных учреждений согласно таблице 18 формы ФО-5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности" в целях выявления операций по элиминированию;
по поступлениям денежных средств на счета внешних займов, отраженных по строке 017 "Внешние займы и связанные гранты" формы ФО-3 "Отчет о движении денег (прямой метод)".
По статье Информация по начисленным и перечисленным суммам по счету 7120 "Расходы по расчетам с бюджетом":
информация о начисленных суммах по счету 7120 "Расходы по расчетам с бюджетом" и перечисленных в бюджет по категориям поступлений бюджета, согласно таблице 19 формы ФО-5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности" в целях выявления операций по элиминированию доходов и расходов бюджета.
По статье "Расходы по уменьшению поступлений в бюджет" (строка 137 формы ФО-2 "Отчет о результатах финансовой деятельности") представляется информация о расходах по уменьшению налоговых и неналоговых поступлений в бюджет, возникающих при корректировке ранее начисленных доходов и перечисленных таможенных пошлин перед государствами-членами Евразийского Экономического Союза согласно таблице 15 формы ФО-5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности".

"Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша міндеттемелер" деген бап бойынша ҚЕ-5 "Қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" нысанының 20-кестесіне сәйкес шартта көзделген мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша, оның ішінде қаржылық емес және қаржылық міндеттемелер бойынша (инвестициялық және операциялық шығындарды өтеу, сыйақылар және өзге де міндеттемелер бойынша) міндеттемелер туралы ақпарат ұсынылады.
Мемлекеттік мекеме:
инвестициялық субсидиялау бойынша;
ҚЕ-5 "Қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" нысанының 25-кестесіне сәйкес мемлекеттік кепілдіктер мен шартты міндеттемелер туралы ақпаратты ұсынады.
Ескерру. 79-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 30.11.2023 № 1237 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
79-1. Мемлекеттік мүлік туралы заңы бойынша жекелеген негіздер мемлекет меншігіне берілген (алынған) мүлік туралы ақпарат, еспті күнге бағаланбаған мүлікті қоса ақпарат көрсетеді.
Ескерту. Қағида 79-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің м.а. 25.06.2020 № 632 (01.07.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
80. "Қаржыландыру көздері бойынша мемлекеттік мекеменің есеп шоттарындағы ақша қозғалысы туралы есеп (тікелей әдіс)" (ҚЕ-3 нысаны) баптарына сәйкес, есепті кезеңдегі қызмет түрлері бойынша ақшалай қаражаттардың түсімдері мен шығыстары туралы ақпарат ұсынылады:
Жәбірленушілерге өтемақы қоры бойынша төленген ақша мен төлемдер туралы ақпарат;
Білім беру инфрақұрылымын қолдау қоры бойынша түскен ақша мен жүргізілген төлемдер туралы ақпарат;
Арнаулы мемлекеттік қор бойынша ақшаның түсуі және жүргізілген төлемдер туралы ақпарат;
басқа шоттардағы ақша қозғалысы туралы, ҚЕ-5 нысаны 24-кестесіне сәйкес "Қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" туралы ақпарат.
Ескерру. 80-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 30.11.2023 № 1237 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
81. Қаржылық есептілікті ұсыну күніне дейінгі есепті күннен кейін оқиғаларды ашу: әрбір маңызды оқиғалардың оның құндық мәніндегі салдарларының бағалау және түрін сипаттау.
82. Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 2 желтоқсандағы № 630 нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14613 болып тіркелген бұйрығымен бекітілген Мемлекеттiк мекемелердiң, бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң және бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдардың бюджеттiк есептiлiктi жасау және ұсыну қағидаларының талаптарына сәйкес берілген бюджеттік есептілік жөніндегі ақпарат міндетті түрде жазылады.
Қаржылық есептілікті
жасау және ұсыну
қағидаларына
қосымша
Жартыжылдық және жылдық есептердің нысандары бойынша қаржылық есептіліктің негізгі көрсеткіштерін келісу схемасы

По статье "Обязательства по договорам государственно-частного партнерства" представляется информация об обязательствах по договорам государственно-частного партнерства, в том числе по нефинансовым и финансовым обязательствам (по компенсациям инвестиционных и операционных затрат, вознаграждениям и прочим обязательствам), предусмотренным договором, согласно таблице 20 формы ФО-5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности".
