Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 13 қарашадағы № 775 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 27 желтоқсанда № 16145 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) "Жылумен, сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін салуды, реконструкциялауды және жаңғыртуды кредиттеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 2 шілдедегі № 495 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11620 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 16 шілдеде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жылумен, сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін салуды, реконструкциялауды және жаңғыртуды кредиттеу қағидаларында:
2-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Бюджеттік бағдарламаның әкімшілері":
коммуналдық шаруашылық саласындағы уәкілетті орган;
электр энергетика саласындағы уәкілетті орган;";
40-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"40. Алдын ала іріктеу жүргізу үшін Қарыз алушы іске асыру қажеттілігін, басымдылығын негіздей отырып, инвестициялық жобалардың алдын ала тізбесін қалыптастырады және Сенім білдірілген өкілге (агентке) алдағы жоспарланған жылдың 1 наурызына дейін жібереді.";
52-тармақтың 5) және 9) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"5) соңғы үш жылдағы бірінші басшы мен бас бухгалтердің қолы қойылған Әлеуетті түпкілікті қарыз алушының қаржылық есептілігі, сондай-ақ қаржылық есептіліктің түсіндірме жазбасы.
"Аудиторлық қызмет туралы" 1998 жылғы 20 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - аудиторлық қызмет туралы Заң) сәйкес түпкілікті қарыз алушы міндетті аудитке жатқан жағдайда, аудиттелген қаржылық есептілігі ұсынылады. Қаржылық есептілік "Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес, оның ішінде басқа ұйымдарда қаржылық қатысуы туралы ақпарат, баланс валютасында 10 % және одан да астам баланс баптарының егжей-тегжейлі таратып жазылуы қоса беріле отырып ұсынылады;";
"9) өтінім берген сәтте мемлекеттік кірістер органдарында есепке алынатын субсидия алушының берешегі жоқ (бар) екендiгi туралы мәлiмет;";
54-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"54. Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі 3 (үш) жұмыс күнінің ішінде Сенім білдірілген өкілге (агентке) Қарыз алушы ұсынған құжаттар топтамасын қоса бере отырып, бюджеттік кредит алуға арналған өтінімді қараудың қажеттілігі туралы хат жібереді.";
58-тармақ алып тасталсын;

О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра национальной экономики Республики Казахстан
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 13 ноября 2017 года № 775. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 декабря 2017 года № 16145.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в некоторые приказы Министра национальной экономики Республики Казахстан следующие изменения и дополнения:
1) в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 2 июля 2015 года № 495 "Об утверждении Правил кредитования строительства, реконструкции и модернизации систем тепло-, водоснабжения и водоотведения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11620, опубликованный 16 июля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
в Правилах кредитования строительства, реконструкции и модернизации систем тепло-, водоснабжения и водоотведения, утвержденных указанным приказом:
подпункт 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2) Администраторы бюджетной программы:
уполномоченный орган в области коммунального хозяйства;
уполномоченный орган в области электроэнергетики;";
пункт 40 изложить в следующей редакции:
"40. Для проведения предварительного отбора Заемщик формирует предварительный перечень инвестиционных проектов с обоснованием необходимости реализации, приоритетности и направляет Поверенному (агенту) в срок до 1 марта года, предшествующего планируемому.";
подпункты 5) и 9) пункта 52 изложить в следующей редакции:
"5) финансовая отчетность Потенциального конечного заемщика за подписью первого руководителя и главного бухгалтера за последние три года, а также пояснительные записки финансовой отчетности.
В случае, когда Потенциальный конечный заемщик подлежит обязательному аудиту в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 ноября 1998 года "Об аудиторской деятельности" (далее – Закон аудиторской деятельности), представляется аудированная финансовая отчетность. Финансовая отчетность представляется в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности", в том числе с приложением информации о финансовых участиях в других организациях, с приложением детальной расшифровки статей баланса, занимающих 10 % и более в валюте баланса;";
"9) сведения о наличии (отсутствии) задолженности, учет по которым ведется в органах государственных доходов, получателя субсидии на момент подачи заявки;";
пункт 54 изложить в следующей редакции:
"54. Администратор бюджетной программы в течение 3 (трех) рабочих дней направляет Поверенному (агенту) письмо о необходимости рассмотрения заявки на получение бюджетного кредита с приложением пакета документов, представленного Заемщиком.";
пункт 58 исключить;

61 және 62-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"61. Кепіл нысанының жай-күйіне, қайтарымдылығына немесе қажетті құжаттарға қатысты елеулі күмәнді жою үшін Қарыз алушы 5 (бес) жұмыс күнінің ішінде қосымша ақпарат ұсынбаған жағдайда, Сенім білдірілген өкіл (агент) келесі жұмыс күні қарыз алушыға құжаттардың топтамасын қайтарады.
62. Қарыз алушының/Әлеуетті түпкілікті қарыз алушының анықталған сәйкессіздіктерді жоюын ескере отырып, бюджеттік кредит алуға арналған өтінімді қолдану мерзімі ол берілген жылдың 15 сәуірінде аяқталады.";
64-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"64. Сенім білдірілген өкілдің (агенттің) өтінімі бойынша бюджеттік кредит беру мүмкіндігі/беруден бас тарту туралы қорытынды осы Қағидалардың 59-тармағында көрсетілген мерзім өткеннен кейін келесі жұмыс күні Жұмыс тобының алдағы отырысының күн тәртібіне енгізу үшін Жұмыс тобының хатшысына ұсынылады.";
92-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"92. Сенім білдірілген өкіл (агент) объектілерді көзбен тексеру жүргізу және инвестициялық жобаларды іске асырудың нақты барысын тексеру мақсатында жартыжылда бір реттен сиретпей объектілерге шығуды жүзеге асырады.";
95-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"95. Объектілерді көзбен тексеру жүргізудің және инвестициялық жобаларды іске асырудың нақты барысын тексеру қорытындылары бойынша Сенім білдірілген өкіл (агент) 5 (бес) жұмыс күнінің ішінде растайтын фото және бейнематериалдарды қоса бере отырып, объектіні нақты тексеру (байқау) туралы есеп жасайды және Бюджеттік бағдарламаның әкімшісіне жібереді.";
102-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"102. Инвестициялық жобаларды қаржыландыруға мониторингті жүзеге асыру үшін Түпкілікті қарыз алушы осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бюджеттік кредиттің түсуі, игерілуі және өтелуі туралы ақпаратты Сенім білдірілген өкілге (агентке) жібереді.";
103-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"103. Бюджеттік кредиттің түсуі, игерілуі және өтелуі туралы ақпарат Түпкілікті қарыз алушыға ай сайын және жылдың қорытындысы бойынша электрондық форматта және қағаз тасығышта мынадай мерзімдерде ұсынады:
есепті ай үшін – есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-күнінен кешіктірмей;
есепті жыл үшін – есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 10 ақпанынан кешіктірмей ұсынады.";
110-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) негізгі құралдар мен материалдық емес активтерді толық жазып көрсету (негізгі құралдар мен материалдық емес активтерді топтар бойынша бөліп көрсете отырып);";
мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен толықтырылсын:
"8-1) қызмет түрлері, тұтынушылар топтары және осы тарифтер бойынша көрсетілген қызметтердің көлемі бойынша бөліп көрсете отырып, тарифтердің барлық түрлерін қамтитын операциялық көрсеткіштер;";
116-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

пункты 61 и 62 изложить в следующей редакции:
"61. В случае не предоставления дополнительной информации Заемщиком для устранения существенных сомнений касательно состояния предмета залога, возвратности или необходимых документов в течение 5 (пяти) рабочих дней, Поверенный (агент) на следующий рабочий день возвращает пакет документов Заемщику.
62. Срок действия заявки на получение бюджетного кредита с учетом устранения Заемщиком/Потенциальным конечным заемщиком выявленных несоответствий заканчивается 15 апреля года ее подачи.";
пункт 64 изложить в следующей редакции:
"64. Заключение о возможности/отказе выдачи бюджетного кредита по заявке Поверенный (агент) на следующий рабочий день по истечению срока, указанного в пункте 59 настоящих Правил, предоставляет Секретарю Рабочей группы для включения в повестку предстоящего заседания Рабочей группы.";
пункт 92 изложить в следующей редакции:
"92. Не реже одного раза в полгода Поверенный (агент) осуществляет выезд на объекты с целью проведения визуального обследования объектов и проверки фактического хода реализации инвестиционных проектов.";
пункт 95 изложить в следующей редакции:
"95. По итогам визуального обследования объектов и проверки фактического хода реализации инвестиционных проектов Поверенный (агент) в течение 5 (пяти) рабочих дней составляет и направляет Администратору бюджетной программы Отчет о фактическом обследовании (осмотре) объекта с приложением подтверждающих фото- и видеоматериалов.";
пункт 102 изложить в следующей редакции:
"102. Для осуществления мониторинга финансирования инвестиционных проектов Конечные заемщики направляют Поверенному (агенту) информацию о поступлении, освоении и погашении бюджетного кредита по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.";
пункт 103 изложить в следующей редакции:
"103. Информация о поступлении, освоении и погашении бюджетного кредита предоставляется Конечным заемщиком ежемесячно и по итогам за год в электронном формате и на бумажном носителе в следующие сроки:
за отчетный месяц – не позднее 10-го числа месяца, следующего за отчетным;
за отчетный год – не позднее 10-го февраля года, следующего за отчетным финансовым годом.";
подпункт 7) пункта 110 изложить в следующей редакции:
"7) расшифровка основных средств и нематериальных активов (в разбивке по группам основных средств и нематериальных активов);";
дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
"8-1) операционные показатели включающие в себя все виды тарифов в разбивке по видам деятельности, группам потребителей и объемам оказанных услуг по этим тарифам;";
пункт 116 изложить в следующей редакции:

"116. Сенім білдірілген өкіл (агент) жылына бір рет, есепті жылдан кейінгі жылдың 30-ыншы маусымынан кешіктірмей түпкілікті қарыз алушының қаржылық жай-күйі мониторингінің нәтижелерін Бюджеттік бағдарламаның әкімшісіне және Кредиторға ұсынады.
Аудиторлық қызмет туралы Заңына сәйкес түпкілікті қарыз алушы міндетті аудитке жатқан жағдайда, Түпкілікті қарыз алушының аудиттелген қаржылық жай-күйі мониторингінің нәтижелері ұсынылады.";
мынадай мазмұндағы 118-тармақпен толықтырылсын:
"118. Сенім білдірілген өкіл (агент) кредитордың (сенім білдірушінің) тапсырмасы бойынша Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес берешекті өндіріп алуды орындауы мүмкін.";
Қағидаларға 2-1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Қағидаларға 3-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Қағидаларға 4-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2) "Жылумен, сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін салуды, реконструкциялауды және жаңғыртуды субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 14 қазандағы № 665 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12288 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 17 қарашада жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жылумен, сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін салуды, реконструкциялауды және жаңғыртуды субсидиялау қағидалары осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз тасығыштағы және электрондық нысандағы көшірмелерін Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;

