Курсанттарды, кадеттерді, мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерді және резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген әскери қызметшілерді қоспағанда, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери қызметшілеріне Қазақстан Республикасы шегінде өз мүлкін жеткізу үшін бюджет қаражаты есебінен ақша төлеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 2 тамыздағы № 404 бұйрығы . Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 11 қыркүйекте № 15643 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 05.05.2025 № 517 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 44-бабының 8-тармағына және 50-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 28.12.2023 № 1380 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Курсанттарды, кадеттерді, мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерді және резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген әскери қызметшілерді қоспағанда, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери қызметшілеріне Қазақстан Республикасы шегінде өз мүлкін жеткізу үшін бюджет қаражаты есебінен ақша төлеу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 05.05.2025 № 517 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Тылы және қару-жарақ бастығының басқармасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықтың көшірмесін мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде қағаз және электрондық түрде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) мемлекеттік тіркелген күннен бастап он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.

Об утверждении Правил выплаты военнослужащим Вооруженных Сил Республики Казахстан, за исключением курсантов, кадетов, военнослужащих срочной службы и военнослужащих, проходящих воинскую службу в резерве, денег за счет бюджетных средств за перевозку собственного имущества в пределах Республики Казахстан
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 2 августа 2017 года № 404. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 сентября 2017 года № 15643.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра обороны РК от 05.05.2025 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 8 статьи 44 и пунктом 3 статьи 50 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра обороны РК от 28.12.2023 № 1380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила выплаты военнослужащим Вооруженных Сил Республики Казахстан, за исключением курсантов, кадетов, военнослужащих срочной службы и военнослужащих, проходящих воинскую службу в резерве, денег за счет бюджетных средств за перевозку собственного имущества в пределах Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра обороны РК от 05.05.2025 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Управлению начальника Тыла и вооружения Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в бумажном и электронном видах в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
4) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 28.12.2023 № 1380 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
генерал-полковник
С. Жасұзақов
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2017 жылғы 2 тамыздағы
№ 404 бұйрығымен
бекітілген
Курсанттарды, кадеттерді, мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерді және резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген әскери қызметшілерді қоспағанда, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери қызметшілеріне Қазақстан Республикасы шегінде өз мүлкін жеткізу үшін бюджет қаражаты есебінен ақша төлеу қағидалары
Ескерту. Қағиданың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 05.05.2025 № 517 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 17.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Курсанттарды, кадеттерді, мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерді және резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген әскери қызметшілерді қоспағанда, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери қызметшілеріне Қазақстан Республикасы шегінде өз мүлкін жеткізу үшін бюджет қаражаты есебінен ақша төлеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) курсанттарды, кадеттерді, мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерді және резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген әскери қызметшілерді (бұдан әрі – резервтегі әскери адамдар) қоспағанда, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери қызметшілеріне басқа жергілікті жерге жаңа қызмет орнына ауысқан кезде Қазақстан Республикасы шегінде өз мүлкін жеткізгені үшін бюджет қаражаты есебінен ақша төлеу тәртібін айқындайды.
Сондай-ақ осы Қағидалардың күші 2017 жылғы 13 маусымнан кейін Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінен әскери қызметтен шығарылған адамдарға (мерзімді әскери қызметтен, Қазақстан Республикасының азаматтығын тоқтатуға байланысты, арнайы тексеруден бас тартқан кезде, теріс себептермен, аттестаттау қорытындысы бойынша анықталған қызметтік сәйкес келмеуі бойынша шығарылғандарды қоспағанда) қолданылады.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра обороны Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра обороны РК от 28.12.2023 № 1380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
генерал-полковник
С. Жасузаков
Утверждены
приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 2 августа 2017 года № 404
Правила выплаты военнослужащим Вооруженных Сил Республики Казахстан, за исключением курсантов, кадетов, военнослужащих срочной службы и военнослужащих, проходящих воинскую службу в резерве, денег за счет бюджетных средств за перевозку собственного имущества в пределах Республики Казахстан
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра обороны РК от 05.05.2025 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Правила в редакции приказа Министра обороны РК от 17.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Правила выплаты военнослужащим Вооруженных Сил Республики Казахстан, за исключением курсантов, кадетов, военнослужащих срочной службы и военнослужащих, проходящих воинскую службу в резерве, денег за счет бюджетных средств за перевозку собственного имущества в пределах Республики Казахстан (далее - Правила) определяют порядок выплаты военнослужащим Вооруженных Сил Республики Казахстан, за исключением курсантов, кадетов, военнослужащих срочной службы и военнослужащих, проходящих воинскую службу в резерве (далее - военные резервисты), при переводе к новому месту службы в другую местность денег за счет бюджетных средств за перевозку собственного имущества в пределах Республики Казахстан.
Действие настоящих Правил распространяется также на лиц, уволенных с воинской службы из Вооруженных Сил Республики Казахстан (за исключением уволенных со срочной воинской службы, в связи с прекращением гражданства Республики Казахстан, при отказе в специальной проверке, по отрицательным мотивам, по служебному несоответствию, выявленному по итогам аттестации) после 13 июня 2017 года.

Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қорғаныс министрінің 05.05.2025 № 517 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Курсанттарды, кадеттерді, мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерді және резервтегі әскери адамдарды қоспағанда, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери қызметшілеріне Қазақстан Республикасы шегінде өз мүлкін жеткізу үшін бюджет қаражаты есебінен ақша төлеу тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 05.05.2025 № 517 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Курсанттарды, кадеттерді, мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерді және резервтегі әскери адамдарды қоспағанда, әскери қызметшілерге және мерзімді әскери қызметтен Қазақстан Республикасының азаматтығын тоқтатуға байланысты, арнайы тексеруден бас тартқан кезде, теріс себептер бойынша, аттестаттау қорытындысы бойынша анықталған қызметіне сәйкес келмеуі бойынша шығарылғандарды қоспағанда, әскери қызметтен шығарылған адамдарға Қазақстан Республикасы шегінде өз мүлкін жеткізу үшін ақша төлеу үшін мынадай құжаттарды ұсынғаннан кейін шығарылған бұйрық негіз болып табылады:
1) баянатты (өтінішті);
2) әскери бөлім (мекеме) командирінің (бастығының), жергілікті әскери басқару органы басшысының әскери қызметшінің, әскери қызметтен шығарылған адамның кетуі мен келуі туралы бұйрығынан үзіндіні және нұсқаманың көшірмесін.
Өз мүлкін жеткізу үшін ақша төлеу туралы бұйрықты әскери қызметші әскери қызмет өткеретін әскери бөлімнің (мекеменің) командирі (бастығы) немесе әскери қызметтен шығарылған адам әскери есепке қойылған жергілікті әскери басқару органының басшысы шығарады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 05.05.2025 № 517 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Төлем мөлшері мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда: L – шығу пунктінен бару пунктіне дейінгі шекара арасындағы автомобиль жолының ұзақтығы, километрмен;
20 км – тұрақты шама;
1 аек – әскери қызметшіні әскери бөлім жеке құрамының тізіміне алған жылы тиісті қаржы жылына белгіленген айлық есептік көрсеткіш мөлшері.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 28.12.2023 № 1380 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Қазақстан Республикасы шегінде өз мүлкін жеткізу үшін ақша төлеу:

Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным приказом Министра обороны РК от 05.05.2025 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок выплаты военнослужащим Вооруженных Сил Республики Казахстан, за исключением курсантов, кадетов, военнослужащих срочной службы и военных резервистов, денег за счет бюджетных средств за перевозку собственного имущества в пределах Республики Казахстан
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа Министра обороны РК от 05.05.2025 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Основанием для выплаты военнослужащим, за исключением курсантов, кадетов, военнослужащих срочной службы и военных резервистов, и лицам, уволенным с воинской службы, за исключением уволенных со срочной воинской службы, в связи с прекращением гражданства Республики Казахстан, при отказе в специальной проверке, по отрицательным мотивам, по служебному несоответствию, выявленному по итогам аттестации, денег за перевозку собственного имущества в пределах Республики Казахстан является приказ, изданный после представления следующих документов:
1) рапорта (заявления);
2) выписки из приказа командира (начальника) воинской части (учреждения), руководителя местного органа военного управления об убытии и прибытии военнослужащего, лица, уволенного с воинской службы и копии предписания.
Приказ о выплате денег за перевозку собственного имущества издает командир (начальник) воинской части (учреждения), в которой военнослужащий проходит воинскую службу или руководитель местного органа военного управления, в котором лицо, уволенное с воинской службы поставлено на воинский учҰт.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра обороны РК от 05.05.2025 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Размер выплаты рассчитывается по формуле:
где: L - протяженность автомобильных дорог между границами населенных пунктов убытия и назначения, в километрах;
20 км - постоянная величина;
1 мрп - размер месячного расчетного показателя, установленного на финансовый год зачисления военнослужащего в списки личного состава воинской части.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра обороны РК от 28.12.2023 № 1380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Выплата денег за перевозку собственного имущества в пределах Республики Казахстан производится:

1) әскери қызметші ақшалай үлесте тұрған әскери бөлімде (мекемеде) немесе әскери қызметтен шығарылған адам әскери есепке қойылған жергілікті әскери басқару органында;
2) келесі қаржы жылының бірінші тоқсанында төленетін жылдың төртінші тоқсанында жүзеге асырылған жеткізу жағдайынан басқа, әскери бөлім (мекеме) командирінің (бастығының), жергілікті әскери басқару органы басшысының бұйрығы шығарылған күннен бастап екі айдан кешіктірілмей жүргізіледі.
Отбасының екі мүшесі де әскери қызметші болып табылған жағдайда ақша төлеу екеуінің біреуіне ғана олардың қалауы бойынша жүргізіледі.
Әскери бөлім (мекеме) командирінің (бастығының), жергілікті әскери басқару органы басшысының өз мүлкін жеткізу үшін ақша төлеу туралы бұйрығының шығуына негіз болып табылатын құжаттар әскери тасымал бойынша іске тігіледі және бес жыл бойы сақталуға тиіс.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 05.05.2025 № 517 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Өз мүлкін тасымалдау үшін көлік түрін және тасымалдаушыны әскери қызметші немесе тиісінше әскери қызметтен шығарылған адам өзі айқындайды.
6. Әскери қызметшілерге Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жергеөз мүлкін тасымалдау үшін ақша төлеу жүргізілмейді.
Әскери оқу орындарын (бұдан әрі – ӘОО-лар) бітірушілерге оларды жаңа қызмет орнына тағайындаған кезде, егер бұл басқа жергілікті жерге қоныс аударумен байланысты болса, Қазақстан Республикасы шегінде өз мүлкін тасымалдау үшін ақша төлеу мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) оларға офицерлер құрамының алғашқы әскери атағын берумен шетелдік ӘОО-ларды бітіргендерге – Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі орналасқан пункттен бастап жаңа қызмет орнына дейін;
2) оларға офицерлер құрамының алғашқы әскери атағын берумен Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің ӘОО-ларын бітіргендерге – әскери оқу орны орналасқан пункттен бастап жаңа қызмет орнына дейін;
3) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша шетелдік ӘОО-ларды және Қазақстан Республикасының Ұлттық қорғаныс университетін бітіргендерге – Қазақстан Республикасының Ұлттық қорғаныс университеті орналасқан пункттен бастап жаңа қызмет орнына дейін.
Бұл жағдайларда осы Қағидалар 2-тармағының 2) тармақшасында көзделген әскери қызметшінің кетуі туралы бұйрықтан үзінді ұсыну талап етілмейді.
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің және шет мемлекеттердің ӘОО-ларында қашықтан немесе сырттай оқыту нысаны бойынша, сондай-ақ қосымша білім беру (біліктілікті арттыру, қайта даярлау, курстық даярлау, жетілдіру, мамандандыру және интернатура) бағдарламалары бойынша оқыған әскери қызметшілерге өз мүлкін тасымалдау үшін ақша төлеу жүргізілмейді.

1) в воинской части (учреждении), в которой военнослужащий состоит на денежном довольствии или в местном органе военного управления, в котором лицо, уволенное с воинской службы, поставлено на воинский учет;
2) не позднее двух месяцев со дня издания приказа командира (начальника) воинской части (учреждения), руководителя местного органа военного управления, кроме случаев перевозок, осуществленных в четвертом квартале года, которые оплачиваются в первом квартале следующего финансового года.
В случае, когда члены семьи являются военнослужащими, выплата денег производится одному из них по их выбору.
Документы, на основании которых издан приказ командира (начальника) воинской части (учреждения), руководителя местного органа военного управления о выплате денег за перевозку собственного имущества, подшиваются в дело по воинским перевозкам и подлежат хранению в течение пяти лет.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра обороны РК от 05.05.2025 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Вид транспорта и перевозчик для перевозки собственного имущества определяется самим военнослужащим или лицом, уволенным с воинской службы соответственно.
6. Выплата денег военнослужащим за перевозку собственного имущества за пределы и из-за пределов Республики Казахстан не производится.
Выпускникам военных учебных заведений (далее – ВУЗы) выплата денег за перевозку собственного имущества в пределах Республики Казахстан при назначении их к новому месту службы, если это связано с переездом в другую местность, производится в следующем порядке:
1) окончившим иностранные ВУЗы с присвоением им первого воинского звания офицерского состава – от пункта дислокации Министерства обороны Республики Казахстан до нового места службы;
2) окончившим ВУЗы Вооруженных Сил Республики Казахстан с присвоением им первого воинского звания офицерского состава – от пункта дислокации военного учебного заведения до нового места службы;
3) окончившим иностранные ВУЗы по программам послевузовского образования и Национальный университет обороны Республики Казахстан от пункта дислокации Национального университета обороны Республики Казахстан до нового места службы.
В этих случаях представление выписки из приказа об убытии военнослужащего, предусмотренной подпунктом 2) пункта 2 настоящих Правил, не требуется.
Военнослужащим, обучавшимся в ВУЗах Вооруженных Сил Республики Казахстан и иностранных государств по дистанционной или заочной форме обучения, а также по программам дополнительного образования (повышение квалификации, переподготовка, курсовая подготовка, усовершенствование, специализация и интернатура) выплата денег за перевозку собственного имущества не производится.

Ескерту. Қағида 6-тармақпен толықтырылды - ҚР Қорғаныс министрінің 15.04.2021 № 217 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Қорғаныс министрінің 29.01.2024 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

Сноска. Правила дополнены пунктом 6 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 15.04.2021 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра обороны РК от 29.01.2024 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).