Государственное учреждение представляет информацию:
по инвестиционному субсидированию;
о государственных гарантиях и условных обязательствах согласно таблице 25 формы ФО-5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности".
Сноска. Пункт 79 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 30.11.2023 № 1237 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 23.12.2024 № 862 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
79-1. По имуществу, обращенному (поступившему) в собственность государства по отдельным основаниям, предусмотренным Законом о государственном имуществе, указывается информация включая неоцененное имущество на отчетную дату.
Сноска. Правила дополнены пунктом 79-1 в соответствии с приказом и.о. Министра финансов РК от 25.06.2020 № 632 (вводится в действие с 01.07.2020).
80. По статьям "Отчета о движении денег на счетах государственного учреждения по источникам финансирования (прямой метод)" (форма ФО-3) представляется информация по поступлениям и выбытиям денежных средств, по видам деятельности за отчетный период:
информация о поступлении денег и проведенных выплатах по Фонду компенсации потерпевшим;
информация о поступлении денег и проведенных выплатах по Фонду поддержки инфраструктуры образования;
информация о поступлении денег и проведенных выплатах по Специальному государственному фонду;
информация о движении денег по прочим счетам, согласно таблице 24 формы ФО-5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности".
Сноска. Пункт 80 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 30.11.2023 № 1237 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
81. Раскрытие событий после отчетной даты до даты представления финансовой отчетности: описание характера и оценки последствий в его стоимостном выражении каждого существенного события.
82. Обязательно излагается информация по бюджетной отчетности, представленной в соответствии с требованиями Правил составления и представления бюджетной отчетности государственными учреждениями, администраторами бюджетных программ и уполномоченными органами по исполнению бюджета, утвержденных приказом Министра финансов Республики Казахстан от 2 декабря 2016 года № 630, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14613.
Приложение к Правилам
составления и представления
финансовой отчетности
Схема согласования основных показателей финансовой отчетности по формам полугодового и годового отчетов

Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 19.02.2021 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тексерілетін көрсеткіш
Онымен келісілетін көрсеткіш
Қаржылық есептілік көрсеткіштері
1-нысан. Бухгалтерлік баланс
3-нысан. Қаржыландыру көздері бойынша мемлекеттік мекеменің шоттарындағы ақша қозғалысы туралы есеп (тікелей әдіс)
3, 4-бағандардың 010-жолы
3-бағанның 920 және 930-жолдары тиісінше
1-нысан. Бухгалтерлік баланс
4-нысан. Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есеп
3-бағанның 411, 412-жолдары тиісінше
4, 5-бағандардың 010-жолы тиісінше
4-бағанның 410, 411, 412-жолдары тиісінше
3, 4, 5-бағандардың 060-жолы тиісінше
1-нысан. Бухгалтерлік баланс
5-нысан. Қаржылық есептілікке түсіндірме жазба
3, 4-бағандардың 010-жолы
1-кестенің тиісінше 3, 4-бағандарының 100-жолы
3, 4-бағандардың 011-жолы
2-кестенің 8-бағанының 030 және 031-жолдары
3, 4-бағандардың 014-жолы
3-кестенің 3-бағанының 030 және 031-жолдары
3, 4-бағандардың 020-жолы
4-кестенің 8-бағанының 030 және 031-жолдары
3, 4-бағандардың 110-жолы
5-кестенің 8-бағанының 030 және 031-жолдары
3, 4-бағандардың 114-жолы
6-кестенің 11-бағанының 040 және 041-жолдары
3, 4-бағандардың 116-жолы
7-кестенің 6-бағанының 040 және 041-жолдары
3, 4-бағандардың 117-жолы
8-кестенің 5-бағанының 040 және 041-жолдары
3, 4-бағандардың 118-жолы
9-кестенің 9-бағанының 040 және 041-жолдары
3, 4-бағандардың 210-жолы
10-кестенің 6-бағанының 010 және 013-жолдары