"116. Поверенный (агент) один раз в год, не позднее 30-го июня года, следующего за отчетным, предоставляет результаты мониторинга финансового состояния Конечных заемщиков Администратору бюджетной программы и Кредитору.
В случае, когда Конечный заемщик подлежит обязательному аудиту в соответствии с Законом аудиторской деятельности, представляются результаты мониторинга аудированного финансового состояния Конечного заемщика.";
дополнить пунктом 118 следующего содержания:
"118. Поверенный (агент) по поручению кредитора (доверителя) может выполнять взыскание задолженности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.";
приложение 2-1 к Правилам изложить в новый редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 3 к Правилам изложить в новый редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложение 4 к Правилам изложить в новый редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
2) в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 14 октября 2015 года № 665 "Об утверждении Правил субсидирования строительства, реконструкции и модернизации систем тепло-, водоснабжения и водоотведения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12288, опубликованный 17 ноября 2015 года в Информационно-правовой системе "Әділет"):
Правила субсидирования строительства, реконструкции и модернизации систем тепло-, водоснабжения и водоотведения, утвержденные указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу.
2. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на бумажном носителе и в электронной форме на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;

5) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларына сәйкес іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және
даму министрі
Ж. Қасымбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
______________ Б. Сұлтанов
2017 жылғы 16 қараша
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитетінің төрағасы
_________________ Н. Айдапкелов
2017 жылғы " " ______________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
_____________ Қ. Бозымбаев
2017 жылғы 15 қараша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2017 жылғы 13 қарашадағы
№ 775 бұйрығына
1-қосымша
Жылумен, сумен жабдықтау
және су бұру жүйелерін салуды,
реконструкциялауды және
жаңғыртуды кредиттеу
қағидаларына
2-1-қосымша
Жылумен, сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін салуды, реконструкциялауды және
жаңғыртуды кредиттеген кезде Сенім білдірілген өкілдің (агенттің) көрсетілетін қызметінің құнын есептеу
1. Сенім білдірілген өкілдің (агенттің) көрсетілетін қызметінің құны тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығын жаңғырту және дамыту жөніндегі ұйымның бекітілген тиісті жылға арналған даму жоспарының негізінде жыл сайын қайта қаралады.
2. Көрсетілетін қызмет құнын айқындау тәртібі:
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығын жаңғырту және дамыту жөніндегі ұйымның көрсетілетін қызметінің құны:
1) жоспарлы шығындарға негізделген бір адам-сағатқа алғандағы құны;
2) көрсетілетін қызмет құнының есебі үшін айқындалған табыс нормалары;
3) еңбек шығынының нормалары;
4) Сенім білдірілген өкіл (агент) ретінде тікелей қызмет көрсететін жұмыскерлердің саны негізінде айқындалады.
3. Бір адам-күнге алғандағы жоспарлы құны мына формуланың негізінде есептеледі:
мұнда:
ЖҚбір –бір адам-сағаттың жоспарлы құны, адам-күнге мың теңге;
ЖШ – қызмет көрсетуге байланысты жоспарлы шығын, мың теңге;
саны – тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығын дамыту ұйымының өндірістік және әкімшілік персоналының жиынтық штат саны, адам;
КК – жоспарланған кезеңдегі жыл ішіндегі күнтізбелік күндер саны, күндермен алғанда (жұмыс уақыты баламасына сәйкес 40 сағаттық апта кезінде);
ТН – табыс нормасы, пайызбен алғанда.

5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, согласно подпунктам 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Қасымбек
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
________________ Б. Султанов
16 ноября 2017 год
"СОГЛАСОВАН"
Председатель
Комитета по статистике
Министерства национальной
экономики Республики Казахстан
______________Н. Айдапкелов
"___" ______________ 2017 год
"СОГЛАСОВАН"
Министр энергетики
Республики Казахстан
________________ К. Бозумбаев
15 ноября 2017 год
Приложение 1
к приказу Министра по
инвестициям и развитию
от 13 ноября 2017 года № 775
Приложение 2-1
к Правилам кредитования на
строительства, реконструкции и
модернизации систем тепло-,
водоснабжения и водоотведения
Расчет стоимости услуг Поверенного (агента) при кредитовании строительства, реконструкции и модернизации систем тепло-, водоснабжения и водоотведения
1. Стоимость услуг Поверенного (агента) пересматривается ежегодно на основе утвержденного Плана развития организации по модернизации и развитию жилищно-коммунального хозяйства на соответствующий год.
2. Порядок определения стоимости услуг:
Стоимость услуг организации по модернизации и развитию жилищно-коммунального хозяйства определяется на основании:
1) стоимости одного человеко-часа, основанного на плановых затратах;
2) нормы прибыли, определенной для расчетов стоимости услуг;
3) норм трудозатрат;
4) количества работников, непосредственно оказывающие услуги в качестве Поверенного (агента).
3. Плановая стоимость одного человеко-дня рассчитывается на основе следующей формулы:
где:
ПСод – плановая стоимость одного человеко-дня, в тысячах тенге на человеко-час;
ПЗ – плановые затраты, связанные с оказанием услуг, в тысячах тенге;
ЧСЛ – совокупная штатная численность производственного и административного персонала организации и развития жилищно-коммунального хозяйства, человек;
КД – количество календарных дней в году на планируемый период, в днях (при 40-часовой неделе, согласно Балансу рабочего времени);
НП – норма прибыли, в процентах.

4. Тиісті кезеңдегі тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығын жаңғырту және дамыту ұйымындағы табыстың жоспарлы нормасы.
5. Сенім білдірілген өкілдің (агенттің) көрсетілетін қызметінің құнын айқындау:
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығын жаңғырту және дамыту ұйымының Сенім білдірілген өкіл (агент) ретінде көрсетілетін қызметінің құны төменде келтірілген формулаға сәйкес айқындалады:
мұнда:
ҚҚ – көрсетілетін қызмет құны, мың теңге;
ЖҚбір – бір адам-сағаттың жоспарлы құны, адам-сағатқа мың теңге;
С – осы қызметті көрсетуге қатысатын қызметкерлердің саны;
УН – уақыт нормасы, адам-сағатпен алғанда.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрінің
2017 жылғы 13 қарашадағы
№ 775 бұйрығына
2-қосымша
Жылумен, сумен жабдықтау
және су бұру жүйелерін салуды,
реконструкциялауды және
жаңғыртуды кредиттеу
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Инвестициялық жобаларды іске асыру барысы туралы ақпарат
Есептік кезең 20___ жыл ____________
Индексі: 1-ИЖІ
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынатын тұлғалар тобы: Қарыз алушы, Түпкілікті қарыз алушы, Сенім білдірілген өкіл (агент)
Қайда ұсынылады: Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері
Тапсыру мерзімі: есептік айдан кейінгі айдың 20-шы күнінен кешіктірмей
Жобаның атауы
ЖСҚ бойынша жобаның жалпы құны, мың теңге
Жобаны іске асыру кезеңі
ТЭН/ЖСҚ сәйкес нақты алғанда жұмыстың көлемі (іс-шаралар, құрауыштар)
жұмысты бастау мерзімі
жұмысты аяқтау мерзімі
Орындалған жұмыстардың қысқаша сипаттамасы, жұмыстарды орындалмау себептері
іс-шараның атауы
ЖСҚ бойынша құрауыштың атауы
Өспелі қорытын дысымен нақты орындау
ҚМЖ кестесіне сәйкес жоспар
факт
ҚМЖ кестесіне сәйкес жоспар
факт
1
Орындаушы: ___________________________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) байланыс телефоны
Басшы:___________________________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) байланыс телефоны
Мөр орны
Ескерту: Нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы нысанның қосымшасында көрсетілген.
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
"Инвестициялық жобаларды іске асыру барысы туралы ақпарат"
1. "Инвестициялық жобаларды іске асыру барысы туралы ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысаны (бұдан әрі - Нысан) "Нұрлы жол" Инфрақұрылымды дамытудың мемлекеттік бағдарламасы бойынша инвестициялық жобаларды іске асыру барысы туралы сапалы ақпаратты ұсыну мақсатында әзірленеді.
2. Нысан мынадай үлгіде толтырылады:
"№" 1-бағанында нөмір тәртіппен көрсетіледі. Келесі ақпарат ретімен нөмірленуі керек;
"Жобаның атауы" 2-бағанында жобалау-сметалық құжаттамаға мемлекеттік/ведомствадан тыс сараптамаға сәйкес жобаның атауы көрсетіледі;
"ЖСҚ бойынша жобаның жалпы құны, мың теңге" 3-бағанында жобаның жалпы құны жобалау-сметалық құжаттама бойынша (жобалық-іздестіру жұмыстарын ескере отырып) мемлекеттік/ведомстводан тыс сараптамаға сәйкес көрсетіледі;
"Жобаны іске асыру кезеңі" 4 бағанында әр жылдары жұмыстары кезеңі мемлекеттік/ведомстводан тыс сараптамаға сәйкес құжаттамаға арналған құрылыс басталғаннан бастап аяқталғанға дейін жобалау-сметалық құрылыс-монтаж көрсетіледі;
"іс-шараның атауы" 5-бағанында жоба бойынша жұмыстардың атауы жобалау-сметалық құжаттама арналған (реконструкция/салу) мемлекеттік/ведомстводан тыс сараптамаға сәйкес көрсетіледі;
"ЖСҚ бойынша құрауыштың атауы" 6-бағанында желілер мен құрылыстарды реконструкциялау/салу бойынша жоспарланған жұмыстар, атап айтқанда: жылумен, сумен жабдықтау және су бұру желілерінің ұзындығы, кәріздік-тазалау құрылысының саны, су тазарту қондырғылары, қазандықтар, сорғы станциялары, ірі резервуарлар, орталықтандырылған жылу пункттерінің саны, су қабылдағыш мұнаралар саны көрсетіледі;

4. Плановая норма прибыли у организации по модернизации и развития жилищно-коммунального хозяйства на соответствующий период.
5. Определение стоимости услуг Поверенного (агента):
Стоимость услуг организации по модернизации и развитию жилищно-коммунального хозяйства в качестве Поверенного (агента) определяется согласно ниже приведенной формуле:
где:
Су – стоимость услуг, в тысячах тенге;
ПСод – плановая стоимость одного человеко-часа, в тысячах тенге на человеко-час;
К – количество сотрудников, участвующих в оказании данных услуг;
НВ – норма времени, в человеко-часах.
Приложение 2
к приказу Министра по инвестициям и развитию
от 13 ноября 2017 года № 775
Приложение 3
к Правилам кредитования на
строительства, реконструкции и
модернизации систем тепло-,
водоснабжения и водоотведения
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Информация о ходе реализации инвестиционных проектов
Отчетный период 20___ год ____________
Индекс: 1-РИП
Периодичность: ежемесячно
Круг лиц представляющих: Заемщик, Конечный заемщик, Поверенный (агент)
Куда представляется: Администраторам бюджетной программы
Срок представления: не позднее 20-го числа месяца, следующего за отчетным
Наименование проекта
Общая стоимость проекта по ПСД, тыс. тенге
Период реализации проекта
Объем работ в натуральном выражении (мероприятия, компоненты) согласно ТЭО/ПСД
Срок начала работ
Срок завершения работ
Краткое описание выполненных работ, причины невыполнения работ
Наименование мероприятия
Наименование компонента по ПСД
Фактическое исполнение с нарастающим итогом
план согласно графику СМР
факт
план согласно графику СМР
факт
1
Исполнитель: ___________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) контактный телефон
Руководитель: ___________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) контактный телефон
Место для печати
Примечание: Пояснение по заполнению формы приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы предназначенной для сбора административных данных "Информация о ходе реализации инвестиционных проектов"
1. Форма, предназначенная для сбора административных данных "Информация о ходе реализации инвестиционных проектов" (далее – Форма) разработана в целях качественного предоставления информации о ходе реализации инвестиционных проектов в рамках Государственной Программы инфраструктурного развития "Нұрлы Жол".
2. Форма заполняется следующим образом:
в графе 1 "№" указывается номер по порядку. Последующая информация не должна прерывать нумерацию по порядку;
в графе 2 "Наименование проекта" указывается наименование проекта, согласно государственной/вневедомственной экспертизе на проектно-сметную документацию;
в графе 3 "Общая стоимость проекта по ПСД, тыс. тенге" указывается общая стоимость проекта согласно государственной/вневедомственной экспертизе по проектно-сметной документации (с учетом проектно-изыскательных работ);
в графе 4 "Период реализации проекта" указывается период строительно-монтажных работ от начала строительства до завершения в годах согласно государственной/вневедомственной экспертизе на проектно-сметную документацию;
в графе 5 "Наименование мероприятия" указывается наименование работ по проекту согласно государственной/вневедомственной экспертизе на проектно-сметную документацию (реконструкция/строительство);
в графе 6 "Наименование компонента по ПСД", указывается планируемые работы по реконструкции/строительству сетей и объектов, а именно: протяженность сетей тепло-, водоснабжения и водоотведения, количество канализационно-очистных сооружений, водоочистных сооружений, котельных, насосных станций, крупные резервуары, количество центральных тепловых пунктов, водоприемных башен;

"Өспелі қорытындысымен нақты орындау" 7-бағанында көрсетіледі, 6-бағанда көрсетілген іс жүзінде орындалған жұмыстар көрсетіледі;
"жұмысты бастау мерзімі", "ҚМЖ кестесіне сәйкес жоспар", "факт" 8-бағанында жұмысты бастаудың жоспарланған мерзімі көрсетіледі;
"жұмысты аяқтау мерзімі", "ҚМЖ кестесіне сәйкес жоспар", "факт" 9-бағанында жұмыстың іс жүзінде аяқтаудың мерзімі көрсетіледі;
"Орындалған жұмыстардың қысқаша сипаттамасы, жұмыстарды орындалмау себептері" 10-бағанында есепті айда орындалған жұмыстың көлемі, сондай-ақ сот талқылауы, мемлекеттік сатып алу бойынша конкурсты қайтадан жариялау, құрылыс-монтаж жұмыстарының кестеге сәйкес сияқты проблемалық мәселелер (орын алған жағдайда) көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрінің
2017 жылғы 13 қарашадағы
№ 775 бұйрығына
3-қосымша
Жылумен, сумен жабдықтау
және су бұру жүйелерін салуды,
реконструкциялауды және
жаңғыртуды кредиттеу
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан Бюджеттік кредиттің түсуі, игерілуі және өтелуі туралы ақпарат Есептік кезең 20___ жыл ____________
Индексі: 1-БКТИ
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынатын тұлғалар тобы: Қарыз алушы, Түпкілікті қарыз алушы, Сенім білдірілген өкіл (агент)
Қайда ұсынылады: Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері
Тапсыру мерзімі: есептік айдан кейінгі айдың 20-шы күнінен кешіктірмей
Жобаның атауы
Ұлттық қордан қаржыландырудың жоспарланып отырған сомасы
Бюджеттік кредит қаражатының нақты келіп түсімі
Бюджеттік кредит қаражатының нақты игерілгені
Бюджеттік кредит қаражатын өтеу
Қарыздың қалғаны
Негізгі қарыз бойынша мерзімі өткен берешек
% игерілгені (өсу қорытындысымен)
Орындалмаған сомасы (мың. теңге) (өсу қорытындысымен)
Мемлекеттік сатып алудың қорытындысы бойынша үнемдеу
Ескерту
өспелі қорытындысымен
есепті ай үшін
өспелі қорытындысымен
есепті ай үшін
Өтелуі тиіс
Нақты өтелгені
Есептік кезеңнің басталуы
Есептік кезеңнің аяқталуы
мерзімі
сома
(мың теңге)
сома
(мың теңге)
сома
(мың теңге)
сома
(мың теңге)
сома
(мың теңге)
мерзімі
сома
(мың теңге)
мерзімі
сома
(мың теңге)
сома (мың тенге)
сома
(мың теңге)
сома
(мың теңге)
сома
(мың теңге)
сома
(мың теңге)
сома
(мың теңге)
1
Облыстардың атауы
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
1
Табиғи монополиялар субъектілерінің атауы
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
1 - жоба
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
"Бюджеттік кредиттің түсуі, игерілуі және өтелуі туралы ақпарат"

в графе 7 "Фактическое исполнение с нарастающим итогом" указывается фактически выполненные работы, указанные в графе 6;
в графе 8 "Срок начала работ", "план согласно графику СМР", "факт" указывается планируемый срок начала работ;
в графе 9 "Срок завершения работ", "план согласно графику СМР", "факт" указывается фактический срок завершения работ;
в графе 10 "Краткое описание выполненных работ, причины невыполнения работ" указывается объем выполненных работ за отчетный месяц, а также проблемные вопросы (в случае возникновения) такие как судебные разбирательства, повторное объявление конкурса по государственным закупкам, отставание от графика строительно-монтажных работ.
Приложение 3
к приказу Министра по
инвестициям и развитию
от 13 ноября 2017 года № 775
Приложение 4
к Правилам кредитования на
строительства, реконструкции и
модернизации систем тепло-,
водоснабжения и водоотведения
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Информация о поступлении, освоении и погашении бюджетного кредита
Отчетный период 20___ год ___________
Индекс: 2-ОПБК
Периодичность: ежемесячно
Круг лиц представляющих: Заемщик, Конечный заемщик, Поверенный (агент)
Куда представляется: Администраторам бюджетной программы
Срок представления: не позднее 20-го числа месяца, следующего за отчетным
Наименование проекта
Планируемая сумма финансирования из Национального фонда
Фактическое поступление средств бюджетного кредита
Фактическое освоение средств бюджетного кредита
Погашение средств бюджетного кредита
Остаток задолженности
Просроченная задолженность по основному долгу
% освоения (с нарастающим итогом)
Сумма неисполнения (тыс. тенге) (с нарастающим итогом)
экономия по результатам гос. закупок
Примечание
с нарастающим итогом
за отчетный месяц
с нарастающим итогом
за отчетный месяц
Подлежит погашению
Фактическое погашение
на начало отчетного периода
на конец отчетного периода
срок
сумма (тыс.тенге)
сумма
(тыс.тенге)
сумма (тыс.тенге)
сумма
(тыс.тенге)
сумма (тыс.тенге)
срок
сумма
(тыс.тенге)
срок
сумма
(тыс.тенге)
сумма
(тыс.тенге)
сумма (тыс.тенге)
сумма
(тыс.тенге)
сумма (тыс.тенге)
сумма
(тыс.тенге)
сумма
(тыс.тенге)
Наименование области
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Наименование субъекта естественных монополий
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Проект 1
Исполнитель: ___________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) контактный телефон
Руководитель: ___________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) контактный телефон
Место для печати
Примечание: Пояснение по заполнению формы приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы предназначенной для сбора административных данных "Информация о поступлении, освоении и погашении бюджетного кредита"

1. "Бюджеттік кредиттердің келіп түсуі, игерілуі және өтелуі туралы ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан (бұдан әрі - нысан) "Нұрлы жол" Инфрақұрылымды дамытудың мемлекеттік бағдарламасы аясында инвестициялық жобаларды іске асыру туралы сапалы ақпаратты ұсыну қамтамасыз ету үшін әзірленген.
2. Нысан мынадай ретпен толтырылады:
"№" 1-бағанында нөмір ретпен көрсетіледі. Келесі ақпарат тәртіп бойынша нөмірлеуді үзбеуі керек;
"Жобаның атауы" 2-бағанында жобалық-сметалық құжаттамаға арналған мемлекеттік/ведомствадан тыс сараптамаға сәйкес жобаның атауы көрсетіледі;
"Ұлттық қордан қаржыландырудың жоспарланып отырған сомасы" республикалық бюджеттен бөлінген 3 бағанында жобаның сомасы көрсетіледі;
"Бюджеттік кредит қаражатының нақты келіп түсімі" 4-бағанында жобаның іске асыруға бөлінген республикалық бюджеттен келіп түскен сома көрсетіледі;
"Бюджеттік кредит қаражатының нақты игерілгені" 5-бағанында жобаны іске асыруға бөлінген республикалық бюджеттен игерілген ақша сомасы көрсетіледі;
"Бюджеттік кредит қаражатын өтеу" 6-бағанында кредиттік шарттың талаптарына сәйкес өтелуі тиіс кредит сомасы көрсетіледі;
"Қарыздың қалғаны" 7-бағанында кредиттік шарттың талаптарына сәйкес кредит бойынша берешек сомасы көрсетіледі;
"Негізгі қарыз бойынша мерзімі өткен берешек" 8-бағанында кредиттік шарттың талаптарына сәйкес кредит бойынша мерзімі өткен борыштың сомасы көрсетіледі;
"% игерілгені (өсу қорытындысымен)" 9-бағанында республикалық бюджеттен бөлінген игеру процент көрсетіледі;
"Орындалмаған сомасы (мың.теңге) (өсу қорытындысымен)" 10-бағанында республикалық бюджеттен бөлінген кредит бойынша пайдаланылмаған ақшаның сомасы көрсетіледі;
"Мемлекеттік сатып алудың қорытындысы бойынша үнемдеу" 11-бағанында құрылыс-монтаждау жұмыстары мен сатып алған материалдар сатып алуға жүргізілген конкурстық рәсімдердің қорытындысы бойынша үнемдеу сомасы көрсетіледі;
"Ескерту" 12-бағанында жоба бойынша қосымша ақпаратпен ескерту көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2017 жылғы 13 қарашадағы
№ 775 бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 14 қазандағы
№ 665 бұйрығымен
бекітілген
Жылумен, сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін салуды, реконструкциялауды және
жаңғыртуды субсидиялау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жылумен, сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін салуды, реконструкциялауды және жаңғыртуды субсидиялау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Су кодексінің 37-1-бабының 8-5) тармақшасына, Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, "Электр энергетикасы туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-1-бабының 5-2) тармақшасына сәйкес әзірленді және сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін салудың, реконструкциялаудың және жаңғыртудың тәртібін айқындайды.

1. Форма, предназначенная для сбора административных данных "Информация о поступлении, освоении и погашении бюджетного кредита" (далее – Форма) разработана в целях качественного предоставления информации о ходе реализации инвестиционных проектов в рамках Государственной Программы инфраструктурного развития "Нұрлы Жол".
2. Форма заполняется следующим образом:
в графе 1 "№" указывается номер по порядку. Последующая информация не должна прерывать нумерацию по порядку;
в графе 2 "Наименование проекта" указывается наименование проекта, согласно государственной/вневедомственной экспертизе на проектно-сметную документацию;
в графе 3 "Планируемая сумма финансирования из Национального фонда" указывается сумма проекта выделенная из республиканского бюджета;
в графе 4 "Фактическое поступление средств бюджетного кредита" указывается поступившая сумма выделенная из республиканского бюджета на реализацию проекта;
в графе 5 "Фактическое освоение средств бюджетного кредита" указывается освоенная сумма денег выделенная из республиканского бюджета на реализацию проекта;
в графе 6 "Погашение средств бюджетного кредита" указывается сумма кредита подлежащая погашению согласно условиям кредитного договора;
в графе 7 "Остаток задолженности" указывается сумма задолженности по кредиту согласно условиям кредитного договора;
в графе 8 "Просроченная задолженность по основному долгу" указывается сумма просроченной задолженности по кредиту согласно условиям кредитного договора;
в графе 9 "% освоения (с нарастающим итогом)" указывается освоение денег выделенных из республиканского бюджета в процентах;
в графе 10 "Сумма неисполнения (тыс. тенге) (с нарастающим итогом)" указывается сумма не использованных денег по кредиту выделенных из республиканского бюджета;
в графе 11 "экономия по результатам гос. закупок" указывается сумма экономии по результатам проведенных конкурсных процедур на строительно-монтажные работы и приобретение материалов;
в графе 12 "Примечание" указывается примечания с дополнительной информацией по проекту.
Приложение 4
к приказу Министра по
инвестициям и развитию
от 13 ноября 2017 года № 775
Утверждены
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 14 октября 2015 года № 665
Правила
субсидирования строительства, реконструкции и модернизации систем тепло-, водоснабжения и водоотведения
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила субсидирования строительства, реконструкции и модернизации систем тепло-, водоснабжения и водоотведения (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 8-5) статьи 37-1 Водного кодекса Республики Казахстан, Бюджетным кодексом Республики Казахстан, подпунктом 5-2) статьи 5-1 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об электроэнергетике" и определяют порядок субсидирования строительства, реконструкции и модернизации систем тепло-, водоснабжения и водоотведения.