3, 4-бағандардың 310-жолы
11-кестенің 6-бағанының 010 және 013-жолдары
2-нысан. Қаржылық қызмет нәтижелері туралы есеп
4-нысан. Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есеп
3 және 4-бағанның 300-жолы
5-бағанның 050 және 110-жолдары
2-нысан. Қаржылық қызмет нәтижелері туралы есеп
5-нысан. Қаржылық есептілікке түсіндірме жазба
220-жол
12-кестенің 3-бағанының 020-жолы минус 14-кестенің 3-бағанының 020-жолы
230-жол
12-кестенің 3-бағанының 040-жолы минус 14-кестенің 3-бағанының 030-жолы
5-нысан. Қаржылық есептілікке түсіндірме жазба
5-нысан. Қаржылық есептілікке түсіндірме жазба
1-кестенің 3, 4-бағандардың 014-жолы
24-кестенің 3-бағанының 010 және 040-жолдары
1-кестенің 3, 4-бағандардың 015-жолы
24-кестенің 4-бағанының 010 және 040-жолдары
1-кестенің 3, 4-бағандардың 016-жолы
24-кестенің 5-бағанының 010 және 040-жолдары
1-кестенің 3, 4-бағандардың 020-1-жолы
24-кестенің 6-бағанының 010 және 040-жолдары
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрiнiң
2017 жылғы 1 тамыздағы
№ 468 бұйрығына
8-қосымша
Қазақстан Республикасы Қаржы министрініңміндетін атқарушының күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі

Сноска. Приложение - в редакции приказа Министра финансов РК от 19.02.2021 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Проверяемый показатель
Согласуемый с ним показатель
Показатели финансовой отчетности
Форма 1. Бухгалтерский баланс
Форма 3. Отчет о движении денег на счетах государственного учреждения по источникам финансирования (прямой метод)
Строка 010 графы 3, 4
Строки 920 и 930 графы 3 соответственно
Форма 1. Бухгалтерский баланс
Форма 4. Отчет об изменениях чистых активов/капитала
Строки 411, 412 графы 3 соответственно
Строка 010 графы 4, 5 соответственно
Строки 410, 411, 412 графы 4 соответственно
Строка 060 графы 3, 4, 5 соответственно
Форма 1. Бухгалтерский баланс
Форма 5. Пояснительная записка к финансовой отчетности
Строка 010 графы 3, 4
Строка 100 графы 3,4 соответственно Таблицы 1
Строка 011 графы 3, 4
Строки 030 и 031 графы 8 Таблицы 2
Строка 014 графы 3, 4
Строки 030 и 031 графы 3 Таблицы 3
Строка 020 графы 3, 4
Строки 030 и 031 графы 8 Таблицы 4
Строка 110 графы 3, 4
Строки 030 и 031 графы 8 Таблицы 5
Строка 114 графы 3, 4
Строки 040 и 041 графы 11 Таблицы 6
Строка 115 графы 3, 4
Строки 010 и 040 графы 5 Таблицы 23
Строка 116 графы 3, 4
Строки 040 и 041 графы 6 Таблицы 7
Строка 117 графы 3, 4
Строки 040 и 041 графы 5 Таблицы 8
Строка 118 графы 3, 4
Строки 040 и 041 графы 9 Таблицы 9
Строка 210 графы 3, 4
Строки 010 и 013 графы 6 Таблицы 10
Строка 310 графы 3, 4
Строки 010 и 013 графы 6 Таблицы 11
Форма 2. Отчет о результатах финансовой деятельности
Форма 4. Отчет об изменениях чистых активов/капитала
Строка 300 графы 3 и 4
Строка 050 и 110 графы 5
Форма 2. Отчет о результатах финансовой деятельности
Форма 5. Пояснительная записка к финансовой отчетности
Строка 220
Строка 020 графы 3 Таблицы 12 минус строка 020 графы 3 Таблицы 14
Строка 230
Строка 040 графы 3 Таблицы 12 минус строка 030 графы 3 Таблицы 14
Форма 5. Пояснительная записка к финансовой отчетности
Форма 5. Пояснительная записка к финансовой отчетности
Строка 014 графы 3, 4 таблицы 1
Строки 010 и 040 графы 3 Таблицы 24
Строка 015 графы 3, 4 таблицы 1
Строки 010 и 040 графы 4 Таблицы 24
Строка 016 графы 3, 4 таблицы 1
Строки 010 и 040 графы 5 Таблицы 24
Строка 020-1 графы 3, 4 таблицы 1
Строки 010 и 040 графы 6 Таблицы 24
Приложение 8
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 1 августа 2017 года № 468
Перечень утративших силу некоторых приказов Министра финансов Республики Казахстан

1. "Қаржылық есептілік нысандарын және оларды жасау мен ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 8 шілдедегі № 325 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6352 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 26 шілдеде жарияланған).