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар мен анықтамалар пайдаланылады:
1) Жұмыс тобы – Оператордың қорытындысының негізінде жылумен, сумен жабдықтау және су бұру саласындағы инвестициялық жобаларға субсидия беру бойынша ұсыныстар мен ұсынымдар әзірлеу жөніндегі консультациялық-кеңесші орган;
2) жылумен жабдықтау жүйесі – жылу өндіру, жылу тарату және жылу тұтыну қондырғыларынан тұратын кешен;
3) жылумен, сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін салуды, реконструкциялауды және жаңғыртуды субсидиялау – жылумен, сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамытуды экономикалық ынталандыру ретінде жүзеге асырылатын өтеусіз және қайтарымсыз негізде бюджеттік субсидия беру;
4) инвестициялық жоба – жылумен, сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін салу, реконструкциялау және жаңғырту жөнінде іс-шаралар жүргізуге бағытталған, Қаржы институттарының және бюджеттік субсидияның қарыз қаражаты есебінен Қаржы институттарымен келісім жасасқан заңды тұлғалар іске асыратын инвестициялық жоба;
5) Қаржы институты – банктер, банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар және халықаралық қаржы ұйымдары;
6) ниеттестік хат – Қаржы институтының инвестициялық жобаны іске асыру қажеттігінің негіздемесімен және алдын ала құнымен жоба жөніндегі іс-шараның қысқаша сипаттамасынан тұратын кредитті беру мүмкіндігі туралы хаты;
7) Оператор – Әкімшімен немесе ол уәкілдік берген құрылымдық бөлімшемен Оператордың функциясын жүзеге асыруға шарт (келісімшарт) жасасқан тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығын жаңғырту және дамыту жөніндегі ұйым;
8) субсидия – жылумен, сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін салу, реконструкциялау және жаңғырту жөніндегі инвестициялық жобаларды іске асыру үшін Қаржы институттарымен келісім жасасқан заңды тұлғаға республикалық бюджеттен берілетін бюджеттен қайтарымсыз төлемдер;
9) субсидия алушы – сумен жабдықтау және (немесе) су бұру қызметтерін көрсететін, жылу энергиясын өндіретін, беретін тарататын және (немесе) жабдықтайтын заңды тұлға;
10) су бұру жүйесі – сарқынды суларды жинауға, тасымалдауға, тазартуға және оны әкетуге арналған инженерлік желілер мен құрылыстар кешені;
11) сумен жабдықтау жүйесі – суды жинауға, сақтауға, дайындауға, беруге және оны тұтыну орындарына таратуға арналған инженерлік желілер мен құрылыстар кешені;
12) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы саласындағы мемлекеттің әлеуметтік саясаты – халықтың тіршілігін қамтамасыз етуге және өмір сүру деңгейін мен сапасын жақсартуға бағытталған шаралар мен іс-шаралардың жиынтығы;

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия и определения:
1) Рабочая группа – консультативно-совещательный орган, по выработке предложений и рекомендаций по предоставлению субсидии на инвестиционный проект в сфере тепло-, водоснабжения и водоотведения на основании заключения Оператора;
2) система теплоснабжения – комплекс, состоящий из теплопроизводящих, теплопередающих и теплопотребляющих установок;
3) субсидирование строительства, реконструкции и модернизации систем тепло-, водоснабжения и водоотведения – предоставление бюджетных субсидий на безвозмездной и невозвратной основе, осуществляемое в качестве экономического стимулирования развития систем тепло-, водоснабжения и водоотведения;
4) инвестиционный проект – инвестиционный проект, направленный на проведение мероприятий по строительству, реконструкции и модернизации систем тепло-, водоснабжения и водоотведения, реализуемый юридическим лицом, заключившим соглашение с Финансовым институтом, за счет заемных средств Финансовых институтов и бюджетных субсидий;
5) Финансовый институт – банки, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций и международные финансовые организации;
6) письмо-намерение – письмо Финансового института о возможности предоставления кредита, состоящее из краткого описания мероприятий инвестиционного проекта с обоснованием необходимости реализации и предварительной стоимости;
7) Оператор – организация по модернизации и развитию жилищно-коммунального хозяйства, заключившая договор (контракт) с Администратором или уполномоченным им структурным подразделением на осуществление функций Оператора;
8) субсидия – невозвратный платеж из республиканского бюджета, предоставляемый юридическому лицу, заключившему соглашение с Финансовым институтом на реализацию инвестиционного проекта по строительству, реконструкции и модернизации систем тепло-, водоснабжения и водоотведения;
9) получатель субсидии – юридическое лицо, оказывающее услуги водоснабжения и (или) водоотведения, производства, передачи, распределения и (или) снабжения тепловой энергией;
10) система водоотведения – комплекс инженерных сетей и сооружений, предназначенный для сбора, транспортировки, очистки и отведения сточных вод;
11) система водоснабжения – комплекс инженерных сетей и сооружений, предназначенный для забора, хранения, подготовки, подачи и распределения воды к местам ее потребления;
12) социальная политика государства в отрасли жилищно-коммунального хозяйства – совокупность мер и мероприятий, направленных на жизнеобеспечение населения и улучшение уровня и качества их жизни;

13) уәкілетті орган – табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
14) үшжақты шарт - Әкімші немесе ол уәкілдік берген құрылымдық бөлімше мен Қаржы институтының және субсидия алушының арасында жасалған субсидия беру арқылы Қаржы институттарының және республикалық бюджеттің қаражаты есебінен бірлесе қаржыландыруды көздейтін инвестициялық жобаны іске асыру туралы шарт.
3. Инвестициялық жобаларды іріктеу үшін Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі Жұмыс тобын құрады, оның құрамына Бюджеттік бағдарлама әкімшісінің құрылымдық бөлімшелерінің, мүдделі мемлекеттік органдардың және өзге де ұйымдардың өкілдері, сондай-ақ Қаржы институтының өкілдері енгізіледі.
4. Бюджеттік бағдарламаның әкімшілері:
коммуналдық шаруашылық саласындағы орталық уәкілетті орган;
электр энергетика саласындағы орталық уәкілетті орган
5. Жылумен, сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін салуды, реконструкциялауды және жаңғыртуды субсидиялау жылумен, сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамытуды экономикалық ынталандыру ретінде мынадай қағидаттар бойынша жүзеге асырылады:
субсидия Қазақстан Республикасы Су кодексінің 135-1-бабының 2-тармағына, "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 7-2-бабының 2-тармағына сәйкес техникалық сүйемелдеуге және субсидия алушының капитал көп жұмсалатын шығыстарына ақы төлеуге беріледі;
субсидия мерзімі өтіп кеткен қарыздық берешек бойынша есептелген және төленген пайыздарды төлеу жөніндегі шығындарды өтеуге, сондай-ақ жарғылық капиталға қатысу мақсатында, субсидия алушының шаруашылық қызметінің шығыстарын жабуға, Оператор көрсеткен қызметке ақы төлеуге берілмейді.
6. Субсидия Қаржы институттарымен инвестициялық жобаларды бірлесіп қаржыландыру шарттарында беріледі.
7. Субсидияның көлемі инвестициялық жобаның жалпы құны мен Қаржы институты беретін кредиттің арасындағы айырма ретінде белгіленеді.
Бұл ретте, субсидияның көлемі Қаржы институты беретін кредиттің сомасынан аспауға тиіс. Субсидияларды бөлу тиісті жылға республикалық бюджеттен көзделген қаражат шеңберінде жүзеге асырылады.
8. Субсидияларды беру Әкімші немесе ол уәкілдік берген құрылымдық бөлімше, Қаржы институты мен субсидия алушының арасындағы үшжақты шарттың негізінде жүргізіледі, онда қарыз және субсидияларды беру және пайдалану кезінде тараптардың құқықтық қатынастары белгіленеді.
Бұл ретте, ақы төлеу қажеттілігін растайтын тиісті құжаттардың, оның ішінде орындалған жұмыстардың актілерінің, сәйкестік және сапа сертификаттарының, шот-фактуралардың және көрсетілген қызметтер, сатып алынған жабдықтар мен материалдар бойынша басқа да бухгалтерлік есептілік құжаттарының негізінде алдағы төлемдерге ақы төлеу жүргізіледі.

13) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках;
14) трехсторонний договор – договор о реализации инвестиционного проекта, предусматривающий совместное финансирование за счет средств Финансового института и республиканского бюджета посредством предоставления субсидии, заключаемый между Администратором или уполномоченным им структурным подразделением, Финансовым институтом и получателем субсидии.
3. Для отбора инвестиционных проектов Администратор бюджетной программы создает Рабочую группу, в состав которой включаются представители структурных подразделений Администратора бюджетной программы, заинтересованных государственных органов и иных организаций, а также представители Финансового института.
4. Администраторы бюджетной программы:
центральный уполномоченный орган в области коммунального хозяйства;
центральный уполномоченный орган в области электроэнергетики.
5. Субсидирование строительства, реконструкции и модернизации систем тепло-, водоснабжения и водоотведения осуществляется в качестве экономического стимулирования развития систем тепло-, водоснабжения и водоотведения в соответствии со следующими принципами:
субсидия предоставляется на оплату технического сопровождения и капиталоемких расходов получателя субсидии в соответствии с пунктом 2 статьи 135-1 Водного кодекса Республики Казахстан, пунктом 2 статьи 7-2 Закона Республики Казахстан "Об электроэнергетике";
субсидия не предоставляется на возмещение затрат по уплате процентов, начисленных и уплаченных по просроченной ссудной задолженности, а также на цели участия в уставном капитале, покрытие убытков хозяйственной деятельности получателя субсидий, оплату услуг Оператора.
6. Субсидия выдается на условиях совместного финансирования инвестиционных проектов с Финансовыми институтами.
7. Объем субсидии определяется как разница между общей стоимостью инвестиционного проекта и кредита, предоставляемого Финансовым институтом.
При этом, объем субсидии не может превышать сумму кредита предоставляемого Финансовым институтом. Выделение субсидии осуществляется в рамках средств, предусмотренных в республиканском бюджете на соответствующий год.
8. Предоставление субсидии производится на основании трехстороннего договора между Администратором или уполномоченным им структурным подразделением, Финансовым институтом и получателем субсидии, в котором устанавливаются правоотношения сторон при предоставлении и использовании займа и субсидии.
При этом оплата предстоящих платежей производится на основании соответствующих документов, подтверждающих необходимость оплаты, в том числе актов выполненных работ, сертификатов соответствия и качества, счетов-фактур и других документов бухгалтерского учета по оказанным услугам, приобретенному оборудованию и материалам.