2. "Қаржы есептілігін жасаудың және ұсынудың нысаны мен ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 8 шілдедегі № 325 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 12 қыркүйектегі № 418 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7988 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінің 3қарашадағы 2012 жылы № 722-726 (27798) жарияланған).
3. "Қаржы есептілігін нысандарын және оларды жасау мен ұсыну қағидаларын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 8 шілдедегі № 325 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 30 қарашада № 501 бұйрығы (Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеу тізіліміде № 8928 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінің 1 наурыздағы 2014 жылы № 42 (28266) жарияланған).
4. "Қаржы есептілігін жасаудың және ұсынудың нысаны мен ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 8 шілдедегі № 325 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 27 қарашадағы № 588 бұйрығы (Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 12646 болып тіркелген,"Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылы 26 қаңтарда жарияланған).
5. "Қаржылық есептілік нысандарын және оларды жасау мен ұсыну қағидаларын бекіту туралы" 2010 жылғы 8 шілдедегі № 325 және "Мемлекеттiк мүлiк тiзiлiмiне есепке алу объектiлерi деректерiн енгiзудің, сондай-ақ бірдей мерзімдерде мемлекеттiк мүлiкке түгендеу, паспорттау және қайта бағалау жүргiзудің бірыңғай әдістемесімен бекіту туралы" 2011 жылғы 15 желтоқсандағы № 636 Қазақстан Республикасы Қаржы Министрінің бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" бұйрығының 1 тармағы (Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13368 болып тіркелінген "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 4 сәуірде 2016 жылы, "Егемен Қазақстан" газетінде 23 сәуірдегі 2016 жылғы № 77 (28805) жарияланған).
6. "Қаржылық есептілік нысандарын және оларды жасау мен ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 8 шілдедегі № 325 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 17 наурызда № 178 бұйрығы (Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15030 болып тіркелінген, Қазақстан Республикасы Нормативтік ақпараттық-құқықтық жүйесінде электрондық түрдегі Эталондық бақылау банкінде 28 сәуірде 2017 жылы жарияланған).

1. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 8 июля 2010 года № 325 "Об утверждении форм и правил составления и представления финансовой отчетности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6352, опубликован 23 октября 2010 года в газете "Казахстанская правда" № 281-282 (26342-26343).
2. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 12 сентября 2012 года № 418 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 8 июля 2010 года № 325 "Об утверждении форм и правил составления и представления финансовой отчетности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7988, опубликован 3 ноября 2012 года в газете "Казахстанская правда" № 381-382 (27200-27201).
3. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 октября 2013 года № 501 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 8 июля 2010 года № 325 "Об утверждении форм и правил составления и представления финансовой отчетности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8928, опубликован 1 марта 2014 года в газете "Казахстанская правда" № 42 (27663).
4. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 27 ноября 2015 года № 588 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 8 июля 2010 года № 325 "Об утверждении форм и правил составления и представления финансовой отчетности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12646, опубликован 26 января 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").
5. Пункт 1 приказа Министра финансов Республики Казахстан от 29 января 2016 года № 37 "О внесении изменений в приказы Министра финансов Республики Казахстан от 8 июля 2010 года № 325 "Об утверждении форм и правил составления и представления финансовой отчетности" и от 15 декабря 2011 года № 636 "Об утверждении Единой методики и формата ввода данных объектов учета в реестр государственного имущества, а также проведение инвентаризации, паспортизации и переоценки государственного имущества в единые сроки" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13368, опубликован 4 апреля 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").
6. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 17 марта 2017 года № 178 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 8 июля 2010 года № 325 "Об утверждении форм и правил составления и представления финансовой отчетности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15030, опубликован 28 апреля 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов в электронном виде).