9. Бөлінген қаражатты тиімді және нысаналы пайдалануды қамтамасыз ету, инвестициялық жобаның тікелей көрсеткіштеріне қол жеткізу, сондай-ақ инвестициялық бағдарламаның (жобаның) іс-шараларын орындау субсидиялаудың міндетті шарты болып табылады.
10. Субсидияны алушы субсидияның қаражатын тек қана инвестициялық жоба мен үшжақты шартта көзделген мақсаттарға пайдаланады.
11. Субсидия мынадай өлшемшарттар сақталған жағдайда беріледі:
1) инвестициялық жобаның және инвестициялық жобада көзделген іс-шараларды іске асырудың экономикалық және әлеуметтік тиімділігі;
2) Қаржы институтының қаражаты есебінен алынған қарыз есебінен іске асырылатын іс-шаралардың өзін-өзі ақтауы;
3) есептермен және тиісті құжаттармен расталатын субсидияның экономикалық негізділігі;
4) жылумен, сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін салу, реконструкциялау және жаңғырту кезінде энергия тиімділігі және ресурс үнемдеу жөнінде іс-шаралар жүргізу;
5) бірыңғай техникалық саясатты, оның ішінде технологияларды, материалдар мен жабдықтарды қолдану;
6) жылумен, сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін салу, реконструкциялау және жаңғырту кезінде отандық тауар өндірушілерді тарту.
12. Субсидия беру мынадай негіздерде жүзеге асырылады:
1) Қаржы институты дайындаған инвестициялық жобаның техникалық-экономикалық зерттеулеріне (бұдан әрі - ТЭЗ), субсидияны әзірлеуші дайындаған техникалық-экономикалық негіздемеге (бұдан әрі - ТЭН) және жобалау-сметалық құжаттамаға және ТЭН мен жобалау-сметалық құжатқа мемлекеттік сараптаманың қорытындысына сәйкес жүзеге асырылатын инвестициялық жобаларды іріктеу;
2) инвестициялық жобаға субсидия беру туралы шешім қабылдау үшін Әкімшіге ұсынылатын Оператордың қорытындысы;
3) субсидия алушының үшжақты шарттың талаптарын сақтауы;
4) субсидия алушының техникалық-экономикалық негіздемені, жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеуді жүзеге асыратын жеткізушіні және техникалық қадағалау қызметін жүзеге асыратын ұйымды таңдау жөніндегі техникалық ерекшелікті (тапсырманы) Оператормен міндетті түрде келісуі. Бұл ретте, субсидия алушы конкурстық/тендерлік құжаттама бекітілгенге дейін техникалық-экономикалық негіздемені, жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеуді жүзеге асыратын жеткізушіні және техникалық қадағалау қызметін жүзеге асыратын ұйымды таңдау жөніндегі техникалық ерекшелікті (тапсырманы) келісуді қамтамасыз етеді. Екі данада хатпен ресімделетін Оператормен және Қаржы институтымен келісу техникалық ерекшелікті (тапсырманы) қарау нәтижесі болып табылады;
5) инвестициялық бағдарламаны (жобаны) орындауды талдаудың нәтижелері бойынша уәкілетті органның қорытындысы.

9. Обязательным условием субсидирования является обеспечение эффективного и целевого использования выделенных средств, достижение прямых показателей инвестиционного проекта, а также исполнение мероприятий инвестиционной программы (проекта).
10. Получатель субсидии использует средства субсидии только на цели, предусмотренные инвестиционным проектом и трехсторонним договором.
11. Субсидия предоставляется при соблюдении следующих критериев:
1) экономическая и социальная эффективность инвестиционного проекта и реализации мероприятий, предусмотренных инвестиционным проектом;
2) окупаемость мероприятий, реализуемых за счет займа, получаемого из средств Финансового института;
3) экономическое обоснование субсидии, подтверждаемое расчетами и соответствующими документами;
4) проведение мероприятий по энергоэффективности и ресурсосбережению при строительстве, реконструкции и модернизации систем тепло-, водоснабжения и водоотведения;
5) применение единой технической политики, в том числе, технологий, материалов и оборудования;
6) привлечение отечественных товаропроизводителей при строительстве, реконструкции и модернизации систем тепло-, водоснабжения и водоотведения.
12. Предоставление субсидии осуществляется на основании:
1) отбора инвестиционных проектов, осуществляемого в соответствии с технико-экономическим исследованием (далее - ТЭИ) инвестиционного проекта, подготовленного Финансовым институтом, технико-экономическим обоснованием (далее - ТЭО), проектно-сметной документацией, подготовленных получателем субсидии, и заключения государственной экспертизы к ТЭО и проектно-сметной документации;
2) заключения Оператора, представленного Администратору для принятия решения о предоставлении субсидии по инвестиционному проекту;
3) соблюдения получателем субсидии условий трехстороннего договора;
4) обязательного согласования получателем субсидии с Оператором технической спецификации (задания) по выбору поставщика, осуществляющего разработку ТЭО, проектно-сметной документации и организации, осуществляющей услуги технического надзора. При этом получатель субсидии обеспечивает согласование технической спецификации (задания) по выбору поставщика, осуществляющего разработку ТЭО, проектно-сметной документации и организации, осуществляющей услуги технического надзора, до утверждения конкурсной/тендерной документации. Результатом рассмотрения технической спецификации (задания) является согласование с Оператором и Финансовым институтом, оформляемое письмом в двух экземплярах;
5) заключение уполномоченного органа по результатам анализа исполнения инвестиционной программы (проекта).

13. Үшжақты Шарт міндетті түрде мынадай негізгі талаптарды қамтуы тиіс:
1) берудің мақсаты;
2) субсидияның мөлшері;
3) валютасы;
4) игеру кезеңі – субсидия берілу мақсаттарына сәйкес іс-шараларды іске асыру үшін субсидия алушы субсидияны пайдалана алатын уақыт кезеңі;
5) төлемдерді жүзеге асыру тәртібі;
6) ақы төлеу мерзімдері;
7) міндеттерді сақтамағаны үшін санкциялар;
8) инвестициялық жобаның іске асырылуы мен қаржыландырылуын мониторингілеу;
9) субсидия алушының инвестициялық жобаның іске асырылуына және қаржыландырылуына мониторинг жүргізу үшін Операторға ақпарат ұсынуы.
14. Инвестициялық жобаларды іске асыру процесінде инвестициялық жобалардың іске асырылуына бақылауды және мониторингілеуді Оператор және Қаржы институты жүзеге асырады.
2-тарау. Субсидия беру тәртібі
1-параграф. Субсидия беруге алдын ала тізбе қалыптастыру
15. Оператордың инвестициялық жобалардың алдын ала тізбесін қалыптастыруы үшін Қаржы институты Әкімшіге әлеуетті субсидия алушымен келісілген берілген инвестициялық жобаның іс-шараларын қысқаша сипаттаумен және оның ішінде осы инвестициялық жобаларды іске асыру қажеттілігінің алдын ала есептелген құнын көрсете отырып кредит беру мүмкіндігі туралы ниетбілдіру хатын ұсынады.
Әкімші инвестициялық жобаларды қарау және оларды алдын ала тізбеге енгізу үшін 3 (үш) жұмыс күнінің ішінде Операторға ниет білдіру хатын жібереді.
Оператор жобаларды алдын ала тізбеге енгізу үшін жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 15 наурызына дейін ниет білдіру хатын қабылдауды жүзеге асырады.
Оператор инвестициялық жобалардың алдын ала қалыптастырылған тізбесін мақұлдау үшін Жұмыс тобының қарауына жолдайды.
16. Жұмыс тобы инвестициялық жобалардың алдын ала тізбесін қарайды, оларды мақұлдаған жағдайда 3 (үш) жұмыс күнінің ішінде Операторға жібереді.
2-параграф. Субсидия беру үшін субсидия алушыдан түскен өтінімді қабылдау
17. Жылумен, сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін салу, реконструкциялау және жаңғырту жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру үшін субсидия алушы Қаржы институтымен бірлесіп Жұмыс тобы мақұлдаған инвестициялық жобалардың алдын ала тізбесінің шеңберінде субсидия алуға арналған өтінімді қалыптастырады және Әкімшіге береді.
Субсидия алуға арналған өтінім мынадай құжаттарды қамтиды:
1) бірінші басшы не оны алмастыратын адам қол қойған титулдық бланкiдегі субсидия алушының iлеспе хат;
2) инвестициялық жобаның техникалық-экономикалық зерттеулерімен (ТЭЗ) және кредит мөлшерінің негіздемесімен қоса, Қаржы институтының ілеспе хаты;

13. Трехсторонний Договор в обязательном порядке должен содержать следующие основные условия:
1) цель предоставления;
2) размер субсидии;
3) валюта;
4) период освоения – период времени, в течение которого получатель субсидии использует субсидии для реализации мероприятий в соответствии с целями предоставления субсидии;
5) порядок осуществления платежей;
6) сроки оплаты;
7) санкции за несоблюдение обязательств;
8) мониторинг реализации и финансирования инвестиционного проекта;
9) предоставление получателем субсидии Оператору информации для проведения мониторинга реализации и финансирования инвестиционного проекта.
14. В процессе реализации инвестиционных проектов контроль и мониторинг реализации инвестиционных проектов осуществляет Оператор и Финансовый институт.
Глава 2. Порядок предоставления субсидии Параграф 1. Формирование предварительного перечня на предоставление субсидии
15. Для формирования Оператором предварительного перечня инвестиционных проектов Финансовый институт представляет Администратору согласованное с потенциальным получателем субсидии письмо-намерение о возможности предоставления кредита с кратким описанием мероприятий инвестиционного проекта, в том числе с обоснованием необходимости реализации и предварительной стоимости данного инвестиционного проекта.
Администратор в течение 3 (трех) рабочих дней направляет письмо-намерение Оператору для рассмотрения и включения в предварительный перечень инвестиционных проектов.
Прием писем-намерений для включения в предварительный перечень проектов Оператором осуществляется в срок до 15 марта года, предшествующего планируемому.
Сформированный предварительный перечень инвестиционных проектов Оператор направляет на рассмотрение Рабочей группе для одобрения.
16. Рабочая группа рассматривает предварительный перечень инвестиционных проектов, в случае одобрения направляет в течение 3 (трех) рабочих дней Оператору.
Параграф 2. Прием заявок от получателя субсидии на предоставление субсидии
17. Для осуществления мероприятий по строительству, реконструкции и модернизации систем тепло-, водоснабжения и водоотведения получатель субсидии совместно с Финансовым институтом в рамках предварительного перечня инвестиционных проектов, одобренного Рабочей группой, формирует заявку на получение субсидии и передает Администратору.
Заявка на получение субсидии содержит следующие документы:
1) сопроводительное письмо получателя субсидии на титульном бланке за подписью первого руководителя либо лица его замещающего;
2) сопроводительное письмо Финансового института с приложением ТЭИ инвестиционного проекта и обоснования размера кредита;

3) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес жобаның паспорты;
4) Қаржы институты мен субсидия алушының арасындағы келісім;
5) техникалық-экономикалық негіздемені, жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеуді жүзеге асыратын жеткізушіні (қажет болған кезде) және техникалық қадағалау қызметін жүзеге асыратын ұйымды таңдау жөніндегі техникалық ерекшелікті (тапсырманы) Оператормен келісуді растайтын құжат;
6) кешенді ведомстводан тыс сараптаманың қорытындысы бар техникалық-экономикалық негіздеме және (немесе) жобалау-сметалық құжаттама;
7) жылумен, сумен жабдықтау және су бұру схемалары және/немесе жылумен, сумен жабдықтау және су бұру бойынша инвестициялық негіздемелер;
8) "Табиғи монополиялар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 1-тармағының 20) тармақшасына сәйкес табиғи монополия субъектілерінің инвестициялық бағдарламаларын бекіту туралы бұйрығының көшірмесі;
9) өтінім берген сәтте мемлекеттік кірістер органдарында есепке алынатын субсидия алушының берешегі жоқ (бар) екендiгi туралы мәлiмет;
10) қаржылық үлгі;
11) мерзімі өтіп кеткен берешектің жоқтығы туралы банк анықтамасы;
12) басқа банк-кредиторлардың субсидия алушының басқа да қарыздар алуына келісімі туралы растау;
13) Қаржы институты мен субсидия алушының арасындағы кредиттік шарт;
14) ағымдағы және екі өткен есептік кезең ішіндегі бухгалтерлік баланс;
15) ағымдағы және екі өткен есептік кезең ішіндегі ақшалай қаражаттың қозғалысы туралы есеп;
16) ағымдағы және екі өткен есептік кезең ішіндегі кірістер мен шығыстар туралы есеп;
17) ағымдағы және екі өткен есептік кезең ішіндегі түсім/өзіндік құн/басқа кірістер баптарының мағынасын ашу;
18) қаржылық көмек алуды растаудың мағынасын ашу;
19) салалық сараптаманың қорытындысы;
20) Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 5 желтоқсандағы № 129 бұйрығымен бекітілген мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе түзету, оған қажетті сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, іске асырылуын мониторингілеу және бағалау қағидасының (бұдан әрі – әзірлеу Қағидасы) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9938 болып тіркелген) 3 және 15 - қосымшаларына сәйкес инвестициялық ұсынысқа экономикалық қорытынды нысаны;
21) әзірлеу Қағидасының 1-қосымшасына сәйкес инвестициялық ұсыныстың ақпараттық парақ нысаны.
18. Әкімші Операторға субсидия алушы ұсынған құжаттар топтамасымен қоса субсидия алу жөніндегі өтінімін қарау қажеттілігі туралы хатты 3 (үш) жұмыс күні ішінде жолдайды.
Оператор субсидия алу үшін ұсынылған құжаттардың дұрыс толтырылғанын және құрамының толықтығын тексереді, субсидия алушының өтінімін тіркейді. Өтінімге тіркелген уақыты және тіркеу нөмірі қойылады.

3) паспорт проекта согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
4) соглашение между Финансовым институтом и получателем субсидии;
5) документ, подтверждающий согласование с Оператором технической спецификации (задания) по выбору поставщика, осуществляющего разработку ТЭО, проектно-сметной документации (при необходимости) и организацией, осуществляющей услуги технического надзора;
6) ТЭО и (или) проектно-сметная документация с заключением комплексной вневедомственной экспертизы;
7) схема тепло-, водоснабжения и водоотведения и/или обоснование инвестиций по тепло-, водоснабжению и водоотведению;
8) копия приказа об утверждении инвестиционной программы субъекта естественной монополии в соответствии с подпунктом 20) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях";
9) сведения о наличии (отсутствии) задолженности, учет по которым ведется в органах государственных доходов, получателя субсидии на момент подачи заявки;
10) финансовая модель;
11) банковская справка об отсутствии просроченной задолженности;
12) подтверждение о согласии иных банков-кредиторов на получение сторонних займов получателем субсидий;
13) кредитный договор между Финансовым институтом и получателем субсидий;
14) бухгалтерский баланс за текущий и два предыдущих отчетных периода;
15) отчет о движении денежных средств за текущий и два предыдущих отчетных периода;
16) отчет о прибылях и убытках за текущий и два предыдущих отчетных периода;
17) расшифровка статей выручки/себестоимости/прочих доходов за текущий и два предыдущих отчетных периода;
18) расшифровка, подтверждающая получение финансовой помощи;
19) заключение отраслевой экспертизы;
20) экономическое заключение на бюджетный инвестиционный проект по форме, согласно приложениям 3 и 15 к Правилам разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта, а также планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций утвержденным приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 декабря 2014 года № 129 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9938) (далее – Правила разработки);
21) информационный лист инвестиционного предложения по форме, согласно приложению 1 к Правилам разработки.
18. Администратор в течение 3 (трех) рабочих дней направляет Оператору письмо о необходимости рассмотрения заявки на получение субсидии с приложением пакета документов, представленного получателем субсидии.
Оператор проверяет полноту состава и правильность заполнения представленных документов и регистрирует заявку на получение субсидии. На заявке проставляется дата регистрации и регистрационный номер.

19. Ұсынылған құжаттардың құрамы толық болмағанда және (немесе) дұрыс толтырылмаған кезде Оператор 3 (үш) жұмыс күннің ішінде өтінімге қоса берілген құжаттардың топтамасын Оператордың ескертулерін толық жойғанға дейін субсидия алушыға қайтарады.
20. Субсидия алушы 5 (бес) күнтізбелік күннің ішінде Оператордың ескертулерін ескере отырып, құжаттардың толық топтамасын ұсынған кезде Оператор құжаттардың топтамасын қабылдайды және субсидия алуға арналған өтінімді қайта тіркейді.
Субсидия алушы 5 (бес) күнтізбелік күннің ішінде Оператордың ескертулерін жоя отырып, құжаттардың топтамасын ұсынбаған жағдайда Оператор бұл туралы Әкімшіге жазбаша хабарлайды.
3-параграф. Оператордың субсидия беру жөніндегі өтінімді қарауы
21. Осы Қағиданың 17 - тармағында көрсетілген құжаттардың және басқа да расталған көздерден алынған ақпараттардың негізінде (ресми статистика, мемлекеттік органдардың интернет-сайттары, өңірлердің бекітілген даму жоспары), Оператор субсидияны ұсыну мүмкіндігі/мүмкін еместігі туралы қорытындыны қалыптастырады. Оператордың субсидияны ұсыну мүмкіндігі/мүмкін еместігі туралы қағаз түріндегі қорытындысына Оператордың бірінші басшысы немесе оның орнын алмастыратын адам қол қояды және мөрмен бекітіледі.
Субсидия беру мүмкіндігі/мүмкін еместігі туралы қорытынды мыналарды қамтиды:
1) бекітілген критерийлер (негізгі құралдардың тозуын төмендету, нормативтік техникалық ысырыптарды қысқарту, шикізаттар, материалдар, отын, энергия шығыстарының нормаларын төмендету, көрсетілетін реттелетін қызметтердің көлемін арттыру және сапасын жоғарлату) бойынша жобаның экономикалық және әлеуметтік маңыздылығын бағалау;
2) қазіргі заманғы технологияларды, материалдар мен жабдықтарды қолдану және оларды бағалау нәтижелері бойынша инвестициялық жобаның техникалық тапсырмасын бағалау;
3) жылумен, сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін салу және/немесе реконструкциялау және/немесе жаңғырту кезінде отандық тауар өндірушілерді тарту туралы ақпарат;
4) жылумен, сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін салу және (немесе) реконструкциялау және (немесе) жаңғырту кезінде энергия тиімділігі және ресурс үнемдеу бойынша қосымша іс-шаралар жүргізу туралы ақпарат;
5) ағымдағы қаржылық жағдайды бағалау, оның ішінде қызмет түрлері, тарифтер бойынша көрсетілетін қызмет көлемі мен тұтынушылар топтары бойынша жіктелетін тарифтердің барлық түрлерін қамтитын, есептік жылдың және алдыңғы екі кезеңнің ішіндегі операциялық көрсеткіштерін бағалау, сонымен бірге жобаның тарифтерге әсерін көрсете отырып субсидияны әлеуетті алушының қаржылық үлгісін бағалау;

19. В случае обнаружения неполного состава и (или) неправильного заполнения представленных документов, Оператор в течение 3 (трех) рабочих дней возвращает получателю субсидии пакет документов, представленного получателем субсидии к заявке, до полного устранения замечаний Оператора.
20. При представлении получателем субсидии в течение 5 (пяти) календарных дней полного пакета документов с учетом замечаний Оператора, Оператор принимает пакет документов и заново регистрирует заявку на получение субсидии.
В случае непредставления получателем субсидии в течение 5 (пяти) календарных дней пакета документов с устранением замечаний Оператора, Оператор письменно извещает об этом Администратора.
Параграф 3. Рассмотрение заявок по предоставлению субсидии Оператором
21. На основе документов, указанных в пункте 17 настоящих Правил и информации из иных подтвержденных источников (официальная статистика, интернет-сайты государственных органов, утвержденные планы развития регионов), Оператор формирует заключение о возможности/невозможности предоставления субсидии. Заключение Оператора о возможности/невозможности предоставления субсидии, предоставляемое на бумажном носителе, подписывается первым руководителем Оператора или лицом, его замещающим, и скрепляется печатью.
Заключение о возможности/невозможности предоставления субсидии содержит:
1) оценку экономической и социальной значимости проекта по утвержденным критериям (снижение износа основных средств, снижение нормативных технических потерь, снижение норм расхода сырья, материалов, топлива, энергии, увеличение объема и повышения качества предоставляемых регулируемых услуг);
2) оценку технического задания инвестиционного проекта на предмет применения современных технологий, материалов, оборудования и результаты этой оценки;
3) информацию о привлечении отечественных товаропроизводителей при строительстве и (или) реконструкции и/или модернизации систем тепло-, водоснабжения и водоотведения;
4) информацию о проведении дополнительных мероприятий по энергоэффективности и ресурсосбережению при строительстве и (или) реконструкции и (или) модернизации систем тепло-, водоснабжения и водоотведения;
5) Оценку текущего финансового состояния, в том числе операционные показатели за отчетный год и два предыдущих периода, включающие в себя все виды тарифов в разбивке по видам деятельности, группам потребителей и объемам оказанных услуг по этим тарифам, а также оценка финансовой модели потенциального получателя субсидий с отражением влияния проекта на тариф;

6) мынадай критерийлер бойынша субсидия алуға арналған өтінімді бағалау:
өтінімнің субсидияны пайдаланудың нысаналы мақсатына сәйкестігінің/сәйкессіздігінің нәтижелері;
субсидиялау мерзімінің субсидия алудың қолданыстағы шарттарына сәйкестігінің/сәйкессіздігінің нәтижелері;
субсидия сомасының сәйкестігінің/сәйкессіздігінің нәтижелері.
22. Субсидия алудың мүмкіндігі/мүмкін еместігі туралы өтінімді қарау және оны Жұмыс тобының қарауына енгізу мерзімі субсидия алуға арналған өтінім тіркелген күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күнін құрайды.
4-параграф. Жұмыс тобының субсидия беру жөніндегі өтінімді қарауы
23. Жұмыс тобы Оператордың қорытындысы негізінде жылумен, сумен жабдықтау және су бұру саласындағы жобаларды субсидиялау бойынша ұсыныстар мен ұсынымдар әзірлеу жөніндегі консультативтік-кеңесші орган болып табылады.
24. Оператор 3 (үш) жұмыс күні ішінде Жұмыс тобының алдағы отырысының күн тәртібіне енгізу үшін Жұмыс тобының хатшысына субсидия беру мүмкіндігі/мүмкін еместігі туралы қорытынды ұсынады.
25. Жұмыс тобы отырысының қорытындысы бойынша Жұмыс тобы отырысының хаттамасы ресімделеді, оған Жұмыс тобының барлық мүшелері қол қояды. Бұл ретте, Жұмыс тобы отырысының хаттамасынан үзінді хаттама Жұмыс тобының төрағасы мен мүшелері қол қойған күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей қалыптастырылады және Жұмыс тобының хатшысы Әкімші мен Операторға береді.
26. Жұмыс тобы субсидия беру туралы оң шешім қабылдаған жағдайда Оператор 3 (үш) жұмыс күнінің ішінде субсидия алушыға қабылданған шешім туралы жазбаша хабарлайды.
Субсидия беру туралы оң шешім болғанда Жұмыс тобының хаттамасында субсидия берудің шарттары (субсидияның сомасы, беру мерзімі) көрсетіледі.
27. Жұмыс тобы бюджеттік субсидия беруден бас тарту туралы шешім қабылдаған жағдайда Оператор:
1) Жұмыс тобы шешім қабылдаған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінің ішінде субсидия алушыға Жұмыс тобы отырысының хаттамасынан үзіндісі бар субсидия беруден бас тарту туралы жазбаша хабарлама жібереді;
2) Оператор Қаржы институтының және (немесе) субсидия алушының жазбаша талап етуі бойынша субсидия алуға арналған өтінішті қоспағанда, олар ұсынған құжаттарды қайтарады. Бұл ретте, Оператор ресімдеген материалдар (есептер, сауалдарға жауаптар) Қаржы институтына/субсидия алушыға берілмейді. Қайтарылған құжаттардан көшірмелер жасалуға және субсидия алуға арналған өтінім жөніндегі құжаттар жинағына тігілуге тиіс.
28. Жұмыс тобы хаттамасының негізінде Әкімші бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен Республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгізу үшін өтінім қалыптастырады және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілеттік органға енгізеді.

6) оценку заявки на получение субсидии по критериям, которые включают:
результаты соответствия/несоответствия заявки целевому назначению использования субсидии;
результаты соответствия/несоответствия срока действующим условиям получения субсидии;
результаты соответствия/несоответствия суммы субсидии.
22. Срок рассмотрения заявки о возможности/невозможности предоставления субсидии и вынесения ее на рассмотрение Рабочей группы составляет 20 (двадцать) рабочих дней со дня регистрации заявки на получение субсидии.
Параграф 4. Рассмотрение заявок по предоставлению субсидии Рабочей группой
23. Рабочая группа является консультативно-совещательным органом по выработке предложений и рекомендаций по субсидированию проектов в сфере тепло-, водоснабжения и водоотведения на основании заключения Оператора.
24. Оператор в течение 3 (трех) рабочих дней предоставляет секретарю Рабочей группы Заключение о возможности/невозможности предоставления субсидии для включения в повестку предстоящего заседания Рабочей группы.
25. По итогам заседания Рабочей группы оформляется протокол заседания Рабочей группы, который подписывается всеми членами Рабочей группы. При этом выписки из протокола заседания Рабочей группы формируются не позднее следующего рабочего дня после подписания протокола Председателем и членами Рабочей группы и передаются Секретарем Рабочей группы Администратору и Оператору.
26. В случае принятия Рабочей группой положительного решения о предоставлении субсидии Оператор в течение 3 (трех) рабочих дней письменно уведомляет получателя субсидии о принятом решении.
При положительном решении о предоставлении субсидии в протоколе Рабочей группы отражаются условия предоставления (сумма субсидии, срок предоставления).
27. В случае принятия Рабочей группой решения об отказе в предоставлении субсидии Оператор:
1) в течение 3 (трех) рабочих дней с даты принятия решения Рабочей группы, направляет письменное уведомление получателю субсидии об отказе в предоставлении субсидии с выпиской из протокола заседания Рабочей группы;
2) по письменному требованию Финансового института и (или) получателя субсидии Оператор возвращает представленные им документы, за исключением заявления на получение субсидии. При этом материалы, оформленные Оператором (расчеты, ответы на запросы), Финансовому институту/получателю субсидии не передаются. С возвращаемых документов должны быть сделаны копии и приложены в досье по заявке на получение субсидии.
28. На основании протокола Рабочей группы Администратор формирует заявку и вносит в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию для внесения на утверждение Республиканской бюджетной комиссии в порядке, установленным бюджетным законодательством.

29. Республикалық бюджеттік комиссиясы хаттамасының негізінде Әкімші, Қаржы институты және субсидияны алушы арасында үшжақты шарт жасалады.
5-параграф. Субсидиялау бағдарламасы шеңберінде жобаларды іске асырудың,
инвестициялық жобаларды қаржыландырудың мониторингін жүзеге асыру тәртібі
30. Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығын жаңғырту мен дамыту саласында субсидиялау кезінде Оператор Әкімшімен жасалған шарттың (келісімшарттың) шеңберінде инвестициялық жобалардың іске асырылуына мониторинг жүргізеді.
31. Оператор мен Әкімші немесе оның уәкілетті құрылымдық бөлімшесі арасында шарт (келісімшарт) жасалады.
32. Операторға көрсеткен қызметтерінің ақысын төлеу Оператордың функцияларын жүзеге асыруға арналған Әкімші мен оның уәкілетті құрылымдық бөлімшесі арасында жасалған шартқа (келісімшартқа) және осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес және жылумен, сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін салуды, реконструкциялау мен жаңғыртуды субсидиялау кезінде Оператор көрсеткен қызметтер құнының есептеуіне сәйкес жүргізіледі.
33. Жабдықтардың құны мен белгіленген қуаты бөлігінде бекітілген жобалау-сметалық құжаттамадан инвестициялық жоба бойынша бөлігінде кез келген өзгерістер мен ауытқуларға Оператормен алдын ала жасалған келісім бойынша рұқсат етіледі.
Оператор құжаттарды алған күнінен бастап он жұмыс күні ішінде өтініш берушіге инвестициялық жоба бойынша жазбаша келісім береді не бас тарту туралы дәлелді жазбаша жауап жібереді.
34. Оператор Субсидиялау бағдарламасы шеңберінде инвестициялық жобалардың іске асырылуына мониторингі жүргізу мақсатында және субсидия қаражаты есебінен іске асырылатын жылумен, сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің салаларын жаңғыртуға және дамытуға бағытталған инвестициялық жобаларды іске асырудың нақты барысын тексеру және объектілерді көзбен тексеру үшін жарты жылда кемінде бір рет объектілерге барады.
35. Объектілерге көзбен тексеру жүргізу және инвестициялық жобаларды іске асырудың нақты барысын тексеру міндетті түрде фото және бейнетүсірілім құралдарын пайдалану арқылы жүзеге асырылады.
36. Объектілерге көзбен тексеру жүргізудің және инвестициялық жобаларды іске асырудың нақты барысын тексерудің қорытындылары бойынша Оператор 5 (бес) жұмыс күнінің ішінде растайтын фото және бейнематериалдарды қоса бере отырып, объектіні нақты тексеру (байқау) туралы есеп жасайды және Бюджеттік бағдарлама әкімшісіне жібереді.
37. Мониторингті Оператор көзбен тексеру және субсидияны алушы ұсынған инвестициялық жобаны іске асыру барысы туралы есептің негізінде жүргізеді, ол мынадай:
- растайтын құжаттарды ұсына отырып, негізгі жұмыстардың әр түрі бойынша жоспарланған көлемге қатысты орындалған жұмыстардың нақты көлемі, ауытқу болған жағдайда ауытқу себептері бойынша;
- сәйкестік және сапа сертификатын ұсына отырып, жоспарланған жабдықтар мен материалдардың әр түрі бойынша берілген жабдықтар мен материалдардың нақты көлемі бойынша ақпаратты қамтиды.
Аталған есеп өндірістің жағдайын және алаңдағы жұмыстардың барысын көрсететін фото-бейне материалдардан тұруы қажет.

29. На основании протокола Республиканской бюджетной комиссии заключается трехсторонний договор между Администратором, Финансовым институтом и получателем субсидий.
Параграф 5. Порядок осуществления мониторинга реализации проектов, финансирования инвестиционных проектов в рамках программы субсидирования
30. При субсидировании в сфере модернизации и развития отрасли жилищно-коммунального хозяйства мониторинг реализации инвестиционных проектов осуществляется Оператором в рамках договора (контракта) с Администратором.
31. Договор (контракт) заключается между Оператором и Администратором или уполномоченным им структурным подразделением.
32. Оплата услуг Оператору осуществляется в соответствии с условиями договора (контракта), заключенного с Администратором или уполномоченным им структурным подразделением на осуществление функций Оператора, и в соответствии с Расчетом стоимости услуг Оператора при субсидировании строительства, реконструкции и модернизации систем тепло-, водоснабжения и водоотведения согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
33. Любые изменения и отклонения по инвестиционному проекту от утвержденной проектно-сметной документации в части стоимости и установленной мощности оборудования допускаются только по предварительному согласованию с Оператором.
Оператор со дня получения документов в течении десяти рабочих дней выдает заявителю письменное согласие по инвестиционному проекту либо направляет мотивированный письменный отказ.
34. В целях мониторинга реализации инвестиционных проектов в рамках программы субсидирования Оператор не реже одного раза в полгода выезжает на объекты с целью проведения визуального обследования объектов и проверки фактического хода реализации инвестиционных проектов, направленных на модернизацию и развитие отрасли систем тепло-, водоснабжения и водоотведения и реализуемых за счет средств субсидий.
35. Визуальное обследование объектов и проверка фактического хода реализации инвестиционных проектов осуществляется с обязательным использованием средств фото и видео фиксации.
36. По итогам визуального обследования объектов и проверки фактического хода реализации инвестиционных проектов, Оператор в течении 5 (пяти) рабочих дней составляет и направляет Администратору отчет о фактическом обследовании (осмотре) объекта с приложением подтверждающих фото- и видеоматериалов.
37. Мониторинг осуществляется Оператором на основании визуального обследования и отчета о ходе реализации инвестиционного проекта, предоставляемого получателем субсидий и включающего информацию по:
фактическому объему выполненных работ относительно запланированного объема по каждому виду ключевых работ с предоставлением подтверждающих документов, в случае отклонения, по причинам отклонения;
фактическому объему поставленного оборудования и материалов относительно запланированного по каждому виду оборудования и материалов, с предоставлением сертификатов качества и соответствия.
Данный отчет должен включать фото - и видеоматериалы, отражающие состояние производства и ход работ на площадке.

38. Субсидияларды алушы инвестициялық жобаны іске асыру барысы туралы есепті ай сайын және жылдың қорытындысы бойынша электрондық нысанда және қағаз тасығышта мынадай мерзімдерде ұсынады:
есептік ай үшін – есептік кезеңнен кейінгі айдың 10-күнінен кешіктірмей;
есептік жыл үшін – есептік қаржы жылынан кейінгі жылдың 10 ақпанынан кешіктірмей.
39. Оператор Субсидияларды алушының ұсынған инвестициялық жобаны іске асыру барысы туралы ақпаратын жинауды, өңдеуді, жинақтауды және талдау жасауды жүзеге асырады. Жүргізілген талдаудың қорытындылар бойынша Оператор инвестициялық жобаны іске асыру барысы туралы жиынтық есепті қалыптастырады және Әкімшіге мынадай мерзімдерде жібереді:
есептік ай үшін – есептік кезеңнен кейінгі айдың 20-күнінен кешіктірмей;
есептік жыл үшін – есептік қаржы жылынан кейінгі жылдың 20 ақпанынан кешіктірмей.
40. Оператордың жиынтық есебін Әкімшіге электрондық нысанда және қағаз тасығышта ұсынылады. Оператордың қағаз тасығышта ұсынған жиынтық есебіне Оператордың басшысы немесе оны ауыстыратын адам қол қояды және ұйымның мөрімен бекітіледі.
41. Қаржы институтымен бірлесіп қаржыландыру шеңберінде іске асырылатын инвестициялық жобаны қаржыландыруға мониторингті жүзеге асыру мақсатында Оператор Субсидияларды алушыдан мониторинг жүргізу үшін қажетті ақпаратты, мәліметті, құжаттарды сұратады және алады.
Субсидияларды алушы Операторға осы Қағидаларда, сондай-ақ, субсидияларды төлеу туралы үшжақты шарттың талаптарында көрсетілген тәртіпте және мерзімде инвестициялық жобаларды қаржыландыруға шынайы және объективті мониторинг жүргізу үшін қажетті ақпаратты ұсынады.
Жылумен, сумен жабдықтау
және су бұру жүйелерін салуды,
реконструкциялауды және
жаңғыртуды субсидиялау
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Жоба паспорты
Жобаның атауы
Субсидияға арналған өтінім бойынша ілеспе хаттың деректемелері (тіркелген күні және тіркеу нөмірі, өтінімге қол қойған Қарыз алушының уәкілетті тұлғасының Тегі, Аты, Әкесінің аты (болған жағдайда)
Субсидияның сомасы, мың теңге
Бюджеттік бағдарлама
Субсидия алушы
Нөмірі
Атауы
Жобаның жалпы сомасы, мың теңге
Субсидия алушы (заңды тұлғаның атауы)
Жоба бойынша ақпарат
Іс-шараның атауы
Құны, барлығы, мың теңге
оның ішінде іске асыру жылдары бойынша
20ХХ
20ХХ+1
….
20ХХ+n
1
Субсидияның мерзімі
Қаржы институтының кредиті бойынша сыйақы мөлшерлемесі
Кредит бойынша қамтамасыз ету
Объектіні салу және/немесе реконструкциялау және/немесе жаңғырту орны
Жоба бойынша, оның ішінде инвестициялық жобаны іске асырудан күтілетін әлеуметтік – экономикалық әсер туралы ақпарат (негізгі құралдардың тозуын төмендету; нормативтік техникалық ысырапты азайту; шикізатты материалдарды, отынды, энергия жұмсау нормаларын азайту; ұсынылатын реттелетін қызметтердің көлемін ұлғайту және сапасын арттыру)
Қаржы институтының өкілі
Тегі
Аты
Әкесінің аты (болған жағдайда)
Лауазымы
Мекенжайы
Байланыс телефондары
Ұялы телефон
қалалық телефон
Факс
Электрондық пошта
Субсидияларды алушының (табиғи монополиялар субъектісінің) өкілі
Тегі
Аты
Әкесінің аты (болған жағдайда)
Құрылымдық бөлімшенің атауы
Лауазымы
Мекенжайы
Байланыс телефондары
ұялы телефон
қалалық телефон
Факс
Электрондық пошта
Қосымша ақпарат
Жылумен, сумен жабдықтау
және су бұру жүйелерін салуды,
реконструкциялауды және
жаңғыртуды субсидиялау
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Жылумен, сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін салуды, реконструкциялауды және
жаңғыртуды субсидиялау кезінде Оператордың қызмет құнын есептеу

38. Отчет о ходе реализации инвестиционного проекта предоставляется получателем субсидий ежемесячно и по итогам за год в электронной форме и на бумажном носителе в следующие сроки:
за отчетный месяц - не позднее 10-го числа месяца, следующего за отчетным;
за отчетный год - не позднее 10-го февраля года, следующего за отчетным финансовым годом.
39. Оператор осуществляет сбор, обработку, свод и анализ предоставленной получателем субсидий информации о ходе реализации инвестиционного проекта. По итогам проведенного анализа Оператор формирует сводный отчет о ходе реализации инвестиционного проекта и направляет его Администратору в следующие сроки:
за отчетный месяц - не позднее 20-го числа месяца, следующего за отчетным;
за отчетный год - не позднее 20-го февраля года, следующего за отчетным финансовым годом.
40. Сводный отчет Оператора предоставляется Администратору в электронной форме и на бумажном носителе. Сводный отчет Оператора, предоставляемый на бумажном носителе, подписывается первым руководителем Оператора или лицом, его замещающим, и скрепляется печатью организации.
41. В целях осуществления мониторинга финансирования инвестиционного проекта, реализуемого в рамках совместного финансирования с Финансовым институтом, Оператор запрашивает и получает от получателя субсидий, необходимую для проведения мониторинга информацию, сведения, документацию.
Получатель субсидий представляет Оператору необходимую информацию для проведения достоверного и объективного мониторинга финансирования инвестиционного проекта в порядке и в сроки, указанные в настоящих Правилах, а также в условиях трехстороннего договора о выплате субсидий.
Приложение 1
к Правилам субсидирования
строительства, реконструкции
и модернизации систем тепло-,
водоснабжения и водоотведения
Форма
Паспорт проекта
Наименование проекта
Реквизиты сопроводительного письма по заявке на субсидии (дата и номер регистрации, Фамилия, Имя, Отчество (при наличии) уполномоченного лица получателя субсидии, подписавшего заявку)
Сумма субсидии, тыс. тенге
Бюджетная программа
Получателя субсидии
Номер
Название
Общая сумма проекта, тыс. тенге
Получатель субсидии (наименование юридического лица)
Информация по проекту
Наименование мероприятия
Стоимость, всего, тыс. тенге
в том числе по годам реализации:
20ХХ
20ХХ+1
20ХХ+n
1
Срок бюджетной субсидии
Ставка вознаграждения по кредиту Финансового института
Обеспечение по кредиту
Место строительства и/или реконструкции и/или модернизации объекта
Дополнительная информация по проекту, в том числе ожидаемый социально-экономический эффект от реализации инвестиционного проекта (снижение износа основных средств; снижение нормативных технических потерь; снижение норм расхода сырья, материалов, топлива, энергии; увеличение объема и повышения качества предоставляемых регулируемых услуг)
Представитель Финансового института
Фамилия
Имя
Отчество (при наличии)
Должность
Адрес
Контактные телефоны
мобильный телефон
городской телефон
Факс
Электронная почта
Представитель получателя субсидий (субъекта естественных монополий)
Фамилия
Имя
Отчество (при наличии)
Название структурного подразделения
Должность
Адрес
Контактные телефоны
мобильный телефон
городской телефон
Факс
Электронная почта
Дополнительная информация
Приложение 2
к Правилам субсидирования
строительства, реконструкции
и модернизации систем тепло-,
водоснабжения и водоотведения
Форма
Расчет стоимости услуг Оператора при субсидировании строительства, реконструкции и модернизации систем тепло-, водоснабжения и водоотведения

1. Оператордың қызметінің құны тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығын жаңғырту және дамыту жөніндегі ұйымның бекітілген тиісті жылға арналған даму жоспарының негізінде жыл сайын немесе оның қаржы-шаруашылық қызметін жоспарлауды қамтамасыз ететін басқа қаржы құжатында қайта қаралады.
2. Қызмет құнын айқындаудың тәртібі.
Оператор көрсеткен қызметінің құны мынадай негізде айқындалады:
1) жоспарлы шығындарға негізделген бір адам-сағат құны;
2) қызмет құнының есебі үшін айқындалған табыс нормалары;
3) еңбек нормалары;
4) қаржыландыруды іріктеуге, мониторингілеуге және іске асыруға жататын инвестициялық жобалардың саны.
3. Жоспарлы бір адам-сағат құны мынадай формула негізінде есептеледі:
мұнда:
ЖҚбір – бір адам-сағаттың жоспарлы құны, адам-сағатқа мың теңге;
ЖӨ – тиісті кезең ішінде қызметтердің жоспарлы өзіндік құны, мың теңге;
САНЫ – Оператордың тартылған жұмыскерлерін және өндірістік персоналының саны, адам;
ЖК – жоспарланған кезеңде жыл ішіндегі жұмыс күндерінің саны, күндердегі (жұмыс уақыты теңгеріміне сәйкес аптасына 40 сағат бойынша, 2017, 2018 жылдары);
ТН – табыс нормасы, пайыз.
4. Жоспарлы табыс нормасы тиісті жылдың жоспарлы өзіндік қызметіне Оператордың инвестициялық жоспарының арақатынасы ретінде айқындалады.
5. Оператордың көрсететін қызметінің табыс нормасын Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес Оператор әзірлейді және бекітеді.
6. Оператор қызметінің құнын айқындау.
Оператордың бір жобаға көрсеткен қызметінің құны төменде келтірілген формулаға сәйкес анықталады:
мұнда:
Қб – Оператордың 1 жобаға көрсетілетін қызмет бағасы, мың теңге;
ЖҚб – бір адам-сағаттың жоспарлы құны, адам-сағатқа мың теңге;
ЕН – қызмет бірлігінің еңбек нормасы, адам-сағат.
Оператордың көрсеткен қызметіне арналған бюджет қаражатын жоспарлау мақсаттары үшін мынадай формула қолданылады:
мұнда:
Ққ – қызметтердің құны, мың теңге;
Қб – 1 жобаға көрсетілетін қызмет бағасы, мың теңге;
Саны – инвестициялық жобалардың саны.

1. Стоимость услуг Оператора пересматривается ежегодно на основе утвержденного Плана развития организации по модернизации и развитию жилищно-коммунального хозяйства на соответствующий год или другом финансовом документе, обеспечивающим планирование ее финансово-хозяйственной деятельности.
2. Порядок определения стоимости услуг.
Цена услуг Оператора определяется на основании:
1) стоимости одного человеко-часа, основанного на плановых затратах;
2) нормы прибыли, определенной для расчетов стоимости услуг;
3) норм труда;
4) количества инвестиционных проектов, подлежащих отбору, мониторингу финансирования и реализации.
3. Плановая стоимость одного человеко-часа рассчитывается на основе следующей формулы:
где:
ПСод – плановая стоимость одного человеко-часа, в тысячах тенге на человеко-час;
ПС – плановая себестоимость услуг на соответствующий период, в тысячах тенге;
ЧПП – численность производственного персонала и привлекаемые работники Оператора, человек;
РД – количество рабочих дней в году в планируемом периоде, в днях (при 40-часовой неделе, согласно Балансу рабочего времени, на 2017, 2018 годы);
НП – норма прибыли в процентах.
4. Плановая норма прибыли определяется как соотношение плановых инвестиций Оператора к плановой себестоимости услуг на соответствующий год.
5. Нормы труда на услуги, оказываемые Оператором, разрабатываются и утверждаются Оператором в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
6. Определение стоимости услуг Оператора.
Цена услуги Оператора на один проект определяется согласно ниже приведенной формуле:
где:
Цу – цена услуги Оператора на 1 проект, в тысячах тенге;
ПСод – плановая стоимость одного человеко-часа, в тысячах тенге на человеко-час;
НТ – норма труда на единицу услуги, в человеко-часах.
Для целей планирования бюджетных средств на оплату услуг Оператора применяется следующая формула:
где:
Су – стоимость услуг, в тысячах тенге;
Цу – цена услуги на 1 проект, в тысячах тенге;
К – количество инвестиционных проектов.